Λοβέρδος μαινόμενος κατά των δημοσίων υπαλλήλων

Ο υπουργός Υγείας τούς καταλόγισε την ευθύνη για το σημερινό αδιέξοδο

ΡΕΠΟΡΤΑΖ:ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΤΖΑΘΑΣ{  | ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 08/09/2011 08:00 |
Με οργισμένο ύφος ο υπουργός Εργασίας μιλά στην Επιτροπή Κοινωνικών Υποθέσεων της Βουλής
Λοβέρδος μαινόμενος κατά  των δημοσίων υπαλλήλων
Ευθεία επίθεση στους δημοσίους υπαλλήλους - στους οποίους καταλόγισε την ευθύνη για τα σημερινά αδιέξοδα - εξαπέλυσε ο υπουργός Υγείας Ανδρέας...
Γίνετε Συνδρομητής
Σαββίδου Μαρίνα
10/09/2011 00:42
Απορώ πως τον κρατάνε ακομα στην κυβερνηση και μαλιστα τον εχουν και υπουργο. δεν ξερει να μιλαει ουτε να φερεται.οι υπαλληλοι τουλαχιστον δουλευοντας παιρνουν μισθους ενω αυτοι κλεβοντας δισεκατομμυρια μας εφεραν εδω που φτασαμε. για να μην πω για τους δικους τους μισθους και τη μονιμιτητα στη βουλη πολλων εξ αυτων π.χ. Παγκαλος!!!
Αρης
09/09/2011 23:32
Κοιτα ποιος μιλαει!Αυτος που κλεβει απο τους Ελληνες 200 εκατομμυρια ευρω στο ΕΣΥ για να περιθαλπτει δωρεαν λαθρομεταναστες!Η Ελλαδα ειναι η μονη χωρα στην Ευρωπη που το κανει αυτο.Την ιδια ωρα κοβει ψυχουλα που δινονται σε τυφλους,αναπηρους κτλ.Αυτος ειναι ο Λοβερδος
αστειε
09/09/2011 23:09
Τετοιο ρατσιστικο λογο ουτε ο Χιτρερ!Τετοια ομαδοποιηση ουτε ο Σταλιν!Σα δε ντρεπεσαι Λοβερδο αλλα τι να περιμενεις απο πολιτικους της πλακας
Ντροπη
09/09/2011 23:02
Λοβερδο τα δυο νεκρα 18χρονα παιδια της ΔΙΑΣ που σκοτωσαν οι εγκληματιες αλλοδαποι το χειμωνα ηταν παρασιτα για σενα μαλιστα...
αστος
09/09/2011 22:44
Ο Λοβερδος μεσα στο...εκατομμυριο προφανως βαζει και τους αστυνομικους,τους πυροσβεστες,τους αεροπορους.Μονο που ολοι αυτοι μαζι εχουν πιο πολλους νεκρους απο τους 300 της βουλης...Ας ζητησει τουλαχιστον ενα συγνωμη απο τις οικογενειες αυτων των ανθρωπων.Ντροπη σου κυριε Λοβερδο
Κατίνα
09/09/2011 22:29
Κομίζει γλαύκαν εις Αθήνας. Και που την είχε κρυμένη τη κουκουβάγια τόσα χρόνια και τώρα αποφάσισε να μας την δείξει;
eleni
09/09/2011 20:08
τις προσωπικές του πελατειακες επιλογές (όπως ενός πρωην μπασκεμπολίστα!!! στη θεση του υποδιοικητή πανεπιστημιακού νοσοκομείου ) πως θα τις χαρακτήριζε ο αγαπητός υπουργός??? Αξιοκρατικές?? Η μηπως τετοιες επιλογ΄ες μας οδήγησαν εδω που είμαστε? Πριν λοιπόν κανει μηδενιστικες δηλώσεις ας κάνει την αυτοκριτική του (η επιλογή του μπασκεμπολίστα αφορά το παρόν)
ΓΙΑΝΝΗΣ
09/09/2011 19:59
Λέτε ο Λοβέρδος να τα έβαλε με τους καλούς,ηθικούς και τίμιους δημόσιους υπαλλήλους ή ο Τσίπρας θέλησε να υπενθυμήσει σε όλους ότι αυτός θα συμμαχίσει με τους άχριστους,τους ανήθικους και τους ανέντιμους ;Είναι ο προοδευτικός νεοφασισμός του Τσίπρα που δεν τον ανέχθηκαν ούτε ο μακαρίτης Παπαγιαννάκης(δεν πρόλαβε) ,ούτε ο μακαρίτης ο Λεωνίδας ο Κύρκος,ούτε ο Φώτης Κουβέλης και οι πρώην συντροφοί του της Δημοκρατικής αριστεράς.
Πετρος
09/09/2011 18:39
οι δημόσιοι υπάλληλοι είναι παράσιτα. Δίκιο έχει ο Λοβερδος
ΠΟΛΙΤΗΣ
09/09/2011 18:32
Οποιος λέει αλήθειες μας ενοχλεί .Κι' αν διοριστηκαν όπως διορίσθηκαν αυτο δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να δουλευουν.
Pantelis Daskalakis
09/09/2011 17:54
Αυτοί που μας έφεραν σε αυτήν εδώ τη κατάσταση ζητούν τώρα και τα ρέστα!!!! Δεν φταίνε ούτε οι δημόσιοι υπάλληλοι ούτε οι συντεχνίες αλλά εσείς οι πολιτικοί και θεσμοθέτες που για την ψήφο τους κατεβάζατε τα εσώρουχα σας, γνωρίζοντας παρόλλα αυτά για την κατάσταση που θα μας οδηγήσετε στο Μέλλον. Εσας σας ορίσαμε να διοικήσετε τον τόπο αυτόν και όχι τους δημοσίους υπαλλήλους Συνέπεια να μας οδηγήσετε στη Μετανάστευση, στη φτώχεια και στη ντροπή να ονομαζόμαστε Νεοέλληνες (Αν και μας ταιριάζει περισσότερο το επίθετο Οθωμανοί - μιας και δε φαινεται καμία αρετή που να σχετίζεται με την Ελλάδα) Ντροπή σας μόνο και που κάνετε τέτειες δηλώσεις που ρίχνετε στάχτη στα μάτια του κόσμου. Ο κόσμος ξυπνησε και δεν τα χαφτει αυτά!
ΜΚ
09/09/2011 17:21
Συμφωνω με οσα ειπε ο Λοβερδος και επικροτω τη δυναμη του να τα πει δημοσια. Ντροπη σε οσους κρυβονται και σιωπουν. Μεγαλυτερη ντροπη για τους βουλευτες του Πασοκ και της ΝΔ που λαικιζουν και δηθεν διαφωνουν για να κερδισουν ψηφους απο τους ΔΥ. Ντροπη. Να πατε στα σπιτια σας διαφορετικα θα σας στειλουμε στις επομενες εκκλογες.
Κωνσταντίνος Μ.
09/09/2011 17:18
Η καλύτερη απάντηση στον Λοβέρδο από τον Στάθη Σ. Η οίηση κι ο ναρκισσισμός οδήγησαν τον κ. Λοβέρδο στην αμετροέπεια. Μικρό το κακό. Η προχειρότης τον έκανε να ανεβάσει στο 1.000.000 τους 700.000 υπαλλήλους του δημόσιου τομέα. Μικρό το κακό. Ο πολιτικός αμοραλισμός του πρώην καριερίστα στην αριστερά, όταν η αριστερά ήταν της μόδας για τα μαλάκια, τον έκαναν να εκφραστεί για τους αριστερούς, όπως ο τελευταίος κομπλεξικός ακροδεξιός. Μικρό το κακό. Η αυτάρεσκη αυτοαναφορικότητά του τού επέτρεψε να παρουσιάζει τον κυνισμό του ως ελικρίνεια με όλην την ελαφρότητα μιας στάρλετ του '60, όταν δήλωνε ότι: «το μεγαλύτερο ελάττωμά μου είναι η ειλικρίνεια»! Μικρό και πάλι το κακό. Κι εκ κόρακος, κρα... Ομως αυτό το μικρό κακό είναι Υπουργός Υγείας! κι αυτό είναι μεγάλο κακό για τη δημοκρατία, όσον δεν την έχουν κάνει ακόμα τελείως ζούγκλα ο κ. Λοβέρδος και οι μεταλλαγμένοι του...
Κωνσταντίνος Μ.
09/09/2011 16:08
Άρχισαν να ρετάρουν οι <> του Πάγκαλου και ανέλαβε ο Λοβέρδος...Έχει πάγκο τελικά η ομάδα...
Γ. Α.
