10 εντολές για να δώσουν 9 δισ.

Νέο μίνι Μνημόνιο για συγκεκριμένες δράσεις ζητά η τρόικα από την κυβέρνηση

ΡΕΠΟΡΤΑΖ: ΕΙΡΗΝΗ ΧΡΥΣΟΛΩΡΑ   | ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 31/07/2010 07:00 |
 10 εντολές για να δώσουν 9 δισ.
Ενα νέο μίνι Μνημόνιο θα υπογράψει η κυβέρνηση και συγκεκριμένα- κατά το πρότυπο του αρχικού Μνημονίου- ο υπουργός Οικονομικών κ. Γ. Παπακωνσταντίνου αλλά και ο διοικητής της Τραπέζης της Ελλάδος κ. Γ. Προβόπουλος, μετά την ολοκλήρωση της επίσκεψης της τρόικας την ερχόμενη εβδομάδα, προκειμένου να συνεχιστεί η απρόσκοπτη χρηματοδότηση της χώρας.

Πρόκειται για την έκθεση της τρόικας για την πορεία εφαρμογής του Μνημονίου, την οποία ετοιμάζει εντατικά από χθες η αντιπροσωπεία της, επισημαίνοντας επιτυχίες αλλά και αδυναμίες που διαπίστωσε και υποδεικνύοντας, εν είδει «εντολών», τα επόμενα βήματα που πρέπει να γίνουν.

Η επίμαχη ιδιωτικοποίηση της ΔΕΗ, η εξυγίανση ΟΣΕ και συγκοινωνιών, το άνοιγμα των κλειστών επαγγελμάτων και μια πλήρης αναλογιστική μελέτη για το Ασφαλιστικό είναι μερικές από τις «εντολές» που διατυπώνονται στην έκθεση, την οποία θα συνυπογράψει η κυβέρνηση και συγκεκριμένα ώστε να έχει δεσμευτικό χαρακτήρα. Το νέο αυτό μίνι Μνημόνιο, ναι μεν δεν ζητά πρόσθετα μέτρα, αλλά συγκεκριμενοποιεί ορισμένες γενικές δεσμεύσεις του αρχικού με τρόπο που μπορεί να προκαλέσει αντιδράσεις, ενώ θέτει και νέα χρονοδιαγράμματα για την εφαρμογή των μέτρων.

Πάντως, πρέπει να σημειωθεί ότι η τρόικα δεν είναι αυτή που πίεσε για επιτάχυνση π.χ. του ανοίγματος των κλειστών επαγγελμάτων, όσο η κυβέρνηση που φαίνεται πως θέλει να τελειώνει γρήγορα με τα καυτά θέματα για να περιορίσει το πολιτικό κόστος. Πάντως, ύστερα από δεύτερη σκέψη, τρόικα και κυβέρνηση συμφωνούν να μην πιέσουν υπερβολικά για γρήγορες λύσεις σε όλα τα θέματα, ώστε να αποφύγουν λάθη που δύσκολα διορθώνονται εκ των υστέρων, αλλά απλώς να φροντίσουν να μη χαθεί η δυναμική που έχει δημιουργηθεί. Το μίνι Μνημόνιο δίνει κατεύθυνση στην κυβέρνηση ως προς το πώς πρέπει να κινηθεί για να εισπράξει η χώρα την τρίτη δόση του δανείου, 9 δισ. ευρώ, τον Δεκέμβριο. Κι αυτό γιατί η χορήγηση της 2ης δόσης, επίσης 9 δισ. ευρώ, τον Σεπτέμβριο είναι ουσιαστικά εξασφαλισμένη. Η τρόικα, παρά τις παρατηρήσεις της, κατά την πρώτη εβδομάδα της παραμονής της εδώ διαπίστωσε πρόοδο στην εφαρμογή του Μνημονίου και αποκόμισε θετικές εντυπώσεις σε γενικές γραμμές, τουλάχιστον ως προς την προσπάθεια που καταβάλλεται. Η εισήγηση τόσο της Κομισιόν όσο και του ΔΝΤ θα είναι επομένως θετική για να εκταμιευθούν τα χρήματα στις 13 Σεπτεμβρίου. Αυτό που θέλει όμως τώρα και θα υποδείξει μέσω του Μνημονίου, είναι να γίνουν όλα όσα χρειάζονται ώστε να διορθωθούν τα προβλήματα και να πετύχει το πρόγραμμα και στη συνέχεια.

Δεν ζητούνται πρόσθετα μέτρα, αλλά συγκεκριμενοποιεί ορισμένες γενικές δεσμεύσεις του αρχικού Μνημονίου με τρόπο που μπορεί να προκαλέσει αντιδράσεις, ενώ θέτει και νέα χρονοδιαγράμματα για την εφαρμογή των μέτρων

Πουλήστε το 40% των μονάδων της ΔΕΗ!
ΡΕΠΟΡΤΑΖ: ΓΙΩΡΓΟΣ ΦΙΝΤΙΚΑΚΗΣ

Θέμα πώλησης του 40% των υδροηλεκτρικών και λιγνιτικών μονάδων της ΔΕΗ, μαζί με τα ορυχεία που θα τις εξυπηρετούν, φέρνοντας την πολιτική ηγεσία σε εξαιρετικά δύσκολη θέση, έβαλε και επίσημα πλέον η τρόικα, επιβεβαιώνοντας τους χειρότερους φόβους της κυβέρνησης.

«Πουλήστε τις ή πείτε μας κάτι ισοδύναμο ώστε να ανοίξει η αγορά σας», φέρονται να είπαν οι ελεγκτές της τρόικας στον γενικό γραμματέα του ΥΠΕΚΑ Κ. Μαθιουδάκη με τον οποίο συναντήθηκαν, υιοθετώντας πλήρως τις θέσεις της Κομισιόν που πριν από μία εβδομάδα είχε κάνει την ίδια ακριβώς υπόδειξη. Μάλιστα, τα χρονοδιαγράμματα που έθεσαν στην κυβέρνηση είναι εξαιρετικά σφικτά. Επιβεβαιώνοντας πλήρως το χθεσινό ρεπορτάζ των «ΝΕΩΝ», η τρόικα ενημέρωσε ότι μέχρι τον Σεπτέμβριο θα πρέπει να έχουν ληφθεί πολιτικές αποφάσεις για το ποιες μονάδες, ποια ορυχεία και ποια υδροηλεκτρικά θα πουληθούν και ότι το ζήτημα- η πώληση δηλαδή- θα πρέπει να έχει κλείσει μέχρι τον Μάρτιο, εφόσον φυσικά η κυβέρνηση δεν βρει κάτι «ισοδύναμο». Αυτό ακριβώς αναζητεί η πολιτική ηγεσία του ΥΠΕΚΑ, με μόνες πιθανές λύσεις τις δημοπρασίες ενέργειας μονάδων της ΔΕΗ με αποδέκτες ιδιώτες και την προκήρυξη διαγωνισμών, πάλι με αποδέκτες ιδιώτες, για τα λιγνιτωρυχεία της Βεύης, Ελασσόνας, Βεγόρας. Μέχρι τον Σεπτέμβριο θα πρέπει να έχουν ανακοινωθεί και οι αποφάσεις για τα τιμολόγια λιανικής (αυξήσεις στα οικιακά- αγροτικά τιμολόγια και μειώσεις στα εμπορικά).

