Ο Tommaso Padoa σύμβουλος οικονομικών του πρωθυπουργού

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 03/08/2010 19:02 |

Καθήκοντα συμβούλου του πρωθυπουργού σε θέματα Οικονομίας αναλαμβάνει από σήμερα ο Tommaso Padoa-Schioppa.

Με την παγκόσμια γνώση του στο σύνθετο πλέγμα των θεσμικών και οικονομικώνδεδομένων, σε συνδυασμό με την εμπειρία του στη χάραξη πολιτικής σεανώτατο διεθνές επίπεδο, θα παρέχει συμβουλές στον πρωθυπουργό Γιώργο Παπανδρέου σε θέματαπολιτικού σχεδιασμού που αφορούν την εφαρμογή του προγράμματος οικονομικής,δημοσιονομικής και διαρθρωτικής πολιτικής, στο πλαίσιο του ευρωπαϊκούμηχανισμού στήριξης.

Ο Tommaso Padoa-Schioppa διετέλεσε υπουργός Οικονομίας και Οικονομικών τηςΙταλίας (2006-08) και πρόεδρος της Υπουργικής Επιτροπής του ΔιεθνούςΝομισματικού Ταμείου (2007-2008).

Σήμερα, είναι πρόεδρος της Notre Europe,πρόεδρος του Promontory Financial Group της Ευρώπης και μέλος της Ομάδας τωνΤριάντα.

Αποφοίτησε από το Πανεπιστήμιο Bocconi Luigi στο Μιλάνο και έχει M.Sc. από το Ίνστιτούτο Τεχνολογίας της Μασαχουσέτης.

Το 1998-2005 ήταν μέλος της πρώτης Εκτελεστικής Επιτροπής της ΕυρωπαϊκήςΚεντρικής Τράπεζας.

Προηγουμένως, διετέλεσε Πρόεδρος της Commissione Nazionaleper le Societ? le e la Borsa (CONSOB, 1997-98), Αναπληρωτής Γενικός Διευθυντήςτης Banca d'Italia (1984-1997) και Γενικός Διευθυντής Οικονομικών καιΧρηματοδοτικών Υποθέσεων της Ευρωπαϊκής Επιτροπής (1979 - 83).

Έχει διατελέσειΓραμματέας της Μεικτής Επιτροπής Delors (1988-89), πρόεδρος της ΣυμβουλευτικήςΕπιτροπής Τραπεζών της ΕΕ (1988-1991), πρόεδρος της Επιτροπής της Βασιλείας γιατην τραπεζική εποπτεία (1993-97) και πρόεδρος της Επιτροπής Πληρωμής καιΣυστημάτων Διακανονισμού (2000-05).