09/09/2011 15:21
Θα έλεγα στον κ. Λοβέρδο ότι οι εκάστοτε 300 της Βουλής έκ των οποίων πάρα πολλοί εκλέγονται συνεχώς έχουν οδηγήσει τη χώρα σε αυτή την κατάσταση και όχι οι υπάλληλοι του δημοσίου που οι ίδιοι διόρισαν. Δυστυχώς για το λαό, αυτοί που δημιούργησαν το πρόβλημα έχουν κληθεί να μας βγάλουν απ' το εδιέξοδο.
α.μ.
09/09/2011 15:07
Όταν ήρθαν να πάρουν τους Εβραίους, δεν διαμαρτυρήθηκα, γιατί δεν ήμουν Εβραίος .Όταν ήρθαν για τους κομμουνιστές δεν φώναξα, γιατί δεν ήμουν κομμουνιστής. Όταν κατεδίωξαν τους τσιγγάνους, ούτε τότε φώναξα, γιατί δεν ήμουν τσιγγάνος. Όταν έκλεισαν το στόμα των Ρωμαιοκαθολικών που αντιτάσσονταν στο φασισμό, δεν έκανα τίποτα γιατί δεν ήμουν καθολικός.Μετά ήρθαν να συλλάβουν εμένα ,αλλά δεν υπήρχε πια κανείς να αντισταθεί μαζί μου ...(Μπέρτολ Μπρεχτ) κάπου εδώ θα μας οδηγήσει ο κοινωνικός αυτοματισμός!
έλλη
09/09/2011 14:49
Γιατί δεν μας λένε πόση αξία δίνει η κυβέρνηση στην ανθρώπινη ζωή, όταν πληρώνουμε 900.000 για το γραφείο του αντιπροέδρου τη στιγμή που τα δημόσια νοσοκομεία δεν έχουν ούτε γάζες. Ας σταματήσουν να χρησιμοποιούν τους αδικοχαμένους εργαζομένους της marfin στις μικροπολιτικές τους διαφορές...
maria
09/09/2011 14:32
Η κυβερνηση του πασοκ δεν είναι αυτή που στο μεγαλύτερο μέρος της οφείλεται για τη διόγκωση του δημόσιου τομέα? Ποιός τους προσέλαβε όλους αυτούς και γιατί αν ήταν ανίκανοι ή περιττοί? Πάντως από τα σχόλια εδώ φαίνεται πως αποδίδει η τακτική του διαίρει και βασίλευε....Αλλά μήπως δεν είναι οι δ. υπάλληλοι αλλά κάποιοι άλλοι που ταλαιπωρούν τελικά τους πολίτες.
Ο θειος απ το Σικαγο
09/09/2011 13:49
Μακραν απο το να ειναι ο ιδιος λευκη περιστερα (δεν εξαιρεσε τους φαρμακοποιους απο το ανοιγμα?) η θεση του ειναι και σωστη και γνωστη τοις πασοις. Η διαφθορα, η λουφα, η ανικανοτητα και η αναξιοκρατια ειναι το προσωπο του ελληνικου δημοσιου τομεα. Οι κυριοι και κυριες που ξεσπαθωνουν εδω κατα του Λοβερδου ας δουνε πρωτα τις θλιβερες επιδοσεις των ελλ δημοσιων υπαλληλων σε σχεση με αλλους λαους της δυσης και μετα τα λεμε. Αλλα βεβαια, σε ποιον αρεσει το ξεβολεμα, εδω εχεις 1 εκατ κοσμου γαντζωμενου στο βυζι της μονιμοτητας...
η επιβαλλόμενη λιτότητα είναι η πλέον εσφαλμένη λύση
09/09/2011 13:37
Όταν σαν λύση για την υπερχρέωση εφαρμόζεται η λιτότητα, (όπως σήμερα στην Ευρώπη, κατ’ εντολή της Γερμανίας), οι κυβερνήσεις μπορούν να επιλέξουν εύκολα εκείνες τις ομάδες της κοινωνίας οι οποίες θα επιβαρυνθούν περισσότερο, (με τη βοήθεια της φορολογικής πολιτικής). Το πρόβλημα είναι όμως πως το ίδιο το κράτος είναι ένας σημαντικός οικονομικός παράγοντας, οπότε, εάν καθυστερεί τις επενδύσεις, μειώνει τις αμοιβές και απολύει δημοσίους υπαλλήλους, οδηγεί τη χώρα σε ύφεση. Το αποτέλεσμα είναι να περιορίζονται τα έσοδά του και να αυξάνουν οι δαπάνες του, λόγω της ανεργίας που προκαλεί με αναγκαστικό επακόλουθο τη συνέχιση της ανόδου των χρεών, τόσο σε απόλυτα, όσο και σε σχετικά μεγέθη (ως προς το ΑΕΠ κλπ.). Επομένως, η λιτότητα κοστίζει ανάπτυξη και η ελλειμματική ανάπτυξη οδηγεί την οικονομία στη χρεοκοπία, εκτός εάν η πολιτική της λιτότητας εφαρμόζεται από πειθαρχημένες, πλούσιες χώρες, χωρίς μεγάλα ελλείμματα και χρέη, αφού μόνο αυτές έχουν τη δυνατότητα να χρηματοδοτούν την οικονομία τους για εκείνο το χρονικό διάστημα (αρκετά μεγάλο) που απαιτείται για την εξυγίανση τους. Και επειδή η Ελλάδα δεν ανήκει στην κατηγορία των πειθαρχημένων, πλούσιων χωρών χωρίς ελλείμματα και χρέη, αντιλαμβάνεστε τι θα συμβεί στο μέλλον με την εφαρμογή της λιτότητας που επιβάλλει σαν λύση η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ.
Aχαιός
09/09/2011 13:21
Μπράβο κ Λοβέρδο, να αγιάσει το στόμα σου. Είμαι περήφανος που η Αχαία βγάζει βουλευτές σαν κι εσένα. Ας είχαμε ακόμα 10 Λοβέρδους στην κυβέρνηση και δεν θα είμαστε στα χάλια που είμαστε. Είπες την αλήθεια και μόνο την αλήθεια χωρις φόβο και πάθος, με τους άλλους δειλούς απο κάτω να τρέμουν απο την 'ιεροσυλία' της επίθεσης στις 'Ταμπού Ιερές Αγελάδες' της Νέας Ελλάδας που την οδήγησαν στην καταστροφή της, την Αριστερά και το Δημοσιουπαλληλικό κομμουνιστικό κράτος.
Ακιανιδης Αλεξανδρος
09/09/2011 13:04
καλα να παθουμε ολοι μας, και βαζω και τον εαυτο μου μεσα. και στις επομενες εκλογες τοσο μας κοβει που θα τους ξαναψηφισουμε... ε,ρε δντ που μας χρειαζεται...
freedom
09/09/2011 12:29
μπράβο Μίνα, την βρήκες την λύση. ιδιωτικοποίηση. οι παροχές να είναι για μια μικρή ελίτ, και όλοι οι υπόλοιποι στον δρόμο. ωραία.
Ούτε τους νεκρούς...
09/09/2011 11:59
Δεν υπάρχει ιερό και όσιο... Ούτε τους νεκρούς δεν σέβονται! Πώς αποφάσισε ο κ. Λοβέρδος ότι δεν ανήκαν στην αριστερά;;; Τους ήξερε;;; Προσπαθεί να μας πεί ότι τους σκότωσε η αριστερά, ως τιμωρία επειδή δούλευαν εκείνη την ημέρα (και άρα δεν ήταν αριστεροί); Πιάσατε τους δολοφόνους και δεν το μάθαμε κ. Λοβέρδο;;;; Ωραίος τρόπος, μα τον Θεό, να στιγματίσεις πολιτικούς χώρους και κοινωνικές αντιδράσεις. Ταυτόχρονα να ξεπλύνεις τις ευθύνες του εργοδότη Βγενόπουλου. Το πόρισμα για τις ευθύνες της MARFIN το ενθυμείσθε κ. Λοβέρδο;;; Μπράβο σας, προπαγάνδα γκαιμπελικού επιπέδου... Και εις κατώτερα!
