Η εναλλακτική λύση είναι η καταστροφή, τονίζει ο Πρωθυπουργός

Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΖΗΣΕΙ
ΤΙΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ ΜΙΑΣ ΧΡΕΟΚΟΠΙΑΣ

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 11/06/2011 23:44 | ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ: 12/06/2011 10:32 |
Μιλώντας στο «Βήμα της Κυριακής» ο κ. Παπανδρέου αναγνωρίζει την αγανάκτηση που υπάρχει στην κοινωνία, αλλά εξηγεί ότι η εναλλακτική λύση είναι η καταστροφή

Να προχωρήσει σε όλες τις απαιτούμενες αλλαγές με σκοπό να υλοποιηθεί το Μεσοπρόθεσμο Πρόγραμμα δηλώνει αποφασισμένος ο Πρωθυπουργός, Γιώργος Παπανδρέου, ξεκαθαρίζοντας παράλληλα ότι η απόφαση είναι να μην ζήσει ποτέ η ελληνική οικογένεια τις συνέπειες μιας χρεοκοπίας.

Να προχωρήσει σε όλες τις απαιτούμενες αλλαγές με σκοπό να υλοποιηθεί το Μεσοπρόθεσμο Πρόγραμμα δηλώνει αποφασισμένος ο Πρωθυπουργός, Γιώργος Παπανδρέου, ξεκαθαρίζοντας παράλληλα ότι η εναλλακτική λύση είναι η καταστροφή, καθώς η απόφαση είναι να μην ζήσει ποτέ η ελληνική οικογένεια τις συνέπειες μιας χρεοκοπίας.

Παράλληλα, επαναλαμβάνει την έκκληση για συναίνεση προς τη Νέα Δημοκρατία και παρέχει στήριξη προς τον υπουργό Οικονομικών, Γιώργο Παπακωνσταντίνου, τονίζοντας ότι οι αποφάσεις είναι συλλογικές, «οι επιτυχίες και τα λάθη επίσης».

Μιλώντας στην εφημερίδα «Το Βήμα της Κυριακής», ο κ. Παπανδρέου αναγνωρίζει την αγανάκτηση που υπάρχει στην κοινωνία, αλλά εξηγεί ότι δεν υπάρχει εναλλακτική λύση.

«Δεν έχω κανένα σκοπό να αφήσω την Ελλάδα να μπει σε μια οδυνηρή περιπέτεια. Με κατακόρυφη πτώση του βιοτικού επιπέδου όλων των Ελλήνων και την Ελλάδα αδύναμη, χωρίς την παρουσία που της προσφέρει το ισχυρό νόμισμα.

» [...] Και κανείς δεν μπορεί να κοροϊδεύει τον κόσμο ότι θα εξακολουθήσουν να μας δανείζουν χωρίς τίμημα: να παίρνουμε δηλαδή λεφτά χωρίς να κάνουμε τίποτε...»

Ο κ. Παπανδρέου συμπληρώνει ότι «στο μυαλό κάποιων» υπάρχει η σκέψη εξόδου της Ελλάδας από την ευρωζώνη: «Πρέπει να δείξουμε τη μεγαλύτερη δυνατή συνέπεια, ώστε να μην μπορεί κανένας να πει ότι 'εσείς φταίτε, εσείς είστε το πρόβλημα, φύγετε'.»

Απαντώντας σε ερώτηση σχετικά με την κριτική που δέχεται ο υπουργός Οικονομικών Γιώργος Παπακωνσταντίνου, ο πρωθυπουργός ξεκαθαρίζει ότι οι αποφάσεις είναι συλλογικές, «οι επιτυχίες και τα λάθη επίσης».

Σε ερώτηση για το τι θα πράξει σε περίπτωση που βουλευτές του ΠΑΣΟΚ καταψηφίσουν το Μεσοπρόθεσμο, εμφανίζεται βέβαιος ότι οι βουλευτές έχουν την απόλυτη συναίσθηση της ιστορικής ευθύνης για τον τόπο.

Ο κ. Παπανδρέου απορρίπτει την άποψη ότι η κυβέρνηση δεν νομιμοποιείται να λάβει αποφάσεις πέραν της θητείας της, επιχειρηματολογώντας ότι όλες οι κυβερνήσεις υπογράφουν συμφωνίες που ξεπερνούν το χρονικό τους όριο.

«Μήπως ρώτησε κανέναν η προηγούμενη κυβέρνηση όταν χρέωσε τη χώρα με άλλα 150 δισ. ευρώ;»

Και νέα έκκληση για συναίνεση

Σε κάθε περίπτωση καλεί εκ νέου τον πρόεδρο της ΝΔ, Αντώνη Σαμαρά, να βάλει πλάτη στην εθνική προσπάθεια.

«Στην κατ΄ιδίαν συνάντηση που είχα μαζί του τού παρουσίασα πίνακα με 18 προτάσεις της ΝΔ που ήδη υλοποιούμε και άλλες 14 που θα μπορούσαμε να συζητήσουμε.

» [...] Το παράδειγμα της Πορτογαλίας είναι πολύ διδακτικό. Οι βασικές πολιτικές δυνάμεις εκεί έστειλαν παντού μήνυμα σοβαρότητας και υπευθυνότητας. Γιατί όχι και εμείς;»

Μάλιστα, επαναλαμβάνει ότι είναι ανοιχτός σε πρόσωπα κοινής αποδοχής ή και από άλλα κόμματα για κρίσιμες θέσεις.

Στην ίδια συνέντευξη ο πρωθυπουργός –με αφορμή τα όσα γράφτηκαν για την τοποθέτηση «επιτρόπων» στα υπουργεία- χρησιμοποιεί σκληρή γλώσσα έναντι «όσων παριστάνουν τους 'υπερπατριώτες', θέλοντας να παρουσιάσουν την εικόνα μιας κυβέρνησης 'ενδοτικής' και 'υποκινούμενης' από ξένα κέντρα»:

Λέει χαρακτηριστικά: «Τους επιστρέφω όλη την αθλιότητα. Είναι πατριωτικό να στερείς από τη χώρα σου τη δυνατότητα να προοδεύσει αντλώντας από την εμπειρία άλλων χωρών; Γιατί να μην έχουμε τη γνώμη και τις γνώσεις τους;

» Εκτός αν θεωρούν ότι έχουμε καλή δημόσια διοίκηση και όλα τρέχουν ρολόι. Εκτός αν απειλούνται ότι θα χάσουν προνόμια και φέουδα. Εμείς αποφασίζουμε και κανένας άλλος.»

Τέλος, στην ερώτηση για το αν έχει μετανιώσει για τη φράση «λεφτά υπάρχουν», ο πρωθυπουργός απαντά: «ξεχνάτε ότι η φράση μου έλεγε 'και πού πήγαν;'. Και σήμερα αν σπάσουμε τη φοροδιαφυγή και τη διαφθορά, λεφτά θα υπάρχουν.»

85
ΕΛΛΗΝΑΣ .
15/06/2011 17:37
Μαιρη Π. 13/6/2011 21:25.

Εγώ να ζητήσω από εσένα συγγνώμη ! μεγάλη ιδέα έχεις για τον εαυτό σου , και εγώ εκφράζομαι όπως γουστάρω για κάποιων η κάποια που τσουβαλιάζει όλους αδιακρίτως .
Τι απειλές σου αλλού ,όχι σε εμένα .
@ Πανος
15/06/2011 13:08
η Γερμανία ΔΕΝ ΕΠΙΜΕΝΕΙ. Εμεις ζηταμε να Μας σωσουν.
ΕΛΛΗΝΑΣ .
14/06/2011 14:13
Μαιρη Π. 13/6/2011 21:25.

Εγώ να ζητήσω από εσένα συγγνώμη ,μεγάλη ιδέα έχεις για τον εαυτό σου , και εγώ εκφράζομαι όπως γουστάρω για κάποιων η κάποια που τσουβαλιάζει όλους αδιακρίτως .
Τι απειλές σου αλλού ,όχι σε εμένα .
Αχερων Δ.
13/06/2011 23:06
Ιωαννη Ακτημωνα Δυστυχως δεν βλεπω εδω μεσα, αλλα και σε αλλα Blogs πολλους που να εχουν ιδιες αποψεις. Αν μπορουσα να εκανα ενα μονο θαυμα θα εξαφανιζα δια παντος ολα τα ιδιωτικα καναλια "οχετους" της χωρας. Μαζι με ολα τους τα ...αστερια.
Θ Κ
13/06/2011 22:48
Γιώργο, μόνο στο σοσιαλισμό ελπίζει η ελληνική οικογένεια πια.
giorgos giorgos
13/06/2011 22:28
Ο δουρειος ιππος του Ομπαμα εχει στριμωξει για τα καλα την Μερκελ και ολη την Ευρωπη,τον βλεπουμε και στη φωτογραφια .........
Μαιρη Π.
13/06/2011 21:25
@ ΕΛΛΗΝΑΣ. 13/06/2011 12:56

Οταν αναφερεστε σε α'' προσωπο να προσεχετε το λεξιλογιο σας.Επισης δεν θα μου απαγορευσετε το δικαωμα να εκφρασω τη γνωμη μου εν γενει. Δεν σας αφορα ο τοπος διαμονης μου. Απαιτω να μου ζητησετε αμεσως συγνωμη.

Mary P. Alberta Canaa
ΕΛΛΗΝΑΣ .
13/06/2011 21:07
Το ΠΑΣΟΚ με τον αρχηγό του τον ψεύτη σκαρφάλωσε κοντά στο 45% στης εκλογές του 2009 γιατί να μην σκαρφαλώσει και η Ν.Δ ΣΤΟ 31 % , σε ότι αφορά εάν είμαστε ηλίθιοι η όχι να ρωτήσετε τον εαυτό σας κυρ. Μανωλιδη , οι μεν όπως λέτε δημιουργήσανε την Μικρασιατική καταστροφή τότε όταν εσείς και εγώ δεν ήμασταν ακόμη γεννημένοι ( πράγμα που δεν είναι έτσι ) , οι τωρινοί του σοσιαλιστικού κόμματος τι είναι ? σωτήρες μήπως ?
ΤΖΑΝΑΜΠΕΤ
13/06/2011 20:49
Χρεοκοπηστε να τελειωνουμε..
καψουρης οσλονικιος
13/06/2011 20:32
τι τα θέλεις τα λεφτά
να τα καψεις τι τα θες
χερια αλλαζουν τακτικα
μηπως τα χες κι απο χτες
τα λεφτα ειναι δανικα
τι τα θελεις τι τα θες

Themis
13/06/2011 20:25
....Είπε ο απειρος κ ΓΑΠ .....Η ελληνική οικογένεια δεν πρέπει να ζήσει τις συνέπειες μιας χρεοκοπίας............. κ κ ,Η παραπάνω λέξεις θα έβγαιναν μόνο από έναν ''ανίδεο'' άπειρο , καθοδηγούμενο άτομο , αλλά !! ποτέ από έναν Έλληνα πολιτικό ? ..... κ ΓΑΠ η ελληνική οικογένεια ΖΕΙ σήμερα μεγαλύτερες συνέπειας χρεοκοπίας , διότι την χρεοκόπησες αφήνοντας την ελληνική παιδεία μας δίχως ΟΡΑΜΑΤΑ......και τους γονείς χωρείς εργασία και ''κατά μαύρο αύριο'' ? ...... .Έλληνες , όλα τα κώματα εργάζονται για ''έναν οικονομικό γίγαντα '' που είναι εχθρός του ελληνισμού. αυτά ακούμε κάθε μέρα ? , ο κ ΓΑΠ είναι βαλτός λένε ! με 2.5 δισ bonus εάν καταφέρει να κάνει το Έλληνα τρισάθλιο με καμία παραγωγικότητα , με μια αγράμματη παιδεία , ξεχνώντας τον ΕΛΛΗΝΑ και τον ΕΛΛΗΝΙΣΜΟ που λατρεύει η ανθρωπότητα, επίμονα ζητά να τον κάνει τόσο φτωχό! φέρνοντας εδω κάποιον '' σορο '' να μας δίνη 350€ μηνιάτικο ,εκμεταλλευόμενος τον ελληνικό γεωλογικό πλούτο τον ΕΛΛΗΝΩΝ εκεί θέλει να μας πάει , αυτό λένε στην αγορά, είναι το σχέδιο Κίσινγκερ/Αττίλα.. Είναι άμεση ανάγκη να φύγουν όλοι και η 300 της βουλής διότι συνεχίζουν όλοι να ακούνε ‘τελικός’ τον κ ΓΑΠ που επίμονα θέλει να μας οδηγήσει στην φτώχια αμελώντας την ζητά επίμονα ο λαός τον 2 εκκ που καθημερινά είναι έξω από την βουλή και Θεσσαλονίκη . Άμεσα αλλαγή του συντάγματος, και στης κάλπες για εκλογές, Ο κάθε έλληνας με 100 % ελληνική συνείδηση να εκλέξει ΜΟΝΟ 100% έλληνες που γνωρίζουν και υμνούν την ελληνίδα ΘΕΜΙΔΑ, η ηγέτες του έλληνες 100% που πονούν την ελληνική οικογένεια , μόχθο , κοινωνία, γνώστες παιδείας με σίγουρο μέλλον , παραγωγής και ευημερία , συνολική δικαιοσύνης στους καλούς φόρο πληρωτές, και άμεση φυλάκιση στους κακούς , μέγιστη δημιουργία προσεγμένης οικονομικά δημόσια διοικήσεις να συντελεί στην άμεση προσφορά έργου περνώντας άμεσες ευθύνες. . Ο έλληνας πρέπει να μπει στην πραγματική αναπτυξιακή Παραγωγή με 11 μήνη εργασία τον ΧΡΟΝΟ παράγοντας και εξάγοντας μέγιστο βιομηχανικό προϊόν που αποτελείτε από επιστημονικό έμψυχο υλικό ?, Είναι απλό και μοναδικό για να μπορέσουμε να δούμε τον πλούτο που μας λείπει ? ΜΟΝΟ Παραγωγή και ζήτηση σωστού πελατολογίου σε αγοραστικές αγορές ΟΧΙ καρπούζια που αγοράζει η Γερμανία και δυτικές χώρες ? , νέες αγορές που μπορούμε να εξάγουμε ελληνικά μηχανήματα ‘’τα λίγα που παράγουμε’’, και ελληνική Γνώσει , επιστήμη , έρευνα, κάθετη παραγωγή της πλούσιας σε τροφές και βιταμίνες ελληνικής γης , διότι παραγωγή ήσσων ανάπτυξη , και με καλούς 100% έλληνες ηγέτες. η ανάπτυξη να μετατραπεί σε ολοκληρωμένο κοινωνικό πλούτο, δίνοντας στην ελληνική παιδεία δάσκαλους όπως ο Αριστοτέλης κλπ για να παράγουμε το μέγιστο στο μέλλον . Σήμερα ο πολιτικός κόσμος δεν μιλά για κάτι παρόμοιο με 100% ζήλο και επιθετικότητα στην βουλή .Η Ελλάδα έχει φυσικό και έμψυχο πλούτο απλός λείπουν η 100% ΕΛΛΗΝΕΣ ΗΓΕΤΕΣ κρατώντας τον πλούτο για την ελληνική κοινωνία . Ο κ ΓΑΠ απέτυχε κρίμα, διότι είναι περισσότερο εβραίο αμερικανός παρά έλληνας, διαβάζουμε ο πατέρας του κ Ανδρέας Παπανδρέου από τα 4 του χρόνια μεγάλωσε με την εβραϊκής καταγωγής μητέρα του ( κ Μινεικο) παίρνοντας την εβραϊκή παιδεία Η σύζυγος και μητέρα του κ Μαργαρίτα Chad είναι εβραϊκής καταγής και αμερικανίδα , όποτε ο κ ΓΑΠ μεγάλωσε σαν εβραιοαμερηκανος και είναι σωστό να μην γνωρίζει τον ΕΛΛΗΝΑ τον ελληνισμό την Γειτονιά, τον γείτονα που μιλά ελληνικά τρώει σουβλάκια και πίνει ούζο στο’ μπακάλικο’ της γειτονίας είναι σωστό να μην πονέσει την ελληνική κουλτούρα διότι δεν την ξέρει , και διότι έμαθε να πονά μόνο τους καλούς μας φίλους και αδέλφια εβραίους και αμερικανούς .Λένε από το προεδρικό του γραφείο έβγαλε ότι’ ελληνικό υπήρχε’ και έβαλε εβραίους αδελφούς ?? Έκανε μεγάλο λάθος που πολιτεύτηκε στην Ελλάδα και όχι στο Ισραήλ η Αμερική . Κακός σήμερα τα έκανε Θάλασσα και εμείς θα πληρώσουμε ?? αλλά φτάνει … κ Γαπ’ τέρμα στα ελληνικά’…. Φύγετε όλοι σας αμέσως, διότι ‘εμείς’ κ ΓΑΠ δεν είμαστε άπειρη σαν και εσάς ? και η δικές σας '' ηλίθιες ΓΚΑΦΕΣ'' αγγίζουν εμάς τους έλληνες και την Ελλάδα που ο κόσμος αναρωτιέται εάν είμαστε τα πεδία το Αριστοτέλη η το λουμουμπα.. Κ ΓΑΠ εμείς δεν είμαστε ο ‘ ηλίθιος λαός’’ διότι κουβαλάμε το αίμα της Γης του Ωκεανού του Πόντου , Ήφαιστου Ηρακλή Οδυσσέα Πλάτων Ιπποκράτη Αριστοτέλη και χιλιάδων άλλον ΕΛΛΗΝΩΝ που υμνεί και ζητά να γνωρίσει την συνέχεια μας επίμονα όλη η ανθρωπότητα ….
Θωμας
13/06/2011 19:29
Οπως φαινεται απο τα σχολια οι περισσοτεροι ελληνες δεν εχουν αντιληφθει ακομα τη σοβαροτητα του προβληματος και το μονο που ξερουν ειναι να κατηγορουν τους πολιτικους.Λες και για την καταντια της ελλαδας ευθυνονται μονο οι πολιτικοι μας!Ελπιζω και ευχομαι να ΧΡΕΩΚΟΠΗΣΕΙ η ελλαδα για να καθαρισει ο τοπος μια και καλη,να καταστραφουν τα λαμογια και οι τεμπεληδες και να ξεκουμπιστουν απο το δημοσιο οι χιλιαδες συνδικαλιστες,κομματοσκυλα,εργατοπατερες και οι ανικανοι!Τελειωσε το παρτι κυριοι που μου θελατε εξοχικα και Καγιεν με ξενα χρηματα!
Αχερων Δ.
13/06/2011 18:58
Για την Mary P. Alberta Canada Γεια στο στομα σου κοριτσι μου. Σε 10 σειρες τα ειπες ΟΛΑ. Αλλα φαινεται ειναι ο αερας σ''ατην την υπεροχη χωρα που μας εχει χαλασει τα μυαλα. Σε μια χωρα που δουλευομε το καλοριφερ απο Σεπτεμβρη μεχρι Μαη και το Αιρ Κοντισιον απο.. Απριλη μεχρι Νοεμβρη. Που παιρνουμε το ασανσερ απο τον 1ο για να κατεβουμε στο ισογειο για να πεταξουμε τα κοινα σκουπιδια στον καδο με τα ανακυκλωσιμα. Που μπαινουμε σε 1.5 τονο λαμαρινα για να παμε 2 χιλιομετρα μακρυα και να περιφςρομαστε αλλα 2 χλμ για να βρουμε να παρκαρουμε, ειτε πανω σε γωνια, ειτε σε πεζοδρομιο ειτε να διπλοπαρκαρουμε. Που αγοραζαμε τροφιμα για 10 ατομα για να ταισουμε τεσσερα. Που οι δρομοι μας ειναι ποιο λειοι απο το πατωμα του σαλονιου μας αλλα με λακουβες σαν τους σεληνιακους κρατηρες. Που δεν ξερουμε αλλα δεν θα μαθουμε ποτε ΠΟΣΟ Μακακες ειμαστε. Και αυτο ειναι το χειροτερο.
Φον Φούφουτος.
13/06/2011 18:23
Έχεις φροντίσει Γιωργάκη, για τμηματική και με δόσεις χρεοκοπία, των μισθωτων και των συνταξιούχων.
Στις δοξασμένες Σοσιαλιστικές μέρες σου, μόνο αυτοί πληρώνουν.
θωμάς
13/06/2011 14:35
Πιστευετε οτι ειστε μια δημοκρατική εφημερίδα;)
καντε GALLOP....τι πιστεύουν οι αναγνώστες και άλλοι για τα Νεα και τους δημοσιογράφους τους.)

