ΕΠΙΘΕΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΣΤΗΝ ΚΑΛΛΙΘΕΑ

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 09/05/2012 05:17 |
Επίθεση σε μετανάστες στην Καλλιθέα

Ρατσιστικά κίνητρα εξετάζει η αστυνομία πίσω από την επίθεση εναντίον μεταναστών που έγινε χθες αργά το βράδυ στην πλατεία Κύπρου, στην Καλλιθέα. Η επίθεση όπως φαίνεται ήταν οργανωμένη αφού σ’ αυτή μετείχε ομάδα νεαρών η οποία προσέγγισε την πλατεία με τέσσερις μοτοσικλέτες.

Οι δράστες αναίτια, σύμφωνα με μαρτυρίες, όρμησαν με αλυσίδες και άλλα αντικείμενα σε μετανάστες που βρίσκονταν στην πλατεία με αποτέλεσμα να τραυματίσουν τρεις από αυτούς.

Άλλοι μετανάστες που τους είδαν να κινδυνεύουν έτρεξαν για να βοηθήσουν και τότε οι νεαροί αναγκάστηκαν να φύγουν με τις μοτοσικλέτες τους.

Στο σημείο έσπευσαν αστυνομικοί της ομάδας ΔΙΑΣ οι οποίοι συμμετείχαν στις έρευνες για τον εντοπισμό των δραστών, ενώ σύμφωνα με πληροφορίες έγιναν προσαγωγές υπόπτων.

Τραυματίες είναι δύο Αιγύπτιοι και ένα Παλαιστίνιος, οι οποίοι μεταφέρθηκαν με ασθενοφόρα του ΕΚΑΒ στο Ασκληπιείο Βούλας.

Σύμφωνα με γιατρούς του νοσοκομείου έφεραν κρανιοεγκεφαλικές κακώσεις.

Από την αστυνομία εξετάζουν με ιδιαίτερη σοβαρότητα την υπόθεση, καθώς ο τρόπος με τον οποίο έδρασαν οι μοτοσικλετιστές αλλά και η επιλογή της πλατείας στην οποία συχνάζουν μετανάστες ενισχύουν τα ρατσιστικά κίνητρα.

Πληροφορίες για το συμβάν αναμένεται να δώσουν και τα ίδια τα θύματα της επίθεσης.

