Οι ειδικοί συμβουλεύουν

Οι επιστήμονες λύνουν τις απορίες των αναγνωστών

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 28/06/2010 07:00 |
 Οι ειδικοί συμβουλεύουν
Ασφαλιστικό 2010 Ο ΧΡΟΝΟΣ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΝΤΑΞΗ Γεννήθηκα 8/7/1959. Από 1/8/1980 έως 15/10/1980 έχω ημερομίσθια 72 (μεικτά). Από 24/8/1981...
Γίνετε Συνδρομητής
Μπουντουτσίδης Δημήτρης
17/11/2010 10:49
Είμαι 60 ετών, γεννημένος τον 4ο μήνα του 1950, εργάζομαι από τον Μάιο του 1975 έως και σήμερα, θα μου λείπουν ορισμένα ένσημα μέχρι 31-12-2010 με αποτέλεσμα να μη θεμελιώνω δικαίωμα πλήρης σύνταξης και θα ήθελα να μάθω. Εάν τα λίγα ένσημα που μου λείπουν, αγοράσω τον στρατό μέχρι 31-12-2010, δικαιολογώ και θεμελιώνω το συνταξιοδοτικό δικαίωμα για πλήρη σύνταξη μέχρι 31-12-2010;. Δηλαδή κλειδώνω όπως το αναφέρετε και εσείς στην εφημερίδα σας, τα σημερινά όρια ηλικίας και μπορώ να παραμείνω στην εργασία μου όσο χρόνο επιθυμώ χωρίς δυσμενείς συνέπειες;. Σημειώνω ότι είμαι παντρεμένος με τρία ενήλικα παιδιά και η γυναίκα μου εργάζεται.

Δημήτρης Μπουντουτσίδης
17-11-2010
ΚΑΛΠΑΚΙΔΗΣ ΚΥΡΙΑΚΟΣ
03/11/2010 12:27
Συγχαρητήρια για την πληροφόρηση.
Είμαι γεννημένος το 1952,ασφαλισμένος στο ΤΕΒΕ ως ελέυθερος επαγγελαμτίας-ηλεκτρονικός από το 9/1979, πότε μπορώ να βγώ στην σύνταξη πλήρη ή μειωμένη. έχω το 2004 εξαγοράσει την στρατιωτική μου θητεία 28 μήνες.Επίσης εργαζόμουν χωρίς ένσημα από το 1977 με άδεια άσκησης επαγγέλματος.

Σας ευχαριστώ
ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΚΟΤΙΔΑΣ
18/09/2010 23:11
Αγαπητέ κύριε, ειμαι 56 χρονων, εχω 30 χρονια ασφαλισμένος στό ΤΑΠΟΤΕ, καί ενα χρόνο στο ΙΚΑ. Η γυναίκα μου εχει αναπηρία 67% καί εχω 3 παιδια όταν είχα 25 χρονια υπηρεσία τό ένα ήταν ανήλικο. Εχω υπηρετήσει 28 μηνες στρατό. Πότε μπορώ να πάρω σύνταξη έστω καί μειωμένη; Ευχαριστώ
ΜΑΙΡΗ ΚΑΤΣΙΛΟΥΛΗ
15/09/2010 14:23
Καλησπέρα σας,

θα ήθελα να σας ρωτησω εαν δικαιουμαι σύνταξη λόγω ανήλικου τέκνου.Εχω ένσημα εδω και 27 χρόνια,πτυχίο ανώτατης σχολής,δεν έχω ένσημα από την περίοδο της λοχείας και δεν γνωρίζω τι σημαινει κριβώς η''''θεμελίωση δικαιώματος σύνταξης''''. Εχω γενηθει το 1962 και με ενδιαφέρει ακόμα και αν μπορω να εξαγοράσω ,αν γινεται,κάποια χρόνια.

