Κυνηγούν την ασφάλεια της χρυσής λίρας

ΤΗΕ ΤΙΜΕS   | ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 26/05/2010 07:00 |
Οι λίρες που φέρουν την κεφαλή του Γεωργίου Ε΄ έφθασαν στην Ελλάδα κατά τη διάρκεια του Β΄ Παγκοσμίου Πολέμου
 Κυνηγούν την ασφάλεια της χρυσής λίρας
ΚΑΤΑ τη διάρκεια του Β΄ Παγκοσμίου Πολέμου οι Βρετανοί έριξαν με αλεξίπτωτα χρυσές λίρες στην Ελλάδα για να χρηματοδοτήσουν την αντίσταση ενάντια...
Γίνετε Συνδρομητής
Στελιος Ροκκος
22/10/2010 00:18
Μας φαγαν τα λεφτα τοσα χρονια και ολα τα κομματοσκυλα τρεχουν πισω απο καθε υποψιφιο Δημαρχο,γιατι εχουν εξασφαλισει και το μελλον των παιδιω τους μεσο των πολιτικων.Εμας μας εχει κοψει η πεινα.Πριν της τελευταιες βουλευτικες εκλογες στο εστιατοριο Εν ελλαδι κηφισιας ετρωγαν μαζι ο Κιλτιδης,ο Λοβερδος γνωστοι διμοσιογραφοι και δημοτικοι συμβουλοι του δημου Αθηνων και γελαγαν και ελεγαν οι μεν του ΠΑΣΟΚ ποσα εφαγαν οι νεο δημοκρατες.Οι απαντηση τον νεο δημοκρατικων ηταν οτι σε δυο μηνες παμε σε εκλογες και τωρα θα φατε και εσεις και ολοι μαζι συμφωνουσαν και κορο''ι''δευαν τον ελληνικο λαο και γελαγαν.Δεν πλοιρωσαν το λογαριασμο δεν αφησαν τιπς και εφυγαν ολοι λες και το μαγαζι ηταν δικο τους.Αυτα τα λαμογια μας κυβερνουν και πρεπει να φυγουν γρηγορα.Κοματικα δεν ανοικω πουθενα και εχω και αλλες πλοιροφοριες να σας πω.
Κωστας Κ
04/06/2010 19:13
Ο χρυσος Θα ανεβει και αλλο και ας λενε μερικοι εδω ιστοριες για αγριους. 1) Το ευρω εχει πεσει στα χαμηλοτερα εναντι του δολαριου 2) Το χρηματηστιριο αθηνων βλεπει τον κατηφορο με σπασμενα φρενα.Σημερα επεσε 5% ετσι για την πλακα του. 3)Η ρουμανια παει για χρεωκοπια καθως ειναι ηδη στο ΔΝΤ και δεν εχει γινει τιποτα.Οχι οτι θα γινει τιποτα για την Ελλαδαρα μας. 4)Βλεπω οτι καποιοι κατηγορουν εδω οσους κανουν λιρες η ψαχνουν για ασφαλεια.Δηλαδη τι να τα κανουν δωρο στις τραπεζες?
nota kimothoi
29/05/2010 11:02
Ο φόβος που υπάρχει μέσα στις καρδιές των Ελλήνων είναι κυρίαρχος σε όλη τους την έκφραση μέσα στην καθημερινή τους συμπεριφορά. Ο φόβος αυτός, είναι που οδήγησε τα παιδιά των Ελλήνων(Βουλευτές-Υπουργοί,Γ.Γραμματείς, οικονομικά στελέχη κ.λ.π.) ν'' αρπάξουν με το έτσι θέλω το ξένο χρήμα. Αυτή η νοοτροπία του να συγκεντρώνει κάποιος χρήματα σε όποια μορφή νομίσματος, τώρα με χρυσές λίρες, χαρακτηρίζει τον ελληνικό λαό. Παράνομες κατασκευές, παράνομα λεφτά, παράνομες επιχειρήσεις, παράνομες σχέσεις, παράνομη ζωή...μόνο και μόνο για ατομικό όφελος. ΚΕΡΔΟΣΠΟΠΙΑ κι ΑΤΟΜΙΣΜΟΣ στο ζενίθ.Όμως όλ αυτά είναι πράξεις σαν αυτή οπού κάποιος αγγίζει το κεφάλι της κόμπρας, που αν το πειράξει, είναι βέβαιο ότι θα πεθάνει. Κι ενώ το γνωρίζει αυτό, η απληστία του τον οδηγεί εκεί...Δεν θέλω να φιλοσοφήσω, απλά σας πληροφορώ πως έχει κυκλοφορήσει Παγκόσμιο Νόμισμα, το οποίο καταργεί όλα τα άλλα νομίσματα. Γι αυτό αφελείς κι ανεγκέφαλοι Έλληνες, λύστε πρώτα τα προβλήματα που έχετε κι ύστερα αποθηκεύστε χρυσές λίρες. Γιατί...έρχεται καλοκαίρι και οι κλέφτες...πληθαίνουν...Δεν σας σώζει τίποτα. Νότα Κυμοθόη
Επισήμανση
28/05/2010 06:27
Καραγκιοζηδες !
