Σε ρόλο μάνατζερ οι διευθυντές των σχολείων

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 05/03/2011 10:08 | ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ: 05/03/2011 10:13 |
Διευρυμένες διοικητικές και εκπαιδευτικές αρμοδιότητες δίνει το νέο νομοσχέδιο του υπουργείο Παιδείας στους διευθυντές των σχολείων, οι οποίοι...
Γίνετε Συνδρομητής
Ν ΤΣΕΚΟ΅ΥΡΑΣ
07/03/2011 18:57
Ειναι ντροπη για τον κλαδο των καθηγητων και των δασκαλων να διοριζονται στην κυριολεξια διευθυντες στα σχολεια με κοματικα κριτηρια (αναλογα με την συθεση της επιτροπης καθε φορα) κυριως με την υποτιθεμενη συνεντευξη.Δυστυχως ακαταλληλοι ανθρωποι ασκουν διοικηση στον πιο ζωτικο χωρο της εκπαιδευσης.Πρεπει να δημιουργηθει βαθμος διευθυντη και προισταμενου και να σταματησει επιτελους αυτη η ρεμουλα με το διευθυντιληκι και το ΜΟΙΡΑΣΜΑ των σχολειων μεταξυ των.Οσο για τις νεες ευθυνες των διευθυντων ειναι ακομα.... μια εξαγγελια μονο...για να δημιουργουμε εντυπωσεις οτι και καλα κατι συμβαινει στο χωρο της παδειας.
ΓΙΑΝΝΗΣ Κ.
07/03/2011 14:35
24 χρόνια δάσκαλος ένα πράγμα έμαθα: όσο πιο πολλά τυπικά προσόντα, τόσο πιο λίγα ουσιαστικά προσόντα.
μακεδονας
07/03/2011 11:33
πολλα "προσοντα" (διδακτορικα ,μεταπτυχιακα κλπ)
ειναι αγορασμενα ( 8 χιλιαρικα το κοματι!) ''η μαιμουδες (κυ-
ριως απο κατι θ ε ο λ ο γ ι κ ε ς σχολες που τα δινουν ως
ε υ λ ο γ ι α σε "πισους".
αντε μετα να βασιστεις σε τετοια προσοντα!
επειδη σ'' αυτη τη χωρα δεν μπορεις να εισαι σιγουρος
για τιποτα (εδω με απατη γινονται καθηγητες πανεπιστημιου,
στη διευθυνση σχολειου θα κωλωσουν?)...
προσοντα ναι αλλα .... με πολυ ψαξιμο !
τελος : οι διευθυντες να εχουν και "εξουσια" στα χερια τους.
οι ως τωρα "μεταρρυθμισεις" τους καταντησαν γραφικους
τυπους που δε μπορουν ουτε ..παρατηρηση να κανυν !
τα αποτελεσματα ειναι ορατα δια ...γυμνου οφθαλμου !
Νίκος Μιχαηλόπουλος
07/03/2011 07:38
Πριν καλά καλά εφαρμοστεί το νομοσχέδιο κάποιοι έχουν σπεύσει να το καταδικάσουν. Μάλιστα χρησιμοποιώντας τη γνωστή μηδενιστική επιχειρηματολογία. Ας δούμε πώς θα υλοποιηθεί η απόφαση αυτή και μετά θα την κρίνουμε εν τοις πράγμασιν. Επί της ουσίας, ασφαλώς ο διευθυντής θα πρέπει να έχει ουσιαστικές αρμοδιότητες και βέβαια θα πρέπει να επιβάλλει χρηματικές ποινές στους ανεπαρκείς εκπαιδευτικούς. Όπως άλλωστε συμβαίνει και σε όλα τα ιδιωτικά σχολεία στα οποία πολλοί εκπαιδευτικοί του δημοσίου έχουν γράψει τα παιδιά τους ... ! ! ! ! ! Γιατί σε όλους τους άλλους τομείς εφαρμόζονται συγκεκριμένες ποινές και οι εκπαιδευτικοί θα πρέπει ό,τι και αν κάνουν να μένουν στο απυρόβλητο ; Πολύ έξυπνοι είναι κάποιοι ...
Θ Κ
06/03/2011 23:48
Η είδηση εντάσσεται στο γενικότερο πνεύμα της αποκριάς. Τα προσόντα που απαιτούνται για να λειτουργήσει ένας μάνατζερ δεν προκύπτουν ούτε με απονομή, ούτε με "αγώνες για διορισμό των αδιόριστων καθηγητών". Προκύπτουν - αν προκύψουν - από επίπονη και σύνθετη διαδικασία που συνδυάζει φυσικές διανοητικές και ηγετικές ικανότητες με επίκτητες που είναι αποτέλεσμα εκπαίδευσης.
Η σημασια του βλακός.
06/03/2011 19:45
Προς τον εξω οι λογικες. Και δε μου λες φιλε μου,τους ηλιθιους καλη ωρα,τι θα τους κανουμε,Παν/μιο κι αυτοι,για να μη νοιωθουν μονοι; Η δε σου περασε ποτέ απο το μυαλο αυτο; Τι λεω εγω τωρα...
Αει..
06/03/2011 15:10
ο μάνατζερ δεν γίνεται με νομοσχέδια.
βασιλης τρεμπελας
06/03/2011 14:26
και που εχει μαθει να διοικει ο καθε καθηγητης?ετσι οπως θελουν να το κανουν και ετσι πρεπει να γινει το δημοσιο σχολειο,,ο διευθυντης δεν πρεπει να ειναι καθηγητης αλλα μανατζερ με πτυχιο στην διοικηση.ομως τα συνδικατα των καθηγητων δεν θα το δεχοντουσαν ποτε αυτο γιατι τοτε πραγματικα θα επρεπε να δουλεψουν.τελος ειναι πολυ βασικο οι ιδιοι οι μαθητες να μπορουν να αξιολογησουν τους καθηγητες.και παλι δεν βλεπω να γινεται.αρα το νεο μετρο απλα θα δημιουργησει την θεση του απολυτου αρχιτεμπελη σε καθε σχολειο.
Ι.Αντωνιάδης
06/03/2011 13:42
Οι Νεοέλληνες ως Βαλκάνιοι έχουμε τα ελαττώματα των ανωτέρω τουτέστιν είμαστε μεροληπτικοί, υποκειμενικοί, εκδικητικοί, άδικοι για να μην αναφέρω περισσότερα. Παίρνοντας υπόψη τα ανωτέρω, τα νέα καθήκοντα των διευθυντών μόνα προβλήματα θα φέρουν στο σύλλογο διδασκόντων του εκάστοτε σχολείου. Εξαιρώ ένα μικρό ποσοστό διευθυντών που δεν χαρακτηρίζονται με τα παραπάνω ελαττώματα και άρα θα κάνουν σωστά την δουλειά τους. Επίσης αυτό "... πλέον θα επιλέγονται με βάση τα προσόντα τους, και όχι μόνο με γνώμονα τα έτη προϋπηρεσίας." με κάνει επιφυλακτικό, γιατί ποιός μου λέει εμένα ότι ο διευθυντής έχει τα απαραίτητα προσόντα, αλλά χρησιμοποίησε γνωριμίες(με ψευδείς δηλώσεις πτυχίων κ.λ.π.) για να πάρει τη θέση.
Δ.Β.
05/03/2011 16:10
Καιρός ήταν να πάψει η σύνδεση προυπηρεσίας και μόνο με την προαγωγή. Εάν οι άλλοι όροι είναι ίσοι να μετρά η προυπηρεσία αλλό όχι από μόνη της, γιατί μπορεί να είναι και ανασταλτικός παράγοντας. Από πείρα έχω διαπιστώσει ότι πολλοί (όχι όλοι βέβαια) επί δεκαετίες εργαζόμεμοι διαθέτουν μόνο πρωτοετή εμπειρία γιατί ποτέ δεν εξελίχτηκαν.
ΜΑΡΙΑ
05/03/2011 15:33
Αλήτες ρουφιάνοι δημοσιογράφοι, πρέπει όλοι να σας βρίζουν γι'' αυτό δεν έχει σχόλια το άρθρο.
BO
05/03/2011 15:24
?
ΕΞΩ ΟΙ ΛΟΓΙΚΕΣ ΤΙΣ ΑΓΟΡΑΣ
05/03/2011 14:03
Αντί να διώξετε από παντού τον μηχανισμό ανσισοκατανομής, το φασισμό που λέγεται αγορά, μολύνετε και τα σχολεία με αυτόν τον καρκίνο που έχει φέρει τον κόσμο στα πρόθυρα της καταστροφής.