50
ΣΤΑΘ,ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ
06/08/2010 13:50
Μόλις η Ευρώπη νοιώσει ότι δεν κινδυνεύει το οικονομικό της οικοδόμημα την επομένη θα γυρίσει την πλάτη της στην Ελλάδα .
Η παρότρυνση που θα μας κάνει , έξω από την Ευρωζώνη και επιστροφή στο εθνικό σας νόμισμα .
Και άμα καταφέρετε να φτιαχτείτε τότε το συζητάμε εάν θα επιστρέψετε η όχι .
Εξάλλου άκουσα ότι υπέβαλλε την παραιτείς του ο σύμβουλος επί τον οικονομικών του Ομπαμα , όποτε δεν αποκλείεται να τον καλέσει στην Ελλάδα ο Γιωργάκης ,που ξερής μπορεί και αυτός να είναι Νομπελίστας .
Σωτηρης Π
05/08/2010 19:41
Τριαντα τοσα χρονια σε πανεπιστημιο του εξωτερικου εχω μιλησει με χιλιαδες Ελληνες φοιτητες. Πολλοι ειναι τωρα μεχρι και πενηνταρηδες κι εχουν ''αποκατασταθει'' στην Ελλαδα. Αλλοι ειναι νεα παιδια, αγορια και κοριτσια με πολλα προσοντα και συχνα μεγαλη ορεξη για μαθηση και δουλεια. Οι κατω των τριαντα αποτελουν την εκπληξη – οι περισσοτεροι ειναι πολυ καλα πληροφορημενοι και πολυ προσγειωμενοι.
Σε πολλους απο αυτους εχω θεσει το ερωτημα ''τι συμβαινει κι οταν γυριζουν στην πατριδα ολες αυτες οι γενιες μορφωμενων ανθρωπων δεν υλοποιουν σχεδον τιποτα απο τα υψηλα ιδανικα και τις μεγαλες τους προσδοκιες ; (βλεπεται ειμαι της γενιας του Πολυτεχνειου και μ’απασχολουν αυτα τα ζητηματα)''. Και η απαντηση ειναι - "Η ελληνικη πραγματικοτητα γρηγορα σε κανει να ξεχνας τα ιδανικα σου". Αυτο εγω το αποκωδικοποιω ως εξης – αυτοι που γυριζουν πισω βλεπουν την ανομια και την ξετσιπωσια γυρω τους και αποφασιζουν οτι πολλες απο τις αξιες τους οχι μονο δεν εχουν καμμια περαση στην συγχρονη Ελλαδα αλλα αν επιχειρησουν να διατηρησουν τον ιδεαλισμο τους ειναι καταδικασμενοι. Βολευονται λοιπον οπως μπορεσουν και ελαχιστοι αποδεχονται τις τομες και τις αναγκαιες τολμηρες αλλαγες. Αλλα αν αυτοι που σπουδασαν στα μεγαλα πνευματικα ιδρυματα του εσωτερικου και του εξωτερικου δεν ειναι στους πρωτους που θα δεχτουν τις αναγκαιες αλλαγες, θα αποτυχουμε παταγωδως και τοτε πραγματικα θα σκλαβωθουμε στους ξενους. Οσο για τις αντιρρησεις που βλεπω στον διαλογο εδω, λυπαμαι με την στενοκεφαλια των περισσοτερων απο τους συμπατριωτες μου.
γιωργος
05/08/2010 18:11
Χρεοκοπία, έξοδο από την ευρωζώνη, αποσταθεροποίηση, ακόμη και απώλεια του Αιγαίου μέσα στην επόμενη τριετία, είναι μερικά από τα δυσοίωνα σενάρια που περιέχει η έκθεση του Ινστιτούτου Στράτφορ για την Ελλάδα, η οποία προβλέπει μόνο δεινά, τα οποία η χώρα δεν θα μπορέσει να αποφύγει αν δεν βρει σύντομα έναν εξωτερικό προστάτη...(made in USA). Η μαύρη αυτή έκθεση του γνωστού ινστιτούτου που συγκεντρώνει την αφρόκρεμα των αναλυτών τής άλλης πλευράς του Ατλαντικού- κατά παράδοση οι περισσότεροι πριν ενταχθούν στο δυναμικό του Στράτφορ έχουν υπηρετήσει σε θέσεις- κλειδιά στο Στέιτ Ντιπάρτμεντ, τη CΙΑ και το Συμβούλιο Εθνικής Ασφάλειας- κάνει λόγο για υποβάθμιση του γεωπολιτικού ρόλου της Ελλάδας στην περιοχή και ούτε λίγο- ούτε πολύ υποστηρίζει ότι η χώρα έχει μείνει χωρίς συμμάχους και ότι είναι η πρώτη φορά από την ίδρυση του ελληνικού κράτους που είναι πραγματικά μόνη. Εσωτερική κατάρρευση Και αυτή είναι μόνο η αρχή. Οι συντάκτες του Στράτφορ στην έκθεση που τιτλοφορείται Η γεωπολιτική της Ελλάδας- μια θάλασσα στην καρδιά της εκτιμούν ότι εντός της επόμενης τριετίας και λόγω της δημοσιονομικής κρίσης, θα σημειωθεί εσωτερική κατάρρευση, κοινωνική έξαρση με βίαιες πρακτικές, αποσύνδεση από τις μεγάλες δυνάμεις - χωρίς τις οποίες η καταστροφή της Ελλάδας είναι προδιαγεγραμμένη. Τα επόμενα τρία χρόνια θα είναι καθοριστικά για την ελληνική Ιστορία. Το πακέτο των 110 δισ. από το ΔΝΤ και την Ε.Ε. συνοδεύεται από αυστηρά δημοσιονομικά μέτρα που είναι πιθανόν να αποσταθεροποιήσουν τη χώρα σε σημαντικό βαθμό. Τα μέτρα που εφαρμόζονται στην Ελλάδα με την ιστορία της πολιτικής και κοινωνικής βίας, θα εξασθενήσουν κι άλλο την κεντρική κυβέρνηση και θα υποβαθμίσουν τον έλεγχό της. Η τελική χρεοκοπία είναι σχεδόν βέβαιη από το μέγεθος του χρέους, που σύντομα θα ξεπερνά το 150% του ΑΕΠ, χαρακτηριστικά σημειώνεται στην έκθεση. Εκτιμάται δε, ότι είναι ζήτημα χρόνου οι Ευρωπαίοι να γυρίσουν την πλάτη τους στην Ελλάδα: Το μόνο ζήτημα είναι το πότε και όχι το αν οι Ευρωπαίοι θα τραβήξουν την πρίζα από την Ελλάδα - πολύ πιθανόν με την πρώτη ευκαιρία, όταν η Ελλάδα δεν θα αποτελεί κίνδυνο για την υπόλοιπη Ευρώπη. Σε αυτό το σημείο, χωρίς πρόσβαση στο διεθνές κεφάλαιο ή σε χρήματα στήριξης, η Ελλάδα θα μπορούσε να αντιμετωπίσει την πλήρη κατάρρευση του πολιτικού ελέγχου και κοινωνική βία, που παρόμοιά της δεν έχει συμβεί από την εποχή της χούντας. Για το Αιγαίο Μάλιστα, υποστηρίζουν ότι η διατήρηση του ελέγχου στο Αιγαίο είναι αδύνατη χωρίς έναν εξωτερικό πάτρωνα. Όπως αναφέρεται, το ερώτημα για την Ελλάδα είναι αν θα μπορέσει να αποδεχθεί τη μείωση του γεωπολιτικού της ρόλου. Αλλά κι αυτό δεν είναι στο χέρι της και εξαρτάται από τη στρατηγική που θα υιοθετήσει η Τουρκία. Η Τουρκία είναι ανερχόμενη γεωπολιτική δύναμη που σκοπεύει να εξαπλώσει τη δύναμή της στα Βαλκάνια, τη Μέση Ανατολή και τον Καύκασο. Το ερώτημα είναι τώρα αν η Τουρκία θα επικεντρώσει τους σκοπούς της στο Αιγαίο ή αντ΄ αυτού θα είναι πρόθυμη να κάνει μια συμφωνία με την Ελλάδα, προκειμένου να επικεντρωθεί σε άλλα συμφέροντα. Μάλιστα, ιδιαίτερα γλαφυρά αναφέρεται σε άλλο σημείο πως χωρίς έλεγχο του Αιγαίου απλώς δεν υπάρχει Ελλάδα. Εντέλει, καταλήγει η έκθεση, η Ελλάδα πρέπει να ξαναβρεί έναν τρόπο να γίνει χρήσιμη σε μία ή περισσότερες μεγάλες δυνάμεις - απίθανο αν δεν υπάρξει καμία μεγάλη σύγκρουση στα Βαλκάνια ή να επιδιώξει μια διαρκή ειρήνη με την Τουρκία και να μάθει να ζει εντός των γεωπολιτικών της δυνατοτήτων.
γιωργος
05/08/2010 18:04
Ο Ανδρέας Παπανδρέου είχε πεί κάποτε Δεν θα γίνουμε τα γκαρσόνια της Ευρώπης. Τελικά τι είμαστε? Και ποιός φταίει για το κατάντημα της Χώρας μας? Πιός μας έφερε σε αυτή την θέση, να καλούμε ξένους για βοήθεια, λές και εμείς εδώ δεν μπορούμε να φροντίσουμε τα του οίκου μας.
Σωτήρης
05/08/2010 16:43
Δεν είμαι εναντίων της πράξης ως τώρα από ότι φαίνεται οι ξένοι διαχειρίζονται καλύτερα την οικονομία μας από ότι εμείς.
theo t
05/08/2010 16:32
@ανεπυθιμητοι οι αλλοδαποι εξω απο τη χωρα λοιπον

