Αστυνομικός της «ΔΙΑΣ» τραυμάτισε θανάσιμα 7χρονη

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 05/01/2011 16:21 | ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ: 05/01/2011 18:17 |

Αστυνομικός της ομάδας ΔΙΑΣ τραυμάτισε θανάσιμα με τη μοτοσικλέτα του επτάχρονο κορίτσι, μπροστά σε καταυλισμό τσιγγάνων στην οδό Κύπρου 59 στο Μενίδι, στην προσπάθεια του να προσπεράσει προπορευόμενο κλειστό φορτηγάκι.

Ο αστυνομικός συνελήφθη από την Τροχαία Νέας Ιωνίας και αναμένεται να οδηγηθεί στον εισαγγελέα. Ωστόσο, ενταση επικρατεί στην οδό Κύπρου, όπου περισσότεροι απο 100 Ρομά κάτοικοι της περιοχής, πετούν πέτρες και άλλα αντικείμενα προς δυνάμεις των ΜΑΤ που προσπαθούν να τους απωθήσουν κάνοντας περιορισμένη χρήση χημικών.

Όπως έγινε γνωστό από την αστυνομία ο μοτοσικλετιστής της ομάδας ΔΙΑΣ πήγαινε να αναλάβει υπηρεσία και έκανε ελιγμό για να προσπεράσει προπορευόμενο κλειστό φορτηγάκι, με αποτέλεσμα να μη δει το κορίτσι που ήταν στο δρόμο μπροστά στον καταυλισμό και να το χτυπήσει.

Η επτάχρονη διακομίστηκε με ασθενοφόρο του ΕΚΑΒ συνοδεία αστυνομικών της ομάδας ΔΙΑΣ στο ΚΑΤ, όπου κατέληξε.

Ο αστυνομικός κρατείται στο τμήμα Τροχαίας Νέας Ιωνίας, όπου σχηματίζεται δικογραφία για το περιστατικό.

...
08/01/2011 00:21
Μα που καταντησαμε....ανθρωπος σκοτωσε ανθρωπο εστω και εξαμελειας χωρις να απασχολει και μενα η ιδιοτητα του πρωτου ή το χρωμα του δετερου και οι πιο πολλοι καταφερονται εναντιον του θυματος... Μερικοι μαλιστα προτρεπουν σε γενοκτονια. Νιωθω θλιψη. Η ηθικη καταπτωση και παρακμη ειναι που εχει σημασια, οχι η οικονομικη. Και ηθικα εχουμε χρεωκοπησει. ΥΓ. Προς καποιον που θεωρει αγραμματους οσους διαφωνουν μαζι του εχει δικιο. Η σωστη λεξη δεν ειναι δολοφονος. Ειναι φονιας.
πραγματικα δεν παιζονται μερικοι.
08/01/2011 00:04
Ενταξει ανακαλω τον ορο δολοφονος και την αντικαθιστω με τη λεξη φονιας. Εξαλλου και νομικα φονος εξ αμελειας αποκαλειται. Ατυο ειναι γραμματικα και ηθικα σωστη λεξη αρεσει δεν αρεσει. Οποιος παει με νομιμη ταχυτητα δεν σκοτωενι κανεναν μεσα στην πολη. Τελεια και παυλα.
δεν έχει νόημα
07/01/2011 16:38
Γι''αυτους που μας τα έχουν πρείξει πως θα μπορούσε να τύχει στον καθένα, ας θυμηθούν λίγο πόσες φορές παραλίγο έχουν τρακάρει με αστυνομικούς που τρέχουν σαν τρελοί δίχως να σέβονται κανένα φανάρι ή άλλες σηματοδοτήσεις, ως σωστοί αναλφάβητοι του Κ.Ο.Κ. που προφανώς είναι.
αριστερός
07/01/2011 16:35
Ήταν ζήτημα χρόνου... Όλοι περίμεναν να συμβεί σε κάποια διαδήλωση. Απ’ αυτές που δικυκλιστές καμικάζι της Δ πέφτουν με όλη τους τη μανία πάνω σε ανθρώπινους στόχους – διαδηλωτές. Δεκάδες ίσως και εκατοντάδες τα περιστατικά και αντίστοιχοι οι τραυματισμοί, μερικοί πολύ σοβαροί. Όλοι ήξεραν ότι δεν κάνουν διακρίσεις. Ο στόχος μπορεί να είναι νεαρός συνήθης ύποπτος, μπορεί όμως και ηλικιωμένος, όπως η Αγγελική Κουτσουμπού μέλος του ΕΕΚ που παραλίγο να μείνει ανάπηρη στις 6/12/2009 στο Σύνταγμα, όταν μηχανή της Δ την εκσφενδόνισε, εκ προμελέτης και όχι εξ αμελείας. Τελικά το μοιραίο ήρθε χθες το μεσημέρι στο Μενίδι, περιοχή όπου ζουν χιλιάδες Ρομά. Το 7χρονο κοριτσάκι είχε βγει να πει μαζί με μια συνομήλική της τα κάλαντα, όταν ένας αλήτης της Δ την παρέσυρε όπως λένε οι αυτόπτες μάρτυρες για τουλάχιστον 100 μέτρα. Μπορεί κανείς να φανταστεί με τι ταχύτητα έτρεχε ο δολοφόνος. Όλοι λένε ότι οι επιδρομές των Δ και Δίας στο συγκεκριμένο δρόμο είναι καθημερινό φαινόμενο. Με ύφος ράμπο και κυνηγού κεφαλών διασχίζουν τους δρόμος του Μενιδίου ψάχνοντας δήθεν για εγκληματίες. Πως συμβαίνει αυτό όταν τρέχεις με 100 χλμ την ώρα είναι άλλο ζήτημα. Ο στόχος είναι ο τσαμπουκάς και ο εκφοβισμός, όχι μόνο των αθίγγανων αλλά όλων όσων δεν αισθάνονται υπήκοοι της ελεεινής κυβέρνησης του ΓΑΠ, του Πάγκαλου και των τοκογλύφων και καμία αλληλεγγύη με τους πραιτοριανούς φυλακές τους. Οι μπάτσοι πλέον λειτουργούν προληπτικά, δεν χρειάζονται αφορμές, κι αν δεν σκοτώνουν δίνουν το μήνυμα ότι είναι έτοιμοι να το κάνουν οποιαδήποτε στιγμή. Και ενώ οι συγγενείς και οι φίλοι της αδικοχαμένης μικρούλας έστησαν οδοφράγματα για να διαμαρτυρηθούν για το φονικό, το υ.προ.