ΣΥΝΕΛΗΦΘΗΣΑΝ 66 «ΠΟΡΤΟΦΟΛΑΔΕΣ» ΤΟΥ ΗΣΑΠ

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 28/11/2011 08:52 |
Συνελήφθησαν 66 «πορτοφολάδες» του ΗΣΑΠ

Πολυμελής σπείρα που διέπραττε κλοπές και ληστείες σε βάρος πολιτών στους σταθμούς του ΗΣΑΠ, εξαρθρώθηκε απο την Ασφάλεια Αθηνών. Οι αστυνομικοί συνέλαβαν συνολικά 66 άτομα, ενώ μέχρι στιγμής έχουν εξιχνιαστεί 147 ληστείες και κλοπές και έχει βρεθεί πλήθος κλοπιμαίων. Η σπείρα του ηλεκτρικού δρούσε το τελευταίο εξάμηνο τουλάχιστον, ενώ η αστυνομική έρευνα άρχισε πριν από δύο μήνες.

Το περασμένο Σάββατο και αφού είχαν βρεθεί τα απαραίτητα στοιχεία, έγινε σε διάφορα σημεία της Αθήνας συντονισμένη αστυνομική επιχείρηση, κατά την οποία συνελήφθησαν τα 66 μέλη της σπείρας, οι 58 εκ των οποίων είναι αλλοδαποί και οι υπόλοιποι Έλληνες.
 
Οι αλλοδαποί προέρχονται κυρίως απο χώρες της Βορείου Αφρικής, της Βαλκανικής Χερσονήσου, καθώς και της Μέσης Ανατολής.

Απά την προανάκριση προέκυψε ότι το τελευταίο εξάμηνο η σπείρα είχε διαπράξει 101 κλοπές πορτοφολιών και άλλων αντικειμένων, καθώς και 18 ληστείες σε ανυποψίαστους πολίτες μέσα και έξω από σταθμούς του Ηλεκτρικού Σιδηροδρόμου.

Επίσης, είχε διαπράξει 28 κλοπές από Ι.Χ. αυτοκίνητα, σε διάφορες περιοχές του κέντρου των Αθηνών.

Από τις έρευνες που διενεργήθηκαν σε 12 διαμερίσματα στο κέντρο της πρωτεύουσας, εντοπίστηκε μεγάλος αριθμός κοσμημάτων, κινητών τηλεφώνων, ηλεκτρονικών συσκευών, διάφορα ταξιδιωτικά έγγραφα αμφιβόλου γνησιότητας,
ακατέργαστη κάνναβη βάρους 53,8 γραμμαρίων και  5.275 ευρώ.
 
Οι 66 συλληφθέντες οδηγήθηκαν στον εισαγγελέα Πλημμελειοδικών Αθηνών.

Η αστυνομική έρευνα συνεχίζεται για να εξακριβωθεί τυχόν συμμετοχή τους και σε άλλες αξιόποινες πράξεις.
 
Με αφορμή την αστυνομική επιτυχία, ο Υπουργός Προστασίας του Πολίτη Χρήστος Παπουτσής, συνεχάρη τον Αρχηγό της Ελληνικής Αστυνομίας, Αντιστράτηγο Νικόλαο Παπαγιανόπουλο, καθώς και τον διευθυντή της Διεύθυνσης Ασφάλειας Αττικής, Υποστράτηγο Ιωάννη Δικόπουλο.

Ο υπουργός δήλωσε ότι  ο αγώνας εναντίον της εγκληματικότητας είναι διαρκής και ότι «οι πολίτες για να ελπίζουν και να
αισθάνονται ασφαλείς, θέλουν να νιώθουν ότι οι δυνάμεις τις Ελληνικής Αστυνομίας είναι στο πλευρό τους σε πλήρη ετοιμότητα και εγρήγορση».

