Θέλουν επώνυμα μπλογκ μετά το όργιο των φημών

Σκέψεις για υποχρεωτική αναφορά υπευθύνου στα ανώνυμα ιστολόγια

ΡΕΠΟΡΤΑΖ: Στέλιος Βραδέλης svradelis@dolnet. gr   | ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 21/05/2010 07:00 |
 Θέλουν επώνυμα μπλογκ  μετά το όργιο των φημών
▅Περίπου 600 μηνύσεις έχουν κατατεθεί τα δύο τελευταία χρόνια στη Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος της Ασφάλειας Αττικής από πολίτες, οι οποίοι συκοφαντήθηκαν μέσα από ανώνυμα μπλογκ. Οπως προέκυψε από έρευνα των διωκτικών αρχών, στην Ελλάδα έχουν δημιουργηθεί 132.000 μπλογκ από τα οποία τα 3.500 έχουν καθημερινή ανανέωση

Προτάσεις για την εφαρμογή και στην Ελλάδα του πρόσφατου νόμου Μπερλουσκόνι για την ανωνυμία των μπλογκ εξετάζει η κυβέρνηση. Η δήθεν «παραίτηση» της υπουργού Παιδείας Αννας Διαμαντοπούλου εξαιτίας υποτιθέμενου σκανδάλου που «αποκαλύφθηκε» από μπλογκ προκάλεσε την οργισμένη αντίδραση της κυβέρνησης.

Ετσι επανήλθε στο προσκήνιο το θέμα της ανωνυμίας των μπλογκ και των δεκάδων μηνύσεων που έχουν καταθέσει εις βάρος τους πολιτικοί, κυβερνητικά στελέχη και επιχειρημα τίες.Πάντως το ιταλικό νομοσχέδιο, που κατατέθηκε στις 10 Μαΐου από τον υπουργό Δικαιοσύνης της Ιταλίας Αντζελίνο Αλφάνο, στην παράγραφο 28 εξισώνει τα μπλογκ με τα υπόλοιπα ΜΜΕ. Σύμφωνα με το ιταλικό σχέδιο, οι ιδιοκτήτες των μπλογκ θα πρέπει να προσκομίζουν στο υπουργείο Τύπου στοιχεία που να αποδεικνύουν την ταυτότητα του κατόχου τους. Σε διαφορετική περίπτωση θα κλείνουν.

Τη συγκεκριμένη πρόταση επανέφεραν χθες σε συζητήσεις τους ανώτερα κυβερνητικά στελέχη που επεσήμαναν με νόημα πως «πρέπει να δοθεί ένα τέλος στο συνεχιζόμενο καθεστώς ανομίας στον χώρο των μπλογκ».

Τα δύο τελευταία χρόνια μόνο στη Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος της Ασφάλειας Αττικής έχουν κατατεθεί περισσότερες από 600 μηνύσεις από πολίτες, οι οποίοι συκοφαντήθηκαν μέσα από ανώνυμα μπλογκ. Στις περισσότερες περιπτώσεις δεν έγινε δυνατό να βρεθεί ο συντάκτης των ηλεκτρονικών δημοσιευμάτων για τα οποία έχει γίνει μήνυση.

Οπως προέκυψε από σχετική έρευνα των διωκτικών αρχών, στην Ελλάδα έχουν δημιουργηθεί 132.000 μπλογκ από τα οποία τα 3.500 έχουν καθημερινή ανανέωση.

Αυστηρότερες ποινές
Από την άλλη πλευρά, κυβερνητικά στελέχη που αντιτίθενται στην υποχρεωτική αναφορά του ονόματος των ιδιοκτητών ανώνυμων μπλογκ προωθούν μία αυστηροποίηση των ποινών. Οπως επισημαίνουν στα «ΝΕΑ» δικαστικές πηγές, υπάρχει το προηγούμενο της γνωμοδότησης του πρώην εισαγγελέα του Αρείου Πάγου από τον Ιούνιο του 2009, κατά την οποία στα μπλογκ δεν ισχύει το απόρρητο των επιστολών και της ελεύθερης ανταπόκρισης και επικοινωνίας, όπως ορίζεται στο άρθρο 19 του Συντάγματος. Στη γνωμοδότηση, που είχε ξεσηκώσει πλήθος αντιδράσεων, μεταξύ άλλων προβλέπεται πως δεν θα απαιτείται άδεια οποιασδήποτε αρχής (συγκεκριμένα της Αρχής Διασφάλισης του Απορρήτου των Επικοινωνιών, όπως ρητά αναφέρει η γνωμοδότηση) για να μπορούν προανακριτικές, ανακριτικές, εισαγγελικές και δικαστικές αρχές να ζητούν «ηλεκτρονικά ίχνη» εγκληματικής πράξης, όπως υβριστικών ή απειλητικών δημοσιευμάτων στο Διαδίκτυο ή φωτογραφιών παιδικής πορνογραφίας.

Οι εισαγγελικές, ανακριτικές και προανακριτικές αρχές, πολύ δε περισσότερο τα δικαστικά συμβούλια και τα δικαστήρια, δικαιούνται να ζητούν από τους παρόχους των υπηρεσιών επικοινωνίας, μέσω του Δαδικτύου, τα ηλεκτρονικά ίχνη μιας εγκληματικής πράξεως, την ημεροχρονολογία και τα στοιχεία του προσώπου στο οποίο αντιστοιχεί το ηλεκτρονικό ίχνος, από τους λοιπούς δε παρόχους των υπηρεσιών επικοινωνίας τα «εξωτερικά στοιχεία» της επικοινωνίας και ο πάροχος υποχρεούται να τα παραδίδει χωρίς να είναι αναγκαίο να προηγηθεί άδεια κάποιας αρχής και ιδία της Αρχής Διασφάλισης του Απορρήτου των Επικοινωνιών.

Η γνωμοδότηση αυτή ωστόσο δεν είναι δεσμευτική για τις υποθέσεις που φτάνουν στη Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος και πρέπει να αποδειχθεί πως μια υπόθεση είναι κακούργημα και όχι πλημμέλημα για να κινηθεί επιπλέον διαδικασία. «Το αποτέλεσμα είναι δεκάδες πολίτες που συκοφαντούνται να μην μπορούν να διεκδικήσουν τη δικαίωσή τους», λένε στα «ΝΕΑ» δικαστικές πηγές.

