Τουρκία: Κρίση με την Ευρώπη αν δώσετε στην Κύπρο την προεδρία της ΕΕ

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 18/09/2011 12:32 | ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ: 18/09/2011 16:10 |
Τουρκία: Κρίση με την Ευρώπη αν δώσετε στην Κύπρο την προεδρία της ΕΕ

Η Τουρκία θα παγώσει τις σχέσεις της με την Ευρωπαϊκή Ένωση εάν η Κύπρος αναλάβει την εκ περιτροπής προεδρία της ΕΕ το 2012, δήλωσε ο αντιπρόεδρος της τουρκικής κυβέρνησης Μπεσίρ Αταλάι, κάνοντας λόγο για κρίση μεταξύ Τουρκίας και Ευρωπαϊκής Ένωσης.

«Αν οι ειρηνευτικές διαπραγματεύσεις (στην Κύπρο) δεν ολοκληρωθούν και η ΕΕ δώσει την εκ περιτροπής προεδρία στη νότια Κύπρο, τότε η πραγματική κρίση θα είναι μεταξύ Τουρκίας και ΕΕ», είπε ο αντιπρόεδρος στο τουρκοκυπριακό ραδιοτηλεοπτικό δίκτυο Bayrak, κατά την ολοκλήρωση επίσκεψής του στην κατεχόμενη Κύπρο, όπως μετέδωσε το τουρκικό πρακτορείο ειδήσεων Ανατολή.

«Διότι τότε θα παγώσουμε τις σχέσεις μας με την ΕΕ. Κάνουμε την ανακοίνωση αυτή, καθώς ως κυβέρνηση έχουμε καταλήξει σε αυτή την απόφαση», πρόσθεσε ο Αταλάι.

Η Λευκωσία αναλαμβάνει την εξάμηνη προεδρία της Ευρωπαϊκής Ένωσης τον Ιούλιο του 2012.

Μιλώντας την Κυριακή στο CNN Turk, και ο Τούρκος υπουργός Εξωτερικών ανέφερε ότι «όλοι πρέπει να ξέρουν ότι η ανατολική Μεσόγειος δεν είναι χώρος όπου μπορεί να στριμωχθεί η Τουρκία. Ως κράτος με τις μεγαλύτερες ακτές, δεν θα επιτρέψουμε τη στάση ορισμένων χωρών να θεωρούν ότι στα διεθνή ύδατα ισχύει ο δικός τους λόγος», σημειώνοντας ότι τα εθνικά συμφέροντα της Τουρκίας σχετίζονται με μία περιοχή από τη διώρυγα του Σουέζ μέχρι τον Ινδικό ωκεανό.

«Κάθε κίνηση που θα περιορίσει την ελεύθερη ναυσιπλοΐα, είναι πλήγμα και εναντίον των δικών μας κυριαρχικών δικαιωμάτων» ανέφερε και πρόσθεσε ότι «ο καθένας να έχει υπόψη του τα χωρικά του ύδατα. Δεν μπορούν να κάνουν μονομερείς επεμβάσεις σε χώρους, πέραν των χωρικών υδάτων".

Όσο για τις έρευνες της Κύπρου, ο κ. Νταβούτογλου ανέφερε «δύο σενάρια. Η Κύπρος ή θα γίνει ενιαίο κράτος που σημαίνει ότι οι Ελληνοκύπριοι θα περιμένουν να υπάρξει λύση και να αξιοποιήσουν από κοινού ό,τι τους ανήκει, ή οι Ελληνοκύπριοι θέλουν να πουν το εξής: Η περιοχή αυτή μου ανήκει και κάνω ό,τι θέλω. Τότε όμως ανήκει στην ΤΔΒΚ μία άλλη περιοχή κι αυτό μας οδηγεί στη λογική των δύο κρατών. Εάν είναι έτσι, τότε κι εμείς υπογράφουμε με την ΤΔΒΚ τη συμφωνία περί υφαλοκρηπίδας, με αποτέλεσμα να βαθύνει ακόμη περισσότερο η απόσταση των δύο κρατών».

«Εμείς επιθυμούμε, η ανατολική Μεσόγειος να γίνει περιοχή ειρήνης, σταθερότητας και ευημερίας. Αλλά εάν κάποιοι λένε ότι οι περιοχές αυτές είναι η αυλή μας και θα κάνουμε ό,τι θέλουμε, τότε κι εμείς έχουμε το δικαίωμα να προβούμε σε βήματα που θα δείξουν ότι αυτό δεν είναι σωστό» είπε ο Τούρκος υπουργός.

