Αύριο σβήνουν τα φώτα για την ΄Ωρα της Γης

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 24/03/2010 15:29 | ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ: 24/03/2010 15:37 |

Η Ώρα της Γης 2010 πλησιάζει με χιλιάδες πολίτες και εκατοντάδες δήμους και κοινότητες στην Ελλάδα να σβήσουν εθελοντικά τα φώτα για μια ώρα αύριο Σάββατο 27 Μαρτίου, στις 20.30, συμμετέχοντας έτσι στη διεθνή δράση ευαισθητοποίησης κατά της κλιματικής αλλαγής.

Το Υπουργείο Περιβάλλοντος θα στηρίξει την προσπάθεια της WWF κατεβάζοντας τους διακόπτες στα 24 κτίρια των υπηρεσιών του, τους εποπτευόμενους φορείς και τους φορείς διαχείρισης των προστατευόμενων περιοχών. «Η συμμετοχή της χώρας μας σε αυτή τη δράση είναι κάθε χρόνο και ισχυρότερη αποδεικνύοντας ότι μπορεί έμπρακτα να περιορίσει το ενεργειακό της αποτύπωμα» αναφέρει σε ανακοίνωση του.

Όπως ανακοίνωσε η WWF την περασμένη Δευτέρα, η Ελλάδα βρισκόταν στην πρώτη τριάδα μεταξύ των χωρών με τη μεγαλύτερη συμμετοχή στην παγκόσμια δράση. «Ήδη 206 δήμοι και κοινότητες της χώρας έχουν ανταποκριθεί στο κάλεσμα του WWF Ελλάς, ενώ τη συμμετοχή τους έχουν δηλώσει 232 σχολεία και εκπαιδευτικοί οργανισμοί και 733 φορείς και επιχειρήσεις.

Επιπλέον, περισσότεροι από 16.000 ιδιώτες έχουν εγγραφεί στον επίσημο δικτυακό τόπο της Ώρας της Γης www.wwf.gr/earthhour, ενώ οι συμμετοχές σε σχετικές ομάδες σε μέσα κοινωνικής δικτύωσης, όπως το Facebook, ανέρχονται σε εκατοντάδες χιλιάδες» αναφέρει στην ανακοίνωση της η οργάνωση και συνεχίζει: «Κατά την Ώρα της Γης 2010 παγκοσμίως αναγνωρίσιμα μνημεία όπως η Ακρόπολη, ο Ναός του Ποσειδώνα στο Σούνιο, ο Λευκός Πύργος και η Γέφυρα Ρίου – Αντιρρίου θα παραμείνουν στο σκοτάδι».

Η Ώρα της Γης ξεκίνησε στο Σίδνεϊ το 2007, όταν 2,2 εκατομμύρια κάτοικοι της πόλης έσβησαν τα φώτα για 60 λεπτά ως μήνυμα για την κατανάλωση ηλεκτρικής ενέργειας και την εκπομπή αερίων του θερμοκηπίου στην ατμόσφαιρα.

Το 2008 η καμπάνια επεκτάθηκε σε παγκόσμιο επίπεδο και το 2009 πραγματοποιήθηκε με την εντυπωσιακή συμμετοχή 3.929 πόλεων και κοινοτήτων σε όλο τον κόσμο.

Η μεγάλη συμμετοχή θα μπορούσε να αποτελέσει μέσο πίεσης, ώστε η διεθνής κοινότητα να καταλήξει σε μια νέα συμφωνία κατά της παγκόσμιας θέρμανσης στη διάσκεψη για το κλίμα που θα πραγματοποιήσει ο ΟΗΕ το Δεκέμβριο στο Μεξικό.

13
solar toys
26/03/2011 00:44
Η συμμετοχή μας στην Ώρα της Γης τα 2 τελευταία χρόνια είχε σαν αποτέλεσμα, σύμφωνα με τα στοιχεία του ΔΕΣΜΗΕ, την εξοικονόμηση από τη χώρα μας, 1000 τόνων CO2, που αντιστοιχεί στην κυκλοφορία 73.018 αυτοκινήτων. Ας βάλουμε λοιπόν ένα στόχο: να προχωρήσουμε πέρα από το να κλείσουμε τα φώτα για μια ώρα στις 26 Μαρτίου 2011 και να κάνουμε προσπάθειες εξοικονόμησης ενέργειας, αλλά και διάδοσης της σχετικής ιδέας σε καθημερινή βάση μέχρι την Ωρα γης 2012… Σίγουρα ο απολογισμός των περισσότερων από εμάς θα είναι πολύ πιό πλούσιος… solar toys (http://www.lagiplan.gr)
Μην πετάτε επιτέλους σκουπίδια κάτω...
27/03/2010 09:14
Ο ελλήνας σβήνει τα φώτα για να δείξει ότι έχει οικολογική συνείδηση και μόλις βγει έξω από το σπίτι του πετάει το πακέτο απ''τα τσιγάρα ή το κουτάκι της κόκα κόλα στο δρόμο!