Ξέρω πολύ καλά τι συμβαίνει στο κέντρο της Αθήνας, μην ανησυχείς και ξέρω πολύ καλά ποιος φταίει, σου εγγυώμαι το ίδιο συμβαίνει στην Ιταλία ή τη Γαλλία...
Δεν έχω ψηφίσει ποτέ το ΠΑΣΟΚ ή τη Νέα Δημοκρατια, αρα είμαι ελεύθερος να σκέφτεμαι και να πω ο,τι θέλω ...
ΣΤΑΘ.ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ
05/08/2010 15:31
nionios 4/8/2010 17:36.
Σε ότι αφορά τα ‘ΕΤΗ έχεις δίκαιο , μόνο που του Γιωργάκη είναι έτη μαύρης ΝΥΧΤΑΣ σε σχέση με τα έτη του Καραμανλή ,εκείνος τουλάχιστον είπε την αλήθεια ΧΡΗΜΑΤΑ δεν υπάρχουνε , ο Γιωργάκης έλεγε αλλά προεκλογικά , για θυμήσου ΝΙΟΝΙΟ .
Βέβαια δεν μας είπε ότι δεν έχει σχέδια , είπε το αντίθετο , έχω σχέδια , τα γεγονότα τον διαψεύσανε τον ίδιο και εκείνους που τον ψηφίσανε με ευκολία , σήμερα βιώνουμε μαύρες νύχτες , γιατί ? μα ο ιδίως ο Γιωργάκης προετοίμασε το έδαφος ,δίνοντας προεκλογικά συνεντεύξεις σε ξένες εφημερίδες και περιοδικά ,κατάντησε να μιλά σε ακροατήριο φοιτητών στα πανεπιστήμια του εξωτερικού ,ότι η Ελλάδα είναι αναξιόπιστη οικονομικά και πολλά αλλά , μετά από όλα αυτά ποίος θα σου δανείσει χαμηλοτόκα ,νομίζω κανένας ,όποτε για να μην χρεοκοπήσει η Ελλάδα στα χέρια του Πασοκ(ΣΟΚ) μια και δεν είχανε σχέδιο έκανε το απίστευτο ο ίδιος αλλά και όλοι οι άλλοι μέσα στο Πασοκ , μας βάλανε στο λούκι .
Μετά βγήκανε και τι μας είπανε ! έφταιγε ο Καραμανλής και η ΝΔ ,ας προσκομίσουνε τα οικονομικά στοιχεία , τι παρέδωσαν το 2004 , ποίες ήτανε η άμεσες υποχρεώσεις της Ελλάδος προς τους δανειστές την επόμενη πενταετία δηλαδή από το 2004 έως το 2009 σε ΔΙΣ Ευρω και τα ποσά ανά έτος (που ήτανε 12 δις ανά έτος ) , όποτε τι κάνουμε για να κερδίσουμε της εκλογές , σκάνδαλα Βατοπαιδιου επί 5.5 χρόνια από το πρωί έως τα μεσάνυχτα από τους εγκάθετους καναλαρχες , μεγαλοποίηση της κάθε πυρκαγιάς και του κάθε ανθρώπινου πόνου σήμερα όλοι εκείνοι που φωνάζανε προπαγανδίζανε δεν ακούνε δεν βλέπουνε (ακόμη το θέμα Τσοχατζοπουλου θάψανε Εάν ήτανε στην εξουσία η ΝΔ μέρα νύχτα θα το παίζανε ) , καμία φωνή για της πυρκαγιές ,για την ολιγωρία της κρατικής μηχανής ,για την μη έγκαιρη προετοιμασία , για της ελλείψεις που τότε στην αντιπολίτευση το Πασοκ έβλεπε αλλά σήμερα έχει καταρράχτη στα μάτια του , και πολλά αλλά .
Δημήτρης Κορίνθιος
05/08/2010 15:22

