Πάλι στο ράφι η βίζα

Οι επιστολές Παπανδρέου- Ερντογάν στη συνάντηση Κλίντον- Δρούτσα

ΡΕΠΟΡΤΑΖ: Αριστοτελία Πελώνη   | ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 03/02/2010 07:00 |
Θετική ήταν η ανταπόκριση της υπουργού Εξωτερικών των ΗΠΑ Χίλαρι Κλίντον, στη χθεσινή συνάντησή της με τον Έλληνα αναπληρωτή υπουργό Εξωτερικών Δημήτρη Δρούτσα, στην αναθέρμανση των ελληνοτουρκι- κών σχέσεων
 Πάλι στο ράφι η βίζα
Αναμείνατε στο ακουστικό σας... Αυτό είναι το μήνυμα που έδωσε χθες η ηγεσία του Στέιτ Ντιπάρτμεντ για το ζήτημα της κατάργησης της βίζας στον...
Γίνετε Συνδρομητής
N.Α.
27/02/2010 00:06
Οι περισσοτεροι μ____ιες λετε, αντι να ελπιζετε τωρα πια επιτελους να μας αφησουν να πηγαινουμε αμερικη χωρις βιζα λετε το αντιθετο η δεν σας ενδιαφερει. Ε βεβαια αμα βλεπουνε κι αυτα μετα οι αμερικανοι τι να πουν και εκεινοι. Το ξερετε οτι καποιο ανθρωποι δεν εχουν λεφτα και για visa? η τους ειναι πολυ δυσκολο να πανε αθηνα να την βγαλουν(για τους κατοικους που μενουν εκτος Αθηνων). Προσωπικα το θεωρώ απαράδεκτο πως οι ΗΠΑ ακόμα ζητούν από τους Έλληνες visa για επίσκεψη στη χώρα τους. Είμαστε στο ΝΑΤΟ από το 1952 (και καλά σύμμαχοι) και στην Ευρωπαική Ένωση από το 1981 και ακόμα μας ζητούν visa. Για να φανταστείτε δεν ζητάνε visa από Τσέχους, Σλοβάκους, Ούγγρους, Εσθονούς, Σλοβένιους, Λεττονούς και Λιθουανούς έθνη δηλαδή που ήταν στο Ανατολικό μπλοκ εώς και τις αρχές της δεκαετίας του 90 και σε μας ακόμα το αρνούνται. Αλλα βεβαια.. μολους αυτους τους μαλακες που χουμε εδω περα πως να μας την επιτρεψουν μετα εκεινοι. Τουλαζιστον σε ολους εσας που ειναι τοσο ηλιθιοι μη διαδιδετε την ηλιθιοτητα σας online αφηνοντας comments! Σας παιρνουν χαμπαρι και περισσοτεροι και επιπλεον μας κανετε και ολους ρεζιλι!
ΤΖΩΡΤΖΗΣ ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΣ
06/02/2010 13:12
ΦΙΛΕ ΝΙΚΟΛΑΙΔΗ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ. ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΧΟΥΜΕ ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ ΜΠΑΛΙΕΣ...
Νικος Νικολαιδης
05/02/2010 23:21
TZΩΡΤΖΗΣ ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΣ 5/2/2010 11:35 - Δεν εχεις αδικο φιλε αλλα δεν ειναι αυτος ο λογος μοναχα. Ο Ελληνας που καταλαβαινει οτι εχουμε προβλημα ιματζ στην Αμερικη, πουλα την καταγωγη του για να πετυχει οικονομικα κι οταν το κανει σπανια γυριζει τα λαφυρα στον Ελληνισμο. Γινεται Αμερικανακι λεγοντας οτι ειναι Ιταλος ''η Ιουδαιος ! Δεν ειναι κακο να μιλας τα Αγγλικα στην Αμερικη οπως και το να μιλας την τοπικη γλωσσα στη χωρα που σε φιλοξενει, οποια χωρα κι αν ειναι αυτη. Το προβλημα ειναι οτι δε στεκομαστε ΩΣ ΕΛΛΗΝΕΣ στους Αμερικανους κι ας μιλαμε Αγγλικα. Ενω πολλοι ΕλληνοΑμερικανοι μιλουν επιτηδες Αγγλικα σε Ελληνες στην Ελλαδα απο κομπλεξ ανωτεροτητας ( επειδη ταχα ας πουμε η Αμερικη εχει πιο καλα φριγουε''ι''ς ''η τοστερς δε ξερω γιατι ). Δεν ειναι η γλωσσα το προβλημα τελικα. Το προβλημα ειναι οτι δεν εχουμε καποιο οραμα τι να ΚΑΝΟΥΜΕ με την Ελληνικη γλωσσα και επισης επειδη ποτε δεν εγκαθυδρισαμε κουλτουρα του βιβλιου, δε μπορεσαμε ποτε να εγκαθυδρισουμε πεντε δεκα κοινους κωδικες επικοινωνιας και να συγχρονιστουμε διανοητικα ως αποτελεσμα. Και γι αυτο φταιει η Ακαδημια μας και το τριτοκοσμικο της επιπεδο. Και στην Αμερικη και στην Ελλαδα. Στη μεν Ελλαδα λογω της κομματικοποιησης της στη δε Αμερικη λογω του θεοκρατικου reification της δια του Αρχιεπισκοπικου μοντελου το οποιο με τη σειρα του εφαρμοστηκε λογω του δημογραφικου της μεταναστευσης μας απο την Ελληνικη επαρχια προς Αμερικη. Και στην Ελλαδα που ολοι οι Ελληνες μιλουν την γλωσσα το βλεπεις δεν υπαρχει διανοητικος συγχρονισμος και μια υπερκομματικη συλληψη προοδευτικοτητας. Η ελλειψη συνειδησης να μιλα Ελληνικα ο Ελληνο-Αμερικανος προκυπτει απο κει. Σ ευχαριστω για το σχολιο σου.
Νικος Νικολαιδης
05/02/2010 20:06
αεα..ο θειος απ''''το Αμέρικα 5/2/2010 19:00 -Εσυ να συνελθεις Θιτσε και να δεις γιατι δε μονοιαζουμε και γιατι ειμαστε ετσι σημερα στη Διασπορα. Το σκεπτικο σου ειναι απαραδεκτο. Η Διασπορα στην Αμερικη ειναι εντελως παθητικη κι αυτες τις δικαιολογιες που δινεις περι διχονοιας πρεπει να σταματησουμε να τις εχουμε σαν καραμελα να δικαιολογουμε την παθητικοτητα μας. Αυτα που ειπαν για την Αμερικη πολλοι Ελληνες απο Ελλαδα εδω ειναι λαθος. Το συμπερασμα τους ομως δεν ειναι τοσο, λυπαμαι που το λεω. Αν εχουμε προβλημα νοοτροπιας ας το διορθωσουμε. Αλλα να κανουμε και κατι. Οχι μονο λογια Θιτσε.
αεα..ο θειος απ''το Αμέρικα
05/02/2010 19:00
Προς κ Ν. Νικολαίδη κι υπολοίπους. Νικόλα συνελθε! Με αγωνιωδης κραυγες δεν γινεται τιποτα. Εκλεισα τα 31 χρονια σ''αυτη τη χωρα και χθες το τι δεν ακουσα για μενα και τους υπολοιπους λιποταχτες(!) οπως καποιος μας ονομασε εδω μεσα δεν καταπινεται ευκολα...μαλλον καθόλου! Δεν ειμαι θυμωμενος. Αηδιασμένος μπορεις να πεις, πικραμένος ημουν οπως παντα. Λες και δεν ηξερα, δεν ξερουμε ολοι απο που κρατα ο αντιαμερικανισμος στην Πατριδα μας κι οτι καιγονται και τα χλωρα μαζι με τα ξερα.Λοιπον ο,τι κανει ο καθενας ας το κανει απο μονος του μια κι η μοιρα μας το εχει να μη μονοιαζουμε ποτε. Απορω αν δω ποτέ το τελος του αναμεταξύ μας εμφυλιου πολεμου....Οχι αγωνιωδης κραυγες ωρε! Κι απο τις δυο πλευρες! Μας αρρωστησατε κι οι μεν κι οι δε κι εχουμε πολλή δουλειά μπροστα μας.
TZΩΡΤΖΗΣ ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΣ
05/02/2010 11:35
ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΣΕ ΚΑΝΟΥΝ ΝΑ ΝΤΡΕΠΕΣΑΙ ΝΑ ΜΙΛΑΣ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΣΟΥ. ΣΕ ΙΣΟΠΕΔΩΝΟΥΝ ΣΤΗ ΒΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΓΛΟΣΑΞΟΝΙΚΟΥ ΠΡΟΤΥΠΟΥ. ΕΤΣΙ ΕΞΗΓΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΠΟΛΛΟΙ ΕΛΛΗΝΟΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ ΔΕΝ ΜΑΘΑΙΝΟΥΝ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ.
Νικος Νικολαιδης
05/02/2010 10:27
Δημοσθενη Μπογδης 5/2/2010 08:39. Ουτε εσυ γνωριζεις τι εχω προσφερει, Αυτα που αναφερω για τους καθηγητες και τους Ολυμπιακους δεν ειναι για να το παιξω καποιος αλλα να δειξω τη γυμνια μας. θα πρεπε να ημουνα εντελως ηλιθιος να εκφραζομαι ετσι διχως καποιο σοβαρο λογο. Γνωριζω πολυ καλα τι συμβαινει στην περιοχη που ζω αφου συναναστραφηκα και συναναστρεφομαι με δεκαδες διανοουμενους που ζουν στην περιοχη απο το 60, οχι μονο στο Μπερκλει, αλλα και στο Οκλαντ, το Μαριν κα. Ο πρωτος διευθυντης του Κεντρου Ελληνικων Σπουδων στο ΣΦ ο ΘΜ ειναι καλος μου φιλος πολλα χρονια τωρα, ενω εχω κανει απειρες δημοσιες σχεσεις για τον Ελληνισμο εδωπερα απ το απολυτο υστερημα μου κι οταν ολοι κοιτουσαν τον εαυτουλη τους και πως να τη σκαπουλαρουν ''η να κανουνε freeload το αιμα μου. Αυτα δε τα λεω εγω, τα λενε οι καθηγητες οι ιδιοι. Προσφατα καθηγητρια απο το Μπερκλει ( να μη λεμε ονοματα ετσι ) ειπε " ολοι φοβουνται, κρυβονται...τι περιμενεις ". Αυτη την εκφραση την εχω ακουσει εκατονταδες φορες, πολλες μαλιστα απο τους καθηγητες τους ιδιους. Δε θελω να αρχισω να λεω ονοματα, ειναι εκατονταδες στην κυριολεξια. Τα συζηταμε συχνα με τον Γιαννουκακη. Οι καθηγητες στην Αμερικη ειναι ο λογος που μας λειπει μια παρουσια στα μηντια. Μονο για τα πανηγυρια ειναι. Οποτε γινεται καποιο φεστιβαλ, καποιο happening, καποια περιοδεια-επισκεψη πολιτικου ειναι πρωτοι-πρωτοι. Οταν τους ζητας να βοηθησουνε λιγακι επικοινωνιακα στα μηντια τρεχουνε σαν τα ποντικια. Γιατι ο Μικης εβριζε την Ακαδημια μας πριν λιγους μηνες στο ζητημα των Σκοπιων ;; Οι καθηγητες μας μισουν το διαβασμα περαν της ειδικοτητας τους. Το μονο βιβλιο που τους νοιαζει ειναι το δικο τους ! το οποιο προσπαθουν να στο πασαρουν δια της βιας κι απο πανω. Παν απ ολα, μου λες τι εγινε πριν 25 χρονια και γω σου λεω τι γινεται σημερα. Αυτα που ανεφερα για τους Ολυμπιακους γινανε, δεν ειναι λογια του αερα. Χασαμε $13 δισ μεγαλο τμημα αυτου απο την παθητικοτητα της διασπορας μας στην Αμερικη. Δε τα λεω για φιγουρα. Αυτα που γραφω εδω δεν ειναι σκεψεις, ειναι απλα η πραγματικοτητα και δε θα φοβηθω να την πω κι ας με πουν ολοι αλλαζωνα. Δε με ενδιαφερει καθολου. ειδες πως απαντησα στον αλλο φιλο πιο κατω. Οσο για το ποιος ειμαι θα σου πω μοναχα για την οικογενεια μου οτι εχει αξιοπρεπεστατη ιστορια στην Ελλαδα, στις πιο ενδοξες σελιδες της ιστοριας μας. Εχω πολλες σχεσεις με Ελλαδα απ ΟΛΑ τα κομματα, τη δημοσιογραφια, την Ακαδημια και πολλους δασκαλους, Ο πατερας μου μετα την κατοχη στην Αθηνα, την Αντισταση, εγινε καθηγητης Αρχιτεκτονικης στο Μιαμι της Φλοριντα την δεκαετια του 50ς. Μιλω εξω απο τα δοντια γιατι εχω βαρεθει την παθητικοτητα του λαου μας. Την κουβεντουλα. Την τριτοκοσμικοτητα του κομματισμου. Την μικροπρεπεια, τον ευκολο ωφελιμισμο. Λεω τι κανω για να εκθεσω την πλειοψηφια των κατα τα αλλα προοδευτικων συμπατριωτων μου που κρυβονται πισω απο το δαχτυλο τους ολη την ωρα. ΟΛΟΙ ΤΟ ΞΕΡΟΥΝ ! Επειδη διενειμα στατιστικα για την εκπαιδευση τον τελευταιο μηνα ειχα την ευκαιρια να μιλησω προσωπικα με εκατονταδες διευθυντες Ελληνικων σχολειων ( η ιστοσελιδα του Υ Παιδειας δεν εχει ε-επαφες για τα αμερικανικα σχολεια ) , υπευθυνων της Πρεσβειας, ΕΑ Οργανισμων, Εκκλησιας, προξενειων, φροντιστηριων στην Ελλαδα, και ιστοσελιδων για την εκπαιδευση. Ενα 90% αυτων που μιλησα μαζι τους συμφωνησαν 100% με τις θεσεις μου. ΑΧΕΠΑ, μεχρι και το ΣΑΕ, μεχρι και Ιατρικοι και δικηγορικοι συλλογοι Ελληνων, σε Νεα Υορκη και Ιλινοις Συλλογοι ελληνων φοιτητων του Μιτσιγκαν, ολοι συμφωνησαν μαζι μου. Ας μη ξεχναμε οτι το Μπερκλει εχει καταντησει σκια του παλιου καλου του - προοδευτικου - εαυτου ( που ηταν το Μπερκλει το 2003 στα συλλαλητηρια ;;;;; ). Πολλα εχουν αλλαξει. Ανεφερα στο πρωτο μου ποστ ποια τα προβληματα μας. Ας βγει καποιος να πει οτι δεν ειναι ετσι. Κι αν υπαρχει καποιος που εχει ασχοληθει περισσοτερο με επικοινωνιακο ακτιβισμο ας βγει να μας το πει, θα χαρω να τον γνωρισω. Δωστε μου ενα ονομα οπως του δικαστη απο την Νεα Υορκη, του Σπυροπουλου. Εκει ποναμε. Απο πανηγυρια καλα παμε. Δε κανω συναγωνισμο με κανεναν. Εκθετω ενα τεραστιο προβλημα με μια κραυγη αγωνιας.
Νικος Νικολαιδης
05/02/2010 08:59
Maria M 5/2/2010 01:19 Μαρια δεν ειπα να τα Μιλας. Ειπα να τα Γραφεις. "Το πιασες" ειναι Ελληνικοτατη εκφραση. Δε το πιασες ομως. Ρεγκαρντς, ΝΝ
Δημοσθενη Μπογδης
05/02/2010 08:39
@ Νικος Νικολαιδης 4/2/2010 22:41 Εκτιθεσαι φιλε , χωρις να λες και κατι το ουσιοδες ..φυλα και μια στερνη για το τι ξερω , η το ποσο με ξερουν στην περιοχη σου . Μη λες μεγαλα λογια και δεξου την προσπαθεια που γινεται στην Ελλαδα για αλλαγη και προοδο . Πριν απο σενα εχουν γινει πολλες και καλες προσπαθειες και για τα Εθνικα και για τα πολιτιστικα Ελληνικα θεματα ... απλως δεν φωναζουν οσοι τα εκαναν . Οι ακαδημαικοι Ελληνες της Αμερικης ειναι μεγαλο κεφαλαιο για την Ελλαδα μας . Θα τους βρουμε μπροστα μας και για καλο ! Δεν θελω να ξερω απο που κρατα η σκουφια σου η οτιδηποτε αλλο προσωπικο σου . Τα γραφομενα ενος εκαστου απο μας ειναι και η ταυτοτητα μας . Οι Ελληνες της περιοχης σου , ειναι καλοι Προοδευτικοι Ελληνες , τους χρειαζεται η Γενετειρα τους ...οπως χρειαζεται και σενα , με προσγειωμενα μυαλα ομως ...... Το εμαθα να μαστορευω και γ*****ω τον μαστορα μου δεν ειναι προς μιμηση.. Ειναι μαλλον να το αποφευγουμε . ... κε. Νικολαιδη
andreas s
05/02/2010 06:59
προς Γιωργο απο San Diego. Προφανως τα στερεοτυπα που εχεις στο μυαλο σου σε εχουν επηρρεασει. Σε καμια περιπτωση δε μου αρεσει το χαος της Ελλαδας, γι''αυτο και σηκωθηκα να φυγω εδω και 10 χρονια, οποτε μπορω να κρινω καλυτερα απο το μεσο φραπεδομαγκα, οπως αναφερθηκε... Δε μου αρεσουν πολλα, αλλα την πατριδα μου την αγαπω ακομα, την υπηρετησα (αληθεια, εσυ τι εκανες;) και σκοπευω να γυρισω οταν εχω το σθενος και την οικονομικη βαση να τη βοηθησω. Δικαιωμα της αμερικανικης κυβερνησης να ζητα της παναγιας τα ματια για να επισκευτεις, αλλα μη μας βαζεις ρε φιλε να αλλαζουμε τα διαβατηρια μας και μετα λες sorry! Μας δουλευουν στα μουτρα.. Τα ''ουστ'' που χρησιμοποιεις (κατα τ''αλλα εγω ειμαι θρασυτατος) τα ελεγε ο προπαππους μου στα γελαδια που εβοσκε στο Texas, οπου βρεθηκε πριν το 1900. Χαιρομαι που δεν εμεινε εκει, γιατι θα κατεληγα με τα δικα σου μυαλα... Και η βοηθεια με το αζημιωτο (βεβαιως βεβαιως) δεν ειναι βοηθεια, αλλα εμπορικη συναλλαγη και νταβατζηλικι.. Αλλα εννοια σας και οι Κινεζοι ερχονται...
αεα...ο θειος απ''το Αμέρικα
05/02/2010 06:11
Το γυμναστηρειο κι η οδηγηση γρηγορα βοηθησαν να ξεπερασθει ο θυμος του θειου, αλλα η αηδια κι η πικρα περισσεψαν οταν γυριζοντας ξαναδιαβασε τα γραφομενα εδω μεσα. Ο θειος προτιμα να μη μιλησει για τωρα...να μη γραψει σημερα...ουτε αυριο....οταν καποιος ξερει οτι με μια γραφή δεν προκειται ν''αλλαξει κατι με μιάς, καλύτερα ειναι να σωπαίνει. Κι αυτό ο θειος απ''το Αμερικα μελλει να κανει.Θα ''ρθει καιρός ομως που κι εσεις ωρε γηγενεις κι εσεις μωρε απο τουτη ''δω την οχθη να τ'' ακούσετε για τα καλά. Και τοτε μονο οι λιγοι (δυστυχως ειναι και θα παραμεινουν λιγοι οι σωστοι) θα ειναι που θα ευφρανθει η καρδια τους διαβαζοντας τις αλήθειες ολες,γιατι ολοι οι αλλοι θα κρυφτειτε ωρε σαν τους αρουραιους, α! και τις χελωνες που μπαζουν μεσα το κεφαλι τους στην πρωτη σκια..ω! δεν σας αρεσε το... αρουραιους κι οι χελωνες...ε! τοτε σαν σκυλακια με τη ουρα στα σκελια. Ο θειος ευχεται ολοι οι Ελληνες, Εδω κι Εκει να''ναι καλα και με υγεια...αυτό τουλάχιστον ολοι μας το δικαιούμαστε.
Prof. Mofesto
05/02/2010 05:41
Προς παρατηρητής 5/2/2010 03:04
Σωστά. Μονο που δεν ευθύνεται η συμπεριφορά των ΗΠΑ για την υποβάθμιση της Ελλάδας. Δυστυχώς, η εικόνα αυτή που ανέφερα πριν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα, για την οποια δεν ευθύνεται κανένας ξένος.
Kostas Katsoulis
05/02/2010 04:39
Euxariston pou araiothike h eirwneia kai o xlebasmos polwn edo mesa enantiwn twn Ellhnwn ths ksenitias. Omws mas katebasane apo ton gaidaro akoma gia ta dika mas Greeklish eno ekeinoi mas ta psalane epikaloumenoi.... Hot Dogs kai Red Necks Den peiraze giati opws lleei enas Kyprios poihths:
Eimaste nkeinoi mpoumaston
kai meis n kai n ta paidia mas.
O idios ein o sporos.
Oson ki an poliniskousin
tais plhkses nta kaka mas
E mas lioun nkian maxounte
me bolin nkai xrisafi.
An eilasen nto fysikon
eukola tou plasmatou, nkai
o plasths the'' na trepeton
gia toun ta ergatan tou.
dd
05/02/2010 03:48
telika oloi edw se auto to Blog einai ellines tou exwterikou? apisteuto..
KATOIKOS SAN DIEGO U.S.A
05/02/2010 03:36
MBRABO STON K. KOSTA M.

