2010 - 2014 ΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ ΤΗΣ ΣΚΛΗΡΗΣ ΛΙΤΟΤΗΤΑΣ

Η συμφωνία με Ευρώπη και ΔΝΤ

Ο χάρτης της δημοσιονομικής προσαρμογής και το πρόγραμμα της ασφυκτικής επιτήρησης

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 05/05/2010 07:00 |
Ο πρόεδρος της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας Ζαν- Κλοντ Τρισέ, ο υπουργός Οικονομικών Γιώργος Παπακωνσταντίνου και ο πρόεδρος του Εurogroup Ζαν- Κλοντ Γιούνκερ μετά την επικύρωση της συμφωνίας για ενεργοποίηση του μηχανισμού βοήθειας στην έκτακτη Σύνοδο των κρατών-μελών της ευρωζώνης την περασμένη Κυριακή
 Η συμφωνία με Ευρώπη και ΔΝΤ
Ολόκληρο το κείμενο του μνημονίου που υπέγραψε η κυβέρνηση με την Ε.Ε. και το ΔΝΤ για τα μέτρα που θα ληφθούν από το 2010 έως και το 2014, προκειμένου...
Γίνετε Συνδρομητής
Δήμητρα Γιαννάκη
06/12/2010 20:16
Πρέπει να καταλάβουμε κάτι πάντα δεν μας θέλανε υποελικούς; Ε τώρα το καταφέρανε,Το θέμα είναι εμείς τι θα κάνουμε θα τα φάμε έτσι ολα όσα μας σερβίρουν;Μάλλον έτσι θα γίνει δυστυχώς .Παιδιά ΞΕΠΟΥΛΗΘΗΚΑΜΕ.Τέλος.
Βαγγέλης Δημητρόπουλος
19/11/2010 00:06
Το πολιτικό σύστημα λειτουργεί καταστροφικά για τη χώρα.
Στην προσπάθεια τους να σταθούν τα κόμματα και να διατηρήσουν τον μισθοφορικό στρατό ψηφοφόρων δημοσίων υπαλλήλων δεν δυστάζουν να ξεπουλήσουν την περιουσία του δημοσίου και να καταβαραθρώσουν την οποιαδήποτε επιχειρηματική κίνηση με την υπερφορολόγηση. Οι εκλογές το έδειξαν. Αυτοί που ψήφισαν κόμματα είναι στην πλειοψηφία τους οι βολεμένοι δηλαδή περίπου το 25-30% του ενεργού πληθυσμού.
Πρώτα θα βουλιάξει τελείως η χώρα και μετά τα κόμματα.
Η χώρα πρώτα πτώχευσε από την Φρειδερίκη τώρα θα πτωχεύσει από το βουλευτικό παλάτι.
ΑΙΒΑΛ
18/11/2010 14:50
ειπαμε να γκρεμίσουμε τα σύνορα είπαμε να διαλύσουμε το κράτος . Νικόλας Ασιμος . σε ακούσανε ρε Νικόλα
Γιώργος Καλλέργης
18/11/2010 06:54
Αλήθεια, απ όλους αυτούς που διαμαρτύρονται και κλαψουρίζουν, πόσοι έχουν διαβάσει-κατανοήσει, το μνημόνιο, και πόσοι θυμούνται ποιες πράξεις (πολιτικές ή κοινωνικές),νοοτροπίες (πολιτικές ή κοινωνικές) ή αφορολόγητες χριστιανικές θρησκείες μας έχουν φέρει εδώ που μας έχουν φέρει ανεξαιρέτως? και δεν μιλώ μονάχα για την Ελλάδα, μην ξεχνάτε πως τα ευρωπαϊκά κράτη χρωστάνε χειρότερα από την Ελλάδα.
Σκουλουμουντρουχουλος
11/11/2010 19:58
======================================== μαρια 26/10/2010 09:40 το 21 και το40 εδωσαν τις ζωες τους γιανα ειμαστε ελευθεροι.τωρα μας σκλαβωσαν οικονομικα. υπαρχουν ακομα καραισκακηδες!!!!!!!!! ,κολοκοτρωνηδες!!!!!!! ξερετε ελευθερια η θανατος ======================================== Μηπως , λεω τωρα εγω , μετα τον Καραϊσκακη , μηπως τωρα ειναι η σειρα μας ;
ΑΣΠΑ Κ΄.