ασδφ
02/08/2010 02:53
Αλήθεια, πόσοι είναι οι δημόσιοι υπάλληλοι? Μήπως είναι 1,5 εκατομμύριο? Μήπως 2 εκατομμύρια? 768.000 είναι τελικά, μαζί με συμβασιούχους και σώματα ασφαλείας/στρατό και απομένουν να καταμετρηθούν μόνο όσοι εργάζονται στις ΔΕΚΟ και τις δημοτικές επιχειρήσεις. Έλεος με τη διαδικτυακή προπαγάνδα, να τελειώνουμε με την αναπαραγωγή δημοσιογραφικών μύθων.
11η εντολη Εξοριες
02/08/2010 00:44
Την 11η εντολη γιατι δεν την κανετε γνωστη στον κοσμο;; Λεω για τις ΕΞΟΡΙΕΣ. Η χουντα του ΔΝΤ δεν εβαλε τον πληρωμενο προδοτη Τζεφρι να να υπογραψει οτι οποιος πολιτης μιλαει εναντιων του καθεστωτος θα τον στελνουν εξορια;;; Γιατι την κρυβεται απο το λαο αυτην την εντολη ολα τα ΜΜΕ;; μΕ ΠΟΙΟΝ ΕΙΣΤΕ ΤΕΛΙΚΑ;;
mimis
02/08/2010 00:05
Μερικοί που γράφουν εδώ έχουν πολλά απωθημένα και πολοί δέν ξέρουν να γράφουν γράμματα όπως ο γιώργος πιό κάτω. Εφ` όσον η τρόϊκα μας δανείζει λεφτά ψάχνει τρόπους να τα πάρει πίσω. Έτσι λοιπόν τέρμα το μονοπώλιο της ΔΕΗ τέρμα και τα κλειστά επαγγέλματα όπως των δικηγόρων π.χ. οι οποίοι είναι συνιδιοκτήτες της περιουσίας μας. Για να γίνει ένα συμβόλαιο πρέπει να υπάρχουν 2 δικηγόροι για να τα πάρουν χοντρά. Τί σημαίνει κλειστό επάγγελμα;Με τόση ανεργία;
γιωργος
01/08/2010 19:24
“Χωρίς δικαιοσύνη, τι είναι η (εθνική) κυριαρχία αν όχι οργανωμένη ληστεία;“ Άγιος Αυγουστίνος. Η διεθνής οικονομική κρίση του 2008-09 έφτασε με κάποια καθυστέρηση στην Ελλάδα, έκανε όμως πολύ έντονη την παρουσία της επιταχύνοντας την εκδήλωση των αντιφάσεων του ελληνικού καπιταλισμού και φέρνοντας στην επιφάνεια τα αδιέξοδα που συσσωρεύτηκαν όλη την προηγούμενη περίοδο της δεκαπενταετούς ανάπτυξής του. Η κρίση του δημόσιου χρέους που ξεδιπλώνεται με δραματικούς ρυθμούς μπροστά στα μάτια μας τους τελευταίους μήνες έχει καταστήσει σαφές πως το μοντέλο ανάπτυξης που είχε στηριχθεί όλα τα προηγούμενα χρόνια η ελληνική οικονομία δεν είναι πλέον βιώσιμο. Η οικονομική μεγέθυνση που βασίστηκε στην ιδιωτική κατανάλωση που χρηματοδοτούνταν με δανεισμό τόσο των ιδιωτών όσο και του κράτους έχει εξαντλήσει τη δυναμική της, ενώ το τεράστιο χρέος που συσσώρευσε καθιστά το ενδεχόμενο της χρεοκοπίας πολύ πιθανό. Οι συνέπειες για τους εργαζόμενους και τα φτωχά λαϊκά στρώματα είναι πολύ άσχημες, αλλά βρισκόμαστε ακόμη στην αρχή της κρίσης. Η κυβέρνηση αξιοποίησε τον πολύ ορατό κίνδυνο της χρεοκοπίας στα πλαίσια του shock doctrine για να περάσει μία σειρά αντεργατικών μέτρων που πλήττουν βάναυσα το βιοτικό επίπεδο των εργαζομένων. Ωστόσο τα μέτρα αυτά θα βυθίσουν τη χώρα σε μεγαλύτερη ύφεση αναπαράγοντας με χειρότερους όρους το πρόβλημα του χρέους, προδιαγράφοντας νέα μέτρα λιτότητας και δημιουργώντας ένα φαύλο κύκλο. Το πακέτο στήριξης της Ευρωπαϊκής Ένωσης και του ΔΝΤ που ανακοινώθηκε πρόσφατα, παρ’ όλες τις ασάφειες που το συνοδεύουν, δίνει παράταση χρόνου για δύο ίσως και τρία χρόνια αλλά δεν λύνει το πρόβλημα, ενώ οι όροι εφαρμογής του θα σημάνουν ένταση της επίθεσης στα λαϊκά δικαιώματα. Και αυτό γιατί η δυναμική του ελληνικού χρέους, στη δεδομένη διεθνή συγκυρία σε συνδυασμό με τα διαρθρωτικά προβλήματα της ελληνικής οικονομίας, καθιστά το ενδεχόμενο της χρεοκοπίας κάτι παραπάνω από ορατό. Σημασία έχει πλεόν να καθίσουμε και να σκεφτούμαι πολύ σοβαρά τι είδους Ελληνική οικονομία θέλουμε ....
kostas
01/08/2010 16:41
αργομισθοι τησ δεη ηρθε η ωρα σασ για να δουμε πως θα πινετε τα φραπεδακια σασ καθε πρωι στα γραφεια σασ τωρα,,,τελικα δεν θα γλυτωσετε ....αργοσχολοι που μιλατε και για εθνικο συμφερων,,,
Κ.ΜΑΝΩΛΙΔΗΣ
01/08/2010 14:19
KOΣΜΑ, ακόμα αντέχεις βλέπω, δέν τάφτυσες!
ΔΗΜΟΣΘΕΝΗ Μπόγδη και ΛΑΒΑ καλώς σας βρήκα! Μου λείψατε ομολογώ για 10 ημέρες!
Τόλμησα να ξεκινήσω μια διαδρομή επιστροφής, 970 χιλιομέτρων, χωρίς να ξέρω αν θα βρώ στον δρόμο βενζίνη, για νάμαι κοντά σας και πάλι. Τα κατάφερα!
Δυστυχώς φίλοι μου, το πουγγί το κρατάνε οι Νεοφιλελεύθεροι
της Τρόϊκας και επιβάλλουν τούς όρους τους! Βέβαια, πολλά απ''αυτά που μας ζητάνε είναι αναγκαία και θάπρεπε να γίνουν από καιρό! Η χώρα δέν άντεχε άλλο την φαύλη πολιτική
αμφοτέρων των κομάτων εξουσίας! Γίνονται και θα γίνουν μεταρρυθμίσεις που δέν έγιναν σε 200 χρόνια! Θ''αλλάξει η χώρα! Βέβαια, μας βάζουν με το ζόρι και σε ορισμένες, αχρείαστες με την πρώτη ματιά, Νεοφιλελεύθερες πολιτικές, που δεν θα μας βγούνε σε καλό! Όμως, αν καταφέρουμε και μέσα στην 3ετία, μπορέσουμε να βγούμε απ''το λούκι που μας έβαλε το κάθαρμα της Ραφήνας, μπορούμε ν''αλλάξουμε τις Νεοφιλελεύθερες πολιτικές! Το κέρδος μας θάναι ότι, θα μας μείνουν οι αναγκαίες μεταρρυθμίσεις! Με μιά ποινικοποίηση του ρουσφετιού, μπορούμε να ελπίζουμε σε μιά σύγχρονη καί ευημερούσα χώρα!
Καλημέρα σας!
σδγ
01/08/2010 13:48
Ελλάς, η μεγαλύτερη ΠΟΡΝΗ των Βαλκανίων, ξεπουλάει το κορμί της και βιάζεται πανταχόθεν με αντάλλαγμα τα απαραίτητα ψίχουλα προς το ζην...
Έλληνας υπήκοος
01/08/2010 13:39
