Φρένο στους «48άρηδες ένστολους συνταξιούχους»

Θα πηγαίνουν σε άλλες υπηρεσίες όταν δεν είναι μάχιμοι

ΡΕΠΟΡΤΑΖ: Μαρία Νταλιάνη   | ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 21/01/2010 07:00 |
▅Ο υπουργός Εργασίας Α. Λοβέρδος με τους συναδέλφους του κ.κ. Μ. Χρυσοχοΐδη και Β. Βενιζέλο θα αναζητήσουν λύσεις για το συνταξιοδοτικό των ένστολων
 Φρένο στους «48άρηδες  ένστολους συνταξιούχους»
Τέρμα στους «48άρηδες συνταξιούχους» στα Σώματα Ασφαλείας έβαλε χθες ο υπουργός Εργασίας Ανδρέας Λοβέρδος ανακοινώνοντας ότι σε συνεννόηση με...
Γίνετε Συνδρομητής
ΠΑΣΧΑΛΗΣ
25/01/2010 09:24
@Λοιπόν, φίλε Πασχάλη ή μεγάλη εμπάθεια έχεις ή κομματάκι αδιάβαστος είσαι : @
Λες ε?
Το να εισαι ψυχη και σωμα βολεμενη και διορισμενη κοματικα καραβάνα παιζει για τριτη επιλογη?
ΛΑΜΠΡΗΣ ΒΑΣΙΛΗΣ
23/01/2010 07:39
ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΥΠΟΥΡΓΟΥΣ.
ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΕΝΣΤΟΛΟΥΣ.
ΔΙΑΦΟΡΟΠΟΙΗΣΗ
ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΣΥΝΤΑΞΙΟΔΟΤΗΣΗ ,ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΥΠΟΥΡΓΕΙΑ ΤΟΥΣ ΜΕ ΚΩΔΙΚΟΥΣ ΣΑΝ ΠΟΛΙΤΟΦΥΛΑΚΕΣ ΜΑΖΙ ΜΕ ΕΘΕΛΟΝΤΕΣ ΠΟΛΙΤΕΣ,ΧΩΡΙΣ ΣΤΟΛΗ,ΜΟΝΟΝ ΜΕ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΩΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ,ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΑΣΠΙΣΗ ΕΘΝΙΚΗΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ,ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΚΩΝ ΕΝΕΡΓΕΙΩΝ,ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΕΓΚΛΗΜΑΤΩΝ,ΕΒΙΑΣΜΩΝ Κ.Λ.Π
νικ
22/01/2010 23:54
Επιτελουs φτανει αυτο το κομλπεξ με την αστυνομια...τοσο καλα περνανε οι αστυνομικοι που εχουν το χαμηλοτερο μεσο ορο ζωηs απο ολουs τουs δημοσιουs υπαληλουs...Μεσα στη βδομαδα συνελαβαν επ αυτοφωρο βιαστη στη Θεσσαλονικη που ασελγουσε σε 16 χρονο κοριτσι,συνελαβαν 28χρονο Αλλοδαπο που δολοφωνησε ζευγαρι ηλικιωμενων στη Δαφνη και ενα Αλβανο που το χομπυ του ητανε οι ενολπεs ληστειεs.Αλλα με τοση πλυση εγκεφαλου που γινεται απο τα ΜΜΕ τα ποια προβαλουν μονο την παραμικρη ατασθαλια αστυνομικου τι να περιμενειs........
m
22/01/2010 23:17
BRavo, terma me tous tempelides !
ΠΑΝΟΣ
22/01/2010 21:57
ΠΟΛΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΕΠΗΡΡΕΑΣΜΕΝΟΙ ΑΠΟ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΤΑΙΝΙΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΗΣ ΧΟΥΝΤΑΣ.
ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΞΕΧΝΑΝΕ ΠΩΣ ΚΑΙ ΟΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΙ ΕΙΣΕΛΘΟΝΤΕΣ ΕΠΙ ΧΟΥΝΤΑΣ ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΟΙ ΕΙΣΗΛΘΑΝ ΣΤΙΣ ΣΧΟΛΕΣ ΤΟ 1973. ΑΡΑ ΠΡΙΝ 37 ΧΡΟΝΙΑ.
ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΡΩΤΩ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΚΑΚΕΝΤΡΕΧΕΙΣ , ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΟΣ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΕΚΕΙΝΗΣ ΠΟΥ ΝΑ ΒΡΙΣΚΕΤΕ ΣΤΗΝ ΥΠΗΡΕΣΙΑ? ΦΥΣΙΚΑ ΟΧΙ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ Ο ΠΟΙΟ ΠΑΛΑΙΟΣ ΑΠΟΣΤΡΑΤΕΥΤΗΚΕ ΠΡΙΝ ΑΠΟ 3 ΧΡΟΝΙΑ.
ΑΡΑ ΚΑΛΑ ΘΑ ΚΑΝΕΤΕ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΤΕ ΛΙΓΟ ΤΟΥΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΥΣ ΣΑΣ. ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΒΓΑΖΕΤΕ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΟΜΠΛΕΞ ΣΑΣ ΕΝΑΝΤΙ ΤΩΝ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ.ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΙΣ ΣΑΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΩ ΟΤΙ Ο ΜΙΣΘΟΣ ΤΟΥ ΑΡΧΗΓΟΥ ΓΕΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΔΥΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΑ ΠΤΥΧΙΑ ΤΡΙΑ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΑ ΚΑΙ ΟΜΙΛΕΙ ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΓΛΩΣΕΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟΣ ΑΠΌ ΤΟΝ ΜΙΣΘΟ ΤΟΥ ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΟΣ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΤΗΣ ΠΟΙΟ ΜΙΚΡΟΤΕΡΗΣ ΚΩΜΟΠΟΛΗΣ
ΓΙΑΝΝΗΣ
22/01/2010 21:40
ΒΡΕ ΣΦΑΛΙΑΡΑ ΠΟΥ ΕΦΑΓΕ Ο ΛΟΒΕΡΔΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΡΧΗΓΟ ΤΟΥ ΤΟΝ ΒΕΝΙΖΕΛΟ.
ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΣΕ ΑΝΩΤΕΡΑ.
ΠΗΓΕΣ ΝΑ ΤΑ ΒΑΛΕΙΣ ΜΕ ΛΑΘΟΣ ΟΜΑΔΑ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ ΚΥΡΙΑ ΛΟΒΕΡΔΕ.
ΔΙΩΡΘΩΣΕ ΤΑ ΣΤΡΑΒΑ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΣΧΟΛΗΣΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ.
ΒΡΕΣ ΠΡΩΤΑ ΠΟΣΟΙ ΑΝΕΡΓΟΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΑΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΡΓΑΖΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΗΣΥΧΙΑ ΤΟΥΣ.
ΜΕΧΡΙ ΧΘΕΣ ΔΕΝ ΕΙΧΕΣ ΟΥΤΕ Γ.Γ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΕΙΧΕΣ ΤΟ ΘΡΑΣΟΣ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙΣ ΜΕ ΑΛΛΑ ΥΠΟΥΡΓΕΙΑ.
ΕΙΣΤΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΓΙΑ ΚΛΑΜΑΤΑ. ΓΙΑ ΑΛΛΑ ΣΑΣ ΨΗΦΙΣΕ Ο ΛΑΟΣ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΑΣΧΟΛΕΙΣΤΕ ΜΕ ΒΛΑΚΙΕΣ ΑΝΟΥΣΙΕΣ.
ΓΙΑΠΩΝΕΖΟΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ
22/01/2010 21:29
Επιτέλους!! Άλλη μια αππόφαση προς την σωστή κατεύθυνση!! Φτάνει πια αυτό το προνομιακό καθεστώς των στρατιωτικών για να ζουν εις βάρος των άλλων κατηγοριών εργαζομένων που εργάζονται σαν τα σκυλιά μέχρι τα 60 χρόνια τους ή και περισσότερο. Συνεχίστε κύριε Λοβέρδο και μην φοβάστε τίποτα.
τ. πουθι
22/01/2010 20:42
καλη νυχτα.
ΓΙΑΝΝΗΣ Σ.
22/01/2010 20:28
Συμβαίνουν τραγελαφικά πράγματα γύρω μας. Έχω κάποιους στενούς συγγενείς ,πολλούς γνωστούς υπερήφανους Κουμουνιστές,Συνασπιστές που πήραν σύνταξη 50-55 ετών από τον ΟΤΕ,ΔΕΗ,ΔΕΚΟ.ΟΤΑ κ.α.. Κάτι αστρονομικά εφ άπαξ και κάτι παχυλές συντάξεις .Σπούδασαν τα παιδιά τους στο εξωτερικό εξάγοντας συνάλλαγμα. Έφτιαξαν κάτι βίλες κατ ευθείαν στα παιδιά τους (δεν θα πληρώσουν γονικές παροχές, δωρεές ). Φτώχεια, κακομοιριά στα νιάτα τους που ο μόνος που τους έδινε σημασία ήμουν εγώ. Φτιάχνοντας μια κοινωνία που φτύνουν και τον αδελφό, τον ξάδερφο, αγωνίζονται να τον πείσουν να αυτοκτονήσει, αδιάφοροι για τα δικά μου παιδιά, αδιάφοροι αν ζω ή πεθαίνω και έχουν την απαίτηση να τους σεβαστεί η κοινωνία μέσα στην οποία ζουν οι ίδιοι και θα ζήσουν τα παιδιά τους ,τα εγγόνια τους .Έφτιαξαν μια κοινωνία της ζούγκλας. Αυτοαποκαλούνται και προοδευτικοί Κομμουνιστές, Σοσιαλιστές, Συνασπιστές. Τα τομάρια, τα λαμόγια που λέει ο λαός. Αυτοί αν βάλουμε μέσο όρο ζωής 75 χρόνια με 2000 ευρώ το μήνα θα εισπράξουν το λιγότερο συνταξιοδοτικά 480000 ευρώ συν το αστρονομικό εφ άπαξ που εισέπραξαν ενώ εγώ θα εισπράξω συνταξιοδοτικά 200000 ευρώ (θα πάρω σύνταξη μικρότερη ) και κάποια ψίχουλα εφ άπαξ αφού θα πάρω σύνταξη στα 65 και όταν θα έχω εισφέρει στο σύστημα πολύ περισσότερα, γιατί αυξήθηκαν οι εισφορές τα τελευταία χρόνια, με πτυχίο Πολυτεχνείου, μεταπτυχιακό, ξένες γλώσσες. Θρέφουν τρεις και τέσσερες οικογένειες δηλ. έχοντας 10000-12000 ευρώ το χρόνο εισόδημα επί πλέον από ωποροκηπευτικά- γαλακτοκομικά-πτηνοτροφικά κ.α. ή συμμετέχοντες σε αδήλωτη εργασία. Γιατί να μην μπει μια φορολογική κλίμακα ηλικίας να συνεισφέρουν και αυτοί ,ιδιαίτερα αυτοί που ρήμαξαν τα ταμεία . π.χ. Είσαι 40-45 χρονών να υπάρχει μια προσαύξηση εισοδήματος 4000 ευρώ,45-50 3500 ευρώ,50-55 3000 ευρώ,55-60 2500 ευρώ,60-65 2000 ευρώ,65 και άνω 0 ευρώ για όλους που ξεπερνούν σε οικογενειακό εισόδημα τα 15000-20000 Ευρώ. Θα είναι σεβασμός προς το αύριο και ένα χέρι να ορθοποδήσει αυτός ο τόπος. Ένας αγρότης που ζει στο χωριό μου έλεγε αφού υπάρχει πρόβλημα ας κόψει 100 ευρώ το μήνα απ τη σύνταξη μας δηλ.1400 ευρώ το χρόνο για να επιβιώσουμε σα χώρα ,για να ορθοποδήσει το σύστημα δηλ. αυτός θα δώσει το 10,50% της σύνταξης .Μόνο οι βολεμένοι και οι προστάτες τους δεν νοιάζονται για τίποτα. Οι αγρότες με όπλο τα τρακτέρια και με συμπαραστάτες φράζουν τους δρόμους και διεκδικούν τα δίκαια τους. Εμείς οι αδικημένοι γιατί να μην πάρουμε τις καραμπίνες να βάλουμε προειδοποιητικές πινακίδες να κλείνουμε τους δρόμους και να εμποδίζουμε κάθε διέλευση. Κανένας δεν περνά το αυτοκίνητο του γιατί θα πέσει πάνω στα τρακτέρ και θα το σπάσει .Δεν είναι ηθικό να το σπάσω και εγώ του καθενός το αυτοκίνητο για να διεκδικήσω τα δικαιώματα μου;. Γιατί τα τρακτέρ να χρησιμοποιούνται σαν όπλο για να εμποδίζουν τον οποιοδήποτε να περάσει να κάνει τι δουλειά του .Και οι καραμπίνες αυτή την αποστολή θα έχουν. Κανένας δεν θα σκοτώσει κανέναν αλλά θα εμποδίζει τον οποιοδήποτε να πάει στη δουλειά του. Επίσης σαν βάση να μπει ο εργαζόμενος με τις λιγότερες αποδοχές π.χ. πτυχιούχος Μ.Ε. στην Α υπηρεσία παίρνει 1000 ευρώ ,ενώ στη Β 2000 ευρώ .Επειδή αυτός στη Β είχε μπάρμπα στη Κορώνη .-Ποιος πληρώνει και τους δυο; Ο λαός .Τους αυξημένους φόρους ,τους αυξημένους λογαριασμούς στη ΔΕΗ, ΟΤΕ, ΔΗΜΟΤΙΚΑ ΤΕΛΗ ο λαός δεν τα πληρώνει ;Για να δοθούν συγκριτικά στοιχεία με μισθούς, επιδόματα κ.α. για να μάθουμε όλοι τι συμβαίνει. Το ΠΑΣΟΚ το 1981 έκλεισε την ψαλίδα ,πρέπει να την ξανακλείσει.
