«Να πάψει η Ελλάδα να ασχολείται με το όνομα "Μακεδονία"»

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 06/12/2009 11:41 | ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ: 06/12/2009 11:45 |
Ο Τουρκος πρωθυπουργός με τον σκοπιανό ομόλογό του σε παλαιότερη συνάντησή τους

Την υποστήριξή του στην ευρωατλαντική προοπτική της ΠΓΔΜ εξέφρασε ο Τούρκος πρωθυπουργός Ρατζέπ Ταγίπ Ερντογάν σε συνάντησή του με τον σκοπιανό ομόλογό του, Νικολά Γκρουέφσκι, ενώ κάλεσε την Ελλάδα «να πάψει να ασχολείται με το ασήμαντο ζήτημα της ονομασίας».

«Η Ελλάδα πρέπει να επιτρέψει στη “Mακεδονία” να αποκαλείται “Mακεδονία” προς το συμφέρον ολόκληρης της περιοχής, δήλωσε ο κ. Ερντογάν και επεσήμανε ότι για την Τουρκία, η ΠΓΔΜ αποτελεί πλήρες μέλος του ΝΑΤΟ, λόγω των μεταρρυθμίσεων που έχει εφαρμόσει και της συμμετοχής της στις διεθνείς αποστολές της Συμμαχίας.

Από την πλευρά του, ο κ. Γκρούεφσκι αναγνώρισε ότι η Τουρκία είναι ένας από τους
μεγαλύτερους υποστηρικτές και φίλους της χώρας του, κάτι που σύμφωνα με τον ίδιο εκφράσθηκε και κατά τη διάρκεια της συνάντησης με τον κ. Ερντογάν.

«Στη συνάντηση με τον κ.Ερντογάν εξετάσαμε τις δυνατότητες εμβάθυνσης των πολύ
καλών πολιτικών σχέσεων μεταξύ των δύο χωρών μας και αναφερθήκαμε στην υποστήριξη της Τουρκίας σε όλα τα ζητήματα που αφορούν τη Δημοκρατία τη
Μακεδονίας, όπως την περαιτέρω υποστήριξη σχετικά με την ένταξη της Δημοκρατίας της Μακεδονίας στο ΝΑΤΟ και σε κάθε άλλο τομέα, που θα μπορούσε να μας υποστηρίξει η Τουρκία», πρόσθεσε ο κ. Γκρούεφσκι.

Οι κ.κ. Ερντογάν και Γκρούεφσκι παρευρέθηκαν και στις εργασίες επιχειρηματικού
φόρουμ ανάμεσα σε επιχειρηματίες των δύο χωρών, που διεξήχθη χθες στην Κωνσταντινούπολη, στο οποίο εξετάσθηκαν οι δυνατότητες ενίσχυσης της οικονομικής συνεργασίας και αύξησης των τουρκικών επενδύσεων στην ΠΓΔΜ.

190
Κρητικος
08/12/2009 20:12
Αφήσατε τη Μακεδονία και πιάσατε την Κρήτη. ΡΕ ΔΕΝ #@%$#%^%$^%$????????
mixalis
08/12/2009 13:30
888 8/12/2009 11:30

Aυτό περί Κρήτης έχει καμιά βάση? Ειλικρινά ρωτάω όχι ειρωνικά γιατί δεν έχω ακούσει κάτι.
mixalis
08/12/2009 13:27
tina 8/12/2009 10:52

Γειά σου ρε Τίνα! Έτσι σε θέλω να υπερασπίζεσαι τη γνώμη σου.

