e-Επίθεση των Anonymous χάκερ στο υπουργείο Δικαιοσύνης

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 03/02/2012 07:37 | ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ: 03/02/2012 11:10 |
e-Επίθεση των Anonymous χάκερ στο υπουργείο Δικαιοσύνης

Την ιστοσελίδα του υπουργείου Δικαιοσύνης «χτύπησε» τα ξημερώματα η ομάδα χάκερ των «Anonymous». Οι επισκέπτες του site του υπουργείου άκουγαν ένα ηχογραφημένο μήνυμα της διεθνούς διαδικτυακής οργάνωσης, η οποία κατηγορούσε την κυβέρνηση της Ελλάδας ότι έχει κάνει πράξη τα εντελώς αντίθετα από αυτά για τα οποία εξελέγη ενώ έχει καταλύσει τη δημοκρατία και έχει αναγκάσει το λαό να υποφέρει.

Πρόκειται για το πρώτο «επίσημο» χτύπημα της οργάνωσης των Anonymous στην Ελλάδα.

«Αυτό που συμβαίνει τώρα στη χώρα σας είναι απαράδεκτο. Ανεβήκατε στην εξουσία για να εκφράσετε τις επιθυμίες και του λαού σας και έχετε αποτύχει απαξιωτικά», ανέφεραν στο μήνυμά τους οι χάκερ μέσα από την ιστοσελίδα του υπουργείου Δικαιοσύνης, η οποία τέθηκε εκτός λειτουργίας μόλις έγινε αντιληπτή η εισβολή.

«Σκοτώσατε το πιο ιερό πράγμα της χώρας σας που είναι η δημοκρατία. Οι ίδιοι σας οι πολίτες σας μισούν, εσείς τους κοιτάτε χωρίς να κάνετε τίποτα για να το αποτρέψετε. Μπήκατε στο ΔΝΤ, χωρίς την έγκριση του λαού σας. Βάλατε τη δικτατορία στους ώμους τους.

»Η αστυνομία εκμεταλλεύεται τη δύναμή της και επιτίθεται σε διαδηλωτές στο όνομα της δικαιοσύνης.

»Αγνοήσατε τις προειδοποιήσεις μας, αλλά τώρα εμείς έχουμε τον έλεγχο», προσθέτει η οργάνωση και καταλήγει:«Είμαστε οι Ανώνυμοι.... Δεν συγχωρούμε, δεν ξεχνάμε... έπρεπε να μας περιμένετε».

Η εισβολή στην ιστοσελίδα του υπουργείου Δικαιοσύνης έγινε γύρω στις 6 το πρωί, προκαλώντας συναγερμό στις διωκτικές αρχές.

Οι Anonymous ανέφεραν ότι το χτύπημα στο υπουργείο Δικαιοσύνης είναι «μόνο η αρχή» και έδωσαν διορία δύο εβδομάδων» στην Ελλάδα να εγκαταλείψει τη συνθήκη ΑCTA, προειδοποιώντας με νέες επιθέσεις ακόμα και σε μέσα ενημέρωσης.

Στο υπουργείο βρίσκεται κλιμάκιο αξιωματικών της Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος, οι οποίοι ερευνούν την υπόθεση.