Καζαντζίδης Μάκης
22/01/2010 17:42
Πολλά θα μπορούσαν να γραφτούν επί του θέματος, αλλά πολύ απλά ο 48άρης στρατιωτικός έχει σχεδόν 30 χρόνια εργασίας γιατί είναι ο μοναδικός εργαζόμενος που απασχολείται και πληρώνει εισφορές στο ασφαλιστικό φορέα του από τα 18 του. Όσο για αυτούς που τα λεν αυτά κοροιδεύοντας τον απλό και αφελή λαό μας, που δυστυχώς υπάρχουν πολλοι αφελείς αναμεσά μας, ας ρωτήσουν αν αυριο η Κα Ράπτη της ΝΔ και τα άλλα πιπίνια της Βουλής δεν εκλεγούν, ΠΟΣΟ ΧΡΟΝΩΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΝ ΘΑ ΠΑΡΟΥΝ ΣΥΝΤΑΞΗ Η ΟΧΙ. Και εγώ στρατιωτικός είμαι και δεν θα πω ούτε αν δούλεψα στη ζωή μου, ούτε αν τα τουριστικά θερετρα του στρατου είναι καλά η κακά, το μόνο που θα πω είναι, ΓΙΔΙΑ ΞΥΠΝΑΤΕ ΓΙΑΤΙ ΧΑΝΟΜΑΣΤΕ, ΟΙ ΒΟΣΚΟΙ ΠΟΥ ΑΝΕΛΑΒΑΝ ΤΙΣ ΤΥΧΕΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΒΟΣΚΟΙ ΠΟΥ ΕΜΑΘΑΝ ΤΗΝ ΤΕΧΝΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΦΑΡΜΑ ΣΤΟ FACEBOOK, ΚΑΝΕΝΑΣ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΙΩΣΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΓΝΩΣΗ ΤΗΣ ΑΦΡΑΓΚΙΑΣ, ΤΗΣ ΑΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΥΡΙΟ. Συγχωρέστε με λίγο για την γλώσσα μου και κοιτάξτε την πραγματικοτητα μην τους αφήνετε με φανφάρες και μεγαλα λόγια να σας αποπροσανατολίζουν και προς θεού μην στρέφεστε εναντίον ανθρώπων οι οποίοι δεν έχουν δικαίωμα συνδικαλισμού και ελευθερης εκφρασης.
George
22/01/2010 17:19
@Γιώργος 22/1/2010 13:55
Άσε που, αν σήμερα εργαζόμουν στον ιδιωτικό τομέα ή στο ελεύθερο επάγγελμα, με τις γνώσεις μου, την εμπειρία μου κ.λ.π. και με τις ώρες που ακόμα και σήμερα εξακολουθώ να εργάζομαι για την "Υπηρεσία", το ποσό που αντιστοιχεί στο σημερινί μισθό μου θα τον είχα για ...τσίχλες.
ΦΙΛΑΡΑΚΟ ΜΑΛΛΟΝ ΜΑΣ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ Η ΠΑΛΙΑ ΚΑΡΑΒΑΝΑ ΟΥΤΕ ΠΤΥΧΙΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ , ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΟΤΙ ΘΑ ΕΠΑΙΡΝΕΣ ΣΤΟΝ ΙΙΔΙΩΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ ΜΑΛΛΟΝ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ ΘΑ ΕΦΤΑΝΑΝ
ΤΙ ΝΟΜΕΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΕΚΕΙ ΕΞΩ ΜΟΙΡΑΖΟΥΝ ΧΡΗΜΑ?
ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΓΙΑΤΙ ΔΑΝ ΠΑΣ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΕΙΣ
ΜΗΝ ΓΡΑΦΟΥΜΕ Μ.............Σ
ΛΛ
22/01/2010 16:43
Ότι να ναι. Ε, θα κατέβουν και αυτοί σε απεργία και μετά εδώ σε θέλω. Σε καιρούς δύσκολους που η εξουσία χρειάζεται την στήριξη κάποιον πολύ συγκεκριμένων κοινωνικών ομάδων καλό θα ήταν να μην δέρνει η κυβέρνηση εκείνους που τις ξύνουν την πλάτη. Ας τα πάει στην βουλή όλα αυτά. Θέλω να δω όμως ποιος θα διώξει τους αγρότες από τον δρόμο όταν αυτοί δεν θα το κουνάνε. τα λέμε μπανανία.
tk
22/01/2010 16:31
Πριν ξεκινήσουμε να βάζουμε στη γωνία ένστωλους που βγαίνουν στη σύνταξη από τα 45,κάτι το οποίο κατά τη γνώμη μου δεν θα έπρεπε να συμβαίνει ακούστε αυτό.Κάπου διάβασα ότι βάση ευρωπαικής νομοθεσίας τα κράτη μέλη της ΕΕ είναι υποχρεωμένα να αναγνωρίσουν ασφαλιστικά δικαιώματα, π.χ. συντάξεις, σε άτομε που μένουν σε χώρες της Ε.Ε.Αυτό σημαίνει ότι ''Ελληνες μετανάστες μπο΄ρούν να πάρουν σύνταξη στη Γαλλία,Γερμανία και αλλού έχοντας τουλάχιστον ένα χρόνο εργασίας συμπληρωμένο και έχοντας φτάσει στο όριο ηληκίας της κάθε χώρας.Στην Ελλάδα λοιπόν πολλοί Βούλγαροι και Ρουμάνοι οι οποίοι πλέον θεωρούνται πολίτες της Ε.Ε. έχουν δικαίωμα να λάβουν την κατώτατη σύνταξη από το ΙΚΑ με μόλις ένα έτος εργασίας στη χώρα μας.Αν σκεφτόύμαι ότι στη Βουλγαρία οι συντάξεις φτάνουν μέχρι τα 130€ ενώ στην Ελλάδα κοντά στα 700€ εύκολα γίνεται αντιληπτό το τι συμβαίνει.Μάλιστα όπως διάβασα αρκετοί Βούλγαροι έχουν δηλώσει σαν κατοικία τους διάφορα χωριά που βρίσκονται στα σύνορα Ελλάδας Βουλγαρίας,φυσικά λαδώνοντας τα ανάλογα γρανάζια,παίρνωντας τη σύνταξη ΙΚΑ αλλά μένωντας στην πραγμάτικότητα στη χώρα τους.Πολλοί μάλιστα έχουν καταφέρει να πάρουν και αναπηρικές συντάξεις.Αν ισχύει κάτι τέτοιο πώς σκοπεύει να το αντιμετωπίσει η ελληνική κυβέρνηση πριν πάρει έκταση χιονοστοιβάδας το φαινόμενο???
ΠΑΣΧΑΛΗΣ
22/01/2010 15:42
Eργο τεχνης....
ενα το ΜΗΠΩΣ ΤΟΥ Kαρακωστιδη
και ενα το κατηγορω του Ζωλα...
Τωρα που το ξανασκεφτομαι καραβανας ηταν κιαυτος ε?
Αλλα εκει το στρατευμα ηταν διεφθαρμενο δεν ηταν σαν και το δικο μας...
Φ.Χ.
22/01/2010 15:07
Λυπάμαι που θα σας πικράνω μερικούς ΄΄ΑΧΡΗΣΤΟΥΣ - ΤΕΜΠΕΛΗΔΕΣ - ΚΟΜΠΛΕΞΙΚΟΥΣ΄΄ - Ερχεται και το Σαββατοκύριακο για να ξεκουρασθείτε, ταλαίπωροι της εβδομάδας !!! Διαβάστε τις δηλώσεις (ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ) του κυρίου ΥΠΕΘΑ : ΄΄Τα ζητήματα που αφορούν το υπηρεσιακό καθεστώς των στελεχών των Ενόπλων Δυνάμεων, την ιεραρχική δομή, τις προαγωγές και τις αποστρατείες τους, ανήκουν στην αποκλειστική αρμοδιότητα του Υπουργείου Εθνικής Άμυνας, η πολιτική του οποίου εκφράζεται με τις δημόσιες δηλώσεις μόνον του Υπουργού και τις ταυτόσημες δηλώσεις του Αναπληρωτή Υπουργού΄΄. Ο υπουργός Άμυνας τόνισε ότι έχει προ πολλού ανακοινώσει και στη Βουλή και στα ΜΜΕ το πλαίσιο μέσα στο οποίο κινείται η επεξεργασία του σχεδίου νόμου περί ιεραρχίας και προαγωγών που θα αφορά το σύνολο των αξιωματικών και υπαξιωματικών και όλα τα στάδια, από την εισαγωγή τους στις παραγωγικές σχολές ή την με άλλο τρόπο ένταξή τους στο στράτευμα, μέχρι την εφεδρεία. ΄΄Οι αρχές αυτές συζητήθηκαν ήδη διεξοδικά σε μακρά άτυπη συνεδρίαση του Συμβουλίου Άμυνας. Η στρατιωτική ιδιότητα και ιδίως η ιδιότητα του Έλληνα αξιωματικού δεν είναι απλώς ένα επάγγελμα αλλά μία ειδική νομική κατάσταση που περιποιεί τιμή και γεμίζει με ευθύνη το κάθε στέλεχος των Ενόπλων Δυνάμεων, για το επίπεδο της ζωής του οποίου και της οικογένειας του μεριμνά και θα μεριμνά η Πολιτεία με πολλούς τρόπους΄΄ υπογράμμισε ο κ. Βενιζέλος, μετά την αναταραχή που προκάλεσαν οι χθεσινές δηλώσεις Λοβέρδου. ΄΄ΟΛΑ ΤΑ ΔΑΚΤΥΛΑ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΜΑΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ΄΄. ΄΄ΩΡΑΙΟΣ Ο ΜΕΣΟΣ΄΄ !!!
Μη ενστολος
22/01/2010 14:52
Βρε καιμός που τους έπιασε ξαφνικά! Οχι μόνο έχουν όλο το βιοποριστικό τους λυμένο και καλύτερα από τον καθένα, αλλά κάνουν και ... παραπονάκια. Λες και δε ξέρανε που πάνε. Ασε που η γκρίνια τους έιναι "αμα δεν έχεις βύσμα..." ΔΕΝ ΣΠΑΡΑΖΕΙ ΤΟ ΦΥΛΟΚΑΡΔΙ ΜΟΥ. Ο καθένας είναι υπευθυνος για τις επιλογές του σε αυτή τη ζωή. Και ποιο είπαμε είναι το έργο σας?
Να βγαίνουν τα σύνδρομα και ο κομπλεξισμός σε ιεραρχικά κατώτερους? Δεν είναι τυχαίο γιατι διαλέγουν αυτές τις δουλειές. Υποβόσκουν σκοτεινές πτυχές, που βρήκαν δίοδο....
Κ.ΜΑΝΩΛΙΔΗΣ
22/01/2010 14:15
Δεν χρειάζεται να εκφράζετε ούτε μίσος κατά των Στρατιωτικών
αλλά καί οι Στρατιωτικοί θα πρέπει να καταλάβετε ότι, κάποτε θα πρέπει να μπεί ένα τέλος στα προνόμιά σας, γιατί η οικονομία μας δέν αντέχει άλλο. Δεν είναι δυνατόν να συνταξιοδοτείσται πρίν κάν κλείσετε την 5η 10ετία της ζωής σας. Δεν αντέχουμε να σας πληρώνουμε συντάξεις για τόσα πολλά χρόνια. Δεν μπορούμε να μένουμε απαθείς όταν, μετά τήν συνταξιοδότησή σας, ως είναι φυσιολογικό, κάνετε καί μιά άλλη δουλειά, κλέβοντάς την από τις χιλιάδες ανέργων μας.
Δεν είναι όμως αυτά τα προνόμιά σας. Πόσοι σιτίζεστε με εξευτελιστικές τιμές από τις Στρατιωτικές λέσχες; Πόσοι συγγενείς σας απολαμβάνουν αυτό το δικαίωμα; Πόσα λεωφορεία καθημερινά τα καλοκαίρια, κόβουν βόλτες για να μεταφέρουν τις γυναίκες σας, τις αδελφές σας, τίς κόρες σας, τις ξαδέλφες σας, τις θείες σας για μπάνιο στα ΚΑΟΑ, όπου απολαμβάνουν καί ένα πλούσιο καί επιδοτούμενο από τον Ελληνικό λαό γεύμα; Κάντε λοιπόν λίγο κράτη φίλοι μου. Μας κοστίζετε πολύ καί δέν αντέχουμε άλλο.
Αλ Καλ
22/01/2010 14:14
κ. Καρακωστιδη, μηπως λεω μηπως, εισαστε οι μοναδικοι που παιρνουν μεταθεσεις ; Η διαφορα ειναι οτι παιρνετε μεταθεσεις, αλλα τουλαχιστον εχετε και την αρωγη που χρειαζεστε ( Λεσχες, καταλυματα κλπ,) και σωστο ειναι. ΑΛΛΑ δεν ειστε οι ΜΟΝΑΔΙΚΟΙ ! Θελετε να κανουμε καμμια συγκριση με τον ιδιωτικο τομεα ; ΕΣΕΙΣ τουλαχιστο εχετε την ασφαλεια της εργασιας σας. Για να μη θιξω τα περι ''''σκληρης δουλειας΄''. ΟΛΟΙ Υπηρετησαμε και ξερουμε.....
Γιώργος
22/01/2010 13:55
" Επίσης δεν διάβασα κανένα σχόλιο για τις έξτρα παροχές που έχουν είτε με θέρετρα διακοπών , είτε για τζάμπα φαγητό , ποτό τα ταπερ και τα αλουμινόχαρτα που καβαντζωνουν για το σπίτι και τη γειτονιά (μιας και το σοι τους κάνει κούτρα διακοπές μαζί τους ) αλλά και δάνεια ,!! τα ΠΟΑ τα πολυκαταστήματα που κανουν τα ψωνια τους και τους τα μεταφερουν τα φανταρια".

