Παραιτήθηκε του μισθού του ο Κάρολος Παπούλιας

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 15/02/2012 13:09 |
Παραιτήθηκε του μισθού του ο Κάρολος Παπούλιας
Την απόφασή του να παραιτηθεί της μηνιαίας αποζημίωσης που λαμβάνει γνωστοποίησε στον υπουργό Οικονομικών Ευάγγελο Βενιζέλο, κατά τη συνάντηση...
Γίνετε Συνδρομητής
Ανώνυμος / η
17/02/2012 13:16
Το ίδιο παράδειγμα θα πρέπει να ακολουθήσουν και οι υπουργοί και οι βουλευτές....
ΜΚ
16/02/2012 19:19
@pelia iossifidou16/2/2012 12:49. Συμφωνώ απόλυτα και έχεις απόλυτο δίκιο να ζητάς αυτά που ζητάς, αλλά πιστεύεις πως υπάρχει κάποιος σοβαρός και ικανός άνθρωπος που θα ήθελε να αναλάβει τις τύχες της χώρας; Οι πολιτικοί μας μάθανε να πολιτεύονται με βάση το "δώσε" και το "διόρισε". Τέλειωσαν τώρα αυτά και είναι σαν τα ψάρια έξω από το νερό. Ίσως όμως από υποχρέωση και τύψεις αναγκαστούν να κάνουν τώρα κάτι το σωστό (περιορισμένες οι πιθανότητες, αλλά από το ολότελα...), ειδάλλως θα ακολουθήσουμε τους κύκλους που μας διδάσκει η ιστορία (βλέπε: Δημοκρατία της Βαϊμάρης) με όλα τα παραφερνάλια.
ΜΑΡΙΑ ΣΩΤΗΡΙΟΥ
16/02/2012 18:02
..Καλιο αργα παρα ποτε.Αλλωστε εχει αρκετα χρηματα. Αυτος δεν ειχε δανησει τον Ανδρεα Παπανδρεου για την ροζ βιλα της Εκαλης Με αυτα τα 18 000 μπορουσε να τα δωσει σε 18 οικογενειες ανεργων το μηνα απο τοτε που αρχισε η κριση.Εχει σκεφθει καθολου πως ζουνε αυτοι οι α'νθρωποι,οταν δεν δουλευουν και οι δυο γονεις?
Ε.Ρ.
16/02/2012 17:03
Και να βρεθεί κανένας να κάνει ένα σωστό βήμα, οι Ελληνες θα βρούν αιτία να γκρινιάσουν.
Γεώργιος Γεωργέλλης
16/02/2012 13:27
Μέχρι να βγούμε από επιτήρηση όλοι οι μισθοί και τα οικονομικά προνόμια των πολιτικών, αρχίζοντας από τον πρόεδρο, τον πρωθυπουργό, τους υπουργούς, βουλευτες, νομάρχες, δήμαρχοι, αντιδήμαρχοι, δοιικητες και διευθυντες δημοσιων οργανισμων, τραπεζων, δεκο, πρυτάνεις πανεπιστημιων, διευθυντες νοσοκομειων κτλπ εν ενεργεια η στη συνταξη πρέπει να μειωθουν στο μισό. Όσοι έχουν εισοδήματα από αλλες πηγές δεν πρέπει να πληρώνονται παρά μονο ενα συμβολικό ποσό που ναν μην ξεπερνάει τα χίλια ευρω. Το κέρδος θα ειναι τουλάχιστον 10 δις ευρω και θα λυθει το δημοσιονικο μας πρόβλημα αμέσως. Αυτό απαιτεί η κοινή λογική και το αισθημα δικαιου. Δεν ειναι δυνατον οι πολιτικοι μας που ειναι πολυαριθμοι και εχουν αποτύχει παταγωδως να μην υποστουν τις συνέπειες της ανικανότητά τους.
