Το υπουργείο Πολιτισμού θα καλύψει τις ζημιές στο Θέατρο Τέχνης

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 04/02/2011 22:49 | ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ: 05/02/2011 16:40 |

Λίγες ώρες μετά το πρωτοφανές επεισόδιο βίας που σημειώθηκε στο Θέατρο Τέχνης με αφορμή την παράσταση «Ταξιδεύοντας με τον ΠΑΟΚ», ο υπουργός Πολιτισμού και Τουρισμού Παύλος Γερουλάνος δεσμεύτηκε να καλυφθεί από το υπουργείο το ποσό των ζημιών που υπέστη το θέατρο.

Συγκεκριμένα, σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχε το πρωί με τον διευθυντή του Θεάτρου Τέχνης Διαγόρα Χρονόπουλο δεσμεύτηκε να καλυφθεί όλο το ποσό των ζημιών και φέρεται να είπε πως «το θέατρο δεν είναι γήπεδο».

Σύμφωνα με πληροφορίες, ο κ. Γερουλάνος θα παρακολουθήσει την παράσταση αμέσως μετά την επιστροφή του από το ταξίδι του στο Ισραήλ, ενώ την αποψινή παράσταση θα παρακολουθήσει ο γενικός γραμματέας Αθλητισμού, Πάνος Μπιτσαξής.

Υπενθυμίζεται ότι χθες λίγο μετά τις 8 το βράδυ, εξαγριωμένοι χούλιγκαν επιτέθηκαν με μολότοφ στο Θέατρο Τέχνης, προκαλώντας τη ματαίωση της πρεμιέρας του έργου. Σύμφωνα με αυτόπτες μάρτυρες, περίπου 25 οπαδοί του Ολυμπιακού, που έφεραν τσεκούρια, βόμβες μολότοφ αλλά και όπλα, άρχισαν να φωνάζουν συνθήματα και να πετούν μολότοφ ενώ ακούστηκαν και πυροβολισμοί.

Τεχνικοί και υπάλληλοι του θεάτρου που προσπάθησαν να τους απωθήσουν, τραυματίστηκαν και η πρεμιέρα διεκόπη για να συνεχιστεί λίγη ώρα αργότερα. Η παράσταση στην οποία πρωταγωνιστεί ο Αργύρης Μπακιρτζής είχε συγκεντρώσει πλήθος κόσμου στο κέντρο της Αθήνας, ο οποίος τρομοκρατήθηκε από την πρωτοφανή επίθεση αλλά επανήλθε στο θέατρο για να παρακολουθήσει την κωμωδία του Σταύρου Τσιώλη.