ΤΟ ΙΤΑΛΙΚΟ ΣΧΕΔΙΟ
εξισώνει τα μπλογκ με τα υπόλοιπα ΜΜΕ και οι ιδιοκτήτες θα πρέπει να προσκομίζουν στοιχεία που να αποδεικνύουν την ταυτότητα του κατόχου τους

56
ο Χρήσιμος
23/05/2010 02:39
Αγαπητοί μου φίλοι δεν μπορώ πραγματικά να καταλάβω πως μπορεί να έχει εφαρμογή σε οποιαδήποτε Ευρωπαϊκή χώρα ένας τέτοιος νόμος για τα blogs....Αφού οποιοσδήποτε νόμος και να ψηφιστεί θα είναι διάτρητος.... Το λέω και το υπογράφω!! Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή... Όταν μιλάμε για blogs την Ελλάδα μιλάμε πρωτίστως για τις υπηρεσίες της Blogger και της Wordpress. Υπάρχουν και άλλες υπηρεσίες blog στη χώρα μας που φιλοξενούνται από Ελληνικά sites και οργανισμούς. Για τις αμιγώς Ελληνικές υπηρεσίες δεν θα αναφερθώ μιας και είναι οι πρώτοι εύκολοι στόχοι(??) σε περίπτωσή που ισχύσει κάποιος νόμος περί άρσης της ανωνυμίας... Όταν όμως μιλάμε για υπηρεσίες που έχουν την έδρα τους στην άλλη πλευρά του Ατλαντικού πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικοί σε ότι ακούμε και βλέπουμε... Γι'' αυτό φίλοι μου καλοί θα αναφερθώ σε κάποια πράγματα που ίσως δεν έχετε ακούσει... 1) Η πολιτική απορρήτου της Wordpress είναι απόλυτα σαφής. Κατ'' αρχήν η υπηρεσία αυτή υπάγεται στην Automattic Inc η οποία παρέχει ένα λογισμικό ΑΝΟΙΧΤΟΥ ΚΩΔΙΚΑ καλά οργανωμένο και ασφαλισμένο από οποιανδήποτε απειλή ακόμα και κρατική... Το μόνο που μπορεί να ζητήσει άρση του απορρήτου είναι το ανώτατο ομοσπονδιακό δικαστήριο των Η.Π.Α και αυτό γίνεται μόνο στη περίπτωση που υπάρχει απειλή για την Εθνική ασφάλεια της χώρας των ΗΠΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΗΣ....!!!!! Μπορείτε να διαβάσετε περισσότερα για την πολιτική απορρήτου εδώ : http://automattic.com/privacy/ 2) Πάμε στη blogger τώρα. Εδώ το ζήτημα είναι κάπως πιο περίπλοκο μιας και ΓΙΑ ΤΗΝ ΩΡΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΖΗΤΗΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΑΠΟΡΡΗΤΟ των blog της αφού η προστασία των χρηστών είναι ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΔΙΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΗ.... ΟΜΩΣ....Αν διαβάσετε την πολιτική απορρήτου της Blogger θα δείτε κάτι που ΜΠΟΡΕΙ στο μέλλον να αλλάξει τα δεδομένα.... Στον κανονισμό τους λένε σαφέστατα: "Η Google τηρεί τις αρχές απορρήτου της κρατικής περιοχής ασφαλείας των Ηνωμένων Πολιτειών περί ειδοποιήσεων, επιλογών, προωθήσεων, ασφαλείας, ακεραιότητας δεδομένων, πρόσβασης και επιβολής και είναι καταχωρισμένη στο ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ ΚΡΑΤΙΚΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΕΜΠΟΡΙΟΥ ΤΩΝ ΗΝΩΜΕΝΩΝ ΠΟΛΙΤΕΙΩΝ." Αυτό το πρόγραμμα προστασίας της δικτυακής (και όχι μόνο πληροφορίας) είναι η δικλείδα η οποία προσπαθεί να ενώσει κατά κάποιο τρόπο την στρατηγική απορρήτου της Αμερικής και της Ευρώπης η οποία ισχύει από το 1998. ΚΑΙ ΟΙ ΔΙΚΛΕΙΔΕΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΩΣ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΕΣ..... ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΗΠΑ, ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΚΑΙ ΕΛΒΕΤΙΑ οι οποίες συμμετέχουν στο πρόγραμμα θελήσουν να μετατρέψουν το συγκεκριμένο πρωτόκολλο συνεργασίας. Δείτε εδώ περισσότερα: http://www.export.gov/safeharbor/ Άρα...Κάνω τις εξής ερωτήσεις: 1) Πως μπορεί το οποιοδήποτε μέλος κράτος της Ε.Ε να θεσπίσει νόμους για την άρση απορρήτου των ηλεκτρονικών πληροφοριών από την στιγμή ΠΟΥ ΣΥΜΜΕΤΕΧΕΙ το κάθε κράτος ΣΤΟ U.S.-EU & Swiss Safe Harbor Framework?? 2) Είναι δυνατόν να παραβεί το κάθε μέλος Ευρωπαϊκό νόμο μονομερώς?? 3) Ποιος θα είναι αυτός που θα πάρει μια τέτοια απόφαση για την καταστρατήγιση συμφώνου συνεργασίας με την άλλη πλευρά του Ατλαντικού??? Συμπέρασμα 1) Ο νόμος του Μπερλουσκόνι είναι καταδικασμένος σε αποτυχία αφού τέτοιο νόμο μπορεί να ψηφίσειι ΜΟΝΟ Η ΕΥΡΩΒΟΥΛΗ...Οπότε όποιος πολίτης προσφύγει στο Ευρωπαϊκό δικαστήριο θα δικαιωθεί πανηγυρικά.... 2) Ακόμα και αν περάσει τέτοιος νόμος για την άρση απορρήτου θα είναι μόνο για να φοβηθούν οι αδαείς και οι μη γνωρίζοντες το αντικείμενο σε βάθος.... 3) Αν κάποιος φτιάξει ένα μπλογκ στην Αμερική ή στην Νότια Αφρική (δεν λέω τυχαία τη χώρα..) και λαμβάνει ειδήσεις από την Ελλάδα με μείλ και τις δημοσιοποιεί, μπορεί να του κάνει κανείς τίποτα??? ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ......Οπότε μην πιστεύετε όλους αυτούς που θέλουν να σπείρουν περίεργες ειδήσεις για να μετατοπίσουν το ενδιαφέρον από το φλέγον θέμα.... ΤΗΣ ΠΕΙΝΑΣ ΠΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ.... Με τιμή http://olaxrisima.blogspot.com/
Ηλιας
22/05/2010 22:43
