Ταξί: 24ωρη απεργία σήμερα και το Σάββατο

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 07/09/2011 11:23 | ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ: 08/09/2011 08:21 |
Ταξί: 24ωρη απεργία σήμερα και το Σάββατο
Εικοσιτετράωρη απεργία, από τις 5:00 το πρωί, κήρυξαν οι ιδιοκτήτες ταξί, ενώ το πρωί της Παρασκευής θα πραγματοποιήσουν γενική συνέλευση για...
Γίνετε Συνδρομητής
gk
09/09/2011 00:16
Αφού υπάρχουν άτομα που φτιάχνονται με τον Ραγκουσάκο, τι να πω; Μας αξίζει ότι μας συμβαίνει...
ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΠΡΙΝΤΣΙΟΣ
08/09/2011 20:54
ΤΑΧΙ: Αφού το Υποδομών-Μεταφορών θα πουλάει άδειες προς 40.000 ευρώ θα πρέπει λογικά να αγοράζει και τις άδειες όσων πλέον δεν τις θέλουν, προς 40.000 ευρώ, καθ'ότι πάσα άλλη αγοροπωλησία με τρίτους απαγορεύεται.
Κ.ΜΑΝΩΛΙΔΗΣ
08/09/2011 18:10
Δεν έχει σημασία τί χρώμα θάχουν τα ταξί! Σημασία έχει να σε πάνε όπου θέλεις εσύ και όχι όπου θέλουν αυτοί! Άρνηση μίσθωσης να σημαίνει αφαίρεση της άδειας! Αρκετά με τους βασιλιάδες της ασφάλτου, που έχουν το θράσος να χαρακτηρίζουν ως ιδιοκτησία, τήν άδεια που τους χάρισε το δημόσιο για να κάνουν μια δουλειά!
Αθηναίος ο Ταλαίπωρος
08/09/2011 15:43
Θα σας πω μια μικρή ιστοριούλα όπως μου την έλεγε η γιαγιά μου πριν 75 χρόνια –και όπως τη θυμάμαι. Κάποιος έκανε κάτι και τον κυνηγούσαν οι χωροφύλακες, πήγε λοιπόν και έπεσε στη λίμνη για να σωθεί. Αμέσως μαζεύτηκαν οι περίεργοι για να παρακολουθήσουν το γεγονός. Αυτός φώναξε μέσα από τη λίμνη: φαίνομαι, φαίνομαι; Και οι άλλοι απέξω: φαίνεσαι, φαίνεσαι… Πήγε λοιπόν πιο βαθειά και ξαναφώναξε: φαίνομαι, φαίνομαι; Και οι άλλοι πάλι: φαίνεσαι, φαίνεσαι… Πήγε ακόμα πιο βαθειά και ξαναφώναξε: φαίνομαι, φαίνομαι; Και οι άλλοι το ίδιο: φαίνεσαι, φαίνεσαι… Συνέχισε και πήγε πιο βαθειά αλλά δεν ξαναφώναξε: φαίνομαι, φαίνομαι; Και οι άλλοι, εν χορώ, τώρα δεν φαίνεσαι, δεν φαίνεσαι! Και εις άλλα με υγείαν και όποιος κατάλαβε… κατάλαβε!
ΦΥΤΙΛΑΚΟΣ ΜΙΧΑΛΗΣ
08/09/2011 00:53
ολα αυτα τα ΑΜΕΑ που γραφουν αυτες τις αηδιες υπερ του ραγκουση καταλαβαινουν τι γραφουν . ο λοβερδος θα επανεξετασει τις αναπηρικες συνταξεις.
Αστεριος Φαντερας
07/09/2011 20:43
Η Ν.Δ. δηλωνει οτι θα καταργησει το νομοσχεδιο για τα ΤΑΧΙ. Μπραβο Σαμαρα γλυψε ολους που λυμαινονται τον τοπο. Σα δεν ντρεπονται εκει στη Συγγρου. Ετσι θα παει μπροστα η Ελλαδα?
Λουκία Κ.
