Παραδόθηκαν από τα κόμματα στον πρόεδρο της Βουλής

ΠΕΝΤΕ ΠΟΡΙΣΜΑΤΑ «ΔΕΙΧΝΟΥΝ» ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΥΣ ΥΠΑΙΤΙΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟ ΒΑΤΟΠΕΔΙ

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 08/06/2010 14:40 | ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ: 08/06/2010 14:52 |

Πέντε πορίσματα, με διαφορετικά συμπεράσματα για τους υπαιτίους του σκανδάλου της Μονής Βατοπεδίου, παραδόθηκαν σήμερα στον Πρόεδρο της Βουλής από τα κοινοβουλευτικά κόμματα, τα οποία δεν συμφώνησαν, για μια ακόμη φορά, στη σύνταξη κοινού πορίσματος.

Με την ολοκλήρωση των εργασιών της Εξεταστικής Επιτροπής για την διερεύνηση του «σκανδάλου της Μονής Βατοπεδίου», έγινε γνωστό ότι δεν επήλθε διακομματική συμφωνία και, ως εκ τούτου, τα κόμματα δεν εξέδωσαν κοινές πορισματικές θέσεις για την έναρξη, την πορεία και την τεκμηρίωση του σκανδάλου.

Στα πορίσματα που παραδόθηκαν στον Φίλιππο Πετσάλνικο:

- Το ΠΑ.ΣΟ.Κ. ζητεί περαιτέρω διερεύνηση τυχόν ευθυνών των πρώην υπουργών της Ν.Δ. Θεόδωρου Ρουσόπουλου, Αλέξανδρου Κοντού, Ευάγγελου Μπασιάκου, Κωνσταντίνου Κιλτίδη, Πέτρου Δούκα και Γιώργου Βουλγαράκη.

- Η Νέα Δημοκρατία ζητεί περαιτέρω διερεύνηση τυχόν ευθυνών του νυν υπουργού Οικονομικών Γιώργου Παπακωνσταντίνου, καταλογίζοντας, παράλληλα, πολιτικές ευθύνες στην προηγούμενη κυβέρνηση, χωρίς, ωστόσο, να κατονομάζει πρόσωπα.

- Το Κ.Κ.Ε. μιλά για διαχρονικό σκάνδαλο του ΠΑ.ΣΟ.Κ. και της Ν.Δ.

- Ο ΛΑ.Ο.Σ. ζητεί περαιτέρω διερεύνηση τυχόν ευθυνών των πρώην υπουργών Γιώργου Δρυ, Απόστολου Φωτιάδη, Αλέξανδρου Κοντού και Πέτρου Δούκα, σημειώνοντας, παράλληλα, ότι την κεντρική «διαχείριση» της υπόθεσης των ανταλλαγών είχε το Μέγαρο Μαξίμου.

- Ο ΣΥ.ΡΙΖ.Α., τέλος, ζητεί προκαταρκτική εξέταση για τη διερεύνηση τυχόν ευθυνών προσώπων, χωρίς όμως να τα κατονομάζει.

48
tasos k.
10/06/2010 10:19
Για όλα φταίει η παλιολίμνη!!!Χάθηκε να την αποξηράνουν ή να την μπαζώσουν βρε αδερφέ!!!Θα είχαμε γλυτώσει τώρα από τόση φασαρία και θα μας είχε κοστίσει φτηνότερα
anaksios
10/06/2010 09:30
Τι απογοήτευση... Τελικά τιποτα και ποτέ δεν θα αλλάξει, όποιος μπορει να κλέβει θα κλέβει, όποιος μπορει να τραμπουκίζει θα το κάνει, όποιος μπορει να κοροιδέψει επίσης θα το κάνει, και όποιον προσπάθει να είναι ηθικός, ηθικός πάνω απ''όλα, και να σεβεται τους συμπολίτες του, οι παραπάνω κύριοι θα τον αντιμετωπίζουν σαν μ.....α και θα τον εκμεταλεύονται. Βουλιάξαμε παιδιά και δεν το έχουμε παρει χαμπάρι....
Δημοσθενης Μπογδης
09/06/2010 18:00
nionios 8/6/2010 20:01


Φιλε νιονιο ,ειναι η ιδια Civitas που τετοια εποχη πριν ενα χρονο, ενοικιασε ολες τις διαφυμηστικες θεσεις σε ολους τους δρομους της χωρας για να μας μοστραρει προεκλογικα το σαρκωδες προσωπο του ΚΚ ανηψιου , ωστε να μην αφησει μερος για αλλες διαφημισεις στα υπολλοιπα κομματα ;

Υπολογιζεται οτι αυτο κοστισε στην Ζημενς και με την συγκαταθεση του εξαδελφου Michel , κοντα στα 5 εκατομμυρια Ευρω .
Ο κοσμος ο απλος τοτε δικαιολογησε την Ζημενς ,αφου του εξασφαλησε τα περισσοτερα και πιο ευχρηστα πτυελοδοχεια και μουτζοστοχους !
ΟΛΑ ΣΤΟ ...ΣΚΟΤΑΔΙ
09/06/2010 15:42
Θα μας πείτε ποσο μας κόστησε οι εξαταστικές αυτές? Υπερωρίες, επιδόματα, αναλώσιμα... ΠΟΣΑ ΣΑΣ ΠΛΗΡΩΣΑΜΕ ΡΕΕΕΕΕΕ??????????????? Πάλι εις υγείαν του μαλ....α ε? Καλά κάνετε αφού τέτοιοι είμαστε
Δημήτρης Κορίνθιος
09/06/2010 14:22

Υπεράνθρωπες προσπάθειες να κουκουλώσει τα αίσχη καταβάλει η εξεταστική.

