Προσαγωγές και φθορές σε ΙΧ αναφέρει η Αστυνομία

Επεισόδια στην Ομόνοια στη συγκέντρωση μουσουλμάνων για την αντιισλαμική ταινία

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 23/09/2012 13:00 | ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ: 23/09/2012 22:28 |
Επεισόδια στην Ομόνοια στη συγκέντρωση μουσουλμάνων για την αντιισλαμική ταινία

Με τη χρήση χημικών απώθησαν οι αστυνομικοί τους μουσουλμάνους, που συγκεντρώθηκαν στην Ομόνοια το μεσημέρι, διαμαρτυρόμενοι για την αντιισλαμική ταινία και στη συνέχεια προσπάθησαν να ανέβουν την οδό Σταδίου και να κατευθυνθούν προς την αμερικανική πρεσβεία. Οπως ανακοινώθηκε έγιναν προσαγωγές 40 ατόμων.

Στη συνέχεια οι διαδηλωτές υποχώρησαν προς άλλους δρόμους γύρω από την Ομόνοια, όπου επίσης βρήκαν αστυνομικούς, με αποτέλεσμα να γίνουν επεισόδια.

Οι συγκεντρωμένοι πέταξαν μπουκάλια κι άλλα αντικείμενα κατά των αστυνομικών στην οδό Σταδίου, ενώ επιχείρησαν να σπάσουν και το μπλόκο στην Γ' Σεπτεμβρίου με αποτέλεσμα να υπάρξουν και εκεί επεισόδια και περιορισμένη χρήση χημικών.

Στην οδό Αθηνάς οι διαδηλωτές εκσφενδόνισαν πέτρες και άλλα αντικείμενα στις αστυνομικές δυνάμεις. Σύμφωνα με την αστυνομία περίπου 40 άτομα προσήχθησαν στη ΓΑΔΑ ενώ σημειώθηκαν ζημιές σε παρκαρισμένα αυτοκίνητα, μοτοσικλέτες και καταστήματα.

Οι περίπου 1.000 διαδηλωτές κρατούσαν πλακάτ και φώναζαν συνθήματα κατά της επίμαχης ταινίας.

Στη συμβολή των οδών Σταδίου και Αιόλου, καθώς και Πανεπιστημίου και Πατησίων, η αστυνομία τοποθέτησε κάθετα οχήματα κλείνοντας τους δρόμους. Την εμφάνισή του έκανε και το ειδικό όχημα εκτόξευσης νερού, χωρίς να χρησιμοποιηθεί.

Μετά τα επεισόδια, τα πνεύματα ηρέμησαν και γύρω στις 6 το απόγευμα, οι μουσουλμάνοι έκαναν προσευχή στην πλατεία Ομόνοιας.

Στη συνέχεια, κινήθηκαν στους γύρω δρόμους και κάποιοι επιτέθηκαν στις αστυνομικές δυνάμεις που βρίσκονταν στην οδό Σταδίου. Οι αστυνομικοί απάντησαν με χρήση γκλομπ και χημικών, με αποτέλεσμα να υπάρξουν τραυματισμοί.

Οι διαδηλωτές έφυγαν με κατεύθυνση προς το Μεταξουργείο και την Πέτρου Ράλλη, ενώ κάποιοι από αυτούς μπήκαν στο σταθμό του μετρό της Ομόνοιας.

Λίγο μετά τις 6.30, άνοιξαν οι δρόμοι γύρω από την Ομόνοια, ενώ ο κλειστός από το μεσημέρι ο σταθμός του Μετρό «Μέγαρο Μουσικής», άνοιξε στις 7 μ.μ.