πο τους έστειλε τα ΜΑΤ και τα χημικά για να τους επαναφέρει στην τάξη. Όσο για τα κιτρινοκάναλα, μπορεί να μας δείχνουν τις φωτογραφίες νύχτα μέρα των φερόμενων ως μελών κάποιας ένοπλης οργάνωσης αλλά για τις φωτογραφίες και τα ονόματα των παιδεραστών, των εμπόρων ναρκωτικών, των προαγωγών και των δουλεμπόρων που βασανίζουν και σκοτώνουν για να τα κονομήσουν δεν μαθαίνουμε τίποτα. Στο σκοτάδι επίσης οι λαμογιές όλων των μπάτσων που κατά καιρούς εμπλέκονται σε όλα τα είδη του ποινικού εγκλήματος. Ας μας δείξουν λοιπόν τη φωτογραφία του σερίφη που έφαγε το κοριτσάκι. Ας μας πουν και το όνομά του, να μάθουμε τα σπίτια που έχει ή που νοικιάζει ή σε τις ακόμα υποθέσεις μπορεί να εμπλέκεται. Αλλά λέμε τώρα; Εδώ ο φονιάς έδωσε κατάθεση και αφέθηκε ελεύθερος. Κανείς δεν ξέρει αν του έχουν απαγγελθεί κατηγορίες. Όσο περνάει ο χρόνος τόσο και θα εξαφανίζονται τα στοιχεία του εγκλήματος. Παλιά δουλειά. Πλήρης συγκάλυψη. Λογικό δεν είναι; “Τους δικούς μας ανθρώπους θα δώσουμε; Και ποιος θα μας φυλάει;” Να συλληφθεί και να καταδικαστεί ο φονιάς δικυκλιστής των Δ Να διαλυθούν οι εγκληματικές συμμορίες των Δ και Δίας
che
07/01/2011 15:11
Διαλύστε τώρα τις ομάδες Δίας και Δέλτα! Να ανατραπεί η πολιτική και η κυβέρνηση της καταστολής. Ο θάνατος ενός 7χρονου κοριτσιού Ρομά στο Μενίδι, το οποίο σκοτώθηκε από μοτοσικλετιστή της ομάδας Δίας (και σύμφωνα με μαρτυρίες εγκαταλείφθηκε κυνικά) έρχεται να υπογραμμίσει με τον πιο τραγικό τρόπο το πόσο επικίνδυνες είναι οι μηχανοκίνητες ομάδες καταστολής της ΕΛΑΣ που βγαίνουν παγανιά τάχα για την "ασφάλεια" των πολιτών. Προορισμένες να περιφρονούν τη σωματική ακεραιότητα, ακόμα και την ίδια την ανθρώπινη ζωή, έχουν ήδη στο ενεργητικό τους πολλές αιματηρές επελάσεις κατά διαδηλωτών. Ξεπερνάει σε κτηνωδία τις απελάσεις Ρομά του Σαρκοζί η εν ψυχρώ δολοφονία του κοριτσιού στο Μενίδι. Η κυβέρνηση την ώρα που φέρνει στη Βουλή ένα ρατσιστικό νομοσχέδιο και ετοιμάζεται να χτίσει το Τείχος της ντροπής στον Έβρο κάνει επίδειξη των δολοφονικών ικανοτήτων των πραιτόρων της δήθεν ασφάλειας στις γειτονιές. Δεν θα αφήσουμε την κυβέρνηση να παίξει το χαρτί του ρατσισμού και ασφάλειας για να αποπροσανατολίσει για την ένοχη πολιτική της που σπέρνει τη φτώχεια και ρημάζει τις γειτονιές. Το αίτημα της διάλυσης των επικίνδυνων ομάδων Δίας και Δέλτα, όπως και όλων των δυνάμεων καταστολής (ΜΑΤ κλπ.), έρχεται επιτακτικά στο προσκήνιο.Είναι πια ανάγκη να ανατραπεί η κυβέρνηση και η πολιτική που επελαύνει στα δικαιώματα του λαού. Η κυβερνητική αντιμετώπιση των αντιδράσεων με ΜΑΤ και χημικά και η άμεση απελευθέρωση του ένοχου αστυνομικού της Δίας κάνει ακόμα πιο προκλητική την αφαίρεση της ζωής του μικρού κοριτσιού. Δείχνει για μια ακόμα φορά ότι για την κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ και συνολικά για το πολιτικό σύστημα οι τσιγγάνοι και γενικότερα οι κάτοικοι του Μενιδίου και των άλλων υποβαθμισμένων περιοχών είναι παιδιά ενός κατώτερου θεού. Αυτή η πολιτική θα ανατραπεί!
Πειραιωτης Μαουνιερης
07/01/2011 14:42
Εχω την εντυπωση,οτι η αγραμματοσυνη μαζι με τη βλακεια,εχουν ξεπερασει καθε οριο στη Χωρα μας. Ωστε δολοφονος,ε;Μα ξερετε τι πα να πει η λεξη δολοφονος; Προερχεται απο το δολος,και το φονος.Αλλα τι σχεση εχει ο δολος σε ενα τροχαιο ατυχημα;Δηλαδη,ειχε βαλει στο ματι τη μικρη ο χωροφυλακας,και της την εστησε,με δολο δηλαδη,για να την παρει παραμαζωμα; Αυτο πιστευετε;Μα αμα ειναι ετσι,εισαστε για δεσιμο. Και οσον αφορα στον αλλο,που λεει οτι ετρεχε σε πολη,μα εκει,μαλλον δεν ειναι πολη,τσαντηρουπολη,ειναι,και ο ανθρωπος,λενε πηγε να ελεγξει καποιο γυφτο,που ειχε ενα φορτηγακι,και εκανε μαγκιες,γι αυτο και συνεληφθη εξ αλλου. Και μαλλον δεν θα εχεις ανέβει σε μηχανη,να δεις τι ωραια που σταματαει οταν θελεις,ετσι και σου πεταχτει κανα παιδι,πισω απο κανα σταματημενο αυτοκινητο. Και με 40 να πηγαινεις,δεν προλαβαινεις να σταματησεις.
ανακασα13
07/01/2011 13:52
γνωστές οι πρακτικές των γύφτων.τα πάντα για το χρήμα.δε πειράζει.1 γυφτάκι λιγότερο.η ιταλία έδειξε το δρόμο...όλοι σε πλοία και στ ανοιχτά...
Kazaoumpon
07/01/2011 11:55
Βασίλη 6/1/2011 18:31 :
Γαμώ το Χριστό σου και γαμώ το σπίτι σου που πάω στοίχημα ότι είναι μπουρδέλο.
Παρακαλώ να δημοσιευθεί διότι δεν υφίσται αδίκημα εξύβρισης κτήνους.