Με πρόφαση τα προσωπικά δεδομένα , εξαφανίσεις στοιχείων, φακέλων και σελίδων της δικογραφίας {ME ΠΟΙΑ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΠΑΡΑΚΑΛΩ} η εξεταστική επιτροπή και οι βαρύγδουπες δηλώσεις των πολιτικών αρχηγών περί "διαφάνειας" έχουν αρχίσει να γελοιοποιούνται σε τέτοιο βαθμό που προκαλούν έντονα πια την Ελληνική κοινωνία.

1200 σελίδες έκαναν ξαφνικά φτερά κατά περίεργο τρόπο μέσα απο την δικογραφία...ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ???


Κάνουν πως δεν βλέπουν....

Eίναι χαρακτηριστικό ότι ο σκληρός δίσκος της Αικατερίνης Τσακάλου, γραμματέως του Μιχάλη Χριστοφοράκου, που περιέχει στοιχεία για τις μίζες απο τα μαύρα ταμεία της Siemens, αποκλείστηκε τελικά απο την εξεταστική με το πρόσχημα των προσωπικών δεδομένων αφού τα ονόματα των εμπλεκομένων πήγαιναν καλυμμένα με blanco !

Φούμαρα μεταξωτές κορδέλες και κλειστοί λογαριασμοί πίσω απο τη "διαφάνεια"

Επτασφράγιστα μυστικά κρατούν οι κλειστοί λογαριασμοί των off shore εταιρειών που αναμείχθηκαν στο σκάνδαλο του Βατοπεδίου και Siemens που δεν ανοίγονται με το πρόσχημα της παραγραφής του αδικήματος σύμφωνα με το νόμο περί ευθύνης υπουργών που ψηφίστηκε στο Ελληνικό κοινοβούλιο.

Το παιχνίδι τον εντυπώσεων στο διεφθαρμένο πολιτικό σύστημα συνεχίζεται δοκιμάζοντας τις αντοχές του οργισμένου Ελληνικού λαού. ΜΕΧΡΙ ΠΟΤΕ??

Πέντε κόμματα , πέντε εκθέσεις , πέντε πορίσματα...
ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΜΗΔΕΝ ΕΙΣ ΤΟ ΠΗΛΙΚΙΟΝ.. Οπως πάντα, στήν ύγείαν σας κοροιδα
ΝΕΣΚΕ
09/06/2010 13:16
Να επιστρέψουν ΑΜΕΣΑ τα επιπλέον που πήραν για τη συμμευτοχή τους στις εξεταστικές. Μας δουλεύουν οι αλήτες
Κ.ΜΑΝΩΛΙΔΗΣ
09/06/2010 09:26
Δεν αλλάζουν ετούτοι εδώ με τίποτε! Αφού μάλον στην συντριπτική τους πλειοψηφία είναι όλοι λαμόγια, πώς θέλουμε να ξεσκεπάσουν συναδέλφους τους; Κόρακας κοράκου μάτι δέν βγάζει! Βέβαια, η Ν.Δ. έχει και πάλι τα πρωτεία! Έβγαλε το πιό γελοίο πόρισμα! Φταίει ο Χατζηπετρής!
parthenios christos
09/06/2010 06:56
Kορακας κορακου ματι δεν βγαζει.
Πεντε τα κομματα πεντε διαφορετικες αποψεις.
Ουτε στα αυτονοητα δεν ειναι εις θεση να βγαλουν μια κοινη αποφαση.
Οποτε τι στο διαβολο χρειαζοντε οι εξεταστικες?για να πληρωνουμε υπεροριακες αμοιβες,για να περνανε την ωρα τους καποιοι?
Το ερωτημα εξακολουθη να ειναι το ιδιο,ποιος δουλευει ποιον?
φιλικωτατα
χ.π
Εξεταστικές
09/06/2010 04:30
Παρακολουθώ τις εξεταστικές και σας πληροφορώ ότι κάθε πρωτοετής φοιτητής των Πολιτικών Επιστημών είναι πεπεισμένος για τη γελοιότητα του θεσμού και την αναποτελεσματικότητα του. Δεν υπάρχει πολιτική βούληση για διαλεύκανση των υποθέσεων. Οι εξεταστικές υπηρετούν τη συγκάλυψη μετά από σύμπραξη των κομμάτων, που προσφέρει η ανταλλαγή των πληροφοριών. Εξάλλου είναι αδιανόητο 300.000 σελίδες δικογραφίας για τη Siemens να επεξεργασθούν από γελοίες μορφές λυρικής ατάκας τύπου Αϊβαλιώτη. Ο ευτελισμός του πολιτικού συστήματος και σε επέκταση και της χώρας έχει άμεσα σχέση με αυτές τις κομματικές τακτικές.
Δημήτρης Κορίνθιος
08/06/2010 22:26
Πάντα βορά στα πολιτικά παιχνίδια των Νταβάδων γίνονται οι πιο βλάκες ..…
Ο Άκης χρησιμοποιείται, όπως και πολλοί άλλοι θα χρησιμοποιηθούν, για να επικαλυφτεί η σήψη του καθεστώτος, καθώς και τα κεντρικά γρανάζια της οικονομικής και πολιτικής αλητείας..........
JIM
08/06/2010 22:11
Αν δείτε να πληρώνει κανένας για τα σκάνδαλα εκτός  τους Έλληνες εργαζόμενους να μου το πείτεεεε.
PANOS EFETZOGLOU
08/06/2010 20:33
Διαβάζω και αηδιάζω καθημερινώς. Από την μια μεριά αγανακτισμένοι Πολίτες φωνάζουν Δικαιοσύνη στο Όνομα της Δημοκρατίας και από την άλλη Υπουργοί, γραμματείς και Φαρισαίοι με ΑΡΠΑΧΤΕS να γεμίζουν τις Ελβετικές Τράπεζες. Το Έργο επαναλαμβάνετε εναλλάξ από Πράσινους και Γαλάζιους. Και στην απέναντι όχθη του ποταμού η Αλέκα ετοιμάζει το 4ο Μανιφέστο Έξω απο το ΝΑ ΤΟ έξω οι Βάσεις, Όξω από την ΕΟΚ, Τώρα φυσικά που θα μας πετάξουν τι θα λέει, Μέσα !! Η γυναίκα τάχει σίγουρα χαμένα με το >>Προλετάριοι Ενωθείτε<< σίγουρα ζει στο δικό της κόσμο τον απατηλό. Πολύ κοντά στις συνταρακτικές αλλαγές των ημερών ο Κουβελης αφού ο άνθρωπος ήθελε καρέκλα και ο Τσιπρας δεν του την έδινε, πήρε τους Δικούς του και πάμε για Νέο απόκομμα με Αρχηγική καρέκλα. Ας τον Καρατζαφέρη να χτιπιετε και να αποχωρεί απ τις εξεταστικές....Τους μουτζούρωσες τα μούτρα Γιώργη. Μεγάλη τους σκασίλα!!!!! Ούτως η άλλως η απόφαση θα βγει στο όνομα της Δημοκρατίας. Ε ρε τι ΜΠΆΧΑΛΟ
nionios
08/06/2010 20:01
Και η Civitas συνδετικός κρίκος μεταξύ Ζήμενς και Βατοπεδίου. Η εταιρία Civitas είναι αυτή που ανέλαβε την καμπάνια της ΝΔ στις εκλογές του 2000, 2004, 2007, 2009 και παραμένει θυγατρική της ΝΔ και επί Σαμαρά.
Φιλιππινεζος Παρατηρητης
08/06/2010 19:40
ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΤΟΥ ΣΩΚΡΑΤΗ ΞΥΝΙΔΗ