46
σωστε τα
06/02/2011 23:09
Θοικος 5/2/2011 18:44
Συμφωνω Κε Θοικος και με τον '''' ελληνας γονιος. 5/2/2011 01:52 ''''!Σωστε τα παιδια σας και μαλιστα μονοι σας .Μην περιμενετε απο το...κρατος να τα φροντισει.Καθε νεος που περιθωριοποιειται ,ειναι γι αυτους ενας πολιτης λιγοτερος που οφειλουν να επωμιζονται τα κοστη του. για να α/ ολοκληρωσει την λυκειακη του εκπαιδευση(σιγα την εκπαιδευση,ετσι που την καταντησανε κι αυτην!),β/για να ολοκληρωσει ανωτερη η ανωτατη εκπαιδευση (εκει του την εχουνε στημενη,στον προθαλαμο, τα φυτωρια ...της..κομματιλας,οι προαλειφομενοι να γινουνε ..Σειχηδες στην θεση του...Σειχη!) γ/να δημιουργησουν θεση εργασιας γι αυτον .(.η ετσι η αλλοιως.. .).δ /πληρωνουν ταμειο ανεργειας του,εισφορες επιδοματα.κτλ ,ε/ .να μην τους πεθαινει και εγκαιρως και να του πληρωνουν και συνταξη...λεμε τωρα!.ΑΣΕ που μπορει να αποδειχτει και σκεπτομενος και να μην τους καθεται ησυχα-ησυχα να του περασουν το καπιστρι και να κλωτσαει σαν μουλαρι με τις οπλες του ..δεξια και αριστερα! Ενω οι εξαρτημενοι νεοι απο καθε μορφη ουσιας,δεν καταναλωνουν Δημοσιο χρημα,ουτε ..απαιτουν.Αντε να τους χωσουνε σε καμμια φυλακη αν ζησουνε διοτι σκοτωνονται νεοι ,εκει εξω αφιονισμενοι μεταξυ τους η πεθαινουν νεοι,εκει εξω ..ησυχως στα πεζοδρομια και σε υπογειες διαβασεις, αρα (γι''''αυτο το κοινωνικα αναλγητο κρατος ) ..μειωνονταιι.ΣΩΣΤΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ! ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ. Μην τα αφηνετε ευκολα θυματα στα χερια και στις επιρροες κανενος επιτηδειου πονηρου εκμαυλιστη! Οπως και να τον λενε,οπως και να ειναι..μασκαρεμενος!!Προστατεψτε τα!
τέχνη?
06/02/2011 22:58
Μα καλά, είναι τέχνη αυτό που ανεβάζουν?
Καημένο Θέατρο Τέχνης που κατάντησες....
Άντε, και του χρόνου να παίξει το Μέγαρο Μουσικής Θεσσαλονίκης το "Θρύλε-Γερά-Πρωτάθλημα-Ξανά"!!!
(Τρίζουν τα κόκαλα του Κάρολου Κουν ρεεε.....)
Σποτμανιακ
06/02/2011 22:20
I.Q. Τσουκαλα.
REINER
06/02/2011 17:26
Καημένη πειραιώτισα (ομάδα), πόσο μικρούλα είσαι...
Γερμανοβιων μειδιων περι Γανυμηδη.
06/02/2011 15:27
@Χρηστος Α,
μετα απο ολα αυτα που εγιναν,αυτο μονο βρηκες να πεις;;;;
Αναλογισου καλυτερα γιατι θελουν ολοι οι παρακμιακοι να αγορασουν την δικη σας ΠΑΕ!Μη φαντασθεις οτι ειναι τυχαιο:απλα,ειστε οι πλεον επιδεκτικοι σε καθε ειδους ΔΙΑΤΕΤΑΓΜΕΝΗ αλητεια!Σας εκανε καποιος της σταζι στρατο,σας ταισε με τηλεοπτικα εμεσματα,σας γεμισε τα κεφαλια με οτι ανοησια διαβαζεις καθε μερα στα περιπτερα,και τωρα ηλθε η ωρα να δρεψει η παρακμη τους καρπους της....Δεν παραξενευεσαι οτι μονο εσεις εχετε(και μαλιστα περηφανευεστε!) ατομα επιπεδου τσουκαλα στο γυαλι;

ΥΓ.Γανυμηδης:γνωστος ομοφυλοφιλος της αρχαιοτητας.Το κεφαλι του κλινει παντα προς τα κατω,διοτι ορα τα γεννητικα οργανα ομοφυλων του.Οι ιδρυτες της ομαδας,αφου δεχτηκαν την ανωτεροτητα του Παναθηναικου,διαλεξαν ακριβως αυτον ως συμβολο για να τονισουν την υποταγη του στον ΠΑΟ.
Αυτα περι ιστοριας.Τα αεροβολα ηλθαν αργοτερα:με τον κοκκαλη!!!!!
Στάθης Ιωάννου
06/02/2011 12:27
Από λαικισμό το υπουργείο του κ. Γερουλάνου άλλο τίποτα πάντως...
Κ.ΜΑΝΩΛΙΔΗΣ
06/02/2011 09:43
Tο υπουργείο Πολιστισμού θα καλύψει τις ζημιές!!! Δηλαδή εμείς οι φορολογούμενοι! Μα είστε καλά κ. Γερουλάνο; Γιατί να μήν πληρώσει τις ζημιές ο Μαρινάκης; Ή μήπως πιστεύετε ότι δέν ήταν οπαδοί του Ολυμπιακού οι συγκεκτριμένοι Χούλιγκαν; Τί φταίω εγώ ο ΑΕΚτζής να πληρώσω; Δεν φτάνει που έχασα απ''τόν Άρη, να πληρώνω ως φορολογούμενος και τις ζημιές των Ολυμπιακών;
Μιχάλης
06/02/2011 09:27
Έχω μια πρόταση: Στον επόμενο αγώνα Ολυμπιακού - ΠΑΟΚ, μόλις αρχίσουν κάποιες αψιμαχίες μεταξύ των οπαδών, να φύγουν όλοι οι αστυνομικοί, κλειδώνοντας πίσω τους τις πόρτες. Μετά από κάποιες ώρες να επιστρέψουν με τα σχετικά απορριμματοφόρα και αντλίες για να καθαρίσουν τα αίματα.

