ΤΣΙΠΡΑΣ: ΔΕΝ ΘΑ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 19/06/2012 19:31 | ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ: 19/06/2012 19:35 |
Τσίπρας: Δεν θα βγάλουμε τον κόσμο στους δρόμους

Δεν θα καλέσουμε τους υποστηρικτές μας να βγουν στους δρόμους για να διαμαρτυρηθούν ενάντια στα μέτρα λιτότητας, δήλωσε ο επικεφαλής του ΣΥΡΙΖΑ Αλέξης Τσίπρας σε συνέντευξη που παραχώρησε στο διεθνές πρακτορείο ειδήσεων Reuters. Αντ’ αυτού, είπε, θα επικεντρωθούμε στη δημιουργία «μιας ασπίδας προστασίας για όσους βρίσκονται στο περιθώριο». Παράλληλα, εκτίμησε ότι η κυβέρνηση συνεργασίας που θα σχηματιστεί στην Ελλάδα «θα αποτύχει».

«Η αλληλεγγύη και η αντίσταση είναι αμφότερες σημαντικές, αλλά τώρα η αλληλεγγύη είναι πιο σημαντική», είπε ο επικεφαλής του ΣΥΡΙΖΑ, διαβεβαιώνοντας ότι δεν θα βγάλει τον κόσμο στους δρόμους.

«Ο ρόλος μας είναι να είμαστε μέσα και έξω από το κοινοβούλιο, να χειροκροτούμε κάθε τι θετικό, να καταδικάζουμε όλα τα αρνητικά και να προτείνουμε εναλλακτικές λύσεις», πρόσθεσε.

Ο κ. Τσίπρας εκτίμησε ότι η κυβέρνηση που θα σχηματιστεί στην Ελλάδα «θα αποτύχει», διότι στηρίζεται σε «ξεπερασμένες πολιτικές δυνάμεις», ανοίγοντας το δρόμο για την ανάληψη της εξουσίας από τον ΣΥΡΙΖΑ.

«Κανείς άλλος εκτός από εμάς δεν μπορεί να κάνει τις βαθιές μεταρρυθμίσεις που χρειάζεται η χώρα, διότι εμείς δεν είμαστε διεφθαρμένοι, ούτε φθαρμένοι. Αργά ή γρήγορα, θα έχουμε αυτήν την ευκαιρία», υποστήριξε.

«Αν δεν υπήρχε ο ΣΥΡΙΖΑ, η εναλλακτική λύση σήμερα θα ήταν τα άκρα, το χάος και η Χρυσή Αυγή», ανέφερε ο κ. Τσίπρας, συμπληρώνοντας: «Θα ασκήσουμε μια πιο μαχητική και υπεύθυνη αντιπολίτευση και, προφανώς, θα οργανωθούμε ώστε να είμαστε σε θέση να διεκδικήσουμε την διακυβέρνηση όταν δοθεί η ευκαιρία».

Παράλληλα, ο επικεφαλής του ΣΥΡΙΖΑ κάλεσε την Ανγκελα Μέρκελ να μην «επιμείνει στο λάθος της λιτότητας». «Η Ευρώπη δεν μπορεί να πορευθεί ενωμένη εάν συνεχίσει να υποστηρίζει αυτά τα βάρβαρα μέτρα», είπε.

Ο Αλέξης Τσίπρας χαρακτήρισε το πρόγραμμα που έχει συμφωνήσει η Ελλάδα με τους εταίρους της «σχέδιο διάσωσης των τραπεζών, που οδηγεί «στη βύθιση των αναγκών της πραγματικής οικονομίας και της κοινωνίας».

«Αυτό που έλεγε πάντα ο ΣΥΡΙΖΑ είναι ότι το σχέδιο διάσωσης δεν είναι βιώσιμο και δεν μπορεί να συνεχιστεί. Τώρα αυτό το αναγνωρίζουν όλοι», πρόσθεσε.