Σχετικά με το έγγραφο - απόφαση της Λιμενικής Επιτροπής Λάγους, που αφορά αποχαρακτηρισμό τμήματος της χερσαίας ζώνης λιμένος Λάγους το έτος 2001 την οποία προσυπογράφω τότε ως μέλος της Λιμενικής Επιτροπής Λάγους, ως εκπρόσωπος του Δικηγορικού Συλλόγου Ξάνθης, εντοπίζω τα εξής:

1) Η εν λόγω απόφαση του 2001 της Λιμενικής Επιτροπής Λάγους, λήφθηκε μετά από απαίτηση του, φερόμενου μέχρι τότε ιδιοκτήτη της έκτασης, ελληνικού δημοσίου, περί αποχαρακτηρισμού της νησίδας “Αντά Μπουρού” από χερσαία ζώνη λιμένος. Τούτο επήλθε ως επακόλουθο της αναγνώρισης της ιδιοκτησίας της Μονής Βατοπεδίου, με την απόφαση του τότε υπουργού Οικονομικών κ. Δρυ, που διαβιβάστηκε στην Λιμενική Επιτροπή και συνοδευόταν από σχετικά διαβιβαστικά έγγραφα του υπουργείου και τηρούνται στο αρχείο της Λιμενικής Επιτροπής Λάγους και που έδιναν εντολή προς την έχουσα τη χρήση και μόνο Λιμενική Επιτροπή, να κάνει τον αποχαρακτηρισμό. Ακολούθησε αλληλογραφία της Επιτροπής με τα συναρμόδια υπουργεία και τα Δημόσια Κτήματα, προκειμένου να μας επιβεβαιώσουν την απόφαση αναγνώρισης ιδιοκτησιακών δικαιωμάτων της Μονής Βατοπεδίου στη νησίδα “Αντά Μπουρού” και υπήρξε η εντολή του ιδιοκτήτη ελληνικού δημοσίου, η Λιμενική Επιτροπή να προχωρήσει “άνευ ετέρου τινός”. Υφίσταται η σχετική αλληλογραφία αλλά και η μαρτυρία του Προέδρου αλλά και των μελών της τότε Λιμενικής Επιτροπής, κάποιοι εκ των οποίων τυγχάνουν και ένστολοι υπηρεσιακοί. Η αποστολή της υπουργικής απόφασης με την εντολή για τον αποχαρακτηρισμό του τμήματος της χερσαίας ζώνης, υπήρξε η εισαγωγική πράξη της εμφάνισης των μοναχών στην περιοχή αλλά και η αφορμή για την έρευνά μας για τα δήθεν δικαιώματα της Μονής Βατοπεδίου στην περιοχή, που οδήγησε αργότερα στην αποκάλυψη του σκανδάλου.