Νομίζω πως θα ξεκαθαρίσει καλά και για καιρό το τοπίο.
ΜΚ
06/02/2011 08:26
Όλα αυτά συν ένα σωρό άλλα είναι αποτέλεσμα μιας γενικότερης ατιμωρησίας και ανεκτικότητας, που οφείλονται στην ΑΤΟΛΜΙΑ της εκάστοτε κυβέρνησης (ΟΛΩΝ μέχρι σήμερα).

Η πολιτεία θα έπρεπε να έχει νόμους και ΚΥΡΙΩΣ να τους εφαρμόζει, νόμους που στην κυριολεξία ΘΑ ΛΙΩΝΟΥΝ στη φυλακή αυτά τα άτομα και τους πάτρωνές τους, θα ΡΙΜΑΖΟΥΝ οικονομικά τις οικογένειές τους, ΘΑ ΔΙΑΛΥΟΥΝ νόμιμες ή παράνομες οργανώσεις τους και θα ρίχνουν ποινές τουλάχιστον ΕΤΗΣΙΟΥ ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΟΥ των ομάδων τους από κάθε διοργάνωση (αυτόματος μηδενισμός σε όλα τα υπόλοιπα παιχνίδια).

Όλα τα άλλα είναι απλές οδοντόκρεμες (μήπως όμως φοβούνται πώς θα χάσουν τις ψήφους αυτών των καθαρμάτων;)
ΑΛΕΞΙΣ ΑΙΓΑΙΟΥ
06/02/2011 01:19
O κ. Γερουλάνος φαίνεται ότι δεν έχει αντιληφθεί τα προβλήματα στο υπουργείο του. Δεν ρωτάει τους εκατοντάδες πολίτες που περιμένουν χρόνια να απαλλοτριωθούν τα δεσμευμένα οικόπεδά τους , και εκείνους που πληρώνουν από την τσέπη τους για να γίνουν οι ανασκαφές;;;δεν αντιλαμβάνεται ότι αυτά είναι υποχρεώ σεις του κράτους;;; Εκτός αν τα θεωρεί άχρηστα και τότε ας καταστραφούν. Να το δηλώσει καθαρά όμως.
Μποεμ
06/02/2011 01:12
Ητανε βραδακι και ο κυριος Ευλαμπιος μετα της συζηγου του κυριας Ευρωσυνης ευπρεπως ενδεδυμενοι περιεπατουν εις την αγωραν. Οπως ηχαν προηπει αννοιξεν νεον θεατρον περηκαλλον περη την περιοχην και το προγραμμα ητο ευχαριστον, και μαλλον πολλυ ενδυαφερον εις οτι αφορουσεν τας νεανικας πεπυθησεις του κυριου Ευλαμπιου. Βεβεως δεν ελλαβον υποψην των οτι εις την περιοχην υπηρχαν και ορησμενοι αντιθετων αποψεων, τα περη σεναριου εις την διαφυμιζωμενην παραστασην. Και εγεννετω νεοελληνιστει το μπαχαλον, τι λεμωνια τι ψαρια να μυριζουνε απεσια,τι γυαουρτχια να ερχοντε συνναιφο, δε λεγετε. Και ως εκ τουτου οι κυριοι Ευλαμπιος και Ευρωσυνη, εναγονιως και καθυδρως επεστρεψαν εις την οικιαν των.
Αλέξανδρος
05/02/2011 22:10
Στη μνήμη του προηγούμενου μηνύματος που μάλλον χάθηκε στο δρόμο.. Ντροπή των οπαδών. Ευτελίζετε την έννοια της λέξης "οπαδός" και "οπαδισμός". με τις κομπίνες σας(τίτλοι και γήπεδα, όλα χαρισμένα ή μάλλον αγορασμένα). με την προβατοποίησή σας(60.000 οπαδικές εφημερίδες την ημέρα που κανακεύουν το εγώ σας, φιγούρες όπως ο τσουκαλάς), με τη δολοφονία σας(Μιχάλης Φιλόπουλος), με την ατιμωρησία σας (για τη δολοφονία, για την μη καταδίκη της έδρας σας ό,τι κι αν γίνεται), με την καφρίλα σας(εν λόγω περιστατικό, περσινά έκτροπα που οδήγησαν στην απαγόρευση όλων των οπαδικών εκδρομών), εν τέλει δικαιώνετε όσους ισχυρίζονται πως ενσαρκώνετε ό,τι το διεφθαρμένο στην κοινωνία μας. Αδειάστε μας τη γωνιά.Σας σιχαθήκαμε.
Χρήστος Α.
05/02/2011 22:07
Κάτι τέτοιες ηλίθιες και χωρίς νόημα πράξεις είναι βούτηρο στο ψωμί σας για να εκδηλώνετε τον αντιολυμπιακό κομπλεξισμο σας και σίγουρα 20 άτομα δεν χαρακτηρίζουν τα εκατομμύρια φιλάθλων του Ολυμπιακού.
SP
05/02/2011 20:38
Να πληρώσει τις ζημιές ο κ. Μαρινάκης και ο κάθε "Μαρινάκης" της ελληνικής σαπίλας του ντόπιου ποδοσφαιρικού στερεώματος...
GERMANOS
05/02/2011 20:28
Ο απλόχερος πρόεδρος του Θρήνου να τα πληρώσει.. Μα πόσο πονάει οταν ...
αθανασιαδης παυλος
05/02/2011 20:17
ειδατε αγαπητοι θεσσαλονικεις,ποια ειναι τα αποτελεσματα των πραξεων σας οπως το να αναρτας βουλγαρικες σημαιες και να βριζεις φωναζοντας "ετσι γ...... η βουλγαρια στο τελευταιο παιχνιδι για το κυπελλο;η δραση φερνει αντιδραση και πολωση ..αναμενομενη αλλα οχι δικαιολογημενη η συμπεριφορα των αλλων καφρων-του νοτου αυτην τη φορα-οι οποιοι θελοντας να αντιδρασουν στα οσα επαισχυντα εκαναν οι καφροι του βορρα και μη εχοντας αλλη κοντινη αναμετρηση με τους βορειους για να ανταποδωσουν,εκτονωθηκαν σε μια αθωα εκδηλωση πολιτισμου που ετυχε να τιτλοφορειται με τα αρχικα του "μισητου" εχθρου! αντε εξαφανιστειτε απο προσωπου γης αθλια χουλιγκανοπαιδα με iq ραδικιου ,απο οπου και αν προερχεστε!
Τρια πουλακια....
05/02/2011 20:04
Το υπουργειο θα καλυψει τις ζημιες.... Κανά κ---παιδο θα βαλετε στην φυλακη??
Φώτης
05/02/2011 19:53
@ Τάσος