Στάμο Σέμση μη νομίζεις οτι είμαι εγώ η Τίνα! Απλά συμφωνώ μαζί της. Δεν κλωνοποιούμαι σαν το Μακεντόνετς Βόντεν!
Φιλιππινεζος Παρατηρητης
08/12/2009 12:11
ΑΠΟΨΗ ΦΙΛΙΠΠΙΝΕΖΟΥ ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗ. ΠΕΡΙ ΕΞΟΥΣΙΑΣ ΚΑΙ ΝΟΜΩΝ @ Περί των θαυμαστών του Χίτλερ και των ακολουθόντων τη χιτλερική νοοτροπία > Οι νόμοι των κρατών και δη του ελληνικού, θεσπίζονται σύμφωνα με τα συμφέροντα που εξυπηρετούν την άρχουσα τάξη, της οποίας τα όργανα εξασφαλίζουν την τήρησή τους με εξαναγκαστικό τρόπο. Δηλαδή Δικαιοσύνη και Αστυνομία εκφράζουν τη νομιμότητα της βίας , αφού το τεκμήριο της νομιμότητος συντρέχει υπέρ του κράτους . Οταν όμως παραβιάζεται το περί δικαίου αίσθημα της πλειοψηφίας του λαού και καταπατείται από το καθεστώς της νόμιμης κρατικής εξουσίας δια βιαίων μέσων, ο λαός αντιδρά στη βία με βίαιη αντίδραση της οποίας τα αποτελέσματα είναι δυσάρεστα και απρόβλεπτα . Ούτω θα απορρίψουμε τη βίαιη αντίδραση της οποίας τα αποτελέσματα είναι καταστροφικά. Ενα τρανό παράδειγμα αυτού είναι το εξής: Κατά την διάρκεια της κατοχής της Ελλάδος ,επί πρωθυπουργίας του δωσίλογου "Λογοθετόπουλου" κατά την περίοδο του 1943, {ο οποίος είχε νυμφευθεί την ανηψιά του στρατάρχη "Λιστ", που ήταν επικεφαλής της επιχείρησης "Μαρίτα" όπως ήταν η κωδική ονομασία της εναντίον της Ελλάδος επίθεσης , ήταν ο εμπνευστής της επιστράτευσης των Ελληνόπουλων το 1943, για να βοηθήσουν τις δυνάμεις του ΑΞΟΝΑ . Την επιστράτευση αυτή δεν την ματαίωσε το ΕΑΜ-ΕΛΑΣ , αλλά το άοπλο συλλαλητήριο των νέων μπροστά στους οποίους , οι πάνοπλοι Γερμανοί δίστασαν να τους πυροβολήσουν ! Το ΚΚΕ όταν προσπάθησε τρείς φορές να καταλάβει βιαίως την εξουσία ηττήθηκε ! Οταν όμως αργότερα κάποια στελέχη του ηρνούντο να υπογράψουν τις περιβόητες δηλώσεις μετανοίας και κάποια παλικάρια του οδηγούντο στο εκτελεστικό απόσπασμα , με το χαμόγελο και με το γαρύφαλο στο χέρι , νίκησε και αυτά τα στελέχη έγραψαν ιστορία όπως ο Νίκος Μπελογιάννης επί παραδείγματι . Σε αντίθεση με αυτούς οι μεγάλοι ήρωες του ΠΑΣΟΚ {Βελουχιώτης και Ανδρέας Παπανδρέου} δυστυχώς ήσαν αμφότεροι δηλωσίες ! ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ ΙΣΤΟΡΙΚΟΥ ΔΙΑΦΩΤΙΣΤΗ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ ΣΤΗ ΣΤΗΛΗ κ. ΛΑΒΑ Δήλωσεν ο εν λόγω διαφωτιστής τα κατωτέρω σχετικώς με τους κατ’αυτόν εγκληματίες: "...Για τους εγκληματίες το δίκαιον θά ήτο ο τείχος του αποσπάσματος". { Η ορθογραφία είναι του εν λόγω εκπροσώπου και διαφωτιστή του ΠΑΣΟΚ}. Θα ξέχασε προφανώς να αναφέρει τους ομοφυλόφιλους και τους Εβραίους , όπως ο εμπνευστής αυτού του δημοκράτη Αδόλφος Χίτλερ !...Η αφαίρεση όμως της ανθρώπινης ζωής είναι έγκλημα και μόνο όταν βρισκόμαστε εν αμύνει δικαιολογούμεθα . Οι δε θανατικές ποινές που επιβάλλονται από τα δικαστήρια είναι εκ προμελέτης δολοφονίες ! Επειδή δε το εν λόγω άτομο αρνείται συνήθως αυτά τα φασιστικά διδάγματα που κατά καιρούς δηλώνει , ελπίζω ότι δεν θα συνεχίσει την ίδια τακτική, άλλωστε και να αρνηθεί εκ νέου δεν έχει σημασία !... Η διδασκουμένη φόρμα περί του εγκλήματος αναφέρει τα εξής : "Πράξη ή παράλειψη που είναι άδικη και που τιμωρείται από το νόμο". Πάνω σ’αυτό τον ορισμό δημιουργούνται πολλά ερωτηματικά ! α} Τι είναι δίκαιο και τι άδικο ; β}Τι είναι έγκλημα ; γ} Ποίος διατυπώνει τη φόρμα του εγκλήματος ; δ} Ο εγκληματίας γεννιέται εγκληματίας ή μήπως οι κοινωνικές συνθήκες δημιουργούν εγκληματίες ; κ.λ.