Με πολλές ποιοτικές ερωτήσεις...οχι τιποτε αλλο για να μην ζειτε στην κοσμάρα σας.
ο κοσμος της ελλαδος καταρρει
13/06/2011 14:15
το μεγαλο προβλημα αυτην την στιγμη για την ελλαδα ειναι η πληρη ανικανοτητα , ανυπαρξια , του υπουργειου οικονομικων , και των ημετερων που το στελεχωνουν .
προσφατα ακουσα εναν υφυπουργο οικονομικων να λεει οτι θα ανεβασουν τις αντικειμενικες αξιες των ακινητων διοτι περιμενουν εντος 2012 αυξηση στις πραγματικες τιμες των ακινητων σαν απορροια της μεγαλης ζητησης για αγορα ακινητων. στην ελλαδα αναφεροταν!!!!!!!!!!!!!!!!!
ειναι σαν να μην ζουμε στην ιδια χωρα με τους υπουργους αυτης της κυβερνησης , αυτοι δεν εχουν καταλαβει κριση ;;;
δεν βλεπουν οτι η κτηματαγορα ειναι παγωμενη στελνοντας στην ανεργια εκατομμυρια εργαζομενους στον κλαδο της οικοδομης , και οχι μονο .
γρηγορη αλλαγη του οικονομικου επιτελειου με διορισμο ανθρωπων που εχουν δουλεψει στην ζωη τους και δεν εχουν βγει μεσα απο τον αποστειρωμενο κομματικο σωληνα των κομματων .
τα νεα που ακουγονται απο το εξωτερικο για την ελλαδα δεν ειναι καλα . θα προλλαβει ο ΓΑΠ η ολοι μαζι ειναι αγνωστο .
μου κανει εντυπωση η σταση σαμαρα !!!!!!!
την ωρα που ολη η ευρωπη πασχιζει να διασωσει την χωρα μας εδω οι ελληνες πασχιζουν να την χρεωκοπησουν με αποκορυφωμα την σταση σαμαρα που δεν συναινει βαζοντας πανω απο ολα το κομματικο συμφερων του .
τοσο δυσκολο ειναι να καταλαβουν οι ελληνες οτι με ελλειμα 16 % καθε χρονο σε 5 χρονια θα εχουν διπλασιασει ι το δημοσιο χρεος τους με τα τοκοχρεωλυσια μαζι !!!!!! απαιτουνται περικοπες και φυσικα θα γινουν απο τους ελληνες , οχι απο τους γερμανους , η τους γαλλους .
το παντεσπανι τελειωσε φιλοι μου , οσο πιο γρηγορα το καταλαβεται τοσο πιο γρηγορα σωθειται .
θωμάς
13/06/2011 14:12
Οι δημοσιογράφοι κανουν παρέα με τους πολιτικούς....αποκτούν την ψευδαίσθηση σταδιακά, οτι εχουν τις ιδιες γνώσεις και εξουσία με τους πολιτικούς και έχουν τα ιδια προνόμια με αυτούς...

Το ελληνικό παράλογο σε όλο το μεγαλείο του.

Μια απλή σύγκριση με τους δημοσιογράφους του εξωτερικού που τεκμηριώνουν κάθε αποψή τους...για να καταλάβουμε πόσο γελοίοι ειναι οι Ελληνες και πληρωμένοι με γελοίες υποσχέσεις και ψίχουλα.

Ένας αναγνώστης
13/06/2011 14:05
Ξαναγράφω εδώ, αν και τα είπα δεκάδες φορές μέχρι τώρα: Δεν είναι η χρεοκοπία αυτή καθαυτή που μας την έχει βιδώσει, εμάς τους αγανακτησμένους. Ούτε τα μειωμένα μας εισοδήματα, ούτε η φτώχεια. Αυτά είναι της ζωής, έρχονται και φεύγουν. Αυτό που μας έχει κάνει να λυσσάξουμε είναι ότι μας επιβλήθηκε η εξαθλίωση τόσο ξεδιάντροπα, ετσιθελικά και χυδαία από κάποιους που νομίζουν ότι αποφασίζουν για μας ό,τι αυτοί θεωρούν σωστό για μας! Και δεν εννοούμε μόνο το μνημόνιο αλλά την συνολικη αυθάδεια με την οποία οι κάθε <<ηγέτες>> μας διαχειρίζονται σαν να ήταν απόλυτοι άρχοντες! Αυτοαποκαλούμενοι <<αρχηγοί>> που αποφασίζουν για τις ζωές μας με το έτσι θέλω! Εδώ όμως είναι που έχει πίσω η αχλάδα την ουρά! Κάποτε φτάνει ο κόμπος στο χτένι γιατί κανείς δεν είναι διατεθημένος να πληρώνει με τη ζωή του για τα λάθη των φαντασμένων <<αρχηγών>>. Αν είμασταν εμείς οι λαμβάνοντες αποφάσεις τότε θα ξέραμε ότι απο δικό μας λάθος καταστραφήκαμε. Αλλά το να καταστραφούν οι ζωές μας απο το έτσι θέλω του κάθε φαντασμένου, αυτό δεν το δεχόμαστε. Οι αγανακτισμένοι θα σας πιέσουν και θα σας βγάλουν το λάδι όχι για επιδοτήσεις και συντάξεις - αυτά έρχονται κατόπιν. Πρώτα όμως θα ανακτήσουμε την άμεση δημοκρατία! Όσο και να σκίζεστε, όσο και να μας κακολογείτε για να διατηρίσετε την εξουσία, εμείς θα σας την αφαιρέσουμε είτε σας αρέσει είτε όχι! ΑΜΕΣΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙ Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΠΟΛΙΤΗΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΣΩΣΤΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΛΑΘΗ!! ΟΙ ΜΕΡΕΣ ΤΩΝ ΝΤΕΜΕΚ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΑ ΕΚΛΕΓΜΕΝΩΝ ΗΓΕΤΩΝ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΝ.
Θωμάς
13/06/2011 13:37
Οι μισθοί στον Ιδιωτικό τομέα πρέπει να είνα κατα πολύ υψηλότεροι απο ότι στον Δημόσιο τομέα.
Δεν υπάρχει αντίρρηση ότι μόνο ο Ιδιωτικός τομέασ μπορεί να φέρει την ανάπτυξη.

Ειναι ηλίθιος, οποιος δίνει πολλαπλάσιους μισθούς στον δημόσιο τομέα. Η χρειάζεται κομματικό στρατο και θέλει τους ψηφοφόρους του σαν σωματοφύλακες του. Το αντίθετο έπρεπε να γίνεται.

Δεν του βγαίνει ομως:) Τώρα άυτό που μενει ειναι να απολυθούν 400000 τουλάχιστον Δημόσιοι υπάλληλοι, οι υπάρχοντες βουλευτές να φύγουν δια παντός απο την πολιτική σκηνή και πιθανώς να αντιμετωπίσσουν τον νόμο, εξορία και δήμευση των περουσιών τους.
ΕΛΛΗΝΑΣ .
13/06/2011 13:22
Γερμανοβιων. 12/6/2011 20:35
Επειδή και άλλος μετά από εμένα υπογράφει με τον ( ΝΙΚ )Έλληνας αν και τον παρακάλεσα να αλλάξει τον (ΝΙΚτου) δεν το έπραξε , όποτε όταν απευθύνεσαι στον Έλληνα να βάζεις την ημερομηνία και την ώρα του δικού του γραπτού και όχι μόνο ΈΛΛΗΝΑΣ .
Ευχαριστώ .
oBama bin Laden
13/06/2011 13:17
Jeffrey τις ζούμε ήδη τις συνέπειες
ΕΛΛΗΝΑΣ .
13/06/2011 13:16
Αλεξανδρος Αθ. 12/6/2011 20:15.
Δεν σου απαντάω επειδή θεωρό υποτιμητικό αυτό που έγραψες για ( τους μη ενημερωμένους ) αλλά για μια εξήγηση πιο λεπτομερής .
Επειδή εσύ είσαι (μαλλον πιο ενημερωμενος.) να ενημερώσεις και εμάς τους ανημέρωτους , που εμείς οι ανημέρωτοι δεν ζούσαμε εδώ τα τελευταία 45 χρόνια και δεν γνωρίζουμε ποίος και ποτέ κατέστρεψε οικονομικά την Ελλάδα , ούτε βέβαια ζούσαμε εδώ τα τελευταία 15 χρόνια του παραδείσου τον ολυμπιακών έργων και της ασύστολης μασάς , την είσοδο της Ελλάδος με κάλπικα νούμερα στην ΟΝΕ τα δανικά με τα οποία αγοράζαμε οπλικά συστήματα και ψήφους και φυσικά δάνεια τα οποία έπρεπε να αποπληρωθούνε γιατί το κράτος έχει συνέχεια( και το λέω αυτό επειδή αναφέρθηκες στον Καραμανλή , και κατά περίεργο τρόπο ξέχασες τον πατήρ Παπανδρέου και Σημίτη ) , σε αυτά να μας απαντήσεις και όχι τι έχει η τράπεζα επενδύσεων της ΕΕ , και εγώ άμα θέλεις μπορώ να σου κατεβάσω ένα κάρο ιδεών που θα σου φύγει το καφάσι .
Θωμάς
13/06/2011 13:10
Η Ελβετία κατόρθωσε αν και μικρή χώρα να εχει το 1/3 του ΑΕΠ της, τα φάρμακα.
Συγκεντρώνοντας στο ίδιο τραπέζι φαρμακευτικές εταιρείες και πανεπιστήμια και δίνοντας κοινό στόχο ( ανακάλυψη-παραγωγή ενός φαρμάκου).

Ποιός είναι ο Μάνος και ο Λοβέρδος που καταστρέφουν τις Ελληνικές φαρμακευτικές εταιρείες( το 1/3 των εργαζομένων έχει ήδη απολυθει), τα φαρμακεία, τα πανεπιστήμια δίνοντας τα λεφτά για έρευνα σε κολλητούς τους, αποσπασματικά, σε εγκάθετους για να να τα ξοδεύουν αλόγιστα, να κανουν δημόσιες σχέσεις στη τηλεόραση και να εκβιάζουν ολους τους αλλους επιστήμονες;

Οταν ελθουν αργότερα, οι πραγματικοί γνώστες της φαρμακευτικής αγοράς και εξοριστούν οι Μάνος - Λοβέρδος, η παρθενογένεση της Ελληνικής αγοράς θα είναι σχεδόν αδύνατη.


ΕΛΛΗΝΑΣ .
13/06/2011 12:56
Μαίρη Π. 13/6/2011 01:07.
Επειδή Μαίρη αναφέρεσαι σε όλους και αορίστως ένα έχω να σου πω να μας πεις εσύ που τα γλύφεις εάν είναι νόστιμο η όχι , σε ότι αφορά εμάς μη σκας δεν θα σου ζητήσουμε δανικά , και κάτι ακόμη καλά είσαι εκεί στον Καναδά μείνε εκεί και άσε εμάς ήσυχους υποδείξεις δεν χρειαζόμαστε .
Θωμας
13/06/2011 12:46
Ο Στέφανος Μάνος είναι απο τους πιο άσχετους και επικίνδυνους πολιτικούς...Αποτέλεσμα ειναι η ολοκληρωτική απιοτυχία του.

