ΛΙΠΟΘΥΜΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΙΝΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 13/10/2011 08:21 | ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ: 13/10/2011 08:26 |
Λιποθυμούν από την πείνα παιδιά στα σχολεία της Αθήνας

Συγκλονιστικά όσο και ανησυχητικά είναι τα όσα περιγράφει ο Α' Σύλλογος Εκπαιδευτικών Αθηνών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης αναφορικά με την κατάσταση στην οποία βρίσκονται πολλά παιδιά σε σχολεία της πρωτεύουσας, εξαιτίας των οικονομικών προβλημάτων που αντιμετωπίζουν οι οικογένειές τους. Σύμφωνα με ανακοίνωσή του, έχουν καταγραφεί ακόμα και κρούσματα λιποθυμίας μαθητών εξαιτίας της ασιτίας. Οι σύλλογοι εκπαιδευτικών, γονέων και κατοίκων στην περιοχή Αμπελοκήπων-Ερυθρού-Πολυγώνου οργανώνουν εκδήλωση διαμαρτυρίας το Σάββατο 15 Οκτωβρίου, στις 11 το πρωί στην πλατεία Πανόρμου για όσα συμβαίνουν στα σχολεία.

Η ανακοίνωση του συλλόγου των εκπαιδευτικών, που δημοσιεύτηκε στη LIFO, κάνει λόγο για αυτοκτονία άνεργου γονιού μαθητών από σχολείο της περιοχής, αλλά και κρούσματα λιποθυμίας μικρών μαθητών που έπασχαν από ασιτία σε σχολεία του 6ου Διαμερίσματος.

«Είναι η επιτακτική ανάγκη συνεργασίας και συντονισμού όλων των σωματείων και φορέων της περιοχής για την ανάσχεση της λαίλαπας των αντιλαϊκών μέτρων», αναφέρει η ανακοίνωση.

Τα μέλη του συλλόγου δεσμεύονται, επίσης, «να προωθήσουμε, με όσα μέσα διαθέτουμε, τη δημιουργία ενός δικτύου αλληλεγγύης, ώστε να αντιμετωπίζονται τα πρακτικά προβλήματα επιβίωσης των συμπολιτών μας που εξαθλιώνονται, αλλά και τα προβλήματα των νέων που σήμερα στοχοποιούνται από τους μηχανισμούς καταστολής».

«Καλούμε τους συναδέλφους μας και τους Συλλόγους Γονέων σε κάθε σχολικό συγκρότημα, να προχωρήσουν από κοινού σε συγκρότηση κοινών επιτροπών – πρωτοβουλιών αλληλεγγύης και να καταρτίσουν κοινά προγράμματα και πρωτοβουλίες αλληλεγγύης για τη στήριξη παιδιών και οικογενειών με σοβαρά οικονομικά προβλήματα» επισημαίνουν.

63
Ανώνυμος / η
15/10/2011 06:44
Παραμύθια για το χάλι μας ή παραμύθια της χαλιμάς
Βάγγος
15/10/2011 05:19
Λιποθυμούν από το βάρος της τσάντας (ντάσκας).
parthenios christos
15/10/2011 01:25
Απιστευτο,αν οντως συμβαινει κατι τετοιο,αλλα για να το δημοσιευτε ετσι θαναι. Τι θα μπορουσα να πω,εκτος απο ενα μεγαλο αισχος,σ ολους οσους συνετελεσαν να φθασουμε σε αυτο το επιπεδο εξαθλιωσης. Σαφως και ειναι υπευθυνοι οι σημερινοι κυβερνωντες,αλλα και οι χθεσινοι. Μηλαμε για καταντια πλεον. Αυτο συμβαινει διοτι αφησαμε εμεις οι ιδιοι να συμβη. Με την ψηφο μας,την αδιαφορια μας στα κοινα,και την αμνησια που μας διακρινει ως λαο! Ειληκρινα λυπαμαι,αν και το ξερω οτι αυτο δεν ειναι καθολου αρκετο!
Σωτηρης
14/10/2011 23:55
παραμυθια της χαλιμας
Johnny the Fox
14/10/2011 23:37
Eλπίζω, σιγά οι έλληνες, να καταλαβαίνουν, ποιός ήταν ο Α. Παπανδρέου και πώς η δίψα του για εξουσία έφερε τη χώρα σε αυτό το σημείο.
ο κανένας
14/10/2011 20:13
δεν μπορώ να γνωρίζω την ακρίβεια ή την υπερβολή του δημοσιεύματος, αλλά άν, λέω άν πάρουμε την εκδοχή ότι έχει μιά δόση αλήθειας τότε πρέπει να κινητοποιηθούν οι τοπικές κοινωνίες και να οργανώσουν με αλληλεγγύη μικρά σισιτια στα σχολεία όπου υπάρχουν μικροί μαθητές από τις οικονομικά ευάλωτες οικογένειες και μαζί με τις ενορίες, να βοηθήσουν τα παιδάκια . Γιατί πρέπει να κάνουμε τα εύκολα δύσκολα ?????? Γιατί είναι πιο εύκολο να μαζεύονται στα συλλαλητήρια με τέτοιο α υ τ ο μ α τ ι σ μ ό και να μενουμε α π α θ ε ί ς όταν πρέπει να δείξουμε την αλληλεγγύη μας στα παιδιά του γείτονα ή της πατρίδας μας???????? Π ο υ π ά μ ε ω ρ έ ????
