ΣΕ ΜΟΡΦΗ ΠΙΣΤΩΤΙΚΗΣ ΚΑΡΤΑΣ ΟΙ ΝΕΕΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΕΣ ΤΑΥΤΟΤΗΤΕΣ

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 14/06/2012 11:35 |
Σε μορφή πιστωτικής κάρτας οι νέες αστυνομικές ταυτότητες

Ξεκινά  το φθινόπωρο η διαδικασία αντικατάστασης του δελτίου αστυνομικής ταυτότητας με τις νέες ταυτότητες, που θα έχουν τη μορφή πιστωτικής κάρτας και θα αναγνωρίζονται και ως ταξιδιωτικό έγγραφο. Όπως αναφέρεται στη σχετική ανακοίνωση, το υπουργείο Προστασίας του Πολίτη προχωρά στην καθιέρωση νέου τύπου δελτίου αστυνομικής ταυτότητας στο πλαίσιο υιοθέτησης και εφαρμογής του Κανονισμού (ΕΚ) 2252/2004 του Συμβουλίου της Ευρωπαϊκής Ένωσης, σύμφωνα με τον οποίο τα δελτία αστυνομικής ταυτότητας αναγνωρίζονται ως ταξιδιωτικά έγγραφα.

Η διαδικασία αντικατάστασης θα υλοποιηθεί σταδιακά με τρόπο που θα καθορίσει η Διεύθυνση Κρατικής Ασφάλειας του Αρχηγείου της Ελληνικής Αστυνομίας ανά χρονολογική σειρά έκδοσης του (με σειρά προτεραιότητας στις παλαιότερες χρονολογίες έκδοσης) και κατά αλφαβητική σειρά.

Όλα τα δελτία αστυνομικής ταυτότητας θα ισχύουν μέχρι και την αντικατάστασή τους από τα νέου τύπου.

 

9
nikos
15/06/2012 22:17
καιρος ειναι..στο εξωτερικο οταν βλεπουν τις ταυτοτητες μας γελανε και επιδης δε χωρανε σε κανενα πορτοφολι...
FUSER
15/06/2012 21:34
Εμενα που την αλλαξα πριν τρεις μηνες και πηρα την και καλα "καινουρια" αν μου πουνε να βγαλω τωρα αλλη θα μου επιστρεψουν τα παραβολα?.... (καλα για τις εργατοωρες που εχασα δεν το συζητω ενοειται οτι θα μου τισ υπολογισουν )
Άλλος Έλληνας
15/06/2012 18:45
Δεν μπορώ παρά να γελάσω. Προσέξατε την ημερομηνία λήξης. Θα πληρώνουμε και για ανανέωση ταυτότητας όπως και για διαβατήριο τώρα.
Γ.Π.
15/06/2012 17:52
Από το έντυπο φαίνεται οτι αυτές είναι ταυτότητες των αστυνομικών, όχι για το κοινό. Μπορεί να μου πει κανείς γιατί οι αστυνομι΄κοί, λιμενικοί, στρατιωτικοί, κλπ πρέπει να έχουν διαφορετικές ταυτότητες από τους υπόλοιπους θνητούς? Υπάρχει καμία άλλη χώρα που το κάνει αυτό??
the kamera
15/06/2012 09:16
ειναι προγραμματιστικα πολυ απλο το 666 να γινη 555 ή 777 ή 000 ............. τους το κανω εγω δωρεαν!
Ανησυχώ
14/06/2012 19:32
Ρε παιδιά. διαβάζοντας τα σχόλια είδα ένα σχόλιο του αξιότιμου κ. Μπόγδη που έχει εξαφανισθεί εδώ και καιρό. Ξέρει κανένας τι έγινε αυτός ο άνθρωπος; Έχω χάσει το μέϊλ του και δεν μπορώ να επικοινωνήσω μαζί του.
Κώστας
14/06/2012 13:56
Και με ημερομηνία λήξεως επάνω, έτσι; Ώστε να μας τα παίρνουνε (και να μας ξαναφακελώνουν) σε τακτά χρονικά διαστήματα...
Ντουμ-Κρεμαλ
14/06/2012 13:38
θα μπορούσαν σας παρακαλώ να δείχνουν πιο διακριτικά με μικρότερα γράμματα ωστενα μην φαίνεται πολύ, το όνομα της χώρας?
George Hadjigeorgiou
14/06/2012 13:08
Επειδή δεν είναι βέβαιο ή τουλάχιστο δεν φαίνεται να αναφέρεται κατά πόσον η νέα ταυτότητα θα έχει ένα μοναδικό αριθμό, ο οποίος θα πρέπει να τηρείται ο ίδιος έστω και αν επανεκδοθεί η ταυτότητα λόγω απώλειας ή λήξης, θα πρεπει κατά τη γνώμη μου να μή γίνει το ίδιο λάθος όπως και με τις σημερινές ταυτότητες όπως η επανέκδοση φέρει διαφορετικό αριθμό με αποτέλεσμα να τρέχει ο κοσμάκης να κάνει ένορκες δηλώσεις. Το λέω αυτό ως ο Αρχiτέχτoνας και Εκτελεστής του Έργου του Αρχείου Πληθυσμού της Κ.Δ. που περιλαμβάνει και την έκδοση ταυτοτήτων. Good Luck.