SΟS για 468 σπάνια ελληνικά είδη

Το «Κόκκινο Βιβλίο» των ζώων που απειλούνται καταγράφει τις συνέπειες από την καταστροφή των βιοτόπων

ΡΕΠΟΡΤΑΖ: Πέτρος Στεφανής pstefanis@dolnet.gr   | ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 28/01/2010 07:00 |
 SΟS για 468 σπάνια ελληνικά είδη
Στο άμεσο μέλλον, τα ελάφια και οι φώκιες στην Ελλάδα θα αντιμετωπίσουν εξαιρετικά υψηλό κίνδυνο εξαφάνισης από το φυσικό περιβάλλον τους. Αρκούδες, τσακάλια, δελφίνια και φυσητήρες κινδυνεύουν επίσης, εάν δεν ληφθούν μέτρα διαχείρισης των πληθυσμών τους.

Η ελληνική πανίδα χτυπά συναγερμό. Αυτό διαπιστώνει το «Κόκκινο Βιβλίο των Απειλούμενων Ζώων της Ελλάδας», η νέα πολυσέλιδη βίβλος για την κατάσταση του ελληνικού ζωικού βασιλείου. Στη δημοσιότητα από χθες, επικαιροποιημένη πλέον, δεκαεπτά χρόνια μετά την προηγούμενη έκδοσή της, έρχεται να καταδείξει και επισήμως πως 171, από τα συνολικά 453 σπονδυλόζωα που αξιολογήθηκαν, απειλούνται με εξαφάνιση, κυρίως ψάρια του γλυκού νερού και αμφίβια και ακολουθούν ερπετά, πουλιά και θηλαστικά. Δύσκολη διαγράφεται η επιβίωση και για 297 από τα 591 είδη ασπόνδυλων (χερσαία σαλιγκάρια, αράχνες, κολεόπτερα κ.λπ.), που επίσης μελετήθηκαν.

Όσον αφορά τα θηλαστικά, ειδικότερα, στη Νο 1 επισφαλή κατηγορία ταξινομήθηκαν η μεσογειακή φώκια, ο λύγκας και το ελάφι, όταν μάλιστα το είδος αυτό αφθονεί στην υπόλοιπη Ευρώπη. Η κρητική μυγαλή- το μοναδικό ενδημικό είδος θηλαστικού στην Ελλάδα-, η ασιατική τρανονυχτερίδα, ο μπαρμπαστέλος, η βίδρα, το πλατώνι, ο στεποποντικός, ο σκαπτοποντικός του Felten και η φώκαινα χαρακτηρίστηκαν με τη σειρά τους «κινδυνεύοντα». Για τα μισά, τέλος, από τα είδη των πουλιών- κυρίως αρπακτικά, υδρόβια και παρυδάτια- το πέταγμά τους στον ελληνικό ουρανό είναι αμφίβολο στο εγγύς μέλλον.