27
Βασίλης
25/09/2012 09:03
Μπείτε σε φόρουμ του Πακιστάν (ειδικά με πολιτικές και στρατιωτικές θεματολογίες) και θα ξυπνήσεται απότομα! οι Γκρίζοι Λύκοι ωχριούν μπροστά τους αφού δεν διακατέχονται(αν) απο θρησκευτικό φανατισμό στην προώθηση της Τουρκίας και του εξισλαμισμού στην Ευρώπη. Αυτά που εμείς ονομάζουμε ακραία είναι το στάνταρντ τους...όσο για τους χρήσιμους ηλίθιους, αν επικρατήσει η σαρία αυτοι θα είναι οι πρώτοι που θα κρεμαστούν...'μη μου τους κύκλους τάρεττε'
Ανώνυμος / η
25/09/2012 07:55
βρεθηκε τελικα ο τεραστιοσ θησαυροσ με πλακεσ χρυσου και λιρεσ στα 3/5 πηγαδια ανυπολογιστησ αξιασ και βαρουσ
Ο Σχολιαστής
25/09/2012 06:15
Πρέπει να συλληφθεί ο οργανωτής και να απελαθεί ώστε να γνωρίζει ο επόμενος τι τον περιμένει
Ανώνυμος / η
25/09/2012 02:01
Ε....ρε Παπαδόπουλος πού τους χρειάζετα!Αν ζούσε σε 48 ώρες θα είχε μπει η πρέπουσα τάξη.
Κωνσταντίνος
25/09/2012 01:07
Όπου υπάρχει αγραμματοσινη και φτώχια επικρατεί ο φανατισμός σε οτιδήποτε είτε θρησκεία είτε σε αγίους κυβερνήτες .... Ζώα....!!! Κανενας απο αυτούς δεν νοιάζεται για τον εαυτό του παρά μονο για τον Θεό τους !! Ψωμί δεν έχουν να φάνε η ταινια τους νοιάζει ... Ζώα !!!
Ανώνυμος / η
24/09/2012 23:13
Αφού ξέρουν ότι το 50% των Ελλήνων τους υποστηρίζει και σκοπεύει να τους δώσει δικαιώματα καταλαβαίνετε τι θα γίνει τα επόμενα χρόνια. Τα προβλήματα που θα δημιουργήσουν ξεπερνάνε κάθε φαντασία. Η Χρυσή Αυγή που τάχαμου μας σοκάρει θα θυμίζει ΕΚΔΡΟΜΗ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟΥ μπροστά στα έκτροπα που θα κάνουν οι απόκληροι της γης που μαζευτήκαν στην χώρα της αυτοκαταστροφής !
Χρήστος
24/09/2012 20:42
Και όσον καιρό εκεί κάτω στην Αθήνα τους χαϊδεύατε και τους νταντεύατε, αυτοί ξεθάρρεψαν και έγιναν θηρία εναντίον όλων μας πλέον! Ενα πράγμα που δέν καταλαβαίνουμε εμείς οι χριστιανοί είναι το εξής: Απαξ και δέν είσαι μουσουλμάνος.., στο σπίτι σου μουσουλμάνο μήν βάλεις! Αργά ή γρήγορα όσο καλά και να του φερθείς, θα σε σφάξει στο όνομα του Ισλάμ! Και κάτι ευαίσθητοι και ευθραυστοι συνέλληνες που μιλούν για ρατσισμό εναντίον των κακόμοιρων μουσουλμάνων και κατηγορούν όλον τον κόσμο, ας ωριμάσουν λίγο τις σκέψεις τους στο θέμα αυτό πρίν το "θηρίο " μας κατασπαράξει απ άκρη σ' άκρη!!
Σακης
24/09/2012 19:24
Ολοι οι ξένοι και ιδιατερα οι μουσουλμάνοι και οι μη ευρωπαίοι, πρέπει να φύγουν απο τη Χωρα. Να γίνουμε όπως ήμασταν πριν 30 χρόνια...Η Ελλάδα στους Ελληνες
Χάρης Φουνταλής
24/09/2012 16:31