π. Αν όμως σκεφτούμε ότι η ελληνική Βουλή έχει ψηφίσει αντισυνταγματικό και παράνομο {δυνάμει του Διεθνούς Δικαίου} νόμο, που επιτρέπει στους βουλευτές και στους υπουργούς κάθε είδους παρανομία , ακόμα και ΕΣΧΑΤΗΣ ΠΡΟΔΟΣΙΑΣ ατιμωρητί , με ποίο ηθικό δικαίωμα οι δικαστές δικάζουν και καταδικάζουν το λαό, ενώ οι βουλευτές δεν πηγαίνουν ούτε στο δικαστήριο για τα ίδια αδικήματα ; Αυτό το νόμο τον θέσπισε το δημοκρατικό ΠΑΣΟΚ για να προφυλάξει τους υπουργούς του από το μεγάλο φαγοπότι που έστησαν . Αυτή ήταν η διδασκαλία του γέροντος εραστού της ροζ βίλας που κόστισε τρία δις δραχμές στους φορολογούμενους οι οποίοι πλήρωσαν το τίμημα του γέροντος εραστού, για να τη χαίρεται κατόπιν η Κίρκη ! Ο εν λόγω τ. Πρωθυπουργός απαξίωσε να παραστεί στο δικαστήριο όταν ήταν κατηγορούμενος για τα κιβώτια των πάμπερς , τον Κουτσονόμο, την παραχώρηση του Αιγαίου στον Κοσκωτα κ.λ.π ανδραγαθήματά του ! Αυτή ακριβώς τη νοοτροπία εκφράζουν οι διαφωτιστές του ΠΑΣΟΚ της στήλης. Οσο για τις θανατικές καταδίκες , το αίμα νερό δεν γίνεται και τα Αμερικανάκια που επιθυμούν να μας ξανακυβερνήσουν δεν ξεχνούν τους νόμους της Αμερικής !.. Δε νομίζω να χρειάζονται άλλα αποδεικτικά μέσα για το ποίος ειναι θαυμαστής του Χίτλερ και της πολιτικής του ! Σχετικώς δε επειδή το εν λόγω άτομο παραπονέθηκε διότι καταφερόμεθα εναντίον του αποβιώσαντος Ανδρέα Παπανδρέου , προφανώς υπενθυμίζοντάς μας ότι : "Ο νεκρός δεδικαίωτε", ας μου επιτρέψει η επί των θεολογικών της στήλης κ. Σαλογραία να εκθέσω τη δική μου άποψη περί αυτού : Η επίσημη θεολογική τοποθέτηση είναι η κατωτέρω : Το χωρίο αυτό αναφέρεται στην προς "Ρωμαίους" επιστολή του Αποστόλου Παύλου και αναφέρει ακριβώς τα εξής : "Ο νεκρός δεδικαίωτε από τας αμαρτίας". Δηλαδή αφού πέθανε δεν θα αμαρτάνει πλέον. Αυτή είναι η θεολογική τοποθέτηση του Παύλου. Οτι ο χριστιανός πεθαίνει για την αμαρτία , διότι ως νεκρός δεν θα συνεχίσει να αμαρτάνει , για να ζήσει στην άλλη ζωή εντός της θείας χάριτος . Είναι λάθος των θεολόγων, των κοινωνιολόγων, των κληρικών κ.λ.π. να αναφέρουν ότι ο νεκρός δεδικαίωτε , ως να του συγχωρήθησαν αυτομάτως όλες οι αμαρτίες του. Τότε όλοι οι καταστροφείς της ανθρωπότητας Χίτλερ , Στάλιν , κ.λ.π. εγκληματίες , καλώς έπραξαν και θα πρέπει να δικαιωθούν και να βρούν και μιμητές εφ’όσον και αυτοί θα δικαιωθούν όταν αποθάνουν. Αγαπητή Σαλογραία για τυχούσα παρερμηνεία του θείου Παύλου ,σου υπομιμνήσκω ότι : "Η ευσπλαχνία κραταιότερη είναι εντός των κραταιών". 27-2-2009 Φ.Π.
Leventogenna Soyda
08/12/2009 11:57
Η διαφορά μας με τους Τούρκους είναι οτι αυτοί εχούν για πρωθυπουργο τον Ερτογαν ο οποιος ειναι μάγκας και είπε οχι στους Αμερικανούς οταν ζητήσαν τον εναέριο χώρο της Τουρκιας για να επιχειρήσουν στο Ιρακ,ενω εμέις εχουμε αντιπροεδρο τον Παγκαλο ο οποιος εδώσε τον ΟΤΣΑΛΑΝ στους Τούρκους και τσαμπουκαλευετε στους 16χρονους μαθητές! Τουλάχιστον ευτυχώς που ο πρωθυπουργος μας ειναι φιλελληνας!
Φιλιππινεζος Παρατηρητης
08/12/2009 11:56
ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΤΗΣ ΣΤΗΛΗΣ {Δημοσιεύτηκε 29-12-2008} Το γαρ πολυ της θρασύτητος γεννα παραφροσύνη . Η δημοσιευθείσα απάντηση του Φ.Π. στο σχετικό σχόλιο ΛΑΒΑ ! Δυστυχώς αρνείται τα γραφόμενά του αυτός ο τύπος . Ελα όμως που υπαρχουν !... Με μεγάλη θλίψη διαπίστωσα ότι σ’αυτή τη στήλη έχουν παρεισφρύσει και κάποια αντικοινωνικά στοιχεία , διαπνεόμενα από μίσος έναντι των ομογενών Ελλήνων λόγω της αμάθειας και των ρεβανσιστικών ιδεών που τους διακατέχουν. 
α} Ο ιδρυτής του ΠΑΣΟΚ Ανδρέας Παπανδρέου ήταν μιγάς Ελληνας και Αμερικανός υπήκοος . Προκειμένου δε να λάβει την αμερικανική υπηκοότητα , ορκίστηκε να πολεμήσει εναντίον της Ελλάδος !... β} Ο νυν αρχηγός του ΠΑΣΟΚ έχει γεννηθεί στην αλλοδαπή από μιγάδα Ελληνα και Αμερικανίδα μητέρα , και εχει λάβει αμερικανική παιδεία και συνειδηση . Είναι δηλαδή Αμερικανός με αμερικανική ιθαγένεια , υπηκοότητα , παιδεία και συνείδηση . Κακώς επιτρέπεται στην Ελλάδα να διεκδικούν την αρχηγία του κράτους άτομα γεννηθέντα στην αλλοδαπή . Στις ΗΠΑ κ.λ.