2)Η απόφαση αυτή ανακλήθηκε πάραυτα από την Λιμενική Επιτροπή Λάγους το 2003, μόλις ο τότε Πρόεδρος του Δικηγορικού Συλλόγου Ξάνθης και αδελφός μου Αθανάσιος Ξυνίδης της απέστειλε έγγραφο, περί αμφισβήτησης των φερομένων δικαιωμάτων της Μονής, ακόμη και επί της νησίδος “Αντά Μπουρού”.

3)Η ανάκληση αυτή έγινε πολύ πριν τη δικαστική διαμάχη και την ανακλητική απόφαση του τότε υπουργού Οικονομικών Απόστολου Φωτιάδη και έκανε πράξη αυτό που αντίστοιχα σε δικό τους επίπεδο θα έπρεπε να έχουν κάνει οι ελληνικές κυβερνήσεις και οι υπηρεσιακοί παράγοντες και δεν το έκαναν. Η ανακλητική απόφαση μνημονεύεται σε όλες τις στάσεις της μετέπειτα δικαστικής διαμάχης και άρα κανείς δεν μπορεί να κάνει σήμερα τον ανήξερο όταν δημοσιεύει μόνο την απόφαση αποχαρακτηρισμού της χερσαίας ζώνης. Αποτελεί δε σημείο αναφοράς της νομικής και πραγματικής επιχειρηματολογίας όλων των φορέων της περιοχής και του ελληνικού δημοσίου, σε βάρος των διεκδικήσεων της Μονής Βατοπεδίου. Δεν τέθηκε λίγες φορές μέχρι σήμερα κατά τη διερεύνηση του σκανδάλου του Βατοπεδίου, το ερώτημα σε πολιτικούς και υπηρεσιακούς παράγοντες γιατί δεν μιμήθηκαν την αντίδραση της Λιμενικής Επιτροπής Λάγους.

4)Η με καθυστέρηση και υπέρ των συμφερόντων του ελληνικού δημοσίου εκδοθείσα πρωτόδικη δικαστική απόφαση του Πολυμελούς Πρωτοδικείου Ροδόπης έκρινε ότι η νησίδα “Αντά Μπουρού” ανήκει στη Μονή Βατοπεδίου. Συνεπώς ακόμη και αν παραβλέψουμε την ανάκληση, νομικά αλλά και ηθικά δεν υφίσταται ζήτημα, αφού προφανώς ανηκούσης της νησίδας “Αντά Μπουρού” στην ιδιοκτησία της Μονής Βατοπεδίου, μόνο δι'' αγοράς από τη Μονή θα μπορούσε να τυγχάνει ενταγμένη στη χερσαία ζώνη του Λιμένα Λάγους.

5)Η “εύρεση” και η ανάδειξη αυτού του πασίγνωστου και χρησιμοποιημένου κατ'' επανάληψη στις δίκες μεταξύ δημοσίου αλλά και φορέων της Ξάνθης με την Μονή Βατοπεδίου δημοσίου εγγράφου την συγκεκριμένη χρονική συγκυρία, σχετίζεται άμεσα με εκβιασμό που μου τέθηκε προ ημερών στο γραφείο μου στη Ξάνθη, μεταξύ κατάθεσης και ψήφισης Καλλικράτη, προκειμένου να υπαναχωρήσω της άποψής μου για την πρωτεύουσα του Δήμου Αβδήρων. Οι διακομιστές των εκβιασμών που νόμιζαν ότι δήθεν είχαν στα χέρια τους κάτι που μου κάνει κακό, πήραν βέβαια την απάντησή τους σε απλή καθομιλουμένη.

6)Είναι πράγματι απορίας άξιο πως πιστεύουν κάποιοι ότι θα “με τελειώσουν” όπως μου είπαν μέσω των μαντατοφόρων τους που μ'' επισκέφτηκαν, με ένα θέμα που έχει αποτελέσει τον κύριο προσωπικό μου αγώνα αλλά και της οικογένειάς μου με τεράστιο κόστος αλλά και κοινωνική αναγνώριση και επιβράβευση. Προφανώς είναι οι ίδιοι που παρέδωσαν “άνευ ετέρου τινός” τη γη του Δήμου τους στο Πόρτο Λάγος και την Νέα Κεσσάνη στον Εφραίμ και τον Αρσένιο με “πρακτικό συμβιβασμού” ενώπιον του Πολυμελούς Πρωτοδικείου Ξάνθης, μετά από ομόφωνη απόφαση του Δημοτικού Συμβουλίου Αβδήρων και που μέχρι σήμερα καμιά ενέργεια ανατροπής της δεν έχουν κάνει, ισχυροποιώντας με αυτόν τον τρόπο την παρουσία της Μονής στην περιοχή. Είμαι χαρούμενος που επέλεξαν τα παράσημά μου ως μοναδικά ευρήματα της προσπάθειας συκοφάντησής μου.
Δεν πρόκειται να διαπραγματευτώ με κανέναν και για κανέναν λόγο την πολιτική και προσωπική μου αυτονομία. Αν αλλιώς είχαν συνηθίσει μέχρι σήμερα δικό τους πρόβλημα”.
Σωκράτης Ξυνίδης .