Που εισαι Αθανατε Σπαθαρη να τους κραξεις ....
Να τους δωσεις και μερικα φλουρια απο τον πολυχρονεμενο μας Βεζυρη ....
Ποιος τα εχει μαζεψει ;
Μα ο Ανηψιος , ο θειος Αχιλευς και ο Ξαδελφος Μισελ .
Θα τα δουμε προσεχως στο αριστουργημα ο Καραγκιοζης ανακριτης !
Δημοσθενης Μπογδης 28/5/2010 00:36

Από το στόμα σας και στου Θεού τ΄ αυτί. Αλλά προς το παρόν έχουμε τον κ. Μαντέλη.
Δημοσθενης Μπογδης
28/05/2010 00:36
Καραγκιοζηδες !
Που εισαι Αθανατε Σπαθαρη να τους κραξεις ....
Να τους δωσεις και μερικα φλουρια απο τον πολυχρονεμενο μας Βεζυρη ....
Ποιος τα εχει μαζεψει ;
Μα ο Ανηψιος , ο θειος Αχιλευς και ο Ξαδελφος Μισελ .
Θα τα δουμε προσεχως στο αριστουργημα ο Καραγκιοζης ανακριτης !
Βλήμα
27/05/2010 16:21
Ενα είναι το βέβαιο: Όλοι όσοι επενδύουν σήμερα σε χρυσές λίρες στις αστρονομικές τιμές που αυτές πωλούνται, είναι οι σίγουρα χαμένοι της υπόθεσης, αφού μετά το ξεπέρασμα της κρίσης, είτε θα πουλήσουν τις λίρες στην μισή τιμή που τις αγόρασαν, είτε θα τις κρατήσουν, χάνοντας τόσο από τήν διατήρηση της τιμής τους σε πολύ χαμηλώτερα επίπεδα, όσο καί από τήν μή είσπραξη τόκων για τα διαθέσιμά τους! Περαστικά σας βλήματα!
Κ.ΜΑΝΩΛΙΔΗΣ 27/5/2010 09:03

Με πληθωρισμό 4,5% και τον κίνδυνο εξόδου από το Ευρώ και μετατροπής των καταθέσεων σε πληθωριστικές Δραχμές, εγώ προτιμώ να επενδύσω 10% των χρημάτων μου σε χρυσό, 30% σε δολλάρια και τα Ευρώ μου εκτός Ελλάδας και ας με θεωρούν οι ειδικοί επί των οικονομικών βλήμα.
Gold Man
27/05/2010 14:19
Είναι ενθαρρυντικό που μεταδίδονται άρθρα από τον ξένο τύπο για την κατάσταση στην Ελλάδα μιας που φαίνεται ότι τα εγχώρια μέσα ξεχνούν (?) να μας ενημερώσουν για την πραγματική κατάσταση όπως αποτυπώνεται από επίσημα στοιχεία. Το σίγουρο είναι ότι είναι αρκετοί αυτοί που φαίνεται να έχουν καταλάβει το αδιέξοδο της ασύδοτης νομισματικής πολιτικής και θυμούνται ότι η ιστορία επαναλαμβάνεται.
Κ.ΜΑΝΩΛΙΔΗΣ
27/05/2010 09:03
Έχει να κυκλοφορήσει "κάλπικη λίρα" σύνεφο! Ο πανικός είναι ο καλλίτερος σύμμαχος όλων των λωποδυτών που εκμεταλεύονται τον φόβο κάποιων ηλιθίων!