Μην επηρεάζεστε φίλοι μου από αυτούς που γράφουν διάφορα. "ΔΕΝ ΚΥΒΕΡΝΑΕΙ Η ΤΡΟΙΚΑ" το είπε και ο Πάγκαλος. Αυτοί μόνο τις εντολές γράφουν όλα τα άλλα τα κάνει η κυβέρνηση ! Αυτό που δεν έχει καταφέρει ακόμη η κυβέρνηση είναι να εξηγήσει στον Ελληνικό λαό (με πειστικότητα) πως φτάσαμε εδώ και ποιοί έβαζαν τις υπογραφές ! Όταν το μάθω θα ακολουθήσω τις επιλογές της !
Για όσους δεν το άκουσαν ....
01/08/2010 13:24
Ο Μίκης Θεοδωράκης είπε : " ... Εχουμε κατοχή .... είναι ξένοι στρατιώτες με γραβάτα και κοστούμι "
ΚΟΣΜΑΣ
01/08/2010 12:40
Ναί ΑΘΗΝΑΙΕ ΠΟΛΙΤΗ!! Κατοχή έχουμε. Πολυ σωστά τόπε ο Μίκης. Σύντομα η δοσίλογη κυβέρνηση Παπανδρέου θα περάσει δικαστήριο. Να το θυμηθείς. Έκαναν τεράστια ζημιά
ΚΟΣΜΑΣ
01/08/2010 12:36
ΟΤΕ-ΔΕΗ-ΝΕΡΟ-ΥΠΕΔΑΦΟΣ... Τεράστια τα οφέλη του δημοσίου αλλά και του λαού. Αυτά πρέπι να ανήκουν στο κράτος και μόνον. Ο ΦΟΥΦΟΥΤΟΣ τα πουλάει.
Π.Μ.
01/08/2010 10:45
Θυμάμαι τον κ. Παπακωνσταντίνου να λέει, εν μέσω συνέντευξης στον κ. Παπαχελά, πως εαν χρειαστεί να γίνουν και νέες περικοπές - κάτι σαν νέο μνημόνιο, να θεωρήσουμε - πως θα παραιτηθεί ? Είχε υπόψη του κάτι παραπάνω (πολλά παραπάνω, μάλλον) απο αυτά που πρόκειται να συμβούν στο μέλλον? Βέβαια ο κ. Παπακωνσταντίνου, ως εξωκοινοβουλευτικός "τσάρος", δεν "ζορίστηκε" για να εκλεγεί, κατά συνέπιεια μπορεί να υπογράψει και να νομοθετήσει για ό,τι του υπαγορεύουν οι Τροικανοί" προιστάμενοι του. Ακόμα και να συσταθεί ταμείο - με εισροή χρημάτων απο φορολογούμενους ''Ελληνες - για την πληρωμή των ελεγκτών που γνωμοδοτούν!! Σάμπως δικό του είναι το πρώην Σοσιαλιστικό Κίνημα? Μήπως - λέω μήπως - όταν ο κ. Πρωθυπουργός έλεγε να σηκώσουμε τα μανίκια οι υπουργοί κατάλαβαν οτι αυτοί θα σηκώσουν τα μανίκια και οι πολίτες - κάποιοι, πολλοί που τους ψήφισαν - θα σηκώσουν πόδια και να στήσουν και "κάτι άλλο" που μέχρι τώρα έχει γίνει κόσκινο" ? Συγνώμη για το ύφος αλλά, είμαι έξαλλη με τα εποκοινωνιακά τρικ αυτής της "λίγο - λίγο" πολιτικής διείσδυσης - αφαίμαξης. Υπάρχουν όρια κύριοι και πολτικές στρατηγικές για την έξοδο απο την κρίση. Εκτός και εάν οι "περγαμηνές" που διαθέτετε είναι δώρα γάμου !!! Έλεος, θα έρθουν πάλι εκλογές - έρχονται ΟΤΑ - και αναμετρήσεις.
SyndoukasFotis
01/08/2010 09:50
Ένα Κράτος που έχει χάσει την Εθνική του κυριαρχία, δεν έχει καμία διαπραγματευτική δύναμη στις όποιες παράλογες και προκλητικές απαιτήσεις των “κατακτητών”. Ζούμε μία εφιαλτική περίοδο τρομοκρατίας και παγωμένοι απ’ το σοκ δεχόμαστε κατά ριπάς διασταυρούμενα φονικά πυρά σε ότι έχει “ζωή” και θα μπορούσε να ελευθερώσει την Ελληνική κοινωνία απ’τα δεσμά των επικυρίαρχων. "Η ΔΕΗ πρέπει να πεθάνει".
Γιάννης Μανσόλας
01/08/2010 09:14
Ποια λογικά συζητάει; Το να χάσει το κράτος όλα του τα έσοδα ώστε μετά να μην έχει να πληρώσει τελικά , κι όλος ο ελληνικός λαός να γίνει δούλος των ιδιωτών κυρίως ξένων ; Αυτά είναι τα λογικά; Το δε είτε το θέλουμε είτε όχι , μυρίζει άσχημα , άλλες εποχές που ...μας ξανάρθαν φαίνεται
ΚΟΣΜΑΣ
01/08/2010 08:33
Ένα-ένα μας τα βγάζουν!!! Πόσα μνημόβια υπογραψαν οι αλήτες που ο λαός δεν γνωρίζει? Αυτό είναι το ΟΛΑ ΣΤΟ ΦΩΣ? Στο φως τα υπογράφουν κρατώντας εμας στο σκοτάδι ε?
ΚΟΣΜΑΣ
01/08/2010 08:30
Μήπως ο Φούφουτος μπορεί να ασχοληθεί και με το παρανομο διορισμό της κόρης του αντι-Φούφουτου Πάγκαλου?
Χαράλαμπος Τσελέντης
31/07/2010 23:43
Άν από το έτος 2002 είχε εισακουστεί η πρότασή μου να υιοθετήσει η ΔΕΗ εργαλείο διοίκησης με στόχο την δημιουργία / αύξηση της αξίας της επιχείρησης με παράλληλη ικανοποίηση των σημαντικών κοινωνικών εταίρων και προσαρμογή στις οδηγίες της ΕΕ , ίσως σήμερα η εικόνα να ήταν διαφορετική . Τουλάχιστον όμως , θα ήταν σήμερα τελείως ξεκάθαρα , υποστηριζόμενα σθεναρά από ανώτατα στελέχη , τα εξής θέματα που δεν θα ήταν δυνατό να παραβλέψει η τρόικα και η ΕΕ : σε μία καθετοποιημένη επιχείρηση που δραστηριοποιείται στο χώρο του ηλεκτρισμού , συγκαταλέγεται στις είκοσι μεγαλύτερες της Ευρώπης και είναι εισηγμένη στο χρηματιστήριο του Λονδίνου δεν είναι δυνατόν να προταθεί η παραβίαση διεθνών κωδίκων εταιρικής διακυβέρνησης που προβλέπουν ότι το υπέρτατο καθήκον του ΔΣ της επιχείρησης είναι η διαρκής αύξηση της αξίας της .Αν τα χρήματα από την πώληση των υδροηλεκτρικών και λιγνιτικών μονάδων χρησιμοποιηθούν είτε για να ξεπληρωθούν τα δανεικά της χώρας είτε για να προωθηθούν επενδύσεις μεγάλου ρίσκου , παραδείγματος χάριν ευφυή δίκτυα , τότε θα χαθούν μεγάλες αξίες .Η μόνη λύση είναι με τα χρήματα από την πώληση των πιό πάνω μονάδων να αγοράσει η ΔΕΗ, παραδείγματος χάριν υδροηλεκτρικά στην Αυστρία και λιγνιτικά στην Γερμανία και να προσπαθήσει να δραστηριοποιηθεί στις εν λόγω χώρες και στην Εμπορία. Αρκεί μόνο να εγκαταλειφθεί η ηττοπάθεια. . Άς βοηθήσουν λοιπόν προς αυτήν την κατεύθυνση η τρόικα και η ΕΕ , αποδεικνύοντας ότι ενδιαφέρονται για την ισότιμη απελευθέρωση της αγοράς ενέργειας .

