ΈΚΟΨΑΝ ΤΟΥΣ ΧΡΥΣΟΥΣ ΣΥΜΒΟΥΛΟΥΣ

10 εκατ. ευρώ ετησίως θα εξοικονομηθούν σε πρώτη φάση από την ΕΡΤ

ΡΕΠΟΡΤΑΖ: Χρήστος Ιερείδης   | ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 15/01/2010 07:00 |
 Έκοψαν τους χρυσούς συμβούλους

Δέκα εκατ. ευρώ θα εξοικονομηθούν, στην πρώτη φάση αλλαγών της κυβέρνησης στην ΕΡΤ, με την περικοπή μισθών, συμβάσεων και την κατάργηση θέσεων. Δεν ανανεώθηκαν οι συμβάσεις συνολικά 14 ειδικών συμβούλων του προέδρου της ΕΡΤ, οι μισθοί των οποίων κόστιζαν στην κρατική ραδιοτηλεόραση 1.080.000 ευρώ (μόνον το 2009).

Καταργήθηκαν επίσης οι δύο εντεταλμένοι σύμβουλοι που επιβάρυναν την ΕΡΤ με πάνω από 500.000 ευρώ ετησίως.

Σε 68 περιπτώσεις εξάλλου οι συμβάσεις έργου (συνεργάτες) δεν ανανεώθηκαν διότι διαπιστώθηκε ότι «κάποιοι αμείβονταν με υπέρογκα ποσά και δεν παρήγαγαν έργο ή δεν προσέρχονταν στην ΕΡΤ», σημείωνε χτες ο υπουργός Πολιτισμού και Τουρισμού Παύλος Γερουλάνος, ο οποίος χαρακτήρισε την ΕΡΤ ως «σπάταλο οργανισμό χωρίς στόχευση», τονίζοντας παράλληλα ότι οι αλλαγές που έχουν προγραμματιστεί «θα αποκαταστήσουν το κύρος της». Οι συγκεκριμένοι συνεργάτες- μόνον το 2009- είχαν επιβαρύνει τον κρατικό ραδιοτηλεοπτικό φορέα με συνολικά 2.340.000 ευρώ.

Σε άλλες περιπτώσεις συμβάσεων υπό το ίδιο καθεστώς (συνεργασίας) πραγματοποιήθηκαν βάσει κλίμακας μειώσεις από 5% έως 50% αποφέροντας περίπου 1,6 εκατ. ευρώ στο ραδιομέγαρο της Αγίας Παρασκευής. Παράλληλα τονίστηκε πως «στο εξής ο αριθμός των συμβασιούχων που θα προσλαμβάνονται θα είναι μειωμένος». Προς το παρόν η μείωση των συμβασιούχων είναι στο 20%.

Μειώσεις μισθών
Κατόπιν διαλόγου εξάλλου μειώθηκαν κατά 30% οι μισθοί των γενικών διευθυντών της ΕΡΤ, ποσοστό που μεταφράζεται σε 350.000

ευρώ ετησίως, ενώ από την κατάργηση αμοιβών των μελών που μετείχαν σε επιτροπές της εξοικονομήθηκαν 400.000 ευρώ. Επίσης μειώθηκαν από 3% έως 25% οι αμοιβές 108 δημοσιογράφων με αποκλειστικές συμβάσεις. Μείωση αμοιβών κατά 10% εξάλλου έγινε και σε προσωπικό ειδικών θέσεων, περιορίζοντας το κόστος τους στην ΕΡΤ κατά 140.000 ευρώ. «Το καθεστώς συμβάσεων ξεχείλωσε κι έγινε είτε για ρουσφετολογικούς λόγους είτε για χειραγώγηση δημοσιογράφων, πράγμα απαράδεκτο», υποστήριξε ο υπουργός.

Την επόμενη εβδομάδα αναμένεται να οριστεί ο νέος πρόεδρος και διευθύνων σύμβουλος της ΕΡΤ και ταυτόχρονα θα μπει σε εφαρμογή η δεύτερη φάση αλλαγών στην κρατική ραδιοτηλεόραση, αρχής γενομένης με τον διαχωρισμό αρμοδιοτήτων προέδρου και διευθύνοντα συμβούλου της σε ισάριθμα στελέχη. Ωστόσο επισημάνθηκε ότι «η νέα διοίκηση της ΕΡΤ θα πρέπει να διαθέτει εκτός από καλές γνώσεις διοίκησης, περιεχομένου και τεχνολογίας και πολιτικό κριτήριο για να υπηρετήσει τη στρατηγική της κυβέρνησης για την ΕΡΤ, εργαλείο ανάπτυξης για τη χώρα».

ΚΑΙ ΣΥΝΕΡΓΑΤΕΣ
Δεν ανανεώθηκαν 68 συμβάσεις συνεργατών που «αμείβονταν υπέρογκα χωρίς να παράγουν έργο» και κόστισαν το 2009 2,3 εκατ. ευρώ

16 σύμβουλοι με ετήσιες απολαβές από 76.000 έως 257.000 ευρώ

ΑΙΣΘΗΣΗ προκάλεσε η σύγκριση του ύψους των συμβάσεων στελεχών της ΕΡΤ με την ετήσια πρωθυπουργική αποζημίωση που ανέρχεται στις 140.20 ευρώ ετησίως. Ανάμεσά τους και οι συμβάσεις ειδικών συμβούλων που διέρρευσαν, αναπαρήχθησαν από δεκάδες blog, αλλά δεν διαψεύστηκαν από την ΕΡΤ ή το υπουργείο.

Δημοσιοποιήθηκαν οι ετήσιες απολαβές του τέως προέδρου της Χρήστου Παναγόπουλου (347.659), των δύο εντεταλμένων συμβούλων Κώστα Κέκκη- Πάνου Λουκάκου (256.174

και 257.033, αντιστοίχως) και των 14 ειδικών συμβούλων Γιάννη Πευκιανάκη (200.711), Αναστάσιου Σαλεσιώτη (130.773), Φώτη Σιούμπουρα (101.427), Κωνσταντίνου Αγγελόπουλου (104.400), Βασίλη Βλαχοδημητρόπουλου (121.481), Γιώργου Παπαδόπουλου (128.524), Τζώνυ Καλημέρη (128.472), Στάμου Ζούλα (122.066), Δημήτρη Παπαπαναγιώτου (118.093), Παναγιώτη Χατζή (101.210), Πολυξένης Κούρτη- Θωμοπούλου (98.635), Νίκου Ρίζου (76.943), Μάνου Αντώναρου (84.000) και Ηλία Τανιμανίδη (76.066).

85
evav.k
17/01/2010 00:18
GIA MAS TOUS APODHMOUS TORA KATALABAINOUME
GIATI H ERT THN OPOIAN PLHRONOUMAI 7 URO TON
MHMA DEN EXEI PROGRAMMATA.APO POU NA PERISEYOUN XRHMATA; DIARKOS MAS SERBIROUN
TA IDIA KAI TA IDIA. TO EBRO-THN XANTHH-THN
KOMOTHNH-TOUS ELLHNES THS POLONIAS-KAI MERIKES
SAPIES LIGMENES KONSERBES.
NA TOUS XHLOSOUN OLOUS.PRAGMA POU DEN
NOMIZO NA GEINEI . OLOI OI POLITIKANTZHDES
EINAI IDOI. TREMOUN GIA TOUS PHSIFOUS.
maestros
17/01/2010 00:11
kserate oti o Diey8ynths Xorwdias ths ERT painei 58.800 euro to xrono? egw pantws paw kai me ta misa...
Stavros
16/01/2010 23:41
O LOUKAKOS poy stis ekloges septemvri 89 meta tin parapompi toy ANDREA apo ND-SYN eixe pei oti oi psifoforoi toy Pasok xreiazonte psychiatro dioti par olo tin parapompi ayxithike to pososto toy Pasok. Ti na pei kaneis......... i amoivi toy ta leei ola. Exoun mouri kai kykloforoyn
panos
16/01/2010 23:27
ΔΥΣΤΗΧΩΣ αυτοι μας κανουν και θεωρια,,στην ΕΡΤ και στους αλλους οργανισμους να ΕΠΙΣΤΡΑΦΟΥΝ τα κλεμενα λεφτα .οχι αμνηστεια.....βαλε υπουργε το χερι στην τσεπη τους και παρτα, οπως μου τα παιρνανε και απο μενα......Με το να τα κοψεις δεν εγινε και κατι...Η ΚΑΒΑΤΖΑ ΕΓΙΝΕ
MARIA KORINTHIA MHMPOS KANO LATHOS STHN SELIDA
16/01/2010 23:11
Το ξέρατε ότι ο Ροβέρτος Σπυρόπουλος, (πρώην Υφυπουργός Εργασίας και επί σειρά ετών Γενικός Διευθυντής ΠΑΣΟΚ) που τοποθετήθηκε στην θέση του Γενικού Γραμματέα Υπουργείου Εργασίας, είναι συνταξιούχος ΟΤΕ;

