] Ο ΣΥΡΜΟΣ ΤΗΣ ΑΓΡΙΟΤΗΤΑΣ

Της Καρολίνας Παπακώστα   | ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 27/12/2010 07:00 |

Ο συρµός σταµατά. Οι πόρτες ανοίγουν και οι ορδές ορµούν. Μόνο που δεν υπάρχει χώρος – o ένας πέφτει πάνω στον άλλο. Το βαγόνι είναι ασφυκτικά γεµάτο. Κάτι οι γιορτές, κάτι που το Μετρό έχει γίνει είδος πολυτελείας και το χρησιµοποιούµε µόνον όταν µας το επιτρέπουν οι συνδικαλιστές. Αυτή στέκεται στην πόρτα. Πρέπει να είναι γύρω στα τριάντα και περίπου επτά µηνών έγκυος. Αυτός είναι σαραντάρης και επίδοξος γιάπης. Κοστουµαρισµένος, γραβατωµένος και καλωδιωµένος µε το smartphone. «Σας παρακαλώ προσέξτε λίγο, είµαι έγκυος», του λέει ενώ τη σπρώχνει µε µένος για να προλάβει να µπουκάρει πριν κλείσουν οι πόρτες. ∆εν έχει κάνει καν τον κόπο να ρίξει µια µατιά και να σκεφτεί λογικά. Σε δυο λεπτά θα έρθει ένα άλλο τρένο, σύµφωνα πάντα µε την ηλεκτρονική πινακίδα που βρίσκεται ακριβώς από πάνω του. Για δυο λεπτά καθυστέρηση δεν θα πέσει έξω και το Χρηµατιστήριο Αθηνών...

«Αµα είσαι έγκυος να κάτσεις σπίτι σου», αρχίζει να ωρύεται. Εχει απασφαλίσει και ως γνήσιος Ελληνάρας (από αυτούς που δεν συνειδητοποιούν καν ότι έχουν κάνει χοντράδα)

της ζητά τον λόγο που την έσπρώξε και εµµέσως πλην σαφώς της είπε πως η εγκυµοσύνη είναι ανάλογη της λέπρας του τηλεοπτικού «Νησιού» – χρήζει δηλαδή εγκλεισµού στη Σπιναλόγκα. Ακόµη κι όταν κάποιοι από τους υπόλοιπους επιβάτες τού φωνάζουν συνηγορώντας υπέρ της νεαρής γυναίκας, αυτός συνεχίζει να τη βρίζει.

Παρακολουθώ τη σκηνή σοκαρισµένη. Η πρώτη µου σκέψη ήταν πως όσα συµβαίνουν στον καιρό του Μνηµονίου µάς έχουν κάνει κακότροπους.

Εχουµε τόσο στρες που ξεσπάµε χωρίς λόγο. Η ανάγκη να εκτονωθούµε κάπου υπερτερεί κάθε κοινωνικού κανόνα που έχουµε – αν έχουµε – διδαχθεί. Οταν όµως τον ξανακοίταξα καλά θυµήθηκα ότι πάντα ήµασταν αγενείς. Ποτέ δεν σεβόµασταν τον δηµόσιο χώρο. Ποτέ δεν µάθαµε να λειτουργούµε ως σύνολο. Μια βόλτα στους δρόµους και τα πεζοδρόµια της πόλης θα πείσει και τον πιο επιφυλακτικό. Μια διαδροµή µε ένα µπλε λεωφορείο ή το Μετρό σε ώρα αιχµής αρκούν για να αποκτηνώσουν και τον πιο ευγενικό Αθηναίο. Η ίδια η πόλη τον αναγκάζει να καταφύγει στην αγριότητα για να επιβιώσει.