KALA TO LENE MERIKI APO TA BLOG OTI OI ELLINES TOU GREECE TA EXOUN OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOLLA TA ALLA KE TOUS ELIPSE MONO I VISA POU EISTE RE FRAPEDODENEKES EXETE TOSA POLLA LEUTA POU DEN EXETE NA TA XODEPSETE KE THELETE KE VISA U.S.A AFOU OI PIO POLLI APO ESAS EISTE TOU KAFENIOU TIS MAMAS KE TOU MBAMBA PEDIA POU THA PATE MONAXOULIA SAS STIN AMERIKI DEN BLEPETE STA NEWS OI SE ALLA BLOG OTI TA PEDIA DEN BGENOUN ME 600 EURO TO MINA KE MENOUN ME TIN MAMA KE TO MBAMBA OPOS O LOUSTROS APOPANO SE ENA BLOG POU LEI OTI DEN MBORO NA ZISO ME 600 EURO TO MINA GIA KITAKTETO BLAXOATHINEOI POPU AMA DEN EITAN O MBAMBAS KE OI MAMA DEN EISTE IKANOI GIA TIPOTA OUTE ZITIANOI DEN KANOUTE OUST


FILIKA APO U.S.A
Jimbo Jr
05/02/2010 03:12
H VISA HTAN GIA NA KATARGE8EI POLLA XRONIA PRIN, ALLA OLOI OI RWSOI MAFIOZOI STH NEW YORKH HTAN EKEI ME ELLHNIKA DIABATHRIA.
KAPOIOI APO TO TOTE PROSWPIKO THS PRESBEIAS TA KONOMHSAN XONTRA.
FYSIKA KAI KANENAS DEN PHGE POTE FYLAKH - GIA THN ELLADA MILAME TWRA.
παρατηρητής
05/02/2010 03:04
@prof.Mofesto
Πολύ σωστά, και όπως λέει ο Coloradoan επίσης σωστά, ούτε οι Έλληνες ενδιαφέρονται να πάνε στην Αμερική ούτε οι Αμερικανοί να έρθουν Έλληνες. Οπότε γιατί όλη αυτή η άχρηστη διαδικασία. Αλλά πολύ σωστά λες και συ δεν είναι θέμα αν μπορούμε να πάμε ή όχι αλλά ότι υποβαθμίζεται η χώρα μας με την συμπεριφορά αυτή των ΗΠΑ. Αυτό είναι αλήθεια. Αλλά υποβαθμϊζεται περισσοτερο με το να το κάνουμε θέμα και να δίνουμε την εντύπωση ότι παρακαλάμε γιά μιά πρακτικά άχρηστη διαδικασία. Ας το αποσιωπήσουμε.
@Θεοδώρα. Διόρθωση WASP = White Anglosaxon Protestant και όχι Western Anglosaxon Protestant.
@Κώστας Μ.
Δεν έχουν μόνο η Έλληνες μαθητές προβλήματα στο reading comprehention. Ξαναδιάβασε τι γράφουν. Η Θεοδώρα δεν αναφέρθηκε καθόλου στο θέμα της εξωτερικής πολιτικής. Δεν έχει αντιαμερικανισμό γιατί λέει και πολύ καλά λόγια γιά τους Αμερικάνους αν προσέξεις, αλλα έχει μεγάλη ταξική προκατάληψη αν κατάλαβες, και χωρίζει τους Αμερικανούς σε "μεγαλοαστούς" και "νεοϋρκέζους" (που είναι ?ι "καλοί") και τους άλλους στο midwest που είναι οι "κακοί".Eπαναλαμβάνει ό,τι της έχουν πει νεοϋρκέζοι , δεν το κατάλαβες; Και ακούγεται σαν arogant liberal σαν πολλούς απ'' αυτούς.
O Picos δεν αναφέρεται στην εξωτερική πολιτική αυτή καθ''εαυτή αλλά στο θέμα της βίζας που κατάντησε μείζον θέμα εξωτερικής πολιτκής. Κατόπιν κατηγορεί τους ελληνοαμερικανούς ως χαμηλού πνευματικού και ταξικού επιπέδου, αλλά αυτό είναι μιά γενίκευση που δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα.
Φιλιππινεζος Παρατηρητης
05/02/2010 02:01
@ Μπόγδης ή Τρεχαγυρευόπουλος 4-2-2010/18:43 Ο ανιστόρητος Ιστορικός επειδή αυτά που αναφέρει δεν διαψεύδονται , παρά μόνο μεψευδολογίες ,είναι συν τοις άλλοις και διαπιστώσας προσωπικώς τι περιείχαν τα περιβόητα δέματα της βοήθειας των Ελληνοαμερικανών που έστειλαν στον πεινασμένο και ταλαιπωρημένο ελληνικό λαό από τον Β’Π’ πόλεμο, την Κατοχή , το Κίνημα του 1944, και τον εν συνεχεία Συμμοριτοπόλεμο. Δεν επιθυμούσα να αναφρθώ σ’αυτό , αλλά το αξίωμα είναι ότι : "Στο σπίτι του κρεμασμένου δεν μιλάνε για σκοινί". Ούτω : α} Αυτά τα δέματα περιείχαν όλα τα αποφόρια τους , και κάτι γελοίες παρδαλές γραβάτες , λες και ο πεινασμένος ελληνικός λαός θα πήγαινε στου Κουτρούλη το Γάμο. β} Ο λαοπρόβλητος Ελληνοαμερικανός Ανδρέας Παπανδρέου ορκίστηκε να πολεμήσει εναντίον της Ελλάδας ή όχι , προκειμένου να πάρει την αμερικανική υπηκοότητα ; γ} Ο νυν πρωθυπουργός κατάγεται από μιγάδα Ελληνα και Αμερικανίδα μητέρα ή όχι ; δ} Γεννήθηκε στην Αμερική ή όχι ; ε} Μεγάλωσε και έλαβε Αμερικανική Παιδεία και Αμερικανική Εθνική συνείδηση ή όχι ; στ} Εχει στο σπίτι του σε εμφανές σημείο την αμερικανική σημαία ή όχι ; 5-2-2010 Φ.Π.
Φιλιππινεζος Παρατηρητης
05/02/2010 01:41
@ Παναγιώτης Βενιέρης 4-2-2010 Σωστό, αλλά θα συμπληρώσω και εγώ με τη σειρά μου, ότι και ο τότε Ελληνας πρωθυπουργός Ανδρέας Παπανδρέου , αρνήθηκε να καταδικάσει την ειδεχθή αυτή μαζική δολοφονία αθώων. Μάλιστα φημολογήθηκε τότε ότι αυτή η απαράδεκτη πράξη ,είχε σαν σκοπό τη δολοφονία ενός αυτομολήσαντος στις ΗΠΑ, πράκτορα της K.G.B., που ήταν ένας εκ των επιβατών της μοιραίας αυτής πτήσης του Νοτιοκορεατικού JUMBO . 4-2-2010 Φ.Π.
Maria M
05/02/2010 01:19
@ Nikolaidis

ESY EISE 17 KAI EGO 48 KAI EIME H MONH POU MILAH ELLINIKA STHN OIKOGENEIA MOU.
ALLA EXO KALITEROUS TROPOUS APO ESENA (TOEPIASES)
TI GLOSA EINE AYTH? ELLINIKH?

