Έλληνες πολίτες οι μετανάστες 2ης γενιάς

Δικαίωμα ψήφου αποκτούν 250.000 μετανάστες και ομογενείς, από τις δημοτικές εκλογές του 2010

ΡΕΠΟΡΤΑΖ: Νικολέττα Μουτούση Φωτεινή Στεφανοπούλου   | ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 23/12/2009 07:00 |
 Έλληνες πολίτες οι μετανάστες 2ης γενιάς
Ανοίγει ο δρόμος για την κοινωνική ένταξη χιλιάδων μεταναστών που ζουν στην Ελλάδα, με νομοσχέδιο που πήρε χθες το πράσινο φως από το Υπουργικό...
Γίνετε Συνδρομητής
Στάμος Σέμσης
30/12/2009 18:46
Προς Καρακατσάνης Μιχάλης 29/12/2009 16:16,
Κύριε Μιχάλη Καρακατσάνη, καταρχήν χρόνια πολλά. Είμαι κι εγώ ένας από αυτούς που είναι κάθετα κατά της διεξαγωγής δημοψηφίσματος. Και αυτό για δύο λόγους:
1) Πιστεύω πως είναι παντελώς αντιδημοκρατικό, θέματα προστασίας των δικαιωμάτων των πάσης φύσεως μειονοτήτων (π.χ. μετανάστες, ομοφυλόφιλοι, μουσουλμάνοι, ψηφοφόροι του ΚΚΕ, του ΣΥΡΙΖΑ και του ΛΑΟΣ, κ.ο.κ.) να τίθενται σε δημοψήφισμα, στα πλαίσια του οποίου οι πάσης φύσεως πλειοψηφίες (π.χ. Έλληνες, ετεροφυλόφιλοι, χριστιανοί ορθόδοξοι, ψηφοφόροι του ΠΑΣΟΚ και της ΝΔ, κ.ο.κ.), θα έχουν το δικαίωμα να αποφανθούν πως είναι υπέρ της κατάργησης κάθε δικαιώματος των μειοψηφιών. Ένα δημοψήφισμα, δεν μπορεί να αποτελεί άλλοθι - καθώς σε αυτή την περίπτωση απαξιώνεται πλήρως μια δημοκρατική διαδικασία - για την περιστολή των δικαιωμάτων των πάσης φύσεως μειοψηφιών. Το κάθε ευνομούμενο κράτος - εκτός αν δεν επιθυμούμε να θεωρείται η Ελλάδα τέτοιο - οφείλει να προστατεύσει τις μειονότητές του από τις ενδεχόμενες άγριες διαθέσεις της πλειοψηφίας. Αυτό ειναι δημοκρατικό, ενώ το αντίθετο όχι.
2) Αν δεν κάνω λάθος, η πλειοψηφία των Ελλήνων πολιτών - πλην ... Λακεδαιμονίων του ΚΚΕ - έχει αποφασίσει πως η χώρα μας οφελείται από τη συμμετοχή της στην Ε.Ε. , καθώς - σε διαφορετική περίπτωση - θα είχαμε προ πολλού χρεοκωπήσει και μάλλον η χώρα μας σήμερα θα θύμιζε την Αλβανία του Χότζα (και όχι τη σημερινή που βρίσκεται σε πολύ καλύτερο επίπεδο). Το πρόβλημα είναι πως δεν γίνεται, ενώ απολαμβάνουμε τα οφέλη της συμμετοχής μας στην Ε.Ε. , από τα οποία προφανώς δεν επιθυμούμε να παραιτηθούμε, ταυτόχρονα να λέμε με μεγάλη άνεση πως "δεν θα μας πουν οι "κουτόφραγκοι" τι θα κάνουμε με τους μετανάστες στην πατρίδα μας". Λυπάμαι που θα απογοητεύσω πολλούς σε αυτό το φόρουμ, αλλά ναι, οι κουτόφραγκοι (χωρίς εισαγωγικά αυτή τη φορά, καθώς για να συντηρούν τα παράσιτα τόσα χρόνια, κουτόφραγκοι είναι) θα μας πουν τι θα κάνουμε με τους μετανάστες στην πατρίδα μας, καθώς η συμμετοχή σε μία ένωση κρατών, δεν είναι δυνατόν να συνεπάγεται μόνο δικαιώματα, αντίθετα συνεπάγεται και την ύπαρξη υποχρεώσεων. Πολλοί ισχυρίζονται πως η νομιμοποίηση εκατοντάδων χιλιάδων μεταναστών, θέτει σε κίνδυνο την εθνική κυριαρχία και αυτό είναι ένα θέμα για το οποίο σαφώς και δεν δικαιούται να αποφασίσει η Ε.Ε. Λυπάμαι που και πάλι πολλοί θα απογοητευτούν, αλλά η αναγνώριση στοιχειωδών δικαιωμάτων των μεταναστών και η μετατροπη τους από ανθρώπους - φαντάσματα (χωρίς κανένα δικαίωμα και υποκείμενους σε κάθε λογής ενέργεια εργασιακής και όχι μόνο εκμετάλλευσης, όπως συμβαίνει σήμερα στην Ελλάδα) σε πολίτες δεν ενέχει κινδύνους για την εθνική κυριαρχία. Το να "καταδικάζουμε" αντίθετα εκατοντάδες χιλιάδες συνανθρώπους μας που έχουν επιλέξει να ζουν και να εργάζονται στη χώρα μας και όχι στην χώρα καταγωγής τους στην ... περιθωριοποίηση και στην στέρηση στοιχειωδών ανθρωπίνων δικαιωμάτων, ενέχει τεράστιους κινδύνους για την εθνική κυριαρχία, καθώς με αυτόν τον τρόπο αποφεύγουμε να τους εντάξουμε (κάτι που κάθε σοβαρό κράτος έχει - πάνω απ'' όλα - συμφέρον να κάνει) και τους λέμε κατάμουτρα πως τους θεωρούμε ξένους, αναλώσιμους και υποκείμενους σε κάθε μορφή εκμετάλλευσης, γεγονός που - εύλογα - θα τους οδηγήσει κάποια στιγμή στο να ξεσηκωθούν εναντίον μας. Σε τελική ανάλυση, αντί να εμπλουτίσουμε τις παραγωγικές δυνάμεις της χώρας μας, θα εξασφαλίσουμε την ύπαρξη ενός (ή μάλλον εκατοντάδων χιλιάδων) εσωτερικού εχθρού, ο οποίος θα είναι έτοιμος ανά πάσα στιγμή, να συνταχθεί με κάποιον εξωτερικό εχθρό, ενάντια στην εθνική μας κυριαρχία. Δεν έχουμε παρά να θυμηθούμε τις διώξεις των "αιρετικών" μονοφυσιτών επί Βυζαντινής αυτοκρατορίας, οι οποίοι στη συνέχεια, υποδέχτηκαν τους Άραβες εισβολείς με ... ανοιχτές αγκάλες, κάτι που είχε ως άμεση συνέπεια, την εδαφική συρρίκνωση της Βυζαντινής αυτοκρατορίας και την απώλεια μεταξύ άλλων της Αιγύπτου, η οποία αποτελούσε τον σιτοβολώνα του Βυζαντίου. Το να διώξουμε όλους τους μετανάστες ή το να τους σφάξουμε για να αποφύγουμε ένα τέτοιο ενδεχόμενο, εκτός από κτηνωδία η οποία θα μας υποβιβάζει πίσω ακόμα και από την Τουρκία σε θέματα ανθρωπίνων δικαιωμάτων, είναι και ανέφικτο.
Μπορεί να με βρίσκετε κάπως υπερβολικό, παράλογα δραματικό ή ακόμα και κινδυνολόγο, καθώς ενδεχομένως δεν θεωρείτε πως διακυβεύονται τόσο σημαντικά πράγματα. Εδώ όμως, θα μου επιτρέψετε να διαφωνήσω καθώς θεωρώ πως αναμφισβήτητα διακυβεύονται πολλά και πως η κίνηση από τον Γιώργο Παπανδρέου (τον οποίον ουδέποτε ψήφισα ούτε σκοπεύω να ψηφίσω) δεν είναι απλώς στη σωστή κατεύθυνση, αλλά είναι επιβεβλημένη τόσο για το πραγματικό συμφέρον της χώρας μας - το οποίο συνήθως αντιστρατεύονται οι κινήσεις και οι ιδέες των "επαγγελματιών πατριωτών" - όσο και για τη συμμόρφωσή μας με τις πλέον στοιχειώδεις "επιταγές" της Ε.Ε. , σε θέματα υπεράσπισης των δικαιωμάτων των μεταναστών ειδικά και των ανθρωπίνων δικαιωμάτων γενικότερα. Γιατί - ποιος ξέρει - ο επόμενος στόχος των κ.κ. Άνθιμου, Καρατζαφέρη, Βελόπουλου, Γεωργιάδη, Βορίδη, Πλεύρη, Παναγιώτη Ψωμιάδη, κ.ο.κ. μπορεί να είναι οι αριστεροί, οι ομοφυλόφιλοι, οι κοντοί, οι χοντροί, κ.ο.κ. Πρέπει η συντεταγμένη Πολιτεία να τους δείξει, καθώς φαίνεται πως ο μέσος Έλληνας αδυνατεί ελέω φοβικών συνδρόμων και σοβαρής καθυστέρησης, πως τέτοια περιθώρια δεν υπάρχουν. Γι'' αυτόν ακριβώς τον λόγο, ο πρωθυπουργός της χώρας και η δημοκρατικά εκλεγμένη κυβέρνησή του (για να μην "ξεχνιόμαστε"), οφείλουν να είναι αδιαπραγμάτευτοι και να μην πέσουν στη "λούμπα" του - τάχα μου δημοκρατικού - δημοψηφίσματος, το οποίο θα εκμεταλλευτούν φασιστικά και ξενοφοβικά στοιχεία (ναι, έχουμε πολλά τέτοια στη χώρα μας) για να δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις "γέννησης" ενός "κοινωνικού πολέμου" εντός των συνόρων, ο ο ποίος κατά πάσα πιθανότητα, θα μας ... τινάξει στον αέρα. Ειλικρινά ελπίζω πως ο Γιώργος Παπανδρέου δεν θα αφήσει κανένα περιθώριο για μια τέτοια εξέλιξη και πως θα προχωρήσει στην υλοποίηση των εξαγγελιών του.
ΓΙΑΠΩΝΕΖΟΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ
29/12/2009 23:51
Έγινε κανένα δημοψήφισμα για το θέμα των ταυτοτήτων στο οποίο τόσο πολύ επένδυσαν οι " εθνικιστές " ;; Αυτοί που ήταν υπέρμαχοι του δημοψηφίσματος και μάζεψαν 3000000 υπογράφές, όπως έλεγαν, γιατί δεν μίλησαν μετά το 2004 όταν ήρθε η Ν.Δ. στην εξουσία και δεν έκανε τίποτα απ'' αυτά;; Πότε ήταν η τελυταία φορά που έγινε δημοψήφισμα; Το 1975!! Δεν θα λύσει τίποτα το δημοψήφισμα. Πρέπει να γίνει διεξοδικός διάλογος στην Βουλή απ'' όλους και να δουν το θέμα σε ρεαλιστική βάση! ΝΑΙ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΟΛΟΙ ΙΘΑΓΕΝΕΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΟΥΝ ΦΥΣΙΚΑ!! ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΣΩΣΤΟ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΙΘΑΓΕΝΕΙΑ, ΟΤΑΝ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΑΣ..
Καρακατσάνης Μιχάλης
29/12/2009 16:16
Από τη στιγμή που ζούμε σε μία δημοκρατική χώρα, υπάρχει αντίρρηση στο να τεθεί το θέμα σε δημοψήφισμα;

Προφανώς είναι τεράστιας σημασίας για πολλούς συμπολίτες μας, κρίνοντας από τα σχόλια που διαβάζουμε εδώ κι αλλού.

Ας ζητηθεί λοιπόν η ετυμηγορία των Ελλήνων πολιτών για το θέμα.

Ποιός και γιατί είναι κατά του δημοψηφίσματος μπορεί να μου εξηγήσει;
ΓΙΑΠΩΝΕΖΟΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ
29/12/2009 00:44
Πήρες την απάντησή μου κος!! " Εφιάλτες " για την Ελλάδα υπήρξαν τα ινδάλματά σου..
ΓΙΑΠΩΝΕΖΟΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ
28/12/2009 22:35
Προϋπόθεση είναι η ΠΕΝΤΑΕΤΗΣ ΝΟΜΙΜΗ ΔΙΑΜΟΝΗ στη χώρα μας για ομογενείς, πρόσφυγες και ανιθαγενείς και η κατοχή ΑΔΕΙΑΣ ΠΑΡΑΜΟΝΗΣ ΔΕΚΑΕΤΟΥΣ ( 10 ) ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ αορίστου χρόνου ή επί μακρόν διαμένοντος για τους μετανάστες, ώστε να τους δοθεί το δικαίωμα του εκλέγειν και εκλέγεσθαι. Προφανώς λοιπόν δεν μιλάμε για.. λαθρομετανάστες και τις λοιπές σκόπιμες ανοησίες και ψέμματα που καλλιεργούν τεχνηέντως ορισμένοι εθνικιστικοί κύκλοι της κακιάς ώρας.. Φτάνει πια το ψέμμα..
ΓΙΑΠΩΝΕΖΟΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ
28/12/2009 22:31
Εσύ θα έπρεπε να ντρέπεσαι γιατί δεν έχεις επιχειρήματα.. Το 2000 μας λέγατε πως με την απαλοιφή του θρησκεύματος από τις ταυτότητες θα χανόταν ( δήθεν ) το θρησκευτικό φρόνημα του Λαού και η Ορθοδοξία.. Το είδες να έγινε;; Μόνο λαϊκισμούς, δημαγωγίες και ύβρεις εναντίον ενός πρώην Πρωθυπουργού που τελικά δικαιώθηκε γιατί η επόμενη Κυβέρνηση μετά από αυτόν δεν άλλαξε τίποτα γιατί η τότε απόφαση ήταν ΣΩΣΤΗ.. Ήταν οι προδοαγραφές των νέων ταυτοτήτων που κυκλοφορούν σε όλη την Ευρώπη.. Άσε λοιπόν τις εξυπνάδες και πες κάτι αν έχεις να πεις.. Η Ελλάδα πρέπει και οφείλει να γίνει σύγχρονο Ευρωπαϊκό κράτος.. Το θέμα αυτό το έλυσαν όλες οι άλλες χώρες.. Γιατί όχι κι εμείς;; Τί είμαστε δηλαδή;; Φοβούμαστε ανθρώπους που ζουν, εργάζονται, πληρώνουν φόρους, μεγαλώνουν τα παιδιά τους στην Ελλάδα;; Δεν ντρεπόμαστε λίγο;; Εξ'' άλλου το νομοσχέδιο περιέχει αυστηρές διατάξεις και προϋποθέσεις.. Διάβασέ το πρώτα και ύστερα απήυθυνε το έρωτημα που μου έθεσες στον εαυτό σου: " Δεν ντρέπεσαι " ;;
ΓΙΑΠΩΝΕΖΟΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ
28/12/2009 22:24
Αγαπητέ κος άσε τις ανοησίες!! Κανείς δεν με πληρώνει και πάψε να αισχρολογείς.. Επιτέλους!! Δεν ντρέπεσαι καθόλου;; Ο Φιλιπιννεζος σε έβαλε;; Ελεύθερο χρόνο;; Πας καλά;; Δεν έχεις τί να πείς και βρίζεις;; Όλα τα κόμματα συμφωνούν πλην του ΛΑΟΣ.. Αυτοί τί είναι;; Έλληνες δεν είναι;; Είναι κακό να αρθεί μια μεγάλη κοινωνική αδικία για κάποιους ανθρώπους που ζπυν χρόνια εδώ, εργάζονται εδώ, μεγάλωσαν και μεγαλώνουν τα παιδιά τους εδώ μαθαίνοντας την Ελληνική Παιδεία;; Έχεις διαβάσει τις διατάξεις του νομοσχεδίου;; Διάβασέ τες και μετά αμόλα τις ύβρεις σου.. Νισάφι πια.. Γέμισε ο τόπος " πατριώτες " ελληναράδες..
κος
28/12/2009 02:47
προς γιαπωνεζο παρατηρηρτη πολυ ελευθερο χρονο εχεις για να γραφεις αυτα τα κατεβατα,ποιος σε πληρωνει? να μας τον προτεινεις. και εαν εισαι ελληνας καλα δεν ντρεπεσαι? (ηταν κατι που παντα ηθελα να ρωτησω σε εναν απογονο του εφιαλτη) περιμενω μια ειλικρινη σου απαντηση στο εαν ντρεπεσαι.
ΓΙΑΠΩΝΕΖΟΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ
27/12/2009 20:45
Ο Τασος στο σχόλιό του στις 24/12 στις 14:47 μιλάει πολύ σωστά, αλλά από την στιγμή που τα κόμματα που βρίσκονται σήμερα στην Βουλή έχουν ψηφιστεί από τον Λαό και τον εκφράζουν και, κυρίως, από την στιγμή που τα 4 από αυτά τα κόμματα συμφωνούν στις βασικές αρχές και διατάξεις αυτού του νομοσχεδίου ( πλήν του ΛΑΟΣ ) τότε θα ήταν άνευ αντικρίσματος η διενέργεια ανάλογου δημοψηφίσματος.. Εδώ δεν έγινε δημοψήφισμα δημοψήφισμα ούτε για το θέμα της αναγραφής του θρησκεύματος στις ταυτότητες, ούτε από την προηγούμενη Κυβέρνηση που τόσο πολύ το καπηλεύθηκε και δημαγώγισε, θα γίνει για αυτό το ζήτημα;;
Ιων
27/12/2009 20:44
ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ ΤΩΡΑ! Δεν μπορεί να αλλάξει το σύνταγμα και η σύσταση του εκλογικού σώματος χωρίς δημοψήφισμα! Άλλα μας κυβερνούν δήθεν δημοκράτες, κυρίαρχος λαός και πρασίν'' άλογα. Θα βγούμε όλοι στους δρόμους δεν θα τους περάση
Μ. Λ.
27/12/2009 12:39
ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΜΕ : Τασος 24/12/2009 14:47
ΠΙΠΗΣ
27/12/2009 12:20
ΛΑΘΟΣ , ΛΑΘΟΣ , ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΛΑΘΟΣ, ΑΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΣΤΗΝ ΒΟΥΛΗ.

ΤΟΤΕ ΘΑ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΕΛΛΗΝΑ ΣΤΗΝ ΒΟΥΛΗ ΚΑΙ ΣΤΑ ΑΥΤΟΔΙΟΙΚΗΤΙΚΑ ΣΧΗΜΑΤΑ.

