Έγινε γνωστό μετά από ερώτηση Γερμανού

Δεν εισπράττει μισθό ο Πρωθυπουργός

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 01/03/2012 11:21 | ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ: 01/03/2012 12:53 |
Δεν εισπράττει μισθό ο Πρωθυπουργός
Κάτι που ούτε στενοί συνεργάτες του ήξεραν, έγινε γνωστό μετά από ερώτηση γερμανού δημοσιογράφου: ο Πρωθυπουργός Λουκάς Παπαδήμος δεν εισπράττει...
Γίνετε Συνδρομητής
ΜΚ
03/03/2012 17:30
Ο πρωθυπουργός πρέπει να βάζει πάνω απ' όλα το καλό της χώρας και πολύ μετά το καλό του κόμματός του. Επειδή, κάτι τέτοιο είναι ακόμη αδιανόητο για τους σημερινούς πολιτικούς ηγέτες, οι οποίοι ακόμη είναι έρμαια των λαϊκιστών που αφθονούν στα κόμματά τους, πιστεύω ότι ο Παπαδήμας ή άνθρωποι σαν τον Παπαδήμα, λιγομίλητοι, καθόλου ''μπαλκονάτοι', κομματικά ανένταχτοι, ικανοί, μορφωμένοι, άνθρωποι που δεν λογαριάζουν αυτό το καταστροφικό "κομματικό κόστος", είναι οι καταλληλότεροι ως πρωθυπουργοί για τη χώρα μας. Και οι άνθρωποι αυτοί θα πρέπει να πλαισιώνονται από σοβαρούς υπουργούς, έστω κομματικούς, αλλά κομματικούς σαν αυτούς που κατά καιρούς προειδοποιούσαν τους πρωθυπουργούς μας για το "στραβό αρμένισμα" της χώρας και αντί να εισακουσθούν "έπαιρναν πόδι" ως κομματικά ασύμφοροι (Κουλουριάνος, Δρετάκης, Παπαδόπουλος, Γιαννίτσης κ.α.).
ΜΚ
03/03/2012 09:25
Ας μην ανησυχούμε. Οι εκλογές (αν γίνουν σε 2-3 μήνες, προσωπικά αμφιβάλλω) δεν πρόκειται να αναδείξουν κόμμα με την απαραίτητη πλειοψηφία για να βγάλει πρωθυπουργό. Και ούτε υπάρχει περίπτωση να υπάρξουν συνασπισμοί που θα συμφωνήσουν σε κάποιον από οποιοδήποτε κόμμα. Ευτυχώς και πάλι Παπαδήμο θα έχουμε ως πρωθυπουργό και άσε τα κομματόσκυλα των κυβερνητικών κομμάτων και τις "αριστεροθολούρες" να φωνάζουν για "έλλειμμα δημοκρατίας" και για μη "εκλεγμένους πρωθυπουργούς". Είδαμε πως μας "προκόψανε" οι εκλεγμένοι.
Μανόλης
02/03/2012 23:56
@ Γιάννης την χρεοκωπία την έφεραν οι ίδιοι με τις ενέργειες τους σωστό αλλά όχι όλοι όσοι είναι εκεί τώρα σίγουρα η μεγάλη πλειοψηφία τους αλλά ο Παπαδήμος δεν ήταν ένας από αυτούς. Πιο εύκολο για αυτόν θα ήταν να μην έκανε τίποτα, να λαΐκιζε όπως πολλοί άλλοι και να ζούσε ήσυχα και ωραία αλλού, την είχε αυτή τη δυνατότητα
Χρήστος
02/03/2012 23:07
Για όσους ερωτούν πώς ζει, είναι συνταξιούχος Τραπεζικός Υπάλληλος και καθηγητής στο πανεπ. του Μιτσιγκαν.