Πόσα χρόνια να είναι συνταξιούχος άραγε;
ΓΙΑΠΩΝΕΖΟΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ
16/01/2010 22:52
ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΚΛΕΙΣΤΕ ΤΗΝ ΕΡΤ!! ΦΘΑΝΕΙ ΠΙΑ ΝΑ ΚΛΕΒΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΤΟΝ ΛΑΟ ΜΕ ΠΡΟΚΛΗΤΙΚΟΤΑΤΟΥΣ ΜΙΣΘΟΥΣ ΚΑΙ ΜΗΔΕΝΙΚΟ ΕΡΓΟ ΕΝΩ Η ΕΡΤ ΒΟΥΛΙΑΖΕΙ ΣΕ ΠΟΣΟΣΤΑ ΘΕΑΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΒΛΕΠΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΝΕΙΣ!!
ΓΙΑΠΩΝΕΖΟΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ
16/01/2010 22:49
Έτσι μπράβο!! Αρχίστε να παραγάγετε ουσιαστικό έργο διώχνοντας αργόμισθους προκλητικούς χαραμοφάϊδες και εγκάθετα κομματόσκυλα!! Μην διστάσετε να διώξετε και κανέναν παλαιοπασόκο αν σας σταθεί εμπόδιο.
ionnoy.mixail
16/01/2010 21:25
ta.perisotera,komatoskila.na.fygoun.apo.thn,''ert
Δημοσθενης Μπογδης
16/01/2010 19:41
Το σπασιμο της σαπιλας που εστησε ο Ρουσοπουλος στην Δημοσια Ραδιοτηλεοραση ωστε να υμνει τον Νερωνα (Καραμανλη ) για 5.5 χρονια , ειναι η απαρχει στην Θεσπιση της Διαφανειας και της Αξιοκρατιας σε ολα τις Δημοσιες Υπηρεσιες της Χωρας μας επι τελους. .
Ποτε πια φελλοι και γυμνοσαλιαγκες σε θεσεις που διαχειριζονται τους Δημοσιους πορους .
BALKAN BOYS
16/01/2010 19:37
Magia tus pu ta pernun ... To erotimatiko einai ti dilonun stin eforia ke ti plironun ?
ΜΙΧΑΛΗΣ
16/01/2010 18:01
ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΑΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΕΡΙΕΡΓΗ Η ΧΡΕΩΚΟΠΙΑ...3ΧΙΛ ΜΙΣΘΟΣ ΤΟ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΘΑ ΒΡΕΘΟΥΝ ΙΚΑΝΟΙ ΚΑΙ ΤΙΜΙΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ...
kostas
16/01/2010 14:42
PROS: ΛΑΒΑΣ 15/1/2010 18:25 OI PERISSOTERES ''SAPIOKOILIES'' TA TELEFTAIA 30 XRONIA EINAI KOMATOSKYLLA TO PASOK.
STEIS USA DEN FENETAI H ERT
16/01/2010 14:26
4 TURKIKA KANALIA 100 ARAPIKA ALLA UDENA ELLINIKO
TOSO POLY KOPTESTAI GIA TO ELLINAMERIKANIKO LOBY
SAN DEN NTREPWMASTAI POLLOI APO EMAS EXUN SPITI STHN ELLADA KAI STO REVMA O LOGARIAMOS GRAGEI REVMA TOSO KAI EPT TOSO
AS VALETE SE KANENAN DORIFORO ELEFTERA 1 ELLINIKO KANALI SIMVWLIKA GIA NA DIXNUME PWS H ELLAS NOIAZETAI GIA TUS APODHMUS
ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΙΠΟΤΑ
16/01/2010 14:26
ΠΑΙΔΙΑ ΤΑ ΠΟΣΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΤΗΚΑΝ ΣΤΟ ΑΡΘΡΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΡΥΦΤΟΥΝ . ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΤΥΜΕΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΜΟΡΦΗ ΤΗΣ ΚΑΛΥΨΗΣ ΕΞΟΔΩΝ ΚΑΙ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΥΠΟΚΕΙΝΤΑΙ ΟΥΤΕ ΣΕ ΦΟΡΟΛΟΓΗΣΗ. ΜΙΛΑΜΕ ΔΗΛΑΔΗ ΓΙΑ ΧΟΡΟ ΣΤΗΝ ΚΥΡΙΟΛΕΞΙΑ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΩΝ . ΣΕ ΠΟΛΛΕΣ ΜΑΛΙΣΤΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ , ΤΑ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΤΗΣΙΕΣ ΤΑΚΤΙΚΕΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ . ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ ΤΑ ΝΕΑ ΘΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΟΥΝ ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΜΟΥ
ΝίκοςΒ
16/01/2010 14:19
Προς Dimitris Korinthios. Ο Αντωνάκης δεν κάνει αντιπολίτευση όπως δεν έκανε και ο Γιωργάκης όπως δεν έκανε και ο Κωστάκης. Δεν χρειάζεται - η μαφία είναι μία και μέλη της όλοι. Οι δουλειές έχουν μοιραστεί. Οι λαμογιές έχουν συμφωνήσει να παραμένουν ατιμώρητες. Που και που κάνουν και μία εξεταστική για αδικήματα που έχουν παραγραφεί για να ξεμπροστιάσουν τον αποδιοπομπαίο και μετά βουρ πάλι στη μάσα. Ο Αντωνάκης θα μιλήσει για πατριωτισμό για να συναξάρει τους αφελείς δεξιούς, ο Γιωργάκης θα "φορολογήσεΙ'' το μεγάλο κεφάλαιο και θα μοιράσει καθρεπτάκια για επίδομα αλληλεγγύης στους αφελείς "σοσιαλιστές".Το βράδυ παίζουν μπριτζ με τους μεγαλοπρομηθευτές του δημοσίου (αυτούς που φορολόγησαν) και γελάνε εις βάρος μας. Όσο τους ανεχόμαστε και τους ψηφίζουμε είμαστε και εμείς συνένοχοι.
Καλούδης Γ.
16/01/2010 12:29
Κατά την αποψη μου οι ειδησεις και τα προγραματα της Ε Ρ Τ ΔΕΝ μου αρεσουν,προτιμω τα ιδιοτικα καναλια Γιατι πρεπει εγω να πληρωνω σε καθε λογαριασμο της ΔΕΗ και χωρις να εχω καν τηλεωση στο χωρο μου ΧΑΡΑΤΣΙ για την Ε Ρ Τ Ας βρουν ενα τροπο οι κυριοι του ΠΑΣΟΚ να πληρωνει οποιος εχει, 1ον τηλεωραση στο χωρο του και 2ον οποιος βλεπει Ε Ρ Τ Δεν φτανει που ειναι αχρειστοι και εξηπηρετουν συνηθως τα συμφεροντα της εκαστοτε κυβερνησης πρεπει να με εκνευριζουν και να τις πληρωνω και απο πανω ολες αυτες τις σιχαμες ΒΔΕΛΛΕΣ που πεινουν ξεδιαντροπα το αιμα του Ελλινικου Λαου. Καποιος να βαλει μια ταξη!!!
Κ.ΜΑΝΩΛΙΔΗΣ
16/01/2010 09:16
Mήπως κ. Γερουλάνε, είναι πολλά τα κρατικά κανάλια; Αναλογικά καί ψηφιακά (στο σύνολο 6 αν δεν κάνω λάθος). Αντέχει ο λαός να πληρώνει καί μάλιστα με χρυσούς μισθούς την στελέχωση τόσων καναλιών;
LAKIS GALIOURIS.
16/01/2010 09:16
to little to LATE.
nionios
16/01/2010 08:53
Διώξτε τις εκατοντάδες διορισμένvn δημοσιογράφvn του ψευτοθόδωρου!
dimitris korinthios
15/01/2010 20:09
Αντωνάκη, βγάλε το χέρι από την τσέπη και ανάλαβε ευθύνες. Δε χρειάζεται να τυμπανίζεις τα λάθη της κυβέρνησης. Τα βλέπουμε κι εμείς και ανησυχούμε σφόδρα. Τα καταγγέλλουμε καθημερινά. Εσύ όμως βάλε πλάτη να βοηθήσεις μπας και βγει η χώρα από την κρίση. Άλλωστε οι μνήμες είναι ακόμη νωπές και η ΝΔ δικαιούται να ομιλεί τουλάχιστον για οικονομικά θέματα, να χαρείς.
ΛΑΒΑΣ
15/01/2010 18:32