ΜΑΣ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΨΙΛΟ ΓΑΖΙ ΚΑΙ ΟΙ ΙΤΑΛΟΙ ΜΑΚΑΡΟΝΑΔΕΣ ΤΩΡΑ."Ατελείωτη Ελληνική Τραγωδία..." λένε.. ...και ατελείωτη Ιταλική ειρωνία.

Tragedia GREKA infinita PADOA SCHIOPA noninato Conssigliere Economiko del governo PAPANDREAU{sosialista of course .......... .Αύτά σήμερα στόν Ιταλικό τύπο

"Ατελείωτη Ελληνική Τραγωδία: Ο Padoa Schioppa διορίστηκε οικονομικός σύμβουλος του κυβερνήτη Παπανδρέου σοσιαλιστή φυσικά
είναι ο τίτλος του Ιταλικού δημοσιεύματος, που μας δουλεύει ψιλό γαζί, για τις επιλογές του Γ.Παπανδρέου.
Ποιός να το ΄λεγε στους σοσιαλιστές του προηγούμενου αιώνα, τι θα αντιπροσώπευε σήμερα ο ..."σοσιαλισμός".
Η πιό ταλαιπωρημένη λέξη του πλανήτη.
Σαν να μιλάς για νάνους και να έχεις τη φωτογραφία του Φασούλα,



Στελιος 888
05/08/2010 14:54
@ Φόν Φούφουτος 5/8/2010 11:28 (666)

Ποιόυς Έλληνες μανατζερς λες;
Εδω οι δικοί σου (όποτε ήταν στα πράγματα) με το πρόσχημα της ιδιωτικοποίησης των ΔΕΚΟ (γιατι το κρατος ήταν ανικανο να διαχειρηστεί - έτσι έλεγαν καθε φορά μεχρι και το Βρωμικο ''89) δεν θεωρούσαν ότι στα 11 εκατομυρια Έλληνες εδώ και άλλα 5 εκατομ. της διασποράς (συμπεριλαμβανομένου και εσου που είσαι λογιστης) σας θεωρούσαν ανικανους και Ξεπουλουσαν τις ΔΕΚΟ στους "Επιχειρηματιες" Ελληνάρες.
Ξεκαθάρισε στο μυαλό σου τι τελικά θέλεις/θέλετε.