ΧΑΛΙ ΜΑΥΡΟ ΜΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ.
ΓΙΑΠΩΝΕΖΟΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ
26/12/2009 14:52
Αρκετά με την υποκρισία και το βόλεμα Αν δεν θέλαμε μετανάστες θα μπορούσαμε να είχαμε φυλάξει καλύτερα τα σύνορά μας για να μην τους επιτρέψουμε την είσοδο. Άρα τους θέλαμε ή τους χρειαζόμασταν για προφανείς λόγους ωμής εκμετάλευσης (δεν είναι ανάγκη να επεκταθώ, νομίζω ότι όλοι καταλαβαίνουν τι εννοώ). Πολλοί από αυτούς τους ανθρώπους έχουν κάνει οικογένειες εδώ. Ως εκ τούτου προέκυψε και ένα καινούργιο, για τα ελληνικά δεδομένα, πρόβλημα. Μεγάλοι πληθυσμοί από παιδιά μεταναστών, που ζούνε στο μεταίχμιο δυο πολιτισμών και ουσιαστικά δεν έχουν πατρίδα. Είναι λοιπόν ώρα να αναλογιστούμε τις ευθύνες μας ως κράτος και να αποφασίσουμε αν θα εντάξουμε τα παιδιά αυτά στην κοινωνία μας ή αν θα συνεχίζουμε να τα περιθωριοποιούμε με ότι αυτό συνεπάγεται. Επίσης, όσον αφορά την εγκληματικότητα και το πώς αυτή παρουσιάζεται, κανένας δεν ξυπνάει ένα πρωί και λέει α! τι θα κάνω σήμερα? Ας κάνω ένα φόνο γιατί έτσι μου την έδωσε. Υπάρχει μια διαδικασία που προηγείται και στην οποία λαμβάνει μέρος όλη η κοινωνία εκούσια ή ακούσια. Και κάτι ακόμα. Θεωρούμε εαυτούς Έλληνες Χριστιανούς. Εάν αυτό δεν αποτελεί απόδειξη της πολυπολιτισμικής και πολυφυλετικής ιστορίας μας.
ΓΙΑΠΩΝΕΖΟΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ
26/12/2009 14:49
Αλλά έστω ότι η Ελλάδα, με τη σημερινή οικονομική κατάσταση, δεν σηκώνει επιπλέον αύξηση του πληθυσμού της. Οι τελευταίοι όμως που θα είχαν δικαίωμα να επικαλεστούν ένα τέτοιο ισχυρισμό είναι οι εκπρόσωποι του Λάος. Διότι, οι ίδιοι που λένε ότι η ελληνική οικονομία δεν σηκώνει άλλο αριθμό ανθρώπων όσον αφορά τους μετανάστες, οι ίδιοι ταυτόχρονα παραβλέπουν αυτό το επιχείρημα όταν μιλάν για Έλληνες, και αντιμετωπίζουν σαν πρόβλημα κάτι που υποτίθεται ότι θα αποτελούσε τη λύση του: την υπογεννητικότητα. Εύκολα εδώ θα μπορούσε να σκεφτεί κανείς το απλό ερώτημα: αν ο σημερινός πληθυσμός της Ελλάδας, μαζί με νόμιμους και παράνομους μετανάστες είναι περίπου 12 εκατομμύρια, όπως ισχυρίζονται, κι αν ακόμα ανέβει στα 13 ή και 14 εκατομμύρια, θα εξακολουθούσε το Λάος να διαμαρτύρεται, στην περίπτωση που ο πληθυσμός αυτός αποτελούνταν αποκλειστικά και μόνο από Έλληνες; Φυσικά και όχι. Η ελληνική υπογεννητικότητα είναι ένα από τα αγαπημένα θέματα του Λάος, υποστηρίζοντας ότι ο πληθυσμός της Ελλάδος πρέπει πάση θυσία να αυξηθεί, αρκεί φυσικά να αποτελείται μόνο (ή κυρίως) από Έλληνες. Για το λόγο αυτό υποστηρίζουν ότι πρέπει να δοθούν οικονομικά κίνητρα, ώστε να κάνουν οι Έλληνες όσο το δυνατόν περισσότερα παιδιά. Ο Καρατζαφέρης μάλιστα σκόπευε να επιβάλλει ακόμα και με τη βία την αύξηση του πληθυσμού, ποινικοποιώντας τις αμβλώσεις (δήλωση του ίδιου στο ιδρυτικό συνέδριο του Λάος: Βλ. Μανώλη Βασιλάκη, Η Μάστιγα του Θεού, στο κεφ. Η ελληνορθόδοξη αχλάδα). Βλέπετε, έχουμε και μια Μπόλη να πάρουμε, και μας λείπει κρέας για σφαγή!! Από το jungle - report έστι για να λέγεται η πραγματική αλήθεια και όχι η προπαγάνδα των " υπερπατριωτών " καραγκιόζηδων που νομίζουν ότι ο κόσμος τρώει κουτόχορτο made by Καρατζαφέρης!!
ΓΙΑΠΩΝΕΖΟΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ
26/12/2009 14:46
Ένα άλλο ψέμα του Λάος είναι ο αριθμός των μεταναστών, ο οποίος κατά τους λαοσίτες βουλευτές ανέρχεται στα 2 εκατομμύρια. Δύο εκατομμύρια λοιπόν, και για τους Άδωνη και Καρατζαφέρη ΜΟΝΟ οι λαθρο-μετανάστες. Επικαλούνται τάχα διάφορες έρευνες που το υποστηρίζουν, χωρίς να μας λένε ποιες ακριβώς είναι για να τις ελέγξουμε. Το να μιλάει βέβαια κανείς για 2 εκατομμύρια λαθρομετανάστες είναι ψέμα από τα λίγα. Σύμφωνα με έρευνα του Ινστιτούτου Μεταναστευτικής Πολιτικής που δημοσιεύτηκε το 2008, ο αριθμός των μεταναστών χωρίς άδεια παραμονής υπολογίζεται μεταξύ 172.250 και 209.402 άτομα!! Επιπλέον, σύμφωνα με την απογραφή του 2001, το σύνολο ΟΛΩΝ των αλλοδαπών (πλην προφανώς αυτών που δεν είχαν άδεια, και απέφυγαν την απογραφή) που ζούσαν στην Ελλάδα, ήταν 781.813 άτομα (στον αριθμό αυτό συμπεριλαμβάνονται επαναλαμβάνω όλοι, και πολίτες της Ε.Ε. , Καναδοί, Αμερικάνοι κλπ., ακόμα και Κύπριοι). Για το τέλος του 2004, ο συνολικός αριθμός μεταναστών με ή χωρίς άδεια παραμονής υπολογίζεται στους 950.000, σύμφωνα με το Μεσογειακό Παρατηρητήριο Μετανάστευσης . Σύμφωνα, πάλι, με τον πρόεδρο του Ινστιτούτου Μεταναστευτικής Πολιτικής Αλ. Ζαβό (σε συνέντευξη που έδωσε στις 18/9/2008), 500.000 διαθέτουν άδεια παραμονής, 100.000 βρίσκονται σε διαδικασία διεκπεραίωσης, και οι μη νόμιμοι υπολογίζονται σε 200.000 με 250.000. Φαίνεται πως οι επίσημοι αριθμοί δεν ικανοποιούν τους θιασώτες του Λάος για να πετύχουν το σκοπό τους, δηλ. να τρομοκρατήσουν τον κόσμο με τους μπαμπούλες-μετανάστες, κι έτσι είπαν να δώσουν τα δικά τους νούμερα!! Μια άλλη καραμέλα που πιπιλίζουν πολλοί, είναι ότι οι μετανάστες μας κλέβουν τις δουλειές, και με τα φτηνά τους μεροκάματα είναι αδύνατο να τους συναγωνιστούν οι Έλληνες. Εδώ ισχύει απόλυτα η παροιμία "φταίει ο γάιδαρος και βαράμε το σαμάρι". Δηλαδή δεν φταίνε αυτοί που δίνουν λιγότερα, φταίνε αυτοί που τα παίρνουν! Τι να κάνει ο φουκαράς ο εργοδότης, θα δώσει λιγότερα, κι ο αλήτης ο μετανάστης θα τολμήσει να τα πάρει. Από την άλλη, το "μας κλέβουν τις δουλειές" είναι αποπροσανατολιστικό. Είναι σα να παραδέχεται κάποιος ότι οι θέσεις εργασίας είναι αδύνατο να αυξηθούν, και το αίτημα "δουλειά για όλους" είναι ουτοπικό. Αλλά είναι "ρεαλιστικότερο" να πουν "όξω όσοι δε χωράνε στις υπάρχουσες δουλειές, και φυσικά δεν εννοώ εμένα". Και ποιος να φύγει τότε; Μα φυσικά αυτός που δε μου μοιάζει, ο άλλος, ο ξένος!!
ΠΡΟΔΟΤΕΣ, ΚΛΕΦΤΕΣ ΔΕΞΙΟΙ ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ
26/12/2009 14:41
ΕΠΑΙΣΧΥΝΤΟΙ ΠΡΟΔΟΤΕΣ ΔΕΞΙΟΙ ΠΟΥ ΔΙΑΛΥΣΑΤΕ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΘΑ ΠΑΤΕ ΣΤΟ ΠΥΡ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΟΝ!! ΕΒΡΑΙΟΔΟΥΛΟ ΚΟΜΜΑ ΑΠΑΤΕΩΝΩΝ, ΤΗΣ ΚΟΜΠΙΝΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΑΡΠΑΧΤΗΣ, ΤΕΛΕΙΩΣΑΝ ΤΑ ΨΩΜΙΑ ΣΑΣ!! Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΘΑ ΨΗΦΙΣΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΝΑ ΠΕΙΤΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΝΤΡΟΠΗ ΣΑΣ, ΨΕΥΤΟΠΑΤΡΙΩΤΕΣ ΠΟΥ ΡΗΜΑΞΑΤΕ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΜΕ ΤΙΣ ΞΕΔΙΑΝΤΡΠΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΣΑΣ!! ΚΑΘΗΣΤΕ ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΠΟΛΙΤΕΥΣΗ ΚΑΙ ΜΗΝ ΤΟΛΜΗΣΕΤΕ ΝΑ ΞΑΝΑΤΑΛΑΙΠΩΡΗΣΕΤΕ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ!! ΑΡΚΕΤΑ ΠΛΗΡΩΣΑΜΕ ΤΙΣ ΠΡΟΔΟΣΙΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΚΛΕΨΙΕΣ ΣΑΣ!! ΡΟΥΦΙΑΝΟΙ..
ΓΙΑΠΩΝΕΖΟΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ
26/12/2009 14:37
Είναι να γελάει κανείς με τα παραληρήμτα των ακραίων, φανατικών, ψευτοΕλληναράδων της κακιάς ώρας.. Φοβούνται την ΔΙΚΑΙΗ ενσωμάτωση 200.000 ανθρώπων που έχουν όλα τα δικαιώματα να ενταχθούν πλήρως στην κοινωνία μας, αφού έχουν αφομοιωθεί από την πατρίδα μας και τιμούν καί την Ελλάδα καί το ψωμί που τρώνε!! ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΒΙΑΙΩΣ ΚΑΙ ΕΠΙ ΜΑΤΑΙΩ ΝΑ ΤΣΟΥΒΑΛΙΑΣΟΥΝ ΜΕΣΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΠΟΥ ΦΥΣΙΚΑ ΟΥΤΕ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΝΟΜΙΜΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ, ΟΥΤΕ ΖΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΜΙΑ ΠΕΝΑΕΤΙΑ, ΟΥΤΕ ΜΙΛΟΥΝ ΕΛΛΗΝΙΚΑ, ΟΥΤΕ ΑΓΑΠΟΥΝ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.. Η συνληθης ρατσιστική προπαγάνδα της Ακροδεξιάς!! Θα ηττηθεί ακόμα μια φορά.. Το νομοσχέδιο θα ψηφιστεί από όλα τα κόμματα πλην του ακραίου και μισαλλόδοξου ΛΑΟΣ των φανατικών εγκάθετων τραμπούκων ψευτοπατριωτών που το μόνο που ξέρουν να κάνουν είναι να πουλάνε βιβλία μέσω τηλεόρασης σε άμυαλους πολίτες.. Ο φανατισμός και το ψέμμα θα ηττηθούν!!
ΓΙΑΠΩΝΕΖΟΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ
26/12/2009 14:31
Στη διαδικασία υλοποίησης μιας ξεκάθαρης προεκλογικής εξαγγελίας και δέσμευσης, την απόδοση της ελληνικής ιθαγένειας στους μετανάστες δεύτερης γενιάς και την παροχή δικαιώματος ψήφου στους νόμιμους μετανάστες, ο Γ. Παπανδρέου, έκανε μια κίνηση, που όχι μόνο στρίμωξε, τα διάφορα φασιστόμουτρα της πολιτικής και της παραπολιτικής πιάτσας, καθώς και τους χρεοκοπημένους εμποράκους της εθνικοφροσύνης, αλλά κυριολεκτικά, τους ξεβράκωσε. Πήρε μαζί του, σύμφωνο με τις θέσεις του, τον προκαθήμενο της Εκκλησίας της Ελλάδος !... Τι να πουν τώρα οι γραμματείς και φαρισαίοι υποκριταί ; Πως θα κρώξουν και πως θα σκοταδίσουν, επικαλούμενοι τα ιερά και τα όσια ; Γαντζωμένοι στο αραχνιασμένο άρμα του άκρατου, ρατσιστικού εθνικισμού, επικαλούμενοι συνέχεια τους αγώνες του έθνους, στους οποίους, όμως, αυτοί, ποτέ δεν ήταν παρόντες, αυτοχρισμένοι θεματοφύλακες της καθαρότητας της φυλής και του γένους, έχουν πιστέψει στη νοσηρή φαντασία τους, πως μπορούν, τάχα, να καθορίσουν την πορεία της χώρας στον 21ο αιώνα. Μια ακόμα κατηγορία ΗΛΙΘΙΩΝ, που μοστράρονται, ως εκφραστές του ελληνικού λαού… Τσουβαλιάζουν, ΕΠΙΤΗΔΕΣ και ΜΕΘΟΔΕΥΜΕΝΑ, τους ΝΟΜΙΜΟΥΣ, ΜΑΚΡΟΧΡΝΙΟΥΣ και ΕΝΣΩΜΑΤΩΜΕΝΟΥΣ στον παραγωγικό ιστό, μετανάστες, με τους λαθρομετανάστες, αλλά και κάθε είδους κακοποιό στοιχείο, που ενσκήπτει, παράνομα και ανεξέλεγκτα, από την αλλοδαπή και ωρύονται έξω οι ξένοι απ΄ την Ελλάδα !! Με έωλα, έως αφοριστικά επιχειρήματα, βγαλμένα από την ΡΑΤΣΙΣΤΙΚΗ ιδεολογία τους κι όχι από τις παραδόσεις και τα ήθη του ελληνικού λαού, έχουν μετατρέψει τους ξένους στην αιτία, τάχα, των προβλημάτων της χώρας, αποδίδοντάς τους κάθε δυσμενή εξέλιξη!! Την ίδια ώρα, αν τους ψάξεις, είναι αυτοί που ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΟΝΤΑΙ τους μετανάστες, χρησιμοποιώντας τους στις δουλειές τους, ΧΩΡΙΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗ και με μεροκάματα πείνας… Στις πολυπολιτισμικές κοινωνίες της εποχής μας, καθήκον της πολιτικής εξουσίας, είναι να διαμορφώσει τους όρους και τις συνθήκες ομαλής και δημιουργικής συμβίωσης και συνεργασίας, όλων των κατοικούντων και εργαζομένων στη χώρα, για να υπάρξει πρόοδος και ανάπτυξη. Η θεσμοθέτηση κανόνων με υποχρεώσεις, είναι απαραίτητη, πλην όμως ατελέσφορη, αν δεν συνοδεύεται και από την αναγνώριση δικαιωμάτων. Αυτή η αρχή καθοδηγεί την κυβερνητική πολιτική του ΠΑΣΟΚ, το οποίο δεν έχει ΚΑΜΜΙΑ ΑΝΑΓΚΗ ψήφους από τους μετανάστες για νάναι πρώτο, στη συνείδηση του λαού. Ούτε, βέβαια, πτοείται, από τους κουτσαβακισμούς των φασιστοειδών, κάθε μορφής, είδους και προέλευσης…
ΓΙΑΠΩΝΕΖΟΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ
26/12/2009 14:25
Για τα σφάλματά σας να ρωτήσεις τον Μπιρόλ Ακλιφογλου τον πρών βουλευτή σας!! Τότε ήταν καλά, έτσι;; Με τον Σαδίκ ήταν καλά, έτσι;; Τότε ήταν καλή η Μειονότητα έτσι;; Ε ρε προπαγάνδα και ψέμμα.. Η Νέα Δημοκρατία ήταν φανατισμένη και έλεγε τόσα πολλά ψέμματα που και οι ίδιοι οι σοβαροί ψηφοφόροι της ( και όχι οι φανατικοί σαν εσένα ) της γύρισαν την πλάτη!! Καμμιά Μειονότητα δεν έπαιξε ρόλο.. Ο Δεξιός Νομλαρχης Ξάνθης ήταν και είναι αυτός που την " γλύφει " και της κάνει όλα τα χατήρια εξοργίζοντας όλον τον κόσμο.. Γι'' αυτό πατώσατε!! .. Αυτά.. Καλές Γιορτές
ΓΙΑΠΩΝΕΖΟΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ
26/12/2009 14:19
εγώ υπογράφω με το όνομά μου (Γ.Π. ) και δεν προβοκάρω ΚΑΝΕΝΑΝ!! Αυτά τα τερτίπια τα αφήνω σε εσένα και τους ομοίους σου που μας έχετε γεμίσει ψέμματα, ασυναρτησίες, κοτσάνες και παραληρήματα.. Άσελοιπόν τις εξυπνάδες και φρόντισε τουλάχιστον αυτοί που σου υπαγορεύουν τα κείμενά σου τουλάχιστον να γράφουν την αλήθεια και όχι αήθη ψέμματα!! Ο Ψευδομουφτής Ξάνθης είχε, έχει και θα έχει στενές σχέσεις με τύπους σαν τον Χατζηϊμπράμ Ορχάν, την Ζεϊμπέκ Αϊσέλ, τον Αμπντουλχαλήλ Ντεντέ και όλους αυτούς τους ΠΡΑΚΤΟΡΕΣ που βρίσκονται στο κόμμα της Νέας Δημοκραίας! Καθάρισε το κόμμα σου από αυτές τις ύαινες και ύστερα όλα για σοβαρή συζήτηση.. Όλη η Θράκη τους ξέρει και τους έχει καταλάβει τί ρόλο παίζουν και γι'' αυτό το κόμμα σου ΠΑΤΩΣΕ στην Μειονότητα ( όταν κάποτε έπαιρνε την πλειοψηφία των ψήφων τους ).. Γι'' αυτό λοιπόν άσε τις εξυπνάδες.. Εσύ πληρώνεσαι για αυτά που γράφεις, όχι εγώ.. Εγώ δεν παριστάνω τον φιλόσοφο, όπως εσύ.. Όσο για τις Δημοτικές Εκλογές περίμενε και θα δεις.. Αυτό που πάθατε πριν από δύο μήνες δεν θα είναι τίποτα.. Τα στελέχη σας εδώ στις τοπικές κοινωνίες είναι αμετανόητα και ακόμα πιο προκλητικά.. Φοβούνατι να κυκλοφορήσουν έξω στους δρόμους για να μην αντιμετωπίσουν την λαϊκή κατακραυγή.. Εγώ δεν προβοκάρω το όνομα κανενώς.. Μην ψεύδεσαι..
OXI
26/12/2009 11:10
Ήρθε η ώρα να πούμε ΟΧΙ.
ΟΧΙ στους ψευτοπροοδευτικούς ''αριστερούς'' που κινούν μαζί με τους κεφαλαιοκράτες το μοχλό της παγκοσμιοποίησης.

Έχουμε πόλεμο.
ΟΧΙ στη μαζικοποίηση υπέρ της κατανάλωσης.
Είμαστε διαφορετικοί, είμαστε Έλληνες!
Σεβαστείτε τη διαφορετικότητα μας.
Βγάλτε έξω τους μετανάστες, αφού δε μπορείτε να βγάλετε τους κεφαλαιοκράτες.
''Σοσιαλιστικό'' κόμμα το ΠΑΣΟΚ;
ΠΑΣΟΚ, ΣΥΡΙΖΑ και Ντόρα, ένα και το αυτό.
ΤΖΩΡΤΖΗΣ ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΣ
25/12/2009 11:57
ΤΑ ΑΛΒΑΝΟΠΟΥΛΑ ΘΑ ΑΠΟΚΤΗΣΟΥΝ ΞΑΦΝΙΚΑ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΦΡΟΝΗΜΑ ΕΠΕΙΔΗ ΘΑ ΛΑΒΟΥΝ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΙΘΑΓΕΝΕΙΑ? ΘΑ ΤΟΥΣ ΔΩΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΟΠΛΟ? ΕΓΩ ΣΑΣ ΛΕΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΔΙΝΟΥΝ ΔΕΚΑΡΑ ΓΙΑ ΤΑ ΕΘΝΙΚΑ ΜΑΣ ΘΕΜΑΤΑ, ΣΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΥΔΕΤΕΡΟΙ. ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΟΤΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΛΙΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΑΥΤΟΑΠΟΚΑΛΟΥΜΕΝΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ ΤΗΣ ΘΡΑΚΗΣ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ.
A.L
25/12/2009 07:37
einai gia ta sidera o panos gewrgiou
Φιλιππινεζος Παρατηρητης
25/12/2009 02:00
@ ΓΙΑΠΩΝΕΖΟΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ 24-12-2009/11:33 Η εντολή του Ερντογάν για ψήφο στον κ. Γ.Παπανδρέου και εν συνεχεία στην κ. Ντόρα για αρχηγό της Ν.Δ., δεν έμεινε άνευ ανταλλαγμάτων. Πήρε όλα αυτά που επιθυμούσε στις Βρυξέλλες από τους εκπροσώπους της Ελλάδας . Τώρα δεν μένει παρά η δορυφοροποίησή της στον αστερισμό της μαμάς Τουρκίας . Ετσι κάποιοι υποψήφιοι "Καϊμακάμηδες" πράκτορες του "Ψευτομουφτή", γεμίζουν τις στήλες του φόρουμ με ουκ έστιν αριθμό υβριστικών σχολίων, που δεν αντέχουν ούτε στην ελάχιστη κριτική. Σε αφήνω στην κρίση των εκτός του κρατικού κορβανά φίλων του ΠΑΣΟΚ στο φόρουμ . Ποία είναι η εργασία σου τελικώς αφού για να γράψεις όλες αυτές τις παρλαπίπες χρειάζονται αρκετές ώρες ημερησίως ; Το ερώτημα είναι ποίος σε πληρώνει , ο ψευομουφτής ή το ΠΑΣΟΚ ; Αυτά για να μην υποτιμάς τη νοημοσύνη των αναγνωστών της εγκρίτου εφημερίδας "ΤΑ ΝΕΑ". Σχετικώς δε με τα γραφόμενά μου αν μπορείς να τα αντιμετωπίσεις με επιχειρήματα και όχι με ύβρεις , αφορισμούς και προβοκάτσιες , σαν το σχόλιο που δημοσίευσες στις {22/8/2009/17:10}, με το όνομα που χρησιμοποιώ εγώ στο φόρουμ ! 25-12-2009 Φ.Π.
Artangkoulas
25/12/2009 00:41
H PswroKwstaina egine pleon PswroGiwrgaina kai to paizei Ameriki! Teleiwse i Ellada pou kserame - epese thyma tis pagkosmiopoiisis kai tis anoisias twn politikwn tis ki aytwn pou tous psifizoun.

Kala Xristougenna!
(apo tou xronou tha antikatastathei ki ayto dia ropalou apo to "Kales Giortes" gia na min enoxlountai oi Neo-Ellines pou den einai Xristianoi)
ΤΖΩΡΤΖΗΣ ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΣ
24/12/2009 22:44
Ε Ι Μ Α Σ Τ Ε ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΝ ΝΙΩΘΟΥΜΕ ΕΛΛΗΝΕΣ. ΖΗΤΩ Ο ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΣ. ΖΗΤΩ ΤΟ ΕΘΝΟΣ.
111
24/12/2009 21:34
ΠΟΣΟΣΤΩΣΗ
και μετα ΕΛΛΗΝΟΠΟΙΗΣΗ ΟΣΩΝ ΜΕΤΑΝΑΣΤΩΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΤΟΥΣ.

ΟΧΙ ΕΛΛΗΝΟΠΟΙΗΣΗ ΜΕΤΑΝΑΣΤΩΝ ΕΠΕΙΔΗ ΑΠΛΑ ΘΑ ΜΕΝΟΥΝ 5 ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΗΝ ΧΩΡΑ ΜΑΣ!

ΘΑ ΕΡΘΟΥΝ ΔΕΚΑΔΕΣ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΕΥΡΩΠΑΙΟΙ!!!!

ΜΗΝ ΕΙΣΤΕ ΣΤΕΝΟΜΥΑΛΟΙ...
ένας αναγνώστης(rdc)
24/12/2009 21:18
Τί ρατσιστικό ντελίριο έχει πιάσει μερικούς μή προοδευτικούς και αντιαντιεξουσιαστές που δεν βλέπουν ότι η πολυπολιτισμικότης θα λύσει τα προβλήματα της χώρας. Πάρτε για παράδειγμα τους αγαπητούς αθίγγανους που μεταναστεύουν που ούτε μιλούν άλλη γλώσσα ούτε έχουν άλλα ήθη ''οπως να παντρεύονται από μικροί και ούτε ακούστηκε να κλέβουν και φυσικά ενσωματώθηκαν πλήρως στην ελληνική κοινωνία σε σημείο που δεν τους ξεχωρίζεις από ντόπιους.Και όλα αυτά σε μόλις 800 χρόνια.Ας είμαστε λιγάκι επιεικείς στους ινδοπακιστανούς- μπαγκλαντές και αύριο μεθαύριο τουρκοκΙνέζους και σε καμμιά 1500 χρόνια θα ενσωματωθούν.Αγάπη να υπάρχει και καλή θέληση ....ά... και να συνεχίζουμε να βλέπουμε από την τηλ.ΑΠΑΘΕΙΣ τα γεγονότα που μας αφορούν και δεν ζητούμε να ερωτηθούμε για αυτά λες και δώσαμε στους διαχειριστές λευκή επιταγή.Ισως τελικά το στοίχημα να είναι πόση ζημιά μπορεί να γίνει πριν εξεγερθούν οι απαθείς έλληνες..... και αν είναι αναστρέψιμη ή μόνιμη...
giannis andreou
24/12/2009 20:27
SIXARITIRIA STI KUBERNISI GIA AUTO TO NOMOSXEDIO. AUTO TO NOMOSXEDIO EPILUEI POLLA PROBLIMATA PU ADIMETOPIZAN TA PAIDIA TWN METANASTWN. APO EMBRIA KANEIS DEN TOUS ANAGNWRIZE KAI OTAN GENIODOUSAN PERNANE TIN IPIKOOTHTA TWN GONEIWN TOUS I STI XEIROTERI PERIPTWSEI MENANE XWRIS IPIKOOTHTA. STO SXOLIO TA ALLA PAIDIA TOUS ADIMETOPIZAN SAN METANASTES ENW AUTA TA PAIDIA GENNI8IKAN EDW,MEGALWSAN EDW,EKANAN FILIES EDW . EINAI ADIKO LIPON NA TOUS KRINOUME KAI NA MIN TOUS DINOUME I8AGENNEIA AUTA TA PAIDIA EINAI ELLINES... NIO8W PERIFANOS PU EIMAI ELLINAS. TETIA NOMOSXEDIA AXIZOUN. Y.G AKOUW DIAFORA SXOLIA EDW KAI PISTEUW OTI EINAI AUTA TA ARNITIKA SXOLEIA PROERXODAI APO MELH TO LA.OS KAI OXI APO TON KANONIKO ELLINIKO LAO....
anarxikos
24/12/2009 20:18
ama skefite ligaki h ethsh tha kosthsh 1000eurw ta opoia an ta ipologisete 250.000x1000=250000000 tipota den ginete dwrean afta ta lefta poios tha ta faei? kai poia ellada mas milas edw o kathe politikos diatheti pano apo 20 akinita ta opoia einai gramena sto onoma tou fantasou posa alla tha exei dwsei sta paidia tou kai sthn guneka tou k.l.p. alla poios milaei?ola afta ginonte is varos ton ergaton sintaksioxon kai ftoxon anthropon se liga xronia tha gini ksesikomos se olo ton planiti kai den tha mini tipota orthio ola tha anikous se olous kai oxi stous ligous o kathenas tha einai eleytheros kai den tha iparxoun nomoi oi opoioi isxuioun mono gia tous ftoxous ...sk.........sta ethnika katw ta kratoi kai oi patrides..patrida mas einai oloi h gh
Γ.Γ
24/12/2009 20:14
Είναι ξεκάθαρο που βαδίζει ο κος Παπανδρέου. Η οδηγεία της Σιωνιστικής ηγεσίας είναι να σβήσει η λέξη ΕΛΛΗΝΑΣ απο το λεξιλόγιο.Η αλοίωση του Ελληνικού έθνους είναι πλέον γεγονός.Δεν θα είμαστε πια Ελληνες πολίτες αλλά πολίτες του κόσμου.Αλλά θυμηθήτε δεν υπάρχη μέλλον χωρίς παρελθόν.Αυτό θέλετε.Ψηφήστε τότε υπέρ της Ιθαγένειας των μεταναστών.
Φιλιππινεζος Παρατηρητης
24/12/2009 20:00
@ ΓΙΑΠΩΝΕΖΟΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ 24-12-2009/14:42 Ο κ. Γ. Παπανδρέου και εσύ έχετε ένα κοινό σημείο, αυτός κατευθύνεται από τις ΗΠΑ και εσύ από τηνΜουφτεία . Αρα αυτά που διακηρύττετε αμφότεροι είναι κατευθυνόμενες μπούρδες . Η Ελλάδα εκτός του ότι έχει προβλήματα με τους γείτονές της , δεν έχει τη δυνατότητα να αποροφήσει τα 3.000.000 μουσουλμάνους που βρίσκονται σ’αυτήν. Ο κ. Παπανδρέου έχει συνάψει κρυφές συμφωνίες με τις όμορες με την Ελλάδα χώρες . Αυτό θα το πληρώσουμε πολύ ακριβά . Προς το παρόν πληρώστε και σκάστε . Σας προειδοποίησα προεκλογικώς για όλα αυτά , καθώς και για τις εθνικές παραχωρήσεις που θα προβεί ο Αμερικανός πρωθυπουργός της Ελλάδας . Τώρα ήρθε η ώρα της πληρωμής του φανατισμού σας !... 24-12-2009 Φ.Π.
panos georgiou
24/12/2009 16:14
O PAPANDREOY DEN EINAI ELLHNAS,ALLODAPOS EINAI ME AMERIKANIKO DIAVATIRIO,ALLA POIOI TON PSIFISAN?AS KANOYN KANOYN PAREA OLOI TOYS ME TOYS NEOELLHNES LATHROMETANASTES,AS TON XERONTAI KAI KALI APOLAYSI
George
24/12/2009 15:19
@aggeloge 23/12/2009 16:03