pelia iossifidou
16/02/2012 12:49
ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ !! Κατάσχεση όλων των συντάξεων και όλων των περιουσιών όσων υπήρξαν βουλευτές από το 1974 και μετά. Διότι αυτοί είναι υπεύθυνοι για την παρούσα κατάσταση. Εάν μπορέσουν να κατασχεθεί. Απαγόρευση να πολιτευθούν στο μέλλον. Και αυτά για αρχή, στη συνέχεια να ελεγχθούν όλοι οι Γενικοί Γραμματείς, Πρυτάνεις, Νομάρχες, Περιφερειάρχες
Ρουμπος Γιωργος
16/02/2012 12:16
Η Ελλαδα δεν εχει αναγκη απο δωρεες, συμβολικες η ουσιαστικες, αλλα απο ΔΙΚΑΙΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ. Μειωση του προεδρικου μισθου και της βουλευτικης αποζημιωσης με νομο θα ηταν το σωστο. Ακομη κατι: Προτεινω η βουλευτικη αποζημιωση να γινει κλιμακωτη και να εξαρταται απο το συνολικο εισοδημα του βουλευτη. Αν π.χ. καποιος βουλευτης εχει ετησιο εισοδημα απο αλλες πηγες, οπως ενοικια, τοκοι,μετοχες, 120000 ευρω και ανω, να μηδενιζεται η βουλευτικη αποζημιωση. Για ετησιο εισοδημα απο αλλες πηγες 90000 ευρω εως 120000 ευρω, να περνουν 20% της σημερινης αποζημιωσης κ.ο.κ. Ακομη, αφου πλησιαζουν εκλογες μηπως ειναι ευκαιρια να μειωθει ο αριθμος των βουλευτων σε 240 και να παρει πολιτικη αξια το λευκο ωστε να μη μετατρεπεται απο τους αρχηγους των μικρων κομματων η ψηφος διαμαρτηριας σε ψηφο δηθεν αποδοχης, οπως παλιοτερα Τσοβολας. Σαμαρας, και τωρα ΣΥΡΙΖΑ, Οικολογοι, Δημαρας, Κυνηγοι!,Πειρατες!!! που δεν εχουν Πολιτικο Λογο.Τελος, πρεπει να εκμεταλευτουμε τη Κυβερνηση Παπαδημα για να θωρακησουμε τους θεσμους ωστε να αλλαξει το πολιτικο συστημα και να μη ξαναζησουμε τα αισχη του απωτερου αλλα και προσφατου παρελθοντος.
markos pothos
16/02/2012 10:49
Too little too late... Συγχαρητηρια προεδρε.... καταφερες το ακατορθωτο.... μετα απο 40 χρονια υπερηφανος Ελληνας μεταναστης, εσυ και οι υπολοιποι πολιτικοι,με κανατε να ντρεπομαι να λεω οτι ειμαι Ελληνας...
Κ.ΜΑΝΩΛΙΔΗΣ
16/02/2012 09:33
Λίγο αργά βέβαια, αλλά, κάλλιο αργά παρά ποτέ!
Βαγγελης Τασουλας
16/02/2012 04:43
Οι Ελληνες δεν κρινουν-κατακρινουν. Δεν ψηφιζουν-καταψηφιζουν.Επιτελους ας μαθουμε να κρινουμε και να συγκρινουμε με σωστη εκτιμηση πραγματων και καταστασεων Αυτος ο Προεδρος μενει στο διαμερισμα του και σιγουρα δεν εχει τυχερα. Ο χρηστες προσβαλλουν και τον τοπο καταγωγης μας. Οι Ηπειρωτες ειμαστε μεγαλοι Δωρητες- πατριωτες- εντιμοι και εργατικοι. Ισως γιατι αργησαμε να ελευθερωθουμε.
mavro ston mavrogialouro
16/02/2012 01:17
Κοιτα να δεις!!!!!! Ο Παπουλιας εχει μισθο παραπανω και απο τον Ομπαμα και απο την Μερκελ.
LIANNA
15/02/2012 22:32
Μια συμβολικη κίνηση αλλα δεν θα του λείψουν. Ο υποικ εχει αυτοκίνητο 750,000. Το κληρονόμησε απο τον προηγούμενο..Αν ο λαός τους έβλεπε να ζουν και αυτοί με 1000 ευρώ και να κινούνται με ταξί θα είχε περισσότερη εμπιστοσύνη και υπομονή. Αν δεν τους εφταναν να πάνε πισω στις οποιες δουλειές τους και να ζήσουν με τις προίκες των συζύγων , γιατί όλοι δηλώνουν πως τις περιουσίες τις έκαναν απο προίκες. Οι φαντάροι υπηρετούν την πατρίδα δωρεάν. Στον πόλεμο κανείς δεν μιλάει για αμοιβή. Αφού λένε πως έχουμε πόλεμο να υπηρετήσουν την πατρίδα δωρεάν. Ειναι η ύψιστη τιμή.