Τα ανωνυμα μπλογκ ειναι εξ ορισμου φασιστικα. Στα δημοκρατικα καθεστωτα η ενημερωση/δημοσιογραφια ειναι παντα επωνυμη ποτε ανωνυμη. Μπλογκ τυπου τρωκτικου ειναι ντροπη να υπαρχουν στη χωρα που γεννησε τη δημοκρατια. Λεμε στοπ στο φασισμο της ανωνυμης "ενημερωσης".
Αρης
22/05/2010 22:16
Αν μιλούν για ανομία θα πρέπει να κλείσουν όλα τα κρατικοδίαιτα ΜΜΕ και να αφήσουν να λειτουργουν μόνο τα μπλόγκς.
Εκτός άν επιθυμουν Τυπο τύπου Πραβδας. Η Δημοκρατία και οι θεσμοί της εχουν γίνει Δημοκρατία ΑΕΑΕ. (Απεριορίστου Ελέγχου και Ανωνύμου Ευθύνης)
Σοσιαλιστής
22/05/2010 21:13
Και μετά λέτε φασίστες τους κομμουνιστές, σοβαρευτείτε σας πήραν χαμπάρι, ξερει ο κόσμος για ποιόν λόγο το ανοίγετε το θέμα
ΚΜ
22/05/2010 19:54
Πως θα μπει έλεγχος στα μπλόγκ; Τι σημαίνει κλείνω το μπλόγκ; παίρνω ένα κλειδί και βάζω λουκέτο; Τι ανοησίες είναι αυτές; Την βλέπω τη δουλειά να γινόμαστε διεθνώς ρεζίλι όπως και με τα ιντερνετ καφέ στο παρελθόν! Αυτοί που μιλάνε για κλείσιμο των μπλόγκς είναι βαθιά νυχτωμενοι για το πως δουλεύει το ιντερνετ! Δεν προκειται να κλέισουν τίποτα και θα γίνουμε και διεθνώς ρεζίλι.
Προστασία τώρα από τη διαφθορά, τη σπατάλη και το ρουσφέτι
22/05/2010 18:24
Eυτυχώς που υπάρχουν τα blogs και οι εναλλακτικές πηγές πληροφόρησης. Αφού οι θεσμοί προστασίας μας από τη δημόσια σπατάλη και διαφθορά υπολειτουργούν στη χώρας μας, η ανώνυμη καταγγελία είναι πολύτιμη! κι ας ελπίσουμε κάποτε να γίνουμε (πρώτα) Δυτική Ευρώπη και να μην τη χρειαζόμαστε.
Α.Λ.Π.
22/05/2010 15:23
Όσοι γνωρίζουν την είδηση διακρίνουν και την αλήθεια ή το ψεύδος του Τύπου και των blogs. Όσοι δεν τη γνωρίζουν- τη ριμάδα την είδηση- τη λαμβάνουν ως αληθινή ή ψευδή, αναλόγως των πολιτικών τους πεποιθήσεων και ατομικών τους συμφερόντων. Αυτός είναι και ο λόγος που οι λαοί χωρίζονται σε ...παρατάξεις που πιστεύουν ή δεν πιστεύουν μια είδηση ή έναν ...πολιτικό. Αν ο Τύπος και η τηλεόραση παραπληροφορεί - και παραπληροφορεί - μια φορά, το διαδίκτυο παραπληροφορεί δέκα. Για τους πολιτικούς δεν υπάρχει δίλημμα, οι δικοί μας λένε την αλήθεια, των άλλων ψεύδονται. Αλήθειες λέγονται και στα ΜΜΕ και στα blogs, πόσοι όμως μπορούμε να τη διακρίνουμε; Το ψέμα είναι πάντα πιο...ευδιάκριτο και αγαπησιάρικο! Τα μεγαλύτερα ψέματα είναι τόσο παλαιά όσο και ο άνθρωπος, και είναι πιστευτά από όλη την ανθρωπότητα, είναι τα ψέματα των θρησκειών που έχουν για σημαία τους την... αλήθεια!
ΚΟΣΜΑΣ
22/05/2010 15:11
Χαχαχαχα. Ένθερμοι υποστηρικτες του Μπερλουσκόνι τώρα οι <<σοσιαλιστές> μας!!!!!!!!!!!! Κλείνει το μάτι στο φασισμό ο Παπανδρέου. Θα του τόμαθε ο Πάγκαλος. Κύριοι φήμες υπάρχουν μόνον σε καθεστώτα όπου δεν υπάρχει ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ.
Κ.Λ.
22/05/2010 14:50
Αν παω σε ενα μαγαζι να ψωνισω κατι και ο πωλητης πει οτι ειναι το καλυτερο ειδος στην αγορα αυτο που θελω να αγορασω, δεν θα πιστεψω τον πωλητη, αλλα θα κανω το παν να διασταυρωσω τα στοιχεια που μου εδωσε ωστε να δω αν αλληθευει. Δεν θα ψωνισω βασει τι λεει ο πολιτης γιατι τοτε θαμαι αξειος της τυχης μου. Το ιδιο με οτι μαθαινουμε απο βλογγς, ΜΜΕ κτλ. Χρεαιζοντε ερευνα κα επαληθευση. Ο καταναλωτης οτι διαβαζει πρεπει να το ελεγχει για την ακριβεια του πριν το πιστεψει και προσκομει οτι θελει απο τα νεα. Η λυση δεν εινε η φημωση της ελευθερης γνωμης η συζυτησις γιατι αυτο λεγετε δικτακτορια. Ο ενημερωμενος πολιτης ειναι ο καλος πολιτης.
Ανδρεας
22/05/2010 14:43
Αν οντως το αρθρο λεει αληθεα τοτε αυτο δειχνει οτι καποιοι στην κυβερνησι η ΜΜΕ προσπαθουν να σιωπησουν την κοινη γνωμη και να καταπατησουν την ελευθερια λογου και πληροφορησης. Γιατι, ναι θα υπαρξουν παντα και ψευδεις δηλωσεις στα βλογγς (οπως αλλωστε και στα ΜΜΕ)αλλα ευθυνετε ο καθε πολιτης που τα διαβαζει να τα διασταυρωσει και να βρει την αληθεια. Αλλα στην ανωνυμια ο καθενας εκφραζεται αφοβα και λεει τις σκεψεις του η τις παρατηρησεις του αφοβα, διχως φοβο οτι θα χασει την δουλεια του με τις καταγγελιες του. Αυτο λεγεται ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ. Εκτος και αν οι διαφοροι θελουνε τωρα να μας κλεισουν και το στομα για να δρασουν στο σκοταδι οι ιδιοι.
ζω στην χώρα του πράσινου φασισμού
22/05/2010 12:13
the bloopers proxy server η είδηση δεν είναι ψευδής, η κυβέρνηση όχι απλά το σκέφτεται αλλά ευχαριστιέται και μόνο στην σκέψη ελέγχου του ίντερνετ. Το προσπάθησε η ΝΔ, απέτυχε, έβαλαν τον Καρατζαφέρη μπροστά να ξαναξεκινήσει το θέμα και τώρα θα το ξαναεπιχειρήσουν, απόδειξη όχι μόνο η σχετική συζήτηση που είχαν για το θέμα στην βουλή, αλλά και οι δηλώσεις Πεταλωτή με το σχετικό βίντεο που υπάρχει και στο νετ, και που τις δηλώσεις του μετά μάζεψε άρον άρον, που τι να μαζέψει δηλαδή, τα ασυμμάζευτα! Α, και να μην ξεχάσουμε τις δηλώσεις του πράσινου καναλιού του Μέγκα, που μέσω της κυρίας Τρέμη καλούσε τον κόσμο να μην διαβάζει τα κακά παλιομπλογκ. Η ΝΔ απαλλάσσεται λόγω εκτεταμένης βλακείας, επειδή οι πορφυρογέννητοι άνθρωποι δεν έχουν την δυνατότητα λόγο κοινωνικής αποστασιοποίησης να αφουγκραστούν την κοινωνία, αλλά το υποτίθεται λαικό πασοκ δεν θα ξεφύγει ποτέ απο τα παλιά καλά του σύνδρομα. Μα ποτέ. Και όσο και αν σεργιανούν οι πρασινοφρουροί όλο το ίντερνετ να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα και να βγάλουν όλο τον κόσμο τρελό, χαμένος κόπος.