Γιατί ρατσιστές "Δημητράκης"; Από πού κι ως πού είναι ράτσα οι Ισλαμιστές; Εγώ νόμιζα οτι το Ισλάμ είναι ιδεολογία. Αν κάποιος π.χ. είναι εναντίον της ιδεολογίας του φασισμού, εσύ τον λες ρατσιστή; Όχι βέβαια. Ε λοιπόν, και το Ισλάμ ιδεολογία είναι, και μάλιστα φασιστικής κοπής αν κάτσεις και το μελετήσεις. Και ποια "δικαιώματα" δηλαδή "ζητούν οι φουκαράδες"; Ποιοι είναι αυτοί που λόγω ιδεολογίας έχουν δικαιώματα; Να μην τους προσβάλλουμε; Αυτό είναι το δικαίωμά τους; Μα κ' εμένα με προσβάλλουν σαν άνθρωπο λόγω των βάρβαρων πρακτικών του Ισλάμ (π.χ. τιμωρία 100 μαστιγώσεις, στο Κοράνι). Μήπως έχω κ' εγώ δικαίωμα τότε να ζητώ να πάψουν να προσβάλλουν την ανθρώπινή μου αξιοπρέπεια; Να κάνω κ' εγώ μια διαδήλωση ενάντια στο Ισλάμ;
Βασλης
24/09/2012 16:22
Ποια ειναι τα δικαιωματα τους που ζητουσαν χτες? (σπαζοντας) μαλιστα...αλλα αν δεν σεβομαστε εμεις την χωρα μας....γιατι να την σεβαστουν αυτοι?
spiros
24/09/2012 15:31
Δωσε αερα στον χωριατη να σου ανεβει στο κρεββατι...Μηπως να τους βρισκαμε ενα νεοκλασσικο,αν παντα θελουν,να μην στοιβαζονται στα Πατησια.Η ισως να παιρναμε απο 2 καθενας σπιτι του.Αλλωστε βλεπουμε και τον Σουλειμαν,μαθαινουμε σιγα-σιγα,που θα παει,θα στρωσουμε...
Maxmara
24/09/2012 13:23
Απαράδεκτοι οι Μουσουλμάνοι στην Ομόνοια. Οι ταραχές, τα σπασίματα κλπ είναι αποκλειστικό προνόμιο της ανώτερης Ελληνικής φυλής.
γρηγορης κατσαριδης
24/09/2012 13:12
προδωτες αυτοι που τους φερνουν δεν θελουμε την ισλαμοποιηση τις Ελλαδος εμεις αγαπαμε την Ελλαδα γιατι ειμαστε Ελληνες
Galaxy93
24/09/2012 12:45
Η οποία ταινία ΔΕΝ προβλήθηκε στην Ελλάδα! Δηλαδή τι θα κάνανε, αν η ταινία προβαλλόταν?
Λάκης
24/09/2012 11:17
Οι νόμιμοι μετανάστες που κατά τη διαδήλωση έσπασαν οτι βρήκαν πρέπει να τιμωρηθούν σαν οποιονδήποτε πολίτη της χώρας μας. Οι παράνομοι όμως θα έπρεπε να απελαθούν αμέσως και χωρίς άλλη διαδικασία. Δεν είναι νοητό, στη χώρα που έχουν εισβάλει παράνομα να προκαλούν καταστροφές και να παραμένουν ανενόχλητοι.
Θ. Δ.
24/09/2012 09:10
@ Δημητράκη. Να πας κι εσύ στο Πακιστάν να ζητήσεις δικαιώματα... Όλοι οι Πακιστανοί πρέπει να διωχθούν από την Ελλάδα... Έτσι κι αλλιώς κανένας δεν τους κάλεσε εδώ... Να πάνε στην χώρα τους και τον '' πολιτισμό τους ''... Να μας πουν τι δικαιώματα έχουν στη χώρα τους οι αλλόθρησκοι. Αρκετά με όλους αυτούς... Να πάνε να ζήσουν στον ''παράδεισο '' του Πακιστάν... Τη '' σαρία '' αφού τη γουστάρουν να την κρατήσουν για πάρτη τους...
Μια λογική άποψη
24/09/2012 09:05
