Παρόντες στην εκδήλωση οι Κ. Κιλτίδης και Χρ. Μαρκογιαννάκης

«ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΣΥΜΜΑΧΙΑ» ΤΟ ΝΕΟ ΚΟΜΜΑ
ΑΠΟ ΤΗΝ ΝΤΟΡΑ ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗ

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 21/11/2010 12:16 | ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ: 21/11/2010 19:21 |

«Δημοκρατική Συμμαχία» ονομάζεται το κόμμα της Ντόρας Μπακογιάννη, η ιδρυτική διακήρυξη του οποίου παρουσιάστηκε σε ειδική εκδήλωση στο θέατρο Μπάντμιντον. Το ιδρυτικό συνέδριο του κόμματος θα προγραμματιστεί να γίνει έως τον ερχόμενο Μάρτιο.

Σύμβολο του νέου κόμματος είναι το κλαδί ελιάς.

«Δημιουργούμε σήμερα ένα πανελλήνιο κίνημα υπεύθυνων πολιτών. Ένα ανεξάρτητο συμμετοχικό δημοκρατικό κίνημα. Όχι άλλο ένα κόμμα» είπε χαρακτηριστικά.

Το νέο κόμμα δηλώνει ανοικτό στη συνεννόηση και πιστεύει «στη συνεργασία και τη διαμόρφωση κοινών τόπων με τις άλλες πολιτικές δυνάμεις».

Η Ντόρα Μπακογιάννη εκτίμησε ότι «τα αντιθετικά πολιτικά δίπολα της Αριστεράς - Δεξιάς καθίστανται δευτερεύοντα» και η Δημοκρατική Συμμαχία φιλοδοξεί να φέρει κοντά ανθρώπους από το μεγαλύτερο μέρος του δημοκρατικού φάσματος: Κεντροδεξιών, φιλελεύθερων και κεντροαριστερών.

Ως προς τις αρχές και τα ιδεολογικά ρεύματα που πρεσβεύει η Δημοκρατική Συμμαχία, είναι εκείνα του ανθρωπισμού, το Διαφωτισμού, του φιλελευθερισμού αλλά και των ευρωπαϊκών κοινωνικών κατακτήσεων του 19ου και του 20ου αιώνα.

Οι βασικές αρχές του κόμματος είναι η ελευθερία, η ατομική ευθύνη, η ασφάλεια και η δικαιοσύνη, η ιδιωτική πρωτοβουλία, το αξιόπιστο και αποτελεσματικό και δίκαιο κράτος, η κοινωνική αλληλεγγύη, η μάχη εναντίον της διαφθοράς, της αδιαφάνειας και των πελατειακών σχέσεων και εξαρτήσεων.

Παρόντες στην εκδήλωση είναι μεταξύ άλλων οι πρώην βουλευτές της ΝΔ Κώστας Κιλτίδης και Χρήστος Μαρκογιαννάκης.

Στην ομιλία της, η Ντόρα Μπακογιάννη μίλησε για μία «συμμαχία ανθρώπων που τους άλλαξε η κρίση».

Η ίδια χαρακτήρισε επίσης αυτή τη συμμαχία ως «το πιο ζωντανό κομμάτι της Ελλάδας» και «εκφραστές της Ελλάδας που θέλει και μπορεί».

Η κρίση, πρόσθεσε, κατέρριψε μύθους όπως ότι η Ελλάδα δεν χρεοκοπεί, ότι μπορούμε να ζούμε με δάνεια και στόχος ζωής των νέων μπορεί να είναι να βρουν μία θέση στο Δημόσιο.

Το μεσημέρι της Δευτέρας η Ντόρα Μπακογιάννη θα έχει συνάντηση με τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας, προκειμένου να τον ενημερώσει για το κόμμα της, αλλά και να συζητήσει μαζί του για τα πολιτικά και οικονομικά ζητήματα της επικαιρότητας.

Η Ντόρα Μπακογιάννη θα δώσει την πρώτη τηλεοπτική της συνέντευξη, μετά την ίδρυση της Δημοκρατικής Συμμαχίας, αύριο, Δευτέρα στις 23:30 στο MEGA.

Διαβάστε ολόκληρο το κείμενο της παρουσίασης του νέου κόμματος από την Ντόρα Μπακογιάννη

64
ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.
23/11/2010 13:10
μια εκπομπή του τριανταφυλλόπουλου πριν χρόνια την είχατε δει?
στην εκπομπή λοιπόν ήταν καλεσμένος ένας πολιτικάντης του ΚΚΕ ο οποίος παραδέχτηκε ότι λαδώθηκε από την ντόρα προκειμένου με την σειρά του να λαδώσει ( ο ΚΚΕ.!) πασόκους!!! ψηφοφόρους να ψηφίσουν ΝΔ!!!!.
έτσι βγήκε η ντορούλα στην ευρυτανία (μονοεδρική) και η ΝΔ το ''89.

φοβερό? και δεν έγινε τίποτα.......πολιτικώς εννοώ!!
"Ζήκο θα προβώ σε ωμότητες!"
23/11/2010 09:22
@Γιώργος Θεοδώρου 8/11/2010 15:32...Αδελφέ τι πίνεις?
Todo Palante
23/11/2010 09:14
Αναγνώστης 21/11/2010 16:47.....................Μοντερνες Πολιτικες Αποψεις απο Φωτισμενους Ευρωπαιους Πολιτες............................".με Χατζιδάκι (φωτεινή εξαίρεση από τα υπάρχοντα στελέχη), Μάνο, Ανδριανόπουλο και ομάδα (ανιδειοτελών) επιχειρηματιών να ήταν κάποια λύση για τη δημιουργία σοβαρής αντιπολίτευσης."................... ΧΑΧΑΧΑ ΟΛΕ. Ειδικα αυτο το "(ανιδειοτελών) επιχειρηματιών" ....... με εκανε και δακρυσα παλι.!!!!
Κ.ΜΑΝΩΛΙΔΗΣ
23/11/2010 08:57
Παρόντες Κιλτίδης και Μαρκογιαννάκης! Ο Ξεκουκουλωτάκης δέν ήταν εκεί;
Νοτιομακεδονας
23/11/2010 08:57
H Νεα Δημοκρατια ειναι ενα κομμα με ..τρια αποκομμματα !
Ζητειται τεταρτος , ( κ, Αβραμοπουλε ) για να παιξουν ξερη ! Δημοσθενης Μπογδης 22/11/2010 21:41