08/11/2010 12:20
Γιατί ενώ τα άλλα Ευρωπαϊκά κράτη χρωστάνε περισσότερα από εμάς, μόνο εμείς μπήκαμε στο ΔΝΤ; δεν παράγουμε τίποτα; γι αυτό δεν μας εμπιστεύονται; το ΑΕΠ που είναι 300 δις δεν είναι από παραγωγή και υπηρεσίες των Ελλήνων; Ποιός μας έχει φορτώσει ψέματα; δεν εμπιστεύομαι κανέναν.
στελιος ντ.
07/11/2010 00:58
για να μη πτωχευση η ελλαδα μια και μονο λυση υπαρχει.επιστροφη πισω ολοι τις φορολογικες δηλωσεις ασυμπληρωτες και σταση πληρωμων προς δεη, οτε ευδαπ και τραπεζες .κυριε παπακωσταντινου χτισε καινουργιες φυλακες για να χωρεσουμε ολοι. σου ερχομαστε
ΙΩΑΝΝΗΣ Χ.
06/11/2010 12:19
Η είσοδος στο δντ και η σκληρή δημοσιονομική επιτήρηση είναι προϊόν ενός καλά οργανομένου σχεδίου που στόχο έχει να απαλλοτριώσει την εθνική μας κυριαρχία και συγκεκριμένα τις σημαντικότερες πλουτοπαραγωγικές πηγές της πατρίδας μας (πχ. ορυκτός πλούτος, κοιτάσματα πετρελαίου κ.τ.λ.).
σπυρος μαρουσι
05/11/2010 14:47
Αναγκαια προυποθεση για την εξοδο της χωρας απο την κριση ειναι η ριζικη αλλαγη της νοοτροπιας που εκφραζει το εγχωριο πολιτικο συστημα.Ουτε τα αναγκαια οικονομικα μετρα θα ληφθουν,ουτε οι διαρθρωτικες αλλαγες που προβλεπει το μνημονιο θα γινουν πραξη,εφοσον συνεχισει να κυριαρχει η μετριοκρατια η ρουσφετοκρατια,ο μπαμπουλας του πολιτικου κοστους και η στενη μικροκοματικη λογικη.
Νίκος Αναγνώστου
01/11/2010 22:50
Οι τρεις κινήσεις κλειδιά που έφεραν την Χώρα μας στην πόρτα του ΔΝΤ , σχεδιασμένες με απόλυτη ακρίβια : (α) σκάνδαλο χρηματιστηρίου (συσώρευση των χρημάτων του απλού κοσμάκι σε λίγους) , (β) νομισματική ένωση χωρίς κανέναν μηχανισμό ελέγχου τιμών (καταστροφή για τα νοικοκυριά η μετάβαση απο την δραχμή στο ευρώ αφού δεν υπήρχε κανείς για να ελέγξει τους κερδοσκόπους με αποτέλεσμα ένα κιλό ντομάτες απο 50 δραχμές αυτόματα να πωλούνται 1,5 ευρώ) και (γ) Ολυμπιακοί αγώνες (μεγαλύτερες και πιο δυνατές οικονομικά χώρες απο την μικρή Ελλαδίτσα χρεωκοπήσαν εμείς είμασταν οι έξυπνοι ; δεν νομίζω. Οργανωμένο σχέδιο ; η ιστορία θα δείξει. Χρεωκοπεία της Ελλάδας και ξεπούλημα σίγουρα .
Γ.Σοφια
31/10/2010 02:04
Τα πάντα όλα είναι στημένα!!!
Α/Α
31/10/2010 01:49
τους 300 να τους βαλουν σε ενα καραβη και στα βαθια. αλλα δεν φτενε μονο αυτοι φτεει και ο λαος.