Ειναι ανεκδιήγητη η άποψη του οτι τα φαρμακεία έχουν 35% κέρδος, χωρίς να εχει επισκευτει 5 λεπτά ενα φαρμακείο, να δεί ενα τιμολόγιο και να βγάλει το κέρδος στην Λιανική τιμή, ή να ζητέσει την γνώμη της εφορίας που βγάζει το τελικό καθαρό εισόδημα των φαρμακοποιών στο 9-11% αναλύοντας τισ δηλώσεις ολων των 12000 φαρμακοποιών (φοροδιαφυγή δεν υπάρχει καθώς το 80% του τζίρου γίνεται μέσω ταμείων).

Ποιοί δημοσιογράφοι παπαγαλίζουν απόψεις χωρίς να κάνουν την παραμικρή έρευνα και τι ρόλο εξυπηρετούν;

Ο Μάνος την επόμενοι φορά μπορεί να ζητήσει, οι ξενοι να φτύνουν τα Ελληνόπουλα και να πηδάνε τις γυναίκες μας...και οι δημοσιογράφοι να το θεωρούν φυσιολογικό αντί να αρχίσουν να ξερνάνε πανω στον Μάνο και να τον εξορίσουν μιας και δια παντός.

Κλεονικη
13/06/2011 12:09
Η ελληνικη οικογένεια ζει τις συνεπειες της χρεοκοπιας απο την στιγμη που μπηκαμε στο ευρω και με το ΔΝΤ την κορύφωση της ανέχειας. Ποιούς εμπαίζεις, πρωθυπουργέ;
γιαννης
13/06/2011 11:41
Και πως αυτος ο πρωθυπουργος και οι αχρηστοι συνεργατες του που τα εκαναν κυριολεκτικα "σαλατα" και αν δουλευαν σε ιδιωτικη ή πολυεθνικη εταιρια θα ειχαν απολυθει κακην κακως θα μας σωσουν απο τη χρεοκοπια?
Ποιος ασχολειται σοβαρα με τη φοροδιαφυγη οταν το συνταγμα και οι γυρω δρομοι ειναι γεματα με αραπηδες με λινατσες που πουλανε τα παντα?Οταν πασ σε μια παραλια και οι μαυροι παρανομοι πωλητες εναι πιο πολλοι απο τους λουομενους??Οταν νυχτερινα κεντρα κοβουν οτι αποδειξη θελουν αν βεβαια κοψουν..Ετσι θα σωσετε τη χωρα?
Μας περνανε για ηλιθιους?
kostas k
13/06/2011 10:51
υπαρχει καποιος που να διαβαζει τις αποψεις μας , απο την κυβερνηση. εκπληκτικες προτασεις απο τον απλο πολιτη αλλα μαλλον δεν υπαρχει καποιο αυτι να ακουει η ματι να βλεπει.

η αριστερα θελει χρεωκοπια του κρατους για να εφαρμοσει τον λαικο σοσιαλισμο , που τοσο επιτυχημενα τσακισε κρατη κοινωνιες και εστειλε στον θανατο εκατονταδες χιλαδες ανθρωπους.

οι πλουτοκρατια εχει βγαλει τα λεφτα της στο εξωτερικο και περιμενει χρεωκοπια για να αγορασει τα παντα στο 1/5 της τωρινης τους αξιας .

αρα δυο τελειως αντιθετες δυναμεις θελουν η ελλαδα να χρεωκοπησει οπωσδηοποτε .

Ο ΓΑΠ τι κανει ? μαζευει βραβεια στο εξωτερικο ως γνησιος αμερικανοπαιδας που εχει στο γραφειο του πηθον φωτογραφειων με διασημοτητες .

μεγας αντικαπνιστης , ολοι οι υποθργοι του καπνιζουν και η ελλαδα κανει αντισταση , καταστρυτηγωντας το καπνισμα.

απο τα απλα ξεκιναμε γιωργακη ,

η τροχαια δινει κλησεις σε οποιον παρανομει
η δημοτικη αστυνομια ελεγχει
το ΚΑβ απαντα αμεσα
η αστυνομια ερχεται οταν την καλεσεις
οι δημοσιοι υπαλληλοι εργαζονται 8 ωρο και παιρνουν συνταξη οπως οι αλλοι ταλαιπωροι εργαζομενοι κλπ

ΘΕΛΕΙ ΑΡΧΗΓΟ ΜΕ Α....... ΑΛΛΕΩΣ ΠΩΣ ΜΙΑ ΠΟ ΤΑ ΙΔΙΑ .
kostas k
13/06/2011 10:34
γιωργο
λεφτα υπαρχουν , αλλα που πηγαν ?
στην αυστρια , σιγκαπουρη και κυπρο . εαν ηθελες να τα βρεις και να τα φερεις πισω , ειναι πολυ ευκολο να γινει .

ΜΠΟΡΕΙΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ διοτι παρα πολλα ανηκουν σε γνωστους , φιλους και υποστηρικτες το κομματος σου.

Ειναι βεβαιο οτι οι τεως και νυν βουλευτες ολων των κομματων εχουν λογαριασμους στο εξωτερικο.

κορακας , κορακου ματι δεν βγαζει .

αντε και καλα σαραντα.

yellow-black
13/06/2011 09:50
Λοιπόν ο θείος του Καραμανλή Β ο αείμνηστος "Εθνάρχης" πέτυχε ανάπτυξη 6 %, ήταν δε τόσο μεγάλη η ανάπτυξη που έδωσε στη χώρα που τις δεκαετίες του 50 και του 60 τα περισσότερα χρόνια των οποίων αυτός ήταν πρωθυπουργός, που το μισό εργατικό δυναμικό της Ελλάδας μετανάστευσε στο εξωτερικό. Κρατικοποίησε τα πάντα και μπούκωσε το Δημόσιο με εκατοντάδες χιλιάδες δημόσιους υπάλληλους οι οποίοι φυσικά αν δεν είχαν χαρτί "κοινωνικών φρονημάτων" δεν μπορούσαν όχι να μπουν στο δημόσιο, ούτε απ έξω να περάσουν.Μέχρι και τους παπάδες τους έκανε δημόσιους υπάλληλους ενώ μέχρι τότε πληρώνονταν από την εκκλησία.
Για να μη μιλήσω για την καταστροφή της Αθήνας που άφηνε όποιος ήθελε να χτίζει όπου ήθελε, τις δημοκρατικές διαδικασίες που ακολούθησε πριν τη δικτατορία (εκλογές 1961 και όχι μόνο), τα εγκληματικά λάθη στην εξωτερική πολιτική (συμφωνία της Ζυρίχης και όχι μόνο) , τους αγώνες του κατά τη διάρκεια της δικτατορίας (έπαιζε γκολφ με τον Ντε Γκολ) και τέλος την ηθική του (χρησιμοποίησε τη Φρειδερίκη είναι γνωστό με πιο τρόπο για να τον πρωωθήσει ). Και αν εγώ είμαι υπερβολικός υπάρχει η δήλωση του επίτιμου κ. Μητσοτάκη για τον εθνάρχη "δεν έφτασε με την αξία του εκεί που έφτασε αλλά τον προώθησε το παλάτι και η Ελλάδα ακόμα πληρώνει τα σπασμένα της πολιτικής του". Αυτό το είπε ο επίτημος και όχι κάποιος ανώνυμος και ασήμαντος όπως εγώ.
Βέβαια και οι δήθεν σοσιαλιστές δεν είναι καλύτεροι αφού σταδιακά μετατράπηκαν και αυτοί στους πολιτικούς τους αντιπάλους. Εδώ και πολλά χρόνια δεν είναι καν αντίπαλοι, παριστάνουν τους αντίπαλους ενώ είναι συνεταιράκια.
Όλοι όσοι κυβέρνησαν μεταπολεμικά φταίνε για τα σημερινά μας χάλια. Αυτό που δεν μπορώ είναι να βλέπω να εξυμνούνται άνθρωποι που αποδεδειγμένα έκαναν κακό και να αναγορεύονται σε "Εθνάρχες".
Γιαννης Λ.
13/06/2011 09:47
Αυτο που ειναι αποριας αξιο με την παρουσα ηγεσια ειναι που η ελλειψη συντονισμου. Ολα τα προβληματα για να επιλυθουν χρειαζονται τρεις συνιστωσεις..αναγνωριση του προβληματος, σοβαρη αντιμετωπιση, επιλυση. Το προβλημα εδω ειναι οτι οι κυριοι ταγοι μας δεν εχουν προχωρησει ουτε καν στην πρωτη φαση δηλ. την αναγνωριση. Δεν ειναι δυνατον η κριση να αφορα στο συνολο τους ολα τα μη βιομηχανικα και εξαγωγικα κρατη μελη της ευρωζωνης. και κανεις να μην διερωταται αν κατι φταιει με το ευρω! Ταυτοχρονα δεν ειναι δυνατον βαρια βιομηχανικα κρατη οπως οι ΗΠΑ με 300,000,000 πληθυσμο να βγαινουν δειλα δειλα απο την υφεση, και η Γερμανια να καλπαζει και ευημερει. Τα πραγματα ειναι προφανη. Το ευρω δημιουργησε μια ζωνη χωρις δασμους οπου η Γερμανια μπορουσε να εξαγει τα προιοντα χωρις συναλλαγμστικο κινδυνο αφαιμαζοντας ολον τον ευρωπαικο πλουτο. Αυτο εκανε το ευρω...μετεφερε ολον τον πλουτο των αδυναμων κρατων στην Γερμανια. Φανταστειτε τις ΗΠΑ χωρις ενιαια κατανομη υποχρεωσεων και εσοδων. Θα υπηρχε μια Νεα Υορκη και ενα Σικαγο που θα υπερευημερουσαν και μια Καλιφορνια που θα θα ηταν σε εμφυλιο γιατι θα ειχε κυρηξει σημερα χρεωκοπια. Η Αμερικη ομως ειναι ενα κρατος και ενας λαος χωρις τα ελλατωματα της Ευρωπης. Το προβλημα λοιπον εδω ειναι οτι αν ολα τα κρατη της ευρωζωνης δεν εχουν ισοκατανομη liabilities and benefits δηλ ευρωμολογο τοτε η ιστορια θα διαιωνιζεται ητοι η Γερμανια θα απομιζα τον πλουτο των φτωχων κρατων τα οποια στο τελος θα απολεσουν και τον κυριαρχο χαρακτηρα τους αν δεν υπαξει λυση. Η σοβαρη αντιμετωπιση δεν μπορει να ερθει απο ενα κρατος μονο αλλα απο το συνολο των ενδιαφερομενων κρατων ελλαδος ισπανιας ιρλανδιας πορτογαλιας. Πρεπει και οι τεσσερεις χωρες να δωσουν ενα ultimatum (τελεσιγραφο) στην Γερμανια για να δεχθει μια συνολικη υποχρεωτικη μετατροπη ολου του χρεους τηε ευρωζωνης καλου και κακου σε ευρομολογα και να χρηματοδοτησει ετσι και η ιδια την αγορα που την συντηρει. Διαφορετικα μεσα σε 72 ωρες απο την στιγμη που αποδωθει το ultimatum θα πρεπει να αποχωρησουν και τα τεσσερα κρατη απο ευρωζωνη και ευρωπαικη ενωση οδηγωντας στην .αποσυνθεση της τελευταιας. Γιατι να ειμαστε μελη ενος Γερμανικου κερδοσκοπικου μηχανισμου αν αυτο τελικα ειναι η Ευρωπη οπως εξελεχθηκε;;; Στον γαμο λενε μαζι στα καλα και στα κακα οχι μονο στα παρτυ μαζι και οταν ερθουν τα δυσκολα ο καθενας την παρτη του. Αλλιως υπαρχει και το διαζυγιο...
Γρ.
13/06/2011 09:32
.....ρε καραγκιοζηδες γιατι δεν λετε την αληθεια...γιατι δεν λετε οτι αυτα τα 100 δισ...ειναι το τελευταιο φιλι της ζωης που μας δίνουν, Γαλλοι,Γερμανοι, κοκ...γιατι δεν λετε οτι θα ξεπουλιθουν ολα ωστε να παρουν οι πιστωτές μας οσα μπορουν απο αυτα που μας δανεισαν και μετα να μας ρίξουν στο γκρεμο μια και καλη το 2015 φευγοντας απτο Ευρο αφου (θα) εχουμε χρεοκοπήσει...ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΛΕΤΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ...
Κ.ΜΑΝΩΛΙΔΗΣ
13/06/2011 09:30
Η Ν.Δ. που κατέστρεψε τον τόπο, σκαρφάλωσε δημοσκοπικά στο 31%! Υπάρχει σωτηρία για ένα τόσο ηλίθιο λαό; Υ.Γ. Θα μου πείτε πως, ο λαός έφερε στήν εξουσία αυτούς που οδήγησαν την χώρα στην Μικρασιατική καταστροφή! Τώρα θα κολώσει;
Κρατάτε Ρωμιοί
13/06/2011 04:57
Είναι κρίμα να ρίξετε μια κυβέρνηση που αγωνίζετε να σας σώσει από την χρεοκοπία. Μην παρασύρεστε από τους συμπατριώτες σας που δεν έχουν εργαστεί στην ζωή τους, Αυτοί αύξησαν ήδη το εισόδημά τους με τοκογλυφία και φέρνουν τον προστάτη τους τον Αντώνη να τους εξασφαλίσει και το μέλλον των παιδιών τους. Στο κάτω κάτω εργαστείτε και σεις λιγάκι αντι να περνάτε μέρες και νύκτες αγανακτισμένες με τη απάθεια και την μαλθακότητά σας.
βρε ουστ
13/06/2011 03:02
ΨΕΥΤΗ ξεπουλας τη πατριδα, σκοτωνεις το μελλον των παιδιων μας!
Κ ΕΣΥ ΠΟΥ ΚΡΙΝΕΙΣ ΤΗΝ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ ΤΩΝ ΜΥΝΗΜΑΤΩΝ ΕΙΣΑΙ ΤΣΙΡΑΚΙ ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ, Ο ΜΥΘΟΣ ΣΑΣ ΚΑΤΑΡΕΕΙ Κ ΘΑ ΡΘΕΙΤΕ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥ ΛΑΟΥ! ΑΛΗΤΕΣ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΙ!
Μαιρη Π.
13/06/2011 01:07
Προς μεγαλη μου απογοητευση, κατηγορειται κομματα, και συγκεκριμενα πολιτικα προσωπα. Θα''θελα να''ξερα απο μονοι τους ως δια μαγειας εχουν φτασει τοσο ψηλα στον πολιτικο τομεα??????????????. Οχι βεβαια, σιγουρα με τη δικη σας αρωγη. Ε λοιπον οπως στρωνει κανεις κοιμαται. Ειστε τοσο μα τοσο φανατισμενοι και τοσο πωρωμενοι που οταν πατε να ψηφισετε αντι να σκεφτειτε το προσωπικο σας συμφερον και τι πραγματικα σας αντιπροσωπευει κοιτατε τα συμφεροντα των ΜΕΓΑΛΟΚΑΡΧΑΡΙΩΝ. Γλυφεται τα ............ του καθενος για μια θεσουλα στο δημοσιο. Να σας πω τι φταιει γι" αυτη την κατασταση????? Το γεγονος οτι δεν ειστε ενωμενοι και οτι δεν εχετε ΚΟΙΝΟ ΣΚΟΠΟ,ΚΑΙ ΙΔΑΝΙΚΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΔΥΝΑΤΟ ΚΑΙ ΥΓΙΕΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟΤΑΤΟ ΚΡΑΤΟΣ.Ειναι χασιμο χρονου για σας να χρονοτριβειται και να χανεται φαια ουσια καταλογιζοντας ευθυνες στους ανευθυνους.Συσπειρωθειται και καντε κατι οσο υπαρχει ακομη καιρος πριν να ειναι πολυ αργα για ολους και ξεχωριστα για τον καθενα.Τα νεα που διαρρεουν στο εξωτερικο δεν ειναι καθολου ευχαριστα.