13
Λουκια Στακου
28/12/2010 18:44
Ενας λαος με τα επαισχυντα γονιδια σαν κι αυτα που χαρακτηριζουν τον νεοελληνα δεν θα μπορουσε να αξιζει καλιτερη τυχη απο αυτη που βιωνει στις μερες μας.
Και τα χειροτερα δεν εχουν ερθει ακομα.
Ευτυχως εχω απο καιρο ξεπλυνει τη ρετσινια του νεοελληνα και δεν θα νιωσω στο πετσι μου τον τις φλογες του καθαρτηριου για την ψωροκωστενα.
Φευγω για εκει που οι ανθρωποι καποτε τρωγαν βελανιδια στα δεντρα, ποτε ομως ο ενας τον αλλο.
θθθθθθ
28/12/2010 04:14
Να καταφύγει στην αγριότητα, όπως αναφέρατε, ή να καταφύγει σε άλλη πόλη. Εγώ κουράστηκα να βλέπω αυτά τα "άρρωστα" φαινόμενα στην πόλη που λέγεται Αθήνα και μετανάστευσα. Όχι λόγω μνημονίου. Απλά ήθελα να ζήσω σε πόλη ανθρώπινη.... Καλή συνέχεια και καλά κουράγια σε όσους έχουν παραμείνει άνθρωποι σε αυτή την πόλη...
Γιαννης Μυλοπουλος
28/12/2010 02:08
Εχετε δικαιο κα. Παπακωστα. Το προβλημα μας δεν ειναι το Κρατος, το ΔΝΤ κτλ, αλλα εμεις οι ιδιοι. Η ποιοτητα της ζωης δεν μετριεται με εισοδημα, αριθμο αυτοκινητων. Μετριεται με το πως φερομαστε ο ενας στον αλλον. Ιδιαιτερα στους συμπολιτες που εχουν αναγκη, εγκυους, ηλικιωμενους, μικρους, αρρωστους.
Α.Σ.
27/12/2010 22:32
Προφανώς και αυτές οι συμπεριφορές δεν έχουν σχέση με το Μνημόνιο Προφανώς και δεν αποκτηνώνεται ο ευγενής άνθρωπος, όταν κυκλοφορεί με το ΜΕΤΡΟ σε ώρες αιχμής. Σε σχέση με πριν 40 χρόνια η συμπεριφορά του επιβατικού κοινού έχει βελτιιωθή σημαντικότατα. Κάποτε οι καυγάδες, οι σπρωξιές, το χέρι στα κορίτσια ήσαν καθημερινό φαινόμενο. Μην υπερβάλλετε τόσο πολύ. και μην ιδεολογικοποιιείτε όσο φτηνά τις συμπεριφορές. ''Κοστουμαρισμένος, επίδοξος γιάπης''. Εγώ από την καθημερινή μου μετακίνηση στο ΜΕΤΡΟ,έχω διαπιστώσει ότι αυτοί είναι οι πιο ευγενείς επιβάτες. Αντιθέτως, οι πιο αγενείς είναι οι μεσόκοπες κυρίες από την ανατολική Ευρώπη που ορμάνε στο βαγόνι πριν ολοκληρωθή η έξοδος των επιβατών για να καταλάβουν μια θέση και αρχίζουν το κουτσομπολιό σε μια άννωστη γλώσσα. Αλλά μάλλον αυτή η παρατήρησή μου δεν συνάδει με την πολιτική ορθότητα της εφημερίδας.
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ Τ.
27/12/2010 20:49
Σε άλλες χώρες τις Ευρώπης ,άν κατεβής απο λάθος στην λεωφόρο σταματάνε όλοι για να σε δώσουν πρωτεραιότητα , γιατί μπορεί κάτι να σου συμβαίνει ???Νομίζω σε κάθε μας κίνηση σε δημόσιους χώρους φαίνεται και το πολιτιστικό επίπεδο μας ??Δεν είναι λίγες οι φορές κυρίως σε διαβάσεις, όπου οι εποχούμενοι δεν δέχονται επ ουδενί να δώσουν προτεραιότητα σε ηλικιομένα ή ατομα ειδικών αναγκών ???
Όπως φαίνεται θεωρείται προσβολή η υποτιμητικό να χάσεις την πρωτιά ????
γιωργοs
27/12/2010 20:24
Με ολη αυτη την ολεθρια κατασταση πυ μας οδηγησαν οι πολιτικοι μας τι νοημα εχει να πηγαινουν τα παιδακια μας και να τους λενε τα καλαντα. Πρωσοπικη μου αποψη ειναι οτι αυτο αποτελει δουλοπρεπεια.
Anna S.
27/12/2010 16:02
Βεβαίως! Η αθήνα φτα''ιει, το μετρό, η απεργία, η κυβέρνηση, το ΔΝΤ, η μαύρη μας η μοίρα. Ποτέ όμως εμείς οι ίδιοι! Ας αρχίζαν να τον βρίζουν όλοι μαζί στο βαγόνι και θα σας έλεγα εγώ αν θα έβγαζε τσιμουδία ο ήλίθιος!
Κώστας
27/12/2010 15:54
Η έλλειψη κοινωνικότητας, η αποκτήνωση και η αγριότητα είναι άραγε το αποτέλεσμα του μνημονίου ή μήπως η αιτία;