Στον αντίποδα, διαπιστώθηκε πως η ελληνική επικράτεια φιλοξενεί σήμερα 64 διαφορετικά είδη ερπετών, περίπου το 50% της συνολικής ευρωπαϊκής ερπετοπανίδας, καθώς αποτελεί περιοχή συνάντησης ευρωπαϊκών κι ασιατικών ειδών. Ελλάδα και Ισπανία εξάλλου είναι οι πλουσιότερες χώρες στην Ευρώπη σε σαλιγκάρια: η εγχώρια χερσαία μαλακοπανίδα περιλαμβάνει 680 είδη! Τα περισσότερα από αυτά εμφανίζονται αποκλειστικά στα νησιά του Αιγαίου, δυτικά της Πίνδου ή στη Βόρεια Ελλάδα, από το επίπεδο της θάλασσας μέχρι και την κορυφή του Ολύμπου. «Χρήσιμο εργαλείο»
Κυριότερες απειλές για όλα τα είδη των ελληνικών ζώων θεωρούνται, σύμφωνα με τους ειδικούς, η καταστροφή των βιοτόπων τους, που σημαίνει υποβάθμιση ή απώλεια της τροφής τους. Λαθροθηρία, δηλητηριασμένα δολώματα, τεράστιες τα τελευταία χρόνια πυρκαγιές (σε Πελοπόννησο, Πάρνηθα, Ρόδο κ.α.), αλλά και μεγάλα τεχνικά έργα (π.χ. νέοι μεγάλοι οδικοί άξονες) επέφεραν μεγάλης κλίμακας μεταβολές στην εξάπλωση των χερσαίων και θαλάσσιων οργανισμών. «Έστω τώρα, που τα περιθώρια στένεψαν, ξέρουμε την πραγματική εικόνα των οικοσυστημάτων της χώρας μας. Το “Κόκκινο Βιβλίο” απαλείφει τη δικαιολογία “δεν ήξερα” και θα αποδειχθεί εξαιρετικά χρήσιμο στην προσπάθεια προστασίας, διατήρησης και διαχείρισης της ελληνικής βιοποικιλότητας. Για κάτι τέτοιο, πάντως, δεν αρκούν οι καλές προθέσεις των επιστημόνων. Απαιτείται και εκ μέρους της Πολιτείας ένα σαφές πλαίσιο μηχανισμών, που θα έχει ως πυρήνα τη σταθερή ενίσχυση της έρευνας...» δήλωσε χθες ο πρόεδρος της Ελληνικής Ζωολογικής Εταιρείας κ. Σίνος Γκιώκας. «Δεν συντάξαμε απλά έναν κατάλογο, αλλά και μια πλούσια πηγή δεδομένων- η οποία προσεχώς θα είναι και στη διάθεση κάθε ενδιαφερομένου στην ιστοσελίδα της Ελληνικής Ζωολογικής Εταιρείας- για τα είδη που απειλούνται, με πληροφορίες σχετικά με τις δράσεις που αν εφαρμοστούν μπορεί να αποτρέψουν ή να ελαττώσουν τον κίνδυνο περαιτέρω μείωσης των πληθυσμών αυτών» λέει η κ. Παναγιώτα Μαραγκού, συντονίστρια του σχετικού προγράμματος, για λογαριασμό του WWF Ελλάς.

