ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΑΜΕΣΑ ΟΙ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΑΝΕΓΕΡΣΗΣ

ΤΖΑΜΙ ΣΤΗΝ ΠΑΛΙΑ ΒΑΣΗ ΤΟΥ ΝΑΥΤΙΚΟΥ ΣΤΟΝ ΒΟΤΑΝΙΚΟ

ΡΕΠΟΡΤΑΖ: Στέλιος Βραδέλης svradelis@dolnet.gr   | ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 29/04/2010 07:00 |

ΤΗΝ ΑΝΕΓΕΡΣΗ του τζαμιού στον Βοτανικό αποφάσισε χθες η κυβέρνηση, ανακοινώνοντας την άμεση έναρξη των οικοδομικών εργασιών. Το τζαμί θα κατασκευαστεί σε έκταση που είχε παραχωρήσει το υπουργείο Εθνικής Αμυνας στην περιοχή του Ναυτικού Οχυρού στον Βοτανικό.

Οπως ανακοίνωσε ο κυβερνητικός εκπρόσωπος Γιώργος Πεταλωτής, το ισλαμικό τέμενος θα έχει χωρητικότητα περίπου 500 ατόμων και «θα ενταχθεί οργανικά σε έναν ευρύτερο ανοιχτό χώρο πρασίνου».

«Το τζαμί που τελικά ανακοίνωσε η κυβέρνηση δεν ανταποκρίνεται, σε καμία περίπτωση, στις πραγματικές ανάγκες των μουσουλμάνων που ζουν στην Αθήνα. Εδώ ζούμε 750.000 μουσουλμάνοι και το τέμενος δεν χωράει ούτε το 1% αυτών που καθημερινά προσεύχονται», λέει στα «ΝΕΑ» ο πρόεδρος της Μουσουλμανικής Ενωσης Ελλάδος κ. Ναΐμ Ελγαντούρ, ο οποίος χαρακτηρίζει την απόφαση «ημίμετρο που μόνο αντιδράσεις από τους μουσουλμάνους μπορεί να προκαλέσει».

Κρατικά κονδύλια
Η κατασκευή του τζαμιού θα χρηματοδοτηθεί με ελληνικά κρατικά κονδύλια μέσω του Προγράμματος Δημοσίων Επενδύσεων. Προσφορές από ξένους φορείς, κρατικούς ή μη, δεν θα γίνουν δεκτές όπως ανακοίνωσε η κυβέρνηση, θέλοντας με τον τρόπο αυτό να αποφύγει ενδεχόμενη εμπλοκή φονταμενταλιστικών οργανώσεων. Ερώτημα ωστόσο παραμένει αν υπάρχουν ακόμη τα 15 εκατ. ευρώ τα οποία είχαν εγκριθεί ήδη από το 2006 για την ανέγερσή του.

Ως προς τη διοικητική δομή, με απόφαση της υπουργού Παιδείας θα διοριστεί επταμελές Διοικητικό Συμβούλιο, δύο μέλη του οποίου προτείνονται από αναγνωρισμένα, έγκριτα μουσουλμανικά σωματεία και πέντε είναι έλληνες κρατικοί λειτουργοί. Επιπλέον με εντολή του Γιώργου Παπανδρέου διορίστηκε επιτροπή που θα επιβλέψει την υλοποίηση του έργου, με επικεφαλής τον αντιπρόεδρο της κυβέρνησης Θόδωρο Πάγκαλο και με τη συμμετοχή των υπουργών Παιδείας, Εσωτερικών, Εξωτερικών, Αμυνας, Προστασίας του Πολίτη και ΚΕΔ.

110
αγγελοσ
16/11/2010 22:39
δηλαδη εμεισ οι ελληνεσ εργαζωμενοι που παλευουμαι καθε μερα για να βγαλουμε το ψωμι μασ και να θρεψουμαι τισ οικογενιεσ μασ και τα παιδια μασ θα πληροσουμε σε φορουσ 15 εκατ. για ενα τζαμι που μασ ειναι παντελοσ αδιαφορο .και δεν φτανει αφτο οι μουσουλμνανοι αντι να μασ πουν ευχαριστο μασ λενε πωσ ειναι υπερβολικα μικρο.εμεισ τουσ φτιαχνουμε μεροι για να εκδηλονουν την πιστη τουσ ενω εκεινοι καταστρεψαν ολεσ τισ χριστιανικεσ εκκλησιεσ στην τουρκια καιχαλασαν τισ αγιογραφιεσ τησ αγιασ σοφιασ
ΑΜΠΗΣ ΚΟ
26/10/2010 02:35
Mηπως πισω απο την ανεγερση του τζαμιου κρυβονται οι εβραοι ????
Μηπως πισω απο τον τζαμι κρυβεται ο διεθνης σιωνισμος ????
Για οτι στραβο φταινε οι εβραιοι .Γιατι να μην φταινε και για αυτο ?????
ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΠΕΤΡΟΒΑΣ
17/09/2010 11:11
Ασφαλώς και ζούμε σε μια εποχή λιτότητας όπου οι μισθοί περιορίζονται επειδή τα χρήματα είναι λίγα αυτό όμως δεν σημαίνει πως τίποτα δεν πρέπει να κούνιεται. Γιατί με την ίδια λογική όλα τα έργα που γίνονται στις εθνικές οδούς πρέπει ευθύς να σταματήσουν.
Λέμε ότι ως λαός <<γεννήσαμε>> την δημοκρατία και την ελευθερία του λόγου κι βασιζόμενοι σε αυτό το επιχείρημα σε όποια χώρα κι αν κατοικήσουμε ζητάμε , ναούς για να προσευχόμαστε. Όμως εμείς δεν δίνουμε αυτό το δικαίωμα στους ξένους, με την δικαιολογία πως εάν χτιστεί ένα τζαμί στην Αθήνα η π.χ. Τουρκία ή η εκάστοτε Τουρκία θα έχει μεγαλύτερη επιρροή πάνω τους . Είμαστε τόσο στενόμυαλοι που δεν μπορουμε να καταλάβουμε πως έαν κάποιος θέλει να μας κάνει κάκο δε χρείαζεται ούτε τζαμί ούτε εκκλήσία μήτε κάστρο ολόκληρο, αρκεί λιγό μυαλό κι από ένα γραφείο έγινε το κακό. Τελειώνοντας το γράμμα να πω ότι ή ανέγερση ενός τζαμιού στην Αθήνα θα ομορφύνει κάπως την ασχημια της.
Panos
04/05/2010 00:51
1.Για όποιον δεν ξέρει την περιοχή τον πληροφορώ ότι βρίσκεται πάνω στην Ιερά Οδό. Δηλαδή με απλά λόγια θα σκάβουν για για θεμέλια και θα βγαίνουν αρχαία να μας φτύνουν κατάμουτρα για την κατάντια μας.
2.Στο χώρο που ορέγονται βρίσκεται η εκκλησία του Αγ, Χριστόφορου της ΚΣΑΝ που προφανώς θα γκρεμιστεί για μην προκαλεί τους φίλτατους μουσουλμάνους. Κι εδώ που τα λέμε δεν είναι κακή ιδέα! Να γκρεμίσουμε κι άλλες εκκλησίες για να φτιάξουμε τζαμιά!!! Που είναι οι στρατιωτικοί ιερείς του ΠΝ;
3.Στην περίοδο της βαριάς ασέλγιας πάνω στην ελληνική οικονομία και όταν έχει απαιτηθεί από το λαό να κάνει το σκατό του παξιμάδι θα πεταχτούν χρήματα για τζαμί;
4.Ρε κάτω από τη σκιά της Ακρόπολης; Συνέλθετε χωρινοί...έρχονται και τα παιδιά μας μετά από εμάς. Πόση πατρίδα θα πουλήσουμε ακόμα;
Ουστοβιτς
01/05/2010 02:35
Δεν μας φτανουν οι εκκλησιες θα χουμε και τζαμι τωρα. Ρε γκρεμιστε ολες τις εκκλησιες και στη θεση τους φτιαχτε παρκα.
....
30/04/2010 23:15
Προς Lavros

Η Γαλλία επεξεργάζεται την απαγορευση της μπούργας, όχι της μαντίλας...δύο εντελως διαφορετικα πράγματα...
Ενημερωσου και μετα να λες την γνωμη σου δημόσια..
αρκετή παραπληροφορηση υπάρχει...

Δεν κοιτάτε πως κάνανε την ελλάδα οι χριστιανοί ορθόδοξοι...οι μουσουλμάνοι σας πειράξανε...
ελεος..
MZ
30/04/2010 22:29
@ Ρομπαξ 29/4/2010 23:05 1)Στην αγορα δεν ανηκει μονο η πωληση τσαντων,τιμολογια και αποδειξεις αποφευγουν να κοβουν και οι νομιμοι καταστηματαρχες,οι λαθρεμποροι σε μαραναν.Μr EXPERT of ECONOMY. 2)Στο εξωτερικο καποτε την λεξη Ελληνας δεν την θεωρουσαν τιμητικη.Ρωτα καποιον παλαιοτερο? NO MORE MR WISE GUY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Με αλλη ματια
30/04/2010 22:03
Οσο και αν δεν θελουν να το πιστεψουν μερικοι, η ανεγερση αυτη μπορει να ειναι και ενα καλο νεο των νομιμων μουσουλμανων και η λυση στο προβλημα της λαθρομεταναστευσης...

Η προσβαση να ειναι ελεγχομενη για να βρουμε αμεσως ολους τους παρανομους μεταναστες που κρυβονται απο την αστυνομια και να γινει ο,τι προβλεπει το Συνταγμα των νομων (απελαση)...

Και μετα, θυμηθηκα πως δεν ειμαι Ευρωπη αλλα Ελλαδισταν...
γιαννησ
30/04/2010 21:53
Αγαπητοι συμπατριωτες εχω μια προταση .για να μην μας στοιχιση τοσα λεφτα μια κατασκευη να ανακαινησουμε καποια παλια απο την τουρκοκρατια ετσι και ιστορικα θα το δουμε και λιγοτερα εξοδα και τελος παντων το εχουμε συνηθισει το τζαμι αυτο. δευτερον ναι φιλοι εαν φτιαχτει πρεπει να γινει με καθαρα κεφαλαια ελληνικα και να ειναι περιουσια του κρατους γιατι στην γερμανια και την ολλανδια που τα αφησανε σε μουσουλμανους δωρητες τα κανανε αντρο εναντια στην χωρα που τους φιλοξενη και τα κανανε πολυ μεγαλα και ψηλα. εδω λοιπον μια μικρη κατασκευη και με ελληνικη διοικηση.ο κυριος ναιμ που λεει οτι ειναι ημιμετρο καλα θα κανει να το βουλωσει εαν θελει μεγαλα τζαμια να παει στην χωρα του, και να μας πει ποσες εκκλησιες στην χωρα του η την ανατολη χριστιανικες ητε ορθοδοξων η καθολικων κατασκευαστηκανε την τελευταια εκαντοταετια.ξερετε ποσα τζαμια γινανε στην ευρωπη πολλα και τωρα εχουν προβλημα οι κατοικοι σε αυτες τησ περιοχες. για αυτο ηρεμα αυτο εχουμε αυτο σας δινουμε εαν δεν σας αρεσει παρακαλω αδειαστε μας την γωνια
Δημήτρης Κορίνθιος
30/04/2010 20:06
Τζαμί στην παλιά βάση του Ναυτικού στον Βοτανικό

Τελικά δόθηκε το πράσινο φως για την ανέγερση μουσουλμανικού τεμένους στον Βοτανικό, μετά και την σχετική έγκριση που δόθηκε από την πλευρά του ΥΠΕΘΑ. Ο κ. Ευάγγελος Βενιζέλος ενέκρινε την παραχώρηση του σχετικού χώρου από την έκταση που ανήκε στο Γενικό Επιτελείο Ναυτικού. Έτσι, η πρωτεύουσα της Ελλάδος θα αποκτήσει κάτι που πραγματικά της έλλειπε…

Η ανέγερση τζαμιού στην Αθήνα, είχε τεθεί προ ετών από την πρώην υπουργό Εξωτερικών Ντόρα Μπακογιάννη, δίχως ουσιαστικά να υπάρχει σοβαρή πίεση, πέρα από παρασκηνιακές παρεμβάσεις από την Σαουδική Αραβία και την "φίλη και σύμμαχο" Τουρκία. Η υλοποίηση σκόνταφτε στην άρνηση του ΓΕΝ να παραχωρήσει την σχετική έκταση του Ναυτικού Οχυρού Βοτανικού. Λέγεται ότι ο προηγούμενος Α/ΓΕΝ Αντιναύαρχος Γεώργιος Καραμαλίκης ΠΝ αντιδρούσε σταθερά στην παραχώρηση της έκτασης, γεγονός που είχε προκαλέσει την έντονη δυσαρέσκεια του Ευάγγελου Βενιζέλου. Ακολούθησε η σκηνοθετημένη αιφνιδιαστική έφοδος Βενιζέλου στο Ναυτικό Νοσοκομείο Αθηνών, όπου διαπιστώθηκε η αδικαιολόγητη απουσία μεγάλου αριθμού από το ιατρικό προσωπικό, γεγονός το οποίο κολάστηκε από τον υπουργό με σχετικές δηλώσεις. Έτσι στριμώχθηκε ο Αντιναύαρχος Καραμαλίκης και το ΓΕΝ και ο Ευάγγελος Βενιζέλος, αφού πέρασε το μήνυμά του για το ποιος έχει το πάνω χέρι, λίγο μετά αποστράτευσε στις κρίσεις τον ναύαρχο. Με την νέα ηγεσία στο ΓΕΝ, η επιθυμία της πολιτικής ηγεσίας ικανοποιήθηκε ταχύτατα και σε χρόνο dt, στις 28 Απριλίου, ανακοινώθηκε επισήμως από την κυβέρνηση η απόφαση ανεγέρσεως του τζαμιού.

Δύο σημεία αξίζει ίσως να προσεχθούν:

α) Το κόστος που ανέρχεται σε 15 εκατ. ευρώ τουλάχιστον (!) θα καλυφθεί από το Πρόγραμμα Δημοσίων Επενδύσεων, εν μέσω σκληρής οικονομικής κρίσεως και απαιτήσεως για σοβαρές περικοπές των δημοσίων δαπανών…

β) Ο πρόεδρος της Μουσουλμανικής Ένωσης Ελλάδος κ. Ναΐμ Ελγαντούρ, μιλώντας στα ΝΕΑ, ουσιατικώς διαμαρτυρήθηκε χαρακτηρίζοντας την απόφαση ημίμετρο που μόνο αντιδράσεις από τους μουσουλμάνους μπορεί να προκαλέσει. Και αυτό διότι στην Αθήνα ζουν 750.000 μουσουλμάνοι και το τζαμί δεν θα χωρά ούτε το 1%!!! Δηλαδή, να αναμένουμε αντιδράσεις και διαμαρτυρίες από τους απρόσκλητους μουσουλμάνους, για να γεμίσουμε την πρωτεύουσα τζαμιά;
από enkripto . Κατηγορία Ελλάδα, Πολεμικό Ναυτικό
κροταλίας
30/04/2010 20:00
@Στάμος Σέμσης 30/4/2010 13:36

Δε μου λες ρε μεγάλε. Έγραψε κανείς ότι μου αρέσει που οι συμπατριώτες μου βιάζουν και ασχημαίνουν την πόλη; Επειδή υπήρχαν και υπάρχουν μερικοί ανεγκέφαλοι που κατέστρεψαν την Αθήνα σημαίνει ότι το ανέχομαι κιολάς επειδή απλά είναι έλληνες;ΗΜΑΡΤΟΝ, που στο διάολο το έγραψα αυτό;

Αλλά φαίνεται ότι δε διαβάζεις ακριβώς τι γράφω, αλλά αρέσκεσαι στο να λες συνέχεια τα ίδια και τα ίδια. Δε χρειάζεται να διαβάσει κανείς πολλά ποστ σου για να καταλάβει ότι χρησιμοποιείς τις ίδιες λέξεις (Καρατζαφερικος, υπάνθρωπος, φασίστας, υποκριτής, ελληνάρας κτλ) με τυχαία σειρά εμπλουτίζοντας τες με κείμενο.Είναι η σταθερή απάντηση και τα σταθερά επιχειρήματά σου.

