Με βομβαρδισμένο τοπίο μοιάζουν οι δρόμοι γύρω από το Σύνταγμα

Πνίγηκε το κέντρο της Αθήνας από τα χημικά
Συγκεντρώθηκαν ξανά οι «Αγανακτισμένοι»

ΡΕΠΟΡΤΑΖ: ΛΙΑ ΝΕΣΦΥΓΕ, ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΚΑΡΑΓΕΩΡΓΟΥ, ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ  | ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 28/06/2011 10:54 | ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ: 29/06/2011 06:15 |
Πνίγηκε το κέντρο της Αθήνας από τα χημικά  <br>Συγκεντρώθηκαν ξανά οι «Αγανακτισμένοι»

Έως αργά τη νύχτα κράτησαν τα επεισόδια μεταξύ κουκουλοφόρων και αστυνομικών στο κέντρο της Αθήνας, το οποίο πνίγηκε...

Γίνετε Συνδρομητής
ΜΚ
30/06/2011 21:57
@δεσποινα30/6/2011 18:52 "Ωρα να απολογηθούν αυτοί." Ποιοι απ΄όλους και σε ποιους; Γιατί πολλοί πρέπει να κάτσουν στη σειρά: θεσμικοί, μη-θεσμικοί, κόμματα εντός, κόμματα εκτός, χρυσαυγήτες, μπαχαλάκηδες, ρουφιάνοι, αφισσοκολλητές, φοροφυγάδες, φοροκλέφτες, "συνδικαλιστές", λίγα μεγαλολαμόγια, πολλά μικρολαμόγια. Διαλέχτε...
δεσποινα
30/06/2011 18:52
κάτω η χούντα. Στη βία απαντά η βία. Αυτοί θα κατεβάσουν και τανκς για να μας διώξουν. Δεν διδάχθηκαν ότι έτσι γράφουν την αρχή του τέλους τους. Μπορεί να μας εξαθλιώνουν αλλά δεν επιτρέπουμε να μας στερήσουν και την αξιοπρέπειά μας. Τα λάθη μας τα έχουμε πληρώσει ήδη. Ως εδώ. Ωρα να μιλήσουμε εμείς. Ωρα να απολογηθούν αυτοί.
Αλεξανδρος Κωνσταντινιδης
30/06/2011 12:11
Η αγανακτηση του κοσμου για την οικονομικη κριση ειναι δικαιολογημενη.Αλλα αυτοι που καλουν τον κοσμο σε ακραιες ενεργειες καθε αλλο παρα συμβαλλουν στην επιλυση του προβληματος.Η διαμορφωση κλιματος πολωσης θα φερει ακριβως τα αντιθετα αποτελεσματα.Χρειαζεται ψυχραιμια να μην δινουμε τροφη σε διχαστικες αποψεις.Μερικοι χρησιμοποιούν την δημοκρατια λες και ειναι ιδιοκτησια τους.Επησεις τα Μ.Μ.Ε εχουν και αυτα τον ρολο τους να παιξουν.Να δωσω ενα παράδειγμα και πιστευω να σημεριζωνται και αλλοι την απογοητευση μου ακουγωντας σε ενα δελτιο ειδησεων εναν κυριο να λεει να καψουμε τη βουλη μαζι με τους 300.Τετοιου ειδους αποψεις ποιους εξυπηρετούν;και στο κατω κατω ποιος τους εστηλε στη βουλη και με ποια κρητηρια;Αυτο ειναι βεβαια μια αλλη σηζητηση και δεν θέλω να μακρυγορήσω.Οσο για την οικονομικη κριση το προβλημα είναι πολύ πιο σύνθετο απο οτι μερικοι νομιζουν.Υπαρχουν πιο ιδικοι απο μενα να το θεσουν στην σωστη του διαστασει.Με την παρεμβαση μου αυτη θα ηθελα μονο να τονισω την αναγκη να συμβάλουμε ολλοι ωστε να μην φτασουμε σε ανεξελεγκτες καταστασεις.Η σοφια πρεπει να υπερισχυσει και οχι η τρομοκρατια.Ας μην ροκανιζουμε το σανιδι πανω στο οποιο βρισκομαστε.Η προσφατη ιστορια εχει να μας δηδαξει ποσο ακριβα πληρωσαμε τον φανατισμο και την πολωση. Με τιμη Κωνσταντινιδης Α.
parthenios christos
30/06/2011 04:56
Συνταγμα γυρω στις 22.00. Μονον αν βρισκωσουνα εκει θα εβλεπες την εικονα της καταστροφης που προκαλεσαν οι αντιμαχομενοι Ανεγκεφαλοι,Ελληνες.........Αστυνομικοι εναντιον κουκουλοφωρων,και αλλων πολιτων... Ρημαδι το κεντρο μεσα σε μια αποπνικτικη ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΑ απο τα χημικα. Ανυπολογιστες οι ζημιες δε δημοσια αλλα και ιδιωτικη περιουσια. Εκτονωση θα το πουν καποιοι. Ηλιθιοτητα θα το πω εγω οταν Ελληνες βαλλουν κατα Ελληνων. Αντι να ειμαστε μια γροθια,ολοι ενωμενοι,μικροδιαφορες μας εχουν κανει φανατικους αντιπαλους.. Και τωρα αφελης ερωτηση,Ποιος θα πληρωσει το μαρμαρο? Βεβαια ευτυχως που ακομη ειχαμε μονο υλικες ζημειες και οχι καποιο θυμα απο την αγριοτητα των συγκρουσεων. Η αιωνια καταρα της φυλης.........να μισουμε το ιδιο μας το γενος. Και ολα αυτα ελλειψει ενος Ηγετη,που να ξαναδωσει οραμα και ελπιδα στο λαο. Χ.Π
μπάμπης
30/06/2011 01:45
@ ΚΚΕ-ΣΥΡΙΖΑ επιζητουν την ρεβανς του εμφυλιου29/6/2011 10:34 Τα πράγματα είναι ακόμα χειρότερα. Η χρυσή αυγή σαρώνει στις λαϊκές γειτονιές την ώρα που οι κατεστημένοι όλων των κομμάτων "αγανακτούν" στο Σύνταγμα. Όταν οι περίφημοι αγανακτισμένοι δημοκράτες επιστρέψουν στις γειτονιές τους θα τους περιμένει μια δυσάρεστη έκπληξη.