22
cs
05/02/2012 07:31
καλα κανουν οι anonymus...Η ΑCTA που υπεγραψε η χωρα μας την περιοδο Σημιτη νομιζω,ουσιαστικα επιβαλλει λογοκρισια στο διαδικτυο και περα απο αυτο δινει δυναμη σε εταιριες μεγαλες που εχουν ισχυ να επιβαλλουν ο,τι γουσταρουν......Αν π.χ, μι πολυεθνικη παραγει ενα φαρμακο,απαγορευει να δημιουργηθουν αντιγραφα απο αυτο το φαρμακο και μπορει να το πουλαει για οσα χρονια γουσταρει και με τις τιμες που γουσταρει στην αγορα...Κι ας πεθαινει κοσμος....Οι anonymus ξερουν πολυ καλα τι κανουν....!
Ανώνυμος
04/02/2012 15:46
Μπράβο στα παιδιά πάντα τέτοια μπας και ξυπνήσουμε από τον λήθαργο. Ας καταλάβουν κάποιοι ότι αυτήν την στιγμή ξεπουλιέται η χώρα μας και αν υπάρχει τρόπος να το αποτρέψουμε μόνο με αντάρτικο θα γίνει αφού την ψήφο μας την έχουνε στερήσει
Δουρος!
04/02/2012 13:25
ΧΑ ΧΑ ΧΑ! Δημπκρατια η δερμοκρατια? Ma ολοι οι δικτατορες , φασιστες, ναζιστες, Ολοι τους λειτουργουν στο ονομα της δημοκρτιας. Μην ξεχναμε ομως οτι η δημοκρατια πεθανε την επομενη της γεννησις της. Απλως εμεινε το ονομα ΤΗΣ.......
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
04/02/2012 11:28
@Πορτοκάλια Ζουμερά 3/2/2012 12:03, Στον πόλεμο φίλε δεν απαντάς με άνθη στις σφαίρες των φονιάδων σου. Δες το "V for Ventetta" και θα καταλάβεις πολλά γιατι οι anonymous διαλεξαν αυτη την μάσκα και αυτην την φρασεολογία "του φόβου" όπως λες. Οταν έχεις απέναντι σου έναν υποβόσκοντα φασισμό δεν κλείνεσε σπίτι αρνουμενος να αντικρίσεις την βια και τον φοβο σου επιβάλουν. Βγαίνεις στον αγώνα και τους κανεις να νιώσουν πως δεν είναι τα παντα ξεφραγο αμπέλι που το κάνουν ότι θέλουν. Βεβαια ο αγωνας θέλει και λιγο τσαγανο που δεν το έχουν όλοι από οτι αντιλαμβάνομαι.... A και για τον φίλο Νικο Νικολαίδη μια παρατήρηση: Η παγκοσμιοποιηση ένα καλο που έχει είναι να σε φέρει ποιο κοντά με αυτό που θεωρείς ξένο και μακρινό και σε φοβιζει. Οταν ομως εξετάσεις από κοντα αυτο το "ξενο" θα δεις ότι τελικα δεν είναι και τόσο ξένο, αλλα σχεδόν ίδιο με το δικό σου. Με απλα λόγια: Οι άνθρωποι παντου έχουν τις ίδιες ανάγκες και τραβάνε τα ίδια ζορια. Καποιοι θέλουν να μας κρατουν απομονωμένους και φοβισμένους γνωρίζοντας πως όταν το σύνολο των αδικημενων αντιληφθει την δύναμη του θα αντιδράσει μαζικά και αυτοι οι κάποιοι θα παρουν πόδι. Μόνο οταν καταλάβεις πως το συμφέρον σου είναι κοινο με τον Λατινοαμερικάνο, το Ασιατη, το Αφρικάνο πολιτη μονο τοτε θα αλλάξεις την μοιρα σου και την μοιρα αυτου του κόσμου. Οσο απλώνεις το βλέμμα μέχρι εκει που φτάνει η μυτη σου εισαι καταδικασμένος να εισαι και να νειωθεις αβοηθητη και απομονωμενη μονάδα.
Νικος Νικολαιδης
03/02/2012 20:41
Στεργιο και Προφητη, συμφωνω με σας και με οποιονδηποτε που θα πει οτι η Ελλαδα εχει προβληματικη Δημοκρατια και φυσικα η περιοδος που περναμε ειναι μεταβατικη αφου θα γινουν εκλογες συντομα. Δεν υπαρχει λογος να λεμε τα αυτονοητα. Η Δημοκρατια, αυτη που βασιζεται σε μια πολιτισμενη και ελευθερη κοινωνια,αρχιζει και τελειωνει στους πολιτες της η οποια εχει απολυτη ευθυνη για αυτους που εκλεγει ( δε χρειαζομαστε κανεναν ανωνυμο να μας το υπενθυμισει αυτο το πραγμα και κανενα ανταρτικο, ευχαριστουμε) οχι μονο γιατι το ξερουνε οι παντες αλλα γιατι η καραμελα για τη " διεφθαρμενη εξουσια" που αμα πεσει ολα θα αλλαξουν εχει περασει κι αυτη. Ο κοσμος καταλαβαινει εχουμε φοβερα συστημικα προβληματα που - θα προσθεσω - εχουν και μια πασιφανη αλλα μεχρι προτινος διολου ξεχασμενη απο τους πολιτικους αναλυτες της συγχρονης ιστοριας μας, δημογραφικη βαση. Το γεγονος οτι η μιση Ελλαδα μαζευτηκε στην Αθηνα μεσα σε σαραντα χρονια ψαχνοντας για δουλεια, καταστρεφοντας κοινωνικη συνοχη αιωνων, δημιουργωντας τον γνωστο σε ολους και δια τη βιας υπερατομισμο μα πανω απο ολα τον...