Εχω παρατηρήσει ότι όλα τα στελέχη του ΠΑΣΟΚ όταν αποκαλύπτονται τα κατορώματά τους απειλούν με αγωγές , αλλά στη συνέχεια ποιούν την πάπια . Π. χ. Γ. Παπακωνσταντίνου , Ακης Τσοχατζόπουλος και τώρα και ο Σωκράτης Ξυνίδης . Ομως ο κι. Ξυνίδης δεν μας ανέφερε τίποτε για την ταμπακέρα . Υπέγραψε ή δεν υπέγραψε γι’ αυτά που του καταλογίζουν ; Κι΄αν ναι για ποιό λόγο ;

Ολα τα άλλα με σεντονοειδείς αναφορές κ.λ.π. εκτός θέματος καταγγελίες μας αφήνουν παγερώς αδιάφορους , αφού γνωρίζουμε την επωδό των στελεχών του ΠΑΣΟΚ , με τη μαγική λέξη : “Θα κάνω αγωγή”. Αντε να δούμε μέχρι που φτάνει το μπαρούτι σου !... Και μόνο από το γεγονός ότι όταν αναφέρθηκε το όνομα του Τσάρου της οικονομίας και το δικό σου, έκλεισαν άρον άρον τη διερεύνηση της υπόθεσης , δηλώνει ότι η ευθύνη του ΠΑΣΟΚ είναι πολύ μεγάλη !... 8-6-2010 Φ.Π.
ΑΑ
08/06/2010 19:04
Και η σεμνη τελετη τελειωσε σαν καλη αμειρκανικη ταινια, με το τελος δηλαδη που απο την πρωτη σκηνη φανταζομασταν. Οσοι τους ψηφιζατε κραζετε τωρα στα φορα λες κ υπηρξε μερα ποτε να μην ειναι ξεφτιλες. Καλα να παθετε ολοι,,,τωρα γιατι να την πληρωσουμε κ εμεις που δεν τους ψηφισαμε ποτε αυτο ειναι αλλο θεμα. Η Ελλας εχει τους πολιτικους, την κυβερνηση, την αντιπολιτευση, την αριστερα και τη δεξια που της αξιζουν.
george patra
08/06/2010 18:50
Δυστυχώς κύριοι βουλευτές, έχετε ξεφτιλίσει το θεσμό του πολιτικού όπως και των κομμάτων. Και είναι κρίμα, γιατί είναι θεμελιώδη συστατικά της δημοκρατίας. Στο Βατοπαίδι έχουν βάλει την υπογραφή τους καμιά δεκαπενταριά υπουργοί του ΠΑΣΟΚ και της Νέας Δημοκρατίας. Βέβαια δεν υπάρχουν στοιχεία μέχρι στιγμής ότι έχουν πάρει κάποιοι πολιτικοί μίζες για το Βατοπαίδι, αλλά μόνο ότι υπέγραψαν τις ανταλλαγές και αποτελούσαν το μέσον του Εφραίμ και του Αρσενίου (πρώην μέλος ΚΝΕ). Εκεί όμως που έχουν πέσει πολλές μίζες είναι στην υπόθεση Siemens. Φροντίζουν όμως οι κύριοι βουλευτές να εξευτελίσουν την εξεταστική με τους ντουλαπάδες και τους μπατζανάκηδες. Πείτε μας ποιοι τα πήραν, γιατί όντως θα σας πάρουμε με τις πέτρες!
ωχου..
08/06/2010 18:37
δε μπορω να καταλαβω γιατι καποιοι ασχολουναι με το κκε κ το συριζα..δηλαδη οι αλλοι τα ειπαν καλυτερα?..δηλαδη το πασοκ κ η νδ που κυβερνανε 30 χρονια  ειναι ωραιοι τυποι και τα λενε εξω απ τα δοντια??..βρε ουστ ολοι μας!!ο αλλος αρχισε να λεει για γκουλαγκ και σιβηριες..
666
08/06/2010 18:14
Ο ζητιάνος: Ο ζητιάνος και προδότης, όπως και η Ντόρα είναι οι πιο αισχρές και απαίσιες φιγούρες της αμερικανοδουλείας: Είναι πουλημένοι υπάλληλοι και εξαρτήματα άλλων μηχανισμών . Ολόκληρος ο ξεφτιλισμένος γραφειοκρατικός μηχανισμός του ΠΑΣΟΚ είναι φτιαγμένος πάνω στα απάνθρωπα συμφέροντα των νταβατζήδων και του οικονομικού παρασιτισμού. Συμφέροντα εξαρτημένα, σε μεγάλο βαθμό, από τους εντολοδότες τους. Ο Γιώργος Παπανδρέου, βεβαίως, δεν είναι πολύ αρεστός από μερίδες των νταβατζήδων λόγω της ανεπάρκειες τους. Δεν φοβούνται βέβαια τον λεγασθενικό γιωργάκη αλλά , απλώς, αμφισβητούν την ικανότητά του να αποτελέσει την ηγετική μορφή που χρειάζονται Αυτοί είναι οι λόγοι που θα επιθυμούσαν οι εντολοδόχοι του να τον αντικαταστήσουν με κάποιον άλλο πιο ικανό. Επειδή, ωστόσο, τα πράγματα είναι εξαιρετικά επείγοντα, ανέχονται το Γ.Π., για να αποδομήσουν το πολιτικό σκηνικό. Μετά θα δούνε και αφού πρώτα θα τον βάλουν να πουλήσει την Ελλάδα στους Τούρκους. Το έργο αυτό ζούμε σήμερα. Όμως οι εντολοδόχοι του από αυτά που ξέρω και ακούω δεν του δίνουν εγγυήσεις για μια αξιοπρεπή οπισθοχώρηση. Θα δούμε