Στο ξαναλέω λοιπόν.Σέβομαι απόλυτα τη θρησκεία των συνανθρώπων μου και γενικά όλα τα δικαιώματα τους. ΟΜΩΣ! Η Αθήνα τη δεδομένη στιγμή αντιμετωπίζει ΤΕΡΑΣΤΙΑ προβλήματα που τα 15 εκατομμύρια μοιάζει αστείο να πάνε στην κατασκευή του τεμένους.Το ίδιο θα έλεγα και για την ανέγερση μιας Χριστιανικής Εκκλησίας.Το ίδιο θα έλεγα και για την κατασκευή μιας στέγης Καλατράβα.
ΕΠΙΠΛΕΟΝ είναι προκλητικό εν μέσω οικονομικής κρίσης να συζητάμε για ανέγερση οποιουδήποτε ναού.Προτιμώ 1000 φορές να γίνει ο Βοτανικός χώρος πρασίνου.

Υ.Γ. Το ποιος έχει επιλεκτικές ευαισθησίες φαίνεται εδώ και καιρό από τις παρεμβάσεις σου. Άλλαξε όμως λίγο το τροπάριο και την επιχειρηματολογία σου. Δε μπορεί, όλοι όσοι έχουν αντίθετη άποψη να είμαστε τόσο κατώτεροι σου...

Υ.Γ.2 Έαν εσένα σου αρέσει η ανεξέλεγκτη κατάσταση με τη λαθρομετανάστευση, τόσο ώστε όλοι οι άλλοι εκτός από τους έλληνες να είναι άγιοι, κατατρεγμένοι και θύματα, λυπάμαι που θα σε στεναχωρέσω, αλλά είσαι και θα παραμείνεις μειοψηφία! Ευτυχώς...

Υ.Γ.3 Ακόμα αναρωτιέμαι πώς από τα γραφόμενά μου προκύπτει ότι είμαι Καρατζαφερικός.Ίσως επειδή είμαι "υπάνθρωπος" όπως λές να μου βγαίνει ενστικτωδώς.Ευτυχώς που έχουμε και επιούσιους σαν κι εσένα να κριτικάρουν και μας μας δείχνουν την αλήθεια.
Ταλιμπανεζος σκοπευτής
30/04/2010 18:32
Βρε ρεντίκολα της Βουλής των ρουφιάνων! Εδώ κόβεται και από τη μίγα ξίγκι αλλά για τους ταλιμπανέζους βαγκαμπόντηδες λεφτά υπάρχουν!!!!!??????????????
ΤΟΤΟΣ
30/04/2010 18:31
Φέρτε και άλλους μετανάστες! Προτείνω να κτιστούν και άλλα τζαμιά, όσα και εκκλησίες, να βάλουν και το θηρεό της Κουμουνδούρου εμπρός! Να ζήσει ο Τσίπρας και το γιαταγάνι του! Ξεφτίλλες! Τα πουλήσατε όλα! Μπέσα ρε δεν σας έμεινε;
ΜΠΑΜΠΗΣ
30/04/2010 18:29
Για τους λεχρίτες ταλιμπάν βρέθηκαν 14,000,000 ευρώ για τζαμί και χότζα! Για τα περήφανα μας γηρατεία, δεν βρίσκεται ούτε ένα ευρώ! Αντέ ρε πατριδοκάπηλοι, κόπροι! Λίγες οι μέρες σας! Αργά-γρήγορα θα βρεθείτε έκπτωτοι!
Θανάσης
30/04/2010 18:14
Σαφώς και ο καθένας έχει το δικαίωμα για έναν χώρο να προσεύχεται. Όμως και εγώ όπως και τόσοι άλλοι αναρωτήθηκα γιατί αυτό να γίνεται με κρατικά κονδύλια. Από την άλλη γιατί ο Πρόεδρος της Μουσουλμανικής Ενωσης Ελλάδος το χαρακτηρίζει σαν ημίμετρο; Χωρίς να γνωρίζω το παρασκήνιο και χωρίς να είμαι φίλος θεωριών συνομωσίας κάνω μια υπόθεση: Το κράτος δεν θέλει να κατηγορηθέι ότι καταπατά τα ανθρώπινα δικαιώματα αλλά επίσης δεν θέλει και να επιτρέψει την ανέγερση τζαμιών από τους ίδιους τους μουσουλμάνους. Ίσως γιατί φοβούνται ότι θα χαθεί ο έλεγχος και ότι θα φτιαχτούν 150 τζαμιά. Οπότε φτιάχνει το τζαμί μόνο του, βάζει την διοίκηση που θέλει (με 5/7 Έλληνες) και τους λέει "Ορίστε το τζαμί σας, δεν μπορείτε να με κατηγορήσετε για τίποτα τώρα". Αλλά μόνοι σας πάλι δεν μπορείτε για τον τάδε άσχετο λόγο. Σε αυτό επίσης συνηγορεί το γεγονός ότι δεν γίνονται δεκτές προσφορές από ξένους φορείς.. δεν χρειάζεται να βάλουν και άλλους στο κόλπο. Γιατί οι οποιεσδήποτε συνεργασίες μπορεί να φέρουν επιπλοκές ενώ ο σκοπός είναι οι κεντρικοί διαχειριστές να μη δίνουν λόγο σε κανέναν.
Δημήτρης Κορίνθιος
30/04/2010 17:40
.
Απαγορευμένη ζώνη το μισό Αιγαίο για τους Έλληνες πιλότους λόγο Τουρκικής άσκησης
Αλωνίζουν οι Τούρκοι γύρω απο Σκύρο, Χίο και Λέσβο !

Χαρακτήρισαν την περιοχή αυτή Τουρκικής αρμοδιότητας ! Μούγκα η κυβέρνηση !

Απαγορευτική εντολή έχουν λάβει οι Έλληνες πιλότοι να μην πλησιάσουν στην εναέρια περιοχή Σκύρου-Λέσβου-Αγίου Ευστρατίου-Ψαρών και μεταξύ Χίου-Λέσβου στην οποία η Τουρκία διεξάγει άσκηση SAR και χαρακτηρίζει την ζώνη αυτή Τουρκικής αρμοδιότητας περιοχή έρευνας και διάσωσης...
ΔΡΑΚΩΝ4Ι
30/04/2010 17:20
ΠΡΟΣ ΚΑΘΕ ''''ΠΛΗΡΩΜΕΝΟ ΕΡΓΟΛΑΒΟ"..... ...σε λίγο που θα μιλούν μόνο οι αλυσίδες και τα τσεκούρια των Νεοναζι και Νεο-φασιτών που θα εξαπλωθούν σε ολη την Ελλάδα..... Να ξέρεις ότι το αυγό του φιδιού πούς τούς γέννησε ήταν κάτι ψευδοαριστεροί, ψευδοδιανούμενοι, στρατευμενοι των περσβειών σαν του λόγου σου..... που ξεδιάντροπα και κατάπτιστα προσβάλουν τα αισθήματα των Ελλήνων......λεγοντάς τους ότι θα πράπει να τρώνε τα σκ__ά των λαθρομεταναστών και αν δεν τους γουστάρει μπορούν να φύγουν από την Ελλάδα.....!!!!!! ΔΡΑΚΩΝ4Ι
Βραδύνους
30/04/2010 16:59
Στάμο πρέπει!
Στάμος Σέμσης
30/04/2010 16:21
Προς κροταλίας 29/4/2010 15:05,
Κάτι ακόμα: Με ρωτάς αν "Το γεγονός ότι πέρυσι κάηκαν χιλιάδες στρέμματα δάσους και φέτος θα πεθάνουμε στους καύσωνες σου λέει κάτι; Το γεγονός ότι δεν υπάρχουν ελεύθεροι χώροι, ότι έχουμε από τις πιο ρυπογόνες πόλεις στην Ευρώπη σε προβλημάτισε ποτέ; Για την εγκληματικότητα τι έχεις να πεις; Για την έλλειψη χώρων πάρκιγκ; Για τα λεωφορεία που πηγαινοέρχονται ασφυκτικά γεμάτα; Για τους δρόμους που είναι μέσα στα σκουπίδια;"
έχω δύο παρατηρήσεις, σχετικά με το παραπάνω - βαθύτατα υποκριτικό κομμάτι του πονήματός σου:
1) Το να θίγει κανείς τα παραπάνω θέματα, συνιστά πέταγμα της μπάλας στην εξέδρα, καθώς σαφώς και με προβληματίζουν τα παραπάνω θέματα - πιθανότατα πολύ παραπάνω απ'' ότι απασχολούν εσένα, αλλά δεν είμαι τόσο γελοίος ώστε να τα αναφέρω ως επιχείρημα για να μην χτιστεί το πρώτο (!) μουσουλμανικό τέμενος στην Αθήνα! Η υποκρισία δεν ειναι ένας καλός τρόπος να υπερασπιστείς την άποψή σου. Καλύτερα να παραδεχτείς πως είσαι ρατσιστής, ξενοφοβικός και έχεις γραμμένα στα παλαιότερα των υποδημάτων σου, τα ανθρώπινα δικαιώματα. Σε αυτή την περίπτωση, θα ήσουν τουλάχιστον ειλικρινής...
2) Ποιοι ευθύνονται για τα παραπάνω προβλήματα που έθιξες, καλέ μου άνθρωπε; Το βρήκες: Οι Έλληνες αυτόχθονες ιθαγενείς. Πρέπει όμως να την "πληρώσουν" οι μοπυσουλμάνοι! Αυτά. I rest my case! Άλλωστε, το λέιε και το γνωμικό: "Άνθρωπον αιρετικόν, μετά δευτέραν νουθεσίαν, παραιτού"...
Στάμος Σέμσης
30/04/2010 16:06
Προς λουκάς 30/4/2010 09:21,
Πες τα χρυσόστομε!
nemessis
30/04/2010 15:21
Δεν υπάρχουν “λίγοι που παρέσυραν πολλούς”. Υπάρχουν οι ιπτάμενοι που απογειώνονται και πεθαίνουν σε σχηματισμό. Ο Υπουργός..είναι ανεπαρκής για τη θέση του και το ρόλο του.. Αγαπητοί συνάδελφοι - ιπτάμενοι και μη, μετά και την σημερινή νέα αναφορά του Υπουργού και “Πολιτικού Διοικητή” μας σε εμάς αποφάσισα και εγώ να δράσω και να συμμετάσχω. Μέχρι τώρα απλά δεν πέταξα. Τώρα θα μιλήσω. Όχι για να οξύνω τα πνεύματα αλλά για να κλείσω το ζήτημα . Σχολιάζοντας τα δύο κείμενα του υπουργού, έχω να δηλώσω τα εξής. Πρώτον: Δεν υπάρχουν “λίγοι που παρέσυραν πολλούς”. Υπάρχουν οι ιπτάμενοι που απογειώνονται και πεθαίνουν σε σχηματισμό. Δεύτερον: ο Υπουργός έκανε δήλωση που δεν αρμόζει στη θέση του. Ουσιαστικά έδειξε ότι είναι ανεπαρκής για τη θέση του και το ρόλο του, αν και οξύνους. Διότι: -Δεν μπορεί να “εκφράζει τη βαθιά απογοήτευση του ελληνικού λαού.” Ποιος είναι ο “Σταλινικός Big Brother” που ξέρει τι σκέφτεται ο Έλληνας; Κανένας δεν έχει το δικαίωμα να εκφράζεται για τον ελληνικό λαό. Η δε κυβέρνηση εκφράζει μόνο μία πολιτική, έτσι όπως ερμηνεύει ότι διετάχθη από το λαό. Το σύνολο δε των σχολίων είναι θετικό για εμάς. -”Η πρόθεση της Κυβέρνησης” όπως ειπώθηκε, πρέπει να γίνει “απόλυτη δέσμευση “ για να είναι πιστευτή. Δηλαδή, ενώ στους στρατιωτικούς απαιτείται ακαριαία υπακοή , στις υποσχέσεις της κυβέρνησης απαιτείται υπομονή. Ο Υπουργός σήμερα μίλησε για το χρόνο που υπάρχει στους επόμενους 12 μήνες για διόρθωση της κατάστασης. Δεν έχει αντιληφθεί την αντίληψη του χρόνου στην ΠΑ, δεν έχει αντιληφθεί ότι μία αερομαχία μπορεί να διαρκέσει λιγότερο από 45’’, ότι κινούμαστε στις τρεις διαστάσεις με 9 ναυτικά μίλια το λεπτό και ότι σήμερα τη νύχτα κάποιοι θα είμαστε στον αέρα για την ελλαδίτσα ή για τον Αφγανό λαθρομετανάστη. Τις αοριστολογίες τις καταλαβαίνουν οι αοριστολόγοι. -Οι αναφορές του υπουργού στο “Σύνταγμα“ μας φαίνονται αστείες. Είναι τα μεταχουντικά σύνδρομα που θα μας τρομάξουν; Γεννηθήκαμε στην μεταπολίτευση και δεν τα καταλαβαίνουμε αυτά. Το σύνταγμα το τηρούμε, πεθαίνουμε γι’ αυτό, για ένα κομμάτι πανί και μερικά βράχια και για το Διοικητή μας. Και πολλές φορές και για πλάκα (αναιτίως δυστυχώς). -Οι “συντεχνιακοί λόγοι” και ο παραλληλισμός με τα ταξί και τα τρακτέρ, είναι τουλάχιστον προϊόν συμβουλών χαμηλής ποιότητας, αν όχι αστείος. Όταν θα συλληφθεί κάποιος για την καθημερινή παράβαση των νόμων και του Συντάγματος θα παρουσιαστώ πρώτος στο Αεροδικείο. -Το γεγονός ότι ΔΕΝ ΠΕΤΑΜΕ για οικονομικούς λόγους οι Ιπτάμενοι, ο (ανεπαρκής κατά τη γνώμη μου) κος Υπουργός όφειλε να το γνωρίζει. Κάθε πολιτικός προϊστάμενος, εάν δεν γνωρίζει τη δουλειά των υφισταμένων του είναι τουλάχιστον σε λάθος θέση. Οι Ιπτάμενοι πετάμε από πάθος αγιάτρευτο, από ορμή αστείρευτη, είτε πληρωθούμε είτε όχι, και οι περισσότεροι θα πληρώναμε το δεκαπλάσιο πτητικό επίδομα για να μπορούμε να είμαστε στον αέρα και να ζούμε αυτά που ζούμε καθημερινά. Είναι όμως βολικό “το τσομπανόσκυλο να χαίρεται να τρέχει..!“ Το μόνο ανελαστικό “εμπόδιοι” είναι κάτι κοπελιές, ή κάτι γυναίκες ή κάτι παιδιά που ζουν δίπλα μας. Γι’αυτό και παύεσαι και υπουργέ, από αυτή τη στιγμή από Διοικητής μου. Ανάμεσα στον αρχηγό μου και τον Πρωθυπουργό, πλέον υπάρχει ένα κενό. Και είναι ότι πιο λυπηρό και για τους δυο μας... Για τον πρώην υπουργό μου δεν θα προσθέσω τίποτε άλλο, αφού ήδη έχει υποστεί επικοινωνιακή χιονοστιβάδα. Με εξαίρεση τα “ΝΕΑ“, ένα προφανώς φερέφωνο της κυβέρνησης, ή αλλιώς “καλώδιο” του κου υπουργού, και τον δημοσιογράφο “Λουκά Δημάκα“, προφανώς σε διατεταγμένη αποστολή (Ο τύπος πρέπει να είχε μεγάλη έμπνευση. Ξεπέρασε ακόμη και το δημοσιογραφικό τίποτα, τον Δ. Βερύκιο). Η μόνη δηλαδή εφημερίδα που θέλησε να εκφοβήσει και μίλησε για “απείθεια“, στρατιωτικό αδίκημα, “ανταρσία“ και άλλα παρόμοια ήταν τα “ΝΕΑ“ και προσωπικά για μένα πρέπει να πάρει τη θέση που της αξίζει, από όλους τους στρατιωτικούς: στα αζήτητα. Είναι τουλάχιστον αστεία τέτοια δημοσιογραφία. Το αφήνω στην κρίση σας. Σε ότι αφορά τον Διοικητή και Αρχηγό μου ουδέν σχόλιο σε όσα μας είπαν, τα σέβομαι. Οι Αρχηγοί όμως έχουν και μία παραίτηση στο χέρι, ας μην την ξεχνάνε. Αλλιώς θα μιμηθούμε κι εμείς αργότερα, την ίδια σημερινή συμπεριφορά. Συνάδερφοι αεροπόροι καλές προσγειώσεις. Παρακαλώ διαδώστε το μήνυμα και ας μην επανέλθει κανείς. Τα υπόλοιπα προφορικά εκεί πάνω στο γαλάζιο ή αλλού..! Προς κάθε άλλο έλληνα, ελληνίδα ή κάτοικο της γης αυτής, να μην ανησυχεί. Όταν θα μας χρειαστούν οι “Θερμοπύλες”, θα συναγωνιζόμαστε ποιος θα βρεθεί πρώτος εκεί.... Υπογραφή Airman over waves ΥΓ. Όλα ισχύουν, και για όλες τις ειδικότητες γενικότερα της ΠΑ που χωρίς αυτούς δεν μπορούμε να είμαστε μία γροθιά, αλλά και για το Ναυτικό και το Στρατό, οι οποίοι αντιμετωπίζουν αντίστοιχες καταστάσεις ξένες, προς τα σαλόνια του εκάστοτε Υπουργού.
Τζαμί στην παλιά βάση του Ναυτικού
30/04/2010 14:53
Την ωρα που στην Ευρωπη καταργειται μεχρι κι ο πατροπαραδοτος σταυρος στα σχολεια και δημοσιους χωρους στην Ελλαδα χτιζουμε τζαμια με κρατικα κονδυλια.....ελα νινι στο τοπο σου να μη σου ριξω πετρα.....σαν να βλεπω μπροστα μου τον Παπανδρεου με τους μουλαδες στα εγκαινια του τζαμιου ολο χαδια και φιλια....ετσι δειχνουμε ποσο πολιτισμενοι ειμαστε στην Ελλαδα και ποσο εκτιμαμε την συνεργασια και πατροπαραδοτη φιλια Ορθοδοξων Χριστιανων, Μουσουλμανων εις τα βαθη των αιωνων . Ειναι το ευχαριστω μας στους Τουρκους για τον τροπο που εχουν περιποιηθη τον Ελληνισμο και Χριστιανισμο στην Τουρκια και κατ επεκταση σε ολες τις Μουσουλμανικες χωρες....ναι ξερω και τον Αλλαχ θα προσκυνηση για να ξαναβγει πρωθυπουργος για αυτο αλλωστε ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΑΜΕΣΑ ΟΙ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΑΝΕΓΕΡΣΗΣ
Στάμος Σέμσης
30/04/2010 14:12
Προς Leonidas K 29/4/2010 22:21,
Έχω μια καλύτερη ιδέα: Να πας εσύ λαθρομετανάστης στη Σουηδία! Έτσι είναι καλέ μου άνθρωπε! Αν δεν σου αρέσει, να φύγεις, να πας αλλού!