mike
29/06/2011 18:26
Διαβάζοντας τα σχόλια πολλών συμπατριωτών μου που αγανακτούν όχι με το πολιτικό σύστημα,αλλά με την απεργία και τις διαδηλώσεις στο Σύνταγμα,οφείλω να ομολογήσω πως ένα ποσοστό Νεοελλήνων που λοιδωρεί εδώ μέσα δε διαφέρει και πολύ από τη "νεολαία"όπως χαρακτηρίζεται από ρεπορτάζ που παίζονται σε γνωστό ταμπλόιντ κανάλι(ο νοών νοείτω). Φίλοι και φίλες,είναι δικαίωμά σας να μη θέλετε να συμμετέχετε στις διαδηλώσεις,δεν έχετε δικαίωμα όμως να ρίχνετε λάσπη στην πλειοψηφία των αγανακτισμένων συμπολιτών σας.Πιείτε τα καφεδάκια σας νηφάλια,μην ασχολείστε καν για το μέλλον το δικό σας και των παιδιών σας(αφού έτσι εσείς νομίζετε ότι είναι το σωστό,οι διαδηλώσεις για σας είναι προνόμιο μόνο "κοπριτών δημοσίων υπαλλήλων και φοιτητών),προσέξτε όμως μη βρεθείτε να χτυπάτε το κεφάλι σας στον τοίχο.
Μήπως τα έχω χαμένα?
29/06/2011 14:55
@Τασος Μελαδινης29/6/2011 11:06 Επίσης: 1. Τα μακαρόνια να είναι ΜΙΣΚΟ 2. Να σερβίρονται μόνο με σάλτσα και όχι με κιμά! 3. Να απαγορευτεί η τηγανιτή πατάτα 4. Ο Μπομπ Σφουγγαράκης να αναγορευτεί επίτιμος πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ 5. Ο ήλιος να δύει μετά τις 23:00 6. Η Ελένη Μενεγάκη να πάρει αύξηση 7. Ο Εφραίμ να αναλάβει Ταμίας της ΑΕΚ και ο Βαρθολομαίος Πρόεδρος.
Σπύρος
29/06/2011 14:46
Οι κουκουλοφόροι είναι έμμισθα όργανα του ευρύτερου δημόσιου τομέα, με συγκεκριμένες εντολές άνωθεν...
Ανώνυμος / η
29/06/2011 14:08
Ημουν χρονια υπαλληλος σε ιδωτικη εταιρια..ουδεποτε εκανα απεργια και πηγα σε πορεια γιατι απλα αν το εκανα ηταν σχεδον σιγουρο οτι θα εχανα τη δουλεια την επομενη μερα και φυσικα κανενας ξεφτιλοσυνδικαλιστης της ΓΣΕΕ κλπ θα με ξαναεβαζε πισω.. Πιστευω οτι δεν ειμαι ο μονος..Για αυτο τελικα ποιος παει στις διαδηλωσεις?Τι ψηφισαν στις τελευταιες εκλογες ολοι αυτοι που οριονται χωρις συντονισμο και προτασεις στο Συνταγμα σαν σχολειοπαιδα?Προφανως ανεργοι, κομματοσκυλα και δημοσιοι υπαλληλοι οπου μπρουν να λειπουν ωρες και μερες απο τις υπηρεσιες τους χωρις κανενασ να τουσ αναζητα και ΧΩΡΙΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ! Πιοι το αποτελεσμα? Εγω επρεπε παντα να ειμαι στην ωρα μου ανεξατητα απο απεργιες, πορειες, εκδηλωσεις, διαδηλωσεις, καιρο κλπ και επρεπε να αποδιδω τα μεγιστα χωρις δικαιολογιες.. Η α ντιδραση δεν γινεται στο δρομο κυριοι.Γινεται με σκληρη δουλεια και σαφης προτασεις οχι απλα φωνουλεσ και κουβεντες στη πλατεια. Εγω θελω να φυγω απο την Ελλαδα γιατι βλεπω οτι δεν υπαρχει ουσια και σοβαροτητα απο τους κυβερνητες..Οποιος μπορει ασ φυγει οταν καταλαβουν οτι θα κυβερνουν απλα λαθρομεταναστες τοτε ισως κατι γινει προς το καλυτερο.. Και φυσικα αν γινουν εκλογες αυριο, παλι τα 2 μεγαλα κομματα θα βγουν απο τους "αγανακτισμενους" που θα τα ξεχασουν ολα σε ενα απογευμα.. Εχουμε τους κυβερνητες που μασ αξιζουν..
μπάμπης
29/06/2011 14:00
Ακόμα και η Γενική Γραμματέας του ΚΚΕ μίλησε για φασιστοειδή και χουντικούς που παριστάνουν τους αγανακτισμένους στο Σύνταγμα. Από εδώ και πέρα αλλάξανε τα κόζα. Οι χουντικοί θα καίνε και οι δημοκρατικοί θα τρέχουν να κρυφτούν.
Αρης
29/06/2011 13:14
Τασος Μελαδινης29/6/2011 11:06 Μην λες τετοια. Θα παρεις το ψωμι του Παγκαλου
θθ
29/06/2011 11:55
Ολοι εσεις που μιλατε εχετε κατεβει ποτε κατω? Με αυτα που λετε ευκολα συμπεραινει κανεις πως κανετε κριτικη του καναπε..