Στα τριτοκοσμικά κράτη ο κόσμος σκοτώνεται μεταξύ του για ένα δολάριο ή για ένα πιάτο φαΐ και όχι για την ποδοσφαιρική του τιμή. Εκεί δυστυχώς θέατρα δεν υπάρχουν.

Στην Νέα Υόρκη όταν σπούδαζα πήγα στην πρεμιέρα της κινηματογραφικής ταινίας Ο Τελευταίος Πειρασμός (... ξέρεις το βιβλίο του Καζαντζάκη). Φυσικά όχι μόνο δεν καταφέραμε να δούμε την ταινία γιατί είχαν βάλει βόμβα στον κινηματογράφο αλλά φάγαμε και αρκετά αυγά βγαίνοντας έξω.

Το καλό ήταν ότι δεν έγινε τελικά η έκρηξη αλλά μάντεψε τι... η έκρηξη έγινε σε κινηματογράφο του Παρισιού. Ματαιώθηκε και εκεί μάλλον η πρεμιέρα.

Πριν 2-3 χρόνια οι αριστερές – προοδευτικές δυνάμεις της Ιταλίας (ούνα φάτσα - ούνα ράτσα) βάλανε φωτιά σε θέατρο του Μιλάνο γιατί το θεατρικό ειρωνευόταν τον Στάλιν.

Εγώ δεν απορώ αν είμαστε εμείς τριτοκοσμικό κράτος αλλά για τα εξής:
1. Μήπως οι πλουσιότερες χώρες του κόσμου είναι ταυτόχρονα τριτοκοσμικές;
2. Μήπως κυκλοφορούν βιβλία οικονομικών που δίνουν στον κόσμο λανθασμένα κριτήρια για το τι καθιστά ένα κράτος 1ου κόσμου, 2ου ή 3ου;
3. Μήπως έχει γεμίσει η Ελλάδα ακραίους και μηδενιστές και γι’ αυτό πάμε κατά διαόλου;
ΜΚ
05/02/2011 19:35
Κύριοι Πολιτικοί: Ωραίο κόσμο μας φτιάξατε με τα χαϊδέματα στους μεν και στους δε !