Ευχαριστώ εκ των προτέρω
ΓΕΛΑΝΤΑΛΗ ΦΡΑΝΤΖΕΣΚΑ
15/09/2010 13:53
Καλησπέρα σας.
Είμαι γεννημένη το 1959.Εχω ένσημα απο το 1978 εως σήμερα
με 6 χρόνια διακοπής,διότι γέννησα το 1980 μπήκα στο ταμείο άνεργίας & μεγάλωσα το παιδί μέχρι τα 3 του έτη.Το ίδιο έκανα και στο 2ο παιδί το 1986.Ολα τα ένσημα είναι ΙΚΑ ΕΤΑΜ(8,400)
Μπορώ να εξαγοράσω κάποια χρόνια;Με το νέο νομοσχέδιο ισχύει η ηλικία 55 έτη μειωμένη σύνταξη;Πρέπει να κάνω κατι πρίν το 2011 για να μην χάσω την θεμελίωση δικαιώματος σύνταξης;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
ΒΑΣΩ ΔΙΓΕΝΗ
10/08/2010 20:53
Είμαι 61 ετών, τα συμπληρώνω τον Νοέμβριο. Έχω 1.550 ένσημα στο ΙΚΑ και είμαι ασφαλισμένη στο ΤΕΒΕ απο τον Οκτώβριο του 1981 μέχρι και σήμερα! Δηλαδή έχω 34 έτη διαδοχικής ασφάλισης. Η έναρξη της επιχείρησης μου, ήταν το 1979. Πότε μπορώ να πάρω σύνταξη? Και άν υπάρχει η δυνατότητα της εξαγοράς των 2 ετών απο την κανονική έναρξη του 1979, έως το 1981, και τι ισχύει με τα πλασματικά χρόνια? (Eχω 2 παιδιά γεννημένα το 1974 και το 1976)

Ευχαριστώ έκ των προτέρων
Μαρία Λαδάκου
29/07/2010 13:47
Καλησπέρα,

είμαι γεννημένη το 1960 (50 χρονών), έγγαμη με 2 παιδιά

έχω δέκα έτη στο ΙΚΑ (1979-1989)
και έκτοτε είμαι δημόσιος υπάλληλος (1989 εως σήμερα)

Συνέπως, συμπλήρωσα 25ετία και θεμελίωσα δικαίωμα σύνταξης το 2004 ? (δεν είχα ανήλικα τέκνα το έτος αυτό)

Πότε θα συνταξιοδοτηθώ? Με τα παλιά όρια ηλικίας ή τα νέα?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Ελισσάβετ Μ.
16/07/2010 12:01
Καλημέρα σας.

Είμαι 45 ετών, έχω ένσημα 20 ετών στο ΙΚΑ και έχω ανήλικο παιδί (11 ετών). Με τον παλιό νόμο στα 50 μου έβγαινα σε πρόωρη σύνταξη και στα 55 με πλήρη.

Θα ήθελα να ρωτήσω πότε μπορώ να βγω σε σύνταξη με τον νέο νόμο και τι ισχύει. Επίσης τι εννοούν όταν λένε "θεμελιώνω σύνταξη" ?

