Ποιος είναι ο Λουκάς Παπαδήμος

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 07/11/2011 08:07 | ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ: 10/11/2011 14:04 |
Ποιος είναι ο Λουκάς Παπαδήμος

Ο νέος, εντολοδόχος, πρωθυπουργός Λουκάς Παπαδήμος γεννήθηκε το 1947 στην Αθήνα, με οικογενειακή καταγωγή από τη Δεσφίνα Φωκίδας....

Γίνετε Συνδρομητής
Αγγελετος Σταματης
11/11/2011 12:08
Ευτυχως που υπαρχουν ανθρωποι στη χωρα μας σοβαροι και με ΚΑΘΑΡΟ ΜΥΑΛΟ.
ioannoy
11/11/2011 00:22
Ευχομαι να πετυχει, γιατι οι πολιτικοι σκεφτονται το αντιθετο αν πετυχει θα χασουν τις καρεκλες τους...
Μετανάστης
11/11/2011 00:10
Α, ρε, Ελληνικό δαιμόνιο! Ακόμα δεν ορκίστηκε ο άθρωπος, άρχισαν οι Κασσάνδρες.
α
10/11/2011 22:57
Δηλαδή αν κατάλαβα καλά από τα προηγούμενα σχόλια θα προτιμούσατε να μην είχε μπει ποτέ η χώρα στο ευρώ?
Ξένια Μαστοράκη
10/11/2011 20:03
Σου δείχνει κάποιος ένα γκρεμό και σου λέει: "Ή ζεις την εμπειρια να κάνεις άλμα, ανοιγοντας το αλεξίπτωτο, ή πέφτεις χωρίς αυτό και σκοτώνεσαι". Κάπως έτσι ήταν η ένταξή μας στο ευρώ. Από εκεί και πέρα τα λαμόγια μας αποφάσισαν να κρατήσουν το αλεξίπτωτο για αυτούς, αλλά για το λαό δεν άφησαν τίποτα. Οι πρoθέσεις μπορεί να ήταν καλές για την ένταξή μας στο ευρώ, όμως οι χειρισμοί όσων μπόρεσαν να μπουν στο χορό και να χορέψουν (σε αυτό δεν εξαιρούνται και πολίτες) μας οδήγησαν εδώ που είμαστε. Μην έχoυμε άποψη σε όλα πια, ας αφήσουμε τον άνθρωπο να κάνει τη δουλειά του. Δεν είναι από πολιτικό τζάκι και έχει γνώση των πραγμάτων. Το αν θα χειριστεί τώρα αυτή του τη γνώση υπέρ ή κατά του κοινού συμφέροντος είναι άλλη ιστορία. Ευχαριστώ.
Όσκαρ Μπάρμπας
10/11/2011 18:27
Αφήστε τόν άνθρωπο νά κάνει τήν δουλειά του. Κανείς από τούς πολιτικούς δέν μπορεί νά τά φέρει πέρα μέχρι τώρα. Αφήστε τον, φένεται καλά πληροφορημένος, καί ξέρει τήν αγορά. Η Ελλάδα χρειάζεται ανάπτυξη νά βρούν απασχόληση οι νέοι. Εάν ανοίξουν καινούργιες αγορές θά πάμε μπροστά. Εάν αρχίσομε νά ζούμε πάλι με δανεικά, ξέχασέ το.
Παναγιώτης Χαστούκης
10/11/2011 17:44
Ο 1ος συνταξιούχος που γίνεται πρωθυπουργός!...η επιλογή του Παπαδήμα είναι η τελευταία σφαίρα στον κρόταφο. Μπορείτε όλοι να απελπιστείτε ελεύθερα και χωρίς άγχος. Δεν θα λογοδοτήσει ποτέ σε κανέναν μας, δεν θα επηρεαστεί από κανέναν μας, θα κάνει τις βρωμοδουλειές που τον έχουν ορίσει να κάνει, σε χρόνο dt. Αφήνοντας αποκαΐδια, μια πάμφθηνα πουλημένη χώρα και μισθούς των 400€, θα συνεχίσει τη διεθνή καριέρα του στα τραπεζικά chart της Ευρώπης.
Γιώργος Π.
10/11/2011 15:20