«Εάν η ελληνοκυπριακή διοίκηση επιμείνει, τότε θα υπογραφεί η συμφωνία περί υφαλοκρηπίδας μεταξύ της Τουρκίας και των κατεχόμενων. Είθε η ελληνοκυπριακή διοίκηση, αντί να προκαλεί, να προσέλθει στο τραπέζι των διαπραγματεύσεων και να βρούμε μαζί μία δίκαιη ειρήνη» είπε.

Απαντώντας σε ερώτηση για τα σχόλια που διατυπώνονται ότι «έχει χρεοκοπήσει η πολιτική των μηδενικών προβλημάτων της Άγκυρας» ο Νταβούτογλου εκτίμησε ότι η πολιτική αυτή ήταν σωστή, και τόνισε ότι αυτό στο οποίο αποσκοπούσε η Άγκυρα ήταν «η αλλαγή της αντίληψης και της εικόνας της Τουρκίας» για να σημειώσει ότι «έχουν εκπληρωθεί όλοι οι στόχοι που αποσκοπούσαμε, καθώς αναπτύσσαμε τον όρο αυτό».

«Εμείς πραγματοποιήσαμε τον στόχο περί μηδενικών προβλημάτων, όχι με τα καθεστώτα, αλλά με τους λαούς» είπε ο Τούρκος υπουργός και τόνισε ότι «υπήρξε ένα μεγάλο βήμα εξωτερικής πολιτικής και τώρα καταβάλλεται προσπάθεια να φθαρεί ένα από τα βασικά στοιχεία του βήματος αυτού. Δεν έχει απενεργοποιηθεί η έννοια των μηδενικών προβλημάτων, εξαιτίας των εσωτερικών προβλημάτων που υπάρχουν τώρα σε μερικές χώρες. Είναι ενεργή στη βάση των λαών και θα συνεχιστεί».

33
xaris
20/09/2011 12:25
εμεις τοσα χρονια γιατι δεν φερνουμαι μια αμερικανικη εταιρια για ανασκαφες στη νοτια κρητη και στο καστελοριζο, και αμα λαχει να κανουμε και μια συνεργασια με το ησραηλ... γιατι οπως θα ειδατε οι αμερικανοι οπου εχουν δικο τους συμφερον, κακα τα πσεματα μπορουν και εχουν τη δυναμη να πουν σε μια τουρκια, ξερεις κατι εδω κανω εγω κουμαντο και οι μαγκες κομμενες. και στην τελικη ας βγαλει αυτη η ρημαδα χωρα που ζουμε ενα μικρο κερδος απο ολλα αυτα. θα εχουμε πολαπλο κερδος σε ολλα και επισης μια τουρκια που δεν θα μπορει να μας ξανακανει μαγκιες, οσο οι αμερικανοι θα ειναι εδω. τωρα ειναι η καταλιλη στιγμη για μας...για να ανασανουμε και οικονομικα
Ι. Μποφίλιας
20/09/2011 11:09
Αν οι γεωτρήσεις στεφθουν από επιτυχία, τότε θα υπάρξει σχετική ευημερία, ενίσχυση του Ευρώ. Θα υπάρξει αντίκτυπος στις κερδοσκοπικές αγορές. Θα μπορούσαν κάλλιστα να συμμετέχουν και οι Τουρκοκύπριοι στην ευημερία αυτή, εφόσον ενταχθούν στο Κυπριακό Κράτος και αποδεχθούν τους κανώνες Δικαίου της ΕΕ. Πχ. τι θέλει ο τουρκικός στρατός στην Κύπρο; Η απειλή της Τουρκίας δεν οδηγεί σε ευημερία. Αλλά σε πόλεμο και καταστροφή όλων. Νομίζω ό,τι έφθασε η ώρα η Τουρκία να ακολουθήσει το παράδειγμα της Γιουγκοσλαυΐας. Τμήματα αυτής που αποδέχονται τους κανώνες της ΕΕ, να ενταχθούν άμεσα στην ΕΕ, ενώ οι σκληροί εθνικιστικοί παράγωντες να απομονωθούν, μέχρις τελικής συμμόρφωσης. Πχ. αν η Γαλλία και Γερμανία υπήρξαν οι χειρότεροι άσπονδοι εχθροί όλων των εποχών και σήμερα, ξεπερνώντας την εθνικιστική τους "κομπλεξικότητα" οδηγήσθηκαν σε υψηλή φιλική συνεργασία, το ίδιο θα μπορούσε να συμβεί με πολλά τμήματα της Τουρκίας. Για την ευημερία που ονειροπωλεί ο Λαός της. Δυστυχώς το σύνολο της είναι και το πρόβλημά της: Αποτελεί α) Αρνητικό οικονομικό και θεσμικό παράγωντα για την ΕΕ, και β) τεράστιο κίνδυνο και όχι μόνο για τους Λαούς της ανατολικής Μεσογείου.