Mary P. Alberta Canada
Ιωάννης ο Ακτήμων
12/06/2011 22:06
Δεν πρέπει να ζήσει τις συνέπειες της χρεοκοπίας η "ελληνική οικογένεια" ; Η κλασική λαϊκή ελληνική οικογένεια που κάνει φροντιστήριο αγγλικών στα παιδιά της από τα 8; Που τα αφήνει να εισαχθούν ανυπεράσπιστα στην κοινωνία των video games και των chat rooms τόπο συγκέντρωσης όλων των ηλιθίων εφήβων του πλανήτη και το θεωρεί αναβάθμιση μαζί με την τεράστια κατανάλωση junk food; Αυτών που χρηματοδοτεί τα παιδιά της για να περνούν τιις ώρες τους στις καφετέριες συζητώντας για το τίποτα λες και είναι στη Γιούτα ή στο Κολοράντο, που χρηματοδοτεί τα παιδιά της να κάνουν φροντιστήριο από τα 15 και κατόπιν να ξενιτευτούν σε μέρη άγρια και αφιλόξενα για να πάρουν ένα άχρηστο πτυχίο μετά απαίτηση των εντοπίων χωριατών και των φεουδαρχών της ΠΟΣΔΕΠ, τωνπαιδιών που ξέρουν μόνο αγγλικά, ποπ, ροκ και κομπιούτερ; Της οικογένειας που δουλεύει σκληρά για να έχει αυτοκίνητο μεγάλου κυλινδρισμού χωρίς λόγο και για να έχει ένα "εξοχικό" ταλαιπωρούμενο κάθε Σαββατοκύριακο σε ατελείωτα μποτιλιαρίσματα για να έχει μιά δεύτερη κατοικία κατ΄εικονα και ομοίωση της πρώτης με το τεράστιο καθιστικό που πιάνει τα μισά τετραγωνικά του σπιτιού και όπου η τηλεόραση είναι μόνιμα αναμένη συντονισμένη στα αηδιαστικά ιδιωτικά λαϊκά κανάλια εκτροφής ηλιθίων και απονέκρωσης των νευρώνων του εγκεφάλου; Όχι δεν πρέπει, αλλά πρέπει να ζήσει τις συνέπειες μιας χρεοκοπίας. Για το καλό το δικό της, το δικό μας, και της χώρας.
BX
12/06/2011 22:02
Αυτό που με κάνει και λυπάμαι είναι οι κολλημένοι που ακόμα πίνουν νερό στο όνομα των μπαρμπάδικων κομμάτων που μολύνουν την Ελλάδα εδώ και χρόνια. Κολλημένοι, πουλημένοι οι απλά βλαχομπαρμπάδες βλάκες; Ο κόπρος του Αυγείου με ανθρώπινη μορφή...
vaganemos
12/06/2011 21:15
Τα αδελφια του Σαμαρα λενε....Επίθεση στη Νέα Δημοκρατία για τη στάση της στην αντιμετώπιση της κρίσης χρέους της Ελλάδας, ασκεί ο συντηρητικός πρώην πρωθυπουργός της Βαυαρίας Έντμουντ Στόιμπερ. "Το δικό μας,συντηρητικό αδελφό κόμμα της Νέας Δημοκρατίας στην Ελλάδα αποτυγχάνει σε όλα τα επίπεδα. Φέρει μεγάλη ευθύνη για τη μιζέρια του χρέους. Είναι παρανοϊκό το ότι ειδικά αυτό το κόμμα βγάζει τον κόσμο στους δρόμους για να διαδηλώνει ενάντια στα μέτρα λιτότητας", λέει χαρακτηριστικά ο κ. Στόιμπερ, επίτιμος πρόεδρος του συγκυβερνώντος κόμματος της Χριστιανοκοινωνικής Ένωσης "CSU" Βαυαρίας.... Το πραγματικο προβλημα τηs χωραs ειναι ο εαυτο της. Ειναι λαθος πριν κοιταξοθμε στον καθρευτη να ενοχοποιουμε εχθρους πυ θελουνε το κακο τησ πατριδας μας ...ενα μοτιβο που εχει γινη καραμελα και καπιοι ηδη χτιζουν πολιτικες καριερες πανω σε αυτο ? αραγε γιατι το χρεοκοπημενο δημοσιο συνεχιζει να παραγει ανεξελεγκτα ελλειματα ? γιατη ο ιδιωτικος τομεας και οι φορολογουμενοι να πληρωνουν τα σπασμενα? ο νοων νοειτο
Σπύρος Γιακουμάκης
12/06/2011 20:55
Ο Στέφανος Μάνος, ένας από τους λίγους σοβαρούς δεξιούς εν Ελλάδι είπε το εξής απλό: χρειάζεται περικοπή θέσεων στο δημόσιο τομέα και όχι μισθών. Λέω από τους λίγους σοβαρούς δεξιούς, μιας και από τους "σοσιαλιστές" έχουν απομείνει ελάχιστοι της κατηγορίας αυτής. Άλλωστε αυτός ο παθολογικός κρατικισμός από τον οποίο εμφορούνται οδήγησε και στην παταγώδη αποτυχία αυτής της κυβέρνησης. Ο Ρέππας π.χ. 20 μήνες τώρα αρνείται πεισματικά πλήρη ιδιωτικοποίηση του ΟΣΕ και απολύσεις. Ναι! απολύσεις και όχι μετατάξεις. Οχι οι πρώην σταθμάρχες να γίνονται αχθοφόροι του ΕΣΥ! Ας είχαν δημιουργήσει θέσεις στον ιδιωτικό τομέα να έβρισκαν οι άνεργοι δουλειά. Εδώ αντίθετα, ισοπέδωσαν τους πάντες και τα πάντα, οριζόντια, χωρίς κανένα απολύτως ορθολογικό κριτήριο. Η Βουλή αντίθετα παραμένει με 300 βουλευτές και παχυλές απολαυές. Οι περισσότεροι δε είναι επιεικώς ανύπαρκτοι, οι υπάλληλοι της Βουλής με 16 μισθούς (ρουσφετολογικές προσλήψεις και με ποιά αξιοκρατία αλήθεια), οι μεγαλοσυνδικαλιστές αμείβονται με πάνω από 100.000 ευρώ το χρόνο μεικτά και μετά έρχεται ο ΓΑΠ να στίψει ξανά τον κοσμάκη για να πάρει την 5η, 6η, κοκ δόση της τρόϊκας, εξοντώνοντας τους οικονομικά αδύναμους. Το ΠΑΣΟΚ ήταν μάλιστα εκείνο το κόμμα που ως κυβέρνηση έκανε τους πανεπιστημιακούς και ελεύθερους επαγγελματίες(!!!) με τη βούλα, τους αρνήθηκε την πλήρη και αποκλειστική απασχόληση, σακάτεψε τους μισθούς τους και σήμερα τους εξαθλιώνει κι άλλο (ανθρώπους με πλήθος πτυχίων και προσόντων, οι περισσότεροι τουλάχιστον). Με αποτέλεσμα σήμερα ακόμη, μετά τις περικοπές μισθών, υπάλληλοι της κρατικής (γιατί;) ΕΥΔΑΠ, π.χ., απόφοιτοι λυκείου να παίρνουν πολλά περισσότερα από έναν λέκτορα. Με τέτοια "σοσιαλιστικά" μυαλά έφτασε η χώρα στα χάλια που έφτασε. Δεν ξεχνάω ασφαλώς και τον καταστροφέα Καραμανλή Β. Ο θείος του την οκταετία της ΕΡΕ πέτυχε ανάπτυξη 6% γκρεμίζοντας νεοκλασσικά, ενώ αυτός πέτυχε μια τρύπα στο νερό παίζοντας πλέϋ στέϊσον. Ισως καλύτερο εντέλει το πλέϊ στέϊσον. Το χειρότερο ωστόσο σ'' αυτή τη χώρα είναι ότι κάποιοι τύποι και τύπισσες, απλά και μόνο επειδή βρήκαν ένα όνομα στο δελτίο ταυτότητας, της άλλαξαν τα φώτα και τα καντήλια κι ό,τι άλλο ανάβει. Με αποτέλεσμα η ΔΕΗ να κηρύξει πάλι επαναλαμβανόμενες εν μέσω θέρους. Άξιος ο μισθός της!
Γερμανοβιων.
12/06/2011 20:35
@ΕΛΛΗΝΑΣ,
μεσω της υπεραπλουστευσης που χρησιμοποιησες,θα μπορουσες να καταληξεις στο συμπερασμα οτι ακομα και οι γαιδαροι πετουν....

Αυτο που τειλκα ηθελες να πεις ειναι οτι με καραμανλη η οικονομια μας ηταν θωρακισμενη,και ο ΓΑΠ την κατεστρεψε σε μια νυχτα!

Εκανες καλαμπουρι ή εκανες καλαμπουρι;
ΝΕΦΕΛΗ
12/06/2011 20:30
Λυπάμαι που θα μιλήσω έτσι. Και πιο πολύ λυπάμει γιατί τον ψήφισα. Κάποιος πρέπει ή να τον ξυπνήσει από το όνειρο που βλέπει τον εαυτό του να ηγείται ενός πολέμου (μας έχει ταράξει στην τραγικότητα) όπου ματώνει και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο. Εν τω μεταξύ στα διαλείμματα πηγαίνει για σούσι σε πολυτελή εστιατόρια ή για κανό και τριήμερα σε νησάκια. Διαφορετικά αν δεν κοιμάται ας σταματήσει να κοροϊδεύει τον λαό. Για ποια χρεωκοπία μας μιλά και για ποια νοικοκυριά δείχνει ενδιαφέρον;; Το κράτος έχει χρεωκοπήσει εδώ και καιρό γιωργάκη!! Χρωστά τα μαλλιοκέφαλά του στους ιδιώτες (είτε επιχειρηματίες είτε για επικουρικά, εφάπαξ κ.λπ.). Οι κοινωνικές παροχές έχουν τσεκουρωθεί. Και μας το παίζει και πονόψυχος;; Η ανεργία δεν έχει αφήσει κανένα σπίτι να παραπονεθεί. Κάθε σπίτι και καημός. Αγώνας για το αύριο. Γκρεμίζονται σπίτια και ζωές και αυτός μας δουλεύει. Παραίτηση κι εκλογές να δώσει ο λαός την λύση. Εσείς δεν λέτε ότι η δημοκρατία δεν έχει αδιέξοδα; Αυτός γιατί συνέχεια εκβιάζει;; Να φύγει το όργανο ξένων συμφερόντων.
Παντελής Μ.
12/06/2011 20:21
Και κάθομαι και αναρωτιέμαι τι είναι χειρότερο; Να σε κυβερνούν ΑΝΙΚΑΝΟΙ ή ΠΡΟΔΟΤΕΣ;;; Ειλικρινά δεν ξέρω...
Αλεξανδρος Αθ.
12/06/2011 20:15
Απο οτι βλεπω η στηλη γεμισε με σχολια αγανακτισμενων... Και εγω αγανακτισμενος ειμαι, αλλα μαλλον πιο ενημερωμενος.
Το προβλημα της Ελλαδας οφειλεται τοσο στην αθλια κατασταση που αφησε η ΝΔ, οσο και στην επιθεση των ξενων κεφαλαιουχων που εβαλαν σκοπο να πλουτισουν εκμεταλλευομενοι το χρεος κρατων, αφου οι φουσκες των ακινητων, του πετρελαιου και των σιτηρων πλεον δεν αποδιδουν. Το διπλο αυτο προβλημα απαιτει και διεθνη προσπαθεια για να λυθει, δεν φτανει η προσπαθεια της Ελλαδας να μειωσει τα ελλειμματα της. Αυτο το καταλαβε ο Ομπαμα, που απειλειται εξισου λογω του τεραστιου χρεους της Αμερικης, και για αυτο προσπαθει να συνετισει την Μερκελ που φροντιζει τα συμφεροντα των γερμανων κεφαλαιουχων.
Στο εξωτερικο λοιπον παμε καλα, το παλευουμε σωστα και εχουμε σοβαρα αποτελεσματα και ισχυρους συμμαχους, καθως χαρη στον Παπανδρεου δωθηκε προσωρινη λυση για Ελλαδα, Πορτογαλια και Ιρλανδια, και ελπιζουμε πως θα κερδηθει η μαχη για να δωθει μια λυση που θα σταματησει τις επιθεσεις στο Ευρω.
Στο εσωτερικο τα πραγματα δεν ειναι τοσο ευχαριστα. Και αυτο γιατι η μιση κυβερνηση ΔΕΝ στηριζει το μνημονιο. Αντι να παλεψει με την γραφειοκρατια, με τα συνδικατα του δημοσιου και να λυνει προβληματα, αντιθετα προσπαθει να προστατευσει τα κεκτημενα των ευνοουμενων του κρατους σε βαρος της Ελλαδας.
Ετσι, δεν προχωρησε καμμια ιδιωτικοποιηση, δεν προωθηθηκαν αλλαγες που θα ευκολυναν τις επενδυσεις, δεν δημιουργηθηκαν φορεις που θα προωθησουν τα συγκριτικα πλεονεκτηματα της Ελλαδας. Και οταν μιλαω για ιδιωτικοποιηση δεν εννοω ξεπουλημα, αλλα εισοδο θεσμικων επενδυτων που θα φερουν χρηματα και θα δωσουν δουλειες σε Ελληνες, οπως μπορει να γινει σε λιμανια, αεροδρομια, ακινητα, δικτυα μεταφορων, ενεργεια κλπ.
Δυστυχως πεσαμε εξω στον επενδυτικο τομεα... και υπευθυνοι ειναι η Μπιρμπιλη, η Κατσελη, ο Χρυσοχοιδης, και ολοι οι αλλοι συναρμοδιοι υπουργοι και υφυπουργοι μαζι φυσικα με τον Παπανδρεου που τους κραταει ακομα.
Για να καταλαβουμε τι σημαινει η καταστροφικη επενδυτικη πολιτικη, να πω μονο πως απο το Δ'' ΚΠΣ η απορροφηση ειναι 22% δυο χρονια πριν την επισημη ληξη του. Επισης υπαρχουν αδιαθετα κεφαλαια στην Ευρωπαικη Επενδυτικη τραπεζα, που συμφωνα με ανακοινωση της την περασμενη εβδομαδα μπορουν να αυξησουν το ΑΕΠ της Ελλαδας κατα 3%...
Αν αυτα τα χρηματα μπορουσαμε να τα απορροφησουμε, το ΑΕΠ θα αυξανοταν κατα 3% τον χρονο μεχρι το 2013! ! ! Δηλαδη δεν θα ειχαμε την υφεση που στερει απο το κρατος εσοδα, και μας γεμιζει ανεργους... Για αυτο και μονο απετυχε μεχρι στιγμης το μνημονιο και απαιτουνται νεα μετρα, καθως μονο απο τους φορους που θα αναλογουσαν σε αυτα τα χρηματα το κρατος θα εισεπραττε περισσοτερα απο οσα προσδοκα να παρει με τα νεα μετρα.
Διωξτε τους ανικανους... Οι ανικανοι εχουν ονοματεπωνυμο. Δεν ειναι γενικα ολοι οι πολιτικοι. Ειναι η Κατσελη, ο Βουγιας, ο Χρυσοχοιδης, ο Ρεππας, ο Σιφουνακης, η Μπιρμπιλη... Μην τους ψηφισετε ποτε, στειλτε τους σπιτι τους...
Μιχάλης
12/06/2011 19:52
αυτά που λέει ο Πολίτης Γιώργος είναι σωστά, Τώρα πιά έχουμε καταλάβει όλοι γιατί καμία κυβέρνηση δεν έπαιρνε τα απαραίτητα μέτρα, και λόγος ειναι το καταρεμένο ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΚΟΣΤΟΣ. Το κόστος του να προσπαθήσεις να βάλεις τάξη σε έναν λαό όπως τον δικό μας. Φτάσαμε σε αυτή τη χώρα να χλευάζουμε οποιονδήποτε ήταν νομοταγής και τίμιος. Η τιμιότητα εγινε συνώνυμη με την βλακέια. Φιλούσαμε το χέρι όλων αυτών που μας έκλεβαν και μας εκμεταλεύονταν, θαυμζαμε τους απατεώνες και ονειρευόμασταν τη στιγμή που θα έχουμε την τύχη τους. Τους φηφίζαμε γιατί μας μοιάζουνε.. διαβάζουμε καθυημερινά για τις απίστευτες κλοπές, την σύμπραξη δημοσίων και ιδιωτικών οργανισμών στην διαφθορά, την συνεργία πελατών και υπαλλήλων στην αρπαξιά, όπου όποιος προσπαθούσε να κάνει σωστά την εργασία του, στην καλλίτερη περίπτωση, εξωστρακίζετο...πως θα αλλάξει η νοοτροπία αυτή...
νικος
12/06/2011 19:42
θα σε ΓΑΜΗΣΟΥΜΕ ΡΕ ΠΟΥΣΤΟΠΡΟΔΟΤΗ ΑΛΗΤΗ ΜΑΦΙΟΖΕ
christos
12/06/2011 19:27
re de mas xezoun oloi,to kalutero pou xoume na kanoume einai na tous dioksoume kai terma
Ph.J
12/06/2011 18:28
@ΕΛΛΗΝΑΣ . Αν ήσουν πραγματικός Ελληνας, θα είχες το στοιχιώδες μυαλό να κρίνεις τις ανοησίες που γράφεις, του στύλ "γιατί δεν δανείστηκε εγκαίρως πριν ανέβουν τα spreads" και άλλα σχετικά που κατά καιρούς έχει διασπείρει η απερίγραπτη Συγγρού (όνομα και πράμα) πρώην Ρηγίλλης, και που έχουν γίνει αντικείμενο χλευασμού παγκοσμίως... Είσαι παράδειγμα προς επιβεβαίωσιν των αναφερομένων στο σχόλιό μου περί "ανάξιων σχολιασμού", λυπάμαι που είμαι σκληρός, αλλά έτσι ακριβώς... Οσο για το μέγεθος του σχολίου μου που σε ενόχλησε, μέτρα πρώτα το μέγεθος και των αριθμό των λιβέλλων που έχουν εκτοξευθεί κατά του ανθρώπου, και κάνε τη σύγκριση μετά... Τέλος σε πληροφορώ πως είμαι ένας εργαζόμενος πολίτης, ο οποίος ό,τι ήταν να χάσει το έχασε την περίοδο της μεγάλης μάσας και αναξιοκρατίας, οπότε δεν έχει τίποτα να φοβηθεί για την τσέπη του πλέον... εν αντιθέσει με τους "αγανακτισμένους" της απέραντης θολούρας... Εσύ?
Λιλίκα
12/06/2011 16:48
Το χειρότερο το έχει ήδη ζήσει η ελληνική οικογένεια με τη διακυβέρνηση της χώρας από το Γιώργο Παπανδρέου.
ΕΛΛΗΝΑΣ .
12/06/2011 16:00
Αχ Ελλάδα σ΄αγαπώ... 12/6/2011 11:39 .
1).Δέστε Έλληνες οπαδούς που απέκτησε ο Γιώργος μας ,τι μας λέει ο ένας ότι λέει είμαστε διεφθαρμένοι εμείς οι Έλληνες , βέβαια δεν μας λέει πια στρώματα , τα χαμηλά τα μεσαία τα υψηλά , και ο Γιώργος λέει ήρθε να κάνει τρομερές αλλαγές , ποίος ! ο Γιώργος το καλό παιδί το άξιο παλικάρι , αναρωτιέται κιόλας είναι τυχαίο ? που όλοι οι Έλληνες φεύγουνε και διαπρέπουνε στο εξωτερικό , όχι βέβαια ! οι Έλληνες φεύγανε από την Ελλάδα πάντα όταν κυβερνούσε η δεξιά και γυρίζανε πίσω επί τίμιου ΠΑΣΟΚ που όλες της προσλήψεις κάνει μέσο Ιντερνετ αξιοκρατικά μόνο που στο τέλος κατά διαβολική σύμπτωση όλοι οι προσλαμβανόμενοι είναι ΠΑΣΟΚια .