π. ευνομούμενες χώρες απαγορεύεται αυτό ! γ} Ολοι οι μεγάλοι ευεργέτες της Ελλάδος ήσαν Ελληνες του εξωτερικού και όχι σαν κι’ αυτόν και τους άλλους πρασινοφρουρούς που έπεσαν ως ακρίδες στον κρατικό κορβανά και διέλυσαν την ελληνική οικονομία , με αποτέλεσμα να ανοίξουν τα μάτια και στους νυν υπουργούς της Ν.Δ. που τώρα κάνουν κι’ αυτοί τα ίδια ! δ} Οι Ελληνες του εξωτερικού είναι υπερήφανοι γιατί είναι Ελληνες και διότι αυτοί είναι ο καθρέφτης της Ελλάδος στο εξωτερικό, που αντισταθμίζει της βρωμιές που διαπράττουν οι ψευτόμαγκες και ψευτοαντιστασιακοί πρασινοφρουροί ! ε} Ολοι οι Ελληνες του εξωτερικού σε κάθε εκδήλωση εκτός από τις Ελληνικές Σημαίες που είναι παρούσες , τραγουδούν ομαδικώς και τον Εθνικό Υμνο της Ελλάδας . Δεν διαπίστωσα κάτι τέτοιο στις εκδηλώσεις των παριστανόντων τους Ελληναράδες . Αντιθέτως διαπίστωσα ότι τα άτομα της ιδεολογίας του εν λόγω ατόμου ρίχνουν στην πυρά τις Ελληνικές Σημαίες και τις ποδοπατούν !... Αλήθεια, γνωρίζει κάποιος Ελληνας πολιτικός το τρίτο τετράστιχο του Υμνου προς την Ελευθερία του Διονυσίου Σολωμού ; Ο γνωρίζων λαμβάνει δώρο άθραυστο ποδήλατο, για την πρόληψη τυχόντων... ατυχημάτων ! Με αγάπη, εκτίμηση και πατριωτικούς χαιρετισμούς σε όλους του απόδημους Ελληνες . 29-12-2008 Φιλιππινέζος Παρατηρητής
dimitris korinthios
08/12/2009 11:32
Η Τουρκία και τα Βαλκάνια μετά το 1999
Η δεύτερης περίοδος της τουρκικής πολιτικής στα Βαλκάνια, η οποία ξεκινά με την νατοϊκή επέμβαση το 1999 στη Σερβία και το Κοσσυφοπέδιο- δεν
παραγνωρίζουμε ωστόσο τη σημασία που έχει η συμφωνία του Ντεύτον για τη Βοσνία- Ερζεγοβίνη που δημιουργεί ένα μουσουλμανικό κράτος- ανοίγει ένα νέο κύκλο. Η τουρκική συμμετοχή στις ειρηνευτικές δυνάμεις στην Αλβανία, στην πρώην Γιουγκοσλαβική Δημοκρατία της Μακεδονίας (πΓΔΜ), στη Βοσνία- Ερζεγοβίνη και το Κοσσυφοπέδιο, δημιουργεί νέα δεδομένα για την Τουρκία, η οποία εκτός από τους προφανείς στόχους της εκάστοτε συμμαχικής αποστολής επιδιώκει να συνδεθεί στενά με παλιές και νέες δυνάμεις, στο συμβολικό και στο πολιτικό πεδίο (Πρίστινα). Ακόμη και όταν αυτές δεν υπάρχουν τις εφευρίσκει στηριζόμενη στις θρησκευτικές παραδόσεις ( Ελμπασάν, Νόβι Παζάρ).
Στην Αλβανία παρά το γεγονός ότι ο πληθυσμός δεν έχει καθορίσει τη σχέση του με το Ισλάμ, εντούτοις η έντονη τουρκική παρουσία ανοίγει δρόμους συνεργασίας. Η ναυτική συνεργασία στο Πασαλιμάνι (Αυλώνα), η κατασκευή υποδομών και η πολιτική δράση είναι μερικά δείγματα της τουρκικής παρουσίας.
Στη Βοσνία-Ερζεγοβίνη η σύνθεση της ομοσπονδίας συγκροτεί ένα φιλικό περιβάλλον για τις τουρκικές δυνάμεις οι οποίες με τη σειρά τους διαμορφώνουν ένα πλαίσιο ελεύθερης δράσης. Το Σαράγιεβο είναι το κέντρο αυτών των κινήσεων, οι οποίες λαμβάνουν και συμβολικό χαρακτήρα με τον υπερβάλλοντα τουρκικό ζήλο για την εξιχνίαση πτυχών του πολέμου (Σεμπρένιτσα) και για τη σύλληψη των Κάραζιτς και Μπλάντιτς.
Στην πΓΔΜ η συμφωνία της Αχρίδας έδωσε το δικαίωμα στην Τουρκία να παρεμβαίνει και τυπικά εκεί όπου άλλοτε οι δυνάμεις της αναλωνόταν σε μυστικές κινήσεις. Το γεγονός ότι η συμφωνία επιτρέπει σε 16 από τους 81 δήμους της χώρας να υψώνεται η τουρκική σημαία, δεν έχει μόνο σημειολογικά χαρακτηριστικά. Η τουρκική παρουσία στη χώρα αποκτά πλέον άλλη δυναμική, η οποία διαπιστώνεται και από τη θέση των τουρκικών πληθυσμών στα Σκόπια και σε άλλες πόλεις και περιοχές (Κουμάνοβο, Τέτοβο, Μοναστήρι όπου και το μουσείο του Μουσταφά Κεμάλ).
dimitris korinthios
888
08/12/2009 11:30
ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΟΙ ΑΠΟΣΧΙΣΤΙΚΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΡΗΤΗ, ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΚΡΥΒΟΝΤΑΙ ΠΙΣΩ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΗΔΗ ΣΥΝΑΨΕΙ ΣΥΜΦΩΝΙΑ.