ανωνυμο γειτονα και το "νεο χωριο" : τα κομματα ! Οταν λοιπον εχεις μια τετοια κοινωνια, οπου ο καθενας κοιτα την παρτη του, γιατι να απαιτεις οι αντιπροσωποι σου να ειναι διαφορετικοι ; Ετσι σκεφτονται οι Νορβηγοι ; Σα λαος εχουμε περασει πολλα δεινα τα τελευταια 60 χρονια. Απειρους πολεμους, κρισεις κτλ. Το χειροτερο απο ολα ειναι οτι δε μας δωθηκε η ευκαιρια να δουμε τον εαυτο μας σα κοινωνια. Να δουμε τη γλωσσα και τον πολιτισμο που μας ενωνει. Απεναντιας ασχολουμαστε μονο με αυτα που μας χωριζουν και αλλοι κερδιζουν ( μεταξυ αλλων και τον ελεγχο μας ). Το δολωμα σε ολα αυτα ειναι η σχεση του Ελληνα πολιτη με την εξουσια. Εχοντας ευθης-εξ-αρχης κονιορτοποιημενη την κοινωνικη συνοχη, και για να μας διασπασουν σα λαο, πολιτισμο και πολιτικη οντοτητα, συμφεροντα τα οποια δεν ειναι παντα ντοπια, πετανε την καραμελα του "αντιεξουσιαστη", το γεγονος οτι για ολα φταιει η εξουσια ! Μας βαζουνε να ασχολουμαστε για το υπερ 'η κατα μνημονιο, για το εαν διαβαστηκε 'η οχι απο καθε υπουργο, μας απασχολουν τη νεολαια με ανταρτικα ολων των αριστερων και δεξιων αποχρωσεων αλλα κουβεντα για το πως στηθηκε το Δημοσιο, γιατι στηθηκε ετσι, γιατι το χρησιμοποιησαν τα μεγαλα κομματα και ποιος τους στηριζε 'η γιατι ( σε βαθος 30κονταετιας, για να μιλαμε υπευθυνα και σωστα ). Κουβεντα για τα εκατονταδες χιλιαδες αυθαιρετα με την ενεργη συγκαταβαση αν οχι απολυτη δραση πολιτων και μονο πολιτων. Χιλιαδες χιλιαδων αλλα πραγματα οχι για να κατηγορουσουμε τον εθνικο μας χαρακτηρα αλλα για να κατανοησουμε τα ιστορικα γεγονοτα που μας φεραν σ αυτη τη θεση. Οι χακερς ( 'η η Γουικιλικς που ποιος ξερει ποιος την εκμεταλευοταν με κατευθυνομενες διαρευσεις αυτην... ), τι λενε ανωνυμα ; Λενε ειναι η εξουσια μοναχα. Μπορουν να μας απαντησουν γιατι σταθερα ενα 75% του Ελληνικου λαου ψηφιζε τα δυο μεγαλα κομματα για δεκαετιες ; Και να μας κανουν μια ιστορικη αναλυση διχως φτηνα λογια και φιλολογικες εξαρσεις περι χαρακτηρα του Ελληνα ; Αν οχι, ευχαριστουμε λεγεωνες αλλα δε θα παρουμε, προτιμω τον ανωνυμο γειτονα μου που ισως να εχουμε και κατι κοινο π.χ. τη γλωσσα και τον πολιτισμο μας, συμπεριλαμβανομενου της προβληματικης Δημοκρατιας μας.
παλάιολογος Παλαιολογος
03/02/2012 20:06
Μπραβο anonymous . Πρεπει να χακαρουν και ολα τα ΜΜΕ με το ιδιο μυνημα .
σκεπαρνης αλεξανδρος
03/02/2012 18:35
ζουμε μεσα στο πσεμα μας εχουνε κληση τα σπητια επητελους κατι πρεπι να κανουμε εμεις η πολητες
maria kefalaioy
03/02/2012 18:14
μπραβο αντε να ξυπνησουμε λιγο πρεπει να συσπειρωθει ο κοσμος και ισως οι ανωνυμοι βοηθησουν
Γιώργος Σερέκος
03/02/2012 15:37
Είναι βαρύς ο χαρακτηρισμός σου φίλτατε Ν. Νικολαϊδη. Αν έλεγαν τα ονόματά τους πως θα επαναστατούσαν; Κατευθείαν αυτόφορο θα πήγαιναν. Πραγματικά εκπληκτικοί οι Anonymous. Μπράβο τους.
Νικος Ν
03/02/2012 14:10
Το ευχαριστώ είναι λίγο! η αγάπη μας για σας πολλή! μην μας προδώσετε!
Andreas Alexiou
03/02/2012 13:33