Ph.J 12/6/2011 13:23 .
2) .Ένας άλλος έγραψε τόσα πολλά και καλά για τον Γιώργο όσα ο ΟΜΗΡΟΣ σε όλη του την ζωή μιλάμε για κατεβατό , και ποσό κακοήθης και ανεγκέφαλοι είμαστε εμείς που κατακρίνουμε τον σωτήρα της Ελλάδος τον Γιώργο μας , το καμάρι μας και αλλά πολλά παραμυθία , οι πρώτη λέει ο εξπέρ οι κακοήθεις τον γνώσεων είναι εκείνοι που μιλούνε για συνωμοσίες .
Είναι λέει γελοίοι όλοι οι πολιτικοί αρχηγοί τον κωμάτων και οι διάφοροι διαπρεπείς μουσικοσυνθέτες που χάριν σε αυτούς κάποιοι μάθανε ότι υπάρχει και Ελλάδα , και πολλά αλλά ανάξια σχολιασμού .
Λέει και αλλ ο εξπέρ ,((( Οι πολύ ανεγκέφαλοι που αφήνουν να τους χαϊδέψει τ’ αυτιά ο κάθε κήρυκας του άκρατου λαϊκισμού και πιστεύουν ότι από καμία χρεοκοπία δεν κινδυνεύει η χώρα ,))).
Είπαμε εμείς οι διαφωνούντες ότι δεν κινδυνεύει η χώρα ? που και από ποίους το άκουσες αυτό εξπέρ της γνώσεις .
Λέει και κάτι άλλο ενώ πρώτα κατέταξε σε κακοήθεις και ανεγκέφαλους τους Έλληνες μετά από σκέψη τους θεώρησε όλους κακοήθεις , τους χώρισε σε επικίνδυνους και ΛΑΙΤ επικίνδυνους , αξιολόγησε και τα ΜΜΕ όσα είναι υπόδουλα του Μαξίμου είναι φερέγγυα λένε μόνο την αλήθεια , ενώ τα αλλά ας πούμε όπως το ΚΟΝΤΡΑ η το ΕΞΤΡΑ 3 είναι αναξιόπιστα δεν λένε την αλήθεια κατά τον εξπέρ της γνώσεις , το μόνο που δεν μας λέει ο παντογνώστης εξπέρ είναι γιατί καταφέρναμε και δανειζόμασταν με χαμηλά επιτόκια πριν της εκλογές και δεν μπορούμε τώρα , επίσης δεν μας λέει γιατί τα ΣΠΡΕΝΤΣ ήτανε χαμηλά και μόλις ανέλαβε ο Γιώργος εκτιναχτήκανε στα σύννεφα , βέβαια αναρωτιέται γιατί δεν σκεφτόμαστε καλύτερα το πώς φτάσαμε έως εδώ , εμείς το σκεφτήκαμε κύριε εξπέρ , εσύ το σκέφτηκες ? η απλά γραφής για να γραφής , ο κύριος εξπέρ φωτογραφίζει και το κανάλι που τάχα μου ξαφνικά έγινε αντίμνημονιακο λέγοντας ότι ήτανε ΜΕΓΑλο , εννοώντας βέβαια το ΜΕΓΑ που ποτέ δεν ήτανε αντιμνημονιακο απλά τώρα βλέπει την ζυγαριά που γέρνει ανάποδα και άρχισε το γλείψιμο .
Λέει και για πίεση χρόνου ότι δεν έχουμε χρήματα , καλά άνθρωπε μου προεκλογικά που ήσουν , στην Κινά μήπως ? δεν άκουγες τον σωτήρα μας τον Γιώργο που μιλούσε για καραβάνια με χρήματα , εγώ ακούγοντας τον σχεδόν πίστεψα ότι από την Ελλάδα περνούσανε τα καραβάνια με το μετάξι .
Τον Γιώργο κανένας δεν υποχρέωσε να αναλάβει την διακυβέρνηση της Ελλάδος και πιάστηκε σε δόκανο που έστησε για τον άλλο , έτσι για να ξέρουμε τι λέμε ,όποτε είσαι φουλ .
Ούτε βέβαια αισχροί είμαστε οι διαφωνούντες με τον Γιώργο είσαι εσύ που χωρίς να γνωρίζεις τι και ποίος είναι ο καθένας μας μας βρίζεις .
Ε ‘ αφού εμείς δεν είμαστε ενημερωμένοι και δεν ξέρουμε την κατάσταση γιατί δεν μας ενημερώνεις εσύ που τα γνωρίζεις όλα .
Παραμένει στην εξουσία όχι γιατί πονά την Ελλάδα αλλά γνωρίζοντας ότι είναι η πρώτη και τελευταία φορά που κυβερνά και έτσι δεν τον νοιάζει εάν θα καταστραφούμε η όχι , όλα τα αλλά που μας λες είναι του κ…. τα εννιάμερα .
Σοσια-ληστής
12/06/2011 15:08
Θα περίμενα τουλάχιστον εδώ να διαβάζαμε ειλικρινείς απόψεις. Αντίθετα, κάθε 2-3 μηνύματα, υπάρχει ένα "φερέφωνο" όπως η περίπτωση του χαμηλοσυνταξιούχου Μακρονησιώτη απογόνου (σιγά ρε Βασιλάκη Καϊλα) που με έμμεσο απολιτίκ τάχα μου τρόπο προσπαθεί να πείσει για την αναγκαιότητα των αλλαγών για το καλό του τόπου. Αλλαγή κύριε δεν είναι οι μισθοί πείνας και οι περικοπές στους χαμηλοσυνταξιούχους (αν ήσουν όντως θα γνωρίζες). Αλλαγή είναι οι καθαρίστριες της Βουλής να μην παίρνουν 3.000 ευρώ x 16 μισθούς τον μήνα, αλλα όσο οι άλλες καθαρίστριες του Δημοσίου. Αλλαγή είναι αντί να κόβεις ξανά και ξανά μισθούς και θέσεις εργασίας, να κλείνεις ή να πουλάς ζημιογόνες ΔΕΚΟ, που οι ζημιές του αντιστάθμησαν όλα τα οφέλη από τις παρεμβάσεις στο Δημόσιο και πάει λέγοντας. Άσε λοιπόν το παραμύθι μεγάλε και σταμάτα να δημιουργείς αντιπερισπασμούς.
ΚΑΤΑΠΟΝΤΙΣΜΟΣ ΠΑΣΟΚ
12/06/2011 15:03
Από το 44% του Σεπτεμβρίου του 2010, τον Ιούνιο του 2011, δηλαδή μέσα σε εννέα μήνες, κατρακύλησε το Πασόκ στο 27%. Μια απώλεια της τάξης του 17%, που δεν έχει παρατηρηθεί ποτέ στα χρόνια της Μεταπολίτευσης, μέσα σε τόσο σύντομο διάστημα.
Σπύρος Γιακουμάκης
12/06/2011 15:03
Ο πατέρας σου έπαιρνε κάθε πέντε(!) μέρες ένα δάνειο για να αυξάνει μισθούς και συντάξεις, αλόγιστα διορίζοντας χιλιάδες στο Δημόσιο. Συνδικαλιστές δικοί του και του κουκουέ αποβιομηχάνισαν τη χώρα κλείνοντας εργοστάσια βαριάς βιομηχανίας όπως τη Νισσάν στο Βόλο. Τώρα εσύ 20 μήνες το μόνο που κάνεις είναι να κόβεις μισθούς επί δικαίους και αδίκους, συντάξεις αδύναμων γερόντων, διατηρώντας παράλληλα αλώβητο το τερατώδες κράτος που έφτιαξε ο μπαμπάς σου και δανειζόμενος αφειδώς για να πληρώνεις τα φέσια που εκείνος μας φόρεσε, χωρίς να έχεις προβεί σε ούτε ένα αναπτυξιακό έργο. Και θες να περάσουν αυτά τα φασιστικής έμπνευσης μέτρα που προτείνεις...ΠΟΤΕ! Δεν ψηφίστηκες γι'' αυτά. Εξαπάτησες αγρίως τον κόσμο για να γίνεις πρωθυπουργός. Γι'' αυτό ΣΗΚΩ ΦΥΓΕ ΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΡΌΣ.
αλλα λογια
12/06/2011 14:45
Καλά, την στήσατε που την στήσατε την "συνέντευξη" του γιωργάκη, ήταν ανάγκη να την δημοσιεύσετε κι όλας;
Θ.Γ.
12/06/2011 14:44
Επειδή το ΠΑΣΟΚ δεν μπορεί να βάλει τους εφοριακούς πράσινους συνδικαλιστές του να δουλέψουν να μαζέψουν κανα φόρο, την πληρώνει ο αθώος μισθωτός... Αμ το άλλο? όλοι οι οικονομολόγοι ξέρουν ότι ακόμα και πλεονασματικό προϋπολογισμό να έχουμε με χρέος >100% το Δημόσιο Χρέος μόνο θα αυξάνεται αν δεν υπάρχει ανάπτυξη >3-4 %. Και τούτοι εδώ παίρνουν τα πιο αντιαναπτυξιακά μέτρα που μπορούν να πάρουν. Όποιος τους θεωρεί ικανούς να σηκώσει το χέρι... Τι έγινε ρε παιδιά? Κανενας? Για ποιον λόγο παραμένουν στην εξουσία?
Kostas Fra
12/06/2011 14:34
Κύριε… Πρωθυπουργέ,
Πολλά και ενδιαφέροντα ακούγονται και συμβαίνουν στο ….βασίλειο μας τώρα τελευταία.
Πολλές και βαρυσήμαντες τοποθετήσεις και εισηγήσεις όλων αυτών των γνωστών άγνωστων, προφανώς συμβούλων και συνεργατών σας ρίχνονται στο τραπέζι της περιβόητης δημόσιας διαβούλευσης.
Όμως οι ….. με τη πολιτική ενασχολούμενοι … συστημικοί και άλλοι αυτόκλητοι θεματοφύλακες της εθνικής μας υπόστασης, πότε προτείνουν …να φύγουμε , πότε να μας διώξουνε κλπ. από την ΕΕ, με μοναδικό στόχο την ελπίδα ότι έτσι θα πάρουν άφεση αμαρτιών και θα ξεχάσουμε τις παρανομίες τους και δυστυχώς επέτυχαν να πείσουν πολλούς και ίσως .....ανίκανους και ανεπαρκείς ....πολιτικούς μας με το ζόρι μάγκες και δήθεν ρεαλιστές πολιτικούς μας, μπλέξανε τα οικονομικά μέτρα και την οικονομική θεωρία με τα δικά τους σκάνδαλα και την δική μας εθνική υπερηφάνεια και τιμή !
Αυτά παθαίνει κανείς όταν εναποθέτει τις …ελπίδες του σε ξενόφερτους μαθητευόμενους μάγους και τους εκάστοτε περήφανους ….κλακαδόρους τους , που τα ρίχνουν τώρα στις …γερμαναρούδες, τους βρυξελόπουλους και στους …κουτόφραγκους , ΠΑΡΙΣΤΑΝΟΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ….. ΕΛΛΗΝΑΡΕΣ .
Αρχίσαμε από το γιουγκοσλαβικό μοντέλο, τότε με την ΑΤΑ με αποτέλεσμα να καταστήσουμε ένα σημαντικό αριθμό προβληματικές επιχειρήσεις !
Στη συνέχεια ασκήσαμε αλαζονική εξουσία με οικονομικές και άλλες διώξεις κατά καλοπροαίρετων επιχειρηματιών που δεν τους επιτρέπαμε επανεξαγωγή του επενδυθέντος κεφαλαίου τους , κατά ανυποψίαστων τουριστών που τους απαγορεύαμε να επιστρέψουν στην πατρίδα τους με το αεροπλάνο που είχαν έλθει, κατά ανυποψίαστων ταξιδιωτών που έπρεπε να πληρώσουν αντί χίλιες δραχμές λιμενικά τέλη από τη μια μέρα στην άλλη 10.000 δρχ. , κατά κεραυνοβολημένων εξαγωγέων που η Τράπεζες τους ….ξόφλησαν τελείως παράλογα επιταγή συναλλάγματος με ισοτιμία …περσινή κλπ.κλπ.
Επειτα από το αμαρτωλό νομοθέτημα περί τεκμηρίων, σε βάρος κυρίως των ΜΜ και απλών φορολογούμενων, για δήθεν πάταξη της φοροδιαφυγής συνεχίσαμε το δούλεμα των ιθαγενών και με δημιουργικά λογιστικά τεχνάσματα , χρεώναμε τους καταναλωτές παράνομα , π.χ. ΔΕΗ ( από μηνιαίες είμαστε ήδη σε τετραμηνιαίες εκκαθαρίσεις με τις αντίστοιχες κλίμακες ) , π.χ. Τράπεζες ( σωρεία κατά συρροή και εξακολούθηση παράνομες χρεώσεις , παράνομους τόκους και παράνομες συμπεριφορές-ακολουθούμενες πρακτικές τις ονομάζουν οι ….αρμόδιοι ) ,
Ετσι και αφού δεν τιμωρήσαμε τη mea culpa και τους … δυστυχώς σαν τα μανιτάρια αυτοφυείς επίορκους και παραβάτες του καθήκοντος κρατικούς και άλλους λειτουργούς , φτάσαμε και στο μεγάλο φαγοπότι των τελευταίων ετών σε βάρος των μη…… συστημικών ελλήνων ιθαγενών και τώρα επιδιώκουμε με μανία την μετατροπή της χώρας μας σε ….μεταναστευτική χώρα για να θολώσουμε το τοπίο μπας και τη σκαπουλάρουμε μόνο με τις ….πολιτικές ευθύνες.
θέλουμε τώρα να οργανώσουμε μέχρι τον Ιούνιο 2010 λέει το κράτος, γιατί αργήσαμε !
Όμως το μόνο που αργήσαμε , είναι να επιτρέψουμε και την ελεύθερη οπλοφορία .
Δυστυχώς είτε δεν έγινε αντιληπτό , είτε περί άλλων ….τυρβάζουμε, ότι τα όποια μέτρα εισηγούνται οι ίδιοι γνωστοί άγνωστοι ...ειδικοί και συμβουλάτορες , οι απαράδεκτες κραυγές στήριξης, Ελλήνων και άλλων αλλοδαπών που …ανησυχούν , ( ο καθένας για τους δικούς του λόγους βέβαια) , οι αβάσιμες αντιρρήσεις, όπως και οι υποδείξεις των Βρυξελών και του ΔΝΤ , αφορούν αποσπασματικά και άκαιρα μέτρα μέτρα, τα οποία είναι από χέρι αναποτελεσματικά για τη χώρα μας και ακατάλληλα .
Εδώ δεν γνωρίζει κανείς ακόμα το ακριβή αριθμό των ΔΥ , αλλά ούτε τις πραγματικές απαιτήσεις και υποχρεώσεις των ΔΕΚΟ και του ευρύτερου δημόσιου τομέα και μιλάτε για περικοπή μισθών και επιδομάτων στα τυφλά και όποιον πάρει ο ..χάρος ?
Απλά βασίζονται στα ….παραπλανητικά και πλασματικά στοιχεία που σκόπιμα τους σερβίρουν οι ….αρμόδιοι για να δικαιολογήσουν τις αποδοχές τους και την διατήρηση των κεκτημένων τους.
Γι αυτό κ. Πρωθυπουργέ και κκ της κυβέρνησης,
Μη χάνετε άλλο χρόνο , τα πράγματα είναι τόσο απλά μετρήστε - εάν μπορείτε – σωστά το Ακαθάριστο Εγχώριο Προϊόν , μετά το έλλειμμα και …μετά πάρτε μέτρα . Οσο για τα προς είσπραξη , νόμοι υπάρχουν , απλά ασχοληθείτε επιτέλους με τη σωστή εφαρμογή τους. Σταματήστε επί τέλους την ακατάσχετη Νομοσχεδιολογία, δεν είναι της παρούσας, εκτός εάν χρωστάτε νομοθετήματα στις γνωστές ανά το πανελλήνιο συντεχνίες, νταβατζήδες και άλλες..... προοδευτικές ομάδες . Κλείστε π.χ. μερικές ....αμετανόητες τράπεζες , ενισχύστε τις σωστές που θέλουν και μπορούν να παίξουν το ρόλο τους στην οικονομική συγκυρία και ζητήστε αμέσως τα ...κλεμμένα , όχι μόνο στα πλαίσια του κράτους δικαίου. Ζητήστε αμέσως ευθύνες από τη δικαιοσύνη, από επίορκους και ανεπαρκείς χειριστές δημόσιας περιουσίας και τότε θα δείτε πως θα βελτιωθεί το ….κλίμα και μέσα και έξω από την Ελλάδα !
Καταργήστε με κάθε πρόσφορο μέσο , νοοτροπίες και παιδαριώδης πρακτικές της δημόσια ς διοίκησης , επιμορφώστε ταχύρρυθμα επιλεγμένα στελέχη της κρατικής μηχανής και ενημερώστε σωστά τους έλληνες συναλλασσόμενους , ότι π.χ. η έκδοση αποδείξεων δεν είναι μόνο υποχρέωση αλλά πολύ περισσότερο τον επιτηδευματία και όχι όπως περάσατε στους πολίτες τον καταναλωτή, που….και πληρώνει σαν ….μ ……και ….τρέχει και δεν φτάνει να καλύψει τα έξοδα διαβίωσης του !
Απελευθερώστε άμεσα την αγορά από τα μεσαιωνικά σύνδρομα της ...γραφειοκρατίας με απλές οδηγίες προς τους αρμοδίους . Βάλτε επιτέλους ένα τέρμα –εάν μπορείτε – σε όλα αυτά και στα άλλα πολλά ….κουτοπόνηρα των δήθεν εμπειρογνωμόνων –ειδικών !
Εάν δεν μπορείτε .....τότε θα έρχεται ο πάσα ένας ...Χάνς κλπ. , συνεπικουρούμενος από τους δικούς μας τρόφιμους του…Σανατόριου να μας συμβουλεύει τι πρέπει να κάνουμε !
Όμως κ. Πρωθυπουργέ και κύριοι και κυρίες του οικονομικού σας επιτελείου, εκτός των άλλων δεν πρέπει να αισθάνεστε ανεξέλεγκτοι.
ΟΙ εποχές του Ζήτω η Ελλάς, πλήρωνε και μη μιλάς φαίνεται ότι πέρασαν και πάνε . Δώστε ένα τέλος στις αμαρτωλές ....θεωρήσεις και τα .....διάτρητα ! Η ουσία μετράει και όχι ο τύπος ! Δώστε ένα τέλος στις περίεργες εγκυκλίους και στα ...απαράδεκτα νομοθετήματα με τα οποία πετυχαίνετε τα εντελώς αντίθετα αποτελέσματα από αυτά που ….λέτε ότι περιμένετε ! Μη προσπαθείτε να κλείσετε παράθυρα για να…. ανοίξετε άλλα.
Όπως αντιλαμβάνεστε , τώρα πρέπει να δικαιολογήσετε τις πράξεις και πολύ περισσότερο τις .....παραλείψεις σας. Οι πράξεις ως συνήθως θεωρούνται επιλογές και ....συγχωρούνται , οι παραλείψεις όμως και μάλιστα οι συνειδητές, μάλλον τιμωρούνται με ή χωρίς νόμους περί ευθύνης υπουργού !
Γι αυτό έστω και τώρα παρά την αδικαιολόγητη καθυστέρηση ( κάλλιο αργά παρά ποτέ ), πέρα από όλα αυτά που λέτε ότι σχεδιάζετε και για το καλό μας φαντάζεστε , δεν κάνετε καμία ... γρήγορη μελέτη, για το ποιο θα ήταν το ταμειακό όφελος του δημοσίου , π.χ. από μια πιθανή έκτακτη εισφορά ! Διότι ,
Αν οι τράπεζες , που γνωρίζουν καλά το θέμα,
Χρεώνουν πάλι , τώρα όμως νόμιμα - για κάθε συναλλαγή .....το 1,20 Ευρώ
και το αποδίδουν εβδομαδιαία στο δημόσιο τι ποσό θα εισέπραττε άμεσα το δημόσιο π.χ. την επόμενη τριετία ?
Αυτά προς το παρόν και με θερμή παράκληση για τις δικές σας ενέργειες και ....ενημέρωση μας !
Ευχαριστώ για τη φιλοξενία.