Τασος Μελαδινης
29/06/2011 11:06
1) Ο στρατος και η αστυνομια πρεπει να επιβαλει την ταξη πριν ειναι πολυ αργα. 2) Ολες η απεργιες και τα σηλλαλητηρια πρεπει να απαγορευθουν. 3) Τα συνδικατα και η ενωσεις πρεπει να διαλυθουν αν δεν συμμορφωθουν και δε συμβαλουν στην γενικη προσπαθεια για την βελτιωση και οχι την χειροτερευση της καταστασης . 4) Οι μικρες επιχειρησεις που δεν εχουν την οικονομικη δυνατοτητα να προσλαμβανουν βοηθεια δεν πρεπει να φορολογουνται σε υψηλο βαθμο για να αναπτυχθουν και να συνεισφερουν στην χαμηλωση του επιπεδου ανεργειας. Οι φοροι πωλησης αγαθων στο εσωτερικο, εκτος των ειδων πολιτελειας, και οι φοροι κατοικιας, πρεπει να μυωθουν στο ελαχιστο, ο φορος εισοδηματος πρεπει να εξαρτατε απο το επιπεδο του εισοδηματος. 5) Η δημοσιοι υπαλληλοι πρεπει να μυωθουν σε οσους χρειαζεται το κρατος. Αν δεν θελουν να πληρωνουν υψηλωτερους φορους, θα μπορουν να εργαστουν στον ιδιωτικο τομεα οπου οι φοροι θα πρεπει να ειναι χαμηλωτεροι και οι συνταξεις πιο αμεσες, και να συνεισφερουν ετσι περισσοτερο στην αναπτυξη της χωρας. 6) Οι μακρυνες γεωγραφικα απο την Ευρωπη χωρες που θελουν να προσελκυσουν τους Ευρωπαιους καταναλωτες, πρεπει να προσελκυστουν να επενδυσουν στην Ελλαδα, μεσω χαμηλων φορων και αλλων μετρων. 7) Νομοι κοινης ησυχιας, και απαγορευση αλκοολουχων ποτων μετα απο μια συγκεκρημενη ωρα μετα τα μεσανυχτα πρεπει να εφαρμοστουν και να τειρηθουν μεσω αυστηρων νομων, ετσι ωστε οι εργαζομενοι να μπορουν να ξεκουραζωνται, για να μπορουν να εχουν καλυτερη επιδωση στην δουλεια τους την επομενη μερα εργασιας.Νομοι κατα του καπνισματος σε κλειστους χωρους συγκεντρωσης του κοινου ( χωροι μη καπνιστων σε εστιατορεια ) , θα πρεπει να τειρουνται αυστηρα, για να αυξανεται ο αριθμος των πελατων και να μειωνεται ο αριθμος ασθενων λογο του καπνισματος των αλλων πελατων. 8) Τα μετρα δεν θα πρεπει φυσικα να ειναι εξω απο τα ακρα, αλλα μια πολιτικη φρονισης θα πρεπει να τηρειται, ουτως ωστε το κρατος να μην πεσει κατω απο την επηρεια ουτε αναρχικων και φασιστων, η ακροδεξιων και ακροαριστερων. 9) Οι πολης και οι τουριστικες περιοχες πρεπει να τηρουνται καθαρες, απο σκουπιδια, ρυπανση και αδεσποτα ζωα. 10) Ο λαος πρεπει να διατηρειται ενημερωμενως για οσα αφορουν τα αναγκαια μετρα για την βελτιωση του κρατους, αλλα και για το πια μετρα πρεπει να περνει ο καθε πολιτης για την συνεχη τοθ βελτιωση σε καθε τομεα, οπως την προσωπικη του μορφωση, και την διατηρηση του περιμβαλοντως και της ατομικης του υγειας. 11) Η κυβερνηση πρεπει να λαβει περαιτερω μετρα για την μορφωση των πολιτων σε διαφορους τομεις εργασιας, και ιδιαιτερα στους τομεις ερευνας και αναπτυξεις.Κινητρα θα πρεπει να δημιουργηθουν,ετσι ωστε εκπαιδευτικα ιδρυματα απο αλλες χωρες να μπορουν να παρεχουν της υπηρεσιες σε οσους πολιτες θελουν να βελτιωσουν την εργασιακες τους γνωσεις, ανεξαρτητα απο την ηλικια τους.
cs
29/06/2011 10:59
@ Νικος Νικολαϊδης...Συμφωνω απολυτα μαζι σας....!Αν και ειμαι πεπεισμενη πως οι Αγανακτισμενοι ειναι συναδικαλιστες και δημοσιοι υπαλληλοι,που χανουν τα προνομια τους....Απο τον κυκλο μου,οσοι κατεβαινουν στους αγανακτισμενους ειναι δημοσιοι υπαλληλοι.Δε γνωριζω κανεναν του ιδιωτικου τομεα που να απεργει σημερα ή να τρεχει στους αγανακτισμενους...Κι οσους ανεργους του ιδιωτικου τομεα γνωριζω, αυτο που κανουν ειναι να στελνουν τα βιογραφικα τους στο εξωτερικο για να φυγουν συντομα απο τη χωρα ή να ψαχνουν για δουλεια στην Ελλαδα...Οχι να τρεχουν στις βομβες μολοτωφ και στις συγκεντρωσεις....!
ΧΑΡΗΣ Π.
29/06/2011 10:49
Αν δεν είχα δει με τα μάτια μου προ δυο εβδομάδων τον ξυλοφορτωμένο στο Σύνταγμα "μυστικό" αστυνομικό που προέβαινε σε αντάρτικο πόλεων δεν θα πίστευα μέχρι και σήμερα τα θρυλούμενα περί ελληνικού αστυνομικού παρακράτους. Επειδή, όμως, ήμουν τυχαία εκεί, στις σκάλες του μετρό όταν δικαίως τον τουλούμιασαν 50 αγανακτισμένοι άνθρωποι έχω πλέον πειστεί πως οι 200 κουκούλες, ή κάποτε ως φερόμενοι γνωστοί-άγνωστοι είναι συγκεκριμένο τιμ της ΕΛ.ΑΣ που σίγουρα θα απολαμβάνει και ειδικά επιδόματα! Να τους χαίρεστε, αυτούς τους σύγχρονους δοσήλογους, εφιάλτες! Αλήθεια, τί έκανε το Πασόκ τρίαντα χρόνια τώρα για να ξεριζώσει αυτές τις τάχα μου μόνο δεξιές νοοτροπίες από το Σώμα; Τίποταααα....