σταύρος
22/05/2010 12:02
άλλα γι'' άλλα, της παρασκευής το γάλα ..... αλλού ντ'' αλλού ........... με άλλα λόγια ότι μας συμφέρει, όταν μας συμφέρει. ............. αυτό είναι η επιτομή της αναξιοπιστίας. το αν τα blogs θα είναι επώνυμα ή όχι, για ''μένα είναι δευτερεύων .......... πρωτεύων είναι η υποκρισία, η αναξιοπιστία, η διαχείριση της εξουσίας και πως την αντιλαμβάνονται αυτοί που την ασκούν. ................. τώρα, για το ότι η κυβέρνηση είναι ΟΡΓΙΣΜΕΝΗ, έρχονται στο μυαλό μου είναι 2 πράγματα...... 1) στα τέτοια μας .... 2) που να δούν πόσο ΟΡΓΙΣΜΕΝΟΙ είμαστε εμείς με όλες τισ ΚΟΡΟΙΔΙΕΣ ΤΟΥΣ. .................... υ.γ. βεβαιώθηκα πια ότι δε θέλουν να καταλάβουν πόσο μας έχουν στεναχωρήσει και πόσο μας έχουν εξοργίσει με τη συμπεριφορά τους, την αλαζονεία που βλέπουμε καθημερινά, με την απάθεια και την υποκρισια που συνεχίζουν να μας "γραφουν" συνεχίζοντας το καταστροφικό τους σχέδιο. λυπάμαι που η βλακεία τους θα μας αναγκάσει να τους τιμωρήσουμε και να τους ξεφτιλίσουμε με το χειρότερο τρόπο.
the bloopers proxy server
22/05/2010 10:06
Το άρθρο αυτό εμπεριέχει μια ψευδή είδηση. Η κυβέρνηση ΔΕΝ ΕΧΕΙ καμία τέτοια σκέψη, ούτε καν εξετάζει αυτό το ενδεχόμενο. Αναφορικά με την πάγια θέση Παπανδρέου επί της ανωνυμίας στα προσωπικά ιστολόγια, υπενθυμίζουμε την επερώτηση του κ. Παπανδρέου προς τον Καραμανλή στην Βουλή, την εποχή που ήταν στην επικαιρότητα το ζήτημα του Πρεςς.gr. Για το άρθρο αυτό και την ψευδή είδηση την οποία διασπείρει με σκοπό την δημιουργία εντυπώσεων, θα τεθεί θέμα στο πειθαρχικό της ΕΣΗΕΑ. Πως σας φαίνεται αυτό κ. Βραδέλη; Σας ικανοποιεί, ή να πάμε και σε αγωγή;
the Bloopers Team
22/05/2010 09:56
Απειλείται η κυκλοφορία σας; Μειώνεται η διαφήμιση; Αποκαλύπτεται και στους εκτός του ρυπαρού επαγγέλματος, το τι σημαίνει "γκρικ τζούρναλιζζζζζμ" κύριε Στέλιο Βραδέλη; Οσοι σας γνωρίζουμε εκ των έσω από τα μέσα, πληροφορούμε τον κόσμο για το πόσο αρούρι είναι (κατά κανόνα) ο μέσος δημοσιογράφος, πόσο διεκπεραιωτικό κατάντησε το επάγγελμα, σε τι βαθμό υπάρχει ένδεια συνείδησης και επαγγελματισμού και πόσο παρασιτικά σε κοινωνικό επίπεδο -πλέον- λειτουργεί το επάγγελμα του μολυβοσπρώχτη αναμετάδοσης δελτίον τύπου και SMS. Οσο για τις μπούρδες που αναρτά ο κάθε πολίτης -επαναλαμβάνω ΠΟΛΙΤΗΣ- σε κάθε μπλόγκ, σας θυμίζω τις κάμερες σε πτώματα, τις γραφικές-πλην ηλίθιες-ερωτήσεις ματσουκοφόρων σε θύματα, την "συνομιλία βομβιστών" για το Αφγανόπουλο που δεν συνέβη ποτέ (τότε με την βόμβα), την σεναριογραφία αντί ειδησεογραφίας, τον "πρόεδρο" της Κόσκο (που δεν είναι πρόεδρος) τις φωτοσοπιές με τις φωτιές, την συνάντηση Καραμανλή-Ερδογάν που δεν έγινε ποτέ, το συμβάν με την Καθημερινή και τους φίλους του ΛΕΟ και άλλα πολλά ανάλογα περιστατικά σοβαρής ευσυνείδητης ανεξάρτητης και μαχητικής δημοσιοκαφρίας. Οχι κύριε Στέλιο Βραδέλη, δεν ψιχαλίζει. Ο κόσμος πια έχει καταλάβει και έχει αγανακτήσει μαζί σας. Βρέχει ροχάλες!!! Μπόρα σου λέω!!! ...και ακόμα είναι μόνο η αρχή.
Ζω στην χώρα του πράσινου φασισμού
22/05/2010 03:05
Οι βουλευτές και υπουργοί που έχουν την βουλευτική ασυλία και κατατρώνε τα σπλάχνα της χώρας 30 χρόνια τώρα, κρύβονται πίσω απο την ασυλία και δεν τους αγγίζει ΚΑΝΕΝΑΣ! Αλλα τώρα φοβούνται γιατί οι ελεύθερες φωνές χαλάνε την σούπα των δημοσιογράφων, των πολιτικών, των δικηγόρων, των γιατρών, της σαβούρας της σόου μπιζ, των πολυεθνικών, όλων αυτών που ΑΠΕΙΛΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ. Αρκετά! Ο νεοφασισμός δεν θα περάσει.
Ζω στην χώρα του πράσινου φασισμού
22/05/2010 03:02
Το ΠΑΣΟΚ ουδέποτε ξέφυγε απο τις σοσιαλιστικού τύπου φασίζουσες καθεστωτικές νοοτροπίες του. Πρώτος διδάξας ο πατέρας Ανδρεάς άλλωστε που στον καιρό του έλεγχε τα πάντα και είχε χαζέψει τον κόσμο απο τον φανατισμό διχάζοντας την χώρα, αφού καταβρόχθισε ότι μπόρεσε για να μπορέσει μετά ο Μητσοτάκης, ο Σημίτης, ο Κωστάκης και τώρα ο ΓΑΠ να αποτελειώσουν την δουλειά. Αυτά για τους νεότερους που δεν τα έζησαν. Και έχουμε τώρα τον Καρατζαφέρη να ρίχνει την σκυτάλη εκκίνησης ωστε να αναζωπυρωθεί το θέμα σαν καλό τσιράκι του συστήματος που όπου του πούνε πάει, ωστε το ΜΠΑΣΟΚ να ξεκινήσει τους φασιστικούς διωγμούς ανενόχλητο, δυνατά και σοσιαλιστικά! Το Indymedia που κανονικά θα έπρεπε να μπουκάρει εισαγγελέας και να τους μαζέψει όλους για απειλές, στοχοποίηση, παρακίνησε σε ποινικές ενέργειες, το προστατεύουν μέσα στο Πανεπιστήμιο εδώ και χρόνια, μέχρι που παραδέχτηκαν επίσημα οτι το υποστηρίζουν κιόλας επι ΝΔ!
