Με προσωρινή διαταγή του Συμβουλίου της Επικρατείας

Κλειστά τα καταστήματα την Κυριακή

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 10/12/2010 13:30 | ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ: 10/12/2010 18:44 |
Κλειστά θα παραμείνουν, τελικά, τα καταστήματα την Κυριακή 12 Δεκεμβρίου, μετά την προσωρινή διαταγή που εξέδωσε χθες το Συμβούλιο της Επικρατείας...
Γίνετε Συνδρομητής
A_K
12/12/2010 13:24
Δεν πειράζει, εγώ ψωνίζω περισσότερα από τα μισά προϊόντα που χρειάζομαι (και το σύνολο των δώρων) από το internet. Σιγά μη μου υπαγορεύσουν οι κακομαθημένοι εμποροϋπάλληλοι πότε θα ξοδέψω τα χρήματά μου.
Πειραιωτης Μαουνιερης
12/12/2010 11:22
γΙΑ ΤΑ ΣΑΙΝΙΑ ΤΟΥ δΗΜΟΣΙΟΥ,ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΛΟΓΟ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ,ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ,ΑΝ ΚΑΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΖΗΤΑΩ ΠΟΛΛΑ ΑΠ ΑΥΤΟΥς. Οταν καθε μερα,το Κεντρο κλεινει απο διαδηλωσεις του παμε και του ελα,και να θελει καποιος να παει εκει,για να παρει κατι,δεν μπορει,γιατι ουτε ΜΜΜ υπαρχουν,αλλα και φοβος υπαρχει,μην τυχον και πεσουν πανω σε τιποτα κουκουλες,και τους καψουν ζωντανους,αν και αυτο,δε φαινεται να σας ενδιαφερει. Οταν θα κλεισουν ομως τα μαγαζια,με την αθλια πολιτικη που κρτανε ολα τα λεγομενα αριστερα απο-κομματα,τοτε να δω,τι θα πειτε σ'' αυτους τους ταλαιπωρους ανθρωπους. Μονον μη σας ακουσω,να μιλατε για τον καπιταλισμο και αλλες τετοιες αηδιες. Γιατρι το ζητημα αυτο,ΔΕΝ προκειται να το λυσουμε εμεις.Αν ποτέ λυθει,που πολυ αμφιβαλω,θα λυθει απο καμια επανασταση σε καμια Αμερικη,αντε σε καμια Γερμανια. Αλλα εχουσι γνωσιν οι φύλακες,και οι φυλακές βεβαια.Γιατι αυτοι που εχουν τα λεφτα,εχουν και πολλα αλλα μαζι τους. Και γιατι τα βοδια,που γυριζουν τον τροχο,ΔΕΝ τον θελουν τον κομμουνισμο,γιατι πιστευουν εν τη αφελεια τους,οτι καποτε,"θα γυρισει ο τροχός,θα ...μαμήσει κι ο φτωχός". Και το πιστευουν,μεχρι να πεθανουν,εχοντας και τους παπαδες απο την αλλη μερια,που κανοναρχουν το ζητημα. Γι αυτο,το μονον που μας μενει,ειναι να φροντισουμε να επιβιωσουμε σ'' αυτο το συστημα,που υπαρχει,και θα υπαρχει,στο ορατο τουλαχιστον μελλον.
Γραμμενοπουλος Σταθης
12/12/2010 09:30
Να πληροφορησω τους φιλους που αντιδρουν στην αργια της Κυριακης οτι, ολα τα μαγαζια δεν ειναι mall, πανω απο το 80% των πασης φυσεως εμπορικων καταστηματων, ειναι μικροεπιχειρησεις οι οποιες βασιζονται στην εργασια και παρουσια του ιδιοκτητη για να επιβιωσουν, αρα πως ειναι δυνατον ενας ανθρωπος να εργαζεται 9-10 ωρες επι 365 ημερες? Τιθεται θεμα βιολογικης και οικονομικης εξοντωσης αυτων των ανθρωπων, διοτι αν δεν παραμεινει ανοιχτος μοιραια θα κλεισει.
rovespiere
11/12/2010 21:11
Κι ύστερα παραπονιόμαστε γιατί η οικονομία μας είναι χάλια! ΔΙΝΟΣΑΥΡΟΙ άντε σπίτια σας, ο κόσμος άλλαξε. Τα μαγαζιά μένουν ανοικτά σε όλον τον υπόλοιπο κόσμο, εκτός Ελλάδας, Πακιστάν, Αφγανιστάν, Ουζμπεκιστάν και λοιπά παρόμοια.
