Μπουτάρης - Ανθιμος: Να τα λέμε πιο συχνά

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 22/12/2010 13:29 | ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ: 22/12/2010 14:21 |

Ο νέος δήμαρχος της Θεσσαλονίκης Γιάννης Μπουτάρης συναντήθηκε νωρίτερα σήμερα το πρωί  με τον μητροπολίτη Θεσσαλονίκης Ανθιμο. Η συνάντηση πραγματοποιήθηκε σε καλό κλίμα και οι δυο τους δεσμεύθηκαν ότι τέτοιου είδους συναντήσεις για θέματα κοινού ενδιαφέροντος θα γίνονται πιο συχνά.

Ελιωσε ο πάγος μεταξύ μας, ανέφερε ο μητροπολίτης Ανθιμος, απαντώντας σε σχετική ερώτηση, για να προσθέσει και ο κ. Μπουτάρης πως «αυτά ανήκουν στο παρελθόν». «Όλα πήγαν καλά και αν είναι και κάποια θέματα προσωπικά, δεν ανακοινώνονται», τόνισε ο μητροπολίτης, ενώ ο δήμαρχος παρατήρησε πως «οτιδήποτε προσωπικό αφορά αποκλειστικά και μόνο εμάς τους δυο και μένει μεταξύ μας».

Σε δηλώσεις του μετά τη συνάντηση ο Γιάννης Μπουτάρης γνωστοποίησε πως ο δήμος θα καταργήσει τις δωρεπιταγές που δίνει στους απόρους και το ποσό θα πάει στην Εκκλησία ως αρμόδια για τη στήριξη των ατόμων αυτών.

Κατά τ' άλλα, ο μητροπολίτης εξέφρασε τα παράπονά του στο νέο δήμαρχο γιαγ την ηχορύπανση από τα μπαράκια που λειτουργούν στην περιοχή της Μητρόπολης. Απαντώντας ο κ. Μπουτάρης είπε πως δεν να αφήσει έτσι το θέμα, καθώς κάποιοι μαγαζάτορες υπερβάλλουν και η υπερβολή αυτή «θα κοπεί μαχαίρι».


Πολιτικό όρκο για το νέο δήμαρχο

Αξίζει να σημειωθεί πως ο μητροπολίτης δεν θα παραστεί στην ορκωμοσία του κ. Μπουτάρη αφού ο όρκος που θα δώσει θα είναι πολιτικός. Θα υπάρχουν, όμως, εκπρόσωποί του για όσους δημοτικούς συμβούλους επιθυμούν να δώσουν θρησκευτικό όρκο.

Ο μητροπολίτης Ανθιμος θα παραστεί ωστόσο στην κοπή της βασιλόπιτας του δήμου, την ημέρα παράδοσης-παραλαβής, θα την ευλογήσει και το πρώτο κομμάτι θα είναι του Χριστού, όπως επεσήμανε ο κ. Μπουτάρης.