Υ.Γ Μη ξεχνάτε -εάν το γνωρίζετε- τον περιβόητο φούρνο του Χότζα !
Πολίτης Γιώργος
12/06/2011 14:34
Τώρα πιά έχουμε καταλάβει όλοι γιατί καμία κυβέρνηση δεν έπαιρνε τα απαραίτητα μέτρα, και λόγος ειναι το καταρεμένο ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΚΟΣΤΟΣ. Το κόστος του να προσπαθήσεις να βάλεις τάξη σε έναν λαό όπως τον δικό μας. Φτάσαμε σε αυτή τη χώρα να χλευάζουμε οποιονδήποτε ήταν νομοταγής και τίμιος. Η τιμιότητα εγινε συνώνυμη με την βλακέια. Φιλούσαμε το χέρι όλων αυτών που μας έκλεβαν και μας εκμεταλεύονταν, θαυμζαμε τους απατεώνες και ονειρευόμασταν τη στιγμή που θα έχουμε την τύχη τους. Τους φηφίζαμε γιατί μας μοιάζουνε..
TERNIK
12/06/2011 13:51
Ο Γιώργος δεν ειναι προδοτης ουτε βλάκας!!! Ειναι απο τους ελληνες της διασποράς μορφωμένος και με ανοιχτά μυαλά.... Ξέρει και καταλαβαίνει,ομως δεν εχει την πονηρία του ντόπιου ελληνα,ουτε την κακοήθια μερικών.. Οταν τα 4Χ4 οργωναν την Ελλάδα με δανεικά και ψηφίζαμε τούς πολιτικούς για ενα ρουσφέτι , αυτοί που τωρα διαμαρτύρωνται που ηταν ?? Εγω παντως ημουν εδω...Και τα θυμάμαι..Ειμαι και 68 χρόνων,γιος αντιστασιακού Μακρονησιώτη.. Υπόφερα γιαυτό..βγήκα στη σύνταξη χαμηλοσυνταξιούχος στα 65 σαν το παιδί ενός κατώτερου Θεού,... Τωρα τα πληρώνομε ολοι..Τα νέα παιδια ομως δεν φταίνε.. Ντροπή μας για την Ελλάδα που θα τους παραδώσουμε εάν δεν την αλλάξουμε εμείς που φταίμε..Αυτά.....
Γιώργος Γερμανία
12/06/2011 13:50
κύριε Παπανδρέου το Δeκ 2009 πούλησες τα CDS αξίας 1,3 δις που είχε το Ταχυδρομικό Tamievtirio για 40 εκ σε ιδιώτες επενδυτές..(φίλους σου)!! eiξερες ότι h ellada odevei στη χρεοκοπία και άμεσος μετά πηγές στο IMF. τώρα αυτά αξίσουν 28 δις!! ποσά έβγαλες από αυτί την kombina;; αυτό λέτε εσχάτη προδοσία!! Ο ellinikos λαός πρέπει να ζητήσει άωτα τα levta πίσω του anoikoun !!! sorry για τα orthogr λάθη ..έκανα metefrasi με ένα πρόγραμμα..
Ενας αναγνωστης
12/06/2011 13:29
@Αχ Ελλάδα σ΄αγαπώ... 12/6/2011 11:39: Ναι, σιγουρα! Μεγαλος ηγετης! Την προκοπη του την βλεπουμε!
Ph.J
12/06/2011 13:23
Μόνο οι κακοήθεις , οι τελείως ανεγκέφαλοι και οι ελλειπώς πληροφορημένοι θα κκαταλογίσουν στον Γιώργο Παπανδρέου ότι δεν έχει κάνει ό,τι περνάει από το χέρι του προκειμένου να κρατήσει τη χώρα εν ζωή, (έστω και με σωληνάκι ή σε κατάσταστη κώματος). Οι πρώτοι φτάνουν στο σημείο να ισχυρίζονται ότι όλα όσα συμβαίνουν στη χώρα τα τελευταία δύο χρόνια, είναι μέρος μιας συνωμοσίας που ο ίδιος μαζί με σκοτεινά κέντρα εξύφανε προκειμένου να μεθοδεύσει τη χρεωκοπία της χώρας, το ξεπούλημά της και τελικά την πλήρη εθνική απαξίωση. Κατ’ αυτούς, όσα μας συμβαίνουν αυτό τον καιρό είναι μέρος ενός καλά μελετημένου σχεδίου καθοδηγούμενο από τους Αμερικάνους, τους Εβραίους, τους Τούρκους και λοιπούς προαιώνιους εχθρούς, οι οποίοι με τον Γ.Παπανδρέου υποχείριό τους στοχεύουν στην πλήρη υποτέλεια και καταστροφή της πατρίδας. Θεωρίες συνωμοσίας που θα μας έκαναν όλους να φρικιούμε λίγα χρόνια πριν, βρίσκουν σήμερα αρκετά ευήκοα ώτα, όταν εκτοξεύονται όχι μόνο από πεζοδρόμια και πλατείες, αλλά και μέσω τηλεοράσεων οι οποίες χωρίς αιδώ αναπαράγουν τέτοιους ακραίους και γελοίους ισχυρισμούς, όχι μόνο από κάθε λογής σπίθες και από γραφικούς πρώην μεγάλους μουσικοσυνθέτες, αλλά και από μεγαλοστελέχη κοινοβουλευτικών κομμάτων από όλο το αντιπολιτευόμενο πολιτικό φάσμα που δεν χάνουν ευκαιρία να κάνουν υπονοούμενα αυτής της λογικής. Σε όλα αυτά δεν νομίζω να υπάρχει κάτι να αντιλέξει ένας στοιχειωδώς έστω σκεπτόμενος σχολιαστής. Οι γελοιότητες κάθε είδους είναι πάντα πέραν κριτικής, και είναι αδύνατον να κατέλθει κανείς σε τέτοιο επίπεδο απαξίας χωρίς να κινδυνεύει να χάσει την ίδια του την αυτοεκτίμηση. Εκτός όμως από τους κακοήθεις υπάρχουν και οι ανεγκέφαλοι. Οι πολύ ανεγκέφαλοι που αφήνουν να τους χαϊδέψει τ’ αυτιά ο κάθε κήρυκας του άκρατου λαϊκισμού και πιστεύουν ότι από καμμία χρεωκοπία δεν κινδυνεύει η χώρα, οπότε τα μέτρα που λαμβάνονται από την κυβέρνηση έχουν να κάνουν με ένα βίτσιο και τίποτα άλλο, οπότε το μνημόνιο με τους δανειστές μας δεν έχει λόγο ύπαρξης κλπ. κλπ, οπότε για όλα φταίει το σκοτεινό μυαλό του... τρισκατάρατου Γ. Παπανδρέου, κλπ. Και οι ολίγον ανεγκέφαλοι που θεωρούν πως ναι μεν υπάρχει κάποιο πρόβ λημα, αυτό όμως μπορεί να αντιμετωπιστεί χωρίς να ιδρώσει κανένα αυτί, αρκεί να κάνουμε αυτό που μας λέει ο κ.Τσίπρας, η κ.Παπαρήγα, ο κ. Αλαβάνος, και –ω, ναι- κ. Σαμαράς. Ολοι αυτοί τα βάζουν με το μνημόνιο, λες και το πρόβλημα είναι η δανειακή σύμβαση και όχι η αιτία της, το γεγονός δηλ. ότι φαληρίσαμε οπότε τρέξαμε γονυπετείς να δανειστούμε για να έχουμε να πορευόμαστε... Τέλος υπάρχει και η κατηγορία των ελλειπώς πληροφορημένων, αυτών που καταλογίζουν στην κυβέρνηση ότι δεν συλλαμβάνει τη φοροδιαφυγή και πέρνει χρήματα από τους ίδιους και τους ίδιους. Απο ΜΕΓΑλο κανάλι, άκουγα σήμερα έκπληκτος τον ίδιο τον εκφωνητή των ειδήσεων, να εκφράζει ούτε λίγο ούτε πολύ τον αποτροπιασμό του για την τακτική αυτή της κυβέρνησης. Και ερωτώ: Mε δεδομένη πρώτον την πίεση του χρόνου για χρήμα εδώ και τώρα, με δεδομένο δεύτερον το απίστευτο μπάχαλο του φοροεισπρακτικού μηχανισμού που είναι αδύνατον αντικειμενικά να συμμαζευτεί τόσο γρήγορα και μάλιστα σε συνθήκες τέτοιας κρίσης, με επίσης δεδομένη την απίστευτη πίεση που οι πάντες ασκούν στην κυβέρνηση με τα ΜΜΕ πρωτοστατούντα, πως μπορεί να είναι κανείς σίγουρος ότι αντικειμενικά, στη φάση αυτή μπορεί να γίνει κάτι καλύτερο ? Ο έλληνας πρωθυπουργός εχει πιαστεί στο δόκανο μιας απερίγραπτης κατάστασης. Παραμένοντας στη θέση του, γίνεται έρμαιο της απίστευτης κακοήθειας και της αισχρής λαϊκίστικης επίθεσης των πολιτικών του αντιπάλων, οι οποίοι δεν διστάζουν σε τίποτα , εκμεταλευόμενοι την άγνοια του λαού για την πραγματική κατάσταση της χώρας και τις αντικειμενικές δυνατότητες άσκησης πολιτικών σωτηρίας. Προς το παρόν αντέχει, γνωρίζοντας ότι η τυχόν παραίτησή του θα κάνει τη σημερινή κατάσταση να φαντάζει ειδυλιακή στους πάσης φύσεως αγανακτισμένους. Θέλω να του εκφράσω το ν θαυμασμό, τον σεβασμό και τις ευχαριστίες μου γι’ αυτό. Εγώ στη θέση του δεν θα το άντεχα...
Ελένη Ιωάννου
12/06/2011 12:26
Ο Κ. Παπανδρέου, γνώστης και θεματοφύλαξ κατα τα άλλα του ''''Σοσιαλισμού'''' στην Ελλάδα, έχει υποπέσει σε μεγάλες αστοχίες. Τα σκάφη στις μαρίνες ακόμα να αποδώσουν τα πρόστιμα, περιμένουν -και καλά-στη περαίωση που έχει κολλήσει. Ο λαός στους δρόμους -και εαν όχι όλοι, σίγουρα οι περισσότεροι συναινούν με αίτημα την αναδιαπραγμάτευση, γνώση και πλήρη διαφώτιση περί μνημονίου και εξωτερικού χρέους που επήλθε όλα αυτά τα χρόνια. Πως είναι δυνατόν ο κ. Παπανδρέου να επιζητά πλάτη απο όλους εμάς, όταν με τις πολιτικές του τόσο αυτός όσο και οι προηγούμενοι, μας έχουν κάνει να μην μπορούμε να ζήσουμε άλλο πια εδώ; Καλή η ιστορία, καλός και ο ...καλού είδους πατριωτισμός, όμως πρέπει να μπορούμε να ζήσουμε για να συμμετέχουμε σε ένα τέτοιο παραμύθι. Η Παραίτηση, οι πρόωρες εκλογές, ο έλεγχος του χρέους μέσω σύστασης επιτροπής ελέγχου, η κύρηξη μεγάλου μέρους του ώς απεχθές και η προσαγωγή στη δικαιοσύνη όλων αυτών που μας έφτασαν ως εδώ με την παράλληλη εκκίνηση εκμετάλλευσης των πόρων της χώρας -πετρέλαιο, αέριο κ.λ.π. αποτελούν την πραγματική απάντηση στη κρίση που δημιούργησαν και που θέλουν να συνεχίσουν. Η δε σκοπιμότης να παρθεί το νέο δάνειο ύψους 102,5 δις ευρώ υποκρύπτει πράγματα που για λόγους αρχής δεν θέλω να μοιραστώ.. ο νοών νοεί το
αλλα λογια
12/06/2011 11:53
Ενας βλάκας και μισός.
Αχ Ελλάδα σ΄αγαπώ...
12/06/2011 11:39
Και πάλι μπράβο στον Γ. Παπανδρέου! Αυτός είναι ηγέτης!
Δε φοβάται να κάνει τις αλλαγές που χρειάζονται για να γίνει η Ελλάδα μας μια σύγχρονη χώρα, από μια χώρα διαφθοράς, λαμογιών και μικρο-φέουδων που είναι σήμερα.
Είναι τυχαίο ότι οι Έλληνες με ικανότητες και φιλοπονία διαπρέπουν στο εξωτερικό, ενώ στην Ελλάδα τους τρώει η μαρμάγκα; Δε νομίζω...
Κωνσταντίνος
12/06/2011 11:30
Έχει το ακαταλόγιστο.
Είναι πλέον αργά
12/06/2011 11:09
Την ελληνική οικογένεια την έχετε ήδη "τελειώσει". Την απέλυσαν αυτοί που μαζί τα φάγατε.
Obama bin Laden
12/06/2011 10:31
Jeffrey ακούς το ελικόπτερο?
Δημήτρης Καρατζάς
12/06/2011 10:30
...Και που πήγαν κύριε Παπανδρέου, τα λεφτά που υπάρχουν; Κατ'' αρχήν στην Ελβετία, τη Βουλγαρία και σε όσες χώρες δίνουν καλά επιτόκια. Στη συνέχεια, στις τσέπες των λάθρα εργαζόμενων αλλοδαπών στους οποίους περιλαμβάνεται από τον αλβανό εργάτη οικοδομής μέχρι τον τελευταίο μπαγκλα-ντέζο που πάτησε το πόδι του στην Ελλάδα. Στις τσέπες των δολοφόνων και ληστών που βρήκαν εδώ τον παράδεισο της ατιμωρησίας και της ''φιλευσπλαχνίας'' και έχουν πλημμυρίσει τη χώρα καταστρέφοντας την κοινωνία μας, σκοτώνοντας για μια βιντεοκάμερα. Κύριε Γιώργο, άρχισαν να μαζεύονται και στην Εκάλη, το Διόνυσο, τη Σταμάτα και σύντομα θα τους δείτε νύχτα μπροστά σας αν δεν κάνετε κάτι. Το πρόβλημα ειναι πιο κοντά σας από ό,τι νομίζετε. Πήγαν στις τράπεζες που έδιναν δάνεια σε δανειολήπτες με ψεύτικα στοιχεία, τα οποία δάνεια αποπληρώνουν σήμερα οι ''άλλοι''. Πήγαν στα ''κοράκια'' των δημοπρασιών που κάθε χρόνο αγοράζουν και πωλούν διαμερίσματα ως ιδιώτες και που ποτέ δε σκεφτήκατε να ελέγξετε - έχετε τα Εψιλον Εννέα, τι άλλο χρειάζεστε; Πήγαν στις τσέπες των πακιστανών που με θράσος απαιτούν από τους υπαλλήλους της εφορίας να τους συμπληρώσουν φορολογικές δηλώσεις (!!!) με ψεύτικα εισοδήματα για να πάρουν επιστροφή φόρου και άδεια παραμονής. Πήγαν στις τσέπες των εκδοτών ακάλυπτων επιταγών οι οποίες κατέστρεψαν οικονομικά τίμιους ανθρώπους και που η εκδίκαση θα γίνει εντός της δεκαπενταετίας για να αποζημιωθεί ο κατεστραμμένος με λίγους μήνες φυλάκισης - δήθεν. Ανεξαιρέτως όλοι οι κακοπληρωτές δηλώνουν ''καρκινοπαθείς'' και το δικαστήριο χωρίς να ζητήσει καμμία απόδειξη γι'' αυτό, αναβάλλει τη δίκη ξανά και ξανά. Πήγαν στα κυκλώματα των προμηθευτών σουπερμάρκετ που κανονίζουν να εκατονταπλασιάσουν την τιμή των προιόντων στο ράφι ωφελούμενοι περισσότερα κέρδη από όσα το ίδιο το σουπερ-μάρκετ, Πήγαν στους ιδιοκτήτες των υπογείων της Κυψέλης που νοικιάζουν "μαύρα" σε δέκα άτομα ανα διαμέρισμα χωρίς ρεύμα και νερό και στην εφορία φαίνεται ως ''ακατοίκητο''. Πήγαν στους κινέζους με τα μαγαζιά της ομόνοιας που δεν κλείνουν ποτε και φορτώνουν πάντα την νύχτα όταν εσείς κοιμάστε και διακινούν τα λαθραία σε μαύρες σακούλες πάνω σε μηχανάκια που οδηγούν χωρίς άδεια, ασφάλεια, δίπλωμα, τιμολόγια... Πήγαν σε όσους έχουν μετατρέψει διαμερίσματα σε καταστήματα και κάνουν αφορολόγητοι εμπόριο, παροχή υπηρεσιών και ό,τι άλλο επιθυμούν εισπράττοντας και το επίδομα ανεργίας. Παράνομα κομμωτήρια, καλλωπιστήρια, κέντρα διακίνησης κάθε αγαθού, μέσα από σπίτια, επειδή συνεχίζετε να επιτρέπετε σε επαγγελματίες να έχουν έδρα το σπίτι τους και αυτοί μετακομίζουν αλλού, παίρνοντας την έδρα στο άγνωστο και μαζί καθε ελπίδα να βρεθούν και να ελεγχθούν από εφορία και ΙΚΑ. Πήγαν στις συντάξεις βουλγάρων και ποιός ξέρει ποιών άλλων που εκμεταλλευόμενοι την νομοθεσία της Ε.