Και μπαλαντερ ο Ψωμιαδης!
γιώργος π
23/11/2010 08:28
καλύτερα παπάκι, παρά το μητσοτάκη. Μια χαρά τα λέγαμε το 85
Δημοσθενης Μπογδης
22/11/2010 21:41
H Νεα Δημοκρατια ειναι ενα κομμα με ..τρια αποκομμματα !
Ζητειται τεταρτος , ( κ, Αβραμοπουλε ) για να παιξουν ξερη !
Ε.Κ.
22/11/2010 20:33
Ντορα προχωρα σιγα μη ψηφισουμε Σαχλαμαρα που λεει οχι στο μνημονιο τερμα οι λαικιστες ο τοπος θελει σοβαρους πολιτικους να λενε αληθιες και οτι γινει να γινει για να προχωρησουμε μπροστα ο λαος κουραστηκε να πληρωνει δημοσιους τεμπεληδες οσοι χρειαζονται να μεινουν τοσοι χασανε τις δουλειες τους στον ιδιωτικο τομεα αυτοι δεν εχουνε ψυχη η ΕΛΛΑΔΑ πρεπει να αλλαξει
δημοκρατικη συμμορια της κορης του δρακουλα!!!!!!!!!!!!!
22/11/2010 19:40
..και το κομα της δρακουλιτσας;;Δημοκρατικη τροπος του λεγειν δημοκρατικη συμμορια!!!
Εφημερίδα ΓΝΩΜΗ
22/11/2010 19:20
Ο ΠΟΛΥ-ΚΟΜΜΑΤΙΣΜΟΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΣΥΝΕΠΕΙΑ ΤΟΥ ΔΙΑΙΡΕΙ ΚΑΙ ΒΑΣΙΛΕΥΕ.
Είναι μια αναμφισβήτητη πολιτική θεωρία και πράξη ,Βρετανικής έμπνευσης και εφαρμογής, που δοκιμάστηκε σε πολλούς τομείς της Διοίκησης. Από αυτόν τον κανόνα, δεν μπορούσε να ξεφύγει και το Ελληνικό πολιτικό σύστημα. Έτσι, στη σημερινή πολιτική και κοινωνική πραγματικότητα, που έχουν δοκιμαστεί οι ιδεολογίες και απέτυχαν στην εφαρμογή τους ,η κάθε μια ,αναγκαστικά κατέληξαν στον ρεαλισμό. Βλέπουμε τα προβλήματα και κάνουμε αναλόγως το τι μπορούμε. Κανείς λογικός και έμπειρος πολίτης, δεν μπορεί να υποστηρίξει, τον πλήρη Κομμουνισμό, που αποδείχτηκε, ως ουτοπικό σύστημα της λογικής δημιουργίας του Πύργου της Βαβέλ. Κανείς, δεν μπορεί να υποστηρίξει τον εμβαλωματικό –Αλχημικό- Σοσιαλισμό- Σοσιαλδημοκρατία, που δημιούργησαν ψευδαισθήσεις, μεταξύ του θέλω, επιθυμώ και μπορώ ,εξαπατώντας τα απλά αισθήματα των πενομένων πολιτών. Κανείς δεν μπορεί να υποστηρίξει τον διαβεβλημένο Φιλελευθερισμό, που στηρίζεται μόνο στους δημιουργικούς πολίτες ,που αντιμετωπίζουν την κοινωνία με το αίσθημα του κοινωνικού οίκτου και φιλανθρωπίας. Αποδείχτηκε, πως η πολιτική δεν πετυχαίνεται με τους χρωματισμούς και τα συνθήματα που απευθύνονται στο θυμικό των πολιτών και όχι στην ορθή λογική του δέον γενέσθαι. ‘Όλη αυτή η αντιφατικότητα των προσχηματικών κομμάτων, γιατί κανένα δεν αποδείχτηκε συνεπές στο εύηχο πρόγραμμά του, και η ατομική ιδιαιτερότητα των από μέρους πολιτικών, οδηγεί στη δημιουργία του πολύ-κομματισμού. Για να συμπληρωθεί το πάζλ του πολύ-κομματισμού, παρουσιάζονται και τα κόμματα τα μονοθεματικά, που φιλοδοξούν να μπουν μεν στη Βουλή, δεν φιλοδοξούν όμως να Κυβερνήσουν, και να αυτό- ναρκισεύουν με τον τίτλο του Βουλευτή, σαν Γύφτικα σκεπάρνια κουβαλώντας νερό στο μύλο του ουσιαστικού δικομματισμού, που κυριαρχεί και βασιλεύει στην Ελληνική πολιτική σκηνή χωρίς ουσιαστική πολιτική και ηθική ευθύνη. Κόντρα σ’ αυτήν την πολιτική διελκυστίνδα, ο λαός στις Ευρωεκλογές ,με την εμφανή απόχή, σχεδόν 50%, και στις πρόσφατες εκλογές, δίνει το στίγμα του, ότι όλα κρίθηκαν, και ο λαός θα απαιτήσει.


Αλέκος
22/11/2010 18:33
Πώπω τέτοια κακία ούτε στις φτωχογειτονιές με τις κουτσομπόλες! Τι σας κόφτει μωρέ; Μη τη ψηφίσετε και τελείωσε! Πως κάνετε έτσι; Πιο πολύ λυσσάτε με αυτό παρά με τη Τρόϊκα!
γιωργος
22/11/2010 16:59
Εχθές το βράδυ σας έστειλα ένα σχόλιο το οποίο δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν δημοσιεύτηκε. Θα ήθελα να σας παρακαλέσω να δημοσιευτεί.
Dr. Benway
22/11/2010 16:26
ΧΑ ΧΑ ΧΑ.

Μπήκα στο σαιτ της Δρακουμελ για την δημοκρατική συμμαχία και στην πρώτη οθόνη έχει φωτό έναν πιτσιρικά με το χέρι απλωμένο και να ζητάει λεφτά...

Οικονομική στήριξη σου λέει...

Εάν θέλεις να γίνεις σύμμαχος (κορόιδο δηλαδή) σου κοστίζει ΜΟΝΟ 5 ευρώ τον χρόνο

μπεεεεεεεε!!!!
22/11/2010 15:45
είναι ακριβώς ότι έλειπε, άλλη μια μ@λ@κί@. Ο κόσμος καίγεται και το μ.... χτενίζεται.
Kostas Vasilikaiis
22/11/2010 15:14
Η οικογενιοκρατία καλά κρατεί....η προδότης των Εθνικών Θεμάτων η φιλόδοξη βολεμένη προστάτιδα της συμμορίας των ακινήτων, φιλόκακη και εκδικιτική, ήταν αυτή που έλεγε ότι δεν εγκατέλειψε ποτέ το κόμμα της σαν το Σαμαρά.......και με περίσιο εγωισμό φτιάχνει της δικιές της αηδίες....
GS
22/11/2010 14:33
Που ήταν τόσα χρόνια το ήθος και η ιδέες τώρα άλλαξαν όλοι κεφάλι σε ένα χρόνο ξύπνησαν όλοι, θα έπρεπε πρώτα να μας πετάξουν στο βούρκο, δεν ήταν η Ντόρα με τους ολυμπιακούς που έλεγε λεφτά δεν παίξουν ρόλο και έκαναν κάθε εργασία από δυο και τρεις φορές να βγάλουν όλοι οι κουμπάροι λεφτά, αστείο συνεχίζουν να μας ειρωνεύονται και να μας κοροϊδεύουν όλοι και εμείς οι βλάκες ακόμα τους χειροκροτούμε
Ουάου!!!
22/11/2010 14:16
Ναι, ναι, Ντόρα "good luck", πρώτα όμως wake up!!!