26
Χριστος Τσελιος[BLAXOS]
24/12/2010 09:55
Κ.Μπουταρη μου θυμιζεται λιγο τον αειμνηστο Α.ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ.Φιλε μου σαν ΒΛΑΧΟΣ αφου τη γατα την εσκισες μη προσπαθεις να τη ξανακανεις γατα.Αν θελει αυτος να βοηθησει τους δικους του απορους εχει πολλα για να το πραξει.Εσυ πρεπει να ξερεις με στοιχεια ποιος εχει πραγματι αναγκη αυτο το βοηθημα.Οσο για τα μπαρακια αν δεν ενοχλουνται οι κατοικοι της περιοχης[ τι τον κοφτει αυτον]
E.X.ταρη
24/12/2010 09:22
Και εσυ Μπουταρη θα τους δωσεις παραπάνω λεφτα?? Αυτο είναι ακρως απαραδεκτο και καλα θα κανεις να αναιρεσεις. Δεν θα εξαρτιεται και ο φτωχοτερος του φτωχου απο ενα ματσο μαυροφορεμενους που εχουν ιστορικα και οικονομικα ξεζουμισει αυτη την χωρα.!!!!! Προσεξε γιατι πολλους ψηφοφορους θα χασεις με τετοιες κινησεις...... Ελεος πια με την μαυριλα!!!!Να ξεκουμπιστουν απο αυτή την χωρα, να αναπνευσει ο ελληνας καθαρη σκέψη!!!!
Έλληνας της Γερμανίας
24/12/2010 00:48
Πριν τις εκλογές ο Μπουτάρης απεκάλεσε τον Άνθιμο Μουτζαχεντίν. Τώρα αναθέτει το φιλανθρωπικό έργο στην εκκλησία, ακριβώς όπως γίνεται σε όλες τις κοινωνίες και τα κράτη που κυβερνούν οι Μουτζαχεντίν.
Αρτέμης Κλεόπας
23/12/2010 22:16
μπράβο Γιάννη! Είμαι σίγουρος ότι η θεσσαλονίκη θα βγει κερδισμένη από την Δημαρρχία σου.
Τάκης
23/12/2010 20:41
Ταλιμπάν μητροπολίτης με κρασοπατέρα κουλτουριάρη...
Οτι να'' ναι...
rovespiere
23/12/2010 17:57
Κράτα Μπουτάρη και μην μπλέκεσαι με Εκκλησία, θα σε φάνε ζωντανό και με χριστιανική αγάπη! Στην οικονομική κρίση η Εκκλησία τι προσφέρει; Φασολάδα! Μόνο να αρπάξει θέλει, Ας γίνει ένας έλεγχος, καταγραφή τι ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ έχει; τι εισπράττει από νοίκια, τι εκμεταλλεύεται από τα διάφορα; ΕΛΕΓΧΟΣ να ξέρουμε τα ΕΣΟΔΑ της Εκκλησιας, να ξέρουμε ποιους ταϊζουμε και πόσα τους ταΙιζουμε εδώ και αιώνες.
Βασίλης
23/12/2010 16:37
1. Ο νέος Δήμαρχος Θεσσαλονίκης εκλέχθηκε με διαφορά μόνον 360 ψήφων και γιαυτό αντιλαμβάνεται ότι δεν έχει πλατιά λαϊκή υποστήριξη. 2. Ο Μητροπολίτης Θεσσαλονίκης Άνθιμος, ούτε ταλιμπάν είναι ούτε σκοταδιστής. Αγαπάει την πόλη και την Μακεδονία και κάνει ότι μπορεί γιαυτό. 3. Ας δούμε πώς θα προχωρήσει η συμβίωση αυτή και βλέπουμε.
Αρης
23/12/2010 13:19