κωστας
08/06/2010 17:57
τι ειναι αυτα???? οταν ο λαος τους λιντσάρει θα δουν την,,,, "γλυκα"
Ιορδάνης
08/06/2010 17:55
Είναι σαφές πλέον ότι δεν έχουμε να κάνουμε με εκλεγμένους πατέρες του έθνους, αλλά με εκλεγμένους αλήτες κι εκλεγμένους απατεώνες. Ο ρόλος τους...; Να συσκοτίσουν όσο γίνεται περισσότερο την υπόθεση, ώστε να μην τιμωρηθεί κανείς. Εκείνο που δεν έχουν καταλάβει ακόμα, είναι ότι ο λαός σιωπά, περιμένοντας να δει που θα καταλήξουν. Θεωρώ βέβαιο, ότι με την συγκάλυψη που επιχειρούν, δύσκολα θ΄ αποφύγουν το ξύλο στις γειτονιές, αν ποτέ τολμήσουν να κατέλθουν... Η πεποίθηση που έχει σχηματιστεί είναι, ότι ΟΛΟΙ, μηδενός εξαιρουμένου, έχουν βάλει χέρι στο μέλι... και προσπαθούν να βγουν όσο γίνεται πιο αλώβητοι από αυτήν την ιστορία. Αν υπήρχε έστω κι ένας βουλευτής καθαρός, θα πρωτοστατούσε στην ικανοποίηση του αιτήματος για διάφανο πόθεν έσχες, όλων των πολιτικών. Αν υπάρχει έστω κι ένας που να θίγεται θεωρώντας ότι δεν είναι έτσι... ας ανακοινώσει δημόσια τα περιουσιακά του στοιχεία, με δική του πρωτοβουλία. Την πρωτοβουλία όμως αυτήν δεν την αναλαμβάνει απολύτως κανένας...Τυχαίο...; Εμείς ως πολίτες κάνουμε υπομονή και περιμένουμε την άγια εκείνη ώρα που θα στείλουμε τους εκλεγμένους απατεώνες στο σπίτι τους. Θέλουν, δεν θέλουν, κάποια στιγμή θα προχωρήσουν σε εκλογές. Κάποιοι θα θελήσουν να προβούν και σε προεκλογικές συγκεντρώσεις... Εκεί είναι που θα γελάσει ο κάθε πικραμένος...
george
08/06/2010 17:45
το πορισμα είναι ενα οτι φταίνει όλοι τους. να πάτε σπίτια σας
ΣΠΥΡΟΣ
08/06/2010 17:45
Προτείνω μέσα από αυτή την δημοσίευση των απόψεων, να συνεχιστεί το θέμα αυτό για το πόρισμα ώστε να συνεχιστεί απόψε και αύριο η δημοσίευση των σχολίων. Μετά θα ήθελα η συντακτική ομάδα να αποστείλει τις απόψεις αυτές ψηφιακά ή γραπτά στον πρόεδρο της Βουλής. Θα πρέπει τέλος πάντων με κάποιο τρόπο οι κύριοι αυτοί της Βουλής να καταλάβουν πόσο είναι το μέγεθος της οργής και της απαξίωσης των πολιτών!!! Παρακαλώ βοηθήστε να καταλάβουν ότι θα ακολουθήσει λιντσάρισμα από τους πολίτες όπου και όταν τους συναντήσουμε….
Καίσαρ
08/06/2010 17:21
Οσο υπάρχουν νόμοι περί ευθύνης υπουργών αυτά είναι αναμενόμενο να συμβαίνουν. Το σύστημα έχει στην άκρη μερικές <Ιφιγένιες > την κατάλληλη στιγμή τις θυσιάζει, <ικανοποιούν το αίσθημα δίκαιου> και ο λαός γυρίζει πλευρό. Μάλιστα επειδή δεν αποδόθηκε πλήρως δικαιοσύνη τραβάνε οι πλειοψηφίες μια τροποποίηση του νόμου και συνεχίζουν μέχρι την επομένη ρεμούλα. Αυτό συμβαίνει από το 1974 και μετά, να σας θυμίσω ότι σε κάθε σκάνδαλο που τρίζει την κοινωνία όποιος βρίσκεται στην κυβέρνηση < βάζει το μαχαίρι στο κόκαλο > ενεργοποιώντας εξεταστική επιτροπή και για <να λάμψει η αλήθεια > τροποποιεί τον νόμο περί ευθύνης υπουργών αλλά στο τέλος ακριβώς επειδή υπάρχει ο νόμος υπάρχουν παραγραφές συγκαλύψεις κ.λ.π. Τελικά είναι πιο αποτελεσματικό αντί να εκφράζουμε την αγανάκτησή μας βρίζοντας να κινητοποιηθούμε απαιτώντας εδώ και τώρα πλήρης κατάργηση του νομού
a
08/06/2010 17:19
5 πορίσματα δείχνουν ότι καμία σοβαρότητα και διάθεση να διορθωθούν σφάλματα του παρελθόντος δεν υπάρχει και αυτοί που τα έβγαλαν δεν είναι άξιοι να μας εκπροσωπούν.
Anna
08/06/2010 17:05
ΝΑ ΜΙΑ ΩΡΑΙΑ ΙΔΕΑ
Να τοιχοκολησωμε τις φωτογραφιες και των 300 της Βουλης στις σειρα εξω απο το Συνταγμα και οποιος περναει να φτυνη οποιον απο τους 300 θελει και στο τελος αυτος που θα εχει τα περισσοτερα φτυσιματα να τον βραβευσομε σαν
GREEK IDOL