Καταρχην θα σου ξεκαθαρισω κατι , αλλο δημοψηφισμα αλλο εκλογες
Υπαρχουν παρα πολλοι Ελληνες που ψηφισαν ΠΑΣΟΚ αλλα στο συνγκεκριμενο δημοψηφισμα θα ψηφισουν ΟΧΙ για τους μεταναστες
Για σκεψου το λιγο και μην εχεις κομματικες παροπιδες
Τασος
24/12/2009 14:47
Πιστευω τετοιου τυπου αποφασεις που θα επηρεασουν και θα ορισουν το μελλον της χωρας δεν επιτρεπεται να λαμβανονται απο ενα κομμα.Τετοιου τυπου αποφασεις μονο ο λαος εχει δικαιωμα με την ψηφο του να λαμβανει με δημοψηφισμα.Η καθε δε Κυβερνηση δεν εχει λευκη επιταγη ουτε μπορει να επικαλειται την λαικη εντολη για να κανει οτι θελει.Οι αποφασεις της πρεπει να ΕΧΟΥΝ την αποδοχη η τουλαχιστον την ανοχη της κοινωνιας.Η αποφαση αυτη αυτη ειναι προφανες απο τις δημοσκοπησεις που εχουν γινει προσφατα δεν εχει την εγκριση της Ελληνικης κοινωνιας και αρα ειναι ηθικα μετεωρη.Αρα η αποφαση αυτη ειναι λανθασμενη και αστοχη.Ο καθε αλλοδαπος και η επιθυμια του να αποκτησει την Ελληνικη ιθαγενεια θα πρεπει να εξεταζονται σε ατομικη βαση και οχι ολοι να μπαινουν στο ιδιο τσουβαλι με γενικα και αοριστα κριτηρια.
ΓΙΑΠΩΝΕΖΟΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ
24/12/2009 14:42
Στη διαδικασία υλοποίησης μιας ξεκάθαρης προεκλογικής εξαγγελίας και δέσμευσης, την απόδοση της ελληνικής ιθαγένειας στους μετανάστες δεύτερης γενιάς και την παροχή δικαιώματος ψήφου στους νόμιμους μετανάστες, ο Γ. Παπανδρέου, έκανε μια κίνηση, που όχι μόνο στρίμωξε, τα διάφορα φασιστόμουτρα της πολιτικής και της παραπολιτικής πιάτσας, καθώς και τους χρεοκοπημένους εμποράκους της εθνικοφροσύνης, αλλά κυριολεκτικά, τους ξεβράκωσε. Πήρε μαζί του, σύμφωνο με τις θέσεις του, τον προκαθήμενο της Εκκλησίας της Ελλάδος !... Τι να πουν τώρα οι γραμματείς και φαρισαίοι υποκριταί ; Πως θα κρώξουν και πως θα σκοταδίσουν, επικαλούμενοι τα ιερά και τα όσια ; Γαντζωμένοι στο αραχνιασμένο άρμα του άκρατου, ρατσιστικού εθνικισμού, επικαλούμενοι συνέχεια τους αγώνες του έθνους, στους οποίους, όμως, αυτοί, ποτέ δεν ήταν παρόντες, αυτοχρισμένοι θεματοφύλακες της καθαρότητας της φυλής και του γένους, έχουν πιστέψει στη νοσηρή φαντασία τους, πως μπορούν, τάχα, να καθορίσουν την πορεία της χώρας στον 21ο αιώνα. Τσουβαλιάζουν, επίτηδες και μεθοδευμένα, τους νόμιμους, μακροχρόνιους και ενσωματωμένους στον παραγωγικό ιστό, μετανάστες, με τους λαθρομετανάστες, αλλά και κάθε είδους κακοποιό στοιχείο, που ενσκήπτει, παράνομα και ανεξέλεγκτα, από την αλλοδαπή και ωρύονται έξω οι ξένοι απ΄ την Ελλάδα ! Με έωλα, έως αφοριστικά επιχειρήματα, βγαλμένα από την ρατσιστική ιδεολογία τους κι όχι από τις παραδόσεις και τα ήθη του ελληνικού λαού, έχουν μετατρέψει τους ξένους στην αιτία, τάχα, των προβλημάτων της χώρας, αποδίδοντάς τους κάθε δυσμενή εξέλιξη. Την ίδια ώρα, αν τους ψάξεις, είναι αυτοί που ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΟΝΤΑΙ, τους μετανάστες, χρησιμοποιώντας τους στις δουλειές τους, χωρίς ασφάλιση και με μεροκάματα ΠΕΙΝΑΣ… Στις πολυπολιτισμικές κοινωνίες της εποχής μας, καθήκον της πολιτικής εξουσίας, είναι να διαμορφώσει τους όρους και τις συνθήκες ομαλής και δημιουργικής συμβίωσης και συνεργασίας, όλων των κατοικούντων και εργαζομένων στη χώρα, για να υπάρξει πρόοδος και ανάπτυξη. Η θεσμοθέτηση κανόνων με υποχρεώσεις, είναι απαραίτητη, πλην όμως ατελέσφορη, αν δεν συνοδεύεται και από την αναγνώριση δικαιωμάτων. Αυτή η αρχή καθοδηγεί την κυβερνητική πολιτική του ΠΑΣΟΚ, το οποίο δεν έχει ΚΑΜΙΑ ανάγκη ψήφους από τους μετανάστες για νάναι πρώτο, στη συνείδηση του λαού. Ούτε, βέβαια, πτοείται, από τους κουτσαβακισμούς των ΦΑΣΙΣΤΟΕΙΔΩΝ, κάθε μορφής, είδους και προέλευσης… Προς αυτή την κατεύθυνση κινείται η κυβέρνηση και κινείται σωστά, αλλά και έξυπνα !...
Beshin Botsari
24/12/2009 14:14
Bravo stin kyvernisi Papandreou.Pros ton kyrio pou ypografei oti Ellina einai ekeinos pou exei aima Elliniko,thelo na ton rotiso kati,einai sigouros oti exei aima elliniko?mipos einai tourkosporos kai den to xerei?Ellinas agapite einai ekeinos pou exei Elliniki paidia kai syneidisi.Ego eimai Albanos alla exo Elliniki paidia,ara eimai Ellinas,o rpogonos mou exyse to aima tou stin Elliniki epanastasi,esena oi dikoi sou progonoi ti kanane gia tin Ellada?mipos itan roufianei ton germanon?gia psakse ligo.O proedros sas me to albaniko epitheto exei elliniko aima?
Μπεμπις
24/12/2009 13:52
Ο κ. Πρωθυπουργός μαζέβει ψήφους απο τι καταλάβατε... Συνήθεις τακτική του ΠΑΣΟΚ μπράβο τους.... Εδώ έχουμε πρόβλημα επιβιώσεις η ίδιοι οι Έλληνες και αυτός μας φορτώνει στην πλάτη άλλους 500 χιλιάδες πεινασμένους... Μήπως ο κ. Παπανδρέου νομίζει ότι είναι Πρωθυπουργός της Σουηδίας ή της Ολλανδίας? Ας τον ενημερώσει κάποιος οτι βρίσκετε εκτός τόπου και χρόνου...
Nikos
24/12/2009 13:26
Prodotes prodosate tin ellada, Se liga xronia tha xathi o ellinismos krima
Νάγια
24/12/2009 12:21
Απαράδεκτη ενέργεια. Για άλλη μια φορά οι κυβερνήσεις μας, μας αγνοούν. Δηλαδή οι Ελβετοί, οι Γάλλοι, οι Ιταλοί, κ.α. είναι υποανάπτυκτοι που βάζουν ένα όριο στην εισαγωγή μεταναστών στη χώρα τους και εμείς είμαστε οι έξυπνοι, οι υπεράνω, οι προχωρημένοι και οι πολιτισμένοι που θα τους δώσουμε και Ελληνική ιθαγένεια;;;Είμαστε με τα καλά μας;;; Όταν σε λίγες δεκαετίες θα διηγιόμαστε στα παιδιά μας και στα εγγόνια μας για την Ελλάδα που κάποτε υπήρχε, ενώ αυτά θα ζουν στη λεγόμενη Μεγάλη Ελλάδα που βάσει σχεδίου δεκαετιών θα έχουν φτιάξει οι Αλβανοί κ.α. αλλοδαποί λαοί παρόμοιας κουλτούρας μέσω της ειρηνικής κατάκτησης (ίσως και όχι μόνο) τότε δεν θα υπάρχει γυρισμός. Για κανέναν και για τίποτα. Να διαβάζουμε λοιπόν και κανένα βιβλίο, εκτός από το να είμαστε θεωρητικά φιλελεύθεροι και ανοιχτοί σε όλα, για να μαθαίνουμε για τα πολύ γνωστά πλέον σχέδια εξωτερικής πολιτικής των άλλων χωρών και την άλλη όψη του νομίσματος που ίσως να μην είναι και τόσο αθώα όσο κάποιοι θέλουν να μας δείχνουν. Ας κρατάμε κάτι και για μας. Ας μην τα δίνουμε όλα. Κανένας νοήμων άνθρωπος δεν είναι ούτε φασιστής ούτε κανίβαλος και κανείς δεν αρνήθηκε βοήθεια, συμπαράσταση και αλληλεγγύη στους μετανάστες. Ίσα-ίσα. Και δουλειές τους δώσαμε, και περίθαλψη (κάποιες φορές καλύτερη από τη δική μας με το φόβο μη μας χαρακτηρίσουν ρατσιστές και απάνθρωπους)τους δώσαμε, και τα σπίτια μας τους ανοίξαμε. Όλα όμως έχουν ένα όριο. Και φυσικά πώς να μην νιώθουν περήφανοι όταν αρέσκονται να αυτοαποκαλούνται Έλληνες παρά Αλβανοί ή αλλιώς αφού σε λίγα χρόνια θα επωφεληθούν αυτού του τίτλου. Και απ'' ότι δείχνουν οι εξελίξεις θα λέγονται Έλληνες και βάση νόμου. ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ; ΘΑ ΠΑΝΕ ΦΑΝΤΑΡΟΙ ΝΑ ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΤΟΥΝ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΔΕΥΤΕΡΗΣ ΓΕΝΙΑΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ Ή "ΑΛΛΟΥ ΘΑ ΤΡΩΝΕ, ΑΛΛΟΥ ΘΑ ΠΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥ ΘΑ ..." ΣΕ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΗ ΡΗΞΗ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΖΙ ΜΑΣ;;;; Ή ΘΑ ΤΟΥΣ ΒΡΟΥΜΕ ΑΠΕΝΑΝΤΙ;;;; ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ... ΣΗΚΩΝΟΥΝ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΗΜΑΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ, ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΔΗΜΑΡΧΟΙ ΚΑΙ ΔΗΜΟΤΙΚΟΙ ΣΥΜΒΟΥΛΟΙ ΣΤΑ ΑΠΟΜΑΚΡΥΣΜΕΝΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΧΩΡΙΑ ΜΑΣ (για τα οποία κανένας ποτέ δεν έψαξε να μας βρει ένα κίνητρο ώστε να μπορούμε να φύγουμε & να πάμε εκεί να ζήσουμε εμείς οι Έλληνες στηρίζοντας την αποκέντρωση και διατηρώντας το Ελληνικό στοιχείο ακόμα και στα πιο απομακρυσμένα χωριά), ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΚΟΙΜΟΜΑΣΤΕ ΜΕ ΤΟ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΑΝΟΙΧΤΟ, ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΟΥΜΕ ΜΕΤΑ ΤΗ ΔΥΣΗ ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ ΧΩΡΙΣ ΦΟΒΟ, ΜΑΣ ΦΕΡΟΝΤΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΞΕΝΟΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΑΣ ΤΗΝ ΠΟΛΗ ΚΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΧΑΡΗ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ ΔΟΥΛΕΙΑ... Δουλεύω από τα 17 μου, έχω 2 πτυχία, κάνω 2 δουλειές άσχετες του αντικειμένου μου για να τα βγάλω πέρα, για να εξυπηρετηθώ από δημόσια υπηρεσία πρέπει να σπαταλήσω 1 μήνα, για να πάω στο γιατρό πρέπει να περιμένω 3 μήνες.... Και μιλάω για μένα γιατί πιστεύω ότι ο τρόπος ζωής μου μοιάζει με πολλών ανθρώπων. Εμάς ποιός μας βοήθησε;;; Ποιος μας έδωσε ένα προνόμιο;;; Και οκ, άσε μας εμάς, τουλάχιστον έχουμε την υγεία μας. Υπάρχουν άνθρωποι άρρωστοι που ταλαιπωρούνται στη δημόσια περίθαλψη,άνθρωποι με ειδικές ανάγκες, γυναίκες που μεγαλώνουν τα παιδιά τους μόνες τους, παιδιά παραμελημένα, άνεργοι...Με αυτούς ποιός ασχολείται;;; Υπάρχουν άπειρα προβλήματα... Γιατί ασχολούμαστε με άσχετα;;;; ΓΙΑ ΠΟΙΑ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΠΟΙΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΜΙΛΑΜΕ ΟΤΑΝ Η ΖΥΓΑΡΙΑ ΓΕΡΝΕΙ ΥΠΕΡ ΕΚΕΙΝΩΝ;;; ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΠΑΤΡΙΩΤΕΣ ΜΑΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΑΠΟΚΑΛΟΥΝ ΡΑΤΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ;;; ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ;;; Οι αλλοδαποί κυρίως οι Αλβανοί ότι χρήματα έβγαλαν δουλεύοντας στην Ελλαδίτσα, τα πήγαν στη χώρα τους και μεγαλουργούν (και καλά κάνουν, δε λέω, δικαιωμά τους). Από εμάς τί άλλο θέλουν;;; Αφού τα φτιάχνουν τόσο ωραία πια στον τόπο τους τα πράγματα, γιατί γλείφονται για την Ψαροκώσταινα;;; Γιατί είμαστε το φιλέτο των Βαλκανίων ΞΥΠΝΗΣΤΕ. Πήγαν τα λεφτά στη χώρα τους έφτιαξαν σπίτια, έφτιαξαν ξενοδοχειακές εγκαταστάσεις που αν τις βλέπαμε θα τρίβαμε τα μάτια μας, ΕΝΔΥΝΑΜΩΣΑΝ ΤΟ ΣΤΡΑΤΟ ΤΟΥΣ, ΔΙΔΑΣΚΟΥΝ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ ΟΤΙ Η ΒΟΡΕΙΟΣ ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΒΑΝΙΑ οι μεν, ΣΚΟΠΙΑ οι δε, ΤΟΥΡΚΙΑ ΤΟ ΑΝΑΤΟΛΙΚΟ ΑΙΓΑΙΟ οι τρίτοι... ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΑΝΤΙ ΝΑ ΜΑΖΕΥΤΟΥΜΕ, ΔΙΝΟΥΜΕ ΚΙ ΑΛΛΟ;;;; Νομίζω ότι κοιμόμαστε. Και καλές οι καταγραφές απόψεων αλλά... δεν αρκεί. Πρέπει να λάβουμε πιο δραστικά μετρα. Μόνοι μας δυστυχώς, γιατί από κυβερνήσεις ατυχήσαμε, αλλά πρέπει.
NICHOLAS GEORGE
24/12/2009 12:20
TO ZHTIMA ELIXE...OI ELINIKI NEOLEA DEN GNORIZH POIOS
HTAN O KOLOKOTRONIS!!!H PEDIA DIELITHIKE APO TON FILEFTERISMO TOU FILOUMOU AMERIKANOU ANDREA!!!

TOS XENOUS TOUS XREIAZOMASTE H NEOILEAMAS ENE AXRISTE NTEMBELIDES...POIS FTEH?

AS XEXASOUME TON PATRIOTISMO KE TO OTI HMASTE 100% APOGONI TOU PERIKLI,,,H KLASILI ELLADA PETHANE ME TON ALEXANDRO....ISOS H KATIKOI TIS MIKRAS ASIAS AND TON MESSOGIAKON KRATON EXOUN PERISOTERO ELLINIKO AA''D N A" APO TOUS SIMERINOUS ELLINES..

H GLOSSA MAS KE TO PERIBALLON MAS ELPIZO MA KANI KE TOU METAQNASTES ELLINES;;;

MHN XEXNATE O KARAISKAKIS HTAN ALBANITES!!MILLOUSE LIGA ELLINIKA...KE OMOS AGONISTIKE GIA THN ELEFTERIA MAS..

GIA TON KURIO APO KUPRO POU EGINE UPIKOOS STA 38 XRONIA STHN ELLADA.