Regards

Maria M Canada
Νικος Νικολαιδης
05/02/2010 00:05
@ Mr. Nikolaidis. PERISH ME EIPES NOT A PATRIOT GIATI GRAFO AGLIKA. TORA LES OLLA TA GREEK FESTIVAL EINE FTIAGMENA APO XWRIATES POU DEN MILOUN AGLIKA? MAKE UP YOUR MIND. Maria M Canada Μαρια, Οταν καποιος ζει στην Αμερικη καλα θα κανει να μαθει τα Αγγλικα και να τα μιλαει. Οι λογοι πασιφανεις να μην αναπτυχθω. Τωρα οταν ενας Ελληνας ζει στην Αμερικη μπορει και διαβαζει τα Ελληνικα και τα Αγγλικα του δεν ειναι η πρωτη του γλωσσα, γιατι να μη γραφει στα Ελληνικα ;; Ζω εδω και 17 χρονια στην Αμερικη, προσπαθω ομως παντα να γραφω στην αποκλειστικη γλωσσα γραφης των αρθρων της εφημεριδας απο σεβασμο και στην εφημεριδα και στον Ελληνισμο στην Ελλαδα. Γιατι ενας Ελληνας απ την Ελλαδα που γραφει Ελληνικα και δε ξερει καλα ας πουμε Αγγλικα να μη μπορει να διαβασει αυτα που γραφεις ; Το πιασες ;
Prof. Mofesto
04/02/2010 23:42
Το ζήτημα δεν είναι αν μπορείτε να πάτε και αλλου για να ξοδέψετε το διακοποδάνειο, να φάτε και να πιείτε και να δείτε γκόμενες. Το ζήτημα δεν είναι αν η Αμερική έχει ωραία μέρη και αξιοθέατα (που έχει πολλά-αλλα δεν είναι αυτό το ζήτημα αν θυμάστε) και αν αξίζει να πας για shopping στο 5th Avenue όπως η Carrie Bradshaw. Το ζήτημα είναι ότι οι Έλληνες χρειάζονται visa για να πάνε στην Αμερική όταν οι πολίτες των περισσοτερων χωρων-μελών της ΕΕ δεν χρειάζονται. Τελικά, ίσως να μη το παίρνατε τόσο ελαφριά μερικοί αν συνειδητοποιούσατε τι σημαίνει αυτό και πως σχετίζεται με την -δικαιολογημένη- εικόνα της Ελλάδας στο εξωτερικό.
Νικος Νικολαιδης
04/02/2010 22:51
am pws 4/2/2010 15:51 Κοιταξε τα κοκκινα γραμματα. Αυτα κοιτουσαν και οι δυο κυβερνησεις πριν και μετα τον Μαρτιο του 2004. Ο οργανισμος του Χουλιαρα δημιουργηθηκε μολις ενα μηνα πριν τους αγωνες. Εγω προετοιμαστηκα 7 χρονια για να κανω επικοινωνιακο ακτιβισμο την περιοδο 2002-05. Καλα θα κανεις να μη χλευαζεις καποιον για τον οποιο δε ξερεις τιποτα και μαλιστα οταν το κανεις ανωνυμα ενω ο αλλος σου δινει το ονομα του. http://www.stadia.gr/forum/viewtopic.php?t=155
Νικος Νικολαιδης
04/02/2010 22:41
Κε Μπογδη, πρεπει μου φαινεται να τα ξαναπουμε ακομη μια φορα γιατι δεν εχετε ιδεα για την Αμερικη και μιλατε οπως μιλαει ενας τουριστας ! Καταρχας, αυτα που εγραψα, τα εγραψα ως απαντηση σ αυτους που μιλουσανε στερεοτυπικα για την ΕλληνοΑμερικη. Εδωσα νουμερα, μιλησα για συγκεκριμενες πρωτοβουλιες, εδωσα συγκεκριμενα ονοματα ανεφερα το ζητημα του επικοινωνιακου ακτιβισμου, και της κοινωνιακης υποστασης της Ελληνο-Αμερικανικης διασπορας ( το αρχιεπισκοπικο μοντελο ) για να δωσω καποια σημεια αναφορας να καταλαβουμε τον βιο και την πολιτεια της. Μπορει τα φεστιβαλ να προσφερουν θεαμα σε ας πουμε 300 μη-Ελληνες Αμερικανους ( μελλοντικους τουριστες στην Ελλαδα ; ) μια φορα το χρονο, αλλα ενα απλο αρνητικο αρ8ρο που παει αναπαντητο σε μια μεσαιας κυκλοφοριας Αμερικανικη εφημεριδα επηρεαζει την ιδεα που εχει για την Ελλαδα στη συνειδηση εκατονταδων χιλιαδων Αμερικανων. Και τα αρ8ρα δεν ειναι μονο ενα,μια φορα το χρονο αλλα δεκαδες και πολλες φορες επαναλαμβανομενα... Ποιο ειναι πιο σημαντικο ; ( Ειμαι σιγουρος θα μου πειτε και τα δυο ). Αυτα που λετε για το Μπερκλευ ειναι μη-επιχειρημα. Παραδειγμα ειναι. Φυσικα και ξερω τον Μιλλερ. Ειναι ο Αμερικανος καθηγητης που πηγαιναν οι Ελληνες καθηγητες και του αντεγραφαν στοιχεια απο το γραμμα του για τα Σκοπια ( που ειναι το καλυτερο στο ζητημα...) ! Το ειδα με τα ιδια μου τα ματια γιατι λαβαινω συχνα επικοινωνιες απο το εσωτερικο τους φορουμ ! Ετσι ξερω για τους ΕλληνοΑμερικανους καθηγητες αφηστε που οι ιδιοι μου τα παραδεχονται ! Δε θελω να πω ονοματα και να θιξω καποιον προσωπικα αλλα μπορω να δωσω ονομα ενος φιλου μου καθηγητη φανταστικου ανθρωπου του Νικου του Γιαννουκακη με τον οποιο μιλω σε καθημερινη βαση για ζητηματα της Ελλαδος εδω και παμπολλα χρονια που ηταν μελος σε ολους τους οργανισμους και δραστηριο μελος στο φορουμ των καθηγητων και κανοντας μια εκστρατεια να τους δραστηριοποιησει στα μηντια προσφατως ( οι δικες του προσβασεις ηταν σε χιλιαδες καθηγητες οχι μονο απο Αμερικη ) και μονο τρεις προθημοποιηθηκαν να βοηθησουν στα μηντια ! Σαν αυτη την περιπτωση υπαρχουν δεκαδες παραδειγματα, εκατονταδες παραπονα απο δεκαδες κοσμο και απο ορισμενους απο τους ιδιους τους οργανισμους. Μολις προχτες μιλουσα με τον αντιπροεδρο του Αχεπα και συμφωνησαμε πανω σε αυτο το θεμα 100% που επαναλαμβανω για μια ακομη φορα δεν ειναι μονο δικια μου διαπιστωση αλλα ολων οσων ασχολουνται με τη διασπορα. Αυτο τι δειχνει ; Οι καθηγητες απεχουν. Ποιον Μιλλερ Κε Μπογδη που μου τον κοπανατε συνεχεια επειδη κανατε ενα ταξιδι μια φορα και κατι τρεχει ; Ζω στην Αμερικη 17 χρονια. Και ειμαι φοβερα δραστηριος σε ζητηματα που αφορουν την Ελλαδα σε καθημερινη βαση. Τι μου λετε ; Οσο για το αν παινευομαι για αυτα που εκανα στους Ολυμπιακους σιγουρα δεν ειμαι τοσο ηλιθιος να μιλω για τον εαυτο μου ετσι οπως μιλαω εαν δε πιστευα οτι υπαρχουν ανθρωποι σαν και σας που λενε ανοιχτα και ελευθερα ψεμματα αρκει να πουνε κατι επειδη και μονο πιστευουν οτι η Ελληνικη αναπνοη τους ειναι πιο ιερη απ αυτη ενος Ελληνα της Αμερικης που γεννηθηκε Βρετανος, υπηρετησε στην αεροπορια την Ελληνικη και πληρωνει φορους στην Ελλαδα. Κλασσικο παραδειγμα οταν ειπατε δεν υπηρχε κανενα προβλημα στην ιστοσελιδα των Ολυμπιακων αγωνων με αποτελεσμα να σας απαντησω με e-mail του κεντρου επιχειρησεων του Αθηνα04 απο τις 30 Δεκ 2003 που με ευχαριστουσε για τον ακτιβισμο μου και τις διαφορες διορθωσεις που του εκανα. Και επειδη πολλοι απο μας χλευαζουν και κανουν κουβεντουλα αλλα ποσοι πραγματικα προσπαθουν και τελικα προσφερουν κατι στην πραξη σας λεω Κε Μπογδη : Ιδου η Ροδος ιδου και το πηδημα. Ολα τα υπολοιπα ειναι μιζερη κουβεντουλα η οποια πηγαζει απο το γεγονος οτι εκανα σκληρη κριτικη στην Ελληνικη κοινωνια ( οχι ομως κομματικου χαρακτηρα αφου δε μου πεφτει λογος, ζω στην Αμερικη) την εποχη που βγηκε ο Παπανδρεου πρωθυπουργος και σεις το πειρατε οτι του εκανα επιθεση. Τα λογια περιττευουν...
Θοικος
04/02/2010 22:27
Και γιατι παρακαλω,να επιτρεψουν οι Αμερικανοι,να περνανε χωρις βιζα οι φεροντες,οταν ξερουν πολυ καλα,οτι ειμαστε σκορποχωρι,και μπορει ανετα να εξασφαλισει καποιος μια,πετσινη;Το συμφερον τους κοιτανε,και καλα κανουν.
Ευρωπαίος Αστός
04/02/2010 21:38
Πρόκειται για ένα μέρος γενικής υπεροχής σε όλους του τομείς το οποίο θέλουμε να γνωρίσουμε από κοντά για να εμπνευστούμε και εμείς από αυτή την ικανότητα να δρα κανείς με βάση τον ενθουσιασμό και συναίσθημα και μόνον χωρίς άλλα προαπαιτούμενα. Όπως είναι έκδηλο ειδικότερα στο τομέα της εξωτερικής πολιτικής όπου οι Αμερικάνοι διαπρέπουν. Αλλιώς πως εξηγείται ότι ο πρωθυπουργός μας Geoffrey αγνόησε το ανθρώπινο δυναμικό των χωρών της Ευρωπαϊκής Ένωσης με παληά και αποδειγμένη πείρα όπως η Αγγλία, η Γαλλία και γέμισε το Υπουργείο Εξωτερικών όταν ήταν Υπουργός Εξωτερικών με αμερικάνους συμβούλους σε σημείο που στους διαδρόμους του Υπουργείου άκουγες μόνον αγγλικά;

Δηλαδή δεν μας αφήνουν να επισκεφτούμε την πατρίδα του πρωθυπουργού μας του Geoffrey να δούμε που μεγάλωσε και σε ποιό πολιτισμό ανδρώθηκε;; Τότε τι τον ψηφίσαμε;
Δημοσθενης Μπογδης
04/02/2010 21:33
@ΖΑΜ 4/2/2010 19:48 Α-Μ-Η-Ν !
COSTAS APO EKSWTERIKO
04/02/2010 21:27
SAS PEIRAZEI POU TOSO H AMERIKH OSO KAI OPOIODHPOTE ALLO POLITISMENO ETHNOS POU SEBETAI TON EAYTO TOU, DEN THELEI TEMPELHDES, PSEYTES KLEFTES KAI APATEWNES (DHLADH ELLHENES) STO EDAFOS TOU? EISTE PANTOU ANEPITHYMITOI KYRIOI. KATHISTE STHN ELLADARA SAS POU EINAI KAI TO MONO MEROS STON PLANHTH POU PERNAEI H MAGKIA SAS.
Νικος Νικολαιδης - Σαν Φρανσισκο
04/02/2010 21:20
am pws 4/2/2010 15:51 - Φιλε δε ξερω γιατι μιλας ετσι. Επικοινωνιακος ακτιβιστης ειναι κατι πολυ συγκεκριμενο, πολλες χωρες εχουν ανθρωπους που εργαζονται στα μηντια οχι απο γραφεια τυπου αλλα οργανισμους. Λεγονται γουοτς ντογκς. Εμεις δεν ειχαμε ποτε στην Αμερικη αφου οι Ελληνο-Αμερικανικοι οργανισμοι ειναι της πλακας. Ειχαμε μονο μια περιπτωση ενος δικαστη απο τη Νεα Υορκη που σταματησε στα τελη της δεκαετιας του 90ς. Ηταν το AHMP ενος Σπυροπουλου ( οχι αυτου στο ΣΑΕ, ενος αλλου ). Επισης δεν εχω μπλογκ, ουτε καποια ιστοσελιδα γιατι δε γινεται δουλεια ετσι. Διατηρω λιστες με αν8ρωπους που γνωρισα εδω και χρονια μεσα απο τους ακτιβισμους μου και διανειμω τα γραμματα μου μεσω e-mail σε εκατονταδες , ορισμενες φορες χιλιαδες κοσμο που μαθαινει τι γινεται για καποιο αρ8ρο σε καποια συγκεκριμενη εφημεριδα και πληροφοριες μεσα απο τις διαφορες απαντησεις. Ετσι γραφουν κι αλλοι και ευθυγραμιζεται ενα σημαντικο κομματι της Διασπορας και οχι μονο που νοιαζεται για το επικοινωνιακο ιματζ της Ελλαδος στα Αμερικανικα μηντια. Ειναι πολυ σημαντικη δουλεια για την οποια εχω αφιερωσει την ζωη μου. Γι αυτο που λες για το Σπαμ, δε ξερω γιατι μιλας ετσι. Ελαβα ευχαριστηρια απο δεκαδες εκπαιδευτικους, μεχρι και ο Προεδρος Ιδιωτικων Σχολειων Ελλαδος με ευχαριστησε, ο Κος Ζαχοπουλος, αλλα και δασκαλοι και δασκαλες απ ολα τα μηκη και πλατη της Ελλαδος. Λυπαμαι αλλα κανεις λαθος. Προσφατα η Ελληνικη Πρεσβεια στην Ουασινγκτον διενειμε γραμμα μου για το ζητημα των Μαρμαρων με σπανια στοιχεια που ειχα συλλεξει απο βιβλια και εφημεριδες, ενω παλιοτερα ο Προεδρος της Βουλης μου ειχε συμπαρασταθει σε αλλη πρωτοβουλια μου που ειχε στεφθει με επιτυχια. Εχω κανει αρκετα, σε εναν τομεα που στερουμαστε ως λαος γιατι μεταψυχροπολεμικα το ζητημα του ιματζ της επικοινωνιακης υποστασης μιας χωρας δηλαδη επηρεαζει αφανταστα στο ποσο προοδευουν τα αλλα τα πιο πολιτικως ορθοδοξα προβληματα της. Φυσικα ο καθενας εχει το δικαιωμα να χλευαζει. Αυτο που σου ζητω ειναι να δεις τι λεω πως συμπεριφερομαι, τι εχω κανει ( μικρο ''η μεγαλο δεν εχει τελικα σημασια ) και σε ποια κατευθυνση εδω στην Αμερικη, και τοτε πιστευω θα καταλαβεις τι σου λεω πιο πανω. Αυτο που με θλιβει ειναι οτι χλευαζεις καποιον για κατι που δε ξερεις. Αν δε ξερεις κατι ρωτα πρωτα. Δε κοστιζει και πολυ η πολιτισμενη επικοινωνια. ΝΝ
Κώστας Μ.
04/02/2010 21:12
Pecos και Θοδώρα και όσοι άλλοι μπερδεύετε την εξωτερική πολιτική των Η.Π.Α. με τους ανθρώπους που μένουν εδω: αν θέλετε, ελάτε για ένα ταξιδάκι-περιήγηση στις Η.Π.Α. και δείτε από μόνοι σας (και αντικειμενικά) τη χώρα αυτή και τους ανθρώπους της. Μπορει να μην έχουν Ελληνική κληρονομιά, αλλά κάτι έχουν καταφέρει και αυτοί για τα σχετικά λίγα 240 χρόνια της ύπαρξής τους, σαν άνθρωποι πάντα.

Όσο για το άν οι Έλληνες μετανάστες η οι Ελληνοαμερικάνοι είναι επίορκοι η ό,τι άλλο κοσμητικό προτιμάτε, ίσως να πονάνε πιό πολύ με το χάλι της Ελλάδας που το βλέπουν κάθε μέρα σε ζωντανή μετάδοση από τις δορυφορικές της ΕΡΤ, ΜΕΓΑ κλπ, από ο, τι οι άχρηστοι ιθαγενείς που συμετέχουν στο γιουρούσι. Για το χάλι αυτό δε φταίνε μόνο οι επίδοξοι εχθροί της Ελλάδας. Φταίνε, κατά κύριο λόγο, όλοι οι Έλληνες που ψήφισαν τους κηφήνες, ανίκανους και επιόρκους που κυβέρνησαν και κυβερνούν τη χώρα. Φταίει ο κάθε Έλληνας που ευκαιρία ψάχνει να συμετάσχει στο κουρέλιασμα της χώρας κλέβοντας την εφορία, ενω στη πραγματικότητα κλέβει τον εαυτό του. Που κοιτάει τη πάρτη του και πως να πάρει τα πιό πολλά με την ελάχιστη προσφορά.

Α, ρε φραπεδόμαγκες, η βίζα από τις Η.Π.Α. σας μάρανε. Βάλτε πρώτα τάξη στο σπίτι σας και μετά ελάτε να κουνήσετε το δάχτυλό σας στους μετανάστες που αποφάσισαν να δουλέψουν σοβαρά, χωρίς δόντι και βύσμα.
Maria M
04/02/2010 20:48
@ Kostas Katsoulis.

KALA TA LES XEXASES NA PHS OTAN YPARXH ANAGKH<
GRAFOUN STHN THIA KAI TO THIO APO THN AMERIKH,CANADA, KLP. TOTE HMASTE KALH.
DEN MAS PHRAZH TH LENE. KOITAXE STON CANADA POSO PROUD EIMASTE GIA TA OLYMPICS STIS 12 FEB.
OXI MONON OI ELLHNES ALLA OLOS O CANADAS.
GIA EMAS TOUS ELLHNES EINE DIPLH H YPERIFANIA>
KAI H KARDIA MAS PONAH GIA THN FTOXIA THS ELLADS.

NA EXEIS KALI HMERA

Maria M Canada
Δημοσθενης Μπογδης
04/02/2010 20:15
Γιάννης 4/2/2010 18:19 Αν θες να πεις κατι για την βιζα που χρειαζεσαι σαν Ελληνας οταν ποτε πας Στην Αμερικη, ενω ο Αμερικανος που ερχεται ειναι ελευθερος , γι'' αυτο χρειαζεται πιεση και η Ε.Ε. οπως και Η Χιλαρι .... απο μερους του ΥΠΕΞ μας . Βλεπεις η Ντορουλα του Κωστακη το ειχε στο συρταρι της για κοντα εξη χρονια αυτο γιατι τοτε δεν ενοχλουσε ;
Θεοδώρα
04/02/2010 20:14
@Κώστας Δ.
Εγώ δεν είπα ότι το midwest δεν είναι ελκυστικό από τουριστικής πλευράς. Εγώ είπα ότι το να παει κανείς στο midwest είναι σα να λέμε να πάει π.χ. στο Καρπενήσι. Όμορφα μέρη υπάρχουν παντού κόσμο φτηνότερα φιλικότερα με μεγαλύτερη ποικιλία με με έντονο εθνικό χρώμα. Κανείς δεν έχει ανάγκη να παρακαλέσει να τον αφήσουν να δει το ... midwest μολονότι όλα τα μέρη έχουν το ενδιαφέρον τους. Δεν μπορεί κανείς να τα δει όλα. Αφού δεν μπορεί να τα δει όλα γιατί να κολήσει κανείς σε έναν από τους πάμπολλους προορισμούς αφού έχει εκατοντάδες άλλες επιλογές. Κι αν δεν δούμε το midwest τι έγινε δηλαδή; Άσε που και ελάχιστοι Έλληνες θα έκαναν αυτή την επιλογή είτε υπήρχε η βίζα είτε όχι.