Λοιπόν, φίλε Πασχάλη ή μεγάλη εμπάθεια έχεις ή κομματάκι αδιάβαστος είσαι : Αν ως "θέρετρα διακοπών" εννοείς τα γνωστά μας ΚΑΑΥ - γιατί εγώ δεν ξέρω τίποτα άλλο - έλα να σε φιλοξενήσω το καλοκαίρι, αν βέβαια επιλεγώ να παραθερίσω και εγώ. Βλέπεις ελάχιστοι είναι αυτοί που επιλέγονται (με μόρια) και έχουν την τύχη να απολαμβάνουν αυτές τις "έξτρα παροχές". Αν, λοιπόν, αντέξεις τη διαμονή κ.λ.π. σε ένα τέτοιο "θέρετρο"..... Ωστόσο και εσύ εκεί στον ιδιωτικό τομέα κάτι διακοπούλες με κοινωνικό τουρισμό κ.λ.π. θα τις έκανες, έτσι; Δε μπορεί...Επιπλέον, μάθε - αν δε το ξέρεις - ότι αυτά τα "θέρετρα" εμείς οι ίδιοι τα χτίζουμε και τα συντηρούμε. Με χρήματα από το μισθό μας που μας τα κρατάνε χωρίς να μας ρωτάνε αν θέλουμε..... Α!! πες μου, σε παρακαλώ, που μοιράζουν και αυτό το "τζάμπα" φαγητό, τα ποτά κ.λ.π. και ...δεν το πήρα χαμπάρι; Και κυρίως αυτά τα δάνεια!!! Πληρώνω βλέπεις για στεγαστικό στην Τράπεζα περισσότερα από 1.200, 00 € το μήνα .... Όσο για τους στρατιώτες που μεταφέρουν ψώνια κ.λ.π, μάλλον ...σε έχουν επηρεάσει πολύ οι παλαιές ελληνικές ταινίες. Τέλος, πάντων. Γράφτηκαν ήδη αρκετά και όποιος ενδιαφέρεται για αντικειμενική άποψη, μπορεί να τη σχηματίσει. Να είστε καλά.
Όσο για μας....το λέω και πάλι : Καλά να πάθουμε. Γιατί με το χρόνο που έχω αφιερώσει για την "Υπηρεσία" μέχρι σήμερα, ένας απλώς νυχτοφύλακας να δούλευα (αραχτός δηλαδή) όλα αυτά τα χρόνια, ούτε δάνεια για σπίτι θα χρειαζόμουνα ούτε τίποτα. Άσε που, αν σήμερα εργαζόμουν στον ιδιωτικό τομέα ή στο ελεύθερο επάγγελμα, με τις γνώσεις μου, την εμπειρία μου κ.λ.π. και με τις ώρες που ακόμα και σήμερα εξακολουθώ να εργάζομαι για την "Υπηρεσία", το ποσό που αντιστοιχεί στο σημερινί μισθό μου θα τον είχα για ...τσίχλες.
George
22/01/2010 13:33
@Kαρακωστιδης Νικολαος 21/1/2010 16:58
Καταρχην κυριε Καρακωστιδη , οταν επιλεξατε να πατε στις ενοπλες δυναμεις γνοριζατε το καθεστως των μεταθεσεων και λοιπα.
Αυτο δεν σας αποτρεψε ομως, γιατι σαφως γνοριζατε οτι με τα προσοντα που ειχατε τοτε (1982), δηλαδη απολυτηριο λυκειου, (οι υπαξιωματικοι περνουσαν στην σχολη μονο με απολυτηριο γυμνασιου) τι καλυτερες προοπτικες θα ειχατε?
Δεν κρινω την επιλογη σας , αλλα μην τα παρουσιαζεται τα πραγματα δραματικα.
Εχω υπηρετησει, και σαν φανταρος εβγαζα μαζι με κανα 2 αλλους ολη τη δουλεια του γραφειου αντι για τους μονιμους που απλα ερχοντουσαν για υπογραφες.
Οσο για τις συγκρισεις που κανετε ενας εργαζομενος με πτυχιο και μεταπτυχιακο τιιτλο σπουδων δεν παει στις 2 σπιτι του και αμα η εταιρεια μειωσει προσωπικο (ενδικτεικα σας αναφερω οτι στις διαφημιστικες εχει μειωθει το 40% του προσωπικου ) μπορει να κατσει χωρις δουλεια και 6 μηνες και ενα χρονο...........
Αυτος δεν εχει υποχρεωσεις, οικογενεια?Τι ενσημα κολλαει ενα χρονο ανεργος ?
Οσο για τις μετακινησεις σας οπως λετε, καταρχην ολοι οι μονιμοι που ειναι στην παραμεθοριο δικαιουσαστε δωρεαν καρτες επιβηβασης με το αεροπλανο (οταν ημουν εγω φανταρος ισχυε 4 καρτες το χρονο ) συν του οτι ταξιδευεται δωρεαν με τα C-130 και εσεις και οι συγγενεις σας.
Οσο για το γιατρο της αρεσκειας σα μπορειται να πατε ιδιωτικος οπως παει και καθε ελληνας? Και μην μου πειτε οτι το ΙΚΑ ειναι καλυτερο απο τα στρατιωτικα νοσοκομεια.
Οσο για το οτι διαχειριζεστε νεες ψυχες που πρεπει να τις παραδωσετε καλυτερα απ''οτι τους λαβατε , αυτο ειναι για γελια..........
Θυμαμαι παιδια στην σειρα μου που καθαριζαν τα οικηματα των μονιμων αξιωματικων (Μπορω να σας πω μοναδα ) και οταν διαμαρτυριθικα εντονα οτι αυτο δεν ειναι στα καθηκοντα του φανταρου ο αξιωματικος το χλευασε.Αφηστε δε το επιπεδο του στατευματος (αν εξαιρεσεις τα νεα παιδια απο Ικαρων , Δοκιμων και Ευελπιδων που περναμε με πανελληνιες) ολοι οι αλλοι ειναι .................για τα μπαζα.
Επισμηνιας στην Αεροπορια στην ορκομοσεια των φανταρων λεει σε 2 φανταρους που ητανε εβραιοι να ορκιστουν στο κορανι, οταν του εξηγουν οτι πρεπει να ορκισουν στην καινη διαθηκη και οχι στο κορανι που ειναι για τους μουσουλμανους η απαντηση του ητανε, ε το κορανι εχουμε ας ορκιστουν εκει.
Δυστειχως αλλα ο στρατος ειναι καθαρα ΔΗΜΟΣΙΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ που απολαμβανουν υπερπρονομια εν αντιθεση με τους υπολοιπους Ελληνες
Γιώργος
22/01/2010 13:08
Εντάξει με τους συνταξιούχους 48άρηδες ένστολους. Αυτοί είναι...σκληραγωγημένοι και πρέπει να δουλέψουν 45 και ίσως και 50 χρόνια. Καλά να πάθουν, αφού ήθελαν να είναι΄"ένστολοι" και δεν έχουν καν δικαίωμα να μιλούν τόσο για αυτό όσο και για πολλά άλλα σε βάρος τους. Με έναν π.χ. βουλευτή που εκλέγεται στα 30 χρόνια του και στα 38 είναι συνατξιούχος, τί γίνεται; Και δεν είναι μόνο οι Βουλευτές!!! Κύριοι και κυρίες : ΝΑΙ. ΙΣΟΝΟΜΙΑ για ΟΛΟΥΣ. Και επειδή παραπάνω διάβασα πολλά, να ξέρετε οτι για να επιτευχθεί αυτή η ισονομία ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΟΘΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΣΤΟΥΣ ΕΝΣΤΟΛΟΥΣ και ιδίως στις ΕΔ, όπου δεν υπάχρει ούτε συνδικαλισμός αλλά ούτε και καμία άλλη φωνή.
ΠΑΣΧΑΛΗΣ
22/01/2010 10:26
markopoulos 21/1/2010 14:44 Εσυ τελικα εισαι ο μόνος που έχεις δίκιο ... αλλα το χουι δεν το κόβεις ευκολα....