EXO 2 KOREA APO ELLHNES GONHS..2 DOCTORATA H KATHE MIA..THELISA NA PAQROUN ELLINIKI UPIKOOTITA

PHRE 3 XRONIA AGONAS ME THN GRAFEOKRATIA...ARISTO MATHEMA GIA TOUS ELLINES TOU EXOTERIKOU
ΓΙΑΠΩΝΕΖΟΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ
24/12/2009 11:33
ΤΟ ΠΑΡΑΛΗΡΗΜΑ ΤΟΥ ΦΙΛΙΠΠΙΝΕΖΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΟΡΙΑ!! ΠΩΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΤΕΒΗΚΕΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΣ ΜΕ ΤΟ ΛΑΟΣ ΝΑ " ΦΩΤΙΣΕΙΣ " ΜΕ ΤΙΣ " ΕΓΚΥΡΕΣ " ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΟΥ ΤΟΝ ΚΑΡΑΤΖΑΦΥΡΕΡ ΤΟΝ ΔΗΜΑΓΩΓΟ;; ΚΡΙΜΑ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΕΚΑΝΕΣ ΛΑΜΠΡΗ ΚΑΡΙΕΡΑ ΩΣ ΝΕΟΣ ΓΚΕΜΠΕΛΣ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ!!
ΠΑΣΧΑΛΗΣ
24/12/2009 08:22
Ζωοπανηγυρις λεμεεεεεεεεε!!!!!!!!!!!!
gg
24/12/2009 08:21
ENNOEITAI oti oi an9rwpoi pou genniountai, megalwnoun k morfwnontai edw prepei na 9ewrountai Ellines. Apla skefteite ti trabane.. Geniountai edw, kanoun filous edw, milane aptaista Ellinika, morfwnontai edw, oli tous i zwi einai edw k otan ftanoun 18 tous lene sorry alla fevgeis. Skliro k geloio sinama. Pio Ellines k apo olous tous de3ioulides twn NEWN mazemenous einai..
Ν.Κ
24/12/2009 08:14
: Μήπως ο Αμερικανός πρωθυπουργός της Ελλάδας κ. Γιώργος Παπανδρέου, επιδιώκει κατόπιν " Μηπως αυτος ο "Αμερικανος" ειναι περισσοτερο Ελληνας απο αλλους Ελληναραδες? Πολλα όγια κι εχει και καφενειο δεν πατε για καφεδακι μην βασανιζουμε κ τον ερμο τον συνταχτη? Να γραφουμε συντομα κι οχι διατριβη!Γνωμη γραφουμε απλως..
lullu
24/12/2009 06:58
egw proteinw pantws na plhrwsoume merikous germanous kai souhdous na metanasteusoun edw kai na mas kanoun prwta aksioprepeis kai syneidhtous polites k oxi partakhdes tou kerata... ektos autou as bei freno prwta sth la8rometanasteush, kai meta na do8oun vevaiws i8ageneia k dikaiwma pshfou stous nomimous metanastes. Alliws 8a metanasteusei olh h afrikh kai asia edw kai me ypogeies me8odous 8a pairnoun i8ageneia (8a mesolavoun vevaia ellhnares)
Thanos Tzimourtas
24/12/2009 00:23
Ντροπη και αισχος.Κυριοι γρηγορα ξεχασατε το 74 στη Κυπρο,τα Ιμια.Θελετε και αλλα προβληματα.Οι ενοπλες δυναμεις θα εχουν πολυ μεγαλο και σοβαρο προβλημα.Δε μας ειπαν θα εχουν και διπλη υπηκοοτητα ολοι αυτοι.Απαντηστε μου! ξερετε ποσοι απο αυτοι θα ειναι κατασκοποι εις βαρος της Ελλαδας μας.Ξερετε δεν ειμαστε ουτε Γερμανια ουτε Γαλλια ουτε ΗΠΑ ειμαστε πιο μικρη και πολυ πιο ευαισθητη χωρα με πολλους εχθρους.Μην το ξεχνατε ποτε αυτο.
Periklis
24/12/2009 00:16
Επανέρχομαι. Είναι μία γενναία απόφαση και μπράβο στην κυβέρνηση, παρότι δεν συμφωνώ σε όλα μαζί τους. Στην Ουγγαρία υπάρχει ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΜΕΝΗ Ελληνική μειονότητα!!! Από τα απομεινάρια του Δ.Σ. μετά τον εμφύλιο. Στην Πολωνία επίσης, που σημαίνει πλήρη πολιτικά δικαιώματα. Ισονομία και ισοπολιτεία.
Periklis
24/12/2009 00:01
Ο μετανάστης είναι εξ ορισμού Εργατική Δύναμη! Η άποψη που υποστηρίζει πως οι μετανάστες κλέβουν τις δουλειές των ντόπιων είναι κάλπικη και καλλιεργούμενη από τυχοδιώχτες της πολιτικής. Την ευαγγελίζονται βέβαια όλοι οι ντόπιοι τεμπέληδες της Εύφορης Κοιλάδας, γιατί καλύπτουν την ακαματοσήνη τους πίσω από αυτήν. Οι ξένοι (παράνομοι και μη) είναι μία από τις πλέον δυναμικές και παραγωγικές ομάδες της χώρας μας σήμερα. Σε αυτούς χρωστάμε κατά ένα μεγάλο μέρος την είσοδό μας στην ΟΝΕ. Αυτοί είναι που κρατάνε τον πρωτογενή τομέα ζωντανό και μπορούμε να αγοράζουμε ακόμα ελληνικά αγροτικά προϊόντα, διαφορετικά θα τρώγαμε μόνο εισαγωγής. Αυτούς χρησιμοποιούμε για τις βαριές, ανθυγιεινές και ντεμέκ bas-class δουλειές. Αν δεν ήταν αυτοί οι γέροι μας θα είχαν κατά πολύ χειρότερη ποιότητα ζωής, γιατί εμείς πάψαμε πλέον να τους φροντίζουμε οι ίδιοι. Αυτοί είναι πλέον που αποταμιεύουν, για να μπορούμε να παίρνουμε εμείς καταναλωτικά δάνεια (ουσιαστικά μας δανείζουν – για να πάμε στην Αράχοβα τα Χριστούγεννα). Οι άνθρωποι αυτοί βρίσκονται ήδη εδώ, ζούνε μαζί μας είτε το θέλουν ορισμένοι είτε όχι. Παράγουν, καταναλώνουν, συμβάλλουν στα δημόσια έσοδα. Ήταν ντροπή και υποκρισία που μέχρι σήμερα τους αγνοούσαμε, όταν δεν τους εκμεταλλευόμασταν. Και ειδικά τα παιδιά τους. Πάρτε ένα Ελληνάκι δεύτερης ή τρίτης γενιάς της Γερμανίας ή της Αμερικής και ένα Αλβανάκι δεύτερης γενιάς της Ελλάδας και πείτε μου ποιος είναι ποιο πολύ Έλληνας. Η ιθαγένεια είναι μία τεχνική / συμβατική κατάσταση και δεν εκφράζει απαραίτητα την πίστη σε αυτά που θεωρούμε εθνικο-πατριωτικά! Έχουμε τα χάλια μας τα μαύρα σαν λαός, ζούμε μέσα στη ξεφτίλα, αντιγράφοντας γκλαμουριά για να αισθανόμαστε σπουδαίοι. Χάσαμε κάθε είδος, λεβεντιάς, αξιοπρέπειας, φιλότιμου, φιλοξενίας, πολιτισμού. Αξίες έμφυτες μέχρι πρότινος και συνώνυμες του Έλληνας και παρόλα αυτά νομίζουμε πως είμαστε ο περιούσιος λαός. Ψευτομαγκιά, καραγκομενιλίκι και όπα! Σταματήσαμε κάθε δική μας προσπάθεια και έχουμε μόνο απαιτήσεις. Σεβασμό λοιπόν σε αυτούς που μας ζουν με τη δική τους προσπάθεια, άσε που σε μερικά χρόνια ορισμένοι θα έχουν προϊστάμενο από τη Μποτσουάνα, την Αλβανία ή το Πακιστάν.
Kostas
24/12/2009 00:01
Only for those who came legaly to be citizenship.
Φιλιππινεζος Παρατηρητης
23/12/2009 23:24
ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΕΛΛΑΣ ΚΑΙ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΠΟΙΗΣΗ {Δημοσιεύτηκε 14-9-2009} Σχετικώς με το θέμα της αθρόας εισροής λαθρομεταναστών μουσουλμάνων στην Ελλάδα κατόπιν σχεδίου του τουρκικού Τ.Ε.Π., {Τμήμα Ειδικού Πολέμου} κατευθυνομένου από τη Μ.Ι.Τ. {Milli Instihbarat Teskilati} πρώην Μ.Α.Η. {Milli Amale Hizmet},αναφέρω τα κατωτέρω : Οι δυνάμεις που κατευθύνουν αυτό το τμήμα των τουρκικών Ε.Δ. είναι το Πεντάγωνο των Η.Π.Α. και η C.I.A., προϊόν των οποίων είναι η τουρκική GLADIO που ιδρύθηκε το 1952 , με την ένταξη της Τουρκίας στο ΝΑΤΟ. Η επιρροή του Τ.Ε.Π. στην πολιτική και στην κοινωνική ζωή της Τουρκίας είναι πολύ μεγάλη. Ενώ σε πολλές ευρωπαϊκές χώρες η οργάνωση GLADIO διαλύθηκε , στην Τουρκία γιγαντώθηκε με τη συμπαράσταση του επίσημου κράτους και του Τύπου. Τα κεντρικά γραφεία της εν λόγω οργάνωσης στεγάζονται στο ίδιο κτίριο με την Επιτροπή Αμερικανικής Βοήθειας . "RUSLOG". Η εκπαίδευση των μελών της πραγματοποιείται από ειδικούς εκπαιδευτές της C.I.A. και οι μισθοί τους καταβάλονται από τις ΗΠΑ .Αυτοί είναι εκπαιδευμένοι ως ΚΟΝΤΡΑΣ , δηλαδή Αντιαντάρτες . Ολα τα πραξικοπήματα στην Τουρκία έχουν επεξεργασθεί από το Τ.Ε.Π..Επίσης η αιμοσταγής στάση του τουρκικού στρατού και οι δολοφο- νίες των αιχμαλώτων πολέμου στην Κύπρο, οργανώθησαν από αυτή την οργάνωση. Δυστυχώς ο τέως πρωθυπουργός Ανδρέας Παπανδρέου, επιθυμώντας κατόπιν σχεδίου την αποδυνάμωση της Ε.Υ.Π., κατήργησε την τότε διοίκησή της και διόρισε αρχηγούς της τον Κ. Τσίμα {προστάτη της Ε.Ο. 17 Νοέμβρη} και τον κολλητό του Μ. Ζιάγκα ως μεσάζοντα μεταξύ αυτού και του Κ. Τσίμα .Ούτω διέλυσαν όλη τη δομή της και κατέστρεψαν πολύτιμα στοιχεία, για να της δώσει τη χαριστική βολή ο κ. Κ. Σημίτης με την παράδοση του Οτζαλάν αρχηγού του ΡΚΚ, στη C.I.A., όπου σίγουρα θα τον παρέδιδε στην Τουρκία . Ούτω η Ελλάδα στερήθηκε από τον καλύτερο και μοναδικό σύμμαχό της σε περίπτωση ελληνοτουρκικής σύρραξης . Αυτός ήταν και ο σκοπός της παράδοσης του. Ολα αυτά είναι αποτελέσματα της Νέας Τάξης Πραγμάτων που έχει αποφασίσει η Λέσχη Μπιλντερμπεργκ, που συνήλθε όχι τυχαία στη Βουλιαγμένη όπως και το 1993 , που ανέκυψαν ξαφνικά πολιτικές εξελίξεις που είχαν σχέση με τα εθνικά μας θέματα . Κατόπιν αυτής της συνεδρίασης , άρχισαν οι αναρχικές εκδηλώσεις , οι καταστροφές των περιουσιών των Ελλήνων, οι εμπρησμοί των δασών και η εκβιαστική πίεση του κ. Γιώργου Παπανδρέου, {μέλους της εν λόγω λέσχης} τον οποίον έχουν προγραμματίσει οι παγκόσμιοι δυνάστες για νέο πρωθυπουργό της Ελλάδας , για να μας επιβάλουν τα σχέδιά τους. Ο δε κ. πρωθυπουργός , {μέλος κι’αυτός της λέσχης} υποβάθμισεν αυτό το σοβαρώτατο θέμα , εκτελώντας τις διαταγές των αφεντικών, καθότι είναι κα αυτός μέλος του εκλεκτού αυτού Club !... Σχετικώς ως προς την Ελλάδα έχει αποφασισθεί ο πολυπολιτισμικός μετασχηματισμός της. Αυτός είναι και ο λόγος της παραχάραξης της ελληνικής ιστορίας που προσπαθούν με γελοία και χονδροειδή τεχνάσματα να επιβάλλουν με τα νέα βιβλία ιστορίας που προσπάθησαν να μας παραστήσουν τη σφαγή, κ.λ.π. των αμάχων της Σμύρνης ως συνωστισμό !... Προσπάθησαν επίσης να εξισώσουν τους Ελληνες στρατιώτες , με τους δολοφόνους, βιαστές και πλιατσικολόγους Τσέτες του Μουσταφά Κεμάλ. Ούτω ο νέος εκλεκτός της σχετικής λέσχης κ. Γ. Παπανδρέου, στην περίπτωση εκλογής του έχει συμφωνήσει να εφαρμόσει τα εξής : α} Την ελληνοποίηση των μουσουλμάνων λαθρομεταναστών. β} Τον μειονοτικό κατακερματισμό της Ελλάδας . γ} Την αλλαγή του νόμου περί ιθαγένειας. δ} Να δώσει το δικαίωμα της ψήφου στους λαθρομετανάστες και στους πρόσφυγες . ε} Την αναγνώριση των διαφόρων μειονοτήτων σε ισότιμη βάση. στ} Την κατάργηση του άρθρου 3 του Συντάγματος περί της επικρατούσης θρησκείας στην Ελλάδα . ζ} Την επίσημη παραχάραξη της Ελληνικής Ιστορίας .η} Ελεγχο της κάθε οικονομικής δραστηριότητος των Ελλήνων. Ολα αυτά γίνονται στο βωμό της παγκοσμιοποίησης και της παγκόσμιας διακυβέρνησης από τη Μασονική Λέσχη Μπίλντερμπεγκ , μέλη της οποίας είναι δυστυχώς και οι κατω- τέρω αναφερόμενοι Ελληνες ηγέτες : 1} Κώστας Καραμανλής , 2} Γιώργος Παπανδρέου. 3} Κωνσταντίνος Μητσοτάκης . 4} Θεοδώρα Μητσοτάκη – Μπακογιάννη. 5} Θεόδωρος Πάγκαλος . 6} Γιώργιος Αλογοσκούφης . 7} Αντώνης Σαμαράς . 8} Στέφανος Μάνος . 9} Ανδρέας Ανδριανόπουλος . 10} Αννα Διαμαντοπούλου. 11} Γιάννος Κρανιδιώτης. 12} Γεράσιμος Αρσένης . 13} Μιχάλης Παπακωνσταντίνου. Ολοι αυτοί ενεργούν με βάση τις εντολές της σχετικής Λέσχης His Master Voice . Θυμηθείτε αυτά τα ονόματα στις 4 Οκτωβρίου και ψηφίστε τα , για τον τελικό καταποντισμό της Ελλάδας . 14-9-2009 Φ.Π.
Φιλιππινεζος Παρατηρητης
23/12/2009 23:02
ΜΗΠΩΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΑΠΟΣΚΟΠΟΥΝ ΣΕ ΝΕΑ 21η ΑΠΡΙΛΙΟΥ 1967 ? @ Κ.ΜΑΝΩΛΙΔΗΣ 23-12-2009/13:32 Αυτά που αναφέρεις στο Υ.Γ. σου τα είχα εγώ επισημάνει , σε σχέση με την αμερικανική υπηκοότητα του Ανδρέα Παπανδρέου, δεν μιλάμε για το νυν πρωθυπουργό, αυτός είναι Αμερικανός γεννηθείς από από Αμερικανούς γονείς , λαβών αμερικανική παιδεία και συνείδηση . Οταν λοπόν επεσήμανα αυτή τη λεπτομέρεια , εκτός από τις ύβρεις με αποκάλεσαν ψεύτη , ψευτοϊστορικό και συκοφάντη τα φιλαράκια σου, αυτά που αλληλοδιαφημιζόσαστε . {ΛΑΒΑΣ – Μπόγδης & ΣΙΑ. Για να δούμε , θα υποστείς και εσύ το ίδιο ή όχι ; Οσο για την ελληνοποίηση των μουσουλμάνων που είχαν ζητήσει το 1974 να πάνε εθελοντές στην Κύπρο για να πολεμήσουν εναντίον των Ελλήνων {Πακιστανοί κ.λ.π}, όσοι υποστηρίζουν την ελληνοποίησή τους απλώς είναι προδότες της Ελλάδας !... Το ερώτημα είναι το εξής : Μήπως ο Αμερικανός πρωθυπουργός της Ελλάδας κ. Γιώργος Παπανδρέου, επιδιώκει κατόπιν αμερικανικών εντολών, κάποια νέα δικτατορία τύπου της εθνοσωτηρίου 21ης Απριλίου ; Διότι αν δεν συμβεί αυτό σε λίγο θα εμπλακεί η Ελλάδα σε έναν παρεμφερή εμφύλιο με αυτόν του {Μαρτίου 1946 μέχρι τέλους Αυγούστου 1949}. Δηλαδή θα ονομασθεί ως εμφύλιος , αλλά δεν θα είναι στην πραγματικότητα , διότι θα πολεμούν -εντός της Ελλάδας- Ελληνες εναντίων μουσουλμάνων εισβολέων Αφροασιατών, που εκ συστήματος προωθεί η ΜΙΤ στην Ελλάδα και ο πρωθυπουργός της με την κυβέρνησή του, τους ελληνοποιούν, ακριβώς γι’αυτό το σκοπό. Δεν αναφέρομαι στους κατά τον πρωθυπουργό της Ελλάδας , Τούρκους , Αλβανούς και Μακεδόνες μειονοτικούς , τους οποίους και εσύ αναφέρεις υπούλως και τεχνηέντως , δηλώνοντας ότι : "Δεν χρειζόμαστε άλλες μειονότητες στην Ελλάδα , αρκετές έχουμε". Αυτοί είναι δεδομένοι ιστορικοί πολέμιοι της Ελλάδας που κατόπιν σχεδίου εισέβαλαν σ’αυτήν μεταφέροντας μαζί με τις αποσκευές τους και τυφέκια εφόδου ΑΚ- 47, εκτοξευτές ρουκετών R.P.G. 7 και Κύριος γνωρίζει τι άλλα . Μην παριστάνης λοιπόν τον Ελληναρά Μανωλίδη, σε έχουν πάρει χαμπάρι και άλλοι , διότι όπως σου έχω επισημάνει , στο φόρουμ αυτό, συμμετέχουν και κάποια φωτισμένα και με γνώσεις μυαλά , τα οποία απλώς γελούν, αλλά και θλίβονται με τη χονδροειδή προπαγάνδα που προσπαθείς να περάσεις , υβρίζοντας όποιον αντιλαμβάνεται τους σκοπούς σου. 23-12-2009 Φ.Π.
ΚΩΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΛΑΜΠΡΟΠΟΥΛΟΣ
23/12/2009 22:13
ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ! ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕ ΡΕ ΣΥ dimA ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΜΑΣ ΕΦΕΡΑΝ ΑΡΡΩΣΤΕΙΕΣ? ΡΕ ΣΥ ΠΟΥ ΖΕΙΣ? ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ ΧΑΣΕΙ ΤΗΝ ΜΠΑΛΑ ΚΙ ΕΣΥ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΩΡΥΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΓΟΝΙΔΙΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΦΥΛΕΤΙΚΕΣ ΜΠΟΥΡΔΕΣ? ΡΕ ΜΠΑΣ ΚΑΙ Ο ΝΑΖΙ ΜΑΣ ΑΦΗΣΑΝΕ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ ΕΣΑΣ? ΣΙΓΑ ΡΕ ΕΛΛΗΝΑΡΕΣ ΤΗΣ ΜΙΖΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΜΗΝ ΣΑΣ ΠΑΡΟΥΜΕ ΣΤΑ ΣΟΒΑΡΑ! ΡΕ ΕΛΛΗΝΑΣ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ ΞΕΡΩ , Η ΕΛΛΑΔΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ ΣΩΘΗΚΕ ΣΤΙΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥΣ ΤΗΣ ΜΕΓΑΛΗΣ ΠΕΙΝΑΣ, ΚΑΙΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΙ Η ΕΛΛΑΔΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕ ΕΝΑ ΤΙΜΗΜΑ ΣΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ ΔΙΝΟΝΤΑΣ ΣΤΕΓΗ ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ ΑΝΑΞΙΟΠΑΘΕΙΣ, ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΚΑΤΩ ΤΗΣ ΓΡΑΦΗΣ ΡΕ ΑΜΟΡΦΩΤΟΙ Η ΞΕΝΟΦΟΒΙΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΥΦΙΣΤΑΤΟ ΣΤΑ ΑΡΧΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ (ΠΟΥ ΕΣΕΙΣ ΠΕΡΝΕΤΕ ΩΣ ΑΝΑΦΟΡΑ) ΤΩΡΑ ΜΑΣ ΠΡΟΕΚΥΨΕ. ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΑΠΟ ΚΑΤΙ ΤΥΠΑΚΙΑ ΠΟΥ ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ ΟΤΙ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΝ ΑΛΛΟΔΑΠΟΥΣ ΧΩΡΙΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΑΦΟΥ ΙΘΑ ΑΠΟΚΤΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ! ΑΡΕ ΑΘΑΝΑΤΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΟΥΤΟΠΟΝΗΡΙΑ, ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΟΙ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΟΙ ΦΙΛΟΣΟΦΟΙ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ, Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΟΥΤΟΠΟΝΗΡΙΑ ΠOTE! OYTE ΠΤΟΕΙΤAI ΑΠΟ ΕΙΣΑΓΟΜΕΝΕΣ ΑΡΡΩΣΤΙΕΣ (ΒΛ ΠΑΡΑΠΟΝΑ ΦΙΛΟΥ DIMA)
Φιλιππινεζος Παρατηρητης
23/12/2009 21:57
EIΣΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ? ΔΕΝ ΨΗΦΙΖΕΙΣ ΕΙΣΑΙ ΑΛΒΑΝΟΣ Η ΣΚΟΠΙΑΝΟΣ Η ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΟΣ ? ΤΟΤΕ ΨΗΦΙΖΕΙΣ . {Δημοσιεύτηκε στις 11-9-2009, με αποτέλεσμα να δεχθώ -ως συνήθως- τις ύβρεις των προδοτών που μηχανεύονται την προσάρτηση της Ελλάδας στην Τουρκία}. {Τάδε έφη ο Αμερικανός κ. Γ. Παπανδρέου}. Σχετικώς με την ψήφο των Ελλήνων μεταναστών που αρνείται συστηματικώς ο κ. Γ. Παπανδρέου σ’ αυτούς , ενώ τη μοιράζει απλόχερα στους Αλβανούς καθώς και στους Σκοπιανούς και γενικώς στους μουσουλμανους , για μιά Νέα Ελλάδα μικρότερη μεν αλλά στα μέτρα του δε , για να μην έχει προβλήματα με τους γείτονές της και να κοιμάται ήσυχος , αντιπαραθέτω τα εξής : Η Βουλή και οι βουλευτές της Ελλάδας αντιπροσωπεύουν το Εθνος και όχι το Κράτος βάσει του Συντάγματος . Αρα είναι αντισυνταγματική η άρνηση της ψήφου στους Ελληνες μετανάστες . Επειδή δε το θεμέλιο του πολιτεύματος είναι η λαϊκή κυριαρχία περί ποίας κυριαρχίας , και σε ποίον κυρίαρχο ελληνικό λαό απευθύνεται ο κ. Γ. Παπανδρέου και ζητάει την ψήφο του, όταν του την αρνείται ? Μήπως στους Αλβανούς , τους Σκοπιανούς , ή στους Πακιστανούς κ.λ.π. με τους οποίους επιθυμεί να αντικαταστήσει τους Ελληνες ? Ούτω επειδή υπάρχει πλήρης ακυβερνησία , η οποία θα επιδεινωθεί μετά τις εκλογές .Επειδή η χώρα αντιμετωπίζει τεράστια προβλήματα επιβίωσης και την πιθανότητα εξωτερικής επιβουλής , καθώς και εσωτερικών ταραχών δια των βαρέως οπλισμένων λαθρομεταναστών πρακτόρων, που προωθεί συστηματικώς η ΜΙΤ στην Ελλάδα , καθώς δε Αλβανών και Σκοπιανών, για να τους χρησιμοποιήσουν για να την πλήξουν στα νώτα της λίαν συντόμως .Δυστυχώς η Ελλάδα δεν έχει αυτή τη δυνατότητα, όπως στο παρελθόν. Φρόντισε γι’αυτό κατόπιν αμερικανικής εντολής η Τρόϊκα του ΠΑΣΟΚ , των κ.κ. Κ. Σημίτη , Θ. Πάγκαλου και Γ. Παπανδρέου, με την παράδοση του Οτζαλάν μέσω Αμερικής στην Τουρκία , στερώντας την Ελλάδα από τον μοναδικό της σύμμαχο στην περίπτωση ελληνοτουρκικού πολέμου. Για να ακολουθήσει εν συνεχεία ο χαρακτηρισμός των Ελλήνων μουσουλμάνων της Δυτικής Θράκης ως Τούρκων από τον τότε ΥΠΕΞ κ. Γ. Παπανδρέου. Τους αξίζει λοιπόν δικαιωματικώς το ανώτατο τουρκικό παράσημο ! Επειδή οι καιροί είναι πονηροί και δύσκολοι, κατά την ταπεινή μου γνώμη , πρέπει να αναβληθούν οι εκλογές και να σχηματιστεί κυβέρνηση Εθνικής Ενότητας από όλα τα κοινοβουλευτικά κόμματα , με εξωκοινοβουλευτικό πρωθυπουργό εγνωσμένης αξίας , ικανοτήτων και εντιμότητας , για να βγούμε από αυτή τη στενωπό. "Salus Patria Suprema lex Esto". {Η Σωτηρία της Πατρίδας είνα ο Υπέρτατος Νόμος}. Κατά πως είπε το 1914 ο Γερμανός Καγκελάριος "Thiopal von Hollweg" όταν τον κατηγόρησαν στην Καγκελαρία οι αντίπαλοί του, ότι παραβίασε το διεθνή νόμο, όταν οι Γερμανοί εισέβαλαν στο ουδέτερο Βέλγιο, γα να επιτεθούν από αυτό στη Γαλλία . 11-9-2009 Φ.Π.
ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙΣ ΕΛΛΗΝΑΣ ΠΟΤΕ ΑΛΒΑΝΕ ΑΛΒΑΝΕ
23/12/2009 21:28
ΕΛΛΗΝΑΣ ΕΙΝΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΑΙΜΑ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΑΛΒΑΝΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ ΑΡΑΠΗΔΕΣ ΤΗΣ ΝΙΓΗΡΙΑΣ ΚΑΙ ΟΙ ΤΑΛΙΜΠΑΝ
Γ Χριστοδουλου
23/12/2009 21:07
Οσο πιο ομοιογενής ειναι μια κοινωνία τόσο το καλύτερο. Μια ομάδα με κοινή ιστορία, βιώματα, κλπ, κλπ. (βλεπε, Ιαπωνία σε αντίθεση με Αμερική). Απο τώρα μας κανουν μαθήματα οι Αφρικανοί το τι σημαίνει δημοκρατία και Ελληνας.