Μάρκος Ιωάννου
07/01/2011 10:24
@ Ελ. σκοπευτής 5/1/2011 20.51:
Πολύ σωστά, αν είχε προκαλέσει το ατύχημα ένας οποιοσδήποτε άλλος θα ξεσπάθωναν όλοι εναντίον του; Θα μπορούσε να είχε συμβεί ατον καθένα.
agg.smpoyki
07/01/2011 09:15
Κριμα................αλλα πιστευω πως ο αστινομικος δεν εφτεγε .
.
η αποφαση
07/01/2011 08:32
για το φταιξιμο του πεζου σε τροχαιο ατυχημα αντικατοπτριζει την ελληνικη νοοτροπια και το ελληνικο επιπεδο σε θεματα οδικης κυκλοφοριας. Διαβαζω με περισσια εντυπωση τα σχολια πολλων οτι ο δολοφονος (δε με απασχολει η ιδιοτητα του) δεν φταιει και θα μπορουσε να συμβει στον καθεναν μας. Δυστυχως αυτη ειναι η νοοτροπια μας. Δε θα δωσω παραδειγματα αναπτυγμενων κρατων για το πως οδηγανε και πως σταματουν οταν δουν πεζο ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ διαβασης. Θα πω απλα οτι οταν οδηγαμε σε κατοικημενη περιοχη πηγαινουμε σιγα!!!! Αν δεν ειχε τετοια ταχυτητα μια χαρα θα μπορουσε να φρεναρει. Δυο τινα συμβαινουν κυριοι. Ειτε σκοτωσε το παιδι επιτηδες, ειτε ετρεχε παρανομα σε κατοικημενη περιοχη τοσο ωστε να μη φρεναρει το οχημα ικανοποιητικα. Αυτοι ειμαστε ομως. Ετσι μαθαμε να οδηγουμε, ετσι ειμαστε πρωταθλητες στα τροχαια, ετσι παιρνουμε τα διπλωματα και μετα μας φταινε τα παιδακια που παιζουν στους δρομους (λες κ υπαρχουν πεζοδρομια).
antartis
07/01/2011 01:26
Διαλύστε τώρα τις ομάδες Δίας και Δέλτα! Να ανατραπεί η πολιτική και η κυβέρνηση της καταστολής Ο θάνατος ενός 7χρονου κοριτσιού Ρομά στο Μενίδι, το οποίο σκοτώθηκε από μοτοσικλετιστή της ομάδας Δίας (και σύμφωνα με μαρτυρίες εγκαταλείφθηκε κυνικά) έρχεται να υπογραμμίσει με τον πιο τραγικό τρόπο το πόσο επικίνδυνες είναι οι μηχανοκίνητες ομάδες καταστολής της ΕΛΑΣ που βγαίνουν παγανιά τάχα για την "ασφάλεια" των πολιτών. Προορισμένες να περιφρονούν τη σωματική ακεραιότητα, ακόμα και την ίδια την ανθρώπινη ζωή, έχουν ήδη στο ενεργητικό τους πολλές αιματηρές επελάσεις κατά διαδηλωτών. Ξεπερνάει σε κτηνωδία τις απελάσεις Ρομά του Σαρκοζί η εν ψυχρώ δολοφονία του κοριτσιού στο Μενίδι. Η κυβέρνηση την ώρα που φέρνει στη Βουλή ένα ρατσιστικό νομοσχέδιο και ετοιμάζεται να χτίσει το Τείχος της ντροπής στον Έβρο κάνει επίδειξη των δολοφονικών ικανοτήτων των πραιτόρων της δήθεν ασφάλειας στις γειτονιές. Δεν θα αφήσουμε την κυβέρνηση να παίξει το χαρτί του ρατσισμού και ασφάλειας για να αποπροσανατολίσει για την ένοχη πολιτική της που σπέρνει τη φτώχεια και ρημάζει τις γειτονιές. Το αίτημα της διάλυσης των επικίνδυνων ομάδων Δίας και Δέλτα, όπως και όλων των δυνάμεων καταστολής (ΜΑΤ κλπ.), έρχεται επιτακτικά στο προσκήνιο.Είναι πια ανάγκη να ανατραπεί η κυβέρνηση και η πολιτική που επελαύνει στα δικαιώματα του λαού. Η κυβερνητική αντιμετώπιση των αντιδράσεων με ΜΑΤ και χημικά και η άμεση απελευθέρωση του ένοχου αστυνομικού της Δίας κάνει ακόμα πιο προκλητική την αφαίρεση της ζωής του μικρού κοριτσιού. Δείχνει για μια ακόμα φορά ότι για την κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ και συνολικά για το πολιτικό σύστημα οι τσιγγάνοι και γενικότερα οι κάτοικοι του Μενιδίου και των άλλων υποβαθμισμένων περιοχών είναι παιδιά ενός κατώτερου θεού. Αυτή η πολιτική θα ανατραπεί!
Jonas
06/01/2011 23:12
@ΣΤΕΦΑΝΟΣ 5/1/2011 18:57
Στο Κορωπί όπου μένω και εγώ ξέρεις τι άλλο κάνουν; βάζουν τα παιδιά τους μέσα σε κούτες και τα τοποθετούν στη μέση του δρόμου. ΄Με την ελπίδα να περάσει κάποιος να χτυπήσει την κούτα και το δύστυχο παιδί τους & να του αφαιμάξουν αποζημίωση. Συμβαίνει χωρίς πλάκα. Το έχω ζήσει με τα μάτια μου. Χώρια η κακοποίηση κάνουν στα παιδάκια τους τα καημένα. Σωματική και άλλα πολλά αηδιαστικά. Αλλά δεν μιλάει κανείς για ανθρώπινα δικαιώματα εκεί διότι είναι τσιγγάνοι.
ΜΑΡΙΟΣ ΤΖΟΥΛΗΣ
06/01/2011 22:20
Ελεος πια με το άρθρο και με κάποια απο τα σχόλια εδω μέσα.
Τροχαίο ήταν. ΤΡΟΧΑΙΟ....αν την σκότωνε πιτσαδόρος θα γινόταν θέμα??????? Αλλά έχουμε μάθε να έχουμε να έχουμε την αστυνομία στην γωνία και ο τύπος τα ενισχύει με κάτι τέτοιυς τίτλους.
οσο για τους φίλους πιο κάτω που κατακρίνουν την Διας, εμείς οι νομοταγείς ξέρουμε ότι έχουν μειώσει την εγκληματικότητα κατά 50%. Αλλά εσεις μάλλον δεν μπορείτε να ληστεύετε και να σκοτώνετε τόσο εύκολα πια για αυτό τα λέτε...