Και το Καρπενήσι να σε ψηφίσει και η Κρήτη, προκοπή δεν βλέπεις. Φτάνει πια οι δυναστείες να μας καταδυναστεύουν...
Χ. ΓΕΝ
22/11/2010 14:06
Αντι για Κορυδαλλο νεο κομμα.Οι συνεταιροι και φυγαδευσαντες του Χριστοφορακου με τα κλεμενα δισεκατομμυρια των μιζων και υπερτιμολογισεων μας βγαζουν προκλητικα την γλωσσα.Τελικα τα οικοπεδα στην Τηνο τα χωρισε ο Κυριακος με τον φυγα.
Ο πολιτικος κοσμος χορευη το χορο του Ζαλογγου σφιχτα χερι χερι.Ολοι μαζι θελετε ολοι μαζι θα πεσετε .
Ποσα ειπατε χρωσταω εγω απο τα 400 δις!!!!!!!!!!!
Νίκος
22/11/2010 13:26
Ο Σαμαράς έριξε την κυβέρνηση χωρίς να έχει χάσει κάποια μάχη για την αρχηγία. Ίσα ίσα που αν καθόταν στη ΝΔ μετά την ήττα του Μητσοτάκη μπορεί και να γινόταν πρόεδρος από το 1993. Έφυγε ξεκάθαρα για το Σκοπιανό. Η Ντορούλα πιστεύει πως θα φθείρει τη ΝΔ και θα έρθει η ώρα κάποτε που θα την "παρακαλάνε" να αναλάβει την αρχηγία μετά από αποτυχημένες εκλογικές μάχες του Σαμαρά. Δε θα της περάσει γιατί είναι η κυριότερη εκπρόσωπος του κατεστημένου και ο κόσμος την έβαλε στη δεύτερη θέση στις εσωκομματικές εκλογές. Φυσικά αν θεωρείς ότι επειδή είσαι κόρη του Μητσοτάκη δικαιούσαι όλα τα αξιωμάτα δείχνει την αμετροέπεια και την αλαζονεία της...
ΜΙΧΑΛΗΣ
22/11/2010 13:26
Σας το αφιερώνω για να δείτε και πως οι δήθεν κραταιοί επιχειρηματίες μας πάνε για ΦΟΥΝΤΟ... Δώδεκα εισηγμένες στη μέγγενη του πιεστικού τραπεζικού δανεισμού Οι πιστωτές απειλούν με απομείωση της περιουσιακής κατάστασης και δική τους διοίκηση Ο χρόνος εκπνέει για 12 εισηγμένες που εμφανίζουν συνολικό δανεισμό άνω των 3 δισ. ευρώ, με τις πιστώτριες τράπεζες να απαιτούν δραστικές περικοπές. Διαφορετικά θα προχωρήσουν σε απομείωση της περιουσιακής τους κατάστασης μέσω κεφαλαιοποίησης δανείων. Το πιο οδυνηρό είναι ότι το manage-ment των επιχειρήσεων θα ασκείται από στελέχη που θα υποδείξουν οι ίδιες οι τράπεζες που θα έχουν τον ρόλο του επιτρόπου. Και οι 12 εισηγμένες, παρά τις προσπάθειες περιορισμού του κόστους, εμφανίζουν αδυναμία να μειώσουν τον συνολικό δανεισμό ζητώντας νέα παράταση από τις πιστώτριες τράπεζες για να τακτοποιήσουν τις υποχρεώσεις τους. Χαρακτηριστική είναι η περίπτωση του τηλεοπτικού σταθμού Alter με βεβαιωμένες οφειλές σε τράπεζες ασφαλιστικά Ταμεία και εργαζομένους ύψους 12,978 εκατ. ευρώ που αντιστοιχούν στο 23,7% των ιδίων του κεφαλαίων. Οι τράπεζες τον Σεπτέμβριο προχώρησαν σε δέσμευση του 50% των λογαριασμών όψεως της εισηγμένης. Η εταιρεία ανακοίνωσε στις 27 Οκτωβρίου ότι ήρθη η παραπάνω δέσμευση, υποστηρίζοντας ότι έχουν εξοφληθεί και οι μισθοί των εργαζομένων, γεγονός που δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα, καθώς η εταιρεία φέρεται να μην έχει καλύψει εξ ολοκλήρου τις υποχρεώσεις της μέχρι και τα τέλη της εβδομάδας. Οι ίδιες πληροφορίες αναφέρουν ότι την Πέμπτη ολοκληρώθηκε και επιδόθηκε μελέτη της Grant Thorton σχετικά με την κατάσταση του σταθμού στις πιστώτριες τράπεζες, προκειμένου να αποφασίσουν για την οικονομκή τύχη του τηλεοπτικού σταθμού. Εν τω μεταξύ, 2 εκ των 12 εισηγένων και συγκεκριμένα η αλυσίδα σούπερ μάρκετ Ατλάντικ και η κατασκευαστική εταιρεία Αττικάτ εισήλθαν την προηγούμενη εβδομάδα στο άρθρο 99 του πτωχευτικού κώδικα, με αντίστοιχες δικαστικές αποφάσεις του Πρωτοδικείου Αθηνών. Είναι αξιοσημείωτο ότι η Ατλάντικ από τον Ιούλιο μέχρι σήμερα έχει πουλήσει 9 καταστήματα για τον εξορθολογισμό του δικτύου της που απαριθμεί 130 καταστήματα. Η τεχνική εταιρεία Μηχανική, στο πλαίσιο της κεφαλαιακής αναδιάρθρωσης του ομίλου και της αναχρηματοδότησης των δανείων του ύψους 160 εκατ. ευρώ, έχει ήδη υπογράψει σύμβαση κοινοπρακτικού δανείου ποσού 7 εκατ. ευρώ ως πρόσθετη χρηματοδότηση με τις τράπεζες EFG Eurobank Ergasias, Εμπορική Τράπεζα της Ελλάδος, Εθνική Τράπεζα της Ελλάδος, Alpha Bank και Τράπεζα Κύπρου και έχει ήδη προχωρήσει στην τακτοποίηση ληξιπρόθεσμων οφειλών προς το ελληνικό Δημόσιο (εφορία και ασφαλιστικούς οργανισμούς), καθώς και προς το προσωπικό. Επίσης, το Δ. Σ. της Μαΐλλης ενέκρινε τη συμφωνία που θα ρυθμίζει το σύνολο των θεμάτων της αναδιάρθρωσης των δανειακών υποχρεώσεων του ομίλου συνολικού ύψους περίπου 239,2 εκατ. ευρώ, από το σύνολο των υφιστάμενων δανειακών υποχρεώσεων (ύψους περίπου 250 εκατ. ευρώ), παρέχοντας τις απαραίτητες εξουσιοδοτήσεις για την οριστικοποίηση και υπογραφή της. Σε αναχρηματοδότηση δανεισμού βρίσκονται αυτή την περίδο η Βωβός η Euromedica, η Nutriart, η ΝΕΛ, η Εδρασις, η Cardico και η HSW. Οπως προαναφέρθηκε, τέλος, στις 15 Οκτωβρίου ο τηλεοπτικός σταθμός Alter επιβεβαίωσε με επιστολή του στην Επιτροπή Κεφαλαιαγοράς τη δέσμευση του 50% των λογαριασμών όψεως της εταιρείας λόγω οφειλών που προέρχονται από: α) παρακρατούμενους φόρους που ανέρχονται στα 6,889 εκατ. ευρώ και αφορούν περίοδο από τον Δεκέμβριο του 2009 μέχρι τον Αύγουστο του 2010, β) οφειλές προς ασφαλιστικά Ταμεία που ανέρχονται στις 548.000 ευρώ, αφορούν την περίοδο Αυγούστου 2010 και ήταν καταβλητέες τον Σεπτέμβριο του 2010, γ) τόκους προς τράπεζες που ανέρχονται στο ποσό των 4,461 εκατ. ευρώ και αφορούν το εννεάμηνο του 2010, δ) οφειλές προς το προσωπικό που ανέρχονται στο 1,080 εκατ. ευρώ και αφορούν τον Σεπτέμβριο του 2010. Συνολικά οι παραπάνω οφειλές αποτελούν το 23,7% των ιδίων κεφαλαίων της επιχείρησης. Στις 27 Οκτωβρίου η εισηγμένη ενημέρωσε την Επιτροπή Κεφαλαιαγοράς ότι ήρθη η δέσμευση του 50%. ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ, Μείωση του προσωπικού, ενόψει συγχωνεύσεων στον τραπεζικό κλάδο, χωρίς απολύσεις σχεδιάζει η Tράπεζα Πειραιώς με μια λύση που διαμορφώνει ένα πεδίο συναίνεσης με την ΟΤΟΕ και τα τραπεζοϋπαλληλικά σωματεία. Κάθε εργαζόμενος της τράπεζας μπορεί να απέχει από την εργασία του από ένα έως τρία έτη. Το πρώτο και το δεύτερο έτος της άδειας θα καταβάλλεται το 40% των ετήσιων μεικτών αποδοχών του εργαζομένου και το τρίτο έτος το 50% αυτών. Οι καταβολές των μισθών καθώς και των εργοδοτικών εισφορών που αναλογούν θα γίνονται σε μηνιαία βάση μέσω του λογαριασμού μισθοδοσίας που έχουν ήδη οι εργαζόμενοι της τράπεζας. Το πρόγραμμα αρχικώς απευθύνεται στους 5.000 εργαζομένους της Ελλάδας, και στη συνέχεια στοχεύει να επεκταθεί και στο προσωπικό (8.000) του εξωτερικού. Το προσωπικό των τραπεζών, που ζει εκ των έσω την ύφεση, αντιλαμβάνεται ότι η διαδικασία για τη διαμόρφωση νέων εταιρικών σχημάτων δεν μπορεί να αφήσει άθικτες τις 63.000 θέσεις εργασίας που προσφέρει σήμερα ο τραπεζικός κλάδος στηριζόμενο στη δυναμική μιας εποχής που πέρασε. Εάν, επί παραδείγματι, τελεσφορήσουν τα σενάρια περί συνεργασίας Μarfi- Πειραιώς, το νέο σχήμα που θα διαθέτει ίσως αντικριστά καταστήματα στις ίδιες πλατείες, μόνο στην Ελλάδα θα βρεθεί με προσωπικό που θα ξεπερνά τους 13.000 εργαζομένους. Πάντως, η Πειραιώς προβλέπει ότι ευρεία χρήση του προγράμματος θα γίνει και από νέους, κυρίως γυναίκες, που επιθυμούν να δώσουν περισσότερο χρόνο στα παιδιά τους ή σκοπεύουν να κάνουν μετεκπαίδευση.
ΓΙΑΠΩΝΕΖΟΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ
22/11/2010 12:18
Μπράβο στην Ντόρα Μπακογιάννη! Είναι πολύ πιο έντιμο και σωστό αυτό που κάνει αυτή τώρα από αυτό που έκανε ο Σα(χλα)μαράς το 1993!! Ούτως ή άλλως η σημερινή Ν.Δ. βαδίζει ολοταχώς στα βήματα του ακραίου λαϊκισμού και ψευτοαριστερισμού. Ο Αντωνάκης θα καταντήσει την Ν.Δ. ένα μεγάλο ΚΚΕ. Ένα ξεπερασμένο και φθαρμένο κόμμα που αδυνατεί να κατανοήσει την πραγματικότητα..
SPYROS
22/11/2010 12:03
PETROS,