Εφόσον ζητάμε από το κράτος να διαχωριστεί από την εκκλησία (κάτι αυτονόητο), δεν μπορούμε να εκχωρούμε τις αρμοδιότητες του δήμου στην εκκλησία (κάτι εξίσου αυτονόητο..). Κύριε Μπουτάρη τις εκλογές τις κερδίσατε με το σπαθί σας και ο Λαός σας ζήτησε να διοικήσετε. Κάντε το λοιπόν όπως πρέπει και μπορείτε, δίνοντας ένα νέο όραμα στους ανθρώπους και όχι επαναφέροντας τους συμβιβασμούς και τα τερτίπια του παρελθόντος, που μόνο στην ανηθικότητα και στην χρεωκοπία μας οδήγησαν..
Αει..
23/12/2010 13:11
μολις αποκτήσεις εξουσία, παμπάλαιος / χρυσός κανόνας να τα βρεις με τους ηδη παγιωμένους.
Μαριαλένα από Θεσσαλονίκη
23/12/2010 11:29
Μπράβο στον Μπουτάρη που έβαλε νερό στο κρασί του (μάρκας Μπουτάρη). Μπράβο του επίσης που αντιλαμβάνεται τον σημαντικό ρόλο της Εκκλησίας σε ό,τι έχει να κάνει με την φιλανθρωπία και την απήχησή της στους πολίτες. Οι δωροεπιταγές του δήμου ξέρουμε όλοι πως ήταν μούφα κατάσταση, γινόταν επιδεικτικά παρουσία δημοσιογράφων και εξυπηρετούσε επικοινωνιακά τους δημαρχαίους. Πάτε μια βόλτα Χριστουγεννιάτικα από τον Αη-Δημήτρη Θεσσαλονίκης, την Αγιά-Βαρβάρα, τον Άγιο Παντελεήμονα, τον Προφήτη Ηλία Πυλαίας ή άλλες εκκλησίες στη Σαλονίκη, δείτε τις στοίβες από ρούχα, παπούτσια, ζυμαρικά, όσπρια, πατάτες, φρούτα κλπ και θα καταλάβετε ότι η Εκκλησία και ο κοσμάκης κάνουν ΕΡΓΟ, όχι ο δήμος Θεσσαλονίκης. Ρωτήστε έναν παπά να σας πει τι ποσά δίνει κάθε Χριστούγεννα και Πάσχα η Εκκλησία σε απόρους, χωρίς να το διαλαλεί μπροστά σε κάμερες, ρωτήστε πόσες μερίδες ημερησίως βγάζει συσσίτιο κάθε μέρα του χρόνου η τάδε ενορία και το δείνα εκκλησιαστικό ίδρυμα και θα καταπιείτε τη γλώσσα σας, όλοι οι χορτασμένοι του καναπέ! Μπράβο στον Άνθιμο και σε κάθε απλό καλό παπά που νοιάζεται για τον κοσμάκη που πεινάει, είτε είναι άθεος είτε ορθόδοξος είτε μουσουλμάνος. Μπράβο και στον Μπουτάρη για την κίνηση σεβασμού, συμφιλίωσης και κατανόησης.
Κ.ΜΑΝΩΛΙΔΗΣ
23/12/2010 09:36
Την Ιστορία δέν την αντιλαμβάνονται αυτοί που την ζούν εύκολα! Θα επισημάνω λοιπόν ότι, σήμερα ζούμε μια ιστορική στιγμή, σταθμό στην Ιστορία της χώρας μας! Σήμερα θάχουμε τήν πρώτη πολιτική ορκωμοσία πολιτικού ηγέτη, χωρίς τις δήθεν ευλογίες του παπαδαριού! Σήμερα γίνεται το πρώτο βήμα για τον απαραίτητο διαχωρισμό Κράτους-Εκκλησίας, στο μοναδικό "Θεοκρατικό" κράτος της Ευρώπης! Ίσως, αυτός ο διαχωρισμός να χρειαστεί να ολοκληρωθεί και ένα αιώνα, ίσως γίνει νωρίτερα! Θα εξαρτηθεί από τό πόσους "Μπουτάρηδες" θα στείλει ο λαός στο μέλλον στην εξουσία! Σε κάθε περίπτωση, αυτό είναι το πρώτο βήμα! Ο Γιάννης Μπουτάρης γράφει Ιστορία! Κανείς Ιστορικός του μέλλοντος δέν θ''αγνοήσει την σημερινή ημέρα! Κανείς Ιστορικός δεν θ''αγνοήσει τήν πρώτη ορκομωσία πολιτικού ηγέτη απουσία του παπαδαριού!
