] ΖΗΤΩ ΣΥΓΓΝΩΜΗ

Από τα παιδιά μας για τα λάθη και τις παραλείψεις μας

Του Αντώνη Τριφύλλη atrif@otenet.gr   | ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 16/04/2010 07:00 |

Τα εγγόνια μας και τα παιδιά μας θα ζήσουν μέρες δύσκολες. Λάθη και παραλείψεις των προηγούμενων γενεών θα τα ταλαιπωρήσουν για χρόνια. Αισθάνομαι την ανάγκη να τους ζητήσω συγγνώμη. Πριν από αυτό να εξηγήσω γιατί ζητώ συγγνώμη. Λοιπόν ζητώ συγγνώμη, όχι για να με συγχωρήσουν, αλλά για να κατανοήσουν και να αποφύγουν τα λάθη της γενιάς μου.

Ζητώ συγγνώμη, γιατί δικαιολόγησα πότε τη μία και πότε την άλλη πλευρά στην ανοησία και στο έγκλημα του Εμφυλίου, που διέπραξαν οι δικοί μας γονείς. Μόνοι εμείς στην Ευρώπη, φανατισμένοι και ιδεοληπτικοί, πήραμε τα όπλα και σφαχτήκαμε μεταξύ μας. Δεν αντιληφθήκαμε την πραγματικότητα που διαμορφώθηκε από τους ισχυρούς και παίξαμε το παιχνίδι της επιθυμίας.

Ζητώ συγγνώμη, γιατί αν και οι νικητές του Εμφυλίου ήσαν στην πλευρά της δημοκρατικής εξέλιξης της κοινωνίας, παρέδωσαν την πραγματική εξουσία σε ανθρώπους μικρόνοες, εγκληματικούς και εξίσου αντιδημοκρατικούς με την άλλη πλευρά.

Ζητώ συγγνώμη, γιατί μέσα από τις ενοχές για τα ανομήματα των νικητών του Εμφυλίου παραδώσαμε την ιδεολογία της δημοκρατίας στην ανάγκη κατευνασμού των ενοχών μας, ενστερνιζόμενοι τα χειρότερα στοιχεία της ιδεολογίας των ηττημένων. Κρατισμό, ανορθολογισμό και περιφρόνηση της διαχείρισης των κοινών. Μια κακοφορμισμένη δημοκρατία εγκαταστάθηκε στη χώρα. Που οδήγησε στη χούντα.

Ζητώ συγγνώμη, γιατί ανεχθήκαμε τη χούντα τόσα χρόνια και ό,τι πιο αντιαισθητικό, παράλογο και χαζό αναδύθηκε στην εξουσία μαζί της, που οδήγησε στην τραγωδία του ελληνισμού το καλοκαίρι του ΄74. Ζητώ συγγνώμη, γιατί στη μεταπολίτευση, και πάλι μέσα από τις ενοχές και την ιδεοληψία μας, διαλύσαμε την εκπαίδευση, χλευάσαμε τη γνώση, επιβάλαμε την αναξιοκρατία και ανεχθήκαμε στο όνομα της δημοκρατίας κάθε λογής ανομία.

Ζητώ συγγνώμη, γιατί για να συντηρήσουμε το καθεστώς που περιέγραψα δανειστήκαμε αλόγιστα. Οχι για να εκσυγχρονίσουμε τη χώρα, αλλά για να «τακτοποιήσουμε» τους δικούς μας, να αυτοϊκανοποιηθούμε με τις αντιλήψεις περί περιούσιου λαού, να χλευάσουμε την παραγωγική εργασία, να ενστερνισθούμε την άποψη ότι ο «αέρας» είναι που παράγει πλούτο, και να παραστήσουμε τους έξυπνους, την ώρα που άλλες χώρες έφτυναν αίμα για να προχωρήσουν και να προοδεύσουν.

Ζητώ συγγνώμη, γιατί μια σωστή μας πράξη, την ένταξή μας στην τότε ΕΟΚ, την «αξιοποιήσαμε» όχι για να διορθώσουμε τα προηγούμενα λάθη μας, αλλά για να τα κατοχυρώσουμε και να τα επεκτείνουμε και σε όσους τομείς είχαν μείνει αλώβητοι.