Στράτος Φουντούλης
21/05/2010 23:07
Πείτε στους νομοθέτες ότι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ τρόπος να φιμώσουν τους bloggers που γνωρίζουν το είδος... Εάν δημιουργήσετε blog στην wordpress.com που εδρεύει στην Αμερική (ποτέ στην blogspot που ανήκει στην google και υπακούει στις κυβερνήσεις για να μην χάσει έσοδα...) δεν μπορούν να κάνουν τίποτα, κανένας ελληνικός νόμος ή απόφαση ελληνικού δικαστηρίου δεν μπορεί να επέμβει. Εάν έχετε μπλογκ στον Pathfinder... την πατήσατε, είναι ελληνικό. Γειά και χαρά κι Αέρα στα πανιά σας. http://agrimologos.com ΥΓ: υπάρχουν κι άλλοι τρόποι, που ούτε καν μπορούν να "αγγίξουν" τα μπλογκ.
Στεφανος Φ
21/05/2010 20:01
Πρωτον,
τα μπλογκ κλπ δεν ειναι δυνατο να πρωσοποποιηθουν. Η τεχνολογια εχει προχωρησει. Ουτε στο Ιραν δεν εχουν καταφερει να τα κλεισουν.
Δευτερο,
ειδατε με το παιδι του λαου τον Τσιπρα; 14000 ευρω η γεννα. Δεν το επιασαν το μηνυμα ακομα. Αλλα ετσι ηταν παντοτε αυτοι του Συνασπισμου. Οι μισοι μενουν στο Ψυχικο και τη Φιλοθεη και εχουν ασπιδα τους μεγαλους τους μισθους.
THE ANONYMOUS
21/05/2010 17:45
Τώρα σας πείραξαν τα Blogs...μετά τα blogs τι θα σας πειράξει;. Η ασυλία του Indy Media δεν ενοχλεί; η Ασυλία στους annonymous κουκουλοφόρους; Το περίφημο Πανεπιστημιακό άσυλο (που είναι βασικά άσυλο παρανόμων). Η ασυλία των βουλευτών-κλεφτών; Η ασυλία των ΜΜΕ; Όχι φασίστες δεν θα σας περάσει. Η ελευθεριά λόγου, η ελευθέρια ιδεών και σκέψης είναι Δικαίωμα μας. Όπως είναι δικαίωμα μας η ανωνυμία. Βέβαια από τους πολιτικούς δεν περιμένουμε κάτι καλύτερο. Αλλά εσείς εκεί στα ΜΜΕ αντί να ουρλιάζετε για την επερχόμενη καταπάτηση των δικαιωμάτων μας και της Δημοκρατίας..κάνετε μόκο...!!!!!! Ο Φασισμός σας δεν θα περάσει!!! Δεν μας κάνουν κουμάντο τα πολιτικά και οικονομικά συμφέροντα. Δεν μας ελέγχουν οι επιδοτούμενες ΜΚΟ. Δεν θα γίνουμε ποτέ εργαλείο της συντεχνίας που μαστίζει την Ελλάδα τα τελευταία 30 χρόνια σας...Θα είμαστε πάντα απέναντι σας..θα τα χώνουμε ελεύθερα, ανώνυμα και ανεξάρτητα... και αυτό σας φοβίζει και σας ενοχλεί..
Αλεξανδρος Καραγιαννης
21/05/2010 16:48
εχουν πια ριξει τις μασκες,ο φασισμος ειναι εδω,ντυμενος το κουρελι που αποκαλουν δημοκρατια.Μονο που το εχουν ξεσκισει τοσο που φαινεται η γυμνια..ΣΥΜΠΟΛΙΤΕΣ ΞΥΠΝΑΤΕ,ΠΑΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΚΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΜΑΣ
urfurshlaag
21/05/2010 16:24
Η γεμιστήρα από το καλάσνικοφ σε όλα του κράτους τα σκυλιά.
Γιώργος
21/05/2010 15:50
1 - Όσους νόμους και να περάσουν, τεχνικά δεν το βλέπω πώς μπορούν να κλείσουν όλες τις τρύπες.
2 - Εάν ο κόσμος πιστεύει ότι ψέμα του σερβίρεται από τα ιστολόγια, τότε τι να πεί κανείς; ''Το δημοκρατικό δικαίωμα στην κατανάλωση προπαγάνδας'';
Χρήστος Κ
21/05/2010 14:25
Για το indymedia, πώς και ΠΟΤΕ δεν έχει γίνει τίποτα;;;;;
Katerina Ikaria
21/05/2010 13:09
Αν θυμαστε καλά, οταν ανακαλυφθηκε η Γιάφκα των μελών του Επαν. Αγώνα στην Κυψέλη πρόσφατα, η Ελευθεροτυπία, ούτε καν το είχε σαν είδηση στα ψιλά γράμματα...Για δικούς τους ιδιοτελής λόγους φυσικά...Αυτό θέλουν να κάνουν με τη φίμωση των μπλογκς. Κατευθυνόμενη ενημέρωση. Όπως καταλαβαίνετε, έχουμε Χούντα καλυμένη με τη χρυσόσκονη της δημοκρατίας επειδή εκεί πάνω έτυχε να βρίσκονται διεφθαρμένοι ανάξιοι άνθρωποι...
Θανάσης
21/05/2010 13:02
Αυτοί που κρύβονται πίσω από τη βουλευτική ασυλία ενοχλόυνται από τη δήθεν ασυλία τωμ bloggers.
Νικος Αλεξανδρου
21/05/2010 12:42
Η χουντα του Πασοκ καλα κρατει...και φυσικα οι πληρωμενοι κονδυλοφοροι σιγονταρουν τη χουντα.... Ο κοσμος σας φτυνει και ενημερωνεται απο τα blogs. Οχι απο τις στημενες φυλλαδες σας..
acz
21/05/2010 12:42
Τα μόνα blogs που πλήττονται από πιθανή τέτοια ρύθμιση είναι εκείνα των δημοσιογραφίσκων λασπολόγων που κρύβονται πίσω από την ανωνυμία και επιχειρούν να παίξουν το βρώμικο παιχνίδι τους στην συνωμοσία διάλυσης αυτού του τόπου. Νισάφι κύριοι! Αρκετά με τις εξουσίες σε αυτή τη χώρα. Από την τέταρτη εξουσία των δημοσιογράφων τώρα πάμε στην πέμπτη εξουσία των ψευτομπλόγκερς! Και επι τη ευκαιρία ας μου εξηγήσει κάποιος θαυμαστής της λάσπης πώς αιτιολογείται η κατα πλειοψηφίαν απέχθεια σε τηλεοπτικούς λασπολόγους τύπου Τριανταφυλόπουλου και ο θαυμασμός στους αντίστοιχους ηλεκτρονικούς τύπου Γκόλια. Η ανωνυμία σημαίνει και διαφάνεια ? Αν βγω και πώ υπογράφοντας ανώνυμα οτι ο συντάκτης του άρθρου (συγγνώμη κ. Βραδέλη) είναι έμπορος ναρκωτικών και προαγωγός -με συνέπεια να χάσει την δουλειά του ή να στιγματιστεί- πόσο δίκαιο είναι να μην υπάρχει δυνατότητα δίωξης μου ? Παν μέτρον άριστον. Και στην Ελλάδα δυστυχώς δεν είμαστε έτοιμοι για την την ελευθερία που προσφέρει ένα μέσο όπως το διαδίκτυο. Αν τα μπινελίκια (βλ. "χουμορ") του Πιτσιρίκου και η λάσπη του Τρωκτικού θεωρούνται ελευθερία έκφρασης , τότε καλύτερα να γυρίσουμε στην εποχή της χούντας.