Ο Γιάννης Μπουτάρης, θάναι ο πρώτος Ιστορικά ηγέτης που δέν υπετάχθη στην εξουσία των δεσποτάδων! Βέβαια, ο Γιάννης Μπουτάρης, ως μεγαλόψυχος ηγέτης, θα καλέσει τον Άνθιμο να ευλογήσει την Βασιλόπιττα! Πονηρός ο Γιάννης! Μόνο για τις Βασιλόπιττες θα τον έχει τον Άνθιμο!
nicholas
23/12/2010 08:21
@Spyros πάτε καλά εκεί πάνω; Το πρόβλημα σας είναι απλά πως θα γίνεται καλύτεροι από την Αθήνα; τραβάτε να γίνετε καλύτεροι και από τη Βιέννη και τη Ν. Υόρκη αν μπορείτε
Βάσω
23/12/2010 08:15
Εδώ ο κόσμος καίγεται ασχολούμαστε με τρίχες.
Μεχμετ ΙΜΑΜ
22/12/2010 19:22
Χαιρετίζω τους Αναγνώστες, Κάθε συναινέσει-συνεργασία που γίνεται είναι καλό και ευπρόσδεκτο εκμέρους μας. Όμως, το συσσίτιο που δίνεται για τους άστεγους-άπορους, εάν είναι όπως στην Αθήνα και στο Έβρο,…, κακή επιλογή για το στοιχείο των Μουσουλμάνων στην Θεσσαλονίκη και στην ευρύτερη περιοχή της Θεσσαλονίκης. Η Εκκλησία της Ελλάδας αφού αναλαμβάνει αυτήν την πρωτοβουλία - υπευθυνότητα, πρέπει να μην ξεχνάει ότι μια μερίδα Μουσουλμάνων σ’ αυτήν την Χώρα παίρνει ημερήσια φαγητό από το Δήμο κ δεν τηρούνται οι προϋποθέσεις σύμφωνα με τα ήθη-έθιμα, το πιστεύω και τις αξίες των ανθρώπων αυτόν. Θέλω να πιστεύω, ότι αυτή η συνεργασία τους, θα δώσει βάση σ’ αυτό το σημείο. Μεχμέτ ΙΜΑΜ Πρόεδρος Σύνδεσμος Μουσουλμάνων Ελλάδας
Αθεος άπορος
22/12/2010 17:46
Γιατί να δωθούν στην εκκλησία οι δωρεπιτάγές; Αυτοί που δεν θέλουν να έχουν σχέση με την εκκλησία αλλά τις έχουν ανάγκη και τις δικαιούνται σαν άποροι πολίτες πρέπει ντέ και καλά να πάνε στον κάθε Ανθιμο;
ΚΓ
22/12/2010 17:42
Αυτό μου θυμίζει λιγάκι Ομπάμα...Έτσι εκλέχτηκε και ο Ομπάμα, με ελπίδες και ηχηρά συνθήματα, μα σαν είδε την πραγματικότητα, προσπάθησε να συνδιαλλαγεί, να τα βρεί και τελικά έχασε το τραίνο. Κύριε Μπουτάρη ΜΗΝ κάνετε πίσω. Τα χρήματα όντως τα χρειάζονται οι άποροι, όχι ο Ταλιμπάν Μητροπολίτης.
Κώστας Θωμάς
22/12/2010 17:31
"Σε δηλώσεις του μετά τη συνάντηση ο Γιάννης Μπουτάρης γνωστοποίησε πως ο δήμος θα καταργήσει τις δωρεπιταγές που δίνει στους απόρους και το ποσό θα πάει στην Εκκλησία ως αρμόδια για τη στήριξη των ατόμων αυτών."