Δεν ακούω τον Τσίπρα γιατί κάθε φορά που τον ακούω αισθάνομαι σαν να έχω πάρει μεγάλη δόση υπνωτικού.

Ακούω τι μου λένε οι μεγαλοαστοί φίλοι μου Αμερικάνοι στο Μανχάταν. Αυτοί μου λένε ότι εκτός Νέας Υόρκης δεν υπάρχει τίποτα παρεκτός η Φύση. Και οι άνθρωποι εκεί είναι σα να μην υπάρχουν, είναι σα μέρος του τοπίου και ελαφρώς επικίνδυνοι αν αρχίσεις συζητήσεις θρησκευτικές ή πολιτικές. Ότι εκτός της Νέας Υόρκης δεν υπάρχει τίποτα παρά ένα μεγάλο χωριό που είναι από τη μία μερηά της ανατολικής ακτής μέχρι την δυτική ίδιο σαν άνθρωποι, σαν τρόπος ζωής, σαν αρχιτεκτονική, σαν φαγητό, σαν όλα. Χωριά υπάρχουν πολλά στον κόσμο. Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να είναι μέρος της εξωτερικής μας πολιτικής η επιδίωξη να μπορούμε να επισκεφτούμε ένα από αυτά.
Rednecks είναι αυτό που λέμε εμείς βλάχοι αλλά, αυτή η ιδιότητα στην Αμερική είναι στενά συνδεδεμένη με θρησκομανείς ή με ζωή και αντιλήψεις διαποτισμένες από φονταμενταλιστικές αιρέσεις που βασιλεύουν στο midwest που είχαν μεγάλη δύναμη σαν μέρος του ισχυρότερου λόμπυ των ΗΠΑ, των WASPs (West American Anglosaxon Protestant) αλλά που τώρα αποτελούν ξεχωριστό θρησκευτικό λόμπυ θρησκομανών που αποκαλούνται συλλήβδην στην Αμερική "evangelicals". Αποτελούν όλο και πιό μεγάλο μέρος του ανθρώπινου τοπίου του midwest.

Αυτά μου λένε έξυπνοι και καλλιεργημένοι Αμερικανοί που ζουν μιά όμορφη και αξιόλογη ζωή.

Βάσει αυτών συμπεραίνω ότι από τουριστικής απόψεως θα ήταν ιδιαίτερα ενδιαφέρον ένας επιστημονικός τουρισμός στις αχανείς εκτάσεις μεταξύ των δύο ακτών από κοινωνιολόγους, θεολόγους, ψυχολόγους και κυρίως ανθρωπολόγους γιά έρευνα. Αυτοί υποθέτω θα έχουνπρόβλημα βίζας, αλλά η επιστημονική έρευνα της περιοχής αυτής του κόσμου έχει ήδη καλυφθεί από τους αξιόλογους Αμερικανούς επιστήμονες οπότε δεν έχει κανείς παρά να διαβάσει τα βιβλία τους. Ή εάν θέλει ένα άλλο πιό ξεκούραστο τρόπο μπορεί να έχει περιγραφές των αχανών εκτάσεων από αξιόλογους Αμερικάνους συγγραφείς και σκηνοθέτες του κινηματογράφου που είναι πολύ γνωστοί και στους καλλιεργημένους Ευρωπαίους (όπως και στους καλλιεργημένους Αμερικανούς) Οι Ευρωπαίοι αυτού του είδους επομένως μπορούν να έχουν μιά πολύ καλύτερη εικόνα της Αμερικής από τον αμερικάνικο όχλο που περιορίζεται στο Χόλυγουντ, στα φαστ φουντ και στον διά βίου εγκλωβισμό στην αποπληρωμή δανείων.
ΖΑΜ
04/02/2010 19:48
Πολλά σχολια γι αυτό το θέμα της βίζας μου φαίνονται απρεπη καί παράλογα. Δυστυχώς έχουμε βαθειά κοινωνική καί πολιτιστική κρίση, εκτός απο την οικονομική, καί αυτό ειναι προφανές απο τα σχόλια. Καιρός ειναι ολοι μας να βοηθήσουμε να βγουμε απ αυτή. Ο καθένας ας φροντιζει τα του οίκου του. Η Αμερική κάνει την δουλειά της. Εμείς ας κάνουμε την δική μας. Οι Ελληνο?μερικανοί, αποτελουν θησαυρό για την Ελλάδα. Οι παληοι πηγαν από αναγκη μετανάστες για να βγάλουν (στην κυριολεξία) ψωμί. Οι πιό νεοι (οπως και εγώ στα χρόνια της δικτατοριας καί μετα) για επαγγελματικους ή μορφωτικούς λόγους. Κοινό χαρακτητιστικό όλων ειναι οτι δουλεψαν σκληρά καί προκόψαν, καί επαγγελματικά καί μορφωτικά. Το Αμερικανικό σύστημα μας βοήθησε να ξεπεράσουμε τα καρκινόματα του Ελληνικου συστήματος που κουβαλούσαμε καί προσπαθουσαμε να αποφύγουμε (ρουσφετια, παρακάλια για δουλειά, κλπ, τα γνωρίζουμε όλοι). Οι Ελληνες της Αμερικης αγαπουν την Ελλαδα και ειναι περήφανοι για την καταγωγή τους. ΟΜΩΣ. Οι περισσότεροι ΜΕΤΑΝΑΣΤΕ΅Σ (πρωτης γεννιας, οπως και εγώ) νοιώθουμε πικρία για την καταπτωση της πατριδας καί της Ελληνικής κοινωνίας. ΓΙΑΤΙ, βλέπουμε ολα τα στραβά που εχουν γινει πιά θεσμός. ΑΛΛΑ ευχόμαστε να τα ξεπεράσουν οι Ελληνικες κυβερνησεις καί ο Ελληνικός λαός. Εμεις οι μεταναστες, παταμε με το ενα ποδι στην ΕΛΛΑΔΑ. Ποτέ δεν θέλουμε να βουλιάξει η ΕΛΛΑΔΑ, καί βοηθουμε καί θα βοηθήσουμε με ολες τις δυναμεις μας. ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΛΛΑΔΑ!
SAN DIEGO U.S.A
04/02/2010 19:36
PROS ANDREAS S
K ANDREA BLEPO OTI EISE POLLI THRASITATOS OTI LES GIA TOUS AMERIKANOUS KE VISA AFOU POLLI APO SAS TOUS BRIZETE GIATI THELETE NA ERTHETE AMERIKI PIGENETE ALLOU KINA ROSIA OI STIN EUROPI DIAKOPES POU DEN XRIAZETE VISA KE DEN PERIMENETE STIN OURA POU POLLI PARAPONIOUDE SAN GOMENAKIA OI KALOGRIES AUTO SE PIRAXE POU PERIMENIS STIN OURA EDO RE PERIMENOIS STIN OURA GIA POLLA PRAGMATA TROS ORES APO TIN DOULIA SOU NA PAS STO IKA OI SE ALLES DIMOSIES YPIRESIES NA KANIS TIN DOULIA SOU KE SE PIRAXE POU THA PAS STIN AMERIKANIKI PRESBIA MIA FORA STA 10 XRONIA FILE EGO NOMIZO OTI EISE POLLI KOMBLEXIKOS KE DEN PAS TOUS AMERIKANOUS OXI MONO ESI ALLA KE OLLOI OI ELLADA ALLA OTAN EXETE ANAGI KE BOITHIA PERNETE TILEFONO TOUS AMERIKANOUS POLITIKA MILAO KE MERIKI APO SAS OTAN EXETE OIKONOMIKO PROBLIMA ZITATE BOITHIA APO TOUS SIGGENIS POU ZOUN MONIMA STIN AMERIKI GIA NA SAS BOITHISOUN OUST RE KOMBLEXIKOI GREEK TOU GREECE POU SAS EFTEXE OI VISA.


FILIKA GIORGOS APO SAN DIEGO U.S.A
Coloradoan
04/02/2010 19:35
Profanos oi Amerikanoi den noiazontai kai poly gia to an tha tous episkeutei o Pecos i i Θεοδώρα. Apo oti katalabaino, oute ton Pecos kai tin Θεοδώρα tous endiaferei na episkeutoun tin Ameriki-tin exoun episkeutei alloste meso tis tileorasis tous kai den tous arese. Giati ginetai thema loipon?
Δημοσθενης Μπογδης
04/02/2010 19:31
Τα διαβατήρια όπως έβγαιναν παλιά από τις κατά τόπους Νομαρχίες ήταν πράγματι διαβλητά. Εδώ έβγαιναν κι άδειες οδήγησης επί πληρωμή στους << καπάτσους >> επίορκους υπάλληλους . Δεν θα μπορούσε η τρομοκρατία με τέτοιες συνθήκες να βγάζει ψεύτικα διαβατήρια παλαιάς κοπής ; Τα πράγματα τώρα έχουν διορθωθεί ως προς την έκδοση των Διαβατηρίων στη Χώρα μας και, ακόμη τα προξενεία μας σ’ολο τον κόσμο εκδίδουν διαβατήρια από κάπου κεντρικά και υπεύθυνα . Άρα, ο σκεπτικισμός των μεταναστευτικών υπηρεσιών των ΗΠΑ ως προς την εγκυρότητα των Ελληνικών διαβατηρίων θα έπρεπε να είχε αρθεί . Ας τους πληρώσουμε λοιπόν και μείς με το ίδιο νόμισμα .Να ζητάμε και εμείς Βίζες από τους Αμερικανούς που επισκέπτονται την Ελλάδα . Δεν ξέρω ποσό πράγματι εφικτό και πρακτικό θα ήταν κάτι τέτοιο , αλλά για ένα μήνυμα προς τους Αμερικανούς φίλους μας ας γινόταν μια προσπάθεια σε αυτή την κατεύθυνση . Και τότε να δούμε πόσο γρήγορα θα υιοθετούσε η Ε.Ε. την κίνηση αυτή ! Τώρα και κάτι για τις διπλωματικές αποστολές (Προξενεία ) της Ελλάδας στον Κόσμο . Οι υπάλληλοι που υπηρετούν σαΐτα (διπλωματικοί και διοικητικοί ) εκτός από τους παχυλούς μισθούς και τα επιδόματα τους που δεν είναι καθόλου ευκαταφρόνητα ,έχουν και αρίστους όρους εργασίας με αργίες των χωρών που υπηρετούν συν τις Ελληνικές αργίες και ωράρια . Έχουν ακόμη επιδόματα ταξιδιών από και στην Ελλάδα ,αλλά άκουσον , άκουσον ……. Τα έσοδα ενός προξενιού από βίζες , πιστοποιητικά , πληρεξούσια κ.λπ. , παραμένουν στο προξενείο …για τις επιμέρους ανάγκες του . Δεν ξέρω αν πράγματι τα ποσά αυτά είναι υπολογίσιμα για τον προϋπολογισμό του Κράτους μας , αλλά είναι ένα ηθικό ζήτημα το οποίο πρέπει κατά την γνώμη μου να αναθεωρηθεί . Ας τα στέλνουν τα προξενεία για Αγαθοεργούς σκοπούς σε Οργανώσεις , σαν τους Γιατρούς Χωρίς σύνορα , οι οποίοι κάνουν την καλύτερη δυνατή και ανθρωπιστική Διπλωματία για την Ελλάδα και του Έλληνες .
αεα...ο Θειος απ''το Αμέρικα
04/02/2010 19:12
Μαθαινοντας τα γαλλικα μικρος, η δασκαλα μας εβαζε την αδελφη μου και μενα, να αποστηθιζουμε ποιηματακια...καθε φορα που θυμωνω και δεν θελω να εκραγω...(να το αφησω γι''αργοτερα δηλαδη) βαζω τον εαυτο μου τιμωρεια να λεει το εξης στοιχακι... Retiens toi! C''est mal de s'' etre on colere...etc etc. O θειος απο το Αμέρικα ειναι ιδιαιτέρως θυμωμενος μ''αυτα που διαβάζει εδω μέσα και προτιμα για μερικές ωρουλες να μη γραψει...απλα να φυγει να παει να κανει την γυμναστικη του-ισως λιγη παραπανω ωρα σημερα- και μετα μια διαδρομη στην εξοχη μπας και του περασει ο θυμος, η αηδια κι η πικρα αρκετων εδω μεσα που του δωσαν σημερα. Ο ...θειος ειναι πενηνταρης.Δεν τα εχει χαμενα. Ο θειος δεν ξεχνα.Ο θειος εχει θυμητικο ελεφαντα και καμηλας μαζι.Το πηρε απ''τη μανα του.Ο θειος θα επανελθει. Κι η συνταξη να μου το συγχωρησει που θα καταχρασθει αρκετο χωρο.
Περα απο τον ατλαντικο
04/02/2010 18:52
Οχι βιζα στο 60% των ψευτοαριστερων Ελληνων.
Να πανε στην Κινα και Ρωσια.
Αφγανισταν,Ιρακ,Ιραν.Να πολεμησουν γαι τις ιδεες τους.
Αλα που !! ειναι ολοι κλανιαρηδες,μονο λογια.
Δημοσθενης Μπογδης
04/02/2010 18:43
Το θέμα μας εδώ που είναι αυτό της Βίζας των Ελλήνων πολιτών που επισκέπτονται τις ΗΠΑ . Και βρήκε πεδίο ο Φιλιππινεζος ανιστόρητος Ιστορικός να πειτις δικές του χιλιοειπωμένες αηδίες και μισαλλοδοξίες του για να πλήξει δήθεν τον Λαοπρόβλητο Πρωθυπουργό της Ελλάδας Γιώργο Παπανδρέου ….. Και βγήκε και ο Νίκος Νικολαΐδης από το Σαν Φρανσίσκο με τις δοξασίες του για τους καθηγητές και για τους ΕλληνοΑμερικανους και το τι έχει κάνει ο ίδιος για τους Ολυμπιακούς αγώνες και μας τα έχει ζαλίσει κάθε τρεις και λίγο …. Κάποτε θα μάθει , αν πράγματι προσφέρει στην ζωή κάτι για έναν σκοπό ότι η προσφορά δεν αυτοδιαφημίζεται ούτε και ανταλλάσσεται με προσωπικά οφέλη …. Δεν είναι εμφανές με ποιους καθηγητές τα βάζει , ούτε και γιατί<< οι Μπακάληδες >> όπως λέει που δουλεύουν Εθελοντικά τα Ελληνικά Φεστιβάλ των Εκκλησιών της ομογένειας σε τι του έφταιξαν . Σαν Αμερικανοί , οι πολίτες Ελληνικής καταγωγής της περιοχής του στο μέτρο της δυνατότητας τους γίνονται πρεσβευτές και πρόξενοι της Ελλάδας . Από τις χιλιάδες των επισκεπτών που πηγαίνουν σε αυτές τις γιορτές ένα μεγάλο ποσοστό μαγεύεται από τα Ελληνικότατα σπιτικά ( γιατί τα κάνουν εθελοντικά τα μελή της Ελληνικής Εκκλησιάς τους ) παρασκευάσματα….. ενώ άλλο μεγάλο κοινό ενθουσιάζεται από τους θαυμάσιους Εθνικούς χορούς από όλα τα μέρη της Ελλάδας και του Πόντου . Έτσι οι Αμερικανοί Επισκέπτες αυτών των γιορτών βάζουν πρόγραμμα να επισπευτούν κάποτε την Ελλάδα . Γίνονται δε και φεστιβάλ Ελληνικών Χορών και ενδυμασιών από όλες της περιφέρειες της Ελλάδος στα όποια παίρνουν μέρος νέοι και νέες Απόδημοι Έλληνες Δεύτερης, Τρίτης και τέταρτης Γενιάς από όλο τον Κόσμο . Άψογοι Ελληνικοί Δημοτικοί Λαϊκοί Χώροι και Τραγούδια ! που ούτε στην Αθήνα δεν βλέπουμε . Αν αυτό δεν είναι κουλτούρα και Ελληνική μόρφωση στην παράδοση μας , ας μας εξηγήσει ο κ. Νικολαΐδης τι εννοεί . Όσο για την Ακαδημαϊκή Κοινότητα της Περιοχής του ( που προφανώς δεν ξέρει καλά ο κ. Νικολαΐδης) του επαναλαμβάνω τα ιδρύματα της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής στην Θεσσαλονίκη που συντηρείται από δωρεές και τις Αρχαιολογικές ανασκαφές του Πανεπιστήμιου του Berkeley στην Νεμέα που και αυτό έχει Ελληνικότατο Χρώμα , βοήθεια και πολιτισμο ! Τα υπόλοιπα γραφόμενα σας κύριε Νικολαΐδη είναι εκ του πονηρού ….. Θα επανέλθω στα της βίζας και των διπλωματικών μας υπηρεσιών που ίσως ενδιαφέρουν τον κ. Αναπληρωτή Υπουργό Εξωτερικών
Kostas Katsoulis
04/02/2010 18:37
H Neo-Ellhnikh etsithelistikh nootropia den prokeitai na alaksei pote. Me ta grafomena sas to apodikneietai monoi sas me panygiriko tropo. Pasxete oloi sas apo eleipsi peitharxeias kai aytosebasmou.