ΚΚΕ-ΣΥΡΙΖΑ επιζητουν την ρεβανς του εμφυλιου
29/06/2011 10:34
Ο Σαμαρας δεν αντιλαμβάνεται οτι με την αντιμνημονιακη πολιτικη του δινει την ηθικη νομιμοτητα στις ακραιες συμπεριφορές της βαλκανικής αριστεράς. Στην γειτονιά μου αυτή την στιγμή (Ωρα 8μ.μ)μια ομάδα του ΠΑΜΕ με ντουντούκα φωναζει συνθήματα κατά του μνημονίου και καλεί τον κόσμο σε εξέγερση για λαικη εξουσία (Όπως έκανε η ΕΠΟΝ με το χωνί
ΜΚ
29/06/2011 10:31
@Γιατρος Λονδινο29/6/2011 04:34 "Ποτε θα σχηματιστει κανενα υγιες κομμα απο ανθωπους αξιολογους ..." Ποτέ! Και αξιόλογος να είσαι, κόμμα και υγεία είναι όροι ασύμβατοι στη χώρα μας, που πνέει τα λοίσθια. Ας ελπίσουμε ότι αυτοί που θα κατέβουν από τα βόρεια, θα συμπεριφερθούν ήπια και θα αφομοιώσουν εμάς τα φθαρμένα και πολυδιασπασμένα παλαιοελληνικά φύλα, μπας και ξαναλάμψει πολιτισμός σ' αυτόν τον τόπο. Όπως ακριβώς έγινε πριν 3500-4000 χρόνια. Η ιστορία έχει την κακή συνήθεια να επαναλαμβάνεται.
Ψεμματα...?
29/06/2011 09:41
Μπράβο κορόιδα Έλληνες! Σας είπαν οι Ισπανοί να ΞΥΠΝΗΣΕΤΕ ώστε εκείνοι να αδειάσουν τις πλατείες τους γιατί -λέει- έρχονται οι τουρίστες! Ενώ σε εμάς έπιασε ξανά δουλειά η αγαπημένη υπηρεσία του Έλληνα: -που αποτελείται εξ ολοκλήρου από εθελοντές- η ΥΔΕΤ (Υπηρεσία Δίωξης Επενδύσεων και Τουρισμού)! Μπράβο τσακάλια μου! Διαλύστε το κέντρο! Καταργήστε τη Βουλή! Αποκλείστε τα λιμάνια! Κατεβάστε τους διακόπτες! Και συνεχίσετε τα βρίζετε προδότη όποιον ηλίθιο προσπαθεί να σώσει αυτή τη χώρα! ΕΥΓΕ! VIVA ZAPATA!
Κ.Πολίτης
29/06/2011 09:01
Τούς κουκουλοφόρους τούς καλύπτετε εσείς πού είστε μαζεμμένοι στό Σύνταγμα ως δήθεν επαναστάτες!Από σάς ξεκινούς οι χρησαυγίτες καί οι όμοιοί τους καί καίνε τήν Αθήνα. Αλλά σέ λίγο αυτοί όλοι. πού τώρα τούς προστατευετε, ενώ μισείτε τό δημοκρατικό κρατος, θά κάψουν καί τά δικά σας σπίτια
Γιατρος Λονδινο
29/06/2011 04:34
Ποτε θα σχηματιστει κανενα υγιες κομμα απο ανθωπους αξιολογους που δεν ειναι απο το συναφι των πολιτικων? Οι Αγανακτισμενοι, γιατι δεν δημιουργουν κομμα? Θα σαρωναν στις εκλογες!
Dimitris
29/06/2011 01:13
Επιτέλους, έχω σιχαθεί να υφίσταμαι σε κάθε ειρηνική εκδήλωση, το παιχνιδάκι αστυνομικών και κουκουλοφόρων, που οι μεν ρίχνουν χημικά γιατί υπάρχουν οι δε.... και εάν δεν υπήρχαν οι δε πως θα ρίχναν οι μεν τα χημικά;;; Πιάστε ρε παιδιά τους κουκουλοφόρους...10000 αστυνομικοί είστε και αυτοί είναι 50 άτομα. Έλεος πια, δεν γουστάρω άλλο να αναπνεω τον καρκίνο των χημικών, που διάολο θα βρω το δίκιο μου;
ΜΚ
29/06/2011 00:25
Αφού τους αρέσει τόσο πολύ να σπάνε μάρμαρα και πέτρες, νομίζω ότι με λίγη καλή διάθεση το κράτος θα μπορούσε να τους εξασφαλίσει σε κάποιο νησί μια τέτοια καθημερινή απασχόληση.
Γιαννης
29/06/2011 00:23
Ολοι αυτοι οι κουκουλοφοροι δε ξερω αν ειναι βαλτοι απο την αστυνομια,τοσιγουρο ειναι οτι δρουν με τις ευλογιες τις αστυνομιας. Γιατι σε μια πορεια στο κεντρο της αθηνας ερχομενοι γα το συνταγμα, οι κουκουλοφοροιπερνουσαν διπλα στους αστυνομικους καιδεν εκαναν τιποτα.Οταν ομωςεφτασαν μπροστα στοσυνταγμα ξεκινησε το''πανυγηρι'' καιχιλιαδες κοσμος διαλυθηκε σε 5 λεπτα. οιμολοτωφ και τα δακρυγονα επεφταν βροχη και εμεις δεν ξεραμε απο τι να προφυλαχτουμε-απο τους μπατσους,τους κουκουλοφορους η την κυβερνηση.
