Πλαφόν στο εισόδημα για το επίδομα τρίτεκνων και πολύτεκνων οικογενειών

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 22/09/2011 08:00 |
Εισοδηματικά κριτήρια εισάγονται στα επιδόματα των τρίτεκνων και των πολύτεκνων οικογενειών. Σύμφωνα με χτεσινή απόφαση του υπουργείου Υγείας,...
Γίνετε Συνδρομητής
Γτλ
17/07/2012 01:22
Αν αφορούσε 55.000 ευρώ καθαρά, θα το θεωρούσα δίκαιο (και μάλιστα απολύτως δίκαιο για τους τριτέκνους). Αλλά 55.000 ευρώ μικτά αντιστοιχούν σε κάπου 42.000 ευρώ καθαρά και για τους δύο συζύγους : δηλαδή 3.500 ευρώ τον μήνα. Για μια πενταμελή οικογένεια μπορεί να μην είναι μισθός πείνας (ρωτήστε εμάς τους ελεύθερους που προσπαθούμε να ζήσουμε με 560 ευρώ τον μήνα!), αλλά ΔΕΝ είναι και μισθός πολυτέλειας και άνεσης, για να τους στερούν το μικρό επίδομα πολυτεκνίας. Πολύ περισσότερο όταν δεν κάνουν διακρίσεις (για παράδειγμα, μια οικογένεια με τέσσερα παιδιά έπρεπε να έχει υψηλότερο "πλαφόν", κ.ο.κ.). Να μπει πλαφόν θα ήταν θεμιτό. Αλλά και το πλαφόν να είναι λογικό, και να προσαρμόζεται στον αριθμό των παιδιών. Έτσι όπως ανακοινώθηκε δεν τηρείται κανένας από τους δύο όρους. Πολύ άδικο -σ'αυτή την μορφή του- το μέτρο.
ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΜΟΥΣΕΛΙΜΗΣ
01/10/2011 16:46
Αξιότιμε ηλίθιε Λ.Β. όταν κάνεις 4 παιδιά και μπορείς να τους παρέχεις τα αναγκαία για την εποχή μας με μικτό εισόδημα κάτω από 55000 ευρώ να σου δώσουν το υπουργείο οικονομικών για να μας βγάλεις από την κρίση.Όσο για σένα ΟΛ τρύπα ή όπως αλλιώς σε λένε, η φορολογία που σου αντιστοιχεί για εισόδημα 1000 με 1500 ευρώ το μήνα είναι ένα ελάχιστο κλάσμα σε σχέση με αυτά που πληρώνω εγώ μ ε δηλωμένα 55000 ευρώ εισόδημα το χρόνο.Όταν έλθει η ώρα που θα ζητάς να πάρεις σύνταξη με αναλογία εργαζόμενοι/ συνατξιούχοι 1/2, έλα να σου τη δώσω εγώ από το περίσευμα τουτ τριχών του εφηβαίου μου. Αντί να αγωνιζόμαστε όλοι μαζί να αποφύγούμε την εξαθλίωση, στην οποία μας οδηγούν, ας στρεφόμαστε ο ένας ενάντια στον άλλον, όμως όταν υπό αυτές τις συνθήκες θα έρθει η στιγμή που θα σας φάω τα λαρύγγια για να ζήσουν τα 4 παιδιά μου να μην εκλιπαρείτε για έλεος!
Λ.Β.
23/09/2011 12:08
Το οικογενειακό ετήσιο εισόδημα 55.000 € , είναι μικτό ή καθαρό ;;;; δεν διευκρινίζεται πουθενά. Να ξέρουμε για να κάνει και ο φίλος το σωστό υπολογισμό , που μάλλον δεν έχει ιδέα τι έξοδα έχει μία 6μελή οικογένεια.
ΝΙΚΟΣ
23/09/2011 07:43
Και πολλα ειναι τα 55.000. Παρα πολλα!
ΣΠ
22/09/2011 16:07
Το 55000 είναι οικογενειακό ή ατομικό εισόδημα. Δεν ξεκαθαρίζει. Η διαφορά είναι μεγάλη...
Ολ. Τριπ
22/09/2011 15:07
Τρίτεκνος με εισόδημα 55000 εξισώνεται με πολύτεκνο (6,7, 8ή 10 παιδιά) με το ίδιο εισόδημα; 3=7; Δεν υπάρχει αύξηση του πλαφόν ανάλογα με τον αριθμό προστατευόμενων μελών; Κι επειδή πολλοί νομίζουν πως οι πολύτεκνοι παίρνουν τρομερά επιδόματα, ας μάθετε πως μητέρα με 8 παιδιά ανήλικα παίρνει το υπερποσό(!) των 650 Ευρώ το Δίμηνο περίπου, για το οποίο μάλιστα φορολογείται. Δηλ. μετο ένα χέρι το δίνουν το επίδομα και με το άλλο το παίρνουν.
ΔΣ
22/09/2011 13:16
Νομίζω είναι λογικό να υπάρχει ένα πλαφόν. Στην περίπτωσή μας το πλαφόν πλέον είναι στα 55,000 ετήσια δηλαδή 4,583ευρώ ανά μήνα. Αυτό με απλά λόγια σημαίνει ότι ο περισσότερος κόσμος που έχει δύο παιδιά και βγάζει 1,000 με 1,500 ευρώ ανά μήνα θα φορολογείται ώστε να προσφέρει ΒΟΉΘΕΙΑ σε αυτών που βγάζει 4,583 και έχει τρία ή περισσότερα παιδιά!!!! ΑΥΤΌ ΣΗΜΑΊΝΕΙ ΔΙΚΑΙΟΣΎΝΗ!!!!!!!!

όλες οι τελευταίες ειδήσεις