Δρ. Χαράλαμπος Τσελέντης
Πρώην στέλεχος ΔΕΗ και μέλος δίκτυου έρευνας θεμάτων εταιρικής διακυβέρνησης με έδρα τις Βρυξέλλες

RAN
31/07/2010 22:55
Έχετε καταλάβει τι συμβαίνει ?.. Το κράτος παίρνει δάνεια για να αναπτύξει τις υποδομές του - ΟΣΕ , ΔΕΗ κλπ και αφού καταχρεωθει του ζητάνε να πουλήσει τις υποδομές αλλά να κρατήσει τα χρέη τους... Δηλαδή να δώσει σε μια χούφτα τραπεζίτες και κλεφτρόνια όλα τα ακίνητα του ΟΣΕ - ΔΕΗ μαζί με τον υπόγειο πλούτο , γιατί για τον λιγνίτη γίνεται η φασαρία - και στους Ελληνες να μείνουν τα χρέη και τα αυξημένα τιμολόγια... Οτι ακριβώς έκαναν με την Αργεντινή... Τους τα χρωστάμε ..? ...Δεν νομίζω ....
fanis
31/07/2010 21:56
Να πουλήσουν την ΔΕΗ, ταυτόχρονα να αυξήσουν τα τιμολόγια, να πουλήσουν τον ΟΣΕ, να διώξουν όσους μπορούν από τις ΔΕΚΟ και να φορτώσουν με νέες υπέρογκες συντάξεις τα Ταμεία, να κόψουν όλα τα δώρα στον Ιδιωτικό τομέα, να αυξήσουν το ποσοστό απολύσεων στο 10%, να μειώσουν τους μισθούς στο 50%, ας πουλήσουν και καμιά βραχονησίδα ή νησί, να πάνε το ΦΠΑ 30% και ότι άλλο μπορούν να το αυξήσουν. Είναι βέβαιο ότι κάποια στιγμή τα ελλείματα και τα δάνεια θα μειωθούν. Με τέτοιες πρακτικές δεν χρειάζεται να είσαι οικονομολόγος και ο περιπτεράς τα καταφέρνει καλά. Γιατί κύριε Παπανδρέου χρειαζόμασταν το ΔΝΤ για όλα αυτά? Μάλλον στην προσπάθειά σας να γλυτώσετε την χώρα από την χρεοκοπία, θα χρεοκοπήσετε τους Έλληνες. Τουλάχιστον διαχρονικά όλες οι κυβερνήσεις ολοκλήρωσαν την κλεψιές των ονείρων μας, με την χρεοκοπία. Είναι τα μόνα στα οποία όλες οι κυβερνήσεις επιδόθηκαν με σπουδή και επιτυχία. Ο χειμώνας έρχεται και θα πέσει πολύ γέλιο.
ΑΘΗΝΑΙΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ
31/07/2010 21:40
Ο Μίκης Θεοδωράκης είπε : " ... Εχουμε κατοχή .... είναι ξένοι στρατιώτες με γραβάτα και κοστούμι " Μην παραξενεύεστε λοιπόν και απορείτε για τις συνεχείς απαιτήσεις τους για νέα ληστρικά μέτρα υπέρ των δανειστών μας και των υπερεθνικών χρηματοοικονομικών λόμπυ που εκπροσωπούν ! Με κουβέντες καφενειακού περιβάλοντος ή με λογομαχίες κομματικών όχλων γηπεδικού επιπέδου , δεν μπορεί να υπάρξει συμβολή σε ένα διάλογο με στόχο την ΕΞΟΔΟ απο τη σημερινή νέα κατοχή. Βεβαίως η εκτόνωση του θυμού , με βρισιές και δογματικά τσιτάτα το μόνο που εξυπηρετει είναι ο αποπροσανατολισμός απο μια σοβαρή δημόσια συζήτηση για τον μέλλον της ελληνικής δημοκρατίας. Να δούμε ποιές θεσμικές δημοκρατικές αλλαγές μπορούν να σταματήσουν τη διαφθορά σε όλα τα επίπεδα της πολιτικής και κοινωνικοοικονομικής ζωής και με ποιό τρόπο θα πάψουμε να είμαστε τα θύματα των σοσιαλφιλελεύθερων οικονομικών πειραματισμών, Είναι γενική η αίσθηση - γιαυτό και η μεγάλη απογοήτευση- οτι κανένα απο τα σημερινά κόμματα δεν έχει να προτείναι μια διέξοδη πολιτική .... Τουλάχιστον οι πολίτες αυτής της χώρας οφείλουν να καταθέσουν προτάσεις και πράξεις που πιθανόν να επιρρεάσουν θετικά τις μελλοντικές εξελίξεις στο πολιτικό σκηνικό ... Π.Χ. Πόσοι μπορούν να σκεφτούν οτι η ιδιωτικοποίηση μονάδων της ΔΕΗ μπορεί να γίνει κοινωνικός ''ελεγχος με το αίτημα να πωληθούν σε μόνο ελληνες πολίτες μετοχές έως ''υψους 1.000 ευρώ κατα μέτοχο ? Φυσικά το παράδειγμα τίθεται ως αφορμή και δείγμα για διάλογο έξω απο τα μέτρα του γηπέδου που μας επιτρέπουν να διαλεγόμαστε ...
Πλούταρχος Λευκαδίτης
31/07/2010 20:47
Η σοσια-ληστρική πολιτική σε όλη της το μεγαλείο! Μπράβο μπουμπουνοκέφαλε κωπηλάτη Τζέφρη! Εσύ αποδεκνύεσαι πιο δεξιός και από τη Θάτσερ!
Αντωνης
31/07/2010 19:45
Τα λογικα σηλ ζηταει...Πραγματα που επρεπε να ειχαμε κανει χρονια τωρα για να μην φτασουμε σ αυτα τα χαλια που φτασαμε. Τωρα θα γινουν ειτε θελουμε ειτε οχι.
ΚΟΣΜΑΣ
31/07/2010 18:54
Θεόσταλτος-Εθνοσωτήρας-Ηγέτης-Γιωργ΄''ακης-ΓΑΠ-George-Απατεώνας.....................και τώρα ΦΟΥΦΟΥΤΟΣ!!!!!!!!!!! Εγώ έτσι θα σε λέω.....σου πάει πολύ.
Δήμος Β.
31/07/2010 18:07
Οι Έλληνες διαιρούνται εις τρεις κατηγορίες:
α) εις συμπολιτευομένους, ήτοι έχοντας κοχλιάριον να βυθίζωσι εις την χύτραν του προϋπολογισμού.
β) εις αντιπολιτευομένους, ήτοι μη έχοντας κοχλιάριον και ζητούντες παντί τρόπω να λάβωσιν τοιούτον.
γ) εις εργαζομένους, ήτοι ούτε έχοντας κοχλιάριον ούτε ζητούντες, αλλ’ επιφορτισμένους να γεμίζωσι την χύτραν διά του ιδρώτος αυτών.
“ΑΣΜΟΔΑΙΟΣ” (1875-76)
ιοπθι
31/07/2010 17:18
Nα πυστεψω οτι αυτοι που εκαναν τα παντα μην τυχον και παρουμε ενα μεταλλιο στους ολυμπιακους αγωνες τωρα δουλευουν για το καλο μας πρεπει να εισαι πολυ αφελης σαν το γιωργο για να πυστεψεις.
Προτεινουνε μετρα για το πως θα βελτιοθει η οικονομια ή πως θα διαλυθει τελειως αυτο ειναι το ποιο κρισιμο ερωτημα.
Jenny
31/07/2010 16:47
Καλά, ο ΓΑΠ και οι σφουγγοκωλάριοί του δεν μας έλεγαν ότι τα μέτρα τελείωσαν, δεν θα παρθούν άλλα μέτρα και διάφορες άλλες σαχλαμάρες; Δεν τελείωσαν τα μέτρα λοιπόν; Μα τόσο χαχόλους μας θεωρούν; Προφανώς ... και την αφορμή την δίνουμε εμείς οι ίδιοι όταν -μαλθακοί, κακομαθημένοι, άπληστοι- στηνόμαστε με τις ώρες στους 40 βαθμούς ντάλα καλοκαίρι για να γεμίσουμε τη λαμαρίνα μας με βενζίνη. Μας πήραν πρέφα και μας εμπαίζουν ασύστολα
Μερικοί δεξιοί έχουν περισσότερο μίσος για το ΠΑΣΟΚ παρά αγάπη για την Ελλάδα.
31/07/2010 16:22