Ευχαιρστώ πολύ.
Γιώργος
15/07/2010 16:09
Καλησπέρα, αν και το έχω ψάξει κάπως το θέμα ρωτάω αν αυτό που έχω σκεφτεί είναι σωστό. Ετών 59 απο τον Απρίλιο (Γεννημένος Απρίλιο του 1961) Ένσημα 9800 περίπου μέχρι τον Απρίλιο Ένα ποσοστό αυτών είναι βαρέα αλλά δεν είναι πολλά (περίπου 1600) οπότε μάλλον αυτές οι παραπάνω εισφορές θα πάνε για μια τυχόν προσαύξηση λέμε τώρα. Χρόνος δυνατότηας αναγνώρισης στρατιωτικού 26 μήνες (δλδ σε ένσημα 780 = 26*30 αφού όπως λέει το site το ΙΚΑ ο κάθε μήνας στρατιωτικού δίνει 30 ημέρες πλασματικού χρόνου) Όποτε λέω ή στο τέλος του χρόνου καταθέτω για σύνταξη μέ όσα ένσημα έχω έστω 10000 και εξαγοράζω τον στρατό οπότε καλύπτω τα 10500 που θέλει τουλάχιστον για φέτος και αφού έχω συμπληρώσει το 58ο έτος ή βγαίνω του χρόνου οπότε θα είμαι 60 τον Απρίλιο με 10200 ένσημα την εξαγορά των 780 που μου δίνει ο στρατός οπότε καλύπτω τα 10800 που θέλει του χρόνου και έχω φυσικά καλυμένη την ηλικία του 59ου έτους...και ο λόγος που σκέφτομαι το δεύτερο αν όλα παν κατ'' ευχήν είναι για να μαζέψω το ποσό κτλ γιατί υπάρχουν και κάποια άλλα έξοδα οικογενειακά για την εξαγορά ώστε να γίνει εφ απαξ η καταβολή και να κερδίσω την έκπτωση του 30% που θα δίνουν του χρόνου σε περίπτωση εφ'' απαξ καταβολής..αυτό μου έχει πει ο γιος μου που έχει τελειώσει λογιστική απο ότι έχει διαβάσει απο το ικα και άλλες πηγές. Τα υπολογίζουμε καλά? Ευχαριστώ!!!
ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΤΖΑΝΟΠΟΥΛΟΣ
14/07/2010 16:52
Είμαι ασφαλισμένος στο ικα (ιδιωτικός τομέας) απο το 1972.το 2011 θα ειμαι 56 χρονών και θα εχω 10560 ένσημα.ποτε θα μπορέσω να βγώ στην σύνταξη?επισης μπορω το 2011 να εξαγοράσω τα ένσημα του στρατου και να βγω χωρίς όριο ηλικίας?
Ηλιας Βελωνης
13/07/2010 22:03
Κολλαω ενσημα απο το 1971 εως τον Οκτωβριο του 2011,συμπληρωνω 11.100 ενσημα,ολα στο ΙΚΑ σε ηλικια 54 ετων. Θα εβγαινα με ανεξαρτητου οριου με 37 ετη. Τι ισχυει στην περιπτωση μου σημερα?
Φ. Λ.
12/07/2010 14:07
Τον Αύγουστο του 2011 συμπληρώνω 37 έτη όλα στο ΙΚΑ, Θα είμαι 56 ετών και θελω να σας ρωτήσω πότε μπορω να βγω στη σύνταξη με το νέο ασφαλιστικό νόμο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Με εκτιμηση.

