Η μεγάλη «έξοδος» των γυναικών

Η εξίσωση των ορίων ηλικίας σπρώχνει 80.000 εργαζόμενες προς τη σύνταξη

ΡΕΠΟΡΤΑΖ: Ηλίας Γεωργάκης   | ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 12/02/2010 07:00 |
 Η μεγάλη «έξοδος» των γυναικών
«Καπέλο» στα όρια ηλικίας συνταξιοδότησης των γυναικών στο Δημόσιο, τα ΝΠΔΔ και τους ΟΤΑ από 5 έως 17 έτη, αλλά και κραχ στο εφάπαξ αναμένεται...
Γίνετε Συνδρομητής
ΑΝΕΡΓΗ ΝΕΑ
13/02/2010 23:08
ΑΣ ΒΓΟΥΝ ΣΕ ΣΥΝΤΑΞΗ ΟΙ ΚΥΡΙΕΣ ΤΩΝ 5Ο ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΕΙ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΝΕΟ ΠΑΙΔΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ....
Θοικος
13/02/2010 10:43
Εννοειται οτι ολα αυτα που γραφετε,ισχυουν μονο για τις γυναικες στο δημοσιο.Οι αλλες,του ΙΚΑ,ειναι για πεταμα.Ποιος νοιαζεται γι αυτες; Απο τη στιγμη λοιπον,που δεν μπορει να γινει το ιδιο για ολες,αφου δε φτανουν τα λεφτα,δεν θα γινει για καμια. Και μην παραμιλατε για κεκτημενα,γιατι αν δεν βρουμε λεφτα μεχρι το Μαιο,θα δειτε τις αποδοχες σας να πεφτουν στο 60% και πολυ σας. Και αντε μετα,να βρειτε τον πλουτοκρατη της Αλεκας και του Τσιπρα,και να του τα παρετε.
Φ. από Ω.
12/02/2010 23:39
Προς τον προηγούμενο/η Γιατί χρεωκοπεί η χώρα? Επειδή εργάστηκα επί 32 χρόνια και με πέταξαν σαν στιμένη λεμονόκουπα? Ή επειδή τα χρήματα που μου κράτησαν όλα αυτά τα χρόνια -το αίμα μου δηλαδή- τα φάγανε οι επιτήδειοι? Και αφού είσαι μακρυά -και σου αρέσει κιόλας- καλύτερα ας μην ειρωνεύεσαι.
Οσο πιο μακρια σας, τοσο πιο καλα μου
12/02/2010 20:50
Προς Μια γυναικα, και ΕΒ,