Μεγαλωμένος σε ιδιωτικό σχολείο (το ίδιο που πήγαιναν κ ο Σαμαρας κ ο ΓΑΠ), μετά αμερική κ ευρώπη για να γυρίσει πίσω ως τραπεζίτης την εποχή του χρηματιστηρίου κ των ψευδών στοιχείων για την ένταξη στην ευρωζώνη. Απαισιόδοξα μηνυματα, δεν μπορώ να σκεφτώ ένα λόγο που ο Παπαδήμος θα νοιαστεί για το λαό της Ελλάδας κ όχι για τους φίλους του τραπεζιτες με τους οποίους έχει περάσει όλη του τη ζωή. Μακάρι να κάνω λάθος Αν κάποιος έχει στοιχεία για τους προγόνους του ας τα δημοσιεύσει παρακαλώ (επάγγελμα, οικονομική κατασταση, πολιτικό παρελθόν) δεν εχω βρει τιποτε. Έχει πολύ πλάκα που στην "δημοκρατία" μας σήμερα όλα τα ΜΜΕ μας συστήνουν τον άγνωστο πρωθυπουργό μας!
Ένας αναγνώστης
10/11/2011 15:08
Σύντομα θα ξηλωθεί κι αυτή η "κυβέρνηση".
Ringo
10/11/2011 14:51
Ετσι θα επρεπε να ειναι και τα δικα μας πανεπιστημια. Να μπορουν να αναγνωριζουν τα μεγαλα μυαλα που καποιοι απο αυτους ειναι ηδη φοιτητες και να τους κρατησουν στην Ελλάδα παραγοντας αληθινό έργο. Αυτό βέβαια σημαινει οτι πρεπει να ριξεις και πολλα λεφτα. Και να πληρωνεις και τα παιδια που θα κανουν εργασιες στο πανεπιστημιο . Είναι ένα πολυτιμο "προιον" η πανεπιστημιακη παιδεια και οι πιο πολλοι εχουν φυγει εξω. Ο Παπαδημος πρεπει να οργωσει τωρα, αλλα φοβαμαι οτι τα χειροτερα για τους πολιτες, δεν εχουν ακομα ερθει, που ειναι και η ουσια του θεματος. Ωστοσο αυτο που συνεβη τις προηγουμενες μερες, δεν ηταν θριλερ, αλλά φαρσοκωμωδια.
αρκας
10/11/2011 14:23
καταλαβα αλλο ενα πλουσιοπαιδο με προδιαγεγραμμενη πορεια... ηθελα να ξερα οσοι δεν ειναι απο μεγαλοαστικες οικογενειες τι μελον ανελιξης εχουν σ αυτην την χωρα........
χχλ
10/11/2011 14:07
Ενας προθυπουργος που εκανε καριερα σο εξωτερικο και οχι στη Ελαδα της οικογενειοκρατιας. Αυτο να βλεπεται και οχι τα κοματικα πρασινα και μπλε και κοκκινα. Πολυ ουρανιο τοξο χρωματα ηχαμε μεχρι σημερα, ας δοκιμασει και ενα αγραφο πολιτικα χαρτι την τυχη του, ποιο ασχημα απο καραμαναλη και γαπ δεν νομιζω να τα κανει. πλακα θα εχει να ειναι καλυτερος, θελω να δω τα μουτρα απο τα κοματα μετα. Εαν ειναι μαγκας και παει καλα να φτιαζει δικο του κομα για να εχουμε και λιγο πλουραλισμο.
Χελπ
08/11/2011 19:10
Επισης ηταν αμμισθος οικονομικος συμβουλος του Παπανδρεου το 2010...
ΟΜΗΡΟΣ.Τ
08/11/2011 18:25
ΜΙΆ χαρά άνθρωπος είναι ο κ.Παπαδήμος, .... κανονικός υψηλόβαθμος μασόνος, μας έχωσε στο ευρώ με πλαστά στοιχεία, ήταν διοικητής της Τράπεζας τηςΕλλάδος την εποχή του χρηματιστηρίου, και το κυριότερο,.....συνέπλεε με τον Σημίτη ! Αυτό είναι το πραγματικό του βιογραφικό!
φυσικός ή οικονομολόγος
08/11/2011 16:27
Μα καλά πως γίνεται να έχει σπουδάσει φυσικός και να έχει διδακτορικό στα οικονομικά? Πόσο μπροστά είναι αυτά τα αμερικάνικα πανεπιστήμια? Δηλαδή για να γίνει γιατρός σπουδάζεις αρχιτέκτονας?
XXX
08/11/2011 14:02
Τουλάχιστον αυτός έχει δουλέψει
PT
08/11/2011 04:49
Δηλαδή πίσω από το μαγείρεμα για είσοδο στο EURO και πρόεδρος της τράπεζας της Ελλάδος επί Σημίτη με το σκάνδαλο του χρηματιστηρίου. Άλλος σωτήρας μας βρήκε!
ηθ
07/11/2011 08:55
δηλαδη ενας απο τους μαγειρες για τη εισοδο στη ονε

όλες οι τελευταίες ειδήσεις