Κύριοι χουλιγκάνοι: εμείς σε λίγα χρόνια φεύγουμε, κάποια σύνταξη, κάποια ίχνη σεβασμού θα τα έχουμε μέχρι τότε.
Αλλοίμονο σε σας όταν θα γεράσετε. Η ζωή σας θα είναι ένας συνεχής εφιάλτης. Καλύτερα να φύγετε νωρίς.
Θοικος
05/02/2011 18:44
Ας ειν καλα οι καλοι δημοσιογραφοι του χωρου,που σουζοντας και αλαλαζοντας,βαζουν τα παιδακια στο λουκι απο πολυ νωρις. Με μουσικες και ουρλιαχτα,η Ελλαδα αναστεναζει. Και δεν προκειται προφανως για τους φανατικους γαυρους μονον,αλλα για τους φανατικους πασων των ομαδων. Που χτυπανε και σκοτωνουν ανετα,γιατι ξερουν οτι ποτε δεν τιμωρηθηκε κανενας. Ποιος να τα βαλει με τα λεφτα που κυκλοφορουν εκει μεσα,και με τους φοβερους τυπους,που τα αρπανε;Οι πολιτικοι; Μα αυτοι,ειναι εντρομα και αθλια ανθρωπακια,που δεν τολμαμε ουτε να ...αεριστουν,αν δεν παρουν την αδεια,απ τα αφεντικα τους. Ποιοι ειναι τα αφεντικα,στις μεγαλες ομαδες,εγω;Το μεγαλο κεφαλαιο ειναι.Ο χρηματοδοτης,και εντολοδοτης επομενως,των πολιτικαντηδων. Γι αυτο,σωστε τα παιδια σας.Μη βλεπετε ποδοσφαιρο,μην τους σπρωχνετε προς τα κει,με το φοβο μηπως γινουν πρεζακηδες,ή "αδελφές".Η φανατιλα της μπαλας,ειναι χειροτερη πρεζα.
ThrylosOLE
05/02/2011 18:15
Οπαδοί του Ολυμπιακού τα κάνανε αυτά; Ρε μπας και είναι προβοκάτσια;
Δημήτρης Κορίνθιος
05/02/2011 17:57
Το υπουργείο Πολιτισμού θα καλύψει τις ζημιές .........
Τά χρήματα τά γενούν οί κότες τους μέ τά άσημένια αύγά?
ΧΚ
05/02/2011 17:53
Περφορμανς ηταν τα επεισοδια, ρεαλιστικη παρεμβολη.
Nick Tap
05/02/2011 17:38
Ο πρόεδρος του ολυμπιακού, αξιότιμος κύριος Μαρινάκης, που δίνει τόσα εκατομύρια €, για να φέρνει όλους αυτούς τους αμφιλεγόμενους ξένους παίκτες, και φανατίζει τους οπαδούς ή μάλλον τους "επιστήμονες" κατά τα λεγόμενα του άλλου αξιότιμου κυρίου Σαλιαρέλη, γιατί δεν βάζει και τώρα το χέρι στη τσέπη για να αποκαταστήσει τις ζημιές στο Θέατρο Τέχνης, αλλά περιμένει να τα βάλει το Υπουργείο Πολιτισμού, δηλαδή ο Ελληνικός λαός? Αλλά το θέατρο κάνει τέχνη και προάγει τον πολιτισμό, ενώ ο κύριος Μαρινάκης πριμοδοτεί τους "χούλιγκανς", με πιο άραγε σκοπό? Αλλά το ύφος προδίδει τον άνθρωπο!!!!!!!!!!!!
ΑΒΓΔ
05/02/2011 17:37
Πάντως, για όλα φταίει η Μέρκελ (έχτε παρατηρήσει πως ξεχάσαμε τους αμερικάνους τελευταία;) και ο διεθνής καπιταλισμός που πίνει το αίμα του εργαζόμενου και επιδιώκει τη μονιμη εξαθλίωση της εργατικής τάξης. Ο ΜΑΚΑΚΑΣ αυτός λαός με τους χιλιάδες ανεγκέφαλους σε κάθε κοινωνικο-οικονομική ομάδα δεν φταίει σε τίποτα. Ρε, μήπως ο φαλμεράϋερ είχε δίκιο;
γιωργος μαρινος
05/02/2011 17:10
ντροπη
μανόλης
05/02/2011 16:29