αποστολος ταταβελης
09/09/2011 11:49
βαρεθηκαμε εσας και την δουλειας.μας κατσατε στο σβερκο και δεν ξεκουμπιζεστε βολεμενοι.βγητε απο το δημοσιο ,καντε δουλεια πληρωστε τεβε,ικα ,εφορια,συναφειες,λογιστες ,ενοικεια,υπαλληλουςκαι οτι μενει δικα σας.να δουμε την αξια σας
Κ.ΜΑΝΩΛΙΔΗΣ
09/09/2011 09:14
Λοβέρδο, η κοινωνία είναι μαζί σου! Βέβαια, δέν είσαι άμοιρος ευθυνών και εσύ γι'αυτό το κατάντημα που προέκυψε από τα ρουσφέτια των δύο κομάτων εξουσίας, αλλά τουλάχιστον εσύ, δείχνεις να κατάλαβες για το μεγάλο έγκλημα του πολιτικού κόσμου καθ'όλη την διάρκεια της φαυλοκρατικής περιόδου! Δεν είναι μόνο πολλοί κ. Λοβέρδο, είναι και άχρηστοι και ανίκανοι! Μόνο στις μπαγαποντιές και στις λαδιές τα καταφέρνουν! Είναι οι πραγματικοί δυνάστες της κοινωνίας! Ακόμα χειρότερα όμως τα πράγματα είναι με τους δημοτικούς υπαλλήλους! Τα ρουσφέτια των δημοτικών αρχόντων είναι ακόμα χειρότερα των ρουσφετιών των πολιτικών μας! Και πολύ πιό αδρά αμοιβόμενα!
Μαζί με τα ξερά και τα χλωρά.
09/09/2011 08:45
Ενας δημόσιος υπαλληλος σαν τον Λοβέρδο αξιοποιώντας την δυνατότητα λούφας κατάφερε με τις κομματικές του γνωριμίες να γίνει βουλευτής και υπουργός. Το ΠΑΣΟΚ το 1981 άρχισε μαζικούς διορισμούς στο δημόσιο για να δημιουργήσει εκλογική βάση. Πολέμησε την βιομηχανική παράγωγή και άρχισε τον άκρατο δανεισμό για να δίνει παροχές σε ασθενεστερες κοινωνικές ομάδες. Η κυβέρνηση ΝΔ το 1991-1993 προσπαθησε να εξυγιάνει κάτι στο δημόσιο αλλά συνάντησε την αισχρή αντίδραση των πασοκικών συνδικάτων. Ακολόυθως οι κυβερνήσεις του ΠΑΣΟΚ συνέχισαν την ίδια πολιτική των παροχών με δανεικά αδιαφορώντας για το χρέος της χώρας και τα ίδια έκανε η κυβέρνηση της ΝΔ για να διατηρηθεί στην εξουσία . Τώρα που η τρόικα απαιτεί αίμα οι βουλευτές πουλάνε αδίστακτα αυτούς που τόσα χρόνια δόριζαν και έδιναν επιδόματα ανεξέλεγκτα. Υπάρχουν βέβαια στο δημόσιο ακετοί τεμπεληδες αλλά αυτό θα μπορούσε να διορθωθεί νωρίτερα . Τώρα η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ ενδιαφέρεται μόνο να απολύσει με κομματικά κριτήρια.Είμαι μηχανικός στον Ευρύτερο δημόσιο τομέα ,κάνω μελέτες κτιρίων τις οποίες και υπογράφω με μισθό 1300 τον μήνα. Με τα τελευταία μέτρα κινδυνεύω να χαρακτηριστώ ως πλεονάζον προσωπικό.
Αει..
09/09/2011 08:42
μπράβο ρε Λομβέρδε τουλάχιστον ένας που φορά παντελόνια εκει πέρα.
Πανος Μ.
09/09/2011 07:50
Ο Κος Λοβέρδος προφανώς ξεχνάει ότι, ως πολιτικός και κυβερνητικός παράγοντας, είναι και ο ίδιος Δημόσιος Υπάλληλος και μάλιστα υπηρετεί στην, κατά πως φαίνεται, πιο αντιπαραγωγική υπηρεσία. Οι εκάστοτε κυβερνήσεις, άλλωστε, ευθύνονται πάνω απ' όλα που έχουμε φτάσει σε αυτό το χάλι. Πάνος
Ιωάννης ο Ακτήμων
09/09/2011 00:03
Ο μεγάλος Ιρλανδός συγγραφέας Όσκαρ Ουάϊλντ είχε γράψει: "Σε περιόδους παρακμής η κοινή λογική είναι εφεύρεση". Χαράς τη διαπίστωση που την ξέρουν και οι γάτες. Το πασίγνωστο στον ελληνικό λαό εδώ και δύο τουλάχιστον δεκαετίες, το καθημερινό βίωμα του ελληνικού λαού που το ξέρει και η κυβέρνηση και ο κόσμος όλος, συνιστά "δήλωση"; Η δημοσιοϋπαλληλοφοβία των κυβερνήσεων είναι αδικαιλόγητη και από ψηφοθηρικής πλευράς. Στον ευρύρετο δημόσιο τομέα απασχολούνται πάνω από 1 εκατομμύριο κρατικοδίαιτοι που τρέφει ο λαός για να μη παράγουν και να μην αφήνουν και τους άλλους να παράγουν. Στις μικρομεσαίες επιχειρήσεις όμως απασχολούνται πάνω από 2 εκατομμύρια. Που παράγουν. Σε αυτούς θα προσθέσουμε τους ελεύθερους επαγγελματίες, τους αγρότες, τους καταταλαιπωρημένους συνταξιούχους, τους εργάτες. Η καθυστέρηση της κυβέρνησης να λάβει μέτρα τα δύο χρόνια που κυβερνάει λόγω αδικαιολόγητης δημοσιοϋπαλληλικής φοβίας προσπαθώντας να ισοροπήσει τις δύο τάσεις (κρατικιστές και φιλελεύθεροι) ήταν εξ αρχής αποτυχημένη. Η κυβέρνηση πρέπει να λάβει επί τέλους θέση. Μαινόμενος είναι ο λαός, για τις ζωές που έχουν χαθεί, τις σπουδές που πετάχτηκαν στα σκουπίδια, προσόντα και ταλέντα που απαγορεύτηκαν να εκδηλωθούν, εκατοντάδες χιλιάδες Έλληνες που εκπατρίστηκαν για να γλυτώσουν από την ελλαδική δημόσια διοίκηση, ζωές που τέλειωσαν πρόωρα ή αναίτια, παιδιά που γίνονται εγκληματίες, γέροντες που πεθαίνουν δέκα χρόνια νωρίτερα, τεράστια κεφάλαια ελληνικά που μένουν ανεπένδυτα, για την φτώχια που θάρθει σα γιατρικό... Μαινόμενος είναι και ήταν ο λαός. Ο Λοβέρδος αποφάσισε να ανακοινώσει ότι μοιράζεται τα αισθήματα της πλειοψηφίας του ελληνικού λαού. Κατόπιν εορτής βέβαια.
Ολυμπιακή
08/09/2011 23:37
Μπορεί ο κος Λοβέρδος να μας πει που δουλεύει η γυναίκα του; Για να μη μας δουλεύουν κιόλας!
Α.Κ
08/09/2011 22:54
Δηλαδη εδω στο χαος δεν μας εφτασε η σπαταλη,η φοροδιαφυγη των μεγαλων,οι νταβατζηδες,οι μιζες των πολιτικων,το παραεμποριο των λαθρομεταναστων αλλα...οι δημοσιοι υπαληλοι ε???Ρε τι ακουμε!
tnt
08/09/2011 22:52
Λοβερδο τους Ελληνες τους ταλαιπωρουν τα 4 εκατομμυρια λαθρομεταναστες που ταιζουν.Για το οτι δεν μπορουμε να βγουμε απο τα σπιτια μας το βραδυ δεν μας φταινε οι δημοσιοι υπαληλοι...
καλλιοπη η καλυμνια
08/09/2011 22:16
τι επαρση εκ μερους του κ Λοβερδου. Τι θρασος. Καθηγητρια εγω ,γιατρος του ΕΣΥ ο αντρας μου. Προσφερουμε πολυ περισσοτερα απο πολλους εθνοπατερες. Και ειναι γνωστα τα μεσα που χρησιμοποιουνται ,κ Λοβερδε , για μια θεση πανεπιστημιακου η βουλευτου. ΝΤΡΟΠΗ
νανά
08/09/2011 21:24
Διαβάζοντας τη λίστα με τα ονόματα των οφειλετών προς το δημόσιο κατάλαβα το σημαντικό λόγο επίθεσης του Υπουργού στους δημοσίους υπαλλήλους...Πως να δικαιολογήσεις τα αδικαιολόγητα;Αυτός συγκαταλέγεται σε αυτούς που πληρώνονται από το δημόσιο και προκαλούν αφαίμαξη στα οικονομικά της χώρας;
Α.Σ.
08/09/2011 20:56
Ο Λοβέρδος είπε αλήθειες. Γιατί πρέπει να προκληθή κανείς για να πεί αλήθειες για την Αριστερά; Τώρα ότι οι Έλληνες δεν αντέχουν την αλήθεια το ξέρει ο καθένας μας. Γι' αυτό ίσως το εκφραστικότερο σύμβολο της φυλής μας είναι ο Καραγκιόζης.