ΙΩΑΝΝΗΣ
15/02/2012 19:22
Διαφωνώ με την παραίτηση, να του γίνει μια περικοπή 50%, όση έγινε και σε μένα.
Τζαννρτος Ιωάννης
15/02/2012 17:59
Καιρός να ακολουθήσουν όλοι οι 300. Τουλάχιστον να παίρνουν τα μισά...! Έλεος πια!!!!
Dimis Hagis
15/02/2012 17:16
Και άργησε κατά 2 χρόνια και δεν προέτρεψε όλο τον πολικό κόσμο με τους παχυλούς μισθούς, τις επιτροπές, τα αυτοκίνητα, του βοηθούς να κάνει το ίδιο.
itsouris
15/02/2012 16:54
Κατάσχεση όλων των συντάξεων και όλων των περιουσιών όσων υπήρξαν βουλευτές από το 1974 και μετά. Διότι αυτοί είναι υπεύθυνοι για την παρούσα κατάσταση. Εάν μπορέσουν να δικαιολογήσουν την περιουσία τους να τους επιστρφεί, εάν όχι να κατασχεθεί. Απαγόρευση να πολιτευθούν στο μέλλον. Και αυτά για αρχή, στη συνέχεια να ελεγχθούν όλοι οι Γενικοί Γραμματείς, Πρυτάνεις, Νομάρχες, Περιφερειάρχες κλπ.
Βαγγελης
15/02/2012 16:37
μηπως και να επιστρεψει οσα πηρε μεχρι τωρα?
Αναστάσιος Μελιόπουλος
15/02/2012 15:51
Καιρός ήταν. Και αν ήταν πραγματικά ηγέτης, θα επέστρεφε τους μισθούς που είχε πάρει από το Νοέμβριο του 2011. Τι μόνο για μας να έχουν αναδρομική ισχύ οι νόμοι της κυβέρνησης που στηρίζει; Ας έχει και για αυτούς. Και για όσους βιαστούν να πουν ότι το κάνει εθελοντικά να τους πω ότι αυτοί που κυβερνάν δε θα κάνουν τίποτα νομικά για τις καρέκλες και τους μισθούς τους. Οπότε μόνο εθελοντικές κινήσεις περιμένω από κάποιους.
left
15/02/2012 15:10
...μην ξεχνάμε και τα αναδρομικά (~ 250.000 ευρώ) που έχουν ζητήσει αρκετοί ήδη συνταξιούχοι βουλευτές κι οι οποίοι όταν έσκασε το θέμα δήθεν παραιτήθηκαν κάνοντας δηλώσεις εμπρός στις κάμερες της τηλεόρασης αλλά μέχρι σήμερα έχουν ξεχάσει να στείλουν την απαραίτητη σχετική επιστολή.
Αρρωστος ελλην
15/02/2012 14:43
Την 28η Οκτ. βγήκε στην τηλεόραση μετά την παρέλαση να κάνει ολόκληρο θέμα που του έθιξαν την αξιοπρέπεια με τα συνθήματα ενώ έπρεπε να σηκωθεί να φύγει και να σκεφτεί τι περνάμε εμείς οι έλληνες.Σήμερα είπε ότι ΘΑ παραιτηθεί από το μισθό του σαν συμβολική κίνηση.Ορθά έπραξε αν και πολύ μα πολύ αργά.
MR
15/02/2012 14:16
Καιρός δεν ήταν???????
Αντώνης Κυδωνής
15/02/2012 14:13
Ο Λεβέντης του το πρότεινε εδώ και 2 χρόνια. Επιτέλους το χαμπάριασε και το έκανε
Πολίτης Καραμητρος
15/02/2012 14:11
Αν δεν μαθουμε το ποσον σε € απο το οποιο παραιτειται καθως και τι αλλες πηγες εισοδηματων εχει, δεν μπορούμε να εκτιμησουμε το μεγεθος της "θυσιας". Μπορει να προκειται για κινηση σκοπιμοτητας, ή ακόμη να ειναι και κερδοφορα κινηση. Σαν τις δωρεες που εκαναν καποιοι παμπονηροι πατριωτες μας. Εδιναν 30000 € για τη βρυση του χωριου, επαιρναν αποδειξη απο τον προεδρο για 100000 € (ολο το συμβουλιο "μιλημενο" βεβαια) και γλυτωναν απο την εφορια 40000 €. Τελικά η βρυση κοστιζε 10000 €. Τα υπολοιπα τα μοιραζονταν τα μελη του συμβουλιου. Ολοι κερδισμενοι!!!! Οι ανθρωποι που φτανουν τοσο ψηλα, ειναι αρκετα πονηροι. Και πολυ εγωιστες ωστε να σκεφτονται και την υστεροφημια τους. Παντως καλου κακου ας ελεγχουν πότε - πότε τι γινονται αυτα τα λεφτα, μην εξαφανιστουν σαν του Σημιτη. Οι αρετες της φυλης βλεπεις . . .
