Το Κατάρ έκοψε τον Αστακό

Αιφνιδιαστικό ναυάγιο στην επένδυση µε φυσικό αέριο

ΡΕΠΟΡΤΑΖ:, Δηµήτρης Τζάθας , Βούλα Κεχαγιά   | ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 20/10/2010 07:00 |
¬ «Το [-1968µνηµόνιο µε το Κατάρ για επενδύσεις 5 δισ. δολαρίων στη χώρα µας δεν επηρεάζεται, αφού το «πρότζεκτ» του Αστακού δεν περιλαµβανόταν σ’ αυτό» επιµένουν από την κυβέρνηση. Στη φωτογραφία αρχείου, ο ασπασµός της επιβεβαίωσης της συµφωνίας µεταξύ του Χάρη Παµπούκη και του εµίρη του Κατάρ υπό το βλέµµα του Γιώργου Παπανδρέου
 Το Κατάρ έκοψε τον Αστακό
Σε ναυάγιο οδηγείται το σχέδιο της επένδυσης κεφαλαίων του Κατάρ στον Αστακό για εγκατάσταση τερµατικού σταθµού υγροποιηµένου φυσικού αερίου,...
Γίνετε Συνδρομητής
ΚΟΣΜΑΣ
21/10/2010 17:48
Αφήστε Κατάρ και κινέζους. Δεν μας ενδιαφέρουν τετοιες <<επενδύσεις>>. Ανάπτυξη θέλουμε. Μικρες, πολύ μικρές επενδύσεις σε πολλ΄''α , πάρα πολλά σημεία της χώρας. Πάρε δρόμο Παμπούκη , που .....καλό << Μπουμπούκι>> θυμίζεις. Καλλιέργειες θέλουμε, κτηνοτροφική ανάπτυξη , σωστή ανάπτυξη στο τουρισμό καιπροιόντα όπως η φέτα,το κρασδί,το λάδι,οι εληές, που είναι ΜΟΝΑΔΙΚΑ στο κόσμο, να βοηθηθούν με κρατικές εταιρίες (αντί να τα χαρίζετε σε τραπεζίτες) να εξάγονται
Θ Κ
21/10/2010 11:50
Όταν εμείς τρώγαμε αστακούς, αυτοί έπαιζαν κυνηγητό με τις μαϊμούδες πάνω στις χουρμαδιές. Στη συνέχεια οι έλληνες ψήφισαν "σοσιαλισμό", αυτοί βρήκαν πετρέλαιο και εμείς την τύφλα μας.
ΤΠ
21/10/2010 07:18
Υποψιάζομαι ότι η εταιρεία, αφού έλαβε υπόψη της την αρνητική στάση των κατοίκων, η οποία άλλωστε φαίνεται και από τα σχόλια του παρόντος άρθρου, έκρινε την επένδυση μη βιώσιμη.
Τέτοιες επενδύσεις.....
20/10/2010 23:36
Το υγροποιημένο αέριο πετρελαίου (Liquified Petroleum Gas, LPG). που θα μεταφερόταν από το Κατάρ στο λιμάνι του Αστακού θα ήταν επτά δισεκατομμύρια κυβικά μέτρα (7.000.000.000 m3) ετησίως σε πλήθος δεξαμενών συνολικού όγκου 300.000 κυβικών μέτρων. Πουθενά στο κόσμο δεν λειτουργεί μονάδα ηλεκτροπαραγωγής με βάση το υγροποιημένο πετρελαϊκό αέριο λόγω επικινδυνότητας [στο Πακιστάν έκλεισε και στην Ιαπωνία τα 2 εργοστάσια λειτουργούν πλέον με φυσικό αέριο]. Αναφέρω ότι το 1984 στο Σαν Χουάν του Μεξικού η έκρηξη σε δεξαμενή υγροποιημένου πετρελαϊκού αερίου προκάλεσε περισσότερους από 600 νεκρούς και 5.400 βαριά τραυματίες, το 2009 σε έκρηξη βαγονιού τραίνου που μετέφερε υγροποιημένο πετρελαϊκό αέριο στην Τοσκάνη της Ιταλίας προκάλεσε 16 νεκρούς και περισσότερους από 60 τραυματίες. Τέλος στις 23/5/84 έκρηξη σε φιάλη με LPG στο τυροπιτάδικο "Τιπ-Τοπ" στο κέντρο της Αθήνας με 2 νεκρούς και πάνω από 80 τραυματίες τα δε θραύσματα έφτασαν στο Παγκράτι. Παραφράζοντας το σύνθημα των αναρχικών: "Το Ιόνιο και ο Αστακός ανήκουν στα ψάρια του".
Καλύτερα
20/10/2010 20:38
Το δολάριο ισχυροποιήθηκε γι’ αυτό ακυρώθηκε το σχέδιο.
παν
20/10/2010 17:55
Ανά, Qatar, διά, μετά....τέλος....
master chef
20/10/2010 15:57
Ο σεφ μάλλον θα ήτανε μαθητευόμενος και τον έκαψε τον αστακό! Δεν πειράζει πατριώτες τι να κάνουμε θα φάμε σκέτη τη μακαρονάδα.
Παυλιτο
20/10/2010 14:59
Χαρικα απιστευτα.Θα ηταν η χαριστικη βολη για το περιβαλλον,σε δυο χρονια δεν θα υπηρχε ουτε ενας τουριστας στο ιονιο.Μακαρι να φευγαν απο την περιοχη και τα ιχθιοτροφια,εχουν καταστρεψει τελιως την θαλασσα.
Maxmara
20/10/2010 14:23
No problem. Τα λεφτά υπάρχουν.
ΚΙΤΣΟΣ
20/10/2010 14:14
Γιατι περιμενε κανεις κατι καλυτερο και ευτυχως που κατεληξε ετσι αυτη η ταχα μου επενδυση μηπως και γλυτωσει η περιοχη .Πρεπει επιτελους ολοι να καταλαβουν οτι οι πολιτικοι μας ενδιαφεροντε μονο ποσα θα αρπαξουν και φυσικα ειναι λιγο πολυ καθρεπτης της σαπιας Ελληνικης κοινωνιας που ονειρευεται το ευκολο κερδος με οποιοδηποτε τιμημα .Η κοινωνια αυτη της αρπαχτης εχει χασει καθε αξια και εχει αναγαγει το χρημα σε θεο της .Οι αραβες φυσικα θα πανε εκει που εχει περισσοτερο κερδος και που δεν θα χρειαστει να δωσουν πολλα για λαδωμα κριμα για τους εθνοπατερες που δεν θα δουν τις καταθεσεις στην Ελβετια να αυξανονται .
Φισκιλης Αγγελος
20/10/2010 14:01
Να δούμε τώρα ποιος θα απολογηθεί για την καραμπινάτη απάτη και την προσπάθεια να επιβληθεί στην περιοχή μια άκρως επικίνδυνη επένδυση όπως αυτή του Κατάρ ενώ είχε ήδη προηγηθεί απο την Engal Ενεργειακή αίτηση για εργοστάσιο παραγωγής ενέργειας απο ανανεώσιμες πηγές που εξαιρούνται και απο την ρήτρα διοξειδίου όπως λέει και αυτό το εξώδικο!
Σπύρος
20/10/2010 13:16
Συγχαρητήρια σε όσους τα κατάφεραν πάλι και έδιωξαν αλλη μια επενδυση όταν η χώρα χρεοκοπεί.