@ Sofia G 15/1/2010 14:04

Το έκανε η Μελίνα Μερκούρη την δεκαετία του 80.
ΛΑΒΑΣ
15/01/2010 18:25
Οι σαπιοκοιλιές

Βρε παιδιά αυτός ο Λουκάκος δεν ήτανε αυτός που αρθρογραφούσε στην ελευθεροτυπία την δεκαετία του 80 και το έπαιζε έντιμος αριστερός, κυνηγός της αδικίας και της διαφθοράς; δεν ήταν αυτός που είπε πως ο ελληνικός λαός θέλει ψυχίατρο επειδή ψήφισε και πάλι τον μεγάλο Ανδρέα Παπανδρέου; μάλιστα όπως μου διηγηθήκανε τότε, είχε πάει και στην πεθερά του, Ναύπλιο ή Πάτρα, δεν θυμάμαι, να την πείσει να μη ψηφίσει Ανδρέα αλλά Μητσοτάκη και η πεθερά του βαμμένη, σαν κι εμένα, Παπανδρεϊκιά τον πέταξε έξω, λέγοντάς του ότι λυπάται που τον έκανε γαμπρό;
Όλες αυτές οι σαπιοκοιλιές, η καθεμιά τους χωριστά, άρπαζε την μπουκιά από το στόμα από 35 μικροσυνταξιούς ή μισθωτούς κάθε χρόνο.
Αναίσθητα παχύδερμα νιώθανε ευτυχισμένα μέσα σε μια δυστυχούσα κοινωνία.
Ζούσανε για να τρέφονται και να κοπρίζουν συνεχώς οι κοπρίτες, γιατί ότι καταβροχθίζανε μετατρεπόταν σε σ…τo και καθόλου αίμα.
Στο διαδίχτυο πρέπει να αναρτώνται και οι μισθοί των υψηλόμισθων δημοσίων υπαλλήλων, συμβούλων και άλλων τρωκτικών και όχι μόνον οι συμβάσεις.
ΘΕΟΣ
15/01/2010 18:18


ΑΛΗΘΕΙΑ, ΜΕ ΤΗΝ ΤΣΑΠΑΝΙΔΟΥ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ? ΕΠΙΣΗΣ, ΟΙ ΛΥΡΙΤΖΗΣ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ?
Jimbo Jr
15/01/2010 17:20
STHN ITALIA EINAI H MAFIA.
STHN ELLADA EINAI TO DHMOSIO.
2 OIKOGENEIES - 1 PRASINH, 1 MPLE.
OI PAEZANOI POU ANHKOUN STIS OIKOGENEIES, EXOUN TA POSTA.
OI YPOLOIPOI, PLHRWSTE TOUS - SKASTE KAI KOLYMPATE.
ilias
15/01/2010 16:03
Μήπως (λέω μήπως) θα έπρεπε να ζητήσουν τα χρήματα που έδιναν σε αυτούς που ούτε καν πατούσαν στην ΕΡΤ; Λέω τώρα...μήπως...
dimitris korinthios
15/01/2010 15:28
Ιδρύματα υστεροφημίας των πρώην Πρωθυπουργών με τα λεφτά του κοσμάκη !!!

Απο έτσι όλοι κάνουν ιδρύματα....

Έτσι είναι τα ιδρύματα; Άλλος γράφει ιστορία κι άλλος πληρώνει;;;;

Να πληρώνουν δηλαδή οι δύσμοιροι οι φορολογούμενοι τα Ιδρύματα της υστεροφημίας των πρώην Πρωθυπουργών ;;;;

Ας πάνε να τα πληρώσουν τα ταμεία των κομμάτων τους κι''όλοι αυτή οι ξεβράκωτοι που έγιναν πλούσιοι καταλαμβάνοντας κυβερνητικές θέσεις !

Απολαύστε το κυβερνητικό Δελτίο Τύπου...


ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ
ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ

Ταχ. Δ/νση: Α. Παπανδρέου 37
Τ.Κ. – Πόλη: 15180 - Μαρούσι
Ιστοσελίδα: www.ypepth.gr
email: press@ypepth.gr

Δελτίο Τύπου 14/01/2010

Σχετικά με την επιχορήγηση των Ιδρυμάτων πρώην Πρωθυπουργών.

Με το Νόμο 3577 του 2007 αποφασίστηκε όλα τα Ιδρύματα Ερευνών των πρώην Πρωθυπουργών να επιχορηγούνται . Τα ιδρύματα είναι:

Ίδρυμα Κ. Μητσοτάκης
Εθν. Ίδρ. Ερ. Και Μελετών Ελ. Βενιζέλος
Ίδρυμα Κ. Καραμανλής
Ίδρυμα Α. Παπανδρέου
Πνευματικό Ίδρυμα Γεωργίου Παπανδρέου
Ίδρυμα Κ. Σημίτη

Με το νόμο 3752/2009 εντάσσεται στα επιχορηγούμενα ιδρύματα και το Ίδρυμα του Κ. Σημίτη. Το Ίδρυμα του Κ. Σημίτη ως νεοσυσταθέν (Μάιος 2007) επιχορηγήθηκε για πρώτη φορά το 2009.

Απόφαση της Κυβέρνησης είναι να περιοριστεί η επιχορήγηση κατά 10% για το 2010. Πρόθεση της πολιτικής ηγεσίας του Υπουργείου Παιδείας είναι η επιχορήγηση να περιοριστεί ακόμα περισσότερο.
από το διαπιστευμένο στην Ηλεκτρονική Διακυβέρνηση
Π.Ν.
15/01/2010 15:11
Σήμερα διαβάζω ότι έγινε περικοπή μισθών αλλά και απομακρύνσεις στελεχών [σε εισαγωγικά] της ΕΡΤ. Σταγόνα στον ωκεανό οι περικοπές. Ο γιος μου, πτυχιούχος Α.Ε.Ι. δεν έχει εργασία αν και 42 ετών και χωρίς προοπτική να λάβει μια θέση. Όταν κάποιοι από τους μεγαλοσχήμονες [σε εισαγωγικά και αυτό] στην ΕΡΤ ή αλλού λαμβάνουν ημερομίσθιο όσο θα μπορούσε να λάβει ο γιος μου τον μήνα αν έβρισκε μια θέση εργασίας. Μήνυμα στην κυβέρνηση. Τρέξτε, σώστε την οικονομία και δώστε εργασία στους χιλιάδες ανέργους πτυχιούχους ή μη. Νίκος
g.t
15/01/2010 14:59
τον μισθό του προσωπικού φίλου του καλοαναθρεμένου υπουργού Γερουλάνου ποιός θα τον κόψεί? α ρε βίτσα που να πονά τα τροφαντά κολομέρια που σας χρειάζεται!
Τανια
15/01/2010 14:33
Υποκριτης ο υπουργος...!!
Καταρχας δεν μας γραφετε το βιογραφικο του...!!!!
Επειδη εκανε μια μειωση μικρη θα του πουμε και ευχαριστω.....τοσο ηλιθιοι ειμαστε....??
Οι μεγαλοι μισθοι θελουν 50% μειωση και οχι 20%....αλλα αυτο ολο ειναι να ριξει σταχτη στα ματια των Ελληνων...!!
Μηπως ο κ.Γερουλανος να μας πει πως πηγε να βαλει απο το πισω παραθυρο εργαζομενους στο υπουργειο πολιτισμου και τον επιασαν...??ΑΥΤΟ και μονο δειχνει το ηθος του φιλου του πρωθυπουργου...!!!
Επισης οταν μιλαει για ποιοτητα να σκεφτεται δυο φορες γιατι τσιρκο για εμενα ειναι και η πολιτικη του...!!!!
Ολα αυτα με κανουν να πιστευω οτι οδευουμε προς την χρεωκοπια 100%...αυτα ολα που κανει η κυβερνηση ειναι ημιμετρα...και κυριως το οτι αλλο λεμε το βραδυ και αλλο το πρωι δειχνει προχειροτητα....!!!Ερασιτεχνισμος απο ανθρωπους που εχουν διαβασει βιβλια αλλα στην πραξη τα πραγματα δεν ειναι τοσο ευκολα...!!
Δημοσθενης Μπογδης
15/01/2010 14:21
<<Μιάς και που ξεκίνησαν με την δημοσιοποίηση των αμοιβών της προηγούμενης Κυβέρνησης, μήπως θα πρέπει να δίνουν εφεξής στην δημοσιότητα τις καινούργιες συμβάσεις ; Χρήστος Κ 15/1/2010 12:54 >>