11
Λιακος Δημητριος
15/09/2012 18:12
Αλλο τουτο παλι.....και τι ειναι ο κοσμος Αλεξη οι συνιστωσες σου.....Αρκετα με σενα και τους αλλους διαπραγματευτες.....Αρκετα με την ευρωπη των λαων σας....Αρκετα...Αρκετες κωλοτουμπες επιτελους......Λοιπον καθηστε στο ευροσυχαμα που ονειρευεστε εσεις και τα αφεντικα σας οι τοκογλυφοι......
Α.Σ.
20/06/2012 18:57
Εμείς που ξέρουμε πολύ καλά την Αριστερά από τα μέσα, το είχαμε προβλέψει ότι μόλις βγή η Δεξιά, η Αριστερά θα υποστείλη τις 'λαϊκές' κινητοποιήσεις της. Οι λόγοι είναι βασικά δύο: α) Η λύσσα της Αριστεράς εναντίον του ΠΑΣΟΚ, γιατί θεωρεί ότι της έκλεψε το δρόμο για την εξουσία μεταπολιτευτικά. β) Ο φόβος, γιατί ξέρουν ότι η Δεξιά δεν είναι ΠΑΣΟΚ να τρώη τα γιαούρτια, να σκουπίζεται και να ζητάη και συγνώμη. Θα κατεβάση τις ομάδις κρούσης της και το αποτέλεσμα είναι προδιαγεγραμμένο.
κυριακουλεας
20/06/2012 14:53
http://www.left.gr/article.php?id=2902 Ημερομηνία: 20/06/2012 Στον αστερισμό της διαστρέβλωσης και το Reuters... Το Reuters, αφού εξασφάλισε την πρώτη συνέντευξη σε ξένο μέσο του επικεφαλής του ΣΥΡΙΖΑ, Αλέξη Τσίπρα, φρόντισε να ανοίξει τον μετεκλογικό χορό παραποίησης των δηλώσεών του... "Δεν θα καλέσουμε τους υποστηρικτές μας να βγουν στους δρόμους για να διαμαρτυρηθούν ενάντια στα μέτρα λιτότητας, αλλά θα επικεντρωθούμε στη δημιουργία μιας ασπίδας προστασίας για όσους βρίσκονται στο περιθώριο", φέρεται να δήλωσε ο Αλέξης Τσίπρας στο Reuters. H υποτιθέμενη αυτή δήλωση κάνει από χθες το βράδυ το γύρο του διαδικτύου και κοσμεί τις στήλες των αστικών φυλλάδων. Τι δήλωσε, όμως, στην πραγματικότητα ο Αλέξης Τσίπρας στο Reuters; "Solidarity and resistance are both important, but right now solidarity is the most important. Our role is to be inside and outside parliament, applauding anything positive and condemning all that is negative and proposing alternatives". Και αγγλικά να μην ξέρει κάποιος (δύσκολα, βέβαια, μπορούμε να πιστέψουμε ότι οι αρθρογράφοι του Reuters και των λοιπών αστικών μέσων ενημέρωσης δεν γνωρίζουν αγγλικά...), ας είναι καλά το google translator! "Η αλληλεγγύη και η αντίσταση είναι εξίσου σημαντικές, αλλά αυτή τη στιγμή η αλληλεγγύη είναι πιο σημαντική. Ο ρόλος μας είναι να είμαστε και μέσα και έξω από τη Βουλή, να χειροκροτούμε οτιδήποτε θετικό, να καταδικάζουμε τα αρνητικά και να προτείνουμε εναλλακτικές". Συνεπώς η υποτιθέμενη δήλωση του Αλ. Τσίπρα ότι δε θα καλέσει τον ελληνικό λαό να βγει στους δρόμους δεν προκύπτει από τα όσα είπε, αλλά είναι απλώς μία "αθώα ερμηνεία" του πρακτορείου. Η δήλωση του επικεφαλής του ΣΥΡΙΖΑ είναι σαφής. Είναι γελασμένοι όσοι πιστεύουν ότι ο ΣΥΡΙΖΑ θα σταματήσει να κατεβαίνει στους δρόμους και να διαμαρτύρεται για τα βάρβαρα μέτρα του Μνημονίου, για τις μειώσεις μισθών και συντάξεων, τις απολύσεις, το ξεπούλημα της δημόσιας περιουσίας, την κατάρρευση του δημοσίου συστήματος υγείας. Ότι θα πάψει να δίνει το παρών σε κάθε αγώνα των εργαζομένων, σε κάθε πορεία, σε κάθε απεργία. Το παιχνίδι διαστρέβλωσης των δηλώσεων των στελεχών του ΣΥΡΙΖΑ, παιχνίδι που έπαιζαν συνεχώς και αδιαλείπτως κατά την προεκλογική περίοδο οι συστημικές