Ε. παρουσιάζονται ως ''κάτοικοι ελλάδος'' και δικαιούχοι συντάξεως από τα δανεικά μας. Πήγαν στην "Ματσεντόνιγια" (ή ΠΓΔΜ ή Σκόπια) ως επενδύσεις, ως ψώνια, ως βενζίνη, πόρνες, καζίνα και ό,τι άλλο προσφέρεται αφορολόγητο για τους γείτονες βορειοελλαδίτες, Πήγαν στην Κίνα με τη μορφή αγορών από το ιντερνετ όπου κανείς σας δε σκέφτηκε να ελέγξει τις κάρτες με τις οποίες γίνονται αυτά τα ψώνια και να προσθέσει τα τέλη και τους φόρους που αναλογούν, Πήγαν στις τσέπες των παράνομων εργολάβων που αναλαμβάνουν συντηρήσεις επισκευές πολυκατοικιών σε συνεργασία με το διαχειριστή χωρίς αποδείξεις, χωρίς ένσημα και που ποτέ δεν σκέφτηκε κανένας σας να υποχρεώσει τη διαχείριση πολυκατοικιών σε τήρηση φορολογικών βιβλίων για τα κοινόχρηστα και τα χρήματα που διακινούνται από αυτούς. Πήγαν και πηγαίνουν στις τσέπες Δημοσίων Υπαλλήλων που δεν έχουν αντικείμενο εργασίας την ώρα που οι συνάδελφοί τους στις εφορίες και το ΙΚΑ πνίγονται στη δουλειά που αδυνατούν να φέρουν σε περας - και θα'' πρεπε να θέσετε το δίλημμα, ''μετάταξη ή απόλυση σήμερα κιόλας''. Αφού δεν μπορείτε να διώξετε τους περισσευούμενους στον ΟΣΕ, γιατι δεν τους κάνετε ελεγκτές ή εισπράκτορες στα λεωφορεία όπου κανείς αλλοδαπός δεν πληρώνει εισιτήριο. Ελεγκτές του ΙΚΑ για ανασφάλιστους, ελεγκτές της εφορίας για αποδείξεις. Οποιος δεν θέλει, ας πάει σπίτι του χωρίς σύνταξη. Θα μπορούσα να συγγράψω βιβλίο με τέτοια παραδείγματα αλλά κουράστηκα, κύριε Παπανδρέου, να βλέπω ανθρώπους της ''βιτρίνας'' και των κολλεγίων που δεν εργάσθηκαν ποτέ τους να προσπαθούν να λύσουν προβλήματα που είτε αδυνατούν να κατανοήσουν είτε σκόπιμα τα αποφεύγουν, για να ρίξουν και πάλι το βάρος στους ηλίθιους που φανερώνουν τα εισοδήματά τους. Συνταξιούχους και τίμιους (ναι, υπάρχουν και τέτοιοι) Φορολογήστε λοιπόν αυτούς ή πηγαίνετε σπίτι σας.
Δημητρης
12/06/2011 10:20
Δε νομιζω οτι θα εχει διαφορα με αυτο που περναω τωρα κ.Γιωργο....
ΝΙΚΟΣ
12/06/2011 10:00
Με δάνεια φτάσαμε στη χρεοκοπία και μέ ακριβότερα δάνεια συνεχίζουμε, γιατί ο άλλος δρόμος είναι καταστροφικός! Ποιος λέει αυτές τις ...???
KG
12/06/2011 09:50
Καλύτερα να διαλυθεί η ελληνική οικογένεια; έτσι μονο δεν θα ζήσει την χρεωκοπία...
Mania
12/06/2011 09:03
 η ελληνική οικογένεια έχει ήδη χρεωκοπήσει
nikow
12/06/2011 08:54
αυτο που ζουμε τωρα τι ειναι
Ενας αναγνωστης
12/06/2011 08:40
Καπως μεγαλη αρνητικη διαφορα φασης με την πραγματικοτητα σας βλεπω να εχετε κ. Παπαντρικο μας. Λοιπον, αν δε σας το ειπανε ακομη, η ελληνικη οικογενεια εχει ηδη ζησει τις συνεπειες της χρεοκοπιας! Τις συνεπειες της οικονομικης χρεοκοπιας και τις ακομη πιο καταστροφικες συνεπειες της πολιτικης χρεοκοπιας ΣΑΣ! Και τις δυο μας τις επιβαλατε χωρις να μας ρωτησετε! Μας καταστρεψατε τις ζωες μας εσεις οι <<αρχηγοι>>, οι <<ηγετες>>. ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΠΙΑ ΗΓΕΤΕΣ ΣΤΑ ΚΕΦΑΛΙΑ ΜΑΣ!
ΕΛΛΗΝΑΣ .
12/06/2011 08:06
1.( Yπέρ της υλοποίησης των απαιτούμενων αλλαγών, εμφανίζεται ο πρωθυπουργός κ. Γιώργος Παπανδρέου .) Μόνος σου αποφάσισες μόνος σου και προχώρα . 2. ( Παράλληλα, επαναλαμβάνει την έκκληση για συναίνεση προς τη Νέα Δημοκρατία , για στηρίζει τον υπουργό Οικονομικών κ. Γιώργο Παπακωνσταντίνου, ). Άπω που και έως που και από ποτέ είναι οι αποφάσεις συλλογικές κύριε Γιώργο , μόνος σου αποφάσισες μόνος σου και προχώρα . 3. ( Μιλώντας στο < Βήμα > ο κ. Παπανδρέου αναγνωρίζει την αγανάκτηση που υπάρχει στην κοινωνία, αλλά εξηγεί ότι η εναλλακτική λύση είναι η καταστροφή . Καταστροφή ! γιατί κύριε Γιώργο ? επειδή εσύ και οι κουστωδία σου είσαστε ανίκανοι ? Μόνος σου αποφάσισες μόνος σου και προχώρα . 4. (Δεν έχω κανένα σκοπό να αφήσω την Ελλάδα να μπει σε μια οδυνηρή περιπέτεια , με κατακόρυφη πτώση του βιοτικού επιπέδου όλων των Ελλήνων και την Ελλάδα αδύναμη.). Εσένα και της παρέας σου ο σκοπός ήτανε και είναι να μην αφήσεις την Ελλάδα να ανασάνει και να την σπρώξεις πιο βαθιά στον βούρκο . Μόνος σου αποφάσισες μόνος σου και προχώρα . 5.( Και κανείς δεν μπορεί να κοροϊδεύει τον κόσμο ότι θα εξακολουθήσουν να μας δανείζουν χωρίς τίμημα: να παίρνουμε δηλαδή λεφτά χωρίς να κάνουμε τίποτε...) . Ο πρώτος που κορόιδεψε και συνεχίζει να κοροϊδεύει τους Έλληνες και ξένους είσαι εσύ και η παρέα σου , ούτε βέβαια έκανες η θα κανείς κάτι , αφού είσαι ανίκανος για όλα . Μόνος σου αποφάσισες μόνος σου και προχώρα . 6.( Ο κ. Παπανδρέου συμπληρώνει ότι στο μυαλό κάποιων υπάρχει η σκέψη εξόδου της Ελλάδας από την ευρωζώνη, Πρέπει να δείξουμε τη μεγαλύτερη δυνατή συνέπεια, ώστε να μην μπορεί κανένας να πει ότι ''εσείς φταίτε, εσείς είστε το πρόβλημα, φύγετε''.) . Στο δικό σου το μυαλό είναι αυτό και της επιτρόπου σου στης Βρυξέλλες και όχι κάποιων άλλων όπως εννοείς , όσο για το πρόβλημα και για το φύγετε είσαι μέσα κανένας δεν σε θέλει ούτε οι δικοί σου . Μόνος σου αποφάσισες μόνος σου και προχώρα . 7.( Οι αποφάσεις είναι συλλογικές, οι επιτυχίες και τα λάθη επίσης). Αυτό έλειπε να μην είναι συλλογικές οι ευθύνες σας με τον Τσάρο σου . 8.( Σε ερώτηση για το τι θα πράξει σε περίπτωση που βουλευτές του ΠΑΣΟΚ καταψηφίσουν το Μεσοπρόθεσμο) . Σωστά εάν έχουνε έστω και λίγο φιλότιμο θα ψηφίσουνε όχι ,αλλιώς θα έχουνε πρόβλημα ακόμη και στα σπίτια τους . 9.( Ο κ. Παπανδρέου απορρίπτει την άποψη ότι η κυβέρνηση δεν νομιμοποιείται να λάβει αποφάσεις πέραν της θητείας της, επιχειρηματολογώντας ότι όλες οι κυβερνήσεις υπογράφουν συμφωνίες που ξεπερνούν το χρονικό τους όριο.). Και αφού νομιμοποιείσαι τότε γιατί το γλείψιμο στην αντιπολίτευση γιατί παρακαλάς για συναίνεση , όλη η δόξα θα είναι δικιά σου . 10.( Μήπως ρώτησε κανέναν η προηγούμενη κυβέρνηση όταν χρέωσε τη χώρα με άλλα 150 δισ. ευρώ;). κύριε Παπανδρέου με το πόσα χρέωσε η προηγούμενη κυβέρνηση την Ελλάδα γνωρίζουμε , και δεν ήτανε 150 δις Ευρω , τα 140 δις Ευρω από αυτά ήτανε υποχρεώσεις που άφησε το Πασοκ αμανάτι στην τότε κυβέρνηση , το παραμύθι στην παρέα και τους ψηφοφόρους σας και όχι σε όλους τους Έλληνες , εκείνοι που μαγειρέψανε μαζί σας το έλλειμμα φτάνοντας το στο 12% και μετά στο 15% θα λογοδοτήσουνε να είστε σίγουρος . 11.( Σε κάθε περίπτωση καλεί εκ νέου τον πρόεδρο της ΝΔ, Αντώνη Σαμαρά, να βάλει πλάτη στην εθνική προσπάθεια.Στην κατ΄ιδίαν συνάντηση που είχα μαζί του τού παρουσίασα πίνακα με 18 προτάσεις της ΝΔ που ήδη υλοποιούμε και άλλες 14 που θα μπορούσαμε να συζητήσουμε.). κύριε Παπανδρέου αφού παραδέχεστε ότι οι προτάσεις της Ν.Δ είναι ρεαλιστικές πως θα εξηγήσετε τώρα στους Έλληνες ότι δεν προκαλέσατε της εκλογές του 2009 εσκεμμένα μόνο και μόνο για να κυβερνήσετε καταστρέφοντας την Ελλάδα . Και βέβαια είπατε λεφτά υπάρχουνε , και βέβαια είπατε ότι είναι εκατομμύρια , δισεκατομμύρια , παρασυρόμενος από τον ενθουσιασμό τον ψηφοφόρων σας μιλήσατε και για τρισεκατομμύρια , τι να σας πω κύριε Παπανδρέου εσείς τότε παρουσιάσατε ένα πακτωλό χρημάτων που θα ζήλευε και η οικονομία της Κινάς .
No more lies
12/06/2011 04:32
Γιωργάκη, τα 150 δις ευρώ που επικαλείσαι ήταν η κληρονομιά του πατέρα σου και του Κινέζου με την γνωστή πρακτική της μετάθεσης των χρεών των κυβερνήσεων τους σε μελλοντικές γενιές και κυβερνήσεις, δια του μακρόχρονου και υψηλότοκου δανεισμού (30ετή δάνεια, 17% κτλ.). Η ΝΔ δανείστηκε για να να αποπληρώσει τα τοκοχρεωλύσια αυτού του δανεισμού. Άλλωστε, εσύ σε 1,5 χρόνο μέσα θα έχεις δανειστεί για λογαριασμό μας 110 δις για το Μνημόνιο Ι συν άλλα τόσα πγια το Μνημόνιο ΙΙ (δηλαδή κοντά 220 δις), ΟΠΟΤΕ ΤΙ ΜΙΛΑΣ; Κάπως έτσι περάσαμε από το "Τσοβόλα δώστα όλα" στο "Παπακωνσταντίνου πάρ'' τα όλα". Ντροπή σου . Έχεις γίνει η ρόμπα της κοινωνίας και ΥουTube εσύ και ο εντολοδόχος των Βρυξελλών που έχεις για Υπουργό Οικονομικών, αλλά ψύλλος στον κόρφο σας, εσύ μια χαρά περνάτε, οι άλλοι πεινάνε από τα μέτρα σας. Αίσχος!
tnt
12/06/2011 03:50
Παπανδρεου ασε τα παραμυθια.Αυτο που σε νοιαζει ειναι να μη χρεοκωπησουν οι τραπεζες.Αλωστε ο Ελληνικος λαος εχει ειδη χρεοκωπησει με την πολιτικη σου
λευτερια στην πατριδα μας
12/06/2011 03:25
αφηστε την κλαψα ρε δεν σας σωζει ουτε αυτη ο λαος ξυπνησε και θα τιμωρησει με την ψηφο του τους προδοτες του ελληνικου εθνους. και μετα την αποκαθηλωση ερχεται και το ειδικο δικαστηριο. τωρα σε επιασε ο πονος για την οικογενεια? μαθε κατι ο νεος-νεα ελληνας ελληνιδα δεν εχει πια την δυνατοτητα να κανει οικογενεια . 2 ατομα δουλεια συνολο 1000 ευρω? ουτε σκυλο δεν ταιζεις κυριε πρωθυπουργε. ντροπη σας για να σωσετε εσεις το κεφαλαιο τιμωρειτε τις επομενες γεννιες.
Ιωάννης ο Φιλέλλην
12/06/2011 03:18
Εντάξει, μόνο παρακαλούμε μη δείχνετε πιά την φάτσα του. Δεν την αντέχουμε άλλο.
Γερμανοβιων.
12/06/2011 01:58
Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι τι ακριβως θελουν να μας πουν οι λαικιστες.
Ο κοσμος διαδηλωνει,δικαιολογημενα.Χωρις να σκεφεται ο νεος ανεργος οτι ακριβως διπλα του διαδηλωνει ενας εκφορτωτης ο οποιος ενδιαφερεται μονο να μην ανοιξει το (κληρονομικο)επαγγελμα του και να γινει ο γιος του ο επομενος που θα εισπραττει 3 με 6 χιλιαδες τον μηνα....Με αλλα λογια,διαδηλωνει,ΑΚΡΙΒΩΣ,για να εξακολουθησει να μεινει ανεργος ο διπλανος του νεος!
Και οι λαικιστες που βρηκαν βημα και πεδιον δοξης λαμπρον,ποτε θα πουν ποιες εναλλακτικες υπαρχουν;
Διοτι ως σημερα ακουμε μπαρουφες,και κουβεντες που διψουν να ακουσουν τα αυτια ενος προδομενου λαου....
Πραγματα μη εφαρμοσιμα,ελληναραδικα,τσαμπουκαδικα και πριν απ ολα ΚΑΤΑΣΤΡΕΠΤΙΚΑ!
Ουδεις ισχυριζεται οτι η κυβερνηση δεν κανει μαλακιες!
Ομως αυτο απεχει πολυ απο το να ζητουμε να γκρεμιστουν τα παντα!
Η νδ ειναι το κομμα που ενω εβλεπε που οδηγουμαστε,ολοκληρωσε την ΠΡΟΔΟΣΙΑ,και ακολουθως κρυφτηκε(ο δε φαιδρος πρωην αρχηγος της,ακομα κρυβεται-αντι να τον περασουν δικαστηριο επι εσχατη προδοσια!).Και ερχονται σημερα,ως λευκες περιστερες να μας πουν τι;Οτι θα μας σωσουν!Ποιοι;Αυτοι που μας κατεστρεψαν! Υπαρχει λογικος ανθρωπος να φαντασθει ως σωτηρες μας τους μειμαρακες,τσιτουριδηδες,ρουσσοπουλους,βουλγαρακηδες/πελεκηδες,αλογοσκουφηδες,κεφαλογιαννηδες(αυτος που απαιτησε να ελευθερωσει η αστυνομια φιλους του εμπορους ναρκωτικων),δουκες(και βαρωνους),και ολη αυτη την συμμορια που μας κυβερνησε 5 χρονια;Λες και ηταν αλλοι που κυβερνουσαν....
Λες και δεν μας λεηλατησαν αυτοι....
Λες και ειμαστε τοσο ηλιθιοι να ξανατσιμπησουμε....