MΠΑΜΠΗΣ
15/02/2012 14:07
Δυστυχώς είναι πάρα πολύ ΑΡΓΑ. Δεν έχει καταλάβει τίποτα απολύτως όπως και πολλοί άλλοι για την σημερινή κρίση. Εδώ και πολλά χρόνια έπρεπε να παίρνει το πολύ 3-5.000 EURO και τα υπόλοιπα να πηαγαίνουν π.χ Στο χαμόγελο του παιδιού.
NoBackups
15/02/2012 14:05
"Και επειδή σίμωνε η μέρα που το Γένος είχε συνήθειο να γιορτάζει τον άλλο Σηκωμό, τη μέρα πάλι εκείνη ορίσανε για την Έξοδο. Και νωρίς εβγήκανε καταμπροστά στον ήλιο, με πάνου ως κάτου απλωμένη την αφοβιά σαν σημαία, οι νέοι με τα πρησμένα πόδια που τους έλεγαν αλήτες. Και ακολουθούσανε άντρες πολλοί, και γυναίκες, και λαβωμένοι με τον επίδεσμο και τα δεκανίκια. Όπου έβλεπες άξαφνα στην όψη τους τόσες χαρακιές, που ‘λεγες είχανε περάσει μέρες πολλές μέσα σε λίγην ώρα."
οκ
15/02/2012 14:04
αιντε και τωρα οι βουλευτες που εχουν εσοδα απο τα γιατρεια τα δικηγορικα γραφεια κτλ κτλ να παραιτηθουν απο τους μισθους της Βουλης. Ολοι οι Ελληνες εχουν θυσιασει τις συνταξεις τους ο Σιμητης, ο Μητσοτακης, και ολοι του συναφιου τους ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΣΥΝΤΑΞΗ ΑΠΟ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ οταν εχουν τοσες μεγαλες προσωπικες περιουσιες??? Τωρα στις δυσκολες στιγμες ολοι να βοηθησουν. Λοιπον προταση στον κ. Βενιζελο για να καλυχουμε και καποια μαυρη τρυπα - οσοι παιρνουν συνταξη και εχουν περιουσια και αλλα εσοδα τους κοβεται η βουλευτικη η πρωθυπουργικη συνταξη. Ετσι και αλλιως τι πληρωσαν για να την παρουν και ποσα χρονια δουλεψαν για την παρουν. Εγω πρεπει να δουλεψω 35 και αυτοι στα 4 χρονια παιρνουν συνταξη. Ειναι προκλητικοι αν μη τι αλλο. για να δουμε και καμια τετοια κινηση.
Πανος
15/02/2012 14:01
@MΟΡΤΗΣ, Εδω οι περισοτεροι ΔΥ περνουν παραπανω απο τον προεδρο των ΗΠΑ. και φακελακι και γρηγοροσημο και επιδοματα και μιζες και υλικα απο την ΔΕΗ ΟΤΕ Νοσοκομειο
Andy
15/02/2012 13:56
Πλησιάζει η 25η Μαρτίου και λογικό είναι να μην αντέχει άλλο κράξιμο
1kan1
15/02/2012 13:52
"Όσα έπαθε η πατρίς δια τους «νόμους» και το καλό αυτεινών και όσα παληκάρια σκοτώθηκαν, δεν τάπαθε η πατρίς εις τον αγώνα των Tούρκων. Κατοικίσαμεν τους κατοίκους μέσα τα σπήλαια και ζούνε με τα θερία και ρημώσαμε τους τόπους και εγίναμε η παραλυσία του κόσμου." Απομνημονεύματα Μακρυγιάννη - Εισαγωγή
ΜΟΡΤΗΣ
15/02/2012 13:51
Με τι κριτήρια έπαιρνε περισσότερα και απ τον πρόεδρο των ΗΠΑ?