Gia to dhmosionomiko adieksodo ths xoras, ftetai eseis oi en Elladi neoellhnes. Monoi sas to dhmhourgisate me thn tempelia, elleipsi paragoghkothtas, thn pantelh adiaforia kai emenh sigouria stin angalh ths megalhs mhteras pou legetai dhmosio. Kai pros Theou xoris kopo kai ydrota.

Sas ftaine oi pantes kai ta panta. Gia to oikonomiko mas kataxali kai politika problhmata ths xoras ftaine oi Amerikanoi kai to ebraiomasoniko daimonio. Paidariodh kai kommika ta pseudo epeixhrhta ta sas

To thema ths bizas sas enoxlei. Prepei na yparksou omws oi apaitoumenes proypotheseis. Oso kai na eironebeste kai na gaugizete ta "amerikanakia" exoun ton logo. Oi Neo-Ellhnes den einai pleon sto epikentro tou sympantos.

Eisaste, toulaxisto ena megalo pososto, anikanoi ths dhmokratias pou genhthike ston topo ayto. To blepete sxedon kathimerina me tous koukouloforous, katastrofessta kentra polewn kai klhsimo twn dromwn.

Bafkalizeste me thn idea oti eisaste apogonoi tou Sokrath, Periklh kai Aristotelh. Oi pragmatikoi apogonoi aytwn einai oi ksenitemenoi Ellhnes ths Australias, Europhs, Canada kai Amerikhs.

Oso kai na mas eironeuste, oso kai na mas brizete edo mesa sta "perifhma" NEA, emeis oi Ellhnes ths ksenitias eimaste oi pragmatikoi Ellhnes kai oi pragmatikoi orthodoksoi xristianoi. Eseis zhte se mesanatolitiko tropo zwhs kai skepsews. San apogonoi tou ayatola Xomeni, Idi Amin kai Mugabe.

Mola tayta , agapoume thn Elladitsa mas, agapoume tous en Elladi sympatriotes mas, den ginete alliws, kai oloi mas eyxomaste sto theo gia ena kalitero mellon.



Κωστας Δ.
04/02/2010 18:23
Θεοδωρα λες μ.....Εγω ζω στην βιρτζινια και την βρισκω πολυ ελκιστικη και απο τουριστικης πλευρας.
Εχεις ερθει ποτε στην Αμερικη για να δεις πως ειναι ή ακους τον Τσιπρα;
Δεν λεω οτι οι αλλες χωρες δεν εχουν τις ομορφιες τους αλλα μη μιλας για κατι που δεν ξερεις.
Rednecks δεν ειναι οι θρησκομανεις,ειναι αυτο που λεμε στην Ελλαδα "βλαχος".
Γιάννης
04/02/2010 18:19
Θλίβομαι και κλαίω, μεγάλος ο πόνος μου βαθύς που όλα τα ταξίδια του κόσμου δεν τον σβύνουν.

Είμαι πολύ στενοχωρημένος. Δόξα το Θεό λεφτά έχω και γλώσσες ξέρω. Χάρη στους γονείς μου έχω και κουλτούρα και μόρφωση. Είμαι και καλής εμφάνισης, και χρόνο πολύ ελεύθερο έχω.

Αλλά τι να τα κάνεις όλ’ αυτά, αν δεν μπορείς να πας στις Ηνωμένες Πολιτείες.

Πάω Παρίσι, πάω Βερολίνο, λίγο από Βαρκελώνη και συχνάζω στη Ρώμη. Περνώ και Ελβετία και Κυανή Ακτή όπου πάνε οι ωραιότερες γυναίκες του πλανήτη. Γνωριμίες φιλίες με πολλούς αξιόλογους και μορφωμένους έχω κάνει. Και Λατινική Αμερική έχω αλωνίσει και Άπω Ανατολή και γυναίκες πολλές έχω γνωρίσει, τα ωραιότερα γεύματα της ζωής μου έχω φάει, μουσεία, μουσική, συναυλίες και όπερες, χορούς, μπαρ, γιορτές και καρναβάλια έχω ζήσει.

Αλλά τι να τα κάνεις όλ’ αυτά αν δεν μπορείς να πάς στις Ηνωμένες Πολιτείες.

George
04/02/2010 18:01
@Θεοδώρα 4/2/2010 15:57

Απλα για ενημερωση σου , για Ρωσια η Κινα μπορεις να δωσεις το διαβατηριο σου σε ενα τουρισιτικο γραφειο και να την εχεις σε λιγες μερες . Για την Αμερικη δεν μπορεις να κανεις το ιδιο , πρεπει να χασεις 2 ολοκληρες μερες για να τρεχεις προσωπικα

Demetrios Klotsompiktis
04/02/2010 17:50
.....πολύ καλά μας κάνουν οι αμερικανοί, αφού με τους εδώ συγχρηματοδοτούμενους, ΠΑΣΙΝΟ-ΣΥΡΙΖΑ και ΣΙΑ, μετέτρεψαν την Ελλάδα σε Μουσουλμανική Σατραπεία της Ν.Α. Ευρώπης και ο George ετοιμάζεται να τους κάνει ολους ''''ελληνες'''', δεν είναι οι κόπανοι αμερικανοί να επιτρεψουν την ελεύθερη είσοδο των ορδών στην παλε-ποτέ γη της επαγγελίας. ΜΗΤΣΟΣ ΚΙΣ ΚΛΩΤΣΙΕΣ
panayotis
04/02/2010 16:13
Τι κατάργηση της βίζας μου θέλετε, εδώ η Αλ Κάιντα θα ανοίξει μαγαζί και στην Αθήνα σε λίγο, χαζοί είναι οι Αμερικάνοι ?
Θεοδώρα
04/02/2010 15:57
Δεν καταλαβαίνω γιατί γίνεται όλη αυτή η φασαρία. Και για την Κίνα χρειάζεται βίζα, και για την Ρωσία, αλλα η ελληνική κυβέρνηση δεν παρακαλάει την Κίνα και την Ρωσία, που είναι και από απόψεως πολιτιστικής χώρες με περιεχόμενο και ιστορικό βάθος αλλά και από πλευράς επιχειρηματικής πολλαπλάσια πιό ενδιαφέρουσες από τις ΗΠΑ, να άρουν και αυτές τις βίζα;

Καλά αν θελουν να την άρουν την βίζα, ας την άρουν. Δεν αντιλαμβάνομαι γιατί πρέπει να τους το ζητήσουμε εμείς, πόσο μάλλον να τους παρακαλάμε λες και άλλο πρόβλημα δεν είχαμε παρά να δούμε μιά χώρα μεταναστών. Την έχουνε ήδη δει εκτενώς στις αμερικάνικες ταινίες.

Να πάει κανείς στις ΗΠΑ να κάνει τι;

Το μόνο μέρος που αξίζει κανείς να δώσει το χρόνο του να ζει είναι φυσικά το Μανχάταν (ήταν και η Νέα Ορλεάνη αλλά αυτή καταστράφηκε). Οι υπόλοιπες περιοχές (με εξαίρεση ορισμένους θύλακες πολιτισμού όπου έχουν καταφύγει καλλιεργημένοι Αμερικάνοι) όπως λένε και οι ίδιοι οι Νεοϋορκέζοι είναι μέρος εκτός δυτικής κουλτούρας (midwest) γεμάτο από άξεστους θρησκομανείς (rednecks) τους οποίους οι καθωσπρέπει Αμερικανοί με καλλιέργεια και Παιδεία αηδιάζουν μόνο που τους σκέφτονται.
Οπότε ή κάποιος έχει χρήματα να ζήσει το Μανχάταν, ή κάνει άγριο και επικίνδυνο ταξίδι στο midwest για να δει το αμερικάνικο φολκλόρ των απομονωμένων αμόρφωτων θρησκομανών. Αν είναι να κάνει το δεύτερο, γιατί δεν πάει στον Αμαζόνιο ή περιοδεία στα νησιά της Ινδονησίας. Και πιό όμορφα θα είναι και πιό φτηνά και με μεγάλη ποικιλία.
Maria M
04/02/2010 15:52
a) KALA KANH H AMERIKH POU DEN DINH VISA. GIATI EXEI POLOUS POU EINE RACIST> OPOS O ELLHNO AMERICANOS MR> ATHANASIOS STRERGAS.
b) AMMA DINANE VISA SE TETIA OIKONOMIKH KATASTASH POU EXH H ELLADA OLOI H NEOLEA THA FHGH GIA USA.
c) H ELLADA XREIAZETE THN NEOLEA GIATI EINE H RIZA TOU MELONTOS.

@ Mr. Nikolaidis. PERISH ME EIPES NOT A PATRIOT GIATI GRAFO AGLIKA.
TORA LES OLLA TA GREEK FESTIVAL EINE FTIAGMENA APO XWRIATES POU DEN MILOUN AGLIKA?
MAKE UP YOUR MIND.

Maria M Canada
am pws
04/02/2010 15:51
Νικος Νικολαιδης - Σαν Φρανσισκο 4/2/2010 13:01

Re Niko, to ''epoikinwniakos aktivistis'' monos sou to skeftikes? Diladi epidi ixes stisi ena blog nomizis oti ekanes kati gia tous olympiakous??? Apo pote autoi pou kanoun blog analamvanoun kai na to pezoun martires tou epikinoniakou aktivismou. Re ti pinis kai den mas dinis?

Episis, epidi apofasises na stilis SPAM se 1000 sxoleia me auta pou mazeues edo kai deka xronia simeni kati? prepei na se lavoun sovara epidi kapios apo ena blog tous stelni email? Re ksekavala ligo..tin pswnises agriws!!
akis
04/02/2010 15:44
@Bασι

Μεγα αναλυτη της πλακας και του προποτζιδικου , ειναι προφανες οτι σου λειπει γνωση και αναλυση. Η μετα τον Β'' Παγκοσμιο πολεμο Ελλαδα ηταν ενα κατεστραμενο οικοπεδο . Καμμια ευκαιρια ,καμμια προοπτικη ,μηδενικο οραμα.
Νομιζεις ,οτι ολοι αυτοι που ξεσπιτωθηκαν το εκαναν απο καποια διαστροφη ; Ξερεις ρε μπακαλη ποσες Ελληνικες οικογενειες ζουσανε με τα εμβασματα των Ελληνων μεταναστων ;
Οι Ελληνες βρηκαν δικαια κρατη και υγιεις κοινωνιες για να δειξουν την εργατικοτητα τους και να μπορεσουν να ζησουν ως ανθρωποι και οχι ως ζωα !
Παναγιωτης Βενιέρης UNI Bern Schweiz
04/02/2010 15:28
Αφού συμφωνήσω με τον κ. Φιλιππινέζο θα επιθυμούσα να συμπληρώσω για την αποκατάσταση της ιστορικής Αληθειας ότι Η Πολιτική Καριέρα του Κάρολου Παπούλια Στιγματίζεται με την αναίσχυντη και ανεξήγητο δήλωση του και την έμπρακτη συμπάθεια του προς τους σοβιετικούς της Κομμουνιστικής Αριστεράς και της δεξιάς τσέπης .. για την ρίψη του Κορεατικού JUMBO ,την 1 Σεπτεμβριου του 1983 .Το γνωρίζετε ότι ο Κάρολος Παπούλιας και αρκετοί Έλληνες Πολιτικοί Είναι Persona non grata ! στην Νότια Κορεα ? μια ντροπή που τα παπαγαλάκια της Αθηνας αποκρύπτουν η Νότια Κορεα είναι από τις Πλουσιότερες Χώρες της Ασίας και όχι μονον, η γνώμη μου ? Ντροπή κύριοι θα περίμενα μια κουβέντα μεταμέλειας έναν απολογισμό ένα συγγνώμη για τα 269 αθώα θύματα της θηριωδίας των "σοβιετικών" γιατί αυτη η σιωπη κύριε Παπούλια ?
George
04/02/2010 15:05
Κυριε Μανωλιδη
Μπορει εσεις να ειχατε μια σκασιλα οπως λετε αλλα δεν ισχυει το ιδιο και για ολους τους Ελληνες.
Αν το πειρατε χαμπαρι ειναι μια ηττα που εισπραξαμε σαν χωρα απο τους φιλους του Κυριου ΠΑπανδρεου που κρυβει περισοτερα απ΄οσα φενονται
Αρα αφου οπως λετε πιστευετε στο προγραμμα του Κυριου Παπαδρεου πιστευετε και στο προγραμμα ιθαγενειας που θελει να δωσει ο Κυριος Παπανδρεου?
Τελικα μαλλον ο υπολοιπος ανεπτυγενος κοσμος δεν μας βλεπει σαν τη Δανια των βαλκανιων(που οραματιζετε στον υπνο του ο Παπανδρεου ) αλλα σαν μια τριτοκοσμικη χωρα οπως ειναι η Ελλαδα.
Aχαιός
04/02/2010 14:33
Βλέπετε, ο Ελληνας είναι συναισθηματικός. Παθιάζεται. Στο Βυζάντιο είχαμε τους Πράσινους/Βένετους, στην Αρχάια Ελλάδα τους Αθηναιστές εναντίον Σπαρτιατικών,σήμερα Ολυμπιακούς/Παναθηναικούς, ΠΑΣΟΚ/ΝΔ, Ελλαδίτες/Μετανάστες κ γώ δεν ξέρω τι άλλο.

Κάθονται και τρώγονται τώρα σαν τα κακά σκυλιά περί όνου σκιάς. Ελεος.

Τώρα που κατάρευσε η οικονομία μας θα μας δώσει βίζα ο Αμερικάνος; Γιατί; Για να γεμίσει η Αμερική `Ελληνες Τουρίστες`; Μετά, σε 2-3 χρόνια θα έχουν ελληνοποιηθεί εδώ πέρα δεκάδες ίσως και εκατοντάδες χιλιάδες μουσουλμάνοι οι οποίοι φυσικά, θα προσπαθήσουν να το σκάσουν στην Αμερική με το Ελληνικό διαβατήριο.

Ο Αμερικάνος ποτέ δεν ήθελε να μας δώσει βίζα για δικούς του λόγους.

Τώρα που η Ελλάδα έγινε΄χώρα προορισμός όλων των παρανόμων μεταναστευτικών ρευμάτων απο Ασία, Δυτική Αφρική, Βόρεια Αφρική και Μέση Ανατολή θα μας δώσει; Ούτε τη δευτέρα παρουσία ανήμερα.