Α. ΤΣΑΤΣΑΡΟΣ
02/03/2012 14:22
Και πως ζη ρε πατριώτες; Μήπως από κάπου αλλού;
κουκλα
02/03/2012 14:12
αν θέλει ο πρωθυπουργός μπορώ να του δώσω το ήμισυ του μισθού μου για να πιει κι αυτός έναν καφέ βρε αδερφέ, κρίμα το παλικάρι κρίμα να μην έχει μισθό για να ζήσει, αλήθεια κατεβαίνει και στο σύνταγμα με τους αγανακτισμένους;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
Aneta
01/03/2012 16:46
Σοβαρα μιλατε? και πως θα ζησει ο ανθρωπος? Να μας πει το κολπο, να παραιτηθουμε και εμεις των 500ευρω!
Πάνος
01/03/2012 16:33
Συγχαρητήρια στον κ. πρωθυπουργό. Για να αποδώσει η πράξη τους όμως και επειδή δεν φοβάται κανένα πολιτικό κόστος χρειάζεται να ψηφίσει: Την άμεση μείωση του μισθού και των απολαβών: Του προέδρου της Δημοκρατίας. Των βουλευτών. Οι οποίοι χρειάζεται να έχουν μόνο έναν μισθό εφάμιλλο των άλλων χωρών της Ευρώπης και τίποτα άλλο. Ούτε αμοιβές σε επιτροπές, ούτε ΙΧ, ούτε άλλες επιδοτήσεις δαπανών, ούτε φορολογικές μειώσεις. Φυσικά και να μην κατοχυρώνουν σύνταξη με... 2 τετραετίες (που συνήθως είναι δύο... μισές). Παρόμοιες μειώσεις και στους υπουργούς, υφυπουργούς, γ. γραμματείς και κάθε λογής παρατρεχάμενους.
γιαννης
01/03/2012 16:09
την χρεοκοπια πατριωτες την εφεραν οι ιδιοι με τις ενεργειες τους..και δεν μας σεβαστηκαν.γιατι, μισθωτοι συνταξιουχοι ιδ υπαλληλοι και μικρομεσαιοι εχουν χρεοκοπησει αυτο τους ελλειπε να θελουν και μισθο κανονικα θα επρεπε να πληρωνουν.
'Ασημος
01/03/2012 15:08
΄Αχου... Πω πω ρε παιδιά, τι συγκίνηση! Πραγματικά έχω μείνει άναυδος, Εξτατικός!! Μπράβω ρε στα παλικάρια Μας, ΜΠΡΑΒΩ ρε!! ΜΠΡΑΒΩ!!! Δεν μπορώ δηλαδή, αυτή τη στηγμή κλαίω απο συγκίνηση θαυμασμο και Δέος... ΔΕΟΣ!!!
kk
01/03/2012 14:40
Συγχαρητηρια σε κ.κ. Παπουλια
O gnostos
01/03/2012 14:40
Αυτά να βλέουν οι άθλιοι μισθωτοί των 500 ευρώ που παραπονιούνται κιόλας!! Ντροπή τους.
007
01/03/2012 14:16
Γιατί δεν γίνεται δημοσκόπηση για τον καταλληλότερο για πρωθυπουργό αλλά να συμπεριλαμβάνεται και ο Παπαδήμος στις επιλογές;
Βασιλειος Ξεριας
01/03/2012 13:54
..ΟΡΕ .. Συντεκνοι ο ΕΛΒΗΣ (Τσιπρας) ..παιρνει ..μισθο ???
αρχαιος
01/03/2012 13:43
συγχαρητηρια τετοια ανθρωποι φωτίζουν με τις πραξεις τους στα σκοτεινα χρονια που ζουμε, ευχαριστουμε πολυ κ.Παπαδημιο για τη βοηθεια σας, χωρις εσας θα ειχαμε σιγουρα χρεοκοπησει. ευχαριστουμε, πολυ.
Κυριάκος Κ.
01/03/2012 13:11
Τον σεβασμό μου προς τον Πρωθυπουργό και τον Πρόεδρο. Οι άλλοι;
Γ.Κ.