αμεση δημοκρατια
15/02/2012 13:50
συγχαρητηρια μηπως να τον κανουμε και αγαλμα???ενα χρονο τους μισθους που εχει παρει θελω και μετα απολυστε με!!!!!!!!!!!!!
καρουζακησ γιαννης
15/02/2012 13:49
ο μητσοτακης παιρνει 3 συνταξεις¨βουλευτικη αποζημιωση 7.600 ΕΥΡΩ ΑΠΟ ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΝΟΜΙΚΩΝ 14ΟΟ ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΤΑΙΣΥΤ ΙΟΟΟ ΕΥΡΩ. ΘΑ ΠΑΡΑΙΤΗΘΕΙ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑ ΤΑΜΕΙΟ? μρπ!!!!!! μπριτς!!!!!!!!!
Νασος
15/02/2012 13:48
Τωρα που τελιωνει η θητια του ? χαιρω πολυ χαιροπουλος. και ολα τα αλλα ειναι περιττα !
ρε μαγκες
15/02/2012 13:47
γτ δεν μας λενε τα μισθολογια τους? δηλαδη ποσο ακομα θα υπαρχει σκτοαδισμος κ ημιμαθεια στην Ελλαδα βαρεθηκαμε να βλεπουμε σκουρο γκρι και σταμπες μαυρου καιρος να δουμε και λευκο !
γιαννης Κ.
15/02/2012 13:46
Ισως σκεφτηκε την λαικη κατακραυγη. που δεν το πολυπιστευω. μαλλον την 25 ΜΑΡΤΙΟΥ...ισως
Πανος Κετικιδης
15/02/2012 13:45
Σε αυτα τα δυσκολα χρονια ο προεδρος της Ελληνικης Δημοκρατιας, δεν προσεφερε τιποτα. Απολυτως τιποτα. Και αφου δεν προσεφερε εργο, το μονο αυτονοητο ειναι να μην πληρωθει. Αλλωστε ειναι και αυτος ενας απο τους πολλους πολιτικους που μας φτασανε εδω. Εδω στην ζητιανια και στην εξαθλιωση.
ΝΣ
15/02/2012 13:43
Μπράβο του. Επιτέλους!
kamera
15/02/2012 13:40
η κοινοβουλευτικη δικτατορια εκανε φοβερα δεινα στον τοπο μας!
np
15/02/2012 13:38
Δεν θα πεινάσει ο άνθρωπος, γιατί έχει την βουλευτική σύνταξη, και ίσως και άλλα
Maxmara
15/02/2012 13:36
Μπράβο του. Δύσκολη απόφαση, ανεξάρτητα του ποιός είσαι και πόσα παίρνεις, έπαιρνες, κλπ.
κπ
15/02/2012 13:36
ηξερα οτι ειναι ανθρωπος με ευαισθησιες...και μην σπευσετε πολλοι να πειτε οτι αργησε κλπ κλπ...δεν ειναι ευκολο να προβεις σε μια τετοια ενεργεια ειδικα στις ημερες μας....καιρος να ακολουθησουν κι αλλοι το παραδειγμα του...
kamera
15/02/2012 13:31
προεδρος Δημοκρατιας με εκλογες απο τον Λαο! με αρμοδιοτητες! αισχος στην κοινοβουλευτικη δικτατορια!
kamera
15/02/2012 13:27
συνταξεις των Βουλευτων οπως στο ΙΚΑ, με ΕΝΣΗΜΑ! καλω ολους σε καμπανια!
Σπύρος Γιακουμάκης
15/02/2012 13:20
Να ακολουθήσουν και οι υπόλοιποι. Πρωθυπουργός, αντιπρόεδροι, υπουργοί, βουλευτές, σύμβουλοι, παρατρεχάμενοι. Ετσι κι αλλιώς, από τις δηλώσεις πόθεν έσχες των βουλευτών προκύπτει ότι και χωρίς καθόλου μισθό ακόμη, κανείς δεν θα πεινάσει!
ΚΩΣΤΑΣ Σ.
15/02/2012 13:17
Κάλλιο αργά παρά ποτέ!

όλες οι τελευταίες ειδήσεις