ΜΑΡΙΟΣ ΤΖΟΥΛΗΣ
11/12/2010 17:13
Πολύ σωστή απόφαση. Οι πωλητές δεν είναι σκλάβοι. Εξάλλου τα λεφτά μας λείπουν για να πάμε στα μαγαζιά και οχι ο χρόνος.
markosfocus
11/12/2010 16:28
Να ανοιγουμε τα μαγαζια την Κυριακη?Εννοειτε πως ναι!!!Αλλωστε εχει παρατηρηθει οτι ο κοσμος εχει πολλα λεφτα για να βγει στην αγορα για ψωνια αλλα δεν εχει χρονο να προλαβει.Δεν βρισκει χρονο να ξοδεψει ο κοσμος τα πολλα λεφτα του.Με δεδομενο βεβαια πως το μεγαλυτερο τζιρο τον δινει στις μικρομεσαιες επιχειρησεις και οχι στα μεγαλα πολυκαταστηματα.Αυτο φαινεται και στην μια Κυριακη των Χριστουγεννων που ανοιγουμε και πλουτιζουμε και περναμε καλες γιορτες.Εγω προτεινω να μενουν τα μαγαζια σε ολες τις γιορτες και τις αργιες και στις καθημερινες και ολο το 24ωρο ανοιχτα, να δινουμε το χρονο στον κοσμο να ξοδεψει τα τοσα πολλα λεφτα που εχει.Αντε να χαθειτε ρε......μην πω!!!Τζαμπα ρευμα καιμε ολη τη μερα να βαραμε μυγιες στα μαγαζια για να οικονομαει η ΔΕΗ και θελετε και τις Κυριακες.Αντι να δινεται δις στις τραπεζες δωστε στα ταμεια να μειωθει και το ΤΕΒΕ.Αντι να δινεται δις στις πολυεθνικες σαν επιδοτησεις δωστε τα στο ρευμα, στο νερο να μειωθουν οι λογαριασμοι μας.Οσο μειωνονται οι μισθοι και οι συνταξεις τοσο μικραινει ο τζιρος στην αγορα.Εργατια χωρις λεφτα - μαγαζια χωρις δουλεια.Ολοι στην απεργια στις 15 Δεκεμβριου με την ΠΑΣΕΒΕ και το ΠΑΜΕ.
Πειραιωτης Μαουνιερης
11/12/2010 11:02
Μιχαλη,δεν τα λες καλα,υπεραπλουστευεις. Τα φροντιστηρια τα κανεις,γιατι υπαρχει ο διαγωνισμος για την εισαγωγη στα 3βαθμια,και οσο περισσοτερα ξερεις,τοσο καλυτερα. Και οι αριστοι να ηταν οι καθηγητες,παλι θα ηθελες το δικο σου το παιδι,να τα ξερει καλυτερα απο του γειτονα.Ετσι δεν ειναι; Ο Παπαντρεας,δεν ειναι νεοφιλελευθερος,η κατασταση ειναι χαλια. Εσυ αν ησουνα,τι παραπανω θακανες;Δε μας λες καμια λυση,μπας και φωτιστουμε; Οι Βολευτες,μπορουν να γινουν ΑΜΕΣΩΣ 200,χωρις καμια Συνταγματικη τροποποιηση. Οσο για το φιλο εμπορουπαλληλο,σεβαστα αυτα που λεει,αν το μαγαζι στο οποιο δουλευει,θα υπαρχει αυριο,για να παιρνει κι αυτα τα ρεπο,που παιρνει τωρα. Αν ο κοσμος,παψει να κατεβαινει και να αγοραζει,ειτε γιατι δεν εχει λεφτα,ειτε γιατι δεν τον αφηνουν οι διαφορες απεργιες και καταληψεις οδων,ειτε γιατι φοβαται μην τουρθει τιποτα στο κεφαλι,ή μηπως τον καψουν ζωντανο,ή επειδη αγοραζει πλεον απο το Ιντερνετ,οπως εγω,τοτε θα σου εξηγησω εγω,τι θα γινει με τη δουλεια σου.
Μαρία
11/12/2010 07:58
Δουλειά; τι είναι αυτό; έτσι σίγουρα θα φτιάξει η οικονομία....
Σωτήρης
10/12/2010 22:54
Μια ωραία ιδέα που θα ανέβαζε λίγο το ηθικό Αθηναίων επιχειρηματιών και κατά συνέπεια και εργαζόμενων εν καιρό κρίσης έγινε σκόνη υπό το βάρος των χοντρόπετσων συνδικαλιστών με κοινωνική ευαισθησία ρινόκερου... μπράβο. Μην μου ξαναπεί κανείς όμως ότι οι συνδικαλιστές - αριστεριστές κλπ κλπ δεν έχουν ευθύνη για το ότι γίνεται στην χώρα μας γιατί και καλά δεν κυβερνούν.