Απο την αλλη,μπορει καποιος να φαντασθει καποιον τσιπρα η καρατζαφερη να μας κυβερνουν;Που οταν ανοιγουν το στομα τους γεμιζει ο τοπος μυγες;

Ας αποφασισει επιτελους η κυβερνηση
να τιμωρησει τα λαμογια,
να δημευσει τις περιουσιες τους,
να κυνηγησει αλυπητα τους επιορκους που ειτε μοιρασαν κρατικο χρημα,
ειτε εκαναν οτι 30 χρονια δεν ειδαν ουτε ενα σκανδαλο,
να καταπολεμησει ΑΠΟΤΡΕΠΤΙΚΑ την φοροδιαφυγη και την διαφθορα(αρρηκτα δεμενες μεταξυ τους),
και ολα θα πανε καλα.....
ΤΑΚΗΣ ΑΠΟ ΠΑΛΛΗΝΗ
12/06/2011 01:46
Ενώ τώρα που βιώνει μια σκιώη χρεωκοπία τί είναι; Η εσωτερική υποτίμηση είναι πολύ χειρότερη από μια στάση πληρωμών όπου στη 2η περίπτωση το πρόβλημα είναι ξεκάθαρο και προσεγγίζεται από μια και μόνη βάση (εθνικό νόμισμα-κρατικός παρεμβατισμός-εθνικοποίηση πλουτοπαραγωγικών πηγών-πάγωμα απαταίσεων κ.ο.κ.) από ότι συμβαίνει στην 1η περίπτωση όπου η κοινωνία, η οικονομία και γενικά όλες οι ανθρωπινες δραστηριότητες πελαγοδρομούν στο χάος χωρίς να ξέρει κανείς ποιός συνδυασμός του ξημερώνει...και πώς τη μια μέρα αυτός αντιμετωπίζεται και πώς ο νέος που προκύπτει ξανά το βράδυ την άλλη. Ας αφήσει ο πρωθυπουργός τη κλάψα και να θέσει ξεκάθαρα το δίλημμα. Άτυπη πτώχευση και πείνα ή προσωρινή επίσημη χρεωκοπία, αναδιάρθρωση και δια πυρός και σιδήρου (και εδώ θα φτύσουμε αίμα) ανάπτυξη σιγά σιγά αλλά με τις ιδίες δυνάμεις και όχι με δανεικό κόλυβα που οδηγεί στο γκρεμό άλλοτε βραχυπρόθεσμα και άλλοτε μακροπρόθεσμα όπως συνέβη στην περίπτωση μας.
Bill
12/06/2011 01:34
ουστ απο δω..
chr
12/06/2011 01:23
Ε λοιπόν σας βαρέθηκα! Βολεύει τους "μάγκες" μία "μαστουρωμένη" αριστερά, μία "σοσσιαλίζουσα" δεξιά, και τους "ευρωπαϊζειν" φωστήρες στη μέση. Μιά χαρά βολεύει το σύστημα σας, φαίνεται ότι όντως λεφτά υπάρχουν... Έτσι δεν είναι; Όμως δεν θα σας αφήσουν να χαρείτε!!! "Οι απ'' έξω" έχουν ένα "παράξενο τρόπο" να μοιράζονται πράγματα...
Αντώνης
12/06/2011 00:47
Ενώ τώρα ζει καλά η ελληνική οικογένεια, ε;
ΕΛΛΗΝΑΣ
12/06/2011 00:42
Και νέα έκκληση για συναίνεση Η ελληνική οικογένεια δεν πρέπει να ζήσει τις συνέπειες μιας χρεοκοπίας Για να γίνει αυτό ΠΑΡΙΤΗΘΕΙΤΕ κύριε Γ. Α. Παπανδρέου. Εσύ όπως και ο Κ. Καραμανλής ο Νεώτερος ΡΗΜΑΞΑΤΕ ΤΗ ΧΩΡΑ. Η ΕΠΤΑΕΤΙΑ ΤΩΝ ΕΠΙΓΟΝΩΝ ΠΟΥ ΓΟΝΑΤΙΣΕ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ, θα μας κάνει να αναπολούμε την Επταετία των Συνταγματαρχών. Για να δει η Ελλάδα Πρόοδο Πρέπει να Τελειώνουμε με τους Επιγόνους (Κωστάκη, Γιωργάκη, Ντόρα). Το ΑΛΑΛΟΥΜ στα 5.5 Χρόνια του Κωστάκη και τους 20 Μήνες του Γιωργάκη ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΤΟΦΑΝΕΣ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ. ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΧΟΥΝ ΒΑΛΤΩΣΕΙ. ΔΕΝ ΤΡΑΒΟΥΣΕ ο Κ. Καραμανλής ο Νεώτερος, ΔΕΝ ΤΡΑΒΑΣ και εσύ κύριε Γ. Α. Παπανδρέου. Η Έλλειψη Σοβαρότητας του Γ. Α. Παπανδρέου συναγωνίζεται επάξια αυτήν του Κ. Καραμανλή του Νεώτερου. Αυτό ΠΡΕΠΕΙ να το συνειδητοποιήσουν στο ΠΑΣΟΚ και να κινηθούν άμεσα. Ο Ε. Βενιζέλος ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΠΟΙΗΘΕΙ ΑΜΕΣΑ και να ΓΙΝΕΙ ΑΡΧΗΓΟΣ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ. Διαφορετικα ΑΜΕΣΩΣ ΕΚΛΟΓΕΣ. Είμαι ΒΕΒΑΙΟΣ ότι ο Α. Σαμαράς ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ από τον ΓΑΠ και ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΝΑ ΛΑΒΕΙ ΤΟΣΟ ΑΝΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΑΝΤΙΛΑΙΚΑ ΜΕΤΡΑ όπως ο ΓΑΠ. Οι Περιστάσεις δεν γηκώνουν Αναβλητικότητα, Αδράνεια και Προπάντων Έλλειψη Ηγεσίας που Υπάρχει Αυτή τη Στιγμή. Οι Ε. Βενιζέλος και Α. Σαμαράς ΠΡΕΠΕΙΙ ΝΑ ΔΡΑΣΟΥΝ ΑΜΕΣΑ. Τα Αδιέξοδα δεν Αρμόζουν στη Δημοκρατία.