Έργο 120 επιστημόνων
Το «Κόκκινο Βιβλίο των Απειλούμενων Ζώων της Ελλάδας» αναθεωρήθηκε υπό την επιστημονική επίβλεψη της Ελληνικής Ζωολογικής Εταιρείας (συντονιστής Τάσος Λεγάκης), με τη συμμετοχή της Ελληνικής Ορνιθολογικής Εταιρείας, της Ελληνικής Ερπετολογικής Εταιρείας, του Ινστιτούτου Σπηλαιολογικών Ερευνών Ελλάδας και του WWF Ελλάς. Είναι αποτέλεσμα των ομάδων εργασιών τις οποίες συγκρότησαν, επί δυόμισι χρόνια, περισσότεροι από 120 ζωολόγοι κι ερευνητές, από πανεπιστημιακά ιδρύματα, ινστιτούτα και μη κυβερνητικές περιβαλλοντικές οργανώσεις της χώρας.
ΟΙ ΠΛΗΓΕΣ
Η λαθροθηρία, οι πυρκαγιές και τα μεγάλα τεχνικά έργα απειλούν τα οικοσυστήματα
Κοσακ1917
30/01/2010 05:19
Στάμος Σέμσης. Μόνο μια μεγαλοφυία σαν εσένα θα σκεφτόταν κάτι τόσο αστείο. Ευτυχώς που γράφεις συχνά και γελάμε,γιατί διαφορετικά τι θα κάναμε..
Αντι-μεταναστης
29/01/2010 20:22
Σιγουρα στα ειδη υπο εξαφανηση ειναι και ο Ελληνας οπου με τοοοοσους αλλοδαπους θα καταντησουμε μειονοτητα. ΝΤΡΟΠΗ ΣΤΑ ΝΕΑ. Εδω χανεται το εθνος μας και εσεις ασχολειστε με τα ζωα
Οσο πιο μακρια σας, τοσο πιο καλα μου
29/01/2010 15:51
Καλα τωρα, καταλαβαινει ο γκαγκαρος ο νεοελληνας την αξια της βιοποικιλοτητας... Μετα απο κανα δυο γενιες και αφου οοοολος ο υπολοιπος κοσμος θα προστατευει τον αναντικαταστατο φυσικο του πλουτο, τοτε μπορει και να ξυπνησουν και οι ελληνες...Βεβαια μεχρι τοτε θα εχει μπαζωθει και οικοπεδοποιηθει καθε εκατοστο ελληνικης γης και δεν θα εχει μεινει ζωο η ψαρι ζωντανο... Ε, τοτε, τοτε που θα χρειαζεσαι μασκα οξυγονου να βγεις απο το σπιτι σου, θα λενε πωωωω πω τι ειχαμε και τι χασαμε... περιπου οπως λεμε, αν λεμε, και για την Αθηνα σημερα...την Αθηνα που οι εργολαβοι του 50, 60 και 70 μετετρεψαν σε μια απο τις αποκρουστικοτερες πολεις του κοσμου, που ομως θα μπορουσε να ειναι σημερα η μοναδικη νεο-κλασσικη πολη στον κοσμο με εκατομυρια επισκεπτες, πηγη πλουτου και περιφανειας για τους κατοικους της...
69
29/01/2010 14:53
AKOMA KAI STO ASIMANTO THEMA TON APILOUMENON ZOON OI ELLINES VRISKOUN TROPO NA DIAFONISOUN ME TROPO AGENH APO ORISMENOUS , ADO O KOSMOS KEGETAI KAI OI ELLINES KTENIZONTAIIIIIIIIIIIII
Νίκος
29/01/2010 10:42
και ο Τσιπράκος κι ο Τσιπράκος ο καψερός....ο Αλαβανος είναι πια εξαφανισθέν είδος
Στάμος Σέμσης
29/01/2010 00:02
Μήπως στα είδη που απειλούνται με εξαφάνιση, περιλαμβάνεται ο Καρατζαφέρης;
GABRIEL
28/01/2010 18:23
@OK ΤΙ ΕΙΠΕΣ ΡΕ ΜΑΣΤΟΡΑ, ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ?????? ΤΟΥΣ ΔΕΙΝΟΣΑΥΡΟΥΣ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΞΑΦΑΝΙΣΕ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ, ΕΔΩ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΖΩΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΚΛΕΙΨΟΥΝ ΓΙΑΤΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΤΑ ΕΞΟΝΤΩΝΕΙ, ΞΥΠΝΑΑΑΑΑ ! ! ΚΑΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ ΘΑ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΟΥΝ ΚΙ ΑΛΛΑ, ΓΙΑΤΙ Η ΑΛΥΣΣΙΔΑ ΔΙΑΤΑΡΑΣΣΕΤΑΙ, ΑΛΛΑ ΤΙ ΣΟΥ ΛΕΩ ΤΩΡΑ Ε???? ΡΕ ΜΠΑΓΑΣΑ, Ο ΔΑΡΒΙΝΟΣ ΟΤΑΝ ΕΓΡΑΨΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΩΝ ΕΙΔΩΝ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΝΑ ΣΕ ΓΝΩΡΙΣΕΙ, ΑΛΛΙΩΣ ΘΑ ΕΣΚΙΖΕ ΤΑ ΓΡΑΠΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΕ ΜΕΤΑΝΑΣΤΗΣ !!
stroggylh klairh
28/01/2010 17:22
anrotieme giath kakometaxeirhzontai ta zoa ena megalo giath
Κώστας Θωμάς
28/01/2010 17:04
Το άρθρο είναι βλάσφημο και ο Πέτρος Στεφανής πρέπει να λιθοβοληθεί.
Για να ξέρουμε τι λέμε, διαβάστε και μελετήστε αυτό το απόκομμα από την αγία γραφή και θα δείτε ότι όλα είναι για πάρτη σας, κάντε το σταυρό σας και σκοτώστε μια φώκια που σας τρώει τα ψάρια γιατί δεν αναφέρει ότι τα τα ψάρια δημιουργήθηκαν για τη φώκια, αλλά ότι δημιουργήθηκαν για τον άνθρωπο και όχι μόνο αυτό αλλά ο άνθρωπος είναι το μόνο ευλογημένο πλάσμα του σοφού θεού των Ιουδαίων.