Aγανακτισμένος με τις καταλήψεις
14/10/2011 19:44
Καλό το παραμύθι αλλά δεν έχει δράκο...Μάλλον από το πολύ φαγητό και το junk food κινδυνεύουν οι μαθητές , παρά από την έλλειψή του. Εκεί που πραγματικά κινδυνεύουν είναι να μείνουν αμόρφωτα τα παιδιά με τις συνεχείς και αναιτιολόγητες καταλήψεις που οργανώνονται από ισχνές μειοψηφίες. Το κράτος πρέπει επιτέλους να ξυπνήσει από το χρόνιο ύπνο του και να επέμβει για να σταματήσει τις παράνομες καταλήψεις και δολιοφθορές.
τεο
14/10/2011 19:33
υπερβολικα μου ακουγεται,και κυριως αμα βγηκε και απο συνδικαλιστες που προσπαθουν μαλλον να διημουργησουν κλιμα στη κοινη γνωμη .αμα εχει και εκφρασεις ¨"αντιλαικη λαιλαπα "μεσα ξεχασε το.δηλ. τωρα που ψηφιζεται το νομοσχεδιο τωρα λιποθημουν τα παιδια απο ασιτια.πονηροι καιροι.
Maria
14/10/2011 19:09
Διερωτούμε που είναι αυτές τις στιγμές η εκκλησία.....
ΑΜΑΛΙΑ Κ
14/10/2011 18:50
Ζω χρόνια στο εξωτερικό και καθημερινά διαβάζω νέα για την Ελλάδα. Λυπάμαι πολύ για αυτά που συμβαίνουν . Ποτέ δεν θα φανταζόμουνα την Ελλάδα σε αυτή την δύσκολη στιγμή. Να λιποθυμούν παιδιά στα σχολεία ??????????? Η κρίση να στέλνει τους Έλληνες στους γιατρούς του κόσμου???????? Να κόβουν μιστούς από υπαλλήλους , και οι μιστοί των βουλευτών να μένουν άθικτοι ???????? Ντροπή … Μα η μεγαλύτερη Ντροπή είναι ότι ο έλληνας πάντα σκεφτόταν τον εαυτό του ,και πάντα τον εαυτό του θα σκέφτεται .
ΚΩΣΤΑΣ Ο ΝΟΤΙΟΗΠΕΙΡΩΤΗΣ
14/10/2011 18:21
Οταν καποιοι καποτε λεγανε οτι η ΕΕ, - δεν ειναι το σπιτι των λαων, ειναι το σφαγειο των πολυεθνικων. Οι αλλοι, οι πολλοι, λεγανε οτι αυτοι, ηταν εκτος τοπου και χρονου, οτι ηταν παλιοημερολογητες σταλινικοι κομμουνιστες. οπως αποδεικνυεται σημερα, η ΕΕ δεν ειναι το σπιτι των λαων. Η μηπως κανω λαθος. Αυτο, τουλαχιστον ας μας κανει "καχυποπτους" και να μην βγαζουμε αμεσα γνωμη οτι σημερα ενα παιδι δεν μπορει να υποφερει απο ασιτια. δεν ξερω. αλλα σιγουρα δεν μπορω να πιστεψω την διαψευση που υπηρξε απο τους αρμοδιους. γιατι ως γνωστον οι αρμοδιοι δεν ειναι και τοσο αρμοδιοι παντα, "αλλα κατα το δοκουν". κατα πως συμφερει. ειδομεν. υπάρχει πραγματι ασιτια παιδιών στη Ελάδα του 2011;
CM
14/10/2011 18:18
Συνελληνες ως ψηφοφοροι εχουμε τις παρακατω επιλογες ΠΑΣΟΚ επιστρεφομε στο 1950 φτωχια λιτοτητα υπομονη ξενιτια ΝΔ επιστρεφουμε στο 1981 η στο 1922 θα αποκατασταθουν οι συνταξεις ο κοσμος θα αυξησει τα εισοδηματα; του θα μειωθουν οι φοροι Η θα εχουμε μια νεα μικρασιατικη καταστροφη θρακη κανα δυο τρια νησακια και επιστροφη στην Πελοπονησσο ΛΑΟΣ επιστροφη στο 1821 με τον Καρατζακοτρωνη ΚΚΕ επιστρφη στο 400 ΠΧ θερισμος σταριου με το δρεπανι λυχναρακια για φωτησμο και κανα θεατρακι λενινικο για να ξεδινουμε ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗ ευρωπαικος μεσσαιωνας φεουδαρχεια βασανιστηρια κλπ ΣΥΝΑΣΠΙΣΜΟΣ εντονες διαφωνιες για το αν πρεπει να επιστρεψουμε στο μαι του 68 η στον οκτομβρη του 1917 η να κανουμε ανεξαρτητη πορεια ΟΜΩΣ ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΠΩΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ OPEN YOUR MIND
Κ. Γιάννης
14/10/2011 15:34