Ήθελα να γράψω για τον διαχωρισμό των ανθρώπων του στρατού και της αστυνομίας , αυτών δηλαδή που τους προσέλαβαν - διόρισαν με αυστηρώς κοματοσκυλιτικα κριτήρια δλδ είσαι ΠΑΣΟΚ ή ΝΔ μπήκες .. με αυτούς που πέτυχαν μεσω εξετάσεων και η δεύτερη ομάδα δεν "μπήκε" στα σώματα ασφάλειας αλλά τα στελέχωσε και απο όσο γνωρίζω είχε και έχει μαζί της επίπεδο , σοβαρότητα και τον αέρα του ανθρώπου που λεει ήρθα γιατί επέλεξα να έρθω εδώ και πέτυχα σε εξετάσεις που συμμετείχαν και αρκετοί άλλοι αλλά εγώ τους πέρασα ,ενώ για την πρώτη ομάδα (προσωπικά ) ισχύει ότι έγραψα . Τώρα τι "παπάδες" λεει η κάθε γλίτσα καραβάνα είναι δικαίωμα του να λεει , να γράφει και να θεωρεί τον εαυτό του και περίπου Μακρυγιάννη μόνο που εκείνος έπαιζε τζουρά ενώ οι περισσότεροι στο στράτευμα και κυρίως στην αστυνομία .. απλά το πουλί τους.. κάνοντας μάλιστα όχι απλά σόλο αλλά και πρωταθλητισμό. Δεν αμφισβήτησε κανείς πως φυσικά και θα υπάρχουν και αξιοπρεπείς άνθρωποι και εκεί όπως και σε οποιονδήποτε άλλο κλάδο,οκ , δεν είναι όμως ο κανόνας (και προσοχή μιλώ για την πρώτη ομάδα των αφισοκολλητών - χειροκροτητών - σφουγγοκωλάριων - ακόλουθων κλπ.
Τώρα όσο για την ανοησιουλα που διαβάζω " γιατί δεν πήγες κιεσυ " απλά θα ξαναπώ - απαντήσω πως εάν το εισαγωγικό σύστημα ήταν αδιάβλητο δίκαι και αξιοκρατικό δεν θα υπήρχε κανένας λόγος να μιλούμε, επειδή όμως δεν είναι ή τουλάχιστον δεν ήταν έως την εποχή ασεπ και μπαιναν όπως μπαιναν θα μιλάμε ή καλύτερα θα τους κράζουμε γιατί από το πολύ πες πες το πίστεψαν πως όντως είναι το κινητήριο γρανάζι στην ασφάλεια της Ελληνικής μηχανής (ποιας μηχανής δλδ χαρταετό πετάει αλλά...)
Επίσης δεν διάβασα κανένα σχόλιο για τις έξτρα παροχές που έχουν είτε με θέρετρα διακοπών , είτε για τζάμπα φαγητό , ποτό τα ταπερ και τα αλουμινόχαρτα που καβαντζωνουν για το σπίτι και τη γειτονιά (μιας και το σοι τους κάνει κούτρα διακοπές μαζί τους ) αλλά και δάνεια ,!! τα ΠΟΑ τα πολυκαταστήματα που κανουν τα ψωνια τους και τους τα μεταφερουν τα φανταρια. Ε αυτα μεγαλε στρατηλατη αιθεραρχη ή οτι αλλο βαθμο σου εδωσε η πολιτεια λογο παλαιωτητας και οχι λογο ικανοτητων τα δικαιουσαι ? γιατι εμενα μου δινει μονο μια τριετια αλλα και αυτην μου τη δινει καθε τρια μονο χρονια!! εκει να δεις κονομα.. μεχρι καινουργιο πορτοφολι αγοραζουμε στον ιδ τομ .
NIKOSS
22/01/2010 09:46
ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΔΙΟΡΘΩΘΕΙ ΜΙΑ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΑΔΗΚΙΑ ΠΟΛΛΩΝ ΕΤΩΝ ΠΟΥ ΟΛΟΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΣΥΝΤΑΞΗ ΜΕΧΡΙ ..... ΚΑΙ ΤΑ ΣΩΜΑΤΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΚΑΙ ΣΤΡΑΤΟΥ ΝΑ ΣΥΝΤΑΞΙΟΔΟΤΟΥΝΤΑΙ ΠΙΤΣΙΡΙΚΑΔΕΣ ΜΕ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΕΦΑΠΑΞ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΠΑΡΑΝΟΜΑ.......ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΤΟΝ ΕΞΩ ΚΟΣΜΟ......
Οσο πιο μακρια σας, τοσο πιο καλα μου
21/01/2010 19:06
Προς κ. Καρακωστιδη και λοιπους στρατιωτικους

Δεν διαβασα ολα τα "εχθρικα" σχολια, αλλα ειμαι σε θεση να γνωριζω οτι οι περισσοτεροι συμπολιτες σας, ιδιως εκεινοι απο μας που υπηρετησαμε την πατριδα ΔΩΡΕΑΝ (και τετοιο ευχαριστω ακουσαμε που ειμαστε μεταναστες) εχουν δει απο κοντα τι "σκληρη" δουλια και ζωη κανετε, και φυσικα επαναστατουν στη σκεψη οτι η χρεοκοπημενη πατριδα πρεπει να σας πληρωσει παχυλες(η μηπως το αμφισβητητε?) συνταξεις 20 νωριτερα απο τους υπολοιπους εργαζομενους.
Επισειετε την ΜΟΝΑΔΙΚΗ, επαναλαμβανω, την μοναδικη "απαιτηση" του επαγγελματος σας: τις μεταθεσεις που για πολλους απο σας δεν ειναι καν τοσο τραγικες (πολεις σαν την Ξανθη, Αλεξ/πολη, Μυτιληνη κα). Στην γενια σας αγαπητε, ΚΑΝΕΙΣ δεν κληθηκε να υπερασπησει την πατριδα, και κανεις σας δεν ειδε μαχιμη υπηρεσια, με εξαιρεση ισως την Κυπρο οπου οι συναδελφοι σας σταθηκαν αναξιοι να υπερασπησουν την χωρα (κρινω εκ του αποτελεσματος). Το γεγονος οτι μετατιθεστε συχνα ειναι ομολογουμενως μια ξεβολεψια (λες και υπαρχει δουλια βολικη), αλλα το τι λαμβανετε εις ανταλαγμα ειναι που οι συμπολιτες σας θεωρουν σκανδαλωδες: Διοτι:

1, Οι απολαβες σας, με επιδοματα και προσαυξησεις, σας καθιστουν προνομιακους εργαζομενους σε συγκριση με τον υπολοιπο λαο και δη του ιδιωτικου τομεα

2. Η εργασιακη ασφαλεια που απολαμβανετε ειναι ΣΚΑΝΔΑΛΩΔΗΣ αφου η αρχαιοτητα και ΟΧΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ειναι το κριτιριο προαγωγης και απολαβων. Ο καθε αχρηστος μπορει να προαχθει. (και μην υποτιμισετε την νοημοσυνη μας αναφεροντας τις "κρισεις"). Σημερα στον ελληνικο στρατο υπαρχουν περισσοτεροι στρατηγοι απο οτι στον αμερικανικο, ζωντας ζωη χαρισαμενη...

3. Η ποιοτητα και ποσοτητα της ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗΣ εργασιας σας, ειναι το ανεκδοτο του καθε ελληνα που περασε απο το στρατο. Στο ταγμα μου (645 ΤΠ) με την λαμπρη εξαιρεση 2 αξιωματικων που δουλευαν για ολους τους αλλους, οι υπολοιποι ασκουσαν υψηλη φραπεδο-εποπτεια απο τις 8 μεχρι τις 2. Και ας το αφησω εδω αυτο το θεμα γιατι μπορω να γραψω βιβλιο για την εργατικοτητα και προκοπη της πλειοψηφιας των μονιμων αξιωματικων. (Θα μου μεινει αξεχαστη η εμφανιση των ελληνων αξιωματικων της ελλ πρεσβειας στην Ουασινγτον στην επετειακη Θ Λειτουργια για την 28 Οκτ!!! Απο τον ακουρευτο λιγδερο τυπο με τη στολη που σκαλιζε τη μυτη του μεχρι τον χοντρο που επεσε στον υπνο... και ειδαμε και κατι αμερικανους αξιωματικους εκεινη τη μερα...αχ, τι να πεις...)

4. Το ασφαλιστικο καθεστως σας (μαζι με εκεινο των αστυνομικων, δικαστικων, υπαλληλων ΔΕΚΟ και τραπεζων), με παχυλες συνταξεις στα 45, και στα 50 ειναι σε απλα ελληνικα το βαριδι στο ποδι της ελλαδας και της οικονομιας της, που την σερνει κατ''ευθειαν στον πατο. ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΕΙ ΑΛΛΟ η πατριδα κυριοι, δεν μπορει αλλο να πληρωνει μη-παραγωγικους προνομιουχους. Δανειστηκε μεχρι γενεες 14 για να πληρωνει τα προνομια σας. ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΑΛΛΟ!!! Φανειτε επιτελους ανδρες και δειτε περα απο το συντεχνιακο σας συμφερον

5. Το εργασιακο σας περιβαλον ειναι το βασιλειο της διαφθορας. Λεξεις σαν "το βυσμα", "το δοντι", κα δεν μπηκαν στο στρατο/ΣΑ. ΔΙΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΑΝ εκει. Εκει, εκει που οι κοποι του ελληνικου λαου γινονται προμηθειες, και εξυπηρετησεις, και διαπλοκες στο χορο των δις...