Πλακα κανεις, ετσι? Η Ντορα εβαλε βετο για τα Σκοπια? Αυτο ειναι ισως το πιο συντομο κακογουστο ανεκδοτο στον κοσμο! Το βετο το εβαλε ο Κωστακης (η μια απο τις 3 καλε ενεργειες που εκανε σε ολη την διακυβερνηση του μαζι με τον αγωγο και την συμφωνια με την COSCO) και στην οποια η Ντορα δεν ειχε ουτε και ηθελε αναμιξη. Μαλιστα στην κρισιμη συνοδο μονο που δεν πηγε να καθισει με την Κοντολιζα σαν συμπαρασταση στους ''δοκιμαζομενους'' αμερικανους! Πλακα κανεις? Αυτη ηταν που εδωσε το ΟΚ για να προσγειωθει το αεροπλανο με τον Μιλοσοσκι στην Κερκυρα με την ορο ''Δημοκρατια της Μακεδονιας'' (για πρωτη και τελευταια φορα στην ελληνικη ιστορια) και αυτη ηταν που εκανε μυστικες συνομιλιες με το σκοπιανο Υπεξ στο Παρισι για το ονομα με θετικο προσδιορισμο το ''...Δημοκρατια της Μακεδονιας''! Ρε μεγαλε, βαλτος εισαι ''η πλακατζης?
Ντορα, καλη αποτυχια.
δημος
22/11/2010 11:44
Φιλε Κοςμα.

Με κινδυνο της ζωης μας απο τους ταγματασφαλιτες και γερμανους,γραφαμε τη λεξη ΕΑΜ στους τοιχους της Αθηνας.
Οι καιροι εχουν αλλαξει.
Μου θυμιζεις ενα παλιο διςκο γραμμοφωνου που εχει κολλησει η βελονα σε τραγουδι παλιας εποχης.
katerina
22/11/2010 11:16
κοιτα ρε κατι ατομα που ιδρυουν κομματα....
κπ
22/11/2010 10:51
Το Logo πάντως το κόμματος, είναι απαίσιο. Χάλια χρώματα, απαρχαιωμένη αισθητική. Τα χρώματα (τα παλιά) των απορριματοφόρων του Δήμου μου θύμισε...
Γενηθήτω το θέλημά σου
22/11/2010 09:52
Μπαμπά
δεν σε διέψευσα. Έγινα αρχηγός.
Με βλέπεις μπαμπάκα. Είμαι αρχηγός. Αρχηγόοοοοοοοοοος.
Έχω σφραγίδα έχω αρχηγική καρέκλα.Κοίτα πως μου πάει.!!
Έγινε το θέλημα σου.Σ το έλεγα΄μπαμπάκα.Θα γίνω.Θα γίνω κάποτε αρχηγός.....
xxx
22/11/2010 08:55
Ενόψει μνημονίου και πτώχευσης έχουμε και την σύσταση κόμματος από τα παλιά και γνώριμα! Θα μπορούσε να είναι και ανέκδοτο! Πάντως η υποτίμηση της νοημοσύνης είναι το βασικό συστατικό της πολιτικής ζωής του τόπου και όχι άδικα!
ΚΟΣΜΑΣ
22/11/2010 08:54
Ελάτε στο Ε(θνικό) Α(ντιμνημονιακό) Μ(έτωπο)..ΕΑΜ
22/11/2010 08:45
Στην Ελλάδα ζούμε. Ο Σαμαράς έρριξε την Κυβέρνηση του Κόμματός του και την άφησε 11 χρόνια εκτός εξουσίας. Και θα μιλήσεις γιά προδοσία της Ντόρας απέναντι στον Σαμαρά; Που στο κάτω της γραφής δεν έρριξε καμμιά Κυβέρνηση. Αποχώρησε κι έκανε κόμμα. Λοιπόν;
Ντορεζος Παρατηρητης
22/11/2010 08:29
Αντισαμαρικη συμμαχια σωστότερα!
temis
22/11/2010 08:26
Την Κυρία αυτήν την ξέρουμε πολύ καλά τι έκανε ? και τι θα κάνει .. το καλύτερο είναι να πάει στο σπίτι της να μαγειρεύει για τα πεδία της καμία καλή φασολάδα .. ίσως είναι το μόνο που μπορεί να μάθη καλά , στην πολιτική τα έκανε θάλασσα ! και αυτή και ο αδελφός της και ο μπαμπάς της.. Κρίμα τα άτομα που την ακολούθησαν στην μεγάλη αίθουσα !!, πληρώθηκαν βέβαια !! αλά για πόσο ακόμη θα αντέξει το κομπόδεμα τους ! . ο κ Μάνος δεν άντεξε, το ίδιο η πολιτική άνοιξη .