Σε ποιον πλανητη ζειτε? Εχετε συναισθηση της καταστασης? Της μιας της κακοφαινεται που δεν θα βγει στη συνταξη απο τα 50, λες και της χρωσταει το συνολο να την συντηρησει για καμια τριανταρια χρονια ακομα, αφου μας εκανε την τιμη να δουλεψει 25 (και το τι καλη δουλια εκανε φαινεται απο την καταντια της χωρας) και αφου ειναι η μονη που εχει προβληματα.
Ο αλλος παραμιλαει για κεκτημενα την ωρα που ο τοπος χρεοκοπει. Ποια κεκτημενα αγαπητε? Αυτα που εκαναν τον τοπο να μην μπορει να ανταγωνιστει κανεναν? Και ποιος θα τα πληρωσει "τα κεκτημενα" σου? Ο πλουτοκρατης της φαντασιας σου? Αυτον βρεστον πρωτα και μετα του ζητας να σου πληρωσει. Ασε που σου εχω ενα μυστικο. Οι πλουτοκρατες του μαρξιστικου σου ονειρου ειτε την εχουν κοπανησει απο την ελλαδα, ειτε, αν υπαρχουν, ειναι οι μονοι που μπορουν να κανουν καμια επενδυση και ανοιξουν καμια δουλια για τον κοσμακη. Και ξερεις κατι? Δεν σου χρωσταει κανενας τιποτα, και αν νομιζεις οτι εχεις αξια, ελα στην Αμερικη και Ευρωπη να δουλεψεις η κανε μια επιχειρηση που να παραγει κατι που να θελει καποιος να το αγορασει. Εκει να σε δω τι αξιζεις
Bananias
12/02/2010 16:26
Επειδή έχω μεγαλώσει εξωτερικό και ΔΕΝ καταλαβαίνω το Ελλάντα μπορεί κάποιος/κάποια να με βοηθήσει ? Βάσει όσων ισχύουν σήμερα , έστω οτι μια γυναίκα πιάνει δουλειά στα 25. Παντρέυεται στα 35 και κάνει κι ένα παιδί. Συνταξιοδοτείται στα 50 με πλήρη σύνταξη ? Και ο  άντρας της αν υποθέσουμε οτι είναι συνομίληκος της και έχει ακριβώς τα ίδια χρόνια υπηρεσίας , πότε παίρνει σύνταξη ?
Α/Α
12/02/2010 15:52
αντε επιτελους να καμφει αυτη η ρατσιστικη μεταχειρηση... ΙΣΟΤΗΤΑ κυριες μου ΙΣΟΤΗΤΑ ΟΛΟΙ. ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΕΣΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΒΓΑΙΝΑΤΕ ΝΩΡΙΤΕΡΑ ΣΤΗ ΣΥΝΤΑΞΗ?
EB
12/02/2010 15:33
Η εξισωση , προς τα πανω φυσικα για τις γυναικες και οχι προς τα κατω των ανδρων , ειναι μια προμελετημενη αποφαση της ΕΕ και της πλουτοκρατιας εδω και χρονια. Εδω προκειται για μια πολυμετωπικη επιθεση στα κεκτημενα μετα απο πολυχρονους αγωνες δικαιωματα των εργαζομενων. Ο τυπος ειναι ενας ακρως αντιδραστικος και επιζημιος για τον λαο πολιτικος , εκπροσωπος του κεφαλαιου , που βρηκε την ευκαιρια να περασει λογω της καπιταλιστικης κρισης τον λαο απο φωτια και σιδερο. Μην αναζητατε λοιπον δικαιοσυνη και αλλα τετοια ευτραπελα για το συστημα αισθηματα γιατι τετοια δεν υπαρχουν εδω. Να πληρωσει το μεριδιο της στην κριση η πολλαπλα εργαζομενη γυναικα απαιτει ο πρωθυπουργος και ο συρφετος γυρω του και αυτο επιχειρει. Επισης εσεις οι γυναικες δεν πρεπει να πεσετε στην παγιδα του διαιρει και βασιλευε που τοσο εντεχνα εχει στησει ο Γιωργακης. Τι παει να πει εργαζομενη στο Δημοσιο και εργαζομενη στον ιδιωτικο τομεα; Και οι δυο κατηγοριες εχουν τα ιδια προβληματα και τις ιδιες ανησυχιες για το μελλον σε λιγωτερο η περισοτερο βαθμο. Ενωμενες πρεπει να του κοψετε τα χερια που απλωσε πανω στα ασφαλιστικα και κοινωνικα δικαιωματα σας. Και ακομα καλυτερα ειναι να τον πεταξετε με τις κλωτσιες πισω στην πατριδα του την Αμερικη. Αρκετα τον ανεχτηκαμε τον κυριο, νομιζω.