Καλά ρε, την παλεύετε? Σας φταίει η ανωνυμιά? Όταν πετούσαν τους χριστιανούς στα λιοντάρια κρυβονταν σε κατακόμβες και όταν οι χριστιανοί κυνηγούσαν αργότερα παγανιστές και λοιπούς, κρύβονταν σε στωές και διατηρουσαν την ανωνυμία τους για να μην καταλήξουν στην Πυρά. Αν ήξεραν οι ρωμαίοι απο την 1η μέρα τα ονοματεπώνυμα όλων των χριστιανών δεν θα υπήρχε εκκλησία σήμερα. Εμένα προσωπικά δεν θα με πείραζε καθόλου, αλλά πολλούς εδώ μέσα θα σας πείραζε τα μάλα. Το αν δρούν για το γενικότερο συμφέρον ή όχι θα το κρίνει η ιστορία και όχι η ανωνυμία....
Προφήτης
03/02/2012 13:01
@Νίκος Νικολαίδης-ΣΦ Η "Δημοκρατία" ,ποιά "Δημοκρατία" έχουμε στην Ελλάδα? Η κυβέρνηση δεν προέκυψε από εκλογές, Ο Τόμσεν κάνει ότι θέλει ,μου αρέσει μάλιστα που δε θέλαμε Επίτροπο ...γιατί ο Τόμσεν και η Τρόικα τι είναι? Φίλε Νίκο τη "Δημοκρατία" την πολεμάς με αντάρτικο και όχι με ονοματεπώνυμο.
χρ.αλεξοπουλος
03/02/2012 12:04
ρε παιδια ,ανωνυμοι εισαστε αλλα με τις κουταμαρες που κανατε θα σας τσιμπησουν , γιατι τα σκριπτ παραμενουν στα σερβερ και αφηνετε ιχνη. επειτα εδω που τα λεμε για να γκρεμιστη το διαδιυκτιο της εκλεκτικης ρουσφετολογιας ,δεν χρειαζονται πυροτεχνηματα αλλα τρινιτρογλυκερινη, αντε λοιπον αφηεστε τα μπιτ και τις μακρο , διαβαστε και λιγο χημεια.
Πορτοκάλια Ζουμερά
03/02/2012 12:03
Εν μέρει θα συμφωνήσω με τον Νίκο, δείτε πρσοσεκτικά το βίντεο, και αυτοί οι "ανώνυμοι" τα ίδια μέσα χρησιμοποιούν όπως οι πολιτικοί και οι εξουσίες, φόβο και τρομοκρατία, ε , εγώ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΑΛΛΟ ΦΟΒΟ ΚΙ ΑΛΛΗ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΑ και δεν θέλω κανέναν δίκαιο που ξεφύτρωσε από το πουθενά να μου αποδώσει διακιοσύνη (τη δική του δικαιοσύνη) με το στανιό !
Στεφάνίδης Γιώργος
03/02/2012 10:38
Το γεγονός ότι κάνουν επανάσταση για να ξεφύγουν από τη ρουτίνα της εποχής τους καθιστά λίαν επικίνδυνους... μακάρι να διαψευστώ
Ερωτόκριτος Ζ
03/02/2012 10:34
Ο λαός μαζί σας. Η Ελλάδα ανήκει στους πολίτες της, όχι στους καιροκερδοσκόπους ντόπιους και ξένους.
Στέργιος Μίχος
03/02/2012 10:04
Η Δημοκρατία στη χώρα μας,δυστυχώς αγαπητέ Νίκο έχει ... πο λλά ονόματα-μορφές και πολλές φορές ...δε συγχωρεί.Και δεν θα πρέπει να μας ενοχλεί μόνο η ανωνυμία..αλλά και όσα γίνονται στο όνομα της Δημοκρατίας.Και κάτι τελευταίο..Για την ταμπακιέρα -το περιεχόμενο της ανάρτησης-κανένας λόγος.. κανένα σχόλιο? Εγώ πάντως πιστεύω πως περιέχει μεγάλες και πολλές ..αλή θειες...
Μαρία Παπαδοπούλου
03/02/2012 09:27
Μπράβο Anonymous!!! Μπράβο!!!
...
03/02/2012 08:55
Σιγα ρε ανώνυμοι που χτυπήσατε site του δημοσίου... εδώ έχουν περάσει τόσες ώρες και κανένας δεν κάθησε να το κατεβάσει, θα έκανε κάνα security της προκοπής; Πιθανότατα θα το είχαν τελείως ανοιχτό... Κατα τ'αλλα καλώς έπραξαν, να συντηρούνται και οι αντιροπες δυνάμεις για να υπάρχει ισορροποία...
maria kouthriadou
03/02/2012 08:50
καλημέρα!! σ αυτά που λένε έχουν δίκιο...και για πια δημοκρατία μιλάς Γιάννη γι αυτή π μας την στέρησαν....γι αυτούς π μας παρέδωσαν στους Γερμανούς χωρίς καν ν μας ρωτήσουν αυτή είναι η δημοκρατία π ονομάζεις εσύ ?αυτό είναι φυλακή....
καρουζακης γιαννης
03/02/2012 08:13
αυτα δεν τα περιμενατε βουβαλια?
Νικος Νικολαιδης - ΣΦ
03/02/2012 08:03
Η Δημοκρατια εχει ονομα, ανωνυμοι...συγχωρει και - στα σιγουρα - δεν ειναι λεγεωνα. Αντε στο δ.....ο απο κει που ηρθατε !