Αυτή η ανακοίνωση είναι 100% στημένη από το ΣΥΡΙΖΑ ή ακόμα πιο αριστερές ομάδες και γκρουπούσκουλα. Η απόδειξη είναι στο ότι η ανακοίνωση, χωρίς πουθενά να αναφέρει σε ποιά σχολεία, και ποιοί μαθητές συγκεκριμμένα αντιμετώπισαν τέτοια προβλήματα, γράφει "ανάσχεση της λαίλαπας των αντιλαϊκών μέτρων". Απλά πρόκειται για άλλη μια κατευθυνόμενη απόπειρα περαιτέρω γενίκευσης του μπάχαλου όπως θέλουν όλοι οι συνεπείς αναρχο-κομμουνιστές. Και όλα τα σχόλια για τους μισθούς πείνας των 178 Ευρώ και λοιπές αηδίες, τα ακούω βερεσέ: εγώ είμαι ΑΠΛΗΡΩΤΟΣ 3 μήνες τώρα και όμως τα βγάζω πέρα (όπως μπορώ) και εξακολουθώ να ταϊζω το παιδί μου. Εσείς αλήτες δημόσιοι υπάλληλοι τολμάτε να λέτε ότι μάθατε να ζείτε με 3.000 ευρώ το μήνα και δε μπορείτε να κάνετε αλλιώς;;; πώς τολμάτε ρε κηφήνες;;; εμπρός, να διαλυθεί η χώρα, να γυρίσουμε στη δραχμή μόνο και μόνο για να πάρετε αυτό που σας αξίζει κοπρίτες. Όσο για μας τους υπόλοιπους, ήδη έχουμε μάθει στην ανέχεια που ΕΣΕΙΣ μας φορτώσατε με τους παχυλούς και σίγουρους μισθούς σας, επιτέλους να γίνετε και σεις σαν και μας να είμαστε όλοι ίσοι όπως λέτε ότι ονειρεύεστε στα μαυρο-κόκκινα όνειρά σας.
απλα
14/10/2011 15:28
Κανεις δεν ειπε οτι ολα τα παιδια λιποθυμουν απο ασιτια. Και εννοειται οτι υπαρχουν παιδια με κοιλιες, iphone και ipad. Αλλα υπαρχουν οικογενειες που πραγματικα πεινανε. Και ενα κουλουρι η εστω ενα πιατο φαι δεν κανει τιποτα σε ενα παιδι που βρισκεται σε αναπτυξη.
Μ.Χ
14/10/2011 15:12
Ενταξει ρε παιδια.... ειπαμε φτωχεια....αλλα οχι και πεινα ...ακομη τουλαχιστον.....
Βραδύνους
14/10/2011 14:33
Εχει απόλυτο δίκαιο η κ. Νατάσα! Φρονώ ότι ψευτο - nouveauχ riche γονείς που μέχρι χθες: Αγόραζαν πανάκριβα αυτοκίνητα χωρίς να έχουν στην πραγματικότητα την οικονομική ευμάρεια να τα συντηρήσουν και να τα ξεπληρώσουν. Χάνανε στο τζόγο δανεικά της τραπέζης. Θέλανε personal trainers και charter πνευματικούς απ' το Αγιο Ορος, δεν έχουν δικαίωμα ούτε να διαμαρτύρονται, ούτε να αγανακτούν, αλλά ούτε και να κλαίγονται αν έχουν καταντήσει σήμερα τεταρτοκοσμικοί και στερούνται ακόμη και τα ουσιώδη. Ερρωσθε και ευδαιμονείτε! Βραδύνους ο Ελλην
Βασίλης
14/10/2011 13:36
αφού δεν έχει ψωμί, παντεσπάνι ταιστε τα που έλεγε και η Αντουανέτα, ή ακόμα καλύτερα μορταδέλα που γράφουν διάφοροι εδώ μέσα. Πραγματικά θλίβομαι και ελπίζω η εκκλησία- το τελευταίο προπύργιο οργανωμένης κοινωνικής ευαισθησίας να αξιοποιήση την περιουσία της και να αναλάβει δυναμικά την αναγκαία μεταφορά πόρων εντός της κοινωνίας αφού το αόρατο χέρι του Άνταμ Σμίθ δεν δείχνει να επιτυγχάνει αυτό που ο Ηθικολόγος-Φιλόσοφος και χιλιο-παρανοημένος ισχυριζόταν όταν τόνιζε πως στην κοινωνία σαν με αόρατο χέρι οι πλούσιοι μεταφέρουν πλούτο στους φτωχούς- δεν αναφερόταν φυσικά στον 'ελεύθερο ανταγωνισμό',όπως θα ήθελαν οι νεο-φώτιστοι και παρα-μορφωμένοι τάχατες οικονομολόγοι, αλλά στην κοινωνική αληλεγγύη του ανθρώπινου πολιτισμού! 'μη μου τους κύκλους τάρεττε'
Θ Κ
14/10/2011 13:11
Το παιδάκι λεγόταν Βαγγέλης και ο άσπλαχνος πατέρας του Γιωργάκης το έστειλε στις Βρυξέλλες για δουλειά, χωρίς προηγουμένως να τον ταΐσει με τις 17.500 θερμίδες, όπως κάθε πρωί. Συμπέρασμα, στο εξής θα πηγαίνει ο Θοδωράκης ο οποίος αντέχει πιο πολύ, ενώ εξάλλου δεν είναι μοναχοφάης (τα τρώει μαζί με τους υπόλοιπους).