Σπύρος Γιακουμάκης
29/06/2011 00:18
Οι κουκουλοφόροι δεν αποκλείεται να είναι μυστικοί γενικώς και ο νοών νοείτω, πληρωμένοι για να δημιουργούν επεισόδια και να τρομάζει ο κόσμος, σαμποτάροντας έτσι αθέλητα τις ειρηνικές συγκεντρώσεις των αγαναχτισμένων Ελλήνων και Ελληνίδων. Ωστε οι 300 να μπορούν ανενόχλητοι να ολοκληρώσουν (όχι όλοι ευτυχώς) το έγκλημα εσχάτης κατά της πατρίδος προδοσίας. Κάποτε οι 300 πέθαναν για την Ελλάδα, τώρα η Ελλάδα παθαίνει για τους 300!
Κ.Σ
28/06/2011 23:37
Είναι ΜΕΓΑΛΟ ΨΕΜΑ ότι ένα οποιοδήποτε πολιτικό σύστημα (πόσο μάλλον το ελληνικό) να μπορεί πάντα να δίνει γρήγορες και ανώδυνες λύσεις για οξέα και χρόνια κοινωνικά προβλήματα και διαρθρωτικές αδυναμίες δεκαετιών. Μπορεί μόνο να τα προλαμβάνει πριν γίνουν βουνό. Γι αυτό πρέπει να ελεγχθεί το πολιτικό μας σύστημα. ΤΟ ΜΟΝΟ ΣΩΣΤΟ που μπορεί να απαιτήσει με την αγανάκτησή του είναι καλύτερα κόμματα που θα λένε την αλήθεια στο λαό ακόμη και αν είναι πικρή. Κόμματα που δεν αναλώνονται σε σύγχρονες τακτικές marketing αλλά στην λύση των προβλημάτων. Στην ανάγκη να δημιουργηθούν και νέα. Πιο σωστό και καλά οργανωμένο κράτος με αξιοκρατία και αξιολόγηση όλων των υπαλλήλων που θα μπορεί να κάνει τη δουλειά του χωρίς να στοιχίζει ο κούκος αηδόνι. Όχι, όμως σε χαοτικές και μηδενιστικές αντιλήψεις.
Φον Φούφουτος.
28/06/2011 23:34
Οι γνωστοί και όμως, επί δεκαετίες άγνωστοι, έκαναν πάλι το θαύμα τους.
SKLOUPIOTIS
28/06/2011 23:33
Αφου δεν παραιτείται ο αρμόδιος για την τάξη υπουργός κ. Παπουτσής, για την καταστροφή του κέντρου της Αθήνας, είμαστε άξιοι της τύχης μας. Τι προστασία περιμένουμε πια απ' τους ανίκανους, στις περιουσίες μας, στις συντάξεις μας, στην εργασία μας. Είμαστε άξιοι της τύχης μας γιατί τους προστατεύαμε και τους διευκολύνουμε στην εξόντωσή μας. Άλλος Νέρωνας μας προέκυψε: Αγναντεύει ασφαλής και με σύγχρονα μέσα το κάψιμο της πόλης.Ντροπή!
Νικος Νικολαιδης - Σαν Φρανσισκο
28/06/2011 23:24
Ας υποθεσουμε οτι αγανακτισμενοι και διαφοροι αναρχικοι και λοιπων πεποιθησεων ηταν γυρω στις 100.000 κοσμακης. Ποσοι απ αυτους εχουν διαβασει εστω και ενα βιβλιο για το ζητημα της οικονομικης κρισης ;
Μ.Π
28/06/2011 23:19
Αμ δε νομίζω ότι είναι κουκουλοφόροι..τουλάχιστον όχι μόνο.
δημ ξεν
28/06/2011 22:58
Παρακρατικοί με κουκούλες παίζουν κλεφτοπόλεμο με την αστυνομία,στο ίδιο χιλιοπαιγμένο έργο.Η κυβέρνηση σε πανικό με τους υπουργούς να προμοτάρουν το παρακράτος ΄σ' ένα αντιδημοκρατικό κατήφορο που δεν έχουμε ξαναδεί.Αύριο ο λαός με τον όγκο του να δώσει τη δημοκρατική απάντηση σου, στη περίεργη σύμφυση κράτους-παρακράτους.
μπάμπης
28/06/2011 21:24
Ακόμα και ο πρόεδρος του ΕΒΕΑ κ. Μίχαλος είναι με τους αγανακτισμένους. Πάνε οι εποχές που οι αριστεριστές κλείνανε τις πλατείες και οι χουντικοί τους κατακεραύνωναν. Τώρα ήρθαν τούμπα τα πράγματα. Οι χουντικοί κλείνουν και οι άλλοι εξορίζονται στην Πλατεία Ομονοίας.
Μ.Π
28/06/2011 21:19
Δυστυχώς δεν φτάνουν οι μούντζες και τα τραγουδάκια στην πλατεία. Ίσως πράγματι η μόνη λύση είναι η βίαιη εξέγερση.
Σταυρος
28/06/2011 20:56
και τι λέγανε για την Κύπρο? ότι αν δε ψηφίσει ΑΝΑΝ θα καταστραφεί. Τώρα μερικά χρόνια μετά είναι στο καβάλα στο γαϊδούρι και δεν τη κουνάει κανείς. Κ έκλεισε κ τον ΑΟΖ της χωρίς να τις πει κανεις τίποτα. Τον ελληνικό ΑΟΖ ουτε τολμούν να το θίξουν οι δικοί μας. Αν οι Κύπριοι είχαν υποκύψει σε διλήματα τύπου Γιωργάκη θα ήταν στη κατάντια μας εδώ κ καιρό. Ας ακολουθήσουμε το παράδειγμα της ανυπακοής του κυπριακού λαού. Μόνο τοτε θα ορθοποδίσουμε!!!