Και τι έγινε που δεν θα βρουν δουλεια μερικες χιλιάδες άνθρωποι;

Σιγά το πράγμα. Εμείς έχουμε την κυρία Τινα, υπουργίνα οικολόγα, που καταφέρνει να τους διώχνει όλους τους κακούς που θέλουν να επενδύσουν - δεν μας τρομάζει η φτώχια.
Σχολιαστής
20/10/2010 12:26
Αυτό που πρέπει να καταλάβουμε είναι ότι επένδυση 2,5 δις ευρώ δεν σημαίνει ότι μας χαρίζουνε 2,5 δις ευρώ. Αυτά τα λεφτά θα τα έπαιρναν πίσω μέσα σε ορίζοντα 20 ή 30 ετών. Για να συμφέρει μια επένδυση πρέπει να βγάλει τα λεφτά της και με το παραπάνω, ειδάλλως είναι ασύμφορη!
Αρχαιολόγος
20/10/2010 12:00
Πολύ ωραίο είναι ότι βουλιαξε η επένδυση Κατάρ στόν Αστακο. Γιατί τό κατακρίνετε; δέν παραπονιόμασταν όλοι γιά τή φοβερή καταστροφή στό περιβάλλον καί στό αρχαίο λιμάνι πού θά εξαφανιζόταν ; ά καί κανείς δέν μίλησε γι αυτό !τώρα εφημερίδες βρίσκουν ευκαιρία νά κατακρίνουν τήν κυβέρνηση γιά τή ματαίωση. Καλά κάνουν νά τήν κ;ατακρίνουν, αλλά όχι καί γι αυτό!
Αντώνης
20/10/2010 11:02
"Νίπτω τας χείρας μου". Δεν φαίνεται να στεναχωρέθηκε πολύ η ελληνική πλευρά... Χμμ
Χρήστος Πάτρας
20/10/2010 10:36
Όταν καιρό πρίν έγραφα εδώ ότι η επένδυση αυτή δεν είναι βιώσιμη, κάποιοι έβριζαν..