Βασίλης
14/10/2011 12:55
Πρέπει να επιβεβαιωθεί η είδηση απο ιατρικές γνωματεύσεις και απο άλλες αρμόδιες πηγές. Το κόστος ενός αρκετά καλού πρωϊνού ανέρχεται σε 0,20-0,40 λεπτά ένα ψωμάκι απο το φούρνο και 0,10 λεπτά μια φέτα τυρί κίτρινο απο το σούπερ μάρκετ. 0,50 λεπτά κοστίζει ένα κρουασάν έστω και δίχως γέμιση ενώ εάν το αγοράσεις κατεψυγμένο και το ψήσεις στο φούρνο σου κοστίζει έως και 0,40 λεπτά.
Giannis
14/10/2011 12:45
Να πάρει η πρόνοια την κηδεμονία των παιδιών αμέσως και να σιτίζονται από το κράτος. Τώρα
Kostas Argyrioy
14/10/2011 12:16
Bρε παιδιά όλοι εσείς που γράφετε διάφορες αερολογίες ο καθένας ανάλογα με τα βιωματά του σας ενημερώνω ότι χθες περνούσα έξω από ένα σχολείο και έτυχε να έχουν διάλειμα και κοντοστάθηκα και κοιτούσα τα παιδιά λόγω ότι είχα διαβάσει κια εγώ ότι σε σχολεία λιποθημούν παιδιά από ασιτία και είδα τα πιό πολλά να είναι χοντρομπαλούδικα,όλα με ένα κινητό στο χέρι άλλα μιλούσαν και άλλα έστελναν μηνύματα και ήταν όλα μες στη χαρά με φωνές και χα χα και χα χα χου.Επίσης αγαπητοί μου συμπολίτες έχετε δει ποτέ σε ντοκυμαντέρ με παιδία της Αφρικής πως είναι πό την ασιτία? και όλοι εσείς που τώρα το παίζετε τιμητές και κατήγοροι των πολιτικών μας πρώτοι εσείς τρέχατε και θα ξανατρέξετε στις εκλογές και ζητάγατε διορισμούς στο δημόσιο αδιαφορώντας για το μέλλον της χώρας και φτάσαμε εδώ που φτάσαμε και ενώ φταίμε όλοι οι περισσότεροι από εσάς το παίζετε αδικημένοι γιατί δεν είσαστε σε μία θεσούλα στο δημόσιο να βουτάτε τον μισθό κάθε μήνα χωρίς να προσφέρετε τίποτα όπως οι περισσότεροι.
Αναγνώστης ΕΡ
14/10/2011 12:05
Δύο παρατηρήσεις επι των σχολίων στο άρθρο: α) Φαίνεται καθαρά ότι οι περισσότεροι/ες που σχολιάζουν ουδεμία σχέση έχουν με παιδιά και σχολικούς χώρους. Μπερδεύουν τις σχολικές βαθμίδες και τις ηλικίες των παιδιών. β) Θα πρέπει να κάνουν μιά βόλτα σε Δημοτικά σχολεία και μετά να γράφουν. γ) Η παχυσαρκία δεν είναι πάντα απο πολυφαγία. δ) Παιδιά Δημοτικού με 2 κινητά ...δεν έχω δει ακόμα....... ε) Το άρθρο όπως και χθεσινό που είχε αναρτηθεί ....επιβεβαιώνεται αν κανείς ψάξει περισσότερο στο διαδίκτυο. Περιμένετε δηλαδή επίσημη ανακοίνωση απο το ΥΠ για να το πιστέψετε?
Κατερίνα
14/10/2011 11:51
Το 6ο διαμέρισμα Αθηνών είναι Πατήσια-Κυψέλη. Αν ήταν Μεταξουργείο κλπ, θα το καταλάβαινα καλύτερα. Άλλωστε, σε περιόδους οικονομικής ύφεσης, ο κόσμος παχαίνει (από τα φτηνά ανθυγειινά τρόφιμα), δεν μένει άσιτος. Από ασιτία υπάρχει κίνδυνος όταν υπάρχει έλλειψη τροφίμων, των οποιωνδήποτε τροφίμων (βλέπε Κατοχή ή Τρίτο Κόσμο). Μάλλον πράγματι πρόκειται για υπερβολή.