Να μην το ξεχασω
Μπορουμε να τοιχοκολησωμε και τα .....5 πορισματα για να τα φτυνωμε και αυτα!!!!!!!!!!!!!!

ΚΑΙ ΚΑΠΟΤΕ ΣΑΣ ΨΗΦΙΖΑΜΕ!!!!
ΒΑΣΙΛΗΣ
08/06/2010 17:02
φίλε Κοσμα το κκε αναφερει ..για διαχρονικό σκάνδαλο του ΠΑ.ΣΟ.Κ. και της Ν.Δ..
ονόματα θέλουμε!!!!!!!!!!!!!!!
ποιοί είναι αυτοί δεν πρέπει να τους μάθουμε?
Αν είναι έτσι ας ονοματίσουν όλους όσους ήταν βουλευτές όλα αυτά τα χρόνια κια ας σταλούν στον εισαγγελλέα.
Κωστας
08/06/2010 16:57
Ξεφτυλιστε τους - φτυστε τους - διαλυστε τους οπου και αν τους πετυχετε
dreamdaylost
08/06/2010 16:52
Το ΚΚΕ καλά θα κάνει να ζητήσει συγνώμη για τις δολοφονίες που έκαναν στα ΓΚΟΥΛΑΚ και στη ΣΙΒΗΡΙΑ και την εμμονή τους ενώ ξέραν ότι έγινε το μοίρασμα της Ευρώπης να μας επιβάλλουν τον εμφύλιο!!!!
Χρήστος Κ
08/06/2010 16:50
ΚΚΕ και ΣΥΡΙΖΑ δεν βρήκαν ευθύνες σε κανένα άτομο !!! Γιατί άραγε;;;
ΚΟΣΜΑΣ
08/06/2010 16:40
Ρε ΒΑΣΙΛΗ?????????????? Δεν ξέρεις να διαβάζεις? ρωτάς το κκε και το συριζα να πουν ποιοί φταίνε και ψέγεις και τα 2 κομματα γιατί δεν το λένε. Μα το ΚΚΕ το λέει
Scwartze Sonne
08/06/2010 16:38
Μόνο στην Ελλάδα συμβαίνουν αυτά !!!

Το πόρισμα πρέπει να είναι ένα !!!!!!!!! Το οποίο θα λέει ότι όλοι είναι κλέφτες και θα πρέπει να επιστρέψουν τα δις που έχουν κλέψει από το 1980 μέχρι και σήμερα !!!!
ΚΟΣΜΑΣ
08/06/2010 16:36
Πάντως................ματώσαμε!!!!!!!!! Άντε χαθείτε ρε... υ.γ. Πόσα πήρατε για τη συμμετοχή σας στην επιτροπή?
Δημήτρης Β.
08/06/2010 16:30
Κι όμως είναι πολύ λογίκο. Τα πορίσματα είναι όσες κι οι Κυριακές της Αγίας και Μεγάλης Τεσσαρακοστής. Δείχνει με πόση συντριβή και κατάνυξη αντιμετώπισαν οι Πατέρες του έθνους τους πειρασμούς στην αγιώνυμη Ιερά Μονή Βατοπεδίου. Μόνο που το κάθε κόμα προσευχήθηκε άλλη κυριακή.

Το ΚΚΕ εβγαλέ το πορισμάτου την Κυριακή της Ορθοδοξίας, εμένων στη Μαρξιστική και όποια άλλη ορθοδοξία.

Το Λάος την 2η Κυριακή, αυτή του Γρηγορίου Παλαμά στου οποιόυ τον περίλαμπρο μητροπολιτκό ναό ιερουργεί ο Αγίος ''Ανθιμoς Θεσσαλονικής.

Η ΝΔ την 3η Κυριακή, της Σταυροπροσκύνησης μιας και σ''αυτό το κόμμα ο εξ από εδώ εστείλε περισσότερους πειρασμούς και τώρα άρει το Σταυρό του μαρτυρίου μάζι με τη χρυσοποίκηλτη θήκη του.

Ο Συνασπίσμος τη 4η, του Ιωάννου της Κλιμάκος, όστις ανέλυσε τα 40 σκαλιά της κλίμακος προς την αρετή, όσα και οι συνιστώσες της πολύπαθης αριστεράς.

