ΜΙΧΑΛΟΛΙΑΚΟΣ ΜΗΝΥΕΙ... ΜΙΧΑΛΟΛΙΑΚΟ ΓΙΑ ΚΑΤΑΛΗΨΗ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΧΩΡΟΥ

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 23/12/2012 14:43 | ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ: 23/12/2012 17:08 |
Μιχαλολιάκος μηνύει... Μιχαλολιάκο για κατάληψη δημοτικού χώρου

Ο δήμαρχος Πειραιά Βασίλης Μιχαλολιάκος μηνύει το κόμμα του Νίκου Μιχαλολιάκου - την Χρυσή Αυγή - γιατί μέλη της τελευταίας
προχωρήσαν το Σάββατο στη διανομή τροφίμων «μόνο για Έλληνες» στο προαύλιο χώρο του Δημοτικού Θεάτρου Πειραιά, χωρίς να έχουν ζητήσει σχετική άδεια. Ο Δήμος Πειραιά με ανακοίνωσή του επισημαίνει ότι «κανείς, με κανένα πρόσχημα δεν μπορεί να παρανομεί και να καταλαμβάνει χώρους που ανήκουν στο δήμο». Επιπλέον, ο δήμος υπενθυμίζει ότι μαζί με την Εκκλησία της πόλης «φροντίζει καθημερινά κι όχι για το θεαθήναι χιλιάδες πολίτες που έχουν ανάγκη» και υπογραμμίζει ότι κάποιοι νομίζουν ότι μπορούν να στήνουν φιέστες με πρόσχημα τη φτώχεια.

«Κάποιοι πρέπει να καταλάβουν ότι στον Πειραιά λειτουργούν οι Νόμοι και οι Κανόνες μιας ευνομούμενης πόλης» δήλωσε ο Βασίλης Μιχαλολιάκος και προσέθεσε ότι «τα κόμματα εάν θέλουν να ασκήσουν κοινωνική πολιτική συμπληρωματικά, μπορούν να το πράττουν σε δικούς τους χώρους ή σε άλλους αφού πρώτα ζητηθεί άδεια».

«Κάποιοι εξακολουθούν να πιστεύουν ότι με πρόσχημα τη φτώχεια των συμπολιτών μας που δοκιμάζονται από την κρίση, μπορούν να στήνουν φιέστες και να τους υποβάλουν σε διαδικασίες που προσβάλλουν την αξιοπρέπεια τους», τονίζεται σε ανακοίνωση του δήμου Πειραιά.