MT
14/10/2011 11:44
Σιγά ρε Γ.Μ. βάστα λίγο. Όλοι στον ίδιο πλανήτη ζούμε. Οι εποχές είναι πάρα πολύ δύσκολες, αλλά όσο δύσκολες κι αν είναι...για να δώσεις στο παιδί σου να φάει κάτι γίνεται...Το να μείνει το παιδί σου νηστικό είναι το τελευταίο βήμα. Αν έχεις πουλήσει το σπίτι σου και είσαι άστεγος, δεν έχεις αυτοκίνητο, δεν έχεις κινητό και δεν έχεις δουλειά φυσικά...τότε το επόμενο βήμα είναι να αφήσεις το παιδί σου αναγκαστικά νηστικό. Επειδή όλα αυτά δε συμβαίνουν, όμως, τότε το δημοσίευμα είναι υπερβολικό.
Κ.
14/10/2011 11:24
Αλλωστε τα κρουσματα νευρικης ανορεξιας σε πολλες περιπτωσεις ξεκινουν απο τις μικρες ηλικιες..
Κ.
14/10/2011 11:21
Απο την αλλη ειμαστε στην κορυφη της λιστας με τα πιο παχυσαρκα παιδια της Ευρωπης..
σηφης
14/10/2011 10:38
ακομα και ψευτικη να ειναι η ειδηση-που δεν ειναι-και μονο που ΜΠΟΡΕΙ να γινεται πιστευτη και να ειναι υπαρκτη πιθανοτητα δειχνει που εχουμε φτασει.Πριν δυο χρονια ας πουμε απλα ολοι θα λεγαμε "αυτα δεν γινονται" Τωρα καρατμε επιφυλαξεις διοτικαι εαν δεν εγινε πιστευουμε οτι μπορει να συμβει
Maxmara
14/10/2011 10:19
Δείτε λίγο τα στατιστικά των εταιρειών κινητής τηλεφωνίας. Είναι ΓΕΓΟΝΟΣ ότι το 90% των Ελλήνων μεταξύ 15-75 έχει τουλάχιστον ενα κινητό στο οποίο κάνει ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 30 ευρώ λογαριασμό. Δεν αποκλείω να υπάρχουν μεμονωμένες περιπτώσεις ασιτίας, οι οποίες όμως θα υπάρχουν πάντα, ακόμα και αν γίνουμε...Δανία. Ειναι ΑΙΣΧΡΟ να χρησιμοποιούν τα μικρά παιδιά οι συνδικάλες για τον "αγώνα" τους. Και όπως κάποιος είπε...εδω δεν θα έχουμε φτώχια του "υπαρκτού σοσιαλισμού" (ουρές για ένα μπουκάλι γάλα). Θα έχουμε φτώχια εναντι σε αυτά που θεωρούσαμε δεδομένα στον κακό "καπιταλισμό": αποταμίευση, αυτοκίνητο, διακοπές, κατανάλωση...
Κ.ΜΑΝΩΛΙΔΗΣ
14/10/2011 09:09
Γυμνάσιο-Λύκειο, 6 χρόνια, τήν έβγαλα μ'ένα κουλούρι ανά 2 ημέρες! Και δέν υπήρχε δωρεάν μεταφορά αλλά πληρωμένη αδρά με 3,20 ανά ημέρα! Δεν νομίζω σήμερα να πεινάνε παιδιά όπως τα παιδιά της γεννιάς μου! Όσο για κρέας, ήταν ζήτημα αν τρώγαμε 1 με 2 φορές τον μήνα! Και φυσικά, δέν χάσαμε ούτε μέρα μαθήματος ακόμα και όταν έριχνε μισό μέτρο χιόνι!
Μιρη Π.
14/10/2011 09:06
Νομιζω οτι ένα αυγουλακι βραστο η τηγανιτο μια φετα ψωμι και ενα ποτηρι γαλα ειναι το καλυτερο πρωινο.Ας σηκωνονται οι μαμαδες πρωι να φροντιζουν τα αγγελουδια τους. Επισης ψωμι με βουτυρο και μελι η μαρμελαδα ειναι μια δευτερη λυση.Ο τραχανας επισης. Δεν μπορει να μην υπαρχει κατι απο ολα αυτα???????????????. Ολα τα παραπανω ειναι υγειινα και δεν κοστιζουν τα χιλια γροσια.Ελεος πια. Mary P. Alberta Canada
ΑΡΜΕΝΗΣ
14/10/2011 08:44
Εσείς με τα πράσινα γυαλάκια σε λίγο θα μας πείτε πως όλα πάνε θαυμάσια και ότι δεν έχετε δει ανθρώπους να ψάχνουν στους κάδους για να βρούν κάτι να φάνε. Μπας και ζείτε στη Δανία; Ξέρετε, εδώ είναι Δανεία...
e.s
14/10/2011 02:22
Η "είδηση"δεν επιβεβαιώνεται από άλλη πηγή. Μάλιστα το υπουργείο παιδείας την καταγγέλλει σαν ψευδή και κατευθυνόμενη. Τείνω να πιστέψω περισσότερο το υπουργείο παρά αριστερούς συνδικαλιστές.