Εμάς γιατί μας νοιάζει άραγε; Στα παλιά μας τα παπούτσια.
visa den boreis na valeis steis usa
04/02/2010 14:17
H ELLAS den borei na valei visa steis usa opws evale h VRAZILIA
dioti anikei sthn segen zwnh kai h ELLAS exei anoikta sinwra me teis xwres ths sengen ITALIA GERMANIA AGLIA GALIA KLP
opote otan o us poliths bh sthn evrwph mesw germanias galias klp borei na kineitai anef kontrol sthn evrwph ths segen
oi usa mas vazun visa aplws dioti eimaste provlhmatikoi
se polla 8emata kai apexume ths allhs evrwphs tromokratia oikonomia klp
ANTE VRE
04/02/2010 14:12
OI ELLHNOAMERIKANOI EINAI ANAPOSPASTO MEROS TU ELLINISMU
DEN EXW DEI STHN AMERIKH ELLHNA NA MHN EINAI YPERHFANOS GIA THN KATAGWGH TU
OPOTE MHN YPOVIVAZETE TON ELLINISMO THS AMERIKHS
OI FTEKTES EINAI ENTOS ELLADOS
TUS XERETE OPOTE AS MHN RIXNUME TEIS EFTYNES STUS OMOGENEIS MAS
AFTO EINAI NTROPH!
K.MANΩΛΙΔΗΣ
04/02/2010 13:57
Κι''είχα μιά σκασίλα..............
ένας αναγνώστηςrdc)
04/02/2010 13:31
RAW 4/2/2010 12:38
Αμα πραγματικά μάχεσθε για τα συμφέροντα της χώρας στην αμερική ίσως θάπρεπε να ενημερώσετε τις δεξαμενές σκέψης στους διαδρόμους του υπεξ αμερικής ότι το "έντονο αντιαμερικανικό ρεύμα" που υπάρχει στην ελλάδα δεν ωφείλεται σε μετεωρίτη αλλά στο γεγονός ότι οι έλληνες βλέπουν ότι στον β''π.π μάτωσαν και θρήνησαν εκατοντάδες χιλιάδες νεκρούς ενώ οι τουρκαλάδες κανένα-επίσης να πουλάτε καλύτερα το γεγονός της χρησημοποίησης διέλευσης του ελληνικού εναερίου χώρου από αμερική και ισραήλ καθώς και των λιμανιών και χωρίς αυτά δεν θα γίνονταν επιχερήσεις σερβία ιρακ(που κακώς έγιναν)
Και άμα δεν γουστάρουν πες τους -να αλλάξουν πλάκα για σκοπιανό νον πέηπερ κλπ.άς ψωνίσουν βάσεις και λιμάνια από την τουρκία μια και την σέβονται περισσότερο.
Eν κατακλείδι τα χαιβάνια εκεί κάτω στην πατρίδα ξύπνησαν και δεν χαμπαριάζουν από καθρεφτκια και χάντρες που τους δωρίζουν έξυπνοι ελληνοαεμερικανοί ( που στην πραγματικότητα είναι όλοι τους red blood proud american citizens )και να αφήσουν τα περί πατρίδας στους έλληνες.
Νικος Νικολαιδης - Σαν Φρανσισκο
04/02/2010 13:01
Περαν της πολιτικης διαστασης που εχει το ζητημα της βιζας θα ηθελα να πω δυο κουβεντες για τον Ελληνισμο της Αμερικης μιας και ειμαι μελος του εδω και 17 χρονια. To 2000 αριθμουσαμε γυρω στο 1.165.000 λαο. Μετεμφυλιακα, η μεταναστευση εγινε σχεδον αποκλειστικα απο την Ε. επαρχια για τους ιδιους λογους που μεταναστευε κανεις μετα το 1949 προς Αθηνα. Αποτελεσμα αυτου ηταν να σχηματιστουν Ελληνικες κοινοτητες οι οποιες πολιτικα και εκπαιδευτικα εκφραζονταν θεοκρατικα ( ενοριες ) πολιτιστικα με τοπικιστικο χαρακτηρα. Για τον μικρο μας πληθυσμο αυτο το κοινωνιακο μοντελο επεδρασε καταστροφικα ( στην Ελλαδα το μοντελο αυτο εγινε reificate στον κομματισμο - θα απεδιδα στα Ελληνικα την λεξη reificate ως μια "μεταφορα καποιου στοιχειου σε καποιο αλλο προσωπειο αλλα ιδια φυση ''η λειτουργια" ) αφου ποτε δε δημιουργηθηκε καποια συνοχη βασισμενη σε μια ενιαια εθνικη συνειδηση με εξαιρεση τα τρια πρωτα χρονια του Κυπριακου. Σε επιστημονικο επιπεδο υπαρχουν συνεργασιες μεταξυ δεκαδων αν οχι εκατονταδων ανθρωπων και υπαρχουν φυσικα και μη-Ελληνες Αμερικανοι οι οποιοι ειναι φανατικα υπερ των Ελληνικων συμφεροντων. Τρια ειναι τα προβληματα που εχει η Ελληνο-Αμερικη : 1 ) απαισια σχολεια, κατι που σιγα-σιγα ο κοσμος αρχιζει και το καταλαβαινει και αντιδρα δημιουργοντας σιγα σιγα εναλλακτικα ιδρυματα 2 ) Πληρη παθητικοτητα απο πλευρας ΕλληνοΑμερικανικης Ακαδημαικης κοινοτητας στην εκπαιδευση των παιδιων των ομογενων καθως και το κυριοτερο, στα Αμερικανικα μηντια. Η Ελλαδα ειναι σαν να μην υπαρχει οχι μονο γιατι ειμαστε μια μικρη μειονοτητα αλλα και γιατι οι καθηγητες μας ειναι ανθρωπακια ! Κοιτουν μοναχα την παρτυ τους ( οικογενεια, επαγγελματικη ασφαλεια γλυφοντας ακομη και τους εχθρους μας οπως οι ιδιοι μου εκμυστηρευονται καμια φορα, και πως να το παιζουν μορφωμενοι στους αμορφωτους ''η τους ανυποψιαστους - στους Ολυμπιακους του 2004 οπου ημουν ο βασικος επικοινωνιακος ακτιβιστης για την Ελλαδα διορθωνοντας πανω απο 6 φορες την επισημη ιστοσελιδα των αγωνων και γραφοντας σε τουλαχιστον100 μηντια οργανισμους μονος μου απο το 2002, οι καθηγητες μας και οι γελοιοι ΕλληνοΑμερικανικοι οργανισμοι μας ( ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ ) τρεχανε σαν τα ποντικια... Ακομη κι οταν μαθανε οτι νοσηλευτηκα με καρδιακο επεισοδιο απο την πιεση των ακτιβισμων μου στο γενικο της πολης εδω σε μικρη μαλιστα ηλικια, 37 χρ, δε κανανε απολυτως τιποτα. Μετα φυσικα με λουζανε με κομπλιμεντα, μεχρι και απο Ελβετια και Βελγιο ελαβα ευχαριστηρια απο ακαδημαικους και 3 ) το φεστιβαλ. Το Φεστιβαλ Ελληνικου φαγητου που οργανωνει καθε ενορια μια φορα το χρονο το οποιο υποτιθεται ειναι για να διαφημιζεται η κουλτουρα της Ελλαδος και το ιματζ μας ειναι μια κομπινα για να συντηρηται η Εκκλησια αφου η Αμερικη ειναι σεκιουλαριστικη κοινωνια και δε τη χαρτζιλικωνει οπως κατα καποιο τροπο κανει η Ελλαδα. Ετσι το φεστιβαλ στηνεται απο μπακαληδες ( οι περισσοτεροι απο τους οποιους δε χρειαστηκε ποτε να μαθουν καν Αγγλικα ουτε ειναι φυσικα ιδιαιτερου πνευματικου επιπεδου ) οι οποιοι πουλανε Τουρκικο φαγητο συνοδευομενο με κανα δυο Τουρκικους χορους και τραγουδια για να νιωσουν πιο Ελληνες αυτοι που μισουν την Τουρκια. Και ετσι μαθαινει ο Αμερικανος τι ειν η Ελλαδα : Γυρος, Φετα, Ιμαμ μπαιλντι, Νια Βαρνταλος, Επισημη Αγαπημενη ( φανελλα ). Ο λογος γιατι δεν εχουμε Λομπι ειναι ο ιδιος που δεν εχουμε καλους διπλωματες στην Ελλαδα. Η Ακαδημια μας και η δημοσιογραφια μας ποτε δεν εγκαθιδρυσανε κουλτουρα του βιβλιου ετσι οχι μονο δε ξερουμε τι λεμε αλλα δε ξερουμε να επικοινωνουμε ( μεταξυ μας - αφου μας λειπει ο διανοητικος συντονισμος αποτελεσμα καποιας αλφα κουλτουρας πχ καποιο στοιχειωδες συστημα βιβλιοθηκων που ποτε δεν ειχαμε'' αλλα και με τους μη-Ελληνες, ΩΣ ΕΛΛΗΝΕΣ, γιατι καποιοι ως Αμερικανακια, Γερμανακια, Γαλλακια κτλ τα πανε περιφημα.... Οι μεν Ελληνο-Αμερικανοι λογω του λεγομενου "αρχιεπισκοπικου μοντελου" που ανεκαθεν πολεμησε τον σεκιουλαρισμο για ευνοητους λογους, οι δε αντιστοιχοι στην Ελλαδα γιατι κομματικοποιηθηκανε και τελειωσαν την μη-παρτικιουλαριστικη εκπαιδευτικη υποδομη. Θα τελειωσω λεγοντας οτι τον τελευταιο μηνα διενειμα σε πανω απο 1200 σχολεια σε Ελλαδα και Αμερικη στατιστικα στοιχεια για την εκπαιδευση και την Ελληνικη κοινωνια που μαζευα σε καθημερινη βαση για μια δεκαετια απο Ελληνικες και ξενες εφημεριδες ( με σχετικα μεγαλη επιτυχια ) και βρισκομαι στα σκαρια να δημιουργησω μια αναβαθμισμενη ατμοσφαιρα συνεργασιας μεταξυ εκπαιδευτικων ιδρυματων σε ολη την Αμερικη. Δε θα πρεπει να ξεχασουμε τον Μιχαλη τον Δερτουζο.
RAW
04/02/2010 12:38
Πήρατε φόρα, ως συνήθως. Μήν ανακατεύετε τους ελληνοαμερικανούς. Αν δεν υπήρχε το ελληνοαμερικανικό Λόμπι(ποιά Ε.Ε??), που προλαβαίνει και συγκρατεί με νύχια και με δόντια(..και χρήμα!), κάποιες ιδέες/καταστάσεις, εν τη γεννέσει τους (''η ακόμη νομίζετε οτι τα καταφέρνουμε και τη σκαπουλάρουμε πάντα λόγω του ηρωισμού μας και του τσαμπουκά που έχουμε στα γονίδια μας), ίσως και να καπνίζαμε ναργιλέ, εδώ και πολύ καιρό. Ακόμη και αυτή την ώρα που εμείς φιλοσοφούμε ,φραπεδίζοντας, κάποιοι δουλεύουν προσπαθώντας να πείσουν κάποιους να μας στηρίξουν στην κρίση.
Σ.Π.
04/02/2010 12:21
Οσον αφορα το παγιο αμερικανικο αιτημα για αποστολη ελληνικων δυναμεων στο Αφγανισταν, ας τους διαθεσουμε μερικες χιλιαδες απο τους μεταναστες που εχουμε και ας τους χρησιμοποιησουν οπου θελουν.
Προς αποφυγη παρεξηγησεων, στην Αμερικανικη Εθνοφρουρα οπως και στην Γαλλικη Λεγεωνα των Ξενων, κατατασεται οποιος θελει και μετα το περας της θητειας του μπορει να λαβει υπηκοοτητα του στρατου που υπηρετησε.
ΤΖΩΡΤΖΗΣ ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΣ
04/02/2010 12:18
ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΥΠΟΣΤΗΡΙΚΤΕΣ ΤΩΝ ΑΜΕΡΙΚΑΝΩΝ ΜΗΠΩΣ ΠΗΡΑΤΕ ΕΙΔΗΣΗ ΠΟΙΟΣ ΕΚΑΨΕ ΤΗ ΣΥΝΑΓΩΓΗ ΣΤΑ ΧΑΝΙΑ?
ΤΖΩΡΤΖΗΣ ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΣ
04/02/2010 12:15
ΑΣ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΟΤΙ ΜΕΓΑΛΟ ΜΕΡΟΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΟΥΣ ΠΟΥ ΗΡΘΑΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΦΥΓΑΝ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΑΤΡΙΔΕΣ ΤΟΥΣ ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΤΩΝ ΒΟΜΒΑΡΔΙΣΜΩΝ ΚΑΙ ΠΟΛΕΜΩΝ ΤΩΝ ΑΜΕΡΙΚΑΝΩΝ! ΤΩΡΑ ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ (ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΜΕΝΑ) ΜΗΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΑΡΕΙ ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΤΑΞΙΔΕΨΕΙ ΣΤΙΣ ΗΠΑ. ΛΟΓΙΚΟ ΕΙΝΑΙ.
Φιλιππινεζος Παρατηρητης
04/02/2010 12:05
Οποιος γνωρίζει έναν Ελληνοαμερικανό στην Ελλάδα χωρίς να έχει σε εμφανές σημείο στο σπίτι του την αμερικανική σημαία , κερδίζει άθραυστο ποδήλατο με τη δυνατότητα αλλαγής της αλυσίδας εν κινήσει !... Δυστυχώς όλοι αυτοί οι Ελληνες κ.λ.π. που έχουν αποκτήσει την αμερικανική υπηκοότητα , έχουν ορκιστεί να πολεμήσουν ερναντίον της πατρίδας τους {της Ελλάδας εν προκειμένω} όπως ο τέως πρωθυπουργός Ανδρέας Παπανδρέου !... Οχι ο νυν πρωθυπουργός δεν έχει ορκισθεί γιατί είναι γηγενής Αμερικανός , οπότε αυτό εξυπακούεται !... Οταν το ανέφερα αυτό για πρώτη φορά , όλα τα λαμόγια του ΠΑΣΟΚ στο φόρουμ καθώς και οι Σκοπιανοί που παριστάνουν τους Ελληνες στο φόρουμ , που άλλαξαν όνομα όταν απεκαλύφθη ο ρόλος τους , προσπάθησαν να το διαψεύσουν αλλά πως να το κατορθώσουν αφού αυτό είναι ένα πραγματικό γεγονός ; Σε αντίθεση με αυτούς οι Ελληνες της Αυστρα- λίας , όταν ταξιδεύουν εκτός αυτής έχουν πάντοτε την Ελληνική Σημαία μαζί τους ! 4-2-2010 Φ.Π.
KOSTAS GIAVASOGLOU
04/02/2010 11:50
Η Ελληνική Κυβέρνηση ευθύνεται γιατί όταν όλα ήταν έτοιμα και οι Αμερικανοί ανέμεναν τις ενέργειες της χώρας μας εδώ δεν κάνανε τίποτα.
Δεν βλέπω πλέον να καταργείται η Βίζα και αυτό είναι υποτιμητικό για την Ελλάδα που μας βάζουν στην ίδια μοίρα με τριτοκοσμικές χώρες που έχουν πρόβλημα με την ασφάλειά τους από την τρομοκρατία.
KAI O GEORGE EINAI GREEK AMERICAN
04/02/2010 11:45
TI TON PEIRAZEI TON GEORGE PAP AFU EXEI STHN KOLOTSEPH TU TO US PASS I MANA TU HTAN AMERICANA KAI AFTOS EXEI DUAL CITIZENSHIP
OPOTE TO KOROIDO O KOSMAKHS TRAVIETAI ME TEIS VISES AN 8ELEI NA DEI STEIS USA TUS SIGENEIS TU
APARADEXTO VEVAIA ALLA FTENE KAI APO THN ELLADA PARAGONTES
Γ.Κ.
04/02/2010 11:42
Οι ΗΠΑ ισχυριζονται οτι δεν μπορει να καταργηθει η βιζα για τους Ελληνες πολιτες, προφανως για λογους εθνικης ασφαλειας των ΗΠΑ απο ανεπιθυμητους επισκεπτες. Αν επικυρωθει το μεταναστευτικο νομοσχεδιο απο την ελληνικη βουλη , καποιες χιλιαδες προερχομενοι απο χωρες που οι ΗΠΑ θεωρουν υποπτες για υποθαλψη τρομοκρατων, θα γινουν Ελληνες πολιτες.
Τουλαχιστον στα θεματα αποτροπης της παρανομης εισοδου λαθρομεταναστων και απελασης ολων των λαθραιων, και οχι μονο, απο το ελληνικο εδαφος, θα πρεπει να υπαρχει συνεργια Ελλαδας - ΗΠΑ.
Γιωργος
04/02/2010 11:20
@E

Δεν ειναι ανθελληνικοτητα ειναι οργη αγαπητε μου... το ιδιο θα ενοιωθες και εσυ αν ζουσες στο εξωτερικο και καθε φορα που επισκεπτοσουνα την Ελλαδα, σε εκλεβε ο ταξιτζης, δεν μπορουσες να πας απο το αεροδρομιο στο ξενοδοχειο λογω μπλοκων, και σου πιανανε τον κ...ο οπου και να πηγαινες
Εχει δικαιο ο San Diego U.S.A.
Pecos
04/02/2010 11:19
Ποιά βίζα και ποιό πρόβλημα?