μαρια
26/10/2010 09:40
Γιατι δεν λενε μειωση των βουλευτων αφου πονανε και αγαπανε αυτη τη χωρα?
δημητριαδης νικος
10/10/2010 13:52
το 21 και το40 εδωσαν τις ζωες τους γιανα ειμαστε ελευθεροι.τωρα μας σκλαβωσαν οικονομικα. υπαρχουν ακομα καραισκακηδες!!!!!!!!! ,κολοκοτρωνηδες!!!!!!! ξερετε ελευθερια η θανατος
πουλης νικολαος
03/10/2010 16:05
o γ.α.π. δεν ειναι ρε παιδια παρθενογεννιση σπλαχνο του ιδρυτη του πασοκ ειναι και επι σειρα ετων υπουργος των κυβερνισεων του ρουσφετιου του μαυρακη του κωσκοτα του λουβαρη του αθανασοπουλου της βασουλας του τσουκατου του τσοβολα δωστα ολα του οτσαλαν των ιμιων της ζεμπεκιας στον τζεν ας αφισουμε την καραμελα για την δεξια οχι οτι αυτη ειναι αμυρη των δικων της ευθηνων αλλα οχι και ετσι ενα μεγαλο λαθος εγεινε απο τους 2 καραμαλιδες ο γερος που ειπε οτι οι προθυπουργοιθ πανε σπιτια τους και οχι φυλακη και ο νεος που δεν εκλεισε φυλακη ολον αυτο τον συμφερτο
Αρτεμης Φιλιππιδης
18/09/2010 01:04
Οι κυβερνησεις του ΠΑΣΟΚ εκλεβαν 20 χρονια αλλα εδιναν και κατι στο λαο. Οι κυβερνησεις της ΝΔ εκλεψαν στα 5 χρονια που κυβερνησαν περισσοτερα απο οτι οι αλλοι στα 20. Σαν λαος ζουσαμε με δανεικα και ηρθε η ωρα να μας τα παρουν πισω. Ομως εκαναν το μεγαλο λαθος να αρχησει η αφαιμαξη απο τους μισθωτους και τους συνταξιουχους,αφηνωντας αλωβητους τους πραγματικα υπευθυνους για το καταντημα μας. Ενας μα ουτε ενας δε θα παει φυλακη?? Καθε μερα μαθαινουμε και καποια ονοματα αλλα μεχρι εκει. Ελεος πια με τη κοροιδια.Δε αντεχουμε αλλο. Η προσβολη της νοημοσυνης μας.ποναει περισσοτερο απο τα σκληρα σας μετρα. Αφου ετσι τα καναμε καλα να παθουμε,αλλα να πληρωσουμε ολοι και οχι μονο τα κοροιδα. Οι δανειστες μας καλα κανουν.Θελουν πισω τα λεφτα τους.Εμεις τι κανουμε γιαυτο??? Α ξεχασα ερχονται και εκλογες!!!!!!!!
ΒΕΝΤΟΥΡΗΣ
09/09/2010 14:47
@MrJungle
Να γίνει άρση βουλευτικής ασυλίας καταρχήν και να πάρουν από τους απατεώνες αυτά που μας έφαγαν τόσα χρόνια ..απλό είναι ...εκεί είναι όλο το χρήμα στις βίλες τους στα κότερα και στους τραπεζικούς τους λογαριασμούς στην Ελβετία.
Κώστας Γεωργιάδης
13/08/2010 22:16
Στίς Επόμενες Εκλογές ,οποτε ερθουν,
ντοματιές,καί γιαουρτόματα σε ολους, μήπως και βάλουν μυαλό.
Ξεφτιλες πολιτηκοι μας καταστρεψατε..γιατi;;;;;;;;
Η κότα πίνει νερό και κυτάει και το θεό , εσεις κυτάτε μόνο τον εαυτόν σας, υιαυτό γιαούρτομα με καθε δημόσια εμφανισή σας.