Βασίλης
19/09/2011 23:29
Οι γερο-Τάπες βγήκαν παγανιά...φαντάζομαι αυτά τα ακαταλαβίστικα περί οπλικών συστημάτων τα ακούνε βερεσέ- το τι έχει σημασία είναι τι λέγεται στο καφενείο, ή τι άκουνε απο το περίπτερο, ή ακόμα καλύτερα τι βίωσαν αυτοί και οι συγγενείς τους στο σύγχρονο στρατό (θητεία) - περαιτέρω σχόλια επι συγκεκριμένων θεμάτων περιτευουν αφού μοιρολατρικά είμαστε χαμένοι κατ'αυτούς και μόνο οι όροι της παράδοσης στην άψογα καταρτισμένη και εκσυγχρονισμένη Τουρκική πολεμική μηχανή παραμένει να οριστουν,είναι άρα πρέπον να κλείσει και αυτό το κείμενο με το 'σφάξε με πασά μου να αγιάσω'... με αυτή την λογική φυσικά το έπος του 40 δεν θα ήταν έπος και οι Ισραηλινοί θα ήσαν κουτσαβάκια των Αιγυπτίων- ά! και μην το ξεχάσω, επίσης το σχέδιο Ανάν θα είχε εφαρμοστεί και η μη-ψήφιση του θα είχε καταστροφικές συνέπειες(!) ... 'μη μου τους κύκλους τάρεττε'
ΤΖΩΡΤΖΗΣ ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΣ
19/09/2011 22:28
Νομίζω είναι ώρα όλη η διεθνής κοινότητα να ασχοληθεί με την δημιουργία ενός κουρδικού κράτους. Καμία σχέση με τους γενοκτόνους ισλαμοφασίστες. Η Τουρκία αποτελεί ένα κράτος συμμορία. Είναι και απειλητικοί αλλά στο τέλος θα κάνουν τουμπεκί.
Γιωργος
19/09/2011 21:18
Θα ηθελα να ξερω τι κανει τον Τουρκο Αντιπροεδρο να πιστευει οτι η Κυπρος μπορει και να μην αναλαβει την προεδρια της ΕΕ το δευτερο εξαμηνο του 2012?
για δεσιμο
19/09/2011 19:41
Περα απο εθνικιστικες κορωνες και ψευτουπερηφανειες που τις καλλιεργουν οσοι κονομανε ψηφους αφελων και κατομυρια απο εξοπλιστικες μιζες,επιτελους ας γινουμε ρεαλιστες. Η Τουρκια ειναι φυση και θεση αντιπαλος μας,και θα ειναι παντα,οσα κουμπαρια και ζεμπεκικα κιαν κανουμε.Κατα διαστηματα οι σχεσεις μας θα χειροτερευουν η το αντιθετο.Τα συμφεροντα ντοπιων και ιδιως ξενων μεγαλα,πρωτες υλες,εξοπλιστικα, γεωστρατηγικη θεση,ελεγχος ευρυτερης περιοχης κιαλλα πολλα. Σιγουρα παρολες τις ενστασεις μας συμφερει μονιμη και διαρκης συνεργασια με το ισραηλ για πολλους λογους,οι αραβες φιλοι μας ειναι ασταθεις και ευμεταβλητοι αλλα και απροβλεπτοι.Οσο για την πολεμικη μας ετοιμοτητα μονο η φιλοπατρια μας οπως παντα ειναι εγγυημενη.....πιστευω.
Παπαδογκωνας
19/09/2011 17:55
Τι θα δούμε ακόμα. Ελληνες κι Εβραιοι αδελφωμένοι κατα της νεας Οθωμανικης αυτοκρατορίας. Θα τρίζουνε τα κόκκαλα του Αντον Τσαους.
Τραμβαερης
19/09/2011 17:05
Τα πραγματα ειναι απλα. Συμφωνα και με τη ρηση του αξεχαστου Ντεμιρελ,ειτε το θελουμε ειτε οχι ειμαστε ολοι παιδια της Τουρκιας.Στο λεξιλογιο του μεσου ΝεοΕλληνα κυριαρχουν πιο πολλες Τουρκικες λεξεις απ οτι αρχαιοελληνικες.Το ιδιο ακριβως συμβαινει και στην μουσικη του στην κουζινα του και γενικα στην κουλτουρα του. Γιατι λοιπον να καλλιεργουμε την εχθρα και το μισος αφου μονο σφαλιαρες και διεθνη χλευασμο μπορουμε να εισπραξουμε.Μηπως ειναι καιρος να σκεφτουμε αυτο που ακομη και ο αληστου μνημης Παπαδοπουλος παρολη την πατριδολαγνεια και Ελληνοχριστιανικη τυφλωση του καταφερε αργα μεν να ανακαλυψει.Την ΕλληνοΤουρκικη συνομοσπονδια.