Λάθος πρώτο, ή μάλλον απαίτηση του Άνθημου, αν δεν θέλεις πόλεμο θα μου δώσεις τα λεφτά και θα κάνω συσσίτια με δωρεές από ληγμένα για τούς πεινασμένους.
12
22/12/2010 16:19
Ο Μπαρμπα Γιαννης ο κανατας νομιζω εδωσε και απαντηση στο κυριο αρθρο της εφημεριδας που ζηταει απο τον Αρχιεπισκοπο να αποσυρει το κειμενο που διενειμε η Εκκλησια στους ναους. Εφοσον ο κωλοτουμπας μπαρμα βλαχοδημαρχος αναγνωριζει ως εταιρο κοινωνικο την Εκκλησια σε βαθμο που να παραχωρει ΔΗΜΟΤΙΚΑ κονδυλια για την ενισχυση των πτωχων (αναρωτιεμαι πώς γινεται αυτο θεσμικα, αναρωτιεμαι αν ο δημος θα δωσει τα αντιστοιχα κονδυλια και στην εβραϊκη κοινοτητα κλπ) και εφοσον απο τη μια δεν θα ορκιστει θρησκευτικα αλλα το πρωτο κομματι θα ειναι του Χριστου, νομιζω οτι ειναι προφανης η καταντια των πολιτικων της χωρας. Ταυτοχρονα δε, αναδεικνυεται η σοβαροτητα των θρησκευτικων ηγετων που χωρις να υποχωρησουν βημα απο τις αρχες και τις αξιες τους κανουν τους πολιτικους να σερνονται. Οσο για αυτους που ψηφισαν Μπουταρη με την ελπιδα πραγματικης αλλαγης ας προσεχαν... Δι ευχων των Αγιων κλπ κλπ κλπ
Δημοσθενης Μπογδης
22/12/2010 15:49
@Δημοσθενης Μπογδης 22/12/2010 14:07