Γιαννης Θεσσαλονικιος
05/08/2010 23:59
Ντρεπομαι αληθεια σας λεω.τα πουλησαμε ολα.ουτε την ιστορια μας δεν μπορουν να στηριξουν οι πολιτικοι μας.πουλημενοι ηταν πουλημενοι ειναι και πουλημενοι θα ειναι μια ζωη.λυπαμαι που γεννηθηκα ελληνας.μιλαω σοβαρα και δεν υπερβαλω.ξεφτιλες πολιτηκοι μας καταστρεψατε..γιατi;;;;;;;;
αναποδος
30/07/2010 17:34
Το μνημόνιο θα το χαρακτήριζα "αποδεικτικό της κοινωνικής και προπαντός της πολιτικής μας ανεπάρκειας σαν χωρας και σαν λαού".Δυστυχως,ότι διαρθρωτικές αλλαγές δεν καταφεραμε η δεν θέλαμε να κάνουμε τα τελευταία 10-15 χρόνια(ας πούμε),έρχεται το μνημόνιο και με πρόσχημα το χρέος και το έλλειμα μας τα επιβάλλουν δια της βίας και γρήγορα.Γιατί να μη ζητας απόδειξη από καποιον που σου παρέχει υπηρεσία η αγαθό, όπως σε καθε ευνομούμενη χωρα?.Που αλλού συναντάς συνταξιούχους 40 και 45 ετών?(καραβανάδες ιπτάμενοι,πυροσβέστες,σωματα ασφαλείας-που φυσικά κάνουν και 2η δουλεια ΚΑΤΑΜΑΥΡΗ γιατι και νεοι ειναι και ωραιοι-,μητερες με 2 ανήλικα η και χωρίς ανήλικα).Ποιο κράτος συνταξιοδοτει πεθαμένους?Που αλλου τετραπληγικοί παιζουν μπάσκετ?Που αλλου διακινδυνεύει καποιος το σπιτι του η την επιχείρηση του χτίζοντας στο δάσος η πανω στο κύμα,λαδώνοντας φυσικά τους κατάλληλους?Τι θα πει κλειστό επάγγελμα?Γιατί να μπαινει φραγμός στο όνειρο ενός νέου να γγίνει νταλικιέρης η φαρμακοποιός η περιπτεράς η δε ξερω εγω τι άλλο?Γιατι να φοβάται ο ένας τον άλλον?Που αλλού υπάρχουν ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΤΟΣΟΙ ΠΟΛΛΟΙ??? οι οποίοι εσχάτως αρχισαν να την κάνουν προς το ασφαλέστερο γι αυτους λιμάνι της τοπικής αυτοδιοικησης,γιατι η βουλη αρχίζει και καίει.Που αλλου γίνεται η μάλλον γινόταν, αυτοσκοπός ενός νέου η εισοδος στο Δημόσιο??Αφήστε τους νέους να δημιουργήσουν οτι θελουν παρέχοντας τους ένα ΣΑΦΕΣ θεσμικό (νομικοοικονομικό) πλαίσιο.Στις 1000 περιπτώσεις θα προκύψουν και 2-3 φανταστικές ιδέες(τόσες χρειαζεται η χώρα, λιγοι ειμαστε εξάλλου).Θα μειωθεί η ανεργια, θα ερθει το κεφαλαιο να επενδύσει,απλα πρέπει πρώτα να φτυνήνει κι αλλο η εργασια, η οποία βέβαια ειναι φτηνή αλλά υπερτιμολογημένη σε σχεση μ''αυτά που παράγει-προσφέρει,προφανως λόγω χρόνιας ανεπάρκειας της παιδείας και της εκπαίδευσης (γι αυτούς που εμειναν στην ΕΛΛΆΔΑ ΄διότι η εκτος συνόρων μαλλον τα πήγαν καλύτερα).ΚΛΠ ΚΛΠ ΚΛΠ ΚΛΠ
Λινα Δρακου
07/07/2010 12:05
και στις επομενες εκλογες θα τρεξουν ολοι να τους ξαναψηφισουν... Δεν αλλαζει τιποτα... Θα καταντησουμε χειροτερα και απο τους χειροτερους... Βαλαμε μεγαλο βραχνα να μας καθησει στο σβερκο και αυτο θα οδηγησει στην απολυτη καταστροφη μας....