Αφού το έλυσε η μέγιστη της διπλωματίας, του χαμογελάω σαν βλάκας και γλύφω τον αμερικάνο, Μπακογιάνη...

Και τι σόι πρόβλημα είναι η βίζα να πάμε στη Αμερικα?

Και ποιός θέλει να πάει στην Αμερική? Αφού εκεί είναι τόση ανεργία, και φτώχεια, και όλοι κουβαλάνε πιστόλια και σκότώνονται καθημερινά δεκάδες άνθρωποι.

Και αφού μας δουλεύει η Κλιντον ας αρχίσουμε να ψωνίζουμε όπλα από Ρωσσία και Γαλλία και όχι ΗΠΑ, και θα δείτε ότι σε μια βδομάδα θα λυθεί το πρόβλημα της βίζας.

Όσο για κάτι βλαχαδερά ελληνοαμερικάνους και λαζογερμανούς μερσεντάκηδες που φάγανε ένα χοτ ντοκ και λουκάνικο και βλέπουνε την ελλάδα και τους έλληνες τόσο αρνητικά, τους υπενθυμίζω ότι οι χειρότεροι εχθροί της Ελλάδος είναι πάντα οι ελληνοαμερικανοί ( Agnew, Pappas ). Το γένος των ελλήνων πάντα καταστρέφεται εκ των έσω μέσω της διχόνιας και της ζήλειας.
Γιωργος
04/02/2010 11:13
Γνωριζετε γιατι ειμαστε σε τοσο δεινη και μειονεκτικη θεση εναντι των τουρκων στις σχεσεις μας με τους αμ,ερικανους..διοτι δεν εχουμε σταθερη και κοινη υπερκομματικη εξωτερικη πολιτικη. στην Τουρκια ακομη και τωρα με τον Ερντογαν δεν εχει αλλαξει η εξωτερικη πολιτικη απο την εποχη του Κεμαλ. Ακομη και με τους Ρωσους τα βρηκανε τελευταια και το Ισραηλ του ζητησε συγγνωμη.
Λοιπον ας μην μακρυγωρουμε και να μην το πολυψαχνουμε...για ολα τα κακα που μας βρηκανε και θα μας βρουνε εμεις οι ιδιοι ειμαστε υπευθηνοι....και κατι ακομη καθε λαος εχει την κυβερνηση και κατα συνεποια την μοιρα που του αξειζει....ας συμμορφωθουμε πρωτα εμεις οι ιδιοι και ας παυσουμε να ζηταμε απο καθε κυβερνηση διοτι μεχρι τωρα μονον να παιρνουμε ξεραμε χωρις να δεινουμε....
Μαυρο το μελλον και ζοφερο ..... οσοι δεν το βλεπουνε εθελοτυφλουνε
STAMATHSTE THN TROMO
04/02/2010 10:37
TO OTI H ELLAS EINAI ANASFALEIA MEROS
OLOS O KOSMOS TO XEREI
KANTE KATI NA HREMISEI O TOPOS
KAI OTAN HREMISEI TOTE ZHTAME
TO KOPSHMO THS VISA
OI USA DEN BORUNE NA MAS VALUN STO IDIO EPIPEDO ME THN ALLH EVRWPH
KAI EXUN KAI LIGO DIKAIO MEHRI XTES PEFTAN PETRES STH A8HNA
TWRA PANE NA DWSUN ELLINIKO DIAVATHRIO STA XERIA LA8ROMETANASTWN
H MUSULMANWN
EXUN KAKH PHRA OI AMERIKANOI
APO MUSULMANUS ME EVRWDIAVATHRIO
MH 8ELONTOS VISA
OPOTE FILANE TA PUXA TUS TWRA
AS TO SKEFTH KALA O GIWRGOS PRIN DWSEI YPHKOOTHTA STUS EDW GENH8ENTES PEDIA MUSULMANUS
KAI AS RWTISEI TON LAO AN SIMFWNEI ME AFTA
DEN XPEIAZETAI NA DHLWSEIS TIPOTE
04/02/2010 10:28
AN EXEIS VILOGIKO DIAVATHRIO KAI H XWRA DEN XPREIAZETAI VIZA TOTE TAXIDEVEIS KANONIKA
XWRIS PERIPLOKES STEIS USA
SHMERA MEHRI KAI O CANADAS XPEIAZETAI DIAVATHRIO GIA USA MEHRI PERSI ME THN TAFTOTHTA EBENES STEIS USA H ME THN ADEIA ODHGHSEWS
OI USA 8A KOPSUN THN VIZA OTAN STHN A8HNA STAMATHSUN TA BAM KAI BUM DILADH OTAN LIPH H TROMOKRATIA MEHRI TOTE 8A VRHSKUN PROSHIMATA
KAI APO THN MIA MERIA EXUN DIKAIO
Vasilis Spartiatis
04/02/2010 10:22
Kala kanune. Ma imaste sta kala mas ? Ena ksefrago abeli exi gini i xora..kikloforune oti ethnikotites thelete....oute elegxi iparxun oute tipota...bikane paranoma sitn xora ke den exume elegxus aksiopistus gia na kserume ti ginete giati diladi i Amerikani na mas dosune visa ? Gia na afksithun i ponokefali tous ? Imaste isos xirotera apo tritokosmiki xora.... Exume ke megali plaka...i sinithies mas i katanalotikes ine akrivos amerikanikes ke meta vrizume ke tin xora afti. Den milame sosta aglika na tous katalavume ke den exume pai taksidia..ektos apo Astoria NY..gia na tous zisume alla mono tous vrizume...imaste ke gia klamata !
ένας αναγνώστης(rdc)
04/02/2010 10:01
Η λέξη "ελληνοαμερικανός" εν αντιθέσει με άλλους ελληνο..κάτι μου προκαλούσε και μου προκαλεί συναισθήματα απέχθειας .Οι κύριοι αυτοί παράτησαν σε καιρό ειρήνης την χώρα τους και αντί να δουλέψουν και να πλουτίσουν τα χωριά και την χώρα τους εγκατέλειψαν τον τόπο των γονιών τους και έφαγαν τα νειάτα τους σκάβοντας και πλυνοντας πιάτα .Αυτοί οι δειλοί λιποτάκτες φιλοτομαριστές λοιπόν έχουν σαν φιλοδοξία και τιμή τους να αλλάξουν τα ονοματά τους -να αμερικανοπηθικίζουν τέλεια -να μην μάθουν ελληνικά τα παιδιά τους -και να κουβαλιούνται σαν ενώσεις ελληνοαμερικανών σε συνέδρια -με έξοδα του ελληνικού κράτους φυσικά.
Οσο για το πόσο ενδιαφέρονται για την ελλάδα φτάνει να ακούσεις έλληνες αξιωματούχους σε επισκέψεις στην αμερική στην προσπάθειά τους να αφυπνίσουν την "ομογένεια" εξομολογούνται ότι μετά το τέταρτο τηλεφώνημα -και άν - άτομα με ελληνικά ονόματα παραδέχονταν ότι έχουν ελληνική ρίζα φυσικά -οι ελληνοαμερικάνοι.
Για να μην τρέφουμε αυταπάτες θα πρέπει να σταματήσουμε να λέμε ότι έχουμε εκατομμύρια έλληνες στην αμερική και να προβούμε στην εγγραφή επισφαλών ελλήνων και αργότερα σε απόσβεσή τους.
Αλλως τε τί προκοπή να περιμένεις από ελληνοαμερικανούς που μόνο συμπλέγματα έχουν που έχουν ελληνικά ονόματα και καθόλου υπερηφάνεια -όπως φαίνεται από το ότι γυρνάνε την πλάτη στην ελλάδα όποτε χρειάζεται υποστήριξη -δεν έχουν οργανώσει αυτό που λενε λόμπυ -και οταν ακούν για ελλάδα το μυαλό και το μάτι τους είνα να αρπάξουν και όχι να δώσουν όπως φαίνεται από το γεγονός ότι μας κουβαλιούνται τετράπαχοι να χλαπακιάσουν και μετά να επενδύσουν οπουδήποτε αλλού εκτός ελλάδος.
;Tώρα για την βίζα -άν η Ελλάδα έχει ίχνος αξιοπρέπειας να απαιτήσει βίζα από τους αμερικανούς -άλλως τε αυτοί παίρνουν δισεκατομύρια ευρώ κάθε χρόνο από τα ξεπερασμένης τεχνολογίας και ασύμβατα οπλικά συστήματα που μας πουλάνε και κάποιος πρέπει να τους μάθει ότι το χέρι που δίνει είναι πάνω από το χέρι που παίρνει και να αφήσουν τις ηλιθιότητες για βίζες και κολοκύθια και άμα μας θέλουν για πελάτες στα σκουπίδια που πουλάν για όπλα να αλλάξουν πλάκα για σκοπιανό και να μας απαλλάξουν από τους πράκτορές τους στις μκο όπως και με τα νον πειπερ που κάποια χαιβανια έλληνες φοβισμένοι αξιωματούχοι προσκυνούν.
TZΩΡΤΖΗΣ ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΣ
04/02/2010 09:47
ΠΟΙΟ ΚΩΔΙΚΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ ΘΑ ΥΙΟΘΕΤΗΣΟΥΝ ΟΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ ΟΤΑΝ ΕΧΘΡΙΚΑ ΑΕΡΟΣΚΑΦΗ ΚΑΝΟΥΝ ΥΠΕΡΠΤΗΣΕΙΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ ΝΗΣΙΑ ΚΑΙ ΕΔΑΦΗ? ΜΗΠΩΣ ΤΗΝ ΚΑΤΑΡΙΨΗ?
ΤΖΩΡΤΖΗΣ ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΣ
04/02/2010 09:11
ΕΧΟΥΝ ΒΡΕΙ ΚΑΙ ΜΑΣ ΤΑ ΚΑΝΟΥΝ. ΖΗΤΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΝΤΑΛΛΑΓΜΑΤΑ ΑΚΟΜΑ ΓΙΑ ΤΗ ΒΙΖΑ ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΡΙΤΟΚΟΣΜΙΚΟΙ! ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΤΟΥ ΚΑΛΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΟΑΜΕΡΙΚΑΝΟΥΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΟΤΙ ΠΟΛΛΟΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΤΑ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΛΛΗΝΕΣ. ΜΕΡΙΚΟΙ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ. ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΟΡΙΣΜΕΝΟΙ ΠΙΟ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ.
E
04/02/2010 08:57
Eκπλήσσομαι με την ανθελληνικότητα ορισμένων ''"Ελληνο"-Αμερικανών!!Μπορεί βέβαια να είναι και Σκοπιανοί η Αλβανοί κλπ Αν είναι Έλληνας έχει το complex αλλά και την ηλιθιότητα στον υπέρτατο βαθμό . Πήγαν εκει έφαγαν ένα hot dog και έγιναν κρετίνοι !! Αποκαλεί o @san diego"βλαχαδερά" τους εν Ελλάδι έλληνες ενω ο παππούς του η ο μπαμπας του πήγε εκει με τις φουστανέλλες!! και εφτιαξε τις σιδηροδρομικές γραμμές απο την Ν. Υόρκη (east coast) μέχρι το San diego (west coast) όπου και ξέμεινε εκεί!! Αμ βρε κακομοίρη και εδω αν δούλευε έτσι περισσότερα θα κέρδιζε στην ζωή του και δεν θα γεννούσε και εσένα το βδέλυγμα εκει !! Τώρα εαν εσύ έχεις πλύνει ντανες πιάτα όσο το Empire State μαγγιά σου ,προόδευσες!!!!.
Τέτοιους "κ___έλληνες"σαν και του λόγου σου δεν τους θέλουμε να πατήσουν ούτε στα σύνορα. Να πάνε να κάνουν διακοπές στo Cape Cod για να τους τσιμπάνε οι αλογόμυγες
Μην ανησυχείτε όμως, σύντομα θα μετανιώσουν οικτρά για την συμπεριφορά τους αυτή την προδοτική του Έθνους
andreas s
04/02/2010 07:14
@ San Diego (ουτε ονομα δεν εχει, φανταστειτε ποσο αφομοιωμενος ειναι) προφανως δεν εχεις την ευφυια να διακρινεις οτι δεν προκειται για τα 100 βρωμοευρω (αλλωστε οποιος κανει τετοιο ταξιδι, μπορει να τα διαθεσει). αναρωτιεμαι παντως ποσο θα σε ενοχλουσε (και το πραγματικο κοστος) να λειψεις 2 μερες απο τη δουλεια σου για να τις φας στις ουρες τις πρεσβειας. μπορει να εχουμε κομπλεξ, μπορει να ειμαστε κωλοπαιδα, αλλα δε γουσταρουμε να μας δουλευουν στα μουτρα (a matter of principle, για να το πω στη γλωσσα σου). με την αιτηση βιζα, καταθετουμε κι ενα σωρο προσωπικα δεδομενα σε ενα ξενο κρατος. ειτε ειμαι επισκεπτης για δουλεια, ειτε τουρισμο, υποτελης σαν κρατος δε γουσταρω να γινω
Φιλιππινεζος Παρατηρητης
04/02/2010 05:45
Ολα είναι αλληλένδετα . Μόλις αθούν τα εμπόδια στην Τουρκία για την ολική κατάκτηση του Αιγαίου, θα αρθούν και τα εμπόδια για την κατάργηση της εν λόγω βίζας . Κάντε λίγο υπομονή , ταχέως θα την αποκτήσετε !... 4-2-2010 Φ.Π.
@Raw
03/02/2010 20:40
Τι λες ρε φίλε σοβαρά; Ξέρεις που την έχει γραμμένη ο Έλληνας την Αμερική; Επίσης δεν θέλουμε να γίνουμε ούτε αμερικάνοι ούτε κινέζοι ούτε τίποτα. Αν μπορέσουμε να φτάσουμε το πνευματικό επίπεδο των αρχαίων ελλήνων θα ήταν ευχής έργο και θα μας έφτανε μια χαρά. Το κάναμε μια φορά, μπορούμε και δεύτερη. Όσο για τους "Ελληνο"- αμερικάνους πηγαίνετε μια βόλτα στα ωραία γκέτο να δείτε τον πολιτισμό σας. ''Η ακόμα καλύτερα στείλτε εκεί τα παιδιά σας.
ΤΕΛΜα
03/02/2010 20:36
Ρε ξεφτίλες Ελληνοαμερικάνοι GA καρπαζοεισπράκτορες για μια ζωή θα είσαστε. Αφού έχετε την υπηκοότητά σας, μείνετε εκεί που είστε και σταματήστε να γράφετε σε greeklish και κεφαλαία για να μας πείτε τον πόνο σας. Δεν γουστάρετε Ελλάδα; Μείνετε εκεί που είσαστε... Και όσο για την Ελλάδα, οι περισσότεροι από εσάς δεν έχετε καν ιδέα το τι πρέπει να γίνει εδώ... Οι αμερικάνοι καλά κάνουν και κοιτάνε την πάρτη τους, κάτι δωσίλογοι GA ξερόλες του καναπέ μου τη σπάνε απίστευτα.
Βασι
03/02/2010 20:17
Αγαπητέ μου ALEX KRO. ότι είπα στον RAW ισχύουν και για σένα. Σε αγόρασαν οι Γερμανοί ή δεν ξέρω ποιος για ένα λουκάνικο και υπερασπίζεσαι οποινδήποτε αλήτη εκτός από την πατρίδα σου. Εκτός αν νομίζεις οτι πατρίδα σου είναι η Γερμανία. Δηλαδή νομίζεις οτι οι Αμερικάνοι δεν καταργούν την βίζα επειδή φοβούνται τους Ελληνες ταλιμπάν και θέλουν να αμυνθούν; Από δείκτη νοημοσύνης δεν σε βλέπω σούπερ. Απλώς την χρησιμοποιούν σαν εκβιασμό για να προωθήσουν τα συμφέροντα τους. Και υπάρχουν και Ελληνόπουλα που τους υποστηρίζουν. Θα μου πεις εδώ υποστηρίζουν τους Σκοπιανούς και τους Τούρκους, στο τζάμπα, τους Αμερικάνους που κάνουν και καλά χάμπουργκερ δεν θα υποστηρίξουν;
SAN DIEGO U.S.A
03/02/2010 19:39
RE KOLOPEDA GREEK TOU GREECE TI TROGESTE ME TIN VISA OI ME TA BISIA TOU KATHE GREEK POLITIKOU TI TIN THELETE POSOI EINE AUTOI POU TAXIDEBOUN STIN AMERIKI KE TIN AGAPAN PARA POLLI OLLA TA ALLA TA EXETE FTIAXOI KE OI VISA SAS ELIPSE RER KOPRITES TOU GREECE PIGENETE PROTA KE ANOIXTE TOUS DROMOUS MIPOS ERTHI KANENAS TOURISTAS GIA DIAKOPES KE POLLA ALLA POU PREPI NA FTIAXOI O GIORGOS KE ASTE TIN VISA ASXOLITHITE ME TIPOTA ALLO KE ASTE AUTA POU DEN EXOUN MEGALI SIMASIA OPIOS THELI NA TAXIDEPSI STIN AMERIKI PLIRONOI 100 EURO BGAZIS VISA GIA DEKA XRONIA EKI KOLATE RE BLAXADERA TOU GREECE STA 100 EURO ESIS TA XALATE STA TSIGGARA KE STOUS KAFEDES TI EINE 100 EURO GIA KATHE 10 XRONIA GREEK KOMBLEXIKOI KE DEUTERO PREPOI NA EISTE PERIFANOI OXI ZITIANOI TOU KATHE KRATOUS OPOS U.S.A,AUSTRALIA,KANADAS KE OPOU ALLOU XRIASETE VISA. KE EGO POU EIME AMERICAN CITIZEN DEN XRIAZOME VISA OPOU KE NA PAO ALLA KE AMA DEN EIMOUN AMERICAN CITIZEN POTE DEN THA EKANA KOMBLEX OPOS ESIS THA PLIRONA 100 EURO KE THA EBGAZA VISA MEGGALI DOULIA ADE RE XEROLES GIA KANENAN FRAPE KE NA KLISETE KANENA DROMO ME TA XREOMENA SAS TRAKTER.
SPYROS
03/02/2010 18:46
ΤΩΡΑ ΠΟΥ Ο ΓΙΩΡΓΑΚΗΣ ΕΤΟΙΜΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ''ΕΛΛΗΝΕΣ'' ΜΕΡΙΚΕΣ ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΟΥΣ, ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΝΑ ΚΑΤΑΡΓΗΘΕΙ Η ΒΙΖΑ? ΠΛΑΚΑ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΣΤΗΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ. ΟΧΙ ΜΟΝΟ Η ΑΜΕΡΙΚΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ Η Ε.Ε. ΘΑ ΜΑΣ ΖΗΤΑΕΙ ΤΩΡΑ VISA!
ΦΑΝΤΑΖΕΣΤΕ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΑΚΙΣΤΑΝΟΥΣ, ΑΦΓΑΝΟΥΣ, ΚΟΥΡΔΟΥΣ, ΙΡΑΝΟΥΣ, ΣΟΜΑΛΟΥΣ, ΝΙΓΗΡΙΑΝΟΥΣ, Κ.Α., ΝΑ ΤΑΞΙΔΕΥΟΥΝ ΜΕ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΝΑ ΒΑΖΟΥΝ ΜΠΟΜΠΕΣ ΔΕΞΙΑ ΚΑΙ ΑΡΙΣΤΕΡΑ? Ε ΡΕ ΓΛΕΝΤΙΑ......
ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ, ΒΑΣΙΚΑ ΧΕΣΤΗΚΑΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ VISA ΤΩΝ ΑΜΕΡΙΚΑΝΩΝ. ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΑΜΕΡΙΚΗ ΑΣ ΠΑΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΕΣΒΕΙΑ. ΤΗΝ ΔΙΝΟΥΝ ΤΖΑΜΠΑ ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΣΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ''ΑΧΜΕΝΤ'' ΜΕΣΑ ΚΑΙ Η ΦΑΤΣΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣ ΤΟ ''ΚΑΦΕΤΙ''....
Tsakalos
03/02/2010 17:44
Δεν μπορώ να καταλάβω, γιατί να παρακαλάμε τους Αμερικανους πάνω στο θέμα VISA; Εγώ πλήρωσα 107€ και την έχω για 10 χρονια. Και δεν χρειάζεται να δηλώνω στο ESTA τα ταξίδια μου όπως κάνουν Εγγλέζοι, Γερμανοί, Γάλλοι.....
George
03/02/2010 17:35
Ετσι που το παμε στο μελλον θα χρειαζομαστε VISA και για την Ευρωπη.
Συνχαρητηρια κυριε Παπανδρεου αν και φιλο- Αμερικανος πετυχατε το απολυτο 0.
Δωστε ιθαγενεια σε μεταναστες και στο τελος οι Ελληνες θα χρειαζονται VISA για παντου
philoformigx
03/02/2010 17:28
Σε λίγο θα πουληθεί η χώρα (και οι όποιες διεκδικήσεις της) για να σωθεί από την πτώχευση, κι οι άλλοι συζητάνε για βίζες...
ALEX KRO.
03/02/2010 17:23
K.K KAI EGW STO EKSWTERIKO ZW KAI ELPIZW NA MHN SYNANTW ELLHNES SAN KAI ESENA. H ELLADAR EINAI PRWTH KAI OLOI OI ALLOI EINAI ALHTES DHLADH? EMEIS EIMASTE KAI ALLOI DEN EINAI? ENAS KARAGKIOZHS (RAW) DEN SHMAINEI OTI PREPEI NA GINOUME OLOI ETHNIKISTES. OI AMERIKANOI, KAI KATHE LAOS, EXEI TO DIKAIWMA NA PROSTATEFSEI THN XWRA TOU OPWS NOMIZEI KAI AN EINAI LATHOS (KAI OI AMERIKANOI MONO ALATHITOI DEN EINAI!) TOTE ASE TOYS MONOUS TOUS. OSW GIA THN ELLADA... OTAN THA BORESOUME NA POUME OTI YPARXEI AKSIOKRATIA KAI TO MESON KAI TO ROUSFETI FYGOUN APO TO DHMOSIO TOTE MPOREI KAI KAPOIOS NA MAS PAREI SOVARA. AN OLOI OI "ELLHNARES" PAIZOUN PANTA TA THYMATA TOTE MPROSTA DEN MPOROUME NA PAME ME TIPOTA!
Γιωργος
03/02/2010 17:08
Ο ΜΟΝΟΣ ΚΩΔΙΚΑΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΕΒΑΣΜΟΣ ΣΤΟ ΔΙΕΘΝΕΣ ΔΙΚΑΙΟ.ΤΙΠΟΤΑ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.ΕΑΝ ΟΛΟΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΘΟΥΝ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΟ ΔΙΕΘΝΕΣ ΔΙΚΑΙΟ ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΧΩΡΟΣ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΘΕΡΜΟ ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΛΟΓΟΣ ΑΝΥΣΗΧΙΑΣ.
Φώτης
03/02/2010 16:35
@ RAW