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
10/12/2010 22:10
Εγώ είμαι πωλητής και δεν γουστάρω να δουλέψω την Κυριακή διότι θέλω να ξεκουραστώ και διότι αν δουλέψω δεν θα το πληρωθώ όπως πρέπει και αν μου δώσει ρεπό άλλη μέρα θα μου βγάλει την Παναγία για να μου το δώσει... Χρόνος για αγορές υπάρχει άφθονος, λεφτά δεν υπάρχουν! Και όσοι μιλάνε για δήθεν "μεσαίωνα", μάλλον δεν εργάζονται σκαταστήματα και δεν ξέρουν πως είναι διότι έχουν το 5θημερό τους και ΟΛΑ τα σαββατοκύριακα ελεύθερα για εκδρομούλες ενώ εμείς και σκατά μισθούς παίρνουμε και δεν ξέρουμε ποτέ στάνταρ πότε θα έχουμε ρεπό. ΕΔώ μας κόβουν μισθούς, δουλεύουμε παραπάνω χωρίς να αμοιβόμαστε και θέλουν να είμαστε στην εργασία και τις Κυριακές! ''Οχι πάει πολύ! Ο Μεσαίωνας είναι συνθήκες εργασίας μας, όχι επειδή ορισμένοι θέλουν και την Κυριακή για να κάνουν τη βόλτα τους στα μαγαζιά, λες και δεν τους φτάνει ο χρόνος!
rovespiere
10/12/2010 17:56
Στο Μεσαίωνα ζούμε. Κι ας έχουμε ανεργία! Αντί λοιπόν να είναι ανοικτά τα μαγαζιά και τις Κυριακές και να δουλεύουν και τα μαγαζιά και οι άνθρωποι, τα έχουμε κλειστά για να μην ξεκολήσουμε από τον Μεσαίωνα των εργατοπατέρων και των κολλημένων στο παρελθόν. Μόλις λοιπόν φτάσουμε στον πάτο τότε ίσως ξυπνήσουμε! Αλλά σε λίγο που όλα θα γίνονται μέσω διαδυκτίου τότε τα μαγαζιά και οι εργατοπατέρες θα πάνε όλοι σπίτια τους! Με καφέ και τσιγάρο και υφάκια!
Emma B.
10/12/2010 16:54
Ό,τι και να κάνουν κάποιοι το ποτάμι δεν γυρίζει πίσω.Στις περισσότερες χώρες του κόσμου τα καταστήματα είναι ανοιχτά και την Κυριακή.Είναι θέμα χρόνου να γίνει κι εδώ και σ''όποιον αρέσει.
jiannis
10/12/2010 15:52
μπραβο στο συμβουλιο επικρατειας καθιστε να ξεκουραστειτε στα σπιτια σας κυριακη ειναι γιατι να κανουμε οπως αλλες χωρες στην ευρωπη αυτοι ειναι δουλοι και χαζοι .αλλα οι ελληναρες μην τους κυκλους ταραζετε.τετοια σκεφτηκα μας στειλανε εκει που ειμαστε τωρα .τελικα ο υπερπροστατευτισμος μας φερνει αντιθετα αποτελεσματα απο την προοδο.καληνυχτα εργατοπατερες τα καταφερατε να κοιμιθητε παλι
Κώστας
10/12/2010 14:59
Η πιο ηλίθια απόφαση των τελευτα''ιων μηνών... Πότε θα καταλάβουν οι εργαζλομενοι ότι αυξημένα κέρδη των επιχειρήσεών τους σημαίνουν πιο πολολή σιγουριά και πιθανότητα αυξημένων αποδοχών... Κθήστε όλοι σπίτια σας μέχρι των Φώτων και φάτε τα έπιπλά σας!
Γιώργος
10/12/2010 14:19
Καλό θα ήταν τα καταστήματα στην Ελλάδα να ανοίγουν 2 φορές την εβδομάδα-όπως και στον υπόλοιπο κόσμο άλλωστε-κάποιος που είναι να ψωνίσει θα ψωνίσει, τις υπόλοιπες μέρες να παραμένουν κλειστά, ΟΜΩΣ οι υπάλληλοι να πληρώνονται κανονικά!!!!
Τι ανοιχτά, τι κλειστά το ίδιο είναι
10/12/2010 14:12
Καλό είναι για τους εργαζόμενους να ξεκουραστούν και λίγο μετά και την πολλή δουλειά που πέφτει μέσα στην εβδομάδα!!! Αυτο θα είναι και μια προπόνηση για τη διαρκή ξεκούραση που έρχεται γι άυτούς σύντομα, λόγω κρίσης.
ΑΜ.
10/12/2010 14:02
Επί τέλους ! Δεν θα πλουτίσουν οι καταστηματάρχες με μία Κυριακή επιπλέον και στο κάτω κάτω οι κακοπληρωμένοι υπάλληλοι τους δεν θα γίνουν και δούλοι και με μπάλα στο πόδι. Ούτε να το σκέφτονται να ανοίγουν Κυριακές και αυτή η μία πολλή είναι. (Σημ.: δεν είμαι εμποροϋπάλληλος, απλώς όλο αυτό είναι αίσχος).
ΜΙΧΑΛΗΣ Δ
10/12/2010 13:39
Άρα και η στάση εργασίας στα ΜΜΜ την Κυριακή θα είναι άνευ σημασίας και άρα θα πρέπει να ανασταλλεί!!! Υποθέτω!!!

όλες οι τελευταίες ειδήσεις