πέρα από τα καφριλίκια των οπαδών θα μου λύσει και μένα κάποιο την απορία πώς γίνεται να συνεχίζεται λίγο αργότερα μια παραστάση που ματαιώνεται; εκτός και είναι ποδοσφαιρικής λογικής με αγώνες που διακόπτονται οριστικά για να συνεχιστούν λίγο μετά (ό,τι να ''ναι δηλαδή)
ανωνυμος
05/02/2011 16:16
εξαγριωμένοι χούλιγκαν?? Υπάρχει και κάποιο άλλο είδος??
ΦΑΟΥΛ
05/02/2011 15:55
Καί οι θύτες (αλήτες οπαδοί τού Ολυμπιακού))..Κ. Πολίτης @
@Δεν ξερω αν θα βαλει γκολ η αουτ ο κος Γερουλανος κε Κ. Πολίτης ,αλλα εσεις με αυτην σας την ..αβασανιστα διατυπωμενη κριση σας,κανατε ΦΑΟΥΛ .κριμα .το .''''''κοντα στο νου...κι η γνωση''''''μπορει να σας φανει χρησιμο.ισως
δημήτρης .
05/02/2011 15:00
δυστυχως αυτή είναι η ελλαδα και μετα μας φταίει ο γερμανος , ο γαλλος , ο ιταλος και ποτε ο μακακας ο ελληνας ετσι οπως τον καταντήσανε .γιατί δεν ήτανε ετσι ο ελληνας . δυστυχώς αυτή είναι η αλήθεια .τελος . γιατι αν για τους μετανάστες ή την αναρχία λεμε ολοι οτι φταίει ο ΣΥΡΙΖΑ και αυτον κάποιος τον άφησε με την ανοχή του να κάνει αυτά .αρα καταλήγουμε οτι για ολα φταίει η πολιτεία που δεν μπορει να εφαρμόσει τους νόμους .τελος .αν μπορει να τους εφαρμόσει ενα αλλο σύστημα λυπάμαι που το λέω αλλα ισως να ήτανε καλύτερα .ξαναλέω δυστυχώς για να μην αρχίσουνε κάτι κουλτουριάρηδες αναρχοκουμουνιστές (δεν εννοώ το ΚΚΕ σε καμια περιπτωση) να με πουνε φασίστα .
Αλέξανδρος
05/02/2011 14:55
πρέπει να είναι νέο ιστορικό χαμηλό στο επίπεδο δήθεν "οπαδοσύνης" κάποιων.. κάποιων που τους βαραίνει ακόμη μια δολοφονία που με στοιχεία έχει πάει στο συρτάρι κι όλοι είναι εκεί έξω.. κάποιων που δε φημίζονται για την πραότητά τους αλλά η έδρα τους πρέπει να είναι η μόνη που δεν έχει τιμωρηθεί φέτος.. κάποιων που πέρυσι με τα αίσχη τους έγιναν η αιτία να απαγορευτούν οι εκδρομές σε ΟΛΟΥΣ τους οπαδούς όλων των ομάδων.. κάποιων που παίζουν σε γήπεδο χτισμένο με τα λεφτά του Έλληνα φορολογούμενου που τους παραχωρήθηκε ενώ άλλες ομάδες του ίδιου βεληνεκούς συντηρούν τα δημόσια έργα με το νοίκι τους χωρίς να μπορούν να αποκτήσουν μια δική τους έδρα (Παναθηναϊκός, ΑΕΚ).. κάποιων..κάποιων.. ως πότε?? ντροπή των οπαδών.
Γερμανοβιων,μη ολυμπιακος,αρα περηφανος.
05/02/2011 14:29
Μετα απο τοσα χρονια εκπολιτισμου τους απο πρωην πρακτορες πρωην χωρων,εφτασε η μερα να αποδειξουν τι εμαθαν!
Αγαπουν το θεατρο,οπως αγαπουν τα αεροβολα,τα τσεκουρια,τα πυροτεχνηματα,την απειλη της μαζας και το μυξοκλαμμα τους οταν ειναι μοναχουλια τους!
Εκτροφειον αλητων,με μεταπτυχιακα σε τσουκαλια τηλεοπτικα πανεπιστημια....