Η άλλη λέει οτι το παιδί της ''στις τρείς λέξεις οι δύο είναι Ελληνικές! και αυτό τι κάνει Ελληνίδα; Ανθελληνικά και αντιεργατικά συμφέροντα εξυπηρετεί η απόφαση. Είχαμε το μονό μας ατού, ξέραμε τι είναι Ελληνας,σε αντίθεση με πολλές άλλες χώρες, τωρα το χάσαμε. Τα προβλήματα τώρα αρχίζουν. Κοίτα, τεράστια προβληματα σε Γαλλία, Αγγλία.
Siga i patris koimate
23/12/2009 20:54
Re (AA) Alfaditi, loipame pou ise Ellinas giati atoma me tetoiou idous ratsistikes antilipsis kai toso miomeno pnevmatiko epipedo pragmatika kataxarakonoun oxi mono to pneyma tis ethnikis mas klironomias alla kai to mellon tis koinonias mas. Oso gia to dimopsifisma sou mipos ginetai na baloume os oro kai ton antistrofo ostrakismo psoroethikofronon fasistoidon tou logou sou? Etsi oste otan dosoume to nai stin ithagenia ton metanaston na akyrosoume taytoxrona ti dikia sou kai na sou epitrepsoume na mas adiaseis ti gonia gia opia xoro me Aria fyli nomizeis pos tha se dextei. A kai pou ise apedefte alfaditi. Otan apo to 41-44 oi germanoi proxorisan sti leilasia tis xoras apo otidipote politimo synama me mia soria eglimaton polemou to ekanan me to etiologiko oti oi Ellines den itan axioi na xaraktiristoun arioi logo tou melampsou xromatos tous, para to gegonos oti oi germanoi thabmazan ton Elliniko politismo. Krima pou den zouses tote na tous synetiseis kai na tous peiseis oti kai esy ise axios tis arias fylis. Kati tetoia koumasia tou typou sou itan oi prodotes me tis maskes pou dialegan pios tha ektelesti. Eftixos omos symera pou tetoia tomaria oxi mono den ta xriazomaste alla den xriazetai kai na ta anaixomaste.
ροδανθος
23/12/2009 20:04
Μπραβο στον Παπανδρεου και στο ΠΑΣΟΚ. Εχω γραψει εκατονταδες φορες εδω για τους μεταναστες οπως και πολλοι αλλοι. Τελικα βρεθηκε ενας ανθρωπος να εκσυγχρονισει την Ελλαδα ως προς αυτο το θεμα. Ελπιζω να προχωρησει και σε αλλα θεματα. Η Ελλαδα πρεπει να προχωρησει μπροστα. Υπαρχει ελπιδα ακομα. Οσο για τους εθνικοφρονες ρητορες...τωρα πια θα δειτε ποιοι ειναι οι πραγματικοι Ελληνες και ποιοι ενδιαφερονται για την Ελλαδα. Γεια σας.
parthenios christos
23/12/2009 20:00
ΑΛΗΘΕΙΑ,ΠΟΙΟΣ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΠΟΙΟΝ ΤΕΛΙΚΑ?
ΤΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΒΟΛΕΥΕΙ ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ,ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΠΡΟΚΕΙΤΕ ΝΑ ΕΦΑΡΜΩΣΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΕΤΡΟ.
ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΤΑ ΕΚΚΑΤΟΜΥΡΙΑ ΤΩΝ ΟΜΟΓΕΝΝΩΝ
ΠΟΙΟΥΝ ΤΗΝ ΚΙΣΑ.
ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΕΠΙ ΣΥΖΗΤΗΣΕΩΝ ΣΤΗΝ ΒΟΥΛΗ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΨΗΦΙΖΟΥΝ ΟΙ ΟΜΟΓΕΝΕΙΣ,ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΕΛΛΗΝΕΣ,ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ ΕΝ ΜΙΑ ΝΥΚΤΙ ΑΠΕΦΑΣΙΣΘΗ Η ΨΗΦΟΣ
ΣΕ ΑΜΦΙΒΟΛΟΥ ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΜΕΤΑΝΑΣΤΩΝ,ΣΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ
ΚΑΛΛΩΣ ΕΔΩΘΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΑΥΤΟ ΑΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΛΕΜΕ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ.
ΘΛΙΒΕΡΗ Η ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΙΚΟΝΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΔΥΣΤΥΧΩΣ
Χ.Π
Κ.Γ.
23/12/2009 19:18
Επιτέλους! ήταν κάτι που έπρεπε να γίνει εδώ και πάρα πολλά χρόνια....Αυτή είναι η Ελλάδα που ονειρεύομαι και για την οποία είμαι περίφανος! ΜΠΡΑΒΟ στην κυβέρνηση, ΜΠΡΑΒΟ στοΝ Παπανδρέου.!
D.....
23/12/2009 18:58
NIK: "Ελληνας γενιεσαι δεν γινεσαι" και ποια είναι η επιστημονική ονομασία αυτού του τόσο ιδιαίτερου θηλαστικού που αρνείται την επιμειξία και τη συνύπαρξη με άλλα είδη? HOMO HELLENICUS FASISTICUS?
Ν.Κ
23/12/2009 18:29
Αφηστε να μπει κοσμος στο ΙΚΑ να κανει οτι βρωμοδουλεια δεν κανουμε εμεις πια,και να μενουν τα πατριωτικα ταχα! Να τους βαζουν και λιγα ενσημα-απο τα πολλα που τους τρωμε..- μπας και σωσουμε τις συνταξεις.. Οσοι εδω γεννιουνται ειναι Ελληνες μακρινης ξενης καταγωγης κι ο δικος μας πολιτισμος ειναι ισχυροτατος ωστε να τους αφομιωσει. Δεν χρειαζονται κραυγες μικρο-αστικου φθονου σχετα φασισμου.
jackpot
23/12/2009 18:23
Το γκαλοπ στην σελιδα το ειδατε; Τα αποτελεσματα λενε οτι ταχα το 65% ειναι υπερ της νομιμοποιησης των μεταναστων. Χα χα χα χα χα χα χα χα. Σε ποιον τα πουλατε αυτα; Μην καρφωνεστε τοσο πολυ!!!!!!!!!!!!!!!!!
jackpot
23/12/2009 18:17
Οι μεταναστες ηδη εχουν περισσοτερα δικαιωματα απο τους Ελληνες. Κακο τους κανει που τους νομιμοποιει γιατι ετσι θα φορτωθουν τις υποχρεωσεις που εχουμε ολοι εμεις οι υπολοιποι Ελληνες υπηκοοι. Κι απο υποχρεωσεις αλλο τιποτα, απο δικαιωματα αστα να πανε.
ΣΙΜΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
23/12/2009 18:08
ΕΛΛΗΝΑΣ 100% ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΥΠΡΟ, ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΟΣ ΔΙΣ ΜΕ ΕΛΛΑΔΙΤΙΣΣΑ , ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΕΤΑΘΕΣΗ ΣΑΝ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ ΣΤΕΛΕΧΟΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΣ ΑΠΟ ΤΟ 1974. (ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΑ ΦΑΝΑΡΙΑ) .... ΜΕΤΑ ΑΠΟ 24 ΟΛΟΚΛΗΡΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΠΛΗΡΩΝΑ ΕΤΗΣΙΑ ΑΔΕΙΑ ΠΑΡΑΜΟΝΗΣ 65 ΕΥΡΩ (ΕΓΩ Ο ΕΛΛΗΝΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ΠΑΡΑΚΑΛΩ) ΥΠΕΒΑΛΑ ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΩ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΙΘΑΓΕΝΕΙΑ ΤΟ 1998. (ΗΤΑΝ Η ΕΠΟΧΗ ΠΟΥ ΣΕ ΛΙΓΑ ΛΕΠΤΑ ΚΑΝΑΜΕ ΕΛΛΗΝΑ ΤΟΝ ΚΑΘΕ ΑΘΛΗΤΗ ΕΙΣΑΓΟΜΕΝΟ, ''ΕΛΛΗΝΕΣ'' ΤΩΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΩΝ ΜΕΤΑΛΛΙΩΝ !!!
** ΜΕΤΑ ΑΠΟ 8 ΧΡΟΝΙΑ, ΔΕΚΑΔΕΣ ΕΠΙΣΤΟΛΕΣ, ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ, ΜΕΣΟΛΑΒΗΣΗ ΣΥΝΗΓΟΡΟΥ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΗ ΚΑΙ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ (14 ΠΟΙΝΙΚΑ ΜΗΤΡΩΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΖΗΤΗΘΟΥΝ ΑΠΟ ΤΑ ΑΛΒΑΝΑ) ΝΙΚΗΣΑ - ΧΩΡΙΣ ΠΛΕΟΝ ΝΑ ΤΗΝ ΕΧΩ ΑΝΑΓΚΗ. ΠΗΡΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ 2006 ΔΗΛΑΔΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 32 ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ, ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΟΣ ΜΕ ΕΛΛΗΝΙΔΑ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠ ΟΛΑ ΕΛΛΗΝ.
TO ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ ΕΛΑΒΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΔΕΙΧΝΕΙ ΑΣΕΒΕΙΑ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΑ ΠΟΛΙΤΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΦΟΒΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑ ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ ΟΠΩΣ ΩΦΕΙΛΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ. ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΟΙ ΕΛΛΑΔΑ ΜΕ ΣΧΕΔΟΝ 20% ΑΝΕΡΓΟΥΣ, , ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΝΑ ΑΠΕΛΑΘΟΥΝ.
ΜΙΑ ΑΠΛΗ ΕΡΩΤΗΣΗ. ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΑ ΕΡΓΑΤΗ ΠΟΥ ΓΕΝΝΙΕΤΑΙ ΣΤΗ ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΟΠΟΥΛΟ Ή ΣΑΟΥΔΑΡΑΒΑΚΙ ;;;;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
ΜΑΝΟΥΣΑΚΗΣ ΜΑΝΩΛΗΣ
23/12/2009 17:56
ΣΤΗΝ ΕΛΒΕΤΙΑ ΕΓΙΝΕ ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΕΓΕΡΣΗ ΜΙΝΑΡΕΔΩΝ Ή ΟΧΙ. ΑΥΤΟ ΔΕΙΧΝΕΙ ΣΕΒΑΣΜΟ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΠΟΛΙΤΗ ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΠΟΦΑΣΗ ΠΟΥ ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ ΤΟ ΦΟΡΟΛΟΥΜΕΝΟ.
ΕΔΩ ΜΕ ΠΛΗΡΗ ΠΕΡΙΦΡΟΝΗΣΗ ΚΑΙ ΠΡΟΚΛΗΤΙΚΟΤΗΤΑ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΣΕ ΜΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΨΗΦΟΣΥΛΛΟΓΗΣ ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΟΠΟΙΗΣΗ ΜΙΣΟΥ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΟΥ ΑΛΛΟΔΑΠΩΝ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΜΕ 20 % ΑΝΕΡΓΙΑ. ΤΟΥΣ ΔΙΝΕΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΨΗΦΟΥ !!!!ΔΕΝ ΜΑΣ ΦΤΑΝΕΙ ΟΣΑ ΤΡΑΒΑΜΕ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ, ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ ΤΟ ΟΤΙ ΠΗΡΑΝΕ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΘΕΣΕΙΣ ΕΛΛΗΝΩΝ (ΚΑΙ ΑΣ ΜΗΝ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΞΥΠΝΙΟΣ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝΕ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ), ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ ΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟΛΜΟΥΜΕ ΝΑ ΒΓΟΥΜΕ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ, ΟΥΤΕ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΜΕ ΣΕ ΦΑΝΑΡΙΑ Ή ΤΟ ΝΑ ΖΟΥΜΕ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΕΝΑ ΚΑΘΕΣΤΩΣ ΤΡΟΜΟΥ ΠΟΥ ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΩΦΕΙΛΕΤΑΙ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΔΑΠΟΥΣ, ΤΩΡΑ ΤΟΥΣ ΒΑΦΤΙΖΟΥΜΕ ΕΛΛΗΝΕΣ ΛΕΤΕ ΚΑΙ ΤΟ ΝΙΓΗΡΑΚΙ ''Η ΑΛΒΑΝΑΚΙ Ή ΦΥΡΟΜΑΚΙ ΕΠΕΙΔΗ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΟΠΟΥΛΟ.
Ο ΓΡΑΦΩΝ ΕΙΧΕ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΣΤΟΝ ΜΕΓΑ κ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΠΟΥΛΟ ΝΑ ΔΗΜΟΣΙΟΠΟΙΗΣΕΙ ΤΗΝ ΠΡΟΤΑΣΗ ΓΙΑ ΕΝΑ Δ Η Μ Ο Ψ Η Φ Ι Σ Μ Α ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΨΗΦΙΣΕΙ Ο ΕΛΛΗΝΑΣ ΑΝ ΘΕΛΕΙ Ή ΟΧΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΝΕΑ ΑΥΘΑΙΡΕΤΗ ΚΑΙ ΘΛΙΒΕΡΗ ΑΠΟΦΑΣΗ. ANTI NA KΛΕΙΣΟΥΝΕ ΟΙ ΠΟΡΤΕΣ, ΤΙΣ ΑΝΟΙΓΟΥΜΕ ΔΙΑΠΛΑΤΑ. ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΟΙΩΣ ΞΕΦΡΑΓΟ ΑΜΠΕΛΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ;;;;; ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ, ΝΑ ΠΑΝΕ ΣΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΚΑΘΑΡΙΣΕΙ Η ΕΛΛΑΔΑ. ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ...ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΕ ΜΕ ΕΝΑ ΤΟΣΟ ΣΟΒΑΡΟ ΘΕΜΑ. ΚΡΙΜΑ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ
MARIA
23/12/2009 17:49
Επιτέλους μια δίκαιη κι ανθρώπινη απόφαση που άργησε πολύ για να ληφθεί λόγω της αναβλητικής, εξωγήινης κι ανύπαρκτης προηγούμενης κυβέρνησης.
Todo Palante
23/12/2009 17:22
Η ΔΙΛΗΜΜΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΑΡΑ...................................Επειδη το συναισθημα ειναι Αλογο χωρις χαλιναρι ειναι το χειροτερο εργαλειο για παρει κανεις λογικες αποφασεις και να βγαλει ισορροπημενα συμπερασματα κι ας λεει αλλα ο Δανικας ο τσιφτης. Οι αρχαιοι που ολοι σας τους θελετε για παππουδες σας λεγανε οτι Ελληνες ειναι οι "μετεχοντες της Ελληνικης παιδειας" κι ας υπαρχουν οσες σημασιολογικες αποκλισεις θελετε στη μεταφραση. Αν λοιπον θελετε Ελληνες στην Ελλαδα πρωτα μαθετε να ζυγιζετε Ελληνικα εσεις οι ιδιοι οι Εθνικοφοβοι ( ολοι οσοι φοβαστε για την καθαροτητα της φυλης). Α) Αν λοιπον η Παιδιεια σας σας κανει αυτοφωτους ανθρωπους και οχι προβατακια που σερνονται απο τον καθε τηλεκαραγκιοζη θα δειτε οτι εαν απαιτησετε απο τους εαυτους σας ΠΡΩΤΑ και απο τους "Αλλους" ΜΕΤΑ μια κοινωνια δικαιου, πολιτισμου, ελευθεριας τοτε αυτη η χωρα θα γινει μαγνητης και αιτια να αισθανεται κανεις υπερηφανος να λεγεται Ελληνας.κι οχι Αλβανος, Πακιστανος η οτι αλλο Β) Μονο η Γνωση δημιουργει Πολιτισμο και βεβιαια εχει σαν επακολουθο την ευμαρεια. (Αλλα εσυ φιλαρακο εβαλες το καρρο μπρος απ τ αλογο). Αυτη ειναι η Δυναμη που κανει τον καθε γιο/κορη μεταναστη να αισθανεται τη χωρα που γεννηθηκε σαν πατριδα. Γ) Ολοι εσεις που ΔΕΝ αντιστεκεστε στον πειρασμο της λαμογιας, του ρουσφετιου γιατι εχετε κατα νου τη μεγαλη και γρηγορη κονομα κατα βαθος εισαστε θυματα γιατι κανετε τα κακα σας εκει που τρωτε. Αμα δεχεσαι σαν ραγιας το φακελακι-να το δινεις η να το παιρνεις- χαλας το ιδιο το "κρατος" απο το οποιο μετα περιμενεις βοηθεια οταν θα σε βρει η "ασχημη". Ειναι ευθεως αναλογα τα μεγεθη. Δ) Οταν λοιπον δεχεσαι ειτε επειδη βαριεσαι να σκεφτεις ειτε επειδη βιαζεσαι να κονομησεις να γινεται η χωρα σου αποχωρητηριο η κοινως ""μπου..ελο" για ποια Ελλαδα φωναζεις? Ετσι φερεσαι σαν τις μωρες παρθενες η κοινως "χαζογκομενες" που θελουν και το σκυλο ( το μετωπο ψηλα ) χορτατο και την πιτα (τα φραγκα του γερου ζαχαρομπαμπα) ολοκληρη κι ας τις εχει κραξει η οικουμενη. Ε) Για να λες οτι εισαι Ελληνας πρεπει να εχεις Ελληνικη Συνειδηση και για να εχεις συνειδηση χρειαζεσαι ειλικρινεια, σεβασμο και θαυμασμο στα εργα αυτων που ηρθαν πριν απο σενα και σεμνα θυσιασαν και δημιουργησαν. Για να προστατεψεις τα εργα αυτα πρεπει να εχεις Γνωση δικη σου οχι αναμασημενες γνωμες αεριτζιδικες. Αμα λοιπον δεν στρωσεις πισινο δεν εχεις στον ηλιο μοιρα. ΣΤ) Και ετσι λοιπον η κακομοιρια της ημιμαθειας μας μας εφτασε να ειμαστε ΑΠΟΙΚΙΑ συμφεροντων. Και συ τρεμεις μη βγει Αλβανος δημαρχος ενω εχεις δεχτει τα οικονομικα της χωρας σου να τα εχουν στα χερια τους Γερμανοι, Γαλλοι, Αμερικανοι και αλλοι ωραιοι και "πολιτισμενοι". Καλα ρε καρναβαλε ο Αλβανος δημαρχος σε μαρανε? Ο Γερμανος που θα σου λεει ποτε θα κλ..νεις , ποτε θα κανεις νανι και ποσο θα τρως δεν σε πειραζει? Η αισχυνη , η ντροπη σου για αυτο το καταντημα σου που ειναι? Η μηπως ο τσαμπουκας σου εξανεμιζεται στο τιμονι και στο γηπεδο? Η ) Το γεγονος οτι η ΕΕ στην οποια κοκορευεσαι οτι ανηκεις εχει καποιες νορμες για τους μεταναστες και εσυ εχεις συμφωνησει ειτε το ξερεις ειτε οχι. Υπαρχουν αυτες οι νορμες για να μπορεις να παρεις συνταξη στο μελλον και για αλλους λογους. Το γεγονος οτι αυτοι που εσυ ονομαζεις "αλλοδαπη σαβουρα" δεν ειχαν τη γνωση και πιαστικαν κοροιδα απο αυτους που εσυ προσκυνας δε σου λεει τιποτα. Το γεγονος οτι ειναι ανθρωποι σαν και σενα παλι δε σου λεει τιποτα. Ομως η πολυ πιθανη περιπτωση να γινεις και συ η τα παιδια σου σαν κι αυτους σου λεει κατι? Θ) Η γνωση λοιπον φιλαρακο που αποκτιεται με υπομονη, κοπο και νηφαλιοτητα εινα η μονη σου λυση και η μονη σου ελπιδα.( Και ευτυχως ειναι αφθονη γυρω σου και δεν χρειαζεται Πανεπιστημιο, φτανει να στρωθεις). Ακομα και στο χρημαστηριο να πας αμα δεν εχεις γνωση θα στα "παρουνε" στο τακα τακα. Ειναι στατιστικα αποδεδειγμενο οτι το 90% χανει ολο το "χαρτι", οσο κι αν εχει, μεσα σε πολυ λιγο χρονο και πιανεται κοροιδο. Το υπολοιπο 10% καθεται και μαθαινει για χρονια την δουλεια με κοπο και με αιμα και οταν περασει ο καιρος σε βρισκει εσενα το φουριοζο στα "χαι" σου και σε γδυνει. Αυτο ισχυει για καθε δουλεια ακομα και για τους εμπορους ναρκωτικων και οπλων. Οι φυλακες δεν ειναι γεματες απο λεβεντες αλλα απο κοροιδα που νομιζαν οτι ηταν "τσαμπουκαδες". Εσυ μορτακο τι μονοπατι θα διαλεξεις? Θασαι μια ζωη φοβικο κοροιδο και θα φωναζεις για μεταναστες, για ταυτοτητες και σκανδαλα ενω απο τη πισω πορτα σου παιρνουν και τα σωβρακα? η θα βαλεις χαλιναρι και θα στρωθεις απο μονος σου να μαθεις πως γινεται κανεις πραγματικος Ελληνας?
μανθος
23/12/2009 16:48
Ο άλλος λέει ότι οι Έλληνες είναι ξενοφοβικοί.Χαχαχαχα! Μα γιατί ρε παιδιά, τι πιο ασφαλές να περπατάς στην Ομόνοια,στην πλατεία Βάθης,στο Μεταξουργείο και στην πλατεία Θεάτρου το βράδυ;

Ο αλλος πάλι λέει ότι οι και καλά ρατσιστές γυρνάνε τη χώρα 100 χρόνια πίσω.Φίλε μου 100 χρόνια πίσω τουλάχιστον περπατούσες στο δρόμο και δε φοβόσουν.Είχες δηλαδή το αυτονόητο...

υτ
23/12/2009 16:33
Ωραία και καλά όλα αυτά περί ιθαγένειας.Βιάζονται ορισμένοι να χαρακτηρίσουν όσους έχουν αντίθετη γνώμη φασίστες και ρατσιστές.Για σκεφτείτε όμως εσείς δημοκράτες μου, δουλείες υπάρχουν;Υποδομές υπάρχουν για τόσο πληθυσμό; Δηλάδη αν μετά απο 10 χρόνια οι ξένοι που δικαιούνται ιθαγένεια είναι 20 εκατομμύρια θα τους κάνουμε όλους έλληνες; Δεν πρέπει να μπει ένα όριο; Πόσους αντέχει η χώρα;

Το θέμα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ να δώσεις ιθαγένεια και ψήφο σε αλλοδαπούς.Αυτό είναι εύκολο και ανέξοδο.Το θέμα ΕΙΝΑΙ να τους δώσεις δουλειά,νοσοκομεία,σχολεία κτλ.

Και μη μου πει κανένας το γελοίο επιχείρημα "και οι έλληνες υπήρξαν μετανάστες" . Μετανάστες υπήρξαν,αλλά σε χώρες με τεράστιες δυνατότητες που αναζητούσαν εργατικό δυναμικό.Η Ελλάδα με το 12% έλλειμα και τις τρόμερες ελλείψεις σε υποδομές δεν είναι το ίδιο.

Σκεφτείται λίγο παραπάνω λοιπόν πριν πείτε κάποιο φασίστα ή ξενοφοβικό.

Το ερώτημα που θέτω είναι λοιπόν το εξής.Σε πόσους θα δωθεί ιθαγένεια; Σε 250.000; Σε 1 εκατομμύριο; Σε 10;
KRHTH
23/12/2009 16:31
ΕΜΕΙΣ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ ΕΧΟΥΜΕ ΒΡΕΙ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΕΤΑΜΕ ΣΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ, ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΚΑΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΔΙΟΤΙ ΟΙ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙΣ ΜΑΣ ΜΑΣ ΑΓΝΟΟΥΝ ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ......
Κώστας Δήμου
23/12/2009 16:25
Δεν σας έκανε ο Καραμανλής γιατί έπαιζε λέει video-games και έτρωγε σουβλάκια? Πάρτε τώρα τον πολυπολιτισμικό οικολόγο ποδηλάτη αμερικανοτραφή Πρωθυπουργό που έκανε την χορτοφάγα αντικαπνίστρια Μπιρμπίλη υπουργό περιβάλλοντος για να πληρώνετε οικολογικά τέλη (η ίδια κυκλοφορεί με τζιπ από ότι διάβασα σε άλλη εφημερίδα) και να πηγαίνει στην Κοπενγάχη με έξοδα των φορολογουμένων για να ασχολούνται με το κλίμα και την υπερθέρμανση (άλλη δουλειά δεν είχαμε) και θα σας κάνει ίσα και όμοια με τους λαθρομετανάστες και τους αφρικανούς. Άλλη φορά να προσέχετε λίγο περισσότερο πρωτού ψηφίζετε τους πιο μοδάτους. Γιατί με αυτό το κριτήριο ψηφίσατε. Η Ελλάδα τέλος. Τουλάχιστον ο Καραμανλής δεν κατέστρεψε το έθνος.
george
23/12/2009 16:12
με τον ιδιο τρόπο είχε κερδίσει τις εκλογές , το ίδιο κόλπο κάνει και τώρα. σας το φώναζα τόσο καιρό οτι ο γιωργάκης είναι ανθέλληνας, ποτέ δεν νοιάστηκε για το καλό της χώρας. τόσα προβλήματα έχει η ελλαδίτσα αλλά αυτός το πρώτο πράγμα που ανακοίνωσε ως κυβέρνηση είναι αυτή η αηδία. Και άντε για τους μετανάστες δεύτερης γενιάς να το συζητήσουμε, αλλά ο άλλος επειδή είναι 5 χρόνια στην ελλάδα να εχει και δικαίωματα τέτοια είναι απο ηλίθιο μέχρι τραγικό.δεν παιζει ρόλο αν κάποιος συμπαθεί ή όχι τους μετανάστες, σημασία έχει τι είναι σωστό και πάνω απο όλα τι κάνει πια αυτο το κράτος για τον Ελληνα
Σταυρος Βινατσελας
23/12/2009 16:04
Δημοψηφισμα, εδω και τωρα, ολα τα αλλα ειναι πασοκικα καραγκιοζιλικια
aggeloge
23/12/2009 16:03
Ελληναράδες,δεξιοι , ακροδεξιοι και λοιποι εγιναν εκλογές πριν 2 μηνες και χάσατε.Με το ζόρι να ειστε όλοι μαζί πάνω 35%.Ξυδάκι λοιπόν. Εχετε υπόψη ότι η βάση του πασόκ δεν έχει φασιστικές ,ρατσιτστικές και εθνικιστικές απόψεις , οπότε και δημοψίφισμα να γίνει θα φάτε ενα 60% και θα πάτε στα λαγούμια σας.ΜΠΡΑΒΟ στον Γιώργο που προχωρά με σταθερά βήματα στην αποκατάσταση της δικαιοσύνης και της αξιοκρατίας στην ελληνική κοινωνια με το βασικό δόγμα ΙΣΕΣ ευκαιρίες για ΟΛΟΥΣ.Ετσι και για αυτους τους ανθρώπους που εζησαν ,μεγάλωσαν και δουλεύουν εδώ και φυσικά αισθάνονται Ελληνες αποτελεί αυτή η απόφαση μια μεγάλη δικαιωση.
ΚΑΙ εσύ ρε φουκαρά εθνικόφρονα και πατριώτη τι σε κάνει να πιστεύεις ότι είσαι πιο έξυπνος και ανώτερος απο έναν μαύρο για παράδειγμα,ή έναν αλβανό.Αν είχατε έστω στοιχειώδη μόρφωση θα ξέρετε ότι όλοι ειμαστε πρώτα άνθρωποι ,πολίτες αυτού του κόσμου με ισα δικαιωματα.ΟΛΟΙ ΜΑΣ.Εκείνο που κάνει την διαφορά ειναι η μόρφωση και η ΠΑΙΔΕΙΑ που μερικοι ανθρωποι δυστυχως δεν έχουν προσβαση.Τι σκ... σας μάθαν στο σχολείο και στο πανεπιστημιο ΑΝ ΒΕΒΑΙΑ ΠΗΓΑΤΕ ΠΟΤΕ γιατι απο αυτά που γράφετε δεν το βλέπω.
ΥΓ. Την ανεργία που λέτε σε αυτον τον τόπο δεν την συντηρουν οι μετανάστες ΑΛΛΑ εσεις οι ίδιοι που εκφράζεστε χυδαίως για αυτούς τους ανθρώπους, ΓΙΑΤΙ έχετε μια νοοτροπια και την έχετε μπολιάσει δυστυχώς και στα παιδία σας, ότι δεν βαριέσαι οταν ερθει το κόμμα θα βολευτούμε ,θα κάνουμε τις δουλειες μας ,θα κλέψουμε το κράτος ,θα κάνουμε πατέντες να γλιτώσουμε απο την εφορία, να βάλουμε το βυσμα στο στρατό για να ερθει το παιδι κοντά....Τα πάντα σε βάρος του άλλου.Μια νοοτροπία βαθεία ριζωμένη στην ψυχοσύνθεση του κάθε δεξιού,που όταν ηρθαν στην εξουσία κατέστεψαν τον τόπο.Καθίστε λοιπόν στο internet να βγάλετε το πόνο σας και αφήστε το πασοκ να πάει μπρόστα τον τοπο
aplos ego
23/12/2009 15:55
MIA MERA THA EIMASTE KSENOI STHN XORA MAS.... TA PAIDIA MAS THA TO PLHROSOUNE SKLHRA ... EUXARISTOUME POLU ....
vs
23/12/2009 15:33
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ! Η Ελλάδα αναγνωρίζει την πραγματικότητα τον πολιτών της. Πως είναι δυνατόν να ζουν παιδιά Ελλήνων σε αυτλη τη χώρα χωρίς να είναι Έλληνες?! Να υπάρχουν ανθρωποί που πρσφέρουν σε αυτή την κοινωνία και να μην έχουν δικαιώματα? Ως Έλληνας στο εξωτερίκο έχω την πολυτέλεια της ισότητας με τους κατοίκους της χώρας που ζω. Το ίδιο αξίζουν κι αυτοί που έχοιυν έρθει στην Ελλάδα. Ο ρατσισμός που εκδηλώνεται από πολλούς δεν αξίζει στον πολιτισμό μας και δεν έχει καμία σχέση με την προστασία του έθνους. Η Έλλαδα έγινε μεγάλη μόνο όταν άνοιξε τις πόρτες της
Petros
23/12/2009 15:22
Μπράβο στην κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ .Κάνει κάτι που έχουν κάνει Ευρωπαϊκές χώρες χρονιά πριν. Είμαστε πολιτισμένοι άνθρωποι και οι μετανάστες με αυτό το μέτρο απλά θα νιώθουν παραπάνω ότι είναι Έλληνες. Τους έχουμε εκμεταλλευτεί πολλά χρόνια τώρα. Ηρθε η σειρά να πάρουμε τις ευθύνες μας σαν χώρα πού δίδαξε πολιτισμό!
Νάγια
23/12/2009 15:04
Παρακαλώ, κάντε ένα κόπο να διαβάσετε το σχόλιό μου στο άρθρο του Κου Γκαζμέντ Καπλάνι " Έτσι, λοιπόν, είναι Χριστούγεννα". Παρακαλώ... Για όσους βαριούνται όμως, περιληπτικά θα θέσω την άποψή μου σε δυο ερωτησούλες καιι μόνο : - Οι δήθεν φιλελεύθεροι και αγωνιστές των ανθρωπίνων δικαιωμάτων έχουν ανοίξει κανένα βιβλίο να διαβάσουν περί Μεγάλης Ελλάδας και ειρηνικής κατάκτησης;;;;;;;;;;; Έχουν ιδέα τί γίνεται στη Βόρεια Ελλάδα; Και γιατί οι πολιτικοί δεν δίνουν κίνητρα στους νέους ανθρώπους για αποκέντρωση ώστε να διατηρείται το Εληνικό στοιχείο ως το πιο απομακρυσμένο χωριό της χώρας μας παρά σπαταλάνε φαιά ουσία στο πώς θα κρατήσουν τους αλλοδαπούς στην Ελλάδα;;;;; - Οι.....μετανάστες δεύτερης γενιάς θα υπηρετούν τη μαμά πατρίδα Ελλάδα στο στρατό ή θα τους βρούμε απέναντί μας σε ενδεχόμενη ρήξη;;; Δηλαδή τί θα γίνει; Αλλού θα τρώνε, αλλού θα πίνουν και αλλού θα .....;;;;;;;;;;;;; Για να το σκεφτούμε λίγο καλύτερα....Όλοι μας.....
Ελληνας της Γερμανιας
23/12/2009 14:51
ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ Η ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΕΧΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ, ΓΙΑΤΙ ΔΙΩΧΝΕΙ ΤΟΥΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ?
Menelaos 23/12/2009 12:15

Η Γερμανία δεν διώχνει κανένα μετανάστη. Τα άτομα που εισέρχονται παράνομα στη Γερμανία απελαύνονται, αν δεν τους δοθεί πολιτικό άσυλο, αλλά αυτό συνέβαινε πάντα, ακόμα και την εποχή που η Γερμανία δεχόταν μετανάστες και όχι μόνο τώρα. Μη συγχέουμε νόμιμους με παράνομους μετανάστες.