Φόβος για την υγεία: Πλουτίζουν οι γιατροί καί φαρμακοβιομήχανοι!
Φόβος για τον θάνατο: Πλουτίζουν οι παπάδες
Φόβος για την καβάντζα: Πλουτίζουν κατασκευαστές κάλπικων
λιρών!
Ενα είναι το βέβαιο: Όλοι όσοι επενδύουν σήμερα σε χρυσές λίρες στις αστρονομικές τιμές που αυτές πωλούνται, είναι οι σίγουρα χαμένοι της υπόθεσης, αφού μετά το ξεπέρασμα της κρίσης, είτε θα πουλήσουν τις λίρες στην μισή τιμή που τις αγόρασαν, είτε θα τις κρατήσουν, χάνοντας τόσο από τήν διατήρηση της τιμής τους σε πολύ χαμηλώτερα επίπεδα, όσο καί από τήν μή είσπραξη τόκων για τα διαθέσιμά τους! Περαστικά σας βλήματα!
parthenios christos
27/05/2010 04:15
Κατι παρα πανω ξερει ο σοφος λαος μας και λειτουργει κατ αυτον τον τροπο.
Εχεις καποιες καταθεσεις στη τραπεζα,και βγαινει ο ιδιος ο Πρωην αλλα και ο νυν Πρωθυπουργος της χωρας και σου κανει και χαρι λεγωντας οτι οι καταθεσεις σου μεχρι και 100000ευρω δεν κινδυνευουν ο αλλος που εχει 101000ευρω ορθα σκεπτωμενος διερωτατε γιατι σε ποιον χρωσταγα τα 1000 ευρω που θα χασω,σε περιπτωση πτωχευσης......
Βρωμοξυλο που χρειαζετε να πεσει,για την καταντια μας και για την οποια υπευθυνοι ειναι ολοι οι μετα την μεταπολιτευση κυβερνωντες.
Ευτυχως που ζουνε ακομη οι περισσοτεροι ωστε να υποστουν τον εξευτελισμο που δικαιως τους ανοικει.
χ.π
Εξήγηση
26/05/2010 21:53
εχω μια απορια αφου υπαρχουν τα χρηματα απο τους ελληνες καταθετες γιατι να μην τα παρει δανικα και επιστρεφωμενα το ελληνικο δημοσιο και τα κεδη που θα καρπωθουν οι γερμανοι απο τους τοκους να τα παρουν οι δικοι μας πλουσιοι .
κρητικος ιχνηλατης 26/5/2010 13:54

Σ΄ αυτή την περίπτωση θα αποσυρθούν τα χρήματα από τις τράπεζες και θα αγοραστούν ομόλογα. Όπως είναι τώρα η κατάσταση οι τράπεζες δίνουν στους καταθέτες πολύ μικρότερο επιτόκιο από αυτό που εισπράττουν από το κράτος αγοράζοντας τα ομόλογά του. Δανειστές του ελληνικού κράτους δεν είναι μόνο ξένες, αλλά και ελληνικές τράπεζες. Αν γίνει αυτό που προτείνεις οφελούνται οι Έλληνες καταθέτες, αλλά ζημιώνονται οι τράπεζες.

Μεγαλοκαταθέτες διαθέτουν ήδη ελληνικά ομόλογα αγορασμένα σε ξένα χρηματιστήρια (Ζυρίχη, Φραγκφούρτη και αλλού). Για ένα ποσό 10 ή 20 χιλιάδων δεν αξίζει τον κόπο, γιατί η απόκτηση ομολόγων σε ένα ξένο χρηματιστήριο είναι συνήθως συνυφασμένη με ένα ταξίδι στο εξωτερικό για το άνοιγμα λογαριασμού σε τράπεζα εκτός Ελλάδος, αλλά για ποσά πάνω από 50 χιλιάδες είναι κάτι κερδοφόρο. Τα ελληνικά ομόλογα ξένων τραπεζών δεν ανήκουν όλα στις ίδιες, αλλά πολλά από τα κεφάλαια αυτά ανήκουν σε Έλληνες.
χμμκ
26/05/2010 18:56
Ειναι κερδοσκοπια επισημη...θα τη πατησει παλι κοσμος ανιδεος οπως το 1979 και το 1991...και οι θυριδες των τραπεζων ανοιγουν , αν υπαρξει προβλημα χρεους...