Ελπιζω να σας εδωσα μια απαντηση στο ερωτημα μας σας. Και για να ειμαι δικαιος, πρεπει να ομολογησω οτι εχω γνωρισει λαμπρους ελληνες αξιωματικους και αστυνομικους. Εντιμους, εργατικους και αξιους. Απλα ειναι τοσο λιγοι...
@Καρακωστίδης Νικόλας
21/01/2010 18:37
Μπράβο σας που μιλάτε επώνυμα. Προς πληροφόρησή σας... Οι μεταθέσεις σας είναι απολύτως άλλο ζήτημα από το συνταξιοδοτικό. Το ξέρεις καλά πως όταν έχεις βύσμα στα σώματα ασφαλείας πας εκεί που θες. Αρά λοιπόν φίλε μου το πρόβλημα δεν είναι πότε θα πάρεις σύνταξη. Είναι που σε δουλεύουν ψιλό γαζί και σε στέλνουν στην άκρη του πουθενά άνευ λόγου, ενώ άλλοι συνάδελφοί σου κάνουν μεγάλη ζωή στο μέρος που επιθυμούν.... Δυστυχώς δεν είσαι ο μόνος με το ίδιο πρόβλημα... Όσοι Έλληνες δεν είναι ΒΥΣΜΑΤΩΜΕΝΟΙ δημόσιοι υπάλληλοι περνάνε τα ίδια ή και χειρότερα.
ΣΤΡΑΤΗΓΟΣ ΑΝΕΜΟΣ
21/01/2010 18:00
Αγαπητοι κυριοι εσεις που εξαντλειται ολη την αυστηροτητα σας σε μερικους ενστολους (αναφερομαι μονο για του στρατου ξηρας) , γιατι δεν δειχνεται την ιδια ευαισθησια και για τους υπαλληλους του ΟΛΠ , της ΟΛΥΜΠΙΑΚΗΣ και αλλων κοινοφελων ιδρυματων οι οποιοι αφου πηραν εκατομυρια , στο σπιτι τους πηραν και μια παχια συνταξη για να σας τη τριβουν στο προσωπο. Αν τα΄εχετε βαλει με τους ενστολους γιατι δεν ηταν επιλογη σας να γινεται και σεις σαν αυτους. Να διαβαζατε για να εισαχθειται με πανελαδικες και μαλιστα με βαθμολογια που θα μπορουσαν να μπουν σχεδον παντου.Να κλεινονται 4 χρονια μεσα (εσωτερικοι σε σχολη).Να περνουν μεταθεσεις καθε 2-4 χρονια και σε περιοχες που εσεις ουτε για κυνηγι δεν θα πηγαινατε.Να πληρωνεται νοικι(τα ΣΟΑ ουτε το 5% των στελεχων δεν καλυπτουν. Να αποτελουν την ΄΄εκμεταλευση΄΄ ολων των τοπικων κοινωνιων.Τα παιδια τους(τι τα΄θελανε και αυτα???) να αλλαζουν περιβαλλον κατα αναλογο τροπο με αναλογες ψυχοκοινωνικες συνεπειες.Να μην μπορει να εργασθει η συζυγο τους(τι θελανε και παντρευτηκανε???)Να εκτελουν 4 ολοημερες υπηρεσιες το μηνα και να μην εχουν καμια απολαβη).Να μην μπορουν να προγραμματισουν τιποτα στη ζωη τους.Να μετεχουν σε ασκησεις και να λαμβανουν ψιχουλα.Να ρισκαρουν την αξιοπρεπεια τους προκειμενου να παρουν μια ευνοικη μεταθεση.Και πολλα αλλα. Αν πιστευεται οτι εσεις, οι αλλοι, θα μπορουσατε να γινεται σαν και κεινους γιατι δεν το κανατε.Οταν εκεινοι αποφασιζαν να κανουνε αυτο ''''επαγγελμα'''' ηξεραν οτι θα μπορουσαν να φυγουν νωριτερα.ΑΦΗΣΤΕ ΤΟ ΣΤΡΑΤΟ ΚΑΙ ΨΑΞΤΕ ΑΛΛΟΥ ΤΑ ΕΛΛΕΙΜΑΤΑ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΣΤΗ ΤΣΕΠΗ ΣΑΣ?
Xριστινα
21/01/2010 17:32
O κ. Νικολαος Λουκης τα ειπε οπως ακριβος ειναι τα πραγματα οσον αφορα τη ζωη των στρατιωτικων. Αυτη ηταν η ζωη μας καθως και ολων των συναδελφων του πατερα μου οσο ηταν εν ενεργεια. Και ο λογος που βγηκε ο πατερας μου στη συνταξη στα 52 χρονια ειναι οτι απλα εφτασε η σειρα του να αποστρατευτει, δεν το ζητησε.
Kαρακωστιδης Νικολαος
21/01/2010 16:58
Kαλησπερα.
Απευθυνομαι σε ολους αυτους τους ανευθυνους συμπατριωτες μου συνελληνες που τα εχουν βαλει με τα στελεχη του στρατου.
Ειμαι αξιωματικος και εχω να σας απαντησω υπευθυνα διοτι πρεπει να ειμαστε ολοι υπευθυνοι.
Εχουν΄΄ μεινει τα τα ματια σας'''' οπως λενε στην περιοχη μου στους στρατιωτικους, που υποθετικα φευγουν νωρις στην συνταξη και σας τρωνε το ψωμι?
Γιατι τοση αρνητικη ευασθησια ?
Τι σας κανει να νιωθετε τοσο κακια εναντιον μας?
Μηπως θα επρεπε να κανετε μια συντομη αναδρομη στην ζωη σας?
Που απο τοτε που γεννηθηκατε ζειτε το 50% του πληθυσμου στην Αθηνα, δεν εχετε αλλαξει ουτε την πολη σας, ουτε την παρεα σας, ουτε τους φιλους σας, ουτε την ζεστουλα σας, ουτε εχουν αλλαξει τα παιδια σας τους φιλους σας?
Μηπως καθε μεταθεση για μενα με 28,5 χρονια μου εχει στοιχησει ολα αυτα και αλλα πολλα ?
Μηπως στις μεταθεσεις μου αναγκαστηκα να αφησω την οικογενεια μου μονη και να ρθει μονη οταν χειμωνιατικα φεβρ διατασομαι για υπυρεσιακους λογους να παω στο χ νησι?
Μηπως για να πας μια μεταθεση σε αλλο μερος μπαινεις 2000-3000 ευρω κονως μεσα στα οικονομικα σου?
Μηπως στην φρουρα που μετατιθεσαι δεν εχει λυκειο για τα δυο παιδια σου,
Μηπως τα φροντιστηρια κλασσικων μαθηματων η ξενων γλωσσων ειναι 20-30 χιλιομετρα μακρια απο την φρουρα που υπηρετεις?
Μηπως για να ψωνισεις απλα ψωνια απο το super market πρεπει να κατεβεις το σαββατο γιατι ειναι 30 χιλιομετρα μακρια?
Μηπως για να αγορασω μια εφημεριδα πρεπει να κατεβω 30 χιλιομετρα μακρια και το χειμωνα να την παρω και με 1 μερα καθυστερημενη ?
Μηπως οπως ολοι οι οικογενειαρχες της ελλαδος στοιχειωδως θελουν να επισκεφθουν την μαμα τους και τον μπαμπα τους μια φορα το χρονο( να μην πω αν ειναι αρρωστοι) τι στοιχιζει οικονομικα στον καθενα?
Μηπως γιατι αναγκαζομαι να πηγαινω με το δικο μου αυτοκινητο και να πληρωνω την βενζινη απο την τσεπη μου?
Μηπως πολλες απο τις αργιες εσεις κανετε το προγραμμα σας και πατε οπου θελετε εγω δεν μπορω?
Μηπως δεν μπορω να επισκεπτομαι μερη και χωρες χωρις την αδεια της υπηρεσιας μου?
Μηπως δεν μπορω να εχω τον γιατρο της αρεσκειας μου αλλα να μεταβω 250 χιλιομετρα για να παω στο μεγαλο νοσοκομειο , με δικα μου εξοδα?
Μηπως δεν μπορω να εκφραζομαι ελευθερα και να ομιλω επι παντος θεματος οπως ολοι εσεις?
Μηπως πρεπει να ειμαι πανω απο τα προβλεπομενα ορια υπευθυνος γιατι καθημερινα διαχειριζομαι νενες ψυχες με διαφορα προβληματα που ειναι τα δικα σας παιδια, και πρεπει να τα παρετε καλυτερα απο οτι μας τα παραδιδεται?
Μηπως οταν χιονιζει και ολοι οι μυγιαγγιχτοι καθονται στην ζεστουλα τους φωναζουν που ειναι το κρατος κα ι οστρατος ?
Μηπως δεν μπορω να παρω αδεια οποτε θελω αλλα οταν με γνωμωνα της αναγκες της υπηρεσιας το κανω?
Μπορω να σας απαριθμησω παρα πολλα τετοια.
ΔΕΝ ειναι η προθεση μου αυτο, αλλα με πληγωνει που ενω αλλοι εχουν κατακλεψει καιρους απο το 1946 τα σφαλιστικα ταμεια και το κρατος διαχρονικα, τα εχουν βαλει με τον στρατο οτι βγαινει νωρις στην συνταξη και καταστερφουν το κρατος
Εμεις αγαπητοι μου κυριοι εχουμε αποδεχθει προ πολλου αυτο που εχουμε ορκιστει για την πατριδα, αλλα στο βαθμο που με αφορα δεν μπορω να δεχθω επ ουδενει οτι ειμαι και ο ΜΑΛΑΚΑΣ της υποθεσης(συγνωμη που παρεκτρεπομαι) για αυτα που συμβαινουν
Και στο κατω κατω της γραφης για ολους αυτους τους λογους που σας ανεφερα διαφερουμε στην ποιοτητα ζωης και θα επρεπε να να αξιολογηθει διαφορετικα.
ΔΕΝ ειμαστε ΔΗΜΟΣΙΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ σε κανενα σημειο, αρα δεν πρεπει να μας βλεπετε ετσι, γιατι αν ηταν αλλιως ΔΕΝ ΘΑ ΑΣΧΟΛΙΟΣΑΣΤΑΝ ΤΩΡΑ ΠΙΚΡΟΧΟΛΑ
Σημειωση : αν καποιος θεωρει οτι λεω ψεματα, ανακριβειες η βλακειες ειμαι στην διαθεση του.
Επειδη ειμαι περηφανος οσο και εσεις και δεν φοβαμαι να πω τα πραγματα με το ονομα τους , σας αφηνω τα στοιχεια μου για να μου πειτε ποιο ειναι λαθος.
Καρακωστιδης Νικολαος
nikoska2008@hotmail.com
Mitsos
21/01/2010 15:48
Kala na pa8ete eseis pou eiste se autes tis ypiresies. Kserate pou pigainate k min klaigeste.
N.B.
21/01/2010 15:43
Πολύ μίσος και διαμαρτυρία βλέπω για τους στρατιωτικούς, και πολύ τραγικά μηνύματα απόγνωσης και εκνευρισμού.
Μερικές λεπτομέρειες ίσως βοηθήσουν. Πρώτον, εάν εισαχθείς σε κάποια τριτοβάθμια σχολή και αποφασίσεις πριν αποφοιτήσεις να φύγεις για να κάνεις άλλη καριέρα, πρέπει να πληρώσεις !!!!. Φαντάζομαι ότι αυτό δεν ισχύει σε καμιά σχολή......από αυτές που τελείωσαν οι διαμαρτυρόμενοι αυτής της σελίδας. Μετά την αποφοίτηση, για χρονικό διάστημα ίσο με το τριπλάσιο της φοίτησης όπως στο ίσχυε στο παρελθόν, ή το διπλάσιο της φοίτησης που ισχύει τώρα, είσαι υποχρεωμένος να παραμείνεις στις Ε.Δ. Εάν φύγεις, πάλι θα πρέπει να πληρώσεις... ΙΣΟΝΟΜΙΑ φωνάζει κάποιος στην ιστοσελίδα, αυτό λέω κι εγώ.......