Ζητώ συγγνώμη, γιατί μπήκαμε στην ΟΝΕ με χαρά και ελπίδα, χωρίς να υπολογίσουμε την αδυναμία μας να διαχειριστούμε τα δημόσια και τα ιδιωτικά πράγματα με σωφροσύνη και διορατικότητα, στρατηγικό σχεδιασμό και σύμπνοια, ώστε μια ευλογία να μην εξελιχθεί σε εφιάλτη.

Ζητώ συγγνώμη, γιατί δεν επιβάλαμε στα Πανεπιστήμια την προδικτατορική άποψη των ηττημένων «πρώτοι στα μαθήματα, πρώτοι στον αγώνα», και επιτρέψαμε την επικράτηση της άποψης «δίκιο είναι η επιθυμία του φοιτητή για εύκολη απόκτηση πτυχίου». Και επιτρέψαμε στην ηγεσία των ΑΕΙ να ανεχθεί την ανομία των καταλήψεων, την παρανομία της δημιουργίας φυτωρίου εγκληματικών σχημάτων και την απουσία των φοιτητών από τις παραδόσεις και την ακαδημαϊκή ζωή. Και κυρίως τη λογική της ήσσονος προσπάθειας.

Ζητώ συγγνώμη που ανεχθήκαμε λογής πολιτικών να διαχειρίζονται τα δανεικά και τα χρήματα του φορολογουμένου για προσωπική ή κομματική προβολή, για σπατάλη σε έργα και «έργα» βιτρίνας και για καταστρατήγηση των προϋπολογισμών στο Κράτος, στις ΔΕΚΟ και στους Δήμους.

Ζητώ, τέλος, συγγνώμη, γιατί με τη συμπεριφορά, την πράξη και τον λόγο μας δώσαμε την πεποίθηση ότι τα πράγματα είναι εύκολα, τα δικαιούστε όλα έτοιμα και ότι όποιος μοχθεί είναι απόβλητος. Ετσι, τώρα που η ψευδαίσθηση τελείωσε, είστε απροετοίμαστοι. Και έτσι θα υποφέρετε διπλά. Και τώρα που τελειώνει το όνειρο και θα βρεθείτε γυμνοί στην αδυσώπητη πραγματικότητα, δεν έχουμε και πάλι καμία πρόταση να κάνουμε για το πώς να σταθείτε όρθιοι και δυνατοί για να τα ξαναφτιάξετε όλα από την αρχή, όχι για σας, αλλά για τα παιδιά σας. Και αυτό είναι το μεγαλύτερο «συγγνώμη».

Οσο για εμάς, τώρα που αποχωρούμε με τα γνωστά «ταρατατζούμ», « δειλοί, μοιραίοι και άβουλοι αντάμα, προσμένουμε, ίσως, κάποιο θάμα».

ΟΧΙ ΣΤΑ ΙΔΙΑ ΛΑΘΗ
Ζητώ συγγνώμη, όχι για να με συγχωρήσουν, αλλά για να κατανοήσουν και να αποφύγουν τα λάθη της γενιάς μου