Μ.Γ.
27/12/2010 15:24
Σας βεβαιώνω οτι δυστυχώς για εμάς, δεν φταίει το Μνημόνιο για τέτοιες συμπεριφορές, τα κάναμε και πριν. Οντας έγκυος στην κόρη μου 8 χρόνια πριν, έμενα κατάπληκτη από την αναισθησία των άλλων, όχι μόνο των αγνώστων στα ΜΜΜ που σφύριζαν αδιάφορα μπροστά στην φουσκωμένη μου κοιλιά, ακόμα κι όταν αυτή βρισκόταν σε απόσταση αναπνοής από την μύτη τους (επειδή ήταν καθισμένοι στο κάθισμα), μια καθισμένη κυρία μάλιστα, μετά από 10 λεπτά που κρεμόμουνα σαν το σταφύλι από την χειρολαβή του λεωφορείου σχεδόν πεσμένη επάνω της από τον συνωστισμό, απλά.....έστριψε το σώμα της στο πλάι για να μην με βλέπει! Τι να πώ και για τους αγαπητούς καπνίζοντες συναδέλφους που στην διάρκεια συναντήσεων όπου ως έγκυος συμμετείχα, κάπνιζαν σαν φουγάρα μέσα στη μούρη μου, είχαν όμως και τύψεις για αυτό πριν ανάψουν το 20ο τσιγάρο, μου έλεγαν με συμπόνια "τώρα κανονικά εμείς δεν πρέπει να καπνίζουμε δίπλα σου..." κουνούσαν το κεφάλι και συνέχιζαν ακάθεκτοι! Πώς να το συγκρίνω αυτό με την συμπεριφορά άλλων λαών όπως π.χ. οι Αγγλοι (δεν εννοώ φυσικά τους ανεγκεφαλους χούλιγκαν) όπου στα γραφεία ρωτάει ο καπνίζων αν μπορεί να ανάψει τσιγάρο, και μόνο αν πάρει θετική απάντηση το ανάβει, ή στις ουρές των λεωφορείων όπου όλοι στέκονται αραιά ο ένας πίσω από τον άλλον ακόμα και όταν βρέχει, κι όταν έρθει το λεωφορείο ανεβαίνουν με ψυχραιμία και περιμένουν υπομονετικά, ακόμα κι όταν κάποιος ξένος (όπως ήμουνα εγώ) ήθελε να ρωτήσει τον οδηγό κάποια πληροφορία και καθυστερούσε την επιβίβαση για λίγα λεπτά. Αλλά ξέχασα, αυτοί είναι ηλίθιοι, όπως ηλίθια είμαι κι εγώ που πάντα κρατάω την θέση μου σε ουρές, που λέω πάντα "παρακαλώ" και "ευχαριστώ" σε οποιονδήποτε με εξυπηρετεί και εννοώ να πηγαίνω με τον "σταυρό στο χέρι". Μάλλον ζώ σε λάθος χώρα....
sofia fertaki
27/12/2010 13:36
Αν είσαι ευγενής απ τη φύση σου κι έχεις παιδεία, δύσκολο να χαλάσεις από τις όποιες συνθήκες...Μας λείπει ΠΑΙΔΕΙΑ!!!! χρόνια τώρα!!!!
Γιώργος
27/12/2010 12:46
Κοσμά και εγω αυτη την κίνηση σκέφτηκα για να αποβάλλει αυτό το διάβολο του άγχους και να βρεί ξανά την ανθρωπιά του καθλως θα του υπενθύμιζα το πως σέβονται όλοι οι λαοί, από αρχαιοτάτων χρόνων, το πρόσωπο της μητέρας και ιδίως μια έγκυο γυναίκα. Απλά ας σκεφτούμαι το τί πορούσε να συμβεί στη γυναίκα του καθενός μας και το παιδί μας σε τέτοια περιπτωση...
Ενας αναγνωστης
27/12/2010 10:19
Μπινγκο! Αυτοι ειμαστε σε δημοσιους χωρους. Κακοτροποι, αιωνιως εγωιστες, κυρηκες του τι να κανει ο αλλος, ολοι εναντιων ολων. Κωλοπολιτακια τελευταιας κατηγοριας διχως ιχνος κοινωνικης συμπεριφορας. Και μετα διαμαρτυρομαστε κιολας οτι <<εκαναν την Ελλαδα ετσι, εκαναν την Ελλαδα αλλιως>>. Εμεις την καναμε ετσι γιατι ετσι ακριβως η συμπεριφερομαστε οχι μονο σε φυσικους αλλα και σε αφηρημενους δημοσιους χωρους, οπως για παραδειγμα στα θεματα που αφορουν την δημοσια εξυγειανση. Βεβαιως να εξυγειανθει το κρατος αλλα εμενα μη με πειραζετε - αυτο ειναι το μικροψυχο εγωιστικο τρισαθλιο τραγουδι της πλειοψηφιας των βοδιων που λεγονται νεοελληνες. Και γι αυτο ειμαστε αναξιοι μιας δημοκρατιας και αξιοι της μοιρας μας.
ΚΟΣΜΑΣ
27/12/2010 08:32
<<Δίκιο>> έχει ο αλητογιάπις.Αφού δεν βρέθηκε ένας σωστός άντρας να τον χαστουκίσει