Υ.Γ.1 Έτσι είναι, όταν καλείς όποιον διαφωνεί με την αφεντιά σου, να πάει στη Σουηδία, μπορεί να δεχτείς κι εσύ αντίστοιχη πρόταση! Τι νόμιζες πως το έχεις; Μονοπώλιο; Όχι καλέ μου άνθρωπε, δεν το έχεις μονοπώλιο...
Υ.Γ.2 Με τι περίμενες να απαντήσω στον αφορισμό σου, με επιχείρημα; Χαμένο θα πήγαινε, ούτως ή άλλως!
Στάμος Σέμσης
30/04/2010 14:07
Προς bio sun 29/4/2010 21:08,
Τι έκανε λέει, με ένα χρόνο εργασίας, παίρνουν πλήρη σύνταξη; Να η ευκαιρία σου, μεγάλε Έλληνα! Πολιτογραφήσου Πακιστανός για να κααααααθεσαι! Μεγάλε, δεν βρίσκεις πως η φαιά προπαγάνδα, έχει και τα όριά της; Άλλο πράγμα είναι το δικαίωμα συνταξιοδότησης και άλλο πράγμα είναι η ΣΥΝΤΑΞΗ (αυτή δεν θα την πάρει κανείς ούτε Έλληνας ούτε μετανάστης) μεγάλε - μεγάλε!
Και σου έχω και μια ερωτησούλα: Μήπως μπορείς να μας πεις, πόσα λεφτά έχει χάσει από συστάσεως ελληνικού κράτους η Ελλάδα, επειδή κάποιοι "γνήσιοι" Έλληνες τα τσεπώσανε; Ναι, μιλάω γι'' αυτόν τον ΑΘΛΙΟ λαό που άφησε την ελληνική επανάσταση στη μέση, προκειμένου να επιδοθεί στον εμφύλιο σπαραγμό για το ποιος θα ξεκοκκαλίσει πρώτος τα Δάνεια του Αγώνα και που συνεχίζει ... απτόητος τη μάσα μέχρι σήμερα! Κατά τα άλλα, σου φταίνε οι μετανάστες των τελευταίων 20 χρόνων! Έτσι γίνεται, όταν η υποκρισία ξεχειλίζει...
Στάμος Σέμσης
30/04/2010 13:59
Προς Μαρία Μάινα 29/4/2010 19:22,
1) Σε ότι αφορά τον άγιο Γεώργιο (μεγάλη η χάρη του), βοήθειά σας!
2) Δεν πάτε μια βόλτα μέχρι τη Γαλλία να δείτε πόσα τζαμιά υπάρχουν; Κι εσείς, καλή μου κυρία, κάνετε φασαρία για ένα τοσοδούλικο τζαμάκι!
3) Ο συνεπώνυμός σας Στέλιος, είναι απείρως πιο προοδευτικός!
Στάμος Σέμσης
30/04/2010 13:56
Προς SPYROS 29/4/2010 18:10,
Ναι και ο Βουδισμός προϋπήρχε του Χριστιανισμού, ο Ιουδαϊσμός προϋπήρχε του Βουδισμού, ο Δωδεκαθεϊσμός προϋπήρχε του Ιουδαϊσμού, κ.ο.κ. Ευχαριστημένος;

Υ.Γ. Μου αρέσει που μιλάς για τον Χριστιανισμό, στο σύνολό του! Βενέδικτε, σου βρήκα υποστηρικτή! Τον λένε "SPYROS" (sic!), είναι κατά φαντασίαν απόγονος του Περικλή και ζει στο Αυνανιστάν! Αν και μάλλον, έπρεπε να τον λένε "Σκότος", κατά το "Σκώτος"! Ξέρεις, σκοταδιστής που πάσχει από σύνδρομο πανχριστιανισμού και διαβάζει Κώστα Πλεύρη...
Στάμος Σέμσης
30/04/2010 13:48
Προς Ελληνας 29/4/2010 16:13,
Εσύ να δεις! Φαντάζομαι πως σε ότι αφορά τον τίτλο "Έλληνας", έχεις την αποκλειστικότητα, έτσι δεν είναι; Ναι μεγάλε, πρώτα βγήκε ο Περικλής, μετά εσύ και μετά ... έσπασε το καλούπι!

Υ.Γ. Ο Περικλής έκανε πολλά για την Αθήνα ΕΝΑΝΤΙΑ σε άλλες ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ πόλεις - κράτη. Εσύ τι έχεις κάνει για την Ελλάδα;
Στάμος Σέμσης
30/04/2010 13:44
Προς Βραδύνους 29/4/2010 15:56,
Εσύ καλά τα λες. Το πρόβλημα είναι πως οι άνθρωποι στους οποίους απευθύνεσαι, εκτός από ξενοφοβικοί, ρατσιστές και ... ειδωλολάτρες, πάσχουν και από σοβαρή νοητική υστέρηση! Συμπέρασμα; Αυτά που γράφεις (και αυτά που γράφουν άλλοι) πάνε χαμένα. Τον μέσο Έλληνα κι αν τον πλένεις, το σαπούνι σου χαλάς! Τόση μάκα, τόση "μαυρίλα"! Όπως είχε γράψει κι ο Κωστής Παλαμάς, "το άτι σου ακόμα μας πατά Μπραϊμη". Και η πλάκα είναι πως όλα αυτά τα τυπάκια, θεωρούν πως υπερασπίζονται την Ελλάδα και τον ελληνισμό! Αστεία πράγματα, από αστείους ανθρώπους, σε μια αστεία χώρα...
Στάμος Σέμσης
30/04/2010 13:38
Προς Κώστας Θωμάς 29/4/2010 15:16,
Μου αρέσει η αντίληψή σου περί αμοιβαιότητας! Αλήθεις, έχει η Μέκκα 750.000 χριστιανούς ορθόδοξους; Εκτός αν εννοείς, καθολική εκκλησία...
Στάμος Σέμσης
30/04/2010 13:36
Προς κροταλίας 29/4/2010 15:05,
Με το να αρνείσαι σε ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΟΥΣ σου (εκτός αν δεν τους αναγνωρίζεις ως τέτοιους, οπότε καταλαβαίνει κανείς τι είσαι), την άσκηση των πλέον στοιχειωδών δικαιωμάτων τους, δεν κατατάσσεις τον εαυτό σου μόνο στον εσμό του Καρατζαφύρερ, αλλά τον κατατάσσεις στην ... συμπαθέστατη κατηγορία των υπανθρώπων. Αν σου αρέσει η εν λόγω κατάταξη, χάρισμά σου!
Έχεις δίκιο όμως! Προτεραιότητα δίνεται στην κατασκευή τεμένους στην Αθήνα! Μόνο που δεν υπάρχει ούτε ένα τέμενος στην Αθήνα, ενώ εκατοντάδες χιλιάδες "εξ αίματος" συμπατριώτες σου, "βιάζουν" τη χώρα που υποτίθεται πως υπεραγαπούν και κατακλέβουν τα χρήματα της Ε.Ε. χρόνια τώρα! Έχεις κάποια λογικοφανή εξήγηση γι'' αυτό "φίλε" μου και "συνέλληνα" (sic!) μου;

Υ.Γ.1 Πάσχεις από επιλεκτική μνήμη και επιλεκτική ευαισθησία, έτσι δεν είναι; Δυστυχώς, δεν υπάρχει χαπάκι για τη συγκεκριμένη νόσο...
Υ.Γ.2 Βάσει της δικής σου αντίληψης περί ιεράρχησης, πότε πρέπει να γίνει μουσουλμανικό τέμενος στην Αθήνα των 750.000 μουσουλμάνων, επείδη οι Έλληνες κατέστρεψαν τη χώρα τους; Το 3000; Όπως είπε ο ένας και μοναδικός Χριστιανός που πέθανε πάνω στον Σταυρό, "ουαί υμίν Γραμματείς και Φαρισαίοι υποκριταί"! Σου πάει γάντι όπως βλέπεις...
Στάμος Σέμσης
30/04/2010 13:23
Προς SPYROS 29/4/2010 14:01,
αν περιμέναμε να μορφωθούμε από αυτά που γράφεις, μάλλον θα ξεχνάγαμε κι αυτά που μάθαμε...
Βρίσκεις πολύ τιμητική για την Ελλάδα και τους Έλληνες, τη σύγκριση με χώρες που ... πρωτοπορούν σε θέματα ανθρωπίνων δικαιωμάτων, όπως το Ιράν, η Τουρκία και το Πακιστάν;
Θα σου προτείνω μια σύγκριση με χώρες που νομίζεις πως εξυπηρετούν την επιχειρηματολογία σου: Την Ελβετία (όπου οι Ελβετοί ψήφισαν κατά των μιναρέδων) και τη Γαλλία (όπου ο "προοδευτικός" Σαρκοζί νομοθέτησε κατά της μπούρκας). Δεν πας μια βόλτα προς τα εκεί, να δεις πόσα τζαμιά υπάρχουν; Και μιλάμε για χώρες στις οποίες δεν προϋπήρχαν τζαμιά! Αντίθετα στην υπό μουσουλμανική κυριαρχία για εκατοντάδες χρόνια Ελλάδα, αφθονούν εδώ και χρόνια τα τζαμιά! Τι προτείνεις μεγάλε πατριώτη; Μήπως να τα γκρεμίσουμε; Είναι μια καλή ιδέα! Είναι ένας σίγουρος τρόπος, να γίνουμε χειρότεροι και από τους Τούρκους! Αυτό είναι το όραμά σου για την πατρίδα σου; Αλήθεια, διαθέτεις την παραμικρή πιθανότητα να απαντήσεις επί της ουσίας ή θα επιμείνεις να πετάς τη μπάλα στην εξέδρα; Τέτοιο ... αντιποδόσφαιρο, ούτε ο Μουρίνιο...

Υ.Γ. Μα να μην υπάρχει μια ορθόδοξη εκκλησία στη Σαουδική Αραβία, με τόσο χριστιανικό ποίμνιο! Ρε, θα μας τρελλάνεις τελειώς; Θα μας κάνεις να ... πηδηχτούμε από το παράθυρο;
Στάμος Σέμσης
30/04/2010 13:05
Προς Επαναλαμβανεστε!!! 29/4/2010 16:43,
Δεν ξέρω τι είμαστε εμείς παλληκάρι μου. Πάντως, όποιος δεν αναγνωρίζει σε συνανθρώπους του στοιχειώδη ανθρώπινα δικαιώματα και στοιχειώδεις θρησκευτικές ελευθερίες, είναι απλά υπάνθρωπος. Επαναλαμβανόμενα μάλιστα...

Υ.Γ. Η "επιχειρηματολογία" σου ήταν ατράνταχτη. Σαν τον στόκο ένα πράγμα...
Εφεδρος Ανθυπιλαρχος
30/04/2010 11:43
εγω φιλοι μου αν και βοτανικιωτης δεν ενοχλουμαι.
στο κατω κατω τι πειραζει να ακουω τον μουεζινη να ξελαρυγγιαζεται απο τον μιναρε αφου εχω χρονια τωρα συνηθισει τους χριστιανικους αμανεδες που με ξυπνανε απ τα χαραματα καθε σαββατοκυριακο μεσα απ τα μεγαφωνα του παρακειμενου ελληνορθοδοξου "τζαμιου" .
Ουτε η παρουσια των μουλαδων η των γυναικων με μπουρκα θα με ενοχλει μιας και χρονια τωρα εχω συνηθισει την αντιστοιχως εντονη παρουσια των ρασσοφορων ορθοδοξων μουλαδων καθως και των θεοσεβουμενων γυναικων με τα μαυρα τσεμπερια που αποτελουν την αυλη τους.
Τελικα ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ειμαστε ουνα φατσα ουνα ρατσα, οσο και αν δεν το θελουμε.
Τζαμι εδω και τωρα.Αλωστε δεν το πληρωνουμε εμεις αλλα η Σαουδικη Αραβια.
Μην ξεχναμε πως ειμαστε η τελευταια χωρα της Δυσης που αρνειται επιμονα το αναφαιρετο δικαιωμα καθε ανθρωπου να λατρευει τον θεο που γουσταρει στον καταλληλο χωρο και τις καταλληλες συνθηκες.
Με καθυστερηση 250 χρονων, θα μπορουσαμε επι τελους κι εμεις σαν λαος να παρουμε μια μικρη γευση απο Ευρωπαικο Διαφωτισμο...εστω και τωρα.
Γιωργος
30/04/2010 10:43
"Αθήνας, λίκνο του ευρωπαϊκού πολιτισμού. " Ρε Phillipos πας καλά ρε; "λίκνο του ευρωπαϊκού πολιτισμού." ήμασταν πριν χιλιάδες χρόνια.. τώρα είμαστε ζητιάνοι! Λυπάμαι την κατάντια σας. Ξυπνήστε ρε! Από έναν Investment Banker στο Λονδίνο
ακις
30/04/2010 10:43
Κανενα κονδυλι για τη ανεγερση οποιουδηποτε θρησκευτικου τοπου λατρειας . Χαμενα λεφτα σε εποχη τρομου για την οικονομια . Οποιος θελει να λατρεψει τον οποιοδηποτε ΑΝΥΠΑΡΚΤΟ ΘΕΟ του ας το κανει στο σπιτακι του . Και κει θα εισακουσθουν οι προσευχες του ,απο οποιαδηποτε "ανωτερη" οντοτητα. Καλο θα ηταν να εξαφανισθουν και να γκρεμιστουν αρκετοι ναοι ,διοτι ειναι εγκατεστημενοι στα πιο ομορφα και κεντρικα μερη των περιοχων.
λουκάς
30/04/2010 09:21
Η αιτιολογία για το πώς καταντήσαμε έτσι, βρίσκεται στα μισαλλόδοξα σχόλια των αναγνωστών. Ντρέπομαι που ζω σε αυτήν την χώρα όπου οι αγώνες των ηρώων του έθνους και της δημοκρατίας πήγαν χαμένοι. Όλοι οι άνθρωποι με λογική, επιστήμονες και άλλοι, αναγκαστικά φεύγουν από αυτήν την χώρα που κατοικείται από μπουζουκόβιους ελληναράδες που δεν έχουν διαβάσει Αριστοτέλη ή Βολταίρο, αλλά έχουν διαβάσει Λιακόπουλο....Ντροπή για την πατρίδα της λογικής και της δημοκρατίας. Η Γερμανία πότε πήγε μπροστά, η Σουηδία, η Νορβηγία; Από ποιους κινδυνεύουμε, από την σωστή διαχείριση των μεταναστών ή από την έλλειψη πολιτισμού;
Δημήτρης στο Βανκούβερ
30/04/2010 02:49
Λεει ενας απο τους αναγνωστες σας Ξοδεύονται εκατομύρια για αυτούς από το ελληνικό κράτος. και έχουν δωρεάν περίθαλψη για ότι ασθένεια κουβαλάνε. Απλα να τονίσω πως περιπου τα ιδια ελεγαν οι Ναζι για τους Εβραιους και τις ασθενειες. Αλλα τι το λεω, χωρις ντροπή καποιος θα πεταξει και κατι το αντισιμιτικο. Σα δε ντρεπεστε ολοι. Οταν σας καθαριζουν τα σπιτια, σας κανουν τις βρωμοδουλειες που δεν θέλετε ο γιοκας η η κορη να κανουν (και χαρτζιλικονετε τα χαμένα κορμιά ως τα 30 μπας και τους πεσει η μυτη) σας αρεσει. Ενα χωρο λατριας ζητανε και φωναζετε. Να τονισουμε πως αμα τους αφηνατε θα τον έκαναν με δικα τους λεφτά, η έστω με λεφτα απο αλλού, απλα το ελληνικο κρατος θελει να περιορισει το φαινομενο και να μπορει να λεει πως στην ελλαδα εχουμε ανεξιθρησκεια δειχνοντας την Ισλαμικη μπουτικ του κεραμικου. Γιατι για μπουτικ προκειτε οχι για πραγματικο χωρο λατρειας. Και να τονίσω πως προσωπικά είμαι άθεος, απλά δεν αντέχω το ρατσισμό σας.
Δημήτρης Κορίνθιος
29/04/2010 23:48
Η απόλυτη ξεφτίλα και τρομοκράτηση της Ελλάδας!
Μια σύγκριση με την Τουρκία!