πανεος
06/01/2011 21:59
ρε αληταραδες....ρε εγκαθετοι του κερατα..ρε γλοιωδεις σαλιγκαρια!!αν ηταν ηλεκτρολογος...μπουγατσατζης...βαφεας η οτι αλλο σκατα ηταν θα κανατε τετοιο θεμα?? ουστ απο δω δημοσιογραφισκοι"
Π. Σόμπολος
06/01/2011 19:27
Πραγματικά αυτά που ακούγονται είναι εμετικά ... Σκατόψυχοι αυτοι που λένε ότι και καλά θα δικαιωθεί μετα θάνατο, αλλά τι να κάνουμε ήτανε και γυφτάκι ... Όσο για τους κουραδόμαγκες μηχανόβιους της ελας, ένα έχω να πω και με πολλή γνώση. Αυτες οι ομάδες καμικάζι στελεχόνονται απο ειδικούς φρουρους που δεν έχουν καν άδεια οδήγησης, είναι επικίνδυνοι για την δημόσια ασφάλεια όπως οδηγούν και φτιάχτηκε παρακαλώ σε αντιγραφη αντίστοιχων ομάδων τραμπούκων στη χούντα του αχμαντιμετζαντ στο Ιράν ... Καλά ακούσατε, τα καμάρια μας οι Δημοκράτες αντέγραψαν ημιπαρακρατικές ομάδες απο καθεστώτα τύπου Ιράν. Με τις υγείες σας δημοκράτες και ευχηθήτε μην τύχει και στο δικό σας παιδι και πούν μετά ότι σκόνταψε σε ζαρντινιέρα ...
Βασίλης
06/01/2011 18:31
Τραγικό το συμβάν, αλλά μην ξεχνούμε ότι : 1. Ο Αστυνομικός δεν ήθελε να σκοτώσει την μικρούλα 2. Δεν είχαν μάθει στην μικρούλα κυκλοφοριακή αγωγή 3. Οι ρομά/τσιγγάνοι/γύφτοι είναι γενικά πηγή προβλημάτων Το σίγουρο είναι ότι η μικρή αυτή ψυχούλα βρίσκεται ήδη κοντά στον Θεό και περιμένει την ημέρα της Ανάστασης. Ο Αστυνομικός πρέπει να προσευχηθεί για την συγγνώμη του Θεού και να είναι όσο πιο προσεκτικός γίνεται στο μέλλον.
asd
06/01/2011 16:15
εαν ο κυριος που προκάλεσαι το ατύχημα δεν ήταν αστυνομικός ορισμένοι από εσάς θα έιχατε υποβάλει τα ίδια σχόλια? και παλι αν το παιδί δεν ήταν "τσιγγανάκι" πάλι τα ίδια σχόλια θα είχατε?

Έκτός του άλλοιυ, πόσοι από εσάς έχουν περάσει απο αυτόν τον δρόμο για να καταλάβουν για τί πράγμα μιλάμε? που διασχίζουν δρόμους χωρίς να δίνουν σημασία σε τίποτα, μπορεί να περνας απλά με το αμάξι και να σου πετάξουν αντικέίμενα ή απλα να σε βρίζουν γιατι έτστι τους ήρθε εκέινη την ώρα (και κυρίως παιδιά τα κανουν αυτά) ... ήταν ένα ατύχημα όπως και κάθε άλλο που γίνεται και θα πρέπει να να αντιμετωπιστεί ως έτσι...
Αλεξανδροσ Ντουγκλας
06/01/2011 14:44
Απόφαση του Αρείου Πάγου για τους πεζούς που παραβιάζουν τον ΚΟΚ
Σύμφωνα με απόφαση του Αρείου Πάγου οι πεζοί που περνούν κάθετα τους δρόμους, σε σημεία όπου δεν υπάρχει διάβαση έχουν ποσοστό συνυπαιτιότητας σε περίπτωση ατυχήματος, ακόμη κι αν ο οδηγός του οχήματος έχει παραβιάσει τον κώδικα οδικής κυκλοφορίας

Ellada? OXI eyxaristw
06/01/2011 14:24
Egw lypamai perissotero ton astynomiko giati zei kai tha dikastei stin Ellada
Ν.
06/01/2011 14:22
Αν κρίνω από τις μέχρι τώρα αντιδράσεις, φαίνεται (για άλλη μια φορά) ότι ένας επιπλέον λόγος για τον οποίον πρέπει να αποφεύγουμε να φέρνουμε τους μπάτσους στη δυσάρεστη θέση να μας σκοτώσουν είναι ότι έτσι αφήνουμε έκθετους και τους οικείους μας, που πρέπει μετά να ζητούν συγγνώμες, ίσως και να οδηγηθούν στη δικαιοσύνη, είτε γιατί μας άφησαν να κυκλοφορούμε ελεύθεροι στο δρόμο και βρεθήκαμε μπροστά στον καημένο μπάτσο που "βιαζόταν" και "προσπαθούσε", είτε γιατί θύμωσαν βλέποντας το πτώμα μας, είτε, είτε...
Αει..
06/01/2011 14:06
έχω δεί πριν 3 μήνες στο πασαλιμάνι αστυνομικούς της συγκεκριμένης ομάδας να κάνουν ακροβατικά ο ένας στους ωμους του άλλου πάνω στην μοτοσυκλέτα, ένστολοι.
Βασίλειος Λιάκος
06/01/2011 12:45
Ο θάνατος του μικρού παιδιού είναι λυπηρό γεγονός και ο Θεός άς αναπαύση την ψυχή του.Και τον αστυνομικό άς τον ελεήση ο Κύριος! Όμως εκ προσωπικής εμπειρίας γνωρίζω πόσο επικίνδυνο είναι να διέρχεται κανείς μέσω γυφτοσυνοικιών και μάλιστα της συγκεκριμένης απο την οποία καθημερινώς διέρχομαι! Οι γύφτοι όμως ποτέ δεν αποδέχονται το μερίδιο που τους ανήκει!
K. Αράπικος
06/01/2011 12:45
@ SPYROS
Πως γράφεις με τέτοια βεβαιότητα; Ήσουν εκεί; Επιτέλους στοιχειώδης σοβαρότητα. Και τι δουλειά έχει η περίπτωση Γρηγορόπουλου (πυροβολήθηκε εν ψυχρώ), με το κοριτσάκι; Και γιατί να τον αφήσουν τον οδηγό της μηχανής Σπύρο; Σ΄ όλα τα τροχαία ο οδηγός συλλαμβάνεται και γίνεται έρευνα από τους αρμόδιους. Πάντως αυτή η ελαφρότητα "πιάστε τον" ή "αφήστε τον" προκαλεί κατάπληξη.