Το οτι ΚΑΙ ΕΚΕΙ οι εισαγγελαρες μας τοσα χρονια κοιμοντουσαν τον υπνο του δικαιου,εφερε την σημερινη καταντια:επειδη δεν μπηκαν μερικοι πρωτεργατες τους φυλακη(ακομα και οταν δολοφονουσαν στην οδο Λαυριου και ετρεχαν προς στηριξη απεγνωσμενα παραγοντες της ΠΑΕ τους),τωρα φατε τα αποτελεσματα....Δεν μιλαμε για κομπινες των αντιπροσωπων της ΠΟΥΜΑ στην Ελλαδα!Μιλαμε για πραγματικη,τυπικη,ερυθρολευκη αλητεια!
ΥΓ.Το να βγουν οι ηθικοι αυτουργοι και να κανουν δηλωσεις καταδικης τετοιων γυφτιων,εχει τοση σημασια οση εχουν τα πετσινα(στημενα) πρωταθληματα που αγοραζουν απο το 1996 και δωθε.....
Τάσος
05/02/2011 10:48
Για να μην απορεί κανείς γιατί είμαστε τρικοσμικό κράτος.
Γκου χου
05/02/2011 10:23
Πραγματικά απίστευτη παράσταση, βασισμένη σε αληθινά γεγονότα.... όπως έχω ακούσει από μεγαλύτερους όποτε ταξίδευαν οι οπαδοί του παοκ στην Αθήνα πάντοτε υπήρχε επιτροπή υποδοχής στον σταθμό Λαρίσης..... ε προφανώς κάτι τέτοιο έγινε και τώρα, ήρθε το τρένο.... νασου και η υποδοχή..... χίλια μπράβο στον σκηνοθέτη πουχε τέτοια ιδέα .....
Αλεξανδρος Αθ.
05/02/2011 09:44
Ειναι μεγαλη χαρα να βλεπει κανεις τα νιατα της χωρας να επισκεπτονται ομαδικα χωρους πολιτισμου, και να συμμετεχουν ενεργα σε διαδραστικα θεατρικα παιχνιδια που μπλεκουν την πραγματικοτητα με την τεχνη...
ΠΑΩ
05/02/2011 05:18
Α, ωραία... ο Ολυμπιακός ενδιαφέρθηκε για ένα θεατρικό!
Βραδύνους
05/02/2011 05:14
Αυτό είναι που λέμε μαχόμενη κουλτούρα με άμεση συμμετοχή του θεατή στα δρώμενα!
Ετσι μετά από χιλιετίες η Ελλάδα δείχνει και πάλι το φως του πολιτισμού στη βάρβαρη ανθρωπότητα! Εύγε!
Αν πάλι επρόκειτο περί στημένης φάσης ακόμη καλύτερα! Αν μη τι άλλο επικοινωνιακά καλά πάμε!
Βραδύνους ο Ελλην
Δημήτρης Π
05/02/2011 04:16
Και μη χειρότερα!
εμ πεστε το ,ντε!
05/02/2011 01:57
''''''είχε συγκεντρώσει πλήθος κόσμου στο κέντρο της Αθήνας, ο οποίος τρομοκρατήθηκε από την πρωτοφανή επίθεση αλλά επανήλθε στο θέατρο για να παρακολουθήσει την κωμωδία του..'''''' Τι λετε; Ε αφου επανηλθε ,το πληθος...ησυχασαμε καλε...
ενας ελληνας γονιος.
05/02/2011 01:52
συγνωμη ..αυτα τα ΄αποπροσανατολισμενα'''' ...ΠΑΟΚ ,ΜΑΟΚ .ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ .ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΕΚ κτλ θυματοποιημενα απο τα αντιστοιχα συμφεροντα ,ποιος θα τα προστατεψει απο τον εθισμο τους;;Ποιος θα επαναφερει αυτα τα παιδια, που τα ονειρα τους τα εγκλωβισαν νωρις, που τα τιθασσευσαν παγιδευοντας τον ενθουσιασμο ,την ορμη ,την αναβλυζουσα ενεργεια της νιοτης τους, που χρησιμοποιησαν την αγνοτητα τους και τα κανανε υποχειρια τους και τα φανατιζουν ,τα μεταλλασσουν;;;;Τι σκατοκοινωνια ειναι αυτη επιτελους που δεν ασχολειται;;Τι γινεται μ''αυτοα τα παιδια;;Η Πολιτεια δεν τα χρειαζεται ,ως ενεργους και συνειδητους πολιτες;;;;Εμεις τα χρειαζομαστε ομως διπλα μας ,ορθια ,με ονειρα,με επιγνωση ,με μορφωση και διαυγεια, !!!