ΠΑΣΟΚ: Επιστολή 16 βουλευτών για το Μεσοπρόθεσμο

Λένε «όχι» σε συνοπτικές διαδικασίες, ζητούν συγκλιση κοινοβουλευτικής ομάδας

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 02/06/2011 13:14 | ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ: 02/06/2011 19:11 |
Έντονη κινητικότητα προκαλεί στο ΠΑΣΟΚ η πρωτοβουλία 16 βουλευτών του, να συντάξουν επιστολή την οποία απευθύνουν προς τον Πρωθυπουργό Γιώργο Παπανδρέου, και με την οποία ζητούν τη σύγκληση της Κοινοβουλευτικής Ομάδας του κυβερνώντος κόμματος προκειμένου να συζητηθεί το Μεσοπρόθεσμο Πρόγραμμα και να υπάρξει ενημέρωση για τα πεπραγμένα στην οικονομία.

Την επιστολή υπογράφουν οι Τόνια Αντωνίου, Εύα Καϊλή, Σοφία Γιαννακά, Μιχάλης Τζελεπης, Ολγα Ρεντάρη, Θωμάς Ρομπόπουλος, Κώστας Καρτάλης, Παναγιώτης Κουρουμπλής, Νικόλας Σαλαγιάννης, Πάρις Κουκουλόπουλος, Αθανασία Μερεντίτη, Οδυσσέας Κωνσταντινόπουλος, Εκτορας Νασιώκας, Βασίλης Τόγιας, Δημήτρης Λιντζέρης και Βασίλης Γερανίδης.

Οι 16 βουλευτές ζητούν να μην ψηφιστεί το Μεσοπρόθεσμο Πρόγραμμα με συνοπτικές διαδικασίες. Δηλαδή, να κατατεθεί στη Βουλή ως κανονικό νομοσχέδιο και όχι ως ένα άρθρο. Υπάρχει διάχυτη ανησυχία,  επισημαίνουν, ότι οδηγούμαστε σε ψήφιση με τη διαδικασία του κατεπείγοντος και με ένα άρθρο και θεωρούμε ότι έτσι περιορίζεται η δημοκρατία.

Το πλήρες κείμενο της επιστολής έχει ως εξής:

«Στη σημερινή χωρίς προηγούμενο κρίση, οι στιγμές είναι για όλους μας ιστορικές. Αποτελεί εθνική ανάγκη να συγκροτηθεί άμεσα ενιαίο μέτωπο σοβαρότητας και ευθύνης. Πριν ένα χρόνο ξεκίνησε μια μεγάλη προσπάθεια με οδυνηρές θυσίες του ελληνικού λαού. Κανείς δεν μπορεί να διανοηθεί ότι οι θυσίες αυτές δεν θα πιάσουν τόπο.

Βρισκόμαστε όμως σήμερα, ένα χρόνο μετά, σε ένα κρίσιμο μεταίχμιο και πάλι. Γιατί; Δεν είναι απλά θέμα πολιτικής ευθύνης, είναι η λογική που επιβάλλει να υπάρξει απολογισμός. Είναι θέμα πατριωτισμού. Είναι ζήτημα Δημοκρατίας. Είναι ζήτημα ευθύνης και συνέπειας. Είναι στοιχειώδης απόδειξη ότι σεβόμαστε την ψήφο των πολιτών.

Παράλληλα υπάρχει διάχυτη η ανησυχία για την ψήφιση του Μεσοπρόθεσμου με τη διαδικασία του κατεπείγοντος και μάλιστα ως άρθρο ένα.

Ανάλογες επιλογές φαίνεται να υιοθετούνται και στο ευαίσθητο ζήτημα του εθνικού μας πλούτου (αποκρατικοποιήσεις-αξιοποίηση δημόσιας περιουσίας). Αποφάσεις που θα προσδιορίσουν το μέλλον του τόπου για πολλές δεκαετίες δεν μπορούν να ληφθούν παρά μόνο με πλήρη σεβασμό στις αρχές του Δημοκρατικού μας πολιτεύματος. Αυτό επιβάλλει η τήρηση του Συντάγματος και η πολιτική μας τιμή.

Για όλους τους παραπάνω λόγους θεωρούμε επιβεβλημένη την άμεση σύγκληση όλων των θεσμικών οργάνων της Βουλής αλλά και του κόμματος, προκειμένου να υπάρξει ευρεία συζήτηση με θέματα: Απολογισμός ενός χρόνου Μνημονίου, Μεσοπρόθεσμο-πρόσθετα μέτρα 2011-αποκρατικοποιήσεις, Διαδικασία εισαγωγής συζήτησης και ψήφισης των μέτρων στην Βουλή».