Μα γι''αυτο μιλαμε , οτι κατακτιθηκε με τον ερχομο του ΓΑΠ .
Δεν ειπαμε , ολα στο φως ,ολα και για ολους στα ΦΟΡΑ .
Τερμα τα διδραχμα . Οι βολεψ
ακηδες , οι αχρηστοι και τα ρουσφετια σε πληρη Διαφανεια .
Ο εφιαλτης του Ρουσοπουλου και του Καραμανλη ποτε πια !
Έρις
15/01/2010 14:17
Ο Μάνος Αντώναρος γιατί ακριβώς έπαιρνε 84 χιλιάρικα;;;;;;;;;;;;;Για να μας το παίζει προοδευτικός και ανεξάρτητος και δήθεν να βρίζει τον αδερφό του, ο οποίος προφανώς και τον βόλεψε στην ΕΡΤ;;;;;;;; Τι ξεφτίλα απόλυτη!!
Sofia G
15/01/2010 14:04
Η διαδικασία που μπορεί κάποιος να ακολουθήσει για να ΜΗΝ πληρώνει την ΕΡΤ μέσω λογαριασμού της ΔΕΗ έχει να κάνει με την άρνηση αναγνώρισης χρέους. Δηλαδή : εάν κάποιος σου χρεώνει μια υπηρεσία ή ένα προϊόν που εσύ δεν θέλεις να χρησιμοποιήσεις ( π.χ. τηλεοπτικό πρόγραμμα) μαζί με μια υπηρεσία που αποδέχεσαι και χρησιμοποιείς (π.χ. ηλεκτρικό ρεύμα) με ένα ενιαίο τιμολόγιο, λογαριασμό ή οτιδήποτε μπορείς να ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ να πληρώσεις ΜΟΝΟ το δεύτερο. Σε περίπτωση που ο πιστωτής δεν δεχτεί την πληρωμή, πηγαίνεις στο Ταμείο Παρακαταθηκών και Δανείων και ΚΑΤΑΘΕΤΕΙΣ μόνο το ΠΟΣΟ της υπηρεσίας που αποδέχεσαι (ηλεκτρικό ρεύμα) και όχι το υπόλοιπο. Το ΤΠκΔ ενημερώνει τον πιστωτή για την κατάθεσή σας και αυτός δεν έχει πλέον δικαίωμα να απαιτεί αυτά τα χρήματα (οπότε και να σου κόψει το ρεύμα). Το υπόλοιπο ποσό ΜΠΟΡΕΙ να το διεκδικήσει δικαστικά! ΚΙ ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΑ Η ΣΥΛΛΟΓΙΚΗ ΚΙΝΗΣΗ. ΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΛΟΙ ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΑ ΝΑ ΚΕΡΔΙΣΟΥΝ ΔΙΚΑΣΤΙΚΑ. ΕΝΑ ΔΕΔΙΚΑΣΜΕΝΟ και ΤΕΛΕΙΩΣΑΜΕ!
Δημοσθενης Μπογδης
15/01/2010 13:52
<<Αυτος ο Γερουλανος θυμιζει κυριλε ΜΠΟΣΤΟΝΕΖΟ! Τι αστερια εχει φερει οΓΑΠ. Τι αστερια ι απο ΜΑΣΣΑΧΟΥΣΕΤΗ! NIK KARAS 15/1/2010 12:25 >>


Με τετοια λαμψη , αγαπητε , που χλωμιασε τα αλλα αστερια !
Θελεις ονοματα ?
Παραμενω στους Λυριτζη -Οκονομου -Αντωναρου και Χουκλη.
Φθανουν αυτοι ,η θες καμια 70 ρια ακομη που περνουν ποδι και θα γλυτωσουν το δημοσια απο παρα πολλα εκατομυρια Ευρω !....
VV
15/01/2010 13:41
ΚΟΨΕ ΚΙ ΑΛΛΑ!!!!ΚΟΨΕ ΚΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΟΛΛΟΥΣ ΑΚΟΜΗ!!!
anti 666
15/01/2010 13:32
απάντηση στον 666 καταρχήν η χαρακτηρισμοί σου είναι αστείοι γιατι οι μόνοι που δεν ανέφερες δηλαδή οι δεξιοί είναι τα ίδια και χειρότερα από τους πασόκους και τελικά για να έχει και νόημα το κατεβατό που έγραψες τι αντιπροτείνεις;
ΠΑΣΟΚ
15/01/2010 13:29
666 15/1/2010 10:54
Προφανώς έτρωγες από τον κρατικό κορμπανά και τώρα φίλε μου αγωνιάς γιατί τα πράγματα ζωρίζουν!!!!!
ΠΕΤΡΟΣ ΛΕΥΤΕΡΗΣ
15/01/2010 13:29
ΝΑ ΜΕΙΩΘΕΙ Ο ΜΙΣΘΟΣ ΤΗΣ ΧΟΥΚΛΗ, ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙ 400.000 ΕΤΗΣΙΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ "ΝΤΑ" ΤΟΥΣ ΠΡΟΣΚΕΚΛΗΜΕΝΟΥΣ ΤΗΣ ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΕΞΟΥΣΙΑΣ. ΕΠΙΣΗΣ, Ο ΜΙΣΘΟΣ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΠΟΥΛΟΥ, ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ ΑΠΟ 4 ΔΗΜΟΣΙΑ ΙΔΡΥΜΑΤΑ ΚΑΙ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ ΜΕ ΠΡΑΣΙΝΟ ΤΖΙΠ ΣΤΟ ΚΟΛΩΝΑΚΙ, ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΛΕΕΙ ΜΕΓΑΛΕΣ ΑΡΛΟΥΜΠΕΣ ΣΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ.
ΑΛΗΘΕΙΑ, ΜΕ ΤΗΝ ΤΣΑΠΑΝΙΔΟΥ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ? ΕΠΙΣΗΣ, ΟΙ ΛΥΡΙΤΖΗΣ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ.
ahahuha
15/01/2010 13:13
a re koroido ellina poso se travane apo ti miti.

kala re palikaria simpatriwtes, toso tifloi eiste?

Exete eilikrina tin entypwsh oti kati tha allaksi i oti autes oi perikopes eginan gia to ''kalo tis patridas''??? Ma toso altsheimer exete pathei pia? Den kserete ti tha simvi? Kathiste na sas to pw egw, kai ama vgw pseutis na mou tripisete ti miti me halka gaidourisio.

Tous dioksan tora giati itan mple paidia autoi kai i kivernisi ekmetaleuete ti dimosiotita oti to paizei ''skliri'' kai kanei perikopes. Tha afisoun 3-4 mines na perasoun na isixasoun ta pragmata kai tha arxisoun na proslamvanoun TOUS DIKOUS simvoulous apo ta plagia sta moulwxta. Auto fisika den tha vgei se kamia efimerida protoselido, mono se tipota teleutees selides se mikro arthraki..Etsi tha ikanopiisoun tous dikous tous kai tha to paizoun kai magkes se sas..

kai eseis tha koimaste xaroumenoi oti o giwrgakis kanei doulia.