Anti
08/09/2011 20:08
Για τους αδικοχαμένους νέους της MARFIN ο Λοβέρδος έχει απόλυτο δίκιο: αμά ήτανε τίποτα ακροαριστεροί, θα τους "τιμούσανε" με πορείες και σπασίματα κάθε μέρα. Ενώ τώρα, μούγγα όλοι (δεν μιλάω για τη Ν.Δ., για να μην την ξυπνήσω).
nimbo
08/09/2011 18:44
ο κ. λοβέρδος είναι εκτός τόπου και χρόνου! μήπως να μας πει ποιός διόρισε τους δ.υ; ποιός τους έδωσε τα επιδόματα; μήπως μαζί με τους ιδ.υπ. και τους συνταξιούχους είναι οι μόνοι που πληρώνουν το φόρο που τους αναλογεί; όσο τις για τις υπόλοιπες κοινωνικές ομάδες (ελεύθεροι επαγγελματίες, καταστηματάρχες κλπ) πρώτα να πληρώσουν αυτά που τους αναλογούν (φόρο) και μετά να μιλήσουν.
Φον Φούφουτος.
08/09/2011 17:58
Λές και οι χιλιάδες δημόσιοι υπάλληλοι διοριστήκανε μόνοι τους, γίνανε μόνιμοι από μόνοι τους, έκαναν του κεφαλιού τους απο μόνοι τους, έπαιρναν επιδόματα από μόνοι τους, μετατάσσονταν σε γραφεία υπουργών, απο μόνοι τους κτλ. Αφού πετραδάκι πετραδάκι οι πολιτικοί κτίσανε αυτό το κατασκεύασμα, το χαϊδέψανε και το περιποιηθήκανε τώρα ξαφνικά ... Ο Λοβέρδος, κατήγορος(!), σαν απο παρθενογέννηση, δεν ξέρει, δεν είδε, δεν άκουσε, δεν συμμετείχε, δεν ψήφισε νόμους, δεν γενικώς. Ποιός έχασε την ντροπή του για να την βρεί ο Λοβέρδος !
μεταναστης
08/09/2011 17:45
Η πραγματικη αληθεια ειναι οτι στη Ελλαδα δεν υπαρχουν εργοστασια εκτος απο τα εργοστασια του κρατους που ειναι οι δημοσιες επειχηρησεις. Φτιαξτε επιτελους εργοστασια για να διωξζεται τους δημοσιους, αλλιος που θα βρεφει δουλεια. Εκει ειναι η λυση του προβληματος.
Λίνα
08/09/2011 17:28
ας μη μασήσουμε στο 'διαιρει και βασίλευε'. 1 εκατομμύριο ελληνες ταλαιπωρούν 10 εκατομμυρια έλληνες. Για τους 300 ΄ελληνες΄ που ταλαιπωρουν 10.999.700 ελληνες τι θα κανετε? θα βγειτε στην εφεδριά? παρακαλουμε η εξοδος είναι από ΄αριστερα΄ κ. σοσιαληστη Λοβέρδε.....
αλλη μινα
08/09/2011 17:25
Ότι θα το άκουγα αυτό από ΠΑΣΟΚΟ ρε παιδιά! Ζήτω η τρόικα!!! Να κάτσει 50 χρόνια εδώ!!!
babis
08/09/2011 16:06
Ο Λοβέρδος ως πανεπιστημιακός δεν είναι δημόσιος υπάλληλος; Να παραιτηθεί από το δημσιοϋπαλληλίκι του και να επιστρέψει όλα όσα έχει πάρει μέχρι σήμερα από τη στιγμή που βγήκε Β(ο)υλευτής.
Δ,Β.
08/09/2011 16:01
Δεν ξέρω αν οι δημόσιοι υπάλληλοι φταίνε εξ ολοκλήρου για την σημερινή κατάσταση, αλλά σίγουρα έχουν μεγάλο μέρος της ευθύνης. Αυτοί είναι που πρέπει να εφαρμόσουν τους νόμους, να εξυπηρετούν με το χαμόγελο τους πολίτες, να εφεύρουν τρόπους που θα κάνουν τις εξυπηρετήσεις γρήγορα και σωστά με μία στάση ή από τηλεφώνου μόνο, να βρίσκουν νέες μεθόδους σε κάθε περίπτωση που παρατηρείται κωλυσιεργία, να κρατούν το κόστος όσο πιό χαμηλό γίνεται, κλπ. Αυτά δεν τα έχουμε δεί ακόμα, και, ναι, έχουμε μείνει πίσω γιατί η πλειοψηφία των δ.υ. δεν κάνουν τη δουλειά τους. Μήπως περιμένουμε να πάνε οι υπουργοί προσωπικά να εξυπηρετήσουν τους πολίτες και να προωθήσουν τα έργα που έχουν μείνει πίσω; Ενας λόγος της κακοδαιμονίας είναι το ότι υπάρχουν πάρα πολλοί δ.υ. χωρίς αντικείμενο υπευθυνότητας. Ϊσως αυτοί που είναι στην πρώτη γραμμή εξυπηρέτησης να είναι παρόντες για ένα επτάωρο αλλά τις στίβες χαρτικών (στην εποχή του αυτοματισμού!) ποιός τις βλέπει; Να παραδεχτώ ότι αυτά που είπε ο κ. Λοβέρδος δεν ήταν "politically correct ", αλλά ήταν πέρα ως πέρα αληθινά.
και η ....αγωνίστρια δαμανάκη στις βρυξέλλες!
08/09/2011 15:37
το κόμμα σου τους διόρισε. το κόμμα σου τους έκανε κομματικό στρατό. και το χειρότερο το κόμμα σου ενθάρρυνε τους κρατικοδίαιτους συνδικαλιστές που ξεβράκωναν κάποτε τους οδηγούς της εάς και κατέβαζαν διακόπτες της δεή βυθίζοντας στο σκοτάδι την χώρα. τώρα, το παίζετε φιλελεύθεροι σαν τον μάνο και θέλετε και ιδιωτικοποιήσεις! εσείς που παλιά λέγατε ούτε μία μετοχή στους ιδιώτες, ακόμα και σε προβληματικές επιχειρήσεις σαν την ολυμπιακή! και τώρα, πουλάτε και τις κερδοφόρες! αλλά δεν πείθετε κανέναν. και με τους 16 μισθούς των υπαλλήλων της βουλής, τι γίνεται ρε λάτρεις της χρεοκοπίας; ένα σωστό έχεις πει, λοβέρδο αλλά παλιά. έρχεται γουδί.
κατερίνα
08/09/2011 15:28
όλα αυτά είναι δείγματα της εκφασιστικοποίησης της κοινωνίας και της πολιτικής ζωής. θέλουν να τελειώνουν με τα ισχυρά συνδικάτα του δημοσίου για να επιβάλλουν εργασιακές σχέσεις δουλοπαροικίας.
O Λοβερδος είναι δηλαδη ιδιωτικός;
08/09/2011 14:50
Πραγματι φταινε οι δημοσιοι υπαλληλοι, όχι όμως όλοι: Αυτοί πού ψήφιζαν 30 χρόνια ελλειματικού ςπρουπολογισμους, διόριζαν κομματόσκυλα, πέταγαν λεφτα από το παράθυρο(π.χ. με ολυμπιακούς καί ακομα καί σημερα με παραγωγικές επενδύσεις όπως το ισλαμικό τέμενος) καί δεν έκαναν τίποτε γιά τη φοροδιαφυγή με αποτελεσμα να μας κοροιδευουν οι ξενοι για τις αδηλωτες πισινες που φαινονται στο ιντερνετ. Πράγματι λοιπον να πληρωσουν αυτοι που φταινε. Αυτό χρειάζεται κυβέρνηση αγανακτισμένων, δήμευση των περιουσιών όσων ψήφισαν έστω καί 1 ελλειματικό προυπολογισμό. Και ξέρετε κάτι; Μπορεί με τα λεφτα που θα πάρουμε να καλύψουμε ολόκληρο η τουλαχιστο ενα μεγαλο μερος του χρέους. Και τέτοια ταλέντα που είναι δεν θα δυσκολευτουν να βρούν δουλεια, ο κάθε Γιωργάκης, Λοβέρδος καί Πάγκαλος
X
08/09/2011 14:44
Επειδή πολλοί σχολιαστές λένε για τον αριθμό των ΔΥ θέλω να επισημάνω ότι δεν είναι μόνο αυτο το πρόβλημα; Είναι ότι δεν κάνουν και σωστά τη δουλειά τους. Οι εφοριακοι για παράδειγμα λαδωνωνται όπως όλοι ξέρουμε. Οπότε και ουσιαστικά ευθύνονται για τη φοροδιαφυγή για την οποία πολλοί ΔΥ- σχολιαστές κατηγορούν τον ιδιωτικό τομέα. Οπότε ο Λοβέρδος έχει απόλυτο δίκιο!