Δηλώσεις Κουρουμπλή


Δηλώσεις έκανε για το θέμα στον ραδιοφωνικό σταθμό Βήμα 99,5 ένας εκ των βουλευτών που υπογράφουν την επιστολή, ο κ. Παναγιώτης Κουρουμπλής.

Όπως είπε, πρόκειται για μία πρωτοβουλία στο πλαίσιο της λειτουργίας των δημοκρατικών διαδικασιών, καθώς η ψήφιση ενός τόσο σημαντικού κειμένου είναι μια υπόθεση που αφορά ολόκληρη την κοινωνία.

«Στην Ελλάδα αγωνιζόμαστε να κατοχυρώσουμε το αυτονόητο» ανέφερε χαρακτηριστικά, τονίζοντας ότι «υπάρχουν σημεία για τα οποία θέλουμε διευκρινίσεις».

Ο κ. Κουρουμπλής επισήμανε, επίσης, ότι οι βουλευτές ζητούν και απολογισμό του τι έχει γίνει στην οικονομία μέχρι τώρα, τι δεν πήγε καλά σε διάφορους τομείς -όπως η είσπραξη φόρων- και να εξηγήσει ο πρωθυπουργός τι είναι αυτό που διαβεβαιώνει ότι τα νέα μέτρα θα λειτουργήσουν.

Κ.ΠΟΛΙΤΗΣ
03/06/2011 10:48
Ο Γιώργος πρέπει νά τούς διαγράψει ακαριαία. Ας έχει τουλάχιστον αυτήν τήν παλληκαριά. Καί ας πρόσεχε όταν επέλεγε αυτούς πού τόν έγλυφαν στήν διαφορά του μέ τόν Βενιζέλο! Ποιός είναι ο περιφερόμενος στά κανάλια κύριος Λιντζέρης; Ποιά είναι η κυρία Καϊλή; Η ουσία είναι ότι πρέπει νά αναθεωρηθεί όλο τό σύστημα επιλογής, καθηκόντων καί υποχρεώσεων τών βουλευτών. Οι τωρινοί, ΟΛΩΝ τών κομμάτων μέ τό νά μείνουν ασυγκίνητοι στίς μειώσεις μισθών καί συντάξεων όλων αυτών πού παίρνουν λιγότερα από 2000 Ε τόν μήνα, καί νά μή προτείνουν ΟΙ ΙΔΙΟΙ νά μειωθεί ΣΤΟ ΗΜΙΣΥ ο μισθός τους (παίρνουν άλλωστε άλλον ένα μέ τά "ειδικά" μπόνους) έθεσαν εαυτούς εκτός τών ενσυνειδήτων πολιτών. ...
Κ.ΠΟΛΙΤΗΣ
03/06/2011 10:48
Ο Γιώργος πρέπει νά τούς διαγράψει ακαριαία. Ας έχει τουλάχιστον αυτήν τήν παλληκαριά. Καί ας πρόσεχε όταν επέλεγε αυτούς πού τόν έγλυφαν στήν διαφορά του μέ τόν Βενιζέλο! Ποιός είναι ο περιφερόμενος στά κανάλια κύριος Λιντζέρης; Ποιά είναι η κυρία Καϊλή; Η ουσία είναι ότι πρέπει νά αναθεωρηθεί όλο τό σύστημα επιλογής, καθηκόντων καί υποχρεώσεων τών βουλευτών. Οι