H Toυρκία δεν ανήκει στην Ε.Ε..
Φυσικά, είναι και εκτός ευρωζώνης.
Λαμβάνει δάνεια από τον Διεθνές Νομισματικό Ταμείο.
Αλλά δεν παραδίδει τμήμα της εθνικής κυριαρχίας της.
Ρομπαξ
29/04/2010 23:05
@MZ 29/4/2010 16:31

Γραφεις

"Καταρχην οι λαθρομεταναστες ειναι απο αυτους που συνεισφερουν στην οικονομια,πληρωνοντας ΦΠΑ και αλλους φορους"

!!!!!!!!!!!!!!?????????????

Φίλε μου αν εισαι ασχετος με την αγορα παρατα το! Εκτιθεσαι!!!

Ποτε τα πληρώνουν όλα αυτα; Οταν αγοραζουν τις τσαντες κτλ, απο τον λαθρεμπορο ο οποιος τους κοβει τιμολόγια, η οταν κοβουν αποδειξεις απο αυτα που πουλανε στο δρόμο; Επίσης το εκαθαριστικό σε ποιο απο τα 5 διαφορετικα ονοματα που έχουν κυριως σε ποια διευθυνση το αποστελει η εφορια;


Επισης γραφεις λιγο ποιο πανω (ΜΖ 29/4/2010 16:49)

"@ Δασκαλος Ολα αυτα ειναι δημιουργηματα της κοινωνιας.Οταν χαρακτηριζεις καποιον (Αλβανο,Πακιστανο) και δεν τον αντιμετωπιζεις σωστα αυτα θα ακουσεις."

Δηλαδη το αναγνωριζεις και εσυ ο ιδιος πως το να πεις καποιον Αλβανο ή Πακιστανο είναι χαρακτηρισμος!!!! Οπως π.χ. εγκληματιας, υπουλος κτλ.Εμενα παντως αν με πει κάποιος Ελληνα θα το θεωρησω τιμη!

Λοιπον φιλαρακι παρατα το! Δεν το έχεις! Το μόνο που καταφερνεις ειναι να γινεσαι ρομπα και να γελαει το φορουμ μαζι σου!

Απο την αλλη πλευρα καλο ειναι να δημοσιευονται τετοια κείμενα για να βλεπει και ο κόσμος τι μυαλο έχουν αυτοι που υποστηριζουν τους λαθρομεταναστες.
Αγαπητοι ψευτοπατριώτες
29/04/2010 22:55
ο τρόπος με τον οποίο επιδιωκετε να επιτυχετε τους στόχους σας (για μερικούς απ αυτούς συμφωνούμε) προκαλεί αντιθετα αποτελεσματα απο αυτά που επιδιώκετε.

Για παράδειγμα, αντί να διευρύνετε, να εξαπλώνετε και να μεταδίδετε την ελληνικότητα και τα ελληνικά ιδεώδη προς όφελος της πατρίδας, αυτό που καταφέρνετε είναι η συρρικνωση, η εχθροποίηση και η απομόνωση (ακόμα και γελοιοποίηση) της Ελλάδας και των Ελλήνων.

Να δω πότε θα φερθείτε εξυπνα.

Δημήτρης Κορίνθιος
29/04/2010 22:47
29/04/2010
Η κυβέρνηση ανακοίνωσε την ανέγερση Μουσουλμανικού Τεμένους στην Αθήνα και μάλιστα με χρήματα των Ελλήνων φορολογουμένων !
Τρίζουν τα κόκκαλα των ηρώων του 1821 - Οι σύγχρονοι εθνοσωτήρες χτίζουν στην Ελλάδα τζαμιά !

Με δελτίο τύπου ο κυβερνητικός αντ''αυτού Γιώργος Πεταλωτής ανακοίνωσε την οικοδόμηση Τεμένους στο Βοτανικό. Την υλοποίηση του έργου θα επιβλέπει επιτροπή υπό τον αντιπρόεδρο της κυβέρνησης Θεόδωρο Πάγκαλο.

Αναλυτικά η ανακοίνωση του κυβερνητικού εκπροσώπου έχει ως εξής...



Η κυβέρνηση ανακοινώνει την άμεση οικοδόμηση του Τεμένους Αθηνών με εφαρμογή του Ν. 3512/2006. Το τέμενος, με χωρητικότητα περίπου 500 ατόμων, θα οικοδομηθεί σε τμήμα του οικοπέδου όπου βρίσκεται το Ναυτικό Οχυρό στον Βοτανικό, με τρόπο που θα ενταχθεί οργανικά σε ένα ευρύτερο ανοιχτό χώρο πρασίνου.

Η κατασκευή του τεμένους θα ανταποκρίνεται απόλυτα στις απαιτήσεις της μουσουλμανικής λατρείας με καλυμμένο χώρο, σύμμετρο προς τους συντελεστές.

Ως προς την διοικητική δομή, με απόφαση του Υπουργού Παιδείας διορίζεται επταμελές Διοικητικό Συμβούλιο, δύο μέλη του οποίου προτείνονται από αναγνωρισμένα, έγκριτα μουσουλμανικά σωματεία, ενώ πέντε άτομα είναι Έλληνες κρατικοί λειτουργοί. (επί των κονδυλίων προφανώς)

Το έργο θα εκτελεστεί με ελληνικά κρατικά κονδύλια μέσω του Προγράμματος Δημοσίων Επενδύσεων, ενώ προσφορές από ξένους φορείς, κρατικούς ή μη, δεν θα γίνουν δεκτές.

Ως προς την υλοποίηση του έργου, ο Πρωθυπουργός διορίζει Επιτροπή υπό τον Αντιπρόεδρο κ. Πάγκαλο με την συμμετοχή των Υπουργών Παιδείας, Εσωτερικών, Εξωτερικών, Άμυνας, Προστασίας του Πολίτη και ΚΕΔ

Τώρα....

Όπως παρατηρήσατε στο κείμενο"άλλες προσφορές δεν θα γίνουν δεκτές " ...
Εδώ φαίνεται πως .. λεφτά υπάρχουν δεν χρειάζονται προσφορές ....

Έτσι... ο Jefrey και η "πατριωτική" κυβέρνηση του ζητούν θυσίες απο το λαό και στήνουν κουμπαράδες αλληλεγγύης για να αρπάξουν και απο τους Έλληνες της διασποράς για να φτιάξουν και στην Αθήνα ένα τζαμί που δεν είχαμε...

Φέρτε λοιπόν και τον κουμπαρά της αλληλεγγύης του Πετσάλνικου να βάλουμε όλοι λεφτά μας φτιάξουμε τζαμιά στη Ελλάδα για τους νεο-έλληνες μουσουλμάνους ....

Κι εσείς ''Ελληνες της διασποράς που σας έχουν μουρλάνει με την προπαγάνδα της ERT Sat για να σας συγκινήσουν βάλτε τα λεφτά σας στο μαύρο σκοτάδι του κουμπαρά απόσβεσης κεφαλαίων της ΚΡΑΤΟΣ Ε.Π.Ε.
Καί όταν μέ τό καλό γυρίσετε στήν Ελλαδα θά δείτε τό νέο μας ΤΖΑΜΙ μέ φόντο τις κολώνες τού Παρθενώνα .Ευγε στό ΠΑΣΟΚ μέ τις έκπλήξεις του ,καί τά λαμόγια του.
Σωτήρης
29/04/2010 22:34

Το τζαμί έπρεπε να είχε γίνει εδώ και πάρα πάρα πάρα πολλά χρόνια, εδώ και δεκαετίες μένουν μουσουλμάνοι στην Αθήνα και έχουν το δικαίωμα του να διαθέτουν έναν ή και παραπάνω θρησκευτικό χώρο.

Το ότι δεν είχαμε τόσα χρόνια αφενός μεν έδειχνε πόσο οπισθοδρομικοί είμαστε αφετέρου και πόσο ηλίθιοι, γιατί χωρίς οργανωμένους λατρευτικούς χώρους οι μουσουλμάνοι εύκολα μπορούσαν να πέσουν σε κάθε ταλιμπάν ή φανατικό που έφτιαχνε το σπίτι του για τζαμί όχι για θρησκευτικούς αλλά για προπαγανδιστικούς λόγους.

(και για να προλάβω τους ανεγκέφαλους δεν είμαι ΣΥΡΙΖΑΣ ΚΚΕ ή κάτι τέτοιο)
Leonidas K
29/04/2010 22:21
Οποίος θέλει τζαμιά ας παει λαθρομεταναστης στη Σουηδια. Η Ελλάδα δεν έχει λεφτά για να κάνει τζαμιά για όσους ερχοντε εδώ με το έτσι γουστάρω. 15 εκατομμύρια για ένα τζαμί 500 ατόμων !!! Ποιος Έλληνας συνταξιούχος η άνεργος η πετσοκομενος εργάτης θέλει να τα δώσει αυτα τα λεφτά ;Και αλήθεια ποιος τα μέτρησε 15 εκατομμύρια ; Κανενα λαμογιο μήπως ;; Μα είμαστε με τα καλά μας μωρε ;;;
Philippos
29/04/2010 22:12
Θα ερθει η ημερα Ελληνες, που ο Αθηναιος θα ανεβαινει στον Λυκαβηττο για να δει την πολη του, και δεν θα βλεπει μονο την Ακροπολη, αλλα και ενα μεγαλο Τζαμι με μιναρεδες, και θα ειναι αξιοθεατο για τους τουριστες, οπως ειναι το Τζαμι στην Ιερουσαλημ με τον χρυσο τρουλο. Λεφτα για την κατασκευη θα βρουνε ευκολα οι μουσουλμανοι της Ελλαδας, και μην ξεχναμε οτι οι Αραβες απο την Σαουδικη Αραβια χρηματοδοτουν τις κατασκευες Τζαμιων σε ολη την Ευρωπη. Θα ειναι μεγαλη ικανοποιηση για αυτους, να δουνε μια ημερα και ενα μεγαλο Τζαμι στην καρδια της Αθηνας, λικνο του ευρωπαικου πολιτισμου.
Ιωαννης Γεωργας
29/04/2010 21:14
H αρχη του τελους.
Με τις υγιειες μας!
Γιαννης Γ.
bio sun
29/04/2010 21:08
@George Πως ακριβώς οι λαθρομετανάστες πληρώνουν ΦΠΑ ρε μεγάλε μας δουλεύεις; 3-5 δισεκατομύρια ευρώ το χρόνο χάνει η Ελλάδα από το λαθρεμπόριο που κάνουν. Ξοδεύονται εκατομύρια για αυτούς από το ελληνικό κράτος. και έχουν δωρεάν περίθαλψη για ότι ασθένεια κουβαλάνε. 750.000 είναι αυτοί που με 1 χρόνο εργασίας στην Ελλάδα παίρνουν πλήρη σύνταξη από το ελληνικό κράτος. Χώρια τα εκατομύρια ευρώ που πάνε σε ΜΚΟ για να μοιράζονται μετά στους λαθρομετανάστες! Η χώρα μας εποικίζεται από αφρικανούς και πακιστανούς και εμείς χαρατσωνόμαστε για να τους συντηρούμε! Η ανέγερση τεμένους είναι απλά η αρχή. Ξεκίνησε η ισλαμοποίηση της Ελλάδας. Το μέλλον των Ελλήνων είναι αυτό των χριστιανών της Αιγύπτου. Σφαγή και διωγμός. 400 χρόνια φαίνεται δε μας ήταν αρκετά...θέλουμε και άλλα!
Μεχμέτ Αχμέτογλου - Κομοτηνή
29/04/2010 20:38
15 εκ. ευρό για τζαμί 500 ατόμων! Πλάκα μας κάνουν .Είναι πολλά τα λεφτά. Μην κάνουμε μόνο για τα μάτια του αλλουνού οι των ΕΥΡΩΠΑΙΩΝ. Γινόμαστε ρεζίλι γιατί είμαστε ακόμη οι μοναδικοί ευρωπαϊκή πρωτεύουσα χωρίς τζαμί. Τώρα που αποφασίσαμε να κάνουμε μια και καλή. Πιο μεγαλύτερο τζαμί! Να έρθουν να δουν πάνω στην Δ. Θράκη τα τζαμιά μας για χιλιάδες που έχει κοστίσει λιγότερα από 15 εκ. ευρώ...
Lavros
29/04/2010 20:29
Εδώ η χώρα και οι (νεο)Ελληνες "καίγονται", και η κυβέρνηση Γιώργου Παπανδρέου στους 6 μήνες θητείας της, αντί να λάβει τα κατάλληλα μέτρα για την διάσωση της οικονομίας, φρόντισε: α) για την παροχή ιθαγένειας στους μετανάστες και β) για την ανέγερση τζαμιού στο κέντρο της ΑΘήνας. Αυτές είναι οι προτεραιότητές της;;; Γι''αυτά την έφερε στην αξουσία ο ελληνικός λαός;;...
Μαρία Μάινα
29/04/2010 19:22
Την ίδια ώρα που η Γαλλία ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΙ τις μαντήλες, εμείς τους χτίζουμε τζαμί !!!! ΚΑΙ στην Αθήνα, μιας και δεν τους φτάνουν όσα υπάρχουν στη Βόρειο (ΑΚΟΜΗ...) Ελλάδα.
Αλλά τι να περιμένει κανείς από την κυρία Διαμαντοπούλου; Βασικό της αίτημα ως ευρωβουλευτής ήταν να επιτραπεί η είσοδος των γυναικών στο Άγιο Όρος. Οσο για τον κύριο Παπανδρέου είχε προβεί σε διαμαρτυρία γιατί τον ενοχλούσε η καμπάνα της εκκλησίας (του Αγ.Γεωργίου) που είναι κοντά στο σπίτι του.....
BΒλάχος
29/04/2010 18:46
15 εκ ευρώ για ένα τζαμί ; Κρεμάλα σε όσους το αποφάσισαν. 15 εκ για 500 άτομα χωρητικότητα; Αρχίσαμε πάλι τις ρεμούλες για τους εργολάβους; Ο Βοτανικός να γίνει πράσινο να ανασάνει η Αθήνα. Να φτιάξετε το τζαμί μακριά από το κέντρο, σε φτηνό οικόπεδο. Τι πάει να πει το έδωσε το Ναυτικό; Σημαίνει ότι είναι δωρεάν; Αν είναι έτσι να το πάρω εγώ...
SPYROS
29/04/2010 18:10
Nikos Scotland,

Οπως θα ξερεις η χριστιανικη θρησκεια προυπηρχε του ισλαμ περιπου 600 χρονακια! Ολες αυτες οι χωρες που αναφερεις στην πλειοψηφια τους ειχαν ασπασθει τον χριστιανισμο με εξαιρεση το Ιραν, Αραβικη χερσονησο και το Πακισταν με τις ομορρες χωρες οπου επικρατουσαν οι ζωροαστρικοι και οι ανιμιστες! Anyhow (που λενε και οι Σκωτοι), οταν ο προφητης εδωσε το φιρμανι να διαδωθει η νεα θρησκεια με το ''ξιφος'' του Μωαμεθ (το εννοουσε κυριολεκτικα) διοτι ολες οι χωρες που κατεληφθησαν απο τους μογγολους και κατοπιν απο τους αραβες εξισλαμισθηκαν βιαια! Οσοι καταφεραν να διατηρησουν την πιστη τους με μεγαλες θυσιες (εως και της ζωης της δικης τους ''η της οικογενειας τους) ειναι μεχρι σημερα οι ζουσες χριστιανικες εκκλησιες/κοινοτητες των χωρων/περιοχων αυτων! Προυπηρχαν φιλε Νικο και κανεις δεν τους χαρισε τιποτα! Με το αιματακι τους διατηρησαν το δικαιωμα που σημερα επικαλουνται τοσο ευκολα οι μουσουλμανοι! Αυτα για την ιστορια....
φ
29/04/2010 17:49
Κατάργηση του 13ου και 14ου μισθού και των αντίστοιχων συντάξεων στον δημόσιο τομέα

Ενσωμάτωσή τους ως επίδομα στο μισθό στον ιδιωτικό τομέα

Μείωση στις υψηλές συντάξεις, με μικρές αυξητικές διορθώσεις στις πολύ χαμηλές συντάξεις

Αύξηση των συντελεστών του ΦΠΑ

Αύξηση του ορίου των απολύσεων


Αλλά το τέμενος, τέμενος!