Παπασπυρου Δημητρης
06/01/2011 12:14
Ο Γιαννης ρωταει. Αν ο Γρηγοροπουλος ηταν Ρωμα θα ειχε καει η Αθηνα? Δεν ξερω αν η ερωτηση ειναι πονηρη. Αλλα εγω θα την απαντησω αρνητικα. Οχι δεν θα ειχε καει η Αθηνα ,για τους παρακατα πραγματικους και αληθινους λογους. Ο ι Ελληνες πολιτες στιγκανοι η ρωμα η γυφτοι η οτιδηποτε αλλο τους ονομαζουμε,ειναι βασικα αγραμματοι,με την ανεκτικοτητα του κρατους ,που ισως ετσι τους προτιμαει. Επισης λογω της φτωχιας αλλα και του τροπου ζωης τους εχουν ολοι συληφθει τουλαχιστον απο μια φορα και κατ επεκταση εχουν ολοι φακελο στην αστυνομια. Πολοι απο αυτους περασαν απο τις φυλακες και σχεδον ολοι εφαγαν ξυλο -τουλαχιστον παλαιωτερα- απο την αστυνομια η την ασφαλεια σε σταδια προανακρισης. Τελος ηταν και παραμενουν απολιτικοι. Αρα οποιος ειναι φτωχος και απολιτικος και αγραμματος δεν αντιδρα ουσιαστικα και συστηματικα ακομη και οταν αδικειται. Ετσι λοιπον αν προσθεσουμε και τον φοβο που κυριαρχει στις παραπανω κατηγοριες η απαντηση που ειναι αρνητικη προκυπτει μονη της στο ερωτημα του Γιαννη.
Πειραιωτης Μαουνιερης
06/01/2011 11:47
Κανονικα,θα επρεπε ολοι οι χωροφυλακες,αν μπορουσαν,να τηυν εκαναν με ελαφρα,και να σας αφηναν ετσι στο ελεος του Θεου,για να καταλαβετε οτι δε μπορειτε να τους εχετε με την πλατη στον τοιχο,ανα πασαν ωρα και στιγμη. Ακομα και ο τιτλος του κομματιου,ειναι λαικιστικος 100%. Τι πα να πει τραυματισε θανασιμα;Στην Ελλαδα,εχουμε περιπου 2.000 νεκρους το χρονο,απο τροχαια,ισως και περισσοτερους.Το να στηνετε λοιπον στον τοιχο το χωροφυλακα γιατι χτυπησε το κοριτσακι,το θεωρω αθλιο και υπευθυνο για την νοοτροπια που αναπτυσεται στις μαζες του αγραμματου κοσμου. Ωστε δολοφονος ο ανθρωπος;Να τον κρεμασουμε λοιπον στο Συνταγμα δια συνοπτικης διαδικασιας,ετσι; Και μετα,κατηγορουμε κατι μαου μαου Περσες και Σαουδαραβες,που κανουν κατι τετοια. Σα δε ντρεπομαστε.
Μανόλης
06/01/2011 10:31
Ο αστυνιμικός γιατί είναι απαράδεκτος; από ό,τι φαίνεται έκατσε εκεί και βοήθησε όσο μπορούσε και έκανε ό,τι πρέπει κανείς να κάνει σε ένα τροχαίο. Τροχαίο ήτανε και κατά πώς ακούγεται (άντε να βγάλεις συμπέρασμα βέβαια με τον καθένα που λέει το κοντό του και το μακρύ του) κατά μια εκδοχή δεν έφταιγε καν για το δυστύχημα.
dimitris
06/01/2011 03:17
gourounia mia zwh tha minete mpatsoi anhdeoi anthrwpoi axristoi psofoooosss
agnwstos
06/01/2011 03:15
mpatsoi kako psofooooooooo
Nikos Georgiou
06/01/2011 02:37
Synxaritiria ston eisagelea,O astynomikos an skotwne,to paidi tou eisagelea,tha ton afeine elefthero !!; OI Dikastikoi echoun ta chaliatous ke perimenoun tin kremalatous,se ligo kairo apo ton idio to lao.OLLA BRAZOUN.KAI KSEXYLIZOUN SE LIGO.MBRAVO Ke-eisagelea........
MIXALHS A.
06/01/2011 01:33
Ατυχές γεγονές αλλά έχω τη γνώμη πως και οι γονείς (θεέ μου τί γονείς... ) θα έπρεπε να έχουν συλληφθεί για αμέλεια ανήλικου παιδιού! Ο νόμος (έστω και στα τυπικά) οφείλει να εφαρμόζεται άμεσα για όλους. Υ.Γ. Σίγουρα στο περιστατικό ΔΕΝ μπορεί να υπάρχει δόλος του μοτοσυκλετιστή.
τσαντιλας
06/01/2011 01:22
θελω να πιστεψω οτι είναι ατύχημα. μακάρι να είναι. αλλα οπως και να χει δεν γινεται να το έσειρε 500 μέτρα και να μη σταμάτησε καν να καλέσει ενα ασθενοφόρο. δεν λέω να σταματουσε να παράσχει τις πρωτες βοήθιες μπορει να τον κυνηγάγαν και με το δίκιο τους. για κάποιους που γραφουν 1. ο γρηγορόπουλος δεν ήταν ατύχημα 2. ναι πολλοί έλληνες βάζουν την ζωη ενος ελλήνα πάνω απο την ζωή ενος ρομά έλληνα. και είναι ακριβώς οι ίδιοι που λένε αυτα που λεει ο Γιάννης. ούτε για το γρηγορόπουλο φώναζουν ούτε για το ρόμα. μόνο για την βυτρίνα...
Τακης.Χ.
06/01/2011 00:56
Οι τσιγγάνοι επίτηδες αφήνουν τά μικρά χωρίς έλεγχο.Παρακαλάνε κατά βάθος νά τά χτυπήσει κάποιος, γιά νά έχουν νά εισπράτουν από τήν ασφάλεια του ισόβιες ή εφ''απαξ αποζημιώσεις μεγάλων ποσών.Τά παιδιά τους δέν τά λυπούνται,έχουν πολλά.Τά θεωρούν αναλώσιμα.