Πανοσ Δημητριαδησ
28/06/2011 20:41
απορω...Κανείσ δεν θυμάται την προδοσία του Γιώργου Παπανδρεου στην περίπτωση τησ Κύπρου με το σχέδιο Αναν, την επιμονή του να το ψηφίσει ο Κυπριακός Λαός. Ετσι και τωρα, θέλει να περάσει εκβιαστικά το μεσοπροθεσμο με την αντριλαικη πολιτικη του και την παγκόσμια παρεα του και ολα αυτα σε βαροσ των Ελληνων. ΞΥΠΝΗΣΤΕ.... ΕΛΛΗΝΕΣ!!! Πουλαει ανθρωπουσ, επιχειρησεισ, γη, θαλασσα και αερα!! και ολα αυτα τσαμπα!!!!
tzims
28/06/2011 20:27
Αχ, τι ωραια περναγαμε επι ...παρακοιμωμενου... Ουτε διαδηλωσεις,ουτε αγανακτισμενοι, ουτε ΣΔΟΕ ουτε φορους εισοδηματος πληρωναμε ουτε φορους κληρονομιας ουτε φορους μεταβιβασης ουτε τιποτα...και τσιμπαγαμε και κανα τριχιλιαρο ως πυροπληκτοι... Και τωρα ουτε ενα τηλεφωνημα ουτε ενα γραμμα....
EC
28/06/2011 19:56
Μεταφορά νερού, πετροπόλεμοι, στήσιμο οδοφραγμάτων... Εάν εκμεταλλευόμασταν αυτή την ενεργητικότητα με σωστό τρόπο ώστε να τη μεταφράσουμε σε παραγωγικότητα δεν θα είχαμε φτάσει σε αυτό το σημείο...
Μακης
28/06/2011 19:32
Φτανει πια με το παιχνιδι Αστυνομικων και κουκουλοφορων!!! Ο λαος σημερα μιλα και ειναι εξω απο το κυνοβουλιο. Κατω η χουντα του παρακρατους.
Πανος Δ.
28/06/2011 19:04
Οι ευθυνες του Προεδρου της Δημοκρατιας ειναι τεραστιες. Ειναι ανηκουστο υπο το βαρος των γεγονοτων να μην εχει παραιτηθει και προκαλεσει εκλογες η ευρεια συναινεση 180 βουλευτων. Υπαρχει καταλυση συνταγματικης ταξεως και ο μονος ρυθμιστης του πολιτευματος δεν κανει χρηση της μονης δυναμης που του προβλεπει το συνταγμα για να οδηγησει το εθνος σε συπνοια και συναινεση μεσα απο την διαδικασια των εκλογων. Παντως τα μετρα τα οποια ειναι μια ανασα απο την εγκριση τους χωρις καινουργια λαικη εντολη και οικουμενικη κυβερνηση δεν μπορω να φανταστω πως θα εφαρμοστουν. Δηλ. τι? Η μεσοπροθεσμο η χουντα οπως μας απειλει ο κος Παγκαλος? Οχι Κε Παγκαλε..εκλογες. Και αν δεν εχετε το σθενος να αφησετε να μιλησει ο λαος τοτε ο προεδρος ας παρεμβει και ας απαιτησει συναινεση 180 βουλευτων η καινουργια λαικη εντολη. Με δημοκρατικες διαδικασιες οχι με απειλες περι επικειμενης καταλυσης του πολιτευματος. Γιατι το επομενο που ερχεται πισω δεν ειναι οι εθνοσωτηρες της Βουλης μεσα απο ενα πρασινο πραξικοπημα, οπως ειπωθηκε στην Βουλη ευθαρσως, αλλα ο Βασιλιας. Και τοτε να δω αν καταφερε η πολιτικη των πολιτικων μας να εξασφαλισει την δημοκρατια μας και το κεκτημενο της μεταπολιτευσης η τα οδηγησε απλα στην αυτοκαταλυση τους.
Αλμα Σιερρα
28/06/2011 18:39
Μα οι κουκοιθυλοφοροι ΤΙ θελουν σε μια (ειρηνικη) συνγετροσι (διαμαρτιριασ) ???? Αυτοι ΘΑ διαμαρτιριθουν ΚΟΥΚΟΥΛΟΜΕΝΟΙ? Παει, ο Παπαδοπουλος θα βρικολακιασει για να μπει ΤΑΞΙ στους δρομους ! Λεω μηπως και σοθουν τουλαχιστον τα μαρμαρα ! Δεν κιταζεται να καθαρισεται τουσ δρομουσ και τισ πλατειεσ καλιτερα? Μονο για φασαρια εισαστε πρωτοι ? Ρεζιλη των σκυλιων εχετε γινει. Ολλο λουφα εισατε. Αν ερχοταν μια Θεομηνια, ενα τσουναμι, ενασ σεισμος, μια τεραστια κατολυσθιση, δεν θα τρεχατε ολλοι να βοιθυσεται ? Γιατι λοιπον δεν βοιθατε ΤΩΡΑ που ολλα αυτα τα εχεται παθει, αφου ΚΑΙ εσεισ #φαγατε# εκτοσ απο τουσ αλλους? Τι θελατε τοσα δανια ? Ακομα δανιο για ΜΑΝΟΝ περνατε, δεν ξερατε οτι αυτα μια μερα θα τα δινατε πισω? Μεγαλη ζωη, μονο για μεγαλα πορτοφολια ! Δυστχως! Και τα ΜΕΤΑΧΟΤΑ ΒΡΑΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΜΕΤΑΞΟΤΟΥΣ ΚΟΛΟΥΣ λεει η γιαγια μου ! Προσεξτε μην (κριωσεται ) στους δρομουσ. Εχει ψυχρα τα βραδυα στην ξεσκισμενη...πανεμορφη παλε ποτε ΑΘΗΝΑ !!! Αλμα Σιερρα
Χρήστος Κ
28/06/2011 18:39
Δεν μπορούν να καταλάβουν πως, ΔΕΝ χρειάζεται η φυσική παρουσία τών Βουλευτών για να ψηφίσουν;;;
Κωνσταντίνος Μ.