Ιάκωβος
19/09/2011 13:57
Προς τον κύριο Τρανβαέρη (κινδυνολόγο στο επάγγελμα). Κύριέ μου, όλοι οι άλλιο ίσως να είναι παραμυθατζήδες, αλλά εσείς τι προτείνετε; Γιατί δεν μας αναλύετε τις προτάσεις σας αντί να μας μιλάτε για άλλους; Τους άλλους τους ακούμε κι εμείς, εσάς δεν ακούμε και τη γνώμη σας για την αποφυγή των δεινών της πατρίδας.
Σολωνας Χρ.Πολ.
19/09/2011 13:50
Ευτυχως που υπαρχουν αυτες οι φιλοξενες ηλεκτρονικες σελιδες και βγαζει ο καθε πικραμένος και συμπλεγματικος Ελληναρακος το αχτι του κατα των προαιωνιων του εθνους οχτρων. Γιατι αν περιμεναμε να το βγαλει στα πεδια των μαχων τοτε αλιμονο μας. Και οσο ο Μόσκοβος δε λεει να φανει για να μας ξελασπωσει τοσο πιο αλλοκοτες και ανίερες συμμαχιες θα επιδιωκει η ψωροκοστενα μηπως και ευτυχισει να δει τον γειτονα στο κρεβατι του θανατου να πνεει τα λοισθια.Μετα τους μαχητες του ΡΚΚ το νεο ελπιδοφορο αμορε της εχει τατουαζ στο δεξι μπρατσο το αστρο του Δαυιδ και καθολου δεν ενοχλει αρκει να μπορει να τρομαζει την Τουρκιά
Τρανβαερης
19/09/2011 13:38
Ποια Ελληνικη αεροπορικη υπεροπλια ονειρευονται καποιοι σουπερ πατριωτες? Υπολογιζουν αραγε και αυτα που βρισκονται στον πατο του Αιγαιου? Η μηπως αναπολουν το επος των Ιμιων η παλαιοτερα αυτο της Κυρηνειας.Δεν εχετα ακομα καταλαβει πως αυτη η μυθολαγνεια και η καλλιεργεια του εθνικου παραμυθιασματος περι ποιοτικης υπεροχης και πλειοδοσιας στον ηρωισμο μας εχουν φερει στην σημερινη μας καταντια? Δεν εχετε ακομα κατανοησει οτι εαν ενας λαος εχει αχρηστους και ριψασπιδες πολιτικους τοτε γιατι ταχα οι στρατιωτικοι οι διαφοροι αξιωματουχοι οι εργαζομενοι οι φοιτητες κλπ κλπ να αποτελουν εξαιρεση?
Ανέστης
19/09/2011 12:19
Εδώ είναι το ζουμί των γεγονότων που βιώνουμε. Αφήστε τις τρόικες και τις χαζομάρες. Επίκεινται αλλαγές στα θαλάσσια σύνορα! Και μεις αφιονιζόμαστε με ελλείμματα και ύφεση!
SPYROS
19/09/2011 11:41
Οσο τα υπουργεια Εξωτερικων και Αμυνας θα ειναι υπο την επιβλεψη των ανθρωπων του ΓΑΠ τοσο η Τουρκια θα αποθρασυνεται και θα ζηταει ολο και περισσοτερα. Ας σκεφτουμε λιγακι και ας δουμε επι ποιων κυβερνησεων ετρωγε τα μεγαλυτερα χαστουκια απο την Τουρκια η Ελλαδα? Ποιος ηταν κυβερνηση οταν εβγαζαν τα Πιρι Ρεις και λοιπα ερευνητικα σκαφη οι Τουρκοι? Ποιος ηταν ο υπουργος εξωτερικων που χορευε καρσιλαμαδες (γιατι ξειμπεκικα δεν ηταν) μπροστα στον τουρκο ΥΠΕΞ που του χτυπαγε και παλαμακια ενω την ιδια ωρα τα τουρκια αεροσκαφη εκαναν υπερπτησεις πανω απο ελληνικα εδαφη? Ποιοι ηταν κυβερνηση οταν συνεβησαν οι 2 μεγαλυτερες ντροπες της ελληνικης εξωτερικης πολιτικης (ΙΜΙΑ και Οτσαλαν)? Ποιος ειναι ο πρωθυπουργος που αρνηθηκε και αρνειται ακομη να επισημοποιησει την ελληνικη ΑΟΖ στο Αιγαιο και ιδιαιτερα στην περιοχη του Καστελλοριζου και της Ν. Κρητης? Μηπως ολες αυτες οι περιπτωσεις εχουν γινει επι κυβερνησεων ΠΑΣΟΚ???? Λεω μηπως...?
Κ.Α.