ΚΑΙ ΑΣ ΒΓΕΙ Ο ΑΝΙΣΤΟΡΙΤΟΣ ΙΣΤΟΡΙΚΟΣ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΝΑ ΜΕ ΔΙΑΨΕΥΣΕΙ, ΕΚΤΟΣ ΝΑ ΔΕΝ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΑΚΟΜΗ.

ΦΙΛΟΙ ΟΙ ΠΡΟΔΩΤΕΣ ΤΟΥ ΕΘΝΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΧΡΩΜΑ.
ΚΑΙ ΑΣ ΦΟΡΟΥΝ ΤΥΠΟΙΣ ΜΑΚΡΥΑ ΠΑΝΤΕΛΟΝΙΑ!!!!

888
BILL
08/12/2009 11:19
ΦΠΑ και ΛΑΒΑΣ τι θα πει δεξιά και αριστερά η ιστορία είναι μία.
Σας θεωρώ και τους δύο αξιόλογα μέλη του φόρουμ.
Ο καθένας με τις απόψεις του.Συμπεράνω από τα γραφόμενα ότι όλες οι κυβερνήσεις έκαναν φρικτά λάθη, τα οποία βρίσκουμε μπροστά μας σήμερα.Αναρωτιέμαι όμως ποιοί δεν αφήνουν τους Έλληνες πολιτικούς να δράσουν σύμφωνα με το συμφέρον της χώρας.Τι είναι αυτό που τους δεσμεύει?
Μήπως λέω μήπως ...κάποιες μυστικές υπογραφές τις οποίες αν δεν τις έβαζαν δεν θα έπαιρναν την εξουσία?
Δημήτρης Ν.
08/12/2009 11:14
Ζήτω το ελεύθερο Κουρδικό κράτος!!!! Η Τουρκία να πάψει να ασχολείται με το Κουρδιστάν!!!!
Θεμης Σαββιδης
08/12/2009 11:14

αγαπητέ Βιλ απο το Κιλκίς
ακριβός η Παίονες ήταν ελληνικής φίλης αλά όχι Μακεδόνες , βεβαία ο φίλιππος τους κατέλαβε και ενώθηκαν , μην μπερδευόμαστε , διότι και η Ηπειρώτες/ Κρητική / θράκες/Σπαρτιάτες/Πόντιοι / Σμυρνιοί/ κλπ εiναi έλληνες, οπός έλληνες είναι και η Μακεδόνες εδω και πολλές χιλιάδες χρόνια , όσο για τους σκοπιανούς και τούρκους ήρθαν σαν άποικοι .