@“Ελβετέ Αναγνώστη” άντε ζήτα από τους Τούρκους να σου πουλήσουν την αντίστοιχη ΔΕΗ και την ΕΥΔΑΠ της βόρειας Κύπρου και θα πάρεις την απάντηση που σου ταιριάζει.
Ενας αναγνωστης
31/07/2010 15:29
@Αν που πουλήσουμε την ΔΕΗ σε Κινέζους θα τους αρέσει ; 31/7/2010 13:22: <<Η ενέργεια όπως και το νερό είναι πρωτίστως και πάνω από όλα δημόσια αγαθά. Ο έλεγχος των πηγών τους είναι αυτός που θεμελιώνει την εθνική κυριαρχία ενός λαού πάνω στην επικράτεια στην οποία βρίσκονται.>> Με ποια λογικη; Ποιος οριζει τι ειναι δημοσιο αγαθο; Απο που απορρεει η δημοσια ιδιοκτησια; Απο το νομιζουμε εγω κι εσεις; Και για να συνεχισω. Σε ενα κρατος, οπως ας πουμε η Ελβετια, η παροχη ηλεκρικου ρευματος, νερου, κλπ. εξασφαλιζεται απο ενα μειγμα κρατικων αλλα και ιδιωτικων επιχειρησεων. Οι μοναδες υδροηλεκτρικης παραγωγης, για παραδειγμα πανω απο το Meiringen ειναι ιδιωτικη εταιρεια, ενω η μοναδες τροφοδοτησης της Λουκερνης με νερο και ηλεκτρισμο ειναι της πολης και εχουν ταυτοχρονα και μετοχες ιδιωτικες. Νομιζετε εσεις οτι η παροχη ηλεκτρισμου, νερου, κλπ. στην Ελβετια ειναι χειροτερη απο αυτην στη Ελλαδα; Η μηπως η Ελβετια δεν εχει καλα θεμελιωμενη εθνικη κυριαρχια; Και μη μου λετε τωρα το γνωστο <<ναι, αλλα αυτοι εχουν λεφτα>>. Ξερετε γιατι εχουν λεφτα; Γιατι δεν τους ενδιεφερε και τοσο να δογματιζονται χωρις λογικες αποδειξεις, αλλα να σκεφτονται το πραγματικο συμφερον εξω απο θεοσταλτα δογματα. Τετοια πραγματα δεν τα σκεφτονται ουτε <<πατριωτικα>> ουτε <<κομματοιδεολογικα>> αλλα καθαρα.... πορτοφολιακα. Τα πραγματα αυτα δεν τα πραγματευονται αναλογα με το τι θεωρει ο καθενας τους ως <<κρατικο>> η <<ιδιωτικο>> επειδη ετσι του καπνισε, η επειδη θιγεται καποιο προσωπικο ιδανικο χωρις υλικο αντικρυσμα. Καθολικα <<διδαγματα>> περι κρατικης η ιδιωτικης περιουσιας δεν εχουν. Αυτα τα σκεφτονται αναλογα με την περιπτωση, αναλογα με τις εκαστωτε περιστασεις. Νομιζετε εσεις οτι για τετοια θεματα ειναι καλυτερα να κολλαμε σε κανονες <<για παση χρηση>> και να τους ακολουθουμε πεισματαρικα και ασχετα με τις περιστασεις, μονο και μονο επειδη ειναι <<κανονες>>; Ενταξει, αν ειναι ετσι τοτε το μονο που κανουμε ειναι να θελουμε να πιεσουμε την πραγματικοτητα να συμμορφωθει με τους <<κανονες>> μας. Και η πραγματικοτητα φυσικα χ*στηκε. Φυσικοτατα!
Θοικος
31/07/2010 15:16
Το προβλημα μας ειναι,το οτι γεμισαμε τα γραφεια με υπαλληλους,ου οι πιο πολλοι απ αυτους,δεν ξερουν δυστυχως,και πολλα πραγματα,αλλα τη ζημια την κανει το πληθος,που ειναι ασυλληπτο,για μια χωρα σαν την Ελλαδα, (και μη την συγκρινεται με τη Σουηδια η την Αυστρια,οπως βλεπω να κανουν διαφοροι ασχετοι,γιατι δεν συγκρινουμε τα ανομοια), με καμια εξαγωγικη δραστηριοτητα,και με αγροτικη παραγωγη,μονον για τις επιδοτησεις,που κι αυτες,θα σβυσουν. Που θα βρισκουμε λοιπον αυτα τα λεφτα,για να πληρωνουμε,τους στρατους αυτους των υπαλληλων,που ουτε τους χρειαζομαστε,ουτε μπορουμε να τους πληρωσουμε,με αποτελεσμα να παμε ολοι κατα διαολου,κανοντας δανεια επι δανειων; Για μενα,το μονο φαρμακο στο προβλημα που εχουμε,ειναι,ή μειωνει η κυβερνηση τους μισθους στο μισο,ή απολυει ενα πολυ μεγαλο κομματι απ αυτους.(Μπορει πχ,να απολυσει τον ενα συζυγο,αν και οι δυο,ειναι Δ. υπαλληλοι,ωστε να υπαρχει τουλαχιστον ενας μισθος μεσα στην οικογενεια). Διαλεγετε και παιρνετε. Αλλοιως,θα παμε ολοι στον πατο,αφου ποτε δεν θα φτανουν τα λεφτα να πληρωνονται,και αλλα δανεια,δεν μπορουμε να βαλουμε.
Η Γαλανόλευκη σημαία απορεί...by Παράγκας
31/07/2010 15:02
Ξυπνήστε Έλλη-νες καφέ φραπόγαλο (τι βάζουν μέσα;;; Βολευτίνη;;;) και φρεντοτσίνο-τάβλι-ουζάκι-παραλία).
Δημοσθρενης Μπογδης
31/07/2010 14:51
Κωστα Μανωλιδη ,
Καλωσορισες !
Φόν φούφουτος
31/07/2010 14:49
Δηλαδή εκτός από το Γκράντε ''μνημόσυνο'' θα υπογράφουν και μίνι? Καλά πάμε. Από υπογραφή Γκράντε ''μνημοσύνου'' σε υπογραφή μίνι ''μνημοσύνου''. Όσο πάει και μικραίνει το κάθε νέο ''μνημόσυνο''. Να δείς που το τελικό ''μνημόσυνο'' θα είναι το δικό μας. Συνταξιούχων, μισθωτων. Βλέπεις εκεί δεν χρειάζεται πολύ τρέξιμο και δουλειά για να εισπράξουν.
Παράγκας
31/07/2010 13:29
Τα Μνημόνια, τα "ψαλίδια" και τα "μαχαίρια" στους 300 (τριακοσίους) του "Ναού" της Δημοκρατίας και στον ατελείωτο κομματικό "στρατό" τους. Μακριά και αλάργα από τον Έλληνα Γηγενή Ιδιωτικό Υπάλληλο. Γκε γκε;;;;;;....Ως εδώ!!!...
Αν που πουλήσουμε την ΔΕΗ σε Κινέζους θα τους αρέσει ;
31/07/2010 13:22

Η ενέργεια όπως και το νερό είναι πρωτίστως και πάνω από όλα δημόσια αγαθά. Ο έλεγχος των πηγών τους είναι αυτός που θεμελιώνει την εθνική κυριαρχία ενός λαού πάνω στην επικράτεια στην οποία βρίσκονται.