PETROS
22/11/2010 07:42
Γυναίκα με ηθος και με ιδέες και προσφορά. Κοντά της βρίσκονται το 40% και πλέον των Νεοδημοκρατών. Όλη η φιλελεύθερη Κρήτη! Οι δημότες της Αθήνας και του Καρπενησίου που την εξέλεξαν δήμαρχο και βουλευτή αντίστοιχα! Οι Μακεδόνες που την άκουσαν και ψήφισαν Μπουτάρη και που θυμούνται το veto στα Σκόπια για το ΝΑΤΟ. Οι νέοι που ζητούν δημοκρατία και συμμετοχή στα πράγματα. Ντόρα καλή επιτυχία!
tassos
22/11/2010 06:38
Το Μητσοτακέικο καλά κρατεί.
ΚΟΣΜΑΣ
22/11/2010 05:41
Ε (θνικό) Α (ντιμνημονιακό) Μ (έτωπο). ΕΑΜ το δικό μας κίνημα. Ας το οργανώσουμε καλά. Σαν το παλιό ΕΑΜ
κουπεπε
22/11/2010 02:34
Γιατι δεν το ονόμασε απλα Οικογενιοκρατεία"? Ου να μου χαθεί η μουλάρα!!! Και να πάρει και Κωστάκη, Γιωργάκη και ολα τα αλλα παιδια και ανιψια μαζι και να πάνε στο διάολο!!!
Δανίκας
22/11/2010 01:38
Τελειωμένη εμμηνοπαυσική εμφάνιση... μου θύμισε Μέριλ Στριπ στο Μάμα Μία.. κατά τα άλλα το σκηνικό με πλακάτ πληρωμένων Οννεδιτών και το μέικ απ σίγουρα θα προταθεί για Χρυσά Βατόμουρα..
Κατακαημένη Ρούμελη
22/11/2010 01:21
Όταν η εκπρόσωπος της οικογενειοκρατίας στη χώρα οργανώνει ''Δημοκρατικό'' κόμμα, τα λόγια είναι περιττά.. Αλήθεια, πόσα μέλη της οικογενείας θα εισέλθουν στη ''Συμμαχία'' της?
ΤΖΩΡΤΖΗΣ ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΣ
22/11/2010 00:07
Για να κάνει το κέφι της έγινε δήμαρχος Αθηναίων. Μετά έγινε υπεξ του Κωστάκη. (γνωστή και ως Ντορολίζα) . Τέλος αφού τελικά ΄την πάτησε και δεν έγινε πρόεδρος της νδ είπε να ιδρύσει ένα νέο κόμμα μήπως και συγκυβερνήσει μελλοντικά.
1035
21/11/2010 23:02
@Ανδρεας 21/11/2010 16:23: ε όχι και "ωραίο χαμόγελο" η ονείρωξη του Φώσκωλου... η μάνα της (στον καιρό της) ναι, να τη δεις σε παλιά φωτογραφία να καταλάβεις το αρχαίο "ουκ ανσχετόν φαύλου ευδαιμονίη", ετούτη όμως πήρε το βρικολακέ-αλογέ του ευδαίμονος φαύλου...
Anna S.
21/11/2010 22:51
Εγώ νομίζω ότι Πολιτικό καλοκαίρι θα ήταν πιο σωστό. Πρώτα η Πολιτική Άνοιξη, μετά το Πολιτικό Καλοκαίρι, έπειτα το φθινόπωρο όταν ο γιος ή η κόρη του Σαμαρά αποσχισθεί από τη ΝΔ και τέλος ο Πολιτικός χειμώνας για τα εγγόνια του Μητσοτάκη. οταν τους τελειώσουν οι εποχές, ας αρχίσουν με τους μήνες. Έτσι θα καλύψουμε τουλάχιστον κανα δύο αιώνες.
ΓΙΩΡΓΟΣ Σ.
21/11/2010 22:46
Mητσοτακισμός σε νέα έκδοση! Α, ρε Ελλάδα με τα δημοκρατικά κόμματα σου!
panos
21/11/2010 22:11
Δεν μπορείτε να το χωνέψετε οτι βγήκε ο Κωστάκης δήμαρχος Καρπενησίου? Σόδα παιδάκια.........οι άλλοι που είχαν πείρα τη έκαναν για το Καρπενήσι???
Δημήτρης Κορίνθιος
21/11/2010 22:06
Φουκαριάρα ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ, πώς σέ κατάντησαν,
Δημοκρατία έδώ ΄καί έκεί άλλά ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ πουθενά σέ λίγο τά λαμόγια τής ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΣΚΥΛΟΤΡΟΦΉ ΘΆ ΣΈ ΚΆΝΟΥΝ ,γιά τά άδέσποτα 1 ! ! ! , έκεί θά καταντήσεις........Απορώ τά κομματά τους ΓΙΑΤΊ δέν έχουν όνομα
οί ΧΑΛΒΑΔΕΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ,
ΑΛΗ ΜΠΑΜΠΑ ΚΑΙ 300 ΣΤΉΝ ΒΟΥΛΗ,
ΟΙ ΠΕΙΝΑΛΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΤΩΜΑΤΑ.
Κάποιος ψυχαναλητής είναι τίς ιδεας ότι κάτι τέτοιο σπρώχνει τό ενδιαφέρων μακρυά πρός τήν ψήφο { καί τό γνωρίζουν οί βολεψακιδες} ένώ ή λέξη Δημοκρατία φέρνει ζεστασιά καί άποχαύνωση,
Ουδέποτε ΦΙΛΟΠΑΤΡΙΑ, στόν μή καθαρό Δημοκράτη πού κάτι άλλο έχει στό μυαλό του έκτός μιάς δημοκρατικης χώρας σέ πρότυπο ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ...........

παπαρουπας
21/11/2010 21:55
τουλαχιστον αστειο το καινουργιο μαγαζι..
A.T.
21/11/2010 21:43
Η βουλιμία για αρχηγία οδηγεί την κα Μπακογιάννη στα ίδια χνάρια του πατέρα της. Ο,τι χειρότερο να κληρονομείς την προδοσία. Προτιμησε να μην συμβιβαστεί με την ιδεα ότι δεν θα έχει την αρχηγία του κόμματος που την ανέδειξε αλλά να ακολουθήσει μία στάση αξιόμεμπτη, συνεχίζοντας την οικογενειακή της παράδοση.
Δημοσθενης Μπογδης
21/11/2010 21:41
Δεν γίνεται να θεωρηθεί σοβαρό στέλεχος της Δεξιάς παράταξης κάποιος (α) αν δεν έχει οικοδομήσει και το δικό του(ης) προσωπικό κόμμα .
Έχουμε και λεμέ : Πολίτικη Άνοιξη , Κίνησης Πολιτών , Λαϊκός Ορθόδοξος Συναγερμός και Δημοκρατική Συμμαχία τώρα με ελιά , (ελιά και κότσο βασιλιά ; ) για σύμβολο .


Χρειαζόντουσαν αυτές οι μετακομίσεις στην πολυκατοικία καθώς πολλοί Χουντοβασιλικοί αγκάλιασαν τον Σαμαρά σαν εκφραστή τους και ο θυρωρός βρίσκεται χωρίς σκάλες να καθαρίζει.
Οι του κυρίου καλοντυμένου Δημάρχου , καλοντυμένοι και οι ίδιοι όπως πάντα ,κάνουν τις κινήσεις τους σε καλοσχηματισμένη χορογραφία ! μένοντας όπως πάντα άχρωμοι , άοσμοι και αόρατοι …

Από την άλλη οι αγανακτισμένοι από αυτούς που αγανάκτησαν με τον Καραμανλή έφυγαν μάλλον προς αλλά κόμματα εκφράζοντας μια αγανάκτηση ακόμη ! Τέλος οι Μήτσο-τακτικοι αποστάτες μαζευτήκαν σήμερα στο Γουδί …!

Να Δεξιά να μάλαμα ! Για να σώσει την χώρα από κει που μας έχει ήδη ρίξει με τον Ραφινάτο της πρωην αρχηγό ! Και τους νυν φύλαρχους της αγρίας Δύσης ( του Νέο Δημοκρατικου οριζοντα ).

Ρε παιδιά Ινδιάνους θέλουμε , αρχηγούς έχουμε !