τωρινοί, ΟΛΩΝ τών κομμάτων μέ τό νά μείνουν ασυγκίνητοι στίς μειώσεις μισθών καί συντάξεων όλων αυτών πού παίρνουν λιγότερα από 2000 Ε τόν μήνα, καί νά μή προτείνουν ΟΙ ΙΔΙΟΙ νά μειωθεί ΣΤΟ ΗΜΙΣΥ ο μισθός τους (παίρνουν άλλωστε άλλον ένα μέ τά "ειδικά" μπόνους) έθεσαν εαυτούς εκτός τών ενσυνειδήτων πολιτών. ...
Κ.ΜΑΝΩΛΙΔΗΣ
03/06/2011 09:31
Πελαγωμένοι φαύλοι, προσπαθούν να κερδίσουν την μάχη των εντυπώσεων!!!!
ΓΙΑΝΝΗΣ
03/06/2011 07:01
Σήμερα μιλάμε για την αναγέννηση του φασισμού στην Ελλάδα με πρωταγωνιστές γνωστοί λεβέντες της δεξιάς γιατί όχι και κουμουνιστές και αριστεριστές και αριστερίζοντες μέσα απ τα δημοκρατικά κανάλια που προέκυψαν απ το μεγαλύτερο οικονομικό, κοινωνικό ,πολιτικό σκάνδαλο του 1989.Αυτός που έχει ένα νόμιμο σπιτάκι 100 τ.μ. που πλήρωσε άδειες, ένσημα στο ΙΚΑ,ΕΤΑΚ κ.λ.π. καλώς πληρώνει όμως αυτός που έφτιαξε 20 τ.μ. ημιυπαίθριο και έκανε σπίτι 120 τ.μ. και δεν πλήρωσε άδειες,20 ένσημα ΙΚΑ κ.λ.π. αλλά 1000-2000 ευρώ για να το νομιμοποιήσει δεν πλήρωνε και δεν πρέπει να πληρώνει. Είδατε ποιοι και πως θέλουν και ενημερώνουν τον Ελληνικό λαό δημοκρατικοί δημοσιογράφοι από δημοκρατικά κανάλια.!!!.Αν οποιοσδήποτε πιστεύει ότι εκτός Ε.Ε. των 27 μελών που στηρίζουν δανειακά την Ελλάδα θα βρει άλλη λύση να βγει ανοικτά και να πει πως και με ποιους θα λύσει το πρόβλημα .Τότε και εγω θα τον στηρίξω.
Γιάννης Μ
02/06/2011 23:19
Αχ αυτοί οι διαφωνούντες του ΠΑΣΟΚ ! Με συγκίνησαν ! Αφού θα κάνουν γαργάρα στο τέλος , τι τις θέλουν τις κορώνες ; Έτσι κι αλλιώς κύριοι είστε χαμένοι και δεν σας ξαναβλέπω σε Βουλή . Για να μη πω ότι σας βλέπω και με ελαττωμένη ( ναι , ναι ) βουλευτική σύνταξη , να ψάχνετε δουλειά σαν νέοι εργαζόμενοι με 2χρονη δοκιμαστική υπηρεσία και μετά ...φυσικά ... όξω να μπούν οι άλλοι. Για τα αυγά και τα γιαούρτια δεν χρειάζεται να πω. Αυτά είναι τα καλά του ...(πρώην) επαγγέλματός σας . Ευτυχείτε !
γαυρος
02/06/2011 21:30