ΧΑΡΗΣ
08/09/2011 14:30
Η γνωστή τακτική του "διαίρει και βασίλευε". Στρέφουν τη μια κοινωνική ομάδα εναντίον της άλλης (π.χ. ιδιωτικοί υπάλληλοι κατά δημοσίων) με σκοπό να πλήξουν την αλληλεγγύη μεταξύ των εργαζομένων και να μετριάσουν τη λαϊκή δυσφορία και αντίδραση.
ilias01
08/09/2011 14:30
@Mina από που μας πληρώνεις? (είμαι δημόσιος υπάλληλος, καθηγητής) από την τσέπη σου? Αγρότες, και μεγάλες πολυεθνικές δεν πληρώνου τίποτα. αντίθετα έχουν φοροαπαλλαγές και παροχές . Αν έχεις μικρομεσαία επιχείρηση δεν έχει φοροαπαλλαγές ούτε παροχές αλλά ούτρε φόρους αποδίδεις και μπορεί να κρατάς και τον ΦΠΑ χωρίς να τον αποδίδεις. Πριν λίγο πηρα την μισθοδοτική μου κατάσταση για τον Οκτώβριο, 890 ευρώ. Η οικογένειά μου είναι Αθήνα και εγώ στο νοίκι στη Λακωνία, ( ευτυχώς ο ιδιοκτήτης έκοψε ένα 20ρικο απο πέρσι και πληρώνω μόνο 280). Επειδή έχει αρχίσει η αντίστροφη πορεία , τώρα βρισκόμαστε γύρω στο 1960, βαδίζουμε προς τον εμφύλιο, εγώ θα τα βάζω με αγροτες, οδηγούς μικρομεσαίους, οι αγρότες με δημόσιους υπαλ. και οδηγους, οι οδηγοι με αγροτες και δημοσιους υπαλληλους και γενικά ο ένας με τον άλλον. Μέχρι να ξύπνήσεις όμως @Μινα θα είναι πολύ αργά. καλή σου νύχτα και όνειρα γλυκά.
Γιώργος Γεωργίου
08/09/2011 14:21
Το δημόσιο έχει ανθρώπους με προσόντα και διάθεση για δουλειά. Αυτό είναι αλήθεια. Και αυτό λέει και ο Λοβέρδος. Θα αξιολογηθούν όλοι και θα κρατήσουμε τους καλούς. Όπως γίνεται παντού. Οι τεμπέληδες σπίτια τους. Πέρα από πολιτικές, ευθυνολογίες, περιττά λόγια και οτιδήποτε άλλο. Όποιος δουλεύει θα μείνει όποιος την έχει δει δερβέναγας ...στο καλό. ...και σχετικά με την φορολογία. Οι ΔΥ δεν παράγουν! Τουλάχιστον στην συντριπτική τους πλειοψηφία. Αποτελούν διαχειριστικό και διοικητικό κόστος! Οποιοσδήποτε έχει ασχοληθεί με διοίκηση το ξέρει. Από που λοιπόν πληρώνουν τους φόρους τους αγαπητέ Νίκο Γ. ? Απλά το κράτος δανίζεται λιγότερα (λόγω της ύπαρξης των φόρων) για να τους πληρώσει. Αντίθετα ο ιδιωτικός τομέας πρέπει να παράξει για να πληρώσει τους φόρους. ...και όσον αφορά τον κρατικοδίαιτο Ιδιωτικό τομέα ας μην ξεχνάμε ότι είναι οι "κέρβεροι" ΔΥ ελεγκτές που επιτρέπουν την ύπαρξή του. και γιαυτούς ισχύει ακριβώς το ίδιο: Οι έντιμοι να μείνουν, οι υπόλοιποι "Πόθεν έσχες" και στο καλό.
Πολίτης
08/09/2011 14:17
Τρικυμία εν κρανίω κύριε Λοβέρδο..Έχετε χάσει τα αυγά και τα πασχάλια..
Η.Τ.
08/09/2011 14:14
Απορώ, ο κ. Λοβέρδος δεν ήταν μέρος του συστήματος σαν "βολευτής" που βόλευε τους δικούς του ψηφοφόρους?
για δεσιμο
08/09/2011 13:39
Ο Λοβερδος ειπε τα αυτονοητα, αυτα που λενε ολοι οι ελληνες μεταξυ τους.Ποιοι τους διορισαν κ.λοβερδε ? ξαφνικα ανακαλυψατε τους ανεργους του ιδ.τομεα,τους κατεστραμενους μαγαζατορες κλπ στους οποιους εκδηλωνετε οψιμη συμπαθεια? τωρα ειναι αργα,η οικονομια χρεωκοπησε οι δημοσιοι υπαλλ.θα σβησουν τελευταιοι και μαζι τους θα χαθουν και οι αξιοι με ορεξη για δουλεια και πτυχια.Για ολα φταινε οι πολιτικοι και οι κοπριτες τους,αυτοι κατεστρεψαν τη χωρα πλουτιζοντας εις βαρος των πραγματικα εργαζομενων στην παραγωγη.Οσο για τις αδικιες αυτες κι αν δεν ισχυουν μεταξυ των δημ.υπαλλ. 2 δουλευουν και 10 ξυνουν.....
novus
08/09/2011 13:25
@Mina. Εντάξει ας απολυθούν 500000 από τους 770000 (γιατί με βάση την απογραφή δεν ειναι 1000000, μαζί με συμβασιούχους κλπ). Μετά τι θα γίνει; Πως θα ζήσει ο φούρνος, το μπακάλικο, το εμπορικό, το βενζινάδικο; Δυστυχώς Mina ο ιδιωτικός τομέας στηρίζεται ΑΠΟΛΥΤΑ στον δημόσιο. Στηρίζεται μόνον στην κατανάλωση και ΔΕΝ ΠΑΡΑΓΕΙ ΤΙΠΟΤΑ. Τώρα πως μπορούμε να ξεφύγουμε και από τα ζόρια και να βρόυμε λύση; Εξαρτάται από την λύση. Το μόνο σίγουρο είναι ότι κανένας δεν περισσεύει και οτι οι εργαζόμενοι δεν έχουν να χωρίσουν κάτι μεταξύ τους. Οι μοίρα τους είναι κοινή, γι 'αυτό πρέπει να ενωθούν και να σφυρηλατίσουν μια νέα Λαική Ενότητα.
Πολίτης
08/09/2011 13:16
Τρικυμία εν κρανίω κύριε Λοβέρδε..Μου φαίνεται ότι έχετε χάσει τα αυγά και τα πασχάλια...
eve
08/09/2011 13:08
Ρε Λοβέρδε ασε τις γενικεύσεις και βάλτε κανένα φυλακή και διαπομπεψτε τον παραδειγματικά ! Ολοι ξερουμε ότι η διαφθορά και ο οχαδελφισμός υπερισχυει στον δημόσιο αλλά και στον ιδιωτικό τομέα. Η μόνη λύση είναι η παραδειγματική τημωρία 100 - 200 ατόμων , αν θέλετε να αλλάξετε τη πορεία αυτής της χώρας!
δημητρης
08/09/2011 12:56
Στα οργανωμένα κράτη(όχι στην Ελλάδα της φοροδιαφυγής) υπάρχει μια βασική αντίθεση,οι πλούσιοι πληρώνουν τους περισσότερους φόρους και με τα λεφτά αυτά το κράτος παρέχει υπηρεσίες (παιδεία,υγεία,συγκοινωνίες,ασφάλεια κλπ) που κατα κύριο λόγο χρησιμοποιούν οι φτωχοί.Αυτή είναι η αντικειμενική αιτία που οι ανά το κόσμο νεοφιλελέυθεροι τα έβαλαν με το κακό κράτος,με κύριο στόχο να κοπούν οι υπηρεσίες που παρέχονται στους φτωχούς(παιδεία,υγεία κλπ) και δεν τους χρειάζονται όπως η ασφάλεια.Στόχος να μειωθούν οι ανά;γκες του κράτους και κατά συνέπεια η φορολογία που πληρώνουν.Τώρα όσοι φτωχοί πιστεύουν τα ίδια είναι απλώς ηλίθιοι.ΥΓ δεν είμαι φτωχός αλλά αυτή η αλήθεια κυνικά.
Mina
08/09/2011 12:44
Όλοι οι γιατροί παίρνουν φακελλάκι; Όλοι οι καθηγητές κάνουν ιδιαίτερα; Όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι είναι κοπρίτες; Όλοι οι υπουργοί πετάνε μπαρούφες σαν τον Πάγκαλο και το Λοβέρδο; Όχι βέβαια!