Γούντυ ο τρυποκάρυδος
29/04/2010 17:45
Τι έχει κάτω (κάτω-κάτω) από την Ναυτική Βάση του Βοτανικού; Ωραίο προγονικό μέρος χαρίζεται ψηφοθήρες....
Πάντα μισές δουλειές, βρε παιδί μου !!!
29/04/2010 17:17
Μόνο με ιδιωτικά κεφάλαια αμφιβόλου προελεύσεως να χτιστούν τεμένη/τζαμιά, ώστε να βομβαρδιστεί η Ελλάδα ,ως χώρα υπόθαλψης τρομοκρατών, και να ησυχάσουμε μια και καλή !

Περαστικά μας !
ΜΖ
29/04/2010 16:49
@ Δασκαλος Ολα αυτα ειναι δημιουργηματα της κοινωνιας.Οταν χαρακτηριζεις καποιον (Αλβανο,Πακιστανο) και δεν τον αντιμετωπιζεις σωστα αυτα θα ακουσεις.Για καθε δραση υπαρχει μια αντιδραση. Τα περι η θρησκεια μου με υποχρεωνει ειναι μπουρδες. Κυριε Δασκαλε με το λειτουργημα σας θα μπορουσατε να διαμορφωσετε προσωπικοτητες αλλα εχετε αποτυχει μαλλον.Μηπως σας ενοιαζε και εσας μονο η μονιμοτητα?
Επαναλαμβανεστε!!!
29/04/2010 16:43
@Στάμος Σέμσης 29/4/2010 12:33

Ελεος ρε παιδια με τη χαζομαρα αυτη! Τι σοι συγκριση ειναι αυτη καθε φορα που γινεται λογος για τους λαθρομετανάστες;
"Τα κανανε και οι Ελληνες" ή "Τα φαγανε και οι Ελληνες"

Γιατι; Είπε κανενας πως σ αυτους λεμε μπραβο; Αλλα οταν εχεις ένα σωρο απο σκ__α πως θα τον καθαρισεις; Χ_ζοντας και συ απο πανω υποστηριζοντας πως ειχαν χ_σει και αλλοι πριν;!!!

Εν τελει ειστε τόσο αφελεις η τοσο πληρωμένοι;!!
George
29/04/2010 16:41
Σε ενα αλλο Blog στο " ΤΡΟΚΤΙΚΟ" ενας παληκαρι ειναι σε απογνωση γιατι δεν βρισκει κρεβατι σε εντατικη για καποιον απο την οικογενεια του και ζηταει βοηθεια.
Βεβαια που να βρει , οι πολιτικοι στην Ελλαδα δεν ασχολουνται με τετοια θεματα , λες και το μονο θεμα της Ελλαδας ειναι το Τζαμι.
Ετσι και αλλιως αν παθουν κατι θα βρεθει αμεσως κρεβατι γιαυτους
Επειδη εχω ζησει τον εφιαλτη του να ψαχνεις κρεβατι σε εντατικη και για δεκα μερες σε ιδιωτικο νοσοκομειο ο λογαριασμος ξεπερασε τις 110,000 ευρω εχω να τους προτεινω να αφησουν τα τζαμια και τις λοιπες Μ...............
και να ασχοληθουν με τους Ελληνες.
MZ
29/04/2010 16:31
Καταρχην οι λαθρομεταναστες ειναι απο αυτους που συνεισφερουν στην οικονομια,πληρωνοντας ΦΠΑ και αλλους φορους.Οι δηθεν Ελληναραδες προσπαθουν μονο με λαμογιες να τα βγαζουν περα.Την ωρα που οι λαθρομεταναστες δουλευουν οι Ελληναραδες απολαμβανουν τη φραπεδια τους.Ποιοι ειναι αυτοι που χρεωσαν την χωρα,οι λαθρομεταναστες?Ειναι ολοι αυτοι που δεν θελουν να δουλευουν (δημοσιοι υπαλληλοι) να πληρωνονται καλα και να ειναι και μονιμοι χωρις να μπορει κανεις να τους διωξει.
Βασίλης
29/04/2010 16:20
Δάσκαλε,

συγκινητικό και διόλου απίθανο. Αν θες να δείς και πως σκέφτονται οι Πακιστανοί μπές σε ίντερνετ σάιτς με θέμα τις ένοπλες δυνάμεις να δείς μίσος κατά των Ελλήνων και ταύτιση με τους πιό σκληροπυρηνικούς Τούρκους. οι νέοι του ιντυμήντια φαντάζομαι δεν κάνουν τέτοιες προσπάθειες... ούτε μπαίνουν σε φόρουμς με Σκοπιανούς να δούν τι σκέφτονται...

Εμείς το ανατολίτικο χαμόγελο το θεωρούμε ''αδελφικό'', αυτοί μας θεωρούν χρήσιμους ηλίθιους...δυστυχώς το ότι δεν τιμωρούμε παραδειγματικά τους ανθέλληνες γενίτσαρους μας στοιχίζει (φωτιά και τσεκούρι στους προσκυνημένους έλεγε).

Δείτε την Μητρόπολη Αθηνών και συγκρίνεται την με την Αγία Σοφία και το απέναντι τζαμί, με τα τζαμιά στην Μ Ανατολή, με τους καθεδρικούς στην Ευρώπη. Κατά τα άλλα η εκκλησία μας είναι μέσα στην χλιδή... λαός που δεν τιμά τον εαυτό του και τις παραδόσεις του θα δεί τι θα φτιάξουν στον Βοτανικό...και τι θα χτίζεται μετά απο 50 χρόνια αν συνεχίσουμε έτσι... μητροπόλεις πραγματικές με ημισέληνο. Να φτιάξουν μπάς και παραδειγματιστούμε και δούμε την κατάντια μας πρίν είναι τελείως αργά!!!

''μη μου τους κύκλους τάρεττε''
ΑΣΑΣ
29/04/2010 16:17
@δημητρης κ. 29/4/2010 14:20

Απο τότε που οι ανθέλληνες ισλαμολαγνοι χτιζουν τζαμια με τα λεφτα των Ελληνων για τους λαθρομετανάστες και οι παρατρεχαμενοι-αυλικοι τους γλειφουν!!!
Ελληνας
29/04/2010 16:13
@Δάσκαλος 29/4/2010 14:45

Χίλια μπραβο που εχεις το σθένος να γραφεις την αλήθεια που αλλοι συνδελφοι σου ενω την βιώνουν αρνουνται ακόμα και να την παραδεχτουν, γιατι η λοβοτομη που τους εχει κανει η ψευτοιδεολογια τους δεν τους αφηνει να τη δουν!!!

Οι υπολοιποι φυλαξτε αυτο το κείμενο καπου σε ενα αρχειο και να το δειχνετε στα παιδια σας οταν αυτα θα σας ρωτανε γιατι εξαφανιστηκε η Ελλαδα μετα απο 5 χιλαιδες χρονια!!!

Και ετοίμαστειτε επισης για το προοδευτικο και ανθρωπιστικο προσωπο του ισλαμ!!! Ειδικα οι γυναικες...

Αυτος ο λαός ειναι σκέτη απογοητευση!!!
Θωμάς
29/04/2010 15:56
@Πανος Τετικίδης: επειδή εγω δεν έχω πάει ποτε στα μπουζούκια και ούτε θελω τα λεφτά αλλων, σε παρακαλώ σταματήστε να δανείζετε την κυβέρνηση. Και αν αγαπάς τόσο πολύ τους ισλαμοφασίστες, πάρτους σπίτι σου να κάνουν αυτά πού έκαναν σε Λονδίνο, Παρίσι, Μαδρίτη, Δίδυμους Πύργους καί άλλα.
Βραδύνους
29/04/2010 15:56
Η Αγία Σοφία, αναβαθμισμένη σε μουσείο, είναι πεντακάθαρη και διατηρείται σε άριστη κατάσταση από τους Τούρκους, σε αντίθεση με την κατάσταση που βρίσκονται εκκλησίες σε πόλεις και χωριά της Ελλάδας.
Το θεωρώ γελοίο στον 21ο αιώνα να πιστεύουν ακόμη άνθρωποι σε σκιές και φαντάσματα, καθώς επίσης και σε μια χώρα που αυτοθεωρείται σοβαρή να υπάρχει υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων.
Παρά ταύτα εάν υπάρχουν πολίτες που πιστεύουν ακόμη σε θεούς, αγίους, προφήτες κλπ, και επιθυμούν να εκκλησιάζονται, η πολιτεία πρέπει να τους εξασφαλίζει τόπους λατρείας.
Βραδύνους ο Ελλην
ΕΛΛΗΝΑΣ
29/04/2010 15:53
οι μεγαλυτεροι ανθελληνες βρισκονται εδω....αφηστε τα τζαμια και φτιαξτε κανα σχολειο....για τους Ελληνες θα κανετε τιποτα .ξενοι στη χωρα μας καταντησαμε....
Συνταγουλης
29/04/2010 15:49
Ο Πρωθυπουργος πρεπει να κρατησει ευχαριστημενους τους νεους ψηφοφορους του...

Ο Ελληνας δεν θα μας ξαναψηφισει, αλλαζουμε τον λαο, μας βοηθα το ΔΝΤ και ξαναρχιζουμε το φαγοποτι απο την αρχη για ακομη 20 χρονια...

Εγγυημενη συνταγη...
Κώστας Θωμάς
29/04/2010 15:16
Πρώτα εκκλησία στη Μέκκα και μετά τζαμί στην Αθήνα.

Σε μια εποχή που ο κόσμος χτίζει σχολεία η Ελλάδα θα κτίσει τζαμί το οποίο μάλιστα θα ελέγχετε από τη Σαουδική Αραβία.

Οι Σαουδάραβες κάποτε είπαν άτι θα το χρηματοδοτήσουν αυτοί, αν ναι η Ελλάδα πρέπει να απαιτήσει να κτίσουν πρώτα μια χριστιανική εκκλησία στη Μέκκα με ίσα δικαιώματα.

Αλλά φαίνεται ότι η χριστιανική Ευρώπη έχει χάσει τον έλεγχο των μαζών με το χριστιανισμό και εισάγει από τη πίσω πόρτα το Ισλάμ που προσφέρει τέλειο έλεγχο σκέψης.

Ο σκοπός είναι αυτό που αγιάζει τα μέσα που ως τώρα ήταν ο σταυρός που δεν επιβάλλεται πια και χρειάζονται κάτι πιο δυναμικό, κάτι που πείθει ότι δίνεις το τομάρι σου να σώσεις τη ψυχή σου και χάνεις το στοίχημα αν ζητήσεις μια εξήγηση.
κροταλίας
29/04/2010 15:05
@ Στάμος Σέμσης 29/4/2010 12:33

Η ιεράρχηση αναγκών σου λέει τίποτα; Πιστεύεις ότι τη δεδομένη στιγμή η Αθήνα έχει πρώτη ανάγκη το τέμενος; Το γεγονός ότι πέρυσι κάηκαν χιλιάδες στρέμματα δάσους και φέτος θα πεθάνουμε στους καύσωνες σου λέει κάτι; Το γεγονός ότι δεν υπάρχουν ελεύθεροι χώροι, ότι έχουμε από τις πιο ρυπογόνες πόλεις στην Ευρώπη σε προβλημάτισε ποτέ; Για την εγκληματικότητα τι έχεις να πεις; Για την έλλειψη χώρων πάρκιγκ; Για τα λεωφορεία που πηγαινοέρχονται ασφυκτικά γεμάτα; Για τους δρόμους που είναι μέσα στα σκουπίδια;

Ξέρεις κάτι; Το γεγονός ότι μας τα έφαγε ο Βουλγαράκης και ο Ρουσσόπουλος δε σημαίνει ότι θα δικαιολογώ την κάθε σπατάλη χρημάτων.Η Αθήνα έχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ προβλήματα και αντ''αυτών προτίμησαν να δώσουν προτεραιότητα στη κατασκευή ενός τεμένους.Αυτό είναι ξενοφοβία; Είναι φασισμός;Είναι Καρατζαφερισμός; Έλεος πια με τις γνωστές καραμέλες! Έλεος!!
ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΜΟΥ ΣΤΟ ΣΤΡΑΤΟ ΩΣ ΦΑΝΤΑΡΟΣ ΠΙΣΩΩΩ
29/04/2010 14:59
ΛΕΦΤΑ ΓΙΑ ΤΖΑΜΙΑ ΕΧΕΤΕ ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΞΕΖΟΥΜΙΖΕΤΕ ???????????????


ΝΑ ΑΠΕΛΑΘΕΙ Ο ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ.

ΕΙΝΑΙ ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ !!!!!!!!!!

ΑΛΗΤΕΣ ΦΕΡΤΕ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΦΑΝΤΑΡΙΛΙΚΙ ΠΙΣΩ !!!!

----------Από ΤΑ ΝΕΑ Administrator------

Προειδοποίηση: Από την 1η Μαΐου δεν θα δημοσιεύονται σχόλια με κεφαλαία ή/και λατινικά στοιχεία. Μπορείτε να ρυθμίσετε τον υπολογιστή σας στην ελληνική γλώσσα μέσα από τον Πίνακα Ελέγχου (Control Panel) των Windows.