Στη Γερμανία παίρνουν εδώ και δέκα χρόνια όλα τα παιδιά που γεννιούνται εδώ αυτόματα τη γερμανική υπηκοότητα. Σ΄αυτό το θέμα ο ΓΑΠ δεν χορηγεί περισσότερα δικαιώματα απ΄αυτά που χορηγούν στα εδώ γεννημένα παιδιά οι Γερμανοί.
Γιάννης
23/12/2009 14:43
Πόσοι έρχονται τα τελευταία χρόνια στην Ελλάδα;; 150,000...τώρα που έμαθαν τα νέα ότι στην Ελλάδα μετά από 5 χρόνια νομιμης διαμονής γίνεσαι Έλληνας πολίτης αφού λαδώσεις κάτι κοπρίτες δικηγόρους εφοριακούς αλλά και μπάτσους, και αφού πληρώσεις και μερικά ένσημα...απιστευτο..η ελληνική ιθαγένεια τιμάται σε 5 χρόνια νόμιμης διανομής και μερικά ένσημα του ΙΚΑ.......................ΝΑ ΔΕΊΤΕ τί θα έχει να γίνει απο "νεοέλληνες" του Αφγανιστάν, Πακιστάν, Μπαγκλαντές...........
Σημειωτέον μετά γίνονται κα Ευρωπαίοι πολίτες, αλλά εδώ θα έχουν ΔΙΚΑΙΩΜΑ ψήφου....
Προ καιρού ο Παπανδρέου είχε τον συνήγορο του Πολίτη στο Υπουργικο Συμβούλιο ο οποίος για το θέμα των μεταναστών είχε πεί περίπου: "αφενός πρέπει να εξασφαλίσουμε τα ανθρώπινα δικαιώματα αυτών των ανθρώπων, αφετέρου όμως δεν θα πρέπει να τους δώσουμε την εντύπωση ότι θα παραμείνουν για πάντα στη χώρα μας. Όταν πάψουν να συντρέχουν οι συνθήκες οι οποίες τους οδήγησαν εδώ θα πρέπει να γυρίσουν στις πατρίδες τους."
και ο γελοιος μας ο Πρωθυπουργός ΤΩΡΑ κάνει το ακριβώς το αντίθετο...ο Συνηγορος του Πολίτη μάλλον ήταν ΑΚΡΑΙΟΣ ΕΘΝΙΚΙΣΤΑΡΑΣ. Ουστ Κοπρίτες
Αδίκως σας ψήφισα...........θα την πληρώσετε στις επόμενες εκλογές λαμόγια
ΑΑΑ
23/12/2009 14:36
ΑΠΑΙΤΟΥΜΕ ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ!
ΑΣΔ
23/12/2009 14:32
Σε οσους επαγγελματιες μεταναστες και προδοτες γκρινιαζουν εδω μεσα ή οπουδηποτε αλλου οτι οι Ελληνες ειναι ρατσιστες και δεν τους αρεσει, ΝΑ ΦΥΓΟΥΝΕ,ΝΑ ΠΑΝΕ ΑΛΛΟΥ!
<ΑΥΤΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΑΡΕΣΟΥΜΕ!!! ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΑΠΟΛΟΓΟΥΜΑΣΤΕ ΚΙΟΛΑΣ!!! ΟΤΑΝ ΕΡΧΕΣΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΧΩΡΑ ΔΕΧΕΣΑΙ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΚΑ ΤΗΣ!!!
000
23/12/2009 14:25
Η κυβερνηση,αν τολμουσε, ας το εβαζε σε δημοψηφισμα... Να δουν οι επαγγελματιες μεταναστες που γραφουν εδω μεσα οτι τους θελουμε την απαντηση του Ελληνικου λαου...
Αλλα δεν τολμησε,γιατι φοβαται...
Τωρα,βεβαια,θα εχει και 250.000 τουλαχιστον νεους ψηφοφορους...

ΑΙΣΧΟΣ!!!!!ΣΤΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ!
111
23/12/2009 14:22
ΔΕΝ υπαρχουν θεσεις εργασιας για τοσους ανθρωπους!!! Που θα βρουν δουλεια??? Πως θα επιζησουν????
George
23/12/2009 14:19
@μεταναστόφιλος 23/12/2009 11:49

αφου ειμαστε μειοψηφια φιλε μου , οΠαπανδρεου γιατι δεν κανει δημοψηφισμα οπως εγινε και στην Ελβετια (αυτο δεν ειναι δημοκρατια?) και ελα πες μου μετα ποιος θα ειναι μειοψηφια ..........................
ΕΛ ΓΚΡΕΚΟ -ΣΟΥΗΔΙΑ.ΣΟΥΗΔΙΚΑ ΚΟΛΠΑ ΕΦΕΡΕ ΤΟ ΠΑΣΟΚ
23/12/2009 14:17
ΑΥΤΑ ΤΑ ΚΟΛΠΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΠΙΒΑΛΕΙ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΤΑ ΕΦΕΡΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΟΥΗΔΙΑ,ΜΙΑ ΧΩΡΑ ΕΒΡΑΙΟΚΡΑΤΟΥΜΕΝΗ ΠΟΥ ΟΙ ΕΒΡΑΙΟΙ ΕΧΟΥΝ ΦΤΙΑΞΕΙ ΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ.ΠΕΡΥΣΙ ΕΙΧΕ ΕΡΘΕΙ Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΦΟΡΙΑ ΣΤΗΝ ΣΟΥΗΔΙΑ ΓΙΑ ΕΚΠΕΔΕΥΣΗ ΣΤΟ ΑΧΡΗΣΤΟ ΣΟΥΗΔΙΚΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟ ΚΑΤΑΡΕΥΣΗ ΚΑΙ ΠΟΥ ΜΟΝΟ Η ΕΛΛΑΔΑ ΥΙΟΘΕΤΗΣΕ
ΠΕΡΥΣΙ ΕΙΧΑΝ ΕΡΘΕΙ ΣΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΤΟΥ ΤΡΟΛΛΧΕΤΑΝ ΣΤΗΝ ΝΟΤΙΑ ΣΟΥΗΔΙΑ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΙΚΑ ΓΙΑ ΕΚΠΕΔΕΥΣΗ, ΣΤΟ ΑΧΡΗΣΤΟ ΣΟΥΗΔΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ..........
ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΑΣ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΝ ...
ΤΟ ΤΣΙΡΑΚΙ ΚΑΙ ΛΑΤΖΙΕΡΗΣ ΤΗΣ ΣΟΥΗΔΙΑΣ ΓΙΩΡΓΑΚΗΣ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ Η ΔΕΞΙΑ ΜΑΣ ΚΟΥΒΑΛΗΣΑΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΟΙ ΣΟΥΗΔΟΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΑΠΟΒΑΛΟΥΝ.
ΟΙ ΕΒΡΑΙΟΙ ΕΔΩΣΑΝ ΚΑΙ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΣΟΥΗΔΙΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΨΗΦΟΥ ΣΕ ΑΛΒΑΝΟΥΣ , ΤΟΥΡΚΟΥΣ ΚΑΙ ΑΡΑΠΗΔΕΣ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΣΗΜΕΡΑ ΝΑ ΚΑΙΝΕ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΑΠΟ ΑΚΡΗ ΣΕ ΑΚΡΗ .
ΠΑΝΕ ΝΑ ΔΙΑΛΥΣΟΥΝ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΠΟΙΗΣΗ ΑΥΤΗ ,ΞΕΚΙΝΟΝΤΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΥΛΤΟΥΡΑ ΤΗΣ ΚΑΘΕ ΧΩΡΑΣ ,ΜΕΤΑ ΘΑ ΔΙΑΛΥΣΟΥΝ ΤΗΝ ΘΡΗΣΚΕΙΑ (ΞΕΚΙΝΟΝΤΑΣ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΑΓΟΕΥΣΗ ΤΩΝ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΩΝ ΣΥΜΒΟΛΩΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΣΤΑΥΡΟΥ)ΚΑΙ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΕ ΤΗΝ (ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΓΑΜΟΥ ΣΤΟΥΣ ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΝΑ ΥΙΟΘΕΤΟΥΝ ΠΑΙΔΙΑ).
ΕΔΩ ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΕΙΔΗ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΣΟΥΗΔΟΙ ΝΑ ΔΗΛΩΝΟΥΝ ΑΘΕΟΙ
ΓΙΩΡΓΟΣ
23/12/2009 14:14
ΛΑΘΟΣ ΑΠΟΦΑΣΗ.ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΑΛΛΟΙΩΣΗ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΠΛΗΘΥΣΜΟΥ.ΒΕΒΑΙΩΣ ΝΑ ΔΟΘΟΥΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΣΤΟΥΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΟΥΝ ΝΟΜΟΙ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΣΗ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑ.ΕΝΑΣ ΤΕΤΟΙΟΣ ΝΟΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΒΕΒΑΙΟ ΟΤΙ ΘΑ ΑΥΞΗΣΕΙ ΤΗΝ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ ΚΑΙ ΘΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΧΩΡΑ.ΕΛΠΙΖΩ ΟΤΑΝ ΘΑ ΕΡΘΕΙ Η ΝΔ ΣΤΗΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΝΑ ΚΑΤΑΡΓΗΣΕΙ ΤΟΝ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΝΟΜΟ ΕΛΠΙΖΟΝΤΑΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΠΡΟΚΛΗΘΕΙ ΩΣ ΤΟΤΕ ΜΗ ΑΝΑΣΤΡΕΨΙΜΗ ΒΛΑΒΗ ΣΤΗΝ ΧΩΡΑ.Ο ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕΙ ΥΠΕΥΘΥΝΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΑ ΕΠΕΙΔΗ ΥΠΗΡΞΕ ΜΕΤΑΝΑΣΤΗΣ Η ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙΚΟ ΤΟΥ ΣΥΜΦΕΡΟΝ.
D DIMAS
23/12/2009 14:14
EGW LEW NA VGALOUME PROTHYPOURGO MAURO MPAS KAI DOUME KAMIA ASPRI MERA DIOTI ME TOUS LEUKOUS MONO MAURES MERES VLEPOUME.

LIPON SOVARA TORA: EIMAI ELLININAS TOU EXWTERIKOU KAI DEN EXW TIPOTA NA GINEI ELLINAS OPIOS THELEI.
TELIKA DEN VLEPOUME TIN KSEFTILA POU PATHAME STO EXWTERIKO POU MAS LENE ZITIANOUS TIS EE OI KSENOI MAS FTENE? DEN VLEPOUME POU DEN LITOURGI TIPOTA STIN ELLADA? DEN VLEPOPUME OTI EIMASTE XREOKOPIMENOI SAN KRATOS? ISWS OI ALODAPOI(ELLINES) MIA MERA NA GINOUN PIO ELLINES APO MAS. KRIMA NA ASXLOUMASTE ME TOUS FTOXOUS ALODAPOUS KAI NA DIAROTITHOUME TI KANAME EMEIS GIA TIN PATRIDA MAS. THATHELA NA KSYPNISW MIA MERA KAI NA DW GERMANO PROTHYPOURGO STIN ELLADA NA DEITE TOTE POS AUTO TO KRATOS THA ALAXEI. EUXOME H EE MAS KANEI AUTO TO DORO^GIA NA SOTHEI H PATRIDA MAS
Μιλτιαδης Κοντοσωρος
23/12/2009 14:12
Ηρθαν παρανομα στην χωρα-γιατι κανεις δεν τους καλεσε-.Η παρανομη μαζικη εισαβολη τους, εσπασε τα μεροκαματα των ιθαγενων Ελληνων συμβαλλοντας στον πλουτο αυτων που τους εκμεταλλευτηκαν .Καποιοι διακηνησαν ναρκωτικα εκαναν ληστειες και μας εφεραν αρωστειες απο την χωρα τους που ειχαν εξαφανιστει .Και τωρα ηρθε η ωρα να γινουν και πελατες των πολιτικων ολων των αποχρωσεων που τους ανεχτηκαν και τους υποστηριξαν να αποκτησουν ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΨΗΦΟΥ.Αυριο θα εκλεγονται ,μεθαυριο θα μας κυβερνησουν ,δικαια γιατι θα εχουμε γινει μια μειοψηφια στην ιδια μας την χωρα-ισως τοτε και να αποκτησουμε και μεις καποια δικαωματα.Και ολα αυτα απο τον υιο ενος ηγετη που ειπε για πρωτη φορα το η ΕΛΛΑΔΑ ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ τι ειρωνεια!!! Εαν εχουν την παραμικρη τσιπα δημοκρατιας ας τολμησουν να κανουν ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ αλλα τι λεω δεν ειναι χαζοι ξερουν οτι θα εισπραξουν ενα γερο χαστουκι στην ΠΡΟΔΟΣΙΑ που κανουν απεναντι στο εθνος.Παντως να το ξερουν ολοι αυτοι οι συγχρονοι ΕΦΙΑΛΤΕΣ οτι για μας τους ιαθαγενεις Ελληνες το παιδι του αλβανου αφγανου πακιστανου μαυρου ρουμανου πολωνου κινεζου δεν θα γινει στην καρδια μας ποτε Ελληνας.Πολυ απλα γιατι ΕΛΛΗΝΑΣ-καλως η κακως-ΓΕΝΝΙΕΣΑΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΣΑΙ .Και το χειροτερο μυνημα γι αυτους ειναι οτι της ιδιας αποψης ειναι και τα παιδια μας
ααα
23/12/2009 14:01
φιλε @ελληνα εχεισ δικιο γεννιεσε ελληνας δεν γινεσε.τα χει κανει ο βλακο καραφλας που λεγετε προθυπουργοσ μπαχαλο μας σβηνει σαν εθνος.ελεος .μας εχουν πνιξει οι ξενοι δεν παει αλλο.να βλεπεις τον πακιστανο να λεγετε ελληνας κ να ψηφιζει.ε οχι ελεος..........................το παθοκ τα χει κανει χαος...ειμαστε ελληνες ψηφισαμε για να ψηφιζουν οι αλλοδαποι κ σε 15χρ να μας κυβερνησουν?οχι ποτε.................................................................................
ΑΙΑΝΤΑΣ ΠΕΤΡΟΥ
23/12/2009 13:55
εσμέν Έλληνες το γένος, ως η τε φωνή και η πάτριος παιδεία μαρτυρεί
Γεώργιος Γεμιστός Πλήθων
AKOMA KAI OI IRANOI LENE OTI OI ALBANOI EINAI TOYRKIKI FYLH AZERIKH
23/12/2009 13:52
DEITE EDO NA MATHETE OSOI DEN EXETE IDEA POIOUS PAEI TO PASOK NA KANEI ELLHNES

www.iranchamber.com/geography/articles/arran_real_azerbaijan.php
ΠΑΣΟΚΟΡΟΥΦΙΑΝΟΙ ΣΤΟΝ ΓΕΙΤΟΝΑ ΘΑ ΤΑ ΡΙΞΕΤΕ ΜΕΤΑ ΤΑ ΣΠΑΣΜΕΝΑ.
23/12/2009 13:50
ΡΕ ΑΧΡΗΣΤΟΙ ΠΑΣΟΚΟΙ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΤΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΨΗΦΙΣΟΥΜΕ ΣΤΙΣ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΣΤΟΝ ΤΟΠΟ ΔΙΑΜΟΝΗΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΠΡΟΔΟΤΕΣ ΕΒΡΑΙΟΙ ΠΑΣΟΚΟΙ ΘΑ ΔΩΣΕΤΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΨΗΦΟΥ ΣΤΟΥΣ ΑΛΒΑΝΟΥΣ ΚΛΕΦΤΕΣ ΔΟΛΟΦΟΝΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΤΑΛΙΜΠΑΝ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΚΑΝΝΙΒΑΛΟΥΣ ΝΙΓΗΡΙΑΝΟΥΣ ????
ΠΑΝΑΘΕΜΑ ΣΑΣ ΠΑΣΟΚΟΧΟΛΕΡΑ .ΜΕΤΑ ΘΑ ΤΑ ΡΙΞΕΤΕ ΠΑΛΙ ΣΤΟΝ ΓΕΙΤΟΝΑ ΔΕΞΙΑ........
ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΑΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΘΑ ΦΤΙΑΞΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΒΑΝΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΓΥΡΙΣΕΙ Ο ΤΣΕΝΑΙ, ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΔΙΑΛΥΣΟΥΝ ΤΗΝ ΧΩΡΑΜΑΣ
ΝΤΕΜΗΣ
23/12/2009 13:46
ΓΙΑ ΣΟΒΑΡΑ ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΑΦΟΡΟΥΝ ΤΙΣ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΕΣ ΓΕΝΕΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΕΝΕΡΓΕΙΤΑΙ ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙ ΤΟ ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΚΥΒΕΡΝΩΝ ΚΟΜΑ.

ΤΕΤΟΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ Η ΕΙΣΟΔΟΣ ΤΗΣ ΤΟΥΡΚΙΑΣ ΣΤΗΝ Ε.Ε. , Η ΨΗΦΟΣ ΣΤΟΥΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΚΛΠ.

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΑΣΕ ΤΟΝ ΛΑΟ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ
Αντωνης Συμεωνακης
23/12/2009 13:45
@ΟΜΗΡΟΣ.Τ Ρε συ που το ειδες το αισχος? σαν χρυσαυγητης μιλας! Ολες οι πολιτισμενες χωρες αναγνωριζουν και προστατευουν τα δικαιωματα των μεταναστων. Φτωχεψατε που φτωχεψατε την Ελλαδα την θελετε και απολητιστη? Αν για κατι μπορουμε να κακολογουμε την Ελλαδα ειναι γιατι αργησε τοσο πολυ να καμει οσα κανει η παρουσα κυβερνηση, αυτα τα πολυ βασικα και πολυ αναγκαια για τους μεταναστες. Σιγουρα τα μετρα αυτα δεν ειναι αρκετα αλλα δεν μπορω να αρνηθω οτι η κυβερνηση εκαμε καπια μικρα βηματα για την προστασια των δικαιωματων των μεταναστων, Η αληθεια να λεγεται. ΟΜΗΡΟΣ.Τ ελληνας εισαι και εσυ γιατι σωνει και καλα θα πρεπει να φαινεσαι τοσο κακος και οπισθπδρομικος? Ποιος ξερει μπορει στο μελον καποιο απο τα εγγονια σου να παντρευτει καποιο/καποιαν απο δαυτους μην δηλητηριαζεις τις ανθρωπινες σχεσεις. Μη φοβασαι τους μεταναστες ανθρωποι ειναι κι αυτοι και αξιζουν καλυτερη μεταχειρηση. Αντωνης Συμεωνακης Αδελαιδα
np
23/12/2009 13:37
Όταν ένας ανασφαλής, εύπλαστος και σχετικοκρατικός πολιτισμός, συναντάται με έναν πολιτισμό που είναι σταθερός, σίγουρος για τον εαυτό του και ενισχυμένος από κοινά δόγματα, αποτελεί γενική παραδοχή ότι εκείνος που θα αλλάξει θα είναι ο πρώτος, ώστε να εξυπηρετήσει τον δεύτερο. The New York Times Syndicate Χριστούγεννα έρχονται, ας προσπαθήσουμε να πιάσουμε το νόημά τους, κάνοντας έτσι αντίσταση στον επερχόμενο Ισλαμισμό.
165
23/12/2009 13:32
ζουν ξενοι εκει που μενει ο βλακογιωργακις?οχι για να ρωτησει εμας που μας κλεβουν ,που η ομονοια εχει πηξει ,κυψελη κ αλλες περιοχε κ θ τουσ κανει ελληνες ο αθλιος κ θ ψηφιζουν κιολας .ε ρε με το αθλιο που μας κυβερνα.
μπραβο στο παθοκ
23/12/2009 13:30
γιατι δεν κανουν δημ.φισμα?γιατι δεν ρωτανε τον λαο?σε 10 χρονια θα μασ αλλαξουν τα φωτα οι ξενοι .κλεβουν,σκοτωνουν και τουσ ταιζουμε και θα τουσ κανουμε κ ελληνεσ.μπραβο στο παθοκ και στον πανεξυπνο αμερικανο προθυπουργο μασ.διαλυει την ελλαδα μας περισσοτερο./να τον χαιρομαστε.φοβουντε να ρωτησουν τον λαο οι αθλιοι?
Ή ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ Ή ΡΙΞΤΕ ΤΟΥΣ! ΣΑΜΑΡΑ ΑΚΟΥΣ;
23/12/2009 13:30
Το μέτρο αυτό απαιτεί ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ, δεν μπορεί η αυτοκτονία της Ελλάδας να αποφασιστεί από μια μειοψηφία του 44%, ειδικά εφόσον ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΑΝΑΦΕΡΘΕΙ ΠΡΟΕΚΛΟΓΙΚΑ!
Πάνε να μας κάνουν μειονότητα στην ίδια μας τη χώρα!
Αν επιμείνουν να περάσει χωρίς δημοψήφισμα, πρέπει η αντιπολίτευση να τους ρίξει και να γίνουν εκλογές, να αποφασίσει ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ο ελληνικός λαός για τον τόπο του.
Η νόθευση του εκλογικού σώματος με εκατοντάδες χιλιάδες ξένους, με ΕΧΘΡΙΚΕΣ προς τον πολιτισμό, τη θρησκεία, το έθνος μας βλέψεις ειναι πράξη ΕΣΧΑΤΗΣ ΠΡΟΔΟΣΙΑΣ και δικαιολογεί να πέσει η κυβέρνηση του Γιωργάκη για λόγους ΕΘΝΙΚΗΣ ΑΝΑΓΚΗΣ!
ΣΑΜΑΡΑ ΑΚΟΥΣ;;;
VT
23/12/2009 13:28
Μεχρι τωρα εμεις οι "καθαροι" Ελληνες καταφεραμε να φερουμε την χωρα μας στο χειλος του γκρεμου.
Δε καταλαβατε ακομη οτι εμεις οι βολεψακιδες Ελληνες καταστρεφουμε την χωρα μας.
Φοβομαστε μηπως ελθουν αλλοι και μας καταστρεψουν????
Ε οχι ελεος κοψτε κατι.
Εσεις ολοι που φοβαστε για την χωρα μας αν σας κανουν ενα ρουσφετι μετα λουφαζετε.Αρκει να βολευτητε εσεις.
Αφηστε τα παραμυθια οτι ενδιαφερεστε για την χωρα.
ΑΙΑΝΤΑΣ ΠΕΤΡΟΥ
23/12/2009 13:26
ΠΑΚΙΣΤΑΝΟΛΑΓΝΟΙ ΜΗΔΙΣΤΕ ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙΤΕ…
Willy
23/12/2009 13:21
Η προηγουμενη κυβερνηση θελησε να περασει εναν νομο,
που εδινε την δυνατοτητα στους Ελληνες του εξωτερικου,να
μπορουν να ψηφιζουν,απο τις χωρες που ζουν.
Δυστυχως,ΠΑΣΟΚ,ΚΚΕ,ΣΥΝ,ειχαν τορπιλισει αυτον τον νομο,
και σημερα δινουν την δυνατοτητα στους ξενους που ζουν στην Ελλαδα,το δικαιωμα του εκλεγειν και εκλεγεσται.
Φαρισαισμος σ>ολο του το μεγαλειο.
Δεν εχω τιποτε με τους ξενους που ζουν στην Ελλαδα,οι
ανθρωποι ηρθαν απο αναγκη.
Αλλα οπως ο Γερμανος η ο Αμερικανος η ο Γαλλος και
καθε Ευρωπαιος εχει το δικαιωμα να ψηφιζει, απο τον τοπο
που ζει,γιατι να μην γινεται αυτο και με μας τους Ελληνες?
Εμεις που ζουμε στο εξωτερικο,βλεπουμε αυτην την καταφορη αδικια και το μονο που μπορουμε να πουμε ειναι
"Ντροπη σας ξεφτηλισμενοι".
THOMAS
23/12/2009 13:12
Οι κυβερνώντες, ας διαβάσουν στην σημερινή Καθημερινή έρευνα της Kapa Research, για το πως βλέπουν οι έλληνες την υπόθεση μετανάστες, αφού δεν έχουν την τόλμη να κάνουν δημοψήφισμα για ένα τόσο καίριο θέμα, που έχει να κάνει με το σήμμερα και προπαντός με το αύριο αυτού του τόπου, αυτού του λαού, αυτού του κράτους.Ανάξιοι οικυβερνώντες. Κρίμα , χειρότεροι από τους προηγούμενους. Τι απογοήτευση...Φως στο τούνελ πουθενά... Εναλλακτική λύση καμμία για τον σκεπτόμενο έλληνα πολίτη. Τι κρίμα.....
stelios
23/12/2009 13:02
ti egine oloi strawoi koutsoi edo sta nea pali. den ehi kamia filada o Karatzafhrer na grapsete kai mazeftikate edo oloi oi ethnikofrones??
Άννα Π.
23/12/2009 13:00
Κάποιοι έχουν αποφασίσει να μας αυτοκτονήσουν ως έθνος. Και εμείς έχουμε αποφασίσει να τους αφήσουμε. Να μην μας κάνει τότε εντύπωση που είμαστε ξένοι και ανυπεράσπιστοι στο ίδιο μας το σπίτι.
Μιχάλης.
23/12/2009 12:53
Παιδιά που γεννήθηκαν εδώ και μεγάλωσαν, να παίρνουν την Ελληνική Ιθαγένεια. Είναι αυτονόητο, ότι αυτά τα παιδιά νιώθουν Έλληνες. Σωστή η κυβέρνηση του Γιώργου Παπανδρέου. Είναι επίσης αυτονόητο, ότι όσοι δε νιώθουν Έλληνες, δε θα κάνουν αίτηση. Το μέτρο το βρίσκω πολύ σωστό και θα φέρει και άλλο αέρα. Ποιο δημιουργικό. Στο στρατό του Μεγάλου Αλεξάνδρου υπήρχαν όλες οι φυλές και μάλιστα όσοι ήταν άξιοι στην μάχη, εκεί που φαίνονται πολλά, γινόταν και διοικητές με την αποδοχή του στρατεύματος. Το μεγαλύτερο πρόβλημα της σύγχρονης Ελλάδας είναι η αξιοκρατία. Κάτι που κρύβουν τα επίσημα βιβλία ιστορίας, είναι πόσους στρατηγούς είχε ο Μέγας Αλέξανδρος που δεν ήταν Έλληνες και πως αυτοί έγιναν στρατηγοί, όχι από ρουσφέτι, αλλά γιατί έδειξαν ικανότητα αναγνωρίσιμη από όλους.
SPYROS
23/12/2009 12:51
ΑΥΤΗ ΗΤΑΝ ΤΕΛΙΚΑ Η ΩΡΟΛΟΓΙΑΚΗ ΒΟΜΒΑ ΤΟΥ ΓΑΠ!
ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ Η ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΣΙΣ ΤΩΝ (ΛΑΘΡΟ)ΜΕΤΑΝΑΣΤΩΝ ΟΠΩΣ ΤΗΝ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΙ (ΚΑΘΑΡΑ ΨΗΦΟΘΗΡΙΚΑ ΤΟ ΠΑΣΟΚ)

- ΘΑ ΑΛΛΟΙΩΘΕΙ Η ΣΥΝΘΕΣΙΣ ΤΩΝ ΔΗΜΟΤΙΚΩΝ ΣΥΜΒΟΥΛΙΩΝ (ΚΑΤΑΡΧΑΣ) ΣΕ ΠΟΛΛΕΣ ΠΟΛΕΙΣ/ΔΗΜΟΥΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ. ΤΟ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ, ΑΠΛΑ ΝΑ ΘΥΜΙΣΟΥΜΕ ΤΙΣ ΣΟΒΑΡΕΣ ΤΑΡΑΧΕΣ ΣΤΟ ΜΠΡΙΣΤΟΛ ΚΑΙ ΣΤΟ ΛΕΣΤΕΡ ΤΗΣ ΑΓΓΛΙΑΣ ΠΡΙΝ ΜΕΡΙΚΑ ΧΡΟΝΙΑ ΟΤΑΝ ΤΑ ΔΗΜΟΤΙΚΑ ΣΥΜΒΟΥΛΙΑ (ΟΠΟΥ ΠΛΕΙΟΨΗΦΟΥΣΑΝ ΟΙ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΟΙ) ΑΠΟΦΑΣΙΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΕΟΡΤΑΖΟΝΤΑΙ ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΔΗΜΟΣΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ''ΘΙΓΕΤΑΙ'' ΤΟ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ ΟΣΩΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ!