ψαξτε το
14/10/2011 01:30
και αν τα πιτσιρικια ξενυχτουσαν παιζοντας παιχνιδια ολη τη νυχτα στο ιντερνετ??πως γινεται να βλεπω τοσα πολλα παιδια γυμνασιου και λυκειου να εχουν κατι κοιλαρες σαρανταρηδων?πως τα βλεπω ολα να εχουν αποενα smart phone?νομιζω βγαζουμε παρα πολυ βιαστικα συμπερασματα χωρις να ψαξουμε το τι γινεται σε βαθος
tasos
14/10/2011 00:55
Ο καθένας μας μπορεί να λέει ότι θέλει δημοκρατία έχουμε ! Η μήπως δεν έχουμε αφού η κυβέρνηση δεν διενεργεί έστω ένα δημοψήφισμα για όλα αυτά τα αντιλαϊκά μέτρα που επιβάλει στους πολίτες.ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΕΜΑΣ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΕΣ ΜΑΣ ΘΕΩΡΟΥΝ ΑΠΟ ΑΛΛΗ ΧΩΡΑ ΜΙΑ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΟΤΙ ΑΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ ΤΟΥ ΛΑΟΥ !!!!
Γ.Μ
13/10/2011 23:38
Προς Νατάσα. Εισαι εκτος τόπου και χρόνου. Ξέρεις τι είναι για μια τετραμελή οικογένεια να εργάζεται μόνο ο πατέρας γιατί η μητέρα έμεινε άνεργη; Οι περικοπές στους μισθούς μαζί με τις παρακρατήσεις στο μισθό λόγω δανείου να αφήνουν μισθό 178 € το μήνα; Έλα να σου τα δώσω να περάσεις εσύ. Αλλά το μόνο που ξέρεις να κάνεις και εσύ και κάποιοι άλλοι εδω, είναι κριτική εκ του ασφαλούς χωρίς να έχετε ποτέ αντιμετωπίσει πρόβλημα επιβίωσης.
Ναταλια Ρομανοβνα
13/10/2011 23:23
"... κρούσματα λιποθυμίας μαθητών εξαιτίας της ασιτίας...". Λιγη αξιοπρεπεια, ελεος !!! Αυτη η υπερβολη μας εφτασε εδω που ειμαστε αλλά μυαλο δεν βαζουμε. Οι λιποθυμιες ειναι μαλλον απο τη σαβουρα που ταιζουν τα παιδια τα κυλικια, μουρταδελες, ζαπονακια κλπ.
ΜΠΑΜΠΗΣ
13/10/2011 23:09
αγαπητη Νατάσα μάλλον ζεις σε άλλο κόσμο και δεν κάνεις καν τον κόπο να δεις λίγο πιο πέρα. Πριν γράψεις τις κακίες σου αναλογίστηκες μία οικογένεια με ένα μόνο παιδί που μένει σε ενοίκιο και δεν έχει γονείς ή άλλες "βοήθειες" και εργάζονται στον ιδιωτικό τομέα τι έσοδα και τι έξοδα έχουν το μήνα??? αφού κάνεις τον υπολογισμό αυτό υπολόγισε τώρα ότι ο ένας είναι άνεργος τους τελευταίους 6 μήνες μόνο και τον άλλο τον έχει απλήρωτο ο εργοδότης του τους τελευταίους 3 μήνες μόνο. κάνε τους υπολογισμούς λοιπόν τώρα και βρες μου τα 40 ευρώ διαθέσιμα αν μπορείς. να σου θυμίσω ότι οι άνεργοι του ιδιωτικού τομέα φυσικά έχουν ξεπεράσει τις 700000, πέρνα μια βόλτα απο τον οαεδ να δεις τα απελπισμένα πρόσωπα και αν μπορείς μίλησε και σε ανεύθυνους γονείς που κατα τη γνωμη σου σιγουρα θα υπάρχουν πολλοί εκεί. λίγη ανθρωπιά και κατανόηση δεν βλάπτει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Α.Σ.
13/10/2011 21:09
Σιγά παιδιά , αμάν το θέατρο.
Δημητρης
13/10/2011 20:32
Απο κινητα τηλεφωνα ομως εχουν δυο ο καθενας οι πιτσιρικαδες.
Ανέστης
13/10/2011 19:30
Σε εποχές κρίσεως έχουμε και προβλήματα υγείας από ασιτία έως και θανάτου, αλλά και παχυσαρκία από κάκιστη ποιότητα φτηνού και γρήγορου φαγητού.. Κάτι μου λέει ότι μας προετοιμάζουν για τα χειρότερα με αυτά τα ρεπορτάζ.
Πολίτης
13/10/2011 17:03
Δέν πειράζει. Θά κατεβούμε πιό χαμηλά στή λίστα τών πιό παχύσαρκων παιδιών στόν κόσμο! Ασε πού μπορεί νά είναι καί στημένο...