Προτάσεις τους στυλ πουλήστε τα εργοστάσια της ΔΕΗ ανήκουν στην ίδια κατηγορία με προτάσεις του στυλ πουλήστε νησιά, πουλήστε τον Παρθενώνα( ή πουλήστε πετρελαιοπηγές αν είχαμε) κτλ.
Παράγκας(έλινα ιντιοτικό ιπάλιλο, στω απέραντο ατινανιστάν)
31/07/2010 13:17
Αντιπαραβολή και....ραντεβού στην επόμενη απογραφή, για....τους Πρωινούς ή Απογευματινούς ή Νυχτερινούς, άπιστους "Θωμάδες" και...ανεπίδεκτους μαθήσεως........"""Από τα στοιχεία της Ελληνικής Στατιστικής Αρχής που επεξεργάστηκε η ....Τάδε Bank. Σχετικά άρθρα προκύπτει ότι στο τέλος του 2009 ο συνολικός αριθμός των υπαλλήλων στο δημόσιο και ευρύτερο δημόσιο τομέα έφτασε σε 1.114.000 άτομα. Ειδικότερα: (*) Ο στενός δημόσιος τομέας (υπουργεία) απασχολεί: 518.031 άτομα. (*) Στα ΝΠΔΔ και ΝΠΙΔ ή άλλους δημόσιους οργανισμούς απασχολούνται 217.659 άτομα. (*) Στους ΟΤΑ και δημοτικές επιχειρήσεις απασχολούνται 136.263 άτομα. * Στις ΔΕΚΟ απασχολούνται 64.223 άτομα. (*) Στις κρατικές τράπεζες απασχολούνται 32.493 άτομα. (*) Σε επιχειρήσεις ελεγχόμενες από το Δημόσιο απασχολούνται 36.756 άτομα. (*) Οι κληρικοί ανέρχονται σε 8.622 άτομα."""" Θέλετε Πιο Λιανά, πιο Λαικά;;; Δηλαδή, Ό σ ο ι Π λ η ρ ώ ν ο ν τ α ι Από Το Κράτος, Από την "Κράτος Α.Ε.", δηλαδή, φτάνουν το 1.114.000(!!!!!!!!!!!!!!!)................Ο Ιθαγενής Γηγενής Ημεδαπός Έλληνας Ιδιωτικός Υπάλληλος...φταίει και του κουτσουρεύουν τα μισθοδοτικά και εργασιακά δικαιώματα!!!!!!!!!!!!!!
Αλεκος Παναγουλης
31/07/2010 12:40
Για να μην υπάρχουν περιθώρια παρερμηνειών ως προς τα όρια των παρεμβάσεων και το μόνιμο χαρακτήρα τους, γίνεται προειδοποίηση ότι οι διαρθρωτικές αλλαγές, παρά το θετικό τους ρόλο, δε θα έχουν άμεση θετική επίδραση στην ελληνική οικονομία. Για το λόγο αυτό η Κομισιόν, αφού επισημαίνει ότι τα δημοσιονομικά μέτρα που έχουν επιβληθεί για την περίοδο μέχρι το 2012 και στοχεύουν στη μείωση του ελλείμματος κάτω από το 3% έως το 2014, δε θα πρέπει να χαλαρώσουν μετά το έτος αυτό, γιατί πρέπει η Ελλάδα την επόμενη περίοδο και για πολλά χρόνια να έχει πλεονασματικούς προϋπολογισμούς, για να μπορεί να μειώσει το χρέος της.
acetop
31/07/2010 12:39
Δεν μπορώ να καταλάβω, για ποιό λόγο θα πρέπει να πουληθούν εργοστάσια και μονάδες της Δ.Ε.Η. για να ανοίξει η αγορά. Όποιος θέλει να μπει στο παιχνίδι της ενέργειας ας φτιάξει τη δική του μονάδα ή εργοστάσιο. Δηλαδή για να ανοίξει η αγορά στις κατασκευές θα πρέπει το Δημόσιο να πουλήσει ή δωρίσει καλύτερα το 40% των ακινήτων του; Ειλικρινά, δεν μπορώ να καταλάβω πως θα βοηθήσει την Χώρα μας το ξεπούλημα κάθε Δημόσιας επιχείρησης και περιουσίας. Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω το μέγεθος του ανθελληνισμού, τόσο του πολιτικού μας συστήματος όσο και των Μ.Μ.Ε., που με ένα στόμα μια φωνή συντάσσονται στα αντισυνταγματικά και φασιστικού χαρακτήρα μέτρα για την ανόρθωση της οικονομίας μας. Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω πως εμείς οι ανυπότακτοι Έλληνες έχουμε δεχθεί να καθίσει στο σβέρκο μας κάθε ασήμαντος – χαμηλόβαθμος υπαλληλίσκος του IMF, της ΕU. Ειλικρινά αναρωτιέμαι έως πότε!!!
Αλεκος Παναγουλης
31/07/2010 12:39
Η πρόκληση των εκπροσώπων των ευρωπαϊκών μονοπωλίων απέναντι στον ελληνικό λαό φθάνει σε τέτοιο βαθμό, ώστε υποστηρίζεται στην έκθεση της Κομισιόν ότι οι αποδοχές των Ελλήνων εργαζομένων αυξήθηκαν ...δυσανάλογα με των άλλων Ευρωπαίων την τελευταία δεκαετία, αλλά και δυσανάλογα με την παραγωγικότητα. Χωρίς ωστόσο να γίνεται καμία σύγκριση των ελληνικών μισθών με το μέσο μισθό της ΕΕ. Κατά συνέπεια, όπως σαφώς αναφέρεται, αντίστοιχα και με τη μείωση των μισθών του δημόσιου τομέα, οι μισθοί στον ιδιωτικό τομέα θα πρέπει να γίνουν πιο ευέλικτοι ώστε να επιτρέψουν τον περιορισμό του κόστους για μια εκτεταμένη χρονική περίοδο.
Δημοσθενης Μπογδης
31/07/2010 12:38
ΑΔΕΙΕΣ
Σε κάθε καλά η λιγότερο οργανωμένη Κοινωνία υπάρχουν οι άδειες.
Άδειες για Διακοπές από την εργασία . Άδειες οδήγησης τροχοφόρων , άδειες οπλοφορίας ,άδειες για μια συγκέντρωση του πλήθους που παρακωλύει το υπόλοιπο πλήθος από την ελευθερία του να διακινείται . Άδειες , άδειες , άδειες που παρέχονται από την κοινωνία , το κράτος , όχι σαν δικαιώματα αλλά σαν προνόμια .

Δεν είναι δικαίωμα κανενός Έλληνα πολίτη π.χ. να οπλοφορεί και κάπου – κάπου να πυροβολεί και να σκοτώνει συνάνθρωπους του , σαν στην Άγρια Αμερικανική Δύση των ταινιών του Τζον Γουαεην .

Είναι προνόμιο όμως κάποιου με σοβαρές τις φρένες και εξακριβωμένες σοβαρότερες απειλές για τη ζωή του να οπλοφορεί για την ατομική του ασφάλεια .
Κάπως έτσι δίδοντα αυτού του είδους οι άδειες για οπλοφορία και είναι στην διάθεση της οργανωμένης πολιτείας να της πάρει πίσω ,όταν δεν πληρούν τον σκοπό , την αποστολή και το όφελος της κοινωνίας.
Το ίδιο γίνεται με την άδεια οδήγησης παντός τροχοφόρου και να γιατί χρειάζονται οι ανακλήσεις μερικές φορες , η οι επανεξετάσεις για την ικανότητα του οδηγού: Για την προστασία του Κοινού .
Ο Publics Cornelius Tacitus ( 56 – 117 Μ.Χ. ) είπε << Άδεια είναι δεν είναι αυτό που οι ανόητοι ονομάζουν Ελευθερία ! >>

Για όσους δεν έπιασαν το υπονοούμενο , λέω στους κύριους Νταλικέρηδες και τους Βυτιομεταφορεις που φωνάζουν ότι είναι νοικοκυραίοι πως και εγω είμαι νοικοκύρης και θέλω μια άδεια για μεταφορές .
Αυτοί την πήραν τσάμπα , η σπεκουλάρισαν και την αγόρασαν ( παράνομα η νομιμοτυπα από τους ήδη ευεργετηθείς με κάποιο πονηρό σκοπό εκ μέρους της Χούντας ) .

Ανακαλέστε κύριοι της Κυβέρνησης όλες της άδειες Δημοσίας Χρήσης μεταφορών και δώστε από την αρχή σε όλους όσους ζητούν , πληρούν τις προϋποθέσεις που βάζει η πολιτεία και πληρώνουν τα νόμιμα τέλη .
Τα προνομία δεν είναι μοναχά για τους κοιλαράδες !