28/06/2011 18:14
Ασφαλίτες και το συνάφι τους εν δράση...
χαραλαμπης
28/06/2011 18:11
Εαν το μεσοπροθεσμο ειναι γολγοθας και το να βγουμε απο την ευροζωνη ολεθρος ας γινουμε εμεις τα ελληνικα νοικοκυρια μετοχοι του ελληνικου χρεους αγοραζοντας υποχρεωτικα και εθελοντικα για μια πενταετια ομολογα του ελληνικου δημοσιου με μια αποδοση ισοδυναμη εκεινης του επιτοκιου του ΔΝΤ δηλαδη κοντα στο 3%. Εχετε μισθο η συνταξη 1500 ευρω το μηνα, 1300 θα τα περνετε σε ευρω, 200 σε ομολογα. Μισθοι, συνταξεις, τοκοι και μερισματα να περιεχουν και ενα ποσοστο ομολογων στις ταξεις τους. Η επενδυτικη παρουσια των νοικοκυριων στο δημοσιο χρεος υπηρξε παντοτε μηδαμινη και εμμεση, με την εννοια οτι ηταν τελικα οι τραπεζες και τα ταμεια που επενδυαν σε αυτα χωρις να τα μεταπουλουν με την σειρα τους στον μικροεπενδυτη. Ηρθε η ωρα η αποταμιευση να κινηθει μαζικα προς αυτον τον τομεα ωστε και το κρατος να μαθει να χειριζεται το χρημα με υπευθυνοτητα μεγαλυτερη απο κεινη που αντιστοιχει στα δανεια των ξενων. Θα ηταν φερειπειν αδιανοητο ο ΟΣΕ να αφηνει 600 εκ ευρω τον χρονο ελλειματα εαν το δημοσιο ειχε ως αναφορα του την λαικη αποταμιευση. Ας δωσουν το παραδειγμα οι 300 της βουλης με την εθελοντικη αποκτηση 10000 ευρω εκαστος σε ομολογα του ελληνικου δημοσιου και ας ακολουθησουν σε ενα πατριωτικο κρεσεντο εχοντες και κατεχοντες εν Ελλαδει και εκτος Ελλαδος. Ο πατριωτικος εξαναγκασμος μπορει να αποβει σωτηριος για την χωρα δεδομενης της μεγαλης αντιστασης στο μεσοπροθεσμο ...
Tsakitzis
28/06/2011 18:09
Η αστυνομία πρέπει να τσακίσει τους αληταράδες που ταλαιπωρούν την Αθηνα με τα σπασίματα τους και τις αναρθρες κραυγές τους.
δημ ξεν
28/06/2011 18:04
Παίζουν πόλεμο αστυνομικοί με στολές και αστυνομικοί με κουκούλες,για να προσπαθήσουν να διαλύσουν τον κόσμο.Δεν γλυτώνει με τίποτα ο Γιωργάκης,αργά η γρήγορα η πτήση με το ελικόπτερο θα γίνει πραγματικότητα.
Ενας πρωην κουμουνιστης
28/06/2011 17:50
Να κηρυχθει παρανομο το ΚΚΕ και το ΣΥΝ.ΡΙΖ.Α .Δεν εχουν κανει τιποτα καλο απο τοτε που ιδρυθηκαν.Μονο πολεμο, διχονοια,μισος,φθονο και καταστροφη εχουν φερει. Η Ελλαδα δεν θα παει ποτε μπροστα οσο υπαρχουν αυτα τα κομματα της οπισθοδρομησης.
Εκκαθάριση τώρα
28/06/2011 17:42
Φαίνεται πως η Αστυνομία έχει αρχίσει να κανει τη δουλειά της και να καθαρίζει το Σύνταγμα από τη μπόχα της συριζίλας και των ξεπλυμένων πρεζονιών (5.41μμ). Τα καθίκια της "ζουγλας" κλαινε που ξεβρωμίζει το τοπίο
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
28/06/2011 17:28
Πόσοι από τους κουκουλοφόρους είναι αντιεξουσιαστές και πόσοι δεν είναι αλλά κρύβονται κάτω από τις μάσκες παριστάνοντας τους αντιεξουσιαστές ώστε να διευκολυνθεί η ρίψη χημικών και να αποτραπεί η συμμετοχή του πολίτη στις διαδηλώσεις;
Anti
28/06/2011 17:02
Γιατί η αστυνομία δεν συλλαμβάνει τα κομμουνιστοειδή αποβράσματα;;
Pagalos
28/06/2011 16:53
Κατεβασαμε τους κουκουλοφορους! Σε λιγο... και τα τανκ:))
ψηλος ..
28/06/2011 16:36
αυτοι που λενε να ξεπουληθουν ολα για να απολυθουν μονο και μονο οι δημοσιοι υπαλληλοι μαλλον δεν ξεπουν τι επακολουθει μετα το ξεπουλημα.αυτοι οι ανικανοι που μασ κυβερνανε μασ αντιμετωπιζουν σαν σκλαβους που πρεπει να εκτελουν διαταγες.μην ξεχνατε πωσ ολοι ειμαστε πανω στο ιδιο πλοιο και αν βουλιαξει θα πνιγουμε ολοι.
AEI....!!!!
28/06/2011 16:28
μπραβο μπατσοι, παλι σπατε τηv Αθήνα σαv αντιεξουσιαστές !!!!
Λίλα
28/06/2011 16:25
Ήταν αναμενόμενο ότι θα έβαζαν τους προβοκάτορες για να φοβίσουν τον κόσμο να μην πάει στο Σύνταγμα.