27
Theo de Borba Moosburger
11/05/2012 02:58
Είμαι Βραζιλιάνος καθηγητής ελληνικών και μεταφραστής ελληνικής λογοτεχνίας στη χώρα μου. Έμεινα στην Αθήνα το 2001 ως φοιτητής και έχω επισκεφτεί άλλες δύο φορές την Ελλάδα από τότε. Δεν έχω καθόλου ελληνική καταγωγή, και όμως έχω μάθει τα ελληνικά από προσωπικού ενδιαφέροντος και σεβασμού προς τον ελληνικό πολιτισμό. Το συναίσθημά μου είναι απογοήτευση και θλίψη. Δεν αναγνωρίζω την Ελλάδα. Χειρότερο από μια οικονομική κρίση είναι μια κρίση αξιών. Κάποτε είχα ένα όνειρο: να πάω να μείνω στην Ελλάδα. Όχι για να κλέψω τη δουλειά των Ελλήνων. Όχι για να φύγω από τη χώρα μου (καλά είμαι κι εδώ). Αλλά ήθελα να ζω στη χώρα που αγαπώ και σέβομαι. Τώρα φοβάμαι τι μπορεί να γίνει. Άλλη είναι η Ελλάδα σήμερα. Καταθλίβομαι βλέποντας την εξάπλωση του φασισμού στην Ελλάδα. Η Ελλάδα έτσι χάνει σιγά σιγά κάτι πολύ πολύτιμο που πάντα είχε στο πλευρό της: τη συμπαράσταση διανοουμένων στο εξωτερικό, των λεγομένων φιλελλήνων. Να ρωτήσω κάτι στους οπαδούς της ΧΑ: Ελλάδα μόνο για τους Έλληνες... οποτε ισχύει το Ελληνες μονο στην Ελλάδα; Μερικές στιγμές απαιτούν ακραίες πράξεις, και θυσίες ακόμα, είτε προσωπικές είτε κοινωνικές. Αλλά οι ακραίες ιδεολογίες ποτέ δεν ωφελούν. Το έχει αποδείξει η ιστορία.
georgios
11/05/2012 01:39
Όλοι εσείς οι κουλτουριάρηδες που υποστηρίζεται τους λαθρομετανάστες να πάτε να ρωτήσετε τους κατοικους των περιοχών που υποφέρουν από την μάστιγα της λαθρομετανάστευσης. Είναι τόσο απλό. Γιατί δεν το κάνετε να διαπιστώσετε το μέγεθος του προβλήματος;
Γ.
10/05/2012 20:45
Από μια άποψη είναι καλό να γίνουν νέες εκλογές. Γιατί τώρα που φαίνεται πιο καθαρά τι εστί Χρυσή Αυγή (φονικές επιθέσεις σε μετανάστες, σε δημοσιογράφους κλπ.) είναι ευκαιρία να διορθώσουμε την ψήφο μας.
ΔΦΠ
10/05/2012 18:35
Καλα τους κανανε.Οταν σπανε σπιτια και βιαζουνε γριες τοτε εμεις κοιταμε τον εαυτουλη μας!!
ποτε ξανα φασισμος
10/05/2012 18:13
Τοσο καιρο στα ΜΜΕ παρουσιαζονταν οι μεταναστες σαν βρυκολακες και μαχαιροβγαλτες. Τωρα διαπιστωνεται περιτρανα πως τον τρομο στο κεντρο της Αθηνας το δημιουργησαν και τον καλλιεργησαν νεοναζιστικες ομαδες. Ελπιζουμε πως ποτε δεν ειναι αργα να κερδηθει η μαχη εναντια στο φασισμο, ακομη και τωρα με την μεγαλειωδη εισοδο νεοναζιστικων συμμοριων στη βουλη. Αντισταθειτε εμπρακτα στη φασιστικη παγιδα, στο λαικισμο και στην ιδεολογια του μισους. Καταδικαστε οπου και οπως μπορειτε το νεοναζιστικο κομμα, δημοσιογραφοι και ελληνες δημπκρατες. Οσο ο φασισμος δε χτυπιεται τοσο γιγαντωνεται
Κ
10/05/2012 17:05
γιατι οι της Χ.Α ρωτανε τον αλλον εαν ειναι λαθραιος ή οχι πριν τον πλακωσουν?μα τι λετε?αυτοι βαρανε αβερτα κουβερτα,φροντιστε να μην μαυρισετε και πολυ το καλοκαιρι
Χατζηδ.Δημ.
10/05/2012 15:48
Αυτος που προτεινει αυξηση των περιπολιων της Αστυνομιας για να καταπολεμηθουν οι απροκλητες επιθεσεις των χρυσαυγητων κατα των μεταναστων, μαλον ακρως αφελης θα πρεπει να ειναι. Αφου ενα μεγάλο μερος απο τους οπαδους της Χ.Α. ειναι ανθρωποι που υπηρετουν στα σωματα ασφαλειας και στις ενοπλες δυναμεις, πως μπορουμε να στηριχτουμε στην δυνατοτητρα του λυκου να φυλαει προβατα.
gk
10/05/2012 14:51
Οποιοι δεν ειναι νομιμα στην ελλαδα να πανε στο καλο...Αλλιως τετοια περιστατικα θα αυξανονται.Ειδικα μετα το τελευταιο εκλογικο αποτελεσμα.
AT
10/05/2012 13:59