13
ann kat
29/04/2010 13:22
Θα προτιμούσα αντί για συγγνώμη, οι υπεύθυνοι για την κατάντια αυτής της χώρας να έφερναν τα λεφτά μας πίσω και να έμπαιναν μόνοι τους στη φυλακή. Μόνο με μία τέτοια πράξη μεταμέλειας θα μπορούσα να τους συγχωρήσω. Αλλιώς αφήστε καλύτερα τις βαρύγδουπες κουβέντες γεμάτες μελό και συγκίνηση για τα προεκλογικά μπαλκόνια.
ΟΔΟΙΠΟΡΙΚΟ ΕΚ ΤΩΝ ΕΣΩ
23/04/2010 22:52
Δεν ζητώ συγνώμη από κανένα και για τίποτα. Δεν χρωστάω τίποτα και σε κανένα (εκτός από τους δικούς μου) . Σπούδασα στην Ελλάδα και στο εξωτερικό. Επέστρεψα στην Ελλάδα και η ανεργία με περίμενε. Όταν έγινε ο πρώτος γραπτός διαγωνισμός του Α.Σ.Ε.Π. το 1995 διάβασα και έλαβα μέρος. Βρέθηκα ανάμεσα στους διοριστέους (διότι υπάρχει διαφορά ανάμεσα στους διοριστέους και στους επιτυχόντες του διαγωνισμού αυτού) και διορίστηκα σε Υπουργείο. Όλες οι "καλές" θέσεις ήταν "πιασμένες" από ανθρώπους που είχαν το τυπικό προσόν του "μεγάλου μέσου". Στις υποβαθμισμένες υπηρεσίες υπηρετούσαν όσοι είχαν το τυπικό προσόν του "μικρότερου μέσου". Εν συντομία μπορώ να πω ότι ότι η συντριπτική πλειοψηφία των υπαλλήλων έχει βρεθεί στο Δημόσιο αναξιοκρατικά. Αυτοί οι άνθρωποι δε, βασίζονται στους προστάτες τους είτε για να αποκομίσουν οικονομικά οφέλη είτε για να κοιμούνται όρθιοι. Αν δεν έχεις μικρό ή μεγάλο μέσο αλλά θέλεις να "προκόψεις" υπάρχει πάντα η λύση των δημοσίων σχέσεων (βλ. κόλακας ρουφιάνος). Οι προστάτες μπορούν να είναι πολιτικοί, ανώτεροι υπαλληλοι, πλούσιοι, συνδικαλιστές, συγγενείς, συγχωριανοί κ.λ.π. "Μέσο " δεν είχα και οι "δημόσιες σχέσεις" δεν είναι του χαρακτήρα μου. Βρέθηκα σε υποβαθμισμένες υπηρεσίες όπου έκανα πάντα φιλότιμα τη δουλειά μου. Διεκδίκησα καλύτερη θέση και όταν το πέτυχα αντιλήφθηκα ότι δεν μπορούσα να παραμείνω διότι αυτό είχε ως προϋπόθεση το να κάνω τα στραβά μάτια. Βρέθηκα και σε άλλου τύπου υπηρεσία, μια από αυτές που αερολογούν και θεωρούνται πολύ in. Και εκεί προσπάθησα να κάνω όσο καλύτερα μπορούσα τη δουλειά μου αλλά δυστυχώς το στομάχι μου δεν άντεξε πάρα πολύ. Έβλεπα γύρω μου ανίκανους και τεμπέληδες να αμείβονται αδρά για το τίποτα και να εκμεταλλεύονται τη δουλειά αυτών που δούλευαν. Γιατί όπως είναι γνωστό κάποιοι δουλεύουν, αλλιώς η ακινησία θα ήταν πλήρης. Όσο για την ιεραρχία από κάτω ως πάνω είναι ιδιοτελής και ασυνάρτητη.Όποιος να'' ναι γίνεται προϊστάμενος όπου να''ναι με τα γνωστά "προσόντα". Μόνη σταθερή αξία μέχρι πρότινος η αρχαιότητα - λες και πρόκειται για μνημεία. Η κάθε βαθμίδα της ιεραρχίας εκτελεί δουλικά τις εντολές όλων των πιο πάνω ακόμα και τις πιο παράλογες ξεζουμίζοντας τους μη έχοντας προστασία. Μόνος στόχος είναι φυσικά η άνοδος στην ιεραρχία. Υπάρχει τουλάχιστον κάποιο αποτέλεσμα; Όχι. Διότι η πάνω βαθμίδα συνήθως έχει ανεδαφικές ιδέες