ΦΩΤΑ ΑΝΑΜΜΕΝΑ
26/03/2010 16:11
Τη Γη μας πρεπει να τη σεβομαστε και να τη θυμομαστε καθε μερα που περναει και οχι μονο καθε χρονο τετοια εποχη...
Καθε μερα που περναει ολοι μας πρεπει να σεβομαστε το περιβαλλον που ζουμε και να προσεχουμε τι φυσικους πορους και οχι μονο καταναλωνουμε...
Για αυτο και θεωρω οτι ειναι τεραστια υποκρισια να σβησουμε ολοι τα φωτα μας αυριο για 1 ωρα..
Φωτα αναμμενα αυριο λοιπον...
VIET CONG
26/03/2010 14:03
KALYTERA NA ANAPSOUME OLA TA FOTA STIS 20/30 KAI NA TO ONOMASOUME ''''ΩΡΑ ΤΗΣ ΔΕΗ'''' . ΕΤΣΙ ΘΑ ΣΥΝΕΙΣΦΕΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΕΙΣ ΣΤΗ ΜΕΓΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ΕΣΟΔΩΝ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ...
σιντελα αρφαραχ
26/03/2010 12:19
Τι φωτα να σβησουμε καλε, δεν θα βλεπουμε τι πιανουμε, και εγω σε αυτο ειμαι παρα πολυ καλη!
ΝΤΟΥΛΗΣ
25/03/2010 21:38

ΚΛΕΙΣΤΕ ΚΑΙ ΤΟ ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ.
αλλος πινει αλλος..
25/03/2010 13:46
καλα ρε σταθη,το χασισακι του θεου τι σε πειραξε?Δηλαδη τι να πουμε οταν κλανει ο πανγκαλος?τι κανει η WWF για αυτο???Αισχος!
Α.Α.
25/03/2010 05:03
Ελάτε βρε παιδιά, είμαστε σοβαροί; Για ποιές πιέσεις στη διεθνή κοινότητα μιλάμε; Στην παγκόσμια διάσκεψη για το κλίμα που έγινε πριν από μήνες στην Κοπεγχάγη και κατέληξε σε ναυάγιο φάνηκαν οι προθέσεις των ισχυρών της γης για την προστασία του περιβάλλοντος...
Πράσινος
24/03/2010 23:32
Στα καραγκιοζιλίκια και την υποκρισία όπως πάντα διαπρέπουμε ως Ελλαδιστάν. Την ίδια ώρα που καίμε ανέμελα τόνους γαιάνθρακα Γ''κατηγορίας και καταβρωμίζουμε ρέματα, παραλίες και ότι γενικά γουστάρουμε. Μετά αναρωτιόμαστε γιατί δε μας παίρνουν στα σοβαρά...
Γ.Κ.
24/03/2010 18:47
Και τι καταφέρνουμε με αυτήν την μία ώρα που καθόμαστε σαν βλαμένοι με σβηστά τα φώτα μέσα στο σαλόνι την στιγμή που όλο τον υπόλοιπο χρόνο αφήνουμε την τηλεόραση ανοιχτή χώρίς να βλέπουμε,φεύγουμε από το ένα δωμάτιο στο άλλο μη κλείνοντας τα φώτα και το θυμόμαστε μετά από ώρες,δεν έχουμε ρυθμίσει την οθόνη του υπολογιστή μας να κλείνει μετά απο κάποια συγκεκριμένη ώρα που δεν θα χρησιμοποιηθει...και άλλα πολλά.Εάν δεν αλλάξουμε συνήθειες όσες ''''ώρες της γης'''' και να περάσουν δεν θα κάνουμε κάτι ουσιαστικό.
Σταθης
24/03/2010 17:21

Φυσικα θα κανουμε ολοι μας την συμβολικη κινηση με τα φωτα αλλα ειναι τρομακτικη υποκρισια να σβηνουμε μια ωρα τον χρονο τα φωτα και τις υπολοιπες 8.759 ωρες του χρονου να καιμε δισεκατομυρια τσιγαρα καπνου, μαριχουανας και χασις εκλυοντας στην ατμοσφαιρα εκατομυρια τονους CO2, δηλητιριωδων οξειδιων καυσης και μονο απο αυτη την καυση να συντελουμε κατα 8,5% στην αυξηση της θερμοκρασιας του πλανητη.
Ποιος γνωριζει οτι η καφτρα εχει θερμοκρασια 600 βαθμων κελσιου; καθως και οτι ενας καπνιστης παραγει ημερησιως την ιδια ποσοτητα CO2 που παραγει ενα ΙΧ αυτοκινητο για μια κανονικη χρηση μιας ημερας εντος πολης !

ΑΣ ΚΑΤΑΡΓΗΣΟΥΝ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΟΝ ΝΟΜΟ ΠΕΡΙ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗΣ ΤΟΥ ΚΑΠΝΙΣΜΑΤΟΣ ΣΤΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗΣ ΑΦΟΥ ΑΔΥΝΑΤΟΥΝ ΝΑ ΕΛΕΓΞΟΥΝ ΤΗΝ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΟΥ, ΑΛΛΑ ΝΑ ΤΑ ΥΠΟΧΡΕΩΣΟΥΝ ΟΜΩΣ, ΠΑΝΕΥΚΟΛΑ, ΝΑ ΑΝΑΡΤΗΣΟΥΝ ΕΠΙΓΡΑΦΗ 1 Χ 3 ΜΕΤΡΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΙΣΟΔΟ ΤΟΥΣ ΠΟΥ ΝΑ ΓΡΑΦΕΙ "Ε Δ Ω Κ Α Π Ν Ι Ζ Ο Υ Ν".
Τοτε θα δουν οι επιχειρηματιες αυτοι ποσο θα μειωθουν οι πελατες τους!
ΑΝΑΨΕ ΚΑΙ ΕΣΥ ΕΝΑ ΦΩΣ !!!! ΜΠΟΡΕΙΣ !!!!!!!!
24/03/2010 16:40
ΝΑ ΘΥΜΗΘΩ ΝΑ ΑΝΑΨΩ ΕΝΑΝ ΠΡΟΒΟΛΕΑ 1000 WATT ΠΟΥ ΕΧΩ !!!!!!!!!!!!!
Αντώνης
24/03/2010 16:11
Και όπως πάντα η Ελλάδα πρώτη στις φιέστες και στις φανφάρες... ενώ την ίδια στιγμή οι χωματερές καλά κρατούν...