Δεν φταίει ο λαθρομετανάστης που δεν έχει στέγη και φαγητό για την κατάντια της χώρας μας. Δεν φταίει κάποιος που αφήνει την χώρα του και την οικογένειά του για να αναζητήσει κάτι καλύτερο κάπου αλλού και πληρώνει Έλληνα και μη λαθρέμπορο τρελά λεφτά για να τον αμολύσουν σαν αδέσποστο σκυλί στον δρόμο. Άμα πεινάς θα κάνεις ό,τι μπορείς για να φας! Το πρόβλημα της χώρας μας είναι ενδημικό, και δημιουργήθηκε από τους διεφθαρμένους πολιτικούς που ακόμη ψηφίζετε πατριωτάκια!!!!! Το να δείρεις τον ανυπεράσπιστο πεινάλα είναι ένας καλός αντιπερισπασμός από τα πιο σοβαρά προβλήματα. Ξυπνήστε!
Σ.Γ
10/05/2012 12:43
Δηλαδή σύμφωνα με τα σχόλια που γράφουν πολλοί εδώ όσοι είναι παράνομοι μετανάστες στην χώρα μας και έχουν κατακλείσει τις πλατείες μας θα πρέπει να τους επιτεθούμε και να τους στείλουμε στο νοσοκομείο. Με την ίδια λογική όσοι Έλληνες πήγαν μετανάστες σε άλλες χώρες παράνομα πριν κάποιες δεκαετίες θα έπρεπε να υποστούν το ίδιο. Λυπάμαι πολύ που βλέπω ότι υπάρχουν άνθρωποι στην κοινωνία μας σκέφτονται με αυτόν τον τρόπο. Αντί να προσπαθούμε να βρούμε μία λύση που θα αντιμετωπίσει το πρόβλημα της μετανάστευσης με δημοκρατικά κριτήρια και χωρίς να θίγονται βασικά δικαιώματα των ανθρώπων και προπάντων της υγείας και της σωματικής τους ακεραιότητας επιδιδόμαστε σε πράξεις βίας που το μόνο που κάνουν είναι να δημιουργούν ένα μεγαλύτερο πρόβλημα. Σαφώς και πολύ από τους μετανάστες είναι επικίνδυνοι και έχουν διαπράξει αδικήματα αλλά δεν νομίζω πως ο ξυλοδαρμός τους και το κυνηγητό τους θα δώσει καμία λύση στο πρόβλημα.
πανος
10/05/2012 12:33
το δάβασα σε μια γελιογραφια. ρωταει ενας χρυσαυγητης τον αρχηγό του. . γιατι γινόμαστε όλο και πιο πολλοι; και ο αρχηγόσ απαντάει. . ο ηλήθιος δεξιός γίνεται φασίστας, ο ηλήθιος φασίστας δεν έχει που να πάει!!
Αθηνά Ζ.
10/05/2012 12:22
Εάν κάποιοι χαίρονται αυτήν τη στιγμή για τις επιθέσεις εναντίον «ξένων», ας το ξανασκεφτούν. Γιατί θα το ξανασκεφτούν όταν τα συγκεκριμένα πρόσωπα των νεοφασιστών του γελοίου «εγέρθητι» αρχίζουν να πλακώνουν κι όποιον απλώς... δεν τους αρέσε, γιατί έτσι τους αρέσειι: γιατί ας πούμε κάποιος έχει λίγο πιο... σκούρο δέρμα, στραβά δόντια, περίεργη μύτη ή γιατί έτσι τους είπε ο διπλανός παράξενος γείτονας ή γιατί σήμερα ο νεοφασίστας ξύπνησε στραβά κι έχει νεύρα και βαθιά κρυμμένα κόμπλεξ φυσικά, ανάμεικτα με φοβίες. Ή επειδή απλά κάποιον θέλει να δείρει ή γιατί ακόμα «απλούστερα» δεν σηκώθηκες ρε φίλε στο «εγέρθητι» που σε διέταξε! Ντροπή! Υ.Γ. Όχι πως το πρόβλημα των λαθρομεταναστών δεν ΑΠΑΙΤΕΙ άμεση λύση. Σίγουρα όμως δεν είναι λύση αυτή, των επιθέσεων, που λίγο θέλει να ξεφύγουν και να την πληρώσουν εντελώς αθώοι άνθρωποι. Και ξαναλέω, λύση για τους ΛΑΘΡΟ-μετανάστες όχι για τους μετανάστες, που, κακά τα ψέματα, έως τωρα, αποδεδειγμένα, έκαναν τις δουλειές που μερικοί, μέχρι πρότινος καλοθρεμμένοι Έλληνες, δεν καταδέχονταν να κάνουν...
ΤΣΕ
10/05/2012 11:12
Η αστυνομία πρέπει να κανει καλά τη δουλειά της συλλαμβάνοντας όλους τους μεταναστες λαθρεμπόρους, ναρκοεμπορούς, ληστές και τότε θα σταματήσουν οι επιθέσεις των φασιστών!
Ανώνυμος / η
10/05/2012 11:06
κακως που τυς επιτεθηκαν!αλλα γιατι βρισκονταν εκει οι μεταναστες?ειναι νομιμα στην Ελλαδα?ποσα πορτοφολια και τσαντες εχουν αρπαξει?τα εψαξε αυτα αυτα η Αστυνομια?
ηλιας
10/05/2012 02:05