19/09/2011 11:34
Μπράβο στην Κύπρο που έκανε το βήμα και κάνει ερευνες για φ. αεριο σε συνεργασία με το ΙΣΡΑΗΛ, να μην φοβάται τίποτε ούτε και τους ΤΟΥΡΚΑΛΑΔΕΣ ΜΕ ΦΕΡΕΤΖΕΔΕΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΜΕΤΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑ. ΝΑ ΠΑΝΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΑΛΛΟΥ ΤΑ ΝΤΑΗΛΙΚΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΛΛΑ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟΥΣ Ε. ΕΤΑΙΡΟΥΣ ΝΑ ΜΗΝ ΔΩΣΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΣΗΜΑΣΙΑ ΣΤΟΥΣ ΤΟΥΡΚΑΛΑΔΕΣ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΖΟΥΝ ΝΤΑΗΔΕΣ ΑΝΤΕ ΓΙΑΤΙ ΜΑΣ ΕΠΡΗΞΑΝ.
Παναγιωτης
19/09/2011 00:54
Ποιος βαζει στοιχημα οτι οι δικοι μας πολιτικοι (Ελληνες και κατ επεκταση Ελληνοκυπριοι) εφαρμοζοντας για ακομη μια φορα την τακτικη της κοτας θα κανουν πισω?
ΔΚ
18/09/2011 21:20
Κανείς δεν χρειάζεται την Τουρκία κύριε Ράπτη. Ειλικρινά όχι. Ολες οι θέσεις σκουπιδιάρηδων σε Αυστρία και Γερμανία είναι κατειλημμένες απο δαύτους και μάλλον τους φτάνουν και περισσεύουν. Πολύ περισσότερο επειδή όλοι οι βόρειοι είναι 'ρατσιστές' με τον τρόπο τους, αν μη τι άλλο ενοχλούνται αφάνταστα από όσα εμείς μάθαμε να ανεχόμαστε από τους τριτοκοσμικούς μας "φιλοξενούμενους". Ωστόσο, οι αμερικάνοι χρειάζονται έναν νέο μπαμπούλα για να βάλουν χέρι στη χώρα του μια και ο Γκαντάφι μας τελείωσε, ο Σαντάμ μας χαιρέτησε και ο Μπιν Λάντεν χάθηκε άδοξα. Νομίζω ότι ο Ερντογάν είναι μια χαρά για την περίπτωση και αν το προηγούμενο πραξικόπημα απέτυχε αυτή τη φορά θα έχουμε πιο ισχυρή αμερικάνικη παρέμβαση. Οσο για τις απειλές τους κατά της Ελλάδας και της Κύπρου, το πολύ πολύ μια και μας τελείωσε το χρήμα, να ξοδεψουμε και τα πυρομαχικά μας και όποιον πάρει ο χάρος, τι έχουμε να χάσουμε, όντας πτωχοί και εξαθλιωμένοι :) Καλύτερα να πάω σαν τον Αθανάσιο Διάκο παρά να πάω μετανάστης στην Κίνα. Οσο για τους επικυρίαρχους, ας μάθουν δύο λέξεις στα Ελληνικά. ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ.
ΔΚ
18/09/2011 21:09
Παρακαλώ πολύ, πως θα μπορούσα να επικοινωνήσω με τον τούρκο Εφέντη για να ζητήσω την άδειά του, σχετικά με το αν θα πρέπει να μαγειρέψω κοτόπουλο ή φακές αύριο; Ευχαριστώ πολύ, οσφυοκάμπτης ραγιάς. Βγήκε κανείς από την Ευρωπαική Ενωση να εξηγήσει στα βρωμόσκυλα αυτά ότι δεν τους χρειάζεται κανένας και να πάψουν να απειλούν την ΕΕ; Η μήπως μια επίθεση κατά της Κύπρου θα έχει ως αποτέλεσμα να καταλαβουν επιτέλους οι Ευρωπαίοι ότι ο κόσμος είναι ΕΜΕΙΣ και οι ΑΛΛΟΙ και πρέπει να συσπειρωθούν ολοι οι λαοί της Ευρώπης για να αποκρούσουν για άλλη μια φορά την μουσουλμανο-ασιατική εισβολή; Ας μην ξεχνάμε ότι η "χάρη" των οθωμανών τούρκων έχει φτάσει μέχρι την πολιορκία πόλεων της Αυστρίας και η "τουρκική τεχνολογία" είχε υιοθετηθεί απο τον μέγα διδάσκαλο Αδόλφο Χίτλερ. Μια φορά τούρκος, για πάντα τούρκος. Εξω και μακριά.
μητσος
18/09/2011 19:37
Αν τα λεει αυτα τωρα που ειναι εκτος,φαντασου τι θα γινει αν μπει στην Ε.Ε και της δωσουν και την προεδρεια! Χουντα με τη μια! Σκεψου τι θα παθει η Ελλαδα (ειδικα με τους σημερηνους 300 μας),και πολυ περισοτερο η Κυπρος!!!!