20
Σωτηρης!
29/11/2011 21:18
Σκευτηκε κανεις την αιτια που οι λαθρομετανστες βρισκονται οχι μονο στη ΨΩΡΟΚΟΣΤΕΝΑ αλλα και πολες αλλες χωρες της ευρωπης? Η θεια αμερικα με το ανοιγμα των παρανομων πολεμων και που στην αρχη η ευρωπη ηταν αντιθετη και μετα ελαβε και εχει μερος στους εγγληματικους πολεμους, δημιουργοντα τους λαθρομεταναστες που μαστηζου περισσοτερο την πατριδα μας, την ιταλια κ.τ.λ. Οι δε ευρωπαιοι, δεν τους θελου κανοντας το νομο ο καθε μεταναστης που παει σε καπια ευρωπαικη χωρα, θα επισρεφεται στη χωρα που προτομπικε. Η Ελλαδα φιλαει τα σηνορα μην και φηγει κανεις εξω.Ενω θα μπορουσε να κανει στραβα ματια αφηνοντας τους να ξεκομπιστουν. Κι ετσι φιλοι μου θα τους εχουμε εδω οχι μονο να μας κλεβουν αλλα και να μας σκοτωνουν.
μπάμπης
29/11/2011 20:41
Μπράβο στην αστυνομία! Από τις λίγες υπηρεσίες μαζί με το λιμενικό που παράγουν έργο.
ΙΩΑΝΝΗΣ
29/11/2011 17:54
Εμένα μου κλέψανε το πορτοφόλί μου μέσα στο τρολεϊ 4 της κυψέλης, οπότε ρίξτε και μια ματιά προς τα εκεί, έχει πράμα.
Ένας αναγνώστης
29/11/2011 15:40
Τους πιάσατε; Ωραία! Τώρα λοιπόν απέλαση των αλλοδαπών και φυλάκιση των Ελλήνων δραστών κατόπιν κατάσχεσης όποιου περιουσιακού στοιχείου έχουν. Αλλιώς δεν κάναμε τίποτα.
ΜΙΧΑΛΗΣ Δ
29/11/2011 15:19
SPYROS29/11/2011 13:29 Πάντως σε παρόμοιες περιπτώσεις σύλληψης αλλοδαπών κακοποιών (και είναι πολλές δυστυχώς) ο Τσίπρας και ο ΣΥΡΙΖΑ ούτε καν έχουν ασχοληθεί!!! Τώρα ύστερα από τις σημερινές συλλήψεις πώς εσύ έβγαλες το συμπερασμα πως ο Τσίπρας θα διαμαρτυρηθεί ένας Θεός ξέρει!!! Σε καθε περίπτωση ένα μπράβο στην ΕΛ.ΑΣ. για τις συλήψεις μπορείς να το πεις!!! Δωρεάν είναι πίστεψέ με!!! Και ούτε φόρο θα πληρώσεις!!! Α! Πώς και μπλογκάρεις από τον υπολογιστή του γραφείου;;; Δεν φοβάσαι μη σε πάρει χαμπάρι ο διευθυντής σου;;;
ΜΙΧΑΛΗΣ Δ
29/11/2011 15:08
Το θέμα είναι πως εξαεθρώνεται μια σπείρα και σκάνε δυο από την άλλη μπάντα σα λερναία ύδρα είναι!!!
Κ.ΜΑΝΩΛΙΔΗΣ
29/11/2011 13:42
Άμεση απέλαση των κοπριτών λαθρομεταναστών! Δεν θα τους ταϊζουμε κιόλας στην φυλακή, που σε σύγκριση με τις πατρίδες τους, είναι γι'αυτούς 5άστερο ξενοδοχείο!
SPYROS
29/11/2011 13:29
Κακως που τους επιασαν! Πρωτον γιατι τους εβγαλαν μονο προσωρινα στην 'εφεδρεια' μιας και μολις τους δικασουν και τους βαλουν στην φυλακη μετα απο το πολυ 6 μηνες θα τους αφησουν ελευθερους λογω 'αποσυμφορησις των φυλακων' και Δευτερον, γιατι μπορει να εξαγριωσουν τον Τσιπρα και τους κουκουλοφορους του στα εξαρχεια και να κανουν επεισοδια επειδη οι αστυνομια επιασε 'αθωους' λαθρομεταναστες που απλα διεδιδαν την πολυπολιτισμικοτητα και βοηθουσαν τους Ελληνες να απελευθερωθουν απο τα 'περιττα βαρη' τους.
ΤΖΩΡΤΖΗΣ ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΣ
28/11/2011 23:56
Να και μια καλη είδηση. Συγχαρητηρια. Τους είχα συναντήσει και εγω αλλά ευτυχώς δεν κραταγα πάνω μου πορτοφόλι.
Νικόλαος Νομικός
28/11/2011 22:37