tina
08/12/2009 10:52
@ Στάμος Σέμσης

Αγαπητέ μου Στάμο -εκτός από εσένα και άλλες ελάχιστες δημοκρατικές δυνάμεις σε αυτό το forum- δεν είδα να έχει κανείς άλλος αντίρηση γιαυτά που έχω γράψει, τα οποία με πολύ φαιά ουσία χαραχτήρισες ως φασιστικά . Δεν έχεις την εξυπνάδα να δεις το σκωπτικό ύφος πίσω από τις αλήθειες που έγραψα? είσαι απλά ένας πάρα πολύ κολλημένος αριστερός ?είσαι ένας λίγο αποτυχημένος και χωρίς χιούμορ μεσήλικας που κάθε τι που δεν είναι ορθολογικά σωστό το απορίπτεις χωρίς κουβέντα ή απλά σου αρέσουν και τα εύκολα επιθετικά τσιτάτα? Δεν μπορώ να σε βοηθήσω, θέλεις πολλές μέρες διακοπές μακριά από τα συντρόφια και με κλειστό το κινητό. Σου συνιστώ να ξαναδιαβάσεις το χτεσινό μου κείμενο και να δεις την διάθεσή μου και τις αλήθειες μου ΠΙΣΩ απο τις λέξεις. Είμαι μια αριστερή Ηπειρώτισσα που ζω στην Μακεδονία, ξέρω ιστορία και έχω την ικανότητα να γράφω όπως θέλω, επιλέγω συνήθως έναν τρόπο λίγο χιουμοριστικό στα περισσότερα κείμενά μου. Άν σε σόκαρα που μπορώ να είμαι αριστερή με αυτές τις απόψεις σου λέω το ίδιο που είπα στον Ερντογάν: τουμπεκί ψιλοκομμένο!
Citizen 1
08/12/2009 10:48
Ρε σεις τι φωνάζετε...Μίλησε ο πρωθυπουργός σας και αυθαδιάζετε...Ντροπή σας παλιόπαιδα...Μάλιστα, κύριε Αγά μας, να σκύψουμε....Έτσι κι αλλοιώς είναι πιο δύσκολο απ’ το να σηκωθούμε...
Pavlos Xanthopoulos
08/12/2009 10:43
Oso Ellinikotita ehoun oi mousoulmani katiki tis Smirnis tis Efesou kai pontou...
Toso Ellines einai kai oi simerini orthodopksi tis Ellados !

Na to ti esti Ellin: www.olympier.eu
Παύλος Μελάς
08/12/2009 10:36
Αδέλφια μη σας τρομάζουν οι συμμαχίες των κακομοίρηδων με τους πεινασμένους. Και η Τουρκία και τα σκόπια είναι στα πρόθυρα της διάλυσης. Οι μεν Αλβανοί των σκοπίων έχουν ανακοινώσει ότι θα αυτονομίσουν το 30% του κρατιδίου με όνομα Δημοκρατία της Ιλλυρίδας οι δε Κούρδοι θα ξεκινήσουν ξανά τον ιερό πόλεμο εναντίον των Τούρκων. Η Ελλάδα μας δεν κινδυνεύει ούτε από μογγόλυς ούτε από σλαβοβούλγαρους............κινδυνεύει από τους κομπλεξικούς τεμπέληδες αποτυχημένους που βγάζουν όλα τα ψυχολογικά τους προβλήματα πάνω στην σημαία μας........
psilos
08/12/2009 10:18
erdogan, ase tus kurdus na apokaludai ki aftoi opos thelun kai parata mas.

evgale glosa kai i ethniki kebab na pume
Π. Χ.
08/12/2009 10:07
Εαν η FYROM ενδιαφέρεται να συνυπάρξει με τους γείτονές της που είναι μέλη της Ε.Ε., θα πρέπει να δώσει περισσότερο βάρος στη δική τους θέση και όχι στη γνώμη κάποιας χώρας που ούτως ή άλλως ούτε ανήκει στην Ε.Ε. ούτε πρόκειται να γίνει μέλος για πολύ καιρό ακόμα. Οπότε δεν δικαιούται να ομιλεί, πόσο μάλλον να κάνει και υποδείξεις για χώρες μέλη. Επιπλέον, από τις χρηματοδοτήσεις και τις επιχειρήσεις των γειτόνων ζούνε στη FYROM, ή το ξεχάσανε. Δεν είδαμε κανένα από τη Τουρκία να κάνει επενδύσεις εκεί. Με ξένα κόλυβα........
ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.
08/12/2009 08:29
Ας λύσει η τουρκία τα προβλήματα με κούρδους αρμένιους και παραστρατιωτικό κίνημα και μετα΄να μας κάνει υποδείξεις..
Αλλα έτσι είναι ο μπουνταλάς..χώνεται παντού και εμείς κοιμόμαστε!!!!!!!!!

ΒΕΤΟ στην ένταξη των σκοπίων και όπου πάμε.....