- Η ΑΥΤΟΜΑΤΗ ΕΙΣΑΓΩΓΗ 250-500,000 (ΛΑΘΡΟ)ΜΕΤΑΝΑΣΤΩΝ (ΓΙΑΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΗΡΘΕ ΝΟΜΙΜΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ, ΑΣΧΕΤΩΣ ΑΝ ΓΕΝΝΗΣΑΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ ΕΔΩ), ΣΤΙΣ ΜΕΘ''ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΕΘΝΙΚΕΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΘΑ ΑΛΛΟΙΩΣΕΙ ΤΕΛΕΣΙΔΙΚΑ(?) ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΩΝ ΕΚΛΟΓΩΝ ΓΙΑ ΤΟΥΣ (ΚΑΝΟΝΙΚΟΥΣ) ΕΛΛΗΝΕΣ! ΔΗΛΑΔΗ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙ Ο ΕΛΛΗΝΑΣ ΨΗΦΟΦΟΡΟΣ ΝΑ ''ΤΙΜΩΡΗΣΕΙ'' ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΓΙΑ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΜΕΓΑΛΗ ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΚΑΝΕΙ, ΓΙΑΤΙ ΑΠΛΑ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΘΑ ΠΑΙΡΝΕΙ AD HOC ΤΙΣ ΨΗΦΟΥΣ ΤΩΝ (ΛΑΘΡΟ) ΜΕΤΑΝΑΣΤΩΝ ΚΑΙ ΘΑΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΕΩΣ ΑΔΥΝΑΤΟ ΝΑ ΑΝΑΤΡΑΠΕΙ!!

- ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΩΦΕΛΗΘΕΙ Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΓΙΑΤΙ, 1) ΟΙ ΜΑΥΡΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΠΑΚΙΣΤΑΝΟΙ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΝ ΝΑ ΖΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΑΥΡΗ ΕΡΓΑΣΙΑ (CD, ΥΠΑΙΘΡΙΑ ΠΑΖΑΡΙΑ, ΦΑΝΑΡΙΑ, ΚΑΙ ΛΟΙΠΗ ΜΑΥΡΗ ΕΡΓΑΣΙΑ) ΚΑΘΟΤΙ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ (ΠΑΝΩ ΑΠΟ 2 ΕΚΑΤ). 2) ΤΑ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΑ ΤΑΜΕΙΑ ΘΑ ΒΟΥΛΙΑΞΟΥΝ ΑΚΟΜΗ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΓΙΑΤΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΕΝΣΗΜΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΛΥΨΟΥΝ ΝΟΜΙΜΑ ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΜΕΝΟΥΣ (ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΜΑΙΜΟΥΔΕΣ) ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ!!

- ΤΕΛΟΣ, ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ''ΠΡΑΣΙΝΟ'' ΣΗΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΛΑΚΩΣΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΟΛΟΙ ΟΙ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΜΙΑΣ ΚΑΙ Η ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ ΠΡΟΣΒΑΣΙΜΗ ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΧΩΡΑ ΚΑΙ Η ΜΟΝΗ ΠΟΥ ΠΛΕΟΝ ΔΙΝΕΙ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΣΗ!! ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΝΟΙΧΤΗ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΠΑΚΙΣΤΑΝ, ΑΦΓΑΝΙΣΤΑΝ, ΙΡΑΚ, ΙΡΑΝ, ΣΟΜΑΛΙΑ, ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗ, ΚΟΥΡΔΟΥΣ, ΚΛΠ ΝΑ ΕΡΘΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΕΣΤΩ ''ΚΡΥΠΤΟΜΕΝΟΙ'' ΝΑ ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΘΟΥΝ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΑΡΟΔΟ ΛΙΓΩΝ ΧΡΟΝΩΝ!

- ΤΟ ΤΙ ΘΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΕΠΙΣΗΣ Η ΕΛΛΗΝΟΠΟΙΗΣΙΣ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΩΝ ''Η ΑΛΒΑΝΩΝ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΕΝΟΠΛΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ, ΑΠΛΑ ΝΑ ΘΥΜΙΣΩ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΟΥΣ (Ο ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ ΣΥΝΧΗΣ ΠΟΥ ΕΦΑΓΕ 13 ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΤΟΥ ΕΠΕΙΔΗ ΕΤΣΙ ΤΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΑΓΙΟΤΑΛΛΑΧ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΤΟΥ, ΟΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ ΚΑΙ ΑΓΓΛΟΙ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΟΙ 2 3ης ΓΕΝΙΑΣ ΠΟΥ ΠΑΝΕ ΕΘΕΛΟΝΤΕΣ ΣΤΟ ΠΑΚΙΣΤΑΝ ΝΑ ΓΡΑΦΤΟΥΝ ΣΤΗΝ ΑΛΚΑΙΝΤΑ, ΚΛΠ). ΜΕ ΣΥΝΟΡΑ ΤΗΝ ΑΛΒΑΝΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΟΥΡΚΙΑ, ΣΕ ΠΙΘΑΝΟ ΠΟΛΕΜΟ ΤΙ ΛΕΤΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ????


ΟΛΑ ΑΥΤΑ, ΓΙΑΤΙ ΤΟ ''PAIDI'' Ο ΓΙΩΡΓΑΚΗΣ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΠΗΡΕ ΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΑΦΗΣΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΒΑΖΕΙ ΞΕΔΙΑΝΤΡΟΠΑ ΣΤΟ ΠΑΙΓΝΙΔΙ ΤΟΥΣ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ!
ΤΗΝ ΚΑΤΑΡΑ ΜΟΥ ΝΑΧΕΙΣ ΚΩΣΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΚΟ ΠΟΥ ΕΦΕΡΕΣ ΣΤΗΝ ΧΩΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΥΠΑΡΚΤΗ ΔΙΑΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΣΟΥ!
GK
23/12/2009 12:49
Ωραίος τρόπος για να εξασφαλίσεις ψήφους.
Ellhnas
23/12/2009 12:35
@nik 23/12/2009 11:31 a re ellinara mou esu.... tetoioi typoi san kai esena mas exoun paei pisw 100 xronia file mou. Exeis mperdepsei fainotupo me gonotupo alla ti sou lew twra e... Alla isws exeis dikaio. Ellhnes genniese, opws akribws geniese narkwmanhs, lhsths klp klp. To 8ema einai an geniese h ginese mlks? filika, enas Ellhnas
aa
23/12/2009 12:27
Μέχρι τώρα λέγαμε ότι η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα με λευκούς κατοίκους .
Τώρα θα αποκτήσουμε και μαύρους Ιθαγενείς

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ ενέργεια από την κυβέρνηση που υπονομεύει το μέλλον μας .
Τι περιμένεις από ένα πρωθυπουργό που δεν είναι και τόσο Έλληνας
Θα το λάβουμε υπ’ όψη μας όταν έρθει η ώρα
Αν τολμάτε κάντε Δημοψήφισμα για το θέμα
aa
23/12/2009 12:27
Μέχρι τώρα λέγαμε ότι η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα με λευκούς κατοίκους .
Τώρα θα αποκτήσουμε και μαύρους Ιθαγενείς

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ ενέργεια από την κυβέρνηση που υπονομεύει το μέλλον μας .
Τι περιμένεις από ένα πρωθυπουργό που δεν είναι και τόσο Έλληνας
Θα το λάβουμε υπ’ όψη μας όταν έρθει η ώρα
Αν τολμάτε κάντε Δημοψήφισμα για το θέμα
ΠΑΣΧΑΛΗΣ
23/12/2009 12:21
@Χαρις 23/12/2009 10:10

Συνφωνω μαζι σου ..

αλλα ειπαμε ζωοπανηγυρις..
Menelaos
23/12/2009 12:15
ΜΕ ΞΑΦΝΙΑΖΕΙ ΑΥΤΗ Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ, ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ Η ΑΝΕΡΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 15%...ΤΙ ΘΑ ΤΟΥΣ ΚΑΝΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΕΝΑ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΟ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ?ΒΑΡΙΑ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑ, ΟΥΤΕ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΒΙΟΜΗΧΑΝΙΕΣ, ΟΥΤΕ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ

ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ Η ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΕΧΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ, ΓΙΑΤΙ ΔΙΩΧΝΕΙ ΤΟΥΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ? ΜΗΠΩΣ Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΕΙ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΣΕ ΣΥΝΕΝΝΟΗΣΗ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΑΛΛΑ ΚΟΜΜΑΤΑ?

ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ ΤΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΛΥΣΕΙ ΤΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟΥΣ, ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ ΣΠΟΥΔΑΖΟΥΝ ΣΤΟΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ...(ΜΕ ΠΡΩΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ, Η ΚΟΡΗ ΤΟΥ ΓΙΩΡΓΑΚΗ...), ΑΥΤΟΙ ΜΕΝΟΥΝ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ ΠΡΟΑΣΤΕΙΑ, ΦΙΛΟΘΕΗ ΚΑΙ ΕΚΑΛΗ, ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΕΧΟΥΝ, ΕΧΟΥΝ ΣΚΕΦΤΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΟΝ ΚΟΣΜΑΚΗ, ΠΟΥ ΠΑΛΕΥΕΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΤΟΝ ΗΛΙΟ ΚΑΙ ΕΝΑ ΚΟΜΜΑΤΙ ΨΩΜΙ...ΘΑ ΤΑ ΒΡΟΥΝΕ ΣΚΟΥΡΑ...ΔΙΟΤΙ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΝ ΟΝΤΩΣ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΟΥΝ ΚΑΙ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟΜ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΤΟΠΙΚΗ ΑΥΤΟΔΙΟΙΚΗΣΗ, ΠΑΝΤΟΥ...ΚΑΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΒΡΟΥΝΕ ΔΟΥΛΕΙΑ? ΙΣΩΣ ΣΤΗΝ ΑΦΡΙΚΗ....

ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΑΠΟΦΑΣΗ ΕΝ ΒΡΑΣΜΟ ΨΥΧΗΣ, ΧΩΡΙΣ ΜΕΛΕΤΗ, ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟ, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΥΝΕ ΤΙΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ, ΑΛΛΟ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΨΗΦΟΙ....

ΓΙΩΡΓΑΚΗ, ΣΟΥ ΒΓΑΖΩ ΚΟΚΚΙΝΗ ΚΑΡΤΑ.....
ΓΙΩΡΓΟΣ Σ.
23/12/2009 12:11
ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΔΑΡΩΔΕΙΣ ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΤΩΝ ΞΕΝΟΦΟΒΩΝ!..ΜΑΛΛΟΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΛΟΜΑΘΕΙ ΜΕ ΤΗ ΜΑΥΡΗ ΕΡΓΑΣΙΑ ΠΟΥ ΜΕΓΑΛΩΣΑΝ ΤΟ ΠΟΥΓΓΙ ΤΟΥΣ ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ ΤΟΥ ΣΥΝΟΛΟΥ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ!
Μαρία Φώτου
23/12/2009 12:07
Συμφωνώ ότι έχουν δικαίωμα να λαμβάνουν ιθαγένεια, αλλά προϋπόθεση θα πρέπει να είναι να περνούν κάποιες εξετάσεις βασικών γνώσεων -όπως συμβαίνει σε πολλές χώρες του εξωτερικού- για παράδειγμα γλώσσας ή βασικών δομών του κράτους, όπως κάνουμε όλοι οι Ελληνες στα σχολεία. Εφόσον θα έχουν τα ίδια δικαιώματα, θα πρέπει να έχουν τις κατάλληλες γνώσεις για να ζουν σωστά και νομότυπα στη κοινωνία μας. Δεν μπορεί κάποιος να μπορεί να ψηφίζει και να μην μπορεί να μιλήσει σωστά ελληνικά!
Μαρία Φώτου
23/12/2009 12:07
Συμφωνώ ότι έχουν δικαίωμα να λαμβάνουν ιθαγένεια, αλλά προϋπόθεση θα πρέπει να είναι να περνούν κάποιες εξετάσεις βασικών γνώσεων -όπως συμβαίνει σε πολλές χώρες του εξωτερικού- για παράδειγμα γλώσσας ή βασικών δομών του κράτους, όπως κάνουμε όλοι οι Ελληνες στα σχολεία. Εφόσον θα έχουν τα ίδια δικαιώματα, θα πρέπει να έχουν τις κατάλληλες γνώσεις για να ζουν σωστά και νομότυπα στη κοινωνία μας. Δεν μπορεί κάποιος να μπορεί να ψηφίζει και να μην μπορεί να μιλήσει σωστά ελληνικά!
dIM.
23/12/2009 11:52
ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ! ΟΛΟΙ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ! ΤΟΥΣ ΨΗΦΙΣΑΜΕ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ, ΓΙΑ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ ΨΗΦΟ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΔΑΠΟΥΣ;; Ν Α Φ Υ Γ Ο Υ Ν!!!
μεταναστόφιλος
23/12/2009 11:49
Μπράβο στο ΠΑΣΟΚ για αυτά τα μέτρα. Οι άνθρωποι αυτοί ζούνε, εργάζονται και μοχθούν εδώ. Δεν κάνουν τίποτα διαφορετικόαπό όλους εμάς, οπότε δεν βλέπω το λόγο να μην έχουν και όλα τα αντίσοιχα δικαιώματα. Τα εθνίκια να πάνε στο Ιράν που τους ταιριάζει περισσότερο. Ξυδάκι αγάπες μου. Είστε μειοψηφία. Ο ελληνικός λαός στηρίζει ΠΑΣΟΚ και είναι ανεκτικός και δεκτικός στους μεανάστες.
ΓΙΩΡΓΟΣ Σ.
23/12/2009 11:48
ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΗΚΟΝ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ ΝΑ ΧΟΡΗΓΗΣΕΙ ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΤΗΝ ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ.ΕΔΩ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΠΑΝΑΝΙΑ ΝΑ ΖΟΥΝ ΟΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΣΕ ΚΑΘΕΣΤΩΣ ΑΝΟΜΙΑΣ ΧΩΡΙΣ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ!
KG
23/12/2009 11:48
Ancient Greeks Pelasgians (pre-Minoan Greeks, or Helladic Greeks) belonged to an admixture of I, E-V13, T and G2a. E-V13 and T probably arrived in Greece from the Levant (and ultimately from Egypt, hence the small percentage of T) in the early Neolithic, 8,500 years ago. G2a came from the Caucasus approximately 6,000 years ago as herders of sheep and goats (and early miners ?). Minoan Greeks migrated from Mesopotamia via Anatolia. They were mostly J2 people, but probably had some E too. Mycenaean Greeks arrived around 3,600 years ago from the Ukrainian steppes. They were an Indo-European people belonging to R1a. So were the Macedonians and the Thracians (hence the higher density of R1a in northern Greece). Greece was invaded by the Dorians around 1200 BCE. Nobody knows who they were or where they came from, but the high percentage of R1b in the regions where they settled (Peloponese, Crete) strongly suggest that they were R1b people. The events are linked to the Sea Peoples (see below), who were probably R1b people from the north-east of the Black Sea, or early Celts from central Europe. Greek historians sometimes mention that the Dorians were the descendants of the Trojans who came back to avenge their ancestors. The Trojans were an Indo-European people related to the R1b Hittites (see below). This would also explain why there is about the same percentage of R1b and R1a in modern Greece. Each correspond to a different wave of Indo-European invader. They only make up 12% of the population (each) because the Neolithic farmers (especially E and J2) were already well-established and numerous by that time.
Έλληνας Πολίτης
23/12/2009 11:41
Μπορεί να διαφωνούμε στο ζήτημα αυτό, αλλά μπορούμε να συμφωνήσουμε πως ένα τέτοιο ζήτημα (προσθήκη εκατοντάδων χιλιάδων νέων πολιτών) θα έχει τεράστιες συνέπειες για το μέλλον της χώρας και πρέπει να τεθεί στην κρίση του Ελληνικού λαού με δημοψήφισμα. Όλοι πρέπει να πάμε στο opengov.gr όταν ανέβει το νομοσχέδιο για να το σχολιάσουμε και να αιτηθούμε να γίνει μεγάλη δημόσια συζήτηση, και δημοψήφισμα μαζί με τις δημοτικές εκλογές για την αλλαγή του Κώδικα Ελληνικής Ιθαγένειας.
Έλληνας Πολίτης
23/12/2009 11:41
Μπορεί να διαφωνούμε στο ζήτημα αυτό, αλλά μπορούμε να συμφωνήσουμε πως ένα τέτοιο ζήτημα (προσθήκη εκατοντάδων χιλιάδων νέων πολιτών) θα έχει τεράστιες συνέπειες για το μέλλον της χώρας και πρέπει να τεθεί στην κρίση του Ελληνικού λαού με δημοψήφισμα. Όλοι πρέπει να πάμε στο opengov.gr όταν ανέβει το νομοσχέδιο για να το σχολιάσουμε και να αιτηθούμε να γίνει μεγάλη δημόσια συζήτηση, και δημοψήφισμα μαζί με τις δημοτικές εκλογές για την αλλαγή του Κώδικα Ελληνικής Ιθαγένειας.
KG
23/12/2009 11:40
για όσους ανησυχούν για την λεγόμενη καθαρότητα της Ελληνικής Φυλής προτείων το ενδιαφερον site http://www.eupedia.com/europe/european_y-dna_haplogroups.shtml στο οποίο θα διαπιστώσετε τι γονίδια περιέχει η σημερινή Ελλάδα. Για να σας λύσω την απορία από τώρα το μεγαλύτερο ποσοστό μας είναι από τη Μεσοποταμία και αμέσω μετά Βαλκάνι^Βόρεια Αφρική. Αυτά για όσους νομίζουν ότι καταγόμαστε κατευθείαν απο τον Περικλή.
Έλληνες μετανάστες γράψτε
23/12/2009 11:39
...πως παίρνει κάποιος την υπηκοότητα στις χώρες που ζεί,εάν επιτρέπεται να έχεις διπλή υπηκοότητα..Βάλτε ένα χεράκι γιατί μπλέξαμε. Είναι δυνατό να παίρνει κάποιος υπηκοότητα χωρίς απλή εξέταση γλώσσας;
Εσύ ρε ανθρωπάκι ΄΄αρχιεπίσκοπε ΄΄τι ήθελες χθες στο Υπουργικό Συμβούλιο; Για συμπαράσταση στον Πατριάρχη. Ξεπληρώνεις τα γραμμάτια της υποστήρηξης του ΠΑΣΟΚ για να εκλεγείς;
aaa
23/12/2009 11:34
σε μερικα χρονια θα μασ κυβερνησει αλβανοσ .αυτο κανει το παθοκ τουσ δινει δικαιωματα.θα κανουν κομματα θα μπουν στην βουλη και θα μασ αλλαξουν τα φωτα.μπραβο στον βλακογιωργακι ,ρημαζει την χωρα..........ξυπνατε δειτε τι κανει.............
gk
23/12/2009 11:33
Ε βέβαια, μόνο έτσι το ΠΑΣΟΚ εξασφαλίζει μόνιμα την εξουσία για να μας πη...ξει με την ησυχία του. Και όποιος βιαστεί να μιλήσει για ρατσισμό ας απαντήσει πρώτα στο ερώτημα: Θα δεχόσουν μελλοντικά να έχεις Αλβανό δήμαρχο στην πόλη σου;; όποιος απαντήσει ναι είναι Ο ΨΕΥΤΗΣ....
nik
23/12/2009 11:31
Θα φτιαξουν & το κομμα τους & καποια μερα θα μας κυβερνανε αλλοδαποι, καταστρεψτε κι αλλο την Ελλαδα αριστεροι, να δουμε τι θα καταλαβετε? Ελληνας γεννιεσαι δεν γινεσαι!!!!!!!!!
ΑΙΑΝΤΑΣ ΠΕΤΡΟΥ
23/12/2009 11:30
Η παράνομη λοιπόν αυτή γυναίκα κάνει λόγο περί εκδίκησης!!! Κάνει λόγο περί δημοκρατίας!!! Μιλάει για έλληνες 2 ταχυτήτων!!! Αυτή λοιπόν η γυναίκα θέλει να ενταχθεί!!!! Σκεφτείτε να γίνει δήμαρχος σε κάποιο δήμο! Πως θα συμπεριφερθεί στους έλληνες;; ΑΝ ΟΣΑ ειπώθηκαν πραγματοποιηθούν, η Ελλάδα θα γλιτώσει από την γκετοποίηση χιλιάδων ανθρώπων, λέει η κ. Μακόλεϋ και προσθέτει: Όταν σε βάζουν στην άκρη, σκέφτεσαι τρόπους να εκδικηθείς. Ωστόσο, όπως επισημαίνει, με την απόφαση του κ. Παπανδρέου ξαναγεννιέται η δημοκρατία στη χώρα που την έχει γεννήσει. Και η πρόεδρος της Ένωσης Αφρικανών Γυναικών καταλήγει: Ελπίζω πως δεν θα δημιουργηθούν Έλληνες δύο ταχυτήτων. Γιατί οι περισσότεροι από εμάς, άλλη χώρα δεν έχουμε γνωρίσει από την Ελλάδα.
Μπάτε Σκύλοι Αλέστε
23/12/2009 11:24
Υποθέτω εβραίοι του ΠΑΣΟΚ οτι το εν λόγω κατάπτυστο νομοσχέδιο δεν θα το βγάλετε για δημόσια διαβούλευση διότι γνωρίζετε το αποτέλεσμα...είσαστε τόσο υποκριτές που θα μας αναγκάσετε να φέρουμε πάλι τη δεξιά στην κυβέρνηση ΠΟΛΥ ΝΩΡΙΤΕΡΑ απο ότι φαντάζεστε, τα ψωμιά σας τελειώνουν πριν την τετραετία. Εθνοπροδότες για πηγαίντε σε καμια σοβαρή χώρα να δείτε τι κάνουν οι μετανάστες και μην μου πείτε για ΗΠΑ διοτι ειναι γνωστό οτι δεν υπάρχει αμερικανικο εθνος ιστορικα.
Georgia
23/12/2009 11:19
Osa xronia ki an perasoun ti muti panta psila 8a exoume. Fusika, eimaste polu anwteroi gia na katadextoume kati tetoio! H ksenofovia pote de 8a ekleipsei. Den eimaste Ellines epeidi exoume to dikaiwma tou eklegein kai ekleges8en. As akoustei kai mia alli fwni, xwris bromia kai sumferon. Isws na exoun kati ousiastiko na mas poun... Skeftite mono tous Ellines tis diasporas, poia einai i sumperifora twn allwn kratwn apenanti tous? Pantws oxi o ratsismos. Alla swsta, autoi einai Ellines! To ido 8a antidrousame gia ena Amerikano h Germano kai to idio gia enan Alvano, Voulgaro h Afrikano? de nomizw... As mi ginomaste fasistes sti xwra tis Dimokratias.
12345
23/12/2009 11:09
εχουμε πηξει με τουσ μεταναστεσ τουσ κανουν κ ελληνες ελεοσ πια.δημοψηφισμα να κανουν ,μπραβο στον καραφλογιωργακι .χαλια τα οικ.θα χουμε κ τουσ μεταναστεσ να τρωμε στη μαπα να φοβομαστε να βγουμε απο τα σπιτια μας.μαυρα με το παθοκ.βγηκαν κ με 10 μοναδες για να ειμαστε ξενοι στην χωρα μας
ΓΚ
23/12/2009 11:08
ΞΥΠΝΗΣΤΕ,ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΘΕΣΗ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ Η ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΠΟΥ ΕΚΦΡΑΖΟΥΝ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΝΑ ΜΑΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΕΙ ΣΕ ΕΘΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΜΕΓΑΛΗΣ ΣΗΜΑΣΙΑΣ;
sakis
23/12/2009 11:06
Διώχτε όλους τους ξένους κλείστε τα σύνορα να βγάλουμε πρωθυπουργό τον Χόντζα να φέρουμε την Ελλάδα μας εκεί που πραγματικά της αξίζει, στο 1950 γιατί γι εκεί είμαστε μ αυτά τα μυαλά.
Stelios
23/12/2009 11:02
o ratsismos se olo tou to megalio. apo tous megaliterous ratsistes ston planiti imaste emis oi ellines.

kakomirides anengefaloi ksipniste. gia anthropous milame oxi gia zoa. alla ti na pi kanis etsi megalosame etsi mathame kai etsi tha pethanoume. laos pou ton endiferi mono i diki tou kaloperasi i diki tou ''''ratsa'''' ine laos gia klamata. poli apo aftous tous anthropous den ehoun gnorisi ali patrida kai emis tous leme na pane na pnigoune.