καταλαβατε;; Θελουμε να τα καμαρωνουμε τα παιδια του κοσμου.Δεν θελουμε να βλεπουμε να ξοδευουν και να κατασπαταλουν ασκοπα και αθλια στα γηπεδα ι την δυναμη της νιοτης τους Ειναι η νεολαια μας,εμας των Ελληνων!!.Δωστε τους ΙΔΑΝΙΚΑ,ΙΔΕΩΔΗ,ΑΞΙΕΣ! Εεεεε στην Πολιτεια μιλαω!!!ΔΩΣΤΕ ΤΟΥΣ ΚΙΝΗΤΡΑ,ΣΤΟΧΟΥΣ! Που μας καταντησατε να ασχολουμαστε μονο με τα λαμογια σας και τις αδιαντροπες λαμογιες σας !που τα ισοπεδωσατε ΟΛΑ.Τα σωριασατε σε ερειπια!!!και τωρα μας τα ..δειχνετε με το δαχτυλο,με την εντολη να πιασουμε σκουπα και φαρασι και να τα μαζεψουμε!!!Εεεεεε υπαρχουν παιδια ,νεοι ανθρωπο εκει εξωωωω,που δεν εχουν ονειρα για το μελλον τους,ουτε και ελπιδα,που εχουν χασει τον δρομο τους ,που παραπαιουν και φταιτε εσεις. ΜΕΓΑΛΟΣΧΗΜΟΝΕΣ ΑΝΕΥΘΥΝΟΥΠΕΥΘΥΝΟΙ!!!! Ενω εσεις χοροπηδατε σε ολους τους ρυθμους απανω μας και εμεις κοιταμε αναυδοι πως να σωθουμε , εκατονταδες παιδια χανονται ,εθιζονται ,κατασρεφονται,ΑΠΟΛΛΥΟΝΤΑΙ,!!!!! ΝΟΜΙΖΕΤΕ....οτι ελεγχονται απο το ..παθος τους και αυτο σας καθιστα ασφαλεις και ανελεγκτους ;;;ΝΟΜΙΖΕΤΕ....κοντοφθαλμοι ...΄΄Εξαγριωμένοι ....χούλιγκαν ..επιτέθηκαν με μολότοφ ''''''...ΦΡΟΝΤΙΣΤΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ,ΤΗΝ ΝΕΟΛΑΙΑ ΜΑΣ .ΘΕΛΟΥΜΕ τα παιδια μας να ονειρευονται,αυτο ειναι η δουλια σας..καντε την ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!Υ.Γ Σιγα μην το δημοσιευσετε!!!δεν.. τολματε..Αλλωστε η τολμη εινα...ι Αρετη!
Κ. Πολίτης
05/02/2011 01:45
Καί οι θύτες (αλήτες οπαδοί τού Ολυμπιακού) καί τό θύμα (Θέτρο Τέχνης) εποπτεύονται από τό Υπουργείο Πολιτισμού... Η μπάλα στόν κ. Γερουλάνο. Θά τήν στείλει άουτ, ή στά διχτυα;
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ Τ.
05/02/2011 01:02
Με όλους αυτούς τους νεαρούς ανεγκέφαλους χούλιγκανς,
δεν αξίζει να ασχολείται κανείς σοβαρά ,που πάντοτε ξεφεύγουν να πληρώσουν τα σπασμένα ????
Όσο για τους άλλους νέους που βγαίνουν στους δρόμους και διαμαρτύρονται ,μπορεί κάποιοι να μην σημφωνούν μαζί τους
αλλά τουλάχιστονέχουν και ένα σοβαρό πολιτικό λόγο και αγωνίζονται με τον τρόπο τους ,να διορθώσουν τα ερείπια που τους αφήσαμε???
Ανωνυμος αυτόπτης
04/02/2011 23:35
Η πρεμιέρα δεν είχε αρχίσει και -βεβαίως- ήταν αδύνατο να πραγματοποιηθεί μετά από την κατάσταση στην οποία βρέθηκε το θέατρο.
Σκαριμπογιαννης
04/02/2011 23:27
Μα τετοια καταντια!!!!!! Τι χαλι ειναι αυτο.;; Φτάνει πια. Τοση ανοχη στα καθαρματα;;;;;
ΡΑΧΩΒΙΤΣΑΣ
04/02/2011 23:20
Η επόμενη παράσταση να γίνει με παρουσία 1700 αστυνομικών και ελικοπτέρου.
pan pan
04/02/2011 23:12
Γεια σας ρε "επιστήμονες"