Το ΠΑΣΟΚ, την 5η, Μαρίας της Αιγυπτίας. Ως άλλη Μαρία το ΠΑΣΟΚ επορνεύσε για 17 χρόνια αλλά τώρα εφωτίσθει και κυβερνών θα αγιάσει. Έκανε βέβαια ένα μεγάλο τάμα για να συγχωρεθεί, εξού κι η προσφυγή στο ΔΝΤ, δια τας λαμπάδας του τάματος.

Βλέπετε, κουτοί θνητοί, ιερόν σκάνδαλον, ιερά πορίσματα, ιεράν η παραγραφή και η συγχώρησης από τον επι γής αντιπρόσωπο του υψιστού Εφραίμ....
DK
08/06/2010 16:17
είναι φριχτή κατάντια αυτό. Φοβερά υπανάπτυκτα ανώριμα μυαλά. Να τους χαιρόμαστε!
Α.Μ.
08/06/2010 16:10
Και 10 κόμματα να υπηρχαν, 10 διαφορετικά πορίσματα θα είχαμε... Πιο πιθανό, στο τέλος, είναι να κατηγορηθώ εγώ παρά κάποιος από όλους αυτούς!!!
Νικος
08/06/2010 16:08
Τελικά κόρακας κοράκου μάτι δεν βγάζει...μυαλό δεν βάζουν. Το ξύλο δεν θα το γλυτώσουν ΌΟΟΟΛΟΙ μαζί και μάλιστα μέσα στη Βουλή! ΑΛΗΤΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΣΣΣΣΣΣΣΣ
Αρης
08/06/2010 16:07
Τωρα που πηρες ρε Πετσαλνικε τα πορισματα ησυχασαμε σου εχωμε απεραντη εμπιστοσυνη.
ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ΒΕΛΟΣ
08/06/2010 16:04
Τι 5 πορισματα και πρασινα αλογα.
300 πορισματα εμεις εχωμε βγαλη για ολους σας εισθε ΟΛΟΙ
ΙΔΙΟΙ ΝΤΡΟΠΗ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΙΣΧΟΣ ΣΑΣ
ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΤΕ
pentozali
08/06/2010 16:02
5 να ειναι οι ωρες τους!
Γιωργος
08/06/2010 16:01
5 πορισματα παλι?????????????
Ρε........σεις θα σας ξεβρακωσωμε οπου σας πετυχουμε
Κρυφτητε α να χαθητε
Νικος
08/06/2010 15:59
Ου... να χαθητε παληολαμογια που εβγαλατε 5 πορισματα
Θα σας περιποιηθουμε σε λιγο.
Περιμενετε και ......ερχομαστε
Λυσίμαχος Καζάζης
08/06/2010 15:53
Έχω την γνώμη ότι όλα τα κοινοβουλευτικά κόμματα δεν ενδιαφέρονται για τίποτα άλο παρά το πως θα κατοχυρώσουν πρωτίστως τα μικροπολιτικά τους ιδιοτελή συμφέροντα, Ως εκ τούτου, νομίζω, ότι η ολοκληρωτική αποστροφή του κόσμου από το σημερινό σαθρό πολιτικό περιβάλλον είναι πλέον αναπόφευκτη και αναγκαία.

Με εκτίμηση,


Λυσίμαχος Καζάζης
ΓΤ
08/06/2010 15:45
Ρεζιλια... θα μας πει ποτε κανεις τι σημαινει ''πολιτικη ευθυνη''; Αν δεν αρχησει να μπαινει κοσμος στην φυλακη δεν θα φτιαξει ποτε η Ελλαδα μας. ΓΤ
Παύλος Xamthopoulos
08/06/2010 15:20
Εφόσον οι οικογενειοκρατία κατέρρευσε στην Ελλάδα,τότε ζητω οι δημοκρατία ! Ο λαός στην εξουσία λοιπόν... Olla κίνα Olla συνεταιρικά Olla να τα κατέχουμε δημοκρατικά... Ας αφήσουμε τα μπαρ και τα μικροκαταστήματα στους μαζόχες που θέλουν να εργάζονται 12 ώρες την ημερα ώστε να πεθάνουν πλούσιοι... Είστε για μια δημοκρατική διαχείριση στα πολιτικά και οικονομικά τις "πατριδοσμας"...? ΠΑΜΕ λοιπόν !
ΣΠΥΡΟΣ
08/06/2010 15:18
Ούστ πολιτικάντιδες του κ....! Με αυτό το πόρισμα άρχισε η αντίστροφη μέτρηση για όλους σας. Ελάτε αν σας βαστάει να μας ξαναμιλήσετε για πολιτική και ιδανικά… Όλοι ανεξαιρέτως!
αννα
08/06/2010 15:15
Γελοίοι. Όπως πάντα.
ΒΑΣΙΛΗΣ
08/06/2010 15:01
ΚΚΕ και ΣΥΡΙΖΑ=τρία πουλάκια κάθονται...

Γιατί ρε δεν λέτε ποιός φταίει?
Ούτε ένας δεν έχει ευθύνες?
Αυτό το όλοι διαχρονικά δεν μου λέει τίποτα.
Που είναι ο λόγος και η αποφασιστικότητα σας για εξυγίανση του τόπου?
Μία από τα ίδια και σεις...
Άντε στο πάτο ρε ξεφτίλες.
Jeremy
08/06/2010 14:50
Ξεφτίλεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεες!!!!! Σιχαμένοι και διεφθαρμένοι...