Δάσκαλος
29/04/2010 14:45
Διδάσκω σε ΕΠΑΛ του Πειραιά στο οποίο φοιτούν πολλά Πακιστανάκια, Αλβανάκια και από λοιπές χώρες. Στα ΕΠΑΛ υπάρχουν πολλοί αλλογενείς μαθητές των οποίων οι γονείς μπήκαν
παράνομα στο έδαφός μας και αυτό συμβαίνει γιατί δεν τα καταφέρνουν στο Γενικό Λύκειο και αναγκαστικά έρχονται σε εμάς.
Όχι επειδή θέλουν να ειδικευθούν κάπου για να μπουν στην αγορά εργασίας, αλλά επειδή είναι δύσκολα (ακόμα τουλάχιστον) στο γενικό Λύκειο. Έτσι έχουμε αναγκαστεί να ρίξουμε τον πήχυ πολύ χαμηλά και να σβήνουμε και απουσίες πολλές φορές. Υπάρχει μεγάλη παραβατικότητα μέσα κι έξω από το σχολείο.
Όσο και να προσπαθούν να μας πείσουν κάποιοι, ότι οι αλλοδαποί μαθητές είναι οι καλύτεροι, σας λέω υπεύθυνα ότι αυτό οφείλεται , κατά κύριο λόγο, στο ζήλο των Συριζαίων συναδέλφων να πριμοδοτούν με βαθμούς τα παιδιά αυτά, αδικώντας παράλληλα κάποια Ελληνόπουλα τα οποία βαθμολογούν αυστηρά ή κανονικά.
Κατά καιρούς ρωτάω τους μαθητές μου, τι θα κάνουν σε περίπτωση πολέμου με την Τουρκία. Η απάντηση που παίρνω από τους Αλβανούς, Πακιστανούς και λοιπούς μαθητές είναι ίδια για όλους:
- Εγώ, κυρία, είμαι μουσουλμάνος και η θρησκεία μου με υποχρεώνει να πολεμήσω στο πλευρό της Τουρκίας!
Ισχύει και για κάποια Αλβανάκια που είναι βαπτισμένοι χριστιανοί. Κι αυτοί το ίδιο λένε, ΕΙΜΑΙ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΟΣ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΟΛΕΜΗΣΩ ΣΤΟ ΠΛΕΥΡΟ ΤΩΝ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΩΝ!
Για να είμαι ειλικρινής τα ρώτησα κάποια φορά γιατί βαπτίστηκαν αφού δεν το πιστεύουν και μου απάντησαν:
- Για να έχουμε επιπλέον βοήθεια από τη εκκλησία και για να κυκλοφορώ πιο άνετα στη χώρα σας. Προσέξετε τα λόγια παιδιού που είναι γεννημένο στην Ελλάδα: στη χώρα σας. Δεν την αισθάνεται δική του χώρα, αλλά ξένη!. Μου είπε ακόμα ότι όταν κυκλοφορούν στην Αλβανία, κρύβουν αυτά τα χαρτιά και παρουσιάζουν τα αληθινά!!!!! Μου είπε ότι έτσι κάνουν όλοι οι Αλβανοί!
Δεν είναι λίγες οι φορές που έχουν αρπαχτεί Αλβανοί μαθητές με Ελληνόπουλα. Το θράσος των Αλβανών δεν περιγράφεται. Πολλά περιστατικά φθάνουν μέχρι το γραφείο όπου οι Αλβανοί μαθητές ξεσαλώνουν. Μια μέρα μπροστά μας, κάποιος Αλβανός μαθητής είπε ότι η μισή Ελλάδα είναι αλβανική και θα επιστρέψει στην Αλβανία! Αν τα λέει αυτά παιδί που γεννήθηκε εδώ, φανταστείτε τι θα λένε οι γονείς τους που γεννήθηκαν και μεγάλωσαν στην Αλβανία. Ο διευθυντής μας τους ρώτησε από πού το ξέρουν αυτό κι αυτοί απάντησαν με άνεση ότι το ότι η Αλβανία θα αποκτήσει και την υπόλοιπη Ήπειρο αλλά όχι αμέσως, τους το έχουν εγγυηθεί Αλβανοί που ζούνε στην Ελλάδα και έχουνε πιάσει θέσεις χωρίς να κατονομάσουν κανένα, βέβαια, αλλά είπαν ότι αυτό θα γίνει, γι αυτό τα άτομα αυτά πασχίζουν χρόνια τώρα να δοθεί ελληνική ιθαγένεια σε Αλβανούς!!!!
Το ότι η Βόρειος Ήπειρος ήταν 4000 χρόνια ελληνική, ούτε που τους ενδιαφέρει καθόλου.
Αυτούς τους ανθρώπους θα κάνουμε Έλληνες πολίτες; Για να μας δημιουργήσουν πρόβλημα - δήθεν μειονοτήτων - μέσα στην ίδια μας τη χώρα;
Επίσης, τσακώνονται με Βορειοηπειρώτες μαθητές στους οποίους κάνουν φραστικές επιθέσεις με τα λόγια:
- Ποιο πολύ μετράει ο δικός μου λόγος που είμαι ξένος από το δικό σου που είσαι Έλληνας! Με τα αυτιά μου το άκουσα.
Το λειτούργημα που εξασκώ με υποχρεώνει να αντιμετωπίζω τα παιδιά όλα με τον ίδιο τρόπο, αλλά σκέφτομαι ότι αν οι Αλβανοί μας κοροϊδεύουν μέσα στα μάτια μας, τότε αυτά τα παιδιά που δεν αισθάνονται Έλληνες, μεθαύριο αν μπει η χώρα σε κίνδυνο, τι θα γίνει;"
ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ ΔΗΜΗΤΡΑ
29/04/2010 14:42
Λυπαμαι ι "κυριε"που πηρατε αυτο που θελατε. ειστε εκτος θεματος
Nick, Scotland
29/04/2010 14:39
@ SPYROS 29/4/2010 14:01

Αγαπητε Σπυρο

Πρωτον. Το ποιοι χτισαν τις εκκλησιες στις χωρες που ανεφερα δεν ειναι σημαντικο. Αν αυτο ειναι το προβλημα σου τοτε θα εφερνες αντιρηση αν τα χρηματα προερχονταν απο ιδιωτες μουσουλμανους για την ανεγερση το τεμενους στην Ελλαδα?

2ο. Οσον αφορα την"Αραβικη χερσονησο" που αναφερεις να σε ενημερωσω οτι κανεις λαθος. Μια απλη αναζητηση στο Google και θα βρεις το ποσες και που ειναι αυτες οι εκκλησιες.

3ο. Θελεις να μας πεις οτι ολες οι χωρες που ανεφερα ηταν χριστιανικες και ηρθαν οι μουσουλμανοι με τη βια και αλλαξαν τα παντα. Για ορισμενες εχεις δικιο. Για τις περισοτερες παλι οχι. Ευχαριστω για το μαθημα ιστοριας οσον αφορα τα εγκληματα των μουσουλμανων αλλα να σε ενημερωσω οτι γνωριζω αρκετα για να κρινω μονος μου και να δω ολες τις πλευρες.

4ο. Στο μονο πραγμα που θα συμφωνησω με τουε περισσοτερους εδω ειναι πως δεν μου καθετε καλα να χτιζεται οπιασδηποτε θρησκειας ναος με εξοδα του κρατους

Φιλικα
Νικος
δημητρης κ.
29/04/2010 14:20
Aπο ποτε διαβάζουν "Τα Νεα" τόσοι πολλοι ξενοφοβικοί;
SPYROS
29/04/2010 14:01
Ismini - Nick Scotland,

Τα περι ανεξιθρησκειας και ισλαμικων χωρων που υπαρχουν Χριστιανικες εκκλησιες ειναι καλα δουλεμενο παραμυθακι. Αναφορικα λεω οτι σε ολοκληρη την αραβικη χερσονησο δεν υπαρχει οχι χριστιανικη εκκλησια αλλα ουτε παρεκκλησι για την ψυχη κανενος δυστυχισμενου χριστιανου ταξιδιωτη που μπορει να αποδημησει εις Κυριον περνοντας τρανσιτ απο τις χωρες αυτες! Οσον αφορα τις υπολοιπες ''μουσουλμανικες'' χωρες που φιλοξενουν εκκλησιες απλα να σας ''ενημερωσω'' οτι οι εκκλησιες και το χριστιανικο εκκλησιασμα των χωρων αυτων προυπηρχε της ισλαμοκρατιας εκει και απλα οι χωρες αυτες περιηλθαν στα χερια μουσουλμανων δια της βιας. Στις περισσοτερες απο αυτες τις χωρες οι χριστιανοι και οι ναοι τους βρισκονται υπο διωγμο (στην κυριολεξια σφαγες, π.χ. Πακισταν που μας ενδιαφερει και λογω λαθρομεταναστων) ''η σιωπηλου εξανδραποδισμου (π.χ. Τουρκια, Αιγυπτος, κλπ).
Αυτα τα ολιγα για να μορφωνεστε...
Προβατα..
29/04/2010 14:00
Οχι σε ολες τις θρησκειες..
Πανος Κετικιδης
29/04/2010 13:42
Μου κανει πραγματικη εντυπωση που ολοι οι καθαροαιμοι Ελληνοχριστιανοφασιστες μιλανε για τα λεφτα τους, που θα ξοδεφτουνε για καποιους Μουσουλμανους. Ποια λεφτα σας; Εμεις με τους φορους μας, απο την υπολοιπη Ευρωπη σας ταιζουμε εδω και δεκαετιες. Και τωρα παλι εμεις θα σας σωσουμε. Σταματηστε επιτελους να μιλατε για τα λεφτα σας, γιατι δεν ειναι δικα σας, αλλα δικα μας. Αυτα που σας δανεισαμε, τα φαγατε στα μπουζουκια.
?????
29/04/2010 13:35
ουτε τζαμια, ουτε εκκλησιες !!!!! παρκα και ποδιλατοδρομους μπορείτε να φτιάξετε επιτέλους! αμαν πια με τις θρησκίες!!
Φώτης
29/04/2010 13:31
Διάβασα την ίδια είδηση σε τρεις εφημερίδες και η μόνη ανησυχία του αρθρογράφου (ή των μουσουλμάνων – δεν είναι ξεκάθαρο) είναι το πώς θα προσφέρουμε αρκετά τζαμιά ώστε να προσεύχονται σε αυτά, 750,000 (!) μουσουλμάνοι, ταυτόχρονα.

Κανείς δεν ανησυχεί και δεν μας ενημερώνει για το αν υπάρχει ήδη αρχιτεκτονικό σχέδιο του τεμένους ή αν έχουν τεθεί κάποιοι σχεδιαστικοί παράμετροι από την πολιτεία όπως ξεκίνησαν να τίθενται ή να προγραμματίζονται και στην υπόλοιπη δυτική Ευρώπη.

Δεν κατάλαβα που ακριβώς στο Βοτανικό θα χτιστεί το τέμενος αλλά αν τελικά Θεού και Κορμοράνων θέλοντος χτιστεί και το γήπεδο του Παναθηναϊκού εκεί, προσωπικά δεν θα μου άρεσε να βλέπω μια φωτογραφία του γηπέδου της ομάδας με ένα μιναρέ δίπλα του ή κάπου στο βάθος.

Πιστέψτε το αλλά φαίνεται να έχουν ξεμείνει μερικοί ρομαντικοί που ακόμα ανησυχούν για την όψη της Αθήνας (και της υπόλοιπης Ελλάδας) και σίγουρα δεν θα ήθελαν την Αθήνα να μοιάζει με Κάιρο (όπως δεν θα ήθελαν την Βαγδάτη να μοιάζει με το Μανχάταν).

Αυτό φυσικά μπορεί να βρίσκει αντίθετους τους ψευδο-προοδευτικούς της αριστεράς στην Ελλάδα που βγάζουν σπυράκια κάθε φορά που θα ακούσουν για Ελληνικό πολιτισμό, αισθητική του πόλεων και οτιδήποτε μας βγάζει από το καλούπι της ψωροκώσταινας αλλά πρέπει να κατανοήσουμε κάποτε ότι δεν μπορεί το 7 – 8 % να καταστρέφει ή να κρατάει όμηρο το υπόλοιπο 90% της χώρας.
Θωμάς
29/04/2010 13:26
Γιατί δεν χτίζουμε τότε καί μιά καγκελαρία γιά τους Ναζί με δικά μας λεφτά; Γιατί το ισλάμ γιά την Ελλάδα σημαίνει κατακτητής, σφαγές,λεηλασίες, εξισλαμισμούς καί ότι πιό μαύρο έχει περάσει. Γιά τα οποία σημειωτέον κανένας κερατάς μουσουλμάνος δεν έχει ζητήσει συγνώμη. Αν τελικά φτιαχτεί τζαμί, να φτιαχτεί σε χώρο πού θα αγοραστεί από αυτούς(εχειλεφτα η Σ.Αραβία) καί υποχρεωτικά θα υπάρχει μνημείο γιά τα θύματα του ισλάμ. Καί καλό θα ήταν να ζητήσουμε καί αποζημιωσεις από τα ισλαμοφασισταριά. Α, να μην ξεχάσω: Το κόστος παρακολούθησης των ισλαμοφασισταριών(για να μην έχουμε τις εμπειρίες των ΗΠΑ, Λονδίνου, Παρισιού, Μαδρίτης) σε μετρό κλπ, φυσικά θα το επωμιστούν οι μουσουλμάνοι. Γιατί να πρέπει να πληρώνουμε καί αυτό το κόστος;
ΦΩΤΗΣ
29/04/2010 13:11
ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙ Ο ΓΙΩΡΓΑΚΗΣ,
ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΟΙ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ, ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΑΓΝΟΟΥΜΕ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟ ΑΙΤΗΜΑ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ.

Ή ΘΑ ΤΟΥΣ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΣΥΝΑΘΡΟΙΖΟΝΤΑΙ ΣΕ ΥΠΟΓΕΙΑ ΟΠΟΥ ΕΥΚΟΛΑ ΟΙ ΟΛΙΓΟΙ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΑΘΟΔΗΓΟΥΝ ΤΟΥΣ ΠΟΛΛΟΥΣ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΣΕ ΑΜΦΙΒΟΛΟΥ ΝΟΜΙΜΟΤΗΤΑΣ ΠΡΑΞΕΙΣ,

Ή ΘΑ ΤΟΥΣ ΔΙΑΘΕΣΟΥΜΕ ΕΝΑΝ ΧΩΡΟ ΟΠΟΥ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΘΑ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΕΠΟΠΤΕΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ ΤΗΣ ΣΩΣΤΗΣ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗΣ ΔΙΑΠΕΔΑΓΩΓΗΣΗΣ ΤΩΝ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΩΝ.

ΕΠΙΣΗΣ ΟΡΘΩΣ ΔΕΝ ΔΕΧΟΜΑΣΤΕ ΤΙΣ ΧΡΗΜΑΤΙΚΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΤΗΣ ΣΑΟΥΔΙΚΗΣ ΑΡΑΒΙΑΣ ΚΑΙ ΑΛΛΩΝ ΞΕΝΩΝ. ΤΟ ΤΕΜΕΝΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΟΙΚΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΕΛΛΗΝΕΣ.

ΘΑ ΤΟ ΕΒΡΙΣΚΑ ΕΠΙΣΗΣ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΟ ΚΑΙ ΔΙΠΛΩΜΑΤΙΚΟ, ΕΑΝ ΤΟ ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΟΥΣΕ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΚΚΛΗΣΙΑ.

ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΟΜΩΣ ΚΑΙ Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΝΑ ΠΙΕΣΕΙ ΤΟΥΣ ΣΑΟΥΔΑΡΑΒΕΣ ΝΑ ΕΠΙΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΑΝΕΓΕΡΣΗ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΣΤΟ ΡΙΑΝΤ ΟΠΟΥ ΖΟΥΝΕ ΠΟΛΛΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ.

----------Από ΤΑ ΝΕΑ Administrator------

Προειδοποίηση: Από την 1η Μαΐου δεν θα δημοσιεύονται σχόλια με κεφαλαία ή/και λατινικά στοιχεία. Μπορείτε να ρυθμίσετε τον υπολογιστή σας στην ελληνική γλώσσα μέσα από τον Πίνακα Ελέγχου (Control Panel) των Windows.

ντροπή!
29/04/2010 13:03
Και ενώ η Αθήνα είναι μια πόλη με πολύ πράσινο, με χιλιάδες στρέμματα ελεύθερων χώρων, με μηδενική ρύπανση και μηδενική εγκληματικότητα (έχει λύσει δηλαδή όλα της τα προβλήματα), ας φτιάξουμε και ένα τέμενος ρε αδερφέ για τους μουσουλμάνους....

Σα δε ντρέπεστε λίγο λέω εγώ.Εν μέσω οικονομικής κρίσης...
ΓΙΩΡΓΟΣ Κ
29/04/2010 13:01
ΓΙΑ ΤΟΝ...ΑΜΑΝ ΠΙΑ...ΡΕ ΦΙΛΕ ΤΟ..ΑΜΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΑΝΑΤΟΛΙΤΙΚΟ ..ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΙΚΟ..ΤΟ ΔΙΑΛΕΞΕΣ ΓΙΑ ΨΕΥΔΟΝΗΜΟ...ΙΡΑΚΙΝΟΣ ΕΙΣΑΙ ? ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΤΖΑΜΙ..ΑΠΟ ΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΥΠΟΣΧΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΤΟΙΧΙΖΟΥΝΕ Ο ΓΑΠ ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΤΟΣ..ΞΕΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ ΤΟΥ !!!!

----------Από ΤΑ ΝΕΑ Administrator------

Προειδοποίηση: Από την 1η Μαΐου δεν θα δημοσιεύονται σχόλια με κεφαλαία ή/και λατινικά στοιχεία. Μπορείτε να ρυθμίσετε τον υπολογιστή σας στην ελληνική γλώσσα μέσα από τον Πίνακα Ελέγχου (Control Panel) των Windows.