RE KANEIS TOUS DEN THELEI TO KALO SAS, MONO TO KALO TOU. Telos,, den alazi tipota me autous kai tis oikogeneiokraties..anteeeeee reeee den mathenete me tipota.
ΧΜΜΚ
15/01/2010 13:07
ΛΥΡΙΤΖΗΣ & ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΣΙΠΑ ΑΚΟΜΗ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ ? ή ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΠΟΛΥΣΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΤΗΝ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ...324.000 ΕΥΡΩ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ ΤΟΥΣ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ! ΓΙΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕ.......................................
ΧΜΜΚ
15/01/2010 13:05
κΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΚΛΕΙΣΕ ΤΗΝ ΕΡΤ, ΠΟΥΛΑ ΤΟ ΚΤΙΡΙΟ ΤΗΣ ΑΓ.ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ , ΚΑΙ ΑΝΟΙΞΕ ΤΗΝ ΠΑΛΙ ΜΕ 1 ΤV ΣΤΑΘΜΟ ΚΑΙ 2 ΡΑΔΙΟΦΩΝΙΚΟΥΣ...ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΕΙΝΑΙ !
Παναγιώτης Μ.
15/01/2010 13:03
Παύλο Γερουλάνε, άσε τα χαιδέματα και χτύπα γερά. Ο λαός είναι μαζί σου. Η Μαντάμ Χούκλη 218.000 € το χρόνο. Ντροπή.
Τανια
15/01/2010 13:03
Καλα ο φιλος του βασιλια(του Παυλου) μας δουλευει κανονικα....!!!
Τι μειωσεις ειναι αυτες??Μας δουλευει??50% επρεπε γιατι δεν το εκανε???Ασε ποσους πηγε να βαλει απο την πισω πορτα στο υπουργειο πολιτισμου αλλα τον πηραν χαμπαρι....!!!
Η ΕΡΤ με την γιουροβιζιον φερνει κερδος και ας το βλεπει αυτος ως φιεστα(και εγω ετσι βλεπω αυτον και αυτους που μας κυβερνουν ...) ενω ακομα και με τις μικρομειωσεις στην ΕΡΤ αυτοι που παρουσιαζουν προγραμματα δεν φερνουν τα χρηματα που παιρνουν....βαρεθηκα την υποκρισια απο γραβατους υπουργους που μας δουλευεουν....!!!
Συνδικαλιστές δημοσίου = εχθροί των φορολογουμένων
15/01/2010 13:02
Ως πότε θα μας ρουφούν το αίμα τα τρωκτικά της ΕΡΤ?
Τανια
15/01/2010 12:55
Δεν μας ειπε τι θα κανει με τις συνταξεις των της ΕΡΤ...!!!
Τον θεωρω υποκριτη γιατι οι μειωσεις που εκανε ειναι ΜΙΚΡΕΣ....
Χρήστος Κ
15/01/2010 12:54
Μιάς και που ξεκίνησαν με την δημοσιοποίηση των αμοιβών της προηγούμενης Κυβέρνησης, μήπως θα πρέπει να δίνουν εφεξής στην δημοσιότητα τις καινούργιες συμβάσεις ;
mike
15/01/2010 12:53
Στο Βήμα τους έπιασε ευαισθησία και στο αντίστοιχό άρθρο δεν δημοσιεύουν τις αμοιβές. Γιατί είναι λέει αντισυνταγματικό να δημοσιεύονται. Το οποίο είναι και ψέμα εκτός των άλλων. Άλλο πράγμα τα προσωπικά δεδομένα άλλο πράγμα το φορολογικό απόρρητο. Πέρα και από το όποιο φορολογικό απόρρητο, που είναι εφεύρεση επιτήδειων για να κλέβουν ελεύθερα, ΟΙ ΚΛΕΦΤΕΣ ΤΑ ΚΛΕΜΜΕΝΑ ΤΑ ΚΡΑΤΟΥΝ ΚΡΥΦΑ, οι υπερ-παχουλοί μισθοί των κορπορεϊτ εξέκιουτιβς (sic) είναι εφεύρεση των χρηματοοικονομικών που αφορά τις εισηγμένες σε χρηματιστήρια εταιρίες, και σχετίζεται με τις επιδράσεις των αποφάσεων και της ροής πληροφοριών του κορπορεϊτ εξέκιουτιβς στη τιμή της μετοχής κλπ. Εδώ είναι δημόσιος οργανισμός και ούτε καν αυτή η δικαιολογητική βάση δεν υφίσταται. Θεωρώ ότι μπορεί βάσιμα να τεκμηριωθεί ότι υπάρχει ακόμα και πραγματική ποινική ευθύνη για τον σε βάρος του δημόσιου συμφέροντος αναίτιο προσδιορισμό τέτοιων αμοιβών.
mike
15/01/2010 12:44
Εδώ είναι δημόσιος οργανισμός και ούτε καν αυτή η δικαιολογητική βάση δεν υφίσταται. Θεωρώ ότι μπορεί βάσιμα να τεκμηριωθεί ότι υπάρχει ακόμα και πραγματική ποινική ευθύνη για τον σε βάρος του δημόσιου συμφέροντος αναίτιο προσδιορισμό τέτοιων αμοιβών.
mike
15/01/2010 12:43
Στο Βήμα τους έπιασε ευαισθησία και στο αντίστοιχό άρθρο δεν δημοσιεύουν τις αμοιβές. Γιατί είναι λέει αντισυνταγματικό να δημοσιεύονται. Το οποίο είναι και ψέμα εκτός των άλλων. Άλλο πράγμα τα προσωπικά δεδομένα άλλο πράγμα το φορολογικό απόρρητο.
kokorogiannis dimitris
15/01/2010 12:41
ENA EINAI TO PROBLHMA KYRIOI. H MONIMOTHTA. KANTE ARSH KAI TA KSANALEME. OSO AFINETE TOUS KAREKLOKENTAYROUS NA IFISTANTAI TIPOTA DEN THA ALLAKSEI.
ΜΙΧΑΛΗΣ Δ
15/01/2010 12:40
Καλά κάνει ο κος Γερουλάνος!!! Πολύ καλή κίνηση!!! Εύγε του!!!!!!!
ΜΙΧΑΚΗΣ Δ
15/01/2010 12:37
666 15/1/2010 10:54
Τόσο πολύ ρε μεγάλε; Για πες μας τί ψηφίζεις για να πούμε και τα δικά σας!!!! Αν τολμάς φυσικά!!!!!!!!!!
NIK KARAS
15/01/2010 12:25
Αυτος ο Γερουλανος θυμιζει κυριλε ΜΠΟΣΤΟΝΕΖΟ! Τι αστερια εχει φερει οΓΑΠ. Τι αστερια ι απο ΜΑΣΣΑΧΟΥΣΕΤΗ!
fskostas
15/01/2010 12:21
Kαι βέβαια υπάρχει διαχρονική σπατάλη στα κρατικά ραδιοτηλεοπτικά μέσα. Υπάρχει όμως και η μεγάλη κοινωνία των εργαζομένων στα κρατικά ραδιοτηλεοπτικά μέσα που αμείβεται με 500, 600, 700 άντε μέχρι 2000€ . Στην πρώτη κατηγορία ανήκει ο ολιγάριθμος κυβερνητικός στρατός , που προσφέρει υπηρεσίες στο εκάστοτε κυβερνών κόμμα και στην δεύτερη κατηγορία η συντριπτική πλειοψηφία των εργαζομένων. Οι προκλητικές αμοιβές δίνονται από τις κυβερνήσεις , αποσκοπώντας στον ασφυκτικό έλεγχο του μέσου. Και δεν αφορά ο έλεγχος,μόνο την πληροφόρηση , αλλά όλες τις λειτουργείς της ΕΡΤ. Από την είδηση μέχρι την ανάθεση των παραγωγών και τον έλεγχο του συνδικαλισμού. Για αυτό ο περίφημος ΠΑΝ ΠΑΝ , το 2000,χορήγησε το εξωφρενικό διευθυντικό επίδομα στον πρόεδρο και το γραμματέα της ΠΟΣΠΕΡΤ. Επίδομα που ήταν μεγαλύτερο από το μεγαλύτερο μισθό των εργαζομένων. Και όσοι εργαζόμενοι τότε αντέδρασαν στην σκανδαλώδη δωροδοκία, ρίχτηκαν στην πυρά. Συνεργάτες του ΠΑΝ ΠΑΝ στην εξόντωση όσων εργαζομένων αντιδρούσαν σε αυτή την ρεμούλα, ήταν τότε και μερικοί από αυτούς που χωρίς να κάνουν κάτι, χωρίς να μπορούν να κάνουν κάτι ,με απόλυτη επαγγελματική ανεπάρκεια αμείβονται με πάνω από 100.000 € το χρόνο. Όμως οι αποφάσεις του κυρίου Γερουλάνου είναι σταγόνα στον ωκεανό και τα ποσά που φέρεται ότι εξοικονομήθηκαν ψίχουλα μπροστά σ΄αυτά που σπαταλιούνται για τις προμήθειες και τις χαριστικές αναθέσεις εκπομπών. Εκπομπές που το πραγματικό κόστος τους δεν ξεπερνάει τις 2000€ η ΕΡΤ τις αναθέτει σε ημέτερους που ανάλογα με το πόσο ημέτερος είναι με 10.000 και 15.000 €. Βουλευτίνα του ΠΑΣΟΚ έχει εκπομπή που παράγεται ουσιαστικά χωρίς εργαζόμενους και με ερασιτεχνικά μηχανήματα και η ΕΡΤ πληρώνει για αυτή την εκπομπή 15.000€
Παράγκας...............(έζησα τον καιρό της Επανίδρυσης)
15/01/2010 12:18
Η...."ολυμπιακή" της νέας εποχής!!!!!!!!.........
DIONYSHS
15/01/2010 12:18
το βιολί τους ορισμένοι κολλημένοι του φόρουμ
Όλα τα πολιτικά κόμματα έχουν κάνει τεραστια λάθη και αφού εbale και το χεράκι της η φασιστική δικτακτορία φτάσαμε εδώ που φτάσαμε