Δ.Μ. 31/7/10 12:35
Αλεκος Παναγουλης
31/07/2010 12:38
Εχοντας ως δεδομένο ότι κάθε άλλο παρά μειώσεις τιμών στα προϊόντα λαϊκής κατανάλωσης θα υπάρξουν, και προκειμένου να μειωθεί ο πληθωρισμός που η ίδια η κερδοφορία του κεφαλαίου γεννάει, προτείνεται το εξοντωτικό για τα ήδη εξαθλιωμένα λαϊκά εισοδήματα όπλο της παραπέρα μείωσης της εσωτερικής ζήτησης, δηλαδή κι άλλο μαχαίρι στα λαϊκά εισοδήματα, ώστε όχι μόνο να μη θιγούν τα κέρδη των καπιταλιστών, αλλά και να ενισχυθούν εν μέσω κρίσης και να φτωχύνει κι άλλο ο λαός. Οπως επισημαίνεται, τα μέτρα αυτά της μείωσης της ζήτησης μέσω περικοπών μισθών - συντάξεων, αλλά και μέσω περικοπών των δημοσίων δαπανών, δηλαδή περικοπές σε Υγεία, Παιδεία, Πρόνοια κλπ. θα είναι κρίσιμα για να μειωθεί ο πληθωρισμός.
Αλεκος Παναγουλης
31/07/2010 12:37
Τη φορά αυτή, η νέα σφαγή μισθών και συντάξεων προτείνεται στο όνομα της αντιμετώπισης του πληθωρισμού, ο οποίος προβλέπεται τους επόμενους μήνες να φθάσει το 6% και ώστε αυτός να μειωθεί έως το 1-1,5%, αλλά και της ...ανταγωνιστικότητας. Μέσω της έκθεσης, γίνεται σαφές ότι ο χρονικός ορίζοντας ξεπερνάει κατά πολύ την τριετία 2010-2012, αφού οι Βρυξέλλες εκτιμούν ότι ανάπτυξη θα υπάρξει μετά το 2012 και αυτό εφόσον τηρηθεί με σιδηρά πειθαρχία το μνημόνιο της ελληνικής κυβέρνησης με την ΕΕ και το ΔΝΤ.
Αλεκος Παναγουλης
31/07/2010 12:26
Τράπεζες: Η έκθεση της τρόικας αναμένεται να έχει και συστάσεις για συγχωνεύσεις και εξαγορές, φωτογραφίζοντας δηλαδή την παραπέρα ιδιωτικοποίηση στην Αγροτική Τράπεζα και το Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο. Η έκθεση της τρόικας θα αποδίδει εύσημα στην κυβέρνηση ΠΑΣΟΚ για τη εφαρμογή των σαρωτικών αντιλαϊκών μέτρων και του χρονοδιαγράμματος. Σ αυτό το πλαίσιο η κυβέρνηση θεωρεί απόλυτα δεδομένη την εκταμίευση της δεύτερης δόσης (9 δισ. ευρώ) από τα τοκογλυφικά δάνεια που επίσης τα φορτώνουν στο λαό.
Αλεκος Παναγουλης
31/07/2010 12:24
ΟΣΕ: Τα φιλέτα του οργανισμού παραδίδονται σε ιδιωτικά κεφάλαια, στρατηγικούς επενδυτές. Στο δημόσιο μένουν αμανάτι τα τραπεζικά δάνεια ύψους 7,5 δισ. που πήρε ο οργανισμός για την ανάπτυξη των υποδομών.
Αλεκος Παναγουλης
31/07/2010 12:23
Το παρακάτω απόσπασμα από τη χτεσινή συνέντευξη του απερχόμενου διοικητή του ΙΚΑ Θ. Αμπατζόγλου (στον Αθήνα 9,84) είναι εξαιρετικά αφιερωμένο στον υπουργό Εργασίας. Το κράτος - είπε - πρέπει να πληρώνει το 1% του ΑΕΠ για τον κλάδο σύνταξης, δηλαδή πρέπει να καταβάλει το 2010, 2 δισ. 450 εκατομμύρια ευρώ. Επίσης, πρέπει να καταβάλει και 750 εκατομμύρια ευρώ για τον κλάδο υγείας. Από αυτά τα 750 εκατομμύρια ευρώ του κλάδου υγείας δεν καταβάλλει, όχι μόνο φέτος, ούτε πέρυσι, ούτε τα προηγούμενα χρόνια... Τελικά, οι συνολικές οφειλές του ελληνικού δημοσίου προς το ΙΚΑ είναι 10 δισ. ευρώ. Εάν αυτά τα λεφτά υπήρχε ένας τρόπος να καταβληθούν έστω και τμηματικά, σταδιακά - διότι είναι ένα τεράστιο νούμερο - πιθανότατα δεν θα χρειαζόταν να ληφθούν και μια σειρά από αυστηρά μέτρα στον τομέα των συντάξεων. Μήπως μετά από αυτό, ο Α. Λοβέρδος θα βάλει λουκέτο στο κράτος που δεν πληρώνει τα χρέη του προς το ΙΚΑ, όπως με κωμικό τρόπο απειλούσε προχτές στη Βουλή ότι θα κάνει με τους οφειλέτες των Ταμείων, μεταξύ των οποίων και οι πρώην ΔΕΚΟ; Καραγκιοζιλίκια.
Αλεκος Παναγουλης
31/07/2010 12:21
Μόνο το τελευταίο δεκαήμερο, ήρθαν στο φως της δημοσιότητας τέσσερις περιπτώσεις όπου κόπηκε η παροχή του νερού και ρεύματος σε οικογένειες που είτε οι γονείς ήταν άνεργοι είτε απλήρωτοι συμβασιούχοι, επειδή δεν κατάφεραν να πληρώσουν τους λογαριασμούς τους λόγω έλλειψης χρημάτων. Είναι φανερό ότι στο άμεσο μέλλον, καθώς θα ξεδιπλώνονται τα μέτρα του μνημονίου και θα προστίθενται νέα, ολοένα και περισσότερες λαϊκές οικογένειες δε θα έχουν τη δυνατότητα να πληρώσουν το νοίκι, το φως, το νερό, το τηλέφωνο, το πετρέλαιο θέρμανσης, τα τροφεία στον παιδικό σταθμό, ακόμα και τα στοιχειώδη ψώνια στο σούπερ μάρκετ. Τα συνδικάτα, οι φορείς του μαζικού λαϊκού κινήματος αναλαμβάνουν πρόσθετα καθήκοντα το επόμενο διάστημα. Ηδη το στίγμα δόθηκε. Οι δυναμικές παρεμβάσεις των Γραμματειών του ΠΑΜΕ στις περιοχές της Πάτρας και του Μενιδίου, με τις οποίες επετεύχθη άμεση επανασύνδεση στα εν λόγω νοικοκυριά αποτελεί τον μπούσουλα αντιμετώπισης τέτοιων καταστάσεων. Κατέδειξαν με εμφαντικό τρόπο πως τέτοιου είδους περιστατικά μπορούν να αντιμετωπιστούν με την οργανωμένη δράση. Πρέπει να γίνουν συλλογική υπόθεση του λαϊκού, του ταξικού κινήματος με την ένταξη και συμμετοχή όλων των ανθρώπων του μόχθου. Οι χιλιάδες λαϊκοί άνθρωποι, που περνούν απότομα στη φτώχεια και την ανέχεια, και αυξάνονται ραγδαία, πρέπει να συστρατευτούν με τις ταξικές δυνάμεις στο κίνημα, τον οργανωτή του αγώνα τους, ώστε αυτός να καταγράψει άμεσα αποτελέσματα και, ταυτόχρονα, να ανοίξει δρόμους για πιο βαθιές αλλαγές. Οι προϋποθέσεις υπάρχουν..
ΠΙΣΤΙΑΝΟΣ
31/07/2010 12:09
Επιτέλους ανοίξτε τα κλειστά επαγγέλματα και ιδιαίτερα των δικηγόρων και των συμβολαιογράφων. Τόσα χρόνια κοροϊδία αμάν πιά. Έχουν δημιουργηθεί τέτοιες συντεχνίες που είναι συμμορίες σκέτες. Εχουν φθάσει στο σημείο να είναι οι δυνάστες του Ελληνικού λαού.
ΚΟΣΜΑΣ
31/07/2010 11:59
Αν σου βαστάει Πάγκαλε μη συμμορφώνεσαι. χοχοχο
fchris
31/07/2010 11:59
Μου αρεσε το παραμυθι της κυβερνησης οτι θα μας βοηθουσαν οι εταιροι μας μεσω ΕΚΤ και οτι το ΔΝΤ θα ειχε συμβουλευτικο χαρακτηρα.ως ποτε θα μας κοροιδευουν.γιατι θελουν τιμιους πολιτες οταν αυτοι τα παραδειγματα κανουν ακριβως το αντιθετο.ασ μας πουν την αληθεια οτι πτωχευσαμαι.ειδαλως ας παρετηθουν και να εγκατασταθουν στη βουλη η τροικα.ξαναγιναμαι ραγιαδες παλι.και δυστηχως δεν υπαρχουν ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΙΔΕΣ ΣΗΜΕΡΑ
Nέα Βαρβαρότητα
31/07/2010 11:56
Προς την κυβέρνηση των μνημονίων. Τουλάχιστον, αξιότιμοι κύριοι, μην κάνετε τον κόπο να μας πείτε ότι ΔΕΝ θα χρησιμοποιήσετε ΔΕΝ σαν αυτά που χρησιμοποίησε ο κ.Α.Λοβέρδος και τα οποία όχι μόνο χρησιμοποίησε αλλά τα πολλαπλασίασε. Δυστυχώς για τον ταλαίπωρο Ελληνικό Λαό, τον Λαό που ζήτησε να απαλλαγεί από ένα δυνάστη και έφερε έναν άλλο. Όσο σκληρά μέτρα και αν λαμβάνετε, όσο μας έχετε στην ανέχεια, ένα να ξέρετε.Παρότι ζούμε σε καθεστώς αναξιοπρεπούς διαβίωσης, έχουμε αξιοπρέπεια ως άνθρωποι και στις επικείμενες αυτοδιοικητικές εκλογές θα δείτε το αποτέλεσμα. Λυπάμαι για την επιλογή μου και χαίρομαι για την επιλογή μου του Νοέμβρη.
ΠΑΠ
31/07/2010 11:23
Παπανδρέου από την στιγμή που σε επαινούν οι Μίχαλοι και οι Δασκαλάκιδες δες αν έχεις ακόμα στήριγμα σε αυτούς που σε ψήφισαν.
fgh
31/07/2010 11:20
Υπαρχει ΟΡΓΑΝΩΣΙΣ. Επιτελους η ΕΛΛΑΣ μπηκε σε ΕΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ για ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ τουλαχιστον οσο την ΞΕΡΩ ΕΓΩ.
Τάσος Μαντέλης
31/07/2010 10:59
Να υποθέσω οτι οι αυξήσεις στα τιμολόγια του ρεύματος θα συνεπιφέρουν την... πτώση των τιμών διά της εις άτοπον απαγωγής,ή,αν μη τι άλλο,θα συντελέσουν στην αποκολοκυνθοποίηση των υπερήφανων διασωζόμενων υπηκόων.Αμ πως και άφεριμ.
Ελληνάρας
31/07/2010 10:33
Θεωρώ βλακία την περικοπή μισθών γιατί θα πατώσουμε πιο γρήγορα ..