13
Κωστας
25/12/2012 02:48
Τελικα σημερα η ΧΑ κερδισε ενα ακομη οπαδο μονο και μονο επειδη υπαρχει τοσο μεγαλη υποκρισια και στα μεσα αλλα αλλα και στα κομματα. Καλες γιορτες
galatsi
25/12/2012 00:38
Βαρέθηκα να ασχολούμαι με την Χρυσή Αυγή. Προσωπικά πιστεύω ότι όλα τα κόμματα έχουν τους δικούς τους, τους όποιους θέλουν να βολέψουν. Το ΠΑΣΟΚ έχει τους ΠΑΣΟΚους των οποίων οι μισθοί καθυστέρησαν να καταβληθούν (λες και πληρώνεται κανείς στην ώρα του), η ΝΔ τους ΟΝΝΕΔ κλπ. Απλά οι της ΧΑ φαίνεται να θέλουν αστυνομία ή ένοπλες δυνάμεις (πολύ χακί πέφτει). Πολύ απλά σε μια ενδεχόμενη κυβέρνηση ΧΑ μέσω του θεσμού των ΕΠΟΠ όλοι θα μπουν μέσα. Όλα τα υπόλοιπα περί ιδεολογίας είναι βιτρίνα. Το πιο σημαντικό από όλα είναι να μην καταλυθεί το Σύνταγμα και ο Κοινοβουλευτισμός. Δεν υπάρχει καλύτερη βαλβίδα εκτόνωσης του κόσμου από τις εκλογές. Επίσης ο ελληνικός λαός θέλει δουλειά και όχι ελεημοσύνες. Σχετικά με τους μετανάστες, οι επιχειρηματίες είναι αυτοί που τους έδωσαν δουλειά με αντίτιμο εξευτελιστικά πόσα και οι άχρηστοι επιχειρηματίες πάλι ζημιές έχουν και κλείνουν ο ένας πίσω από τον άλλο.
Πειραιώτης
24/12/2012 16:28
Πλάκα έχουν τα ξαδέλφια οι Μιχαλολιάκοι. Ωραία μοιράζουν την εξουσία. Μας δουλεύετε βρε μανιάτες ή ψάχνετε για κορόιδα?
Βρομερος
24/12/2012 02:53
1) Δεν μπορει κανεις να καταλαμβανει δημοσιους χωρους με το ετσι θελω...συμφωνοι, να ισχυει για ολους και για τους μεταναστες εξω απτα μετρο που παρολο που ειναι παρανομοι δεν το κανουν ειδηση ουτε μηνυση γινεται. 2)Αν θελουν να μοιρασουν τροφιμα μονο για Ελληνες ας το κανουν επιλογη τους ποιο ειναι το προβλημα των υπολοιπων???? 3) Η ΧΑ ειναι μια συνεπεια της πολιτικης που ακολουθειται τοσα χρονια. Τα αιτια της εισοδου της στη βουλη βρισκονται αλλου. Οσο περισσοτερο προσπαθουν να την περιορισουν με αμεσους τροπους...οσο πιο πολυ την πολεμαν τοσο θα ισχυροποιειται...οπως παντου ισχυει δηλαδη....Δραση-Αντιδραση.
Μπάμπης...
24/12/2012 02:42
Εδώ φάνηκε πόσο σαθρό και υποκριτικό είναι το πολιτικό μας σύστημα. Δεν τους πείραξαν οι δεκάδες καταλήψεις (ακόμα και σε Υπουργεία), μερικές από τις οποίες διαρκούν επί χρόνια. Τους πείραξε που ένα κόμμα (έστω και αυτού του είδους) κατέλαβε για μερικές ώρες τον ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ προαύλειο χώρο του Δημοτικού Θεάτρου για να μοιράσει τρόφιμα (έστω και μόνο σε έλληνες). Τέτοιες απερισκεψίες κάνουν και θα φτάσουν την ΧΑ πρώτο κόμμα, αν συνεχίσουν.
Τσάμπα Magas
24/12/2012 01:43
Ρε παληκάρια, είπαμε να γίνουμε σκιά της ΧΑ σε ότι κάνει και όπου πάει... αλλά θαρρώ πως με τέτοιες αντιδράσεις τελικά το 30% το έχει στο τσεπάκι. Μήπως θα πρέπει να φρενάρουμε και λίγο. ...Λέω, μήπως;
str rail
24/12/2012 00:09
μπραβο στον δημαρχο Πειραιως
Β.Μ.
23/12/2012 20:53
Τριπλό όφελος γιά τήν Ελλάδα....... Συνιστώ στούς νταήδες τής Χρυσής Αυγής αν όντως ενδιαφέρονται γιά το καλό τής Ελλάδος καί τών Ελλήνων πολιτών,νά σταματήσουν τίς επιθέσεις εναντίον κακομοίρηδων μεταναναστών,αλλά αντίθετα νά στείλουν κάποιο,όχι βίαιο φυσικά,μήνυμα στούς εργοδότες. πού τούς προσλαμβάνουν. Μέ αυτόν τόν τρόπο,Πρώτον ,θα μειωθή ή ανεργία διότι θά προσλαμβάνουν Έλληνες...Δεύτερον,θά ενισχυθούν τα ασφαλιστικά ταμεία ΙΚΑ κλπ. Καί Τρίτον θά περιορισθεί σέ μεγάλο βαθμό ή είσοδος μεταναστών στή χώρα μας δεδομένου ότι δέν θά βρίσκουν δουλειά. Επαναλαμβάνω,τό οποιοδήποτε μήνυμα πρέπει νά είναι πολιτισμένο καί ειρηνικό. Φασιστική,ρατσιστική ή οποιασδήποτε μορφής βία είναι απαράδεκτη
ΑΞΕΛ
23/12/2012 19:23
Τέλος στο παρακράτος της ΧΑ. Τιμωρία τώρα.
s.tsans
23/12/2012 17:08
Ρε Δήμαρχε του Πειραιά για να αποδείξεις ότι είσαι αντικειμενικός πες μας σε παρακαλώ και σε πόσους άλλους κομματικούς σχηματισμούς έχεις υποβάλει μήνυση, άλλως έχει δίκιο η Χ.Α. ότι την διώκεται επειδή την φοβάστε. Συνεχίστε, να ρίχνετε νερό στο μύλο της Χ.Α. με τέτοιες και τόσες ανοησίες.
Mangas
23/12/2012 16:59
Σαν ενέργεια είναι σωστή,η κίνηση του δημάρχου.
Δημήτρης Χατζής
23/12/2012 16:57
Καλά που φτάσαμε; Ο Δήμαρχος μήνυσε τη Χρυσή Αυγή γιατί μοίραζε τρόφιμα σε άπορους; Αυτό είναι απαράδεκτο!
GEORGE
23/12/2012 16:49
Tι να πει κανεις. Τωρα οι δηκαστες θα τους κανουν νταντα. Σαν τον ΣΥΡΙΖΑ θα φτασετε τους ανθρωπους στο σαραντα τοις εκατο.