MS
06/01/2011 00:16
Φοβάμαι πως στον καθένα μπορούσε να συμβεί ....
paris
06/01/2011 00:12
ego ena thelo na po oti h pio poli eilines einai ratsistes gia toys athigganos ala paidia den pana na poyn 7 xronon ta kalanta aplos emas oles h kirdenisis den mas ipologisoyne alo ena olei astinomikh einai ratsistes tha moy pite giati to leo ayto molis doyn tsigganiko aytokinito to statane giati tosos misos stos athigganos tosa xronia tikani h kirdenisis na valoy taxi na na fiaksoyn toys dromos telika pios fteh!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Nikos
05/01/2011 23:53
Ο Σπύρος έχει απόλυτο δίκιο και μένοντας στην οδό Κύπρου είναι όντως τριτοκοσμική η κατάσταση... Αυτός ο αστυνομικός είναι το θύμα... Και κρίμα που δεν έχουν μπουκάρει στα σπίτια τους να ψάξουνε για πρέζα...
ΜΑΡΙΟΣ ΤΖΟΥΛΗΣ
05/01/2011 23:02
Κάτι ξέρει ο Σαρκοζί και κήρυξε τον πόλεμο στους γύφτους. Συγνώμη τους Ρομά ηθελα να πω....
anonimos 13
05/01/2011 21:25
kollimenoi dimosiografoi.."astunomikos ths omadas DI.AS."itan ektos ipiresias.diladi an tin skotwne enas giatros 9a legate neuroxeirourgos tou nosokomeiou KAT???einai atixima pou mporei na simvei se opoiondipote polith kai eidika se autes tis perioxes pou ta tsiganakia kukloforoun mona..sovareuteite ligo kai min fouskwnete ta gegonota gia na poulisete se meres krishs..kai oxi mono den parathse to koritsaki alla me sindromi ths omadas DI.AS metaferthike amesa sto nosokomeio..auta ta liga..
Alex
05/01/2011 21:15
Χαράς το πράγμα! Τόση φασαρία για μια τσιγγάνα.Τον αστυνομικό δεν τον σκέφτεστε; Μόνο το σοκ που υπέστη ο άνθρωπος...
JK
05/01/2011 21:13
Η αστυνομια δολοφονει για αλλη μια φορα...
Ntinos
05/01/2011 21:09
Παράξενα φρούτα οι Έλληνες ... τους πετσοκόβουν μισθούς, συντάξεις, τους ριχνουν στα Τάρταρα, τους μανιπουλάρουν, τους μετατρέπουν σε σκλάβους και δεν λένε κουβέντα! Φόβος και πάλι φόβος! Με τον φράκτη του Έβρου και το κοριτσάκι των Ρομά, με τον αντικαπνιστικό, με την επέτειο Γρηγορόπουλου ξαναθυμηθήκαμε πόσο υπέροχοι επαναστάτες είμαστε, αχτύπητοι Τσε Γκεβάρα, όχι εμείς δεν υποκύπτουμε, δεν δεχόμαστε αλυσίδες, έχουμε την επανάσταση στο DNA μας, αδούλωτοι, υπερήφανοι, μοναδικοί στους αιώνες και την παγκόσμια ιστορία, εμείς δίνουμε και μια κλωτσιά και τα ανατρέπουμε όλα, αντικαπνιστικοί νόμοι δεν θα περάσουν, δεν θα μας πάρεις εύκολα τη μαγκιά. ΄Τσάμπα μάγκες δηλαδή.
αστος
05/01/2011 20:57
Δηλαδη οι αστυνομικοι τι ειναι υπερανθρωποι που αποφευγουν τα ατυχηματα ως δια μαγειας?Το κοριτσακι πεταχτηκε μπροστα του ελεος πια με τη μαυρη προπαγανδα
νικ
05/01/2011 20:55
Αν ο αστυνομικος ηταν ας πουμε...δημοσιογραφος θα ειχε ασχοληθει κανενας?Αυτο θα πει ρατσισμος...
ΕΛ. ΣΚΟΠΕΥΤΗΣ
05/01/2011 20:51
Αμαν πια με τις ταμπέλες; Τι θα γράφατε αν ο άνθρωπος ήταν ιδιωτικός η δημόσιος υπάλληλος που πήγαινε στη δουλειά του; Υπάλληλος στην τάδε εταιρία χτύπησε εφτάχρονη; Εσείς οι δημοσιογράφοι ιντριγκάρετε τον κόσμο.
Αλέξανδρος
05/01/2011 20:24
Έλεος πραγματικά..σκοτώθηκε ενα μικρό κορίτσι απο αστυνομικό,με (όπως παρουσιάζεται στο δημοσίευμα) 100% ευθύνη του αστυνομικού κι όλοι ήδη κοιτάνε να το εκμεταλλευτούν!τόση αναισθησία!!
ο SPYROS αθωώνει το δράστη και λέει ότι έφταιγε το κοριτσάκι (ξεχνώντας τι θα λεγε αν δεν ήταν τσιγγανάκι),κι
ο "Γιάννης" εξισώνει το ατύχημα με την εκ προθέσεως δολοφονία προκειμένου να υπαινιχθεί ότι γι αυτους που βγήκαν στο δρόμο το Δεκέμβρη ήταν σημαντικότερη η εθνικότητα του θύματος απ την ίδια τη δολοφονία!
ΝΤΡΟΠΗ ΣΑΣ ΡΕ!
ΝΙΚΟΣ
05/01/2011 19:47
Κρίμα για το παιδάκι ,ήταν λάθος του αστυνομικού και φταίξιμο των γονιών του παιδιου.Ας μην ονειρεύονται νέο μπάχαλο τυπου Δεκέμβρη 2008 ορισμένοι.
Penelope
05/01/2011 19:44
Κρίμα το παιδάκι απο όλες τις αποψεις. Κυρίως επειδή ήταν καταδικασμένο σε κακουχίες μιας και γεννήθηκε τσιγγανάκι. Ο αστυνομικός προφανώς και πρέπει να τιμωρηθεί. Αλλά η κατάσταση στα δυτικά με τη συγκεκριμένη φυλή είναι ανεπίτρεπτη. Αφορμή ψάχνουν να τα κάνουν όλα άνω κάτω. Την προηγούμενη φορά, άλλαξαν τους αστυνομικούς του ΑΤ & έφεραν καινούργιους μιας και οι παλιοί τα είχαν κάνει πλακάκια μαζί τους για τις διακινήσεις & κάθε είδους παρανομίες και ξέρετε τι έκαναν; Συγκεντρώθηκαν και απειλούσαν να λιντσάρουν το δήμαρχο που τους έκανε χαλάστρα. Τα έκαναν όλα λίμπα!
ιπ
05/01/2011 19:36
Είναι απαράδεκτο εκ μέρους του τύπου να παρουσιάζει ως είδηση ότι το θύμα ενός τροχαίου ατυχήματος, με υπαίτιο έναν αστυνομικό, ανήκει σε συγκεκριμένη κοινωνική ομάδα (εν προκειμένω στους λεγόμενους "ρομά"), όσο τραγικό και αν είναι σε ανθρώπινο επίπεδο το συμβάν αυτό.