Αγαπητε Δημοσθενη ,

Μας εχεις συνηθισει να διαχωριζεις τις παραγραφους σου .
Τι γινεται τωρα και τα γραφεις ολα μαζι ;
Δεν βλεπεις τους αλλους ποσο αραια και ευαναγνωστα γραφουν;

Το αλλο σου εγω !
SKT
22/12/2010 15:43
"Αξίζει να σημειωθεί πως ο μητροπολίτης δεν θα παραστεί στην ορκωμοσία του κ. Μπουτάρη αφού ο όρκος που θα δώσει θα είναι πολιτικός."

Μπράβο στον Μπουτάρη. Αμάν πια με το παπαδαριό. Δεν ζούμε στο Βυζάντιο (Θεός φυλάξει).
Γιάννης
22/12/2010 15:08
Δεν καταλαβαίνω γιατί ο Δήμος να εγκαταλείψει τους απόρους. Εάν κάποιος έχει ανάγκη πρέπει υποχρεωτικά να απευθυνθεί σε Εκκλησία?
Δημοσθενης Μπογδης
22/12/2010 14:56
Είμαι της άποψης ότι η Εκκλησία της Ελλάδας θα μπορούσε να είχε και δική της εμπεριστατωμένη πολιτική γνώμη που να την κοινοποιεί προπαγανδίζοντας στο ποίμνιο της ανοιχτα και με κύρος για να επηρεάζει τους πιστούς της στα πολιτικά δρώμενα της χώρας μας . Με δικαίωμα μάλιστα ,να κάνει το δικό της πολιτικό κόμμα αν κάτι τέτοιο γίνει παραδεκτό και αποδεκτό από τον πνευματικό της ρολό και παράδοση ……. με μια μικρό-αλλαγη στο Σύνταγμα μας ! Υπό την προϋπόθεση όμως να πληρώνει τους μισθούς ,τις συντάξεις την πρόνοια και ιατρική περίθαλψη των Ιερέων από δικά της ταμεία και όχι από τον προϋπολογισμό του Κράτους . Πράγμα το οποιο θα έπρεπε να κάνει και αν ακόμη δεν πολιτεύεται φανερά , ειδικά τώρα που η Πατρίδα μας έχει στριμωχτεί οικονομικά και το βάρος σηκώνουν οι εργαζόμενοι . Επίσης , να λαμβάνει πολιτικό-οικονομικές θέσεις αν πληρώνει φόρους κύκλου εργασιών όλων των ναών στην επικράτεια και φόρο ακίνητης περιούσιας, όχι μόνον για τους ναούς άλλα και τα κληροδοτήματα τους ανά την χώρα . Αναρωτιέμαι αν οι παπάδες δηλώνουν τα << Τυχερά των Ιερών Μυστήριων >> που εισπράττουν από τους πιστούς όταν συνάπτουν (γάμους ,κηδείες ,βαφτίσια ,μνημόσυνα τρισάγια ) σαν εισοδήματα και αν καταβάλουν τον αναλογούντα φόρο σε αυτά που παίρνουν από τους πιστούς . Μετά ,αν έχει κάτι πολιτικο-κοινωνικό να πει στον κόσμο της η οργανωμένη Εκκλησία της Ελλάδος ,έκτος από το να χρίζει <<Θεάρεστα >> όσα κόμματα θεώρει ότι είναι στην << δεξιά του Κύριου >> να μας αποσαφηνίσει ποιοι είναι οι Γραικύλοι .Γιατί μερικοί δεν έχουμε καταλάβει τι εννοούσε ο ποιητής ! Ακόμη , να αποτάσσει από τους κόλπους της τους παιδόφιλους και τους κίναιδους , όταν αποκαλύπτονται και σοκάρουν το εκκλησίασμα . Τέλος να παρατηρεί και να κολάζει Αγίους σαν τον Άνθιμο όταν χάνουν τις <<πολιτικές τους μάχες >> σε εκλογές για τις Δημαρχίες > ! Κατά τα τ’άλλα και φωνή έχουν καλή , ψάλλοντας τόσο ωραία και χρήματα διαθέτουν, αν κρίνουμε από τα χρυσοποίκιλτα άμφια και τις μήτρες τους με τα πολύτιμα πετράδια . Μπορούν να κάνουν την προπαγάνδα τους , ελευθέρα! όχι με τους φόρους των ίδιων των πολιτών όμως . Δ.Μ. 22/12/10 14:57
Βάγγος
22/12/2010 14:38
Επί τέλους δυό έλληνες βρήκαν τρόπο να συνεννοηθούν!
Δημοσθενης Μπογδης
22/12/2010 14:07
Είμαι της άποψης ότι η Εκκλησία της Ελλάδας θα μπορούσε να είχε και δική της εμπεριστατωμένη πολιτική γνώμη που να την κοινοποιεί προπαγανδίζοντας στο ποίμνιο της ανοιχτα και με κύρος για να επηρεάζει τους πιστούς της στα πολιτικά δρώμενα της χώρας μας . Με δικαίωμα μάλιστα ,να κάνει το δικό της πολιτικό κόμμα αν κάτι τέτοιο γίνει παραδεκτό και αποδεκτό από τον πνευματικό της ρολό και παράδοση ……. με μια μικρό-αλλαγη στο Σύνταγμα μας ! Υπό την προϋπόθεση όμως να πληρώνει τους μισθούς ,τις συντάξεις την πρόνοια και ιατρική περίθαλψη των Ιερέων από δικά της ταμεία και όχι από τον προϋπολογισμό του Κράτους . Πράγμα το οποιο θα έπρεπε να κάνει και αν ακόμη δεν πολιτεύεται φανερά , ειδικά τώρα που η Πατρίδα μας έχει στριμωχτεί οικονομικά και το βάρος σηκώνουν οι εργαζόμενοι . Επίσης , να λαμβάνει πολιτικό-οικονομικές θέσεις αν πληρώνει φόρους κύκλου