888
Maxmara
05/08/2010 13:30
Διάβασα "Tomaso Pantera" και, προς στιγμήν, χάρηκα.
temis
05/08/2010 11:56

Ας ελπίσουμε ότι ο κ Τομασο είναι φιλέλληνας και θα κάνη Τι ?? , Ερώτημα μεγάλο.
Κάποιοι λένε ότι είναι και αυτός εβραίος δεν γνωρίζω εάν είναι από τους καλούς μας φίλους εβραίους η από τους κακούς μας φίλους όπως ο Κιζινκερ / Αττίλας , και λένε είναι από αυτούς που έχουν συγγένεια με την κ Μινεικο και την κ Chad όποτε ? τι θα γίνουμε, επίσης η Ιταλία δεν φημίζετε για μη ! '''' corrupted'''' πολιτικά και δημόσια άτομα? ήταν δύσκολο να ''φέρει'' έναν Σουηδό μια και μιλά Σουηδικά ,όλη γνωρίζουμε στον βορά το corruption είναι '''' δυνατό κακό'''' και εμφανίζετε σε πολύ λίγους βόρειο ευρωπαίους πολικούς, πχ ξέρετε το mr Palmer με το ποδήλατο ! πώς ζούσε .Ο πρωθυπουργός μας είπε ! υπάρχουν λεφτά ? κε τα έφερε από την bildenberg ,και ακόμη δεν μας τα έδωσαν ! τα θέλουν πίσω δημιουργώντας φτώχια δημιουργώντας φυλακές για μικροκλέφτες που σκοτώνουν για 100€ . δημιουργώντας παράλληλα ερωτήματα ποιος θα αγοράσει την Ελλάδα ΔΕΗ ΔΕΚΟ κλπ , όταν είσαι φτωχός Έλληνα ? ποιος θα αγοράσει ! πάλη η από έξω κκ Soros buffet Stanley κλπ .ΓΙΑΤΙ Έλληνα άφησες να μου συμβεί αυτό........ Τουλάχιστον στης δημοτικές εκλογές σκέψου διάβασε διάλεξε και ψήφησε ΜΟΝΟ 100% Έλληνα από μάνα και πατέρα , Κάποιοι λένε στην Θεσσαλονίκη ότι ο κ Μπουταρης είναι εβραίος είναι αλήθεια ? Έλληνα καλά να πάθεις που ξέχασες πολιτικούς σαν τον σόλων και Περικλή.
Φόν Φούφουτος
05/08/2010 11:28
Γιατί χρειαζόμαστε ξένους συμβούλους? Δεν υπάρχουν Έλληνες, εδώ ή στο εξωτερικο? Η Goldman Sach, για σύμβουλος είχε προσληφθεί και διαχειριστής τους χρέους και τώρα την πληρώνουμε. Για να μήν πώ για τούς Βρετανούς συμβούλους της Ολυμπιακής, που την ξεπούλησαν. Ξένοι η τροίκα, ξένοι οι σύμβουλοι, μιά χαρά τα πάμε.
Κωνσταντίνος Μ.
05/08/2010 10:58
Αν ήθελε κάποιον να τον συμβουλεύει έπρεπε να τον είχε προσλάβει στις 5 Οκτώβρη ή ακόμα καλύτερα 5-6 μήνες πριν..Να του εξηγούσε και πως έχει η κατάσταση των οικονομικών μας,που και καλά δεν γνώριζε..Τώρα είναι αργά και άλλη μια απόδειξη της αναξιοπιστίας του ΓΑΠ...Επίσης το θεωρώ ευθεία βολή στο οικονομικό επιτελείο της κυβέρνησης,δεν τον βλέπω καλά τον Παπακωνσταντίνου...
ανεπυθιμητοι οι αλλοδαποι εξω απο τη χωρα λοιπον...
05/08/2010 10:30
@ theo.t Kαι μονο που ξεχωριζεις τον εαυτο σου απο τους ρατσιστες δειιχνει οτι εισαι ρατσιστης με ανωτεροτητα!! Καθησε στην Ιταλια και μη μας τα πρηζεις απο μακρια αλλιως ελα εδω και πηγαινε στο κεντρο της Αθηνας να δεις με τα ματια σου τι συμβαινει Ολοι εξω απο το χορο λενε τις παπαριες τους!! Εκτος αν εισαι πασοκος!! αλλαζει το πραμα εισαι ρατσιστης με τους Ελληνες και παρακαλας για την καταστροφη της χωρας!!
pasokara
05/08/2010 01:12
@ΜΑΝΩΛΙΔΗΣ

Πρεπει ομως να ξερεις οτι τους αρουραιους οι γατες τους φοβουνται.Δυστυχως εκει θελεις φιδια....
Ουστοβιτς
05/08/2010 01:02
Εγω παλι απορω πως γινεται να δεχομαστε συμβουλες απο καποιους που δημιουργησαν την οικονομικη κριση..
Δημήτρης Κορίνθιος
05/08/2010 00:51
Ποιός είναι όμως πραγματικά ο νέος Mουσαφίρης που προσκάλεσε ο Πρωθυπουργός της Ελλάδας να αναλάβει ως άλλος εθνοσωτήρας...

Μετά απο έρευνα προκύπτει πως, ο κύριος Τομάζο Πάντοα Σκιόπα μόνο άγνωστο πρόσωπο δεν ήταν τελικά στον Γιώργο Παπανδρέου.

Έγκυρες πηγές αναφέρουν πως ο σημερινός πρωθυπουργός της Ελλάδας διατηρεί προσωπική γνωριμία με τον Ιταλό και η πρόσληψη του στην Ελλάδα έχει ήδη συζητηθεί τουλάχιστον προ διμήνου.ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ ΠΕΡΙ ΤΙΝΟΣ ΠΡΟΚΕΙΤΕ?
Εγώ νομίζω πολοί μαζευτήκαμε σ΄αύτην τήν Χωρα ΦΟΥΚΑΡΙΑΡΑ ΕΛΛΑΔΙΤΣΑ ...........
ST
04/08/2010 21:13
Για να ερθει συμβουλος του παιντι ο Ιταλιανος ή μεγαλο λαμογιο ειναι και ηρθε για αρπαχτη....ή εντελως βλακας και δεν καταλαβαινει που παει να μπλεξει με το Πασοκισταν...