Στην Γαλλία τους απαγορεύσαν να κάνουν πορεία διαμαρτυρίας γιατί είπαν ότι δεν αφορά την Γαλλία το πρόβλημα. Εδω; Ποιος θα πληρώσει κάποιον που του σπάσανε το αυτοκίνητο, την βιτρίνα ή τον κλέψαν; Γιατί; Τι τους φταίει η Ελλάδα; Η πολλή ανοχή βλάπτει σοβαρά την δημόσια τάξη.
ZAM
24/09/2012 08:15
Μάθανε οι μουσαφίρηδες πώς είμαστε παντελώς ανίκανοι καί μαζεύτηκαν να μας παραμερίσουν! Μάλλον η ΧΑ θα ανέβει κι άλλο! Γιατί ούτε δημοκρατία έχουμε ούτε ταξη καί ασφάλεια.
Δημητρακης
24/09/2012 04:20
Ελα τωρα μην γινεστε ρατσιστες τα δικαιωματα τους ζητουν οι φουκαραδες
Μητρος
24/09/2012 04:03
Φαντασου που καταντησαμε,γιατι δεν πανε στην Αμερικη να κανουν τα παραπονα τους,αλα κανουν εδω φασαριες γιατι οι Ελληνες ειναι οι ανικανοι και πουσε ακομα .......
neb
24/09/2012 02:47
Και τους άφησαν να προσευχηθούν στην Ομόνοια; Καλοί είναι και οι αστυνομικοί. Αντι να τους σαπακιάσουν και να τους στείλουν πίσω στο πακιστάν κάθονται και τους κοιτάνε. Οι άλλες Ευρωπαικες χώρες έχουν απαγορεύσει αυτές τις διαδηλώσεις, όπως επίσης και μπούργκες, μιναρέδες κλπ και εμείς σκεφτόμαστε να τους φτιάξουμε και τζαμί. Ξεφτίλα...
ΒΕΡΟΠΟΥΛΟΣ
24/09/2012 00:23
Οι πρόγονοί μας έχυσαν το αίμα τους, έτσι ώστε οι Έλληνες να είναι σε θέση να ζήσουν στην ελευθερία και χωρίς φόβο !!! Οι μουσουλμάνοι πρέπει να αποχωρήσουν από την Ελλάδα!
Ahmid Mahmid
24/09/2012 00:21
Στο Ινσταμπούλ η ντιαντίλοσι ίταν 500 άτομα και ντε ανιξε μύτη, εντό στο Ελαντιστάν ήταν 1000 άτομα και σπάσι αμάξι σπάσι μιχανάκι σιλάβει κανέναν μπα! Παράντισο το ελαντιστάν.
φωτιαδης παυλος
24/09/2012 00:05
να τους χαιρονται οι '' αριστεροι'' της χωρας που τους χαιδολογανε συνεχεια, για την ''ανοχη'' αυτων των ανθρωπων στην ελευθερια εκφρασης και λογου ακομα κι αν καποιοι προσβαλαν την θρησκεια τους. πρεπει να τους διωξουμε οπωσδηποτε απ την χωρα γιατι οσο πανε αποθρασυνονται και γινονται ολο και πιο επικινδυνοι
Μαρίτσα
23/09/2012 19:58
Να παν στη χώρα τους να τα σπάσουν. Ποιος θα πληρώσει το λογαριασμό τώρα; Βρήκαν ευκαιρία να εκφράσουν την ευγνωμοσύνη τους και να δείξουν πώς θα συνεχίσουν να ζουν ανάμεσά μας μόλις τους παραχωρήσουμε άσυλο για την υποδειγματική ζωή τους.
Λεωνιδας Κ
23/09/2012 17:59
Φανταστητε να ειχε κανει η Ελλαδα κατι που δεν τους αρεσε ! Ανθρωποι με μονη ταυτοτητα αυτη του φανατικου ισλαμιστη ετοιμου για τα παντα. Να στειλουμε τα παιδια μας να τους σταματησουνε !
Θεόδωρος Γρηγοριάδης
23/09/2012 15:22
Με κάτι τέτοιες πορείες φονταμενταλιστικού στόχου θα χάσετε και τους τελευταίους που σας υποστηρίζαμε τόσα χρόνια.