ΜΗΤΣΑΡΑΣ
08/09/2011 12:44
Δεν γουσταρω να πληρωνω 10 δημοσιους υπαλλήλους... Ελεος... Διωξτες 500.000 να ηρεμησουμε... Οταν διωκονται οι ιδιωτικοι υπάλληλοι κανενας δεν ασχολειτα... Δωστε δικαιοσυνη... Ελεος ελεος ελεος Ο λοβερδος καλα τα ειπε ναι κυριοι ο καθε Ελληνας τρεφει 10 Δημοσιους ξυπνειστε.... εγω δεν επιθυμω να τους συντηρω δεν τους εχω αναγκη.... ΑΠΟΛΥΣΤΕ ΤΟΥΣ ΕΛΕΟΣ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΒΑΡΥΔΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ... Ιδιωτικοποιειστε τα παντα να τελειωνουμε
Αγλαϊα Δρούτσα
08/09/2011 12:35
Σαν δεν ντρέπονται οι Λοβέρδοι κλπ. του ΠΑΣΟΚ και της Ν.Δ. να κατηγορούν αυτούς που οι ίδιοι διόριζαν εδώ και 30 τόσα χρόνια προκειμένου να βρεθούν οι ίδιοι στη βουλευτική και υπουργική καρέκλα. Τώρα θυμήθηκαν ότι όλοι αυτοί οι "τεμπέληδες" είναι "τεμπέληδες"; Σαν δεν ντρέπονται! Το ισόβιο βουλευτιλίκι γιατί δεν τολμούν να το σχολιάσουν; Αλλά ας τολμήσουν να ζητήσουν την ψήφο του λαού, τότε θα δούνε τι ακριβώς σπέρνουν με τα ευφυολογήματά τους!
novus
08/09/2011 12:28
Α ρε Λοβερδο μεγάλε επιστήμονα. Ανακάλυψες την αιτία του προβλήματος. Είναι οι 1000000 δημόσιοι υπάλληλοι. Δεν είναι οι εργολάβοι των Ολυμπιακών αγώνων, δεν είναι οι εργολάβοι που έχτισαν ττον Γέρακα και τα Γλυκά Νερά φορτώνοντας δάνεια τους Έλληνες (φοροδιαφεύγοντας συγχρόνως με αισχρό και απροσχημάτιστο τρόπο), δεν ελιναι οι κρατικοδίαιτες επιχειρήσεις του "ιδιωτικού"τομέα. Σοβαρεύοντας σου λέω ότι το χειρότερο απ'όλα είναι οτι ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ την αλήθεια και ΕΚΟΥΣΙΑ προσπαθείς να μας κοροϊδέψεις.
Μαζί σου Ανδρέα για μια Ελλάδα νέα...by Παράγκας
08/09/2011 11:51
Για μάλωσε και τους μετακλητούς, αποσπασμένους, και τους υπαλλήλους της Βουλής...
Νικος
08/09/2011 11:44
Μπραβο λεβεντη Λοβερδο!!! Η πιο υπευθυνη δηλωση-αιτιολογηση του ελληνικου προβληματος που ειπωθηκε μεχρι σημερα! Τον ξεπερασες τον Παγκαλο!!! Δηλαδη εσεις δε φταιτε καθολου, γι' αυτο παραμενετε 300 και δε μειωνετε τον αριθμο σας!! Αξιοι!!! Αληθεια, ποτε θ'ανοιξει το κλειστο επαγγελμα των βουλευτων, γιατι εσας σας γνωρισαμε και σας 'φχαριστηθηκαμε; ΥΓ Δεν μπορεσα να καταλαβω απο τη δηλωση σου, τη σχεση βεβαιοτητας της μονιμοτητας με το οικονομικο αδιεξοδο της χωρας! Κατα τα αλλα, ευγε! (...και σε θεωρουσα αλλου επιπεδου!!!)
Νίκος Γ.
08/09/2011 11:41
Εχουν χάσει την ψυχραιμία τους, καθώς βλεπουν την στάση πληρωμών να πλησιάζει και πανικόβλητοι καταφεύγουν σε ανοησίες έργων και λόγων. Ποιά δέκα εκατομύρια κε Λοβέρδο πληρώνουν φόρους στην Ελλάδα; Δεν έχετε ακούσει εσεις ότι το 60% των Ελλήνων φοροαπαλλάσεται ή φοροδιαφεύγει; Ρωτήστε τον συνάδελφό σας κο Βενιζέλο. Τουλάχιστον το ένα εκατομύριο δημ.υπάλληλοι,τους οποίους ψέγετε, θέλοντας και μη ειναι συνεπείς φορολογόυμενοι. Και ένα τελευταίο: Τα λέει αυτά επειδή ο ίδιος μπήκε στην πολιτική επειδή έγινε γνωστος σαν αυτδημιούργητος επιχειρηματίας: Αν δεν κάνω λάθος σαν τέκνο του δημόσιου τομέα αναδείχθηκε. Ή μήπως ο κλάδος των πανεπιστημιακών επιβαρύνει την κοινωνία λιγότερο απ'οτι οι δάσκαλοι, καθηγητές κ.λ.π;ι
Δημήτρης κουφ
08/09/2011 11:33
Αυτοί που έφτιαξαν τις τεράστιες και μη ελεγχόμενες στρατίες των δημοσίων υπαλλήλων με το ρουσφέτι. Τώρα ενοχλούντε. Αλλά ότι σπέρνεις αυτό θερίζεις.
SPYROS
08/09/2011 11:28
Εχουν πραγματικα μεγαλη πλακα οι πασοκοι υπουργοι οπως ο πολλα βαρυς (και σοβαροφανης) Λοβερδος. Κατηγορουν οι ιδιοι την εκλογικη τους βαση. Μα αγαπητε κε Λοβερδο, εσεις και οι συναδελφοι σας του Πασοκ εχετε διορισει αυτο το 1 εκατομμυριο 'αχρηστους' δημοσιους υπαλληλους. Εχετε δει ποτε αλλον προεδρο της ΑΔΕΔΥ εκτος απο τον εκαστοτε εκλεκτο του Πασοκ? Λετε να διοριζει η Ν.Δ. υπαλληλους οι οποιοι μετα παθαινουν αλτσχαιμερ και ψηφιζουν ομαδικα Πασοκ??? Ομως απο την αλλη ευχαριστιεμαι γιατι μονοι σας πεσατε στην παγιδα σας. Διορισατε-διορισατε και μετα μονοι σας μπηκατε στο Μνημονιο για να κανετε πολιτικη που μονοι σας δεν ειχατε τα κοτσια. Ομως τωρα οι τροικανοι σας λενε διωξτε αυτους που διορισατε! Ωραιο και σωστο! Για να δουμε λοιπον ποσα απιδια πιανει ο σακκος (σας)....
Κατερίνα
08/09/2011 11:22
Έλεος πια με τους δημοσίους υπαλλήλους! Το ότι το δημόσιο διαθέτει και ανθρώπους με προσόντα και διάθεση για δουλειά δεν το λέει κανείς. Το ότι αντί να αναθέτουν δουλειά στους δημοσίους υπαλλήλους (κάνοντας χρήση των προσόντων τους) την αναθέτουν (με αλμυρό αντίτιμο) στον υποτιθέμενο υγιή ("κρατικοδίαιτο" κατ'εμέ) ιδιωτικό τομέα δεν το λένε. Κάνουν τις δουλειές outsourcing για να έχουν το επιχείρημα ότι οι ΔΥ δεν εργάζονται. Έλεος! Κοντεύω να πάθω κατάθλιψη από την αδράνεια μέσα στην υπηρεσία μου όταν τη δουλειά που θα μπορούσα να κάνω τη χρυσοπληρώνουν στον ιδιωτικό τομέα. Και για να προλάβω κακεντρεχείς, ναι, μπορώ να την κάνω, και πολύ καλύτερα από τους έξω (έχω δει δουλειά τους και έχω φρίξει). Όλα είναι θέμα πολιτικής επιλογής!!!!
N.Z.