open war
21/05/2010 12:40
Αλιεύετε αντιδράσεις έ; Μάθετε λοιπόν πως όσες ελευθερίες κι αν καταργήσετε από το λαό εκείνος θα τις επαναφέρει με ΜΙΑ και μόνο επανάσταση. Η χούντα που πάτε να επιβάλλετε δεν θα περάσει. Σας έρχονται πολλά και δεν τα έχετε πάρει μυρωδιά ακόμη.
eo
21/05/2010 12:22
αυτα τα λενε οι δημοσιογραφοι που δημοσιευσαν την "επισκεψη ερντογαν στον ΚΚ κατα τα εγκαινια του ΝΜΑ" τεραστια αξιοπιστια. Ευτυχως που εχουμε και τα blog και εχει χαλασει η σουπα σας - αλλα εχετε αρχισει να ανησυχειτε ε;
Andreas
21/05/2010 12:17
Υπάρχουν blogs τα οποία έχουν προωθήσει την έννοια της ελευθερίας και της ΄έκφρασης στο διαδίκτυο και υπάρχουν και blogs που έχουν δημιουργηθεί με μοναδικό σκοπό τη συκόφαντηση ή και τον εκβιασμό.
Δεν είναι όλα άσπρο ή μαύρο ούτε όλα τα blogs αθώα και δημοκρατικά. Όταν κάποιος γράφει χωρίς κανένα στοιχείο προσβλητικά ή συκοφαντικά στοιχεία εναντίον κάποιου, δε σημαίνει ότι προάγει τη δημοκρατία.
Ας μην ξεχνάμε ότι το Τρωκτικό την ημέρα που κάηκαν οι 3 άνθρωποι στην τράπεζα, παρακινούσε τους διαδηλωτές να μπουκάρουν στη Βουλή και να τα κάνουν όλα λίμπα.
Αν αυτό δεν είναι φασισμός, τότε τι είναι?
Που είναι οι παλιές εποχές που ήθελαν να βγάζουν άδεια στα PC :)
21/05/2010 12:15
Μπα εγώ νομίζω ότι το κάνουν για να καλοπιάσουν τους Κινέζους.
Α.Λ.Π.
21/05/2010 12:07
"διότι βγάζουν αλήθειες Μαρία 21/5/2010 08:50" Βγάζουν αλήθειες ή "αλήθειες"; Μεγάλη κουβέντα η αλήθεια, όλοι την επαινούμε και όλοι τη βιάζουμε, κοινώς της "πετάμε τα μάτια έξω". Η αλήθεια είναι αλήθεια γι-αυτόν που τη γνωρίζει, για τον άλλο μπορεί να είναι αλήθεια μπορεί και ψέμα. Η αλήθεια δεν είναι πάντα ωφέλιμη, όπως και το ψέμα δεν είναι πάντα επιβλαβές. Η αποκάλυψη των επίορκων δημοσίων "λειτουργών" δεν είναι θέμα αλήθειας ή ψέματος, είναι υποχρέωση της πολιτείας, αν είναι αληθινή ΠΟΛΙΤΕΙΑ και όχι ψευταρού...
Αργυρώ Κουκουλά
21/05/2010 12:06
Συγουρα η επωνυμία ενός κειμένου είναι και ένδειξη παρρησίας του γράφοντος, όμως πλέον είναι σκέτο σταριλίκι και διαπλοκή .Πολλοί δημοσιογράφοι του επίσημου φερόμενου τύπου είναι πρόθυμοι να γράψουν όποια αηδία τούς προτείνουν μόνο και μόνο για να κάνουν όνομα΄΄ που θα το χρησιμοποιήσουν αργότεραή για να τ΄αρπάξουν στά ίσια. ... Ετσι η ανωνυμία των μπλόγκερς καταρρίπτει τον σκουπιδοντενεκέ που λέγεται ΄΄ επίσημη δημοσιογραφία..΄΄ .Οσο για τήν παραπληροφόρηση που πράγματι αναπτύσσεται, αυτή εί ναι τόσο υποδεέστερη της μόνιμης παραπληροφόρησης της επίσημης δημοσιογραφίας που κρίνεται αμελητέα. Αλλωστε ένα ανυπόγραφο κείμενο πάντα υποψιάζει τόν αναγνώστη σε μεγαλλίτερο βαθμό για διασταύρωση πληροφοριών που τελικά οξύνεται η κρίση και η ικανότητα διάκρισης. Τα μπλόγκς καταρρίπτουν την δημοσιογραφική αυθεντία κι αυτό ναι η μόνιμη επανάσταση στην επικοινωνία που δεν μπορεί να κάνει ουδέν η επίσημη ιντελιγκέντσια.!
Μιχάλης.
21/05/2010 11:54
Στην Ιταλία υπάρχει η Μαφία και μεγάλη διαφθορά. Άλλωστε είναι και αυτή μέρος των pigs. Όποτε είναι αναμενόμενο να βγάζουν τέτοιους νόμους. Κανονικά θα έπρεπε να υπάρχει νόμος στην Ιταλία ώστε ένας άνθρωπος να μην ελέγχει πάνω από το 50% τον ΜΜΕ. Αυτό είναι ένα σοβαρό θέμα, αλλά δε νομίζω ότι θα ασχοληθεί κάποιος. Αλήθεια, αν ο Μπερλουσκονι δεν είχε τόσο μεγάλο έλεγχο στα ΜΜΕ, θα είχε τόσο μεγάλη χρονική διάρκεια ως πρωθυπουργός; Δεν έχω καμία εμπιστοσύνη στους Πολιτικούς, διότι πρώτα από όλα σκέπτονται τα δικά τους συμφέροντα, τα προσωπικά και μετά όλα τα υπόλοιπα. Η γνώμη μου είναι: η ανωνυμία προστατεύει τις δημοκρατίες. Και η ψήφος είναι ανώνυμη. Στην Αργεντινή που οδηγήθηκε στην Χρεοκοπία, ένας άνθρωπος έλεγχε το 60% των ΜΜΕ. Δεν έχω καμία εμπιστοσύνη στους πολιτικούς, ούτε στους ψηλά ιστάμενους δικαστικούς, όταν μάλιστα στην Ελλάδα οργιάζει η ατιμωρησία όσων έχουν πολύ χρήμα. Ρίξτε το δείκτη διαφθοράς σε μονοψήφιο νούμερο και μετά μπορείτε άνετα να συζητήσετε για το καθεστώς στα blogs. Όσο η Διαφθορά είναι στα ύψη, δε δικαιούστε. Απλά δε δικαιούστε. Αν η διαφθορά πέσει κάτω από 5, τότε τα blogs θα γίνουν επώνυμα. Αν η διαφθορά είναι πάνω από 5, τα blogs θα συνεχίσουν να είναι ανώνυμα. Τόσο απλό και εκπληκτικά δίκαιο.
blogger anonumus
21/05/2010 11:50
Αλλα προβληματα δεν εχει αυτη η χωρα, οι μπλογγερς και τα ιστολογια τους μας φταινε!