Κυριάκος
26/06/2010 13:48
Ο Έλληνας δυστυχώς ξεχνά. Γι''αυτό βρισκόμαστε σ''αυτή τη θέση. Στις επόμενες εκλογές ξανά τα ίδια. Η ΝΔ θα λέει τα δικά της, η τηλεόραση θα μας κάνει τη πλύση και μετά πάλι θα αναρωτιόμαστε ποιος του ψήφισε. Μακάρι να ήταν θέμα πολιτικής και ιδεών τα προβλήματα της Ελλάδας. Έχει μεταφερθεί αλλού το παιχνίδι... Λυπάμαι.
Μάρκος Χριστοδουλόπουλος Αθήνα 15/ Ιουνίου 10
15/06/2010 14:25
Μέ τά ψέματα ,τούς ψήφισαν πολλά εκατιμμύρια Ελληνες.
Στίς Επόμενες Εκλογές ,οποτε ερθουν,θα σταλούν ολοι στα
Σπίτια τους,καί μετα,θα αρχίσουν τα δικαστήρια,οι ντοματιές
καί τα γιαουρτόματα.Οι Ελληνες δεν ξεχνούν !
MrJungle
10/06/2010 15:12
αρση βουλευτικης ασυλιας πρεπει να γινει καταρχην και να παρουν απο τους απατεωνες αυτα που μας εφαγαν τοσα χρονια ..απλο ειναι ...εκει ειναι ολο το χρημα στις βιλλες τους και στους τραπεζικους τους λογαριασμους.
Γιάννης Αλιμος
09/06/2010 23:04
Ολα είναι συμφωνημένα για να μειώσουν τους μισθούς στους εργαζόμενους. Να τους στρέψουν στην μαύρη εργασία και να ασφαλίζονται σε ιδιωτικές ασφαλιστικές εταιρίες. Είναι φανερό ότι θέλουν να βουλιάξουν τα ταμεία ασφάλισης, εφόσον θα μειωθούν οι εισφορές λόγω ανεργίας και μείωσης των μισθών. Παντού κάνουν κουμάντο οι πολυεθνικές εταιρίες, οι οποίες έχουν ταϊσει τους πάντες, συνδικαλιστές, πολιτικούς, κόματα κλπ. Οταν φθάσουν την Ελλάδα στην δεκαετία του 1950, μετά θα αρχισει και πάλι η ανάπτυξη.
Λυγκος
02/06/2010 20:28
τα λαμογια στο δημοσιο και στην τοπικη αυτοδοιηκιση γιατι δεν τα πιανουν;
μονο αν φτιαξουν την δικαιοσυνη και πιασουν αυτα τα ΛΑΜΟΓΙΑ θα λυσουν και το οικονομικο και ολα τα προβληματα.
Δημήτρης Κορίνθιος
05/05/2010 16:02
Η κοινωνική αδικία τείνει να εμπεδωθεί στην Ελλάδα και να καταστεί κυρίαρχη πρακτική. Αυτή τη φορά, το κράτος στράφηκε κατά τών πάντων ,ύποσχόμενος στά ΄εργα τών
προπατέρων του νά ξηλώσει κάθε τί πού είναι ριζομένο
στά ΗΘΗ ,ΤΗΝ ΚΟΛΤΟΥΡΑ, τού Ελληνα καί μόνο.
Οι μή Ελληνες ακολουθούν πιστά ώς πρόβατα τυφλά
τον ΤΖΕΛΙΓΚΑ ΤΟΥΣ.
mitsaras
05/05/2010 15:54
Γιατί δεν γίνεται αναφορά στην πάταξη της φοροδιαφυγής; Δεν υπάρχει προβλεψη για αυτή τη μάστιγα καθόλου; Το πρώτο και κύριο πρόβλημα που πρέπει να λύσουν ειναι αυτό. Λύνοντας αυτό, μπορεί και να περισσέψει κάνα ψίχουλο για τους μισθούς ή τις συντάξεις.

όλες οι τελευταίες ειδήσεις