""κα? ε?λ?γησεν α?το?ς ? Θε?ς, λ?γων? α?ξ?νεσθε κα? πληθ?νεσθε κα? πληρ?σατε τ?ν γ?ν κα? κατακυριε?σατε α?τ?ς κα? ?ρχετε τ?ν ?χθ?ων τ?ς θαλ?σσης κα? τ?ν πετειν?ν το? ο?ρανο? κα? π?ντων τ?ν κτην?ν κα? π?σης τ?ς γ?ς κα? π?ντων τ?ν ?ρπετ?ν τ?ν ?ρπ?ντων ?π? τ?ς γ?ς.""
ΤΥΓΗΗΓΦΔΗ
28/01/2010 13:24
ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΕΝΔΟΧΩΡΑ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ ΠΡΕΒΕΖΗΣ ΜΕΧΡΙ ΠΡΙΝ 25 ΧΡΟΝΙΑ ΥΠΗΡΧΑΝ ΤΣΑΚΑΛΙΑ. ΤΩΡΑ ΤΙΠΟΤΑ. ΟΦΕΙΛΩ ΟΜΩΣ ΝΑ ΠΩ ΠΩΣ Ε ΣΧΕΣΗ ΜΕ 25 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΛΕΙΠΩ ΑΠΟ ΤΟ ΧΩΡΙΟ ΜΟΥ ΟΙ ΠΛΥΘΥΣΜΟΙ ΤΩΝ ΠΟΥΛΙΩΝ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΩΝ ΑΛΕΠΟΥΔΩΝ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΚΑΜΨΕΙ. Ο ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΣ ΠΛΥΘΥΣΜΟΣ ΜΕΙΩΘΗΚΕ ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ ΛΟΓΩ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗΣ, ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΛΙΓΟΤΕΡΟΙ ΝΕΟΙ ΠΟΥ ΚΥΝΗΓΟΥΝ ΑΡΑ ΚΑΙ ΑΝΑΚΑΜΨΗ ΠΛΥΘΥΣΜΩΝ ΠΟΥΛΙΩΝ ΚΥΡΙΩΣ. ΕΞΑΙΡΕΣΗ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΕΛΑΡΓΟΙ (ΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΚΥΝΗΓΟΥΣΕ ΚΑΝΕΙΣ) ΠΟΥ ΑΠΕΙΛΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΡΟΜΕΡΗ ΜΟΛΥΝΣΗ ΑΠΟ ΛΥΜΑΤΑ ΧΟΙΡΟΤΡΟΦΕΙΩΝ ΚΑΙ ΠΤΗΝΟΤΡΟΦΕΙΩΝ, ΤΗΝ ΝΕΑ ΜΑΣΤΙΓΑ ΤΗΣ ΗΠΕΙΡΟΥ.
Σιγα η πατρις κοιματε!
28/01/2010 11:33
Δυστηχος υπαρχουν και καπια αλλα ζωα σαν τον αυτοαποκαλοθμενο ΟΚ που δεν θα επιρεαζε καθολου το περιβαλον αλλα και τον Ελληνικο πολιτισμο αν εξαφανιζωνταν. Τι ωραια που θα ηταν αν μπρορουσαμε να μαζεψουμε ολους τους ζωοφεροντες Ελληνες και να τους ξαποστειλουμε καπου μακρια οστε να μη μας κουραζουν πλεον με της ........
OK
28/01/2010 10:03
Ρε παιδιά μην σας πιάνει πανικός! Κάποτε υπήρχαν και δεινόσαυροι και μαμούθ και τόσα άλλα ζώα που σιγά σιγά εξαφανίστηκαν. Έτσι είναι η ζωή, με το ζόρι δηλαδή να μην εξαφανιστούν κάποια είδη?
i.r.
28/01/2010 09:41
Πρέπει επιτέλους να αλλάξει η παιδεία των αιδιών μας και να παράγει ανθρώπους καλλιεργημένους και με ευαισθησίες σε όλα τα θέματα , περιβάλλον ,ζώα ,δάση κ.λ.π.
νικοσ ελες
28/01/2010 09:12
και μετα την εξαφανιση των σπανιων ειδων απο τον πλανητη θα ελθει επιτελους και η σειρα της εξαφανισης του ειδους που τα εξαφανιζει .για να ησυχαση και ο πλανητης 21/12/2012.........................
Teleia