το κόστος των οποίων ποτέ δεν έχει προϋπολογιστεί. Επίσης δεν έχει ποτέ μελετήσει τις επιπτώσεις και τις παρενέργειές τους (παρά τα τεράστια ποσά που σπαταλιούνται σε μελέτες διαφόρων τύπων) δεν γνωρίζει ποιά είναι τα μέσα για την επίτευξή τους και θέτει ερωτήματα σε λάθος ανθρώπους. Τελικά τα μεγαλόπνοα έργα εγκαταλείπονται για διάφορους λόγους και κυρίως διότι εκτός από μεγαλόπνοα εχουν και μεγάλη χρονική διάρκεια οπότε και επέρχεται κυβερνητική αλλάγή που συνοδεύεται από "φρέσκες ιδέες". Όλα αυτά τα χρόνια παρακολούθησα τα κύματα των μετατάξεων στο δημόσιο και τη συνεχιζόμενη ασυλοποίησή του, τις συνεχείς αλλαγές στην ιεραρχία σε κάθε αλλαγή κυβέρνησης και έχω να παρατηρήσω το εξής: οι πιο αχρείοι φοριούνται από όλες τις κυβερνήσεις. Σήμερα και από καιρό δουλεύω σε υπηρεσία με πολλή και βαρετή δουλειά και χωρίς καθόλου αίγλη αλλά που με κρατά κάπως μακριά από πολλά από τα παραπάνω και κυρίως από τα στραβά μάτια. Βλέπω όμως το ίδιο σίριαλ και θυμώνω. Η κυβερνητική αλλαγή άρχισε στον μικρόκοσμό μου με την άνοδο του πιο αχρείου και αυτό σκιαγραφεί το μέλλον. Επίσης με τον πιο παράλογο και αδιάφορο καταμερισμό εργασίας που μπορεί να φανταστεί κανείς. Συνδικαλισμός; Άφαντος όπως όλα αυτά τα χρόνια. Όταν λοιπόν φίλτατοι δημοσιογράφοι τα βάζετε με τον δημόσιο υπάλληλο σίγουρα δεν μιλάτε για μένα και για όσους είναι σαν εμένα διότι δεν έχουμε καμιά σχέση με αναξιοκρατία, τεμπελιά, ρούφηγμα χρήματος και απατεωνιές. Προσφέρουμε σαφώς περισσότερα από όσα παίρνουμε και είμαστε ο "αυτόματος πιλότος" του δημοσίου κάθε φορά που τον χρειάζεται - και τον χρειάζεται συχνά. Μπορείτε να είστε σίγουροι ότι αν το Δημόσιο θελήσει να απαλλαγεί από το βάρος όσων κατά καιρούς μάζεψαν οι κυβερνήσεις, εμείς θα είμαστε οι πρώτοι υποψήφιοι. Πολλοί από εσάς από την άλλη είστε πολύ πιο κρατικοδίαιτοι από μας, βρίσκεστε στις θέσεις σας λόγω "μέσων" και κάνετε συνέχεια τα στραβά μάτια. Όχι απλώς τα στραβά μάτια: διαστρεβλώνετε την πραγματικότητα και προπαγανδίζετε τις θέσεις της κυβέρνησης. Εσείς μας χρωστάτε. Μας χρωστάτε όχι μόνο τις παράλογα ψηλές αμοιβές σας αλλά και την αντικειμενικότητα που αποτελεί υποχρέωσή σας. Σίγουρα δεν είστε σε θέση να μας κρίνετε. Βέβαια ο θυμός μας δεν στρέφεται εναντίον σας διότι τι είστε; Όργανο. Θέλετε να μας πείσετε για το αναπόφευκτο της κατάστασης, για το δικό μας φταίξιμο και να μας προετοιμάσετε για όσα μας ετοιμάζουν ώστε να τα δεχτόύμε αδιαμαρτύρητα. Θέλετε να στρέψετε τον ένα εναντίον του άλλου κατά το "διαίρει και βασίλευε" για να μην βλέπουμε του ενόχους. Ξέρετε πού βρίσκονται; Στην Κυβέρνηση, στην Αντιπολίτευση, στη Βουλή και σε όλες τις πραγματικά ψηλές θέσεις. Να τους χαιρόμαστε!!!
ΕΘΝΙΚΟΣ ΚΑΙΑΔΑΣ
18/04/2010 07:58
Αντώνη, χρωστάς ένα ακόμα συγγνώμη.