Αλήθεια, πόσα τροχαία ατυχήματα, αλλά και άλλα κοινά εγκλήματα (κλοπές, ληστείες κλπ.) διαπράττονται από μέλη της κοινωνικής αυτής ομάδας;

Γιατί, όταν οι δράστες-θύτες είναι "ρομά", ο τύπος τηρεί αιδήμονα σιωπή ως προς την κοινωνική προέλευση του δράστη;

Γιατί ο τύπος εμφανίζει συστηματικώς ως "θύματα" του κράτους τους "ρομά", ακόμη και όταν πρόκειται προφανέστατα για ένα τροχαίο ατύχημα που θα μπορούσε να συμβεί δυστυχώς στον καθένα;

Όταν μάλιστα είναι απολύτως βέβαιο ότι σημαντικά τμήματα της ομάδας αυτής (των ρομά), όπως και άλλων, όχι μόνο παρασιτούν σε βάρος του ελληνικού πληθυσμού, αλλά και προκαλούν συστηματικές δολιοφθορές στην ιδιωτική και δημόσια περιουσία των Ελλήνων;
Άκης
05/01/2011 19:35
Έλεος ο κάθε "τρόμπας" γράφει ότι του κατέβει εδώ!!! Έχετε οδηγήσει ποτέ μηχανή? Προφανώς όχι! Εμένα το περιστατικό μου φαίνεται απόλυτα καθημερινό ειδικά της προσπέρασης οχήματος.. άλλωστε φαντάζομαι θα γίνει διερεύνηση του ατυχήματος. Εάν την στιγμή που προσπερνούσε κανονικά, το πιτσιρίκι πετάχτηκε στον δρόμο γιατί φταίει να φταίει ο οδηγός? Προφανώς δεν πρόλαβε να αντιδράσει. Άσε σίγουρα θα έπεσε κάτω. Κάτι αντίστοιχο θα μπορούσε να συμβεί και σε κάποιον που θα οδηγούσε οποιοδήποτε άλλο όχημα. Λέτε να το στόχευσε επίτηδες και ήθελε να το εμβολίσει ο μπάτσος? Ο δρόμος είναι για τα οχήματα και όχι για να κυκλοφορούν ασυνόδευτα 7-χρονα στον δρόμο. Και εμείς σαν πεζοί έχουμε ευθύνη εάν κινούμαστε ανεξέλεγκτα στον δρόμο. Αυτοί που πρέπει να διωχθούν ποινικά είναι οι γονείς!!!
ελληνας
05/01/2011 19:19
εξω οι γυφτοι , η ελλαδα δεν μπορει να ταισει ουτε τους μισους ελληνες
Αδεξια
05/01/2011 19:17
Χαρα θα κανουν παλι οι κοπριτες δημοσιοι υπαλληλοι! Κι αλλη αργια στο ημερολογιο!
δε διαβαζεσαι πια
05/01/2011 19:10
πλεον εισαι ΚΙΤΡΙΝΟΣ ΤΥΠΟΣ...δε σε ξαναδιαβαζω
εισαι προβοκατορας ΤΑ ΝΕΑ
αλεξανδρος γαιτανας
05/01/2011 19:05
αναμφιβολα δεν ειναι μονο ενας υπευθηνος για το δυστυχημα...εχει ενδιαφερον ομως να δουμε πως... θα κρινει η δικαιοσυνη τον αστυνομικο..............
de mamiesai RE nea??
05/01/2011 19:05
και η φωτο τι σχεση εχει βρε κιτρινε τυπε???...ααα???... με το ολο θεμα??....να χαθεις ΠΛΕΟΝ λαλακα
ΣΤΕΦΑΝΟΣ
05/01/2011 18:57
Έχει και στο Κορωπί (όπου μένω) ένα δρόμο γεμάτο τσιγγάνους. Τα παιδιά τους παίζουν πάντα στην μέση του δρόμου. Τρέμω να περάσω από αυτό το δρόμο και αν χρειαστεί ποτέ να περάσω τότε οδηγώ με 30 από τον φόβο μην χτυπήσω κάνα παιδί και με λιντσάρουν οι άχρηστοι ομοεθνείς του. Και στην Αγία Βαρβάρα έχει πολλούς τσιγγάνους αλλά εκεί τουλάχιστον έχουν εκπολιτιστεί και δεν αφήνουν τα παιδιά τους να μεγαλώσουν στον δρόμο.
Κωστας Τσακιρογλου
05/01/2011 18:44
Αν εχει ζησει κανεις κοντα σε γυφτους τοτε ξερει τι ανθρωποι ειναι αυτοι.... οσοι καθονται και τους λυπουνται απλα κοιμουνται τον υπνο του δικαιου...κριμα μονο το κοριτσακι το οποιο δεν εφταιγε να εχει τετοιους γονεις.
ξανά τα ίδια ...
05/01/2011 18:31
το ξέρετε ότι παίρνουν επίδομα πτώσης 100 ευρω; μετά απο την υπόθεση με τους αρχιφύλακες πορτοφολάδες, όλα είναι πιθανα ... Δείτε τι λένε και οι ίδιοι οι αστυνομικοί στο φόρουμ τους: http://www.ecfpo.gr/forum/viewtopic.php?f=81&t=2824&start=120 δείτε την ανακοίνωση της ένωσης αστυνομικών Ιωαννίνων: Αστυνομικοί χωρίς άδεια οδήγησης μοτοικλέτας στο "ΔΙΑΣ" http://www.epiruschannel.gr/node/829 και τέλος δείτε και μία φωτογραφία αυτών των απίθανων τύπων επι το έργω: http://i51.tinypic.com/imjdih.jpg Δηλαδή τι άλλο πρέπει να γίνει για να τους μαζέψουνε; παπουτσή ακούς ή κοιμάσαι απο το βαρυστομάχιασμα των μελομακάρονων;
Aris Pn
05/01/2011 18:26
Απαράδεκτη η κατάσταση....................και πιστεύω..όπως και το ευρύτερο κοινό....αυτή η κατάσταση θα συνεχιστεί.....ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΕ.........Σαφώς θα πρέπει να φυλακιστεί ο αστυνομικός,καθώς και οι γονείς του,που το είχαν μόνο του στο δρόμο,διότι μιλάμε για μια ανθρώπινη ζωή.Άσχετα που οι περισσοτεροι σκέφτονται....πως και να ζουσε......Τι ζωή θα έκανε.....αφού είναι Ρομά΄;
Aris Pn
05/01/2011 18:26
Απαράδεκτη η κατάσταση....................και πιστεύω..όπως και το ευρύτερο κοινό....αυτή η κατάσταση θα συνεχιστεί.....ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΕ.........Σαφώς θα πρέπει να φυλακιστεί ο αστυνομικός,καθώς και οι γονείς του,που το είχαν μόνο του στο δρόμο,διότι μιλάμε για μια ανθρώπινη ζωή.Άσχετα που οι περισσοτεροι σκέφτονται....πως και να ζουσε......Τι ζωή θα έκανε.....αφού είναι Ρομά΄;
Ντίνα
05/01/2011 18:17
Το δύστυχο, άδικο τέλος είχε. μια αθώα ψυχούλα που χάθηκε πρόωρα. Είναι ανόητο και ανώριμο να κοιτάμε αν είναι Ρομά ή ο,τιδήποτε, ήταν απλά ένα αθώο παιδί. Πώς έγινε η προσπέραση; Παράνομα; Αν έφταιγε ο οδηγός της μοτοσικλέτας να τιμωρηθεί. Να τιμωρηθεί όμως γιατί παρανόμησε, όχι γιατί ήταν αστυνομικός. Στην περίπτωση Γρηγορόπουλου τα πράγματα ήταν διαφορετικά γιατί ένοπλος και υπεύθυνος για την τήρηση της τάξης πυροβόλησε κατά ενός άτακτου παιδιού που πιθανότατα τον χλεύαζε (όπως λένε αυτόπτες μάρτυρες). Ώφειλε να διατηρήσει την ψυχραιμία του. Εδώ πρόκειται για ατύχημα και όχι για πυροβολισμό.