Φ.Λ.
ΤΖΗΚΑ ΒΑΣΙΛΙΚΗ
12/07/2010 13:43
Γεννηθηκα 23-4-1959.....απο το 1978 εχω 8700,ενσημα στο ΙΚΑ........ επισης και σημερα και στα 55 θα εχω ανηλικο παιδι......... εχω 2 παιδια.......... ποτε μπορω να παω για συνταξη σημερα στα 51 με μειωμενη η στα 55 με κανονικη θα μπορω βεβαια στα 55.......επισηςποσα λεφτα θα παιρνω συνταξη μειωμενη...... σημερα ο μισθος μου ειναι 1756 μικτα ...........στα 55 ποσο παραπανω θα εινια η συνταξη αν μπορω να παω σε συνταξη τοτε..........σας ευχαριστω εκ των προτερων............περιμενω με αγωνια
ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΜΠΟΥΡΛΕΤΟΣ
11/07/2010 11:53
εμαι ασφλισμενοs απο 26/05/1969 εχω τωρα 10500 ενσημα δουλευω στον ιδιοτικο τομεα.χω επισηs 30 μηνεs στρατο καιεχω επισηs 24 μηνεs επιδοτουμενη ανεργια.ποτε μπορω να συνταξιοδοτηθω
ΤΑΝΙΑ ΒΟΓΙΑΤΖΗ
10/07/2010 20:43
Η μητερα μου ειναι 53 χρονων και εχει 9000 ενσημα βαρεα και ανθιυγεινα του ΙΚΑ.Την πιανει το καινουργιο ασφαλιστικο νομοσχεδιο ή θα βγει στα 55 της χρονια?
Δημητρης Κονακας
03/07/2010 12:45
Είμαι 51 χρονών και συμπληρώνω τον Σεπτεμβριο του 2010 10500 ένσημα,τον Σεπτεμβριο του 2012 θα εχω 11100,υπαρχει περιπτωση να παρω το 2012 σύνταξη? και αν οχι που παω στα 58 η 60?Ευχαριστω.
αναστασια
02/07/2010 11:47
εργαζομαι απο το 1978 γεννηθηκα το 1961 και εχω 9100 ενσημα απο αυτα 6600 ειναι βαρεα ποτε βγαινω στη συνταξη
κατσαιτης παναγιωτης
01/07/2010 17:13
εμαι 54 ετων και εχω 35 χρονια δουλειας στον ιδιωτικο τομεα και10500 ενσημα.σε δυο χρονια θα εχω 11100.ποτε βγαινω στην συνταξη;με πιανει ο νεος νομος; ευχαριστω εκ των προτερων
ΣΕΡΕΤΗ ΜΙΡΕΛΛΑ
01/07/2010 12:30
Έχω γεννηθεί 28 Σεπτεμβρίου 1965. Εργάστηκα συνεχόμενα στον ίδιο εργοδότη (ξένη τράπεζα), από τον Ιανουάριου 1987 έως τον Αύγουστο 2005. Συμπλήρωσα συνολικά ένσημα ΙΚΑ-ΕΤΑΜ 5,565 από το 2005 πριν ψηφιστεί ο νόμος Πετραλιά. Δεν ξαναεργάστηκα από το 2005. Έχω 2 ανήλικα τέκνα, το πρώτο γεννημένο 4 Απριλίου 1995 και το δεύτερο γεννημένο 18 Αυγούστου 2001. Το 2015 γίνομαι 50 ετών και το τέκνο μου θα είναι ανήλικο και το πρώτο παιδί πιθανότατα θα σπουδάζει. Δικαιούμαι μειωμένη σύνταξη όπως ίσχυε πριν ψηφιστεί ο νόμος Πετραλιά στα 50 μου χρόνια; Ή δικαιούμαι ολόκληρη στα 55 μου το 2020 με εξασφαλισμένη την ανηλικότητα του τέκνου μου στα 50 μου; Η μήπως δεν δικαιούμαι τίποτα και θα συνταξιοδοτηθώ αναλογικά; Και τί γίνεται με την επικουρική; Ευχαριστώ.
Πανέρης Γιωργος
30/06/2010 12:15
θ ηθελα να μαθω ποτε μπορω να βγω σε συνταξη
! γεννηθηκα τον Σεπτεμβριο του 1950
Εργασθηκα απο το 1978 μεχρι το 1982 στον ιδιωτικο τομενα και εχω ανσημα για 4 χρονια 10 μηνες και 18 ημερες
Στις 17 νοεμβριου 1983 διοριστηκα στο δημοσιο ΠΕ2 οπου και υπηρετω μεχρι σημερα
Εχω υπηρετησει στο στρατο γαι 28 μηνες
Με οσαο ανακοινωθηκαν στο νεο ασφαλιστικο του δημοσιου θα ηθελα να με πληροφορησετε ποτε θεμελιωνω διακιωμα γαι συναταξιοδοτηση και αν μπορω να αναγνωρισω σαν συνατξιμα τα χρονια στρατιωτικης θητειας και ασφαλισης στοο ΙΚΑ
Ευχαριστω
Γ Πανέρης
Δ.Ν
29/06/2010 19:26
Το 2011θα ειμαι 50 ετων με ανηλικο εργαζομαι απο το1981 -4/2005 στο ικα(6700) και απο το 5/2005 εως σημερα εχω ΟΑΕΕ θα μπορω να παρω μειωμενη συνταξη η θα πρεπει να περιμενω μεχρι τα 65 που θα εχω 45 χρονια ασφαλισης ?






















ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΟΝΑΚΑΣ
29/06/2010 15:06
Γιατί αφήνει ανεπηρέαστους τους πριν το 1983 ασφαλισμένους του Δημοσιου,ΔΕΚΟ,Τραπεζες,Δημοσιογραφους,το νομοσχέδιο με 35 ετη χωρίς όριο ηλικίας? Γιατι δεν βάζει μια διάταξη για τους πριν το 1983 στο ΙΚΑ να βγαίνουν με 40 χρόνια ασφάλισης χωρις πλασματικά χρόνια και χωρίς οριο ηλικίας. Στα στατιστικά στοχιεία που ειδα, με 37 χρόνια εβγαιναν κάτω απο 3% των συνταξιούχων.Με 40 χρόνια θα βγαίνουν κατω απο 1% Εργάζομαι ασταμάτητα απο το 1974 ανήλικος και τωρα πρέπει να δουλέψω μέχρι τα 60 μου με 45 χρόνια δουλειά. Γιατί? Για να πληρώνω τους υπόλοιπους που εχουν δουλέψει 20 η 25 χρονια? Ζητω η Δημοκρατια και η Ισοτητα Υπουργέ μου.
georgia
29/06/2010 11:24
ειμαι 49 ετων και εχω 20 χρονια τεβε και 7 χρονια ικα (διαδοχικη) ποτε βγαινω σε συνταξη
Αντώνης Βυθούλκας
29/06/2010 08:00
στις 31/5/2011 συμπληρώνω 58 ετών και 10.500 (35ετία). Επίσης έχω 12 μήνες επιδοτούμενη ανεργία και 27 μήνες στρατό.Πότε μπορώ να συνταξιοδοτηθώ?
ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ ΒΑΣΙΛΑΚΗ
29/06/2010 05:18
Γεια σας, και ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις τόσο πολύτιμες συμβουλές. Είμαι γυναίκα 52,5 ετών, γεννημένη Φεβρουάριο του 1958. Εχω 2 παιδιά, γεννημένα 1987 και 1992 αντίστοιχα. Εργάστηκα πρώτη φορά το Σεπτέμβριο του 1980 και μέχρι σήμερα έχω συγκεντρωσει λίγα περισσότερα από 6000 ένσημα (αποκλειστικά στο ΙΚΑ). Προσδοκούσα λοιπόν να βγω σε πλήρη σύνταξη μόλις θα έκλεινα τα 55, δηλαδή το Φεβρουάριο του 2013, ως μητέρα που είχε ανήλικο τέκνο κατά την ηλικία των 50 ετών, βάσει του νόμου Πετραλιά. Από ότι καταλαβαίνω πλέον δε θα έχω αυτη τη δυνατότητα και θα πρέπει να περιμένω να φτάσω την ηλικία των 65 για πλήρη σύνταξη. Μήπως λοιπόν θα πρέπει να βιαστώ να βγω σε μειωμένη σύνταξη εντός του 2010, βάσει του νόμου Πετραλιά; Τί ποσοστό της πλήρους σύνταξής μου θα χάσω τότε;
κωστας μεταξας
28/06/2010 20:01
ειμαι παιρνω συνταξι απο το ικα εδω και 2 χρονια.επικουρικο παιρνω απο το ικα γιατι το εταμειο ηλεκ/των το πηγαν στο ικαθα εχω μειωση στο επικουρικο με τον νεο νομο?για να παρη καποιος τα 800 εβρο(400 200 200)δωρα κλπ στον υπολογισμο της συνταξισ υπολογιζετε και το επικουρικο η ειναι εκτος το επικουρικο? ευχαριστω.
Περπερα Λενα
28/06/2010 19:55
Γεννήθηκα το 1963, Προσλήφθηκε τον Αύγουστο του 1981. Εργαζομαι με Ασφάλσιη ΙΚΑ Βαρέα Ανθυγιεινά. Σήμερα διανύω το 47ο έτος της ηλικίας μου εργαζόμενη 29 χρόνια στην ίδια επιχείρηση.... Ποτε θα συνταξιοδοτηθώ;
Θανοπουλου Λενα
28/06/2010 19:49