Που τόσα μεταπολιτευτικά χρόνια δεν "άκουγες" τις φωνές, δυνατές ή αδύναμες που μιλούσαν για τα παραπάνω και τις συκοφαντούσες ως "συντήρηση" και "δεξιά". Υπήρξες αποδεδειγμένα κουφός".

Όποιος έλεγε από το 1981 και έπειτα ότι δεν πάνε σωστά τα πράγματα ως άλλοι Ρομπέν των Δασών επιμένατε ότι η κλοπή και η διάλυση των συστημάτων αρχών και αξιών είναι σοσιαλισμός και δικαίωση...

Επιτέλους θα ανταμώσουμε, στη Φάμπρικα της Γερμανίας...
O THEOS SYGXORH !! H ZOH OMOS POTE !!!!
18/04/2010 03:13
SOSTOS O KYRIOS !!!
K.Frangos - ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΗ ΧΑΡΗ
17/04/2010 20:48
ΚΑΤΙ ΞΕΧΝΑΤΕ ΚΑΙ ΔΙΝΕΤΕ ΑΛΛΟΘΙ ΣΤΟΥΣ ΠΟΝΗΡΟΥΣ !

ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑΤΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΓΕΡΑΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΟΤΙ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΜΑΣ ΔΕΝ ΔΙΑΚΡΙΝΑΜΕ ΠΟΤΕ ΤΙΣ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ΕΞΟΥΣΙΕΣ ΤΟΥ.....ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟΥ ΜΑΣ ΠΟΛΙΤΕΥΜΑΤΟΣ ?
Σε αυτές δηλαδή που είχαμε εναποθέσει τις όποιες ελπίδες μας για ελευθερία, ευημερία, ισονομία , ισοπολιτεία και κράτος δικαίου!
Μήπως πρέπει όλοι μας να ζητήσουμε συγνώμη από την ανθρωπότητα , γιατί ανεχθήκαμε και συντηρήσαμε ανεπαρκή , ανίκανη και επικίνδυνη για τη χώρα μας ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΗ ΕΞΟΥΣΙΑ ?
Μήπως πρέπει όλοι μας να ζητήσουμε συγνώμη γιατί υποταχθήκαμε στο νόμο της μαφίας , της καμόρα και της ομερτά και ανεχθήκαμε μια απαράδεκτη για δημοκρατικά καθεστώτα και κράτος δικαίου ΕΚΤΕΛΕΣΤΙΚΗ ΕΞΟΥΣΙΑ ?
Μήπως όμως πρέπει όλοι αυτοί που άσκησαν και δυστυχώς ασκούν ακόμα εξουσία στην χώρα μας να μας ζητήσουν ...και έμπρακτα συγνώμη γιατί προκειμένου να διατηρηθούν στις καρέκλες τους, διέλυσαν , διάβρωσαν, διέφθειραν , έστω σε περιορισμένη κλίμακα όπως ελπίζουμε, την ΔΙΚΑΣΤΙΚΗ ΕΞΟΥΣΙΑ στην πατρίδα μας ?

ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΖΗΤΩ ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΖΩ ΚΑΙ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΠΟΙΟΥΜΑΙ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΜΟΥ

ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΗ ΧΑΡΗ
Barkas
17/04/2010 16:02
Μια στηλη που περιγραφει με ακριβια την ελλαδα και τους ελληνες των τελευταιων 65 χρονων,με τροπο δραματικο αλλα υπερβολικα αληθεις
Σταματινα - Τιτα Πετράκου
17/04/2010 15:38
Σχετικά με το "Ζητώ συγγνώμη"
του Αντώνη Τριφύλλη

Σας ευχαριστώ, μέσα από την καρδιά μου, που εκφράσατε και διατυπώσατε όσα θα ήθελα να πω κι εγώ στην κόρη μου.
Βέβαια, πρόκειται για "πικρές" ευχαριστίες. ΄Ισως μπορούμε να σταθούμε αρωγοί στα παιδιά μας, επαναφέροντας κάποιες παλιές, καλές και δοκιμασμένες πρακτικές της ελληνικής οικογένειας: όσο εκείνα θα δίνουν τις μάχες τους στο προσκήνιο, εμείς να διαδραματίζουμε τον παλιό, καλό υποστηρικτικό ρόλο των γονέων, όχι περιστασιακά και για πολυτελείς ανάγκες, αλλά "πάση δυνάμει".
Κατά τα λοιπά, έχετε απόλυτο δίκιο. Είθε τα παιδιά μας να μας συγχωρήσουν, αν και ίσως δεν θα έπρεπε.
Τ.Πετράκου