δυνάμεις, το είδαμε, το καταλάβαμε, το βαρεθήκαμε. Όσο κι αν θέλουν να πείσουν τον κόσμο για το αντίθετο, η δήλωση του επικεφαλής του ΣΥΡΙΖΑ ένα μόνο πράγμα λέει, είτε αυτό τους αρέσει είτε όχι: ότι ο ΣΥΡΙΖΑ, όπως έκανε ως τώρα, θα συνεχίσει να βρίσκεται δίπλα στους αγώνες όσων πλήττει η ακολουθούμενη πολιτική λιτότητας. Θα βρίσκεται μέσα και έξω απ' τη Βουλή και θα δίνει καθημερινά μάχες για την ανατροπή του Μνημονίου. Θα εξακολουθήσει να δημιουργεί δυνατά δίκτυα αλληλεγγύης για τη στήριξη των θυμάτων της μνημονιακής πολιτικής, να αντιστέκεται, να αφουγκράζεται την κοινωνία και να στέκεται δίπλα της, όπου αυτή συγκεντρώνεται, αγανακτεί και αντιδρά.
Kat Liv
20/06/2012 14:44
Ο τίτλος είναι κάργα παραποιημένος. Δεν έχετε παρά να διαβάσετε τη συνέντευξη στο reuters και μάλιστα στα αγγλικά.
@ Λακης20/6/2012 11:25
20/06/2012 14:09
προσοχή μάλλον τους εχεις μπερδέψει με άλλο κόμμα ( λέγε με πασοκ)................
Σωτήρης
20/06/2012 12:23
Δεν είναι ο ΣΥΡΙΖΑ που διψάει για εξουσία, είναι ο λαός που θέλει επιτέλους δικαιοσύνη για όλους κι όχι μόνο για τις τράπεζες και τους εφοπλιστές. Ο ΣΥΡΙΖΑ θα βρίσκεται στην κορυφή όσο εκπληρώνει αυτή μας την επιθυμία. Και κάτι τελευταίο: Το να λες πελατειακό το ΣΥΡΙΖΑ τη στιγμή που έχεις στην κυβέρνηση το ΠΑΣΟΚ (Ολυμπιακοί, Ζίμενς, υποβρύχια, ΟΤΕ-Γερμανός) και τη ΝΔ (ομόλογα, Βατοπέδι, λιμάνι Πειραιά, Ψωμιάδης-Παπαγεωργόπουλος) είναι λιγάκι άστοχο, δε νομίζετε;
Λακης
20/06/2012 11:25
Εγω πιστευω πως ο ΣΥΡΙΖΑ παιζει ενα επικινδυνο και βρωμικο παιχνιδι.Ειναι ολοι τους λυσασμενοι για την ΕΞΟΥΣΙΑ και δεν τους ενδιαφερει διολου ουτε το παρον αλλα ουτε και το μελλον της Ελλαδος.Το καθε ενα απο τα μελη του ελεγε τις δικες του αποψεις για να ξεγελασουν τον ΛΑΟ μας καΙ ετσι να του υφαρπαξουν την ψηφο του.Ειναι συνεχως ακρως εριστικοι και δεν δινουν ουτε μια ρεαλιστικη λυση στα προβληματα της Ελλαδας. Πρεπει να τους αποταξουμε σαν τον διαολο απο την πολιτικη πραγματικοτητα..Το μονο το οποιο μπορει να κανει ο ΣΥΡΙΖΑ ειναι η καταστροφη της ΠΑΤΡΙΔΑΣ μας. Οθτε ενα σωστο πραγμα δεν μας λενε.Μονο μπουρδες αφηνουνε(με το συμπαθειο).Ευχομαι να τους παρει χαμπαρι ο ΛΑΟΣ μας και να τους στειλει στα σπιτια τους ολους τους.
...
20/06/2012 10:50
Είναι προφανές ότι θέλουν την επόμενη κυβέρνηση. Είδαν ότι η πόλωση και η επαναστατική γυμναστική θα τους ΄πάει πάλι στο 3% και άλλαξαν ρητορική. Για να δούμε... Τουλάχιστον να προετοιμαστούν για το ενδεχόμενο να κυβερνήσουν, και να το κάνουν σωστά.
Κωστας Κ.
20/06/2012 07:09
Οταν προεξοφλεις με δηλωσεις σου σε ξενο μεσο την αποτυχια μιας κυβερνησης πριν καν αυτη ορκιστει δειχνεις ξεκαθαρα και το ποια θα ειναι η σταση σου στο αμεσο μελλον. Και ποιες ειναι οι μεταρρυθμισεις που "μονον" εσεις μπορειτε να κανετε κυριε Τσιπρα? Να γιγαντωσετε ακομη περισσοτερο το τεραστιο κρατος? Ετσι θα καταπολεμηθει η ανεργια? Μηπως να διοριστουμε ολοι στο Δημοσιο να τελειωνουμε μια καλη? Ερε Ελληνα, το τραβαει η ψυχη σου να γινεις Λαικη Δημοκρατια της Ελλαδας τελικα.....
Β.Ν.
19/06/2012 21:24
κ . Τσίπρα άλλα λέτε έξω και άλλα κάνετε μέσα αυτό κάπιον μου θυμίζει .
ΜΙΚ
19/06/2012 20:54
Καλωσύνη του.