Ωστόσο, η ίδια σύμβαση, όταν την υπογράφεις μαζί με τα παραπάνω, σου δίνει και κάποια συνταξιοδοτικά όρια, και με αυτές τις προυποθέσεις την αποδέχεσαι. Ο καθένας επιλέγει το πως θα πορευτεί και πως θα σχεδιάσει τη ζωή του......Δεν είναι και τόσο προφανές γιατί θα πρέπει να νιώθει ένοχος όποιος την αποδέχεται.

Για συνθήκες εργασίας, οικονομικά κλπ, κλπ, τα έχουν γράψει ήδη κάποιοι άλλοι νωρίτερα.... Να σημειώσω επίσης ότι στα 48 τους οι στρατιωτικοί έχουν ήδη 30 χρόνια υπηρεσίας, οπότε άντε να μείνουν μέχρι τα 53, εκτός κι αν οι διαμαρτυρόμενοι αυτής της ιστοσελίδας θέλουν να τους τιμωρήσουν και να τους αναγκάσουν σε 40ετία και βάλε....
(σίγουρα θα τα.... σπάσουν όλα κάποιοι αυτής της ιστοσελίδας αν τους επιβάλουν 40ετία).

Τελειώνοντας, επειδή οι περισσότεροι που γράφουν αγριεμένα σχόλια δε γνωρίζουν τεχνικές λεπτομέρειες περί οροφής του στρατεύματος, προβλήματα/θέματα προαγωγών και ιεραρχίας, αναλογία εισαγομένων/εξερχομένων από τις Ε.Δ., καθεστώς επιφυλακής και ετοιμότητας (ήδη από τα χρόνια φοίτησης στις στρατιωτικές σχολές) και άλλα πάρα πολλά, καλό θα ήταν να χαλαρώσουν......Ψυχραιμία παιδιά..
Χ.Α.
21/01/2010 15:38
ΩΡΑΙΑ ΤΑ ΛΕΤΕ ΜΕΡΙΚΟΙ ΄΄ΑΜΟΡΦΩΤΟΙ΄΄, ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΗΓΑΤΕ ΝΑ ΕΡΓΑΣΘΕΙΤΕ ΟΙ ΙΔΙΟΙ Ή ΔΕΝ ΣΤΕΙΛΑΤΕ ΝΑ ΕΡΓΑΣΘΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΣΑΣ ΣΤΑ ΣΩΜΑΤΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ Ή ΣΤΙΣ ΕΝΟΠΛΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ;;; ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΣΑΣ ΤΟ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΕ !!! ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑΤΕ ΑΡ....ΙΑ. ΔΕΝ ΦΤΑΙΤΕ ΕΣΕΙΣ, ΑΛΛΑ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΣΑΣ ΠΟΥ ΣΑΣ ΕΚΑΝΑΝ ΄΄ΜΠΟΥΛΗΔΕΣ΄΄. ΟΛΑ ΕΤΟΙΜΑ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑΤΑΚΙ, ΟΥΤΕ 1 ΒΡΑΔΥ ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΤΗ ΜΑΜΑΚΑ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΑΤΕ. ΕΣΕΙΣ ΚΑΤΑΚΡΙΝΕΤΕ ΟΛΑ ΤΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΑ, ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΑΣ. - ΝΑ ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΩ ΣΕ ΜΕΡΙΚΟΥΣ ΟΤΙ ΟΙ ΝΟΜΟΙ ΠΟΥ ΙΣΧΥΟΥΝ ΓΙΑ ΤΑ ΣΩΜΑΤΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΝΟΠΛΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΨΗΦΙΣΤΗΚΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΡΓΗΘΗΚΑΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ 300 ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΥΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΝΟΜΟΙ ΠΡΟΒΛΕΠΟΥΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΠΟΣΤΡΑΤΕΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥ ΣΤΑ 48 ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΘΕΛΕΙ !!! ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΑ 65 ΝΑ ΣΥΝΤΑΞΙΟΔΟΤΟΥΝΤΑΙ, ΠΑΛΙ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΟΥΝ ΣΤΑ ΣΩΜΑΤΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΕΝΟΠΛΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ (ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΨΥΧΑΡΑ, ΝΑ ΜΗΝ ΠΩ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ) !!! ΟΛΑ ΤΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΑ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ (ΟΤΑΝ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ) ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.
markopoulos
21/01/2010 14:44
απορώ με την όρεξη που έχετε όλοι εσείς οι αναγνώστες να γράφετε σ''εργάσιμες ώρες.
Απ''ότι ξέρω,όλοι μας κι εγώ κι ο καθένας που σέβεται τον εαυτό του και το εργασιακό περιβάλλον στο οποίο ανήκει-δεν έχει σημασία αν είναι στο δημόσιο ή ιδιωτικό τομέα-και είναι ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ,κανονικά όχι δε θα έπιανε το πληκτρολόγιο για ν''αναλώνεται σε μια μπουρδολογία δίχως τέλος ,αλλά ,με το συμπάθειο,ούτε να κλάσει δεν προλαβαίνει.
Τι να πω...Αρκετά μάυτό το θλιβερό θίασο αργόσχολων του φόρουμ μιας -κατά τ΄άλλα εξαιρετικής εφημερίδας.
ΠΑΣΧΑΛΗΣ
21/01/2010 14:39
@ Νικόλαος Λουκής 21/1/2010 09:57 @
τι βρηκες ατεκμηριωτο ? Μηπως γνωριζεις ενας με προυπηρεσια 25 χρονια στον ιδιωτικο τομεα ποσα χρηματα παιρνει? Ενιωσες ποτε σου την αβεβαιότητα του αυριο και πως ειναι να δινεις καθημερινα εξετασεις για την επιβιωση σου και μονιμα να κρέμεται πανω απο το κεφαλι σου ο πέλεκυς τις απολυσης μπαρουτοκαπνισμενε μου μονογενή ακριτα ? Εχεις την εντυπωση πως οι δουλειες στον ιδ τομ δεν εχουν κινδυνους ή εχεις την εντυπωση πως τα παιδια των ιδιωτικων υπαλληλων εχουν λιγοτερες αναγκες και δεν πρεπει να σπουδασουν. Τον τροπο που μπηκες στο στρατο δεν ειπες μονο (εξετασεις πχ!!!)αλλα ουτε και γιατι δικαιουσαι εφαπαξ και συνταξη (τετοια)/ οσο γιαυτα που λες για κρυα ζεστες και ουρανους ειναι απλα ίδιον της αυταρχικης κοματοσκυλιτικης νοοτροπιας (αυτων που ειναι χωρις εξετασεις) ..

@ Θανασης Φωτοπουλος 21/1/2010 10:06 @

Οταν λες δηλαδη πως ειναι λεφτα των εργαζομενων απο κρατησεις και πως αν τα εβαζαν σε τραπεζα θα επαιρναν περισσοτερα τι εννοεις? μηπως απο τον μισθο των 1600 ευρω αφαιρουσαν τα 250 ευρω λογω χαρη κλπ και σου τα δωσαν τωρα ή μηπως κατι αλλο? να καταλαβω και εγω γιατι το ΙΚΑ δεν φροντισε να παιρνω και εγω αυτες τις παροχες αλλα να εχω και αυτα τα προνομια,. γιατι εχετε και θερινα χειμερινα θερετρα που πηγαινεται εσεις και τα σογια σας και με τιμες ενδεικτικες πχ 1 ευρω η μεριδα τα σουβλακια τη βγαζετε μπεηκα , ειναι και τα ποα (΄?) για τα ονια σας κλπ για τα οποια στον ιδ τομ δεν υπαρχουν ουτε σαν ονειρα..

@Δημητρης Τ. 21/1/2010 10:10 @

Ολοι γνωρίζαμε απο πριν τι δουλειά θα κανουμε αλλα αυτο δεν σημαίνει οτι δεν μπούμε να διεκδικούμε καλύτερες συνθηκες... σωστο και δικαιο, απλα εγω σου λεω να κοιταξεις και παραδιπλα.

@ Νικος 21/1/2010 10:56 @
Ουτε εμπαθεια αλλα ουτε και μισος κατα των ανθρωπων., τη νοοτροπια σιχαίνομαι και βαλε μεσα και ολυμπιακη δεη τσιφλικαδες κλπ γιατι να διαφωνήσω? οσο για το αν εισουν κλπ οταν ερθει η σειρα μου και εχεις φτασει στο Π βαλε καλα την οπισθεν και ελα με μεγαλη ταχυτητα... τα υπολοιπα αστα σε μενα.... το πρωι θα σε σεβομαι.

@ Κων/νος Τζιαβάρας 21/1/2010 11:43 @
το αν πουλησαν την ψυχη τους εσυ δειχνεις να το ξερεις οχι εγω.. το οτι φανηκαν με αποδείξεις πολλα πουλημενα τομαρια ειναι αληθεια. τωρα οσο για το ποσο ήσυχος κοιμαμαι εγω μπορεις να δεις ενα δελτιο ειδησεων των 8 και θα καταλαβεις αλλα και μια βολτα σε οποια γειτονια και αν κανεις παλι κατι θα καταλαβεις..

@ ΤΖΑΓΚΑΡΟΥΛΑΚΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ 21/1/2010 12:35 @ σωστη προταση... μαζι σου

@ Parasidis 21/1/2010 13:00@ συμφωνω.