Xirokrotiste mas imaste oi ellinares dimokrates kai oi Securitades ton antropinon dikaiomaton.

BRAVO

Ande kai kales giortes
ΓΚ
23/12/2009 11:01
ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΜΕ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ ΑΚΡΙΒΕΙΑ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΑΥΞΑΝΟΝΤΑΙ,ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ "ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΣ ΕΧΘΡΟΣ",Η ΑΜΕΡΙΚΗ ΑΥΤΟ ΘΕΛΕΙ...
george
23/12/2009 11:01
Με αυτο τον τροπο σκοπευουν δημιουργησουν μια κοινωνια που θα αποτελειται μονο απο πολυ πλουσιους και φτωχους. Η δημοκρατια στην Δ. Ευρωπη ηρθε με την δημιουργια και ανοδο της αστικης ταξης. Καθιστωντας δυσκολοτερη την αποκτηση κατοικιας (αυξηση αντικειμενικων), υποβαθμιζοντας την ποιοτητα ζωης με εκατονταδες χιλιαδες αστεγους, δημιουργεις μεγαλυτερη εκλογικη πελατεια (φτωχους) η οποια θα ειναι και πιο ευκολα διαχειρησιμη. Θα ωφεληθουν δηλ. μονο οι πολιτικοι και οι προστατες τους απο την ραγδαια αυξηση του (εξαθλιωμενου) πληθυσμου. Οι παραγωγοι ρευματος, τροφιμων, οι μεγαλεμποροι που θα προμηθευουν τις μαζες με τα απαραιτητα.
Metanasths
23/12/2009 10:59
Λαθος , επρεπε να το μεριμενουμε απο τον ΓΑΠ,
Θα μπορουσε να τους δοθει ιπικοοτητα αλλα οχι ιθαγενια
Θα το πληρωσουμε!
george
23/12/2009 10:55
Πρώτον λεει ψεματα πως θα μπορουν να ψηφιζουν μονο σε δημοτικες και νομαρχιακες με μια προσφυγη σε δικαστηριο αμεσως θα τους δωθει το δικαιωμα να ψηφιζουν και στις εθνικες, δεν μπορεις να εμποδιζεις Ελληνες πολιτες (στα χαρτια) να ψηφιζουν στις βουλευτικες. Δευτερον ειχε πει πολυ πριν τις εκλογες το ΠΑΣΟΚ τι σκοπευε να κανει απλως τα ΜΜΕ φροντισαν να το θαψουν και οι ΠΑΣΟΚοι ειχαν μυαλο να το κρατησουν χαμηλα το θεμα, αρα οποιος ψηφισε ΠΑΣΟΚ και τωρα δυσανασχετει καλα να παθει που δεν διαβαζει το προγραμμα του κομματος που σκοπευει να ψηφισει. Το κακο ειναι οτι θα την πληρωσουμε ολοι.
ΟΜΗΡΟΣ.Τ
23/12/2009 10:47
ΤΟ ΕΒΡΑΙΟ-ΠΑΣΟΚ ΦΡΟΝΤΙΖΕΙ ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΝΑ ΞΑΝΑΜΥΒΕΡΝΗΣΕΙ
ΑΠΟΥΣΙΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΜΩΝ, ΚΑΙ ΜΕ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ _ΨΗΦΟ_ ΤΩΝ ΜΕΤΑΝΑΣΤΩΝ.

ΠΡΟΔΟΤΕΣ ΑΝΑΙΣΧΗΝΤΟΙ, ! ! !
mixalis
23/12/2009 10:43
Arvantakis 23/12/2009 09:29

Πες τα Χρυσόστομε. Με το νόμο αυτό δημιουργείται αυτομάτως Αλβανική μειονότητα 1.000.000 και Βουλγαρομακεδονική 200.000 εκ του μη όντος. Όταν ολοκληρωθεί και η ένταξη της γείτονος μέ το νόμιμο εποικισμό Θράκης και Νήσων η κατάσταση στην Ελλάδα το 2050 θα είναι η εξής:

Αλβανικοί νομοί:
Θεσπρωτίας, Ιωαννίνων, Πρεβέζης
Σλαβομακεδονικοί νομοί:
Καστοριάς,Φλωρίνης,Πέλλας,Κιλκίς
Βουλγαρικοί νομοί:
Δράμας,ήμισυ του νομού Σερρών
Τουρκικοί νομοί
Ξάνθης,Ροδόπης (αυτοί είναι ήδη), Έβρου,Λέσβου,Χίου,Σάμου,Δωδεκανήσου
Για Κύπρο δε μιλάω ξεγράψτε τη και μετακομίστε στο Λονδίνο...
ΔΙΟΝΥΣΗΣ ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΣ
23/12/2009 10:38
ΑΥΤΗ ΗΤΑΝ Η ΠΡΩΤΗ ΤΟΥ ΜΕΡΙΜΝΑ ? Η ΨΗΦΟΣ ΣΤΟΥΣ ΓΥΦΤΟΑΓΑΡΗΝΟΥΣ ?....ΤΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ, ΟΜΩΣ, ΚΑΠΟΙΟΣ, ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΧΡΗΣΤΟ ΠΟΥ ΚΥΒΕΡΝΑ ? ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΚΑΡΑΒΙ ΝΑ ΒΟΥΛΙΑΖΕΙ, ΚΑΙ ΤΡΕΧΕΙ ΝΑ ΜΑΖΕΨΕΙ ΨΗΦΟΥΣ.....
ΤΟΝ ΜΙΣΩ ΚΑΙ ΤΟΝ ΣΙΧΑΙΝΟΜΑΙ !
observer
23/12/2009 10:37
"ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟΝ ΓΙΩΡΓΟ. ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΕΛΛΗΝΑΣ ΔΕΝ ΓΕΝΝΙΕΣΕ ΑΛΛΑ ΕΛΛΗΝΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΑΠΟΚΤΑ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΑΙΔΕΙΑ ΕΙΠΕ ΚΑΠΟΤΕ Ο ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ!!! " apo istoria skizeis ...
ΔΥ
23/12/2009 10:32
Είναι η καλύτερη λύση για να τους διώξουμε από την Ελλάδα.
Τώρα θα δούν τι εστί να είσαι Έλληνας!!!!!

Όχι όμως άλλους μουσουλμάνους, δεν μπορώ τις μπούργκες.
Κόττια Μάγδα
23/12/2009 10:31

Έχω εμπιστοσύνη στην κυβέρνηση, ξέρει τι κάνει. Αυτοί οι άνθρωποι ζούνε εδώ, εργάζονται εδώ, έτσι κι αλλιώς δεν πρόκειται να γυρίσουν στην πατρίδα τους. Ας γίνουν Έλληνες λοιπόν, ας δουλεύουν σαν Έλληνες και ας φορολογούνται σαν Έλληνες.
baca
23/12/2009 10:31
Να και κατι καλο, να κανουν και ενα κομμα και να παρει 200.000 ψηφους να παθουν κοκομπλοκο τα χρυσαυγουλα,( που ηδη εχουν παθει οπως βλεπω απο τα σχολια εδω). και ας ερθουν μετα να μας που για τις 20.000 ψηφους και τους "ελληνες" που περασαν στα ακρα.
psilos
23/12/2009 10:23
ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑ ΑΛΒΑΝΙΚΟ ΚΟΜΜΑ, ΜΕΘΑΥΡΙΟ ΠΑΚΙΣΤΑΝΙΚΟ, ΦΙΛΙΠΙΝΕΖΙΚΟ ΚΛΠ, ΚΑΙ Ο ΝΟΩΝ ΝΟΕΙΤΟ, ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ΙΔΕΟΛΟΓΙΑ, ΑΠΛΑ ΕΘΝΙΚΗ ΠΡΟΕΛΕΥΣΗ.

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΣΑΣ ΚΥΡΙΟΙ ΑΣΧΕΤΟΙ. ΑΠΟΤΕΛΕΙΩΣΤΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΑΠΟΤΕΛΕΙΩΣΑΝ ΟΙ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΠΡΟΠΡΟΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΙ.
PK
23/12/2009 10:23
Oi Ellines tou exoterikou pote tha boroune va psifisoune ston topo diamoni tous otan ehoume ekloges stin Ellada?
Gia tous xenous endaferete to PASOK epedi oi xenis stin Ellada tha psifisoune PASOK kai oxi LAOS kai ND..
Alla opos stronis koimase!
aaa
23/12/2009 10:21
μπραβο στο παθοκ εκτοσ απο την οικ.πολιτικη την φοβερη τωρα δινει δικαιωματα και στουσ μεταναστες στουσ παρανομουσ για να τουσ ψηφιζουν και να φαμε το παθοκ για αλλα 20 χρονια.δεν φτανει που μασ καταληστευουν θα ψηφιζουν και ολασ/γιατι δεν κανουμε δημοψιφιζμα?μπραβο στο παθοκ και στον βλακογιωργακι που κραταει τουσ παρανομουσ μεταναστεσ.καλα φοβερη προθυπουργαρα να τον χαιρεστε ...............χαλια οικ.πολιτικη τωρα αφηνει και τουσ μεταναστεσ να τουσ ψηφιζουν τι αλλο θα δουμε θεε μου με αυτουσ..............
Χαρις
23/12/2009 10:10
Καλα ρε παιδια χαζεψανε στο ΠΑΣΟΚ; Κι αν σε δεκα η εικοσι χρονια κανουν δικο τους αλβανικο κομμα, μπουν στη Βουλη και πουν εμεις ειμαστε μειονοτητα και θελουμε δικη μας γλωσσα και δικα μας σχολεια; Και αν ειναι πλειοψηφια σε μια περιοχη και βγαζουν δικους τους νομαρχες/δημαρχους και ζητησουν αυτονομια? Μονοι μας θα βγαλουμε τα ματια μας δηλαδη; Προβληματα δεν εχουμε, θελουμε να βαλουμε κι αλλα στο κεφαλι μας; Οι Σερβοι ετσι δεν εχασαν το Κοσοβο; Εδω νομιζουν οτι ειμαστε Βελγιο κι Ολλανδια; Δεν νομιμοποιειται μια κυβερνηση να παιρνει τετοιες αποφασεις που θα επηρρεασουν τον Ελληνισμο για τα επομενα 200 χρονια. Και η Ν.Δ βλεπω δεν μιλαει, γιατι;
3 .000 PREPEI NA PLHRWSEIS GIA THN YPHKOOTHTA
23/12/2009 10:09
ME 3.000€ KAI 5 ETH PARAMONH STHN EVRWPH O KA8E XENOS PERNEI YPHKOOTHTA EF OSON MILAEI THN GLWSSA
FYSIKA SE KAPIA EVRWKRATH AN EXEIIS 1 YPHKOOTHTA KAI DEN THN APOVALHS DEN SU DINUN THN DIKH TUS
ESTW KAI AN EXEIS 5 XPONIA KAI OLES TEIS PRWIPO8ESEIS
DIOTI MONO 1 YPHKOOTHTA ANAGNWRIZUN
TI 8A GINEI ME AFTUS PU EXUN ALLH YPHKOOTHTA PU DEN FEVGH OPOTE O MAROKANOS 8A EXEI KAI ELLINIKH KAI
MAROKANIKH XA XA PLAKA EXETE PSAXTE TO KAI AFTO
TO IDIO GIA TUS AIGYPTIUS KLP APO ASIA
AN DEN APOVALUN EPISHMWS THN YPHKOOTHTA TUS DEN TUS DHNETAI ALLH YPHKOOTHTA
ETSI AFTOI APOFASIZUN POIA XWRA TUS SINDEEI KALITERA
THOMAS
23/12/2009 10:08
Επιτέλους, έφθασε η αρχή του τέλους......Δύσμοιρη Ελλαδίτσα, τι σούμελλε να πάθεις. Και πού είσαι ακόμα. Τα χειρότερα έπονται...... Η Ελλάδα ,σε βάθος δεκαετίας , θα είναι χώρα μεταναστών, αφενός γιατί θα έχει γεμίσει μετανάστες και λαθρομετανάστες, και αφετέρου, γιατί οι έλληνες θα αναγκασθούν να αναζητήσουν σε άλλες χώρες την τύχη τους, αφού στην πατρίδα τους δεν θα μπορούν να ζήσουν. Θα είναι τραγική μειοψηφία...Κύριοι του ΠΑΣΟΚ, που σας ψήφισε ο λαός, για τέτοια καίρια ζητήματα, γιατί δεν ζητάτε την γνώμη του;Μπράβο Γιώργο έλυσες όλα τα προβλήματα των γηγενών, λύσε τώρα και τα προβλήμματα των μεταναστών. Λυπάμαι, αλλά αυτός ο τόπος δεν έχει, πλέον , προοπτική και μέλλον.Κρίμα για τα παιδιά μας. Τι πατρίδα τους παραδίδουμε.....
λις
23/12/2009 10:05
@ Ψηφολιγούρηδες 23/12/2009 09:45

Σαφώς και έγινε για την ψήφο.Νομίζεις τώρα που οι μετανάστες θα γίνουν και επίσημα έλληνες θα νοιάζονται περισσότερο γι''αυτούς; Όσο νοιάζονται και για εμάς...
ΣΤΑΘ.ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ
23/12/2009 10:00
Ο φόβος του ΓΑΠ και του ΠΑΣΟΚ είναι πλέον ορατός για γυμνού οφθαλμού , γνωρίζοντας ότι δεν έχει την τύχη με το μέρος του στης επόμενες εκλογές όπως εθνικές έτσι και τοπικής αυτοδιοικήσεις προσφεύγει στο εύκολο αλλά εθνικά επιζήμιο , νομιμοποιήσει λαθρομεταναστών αύξηση τον πιθανοτήτων επανεκλογής του ΠΑΣΟΚ .
Και δίπλα σε όλα αυτά έχουμε το ευτράπελο αλλά αληθινό , οι ομογενείς οι ΈΛΛΗΝΕΣ που οι περισσότεροι εξ αυτόν τραβήξανε τα πάνδεινα δεν έχουνε το δικαίωμα αποκτήσεις της ιθαγένειας αυτομάτως , αλλά θα την αποκτήσουνε μαζί με τους λαθρομετανάστες ,διαβάστε παρακάτω ((Ειδικές ρυθμίσεις προωθούνται για την πολιτογράφηση ομογενών από την Αλβανία,)) καταλάβατε αναγνωρίζουνε ότι οι άνθρωποι είναι ΈΛΛΗΝΕΣ ομογενείς ,αλλά χρειάζεται λένε ειδικές ρυθμίσεις , δηλαδή είναι ακόμη και κατώτεροι τον λαθρομεταναστών , ήθελα να ρωτήσω τον κυρ. Παπανδρέου όταν ήρθε στην ΕΛΛΑΔΑ μια και ο ίδιος είναι ομογενείς χρησιμοποίησαν για αυτόν ειδικές ρυθμίσεις για να πάρει την ΕΛΛΗΝΙΚΟΙ ιθαγένεια ?
Της φωτογραφίες και μόνο να κοιτάξει κανείς θα δει πως θα είναι οι ΈΛΛΗΝΕΣ του μέλλοντος , εάν βέβαια θα έχουμε μέλλον με αυτούς που μας κυβερνάνε .
τάκης
23/12/2009 09:58
@ Παράγκας 23/12/2009 09:14

Όπως τα λές, για τα ελληνόπουλα δε δίνουν δεκάρα! Αυτό είναι γνωστό και δεν αλλάζει...
PASOK =PSHFO8HRIA
23/12/2009 09:58
O GIWRGOS PERNEI MODELLO TEIS USA
PU DINUN YPHKOOTHTA STUS LA8RO GIA NA PARUN PSHFUS
AKRIVWS ETSI TO PEZEI O PSHFO8HRAS
GIWRGO EPREPE NA MAS VALEIS NA PSIFHSUME GIAFTO AN TUS 8ELUME H OXI AN SINEXISTH AFTO 8A TO XASEIS TO PEXNIDI DIOTI TA 10.5 EKAT ELLHNES DEN TA RWTHSES
ΠΛΛ
23/12/2009 09:57
ΟΧΙ !!! ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΤΩΡΑ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ΠΑΣΧΑΛΗΣ
23/12/2009 09:55
Ζωοπανηγυρις
κωστας παπαδοπουλος
23/12/2009 09:49
ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΛΥΣΑΜΕ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΩΡΑ ΝΑ ΛΥΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΩΝ ΜΕΤΑΝΑΣΤΩΝ.ΑΚΟΥ ΛΕΕΙ ΕΙΝΑΙ 960.000 ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΕΧΟΥΝΕ ΚΑΤΑΓΡΑΨΕΙ ΟΛΟΥΣ.ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝΕ ΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ ΖΟΥΝΕ ΣΤΗΝ ΚΗΦΙΣΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΚΑΛΗ ΟΥΤΕ ΕΧΟΥΝΕ ΔΕΙ ΠΩΣ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΛΑΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑΕΙ ΝΑ ΒΓΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ.ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΑΓΑΠΑΝΕ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΤΟΥΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΑΡΟΥΝΕ ΣΤΑ ΣΠΙΤΙΑ ΤΟΥΣ.
Ψηφολιγούρηδες
23/12/2009 09:45
Για την ψήφο ρε γαμώτο. Την Ελλάδα ποπιός την νοιάζεται.
Η Δραγώνα τώρα δικαιώνεται.Εδώ ο κόσμος χάνεται και....Αυτό βρήκατε σαν πρώτη προτεραιότητα για να προλάβουν να σας ψηφήσουν στις δημοτικές εκλογές.Μια ζωή τέτοιοι ...
ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΙΠΟΤΑ
23/12/2009 09:39
ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΧΟΡΗΓΗΣΗ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΙΘΑΓΕΝΕΙΑΣ ΣΕ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ 2ης ΓΕΝΙΑΣ , ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ Ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΛΑΟΣ ΜΕ ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ . ΑΥΤΗ Η ΠΡΟΘΕΣΗ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΓΝΩΣΤΟΠΟΙΗΘΕΙ ΠΡΟΕΚΛΟΓΙΚΑ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΨΗΦΙΣΕ ΠΑΣΟΚ ΓΙΑ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ.
GOLDEN BOY
23/12/2009 09:34
ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ ΣΕ ΜΕΓΑΛΕΣ ΕΥΡΩΠΑΙΚΕΣ ΠΟΛΕΙΣ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΔΕΙ ΤΟ ΣΕΝΑΡΙΟ!! ΑΥΤΟΙ ΔΕ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ ΝΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΑΠΟ ΜΑΣ. ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΘΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΟΥΝ ΟΤΙ Η ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΛΒΑΝΙΑ, ΠΑΚΙΣΤΑΝ, ΑΦΓΑΝΙΣΤΑΝ ''Η ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΓΩ ΤΙ!! ΦΤΑΙΜΕ ΚΑΙ ΜΕΙΣ ΟΜΩΣ ΟΤΑΝ ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΚΡΙΤΑ ΟΠΟΙΟΝ ΜΑΣ ΥΠΟΣΧΕΤΑΙ ΤΑ ΠΙΟ ΠΟΛΛΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΥΜΕ ΤΙΣ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΕΣ ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΡΥΦΗ ΔΙΕΘΝΙΣΤΙΚΗ ΤΟΥΣ ΑΤΖΕΝΤΑ!! ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΔΙΔΑΣΚΟΜΑΣΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΜΑΣ; ΠΩΣ ΚΑΘΑΡΙΣΕ Η ΕΛΛΑΔΑ ΑΠΟ ΤΟΥΡΚΟΥΣ, ΒΟΥΛΓΑΡΟΥΣ, ΑΛΒΑΝΟΥΣ ΚΑΙ ΣΚΟΠΙΑΝΟΥΣ; ΔΥΣΤΥΧΩΣ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ!!
VAG THESS
23/12/2009 09:32
ΚΑΛΑ ΕΚΑΝΑΝ. ΚΑΙΡΟΣ ΗΤΑΝΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ. ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΚΟ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΙΟΥΝΤΑΙ ΕΔΩ , ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝΕ ΑΛΛΗ ΓΛΩΣΣΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ, ΚΑΙ ΑΛΛΗ ΠΑΤΡΙΔΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΟΥΝΕ ΝΑ ΨΗΦΙΣΟΥΝΕ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝΕ ΟΛΑ ΤΑ ΔΙΚΚΑΙΩΜΑΤΑ ΣΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΛΙΤΕΣ.

ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟΝ ΓΙΩΡΓΟ. ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΕΛΛΗΝΑΣ ΔΕΝ ΓΕΝΝΙΕΣΕ ΑΛΛΑ ΕΛΛΗΝΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΑΠΟΚΤΑ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΑΙΔΕΙΑ ΕΙΠΕ ΚΑΠΟΤΕ Ο ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ!!!
Arvantakis
23/12/2009 09:29
xa xa xa xa apo to 1991 edo sto exoteriko oi kosovaroi psachnun maniodos ellines arvanites gia na thesun thema mionotitos stin ellada alla distichos den vriskun dioti echun edo oloi eliniki sinidisi ke tora erchete to ypurgio essoterikon na kanei tus alvanus ellines ,,, As rotisun sto ypurgio EXOTERIKON ti gnomi exei gia auto to thema . skefthite to nomo thesprotias ti tha ginei meta apo 50 xronia otan oi ellines feygun ke tin thesi tus tin dinun se alvanus musulmanus to idio ke ta ginnena pu einai oikonomika alvanokratumena.. Bravo stin Kivernisi pu mas fernei piso autus pu antalaxe o Venizelos to 1922..H servia to exase to kosovo gia auto kitaxte ke eseis na xasume tin notia ipiro pros xari tis Megalis Alvanias...
eri meri
23/12/2009 09:23
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!! Επιτέλους!!! Έγινε μια αρχή... Λίγο ακόμα τώρα, λίγη προσπάθεια, να ξεπεραστούν οι αγκυλώσεις. Τι θα πει δεν μπορούν να βγαίνουν δήμαρχοι; Τι θα πει μόνο στις δημοτικές εκλογές; Η ισότητα δεν μπορεί να έχει σκιές, άντε λίγο ακόμα να σηκωθούμε λίγο ψηλότερα....
Παράγκας
23/12/2009 09:14
Εδώ υπάρχει πρόβλημα αποκατάστασης (επαγγελματικής, κοινωνικής, γεωγραφικής κτλ) των ελληνόπουλων (30.000,00 € έκαστο χρέος ΚΑΙ αυτά)!!!!!....Φτιάξτε το μέλλον των ελληνόπουλων (σε πολλά θέματα) και μετά οι μετανάστες...(ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΕΙ Η ελλαδίτσα τόσο κόσμο. ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΡΑΓΩΓΗ!!!!!!!!!!! ΕΧΟΥΜΕ 600.000 ΑΝΕΡΓΟΥΣ!!!!!).....(Υ.Γ.: Έχετε περπατήσει στο Athinanistan, και στην Chinatown της Πειραιώς;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;)..........
xa xa
23/12/2009 09:13
oi mavroi ellhnes pu akusthke afto mhpws eixe h ellas pote apoikies sthn afrikh
re pu ftasame
η.ξ.
23/12/2009 09:06
Ελπίζω τώρα ο Γιώργος να δώσει το δικαίωμα και στους Έλληνες να περπατάνε άφοβα σε περιοχές όπως ο Άγιος Παντελεήμονας, η Ομόνοια, η Κυψέλη κτλ...Δικαίωμα που καταπατείται εδώ και πολλά χρόνια.
yweryu
23/12/2009 09:04
ΑΝ ΚΑΙ ΠΑΣΟΚ, ΕΙΝΑΙ ΤΡΑΓΙΚΟ ΛΑΘΟΣ
METANASTIS