mx
21/05/2010 11:49
όλα αυτά απο τότε που μπήκαν οι δημοσιογράφοι στα μπλογκς, σημειωτέων....
g patras
21/05/2010 11:48
Αληθεύουν όσα γράφονται στο παρακάτω φύλο της Εφημερίδας της Κυβερνήσεως; Όσοι από τους αναγνώστες ενδιαφέρεστε να μάθετε τι λέγει κατεβάστε το από το Internet. Θα φρίξετε!.

ΕΦΗΜΕΡΙΣ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΩΣ
ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
ΤΕΥΧΟΣ ΤΡΙΤΟ Αρ. Φύλλου 100
16 Φεβρουαρίου 2010
ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗΣ, ΔΙΑΦΑΝΕΙΑΣ
ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΙΝΩΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΩΝ
constantinos
21/05/2010 11:46
Γιατί πιστεύω ότι η όλη ιστορία ήταν στημένη? Στημένη η διαρροή, στημένο το παραπολιτικό σχόλιο σε εφημερίδα, στημένη ανάρτηση σε blog. Καλά, οι ΠΑΣΟΚοι δεν παλεύονται
Προς αφελη προβατα
21/05/2010 11:42
Ενω νομιζετε οιτ τα ανωμυνα και πολυαριθμα μπλογκ σας δινουν ατοφια και αληθινη ενημερωση , εεεε ? Δεν υποψιαζεστε τα παιχνιδια που παιζονται απο δημοοιοσγραφους που κρυβονται πισω απο την ανωυνυμια ? Καημενα προβατκια μπειτε σε κανενα τρωκτικο...
tk
21/05/2010 11:30
Τον κοσμάκι να βρείτεε τρόπους να τους τιμωρήσετε.Να είστε σίγουροι όμως πως και ο κόσμος θα βρει τον τρόπο να σας τιμωρήσει για τα 40 χρόνια ατιμωρησίας σας.
SPYROS
21/05/2010 11:22
Ετσι, να αρχισουν να πεφτουν οι μασκες της δηθεν ''Δημοκρατικης Κυβερνησις'' και της δηθεν ''Δημοκρατιας'' στην Ελλαδα! Ωστε ενοχλουν τα μπλογκ την κυβερνηση, ε?
Λενε πραγματα που δεν τα αναφερουν τα προπαγανδιστικα ΜΜΕ και οι πληρωμενοι δημοσιογραφοι! Μολις κλεισουν τα μπλογκ μετα θα παρουν σειρα και οσοι δημοσιογραφοι εχουν ακομη τα κοτσια και τα βαζουν με το κατεστημενο. Μετα θα ακολουθησει το κλειδωμα στο μαντρι! Ντροπη σας ελεεινοι...
Diamont
21/05/2010 11:13
Ό,τι μας κρύβετε κ.κ.Δημοσιογράφοι και μεγαλοεκδότες τα μαθαίνουμε ευτυχώς από τα Blogs, τι συμφέροντα εξυπηρετ. άραγε;
Σοσιαλιστής
21/05/2010 11:10
Τα blogs είναι πια ένα αναπόσπαστο κομματι της ζωής μας, οτι και αν ψηφιστει υπέρ του ελέγχου των συντακτών θα ειναι λογοκρισια. Φυσικα κανεις δεν υποστηρίζει στο όνομα της ανωνυμίας μπορεί ο καθένας να γράφει ότι θέλει, αλλά πιστεύω οτι ο καθένας έχει κρίση να καταλάβει το συκοφαντικό δημοσίευμα.
Μάλλον τους ενοχλεί η ελέύθερη γνώμη!!!!!
KG
21/05/2010 11:05
Και αν ο ανωνυμος σερβερ του μπλογκ ειναι στην μακρυνη Ονδουρα τι θα κανουν? Θα πανε εκει για να τον κλεισουν? Η κουταμαρα δεν εχει ορια..
Δημήτρης Σ.
21/05/2010 11:03
Για μένα τα πράγματα δεν είναι απλά.