Δ.Μ. 21/11/10 21:40
γιωργος
21/11/2010 21:40
Να μου επιτρέψεται να κάνω μια ιστορική αναδρομή : Μια ολόκληρη γενιά, 30 χρόνια τώρα ακούει και διαβάζει τις περίφημες διεκδικήσεις των Τούρκων στο Αιγαίο, χωρίς πραγματικά να γνωρίζουμε τι συμβαίνει. Οι διεκδικήσεις αυτές έχουν άμεση σχέση τόσο με τον πλούτο των νησιών, όσο και με τον υποθαλλάσιο χώρο του Αιγαίου. Η υποχωρητική στάση από την μεριά των Ελλήνων στις απειλές πολέμου από την μεριά της Τουρκίας, στην περίπτωση επέκτασης των χωρικών υδάτων μας στα 12 ν.μ. όπως δικαιούται να εφαρμόσει σύμφωνα με τους κανόνες διεθνούς δικαίου η Ελλάδα, εντείνει τις διεκδικήσεις των γειτόνων στο Αιγαίο, δημιουργόντας τις περίφημες γκρίζες ζώνες κληρονομιά των Ιμίων. Η ιστορία όμως πάει αρκετά χρόνια πίσω και έχει άμεση σχέση με τις έρευνες που έχουν γίνει στο Αιγαίο και έχουν αποκαλύψει την δυνατότητα εξόρυξης πετρελαίου. Οι πρώτες έρευνες για κοιτάσματα έγιναν την περίοδο της χούντας, στην ευρύτερη περιοχή μεταξύ Θάσου και Καβάλας. Είχαν ανακαλυφθέι 5 πετρελαιοφόροι ορίζοντες, 4 εντός των Ελληνικών χωρικών υδάτων των 6 μιλίων και ένας εκτός των 6 μιλίων αλλά εντός της Ελληνικής υφαλοκρηπίδας.όταν έπεσε η χούντα ο Καραμανλής ζήτησε να ενημερωθεί για όλες τις έρευνες που είχαν πραγματοποιηθεί στο Αιγαίο. Εκτίμησε ότι η πετρελαική κρίση του 1973 που ανέβασε τις τιμές από 3 δολλάρια στα 14 για το βαρέλι, ίσως προσέλκυε επενδυτές στο Αιγαίο. Όλες οι μελέτες οδηγούσαν στο συμπέρασμα ότι 3 περιοχές ( μια στο βέρειο Αιγαίο, μια στο νότιο και για μια ακόμη για την οποία κανείς δεν μπορεί να καταλήξει με σαφήνεια για το που βρίσκεται )αποτελούσαν ένα μεγάλο ανεκμετάλλευτο κοίτασμα πετρελαίου. Όταν Γαλλικές εταιρείς επέδειξαν ενδιαφέρον οι Τούρκοι διπλωμάτες έβγαλαν το ερευνητικό σκάφος Χόρα το 1976 στο Β.Α Αιγαίο. Ήταν η πρώτη διεκδίκηση και παράλληλα προειδοποίηση ότι το Αιγαίο δεν ανήκει στους Έλληνες.Το 1978 πραγματοποιήθηκε μια έρευνα για το ακρωτήριο ΜΠΑΜΠΟΥΡΑΣ, μια περιοχή 10 ν.μ από την Θάσο, όπου βρέθηκε ένα κοίτασμα πετρελαίου άμεσα αξιοποιήσιμο, σε μικρό βάθος από την επιφάνεια και με σχετικά μιρκό κόστος για την εξορυξή του.Σύμφωνα με την έρευνα αυτή το συγκεκριμένο κοίτασμα προσφερόταν για μια παραγωγή που μπορούσε να φτάσει έως και τα 200.000 βαρέλια ημερησίως. Έτσι το 1986 άρχισαν οι επαφές με τους Ρώσους. Η διαφαινόμενη συμφωνία με τους Ρώσους δεν άφησε αδιάφορη την Τουρκία και έτσι δεν άργησε η απάντηση των Τούρκων οι οποίοι αυτή την φορά κλιμάκωσαν τις παραβιάσεις του εναρίου χώρου ανακοίνωσαν τον Μάρτιο του 1987 την έξοδο του νέου ερευνητικού σκάφους Σισμίκ και όπως το Χόρα έτσι και το Σισμίκ κατευθύνθηκε στην περιοχή του ΜΠΑΜΠΟΥΡΑ. Τότε ο Α. Παπανδρέου προειδοποίησε ότι με τον πρώτο ηχοβολισμό του Σισμικ τα πλοία μας θα το εβύθιζαν.Η σύρραξη αποφεύχθηκε την τελευταία στιγμή και το Σισμίκ επέστρεψε στην Τουρκία. Σε διπλωματικό επίπεδο όμως η νέα τουρκιή διεκδίκηση είχε καταγραφεί. Τον Φεβρουάριο του 1988 Παπανδρέου και Οζάλ συναντήθηκαν στο Νταβός της Ελβετίας και συμφωνούν μεταξύ άλλων ο ΜΠΑΜΠΟΥΡΑΣ να μπεί στο ψυγείο. Τα χρόνια μέχρι σήμερα οι Τούρκοι πραγματοποίησαν με το πρόσχημα επιστημονικών ερευνών εκατοντάδες μελέτες του υπεδάφους του Αιγαίου κυρίως με το Πίρι Ρέις,όπως επίσης και με το νορβηγικό πλοίο Malene Ostervold το οποίο συνοδευόταν από την τουρκική φρεγάτα Gediz νότια του Καστελόριζου. Οι γκρίζες ζώνες δεν είναι τίποτα άλλο παρά περιοχές της Ελληνικής επικράτειας όπου στην συντριπτική πλειοψηφία τους ενέχονται σε έρευνες ή συζητήσεις περί ύπαρξης κοιτασμάτων πετρελαίου. Οι διεκδικήσεις των Τούρκων έχουν σχέση με τα ζωτικά συμφεροντά τους στο Αιγαίο, όπως οι ίδιοι υποστηρίζουν. Στη διεθνή πολιτική όπως είναι γνωστό δεν υπάρχουν φιλίες παρά μόνο συμφέροντα και όταν εμείς δεν είμαστε ικανοί να διαχειριστούμε τα δικά μας συμφέροντα κανείς δεν πρόκειται να τα διεκδικήσει για εμάς. Η Ελλάδα όχι μόνο δεν εφαρμόζει το νόμιμο δικαίωμα της για επέκταση των χωρικών σύμφωνα με το άρθρο 3 της σύμβασης των ηνωμένων εθνών για το δίκαιο της θάλασσας LOSC, λόγω της απειλής πολέμου της Τουρκίας αλλά διεκδικούμε και μια πραγματικά μοναδική παγκόσμια παραδοξότητα που προκαλεί πολλά προβλήματα και που έχει σχέση με τις παραβιάσεις του εναέριου χώρου μας και αυτό διότι ο ενάεριος χώρος ενός κράτους είναι αυτός που εκτείνεται πάνω από το χερσαίο εδαφός του και τα χωρικά του ύδατα. Η Ελλάδα λοιπόν ενώ στα νησιά του Αιγαίου αναγνωρίζει ως αιγιαλίτιδα ζώνη τα 6 ν.μ στο εναέριο χώρο αναγνωρίζουμε 10 ν.μ.Η Τουρκία οπως είναι φυσικό όχι μόνο δεν δέχεται το παράδοξο αυτό, αλλά λόγω της υποχωρητικής Ελληνικής στάσης σχηματισμοί Τουρκικών μαχητικών συχνά οπλισμένων όχι μόνο παραβιάζουν το αμφισβητούμενο τμήμα του ελληνικού εναέριου χώρου μεταξύ 10 και 6 ν.μ.αλλά διεισδύουν σε μεγάλο βάθος και πέραν των 6 ν.μ. εντός δηλαδή του τμήματος του ελληνικού εναέριου χώρου που η Τουρκία αναγνωρίζει, ενώ συχνά σημειώνονται υπερπτήσεις του εδάφους των Ελληνικών νησιών. Που θέλω να καταλήξω : Η Κα Μπακογιάννη θέλει να φέρει το νέο στην πολιτική του τόπου μόνο που το προσπαθεί 20 χρόνια τώρα. Τι προτίθεται να κάνει έτσι ώστε η Ελλάδα να αξιοποιήσει τα κοιτάσματα της?Ποιά στάση θα κρατήσει έναντι της Τουρκίας? Απλά ερωτήματα θέτω. Συγνωμη για το μεγάλο κείμενο.
Obama bin Laden
21/11/2010 21:36
Χριστέ μου πως θα γίνει να φύγω από αυτήν την χώρα?
λογοκρισια στα χρονια ΓΑΠ
21/11/2010 21:13
Tελικα Τα Νεα εκτος απο το πα-σοκ στηριζουν και την προδοτρια κορη του αρχηπροδοτη Μητσοτακη!!
Υποτιθεται οτι εχουμε δημοκρατια και ελευθερια λογου και ο κσθενασ μπορει να εκφραζεται ελευθερα!!και ομως πολλα σχολια δεν τα βγαζετε!! Γιατι;;
Η λογοκρισια σας ξεπερνα καθε προηγουμενο βαζετε οτι σας συμφερει η οτι δε θιγει τους προστατευομενους σας και υποτιθεται οτι ενημερωνετε τον κοσμο!
Σε λογοκρισια ανταγωνιζεστε το ΠΡΑΣΙΝΟκαναλο ΜΕΓΚΑ και την πρασινοσκουφιτσα Μακρη!!!
rovespiere
21/11/2010 21:00
Γιατί δε το ονόμασε το κόμμα της, Πολιτικό Φθινόπωρο;
εγώ νόμιζα
21/11/2010 20:34
Και εγώ νόμιζα ότι επειδή θα εξαγγελόταν στις 21 Νοέμβρη θα ονομαζόταν : "Μαρία η παρθένα"! Καλά Ντόρα, χρειάστηκε να περάσουν 5 δεκαετίες για να καταλάβεις ότι βιωσιμότητα στην πολιτική σκηνή προσφέρει μόνο το ΠΑΣΟΚ.
aotos
21/11/2010 20:28
Ερώτηση προς τους:

Κύριο Θεόδωρο Δασκαρόλης, Πληρεξούσιο Υπουργό Β΄
και
Κύριο Μιχαήλ-Χρήστος Διάμεση, Πληρεξούσιο Υπουργό Β΄(ο οποίος έχει χρηματίσει μια ολόκληρη πενταετία Γραμματέας του Ανώτατου Υπηρεσιακού Συμβουλίου του Υπουργείου Εξωτερικών, του οργάνου δηλαδή της εφαρμογής της πλήρους αδιαφάνειας και του έτσι θέλω στις προαγωγές των διπλωματικών υπαλλήλων του Υπουργείου Εξωτερικών, καθώς και του πλήρους χλευασμού των αποφάσεων του Συμβουλίου Επικρατείας στο διατακτικό και στο πνεύμα των αποφάσεων του οποίου ουδέποτε το εν λόγω Συμβούλιο συμμορφώθηκε ποτέ, εκτός αν ο ενδιαφερόμενος – πολύ σπάνια – έτυχε να έχει ισχυρό μέσο):

α. Ερώτηση 1η: Στις αποφάσεις του Ανώτατου Υπηρεσιακού Συμβουλίου του Υπουργείου Εξωτερικών, στη σύνθεση των οποίων μετείχατε, ο μεν κύριος Διάμεσης σαν Γραμματέας, ο δε κύριος Δασκαρόλης ως εκπρόσωπος της Ένωσης Διπλωματικών Υπαλλήλων, πόσες φορές επετράπη η αυτοπρόσωπη παρουσία του υπαλλήλου προτού κριθεί δυσμενώς από το Συμβούλιο, να εκφράσει τις απόψεις του και να υποστηρίξει τον εαυτό του από γελοίες κατηγορίες, παντελώς αστήρικτες και χρονολογούμενες από 30ετίας, παρόλο που το Συμβούλιο Επικρατείας είχε απαγορεύσει τη χρησιμοποίησή τους;

β)Σε αυτή την κατάχρηση εξουσίας και αποστέρηση από τον υπάλληλο του δικαιώματος ακροάσεως που δικαιούτο με βάση το άρθρο 20 του Συντάγματος, τι απόψεις εξέφρασε ο εκπρόσωπος του συνδικαλιστικού οργάνου των Ελλήνων διπλωματών, δηλαδή ο συνάδελφός του, ο εκπρόσωπος της Ένωσης Διπλωματικών Υπαλλήλων; Γιατί το πρακτικό που συντάχτηκε και υπογράφτηκε ακόμα και από τον εκπρόσωπο της Ένωσης Διπλωματικών Υπαλλήλων δεν αναφέρει κάν ότι πήρε το λόγο;

γ) Ποιες είναι οι απόψεις της Ένωσης Διπλωματικών Υπαλλήλων σχετικά με το δικαίωμα ακροάσεως του διπλωματικού υπαλλήλου ενώπιον του Ανώτατου Υπηρεσιακού Συμβουλίου, όταν κρίνεται δυσμενώς, και μαθαίνει ότι κρίθηκε, συνήθως πολλές μέρες μετά; Μήπως είναι οι ίδιες απόψεις με εκείνες της Ντόρας Μπακογιάννη;

δ) Πόσες αποφάσεις του Συμβουλίου Επικρατείας που δικαίωναν τον διπλωματικό υπάλληλο, εφαρμόστηκαν από το Ανώτατο Υπηρεσιακό Συμβούλιο του Υπουργείου Εξωτερικών, σύμφωνα με το πνεύμα της ακυρωτικής απόφασης του Υπουργείου Εξωτερικών;

ε) Μήπως το Ανώτατο Υπηρεσιακό Συμβούλιο του Υπουργείου Εξωτερικών, απλά επαναλάμβανε την πράξη του που ειχε ακυρωθεί από το Συμβούλιο Επικρατείας με το ίδιο παράνομο περιεχόμενο και με διαφορετική ημερομηνία, με σκοπό την γελοιοποίηση της δικαιοσύνης;

στ) Μήπως είναι αλήθεια ότι όλοι οι Διπλωματικοί Υπάλληλοι που μετείχαν στο Ανώτατο Υπηρεσιακό Συμβούλιο, μετείχαν όλοι ομόφωνα στις παράνομες αποφάσεις, όπως έκρινε στη συνέχεια το Συμβούλιο Επικρατείας σε υπόθεση υπαλλήλου και συναδέλφου σας, που τον κόβανε έπί 12 φορές και προκάλεσε 12 ακυρωτικές αποφάσεις του Συμβουλίου Επικρατείας και μία ευνοϊκή γι’ αυτόν κατ’ αρχήν προδικαστική απόφαση του Ευρωπαϊκού Δικαστηρίου Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων που θα ξεφτιλίσει διεθνώς όχι μόνο το Υπουργείο Εξωτερικών και τους διπλωμάτες που μετείχαν στη σύνθεση αλλά και ολόκληρη την Ελλάδα;

ζ) Με τον αυταρχισμό που διέκρινε όλους τους διπλωματικούς υπαλλήλους που, μετέχοντας στη σύνθεση του Ανώτατου Υπηρεσιακού Συμβουλίου, έκαναν ότι ήθελαν και δεν έδιναν λογαριασμό, ούτε υπολόγιζαν τις αποφάσεις του Συμβουλίου Επικρατείας που δικαίωναν τους υπαλλήλους, νομίζουν τώρα οι ίδιοι, φορώντας τα ρούχα των συνδικαλιστών, πως θα συγκινήσουν τους Έλληνες, το λαό που τον περιφρονούσαν μέχρι πριν λίγο, για να μας πείσουν να τους απαλλάξει ο υπουργός οικονομικών από τη φορολογία, λες και αξίζουν διαφορετική μεταχείριση σε σχέση με μας;

η) Δεδομένου ότι στο Διοικητικό Εφετείο εκκρεμεί πρωτόδικη απόφαση διπλωματικού υπαλλήλου που του δίνει 60.000 Ευρώ αποζημίωση για ηθική βλάβη, από τις ομόφωνες παράνομες αποφάσεις του Ανώτατου Υπηρεσιακού Συμβουλίου σας, τις οποιες θα κληθεί να πληρώσει ο ανηποψίαστος Έλληνας πολίτης, μέσω της φορολογίας του, και όχι οι δράστες διπλωματικοί υπάλληλοι που έκαναν κατάχρηση της θέσης σας, δεν πιστεύετε ότι είναι σωστό ο Υπουργός Οικονομικών να τους καταλογίσει το ποσό από την ιδιωτική τους περιουσία και να μην επιβαρύνει άλλο τον μισθοσυντήρητο και τον χαμηλοσυνταξιούχο;

Τι λέτε γι’ αυτά κύριοι;