Μην τσιμπάτε, κολπάκια ΠΑΣΟΚων είναι αυτά.

Δεν υπάρχουν σήμερα στη χώρα μας υγειείς πολιτικές δυνάμεις, πολύ δε περισσότερο στον εξαιρετικά προδοτικό χώρο του ΠΑΣΟΚ.

Τα τομάρια τους προσπαθούν να σώσουν !
Σπύρος Γιακουμάκης
02/06/2011 20:57
Καλά αυτοί οι 16 της λίστας, δεν ψήφισαν όλα τα μνημόνια και τις περικοπές μισθών και συντάξεων του ΠΑΣΟΚ ως τώρα; Νομίζουν ότι αθωώνονται εκ των υστέρων στα μάτια της κοινής γνώμης; Είναι πολύ γελασμένοι αν πιστεύουν κάτι τέτοιο. Ο ελληνικός λαός στις εκλογές -οψέποτε κι αν αυτές γίνουν- θα εξαφανίσει το "κίνημα" από τον πολιτικό χάρτη της χώρας. Κυρίως αυτό.
o gegone gegone
02/06/2011 20:50
τώρα είναι αργά να μετανιώσετε για την περσινή ψήφο σας
Γρηγόρης
02/06/2011 20:36
Δεν έχουν καταλάβει μερικοί ότι δεν μπήκαμε στο μνημόνιο για να ευτυχίσουμε αλλά για να μη δυστυχήσουμε, δηλαδή να μην χρεοκοπήσουμε, και όποτε θέλομε βγαίνομε, τα χρήματα όμως για να πληρώσει το δημόσιο μισθούς συντάξεις και τις υπόλοιπες υποχρεώσεις του που θα τα βρει; Δεν το έχουν καταλάβει αυτό οι κύριοι κύριοι βουλευτές και θα καταλάβουν το μεσοπρόθεσμο πρόγραμμα, δε νομίζω. Αν έπρεπε να συμφωνήσει και ο κάθε άσχετος από οικονομία, κυβερνητικός βουλευτής για να εφαρμοστεί κάποιο οικονομικό μέτρο αλίμονο μας.
Φον Φούφουτος.
02/06/2011 19:30
Αργήσατε !
Γρηγόρης Γρηγόρης
02/06/2011 18:03
Δεν έχουν καταλάβει μερικοί ότι δεν μπήκαμε στο μνημόνιο για να ευτυχίσουμε αλλά για να μη δυστυχήσουμε, δηλαδή να μην χρεοκοπήσουμε, και όποτε θέλομε βγαίνομε, τα χρήματα όμως για να πληρώσει το δημόσιο μισθούς συντάξεις και τις υπόλοιπες υποχρεώσεις του που θα τα βρει; Δεν το έχουν καταλάβει αυτό οι κύριοι κύριοι βουλευτές και θα καταλάβουν το μεσοπρόθεσμο πρόγραμμα, δε νομίζω. Αν έπρεπε να συμφωνήσει και ο κάθε άσχετος από οικονομία, κυβερνητικός βουλευτής για να εφαρμοστεί κάποιο οικονομικό μέτρο αλίμονο μας.
pasokos
02/06/2011 16:01
...ανεξαρτητα των διαφωνιων οποιος , απο οποιο κομμα το ψηφισει θα ειναι υπολογος για την φτωχοποιηση των εργαζομενων.......
DK
02/06/2011 15:57
αυτοί το βιολί τους. Δεν είναι το 75% υπέρ των ιδιωτικοποιήσεων; Άντε λοιπόν να ξεμπερδεύουμε. Αλλά δεν τους νοιάζουν αυτοί απ έξω. Τους νοιάζουν οι ιερές κομματικές αγελάδες. Άντε να δούμε πώς θα βγείτε σήμερα από την πίσω πόρτα.
O-R
02/06/2011 15:47
Μολις Γιωργο λαβεις την επιστολη να την υπογραψεις και να γραψεις απο κατω '''' Παμε σε εκλογες Over'''' .
Σου το γραφω μηνες τωρα οτι η κατασταση βαινει προς επικινδυνο σημειο και αυτο οχι εξ''αιτιας το κωλοτουμπα , του γραγικου και ανευθυνου Τσιπρα ή του εκπροσωπου της πλατειας Ταχριρ Αλαβανου αλλα λογω των δικων σου εκει στο Πασοκ αρα αδικος κοπος. Τραβα λοιπον σε εκλογες και εχεις με ενα σμπαρο τρια τρυγωνια ,
1. Πετας την μπαλα εκει απο οπου σου την πεταξαν και τωρα βγαινουν και απο πανω.
2. Ξεκουραζεις τα παιδια του Πασοκ απο τα αβασταχτο βαρος της διακυβερνησης (ειπαμε μεχρι βουλευτες στην θαλπωρη της αντιπολιτευσης φτανει), και
3. Σπαει αμεσως την επομενη της προκυρηξις ο τσαμπουκας του αλλου μειγματος και της μειωσις φορων και το Ζαππειο θα αρχισει να τριζει συνθεμελα.

Και ενα τελευταιο τρυγονι αδεσποτο ο Ελληνικος Λαος που θα κλιθει να παρει υπευθυνα στους ωμους του την αποφαση να διωξει τους Τροικανους και να ξαναγυρισουμε πισω στα ξενιαστα χρονια της ευμαριας και μαλιστα χωρις δανεικα παρακαλω.
Ο Ελληνα αν δεν δει δεν πιστευει γιαυτο κανε εκλογες για να πιστεωει αυτα που ελπιζει να δει φευγοντας η κυβερνηση Πασοκ και του μνημονιου οπως χαριτωμενα μας λενε καθε τοσο.
αγανακτισμενος πολιτης
02/06/2011 14:53
Γιατι μερικοι βουλευτες απο τους 20 που στελνουν την επιστολη φοβηθηκαν και κανουν πισω τωρα .εννοω οτι δεν υπεγραψαν το κειμενο φοβουμενοι και απειλουμενοι απο αλλους βουλευτες . πιονια ειστε ρε ................... δεν εχετε κοτσια....... εδω γραφεται ιστορια στις μερες μας και εσεις ειστε συμμετοχοι στο ξεπουλημα της χωρας μας ...... μπαβο

όλες οι τελευταίες ειδήσεις