08/09/2011 11:18
Ο άνθρωπος είναι επικίνδυνος. Προσπαθεί χονδροειδώς να στρέψει την μια κοινωνική ομάδα εναντίον της άλλης, ελπίζοντας να επιβιώσει πολιτικά. Είναι άλλο να διαπιστώνεις μεγάλα και υπαρκτά προβλήματα και να προσπαθείς να τα λύσεις και άλλο να γενικεύεις. Μόνο που η "λογική" του μπάζει από παντού: 1) Αυτό το στρατό δημοσίων υπαλλήλών αυτός και οι λοιποί κυβερνώντες δεν δημιούργησαν κι εξακολουθούν να διευθύνουν; 2) Και αυτός ως καθηγητής παλιότερα και ως υπουργός και βουλευτής είναι δημόσιος υπάλληλος κι εφόσον - σύμφωνα πάντα με τη λοβέρδεια λογική - μας ταλαιπωρεί, ας πάει σπιτάκι του για να μην αναφέρω κάτι πιο βαρύ
oinoxoos
08/09/2011 11:06
καθήστε να σας πω εγω τι σας εφαγε γιατί είστε σε συναισθηματικό μπέρδεμα, λοιπόν έχουμε και λέμε.. 1. η τρικολόρε (πράσινο, κόκκινο, μπλε) ερμηνεία των ελληνικών πεπραγμένων 2.η μίζα των πολιτικών 3.ο ανθελληνισμός των πολιτικών 4.η μισαλοδοδία των πολιτικών 5.η ματαιοδοξία των πολιτικών 6.η επιδοματική πολιτική (πόσους ομογενείς θα επιδοτήσουμε ακόμα που δεν πληρώσαν φόρους για τρεις γενιές στο ελληνικό κράτος..... επειδή η προ προ γιαγιά τους ήταν ελληνίδα;;;;;;)
μητσος
08/09/2011 11:02
Πολυ καλά τα είπε ο Λοβέρδος...!!!άσχετα αν τον θεωρώ λαοπλάνο.....είπε Αλήθειες..!!Αλήθειες που πονάνε...επιτέλους πρέπει να σπάσει το απόστημα που λέγεται τεμπέλης δημόσιος υπάλληλος(δεν είναι όλοι, αλλά το 70% είναι)...!!!!Να σπάσει το απόστημα που λέγετε εμφυλιακά σύνδρομα...βασιζόμενη σε αυτά η αριστερά άλωσε τα πάντα σε αυτή τη χώρα...απο νικημένος έγινε νικητή του εμφυλίου!!!
ΠΣ
08/09/2011 10:55
Επιτελους κι ενας πολιτικος που τα λεει οπως ακριβως ειναι τα πραγματα στη μεταπολιτευτικη Ελλαδα (Ελλαδισταν). Η αληθεια ποναει αλλα ειναι παντα αληθεια. Θρασος και αλαζονεια εχει ο αφελης Μαρκοπουλος που παει οπου τον σερνει ο ανεμος. Η Ελλαδα χρειαζεται πολιτικους σαν το Λοβερδο με θαρρος και θεληση να τα βαλει με το φασιστικο-αριστεριστικο-δημοσιο-κατεστημενο που ταλαιπωρει τη χωρα. Ανατροπες και ριζικες αλλαγες, οχι φανφαρες και αδεια ΤΣΥΡΙΖΟλογα χωρις ρεαλιστικες πολιτικες και λυσεις.
xrysostome!!!
08/09/2011 10:49
Πες τα χρυσόστομε!!! Ν' αγιάσει το στόμα σου ρε Λοβέρδε.. Όσοι σε κράζουν, έχουν πάει ΜΙΑ φορά στη ζωή τους σε δημόσια υπηρεσία??? Όχι για χειραψίες, για να κάνουν τη δουλειά τους... Αρκετά με το παραμύθι να δουλεύουμε για να πληρώνονται τα βύσματα της μεταπολίτευσης... Ελεύθερος Επαγγελματίας Κεντρώος
ΣΤΑΜΑΤΗΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ
08/09/2011 10:46
Ας μας πει ο κ. Λοβέρδος δημοσίως πρώτα τι δουλειά έκανε η σύζυγός του,που μετατάχθηκε και με ποιού εντολή,αν ποτέ την είδαν οι συναδελφοί της στην ''δημόσια εργασία της",και πόσο χρονών ειναι τώρα που βρίσκεται σε σύνταξη με μηνιαίες αποδοχές 2.000 ευρώ.Και στη συνέχεια ας πει οτι θέλει για τους υπόλοιπους δημόσιους υπαληλους.
Δ.Σ
08/09/2011 10:40
Σας παραδέχομαι κύριε Λοβέρδε. Επιτέλους κάποιος λέει την αλήθεια για την ανυπόφορη αγιοποίηση της Αριστεράς.
SE
08/09/2011 10:31
Νομίζετε ότι σε όλες τις απάτες, τις μίζες, τη γραφεικρατία συμμετέχουν μόνον οι εκάστοτε υπουργοί η μήπως και ένα "κράτος εν κράτει¨" δημόσίων υπαλλήλων που "γνωρίζει" τα πάντα αλλά δεν γνωρίζει τίποτα ; Καλά τα λέει ο Λομβέρδος ...(και λίγα λέει)
ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ
08/09/2011 10:31
Είμαι δημόσιος υπάλληλος και αυτά που λέει ο Λοβέρδος είναι η μισή αλήθεια. Η άλλη μισή είναι ότι κάνουμε περισσότερο κακό από ότι μπορεί να φαντασθεί ο αδαής μη Δ/Υ. Το τι μηχανευόμαστε, όχι μόνο για να μην δουλεύουμε , αλλά και για να μπλοκάρουμε το σύστημα δεν έχει προηγούμενο. Είναι ένας τρόπος διάχυσης της ευθύνης που μας εξασφαλίζει ατιμωρησία. Το χειρότερο όμως από όλα αυτά είναι η συμπεριφορά μας στο 'κοινό', στους δυστυχείς που αναγκάζονται να περάσουν από το 'μαγαζάκι μας'. Οι Λοβέρδιες καταγγελίες είναι ΕΠΙ ΤΩΝ ΤΥΠΩΝ ΤΩΝ ΉΛΩΝ . Δυστυχώς όμως 'υγιείς' δυνάμεις αυτής της χώρας -προφανώς πονηρά σκεπτόμενος- σπεύδουν να τους αγκαλιάσουν . Η ανάγλυφη εικόνα ενός λαού σε παρακμή. Ευτυχώς οι 'κουτόφραγκοι' μας πήραν χαμπάρι. Ίσως το μόνο θετικό πράγμα σε αυτή την απίστευτη κατηφόρα μας είναι ακριβώς αυτό. Δεν μας πιστεύουν πια και μας αναγκάζουν να κάνουμε ακόμα και τα αυτονόητα με τον προσήκοντα σε ανίκανους και απατεώνες τρόπο. Οψόμεθα.
κ.λ
08/09/2011 10:28
Κ λιγα ειπε Τα πραγματα ειναι απλα κ το ξερουμε ολοι το τι γινετε αμεσα απολυσει τουλαχιστο για τους μισους του δημοσιου-καθησιο κ το αλλο μισο στων ιδιωτικο τομεα πουλημα αλλιως δε προκειτε να δουμε ασπρη μερα
VAG THESS
08/09/2011 10:22
Γιατί άδικο έχει; 850000 άνεργους έχει, είναι κανένας απο το δημόσιο; Πριν λίγο καιρό ρωτήσανε τον πρόεδρο εφοριακών εδω στηνθεσ/νίκη , τι θα προτιμούσε. Μεγαλύτερους μισθούς αλλά όχι μονιμότητα ή μονιμότητα και χαμηλούς μισθούς. Ξέρεται τι απάντησε; Το δεύτερο ,μονιμότητα!!!! Αυτό τους νοιάζει να κάθονται και να μην δουλεύουνε, έτσι μάθανε!!! και εγώ κάθε μέρα στην δουλεία μου πρέπει να αποδεικνύο τα προσόντα μου και εας έχει πάνω απο 10 χρόνια στην ίδια δουλειά που είμαι. Είμαι αναλώσιμος ανα πάσα στιγμή!! Σε ότι αφορά τα κόμματα και ειδικά την ΝΔ θα πρέπει να αλλάξει μυαλά. Δεν γίνεται να χαιδέευι τους δημόσιους υπαλλήλους επειδή πιθανόν μπορεί να αντλήσει κομματικούς ψήφους απο εκεί!!!! Δεν μπορεί μια χώρα των 11 εκατ. να έχει 1 εκατ. δημόσιους υπαλλήλους και 1 εκατ άνεργους απο τον ιδιωτικό τομέα. Να ρωτήσουμε δημόσιους υπαλλήλους και προκαλώ να μου απαντήσουνε, Τι προτιμούνε ; Μεγάλους μισθούς αλλά όχι μονιμότητα ή μονιμότητα και χαμηλούς μισθούς; Απαντήστε κύριοι και κυρίες Σας ευχαριστώ
Ζαχαρίας Μπατάλιας
08/09/2011 10:03
Πολύ καλά τα είπες Λοβέρδο... Τόσα χρόνια που είσαι μέρος αυτού του συστήματος και άρα διαμορφωτής αυτής της κατάστασης τί έλεγες? Δεκτές οι δηλώσεις εφόσον είναι έμμεση αυτοκριτική...