Γιώργος
29/04/2010 12:56
Τώρα είναι 750.000 Μουσουλμάνοι. Σε λίγο θα είναι 750.000 ΕΛΛΗΝΕΣ μουσουλμανικής καταγωγής, δηλαδή περισσότεροπι από το ΚΚΕ. Για σκετείτε το ....
Σωκράτης
29/04/2010 12:51
Ξεκινάνε την ανέγερση τζαμιού με κρατικά κονδύλια μέσω του Προγράμματος Δημοσίων Επενδύσεων για τους λαθρομετανάστες την στιγμή που η χώρα πρακτικά έχει χρεοκοπήσει και παρακαλάει τις άλλες χώρες για δανεικά.
Ζούμε πραγματικά το θέατρο του παραλόγου σε αυτή την χώρα. Πλέον οι Έλληνες έχουν καταντήσει κατσίβελοι. Δεν ξέρουν τι τους γίνεται.
ΖΗΤΩ ΤΟ ΔΝΤ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΕΡΚΕΛ.
Αυτή θα βάλουν την Ελλάδα σε τάξη.

ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ ΔΗΜΗΤΡΑ
29/04/2010 12:40
Θέλω να απαντησω στους κυριους που εχουν ταξιδεψει στο εξωτερικο και ιδιαιτερα στην Κωνσταντινουπολη. Οι χριστιανικες εκκλησιες που υπαρχουν εκει δεν τις εκτισαν οι τουρκοι φιλοι μας υπηρχαν εκει .Μην ξεχναμε οτι διατηρουντε απο τους Ελληνες που ζουν εκει και οχι απο τους τουρκους, δειτε πως εχουν καταντησει την ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ , με δικα τους χρηματα συντηρουν τα δικα τους μνημεια. Ας κανουν λοιπον ερανο οι εδω μουσουλμανοι και να κτισουν το τζαμι. Το κρατος μας εν μεσω κρισης σπαταλα 15 εκ.για να κτισει τζαμι ,κατα τ''αλλα ζητα απο τον ερμο Ελληνικο λαο να καταθεσει τον μισθο του και να σφηξει το ζωνάρι του για να ξεπερασει αυτη την κριση. ελειος!!!!!!!!!! τι αλλο θα ακουσουμε ? γιατι δεν ξεσηκωνόμαστε οπως εκαναν οι προγονοι μας?
Στάμος Σέμσης
29/04/2010 12:33
Προς pikis 29/4/2010 11:13, Αυτό κατάλαβες; ! Το τζαμί σε πείραξε, όχι τα λεφτά που σου τρώει χρόνια τώρα ο Βουλγαράκης και ο κάθε Βουλγαράκης; Το τζαμί σε πείραξε και όχι οι ... ευηπόληπτοι Έλληνες επιχειρηματίες που ... παντελώνιασαν τις κρατικές επιχορηγήσεις, απέλυσαν όλο το προσωπικό τους και την έκαναν για ... Ματσεντόνια, Βουλγαρία και Ρουμανία; Καταλάβατε τώρα ελληναράδες μου, γιατί είμαστε άξιοι της μοίρας μας και γιατί ο δισεκατομμυριούχος Γιώργος Καρατζαφέρης μας "δουλεύει" ψιλό γαζί; Με τέτοιους βοεβόδες, με τέτοιους μαμελούκους, είναι προφανές πως βρίσκει και τα κάνει. Άντε τώρα να αγοράσεις κανένα βιβλίο του Άδωνη και του Βελόπουλου για να πλουτίσουν αυτοί και να αποβλακωθείς εσύ! Υ.Γ. Εδώ η Ελλάδα καταστρέφεται και εξευτελίζεται διεθνώς από την απατεωνιά των Ελληναράδων με τις Cayenne και το μαύρο χρήμα κι εσείς έχετε το χαβά σας με τους μετανάστες! Μωρέ, καλά σας κάνουν οι επαγγελματίες πατριώτες - που μόλις ξεσπάσει πόλεμος θα πάρουν τις μπουμπούκες τους και θα την κάνουν για Λονδίνο - και σας ... επεξεργάζονται! Και θα συνεχίσουν να σας επεξεργάζονται...
Mητσος
29/04/2010 12:26
Το τζαμί που τελικά ανακοίνωσε η κυβέρνηση δεν ανταποκρίνεται, σε καμία περίπτωση, στις πραγματικές ανάγκες των μουσουλμάνων που ζουν στην Αθήνα. Εδώ ζούμε 750.000 μουσουλμάνοι και το τέμενος δεν χωράει ούτε το 1% αυτών που καθημερινά προσεύχονται Ας αφοράσουν λοιπόν μόνοι τους μιά εκτασηνα προσεύχονται. 1 ευρώ να βάλει ο καθένας νομίζω είναι αρκετά. Εχουμε πού έχουμε να πληρώνουμε τα κερατά μας, θα πρέπει να πληρώνουμε και γιά τους ισλαμοφασίστες να προσεύχονται;;;
Ξενος στο ιδιο μου τον τοπο...
29/04/2010 12:21
Είναι τουλαχιστον προκλητικο την συγκεκριμένη χρονικη στιγμη, που το ΠΑΣΟΚ οδηγει τους Ελληνες στην εξαθλιωση, να σπαταλα δεκαδες εκατομμυρια ευρω του δημοσιου για την κατασκευη τζαμιου!!!


Κατα τα αλλα επειδη διαβαζω πόλλες "προοδευτικες" παπαριες (ετσι ακριβως) εδω μεσα:

1ον. Οι εκλλησιες στην Κων/πολη προυπηρχαν των τζαμιών και χτιστηκαν απο τους Χριστιανους πριν απο αιωνες και σιγουρα πριν εισβαλουν οι μογγολομουσουλμανοι.

2ον Εκει που υπαρχουν Ελληνες πολιτες μουσουλμανοι στο θρήσκευμα υπαρχουν εκατονταδες τζαμια! (βλ. Θρακη) Επομενως τα περι ανεξιθρησκειας και ελευθεριας αλλου

3ον Γιατι να πληρωσει ο Ελληνας για τζαμι μουσουλμανων οι οποιοι στην συντριπτικη πλειονότητα τους ήρθαν και παραμενουν παρανομα στην Ελλαδα και δεν αποδιδουν τιποτα στην ελληνικη οικονομία αλλα αντιθετως καταναλωνουν!

4ον Ειναι τουλαχιστον αστειο να υποστηριζει κανεις πως οταν γινει το τζαμι στο Βοτανικο θα παψουν να υπαρχουν τα εκατονταδες παρανομα τζαμια ανα την Αττικη. Η δημιουργια του ειναι απλως ένα βήμα πρός την επισημοποιηση του μουσουλμανικου στοιχειου στην Αθήνα.

5ον Αν θέλουν να ειναι δικαιοι οσοι κοπτονται για τα θρησκευτικα δικαιωματα των μουσουλμανων λαθρομεταναστων, να βγουν και να υποστηριξουν με την ιδια θερμη την επαναλειτουργια της Αγιας Σοφιας στην Κων/πολη ως Χριστιανικη εκκλησια!!!
SPYROS
29/04/2010 12:08
Μεσα στους 7 μηνες της διακυβερνησις του ΠαΣοΚ και την στιγμη που η Ελλαδα κινδυνευε με την 2η στην ιστορια της πτωχευση, ο Γιωργακης (πρωθυπουργος αυτης της δυσμοιρης χωρας) ειχε σαν πρωτο μελημα να περασει σαν κατεπειγον αναμεσα στα πρωτιστα ν/σ του κρατους την ελληνοποιηση των αλβανοπακιστανων λαθραιων για να ειναι σιγουρος οτι θα εχει ψηφοφορους οταν κανεις κανονικος Ελληνας (ουτε πασοκος) δεν θα του εδινε την ψηφο του!
Τωρα χτιζει καταμεσης στην Αθηνα και μεγαλο τεμενος για χαριν των νεων ψηφοφορων του!!
Ο ανθρωπος οχι απλα δεν ειναι Ελληνας αλλα ειναι και μειοδοτης (Προδοτης) που για να εξυπηρετησει τα δικα του συμφεροντα καθως και εκεινα των αφεντικων του ξεπουλαει την χωρα στην μαστιγα της εποχης που ειναι η λαθρομεταναστευση χωρις κανενα προστατευτικο πλαισιο.
Καλως ηρθατε στο Yunanistan! Αισχος και αναθεμα!
Δεν ξεχνω
29/04/2010 11:59
<<Η Ελλαδα πρεπει να γινει και θα γινει πολυπολιτισμικη>>
Γιωργος Ανδρεας Παπανδρεου, 2009

<<Λαθρομεταναστες πανηγυριζουν στην Ομονοια τη νικη του ΠΑΣΟΚ>> ALTER,2009

<<Πανω στους υπο κατατρρευση τοχους του σπιτιου στην Ομονοια στην οποια διαμενουν 100 λαθρομεταναστες, διπλα στο χαλακι για την μουσουλμανικη προσευχη, μια αφισα του Γ.Παπανδρεου...>> Εφημεριδα ΤΑ ΝΕΑ, 2009

<<Δεν χρειαζεται να κανουμε πολεμο με την Ελλαδα. Αρκει να τις στειλουμε μερικα εκατομμυρια κοσμο απο την εδω μερια και να τελειωνουμε με αυτους...>> Πρωην Πρωθυπουργος της Τουρκιας, 21ος αιωνας

<<Οταν η κοινωνια ειναι εξαγριωμενη απο την κυβερνηση, αν αυτη θελει να παραμεινει στην εξουσια, πρεπει να υποκαταστησει αυτη την κοινωνια>> Σταλιν, 20ος αιωνας

<<Νομοσχεδιο με τους πιο ευνοικους ορους παροχης ιθαγενιας σε ολο τον κοσμο ψηφιζει η ελληνικη κυβερνηση, την ωρα που στα εδαφη της εχει ανεργια 20% και 2.000.000 παρανομους μεταναστες>> 2009

Τα συμπερασματα δικα σας...
Αληθεια
29/04/2010 11:49
Η χωρα βουλιαζει και επαιτει απο τον πολιτη της εστω και 1 ευρω, η ανεργια καλπαζει χωρις να ξερουμε ποσους μεταναστες χρειαζομαστε, συμβαλλοντας στην αυξηση της ανεργιας με το σημα "Ελευθερη προσβαση" στα συνορα μας, ολοκληρο το ιστορικο κεντρο της Αθηνας εχει γκετοποιηθει απο μουσουλμανους και λαθρομεταναστες και η κυβερνηση αρχιζει αμεσα την ανεγερση τζαμιου σε μια προστατευουμενη κατα τα αλλα περιοχη, που θα μπορουσε να φτιαχτει το αναλογο Central Park της Αθηνας...

Αυτους ψηφισατε, αυτους απολαμβανουμε...Με τις υγειες μας!
ΑΜΑΝ ΠΙΑ
29/04/2010 11:48
Μπράβο Γιώργος...!!!!!Επιτέλους το όνειρό τους γίνεται πραγματικότητα ΜΕ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΛΕΦΤΑ....!!!!!!Ρε τι πουλημένοι είσαστε...!!!είπαμε σας αρέσουν οι ματανάστες για να γίνει το μούλτι-κούλτι Πασόκ, δυνατό με τις ψήφους τους....αλλά ακόμα και αυτό παραπάει...!!!!!!κόβει απο μισθούς και επιδόματα, σχολεία δεν έχουν αίθουσες, δεν έχουν λεφτά για θέρμανση, άστεγοι πεινάνε και εσείς δίνετε 15 μύρια για το Τζαμί...!!!!!Χρυσαφένιο θα είναι????Μήπως εκεί θα πάνε τα λεφτά που θα πάρετε απο την εκκλησία???? Για πείτε μου εάν κάνατε ενα αίτημα σε οποιαδήποτε μουσουλμανική χώρα να χτίσει εκκλησία με ΔΙΚΑ ΤΗΣ λεφτά....να δώ πόσες μούτζες θα πέρνατε για απάντηση....!!!που ακούστηκε ρε, με λεφτά του Ελληνικού κράτους να χτίζονται Τζαμιά...!!!!!!Ας κάνουν έρανο ρε, όπως οι Εκκλησίες...!!!! Αλλά ξέχασα......πώς το 2045 θα είμαστε 50-50 έλληνες με μουσουλμάνους μετανάστες εάν δεν ολοκληρώσετε σχεδιάκια σαν αυτό?????? ΞΥΠΝΑΤΕΕΕΕΕ ε΄λληνεεεεες...!!!!ααα...και μην ακούσω καναν ΤσιπροΣυριζαίο να βγεί να μιλήσει για δικαιώματα γιατί θα του πώ να πάει στο Ισλαμαμπάντ να διεκδικίσει τα δικαιώματα των εκεί Ελλήνων και χριστιανών και μετά να μιλήσει....που τόσο κόπτονται για δικαιώματα....!!!!!ή καλύτερα ας κάνει το σπίτι του τζαμί αφού θέλει να ακούει τον Ιμάμη κάθε πρωί...!!!!! ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΡΕ ΑΘΕΟΦΟΒΟΙ......ΣΕ ΧΩΡΟ ΤΟΥ ΣΤΡΑΤΟΥ?????? ΠΗΓΑΙΝΤΕ ΠΕΙΤΕ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΙΑ ΝΑ ΧΤΙΣΕΙ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΣΕ ΧΩΡΟ ΤΟΥ ΤΟΥΡΚΙΚΟΥ ΣΤΡΑΤΟΥ/.........ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΘΑ ΠΑΡΕΤΕ.....ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΦΙΛΟΙ ΜΑΣ ΠΛΕΟΝ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΓΙΩΡΓΟΣ...!!!!!!
Oracle
29/04/2010 11:40
απ''εξω να΄βάλουμε κλούβες να μαζεύουν τους παράνομους και να δούμε οι πόσοι νόμιμοι μουσουλμάνοι που υπάρχουν θα εμφανίζονται να γελάσει και το παρδαλό κατσίκι από τον αριθμό τους. ή θα πουν πως είναι χώρος λατρείας και δεν θα πρέπει να ενοχλούνται οπτικά από την αστυνομία.
Εμ, μας τους φέρατε για τα τζάμια της bmw σας, εμ να τους εξηπυρετήσουμε κι ολας ; αλήτες πολιτικοί μας ευνουχίσατε σαν λαό θα σας μαυρίσουμε όλους. Νόμιμη μόνο εργασία παντού, ένσημα παντού, σεβασμός στους νόμους από όλους, καμία ανέκτικότητα σε κανέναν παράνομο έλληνα ή ξένο, έξω όλοι οι απατεώνες και τα λαμόγια. Ζήτω η νέα Ελλάδα.
Πέζου
29/04/2010 11:26
Να σταματήσουν πριν καν αρχίσουν την ανέγερση γιατί θα προκληθούν αντιδράσεις, Δεν μπορεί να γίνονται περικοπές μισθών στους ''Ελληνες πολίτες και από την άλλη να σπαταλώνται χρήματα, γιατί περί σπατάλης πρόκειται, για την ανέγερση τζαμιού. Αν θέλουν δικούς τους χώρους λατρείας, να επιστρέψουν στις πατρίδες τους. Εδώ δεν υπάρχει οικονομική δυνατότητα γι αυτό ή αυτό τουλάχιστον μας λένε......
Δ.Υ.
29/04/2010 11:24
Απέλαση 1.000.000 λαθρομεταναστών !!!!!