SPYROS
13/10/2011 12:46
Σωστη η εκκληση του συλλογου γονεων αλλα και των εκπαιδευτικων. Ειναι ανηκουστο εγκλημα εναντια στα παιδια αυτο που διαπραττει η κυβερνηση με την συνεχη απαξιωση της οικογενειας μεσω των οικονομικων βαρων. Οσοι απο εμας εχουμε την δυνατοτητα πρεπει να ενεργοποιηθουμε και να βοηθαμε τους πιο αδυνατους γιατι αν περιμενουμε να το κανει αυτο το κρατος των 300 τομαριων τοτε θα εχουμε αθωα θυματα και τραγωδιες.
Σπύρος Τσουβελεκίδης
13/10/2011 12:27
είναι απαράδεκτο αυτό που γίνεται, δηλαδή να λιποθυμούν παιδιά από την ασιτία! Για όνομα του Θεού! Υπάρχει και η εκκλησία, ωστε οι άποροι γονείς να πηγαίνουν να παίρνουν κάποιο συσσίτιο. Τι πράγματα είναι αυτά? Θα πρέπει δηλαδή και σε αυτό το κομμάτι της διαβίωσης να παρεμβαίνει η δικαιοσύνη! Και να κάνει τι? να αφαιρεί την επιμέλεια απο τους γονείς? Γιατί για την ασιτία είναι αποκλειστικά και μόνο υπαίτιοι οι γονείς! Αν δεν μπορούν να ασκούν ορθά την γονική μέριμνα, που οφείλουν στα παιδία τους να τα πάνε στα ιδρύματα. Γνωρίζω οτι είναι ακραίο αυτό που προτείνω, αλλά πιο ακραίο ειναι να αφήνουν τα παιδία τους χωρίς τροφή! Το οτι υπάρχει το πρόβλημα της κρίσης, δεν είναι δικαιολογία για ασιτία! Και αν δεν έχουν οι γονείς χρήματα, να ζητήσουν 1 πιατο φαγητό από φορεις όπως ο Δημος Αθηναίων, η εκκλκησια κλπ...
πεινασμενος
13/10/2011 12:03
Ελεχθη στην τηλεοραση οτι ο μισθος του Προεδρου της Δημοκρατιας ανερχεται στα 2250000 Ευρω ετησιως. Οι ετησιες αποδοχες του Ομπαμα ανερχονται στο 1 εκ. Ευρω. Το σοσιαλιστικο καθεστως καθιερωσε μισθους των δημοσιων λειτουργων, δικαστικων και εργαζομενων στις ΔΕΚΟ που ξεπερνουν καθε λογικη και ηθικη και παραλληλα εσπρωξε τον υπολοιπο λαο στην ανεργια και την μιζερια.. Σημερα ο καβγας γινεται για την διατηρηση των προνομιων των υψηλομιστων.. Ειναι ο αγωνας των βολεμενων και χορταζμενων για να μην χασουν το χαβιαρι απο το τραπεζι τους.. Αυτο ας το αντιληφθουμε και ας πραξουμε δεοντως..
Βασιλης
13/10/2011 11:50
Αν οντως ειναι αληθεια, θα πρεπει να υπαρξει απο ολους μας ΤΕΡΑΣΤΙΑ κινητοποιηση για δρασεις σε ολα τα σχολεια της Ελλαδας......αλλιωτικα θα ειμαστε αξιοι της μοιρας μας....και για φτυσιμο
A.M.
13/10/2011 11:05
Ίσως η κρίση θα κάνει τους Έλληνες αλληλέγγυους. Διότι ο ατομικισμός μας σε όλους τους τομείς είτε αυτό λέγεται περιβάλλον, είτε βοήθεια στον διπλανό μας κλπ είναι μεγάλος. όταν η κοινωνία μέσα στην οποία ζούμε νοσεί τότε νοσούμε όλοι!! Σε άλλα κράτη της Ευρώπης η ίδια η κοινωνία και όχι το κράτος δημιούργησε εθελοντικές δομές στήριξης των ασθενέστερων. Και η συνδρομή τους είναι ουσιαστική. Ίσως αυτοί πολύ νωρίτερα από μας έζησαν την ανέχεια και την φτώχια. Εμείς είμαστε ένας πλούσιος λαός που ζούμε σε ένα φτωχό κράτος …αυτό αν δεν είναι ατομικισμός τότε πείτε μου τι είναι…
Νατάσα
13/10/2011 11:04
Τι ανοησίες λέτε ρε παιδιά τώρα, είμαστε σοβαροί; Οσα οικονομικά προβλήματα και να αντιμετωπίζει κάποιος, όσο αντιλαϊκά μέτρα και να έχει πάρει η κυβέρνηση, ποιος γονιός δεν μπορεί να διαθέσει ένα ευρώ τη μέρα για να πάρει πρωινό το παιδί του;Πόσο κάνει δηλαδή ένα κουλούρι και ένα κομμάτι τυρί;Ακόμα και δύο ευρώ να κάνει,το σύνολο ισούται με 40-45 ευρώ το μήνα.Πόσο άχρηστος γονιός πρέπει να είσαι για να μη βρεις 40 ευρώ και να στέλνεις το παιδί σου νηστικό στο σχολείο;Ναι, μπορεί ο λαός να έχει ξεζουμιστεί οικονομικά αλλά δεν μπορείς να αποδίδιες ακόμα και την ανευθυνότητα ενός γονέα στα μέτρα που πήρε η κυβέρνηση.Η υπερβολή έχει και κάποια όρια.