Ενας αναγνωστης
17/04/2010 12:30
<<θα βρεθείτε γυμνοί στην αδυσώπητη πραγματικότητα>>: Οπως και θα επρεπε να εχει γινει ηδη απο πολυ καιρο στη χωρα των ονειροπαρμενων. Πολυ καλο θα ηταν να βρεθει τουλαχιστον μια γενια της χωρας επιτελους στην πραγματικοτητα, και χωρις ονειροκριτη αν γινεται. Θα ωφεληθει με το ξυπνημα απο τον ληθαργο και την επιστροφη στην πραγματικοτητα, η οποια δεν υπαρχει μονο και μονο για την χαροποιει. Καλημερα Ελλαδα, καλως ηρθες απο το ταξιδι στην χωρα των θαυματων. Και κοιταξε, μην την ξαναπεσεις παλι, ε;
Α.Λ.Π.
17/04/2010 11:15
Από τότε που ζήτησαν συγνώμη ο Κλίντον, ο Μπους και ο δικός μας Καταλληλότερος, η συγνώμη κατάντησε ύβρις, ακόμη και αν λέγεται από ανθρώπους που δεν έχουν λόγο να τη ζητήσουν. Πρώτα αποκαθιστούμε το "κακό" που κάναμε και μετά ζητάμε συγνώμη γιατί το κάναμε. Συγνώμη και "γεια χαρά" είναι σκέτη γαϊδουριά... Υ.Γ. Το σχόλιο είναι για του πολιτικούς μας, και όχι για κ. Τριφύλλη που πολύ καλά τα λέει, όμως όπως δεν διδαχτήκαμε εμείς από την ιστορία, έτσι δεν πρόκειται να διδαχτούν και οι απόγονοί μας. Η ιστορία είναι για την ...ιστορία!
Pantelis
17/04/2010 10:33
Πολύ ωραίες οι συγγνώμες και καλώς τις ζητούν κάποιοι από τις παλαιότερες γενιές (η κοινωνία που παρέδωσαν ήταν και είναι ένα άθλιο κατασκεύασμα, που το μόνο που εξυπηρετούσε ήταν η πάρτη τους. Βλέπε πχ και πόσα πήραν σαν αποζημίωση οι πουλημένοι ΟΤΕτζήδες για να απεμπολήσουν δικαιώματα-οχι όμως για τους ίδιους, αλλά για τους επόμενους που θα προσληφθούν), αλλά όχι και να μας λέτε πως <<οι νικητές του Εμφυλίου ήσαν στην πλευρά της δημοκρατικής εξέλιξης της κοινωνίας>>!!!! Τα ξερονήσια και ο εκπολιτισμός των <<βαρβάρων>> που επιτεύχθηκε εκείνη την μαύρη εποχή, προφανώς ήταν δείγμα δημοκρατικής ευαισθησίας.... Κατά τα άλλα, συμφωνώ.
Γεωργιος Α Βλαχος
17/04/2010 10:25
Ο πρωθυπουργος κυριος Παπανδρεου οργωσε κυριολεκτικα το
Δυτικο ημισφαιριο του πλανητη μας! Γιατι μονο αυτο; Μου ειναι αγνωστο.Ηταν ομως καταστροφικα αναποτελεσματικος.Και ετσι βρισκομαστε εδω που φτασαμε. Αν αντιλαμβανομαι σωστα το πνευμα του κειμενου σας. Τιθεται το εξης ερωτημα: Αφου γνωριζαμε που θα καταληξουμε,γιατι δεν συμμαζεψαν τον εγωισμο τους και δεν σχηματισαν μια κυβερνηση Εθνικης
Σωτηριας; Θα ηταν πραγματι ενα ΝΕΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ .Ποτε δεν ει-
ναι αργα ισως ακομη και σημερα κατι προλαβαινουμε να αλλαξου
με, μακρια απο τον ακρατο κομματισμο.Διαφορετικα ειμαστε αξιοι της τυχης μας, αλλα δεν φταινε σε τιποτα οι απογονοι μας που τους κληροδοτουμε μονο ρημαδια.
Διατελω με τιμη και αναμενω την κομματικην υπερβαση στην πα-τριδα μας για το καλο ολων αυτων που ερχονται υστερα απο μας.
Γεωργιος Α. Βλαχος.
Νίκος Τουμανίδης
17/04/2010 08:51
Εκπληκτική περιγραφή της μεταπολεμικής Ελλάδας! Θερμά συγχαρητήρια!
Γ. Καραμπιφτέκας
17/04/2010 01:16
Τόσα μπορέσατε, θελήσατε, ξέρατε, τόσα κάνατε. Εμείς και οι επόμενοι να δούμε πώς θα βγάλουμε το φίδι από την τρυπα.