ττ
28/06/2011 16:23
Μπραβο στους κουκουλοφορους που κανουν κατι ουσιαστικο. Αν ολοι κανανε το ιδιο στη βουλη δε θα υπηρχε μεσοπροθεσμο.
saintdimitris
28/06/2011 16:04
Είναι πραγματικά δύσκολη η απόφαση που πρέπει να πάρει ο αρμόδιος υπουργός, αλλά η λύση είναι μία. Όλα τα ΜΑΤ στην πίστα, επιτέλους αυτό το τριτοκοσμικό πανηγύρι πρέπει να τελειώσει. Αυτοί όλοι με τα αυθαίρετα, που δεν κόβουν και δεν παίρνουν αποδείξεις, που βάλανε τα παιδιά τους σε δουλειά με ρουσφέτια,που ψήφισαν τα κόμματα που μας εκπροσωπούν στη βουλή, που πετάνε σκουπίδια στο δρόμο απλά γιατί, έλα μωρέ η Αθήνα χαμένη υπόθεση είναι...... αυτοί όλοι που ψήφισαν τους 300, είναι τώρα απ'εξω και εμποδίζουν αυτούς που προσπαθούν σωστά ή λάθος ο καθένας από τη μεριά του, να δουν πως διάολο θα αλλάξει σελίδα η διεφθαρμένη Ελλαδίτσα, να εφαρμόσουν δημοκρατικές διαδικασίες. Έχω σιχαθεί τη μαγκιά του Έλληνα. Μαύρο είναι το παρόν,γκρίζο το μέλλον. Μαζί φταίμε όλοι φάγαμε δε φάγαμε. Καιρός να βάλουμε μυαλό. Πάρε μια σκούπα και καθάρισε τη γειτονιά σου, οι τσάμπα μούντζες είναι για τσάμπα μάγκες. Ή δράσε ή σκάσε. Και άσε την τρομοκρατία και τις πέτρες στη θέση τους. Αϊ σπίτ !
Αγανακτισμενος Ξενιτεμενος
28/06/2011 15:58
Γιατι αποκαλειτε αυτους τους ΑΛΗΤΑΡΑΔΕΣ αντιεξουσιαστες; Μπαγλαρωμα αμεσως, ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ. Και οι αλλοι ατη δουλεια, επιστρατευση. Ρεζιληδες, τεμπεληδες, ψευτοεργατοπατερες με βιλλες.
GREVENA IQ
28/06/2011 15:54
Η αλητεια,ο λαικισμος,οι δηθεν αγανακτισμενοι η νεοελληνες που ειχανε μαθει να ζουνε εις βαρος μιας ολοκληρης κοινωνιας....ειναι εδω να μας θυμηζουνε αυτο το παναθλιο και κακο προσωπο της Ελλαδος,ειναι εδω να μας απειλουνε οτι τιποτα δεν θα αλλαξει,τιποτα δεν θα γινει και οτι αυτοι πρεπει και θα συνεχισουνε να ζουνε εις βαρος μας........ακομα και αν χρεοκοπησει η χωρα!!!!!! ΟΧΙ "κυριοι" κανετε μεγαλο λαθος η Ελλαδα θα αλλαξει γιατι το θελουμε ολοι εμεις οι υγιεις σκεπτομενοι ΕΛΛΗΝΕΣ..........γιατι το θελει η λογικη! καμια πατριδα δεν σας ανοικει περισσοτερο απο οτι ανοικει σε ολους μας,κανενας δεν σας χρωσταει οπως λανθασμενα νομιζετε!!!!!!!
Αλήτες κουκουλοφόροι
28/06/2011 15:06
Αληταρία κουκουλοφόροι! Ανάθεμα τη χούντα σας, με το έτσι θέλω να χτυπήσω τη χώρα! Βγάλτε όλα τα ΜΑΤ και χτυπήστε τους αλύπητα και ρίξτε τους στην κλούβα και αν χρειαστεί βγάλτε και το στρατό να πάρει ο διάολος! Και μη μου πείτε ότι είμαι χουντικός. Εκείνοι είναι η χούντα. Τόσα χρόνια η ίδια καραμέλα. Είναι η ώρα να σταματήσει αυτό το καρναβάλι με τους κουκουλοφόρους! Διαλύστε τους αστυνομικοί! Ρίξτε χημικά να φύγουνε! Διαλύστε τους αλύπητα! Σιχάθηκα πια να βλέπω το κέντρο της Αθήνας πεδίο μάχης και κλείστε τους μέσα να μη ξαναβγούν και τα επαναλάβουν! Αλήτες, ε αλήτες!
George Langadinos
28/06/2011 15:04
H Ελλάδα Γράφει Iστορία Κ. Παγκαλε! Οι «Αγανακτισμένοι» Ο όρος «Αγανακτισμένοι», είναι ο σκόπιμος γραπτός λόγος του δηλητηριώδους ερπετού των (MME). Είναι η απελπισμένη προσπάθεια από ορισμένους ξεπουλημένους υπηρέτες των (MME), οι οποίοι αποσκοπούν να χειραγωγήσουν και να υπονομεύσουν ένα επαναστατισμένο Eλληνικό λαό ο οποίος ξεσικόθηκε και γράφει ιστορία κατά των αναξιόπιστων πολιτικών και των αρχιρουφιάνων της παγκοσμιοποίησης. Από Καναδά, Γιώργος Λαγκαδινός
ΙΥ
28/06/2011 15:02
ΔΥ του ΠΑΜΕ. εμεις ξερουμε απο πεινα. καιρος να μαθετε και εσεις.
Βραδύνους
28/06/2011 14:42
Αν μη τί άλλο για να τη σπάσω του πατέρα μου που επιμένει στυλικά, υποστηρίζοντας ότι οι αρχαίοι χρησιμοποιούσαν τις "στήλες" για ταφόπλακες, επιτυμβίους και άλλα τέτοια ψυχοπλακωματικά! Βραδύνους ο Ελλην

όλες οι τελευταίες ειδήσεις