Μαζί σου Ανδρέα για Ελλάδα νέα...by Παράγκας
08/09/2011 10:01
Εντάξει παίδες...πείστηκα και γώ. Δεν θα υπάρξουν πρόωρες εκλογές για την ώρα, μετά (και) από αυτή τη δήλωση. Τα κεφάλια μέσα μέχρι το 2013.
ΕΛΛΗΝΑΣ ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟΣ
08/09/2011 09:54
Μπραβο στον Λοβερδο! Επιτελους ενας πολιτικος που λεει την αληθεια! Και εκφραζει την πλειονοτητα των Ελληνων. Εαν καποιος αμφιβαλλει ας κανει ενα γκαλοπ και θα δει. Και για τους νεκρους της Μαρφιν και για τους ΔΥ δυστυχως η αληθεια ειναι αυτη. Μπραβο και παλι για το θαρρος του να πει την αληθεια!
Μαρία
08/09/2011 09:52
τι ειρωνεία να τα ακούς αυτά απο μια κυβερνηση που ανακάλυψε τη λέξη "ρουσφέτι". Και πόσο ανήθικο να διαβάλλουν τα ίδια τους τα κατασκευάσματα.
maria
08/09/2011 09:44
πες τα λοβερδε! ενοχλουν οι αληθειες?
ανικανος
08/09/2011 09:43
ΒΡε βρε πως κελαηδά το πουλάκι. Ολοι και όλα του φταίνε.Αυτοκριτική όμως μηδέν.Αν όμως κάνει την αυτοκριτική του και μάλιστα ΄στο κόμμα που ανήκει και που δυστυχώς κυβερνά, θα θυμηθεί και θα καταλάβει όλα τα πνευματικά του κενά (Γιατί ο αριθμός τωνΔΥ είναι τόσος ,γιατί αποδίδει έτσι, τις πταίει για την μαρφιν κλπ)
Μαζί σου Ανδρέα για μια Ελλάδα νέα...........by Παράγκας
08/09/2011 09:37
Για πέστα και για τους μετακλητούς και αποσπασμένους στα πολιτικά γραφεία...Να αγιάσει το στόμα σου!!!
α!
08/09/2011 09:12
μα τι λεει ο ανθρωπος! και τους ανεχομαστε!
0000000
08/09/2011 09:10
Ολοι διαμαρτυρονται και ολοι εχουν και απο μια τουλαχιστον κακη εμπειρια απο το αθλιο δημοσιο και τους υπαλληλους του (με μικρεσ εξαιρεσεις) αλλα μολις καποιος το πει δημοσια πεφτουν ολοι πανω του να τον φανε και ειδικα τα καναλια και τα ραδιοφωνα που κυριως αριστεροκρατουνται απο νυν και πρωην Κνιτες. Αρσης μονιμοτητας σε ολους να δειτε που θα δουλευουν ολα ρολοι μια ωρα μετα την αρση. Αυτο ειναι το φαρμακο και οποιος το κανει θα τον ψηφιζω μεχρι τα βαθια γεραματα μου.
ΔΧ
08/09/2011 09:04
ο Λοβέρδος είναι μαινόμενος κατά των δημοσίων υπαλλήλων αντί να σκάσει γιατί αυτοί τους διορίσανε με αποκορύφωμα πριν 1.5 χρόνο τον διορισμό στη βουλή των δικών τους ανθρώπων από ολα τα κόμματα με 16 μισθούς κλπ. Θα ήτανε καλύτερα να σκάσει που θα κάνει και κριτική.
το τέλος σας πλησιάζει
08/09/2011 08:58
Είμαι ένας εκ του ενός εκατομμυρίου δημοσίων υπαλλήλων και δεν ταλαιπωρώ κανέναν πολίτη, όπως αισχρά με κατηγορείς κ. Λοβέρδο. Όσοι το κάνουν ανήκουν στο σύστημα που ΕΣΥ έφτιαξες μαζί με το σινάφι σου, ένα διεφθαρμένο σύστημα ψηφοθηρικών προσλήψεων, χωρίς αξιοκρατία. Αυτοί που ταλαιπωρούν τους πολίτες είναι εκείνοι που διορίζονται στις καλύτερες θέσεις, κάνουν μετατάξεις και παίρνουν μεταθέσεις όποτε αυτοί θέλουν μετά από ένα τηλεφωνηματάκι στο πολιτικό γραφείο σου. Γνωρίζεις ποιος έχει την ευθύνη για τα αδιέξοδα της χώρας, κοιτάζεσαι κάθε πρωί στον καθρέφτη σου, το θέμα είναι όμως ότι δεν το παραδέχεσαι, ούτε θα το παραδεχθείς ποτέ, γιατί είσαι υποκριτής και ψεύτης.
Allos
08/09/2011 08:52
Η απόλυτη ξεφτίλα!!!!!!Πρώτα τους βολεύουν και πέρνουν την ψήφο τους και μετά τους κράζουν!!!!!! ΕΛΕΟΣ...δεν είναι χαζός ο κόσμος!!!!
Σ.Σ.
08/09/2011 08:44
Καλά ο τύπος ή είναι εντελώς θολωμένος ή ψάχνει να βρει τρόπους να χώσει στο Δημόσιο ένα κάρο άσχετους και δεν μπορεί. Α ρε Πεπονή τι τους έκανες. Θα ξεφτιλιστούν εντελώς για να χώσουν κανά φιλαράκι τους μέσα.
Mητσος
08/09/2011 08:39
Δηλαδή γιά την κρίση φταίει ο διατρός του ΕΣΥ, ο δάσκαλος, ο αστυνομικός; Πράγματι οι δημόσιοι υπάλληλοι φταίνε, αλλά όχι όλοι: Αυτοί πού επί 30 χρόνια ψήφιζαν ελλειματικούς προυπολογισμούς, διόριζαν κομματόσκυλα, πέταγαν το δημόσιο χρήμα από το παράθυρο(π.χ. με ολυμπιακούς η χτίζοντας ισλαμικά τεμένη με δημόσιο χρήμα ακόμα καί σήμερα) και δεν έκαναν τίποτε γιά τη φοροδιαφυγή με αποτέλεσμα να μη βρίσκουν τις αδήλωτες πισίνες πού φαίνονται στο ιντερνετ.
lampros lampinos
08/09/2011 08:35
Are you talking to me? Κύριε υπουργέ, έχω την εντύπωση ότι εσείς έχετε διορίσει αυτούς τους δημοσίους υπαλλήλους! τυχαίο; Δεν νομίζω!
Θ.
08/09/2011 08:26
Συμφωνώ με αυτό που είπε για τους νεκρούς της Μαρφίν. Από τη μια όταν χάθηκε ο Γρηγορόπουλος σηκώθηκε γη και ουρανός ενώ από την άλλη οι νεκροί της Μαρφίν πέρασαν στα ψιλά γράμματα. Κανείς δεν έμαθε ποιοι ήταν οι υπεύθυνοι· και μην ξεχνάτε ότι στα θύματα ήταν και μια έγκυος γυναίκα...
ΝΙΚΟΣ
08/09/2011 08:20
Ναι ρε σαΐνια!!! Οι δημοσιοι υπαλληλοι ταλαιπωρουν τα δεκα εκατ. πολιτες και οχι εσεις!!!! Λες και το δημοσιο δημιουργηθηκε απο μονο του! Οι γνωστες τακτικες του να στραφουν οι ελληνες ο ενας εναντιον του αλλου, ειναι γνωστη. Τελικα, ολοι ιδιοι ειστε Α και να μη το ξεχασω: θ'ανοιξει το κλειστο επαγγελμα των βουλευτων;
σκοθτοθλ@ιν.γρ
08/09/2011 08:19
Ο κυριος Λοβερδος και οι συνάδελφοί του, ανεκαθεν εκμεταλλεύονταν το δημόσιο για να κάνουν καριέρα. Άλλωστε και αυτοί ήταν και είναι καλοπληρωμένοι δημόσιοι υπάλληλοι
Μπαλοδήμος
08/09/2011 08:16
Μάλλον το ισχύον Σύνταγμα εγώ το ψήφισα και το ένα εκατομμύριο ΔΥ εγώ τους διόρισα. Ακόμα και σήμερα το 70% του ΠΑΣΟΚ είναι παλαιοΠΑΣΟΚ. Κύριε Λοβέρδο αν έχεις τα κότσια πάρε ΓΑΠ, Μόσιαλο και Ραγκούση και κάνε νέο κόμμα ( αυτό το ΠΑΣΟΚ δεν αλλάζει) ή φύγε από την πολιτική.

όλες οι τελευταίες ειδήσεις