Αλλα αμα φαει τα πρωτα γιαουρτια στο κεφαλι απο τα πασοκοχαχολακια θα συνελθει.....
@ Γυφτος 4/8/2010 01:36
04/08/2010 20:57
Γράφεις: "Ξενοι συμβουλοι σε ολα τα Υπουργεια .
Να προσεχουν τα λαμογια , τους κλεφτες"

Δηλαδή να έλθουν Ιταλοί Μαφιόζοι να προσέχουν τα δικά μας λαμόγια. Δεν λέω ότι είναι μαφιόζος ο άνθρωπος, αλλά είναι από μιά Χώρα που η Μαφία κοντεύει να γίνει Κυβέρνηση. Κι ήταν Υπουργός Οικονομικών στην Ιταλία με μεγαλύτερο δημόσιο χρέος από μας. Τι διάολο θα μας μάθει και γιατί δεν το μάθαινε πρώτα στους πατριώτες του;
Κ.ΜΑΝΩΛΙΔΗΣ
04/08/2010 19:25
@ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΟΡΙΝΘΙΟΣ
Δημήτρη, ήπια καφέ δίπλα στ''αυλάκι και αναρωτιόμουν πού λούφαζες! Σκέφτηκα να σ''αναζητήσω στον Κινέζο για κανένα ούζο, παρά τον καύσωνα, αλλά είπα, την έχεις στήσει τόσες φορές στον Στέλιο, εγώ θα σ''έβρισκα; ;Υστερα σκέφτηκα να σ''αναζητήσω στα γραφεία της Ν.Δ., μήπως και παραλάμβανες
κειμενάκια με εξυπνάδες να τα μεταφέρεις στο φόρουμ, αλλά μετά σκέφτηκα πως αν με δεί κανένα μάτι πως θα ξεπλύνω την ντροπή (πολλές φορές βρίσκεις γνωστούς εκεί που δεν το περιμένεις)! Και συνέχισα απτόητος για το Άστρος!
nionios
04/08/2010 17:36
Μια χαρά είναι οι σύμβουλοι του ΓΑΠ. Από τον Αλέφαντο και τον Γεωργίου speaking που είχε ο ανεκδιήγητος Καραμαλής είναι έτη φωτός καλύτεροι!
Χαιλ Γιωργακη
04/08/2010 16:15
Ρε παιδια ηρεμηστε! Και η κομαντατουρ στην κατοχη οποιον ηθελε διοριζε συμβουλο και δεν ρωτουσε κανένα Ελληνα. Τωρα δηλαδη γιατι να ρωτησει;
Ποντικογατος
04/08/2010 16:11
@theo t 4/8/2010 12:16

Προσοχη! Κυκλοφορουν ποντικια μεταμφιεσμένα σε γατες! Και σε ποικιλα χρωματα...
Δημήτρης Κορίνθιος
04/08/2010 15:48
Η εξουσία στην Ελλάδα διεκδικεί μια παγκόσμια πρωτοτυπία. Η εκτελεστική εξουσία σήμερα ασκείται με δύο διαφορετικά σχήματα ταυτόχρονα.
Την διακυβέρνηση Παπανδρέου και την κυβέρνηση Παπανδρέου?.
Η πρώτη έχει μισοτυπική-μισοάτυπη μορφή αποτελείται από μια μεγάλη ομάδα ξένων συμβούλων, ενώ η δεύτερη συγκροτείται πρωταρχικά από το υπουργικό συμβούλιο
ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΔΙΚΟ ΣΑΣ...Λίγο ποιό έξω άπό τήν Ελλαδα είναι γρίφος.
ΣΤΑΘ.ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ
04/08/2010 15:47
Μετά τον μέγα (νομπελίστα ) Στιγκλιτς τώρα έχουμε ένα μέγα αποτυχημένο της κυβέρνησης Προντι ,αλλιώς πως εξηγείται η πτώση της κυβερνήσεις του και η άνοδος του πράγματι μέγα Σιλβιο Μπερλουσκονι , τον οποίο μη μπορώντας να αντιμετωπίσουνε φτάσανε στο σημείο να μπαίνουνε μέσα στο παντελόνι του .
Ο Γεώργιος νομίζει ότι η πολιτική είναι ποδόσφαιρο ,προχωρεί σε μεταγραφές , δεν ξέρει ότι ο παιχταράς μπορεί να είναι ΠΑΛΤΟ .
Δημήτρης Κορίνθιος
04/08/2010 15:21
ΚΩΣΤΑ άστην τήν γάτα φοβού τήν φάπα
ξέρεις μαθαίνεις στήν φάπα καί αργότερα κατεβάζεις
τά παντελόνια χωρίς νά στό ζητούν....
Δημήτρης Κορίνθιος
04/08/2010 15:15
Ο κ. Παπανδρέου εισάγει σύμβουλο .
Γιατί κ. ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ καινούργιους ΑΛΛΟΔΑΠΟΥΣ?
στήν Ομονοια γυροφέρνουν κάμποσοι ΠακιστανοΑλβανοι
ΚΟΝΟΜΑΛΟΓΙΟΙ ...όσο γιά τό μεροκάματο τά μισά θά μένουν
στό Δημόσιο Κορβανα ..ΙΣΩΣ???