Και αφου κατα τη γνωμη μου πιασαμε τη "σαβουρα"
να παιρνουν σειρα και οι αλλοι ενστολοι δημ.υπαλ. που αυτοι εκτος απο προσωπικο πλουτο δεν παραγουν απολυτως τιποτα .. οι παπαδες
Μetanasths
21/01/2010 14:08
Το εχω γραψει σε αυτο το forum, μονο η χρεωκοπια θα σωσει την χωρα......
Τωρα που παμε εκει , τωρα αρχιζουν να δορθονονται καποια πραγματα ........ αν και ειναι λιγαααααακι αργα.
kostas
21/01/2010 14:08
Δεν θα περάσει, γιατί θα αντιδράσουμε. Όχι άλλο πια στην στοχευμένη απαξίωση του Στρατού/Αστυνομίας. Δεν θα σας αφήσουμε.
Parasidis
21/01/2010 13:00
Κύριοι πρώιμοι συνταξιούχοι της Αστυνομίας και του Στρατού που βγαίνετε και κλαίγεστε. Είμαι 50 Χρονων και για μένα είναι πραγματικά πρόκληση να βλέπω συγχωριανούς μου που είναι 2 Χρονια μικρότεροι από εμενα να είναι εδώ και σχεδόν 2 Χρονια συνταξιούχοι και να μην ξέρουν τι να κάνουν για να περάσουν την ώρα τους. Ο Ένας ασχολείται με τα χωράφια του πατέρα του και τις Ελιές του, ο άλλος έγινε πρόεδρος στην ποδοσφαιρική ομάδα για να έχει να ασχολείται με κάτι όπως λέει κλπ. Εγώ πιστεύω ότι τώρα στα 50 είμαι σε θέση να προσφέρω για τουλάχιστον 15 Χρονια και ότι τώρα έχω και την Εμπειρία στην δουλειά μου αλλα και την Ωριμότητα να προσφέρω τα μέγιστα. Φυσικά δεν θα μπορούσα να προσφέρω στις ειδικές δυνάμεις σαν καταδρομέας η σαν άνδρας των MAT, αλλα σε δουλειές γραφείου και εύκολες δουλειές που το μονο που χρειάζεται είναι η Ωριμότητα και η Υπευθυνότητα μπορούν όλοι αυτοί οι κύριοι πρώιμοι συνταξιούχοι να προσφέρουν. Δεν είναι δυνατόν κάποιος στην Ηλικία των 48 Χρονων να βγαίνει σε σύνταξη και μέχρι το τέλος της ζωής του (που κατά μέσω ορο είναι γύρω στα 80) να ζει σε βάρος των φορολογουμενων πολιτών. Είναι πολλά τα Χρονια...
Η Κοινωνία πρέπει να αναλάβει να συντηρεί τους πολίτες της που δεν είναι σε θέση πλέον να εργαστούν και αυτή η ηλικία είναι στα 65 Χρονια. Όλα τα αλλα που αναφέρεται για τις δυσκολίες που συναντήσατε στα εργάσιμα σας Χρονια είναι δικαιολογίες. Στον ιδιωτικό τομέα είναι πολύ δυσκολότερα τα πράγματα από ότι στον δημόσιο και ζεις και συνεχώς με τον Φόβο της απόλυσης πράγμα το οποιο εσείς ποτε δεν νιώσατε. Δεν μιλάμε φυσικά ούτε και για τα προτερήματα σας ούτε και την ιατρική σας περίθαλψη.
Η Ελληνική κοινωνία αφού έφτασε πλέον στο απροχώρητο κατάλαβε επιτέλους ότι άλλους "πιτσιρικάδες" συνταξιούχους δεν αντέχει ο Τόπος. Αν και λίγο αργά το κατάλαβε επιτέλους...
epitelous
21/01/2010 12:53
Epitelous tous vazoun olous tous dimosious stin thesi tous giati arketa to kseftilisan to kratos. An itan anageo na ftasoume sto simio na fovomaste min xreokopisi to kratos gia na xasoun ta dikeomata tous i dimosioi ypaliloi, tote pragmatika xerome pou i oikonomiki katastasi tis xoras mas einia toso xalia.
ΤΖΑΓΚΑΡΟΥΛΑΚΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
21/01/2010 12:35
Έχω μια πρόταση για τους ένστολους που αναγκάζονται από την υπηρεσία να αποχωρούν από την υπηρεσία τους από την ηλικία των 50 ετών. Θα μπορούσε να δημιουργηθεί Λογαριασμός ή Ταμείο που θα τους έδεινε ένα σεβαστό μηνιαίο επίδομα για τα χρόνια εώς την πλήρη συνταξιοδότηση τους από τα Συνταξιοδοτικά Ταμεία. Το εν λόγω Ταμείο / Λογαριασμός θα μπορούσε να χρηματοδοτηθεί από τις εισφορές των ενεργών ένστολων, με μικρό σχετικά αντίτιτιμο καθώς και από άλλες πηγές εσόδων των Υπουργέιων Άμυνας και Προστασίας του Πολίτη (π.χ πρόστιμα παραβατών, έσοδα από φύλαξη ιδιωτικών προσώπων και κτηρίων κα).. Το εν λόγω επίδομα, φυσικά, θα δινόταν σε εκείνους που δεν θα μπορούσαν να απασχοληθούν στον ιδιωτικό ή Δημόσιο Τομέα με οποιαδήποτε ιδιότητα.
Κων/νος Τζιαβάρας
21/01/2010 11:43
Δεν νομίζω φίλε μου να είναι ακριβώς έτσι. Αυτοί έχουν πουλήσει την ψυχή τους για 1200Ευρώ για να κοιμάσαι και να εργάζεσαι ήσυχος. Εξάλλου μην ξενχάμε ότι αν ο Στρατός ήταν αρεστός σε όλους κανείς δεν θα κοίταζε τη μάντρα όσο ήταν φαντάρος και όλοι θα κοίταζαν να βολευτούν. Αντιθέτως μάλιστα. Και συν τοις άλλοις αυτοί όταν κάνουν 24ωρη υπηρεσία 8ωρο επομένης που δεν γίνεται πουθενά αλλού και είναι και απλήρωτα. Μόνο μην μας πεις ότι ήξεραν που πήγαιναν γιατί και συ που είσαι ξαφνικά έξυπνος θα είχες βολευτεί ανάμεσά τους.
Χ. Κ.
21/01/2010 11:26
...Το άλλο με τον Τοτό το ξέρετε;

Εμείς, οι χαζοί, που τόσα χρόνια τους βλέπαμε στις γειτονιές μας, συνταξιούχους από 40 χρονών, να κάνουν τους καμπόσους τι να κάνουμε τώρα;

Να βγούμε στους δρόμους και να τα σπάσουμε όλα;
Να μην ξαναπληρώσουμε δεκάρα στο Ι. Κ. Α. στο Τ. Ε. Β. Ε. ;
Να παρακαλέσουμε το κράτος (!!) να σταματήσει τις μαλακίες, και να μη μας το λέει γιατί μας ανάβει τα λαμπάκια;;

Να κάνουμε τι... αδέρφια;;
Να κάνουμε επανάσταση;; (Γα.ώ το κέρατό μου;;)

Και μη μου πει κανείς ότι μπήκανε μικροί στα Σ/Α, κ.τ.λ.π
Κι εγώ μικρός μπήκα στο Ι. Κ. Α. και ούτε ξέρω πότε θα πάρω τη ριμάδα τη σύνταξη, ούτε ξέρω αν θα πάρω, ούτε πόσα θα πάρω. ΟΥΤΕ ΑΝ ΘΑ ΠΑΡΩ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΖΩΗ, Ή ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ (ΖΩΕΣ)

ΤΙΠΟΤΑ.