Σοσιαλιστής
21/11/2010 20:02
Πολιτική που θα στηρίζεται στην ιδιωτική πρωτοβουλία!!!! Για εργασιακά δικαιώματα και κατοχήρωση αγροτικών προιόντων ούτε λόγος. Άλλον νεοφιλελλευθερισμό δεν τον αντέχει αυτή η Χώρα, όχι άλλοι δεξιοί εθνοσωτήρες, χορτάσαμε!!!!!!
nik
21/11/2010 19:56
Μίλησε πάλι ο Τρισμέγιστος ! Μίλησε και όλη η πλάση εσιώπησε ! " Δε συνεργαζόμαστε με εκείνους που αποδέχονται το Μνημόνιο "..........!!! Τώρα πραγματικά αξίζει κάποιος να ασχοληθεί με αυτόν τον παρανοικό θεόμουρλο τύπο ; Οταν λέει οτι δε συνεργάζεται με αυτούς που αποδέχονται το Μνημόνιο, βάζει μέσα και τον εαυτό του ; Γιατι το κόμμα του στο Ευρωπαικό Κοινοβούλιο ψήφισε κανονικά με χέρια και πόδια ΥΠΕΡ του Μνημονίου ! Ρε Αντωνη, οι Ευρωβουλευτές της ΝΔ στο Ευρωκοινοβούλιο ψηφισαν ΝΑΙ στο Μνημόνιο. Πως αποδέχεσαι τέτοιους "γερμανοτσολιάδες" και "εθνοπροδότες" στο κόμμα σου ; Δε θα τους διαγράψεις ρε φίλε .....; Εχει κουζουλαθέι τελείως ο μουρλάρας ! Ο Αβραμόπουλος με το Δήμα ειναι ετοιμοι να τα βροντήξουν και στο τέλος θα απομεινει μονάχος του, παρέα με το Μανώλη, το Στυλιανίδη, τον Πάκη να αρθρογραφει σε εφημεριδες με ποιο τροπο το Μνημονιο που ψήφισε το κομμα του μπορει να κυρηχθει παράνομο..... και τους ήρωες του Θεάτρου Σκιών του αντινιουζ..... Ο άνθρωπος όσο περνάει ο καιρός αποδεικνύει ότι είναι άλλος ένας παλαιοκομματικός τίποτας του συστήματος που η επερχόμενη καταστροφή θα τον ξεβράσει σε καμιά παραλία της Καλαμάτας σαν την χελώνα Μονάχους Μονάχους....... νισάφι απ τους καραγκιόζηδες............μας φτάνουν τόσοι που έχουμε να φορτωθούμε κι εσένα;; Εδώ που φτάσαμε θέλουμε προτάσεις λύσεις και όχι συνθήματα και μπουρδολογίες για ψηφαλάκια βλακέντιων ψηφοφόρων. Petros
1035
21/11/2010 19:31
"Δημοκρατική Συμμαχία"... με ποιούς αντιπαραβάλλεται, εννοεί ότι και καλά διαφοροποιείται από τα άλλα κόμματα ως προς τη δημοκρατικότητα; μεγάλα λόγια... βασικές αρχές του κόμματος είναιλέει η ελευθερία, η ατομική ευθύνη, η ασφάλεια και η δικαιοσύνη, η ιδιωτική πρωτοβουλία, το αξιόπιστο και αποτελεσματικό και δίκαιο κράτος, η κοινωνική αλληλεγγύη, η μάχη εναντίον της διαφθοράς, της αδιαφάνειας και των πελατειακών σχέσεων και εξαρτήσεων... γενικότητες που θα μπορούσε να προσυπογράψει ο καθένας εννοόντας και κάτι άλλο, εξού δε σημαίνουν τίποτα από μόνες τους, εκτός ίσως απ'' την "ιδιωτική πρωτοβουλία" -που κι αυτό δε σημαίνει πρακτικά διαφοροποίηση παρά μόνον από την Αριστερά... ως προς τις αρχές δηλαδή, απευθύνεται ίσως σε Νεοδημοκράτες που και παίρνουν τοις μετρητοίς τον περί τα οικονομικά λαϊκισμό του Σαμαρά, και δεν τον γουστάρουν, και δεν είναι αρκετά ημιφασίζοντες να την κάνουν κατά Λάος μεριά, ή σε μη-δεξιούς φιλελεύθερους που ασφυκτιούν στο Πασόκ λόγω πολλής σοσιαλιστικότητας... δηλαδή, σε κανέναν. Στην πράξη, και πέρα από αυτές τις διακοσμητικές-τελετουργικές εκλογικεύσεις, απευθύνεται σε υψηλούς και μεσαίους νεοδημοκράτες του πάλαι "μηχανισμού" της που φοβούνται την περιθωριοποίηση στο καθεστώς Σαμαρά, καθώς και σε ό,τι απ'' τη "βάση" πρόσκειται στους παραπάνω, και βέβαια και σε νεοδημοκράτες τόπων που έχει πέραση λόγω καταγωγής και γάμων. Α ναι, και σε τίποτα άρρωστα ψώνια που συγκινούνται ιδιαίτερα από τον τρόπο που προφέρει τις ξενικές λέξεις (την απλή συγκίνηση από τη φαντασιακή ταύτιση με τη γραβατοπανίδα την προσφέρουν και τα άλλα δεξιά κόμματα).
Μιλτιάδης ο Νεώτερος
21/11/2010 17:01
Για να γίνεις Πρόεδρος της Ν.Δ θα πρέπει να γίνεις αρχηγός κόμματος?
ΓΙΑΝΝΗΣ Κ.
21/11/2010 16:13
Τι παραπάνω έχει αυτό το κόμμα από την πανομοιότυπη Δράση του Μάνου; Τον μητσοτακικό μηχανισμό !
Αει...
21/11/2010 16:07
οποιος πίνει απο το ποτήρι της πολιτικής δεν το αφίνει εύκολα στο τραπέζι. πόσο μάλλον στο ντουλάπι.
σ.κ.
21/11/2010 16:06
ντοριτσα, θα παρεις εκει ενα ποσοστακι και συ 4-5% απ την "προικα" σου και θα κανεις και τουμπες...αυτες οι οικογενειακες προικες μας εφαγαν....
iz65
21/11/2010 15:33
...κάτι απόψεις όμως ....μα κάτι απόψεις όπως του κ. Θεοδώρου, ειλικρινά δεν ξέρω σε ποιούς απευθύνονται!! Καλά φε φίλε έχεις καμία σχέση με το Καρπενήσι, σε ποιούς νομίζεις ότι μπορείς να τα λές αυτά; Πόύ την είδες την "αδιαμφισβήτητη" κατ΄εσέ αγάπη του νέου Δήμάρχου για τον τόπο του; ( ...ποιό τόπο του δηλαδή, που την Ευρυτανία την έχει επισκεφθεί μετρημένες φορές, και σίγουρα τις περισσότερες κατά την τελευταία πενταετία, ....δηλαδή από τότε που τέθηκε σε εφαρμογή το σχέδιο για αναρρίχησή του στον πολιτικό στίβο, κατ'' επιταγή της οικογεγενειακής συνέχειας των "χαρισματικών" απογόνων του κ. Μητσοτάκη). Αλήθεια πιστεύεις ότι πριν μιά πενταετία ο κ. Μπακογιάννης γνώριζε το δρόμο, ώστε μόνος του να μπορεί να φύγει από την Αθήνα και να επισκεφθεί το σπίτι του παππού του στα Βελωτά, .....χωρίς χρήση GPS; Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τον τρόπο που σκεφτεσθε ..ή αν εξυπηρετείται προφανή συμφέροντα!!
Οι πολιτικές επιλογές των Ευρυτάνων ανέκαθεν συνδέονταν άμεσα, με τα ιδιοτελή συμφέροντά τους και λόγω του μονοεδρικού χαρακτήρα της έδρας αυτής συνήθως με ευκολία πάντα πετύχαιναν, γεγονός το οποίο σημαίνει ότι ικανός πολιτικός για την πλειοψηφία των Ευρυτάνων είναι αυτός που μπορεί να λύσει οποιοδήποτε προσωπικό τους πρόβλημα, (μικρό ή μεγάλο) και όχι το κοινό όφελος και συμφέρον!!
Το αμφισβητεί μήπως κανείς;
Κατά συνέπεια η εκλογή του κ. Μπακογιάννη στην Ευρυτανία, δεν σχετίζεται με λύση προβλημάτων κοινού ενδιαφέροντος στην περιοχή του Δήμου Καρπενησίου, αλλά την πολτική αναρρίχησή του!
Και μην μου πείτε για προγράμματα και καινοτόμες ιδέες που έχει για τον τόπο...γιατί από τέτοια όλοι έχουμε ...μόνο που για την υλοποίησή τους χρειάζονται και λεφτά ....και για τους καλόπιστους ..αυτή την εποχή μόνο λεφτά δεν υπάρχουν!!
...Απλά βρέθηκε το πρόσφορο έδαφος και έκανε τη δουλειά του, ελπίζω όμως πως το έδαφος δεν θα εξακολουθεί να είναι το ίδιο πρόσφορο και για την μητέρα του!
MF
21/11/2010 15:06
Σωθήκαμε...
Δημοκρατική Συμμαχία;
21/11/2010 14:59
Δεν είναι καλός τίτλος. Δείχνει ανομοιογένεια ανάμεσα στα μέλη του.
Πολίτης
21/11/2010 14:32
Μα γιατί έκανες κόμμα Ντόρα?Υπάρχει η ΔΡΑΣΗ του Σ.Μάνου?Γιατί δεν προσχώρησες εκεί ?Πάντως η παρούσια του Κιλτίδη και του Μαρκογιαννάκη αποτελούν τα καλύτερα εχέγγυα για το μέλλον του κομματός σου..
Obama bin Laden