Βασίλης Βαμβακάς
26/05/2010 15:04
Δεν ξέρω αν, όλοι σας, όσοι σχολιάζετε, γνωρίζετε ότι η Τράπεζα πρέπει άμεσα να σταματήσει να προμηθεύει με χρυσές λίρες τους απατεώνες που συνωστίζονται στις ουρές. Αν δεν κάνω λάθος η άνεση αυτή με την οποία ο χρυσοκάνθαρος προβόπουλος εμπορεύεται χρυσές λίρες προήλθε από τις ενέσεις του ΔΝΤ. Για πολλοστή φορά παρουσιάζετε σαν "αντικειμενικό γεγονός" ένα εξοργιστικό γεγονός, δηλαδή την αγυρτεία της τράπεζας και μερικών αθηναίων κλπ. Να σταματήσει αμέσως αυτή η αγυρτεία!!!
κρητικος ιχνηλατης
26/05/2010 13:54
τα μονοληρα πεντολιρα και πουντα ο πεζευεγκης που τα χει στην .θυριδα....... λαθος δρομο πηραμε λαε τις ελλαδος συνετισου δεν ειναι κατοχη ειναι εποχη.εποχη κρισης που δεν του πρεπουν αυτες οι κηνησεις..φερθητε αναλογα και αφηστε τα παραλογα......... εχω μια απορια αφου υπαρχουν τα χρηματα απο τους ελληνες καταθετες γιατι να μην τα παρει δανικα και επιστρεφωμενα το ελληνικο δημοσιο και τα κεδη που θα καρπωθουν οι γερμανοι απο τους τοκους να τα παρουν οι δικοι μας πλουσιοι .απο την σκυλα στην χαριβδη μεν αλλα παπουτσι απ τον τοπο σου κ ας ειναι μπαλωμενο..............
Νίκος
26/05/2010 12:36
Όσοι κάνουν αγορες απο την ΤτΕ κατακρατώνται τα στοιχεία τους. Σε περίπτωση χρεωκοπίας ο χρυσός θα ζητηθεί πίσω, σε διαφορετική περίπτωση υπάρχουν κυρώσεις. Και προς Θεού,...όχι σε τραπεζικές θυρίδες η τοποθέτησή τους. Σε περίπτωση χρεωκοπίας δεσμεύονται.
Χ.Κ.
26/05/2010 12:17
Ε,, όχι και ουρές...
tt
26/05/2010 11:59

Εάν ο ελληνικός λαός σταθεί στο ύψος τις περίστασης που σημαίνει να πλήρωση όλες τις φορολογικές υποχρέωσης και από αιδώ και στο εξής είναι απέναντι στην εφορία και στο κράτος σωστός τότες η αγγλικές λίρες θα τις βάλουν η άγγλοι στον πισινο τους πρέπει ο λαός τον ελλήνων να πιστέψει πώς από μόνος του μπορεί και εγώ είμαι σίγουρος πώς μπορεί η Έλληνες έχουν ατελείωτη δύναμη διότι είναι σαν τα μυρμήγκια έχουν αποθέματα κάτω στα παπλώματα στα ντουβάρια και όπου δεν μπορεί κάνας αλός λαός να σκεφτεί μείς η έλληνες με γνώμονα το οβριό πάντα αγωνιζόμασταν τα τελευταία χρόνια είχαμε λίγο παραστρατήσει εάν η πολίτικη μας ανάγουν την κερκοπορτα μείς πρέπει να την κλίσουμε πάμε το λιπών πιστέψτε σε εσάς και την ατελείωτη δίναμε που αντλείτε στο ντιενα μας από το γεμάτο άγονα παρελθόν μας
GOLDEN BOY
26/05/2010 11:46
Είναι πολύ πιο απλό να αγοράσετε ETF χρυσού.
K.ΓΙΑΝΝΑΚΟΠΟΥΛΟΣ
26/05/2010 11:36
Παντοττε ο Ελληνας εχει αυτη την εμφυτη ροπη της υπερβολης
Λίρας !!!!
26/05/2010 11:15
Διόρθωση στον Giannis.