Οι ελεημοσύνες με δανεικά τελείωσαν !!!!!
pikis
29/04/2010 11:13
Δηλαδή έκοψαν τον μισθό μου για να φτιάξουν τζαμί; Δεν πάνε όλοι μαζί στο διάολο;
θ.Γ.
29/04/2010 11:03
Το καλύτερο θα ήταν το νέο τζαμί να μην έχει κλασσική αρχιτεκτονική με μιναρέδες, αλλά να χτιστεί με σύγχρονο αρχιτεκτονικό σχέδιο, κάτι αντίστοιχο με το Bah Temple του Δελχί (http://en.wikipedia.org/wiki/Lotus_Temple) το οποίο πέρα από τη θρησκευτική του αξία αποτελεί και σύμβολο με πάνω από 3 εκατομμύρια τουρίστες να το επισκέπτονται κάθε χρόνο (το έχω επισκεφτεί και είναι μαγευτικό κτίριο). Τέτοιου είδους τζαμί χρειάζεται η Αθήνα, ώστε πέρα από τη θρησκευτική του λειτουργία να αποτελέσει ταυτόχρονα και αξιοθέατο της πόλης.
Απόστολος Αποστολίδης
29/04/2010 11:02
Να χτίσουν όσα τζαμιά, εκκλησίες, βουδιστικούς ναούς θέλουν. Αλλά με δικά τους λεφτά. Οχι με τα δικά μου. Η απόφαση είναι παράνομη και κατάφωρα αντισυνταγματική. Πρέπει να γίνει άμεσα προσφυγή στο ΣτΕ και να κατατεθεί μηνυτήρια αναφορά κατά των εμπλεκομένων σε αυτή την κατάπτυστη απόφαση πολιτικών. Φτάνει πιά με την διασπάθιση του δημοσίου χρήματος, Παπάδες, μουφτήδες, ιμάμηδες, ραβίνοι αν θέλετε να κάνετε προσηλυτισμό με έξοδα δικά σας. οχι με τα δικά μου χρήματα.
Άλλος Ελλην πολίτης
29/04/2010 10:50
Έλλην πολίτης προφανώς δεν έχεις ταξιδέψει σε κανένα μουσουλμανικό κράτος. Η Κωνσταντινούπολη έχει τουλάχιστον καμιά δεκαριά λειτουργούσες ορθόδοξες εκκλησίες (χώρια τα υπόλοιπα χριστιανικά δόγματα). Το Αμμάν που επισκέφτηκα πρόσφατα έχει σχεδόν ίσο αριθμό εκκλησιών και τζαμιών. Μαζέψου γιατί εκτίθεσαι.
ismini
29/04/2010 10:49
Ηρεμήστε βρε.Εχουμε ανεξιθρησκεία και κάθε πολίτης δικαιούται ένα χώρο προσευχής.Θα θέλατε οι Έλληνες που ζουν στο εξωτερικό να μην έχουν εκκλησιές να πηγαίνουν??
Μην κολλάει τώρα το μυαλό μας, έλεος, αυτά που δε θέλουμε να λουζόμαστε ας μην τα κάνουμε εμείς.
Ανδρεας
29/04/2010 10:15
Τι μπορεί να σημαίνει όμως ένα τέμενος στην Αθήνα; Δυστυχώς, τα πράγματα είναι χειρότερα από ότι φαίνονται. Αυτό που έχει περάσει απαρατήρητο είναι το γεγονός ότι η Ελλάδα κινδυνεύει περισσότερο από τις άλλες ευρωπαικές χώρες από τον μουσουλμανικό φονταμενταλισμό για δύο κυρίως λόγους. Ο ένας είναι η αθρόα εξαγωγή λαθρομεταναστών από την Τουρκία και ο άγνωστος δεύτερος είναι το γεγονός ότι Ελλάδα είναι η μόνη χώρα η οποία περιλαμβάνει στο εν ισχυ δίκαιο την Σαρία. Η Ελλάδα είναι η μόνη ευρωπαϊκή χώρα που έχει αναθέσει δικαιοδοτικά καθήκοντα στον Μουφτή: ο νόμος 1920/1991 (αντικατέστησε τον νόμο 2345/1920) αναθέτει στον εκάστοτε Μουφτή την υποχρεωτική εκδίκαση όλων των οικογενειακών διαφορών των Ελλήνων Μουσουλμάνων. Καμία άλλη ευρωπαϊκή χώρα δεν έχει εμπιστευτεί την απονομή της δικαιοσύνης σε αξιωματούχο του Ισλάμ ή άλλης θρησκείας (στον Ιεροδίκη).Υπ’ ‘οψιν ότι οι μουφτήδες και οι ιεροδιδάσκαλοι είναι δημόσιοι υπάλληλοι. Η Ελλάδα είναι η μόνη ευρωπαϊκή χώρα που εφαρμόζει τη Σαρία, δηλαδή, το δίκαιο του Ισλάμ για τους Μουσουλμάνους πολίτες της: ο νόμος 147/1914, ο οποίος ακόμα διατηρείται σε ισχύ, ορίζει ότι, κατ’ απόκλιση του Αστικού Κώδικα, η Σαρία διέπει την οικογενειακή κατάσταση (γάμος, διαζύγιο, διατροφή, επιτροπεία, κηδεμονία, ισλαμική διαθήκη, εξ αδιαθέτου διαδοχή) των Ελλήνων Μουσουλμάνων. Καμία άλλη ευρωπαϊκή χώρα δεν επιτρέπει την υποκατάσταση του εθνικού (κοσμικού) δικαίου της από τους Ιερούς Κανόνες οιασδήποτε θρησκείας (π.χ. το βυζαντινό-ρωμαϊκό δίκαιο). Το παράδοξο είναι ότι αυτή η θεσμική παροχή προς τους Ελληνες πολίτες μουσουλμανικού θρησκεύματος δεν προβλέπεται από τη σύμβαση της Λωζάννης και έρχεται σε αντίθεση με τις διεθνείς συμβάσεις για τις ατομικές ελευθερίες και τα ανθρώπινα δικαιώματα. Έτσι λοιπόν και λόγω του ότι οι μουσουλμανικές κοινότητες συστήνονται βάσει της “Ούμμα” χωρίς να λαμβάνουν υπ’ όψιν την εθνική προέλευση των μελών, η Ελλάδα παρέχει την θεσμική βάση για την οργάνωση πανίσχυρων και αυτονομημένων ισλαμικών κοινοτήτων ανά την επικράτεια. Ο λαθρονόμος πρέπει να διαβάζεται σε συνδιασμό με τους παραπάνω νόμους. Ετσι παίρνει τη μορφή αληθινού εφιάλτη. http://kostasxan.blogspot.com/2010/04/blog-post_709.html
Andrew
29/04/2010 10:07
τους κτιζουμαι τεμενος και παραπονιουντε οτι δεν χωραει 750,000 απο αυτους, Ολοι αυτοι στις πατριδες τους δεν θα δεχωντουσταν εμενα εναν Χριστιανο. Λοιπον ας πανε πισω απο εκει που ειλθαν
SeC
29/04/2010 10:04
Ελλην Πολίτης , συγγνώμη αν διαταράσσω τα ακροδεξιά εθνικιστικά σας αισθήματα , αλλά η δυσβάσταχτη -φευ- αλήθεια , είναι οτι εκκλησίες/χώροι προσευχής άλλων δογμάτων -και επι τω προκειμένω χριστιανικών - δυστυχώς για σας και τους ομοίους σας υπάρχουν σχεδόν σε όλες τις αραβικές χώρες , ακόμα και σε αυτές που αυτοπροσδιορίζονται ως ισλαμικές δημοκρατίες - πλην Σαουδικής Αραβίας αν δεν με απατάει η μνήμη μου...Φρικτή η πραγματικότητα για αγράμματα , μικρόψυχα , απολίτιστα ανθρωπάκια όπως εσείς ? Σας καταλαβαίνω...Κι όμως , ναι! Από το Ιρακ του "κακού Σαντάμ" μέχρι το Ιραν του σκληροπυρηνικού Αχμαντινετζάντ , το Πακιστάν των τρομοκρατών και τα Εμιράτα των πετρελαιάδων , υπάρχουν παντού χριστιανικές εκκλησίες...Κι όχι μια σε κάθε χώρα αλλά μερικές δεκάδες....Και τώρα που μάθατε την αλήθεια , κάντε μου τη χάρη και απαλλάξτε τον κόσμο και τον ελληνισμό από την περιττή παρουσία σας...Ευχαριστώ προκαταβολικά
Χρήστος Κ
29/04/2010 09:52
Περιμένω τους Συριζαίους να κάνουν ένσταση στο ΣΤΕ για τους ....κορμοράνους!!1
Nick, Scotland
29/04/2010 09:52
@ Ελλην Πολιτης 29/4/2010 08:46

Αγαπητε Ελλην Πολιτη

Δεν εχεις καθολου δικιο κατα την ταπεινη μου αποψη. Το επιχηρημα σου ειναι το εξης. Γιατι να υπαρχει τζαμι στην Ελλαδα αφου δεν υπαρχουν χριστιανικες εκκλησιες σε μουσουλμανικες χωρες. Σε 2 σημεια διαφωνω μαζι σου.
Πρωτον αν παραδεχεσαι οτι ειναι λαθος και κατακριτεο το οτι οπως λες δεν υπαρχουν χριστιανικες εκκλησιες σε μουσουλμανικες χωρες τοτε θα πως συμφωνεις με αυτη την λαθος πρακτικη? Η κατι ειναι λαθος η δεν δεν ειναι. Η συμφωνεις με την υπαρξη χωρων λατρειας αλλων θρησκειων σε μια χωρα με οπου το μεγαλυτερο ποσοστο του πληθυσμου ειναι οπαδοι μιας θρησκειας ή δεν συμφωνεις. Δεν μπορεις να λες οτι αφου αυτοι κανουν κατι το κατακριτεο με το να μην παρεχουν στους χριστιανους τοπους λατρειας τοτε θα κανουμε και εμεις το ιδιο. Με συγχωρεις αλλα το θεωρω πολυ υποκριτικο.

Και δευτερο και πιο σημαντικο. Αφου ρωτας παρε και την απαντηση σου. Χριστιανικες εκκλησιες υπαρχουν στις παρακατω μουσουλμανικες χωρες

Αλγερια
Μπαχρειν
Μπαγκλαντες
Αιγυπτος
Ινδονησια
Ιραν
Ιρακ
Ιορδανια
Κουβειτ
Λιβυη
Μαροκο
Πακισταν
Συρια
Τουρκια
Ηνωμενα Αραβικα Εμιρατα

Φιλικα
Νικος


Aχαιός
29/04/2010 09:40
Θέλετε να φτιάξετε τζαμί; Φτιάξτε.

Αλλά ΟΧΙ απο τα λεφτά μου. Μαθαίνω ότι το τζαμί που φτιάχνετε είναι απο το υστέρημα του Ελληνικού Λαού σε εποχή που δεν έχει να φάει.

Εάν αληθεύει αυτό, ετοιμαστείτε για μυνήσεις.
GOLDEN BOY
29/04/2010 09:38
Εδώ έχουμε χρεωκοπήσει και με τη βούλα και χτίζουμε και τζαμί για τους μεχμετηδές;; Μας δουλεύετε;!;!:!;;;
Ιωαννης δευτοπουλος
29/04/2010 09:38
τωρα επιασαν 13αρι, οι ελληνεσ δεν εχουν να φανε και 15 εκατομμυρια για τεμενοσ μουσουλμανων. φτανη πια κοιταξτε την Ελλαδα ,την ανεργια ,ξυλωστε τους ξενους,και λαθρομεταναστες στειλτε τους στα σπιτια τους, εχει μαζευτη η σαρα και η μαρα, το πακισταν αναγνωρισε την τουρκοκρατουμενη κυπρο ξυπνηστε 300 λαμογια συμφωνω με οσα λενε οι ανω αναφερομενοι

εκατομμυρια ευρω φευγουν καθε μηνα στο εξωτερικο απο τους ξενους ξυπνηστε λαμογια
ΠΑΣΧΑΛΗΣ
29/04/2010 09:35
ναι ναι αλλά με αυτά και με εκείνα να μην ξεχαστεί και η ιθαγένεια των αρναούτηδων Τζεφρευ Τσαντ!!
Πλούταρχος Λευκαδίτης
29/04/2010 09:22
Ρε παιδιά, τί μας λέτε ότι λεφτά δεν υπάρχουν; Υπάρχουν και μάλιστα διατίθενται άμεσα για πολύ σοβαρούς σκοπούς, όπως η ανέγερση τζαμιού για τους 750.000 μουσουλμάνους. Σιγά τώρα μη διαθέσουμε τα χρήματα αυτά (περίπου 15 εκατομμύρια ευρώ) για άλλους σκοπούς, όπως για παράδειγμα πετρέλαιο θέρμανσης για τις πισίνες του Αγίου Κοσμά (δείτε σχετική ανάρτηση ΤΑ ΝΕΑ 28-04-2010). Σα δε ντρεπόμαστε λέω εγώ, όλοι μαζί και ο καθένας μας χώρια, που το μόνο μέλημα αυτής (αλλά και της προηγούμενης) της τρισάθλιας κυβέρνησης είναι όχι μόνο η βεβήλωση της καρδιάς της αρχαίας Αθήνας με την κατασκευή τεμένους, αλλά και η εξυπηρέτηση ζητημάτων που εν μέσω κρίσης φαντάζουν όχι δεύτερα, αλλά και τρίτα στη σειρά. Για παράδειγμα, το φλέγον ζήτημα της λαθρομετανάστευσης αντιμετωπίστηκε με την ψήφιση του λαθρο-νόμου περί ιθαγένειας, ενός νόμου ο οποίος στην αλυσίδα επίλυσης ή καταπολέμησης του προβλήματος θα έπρεπε να είναι ο τελευταίος κρίκος και που κάθε άλλο θα αμβλύνει τα μελλοντικά προβλήματα που θα ανακύψουν. Στη συνέχεια ο κύριος Μπένι αντιμετώπισε ως μείζον ζήτημα της εθνικής μας άμυνας τη μη δυνατότητα εισόδου των αλλογενών στις στρατιωτικές σχολές. Ο μεγάλος κωπηλάτης τρέχει τώρα που η Ελλάδα είναι γονατισμένη από την οικονομική κρίση, στην οποία την οδήγησε το πολιτικό σύστημα στο οποίο ανδρώθηκε και αυτός, να προσκαλέσει τον Ερντογάν, για να κανονίσουν τη μοιρασιά - διαπραγμάτευση (άραγε για ποιο πράημα;) το λέει ο Άβερελ. Και μέσα στο γενικότερο χαμό και εν όψει της επερχόμενης αναρχίας, συνεπεία της οικονομικής κρίσης, έχουμε και τον κύριο Ελγαντούρ να μας μέμφεται, επειδή οι μουσουλμάνοι δε θα έχουν επαρκή χώρο για προσευχή. Αλήθεια, γνωρίζετε ποιός είναι ο κύριος Ναϊμ Ελγαντούρ; Θυμάστε πέρσι το Μάιο που ένας ''κακός και ρατσιστής'' Έλληνας μπάτσος ''έσκισε'' μια σελίδα από το Κοράνι ενός ''Ιρακινού'' λαθρομετανάστη, που στη συνέχεια απεδείχθη Σύριος κακοποιός λαθρομετανάστης με βεβαρυμένο ποινικό μητρώο; Ο υπόψη κύριος λοιπόν είναι ο καραφλός μεσήλικας, ο οποίος εβρίσκετο επικεφαλής στα επεισόδια που προκάλεσαν οι μουσουλμάνοι λαθρομετανάστες. Και τώρα, άθελά του, μάς κάνει ακόμα μία αποκάλυψη. Ο πραγματικός αριθμός των μουσουλμάνων που ζουν στην Αθήνα είναι 750.000 άτομα, προερχόμενοι υα συμπληρώσω εγώ κατά κύριο λόγο από χώρες όπως το Πακιστάν, το Μπαγκλαντές, η Νιγηρία, η Σομαλία. Επομένως, αν στον αριθμό αυτό προσθέσετε και τους υπηκόους των μη μουσουλμανικών χωρών που ζουν στην Αθήνα, τότε καταλαβαίνετε ότι όταν μιλάνε για μετανάστες κάτω από το 1.000.000, μάς λένε απλά μπούρδες! Κύριε Ελγαντούρ, προτείνω την καταστροφή του πάρκου του Ζαππείου και τη μετατροπή του σε υπάιθριο χώρο προσευχής, έτσι για να ικανοποιηθείτε και εσείς και οι πελάτες σας. Αυτά, γιατί υπάρχουν και ορισμένοι που δεν ξεχνάνε!
Ελλην Πολιτης
29/04/2010 08:46
Τι λετε ρε παιδια ???? Σε ποιο μουσουλμανικο κρατος λειτουργει εκκλησια ή εστω χωρος προσευχης αλλου θρησκευματος περα του μουσουλμουνικου??? Για πειτε μου, σεβαστηκαν ποτε το δικαιωμα οι Τουρκοι το δικαιωμα που εχω ως Ελληνας στην Αγια Σοφια???? ΟΧΙ !!! εγω για ποιο λογο ακριβως πρεπει να τους παραχωρησω τον χωρο μου στην πατριδα μου για να κτισει κατι ξενο με τα ηθη και εθιμα του τοπου μας και εκτος απο καθε πραγματικοτητα????