Βασίλης
18/09/2011 18:46
'Σφάξε με πασά μου να αγιάσω'...η Τουρκία είναι άκρως ευάλωτη αφού σήμερα που μιλάμε η Ελλάδα έχει σχετική αεροπορική υπεροπλία και σχετική ναυτική υπεροπλία με την μόνη Δυτική δύναμη κατ'ουσία στο πλευρό της γεωστρατηγικά την Γερμανία (σαν τον παλιό καλό καιρό...). Οι έωλες απειλές της περί στόλου κλπ φυσικά δεν έγιναν πράξη ούτε και θα γίνουν μόλις συνηδειτοπόιησαν τό χάσμα μεταξύ του τι είναι και τι νομίζουν ότι είναι...αν δε οι ΗΠΑ, ώς έχουν διακυρήξει αποσύρουν τα πυρηνικά απο το Ινσιρλίκ,τότε μαύρα τους μακαρόνια. Το στρατιωτικό κατεστημένο έχει κατ ουσία την οικονομικο-βιομηχανική δύναμη και αυτό σημαινει μια κεντρικά κατευθυνόμενη οικονομία (για αυτό και τα κάνει εύκολα πλακάκια με τους Γερμανούς). Τώρα το κλάμμα της Ελλάδας για την οικονομική αδυναμία της ξεμπροστιάζει αυτούς που θέλουν να κρυφτούν, αλλά δεν τους αφήνει η χαρά τους...αυτό φυσικά δεν σημαίνει ότι τα φαινόμενα είναι και πραγματικότητα αφού διαθέτουμε όντως ότι χρειάζετα, εκτός επιπέδου στρατού ξηράς όπου ο λαικισμός μείωσε την θητεία και εμπόδισε τον εξορθολογιαμό- αλλά ποιοτικά οι σύμμαχοι δείχνουν διατεθημένοι να μας στηρίξουν εκεί σε σημαντικό βαθμό. Φαίνεται ότι κινούμαστε στην σωστή κατευθυνση και έχουμε και το αβαντάζ απο πάντοτε του να μας υποτιμούν εσωτερικοί και εξωτερικοί εχθροί. Αλλα οι αναλύσεις είναι αμείλικτες- και υπέρ μας. Το μέλλον και το χρέος είναι τα προβλήματα, αλλά αν χρειαστεί θα βρεθούν καυσιμα για τον στόλο... Όταν πάρουν τα Φ-35 βλέπουμε τι θα πάρουμε εμείς...μέχρι τότε όμως δεν τα έχουν, ενώ εμείς έχουμε πολλούς και ευκολους στόχους για τα Σκάλπ, τους Αιρις-Τ, τους Εξοσέτ, τους Σ-300 (και σια Ρωσσικά μεσαία ΑΑ), τα Χέλφαιρ, και τους Πατριοτ με πολύ καλή κατόπτευση του Αιγαίου και έλεγχου της περιοχής του Καστελόριζου- έχουμε βέβαια και πολούς άσχετους και εφιάλτες, αλλά αυτοί μας έιναι γνωστοί, ενώ αυτοί έχουν Κούρδους και κρυπτοΧριστιανούς που δεν τους πολυδιαφημίζουμε...'μη μου τους κύκλους τάρεττε'
CK
18/09/2011 18:07
Κίόμως αγαπητέ κύριε Βραδύνουν, Η Τουρκια έχει ανάγκη την ευρωπαϊκή ένωση. Οι τέσσερις από τις πέντε πρώτες χώρες εξαγωγής τουρκικων προϊόντων είναι μέλη τις ΕΕ. Το πρόβλημα δεν είναι ότι η Ελλάδα βρίσκετε σε κρίση. Το πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχει ηγεσία με όραμα και θάρρος. Είναι τραγικό και συνάμα αστείο ότι ο Χριστόφιας ίσως ο χειρότερος πρόεδρος τις Κυπριακής Δημοκρατίας, έκανε πιο σωστές κινήσεις από τον Γεώργιο Παπανδρέου στο θέμα του φυσικού αεριου. Φυσικό Αέριο υπάρχει όραμα από τους ελλαδίτες πολιτικού υπάρχει όμως; Που είναι η οριοθέτησι τις AOZ με την Κύπρο; Όλο το φυσικό αέριο βρίσκετε στη ανατολική μεσόγειο και ξεκινούν απ το Ιόνιο μη δυσαρεστήσουν τους τούρκους;
Paparazzi
18/09/2011 17:37
Ευχομαι να αλλαξουν γνωμη τη θα κανουμε τωρα .........Ευρωπη χωρις τουρκαλαδες......