Υπάρχουν τρόποι για το μάζεμα χρημάτων όχι όμως από την απόλυα των μισθών.....
ΝΕΣΤΩΡ
31/07/2010 10:31
Κ-----παιδα, ανυπόληπτα υπαλληλάκια της τροϊκας στα σπίτα σας τις μαγκιές! Εδώ είναι Ελλάδα!
γαυρος
31/07/2010 10:21

το μεγάλο φαγοπότι τώρα αρχίζει

οι περιούσιοι θα τα αγοράσουν όλα

και μεις θα ήμασθε οι υπηρέτες των.
ξυπνα ελληνα
31/07/2010 09:54
κατω τα χερια απο τον δημοσιο πλουτο την περιουσια ολων των ελληνων! 300 ζωα κοιτανε σαν χανοι τους τραπεζιτες και το κεφαλαιο να βαζουν χερι στο κοινωνικο κρατος! σκατα στον ταφο σας! που ουτε για αυτο δεν ειστε! αχρηστοι κοπριτες!
ΚΟΣΜΑΣ
31/07/2010 09:47
Γιατί -αφού πλεον αυτοί κυβερνούν- δεν περικόπτουν και την κατ ευφυμισμό κυβέρνηση ΠΑΣΟΚ? Και αφού το ΣΥΝΤΑΓΜΑ το αντικατέστησαν με το ΜΝΗΜΟΝΙΟ, και νομοθετούν αυτο΄πι, γιατί παρακαλώ δεν περικόπτουν και τη ΒΟΥΛΗ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ? Δεν αστειεύομαι καθόλου αλήτη Παπανδρέου
Ξενοφών
31/07/2010 09:37
Αναρωτηθήκαμε ποτέ γιατί η παρούσα κυβέρνηση και τα υπαλληλάκια της τρόικας έχουν την λύση στο τσεπάκι; Υπάρχουν αποδείξεις για πετυχημένη έκβαση του εγχειρήματος στο παρελθόν; Πέτυχαν κάτι ποτέ οι κυβερνήσεις του ΠΑΣΟΚ; Εξασφάλισαν υγεία, παιδεία, εργασία και ασφάλεια στον Έλληνα; Στις ευρωπαϊκές χώρες η παιδεία, η υγεία και η εργασία βρίσκονται σε καλύτερο επίπεδο λόγω παλαιότερων τακτικών και πολιτικών αλλά και αυτά τα κάστρα τα βλέπουμε τώρα να πέφτουν με την επέμβαση των αγορών, των αξιολογικών οίκων και των χαρτογιακάδων που εργάζονται εκεί... Πού είναι το πετυχημένο έργο της Ευρωπαϊκής Ένωσης; Τι εξασφάλισε στους πολίτες των χωρών που την απαρτίζουν πέρα από ακρίβεια, ανεργία και πτώση του βιοτικού επιπέδου; Γιατί λοιπόν παίζει η Ελλάδα τον ρόλο του πειραματόζωου αυτή την περίοδο; Και γιατί πρέπει να τον παίξει για τα επόμενα 2-3 χρόνια, μέχρι δηλαδή τις επόμενες βουλευτικές εκλογές; Δεν είναι παράλογα όλα αυτά;
Δημοσθενης Μπογδης
31/07/2010 09:29
Φίλε Ροδανθε ,
Πολύ σωστά θέτεις το θέμα των Δικηγορών και των κατά τόπους συλλόγων τους . Λες και οι νόμοι για τον Νομό Κοζάνης είναι διαφορετικοί από αυτούς της Αχαΐας.
Αλλά και οι Συμβολαιογράφοι , μπορείς να μου εξηγήσεις τι χρειάζονται ; Τόσο ανίκανους Δικηγόρους έχουμε που να μη μπορούν να συντάξουν ένα πωλητήριο ενός ακινήτου ! ενώ το << γνήσιο της υπογραφής >> που είναι και η όλη υπόθεση σε οπουδήποτε συμφωνητικό μπορεί να επιβεβαιώνει ο κάθε αρχιφύλακας υπηρεσίας του οποιουδήποτε Αστυνομικού Τμήματος .
Τα δε υποθηκοφυλακεία ανά την επικράτεια τι τα θέλουμε ;

Αν διαβάσεις ένα πωλητήριο , θα δεις ότι ο/η τεμπελχανά(ου)ς συμβολαιογράφος κάνει , ξεπατικωτη το προηγούμενο και καταναλώνει τις μισές σελίδες να περιγράψει την ιδιοκτησία του γραφείου του .
Άσε που με την δική του σφραγίδα συμβάλει στην εξαπάτηση της εφορίας !
Το τίμημα είναι τόσο, λέει το συμβόλαιο , αλλά εδόθη στον δικαιούχο εκτός … του συμβολαιογραφικού μου γραφείου !

Για να συνταθεί ένα πληρεξούσιο τι χρειάζεται ο συμβολαιογράφος να πιστοποιήσει , ότι αναθέτω στην κουμπάρα μου να με εκπροσωπήσει στην γενική συνέλευση της πολυκατοικίας μου ,και να πάρει το συστημένο γράμμα από το ταχυδρομείο ; Δεν αρκεί η πιστοποιημένη μου υπογραφή ;
Τέλος ,υπάρχει ξετσιπωσιά στην ομάδα τους , η είναι η ιδέα μου παρμένη από την στάση που έδειξαν μεταξύ άλλων στο πως αντιμετώπισαν το μέλλος της συντεχνίας τους αυτής που ακούει στο όνομα κ. Πελεκη-Βουλγαρακη ! Γυναίκα εν ενεργεία Υπουργού , γίνεται Εθνική Συμβολαιογράφος με σωρεία των συμβολαίων που συντάσσει για να πουληθούν Συμφέροντα Δημοσίου !

Για το γνήσιο της υπογραφής και της αηδιαστικής μου διάθεσης για τέτοια σκουπίδια !
Έλλην πολίτης
31/07/2010 08:59
Τώρα αρχίζουν τα δύσκολα! Θα γυρίσουμε στον φωτισμό με λάμπες πετρελαίου (δεκαετία 1950).
palitaidia
31/07/2010 08:39
Βρε τον Προβόπουλο.......υπάρχει μια παροιμία........πως την λένε.........α!!!!!!!!!!!!!!!!!!!όπου πανηγύρι και χαρα η Βασίλω πρώτη...... Δεν αρκέστηκες βλέπω στα 800χ που πήρες από τους Γάλλους.......

όλες οι τελευταίες ειδήσεις