ΕΛΕΝΗ
12/02/2010 14:14
ΚΑΤΑΡΧΑΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΛΑΜΒΑΝΟΥΝ ΟΛΟΙ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΜΙΣΘΟ . ΠΟΛΛΟΙ ΔΕ ΔΗΜΟΣΙΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΕΡΓΑΖΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑΝ ΑΥΤΟΥ ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΚΥΡΙΑ ΙΩΑΝΝΑ ΜΟΥ. Π.Χ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΩΝ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΚΥΚΛΙΚΟ ΩΡΑΡΙΟ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΥΟΝΤΑΣ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΑ ΚΑΙ ΑΡΓΙΕΣ.
ΕΚΤΟΣ ΤΟΥΤΟΥ ΔΕΝ ΙΣΧΥΡΙΖΕΤΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΗΝ ΔΟΥΛΕΨΟΥΝ 35 ΧΡΟΝΙΑ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΟΥΝ ΑΝΗΛΙΚΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΕ ΚΙΝΗΤΡΑ ΝΑ ΚΑΤΣΟΥΝ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΤΑ 37 Η ΚΑΙ 40 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΕΩΡΟΥΝ ΠΩΣ ΑΥΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΙΣΧΥΕΙ ΜΟΝΟ ΣΤΟΝ ΔΗΜΟΣΙΟ ΤΟΜΕΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΙΔΙΩΤΙΚΟ.
ΔΕΝ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΑΙ Η ΕΞΙΣΩΣΗ ΠΡΟΣ ΤΑ ΚΑΤΩ ΑΛΛΑ ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΑΝΩ.
ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΕΞΗΓΟΥΜΑΣΤΕ
Μία γυναίκα
12/02/2010 14:14
Είμαι 50 χρονών, ανύπανδρη, ταλαιπωρημένη, με διάφορα προβλήματα υγείας, με ηλικιωμένο πατέρα που έχει υποστεί εγκεφαλικό και ηλικιωμένη μητέρα με αναπηρία υπό την προστασία μου. Πιστεύει κανείς πως θα αντέξω μέχρι τα 65 μου χρόνια για να πάρω σύνταξη;
Θα πολεμήσω όσο μπορώ αυτή την αδικία που επιβάλλουν προσωπικά σε μένα, αλλά και σε όλες τις γυναίκες. Αρνούμαι να πληρώσω απύθμενους λογαριασμούς και χρέη άλλων. Προσφέρω στην κοινωνία από 18 χρονών και κανείς δεν μου το αναγνώρισε. Εργάστηκα για χρόνια ανασφάλιστη από ανάγκη. Στις περιπτώσεις που ζήτησα τα δικαιώματά μου με πέταξαν στο δρόμο. Όλη αυτή η αγριότητα που εξαπέλυσε η κυβέρνηση απέναντι στους εργαζόμενους με κλονίζει ψυχικά και ηθικά. Αυτό είναι λοιπόν το κράτος δικαίου; Μια χούφτα φιλόδοξων και αδίστακτων πολιτικών που στερούν από το λαό τα απαραίτητα, τα καθημερινά, τα αναγκαία; Ποιος είναι ο ρόλος τους; Να μας συντομεύσουν “το ταξίδι”, να μας οδηγήσουν σε αδιέξοδα;
Όχι, δεν θα το δεχτώ έτσι εύκολα. Μέσα από το ματωμένο στίβο μου, θα τους πολεμήσω λυσσαλέα.


Vassilios
12/02/2010 13:42


SYNTEKNOI ARKETA !!!!!!

SYNTAKSI GIA OLOUS STA 67 !!!!

OPOS EFARMOZETAI SE OLI TIN EUROPI !!!!!!

TI EIDOUS EUROPAIOI EIMASTE EMEIS

TELOS PANTON ?????
paris drakopoulos
12/02/2010 12:22
ΓΙΑ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΚΟ ΠΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΦΤΑΙΕΙ Η ΓΑΜΗΜΕΝΗ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΠΑΡΑΘΥΡΑ ΝΑ ΣΕΡΒΙΡΟΥΝ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΝΕΑ ΦΟΡΟΜΕΤΡΑ ΤΙ ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΘΑ ΗΤΑΝ ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΜΕΣΟ ΝΑ ΑΚΟΥΜΕ ΤΙΣ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΕΣ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΑΝΩΜΑΛΟΥ ΚΟΜΜΑΤΟΣ ΠΟΥ ΤΥΧΑΙΝΕΙ ΝΑ ΓΔΥΝΕΙ ΤΟ ΤΡΥΠΙΟ ΠΑΝΤΕΛΟΝΑΚΙ ΤΟΥ ΝΕΟ- ΓΕΡΟ- ΕΛΛΗΝΑ...
mb
12/02/2010 12:07
ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΗΤΑΝ ΣΤΑ ΠΟΥΠΟΥΛΑ ΟΛΕΣ ΟΙ ΚΥΡΙΕΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ. ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΦΑΡΜΟΣΟΥΝ ΤΑ ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ -ΙΔΙΑ ΜΕ ΤΟ ΙΚΑ- ΤΟΥΣ ΠΕΙΡΑΖΕΙ.... ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΦΑΡΜΟΣΤΟΥΝ ΠΡΙΝ 2 ΔΕΚΑΕΤΙΕΣ -ΚΑΙ ΦΤΑΙΝΕ ΚΑΙ ΟΙ 2 ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΥΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΛΙΝΤΖΑΡΟΥΜΕ- ΤΩΡΑ ΜΑΣ ΠΕΙΡΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΦΥΓΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΡΑΒΙ ΠΟΥ ΒΟΥΛΙΑΖΕΙ!!
ΑΣ ΠΑΡΟΥΝ ΤΟ ΕΦΑΠΑΞ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 10 ΧΡΟΝΙΑ -ΑΝ ΖΟΥΝ ΚΑΙ ΟΣΟΙ ΖΟΥΝ-!!!
kikh
12/02/2010 12:01
και αυτοί που άρχισαν να δουλεύουν το 1984 είκοσι χρονών, πρέπει να συμπληρώσουν 45 χρόνια εργασιακού βίου για να πάρουν σύνταξη? Στα 57 είναι κάποιος πολύ νέος για να σταματήσει να δουλεύει?
ΕΡΧΟΜΑΙΑΙΑΙΑΙΑΑΙΙΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙΑΑΙ !!!!! ΕΤΟΙΜΑΣΤΕ ΜΟΥ ΑΝΑΤΟΜΙΚΗ ΚΑΡΕΚΛΑ !!!!!
12/02/2010 11:53
ΕΤΟΙΜΑΣΤΕΙΤΕ ΑΝΟΙΓΟΥΝ ΘΕΣΕΙΣ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ !!!!!!!!!!!!!