εργασιών όλων των ναών στην επικράτεια και φόρο ακίνητης περιούσιας, όχι μόνον για τους ναούς άλλα και τα κληροδοτήματα τους ανά την χώρα . Αναρωτιέμαι αν οι παπάδες δηλώνουν τα << Τυχερά των Ιερών Μυστήριων >> που εισπράττουν από τους πιστούς όταν συνάπτουν (γάμους ,κηδείες ,βαφτίσια ,μνημόσυνα τρισάγια ) σαν εισοδήματα και αν καταβάλουν τον αναλογούντα φόρο σε αυτά που παίρνουν από τους πιστούς . Μετά ,αν έχει κάτι πολιτικο-κοινωνικό να πει στον κόσμο της η οργανωμένη Εκκλησία της Ελλάδος ,έκτος από το να χρίζει <<Θεάρεστα >> όσα κόμματα θεώρει ότι είναι στην << δεξιά του Κύριου >> να μας αποσαφηνίσει ποιοι είναι οι Γραικύλοι . Γιατί μερικοί δεν έχουμε καταλάβει τι εννοούσε ο ποιητής ! Ακόμη , να αποτάσσει από τους κόλπους της τους παιδόφιλους και τους κίναιδους , όταν αποκαλύπτονται και σοκάρουν το εκκλησίασμα . Τέλος να παρατηρεί και να κολάζει Αγίους σαν τον Άνθιμο όταν χάνουν τις <<πολιτικές τους μάχες >> σε εκλογές για τις Δημαρχίες ! Κατά τα τ’άλλα και φωνή έχουν καλή , ψάλλοντας τόσο ωραία και χρήματα διαθέτουν, αν κρίνουμε από τα χρυσοποίκιλτα άμφια και τις μήτρες τους με τα πολύτιμα πετράδια . Μπορούν να κάνουν την προπαγάνδα τους , ελευθέρα! όχι με τους φόρους των ίδιων των πολιτών όμως . 22/12/10 14:08
Δημοσθενης Μπογδης
22/12/2010 14:07
Είμαι της άποψης ότι η Εκκλησία της Ελλάδας θα μπορούσε να είχε και δική της εμπεριστατωμένη πολιτική γνώμη που να την κοινοποιεί προπαγανδίζοντας στο ποίμνιο της ανοιχτα και με κύρος για να επηρεάζει τους πιστούς της στα πολιτικά δρώμενα της χώρας μας . Με δικαίωμα μάλιστα ,να κάνει το δικό της πολιτικό κόμμα αν κάτι τέτοιο γίνει παραδεκτό και αποδεκτό από τον πνευματικό της ρολό και παράδοση ……. με μια μικρό-αλλαγη στο Σύνταγμα μας ! Υπό την προϋπόθεση όμως να πληρώνει τους μισθούς ,τις συντάξεις την πρόνοια και ιατρική περίθαλψη των Ιερέων από δικά της ταμεία και όχι από τον προϋπολογισμό του Κράτους . Πράγμα το οποιο θα έπρεπε να κάνει και αν ακόμη δεν πολιτεύεται φανερά , ειδικά τώρα που η Πατρίδα μας έχει στριμωχτεί οικονομικά και το βάρος σηκώνουν οι εργαζόμενοι . Επίσης , να λαμβάνει πολιτικό-οικονομικές θέσεις αν πληρώνει φόρους κύκλου εργασιών όλων των ναών στην επικράτεια και φόρο ακίνητης περιούσιας, όχι μόνον για τους ναούς άλλα και τα κληροδοτήματα τους ανά την χώρα . Αναρωτιέμαι αν οι παπάδες δηλώνουν τα << Τυχερά των Ιερών Μυστήριων >> που εισπράττουν από τους πιστούς όταν συνάπτουν (γάμους ,κηδείες ,βαφτίσια ,μνημόσυνα τρισάγια ) σαν εισοδήματα και αν καταβάλουν τον αναλογούντα φόρο σε αυτά που παίρνουν από τους πιστούς . Μετά ,αν έχει κάτι πολιτικο-κοινωνικό να πει στον κόσμο της η οργανωμένη Εκκλησία της Ελλάδος ,έκτος από το να χρίζει <<Θεάρεστα >> όσα κόμματα θεώρει ότι είναι στην << δεξιά του Κύριου >> να μας αποσαφηνίσει ποιοι είναι οι Γραικύλοι . Γιατί μερικοί δεν έχουμε καταλάβει τι εννοούσε ο ποιητής ! Ακόμη , να αποτάσσει από τους κόλπους της τους παιδόφιλους και τους κίναιδους , όταν αποκαλύπτονται και σοκάρουν το εκκλησίασμα . Τέλος να παρατηρεί και να κολάζει Αγίους σαν τον Άνθιμο όταν χάνουν τις <<πολιτικές τους μάχες >> σε εκλογές για τις Δημαρχίες ! Κατά τα τ’άλλα και φωνή έχουν καλή , ψάλλοντας τόσο ωραία και χρήματα διαθέτουν, αν κρίνουμε από τα χρυσοποίκιλτα άμφια και τις μήτρες τους με τα πολύτιμα πετράδια . Μπορούν να κάνουν την προπαγάνδα τους , ελευθέρα! όχι με τους φόρους των ίδιων των πολιτών όμως . 22/12/10 14:08
SPYROS
22/12/2010 14:01
Το να τα βρισκουν οι ''κεφαλες'' μιας πολης ειναι παντα καλοδεχουμενα νεα. Ειναι και οι 2 υπερχρησιμοι στην πρωτευουσα της Μακεδονιας και πιστευω οτι και οι 2 ειναι ''καθαροι'' ασχετα με τις ιδεολογικες τους διαφορες. Πιστευω οτι αυτοι οι 2 αν συνεργαστουν θα κανουν την Θεσσαλονικη καλυτερη απο καθε αποψη απο την Αθηνα.