Άλήθεια δέν μάς άναφέρατε τί πληρώνουμε ΄τόν ύιόν
τού κ. Πάλμερ{ πού καί αύτόν έχετε κοντά σας καθώς καί τόν βοηθό του τόν σημερινό Tommaso Padoa
Απένταρος Δίφραγκος
04/08/2010 14:29
Δεν μας έφταναν τα μαιμούδια μας, θα πληρώνουμε και τον μακαρονά τώρα.
999
04/08/2010 14:19
@K.MANΩΛΙΔΗΣ 4/8/2010 09:52 Με τόσους αρουραίους μεγέθους μπουλντόζας φίλε που έχει η Ελλάδα σήμερα, όσο καλή γάτα κι αν είναι, θα τρομάξει και θα γίνει μπουχός!!! Και οι ποντικοί θα συνεχίσουν να χορεύουν γύρω από το μεγάλο τραπέζι των μιζών, αφού πλεον καμμία γάτα δεν είναι αποτελεσματική γι αυτούς.
theo t
04/08/2010 12:16
@ανεπιθυμητοι οι αλλοδαποι . εξω απο τη χωρα λοιπον

Δεν μιλώ με τους ρατσιστές, θεωρώ τον εαυτό μου ανώτερο τους ... Πάντως, αν χρειαστεί να βοηθήσει τη χώρα δεν καταλαβαίνουν τι είναι το πρόβλημα
Συμφωνώ απόλυτα με τον κύριο MANΩΛΙΔΗ:
"Γιατί, εδώ που φτάσαμε, δέν μας ενδιαφέρει το χρώμα της γάτας! Αρκεί να πιάνει ποντίκια........! "
Κου
04/08/2010 10:57
skywalker 3/8/2010 21:24

ενω το bocconi και την προυπηρεσια του ,τα βρισκεις πολυ συχνα γυρω σου,ε?
K.MANΩΛΙΔΗΣ
04/08/2010 09:52
.......ποντίκια πιάνει;;;;

Γιατί, εδώ που φτάσαμε, δέν μας ενδιαφέρει το χρώμα της γάτας! Αρκεί να πιάνει ποντίκια........!
Μανόλης Τιτομιχελάκης
04/08/2010 08:06
Εγώ δεν έχω άποψη γι αυτόν το νέο Σωτήρα,
θα παρακαλούσα όμως να βρεθεί κάποιος να δώσει στοιχεία για το μισθό του για να κατανοήσουμε καλύτερα το λόγο της παρουσίας του εδώ,κι αυτή την απίθανη!!! κυβερνηση.
K.L.
04/08/2010 07:36
Κάπου θα τους παράπεσε το βιογραφικό μου, δεν εξηγείται αλλιώς.
Γυφτος
04/08/2010 01:36
Ε, βεβαια .
Ετσι κατι μπορει να γινει .

Γιατι ολοι οι δικοι μας ηταν ανικανοι .
Το μονο που κυταγανε ηταν πως θα τα '' αρπαξουν '' , πως θα διορισουν τους κολητους , πως θα κορο''ι''δεψουν .
Ξενοι συμβουλοι σε ολα τα Υπουργεια .
Να προσεχουν τα λαμογια , τους κλεφτες .
.........
04/08/2010 01:21
Μακαρι να ειναι οκ ο τυπος αλλα απο την πειρα μου ατομα με διπλα επωνυμα ειναι μεγαλα λαμογια.
ΚΜυ
04/08/2010 00:16
Ο κ. Παπανδρέου εισάγει ως σύμβουλο, μέλος του θεσμού της <<τεχνικής κυβέρνησης>> για την αντιμετώπιση κρίσεων, που στην Ιταλία έπαψε να υπάρχει μετά το τέλος της διακυβέρνησης της χώρας από τον Lamberto Dini το 1996. Κατά περιόδους κρίσης συζητάτε η επαναφορά του θεσμού. Μετά το 1996 καθιερώθηκε η χρήση μεμονωμένων <<τεχνικών>>, ανεξάρτητων υπουργών στα πλαίσια μιας κυβέρνησης. Ο οικονομολόγος και τραπεζίτης Tommaso Padoa-Schioppa ήταν υπουργός Οικονομικών της δεύτερης κυβέρνησης Πρόντι. Καλή επιτυχία.
Δημήτρης Κορίνθιος
03/08/2010 23:26

Υπουργός τρελάθηκε: .Οι φόροι είναι όμορφοι
Ministro impazzito: le tasse sono belle

Η πολιτική του, ακραία καί νεοφιλελεύθερη όμως παροιμιώδης… κάτι σαν τον Νόβα που πέρασε στην ιστορία ως ο πρωθυπουργός γαργάλα ...τα...τού κριός
,
Η οικονομική πολιτική τού ΞΕΡΟΛΑ έφερε την πτώση της κυβέρνησης Πρόντι, πριν κλείσει τήν διετία και την άνοδο στην κυβέρνηση του Berlusconi…
ΑΥΤΗ ή φιγούρα ΤΩΝ ΚΟΜΙΚΣ του σημερινού συμβούλου της Ελλάδας, είναι ένα ανέκδοτο για την ιταλική αριστερά και όχι μόνο…ΛΟΙΠΟΝ ΠΟΛΥ ΓΕΛΟΙΟ ΚΑΙ ΚΛΑΜΑΤΑ ...άπο Σεπτεβρη μεριά