Όντως, μέσω της ανωνυμίας ο καθένας μπορεί να διασπείρει συκοφαντίες για τον οποιοδήποτε. Πανεύκολα ένας ανταγωνιστής μπορεί να μπει και να γράψει μην πάτε στο τάδε εστιατόριο, είδα κατσαρίδες στην κουζίνα τους. Όσο και να βγαίνει μετά ο εν λόγω ιδιοκτήτης να μιλά για συκοφαντίες το κακό μπορεί να έχει ήδη γίνει.

Από την άλλη, αν οι bloggers είναι γνωστοί δεν θα μπορούν πια να καταγγέλουν τρανταχτά σκάνδαλα και αδικίες που τα επίσημα ΜΜΕ τα κάνουν γαργάρα λόγω συμφερόντων. Πολύ σύντομα τα μεγάλα συμφέροντα θα τους καταπιούν με απειλές και άλλες μεθόδους.

Η δεοντολογία λέει ότι όταν ένας blogger καταγγέλει κάποιον θα πρέπει να προσκομίζει αποδείξεις. Όμως, αυτό εναπόκειται στην ηθική του κάθε ιδιοκτήτη blog και όπως ξέρουμε πάντα θα υπάρχουν αρκετοί που στερούντται αυτής της αρετής.

Λύση δυστυχώς δεν έχω να προτείνω. Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα κατά τη γνώμη μου.
Μπλογκλουσκόνι
21/05/2010 10:54
ΜΠλογκ οπως ΜΠερλουσκόνι δηλαδή? Μα οι καθεστωτικοί πολιτικοί μας δεν λένε ότι πρέπει να αποφύγουμε μπερλουσκονικές εξελίξεις? Ο Μπερλουσκόνι φιμώνει μέχρι και το Ίντερνετ αφού ελέγχει τα Μ.Μ.Ε. ΝΤΡΟΠΗ!!!!!!!!!!
Γ.Κ.
21/05/2010 10:38
Θέλετε να τα κλείσετε γιά να κουκουλώνετε τις βρωμιές σας;Άθλιοι...
Παράγκας
21/05/2010 10:11
"Στα 310,384 δισ. το χρέος"....από αυτό κινδυνεύουμε.
ΣΑ.ΒΑΣ
21/05/2010 10:06
Ευτυχώς η Αννούλα μας ανήκει στο ΠΑΣΟΚ αλλιώς θα την λέγαμε χουντικιά, ενώ τώρα την λέμε σοσια - λήστρια.
mirtsos
21/05/2010 10:01
οταν υπάρχουν κάτι γελοία blogs όπως το τρωκτικό, τότε καλά θα κάνουν να μας φιμώσουν! Όταν πρώτη μούρη έχει γίνει ο κιτρινισμός και η παραπληροφόρηση, αυτό μας αξίζει! Λυπάμαι!
Ο - Π
21/05/2010 09:57
Δεν ειμαι υπερ της καταστολης γενικα αλλα το οτι πρεπει να μπουνε αυστηροι κανονες στα μπλογκσ αυτο ειναι επιτακτικο οσο ποτε. Παρτε σβαρνα τα διαφορα μπλογκς να δειτε πως τσαλαπατανε τον κοσμο και ειδικα τους πολιτικους συλληβδην και πολλες φορες με αβασιμες δηθεν πληροφοριες , διαρροες κλπ αλλα δημοσιογραφικα ντερτιπια.
Υπαρχει ομως μια υποβοσκουσα φασιστικη αντιληψη σε ορισμενα μπλογκς του να τους σαρωσουμε ολους που μαλλον εξηπυρετουν αλλα ακροδεξια σχεδια που καταστρωνονται εδω και πολυ καιρο.
Νομιζω οτι αυτοι οι οποιοι θιγονται πραγματικα χωρις λογο καλο θα ειναι να τους αρχισουν στις αγωγες γιατι μονο ετσι θα τσεκαρουν την πληροφορια πριν κακοβουλα την πεταξουν στο διαδυκτυο χωρις μετα να την διαψευδουν. Εαν διεκδικουν την ακυρωση του νομου για τις αγωγες πρεπει να αποδειξουν οτι το δικαοουται και αυτα περι ελευθεριας της ειδησης ειναι τριχες οταν αυτοι οι ιδιοι εκμεταλεβονται την ελευθερια με την καταχρηση. Διαβαστε επισης τα σχολια αυτων που οι διαχειριστες επιτρεπουν τα υβριστικα σχολια χωρις να τα φιλτρανουν και θα καταλαβεται για τι οχετους μιλαμε.
Δημήτρης Ζαίμης
21/05/2010 09:41
Θυμίστε τους τον ακαταλόγιστο υπουργό του ΠΑΣΟΚ που ''ηθελε να καταρίψει τους δορυφόρους για να εμποδίσει την δορυφορική τηλεόραση .Μα είναι βλάκες πράγματι. Αλλα αν δεν ήταν βλάκες μεταξύ άλλων, δεν θα μας είχαν φέρει εδώ που βρισκόμαστε σήμερα.Ελεος.
JIM
21/05/2010 09:17
Τα Blog είναι ανώνυμα γιατί το internet είναι ανώνυμο, άναρχο και αδόμητο και ευτυχώς που φτιάχτηκε έτσι γιατί αλλιώς η κάθε λογής εξουσία θα ασκούσε προληπτική λογοκρισία και φασιστική επιβολή της γνώμης του κάθε επιβλέποντος. Θα διαβάζαμε αυτά που μας σερβίρουν κάθε βράδυ τα δελτία ειδήσεων που είναι επώνυμα και υποταγμένα στα συμφέροντα του κάθε επιχειρηματία.

Λύσεις για ανωνυμία υπάρχουν ότι νόμος και να ψηφιστεί καθώς υπάρχουν αρκετές χώρες που προσφέρουν χώρο και internet στις οποίες ο νόμος δεν μπορεί να εφαρμοστεί.

Οποιαδήποτε προσπάθεια κατάργησης της ανωνυμίας θα καταλήξει να κάνει μια τρύπα στο νερό. Όσο για τον Μπερλουσκόνι απλώς έδιωξε μερικά κεφάλαια στο εξωτερικό ο νοών νοήτω.
JohnnyQ
21/05/2010 09:17
Ντροπή στην κυβέρνηση! 1000 φορές να υπάρχουν ελεύθερα blogs και ας γράφονται και λανθασμένα πράγματα. Ο κόσμος έχει κρίση και μπορεί να δει τι είναι συκοφαντικό. Δε σημαίνει ότι κάτι εκατομμύρια κόσμος που βλέπει π.χ. το τρωκτικό συμφωνεί και πιστεύει όλα όσα γράφει.
Αν φτάσαμε να γίνουμε Ιταλία, που γίνεται σταδιακά τα τελευταία χρόνια από τα πλέον Φασιστικά και Απολυταρχικά κράτη της Ευρώπης, τότε πια ο ΓΑΠ ας αλλάξει το ΠΑΣΟΚ σε ΦΑΣΟΚ ναι τελειώνουμε πλεον.
Αίσχος κύριοι! Που θα μας κάνετε Μυανμάρ!
Μαρια
21/05/2010 08:50
Τα μπλόγκ είναι η εναλακτική ενημέρωσή μας. Για εμάς που δεν θέλουμε να παραπληροφορούμαστε απο τα διαπλεκόμενα κανάλια και απο τα παπαγαλάκια των συμφερόντων των πολιτικών...Απλά θέλουν να τα φιμώσουν διότι βγάζουν αλήθειες και δεν τους συμφέρουν, τους αποσπούν απο το έργο τους, την διαφθορά δηλαδή!
Mavrogialouros
21/05/2010 08:33
Ας τα απαγορευσουν ολα. Μου θυμιζουν τις βλακειες που πηγαν να εφαρμοσουν καποτε με την τηλεοραση. Δεν μπορουν ουτε να αντιληφθουν οτι δεν υπαρχει περιορισμος στο σημερινο κοσμο μεσω του internet. Τοσο βλακες. Το κλειδι φυσικα και δεν ειναι στις καταπτυστες συκοφαντιες. Δυστυχως αυτες υπαρχουν και μαλλον θα υπαρχουν. Το κλειδι ειναι να μη μαθαινουμε αυτα που δεν μας λενε τα mainstream media. Αλλα ειναι 100% βεβαιο οτι θα αποτυχουν σε αυτο.