οι βολεμένοι δεν μπορούν να "καταλαβουν" ότι την έβγαλαν καθαρh αλλα τα παιδιά τους έχουν ανήφορο
opos kai ta paidia olon mas
MHPWS H TILEWRASIS 8A EITAN XEIRWTERH AN O DIEFTINTHS
15/01/2010 11:57
AN O DIAFTINTHS THS EPT EPERNE MONO 100.00 MHPWS H
POIOTHS 8A HTAN XEIRWTERH OXI FISIKA
OI MISTOI DINWNTAI GIA NA KANUN MOKO OI DHMOSIOGRAFOI DILADH LADWMA GIA LOGOKRISIA..
OPOTE H EPT DEN EINAI MONOPOLEIO POIA YPAPXEI TO DIADYHTIO. PU DINEI EIDISEIS EIKONES KLP
TOSES TV DWREAN BOREIS NA DEIS APO TON H/Y SU
OPOTE TSABA LEFTA PERNUN STHN YGEIA TU KOROIDU KOSMAKH KAI MONO GIA PROPAGANDA EINAI OI EIDISEIS THS EPT
SPYROS
15/01/2010 11:53
ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΤΟΥΣ ΛΥΡΙΝΤΖΗ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΠΟΥ ΚΕΡΔΙΖΟΥΝ ΠΕΡΙΠΟΥ 1000 ΕΥΡΩ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΙΝΟΥΝ ΤΟ ΚΑΦΕΔΑΚΙ ΤΟΥΣ ΚΑΘΕ ΠΡΩΙ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΚΑΦΕΝΕΙΑΚΗ ΔΗΜΟΣΙΑΓΡΑΦΙΑ? ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΜΕΤΟΝΟΜΑΣΘΕΝΤΕΣ ''ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΙ'' ΔΗΜΟΣΙΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΤΙΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΑΠΟ 150,000 - 350,000 ΕΥΡΩ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΒΓΕΙ ΠΟΤΕ ΣΤΗΝ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΑΓΟΡΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ? ΓΙΑΤΙ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΜΙΣΘΟΥΣ ΠΟΛΥ ΥΨΗΛΟΤΕΡΟΥΣ ΑΠΟ ΤΟΥ ΠΡΟΕΔΡΟΥ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ, ΟΤΑΝ ΟΙ ΜΙΣΘΟΙ ΤΟΥΣ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΑ ΚΕΡΔΗ ΤΗΣ ΚΡΑΤΙΚΗΣ ΕΡΤ/ΝΕΤ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΠΟΛΙΤΩΝ (ΜΕΣΩ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΩΝ ΔΕΗ) ΠΟΥ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΕ ΙΣΧΝΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΕΞΑΝΑΓΚΑΖΟΝΤΑΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΤΙΣ ΒΑΣΙΛΙΚΕΣ ΑΜΟΙΒΕΣ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΚΥΡΙΩΝ (ΑΝΔΡΩΝ ΚΑΙ ΓΥΝΑΙΚΩΝ) ΣΤΗΝ ΕΡΤ?????? ΑΙΣΧΟΣ...
maria
15/01/2010 11:33
κοψτε τους ολους τους ανικανους, αργομισθους. φασουλι το φασουλι γεμιζει το σακουλι.
metanasths
15/01/2010 11:31
Ξερει κανεις πως γινεται να μη πληρωνω ΕΡΤ, κατι εχω ακουσει οτι μπορω να πληρωνω τα χρηματα της ΔΕΗ στο ταμει πρακαταθηκων και ετσι να μη εχω προβλημα με την ΔΕΗ αλλα μονο με την ερτ ,
Metanasths
15/01/2010 11:28
ΔΕΝ φτανει, πρεπει να παρουν και αλλα μετρα..... ΑΠΟΛΥΣΕΙΣ!
Δυστηχως δεν πηραν χαμπαρι οτι οδηγουμαστε στο βυθο της χεοκωπιας.
Μας κοροιδευουν , μειωσαν σε μερικα ατομα το μισθο και τι εγεινε , πρεπει να τους πουμε μπραβο;;;;;
εκει καταντησατε να ευχαριστουμε για τα αυτονοητα,
απολησεις και αναδιαρθρωση,
οσο για την αναδιαρθρωση τι θα κανουν ...
Θα χρησοπληρωσουν καποια αγγλικη εταιρια και μετα η εταιρια θα τους πρωτεινει κατι που θα υποβαθμιζει την ερτ.
το ειδαμε στην ολυμπιακη θα το δουμε ξανα
tzims
15/01/2010 11:08
Καλα, ολα αυτα τα λαμογια συμβουλευαν το μεγαλο-λαμογιο να ξοδευει δεκαδες εκατομμυρια για τη Eurovision, ποδοσφαιρικα ματς και αλλα εξισου σπουδαια πνευματικα γεγονοτα?

Χαλαλι τα χρηματα που αρπαξαν...

Η πατρις και τα δις των κοροϊδων ευγμωμονουσα...
JJJ
15/01/2010 11:08
ΤΙΣ ΠΑΡΑΝΟΜΕΣ ΕΚΤΟΣ ΑΣΕΠ 2500 ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΒΓΑΛΕΣ, ΘΑ ΤΙΣ ΚΟΨΕΙΣ ΠΑΜΠΛΟΥΤΕ ΓΕΡΟΥΛΑΝΕ ??????????

ΛΑΜΟΓΙΟ ΜΟΥΣΑΤΕ
kostas
15/01/2010 11:07
PROS: Vassilios 15/1/2010 10:04 OLI I XORA SYMFONEI MAZI SOU!
Κώστας Μανδαλίδης
15/01/2010 11:00
Τις εκπομπές του κ.Παπαδόπουλου που κάθε βράδι μας παρουσιάζει το γλέντι(μετά χορού) θα ήθελα να ξέρω πόσοι τις παρακολουθούν αλλά και πόσο πληρώνουμε την κάθε μία.
Είναι απαράδεκτο και προκλητικό σε εποχές λιτότητες να παρουσιάζει η ΕΤ γλέντια(χωρίς τηλεθέαση) τα οποία χρυσοπληρώνει ο Ελληνικός λαός.
"Το έχει γούστο" της κας Τσουκαλά επίσης θα ήθελα να ξέρω την ακροαματiκότητά της.
Τους Λυριτζή και Οικονόμου γιατί τους χρυσοπληρώνουμε; Δεν θα μπορούσαν να κάνουν την ίδια εκπομπή δημοσιογράφοι με 40000 ευρώ το χρόνο;
Ουδείς αναντικατάστατος όταν υπάρχει τόση πείνα έξω.
Αναφέρομαι στη χαμηλή ακροαματικότητα πολλών χρυσοπληρωμένων εκπομπών της ΕΤ, γιατί θα μπορούσε η ΕΤ με καλύτερες εκπομπές υψηλότερης τηλεθέασης να λαμβάνει κάποια χρήματα μέσω των διαφημήσεων.
Τέλος παρατηρούμε ότι στην ΕΤ τα πολλά χρήματα δεν πηγαίνουν σε μεγάλες παραγωγές ή κάποιες σειρές , έτσι ώστε να μοιραστεί το χρήμα σε πολλούς εργαζόμενους. Αντίθετα πληρώνουμε χρυσούς κάτι δημοσιογράφους-φίρμες που τους έβαζαν φυτευτούς οι εκάστοτε κυβερνώντες για να τα οικονομάνε. Δεν τους θέλει ο κόσμος και από ένα σημείο και πέρα όταν τους καταλάβει(ότι απεραντολογούν) άρχίζει τα ... γαλλικά.
Και μία ερώτηση:Νομίζω ότι υπάρχει ακόμα μία Τσαπανίδου στην ΕΤ3. Έχει καμία σχέση με την Τσαπανίδου της ΝΕΤ;
anakin
15/01/2010 10:55
@Vassilios να δεις που θα ξαναβγούνε.... αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι λαός είσαι τέτοια κυβέρνησηση σου αξίζει
Η ΝΔ ειναι το τρανταχτό παράδειγμα
anakin
15/01/2010 10:55
@Vassilios να δεις που θα ξαναβγούνε.... αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι λαός είσαι τέτοια κυβέρνησηση σου αξίζει
Η ΝΔ ειναι το τρανταχτό παράδειγμα
666
15/01/2010 10:54
Εχθές σε γεύμα ενημέρωσης που έγινε από το Πασοκ, συμβούλεψαν μερικούς δημοσιογράφους να μην ΞΕΡΝΑΝ την ΑΛΗΘΕΙΑ.
Θα μας το ΒΟΥΛΛΩΣΟΥΝ λοιπόν.