Νικόλαος Ράπτης
18/09/2011 17:34
Να την παγώσουν. Ούτως η άλλως παγωμένη είναι. Το χαβά τους λένε εδώ και πολλά πολλά χρόνια. Δεν πείθουν κανέναν ότι είναι κράτος δημοκρατίας και ότι θέλουν κάνουν. Καιρός να υποστούν κυρώσεις!Αρκετό τσαμπουκά πουλήσανε οι "φίλοι" μας.
@ΓΙΑΝΝΗΣ18/9/2011 12:41
18/09/2011 16:40
".Αλλωστε η ευρώπη δεν έχει ανάγκη την Τουρκία .Η Τουρκία έχει ανάγκη την Ευρώπη"! Ας γελάσω τουρκιστί. Εχει ανάγκη η Αγκυρα τις Βρυξέλλες για να συμβάλλει στις προσπάθειες διάσωσης της άρρωστης Αθήνας; Αν δεν γνωρίζετε ποιοί είναι οι κύριοι εταίροι της Τουρκίας στον τομέα των εισαγωγών από τη γείτονα; Να σας τους υπενθυμίσω: Η Γερμανία, η Γαλλία, το Ηνωνένο Βασίλειο, η Ιταλία και το Ιράκ. Οσο για τα κέντρα αξιολόγησης πιστοληπτικής ικανότητας Moody's και Fitch έχουν αναβαθμίσει τρεις εν συνεχεία φορές την τουρκική εγεγγυότητα και μάλιστα μεσούσης της διεθνούς οικονομικής κρίσης. Ερρωσθε και ευδαιμονείτε! Βραδύνους ο Ελλην.
Λεωνίδας Κ.
18/09/2011 15:36
Θα παγώσει τις σχεσεις της με την ΕΕ πριν την καλοκαιρινή σεζόν η μετά ;
Ηχολήπτης Β'
18/09/2011 15:29
Η Τουρκία, με την ιστορική επεκτατική της ταυτότητα, με την ανάμνηση της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας και με την ιδιοσυγκρασία μιας αυθάδους τοπικής υπερδύναμης πράτει αυτό που από καιρό προετοίμαζε. Μια νέα αυτοκρατορία, στις ιστορικές, φυλογενετικές, ιδιοσυγκρασιακές, κεμαλικές της βάσεις. Ο μεγάλος ασθενή αναρρώνει κι ανακάμπτει. Αυτές τις εξελίξεις τις περιμέναμε, και φυσικά κάναμε συναυλίες, συναυλίες διαμαρτυρίας, συναλίες εθνικής ανάτασης, συναλίες μνήμης, συναυλίες ανθρωπιάς κ.τ.λ. Πριν πολλά χρόνια οι κυβερνώντες μας έστελναν τη γραμμή παραγωγής των F-16 στην Τουρκία. Τώρα οι γείτονες, διαπραγματεύονται το επίπεδο συμπαραγωγής των F-35 σε συνάρτηση με τις παραγγελίες τους, με στόχο να έχουν 100 σε 15 χρόνια. Τότε, τα ελληνικά ραντάρ, δε θα βλέπουν πλέον τα τουρκικά μαχητικά, όχι μόνο γιατί δε θα μπορούν αφού τα αεροσκάφη αυτά είναι στελθ, αλλά γιατί μπορεί να έχουν ήδη βομβαρδιστεί. Η Τουρκία γιγαντώνει την οικονομική, πολιτική, στατιωτική της δύναμη. Δεν την αφορά καμία διεθνής συνθήκη αφού στόχος της είναι μια νέα συνθήκη, σύμφωνα με τα δικά της ωφέλη. Σωστό είναι την ώρα αυτή να είμαστε φίλοι με το Ισραήλ και την Αμερική.Πιθανό είναι να μην αποτραπεί ένας ακρωτηριασμός των κυριαρχικών δικαιωμάτων της χώρας. Αλλά μην ανησυχείτε, και με μια πιο μικρή Ελλάδα σε γεωγραφική έκταση, θα βρούμε ένα καλό χωράφι να οργανώσουμε μια συναυλία για τις επόμενες χαμένες πατρίδες.
Ελληνίδα ξηλώνει μουστάκια
18/09/2011 15:12
Άκουσε γλυκέ μου Έρντο, επειδή το θύμα η γυναίκα σου φοράει μαντήλα δεν σημαίνει οτι είμαστε και εμείς ηλίθιες.
pordos
18/09/2011 14:36
Και τι να την κάνει η Ευρώπη μια Τουρκία που δεν αποδέχεται το Ευρωπαικό Δικαίο...;
Γιώργος Π.
18/09/2011 13:56
Ε, συγνώμοι κύριοι της Τουρκίας αλλά ποιός χ...τηκε κιόλας; Σε λίγο θα μας πουν ότι η ΕΕ δεν θα γίνει...μέλος της Τουρκίας αν δεν υπακούσει στην θέληση του Ερντογάν. Βρε, κάποιος μπερδεύει το κραγιόν με το παπιγιόν εκεί στη Τουρκία.
ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΝΩΝΥΜΟΣ
18/09/2011 13:55
Δεν νομίζω ότι τα πράγματα είναι τόσο απλά. Δεν πρέπει ούτε να τρίβουμε τα χέρια μας ούτε να σηκώνουμε τους ώμους μας. Η Ευρώπη μπορεί να λέει ότι δεν έχει ανάγκη την Τουρκία (οι διάφοροι πολιτικοί που αντλούν τους ψήφους τους από ξενόφοβο και συντηρητικό "αρχείο") αλλά οι εμπορικές σχέσεις έχουν αποδείξει από αιώνες ότι δεν ακολουθούν την πολιτική. Εκατοντάδες εταιρείες έχουν εγκατασταθεί στην Τουρκία και παράγουν προϊόντα που γεμίζουν και τα ράφια μας. Τώρα τελευταία η Τουρκία έχει αναλάβει σημαντικές πρωτοβουλίες (Ισραήλ, Συρία, Λιβύη, έρευνες για πετρέλαιο κ.λ.π.) και όλα δείχνουν ότι αποσκοπεί να γίνει φάρος των μουσουλμάνων από την Μεσόγειο μέχρι την Κίνα (παλιές διακηρύξεις αλλά επίκαιρες). Θέλετε και κάτι άλλο; Η UBS προωθεί επενδύσεις στην Τουρκία (ομόλογα κ.λ.π.) με 7,5% τον πρώτο χρόνο, 8,5% τον δεύτερο και με 9,5% τον τρίτο. Ας ελπίσουμε μόνο ότι στην κατάσταση που βρισκόμαστε (και πού είσαι ακόμα) δεν θα προστεθεί και κάποιο "θερμό επεισόδιο" που θα ανεβάσει τη θέση της Τουρκίας και που θα σπρώξει εμάς ακόμα πιο χαμηλά.
μαυρος
18/09/2011 13:40
Οσο δειχνεις στην τουρκια οτι την φοβασαι και οτι εισαι αγκιστρωμενος απο διεθνεις συμφωνιες που εχεις κανει μαζι της (συμφωνιες που η ιδια σαν χωρα τις θεωρει ανευ λογου σημασιας και τις χρησημοποιει και τις καταριπτει οποτε θελει ) πρεπει να δειξεις οτι μπορει να κανεις και εσυ το ιδιο σε μια χωρα που δεν ανηκει στην ετρωπαικη ενωση (χιλιοφορεμενη προταση!!)μπορεις ανετα να της κανεις ενα ωραιο εμπαρκο μια καλη καταγγελια στον ΟΗΕ(ασχετως τι εχουν μεσα στον οργανισμο αυτοι μπορεις να κανεις χιλια δυο πραγματα σαν ευρωπη δειχνοντας και την δυναμη σου και την δηθεν ενοτητα σου (οχι πολεμο παντως δεν συμφερει κανενα)και συμφωνω με το προηγουμενο σχολιο οτι καποιοι πρεπει να σταματησουν να κανουν διακοπες στην τουρκια γιατι ερχονται σε πολλες και επικυνδυνες επαφες
Σπύρος Γιακουμάκης
18/09/2011 13:20
Ευτυχώς που σώθηκε η Βιέννη από το Ισλάμ. Ειδάλλως θα υπήρχαν τώρα εκεί τζαμιά και μιναρέδες. Μουεζίνηδες να καλούν με την καμπανιστή φωνή τους τους πιστούς να προσκυνήσουν τον προφήτη. Ανυπόδητοι, γονυπετείς. Κι η Βιεννέζα υπουργός Οικονομικών που ωρυόταν πρόσφατα κατά της Ελλάδος θα ασχολείτο με οικιακά φορώντας τη μαντίλα της, σκύβοντας ευλαβικά το κεφάλι στον άντρα-αφέντη του σπιτιού της. Ο οποίος μπορεί και να ήταν Ελληνας υπήκοος, μουσουλμάνος το θρήσκευμα. Γι' αυτό ανθέλληνες προσοχή...φυλάτε τα νώτα σας καλού κακού. Δεν ξέρετε πώς μπορεί να είχε γραφεί η Ιστορία.
Andy
18/09/2011 13:11
Aπειλή είναι αυτή ή υπόσχεση ευτυχίας;..
ΓΙΑΝΝΗΣ
18/09/2011 12:41
Είναι ευκαιρία να σταματήσουν και κάποιοι της Ε.Ε. να διακόψουν τις διακοπές τους στη Τουρκία .Αλλωστε η ευρώπη δεν έχει ανάγκη την Τουρκία .Η Τουρκία έχει ανάγκη την Ευρώπη.