Προσωπικά θα εμπιστευόμουνα πολύ λιγότερο τους Αμερικανούς, με την εγκληματικότητα και τη τρέλα που έχουν σαν λαός, στο να τους επέτρεπα να εισέλθουν στη χώρα μου. Οι Έλληνες και πολύ πιο φιλήσυχοι είναι (τουλάχιστον εκτός γηπέδων) και πολύ καλύτερα συμπεριφέρονται σαν τουρίστες (εκτός λιγοστών περιπτώσεων).

Όσον αφορά το κακεντρεχές “American Wannabes” τα τελευταία 20 χρόνια, όπως λένε οι στατιστικές της ίδιας της Αμερικής, περισσότεροι Έλληνες γυρίζουν πίσω στην Ελλάδα παρά φεύγουν για την Αμερική.

Νομίζω ότι αν είχαμε ίχνος αξιοπρέπειας θα αποφεύγαμε να ταξιδεύουμε στην Αμερική – προσωπικά θα προτιμούσα ακόμα και τα δωρεάν πανεπιστήμια της Ευρώπης παρά τα υπερεκτιμημένα Αμερικανικά μέχρι να λυθεί το θέμα της βίζας.

Φυσικά αυτό ισχύει γι’ αυτούς που βάζουν την πατρίδα πάνω από το προσωπικό συμφέρον.

Όσο σε κάτι τύπους σαν τον φίλο τον RAW (ωμός ;) που νομίζουν ότι με τις ακραίες αρνητικές απόψεις πουλάνε γνώση θα έλεγα είτε να μήνουνε στην Αμερική και να μην ασχολούνται με την Ελλάδα ή αν ατυχώς ζούνε εδώ τότε να πάρουνε χεράκι τον Λαζόπουλο και να πάνε να …
k.k
03/02/2010 16:23
Γ. ΕΣΕΝΑ ΤΙ ΣΕ ΚΟΒΕΙ ΕΙΣΑΙ ΑΠ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΓΛΕΙΦΟΥΝ. ΔΕ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΣΟΥ.
Βασι
03/02/2010 15:38
RAW@ Πώς το είπες αυτό; Τα περί Αμερικανικού λαού και λοιπά καραγκιοζιλίκια; Ντροπή σου να μιλάς Ελληνικά!!!! Να μην ξανασχοληθείς με την ΕΛΛΑΔΑ!!! Τέτοιους επίορκους που πουλήθηκαν στα Αμερικανάκια για ένα χάμπουργκερ δεν τους θέλουμε να ονομάζονται ΕΛΛΗΝΕΣ. Αίσχος!!!! Και εγώ στο εξωτερικό ζώ αλλά όταν ακούω τον Εθνικό μας Ύμνο κλαίω. Η Ελλάδα δεν έχει κανένα χάλι. Στέκεται περήφανη και αντιμετωπίζει τα κύμματα των αληταράδων που προσπαθούν να την φουντάρουν. ΖΗΤΩ Η ΕΛΛΑΔΑΡΑ!!! Αμέσως τώρα να ζητείται Βιζα για τους Αμερικάνους που επισκέφτονται την χώρα μας. Οπως έκανε η Βραζιλία με τον Λούλα. Βίζα και 3 ώρες στην ουρά για το ιμιγκρεισον. Να δεις πως πέφτουν τα αφτιά στους αλήτες!!!!!
ΚΛ
03/02/2010 15:05
Ευτυχώς γιατί έσκασα 96 ευρώ τις προάλλες για την έκδοση της
GOLDEN BOY
03/02/2010 15:01
EIXAME MIA SKASILA!!!
Αντώνης
03/02/2010 14:33
Συμφωνώ με τον parthenios christos 3/2/2010 10:18, ας μην αναιρέσουν ποτέ τη βίζα. Κλαίω μόνο τα χρήματα που υποχρεώθηκα να δώσω (όπως και άλλοι) για να βγάλω βιομετρικό διαβατήριο ενώ το παλιό είχε ακόμα 4 χρόνια μέχρι τη λήξη...
Georgios Syriotis
03/02/2010 14:33
prin apo 40 xronia pou anangazomoun na taxidebo ameriki me enoxlousan h erotishs tous kai kapote mou apagorefsan thn isodo logo sinonimias twra pige kapios filos mou kai xriastike perisotero xrono na perasi ton elenxo para to taxidi, piga sthn koumounistikh kina pira visa xoris na parousiasto sto proxeneio me exousiodotitish kapiou grafeiou, kai o elenxos diabatirion kratise 1 lepto xoris na einai dhmokrates na pane na pnigoun oi amerikanh kai h xoratous kai h dhmakratia tous
Γ.
03/02/2010 14:19
@κ.κ 3/2/2010 11:56
Τα αμερικανακια να δεις ποσο χ...καν που δεν θα πας εσυ..
Nikos G
03/02/2010 12:41
Ειπα και εγω, γιατι εχω τετοια φαγουρα τον τελευταιο καιρο......
Έρις
03/02/2010 12:18
"Ο δεύτερος λόγος είναι η δυσφορία που προκάλεσε στην Ουάσιγκτον το γεγονός πως όταν τον περασμένο Νοέμβριο η Αθήνα ενημερώθηκε πως όλες οι σχετικές διαδικασίες είχαν ολοκληρωθεί και πως απέμεναν μόνο οι τελικές υπογραφές, κανένας εκπρόσωπος της ελληνικής κυβέρνησης δεν έσπευσε να επισφραγίσει τη συμφωνία." Ο Γιωργάκης κοιμόταν;; Ή δεν είχε ξεμεθύσει ακόμα από τα μεθεόρτια της ..στέψης του;;
κ.κ
03/02/2010 11:56
X.......ME AN ΔΕ ΔΟΥΜΕ ΤΑ ΑΜΕΡΙΚΑΝΑΚΙΑ.ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΣΕ ΔΥΟ ΧΩΡΕΣ ΠΟΥ ΔΕ ΘΑ ΤΑΞΙΔΕΨΩ ΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ Η ΗΠΑ ΚΑΙ Η ΤΟΥΡΚΙΑ.
RAW
03/02/2010 10:36
ΣΟΒΑΡΕΥΤΕΙΤΕ!! ΕΜΕΙΣ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥΣ ΘΑ ΔΙΝΑΜΕ ΤΟ VISA WAIVER ΣΕ ΜΙΑ ΧΩΡΑ ΣΑΝ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΕ ΤΑ ΧΑΛΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ??? ΤΟ ΟΤΙ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΛΑΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΡΥΦΟ- AMERICAN WANNABE ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ. ΟΠΟΙΟΣ ΑΞΙΩΜΑΤΟΥΧΟΣ (ΠΡΕΣΒΗΣ,ΥΠΕΞ,κ.λπ) ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΑΛΑΒΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΥΘΥΝΗ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟΝ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΟ ΛΑΟ.
parthenios christos
03/02/2010 10:18
Eπι τελους ΜΗ ΣΩΣΟΥΝ ΚΑΙ ΔΩΣΟΥΝ ΠΟΤΕ VISA.
Λες και λυσαμε ολα μας τα αλλα προβληματα με τους ΝΕΟΑΠΟΙΚΙΟΚΡΑΤΕΣ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΥΣ,και το μονο που απεμεινε ειναι η VISA.
Bεβαια υπαρχει το οξυμορο να ερχωντε οι Αμερικανοι και αυτο για λογους τουριστικους χωρις visa,ενω αντιθετως εμεις χρειαζωμαστε.
Μια νεα μορφη ψιλοεκβιασμου που κρατα χρονια.
ΧΑΡΙΣΜΑ ΤΟΥΣ H VISA ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΙ ΠΑΜΕ ΓΙ ΑΛΛΑ........
Χ.Π

όλες οι τελευταίες ειδήσεις