07/09/2011 19:51
Υπάρχει έστω και ένας από όσους μιλάτε εναντίον του κλάδου των αυτοκινητιστών που να έχει διαβάσει το προσχέδιο νόμου; Έχει αναρτηθεί στην ιστοσελίδα του υπουργείο και έκατσα όλο το απόγευμα και το μελέτησα. Μιλά για χορήγηση νέων αδειών σε εταιρείες και μάλιστα εταιρείες μεγέθους, που θα έχουν ιδιωτικό πάρκινγκ κτλ. Πού είδατε, λοιπόν, ότι με την απελευθέρωση θα κερδίσει ο άνεργος. Είναι και αυτό το σχέδιο νόμου μια προσπάθεια εξαφάνισης της μικρομεσαίας τάξι. Πάει, πια, ο μικροιδιοκτήτης. Έρχεται η εταιρία και ο οδηγός των 500 ευρώ. Πέστε μου μία παράμετρο στο νομοσχέδιο που κινείται σε αντίθετη κατεύθυνση. Αν είναι έτσι ο σοσιαλισμός φαντάζομαι πώς είναι η βαρβαρότητα. Είναι δυνατόν να ουρλιάζετε υπέρ των συμφερόντων των πλουσίων; Ποιοι είστε; Τέλος, κόψτε την καραμέλα περί αλητών ταξιτζήδων και τσουβάλιασμα όλου του κλάδου. Αυτό ονομάζεται στερεότυπο και φασισμός. Πρόκειται για μια απλοποιημένη και στρεβλή αντίληψη της πραγματικότητας. Ούτε οι μαθητές δε σκέφτονται, πλέον έτσι. Αν έχετε κάτι σοβαρό και αν έχετε αντίληψη για ένα θέμα, τότε να μιλάτε, ειδάλλως, αφήστε να μιλήσουν όσοι έχουν.
dimos
07/09/2011 19:47
αθανατη ελλαδα. χωρα της μισαλοδοξιας. χαρα που κανουμε αμα δουμε να παθενει κακο ο γειτονας μας. προχορα υπουργαρα κλεισε 100000 σπιτια. τι με νοιαζει εμενα΄; το δικο μου ειναι;
αρ
07/09/2011 17:54
ενω τωρα οι οδηγοι ειναι ολοι του πανεπιστημιου, ευγενικοι, με το χαμογελο στα χειλη... και αποδειξεις? κοβουν με τo τσουβαλι οι ανθρωποι, παντα με τον σταυρο στο χερι.... ετσι και τους αντιμιλησεις, θα σε πεταξουν στον δρομο.. δεν πατε να κανετε και εκατο χρονια απεργιες, μακαρι για το δικο μας καλο.
Nick Tap
07/09/2011 17:37
Ραγκούση προχώρα,είσαι ο μόνος που μπορεί,με την έγκριση του Γ.Α.Παπανδρέου,να πετύχεις και ν'αλλάξεις κατά το μερίδιο σου την Ελλάδα μας.Η φάρα που για ένα λέϊζερ τραβάει μαχαίρι και σκοτώνει ένα παιδί 18 χρονών (Ζάκυνθος),δεν έχει ιερό και όσιο.Ο βαψομαλιάς,πρόεδρος του συνδικάτου,νοιάζεται μόνο για την επόμενη μέρα,να γίνει υφυπουργός (άραγε με τι προσόντα;) του Σαμαρά που του χαϊδεύει το μάγουλο και του λέει διά της σιωπής του "προχώρα".Ε όχι,προχώρα εσύ Γιάννη Ραγκούση και θα κερδίσουμε όλοι μας.
δημος
07/09/2011 17:11
Εισαι ο μονος υπουργος που δεν φοβαται το πολιτικο κοστος. Τραβα μπροστα και μην υποκυπτεις στις συντεχνιες.Η αμοιρη κοινωνια που εχει υποστει τα πανδεινα απο αυτη την μαφια ειναι μαζι σου.
ΓΛ
07/09/2011 16:15
Εμένα πάντως, ένας εξ αυτών των εξεγερμένων "ταλαίπωρων βιοπαλαιστών", μου έβγαλε μαχαίρι επειδή τόλμησα να ζητήσω απόδειξη από το μηχάνημα πριν μερικα χρόνια. ΟΥΣΤ... Σπίτια σας όλοι.
ΓΓ
07/09/2011 16:13
Κράτα, Ραγκούση, κράτα όσο μπορείς. Η σιωπηρή πλειοψηφία επικροτεί τις κινήσεις σου. Κανείς, μα κανείς δεν άντεχε άλλο αυτή την κατάσταση.