ΝΤΟΥ !!!!!!!!!!!
ΕΛΕΝΗ
12/02/2010 11:22
ΔΗΛΑΔΗ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΗ ΤΟ 1986 ΠΟΥ ΗΤΑΝ 22 ΕΤΩΝ ΟΤΑΝ ΑΝΕΛΑΒΕ ΥΠΗΡΕΣΙΑ , ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ 43 ΧΡΌΝΙΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΚΛΕΙΣΕΙ ΤΟ ΟΡΙΟ ΤΩΝ 65 ΕΤΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΛΑΒΕΙ ΣΎΝΤΑΞΗ ?
ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΙΣΧΥΣΕΙ ΓΙΑ ΤΙΙΣ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΕΣ ΑΠΟ 1.1.1983-31.12.1992 Η 35 ΕΤΙΑ Η Η 37 ΕΤΙΑ .
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΗ ΑΥΤΗ Η ΤΑΚΤΙΚΗ? ΚΑΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΑΔΙΚΗ?
ΑΣ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΥΝ ΑΥΤΟ ΟΙ ΝΟΜΟΘΕΤΟΥΝΤΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΜΑΛΙΣΤΑ ΠΟΥ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΩΣ ΑΥΤΗ Η ΣΕΙΡΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΑΝΗΛΙΚΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΧΑΝΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΓΙΑ 1 Η 2 ΧΡΟΝΙΑ.
ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ !!!! ΟΛΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΘΑ ΤΟ ΛΥΣΟΥΝ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ? ΙΣΟΤΗΤΑ ΠΟΥΘΕΝΑ ΑΛΛΟΥ ΔΕΝ ΔΙΑΠΙΣΤΩΝΕΤΑΙ. ΑΣ ΑΝΑΦΕΡΘΕΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΠΩΣ ΓΙΑ ΟΤΙ ΣΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΙΣΧΥΕ ΔΕΝ ΤΟ ΑΠΑΙΤΗΣΑΝ ΑΥΤΕΣ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΤΟΥΣ ΤΟ ΧΟΡΗΓΗΣΕ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΤΙΣ ΒΓΑΛΕΙ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΜΕΤΑΠΟΛΕΜΙΚΑ . ΓΙΑΤΙ ΥΠΗΡΧΕ ΚΕΡΔΟΣ ΑΠ΄ΑΥΤΗ ΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ. ΜΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ ΕΙΣΉΛΘΑΝ ΣΤΗΝ ΣΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΤΟΥΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΑΝ ΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥΣ ΚΤΛ . ΕΝΤΑΞΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΙΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΑΝΩ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΡΟΣ ΤΑ ΚΑΤΩ . ΓΙΑΤΙ ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΜΗΝ ΕΞΙΣΩΘΟΥΝ ΤΑ ΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΣΤΑ 60 ΕΤΗ?.
ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΝΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΗΠΙΑ ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΑΤΗΡΟΥΝΤΑΙ ΤΟΣΟ ΑΚΡΑΙΕΣ ΑΔΙΚΙΕΣ.
ΕΠΙΣΗΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΚΑΜΜΙΑ ΙΣΟΤΗΤΑ ΣΤΟΥΣ ΜΙΣΘΟΥΣ Η ΣΤΙΣ ΣΥΝΤΑΞΕΙΣ ΜΕ ΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΧΩΡΕΣ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ ?
ΔΕΝ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΝΑ ΣΟΒΑΡΟ ΘΕΜΑ ?
ιωαννα
12/02/2010 11:12