συμφωνω με τον ΧΚ. ας το σκεφτουν αυτοι που εριξαν τη ψηφο τους στα ναζιστρακια-φασιστρακια.
Πρωην ΠΑΣΟΚ
10/05/2012 00:07
Καλά κι όταν πήγε η αστυνομία συνέλαβε τους λαθρομετανάστες;; τους μάζεψε να τους κλείσει φυλακή;;; ΟΧΙ βέβαια!! Να περιμένετε στις επόμενες εκλογές η Χ Α να πάρει κι άλλα ποσοστά!! Είδηση δεν πήρατε τελικά! Ο κόσμος βαρέθηκε τις ερασιτεχνικές αλλοπρόσαλλες πράξεις των αρχών που δεν είναι καν αρχές!! Απλώς μισθουλάκια τσακώνουν! ΕΞΩ ΟΙ ΛΑΘΡΑΟΙ ΤΩΡΑ!
T.G.
09/05/2012 23:53
Δεν χωρά αμφιβολία πω πίσω από τέτοιου είδους ρατσιστικές επιθέσεις κρύβονται άτομα από συγκεκριμένο πολιτικό χώρο. Καλά θα κάνει η Αστυνομία να εντείνει τις περιπολίες για να αποτραπούν μελλοντικά παρόμοια φαινόμενα. Οι νεαροί αυτοί που πιστεύουν πως με τις πράξεις τους υπηρετούν εθνικούς σκοπούς,απατώνται. Ακριβώς το αντίθετο αποτέλεσμα φέρνουν τα γεγονότα αυτά. Η χώρα διασύρεται στο εξωτερικό και οι σχέσεις μεταξύ ημεδαπών και αλλοδαπών διαταράσσονται και δηλητηριάζονται.
Β.
09/05/2012 22:14
Δυστυχώς κάποιοι χρησιμοποίησαν τις εκλογές για να κάνουν την πλάκα τους. Το χειρότερο δεν είναι ότι πήραν αέρα οι φασίστες, το χειρότερο είναι ότι τόσο πολλοί πολίτες δεν αντιλαμβάνονται τη σημασία και τη σπουδαιότητα της εκλογικής διαδικασίας, που αποτελεί τη ραχοκοκαλιά της δημοκρατίας.
Mάρα Γραικού
09/05/2012 20:10
Είμαστε όλοι μετανάστες, είμαστε μαζί τους.
Λ
09/05/2012 15:31
Καλύτερα
@XK
09/05/2012 14:24
Οι βορειοευρωπαιοι εχουν ηδη ακροδεξιες κυβερνησεις, οποτε ακυρο το επιχειρημα σου.
πανος
09/05/2012 13:33
τςς..τςςςς....τςςςς....καλα ακομα δεν μπηκε στην βουλη η χρυση αυγη και εσεις αλλαξετε;;;;;; που ειναι οι τιτλοι του στυλ..." ρατσιστες φασιστες ναζιστες σπανε στο ξυλο κακομοιρους λαθρομεταναστες"...;;;;;;;;;;;;χαχαχαχαχαχ...ισως θα πρεπει να αυξηθει λιγο ακομα το ποσοστο της ...μμμμμ....γυρω στο 20% ...καλα θα ηταν......με τις υγειες σας....
Zaglos
09/05/2012 13:30
Δεν υπάρχουν μετανάστες στην Ελλάδα, παρά λαθρομετανάστες και πρέπει να φύγουν το συντομότερο ΟΛΟΙ!
Γιάννης
09/05/2012 13:29
Δεν κατάλαβαν το εγέρθητι....
XK
09/05/2012 12:57
η ελλάδα θε πληρώσει ακριβά την αλαζονεία μερικών χιλιάδων αναγκεφαλών αλλά και την επιπολεοτητα τών 500 000 κάφρων που ψήφισαν τους νεοναζί. Λίγα πράγματα κινητοποιούν τους βορειοευρωπαίους. Διαλέξαμε το χειρότερο. με τα καραγιοζιλικία τους οι χρυσαυγίτες απαμακρίνουν λίγο ακόμη την ελλάδα από τών ευρωπαϊκό προσανατολισμό της
ΤΖΑΝΙΝΗΣ ΜΙΧΑΛΗΣ
09/05/2012 11:28
Από ότι καταλαβαίνω η αστυνομία δεν ήξερε τίποτε για την οργανωμένη επίθεση και ευτυχώς που έκανε κάποιες προσαγωγές. Αυτή είναι η πραγματική κατάσταση που βιώνουν οι μετανάστες και όχι αυτη που δείχνουν τα κανάλια, ούτε τα προεκλογικά καραγκιοζιλίκια. Πρέπει να νρέπεται ο Χρησοχοϊδης, που δεν μπορεί να εξασφαλίσει, ούτε το δικαίωμα στη ζωή αυτών των ανθρώπων. Την ίδια ντροπή όμως, πρέπει να νιώθουν και όσοι επιβράβευσαν τους ΝΕΟΝΑΖΙ της ΧΡΥΣΗΣ ΑΥΓΗΣ, οι οποίοι έχουν αναγορευτεί σε δήθεν προστάτες των νοικοκυραίων με το αζημίωτο βέβαια.ΝΤΡΟΠΗ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΕΠΙΒΡΑΒΕΥΟΥΝ ΤΟΥΣ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ ΤΗΣ ΧΡΥΣΗΣ ΑΥΓΗΣ, και δεν καταλαβαίνουν ότι ανοιγουν τη πόρτα τους, στους οπαδούς του Χίτλερ .
Α.Δ.
09/05/2012 08:48
Τι περίεργο που ο χάρτης δεν δίνει πουθενά πλατεία Κύπρου στη Καλλιθέα....