Μπορεί να πάρει κάποιος όσες θέλει την ημέρα. ΑΠλά μέχρι 10.000€ η τιμή της λίρας είναι η αναγραφόμενη ενώ για περισσότερες αλλάζει η τιμή (προς τα επάνω). Μέχρι 15.000€ το χρόνο (συνολικά) μπορεί να αγοράσει/πουλήσει κάποιος με την ταυτότητά του. Για παραπάνω χρειάζεται εκκαθαριστικό εφορίας.
Η νόμιμες συναλλαγές είναι ΜΟΝΟ αυτές που γίνονται μέσω Τραπέζης Ελλάδος, πληρώνοντας τα εξοργιστικά ποσά που ζητάνε.
Αν θέλει κάποιος να πουλήσει, υπάρχει πολύ έντονη περίπτωση να του πούνε ότι είναι ελλειποβαρής και να του τις αγοράσουν ακόμα φτηνότερα από την τιμή αγοράς ή να βρούν κάποια χαρακιά ή άλλη αλλοίωση και να την αγοράσουν σαν απλό χρυσό ΠΟΛΥ φτηνότερα από την τιμή αγοράς της χρυσής λίρας. Και αυτό γίνεται κατά κόρον...
Η αλητεία της ΤτΕ είναι η διαφορά μεταξύ τιμής αγοράς και πώλησης που είναι απίστευτα τεράστια και τα κέρδη της ΤτΕ ακόμα πιο τεράστια.
Ακόμα και σε αυτή τη δύσκολη περίοδο η ΤτΕ (το κράτος δηλαδή) κερδοσκοπεί ...
Ντροπή πια..
κοστας τσοκος
26/05/2010 11:14
για αυτες τις αγοροπωλησιες θα υπαρξει ποθεν εσχες και ελεγχος απο την εφορια για το που βρεθηκαν τα λεφτα για την αγορα των λιρων? η απλως βρηκαν καπιοι αλλο ενα τροπο για να ξεπλυνουν μαυρο και μη δηλωμενο χρημα?.....
λουδοβικος
26/05/2010 10:54
η καταρευση ξεκινησε , οτι ακριβως και στην αργεντινη , ουρες στα ταμεια γαι να παρουν τα χρηματα απο τις τραπεζες .

η κυβερνηση τοτε περασε νομο που απαγορευε την αποσυρση μετρητων απο τις τραπεζες , τοτε εγινε χαμος .
ο πρωθυπουργος διεφυγε με ελικοπτερο απο το προεδρικο μεγαρο την τελευταια στιγμη κατω απο τις ιαχες του μενομενου οχλου .
Κωστας
26/05/2010 10:52
...και μετα σου φταει ο Σημιτης και ...χρηματιστηριακα σκανδαλα!
Αν εισαι ηλιθιος και μπαινεις οταν ειναι ακριβα, δηλ. που νομιζεις οτι θα φτασει!!!
...και σιγα τις ουρες, λιγη κινηση παραπανω, δημοσιευμα, και πανε τα προβατα ...
...
26/05/2010 09:23
Ρε αλήτες σταματήστε την παραπληροφόρηση και τον πανικό. Άκου εκεί ουρές...
giannis
26/05/2010 09:15
Οι τιμές χρυσής λίρας είναι http://www.bankofgreece.gr/Pages/el/Markets/LIRA/default.aspx και χρειάζεται ταυτότητα. Όχι περισσότερες από δύο ανά ημέρα.
ANEST
26/05/2010 08:27
λιγο ασχετο,
ειχαμε τον ηρωϊσμο!
29 Μαϊου 1453
μια ομαδα τουρκων ή απο προδοσια ή απο τύχη παραβιάζει την κερκόπορτα και εισέρχεται στην Κωνσταντινούπολη.
Γίνεται συμπλοκή και σκοτώνονται ολοι οι τουρκοι εκτος απο ενα τον σημαιοφόρο ο οποίος γεματος βέλη πεθαίνοντας καταφέρνει να χώσει το κοντάρι σε μια σχισμή πάνω ψηλα στο τοίχος. Αυτό ήταν! βλέποντας απο μακριά οι ελληνες την τουρκική σημαία επάνω στο τοιχος λιποψύχησαν και φώναξαν βλακωδώς "εάλω η πόλις" και ετραπησαν σε φυγή ανευ λόγου. Αυτές οι γραμμές γραφτηκαν με πόνο!
nikwo
26/05/2010 08:17
Nεα Κατοχη...........

όλες οι τελευταίες ειδήσεις