Νικος
21/01/2010 10:56
Εμπαθεια και μισος κατα των αστυνομικων,και ξεχνας ολους τους τεμπελιδες των Ολυμπιακη Δεη Λιμενεργατες!!Οτε,τους τους ταβλαδορους αγροτες που εκαναν τζιπ τις επιδοτησεις και τωρα απαιτουν να...φορολογηθουμε για να τους ΄΄αποζημιωσουμε'''',και ολους αυτους τους χαραμοφαιδες που εχουν μαθει οτι ολοι τους χρωστουν,και τα βαζεις με τους αστυνομικους,που διακινδυνευουν και εχουν τον καθε μαλακα να τους βριζει χωρις συνεπεια...αν ημουν αστυνομικος -βλεπε-δημοσιος υπαλληλος-θα σας....εχ.....ολους!
akis makis
21/01/2010 10:56
Αίσχος, όλοι στους δρόμους.
Θέλετε να γεμίσετε το στρατό και την αστυνομία με πακιστανούς και αλβανούς.
Οι βουλευτές βγαίνουν σύνταξη με 4 χρόνια.
Εκλογές τον Μάρτιο.
parthenios christos
21/01/2010 10:52
Kaiρος ητανε.
ΙΣΟΝΟΜΙΑ και σ αυτον τον τομεα.
ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΓΙΑΤΙ ΕΝΑΣ ΕΝΣΤΟΛΟΣ ΣΤΗΝ ΠΙΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗ ΤΟΥ ΗΛΙΚΙΑ ΝΑ ΣΥΝΤΑΞΙΟΔΟΤΕΙΤΕ,ενω εγω ο απλος μεροκαματιαρης να πρεπει να περασω τα 65 ωστε να συνταξιοδοτηθω.
ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΑ ΠΡΟΝΟΜΟΙΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΚΛΑΔΟΥΣ ΟΠΩΣ ΦΕΡ ΕΙΠΕΙΝ ΕΠΙΔΟΜΑ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΛΕΕΙ 1500 Ε.
ΓΙΑΤΙ???ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΗ ΣΩΣΤΑ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ?????
ΓΙΑΤΙ Ο ΜΙΣΘΟΣ ΤΟΥ ΒΟΥΛΕΥΤΟΥ ΜΕ ΤΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΝΑ ΥΠΕΡΒΑΙΝΕΙ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΛΟΓΙΚΑ ΟΡΙΑ.
ΕΧΕΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΑΠΟ ΜΕΝΑ???
ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ,ΠΟΙΟΣ ΤΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΒΟΥΛΕΥΤΗΣ,Η ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ???????????
ΕΙΠΑΜΕ ΙΣΟΝΟΜΙΑ,
ΒΕΒΑΙΑ ΠΟΛΛΑ ΕΧΟΥΜΕ ΠΕΙ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ
ΔΕΝ ΕΦΑΡΜΩΖΕΤΕ ΧΑΡΙΝ ΠΕΛΑΤΙΑΚΩΝ ΛΟΓΩΝ...........
ΑΤΕΛΕΙΩΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ,ΚΑΙ ΠΑΡΑΒΡΩΜΙΣΕ.................
ΘΑ ΤΟΛΜΗΣΕΙ ΑΡΑΓΕΣ ΚΑΝΕΝΑΣ ΝΑ ΕΦΑΡΜΩΣΕΙ ΑΠΛΑ ΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ ΤΟΥΣ ΗΔΗ ΥΠΑΡΧΩΝΤΕΣ,ΓΙΑ ΜΟΝΟΝ ΜΙΑ ΠΑΡΑΓΡΑΦΟ ΤΟΥ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟΥ ΜΑΣ ΠΟΛΙΤΕΥΜΑΤΟΣ
ΤΗΝ Ι Σ Ο Ν Ο Μ Ι Α.................
Χ.Π
Μιχάλης Καπετανάκης
21/01/2010 10:49
Μεγάλο πανηγύρι έστεισε ο κλάδος των φυσικοθεραπευτών.
Κατάφεραν να περάσουν τις φυσικοθ.πράξεις tens και biofeetback να εγκρίνονται από το Δημόσιο και έτσι από κεί πού έπαιρναν για κάθε ασφαλισμένο του Δημοσίου 149,60 το έφθασαν στις 586,20. Τόσο εύρρωστο είναι το Ταμείο του Δημοσίου ώστε να δίνει τέτοιες αυξήσεις και μάλιστα να επικυρώνονται και από τη τωρινή κυβέρνηση.
Οποιος θέλει να τριφτεί να πληρώσει τα υπόλοιπα απ'' τη τσέπη του ,,, έλεος......πολύ αργοπορείτε.............
Δημητρης Τ.
21/01/2010 10:10
Διανυω το 18ο ετος υπηρεσιας μου στον Στρατο Ξηρας(εισήλθα μέσω πανελληνιων εξετάσεων).Μετραω ηδη 6 μεταθεσεις ανα την Ελλάδα (αυτη τη στιγμη βρίσκομαι σε ακριτικό χωριό στο Αιγαίο που ευτυχως εχει internet) και ετοιμαζομαι για την 7η...Δυστηχως κανενας δεν μπορει να καταλαβει συναισθήματα γυναίκας και παιδιών οταν βλέπουν ολόκληρο το σπίτι τους πανω σε ενα φορτηγό με πορεία το αγνωστο...Ο κόσμος βλέπει μόνο τις στολές με τα παράσημα....Οταν παω για άσκηση επι 12ημερο με αποζημίωση 150 ευρώ συνολικά δεν το βλέπει κανείς αυτό ...Κανένας δεν αρνείται κυριοι να δουλέψει εως τα 55 αρκει να δημιουργηθουν ανθρώπινες συνθήκες εργασίας....(κάποια στιγμη να σταθεροποιηθείς σε ενα μέρος)...Δεν νομίζω να είναι τόσο παράλογο αυτό....Και μην μου πείτε οτι το γνωριζα απο πριν δίοτι αυτο δεν αναιρεί τις δυσκολίες του (κάθε) επαγγέλματος.......Ολοι γνωρίζαμε απο πριν τι δουλειά θα κανουμε αλλα αυτο δεν σημαίνει οτι δεν μπούμε να διεκδικούμε καλύτερες συνθηκες... Φιλικά Δ.Τ
ΠΑΠΑΚΩΣΤΑΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
21/01/2010 10:08
Θα ήθελα να εκφράσω και γω την άποψη μου σχετικά με αυτό το νομοσχέδιο και με τα σχόλια που κάνει ο αναγνώστης, όσον φορά την πρόωρη συνταξιοδότηση μόλις ένας ένστολος φτάσει στην ηλικία των 50 βγαίνει στη σύνταξη έχει όμως το δικαίωμα να παραμείνει άλλα 5 χρόνια όπου μετά βγαίνει αυταπάγγελτα.Στις κρίσεις των ένστολων όταν δηλώνεις παραίτηση απο το εφάπαξ κόβεται ένα ποσο ενώ όταν σε αποστρατεύουν νωρίτερα τα παίρνεις όλα ,αυτό είναι καλό να κοπεί.Για το έξτρα μπόνους σε κάθε εκλογική αναμέτρηση το λεγόμενο εκλογικό επίδομα, φίλε αναγνώστη , ας μην κόβουν τις άδειες του προσωπικού ας μην μας έχουν σε 24 επιφυλακή για ένα μήνα και απο κει και πέρα να μην δώσουν τίποτα για να μην τους έχουμε και ανάγκη.Στην αστυνομία εισάγονται μεσω πανελλαδικών εξετάσεων οποτε δεν μπορείς να αναφερθείς σε κομ....λο είναι το πλέον αξιοκρατικό σύστημα , στην Πυροσβεστική είναι όντως μέσω βύσματος και με την ΝΔ που έβαλε την συνέντευξη εκεί να δεις τι γινόταν,και τέλος για το Λιμενικό επί ΠΑΣΟΚ εισήχθησαν μέσω διαγωνισμού και βάση μορίων 80%αξιοκρατικό και 20%πελατειακό επί ΝΔ εισήχθησαν μέσω γραπτού διαγωνισμού (ΟΧΙ ΑΣΕΠ) ακόμη περισσότερο πελατειακό σύστημα, υπάρχουν όμως ένστολοι που αγαπούν και νοιάζονται για το επάγγελμα τους μην τους βάζουμε όλους μέσα σε ένα καζάνι. Πιστεύω , ευελπιστώ , εύχομαι να αλλάξουν πολλά πράμματα.
Θανασης Φωτοπουλος
21/01/2010 10:06
Αυτο που σκεφτονται για τις ΕΔ να ισχυει και για τους βουλευτες μετα τα 8 χρονια αν δεν βγει βουλευτης να μη βγαινει στη συνταξη αλλα να δουλευει στο δημοσιο και αυτος
Επιπλεον κυριε ΠΑΣΧΑΛΗ το εφ απαξ ειναι λεφτα των εργαζομενων απο κρατησεις αν τα εβαζαν μονοι τους στη τραπεζα θα ηταν μεγαλυτερο
Νικόλαος Λουκής
21/01/2010 09:57
Αυτές τις όμορφες και τεκμηριωμένες απόψεις ΣΑΝ του κ. Πασχάλη προκαλεί η ελλειπής ενημέρωση των αγαπητών καΙ ΠΆΝΤΑ ΑΜΕΡΟΛΗΠΤΩΝ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΩΝ. Είμαι και εγώ εγκληματίας κύριοι, ανήκω και εγώ στους 48άρηδες συνταξιούχους του Στρατού. Και παραδέχομαι ότι έσφαλα.
- έσφαλα γιατί υπηρέτησα αγόγκιστα το Ελληνικό κράτος με μισθό πείνας (καταληκτικός μισθός 1600 Ευρώ με βαθμό ανώτερου αξιωματικού και 25 έτη υπηρεσίας, μαζί με τα επιδόματα).
-έσφαλα γιατί ποτές δεν πληρώθηκα έστω και μία ώρα υπερωρίας από τις χιλιάδες που έχω δουλέψει.
-έσφαλα γιατί σε 25 έτη υπηρεσίας μετακόμισα μαζί με την οικογένειά μου 11 φορές.
-έσφαλα γαιτί υπηρέτησα σε παραμεθόριες και απομακρυσμένες περιοχές για 12 έτη, όταν αλλοι δημόσιοι υπάλληλοι δεν απομακρύνονται από το σπίτι τους ποτέ.
-έσφαλα γιατί ποτέ δεν πληρώθηκα για τις 24ωρες υπηρεσίες και τις 10ήμερες ασκήσεις και απουσίαζα; από το σπίτι μου τουλάχιστον 10 24ωρα το μήνα.
-έσφαλα γιατί μεγάλωσα ένα παιδί το οποίο ε''ίναι τώρα φοιτητής και το μόνο που κατάφερα να του προσφέρω είναι η ποικιλία στη ζωή του γιατί μέχρι να τελειώσει το Λύκειο άλλαξε 7 σχολεία.
-έσφαλα γιατί δεν δέχτηκα μετά από 25 έτη υπηρεσίας να ξαναφύγω για τον Έβρο και να αφήσω πίσω οικογένεια και σπίτι, καθόσον λόγω υποχρεώσεων δεν μπορούν πλέον να ακολουθήσουν, και δεν δέχτηκα γιατί ελάτε εσείς κύριοι ειδήμονες να συντηρήσετε 2 σπίτια με 1600 Ευρώ.
-έσφαλα γιατί τόσο χρόνια και με τόσες μετακομίσεις δεν μπόρεσε να δουλέψει ποτέ η γυναίκα μου και ζούσαμε με 1 μισθό, δεν είχαμε ποτέ βοήθεια από γονείς και λοιπούς συγγενείς γιατί αυτοί ήταν εκατοντάδες χιλιόμετρα μακριά, και δεν μπόρεσα ποτέ να αποκτήσω ένα σπίτι γιατί μονίμως ζούσα αλλού.


Αυτό είναι το ευχαριστώ κύριοι σε όλους εμάς που τρώμε τα καλύτερα χρόνια μας στα βουνά, στο κρύο, στη θάλασσα και στον ουρανό για να κοιμούνται κάποιοι γενναίοι πατριώτες τον ύπνο του δικαίου.

ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΙΣ ΣΑΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΩ ΟΤΙ Ο ΜΙΣΘΟΣ ΤΟΥ ΑΡΧΗΓΟΥ ΓΕΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟΣ ΑΠΌ ΤΟΝ ΜΙΣΘΟ ΤΟΥ ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΟΣ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΣΤΑ ΔΙΚΑΙ ΤΟΥ ΕΒΡΟΥ.


Σας ευχαριστώ για τη φιλοξενία.



RAW
21/01/2010 09:55
1. Μειωμένη μέχρι να συμπληρωθει το 60ο έτος. 2.Αυστηρή φορολόγηση της δεύτερης δουλειάς (που ώς συνηθως έχουν την πολυτέλεια να κάνουν αφορολόγητη) 3.Να μειωθεί κατά 30% μέχρι να φτάσουν τα 60, σε όσους έχουν ήδη βγεί σ''''αυτές τις ηλικίες.
AF
21/01/2010 09:51
Αυτο που σκεφτονται για τις ΕΔ να ισχυει και για τους βουλευτες μετα τα 8 χρονια αν δεν βγει βουλευτης να μη βγαινει στη συνταξη αλλα να δουλευει στο δημοσιο και αυτος
Κ.Λ
21/01/2010 09:22
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΚΑΙΡΟΣ ΗΤΑΝ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΟΙΛΑΡΑΔΕΣ.
ΠΑΣΧΑΛΗΣ
21/01/2010 09:04
Και αυτους που ειναι στη συνταξη και ειναι κατω των πενηντα γιατι δεν τους επαναφερεις?
Το βαθμο που τους δινεις τιμης ενεκεν με την αποστρατευση τους που δινει και φραγκα γιατι δεν τον κοβεις?
Το εφαπαξ που τους δινεις γιατι δεν το δινεις και στον ιδ.τομεα?
Γιατι σε καθε εκλογικη αναμετρηση δινεις στους μπατσους εξτρα μπονους μισθο?
Γιατι, καναδυο εκατομμυρια ακομα γιατι ειναι που ανοιγουν την ψαλιδα μεταξυ ιδιωτικου και δημοσιου τομεα και ολα αυτα απο τις σιχαμερες κυβερνησεις της ΝΔ και του επισης συχαμερου ΠΑΣΟΚ.
Αφου οτι τεμπελικο αχρηστο και με μοναδικο προσον το καλο βαμενο κοματοσκυλο το κανατε μπατσο , πυροσβεστη , λιμενικο , κλπ ας μην περιμενουμε ουτε το εγκλημα να παταχθει ουτε και να σταματησουν να πουλανε ναρκωτικα,νταβατζιλικι,προστασια σε καταστηματα ι , ουτε τα δαση να μην καουν ενω οι περισσοτεροι ειναι σε τορνουα ταβλι , ουτε το λαθρεμποριο και η πειρατεια στα λιμανια να μετριαστει.
Αυτοι ειστε κυριοι με τα κοστουμια .

όλες οι τελευταίες ειδήσεις