λυπαμαι αλλα οι δημοσιοι υπαλληλοι ειναι αχαριστοι.δε τους φτανει που εχουν εναν στανταρ μισθο βρεξει χιονισει με διαφορων ειδων επιδοματα ενω εμεις στον ιδιωτικο τομεα ουτε επιδοματα εχουμε κ δουλευουμε παραπανω απο οσα πληρωνομαστε και το βασικο ξυπναμε καθε μερα με το αγχος αν θα παραμεινουμε στη δουλεια.μηπως να υποχωρησουν κ αυτοι λιγο?για να τους πληρωνει το κρατος στερουμαστε οι υπολοιποι ποσο μαλλον αν κανουν κ εθελουσια εξοδο.οι του ιδιωτικου τομεα τι φταιμε?ειμαστε παιδια αλλου θεου?τοσο κακο ειναι να κατσουν λιγα χρονια παραπανω?κ δυστυχως η πλειοψηφια που απαιτει ολοκληρη την πιτα ειναι σε γραφεια κ οχι στο δρομο η σε συνεργεια.αυτο δεν ειναι αδικο?κ επισης ειναι αρκετες κυριες 45 εως 55 ετων που δε γνωριζουν καν πως ανοιγει ενας ηλ. υπολογιστης!κ δεν κανουν καν τον κοπο να μαθουν για να διευκολυνουν την εξυπηρετηση των πολιτων.μηπως η αρνηση αποκτησης αυτου του προσοντος να αφαιρεσει κ κανενα ευρω απο το μισθο τους?αλλα να πλασαρουν τα παιδια τους για προωρη συνταξη το γνωριζουν καλα,να κανουν κατι για να γινουν πιο αποδοτικες ουτε να το σκεφτονται.λυπαμαι που μιλαω ετσι,ποσο μαλλον για το φυλο μου αλλα η κατασταση ειναι απογοητευτικη...
THEO
12/02/2010 10:28
ENA MONO ΑΝ ΥΠΟΘΕΣΟΥΜΕ ΠΩΣ ΜΕΙΩΣΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΤΗΣΕΙΣ ΑΕΡΟΣΚΑΦΩΝ ΑΠΟ ΜΙΑ ΕΩΣ ΔΥΟ ΠΟΥ ΟΥΤΩΣ Η ΑΛΛΙΩΣ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΣΕ ΕΞΟΜΟΙΩΤΗ ΚΑΙ ΤΟ ΧΕΙΜΩΝΑ ΙΣΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΝΟΗΜΑ ΤΟΤΕ ΜΟΝΟ ΕΞΑΣΦΑΛΙΖΟΝΤΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΕΚΑΤΟΜΥΡΙΑΚΙΑ....THINK THAT!ΑΠΛΟ?ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΒΟΥΝΟ...ΓΙΑΤΙ ΑΡΑΓΕ..?
giorgos
12/02/2010 09:24
Δέν έχουμε λεφτά ας φάμε Φρεγάτες. Ας αρχίσουμε να πιέζουμε για μείωση των αμυντικών δαπανών τουλάχιστον κατά 20% και τότε θα δούμε τι θα λένε οι ευρωπαίοι σύμμαχοι μας που το μόνο που δέν θέλουνε να κόψουμε είναι οι αγορές όπλων. Βέβαια τέτοιες σκέψεις δεν περνάνε κάν από τήν σοσια ληστρική κυβέρνηση.
giatros
12/02/2010 09:13
ΤΗΝ ΕΞΙΣΩΣΗ ΤΩΝ ΟΡΙΩΝ ΗΛΙΚΙΑΣ ΤΗ ΖΗΤΗΣΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΕΝΩΣΗ.ΤΗΝ ΕΞΙΣΩΣΗ ΤΩΝ ΜΙΣΘΩΝ???ΚΑΝΑ ΜΑΜΤΑΤΟ???ΚΑΜΙΑ ΖΗΤΗΣΗ???ΚΑΜΙΑ ΠΙΕΣΗ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΜΕΣΑ??ΚΑΜΙΑ ΟΔΗΓΙΑ ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΠΟΥ ΝΑ ΤΗΝ ΕΠΙΣΠΕΥΔΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΤΗΡΟΥΜΕ ΩΣ ΧΩΡΑ ΜΕΛΟΣ??ΤΙΠΟΤΑ???ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΑΜΠΑΚΕΡΑ ΤΙΠΟΤΑ??ΜΟΝΟ ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΧΡΟΝΙΑ??ΤΙ ΕΥΠΩΠΑΙΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ!
GEORGOS .L
12/02/2010 09:02
Ακούμε και διαβάζουμε καθημερινά ότι δεν θα θιγούν -σε οτι αφορά το Ασφαλιστικό-όσοι μέχρι το 2013 έχουν θεμελιωμένα και ώριμε συνταξιοδοτικά δικαιώματα. Δεν διευκρινίζεται καθόλου: α) Αν καλύπτει Κ Α Ι όλο το έτος 2013 δηλ. μέχρι 31.12.2013 η όχι , (στο σημερινό 12/02/2010 σχετικό άρθρο των "ΝΕΩΝ" στην παραπάνω στήλη αναφέρεται "ΈΩΣ ΚΑΙ ΤΟ 2013"). και β) Ποτέ δεν αναφέρθηκε ρητά από τους αρμόδιους ότι ΔΕΝ θίγεται το ασφαλιστικό καθεστώς για όσους πρωτοασφαλίστηκαν πριν το 1982, δηλ. αν ισχύει η όχι το καθεστώς της 35ετιας χωρίς όριο ηλικίας, ότι δηλ. ισχύει σήμερα γιαν τους προ του -82 ασφαλισμένους.

όλες οι τελευταίες ειδήσεις