γιωργος νικου
07/09/2011 14:58
αν ειχαμε κανα δυο ραγκουσηδες στην ελλαδα θα ειχαμε δικτακτορια, αναρωτιεται τελικα ποια η διαφορα αναμεσα στο πασοκ και την χουντα ,μαλλον δεν υπαρχει διοφορα αποφασιζουμε και διαταζουμε .................ετσι παιδια ετσι χωρις διαλογο,ετσι θα παει η ελλαδιτσα μας μπροστα
Ζαχαρίας Μπατάλιας
07/09/2011 14:38
Ζήτω! Αθήνα χωρίς μποτιλιάρισμα...
κωστας ευθυμιου
07/09/2011 14:26
φιλοι ταξιτζηδες, υπομονη. Σε κανα μηνα δεν θα υπαρχουν Ραγκουσηδες. Θα πανε στα αζητητα μαζι με καποιους αλλους να δουνε αν λεφτα υπαρχουν και που.
Σταμάτης
07/09/2011 14:15
Το επάγγελμα στο ταξί πρέπει να ανοίξει οπωσδήποτε ,όπως και όλα τ΄αλλα εννοειται.Η μεγαλύτερη αλλαγή ειναι οτι η άδεια είναι αμεταβίβαστη και μετά την συνταξιωδότηση γυρίζει στο κράτος.Ετσι σταματάει η αθλιότης και η μεγάλη φοροδιαφυγή που κάναν με συμβολαιογραφικές πράξεις στην τιμή των 10000ε ενώ κάτω απο το τραπέζι έπεφταν 250000ε.Οι άδειες ειναι κρατικές και πρέπει όποιος θέλει να εχει πρόσβαση σε αυτές και οχι μόνο οι κάθε είδους παρατρεχάμενοι.Ειναι και πάρα πολλοί άλλοι λόγοι αλλά ο χώρος ειναι περιορισμένος.Ραγγούση κράτα γερά.Πάντως δικαίωμά τους ειναι να κάνουν όσες απεργίες θέλουν ,αλλά αν ξαναρχλισουν τα ρεζιλίκια του Ιουλίου τότε πρέπει να υπάρξει και κράτος για να προστατέψει τους πολίτες του.
ΜΗΤΣΑΡΑΣ
07/09/2011 14:03
Αλήτες κλεφταράδες ταξίτζήδες και υπάρχει λόγος που το λέω δεν σας λυπάμαι καθόλου.... Αρκετά.... ανεχτήκαμε.. αναρχιά σας...
Ρέα
07/09/2011 13:53
Δε σας λυπάμαι καθόλου.Εύχομαι 10 Ραγκούσηδες πάνω από το κεφάλι σας. Εδώ θα γίνεται Ευρωπαίοι και άνθρωποι . Όλοι .
Πολιτης
07/09/2011 13:52
Προχωρα Ραγκουση Η κοινωνία των πολιτών είναι μαζί σου.
Κώστας Αρναούτος
07/09/2011 13:51
Μακάρι να ήταν όλοι σαν τον Ραγκούση στη κυβέρνηση. Θα είχαμε πάει πολύ καλύτερα. Ραγκούση μη κάνεις πίσω, η κοινωνία σε στηρίζει. Η τρομοκρατία της "κίτρινης χουντοσυντεχνίας" δε θα περάσει. Τα επαγγέλματα θα ανοίξουν για όλους.
αρ
07/09/2011 13:03
αντε και το περιμενω πως και πως, για να μην υπαρχει κινηση στους δρομους της αθηνας. αλλα αν αρχισουν και κανουν τις βαρβαροτητες και τις ασχημιες του καλοκαιριου, που ταιριαζουν μονο σε απολιτιστους, για να μην πω βαρβαρους, τοτε θα την βρουν απο τους ιδιους τους ελληνες πολιτες.
KP
07/09/2011 11:49
αρκετά μας πρήξατε ...κάντε τα ίδια όπως το καλοκαίρι πάλι για να σας μισήσουν και οι λίγοι που δεν σας μισούν...
ooo
07/09/2011 11:43
Να ανοιξουν διαπλατα ολα τα επαγγελματα και ειδικα αυτο των ΤΑΧΙ και ασε τον βαψομαλια τον αχωνευτο να τσιριζει οσο θελει μεχρι την δευτερα παρουσια. Να ψηφιστουν ολα και ας πεσει η Κυβερνηση (τι χαρα που θα κανει ο Πρετεντερης!!!)

όλες οι τελευταίες ειδήσεις