ΕΛΛΗΝΑ πολίτη ΑΝΟΙΞΕ τα μάτια σου και μάθε:

1.Το ΠΑΣΟΚ δεν θα λάβει μέτρα που θα το φέρουν αντιμέτωπο με τα συνδικάτα.

2.Η γενιά των 700 ευρώ είναι καταδικασμένη όπως και όλοι που δεν ανήκουν στο ΚΟΜΜΑ

3.Οι Πασόκοι είναι οι κατεξοχήν αρχετυπικοί Ελληναράδες.
Χαμηλής κοινωνικής τάξης νεόπλουτοι στην πλειοψηφία τους, με το που έπιασαν εξουσία, εξαφανίζουν σαν πύρινη λαίλαπα αυτά που έχουν ακόμη μείνει όρθια στην Ελλάδα.

4.Το ΠΑΣΟΚ θα παραμείνει η κατεξοχήν εξουσία στην Ελλάδα, διότι αντικαθρεφτίζει τον νεοέλληνα,Γιατί:

α.Ο Ανδρέας Παπανδρέου, διέφθειρε όσο κανένας άλλος τον δουλοπρεπή στον ελληνικό ζυγό λαουτζίκο.

β.Τα χρήματα της κακής ΕΕ που έβριζε τα κακοδιαχειρίστηκε αποκλειστικά ο ίδιος με τα τσιράκια του εγκαινιάζοντας την πρώτη <πράσινη ανάπτυξη> εγκαινιάζοντας τους πρώτους πολυτελείς οικισμούς στα πρώην πράσινα αθηναϊκά περίχωρα.Ενώ ταυτόχρονα ΕΒΡΙΖΕ την Αμερική για τα μάτια το κόσμου, , αλλά στα σημαντικά και ουσιώδη ήταν πιστός σκύλος της
.
γ.Η ντροπή του ελληνικού ΕΘΝΟΥΣ, οι ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΕΣ που τακτοποιήθηκαν και ΛΑΔΩΣΑΝ το άντερο τους ευχαριστήθηκαν με τα ψίχουλα (πράγματα ΑΓΝΩΣΤΑ για τους αναλφάβητους και πειναλέους και εγκληματίες) των ευρωπαϊκών κονδυλίων, έφτιαξαν τον πιο πιστό και μεγάλο κομματικό στρατό στην σύγχρονη ελληνική και ευρωπαική ιστορία.

δ.Μετέτρεψε και δυτικοποιήσε τον ΕΛΛΗΝΑ σε έναν παραδόπιστο θρασύδειλο και ημιμαθές ανθρωπάκι που κομπλεξαρισμένο όπως ήταν τον διόρισε ο Ανδρέας με πτυχία δημοτικού, και μετά με μαϊμούδες διαδικασίες,
ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΑ, και πολλά διπλώματα τον προσάρμοσε στον αμερικανοφερμένο του υπερκαταναλωτισμό περνώντας το το στα παιδιά και τα εγγόνια του.

ΟΛΑ για την πάρτη και το πάρτι του και την προσωρινή υστεροφημία του.

Σπατάλησε, χρήμα για ρουσφέτια και για πάρτη του, όπως και τεράστιες κι ανεπανάληπτες ευκαιρίες για να φτιάξει την Ελλάδα με σωστή οικονομία. Αποτέλεσμα:Σας έκανε σερβιτόρους των Ευρωπαίων. ΤΩΡΑ , το ΒΛΑΣΤΑΡΙ του, και ΑΦΟΥ σας τα πάρει όλα και θα τα μοιράσει στα ΚΟΜΜΑΤΟΣΚΥΛΑ και στο ΚΟΜΜΑ ,θα σας κάνει ζητιάνους της ΕΕ.

Κωνσταντινίδης Κωνσ/νος-Αμφικτύων
15/01/2010 10:50
Η ΕΡΤ κοστίζει υπέρμετρα στον Ελληνα φορολογούμενο για να πλουτίζει ορισμένους κηφήνες και τα κομματικά τρωκτικά. Το έργο της περιορίζεται να μας κάνει πλύση εγκεφάλου υπέρ του εκάστοτε κόμματος εξουσίας . Το υποχρεωτικό "χαράτσι" για αυτούς που δεν παρακολουθούν τα προγράμματα τησ δεν στηρίζεται στον κανόνα της ανταποδοτικότητας και άρα απαράδεκτον .Το καλύτερο που έχει να κάνει η Πολιτεία είναι να την ιδιωτικοποιήσει , κρατώντας ένα μόνον κανάλι για περιπτώσεις εκτάκτου ανάγκης . Γενικότερα όμως πρέπει να τεθεί επί τάπητος το θέμα της ελευθεροτυπίας και αντικειμενικής πληροφόρησης, διότι η προπαγάνδα και το ψέμα τείνουν να καταστρέψουν την ίδια την δημοκρατία. Ιδιαίτερα η νέα κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ χρησιμοποιεί μιά βάναυση μαύρη προπαγάνδα που θα την ζήλευε και ο αλήστου μνήμης Γκέμπελς. Ελεος, όλα έχουν κάποιο όριο.

Αμφικτύων
miltos
15/01/2010 10:49
Καλή η πρόθεση και η πράξη του υπουργού να διώξει αυτούς τους άχρηστους από την ΕΡΤ. Η συνέχεια όμως θα πρέπει να περιλαμβάνει και την ποινική δίωξη αυτών που τους προσέλαβαν για κλοπή εναντίον του ελληνικού λαού. Και θα συμφωνήσω με το φίλο το Vassilio....
Γ.Χ.
15/01/2010 10:47
Ολα τα κομματοσκυλα της Νεας Δημοκρατιας με τεραστιους (αργο)μισθους. Και μας μιλουσαν για σεμνοτητα και ταπεινοτητα.
Ειναι δυνατον τωρα ο Ριζος να μην φωναζει που θα κοπει η μιζα του απο την ΕΡΤ?
Φαντασου ποσο ανίκανη ηταν αυτη η κυβερνηση της ΝΔ και του Καραμανλη που μετα απο 5,5 χρονια, παρεδωσε τη χωρα στο χειλος της καταστροφής
Και εχουν το θρασος και μιλανε....
Menelaos
15/01/2010 10:46
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ, ΜΠΑΙΝΕΙ ΜΙΑ ΤΑΞΗ ΚΑΙ ΝΟΙΚΟΚΥΡΕΜΑ ΣΤΗΝ ΚΡΑΤΙΚΗ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ, ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΑΧΡΗΣΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΕΜΠΕΛΗΔΕΣ, ΤΩΡΑ, ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΠΡΟΣΛΗΦΘΕΙ ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΣΤΗΝ ΕΡΤ? ΝΑ ΠΡΟΣΛΗΦΘΕΙ ΕΝΑΣ ΓΕΝΙΚΟΣ ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ, ΜΕ ΤΑ ΜΙΣΑ ΛΕΦΤΑ! ΚΑΙ ΕΔΩ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΜΗΝ ΣΠΑΤΑΛΗΣΕΙ ΔΗΜΟΣΙΟ ΧΡΗΜΑ!

ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΣΧΕΤΟΙ ΚΑΙ ΑΕΡΙΤΖΙΔΗΣ ΜΑΖΕΥΤΗΚΑΝΕ ΣΤΗΝ ΕΡΤ, ΚΑΙ ΤΡΩΓΑΝΕ ΜΕ ΧΡΥΣΑ ΚΟΥΤΑΛΙΑ, ΑΣ ΠΑΝΕ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΟΥΝ ΣΤΗ ΛΑΧΑΝΑΓΟΡΑ, ΝΑ ΔΟΥΝΕ ΠΩΣ ΩΓΑΙΝΕΙ ΤΟ ΑΛΗΘΙΝΟ ΜΕΡΟΚΑΜΑΤΟ!

pikis
15/01/2010 10:29
Καλά πάει ο Γερουλάνος. Τώρα πρέπει να μειώσει τα 7 κρατικά κανάλια που δείχνουν συνέχεια μπαρούφες σε 1. Ξέρει κανείς πόσα κρατικά ραδιόφωνα υπάρχουν; Ταϊζουμε ένα σωρό κοπριταραίους δημοσιογράφους και λαμόγια. Άντε επιτέλους να γίνει κάτι.
THOMAS
15/01/2010 10:27
Η ΕΡΤ ανέκαθεν ήταν χώρος αργόσχολων και πλουσιοπάροχα αμειβομένων κομματόσκυλων .Όλοι αυτοί , που αναφέρονται στο ρεπορτάζ είναι κομματικά στελέχη της ΝΔ και στενοί συνεργάτες ή συγγενικά πρόσωπα υψηλόβαθμων στελεχών της ΝΔ, όπως πχ ο Πευκιανάκης εκποσωπος του Κ. Μητσοτάκη, ή ο Μάνος Αντώναρος ,αδελφός του πρώην κυβερνητικού εκπροσώπου Αντώναρου. Όσον αφορά '''' τα τηλεοπτικά αστέρια'''' Λυριτζή και Οικονόμου, αμείβονται πλουσιοπάροχα, χωρίς να έχουν αυξήσει την τηλεθέαση της ΕΡΤ. Οι άνθρωποι κάνουν συζήτηση καφενείου. Αναρωτιέμαι, γιατί τους κρατάνε, όταν στο παρελθόν, δημοσιογράφοι αμειβόμενοι με τις συλλογικές συμβάσεις, είχαν μεγαλύτερη τηλεθέαση. Το ίδιο ισχύει και για την Χούκλη. Έλεος , ο κόσμος πεινάει και κάποιοι τρώνε χαβιάρι και παντεσπάνι.Επικίνδυνη πρόκληση.
Γεωργία
15/01/2010 10:27
Καλά τα λέτε όλοι σας! Συμφωνώ και επαυξάνω! Είναι και κάποιες εκπομπές που τις χρυσοπληρώνουμε και που πολύ αμφιβάλλω αν έχουν καθόλου τηλεθέαση/ Π.χ. ''εχει γούστο, στην υγειά μας κ.λ.π., κ.λ.π.
Παράγκας.............(με το κουσούρι της Επανίδρυσης του Κράτους)
15/01/2010 10:09
Επιτέλους!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Στο BBC είναι λιγότερα άτομα ή κάνω Λάθος;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;.............
Vassilios
15/01/2010 10:04
SYNTEKNOI ,

XORIS YPERBOLI KAI AFTA POU GRAFO TA ENOO
PRAGMATIKA :

-O ASXETILAS KARAMANLOGLOU
- O PROFESSORAS TOU KLADOU "KOPANISTOS AERAS"
PAULOPOULOS.
- O PROFFESSORAS TOU KLADOU " DEN KSEREI POU
PANE TA TESSERA " ALOGOSKOUFIS.
-O MATHITIS TOU STON IDIO KLADO :PAPATHANASSIOU
-O SOUFLIAS
- H KORI TOU APOSTATI : MPAKOGIANNi

P R E P E I .NA . DIKASTOUN .GIA

E S X A T H . P R O D O S I A .KATASTRAPSAN TIN PATRIDA !!!!!

KAI META STON PLATANO ME XONDRH TROIXIA ..

KAMMIA .ANOXI , KANENAS AIXMALOTOS !!!!!!!!

Led
15/01/2010 09:59
Spatalo kratos,

Tha timorithi kanis pote gia spatali?
N.T
15/01/2010 09:56
ΕΡΩΤΗΜΑ: ΜΕΧΡΙ ΠΟΤΕ ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ Ο ΕΛΛΗΝΑΣ ΤΑ ΤΡΙΑ ΚΡΑΤΙΚΑ ΚΑΝΑΛΙΑ Κ ΤΟΥΣ ΑΜΕΤΡΗΤΟΥΣ ΡΑΔΙΟΦΩΝΙΚΟΥΣ ΚΡΑΤΙΚΟΥΣ ΣΤΑΘΜΟΥΣ?
ΕΛΕΟΣ Σ''ΑΥΤΗ ΤΗ ΧΩΡΑ ΤΗΣ ΤΕΜΠΕΛΙΑΣ-ΑΡΠΑΧΤΗΣ Κ ΤΗΣ ΡΕΜΟΥΛΑΣ .
Maxmara
15/01/2010 09:40
Καλή κίνηση. Αρκεί βέβαια να μην χρειαστεί ξανά όταν αλλάξει η Κυβέρνηση και τα ονόματα που αναφέρονται τώρα θα έχουν αλλάξει με "πράσινα".
ΥΓ Βλέπω στο τέλος κάποια ονόματα που φιγουράρουν "χαλαροί" σε life-style περιοδικά. Καταλαβαίνω τώρα που οφείλεται η λάμψη τους! Στο ότι αμείβονται με 10.000 ευρώ μηνιαίως για να μην κάνουν τίποτα...
elena
15/01/2010 09:32
μην πάρεις τίποτα πίσω... Δωσε!!!! Χώσε μέσα τα κεφάλια... σε κάτι καρούμπαλα στην πλάτη μας χρόνια τώρα που τρώνε με χρυσές μασέλες
vana
15/01/2010 09:13
ΦΩΤΗ ΣΙΟΥΜΠΟΥΡΑ - ΝΙΚΟΥ ΡΙΖΟΥ - ΜΑΝΟΥ ΑΝΤΩΝΑΡΟΥ
Αυτά τα ονόματα κάτι μου θυμίζουν ......................... πόσο εύκολα διαφαίνεται η διαπλοκή, στο βωμό του δημοσίου χρήματος!
Δημοσθενης Μπογδης
15/01/2010 09:10
Μη ξεχαστε , Αγαπητε κ. Γερουλανε και τους κ. κ. Λυριτζη και Οικονομου προς 325 χιλιαρικα εκαστος και ετησιως .
Τοσα χρονια διαβαζοντας τις εφημεριδες αχουν φιαξει καλο ομποδεμα και για τα δισεγγονα τους .
Στηλτε τους σπιτι ,η σε κανα ΣΤΑΡ να δικιμασουν εκει ποσο Αξιζουν .
Εγω κουραστηκα να τους βλεπω και να τους πληρωνω.
Κ.ΜΑΝΩΛΙΔΗΣ
15/01/2010 09:00
Κόψε κι''άλλα κ.Γερουλάνο. Η χώρα στενάζει! Οικογένειες ολόκληρες ζουν με το επίδομα ανεργίας. Είναι απαράδεκτο να υπάρχουν τέτοιες απολαβές για ανθρώπους που απορεί κάποιος τί προσφέρουν, ή τί παράγουν. Όλοι οι παραπάνω, μια χαρά θα την περνάνε ζωή καί κότα, καί αν ακόμα, τούς περικόψετε τις απολαβές τους καί πάνω από 50%. Τι φοβάστε δηλαδή; Μήν τους αρπάξει ο Ιδ. Τομέας; Σιγά!!!
κατοικος κρατους-μπαχαλο
15/01/2010 08:33
Δεν βλεπω πουθενα τα ονοματα Λυριτζη και Οικονομου με ετησιες απολαβες πανω απο 300.000 ευρω το χρονο..Ή της Χουκλη με 1300 ευρω την ημερα...
Πέτρος Κ.
15/01/2010 08:18
Είδα σήμερα το πρωί τα ''''''γκολντεν μποις'''''' της κρατικής ΕΡΤ Λυριτζή - Οικονόμου. Για όσους δεν γνωρίζουν αυτά τα δύο παλικάρια μας στοιχίζουν 648.000 ευρώ ετησίως. 324.000 ευρώ ο καθένας !!! Ο καθένας από αυτούς παίρνει περίπου 2,5 φορές την πρωθυπουργική αποζημίωση !!!
ΠΩΣ ΕΙΠΑΤΕ;;;;;;;;;;;;;;;;

Μεταξύ των άλλων μας ανακοίνωσαν ότι υπάρχει έλλειψη αξιοπιστίας των πολιτικών και ότι ο λαός έχει πληρώσει πολλές φορές την αναξιοπιστία τους και τις λάθος επιλογές τους.
ΚΟΙΤΑ ΠΟΙΟΣ ΜΙΛΑΕΙ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ΑΙΔΩΣ ΑΧΡΕΙΟΙ