Ειμαι 47 χρονών προσλήφθηκα το 1981 Μέχρι και σήμερα 29 χρόνια εργασίας εχω ασφαλιση ΙΚΑ όλα Βαρέα και Ανθυγιεινά.
Πότε θα πάρω σύνταξη
Δημητρης Παπαγεωργιου
28/06/2010 16:58
Ειμαι γεννημενος 11-8-1957 και ειμαι ασφαλισμενος στο ΙΚΑ απο 13-8-1979 με βαρεα και ανθυγιεινα αγοραζοντας τα ενσημα του στρατου εφευγα στις 13-8-2012 με 10500 ενσημα και ηλικια 55 χρονων ως οριζε ο νομος ως τωρα. Πειτε μου σας παρακαλω ποτε φευγω με το νομοσχεδιο Λοβερδου. Ευχαριστω.
Παρδάλης Δημητριος
28/06/2010 16:39
Καλησπερα σας απο Χαλκιδικη.Εδω και ενα 6 μηνο ο πατερας μου ο οποιος ειναι ιερεας 33 χρονια και ηλικια 61 ετων περασε επιτροπη β θμια η οποια τον εβγαλε πανω απο 67% ποσοστο αναπηριας λογω εγκεφαλικου που υπεστη πριν απο ενα χρονο.Το διαστημα απο 1970-1976 δουλευε στη ΜΟΜΑ οπου εχει ενσημα 1479 τα οποια ομως εχει αναγνωρισει μονο μισθολογικα και οχι συνταξιοδοτικα.Μετα απο μια επικοινωνια με το γενικο λογιστηριο του κρατους μου ειπανε να προσκομισω ενα χαρτι απο το ΙΚΑ με τον αριθμο των ενσημων.Θα ηθελα να μου πειτε ποση μπορει να ειναι η συνταξη του αρχικα για τα 33 χρονια μονο ως ιερεας αλλα και μετεπειτα για τα 39 χρονια.Σας ευχαριστω!
Δημακοπούλου Χρυσούλα
28/06/2010 16:21
Ειμαι εκ/κός στο Δημάσιο.Συνολικός χρόνος υπηρεσίας 29,5 έτη ,ηλικία 52 ετών.Διορίστηκα το Σεπτέμβρη του 1982.''Οταν συμπλήρωσα 17,5 χρόνια το παιδί μου ήταν ανήλικο.Πότε μπορώ ν΄αποχωρήσω χωρίς να με θίξει το νέα ασφαλιστικό.
Ευχαριστώ .
Ζέππος Ελευθέριος
28/06/2010 12:20
Είμαι εκ/κός.Γενήθηκα το 1956.Διορίστηκα το Σεπτέμβριο του 1981.Έχω συνολική υπηρεσία 31 έτη συν 2,5 αναγνωρισμένα του στρατού.Γίνομαι 55ετών το Φεβρουάριο του 2011.Με επηρεάζει το νέο ασφαλιστικό! Ευχαριστώ.
Αλεξία Λέκκα
28/06/2010 11:41
εργάζομαι απο τις 10/3/1979 συνεχώς μεχρι και σήμερα στον ιδιωτκό τομέα (ασφαλισμένη στο ΙΚΑ) και έχω γεννηθεί στις 10/3/1961 ποτε μπορώ να βγω στη σύνταξη
ΣΥΛΛΑΙΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
28/06/2010 11:05
Είμαι εκπαιδευτικός διορισμένος 24/09/1982. Έχω συμπληρώσει 32 χρόνια υπηρεσίας μαζί με τη στρατιωτική θητεία(εξαγορά). Έχω ηλικία 53 ετών (03-10-1957 ημ. γέννησης). Πότε μπορώ να βγω στη σύνταξη; Ευχαριστώ.
Κουτρούπη Ευτυχία
28/06/2010 11:05
Γεννήθηκα 12/5/1954. Έχω μεχρι σήμερα 7500 ένσημα από τα οποία 3300 βαρέα. Πότε είναι να συνταξιοδοτηθώ καλύτερα, ποιο θα είναι το ποσό της σύνταξης αν βγώ τώρα, μπόρω να εξαγοράσω τα υπόλοιπα 300 ένσημα βαρέα ώστε να βγω με πλήρη σύνταξη αμεσα?
αλεξανδρος βαιρακλιωτης
28/06/2010 10:40
ειμαι ασφαλισμενος 22/9/1982 και εργαζομαι ακομη στον ΟΣΕ.ΠΟΤΕ ΘΑ ΣΥΝΤΑΞΙΟΔΟΤΗΘΩ?