Desterrados
13/10/2011 10:55
Είναι σίγουρο πως δεν κάνουν δίαιτα?
ν.κ.
13/10/2011 10:46
Τι έγινε? Συγκλονιστήκατε? Πέσατε απ'τα σύννεφα?? Πού ζείτε?
Outlaw
13/10/2011 10:41
Αυτά τα έκανε η κακή δεξιά. Ευτυχώς που ήρθε ο σοσιαλισμός να φάμε κι ένα κομμάτι ψωμί.
john john
13/10/2011 10:38
Τι να πει κανείς τώρα ? Έχουμε γίνει τριτοκοσμική χώρα εξαιτίας αυτών των βολεμένων πολιτικών που μας κυβερνούν και νοιάζονται μόνο για τις οικογένειες τους ! ΑΙΣΧΟΣ ...
G-20
13/10/2011 10:20
Αφού ξανάχουμε Γερμανική Κατοχή, πώς να μη λιποθυμούν τα παιδιά μας. Μήπως, να σπεύσουμε να συμμορφωθούμε με αυτή τη μ....α που είπε η Μέρκελ, δηλαδή , με την κουλτούρα της Ευρώπης (εννοώντας φυσικά της Γερμανίας των στρατοπέδων), τρομάρα τους, και με τη συνεργασία των "Κουίσλινγκς". Αμετανόητοι, έχουν πάρει και τα πάνω τους τώρα, επειδή έχουν μαζέψει πολύ παραδάκι από "δανεικά και αγύριστα" , από χρυσά δόντια, από λίπος αιχμαλώτων, για να κάνουν "καλλυντικά σαπούνια" κλπ.,κλπ Και θέλουν να κάνουν την ιστορία να επαναληφθεί, ως τραγωδία και πάλι, τρομάρα τους, νομίζοντας ότι ξεχάσαμε την Κατοχική γενοκτονία τους, το ξεκοίλιασμα εγκύων γυναικών, τα ολοκαυτώματα και άλλες κτηνωδίες. Μετανοείτε, επιτέλους. μονόχνωτοι και αδιόρθωτοι !!!
Alex
13/10/2011 10:10
Σε λίγο θα υπάρξουν και λιποθυμίες δασκάλων με τους μισθούς πείνας...
Leon
13/10/2011 10:02
Ασιτία μικρών παιδιών στην Ελλάδα του 2011. Της τρόικα,του Παπανδρέου και του Βενιζέλου. Να τους χαίρεστε όσοι τους ψηφίσατε,και συνεχίζετε να τους στηρίζετε.
ενας ανεργος
13/10/2011 09:58
σοσιαλισμος η βαρβαροτητα?
ότι μας έρθει
13/10/2011 09:27
Εντάξει μη το παρακάνουμε κι όλας!
Το πέλαγο είναι βαθύ.
13/10/2011 09:18
Οι περισσότερες περιπτώσεις πολιτικών που "έφαγαν" γιαούρτια και άλλα ευγενή ελληνικά τρόφιμα, είναι μέσα σε πανάκριβα εστιατόρια, και ταβέρνες με λιχουδιές, και ψαρικά του πελάγους!
Maxmara
13/10/2011 09:18
Ασιτία? Δεν το πολυ-πιστεύω...
Χρήστος Κ
13/10/2011 09:01
Κάτι δεν πάει καλά. Εδώ έχουμε τα πιο παχύσαρκα παιδιά στην Ευρώπη!
Αγώνας για τη ζωή και την αξιοπρέπειά μας
13/10/2011 08:58
Με κυβέρνηση το ΠΑΣΟΚ φτάσαμε στη μεγαλύτερη φρίκη, να λιποθυμούν παιδιά στα σχολεία εξ’ αιτίας ασιτίας. Πόσο ακόμα θα περιμένουμε Έλληνες; Πρέπει να βγούμε στους δρόμους, πρέπει να διώξουμε τα τέρατα που μας παρέδωσαν στον Εφιάλτη.
Κόπανοι
13/10/2011 08:47
Φανταστικό ρεπορτάζ!
τραγικο
13/10/2011 08:43
Στον Γιωργακη να στειλετε το αρθρο..
Ο άνθρωπος που γύρισε απο το Νοβοσιμπιρσκ.
13/10/2011 08:36
θα μπορούσα μέχρι και να τους πιστέψω αν δεν ήταν το: ".....τα προβλήματα των νέων που σήμερα στοχοποιούνται από τους μηχανισμούς καταστολής".