τσόγλανοι της δίας
05/01/2011 18:08
τους έχετε δεί πως οδηγούν; θάυμα είναι που δεν έχουμε και άλλους νεκρούς απο τους καμικάζι της δελτα και της δίας. για να καταλάβετε για τι κατάσταση μιλάμε, όταν πήγαν να παραλάβουν τις καινούριες τους μηχανές 08/05/2010, είχαν θανατηφόρο ατύχημα και δύο σκοτώθηκαν ... μάλιστα ο οδηγός αντι για κανονικό κράνος φορούσε κράνος των ΜΑΤ !!! έλεος ας γίνει επιτέλους κάτι πριν θρηνήσουμε και άλλα αθώα θύματα καθώς θα προσπαθούν να περάσουν με κόκκινο απο διάβαση πεζών! ...
Jeremy
05/01/2011 17:45
Καλά ο αστυνομικός είναι απαράδεκτος. Και πρέπει να τιμωρηθεί. Το ίδιο και οι γονείς που έστειλαν το παιδάκι 7 χρονών να πεί τα κάλαντα να φέρει κανα φράγκο. Και μετά πεταγαν πέτρες σε συρμό του ΟΣΕ που έτυχε να περάσει εκείνη την ώρα με κίνδυνο τα χειρότερα για άλλο, αθώο κόσμο! Εάν ο κάθε ένας που πάθαινε ατύχημα μάζευε τη φυλή του να λεηλατεί, θα είμασταν Κογκό! Μαζεύτε τους επιτέλους!
Κωνσταντίνος
05/01/2011 17:17
Το γεγονός είναι ούτως ει άλλως λυπηρό, πολύ λυπηρό. Αλλά διερωτώμαι, αν το άμοιρο παιδί δεν ήταν Ρομά, όπως είθισται να ονομάζουμε τελευταίως τους Αθίγγανους (λέξη ελληνικότατη, προερχόμενη από τον Ηρόδοτο), θα γινόταν ... μικρή επανάσταση; Οι Αθίγγανοι πάντα έχουν προβλήματα με την αστυνομία και πάντα προσπαθούν να τα λύσουν με ομαδικές βίαιες επιθέσεις. Είναι ομάδα του πληθυσμού (και) της χώρας μας, η οποία, με ελάχιστες εξαιρέσεις, δεν μπορεί να προσαρμοσθεί στην κοινωνία.
Κωνσταντίνος
05/01/2011 17:17
Το γεγονός είναι ούτως ει άλλως λυπηρό, πολύ λυπηρό. Αλλά διερωτώμαι, αν το άμοιρο παιδί δεν ήταν Ρομά, όπως είθισται να ονομάζουμε τελευταίως τους Αθίγγανους (λέξη ελληνικότατη, προερχόμενη από τον Ηρόδοτο), θα γινόταν ... μικρή επανάσταση; Οι Αθίγγανοι πάντα έχουν προβλήματα με την αστυνομία και πάντα προσπαθούν να τα λύσουν με ομαδικές βίαιες επιθέσεις. Είναι ομάδα του πληθυσμού (και) της χώρας μας, η οποία, με ελάχιστες εξαιρέσεις, δεν μπορεί να προσαρμοσθεί στην κοινωνία.
Κωνσταντίνος
05/01/2011 17:17
Το γεγονός είναι ούτως ει άλλως λυπηρό, πολύ λυπηρό. Αλλά διερωτώμαι, αν το άμοιρο παιδί δεν ήταν Ρομά, όπως είθισται να ονομάζουμε τελευταίως τους Αθίγγανους (λέξη ελληνικότατη, προερχόμενη από τον Ηρόδοτο), θα γινόταν ... μικρή επανάσταση; Οι Αθίγγανοι πάντα έχουν προβλήματα με την αστυνομία και πάντα προσπαθούν να τα λύσουν με ομαδικές βίαιες επιθέσεις. Είναι ομάδα του πληθυσμού (και) της χώρας μας, η οποία, με ελάχιστες εξαιρέσεις, δεν μπορεί να προσαρμοσθεί στην κοινωνία.
Γιάννης
05/01/2011 17:06
Αν ο Γρηγορόπουλος ήταν ρομά, θα είχε καεί η Αθήνα?
SPYROS
05/01/2011 16:55
Το κοριτσακι ειναι ενα ακομη θυμα της καταστασης που επικρατει στους τσιγγανικους καταυλισμους! Ουτε ο αστυνομικος φταιει. Οποιος εχει περασει απο Μενιδι, Ζεφυρι, Λιοσια και λοιπες γυφτοσυνοικιες θα καταλαβαινει οτι ακομη και με μεγαλο τζιπ να οδηγεις εκει κινδυνευεις. Οι γυφτοι οδηγουν και παρκαρουν οπου θελουν δεν χρησιμοποιουν ουτε φωτα πολλες φορες ενω εχει σκοτεινιασει και οι δρομοι ειναι προεκτασεις των ''σπιτιων'' και των τσαντιριων. Αφηστε τον ανθρωπο να φυγει εκτος και αν τον κρατατε για να ηρεμησετε τους τσιγγανους.

όλες οι τελευταίες ειδήσεις