Τώρα τι θα έχουν να πουν άραγε..;;

Μα ήταν ξεκάθαρο από την αρχή.. Θα έφερναν λέει το υγροποιημένο αέριο με τα ειδικά (και πανάκριβα) πλοία LNG carriiers στις πανάκριβες και (επικίνδυνες) εγκαταστάσεις που ΘΑ γίνονταν στον Αστακό, και μετά με υποθαλάσσιο αγωγό θα πήγαιναν στην Ιταλία όπου χρησιμοποιήται η παραλλαγή αυτή του φυσικού αερίου..!!!

Η ερώτηση που "έπνιξε" την επένδυση ήταν πολύ απλή..

Αφού το αέριο θα μεταφερόταν έως εδώ με τα πλοία γιατί δεν το πήγαιναν απ΄ ευθείας στον τόπο ζήτησης (από το Suez η διαφορά στο ταξίδι είναι δεν είναι 10 ώρες παραπάνω)..;;

Απλά κάποιος πέταξε μιά μπαρούφα η οποία όταν έφθασε στο BOD, πετάχτηκε στο καλάθι των αχρήστων..

Όπως παρομοίως θα πεταχτεί και η άλλη μπαρούφα για την αγορά των ναυπηγείων Σκαραμαγκά,από κάποιους άλλους αραπάδες (αραπάδες είναι η ναυτική ορολογία για τους άραβες) για την οποία τόσο πολύ φαιά ουσία...!!;; χάλασε ο Συνταγματολόγος υπουργός ....Εθνικής άμυνας..!!


Χρήστος
ΤΣΙ ΤΣΙ
20/10/2010 10:00
Άλλη μια μπαρούφα εξαγγελία του Τζέφρυ-κωπηλάτη-ξεναγού πρωθυπουργίσκου .....

Οι δήθεν επενδύσεις που θα πήγαιναν μπροστά το Ελλαδιστάν και θα άνοιγαν νέες θέσεις εργασίας !!!

Βλέπε, Σκαραμαγκας, Αστακός, Ελληνικό....

Όλα μπαρούφες, ανεργία στο μέγιστο, φόροι συνέχεια, αναθεωρήσεις ελλείμματος, και στο τέλος χρεωκοπία !

Γιωργάκη και οι λοιποί πολιτικοί καταστροφείς του Ελλαδιστάν , φύγετε όσο είναι ώρα από εδώ και αφήστε τον λαό μόνο του να κυβερνήσει.....Θα τα καταφέρει σίγουρα καλύτερα από εσάς !!!
ο-ρ
20/10/2010 09:39
Ε! οταν ακουνε οι ανθρωποι τον Τσιπρα να τους απειλει γιατι να ελθουν και να πεταξουν 5 Δις?? στριβουν οπως θα στριψουν και αλλοι ακουγοντας ολα αυτα τα ανευθυνα ατομα που θελουν να μας εκπροσωπουν στη βουλη π.χ για τα ΦΑΣΤ ΤΡΑΚ να λενε οτι ποιος θα βαλει υπογραφη για επενδυσεις αστραπη αφου θα παει φυλακη.
Αν δεν προσεξει ο Ελληνικος λαος και να απομονωσει ολους αυτους και να τους πεταξει εξω απο την βουλη στις επομενες ακλογες θα πηγαινουμαι απο το κακο στο χειροτερο. Οι τουρκοι μας εχουνε φαει στη στροφη και ας τους λεμε ανατολιτες αγραμματους κλπ, παυρο φιδι που μας εφαγε με τοσους ψευτοκουλτουριαριδες που εχουμε μπλεξει.
Αγύριγο κεφάλι
20/10/2010 09:17
Kρίμα! Πάνε στράφι και τα φιλιά της φωτογραφίας!!!Kαι γνωριζόσαντε οι άνθρωποι τόσο καλά,από το στρατό, που έφθασαν να φιλιούνται τόσο οικεία και με πραγματική αγάπη ο ένας προς τον άλλον.
τσιαο-μει
20/10/2010 08:58
Ο Αστακος Χάθηκε, Ο Μπουργκάς -Αλεξανδρούπολη επίσης, τι άλλο θα σαρώσει η πράσινη λαίλαπα;
GOLDEN BOY