Σοσιαλιστής
03/08/2010 23:24
Αν δεν ήταν νεοφιλελευθερος θα ταίριαζε με τον δικό μας????
Ελληνας της Γερμανίας
03/08/2010 23:13
Δεν θα ήταν προτιμότερο να τον κάνει υπουργό; Για ποιό λόγο κρατάει τον κ. Παπακωνσταντίνου; Δεν μπορώ να κρίνω ποιος είναι καλύτερος, αλλά ένας φθάνει.
ανεπιθυμητοι οι αλλοδαποι . εξω απο τη χωρα λοιπον
03/08/2010 22:57
@theo t Aμα τον θαυμαζεις να τον κρατησεις στην Ιταλια εμεις ψηφισαμε Ελληνες και μας μπαστακωνετε εδω καθε καρυδιας καρυδι και θα σε παρακαλουσα να σταματησεις τηνπροπαγανδα δεν γουσταρουμε αλλοδαπους μας φτανει το εβραικο πιρανχας που μας παγιδεψε να τον ψηφισουμε και τωρα βουλιαζει την χωρα προμελετημενα!!
GIORGOS
03/08/2010 22:21
Οταν θα αποτύχει θα μας φταίνε οι ξένοι ,πανέξυπνος ο Γκιούλιβερ bravo μας
Δημήτρης Κορίνθιος
03/08/2010 21:37
Βέβαια ίκανό πρόσωπο μιά ματιά στήν γειτονική
μας χώρα καί θά δούμε πόσο ΨΗΛΑ ΘΑ ΦΤΑΣΟΥΜΕ....
Καιρός νά τό κλεισουμε τό μαγαζι ΓΙΩΡΓΗ, τί προσπαθείς μέ τά φιλαράκια σου άπο ΙΤΑΛΙΑ, ΣΟΥΗΔΙΑ , ΒΕΛΓΙΟ, ΟΛΛΑΝΔΙΑ καί τού διαβόλου τήν μάνα.. ΜΙΚΤΗ ΕΥΡΩΠΗΣ ΣΤΟ ΣΚΑΡΙ ΒΑΖΕΙΣ ??.Τά μπέρδεψες ΟΠΩΣ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΦΕΝΤΗ, τόν ψηφο τόν πείρες γιά κυβέρνηση καί όχι γιά ΚΟΥΣΚΟΥΝΑΚΑ.......Ρέ πώς τό αντέχετε τό ΑΤΟΜΟ , με τίς ΚΑΡΙΚΑΤΟΥΡΕΣ ΤΟΥ .....ΠΑ, ΠΑΑ,ΠΑΑΑ, ΠΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ....
ΚΟΣΜΑΣ
03/08/2010 21:36
Άλλος ένας που του χρωστούσε ο Παπανδρέου και τον εξοφλούμε εμείς. Ικανότατος μπορεί νάναι ,αλλά θα μαζέψουμε όλους τους ξένους να μας πουν τί? να ξεπουλήσουμε την ελλάδα με τέμπο? με χάρη? χορεύοντας τσάμικο?
skywalker
03/08/2010 21:24
Τα περισσοτερα τα βλεπω βερεσε.Το μονο που αξιζει και μαλιστα πολυ ειναι το master στο ΜΙΤ.αντε να δουμε
Βελισσιώτης Νικόλαος. Πρόεδρος Ελληνικής Κοινότητας, Μιλάνο
03/08/2010 20:17
Μπράβο Γεώργιε Παπανδρέου. Σοφή κίνηση, αξιόλογο πρόσωπο. Έτσι θα πάει μπροστά η Ελλάδα μας. Ακόμη μια φορά μπράβο!!!!!!
Pecorino
03/08/2010 19:54
Σώθηκαν... .
Φερεντς Φουσκας Φον Φουφουτος
03/08/2010 19:47
μονο με τον Δομάζο τον Φυλακούρη τον Αντωνιάδη και τον χάρη τον Γραμμό και τα αλλα παιδιά θα δουμεν χαιριν ..ι διότι εάν περιμένουμε από τους άλλους ιθαγενείς βλέπε μπουγάτσας,γιωργάκης,κωστάκης ,σάκης ,μάκης ,θανάσης αλέκα, αλέκος.... φέξε μου και γλίστρησα.
theo t
03/08/2010 19:41
Γράφω από την Ιταλία. Padoa-Schioppa είναι ένα πολύ ικανό άτομο που προσωπικά θαυμάζω. Ελπίζω ότι μπορεσει να βοηθήσει τη χώρα να βγει από την κρίση, ακόμη κι αν έχω λίγες ελπίδες...
κ.κ.