Αντί ο διευθυντής να είναι πρώτα και κύρια δάσκαλος τον μετατρέπετε σε εκπρόσωπο του εργοδότη.

Με τι κριτήρια θα αξιολογείται η επίδοση του σχολείου? Με κριτήρια αγοράς? Όσο πιο δημοφιλές ένα δημόσιο σχολειο, τόσο πιο εμπορικό και τόσο μεγαλύτερα τα δίδακτρα που σίγουρα θα επιβάλετε?

Το έγκλημα της αγοράς πρέπει να ξεθεμελιωθεί και οι πρωταίτιοί του να τιμωρηθούν γιατί η κοινωνία είναι που πρέπει να ζήσει.

Αποκλειστικά κρατική παιδεία, υποχρεωτική σε όλες τις βαθμίδες, προσβάσιμη σε όλους και τσάμπα για όλους τώρα.
MARIA
05/03/2011 11:43
Καλώς τους, τους επιθεωρητές και ας άργησαν. Πολύ φοβάμαι πως η Διαμαντοπούλου θα φύγει νύχτα γιατί αυτά που κατήργησε το 1981 το ΠΑΣΟΚ του ΑΝΔΡΕΑ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ έρχεται τώρα η Αννούλα και ο Γιωργάκης να τα φέρουν πίσω.
kvstas
05/03/2011 10:46
Θα έχει δικαίωμα απόλυσης ακατάλληλου εκπαιδευτικού ή τουλάχιστον ποινη αργίας; Αν όχι δεν θαλειτουργήσει. Σε κάθε περίπτωση θα υπερισχύσει η συντεχνιακή νοοτροπία. Άρα μικρό καλάθι.

όλες οι τελευταίες ειδήσεις