Κυριακή Κοτσαμπάση
28/06/2010 10:32
Ειμαι μηχανικός 55 ετών διορισμένη στο Δημόσιο από το 1983 και έχω ανήλικο παιδί 16 ετών .Τι ισχύει -δεδομένου ότι συνταξιοδοτούμαι και από το ΤΣΜΕΔΕ? Πότε κατοχυρώνω δικαίωμα συνταξιοδότησης από το Δημόσιο και πότε από το ΤΣΜΕΔΕ(αποφοίτησα το 1980) ?
Κόκκινος Χρήστος
28/06/2010 10:19
Έχω 34 χρόνια ΙΚΑ-ΕΤΑΜ και 5 χρόνια ΤΕΒΕ (τώρα ΟΑΕΕ). Σήμερα διανύω το 57ο έτος της ηλικίας μου. Με το νόμο Πετραλιά με τη συμπλήρωση του 58ου έτους και 10.500 ένσημα έβγαινα στή σύνταξη το 2011. Τώρα με τα νέα δεδομένα τί γίνεται; Θα μπορώ του χρόνου που κλείνω τα 58 να κάνω χρήση της διαδοχικής ασφάλισης με 40 έτη συνολικής υπηρεσίας ή πρέπει να κλείσω τα 60; Σημειωτέον οτι πρωτομπήκα στην ασφάλιση το έτος 1969. Αυτά που λέει το υπό ψήφιση νομοσχέδιο οτι δεν πιάνει αυτούς που μπήκαν πρίν το 1983 στην αγορά εργασίας με αφορά ή απλά αφορά κάποιους άλλους προνομοιούχους; Ευχαριστώ.
ΣΠΥΡΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
28/06/2010 10:06
Εχω γεννηθεί 8.12.1951. Εργάζομαι στην Εθνική Τράπεζα από 17.3.1980. ΄Εχω πληρώσει στο ταμείο συντάξεως ΕΤΕ 4 χρόνια σπουδών . Έχω ενσημα ΙΚΑ 6 μηνών πριν το διορισμό μου στην Τράπεζα .΄Εχω στρατιωτική θητεία 14 μηνών πριν το διορισμό μου στην Τράπεζα που δεν έχω εξαγοράσει. Πότε μπορώ να συνταξιοδοτηθώ.
ΠΑΣΤΟΥΡΜΑΤΖΗΣ ΦΩΤΗΣ
28/06/2010 10:05
Πρωτοασφαλίστηκα στο ΙΚΑ τον Μάρτη 1974, τον Απρίλιο 2012 συμπληρώνω 10.500 ένσημα ΙΚΑ και τον Ιούλιο 2012 κλείνω τα 60. Έχω εξαγοράσει την θητεία μου και έχω πτυχείο ΑΕΙ.
Μόλις κλείσω τα 60 μπορώ να συνταξιοδοτηθώ?
Η σύζυγός μου πρωτοασφαλίστηκε στο ΙΚΑ το 1973, τώρα είναι ασφαλισμένη στον ΟΑΕΕ και τον Σεπτέμβρη 2011 συμπληρώνει 10.600 ένσημα (4000 ΙΚΑ & 6600 ΟΑΕΕ). Μπορεί να διακόψει την ασφάλειά της τον Σεπ 2011 και να περιμένει τον Ιούνιο 2012 που γίνεται 60 ετών για να κάνε αίτηση για σύνταξη ?
ΦΙΤΣΙΟΥ ΤΑΝΙΑ
28/06/2010 09:45
Είμαι γεννημένη 1-7-1963 και είμαι στο ΙΚΑ από το 1-7-1984 έχω 2 παιδία γεννημένα 3-2-1987 & 1-1-1992. Το μικρότερο έκλεισε τα 18 φέτος τον Ιανουάριο.
Άκουσα ότι μπορούμε να κατοχυρώσουμε δικαίωμα μέσα στο 2010 ανεξάρτητα την ηλικία μας εάν έχουμε 25 χρόνια και ανήλικο για να πάρουμε σύνταξη στα 50 η 55.
Μπορώ να το κάνω αυτό και τώρα η δεν ισχύει.
Τότε τι ισχύει για μένα και πότε μπορώ να βγω στη σύνταξη.
Ευχαριστώ.
ΠΕΤΡΟΓΓΟΝΑΣ ΒΑΣΙΛΗΣ
28/06/2010 09:40
Γεννημενος τον 6/53 και ασφαλισμενος πριν το 83 στο ΙΚΑ, κατοχυρώνω δικαιωμα σύνταξης τον 6/2011 με 35 χρονια και 10500. Τωρα τι γίνεται ;

όλες οι τελευταίες ειδήσεις