Η αστυνομία έκανε το καθοίκοντης και την δουλιά της. Γιά να δούμε τώρα ο Νόμοςε και τα Δδικαστίρια θα κάνουν την δική τους;;
fotis
28/11/2011 22:21
Επιτελους, γιατι αυτή η κατασταση είχε καταρακωσει την αξιοπρεπεια των επιβατων. Τους βλεπαμε και δεν μπορούσαμε να κάνουμε τίποτα
Α.Σ.
28/11/2011 21:11
Συγχαρητήρια!
Mitros
28/11/2011 19:39
Μπραβο!
Γρηγοριάδης Χρήστος
28/11/2011 16:00
Συγχαρητηρια στην Ελληνικη Αστυνομια και απο εμένα. Ελπίζω μέσα στους συλληφθέντες να είναι και τα άτομα που με βία αρπάξανε πορτοφόλια κτλ πρόσφατα. Ανοχή μηδέν.
_
28/11/2011 15:33
58 στους 66 αλλοδαποι. Να υποθεσω μαλιστα οτι οι "δικοι μας" ηταν και τα αφεντικα (που τους φερναν εδω ή εστω τους στρατολογουσαν). Και τωρα θα μας πει κανεις, πανε στις ελληνικες φυλακες να τρωνε και να πινουν ή τους στελνουμε πισω (και ξαναρχονται); Καταντια, εισαγουμε εγκληματικοτητα!
Νικος Νικολαιδης - ΣΦ
28/11/2011 13:09
Συγχαρητηρια στην Ελληνικη Αστυνομια !
Θέμις
28/11/2011 12:04
Και που τους έπιασαν τι έγινε; Σε λίγο θα είναι πάλι έξω για να συνεχίσουν το θεάρεστο έργο τους! Το θέμα είναι ότι οι 10000 θέσεις στις φυλακές δεν φτάνουν ούτε για ζήτω. Πρέπει να χωθούν μέσα τουλάχιστον 50000 άτομα για να επιστρέψει η εγκληματικότητα εκεί όπου ήταν το 1990. Μέχρι να χτιστούν φυλακές μπορούν να φιλοξενούνται σε στρατόπεδα.
ΜΑ
28/11/2011 11:25
Όσο περνούν ανεξέλεγκτα στα σύνορα και μετά κατεβαίνουν στην Αθήνα, όσο δεν υπάρχουν δουλειές, όσο η Ελλάδα μαστίζεται από αυτή την σιχαμερή κρίση, όσο διαρκεί η διάλυση της χώρας μέχρι να πιάσουμε πάτο, τόσο θα αυξάνεται η εγκληματικότητα, θα μας ληστεύουν ανελέητα για να εξασφαλίσουν τα προς το ζην. Άλλωστε ξεκινούν από τα χωριά τους στην Ασία και την Αφρική για να έρθουν εδώ ξέροντας πολύ καλά ότι δεν υπάρχει ουδεμία περίπτωση να δουλέψουν αλλά ΜΟΝΟ να κλέψουν. Συνεπώς, όσο τα σύνορα παραμένουν αφύλαχτα και οι σκοπιές απλώς καταγράφουν όσους περνούν (10.000 πέρασαν μόνο από τον Έβρο μέσα στον Οκτώβριο, φαντασθείτε που πήγαν όλοι αυτοί), τόσο θα υποφέρουμε όσοι ζούμε στις πόλεις γιατί εδώ κατεβαίνουν για να κλέψουν, στα χωριά τους έχουν πάρει χαμπάρι και κλειδαμπαρώνονται. Ντροπή στο ελεεινό ελληνικό κράτος που ήξερε μόνο να διορίζει και να τρώει ασταμάτητα ενώ τώρα ξέρει μόνο πώς να πετσοκόβει μισθούς και συντάξεις, να φορολογεί άγρια για να ρίξει τα λεφτά σε μαύρες απύθμενες τρύπες, να βυθίζει τον κόσμο στην κατάθλιψη και την απελπισία και να μας παραδίδει αβοήθητους στα χέρια κάθε σιχαμερής μαφίας που περνάει ελεύθερα και ανέμελα τα σύνορα της χώρας. Το πιο φαιδρό είναι ότι η αστυνομία θεωρεί τις συλλήψεις επιτυχία ... τι να πει κανείς!
ασ
28/11/2011 11:07
πολυ ωραια δουλεια βρηκανε.........στην ελλαδα, ειναι η μονη που απεμεινε μετα την αποβιομηχανωση.
μάνια
28/11/2011 10:53
μπράβο στην αστυνομία,τέτοια αστυνομία θέλουμε να αισθανόμαστε πιο ασφαλείς στην άθλια κατάσταση που μας έφεραν οι επιλογές των πολιτικών.