Ας φανούμε λίγο αδιάλλακτοι και μεις ως χώρα.
Φιλιππινεζος Παρατηρητης
08/12/2009 08:26
@ ΡΕΝΟΣ ΚΑΖΑΜΙΑΣ 7-12-2009/21:27 Αγαπητε φιλε Ρενο, εισαι ψιλοπαραπονιαρης αλλα τι να κανουμε ? Σχετικως με το κοψιμο του κρασιου, αυτη ειναι δικη σου αποφαση . Των κατοικουντων ομως στην Ελλαδα τους τοκοψε υποχρεωτικως η νεα κυβερνηση, λογω ξεζουμισματος. Σε λιγο θα τους κοψει και το κρεας οπως παλαια. Μονο καθε Κυριακη ειχε το μενου κρεας. Παντως αυτο ειναι καλο γιατι θα μας κατεβασει την χοληστερινη.
Φιλιππινεζος Παρατηρητης
08/12/2009 03:52
Η ΕΝΔΙΑΜΕΣΗ ΣΥΜΦΩΝΙΑ ΤΟΥ 1995 Στις 18 Ιουνίου 1993 εκδόθηκε η απόφαση {845/1993 του Σ.Α. του Ο.Η.Ε. , για τη συνέχιση των διαπραγματεύσεων για την επίλυση της ονομασίας και των εκκρεμούντων θεμάτων με τα Σκόπια , ορίζοντας ως νέα προθεσμία την έναρξη της 48ης Συνόδου της Γενικής Συνέλευσης του ΟΗΕ , η οποία υπολογίσθηκε ότι θα γινόταν στις 20 Σεπτεμβρίου 1993 . Εν Συνεχεία έγιναν πρόωρες εκλογές στην Ελλάδα και ο κ. Κ. Μητσοτάκης έπαψε να είναι πρωθυπουργός και ανέλαβε ο Ανδρέας Παπανδρέου με ΥΠΕΞ τον κ. Κάρολο Παπούλια . Η νέα κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ, διέκοψε τις διαπραγματεύσεις , οπότε τις ανέλαβαν οι Αμερικανοί , με αποτέλεσμα {122} κράτη να αναγνωρίσουν -κατόπιν αμερικανικής υπόδειξης- τα Σκόπια με τη Συνταγματική τους Ονομασία ! Οταν το πέτυχαν αυτό οι Αμερικανοί , το 1995 έδωσαν εντολή στην κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ να υπογράψει την ενδιάμεση Συμφωνία με την προσωρινή ονομασία F.Y.R.O.M. – }Π.Γ.Δ.Μ}., μέχρι την οριστική επίλυση του θέματος με το προταθέν σχέδιο των "Curus Vance και Lord Owen", που πρότειναν τον όρο "Νέα Μακεδονία", τον οποίον είχεν αποδεχθεί ο τότε πρωθυπουργός κ. Κ. Μητσοτάκης , με αποτέλεσμα να διαφωνήσει ο κατά την περίοδο αυτή ΥΠΕΞ κ. Α. Σαμαράς και να παραιτηθεί από υπουργός Εξωτερικών, αλλά και από βουλευτής για να μην πέσει η κυβέρνηση , όπως και έγινε . Αρα όσα λέγονται ότι ο κ. Α Σαμαράς έριξε την κυβέρνηση της Ν.Δ. είναι ψευδή. Εν συνεχεία στις 8 Αυγούστου 1992 , ανέλαβεν το ΥΠ.ΕΞ ο τέως υφυπουργός Εθνικής Αμυνας επί Ε.Κ. πολέμιος του Π. Γαρουφαλιά , κ. Μιχάλης Παπακωνσταντίνου. Θείος αν δεν κάνω λάθος του νυν Τσάρου της ελληνικής οικονομίας , ακραιφνής υποστηρικτής της Οικογένειας Παπανδρέου κατα την περιοδο της δήθεν αποστασίας . Στις 13 Οκτωβρίου 1993 ο κ. Μ. Παπακωνσταντίνου παρέδωσε το ΥΠΕΞ στους κ.κ. Κάρολο Παπούλια , Θεόδωρο Πάγκαλο και Γιώργο Παπανδρέου, τους οποίους ενημέρωσε πληρέστατα επί της πορείας του θέματος των Σκοπίων. Οπως ανέφερα η νέα κυβέρνηση διέκοψε κακώς τις διαπραγματεύσεις μέσω του ΟΗΕ και έβαλε τις ΗΠΑ στο παιχνίδι με όλα τα δυσμενή για την Ελλάδα που προέκυψαν από αυτό. Κακός χειρισμός του κ. Κ. Μητσοτάκη , κάκιστος και καταστροφικός από την κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ . Δηλαδή αμφότερες οι ελληνικές κυβερνήσεις ενήργησαν με αμερικανικές εντολές !... Οποιος επιθυμεί να γνωρίσει ακριβώς όλο το παρασκήνιο, υπάρχει το βιβλίο του Μιχάλη Παπακωνσταντίνου με τίτλο "ΤΟ ΗΜΕΡΟΛΟΙΟ ΕΝΟΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥ", στο οποίο υπάρχει πλήρης ανάλυση της διαπραγμάτευσης μέχρι το τέλος Σεπτεμβρίου 1993 . Οι υστερικές κραυγές των επαγγελματιών ψευδολόγων , περί των δήθεν προδοτών και υπέρ των εθνικά υπερήφανων, που την εθνική μειοδοτική πολιτική τους , εκτός από τη διασπάθιση του Δημοσίου χρήματος και τις ανήθικες συμπεριφορές τους , πληρώνει η Ελλάδα μέχρι σήμερα και θα συνεχίσει να πληρώνει , απευθύνονται στους κουταλοφό ρους που βρήκαν εκ νέου πρόσβαση στον κρατικό κορβανά !... 8-12-2009 Φ.Π.
stef
08/12/2009 01:13
@ all Re paidia giati plakoneste metaxi sas? O kathenas echei ti gnomi tou opoia kai na ne auti. Alloi eine dexioi alloi aristeroi klp klp. E kai loipon? Oute oi men oute oi de efagan ti sofia me to koutali! De mathaineis mono apo tous omoideates alla kai apo tous antipalous. I alitheia eine panta kapou sti mesi! Doste ta epeicheirimata sas kai as sizeiteisoume logika. Ego mpaino edo mesa perissotero gia tin polifoneia. O fanatismos den eine kalos simboulos kai idiaitera sta ethnika themata. Stef
ΣΦΑΛΙΑΡΙΔΗΣ
08/12/2009 01:08
Με τετοια κυβερνηση που εχουμε πηρανε τωρα φορα και οι ΜΟΓΓΟΛΟΙ να μας πουνε τι θα κανουμε
sk
07/12/2009 23:27
TO KAPSIMO TIS SIMAIAS MAS KANEI VOLTA SE OLA TA KANALIA TOU EXOTERIKOU. A NAI... TI LEGAME? GIA TO ONOMA TWN SKOPIWN NAI, NAI....
BILL
07/12/2009 23:12
ΛΑΒΑΣ 7/12/2009 19:42
Πολλά πράγματα δεν γνωρίζω και καθημερινά ανακαλύπτω ότι δεν ξέρω τίποτα όσο και να διαβάζω..
Πιστεύω όμως πως.ότι χειρότερο πέρασε από τη δημοκρατική Ελλάδα είναι ο Μητσοτάκης και το σόι του. Ποτέ δεν τον συμπάθησα Μα η προδοσία του σύμφωνα με τη συνέντευξη που έδωσε ο Σαμαράς στο Παπαχελά αποδεικνύει του λόγου το αληθές. Σου ομολογώ ότι δεν ήξερα ακριβώς τι είχε συμβεί και όταν διάβασα και άκουσα ζωντανά τα λεγόμενα πραγματικά τον σιχάθηκα.
Τώρα, εσύ αναφέρεσαι στην κατάπτυστη αναγνώριση με το όνομα ΠΓΔΜ ? Ειλικρινά δεν γνωρίζω και θα ήθελα να μου εξηγήσεις.
Διαφορετικά, τι είναι όλο αυτό το παιχνίδι για τη τελική τους ονομασία ως Βόρεια ''Ανω Κάτω Πέρα Δώθε Δημοκρατία της Μακεδονίας με μακεδονική γλώσσα και μακεδονική εθνότητα?
Τι γίνεται ρε φίλε ΛΑΒΑΣ ? δηλαδή να τή κρεμάσω τη μαύρη σημαία κι όταν περάσεις και τη δεις έλα
και κάτω από τη μαύρη σημαία θα πίνουμε ένα ποτηράκι τσίπουρο για να ξεχνάμε τα χάλια μας...
ΛΑΒΑΣ
07/12/2009 23:09
@ Θεμησ Σαββιδης 7/12/2009 20:24

Βρε Θέμη τι είναι αυτά που λες για τους Παίονες και τους σκοπιανούς, θα μας τρελάνεις, οι Παίονες ήταν και είναι έλληνες μακεδόνες από αρχαιοτάτων χρόνων, τότε που δεν υπήρχε ούτε ένας σλάβος κοπρίτης στην Μακεδονία μας, οι γύφτοι αυτοί ήλθανε στην περιοχή μας τον 6ον μ.Χριστόν και πάντα συμπεριφερόταν με δολιότητα ως ληστρικός λαός που ήταν.
Σήμερα ο νομός Κιλκίς έχει δύο επαρχίες, την επαρχία Κιλκίς και την επαρχία Παιανίας με έδρα την Γουμένισσα.
ΛΑΒΑΣ
07/12/2009 22:55
ΑΓΙΟΣ ΒΑΣΙΛΗΣ 7/12/2009 20:15

Αχ.. Αχ ο δάσκαλος σου έμαθε την ιστορία, δεν ήταν βρε ένας πέρσης ποιητής που είπε το ουδένα προ του τέλους μακάριζε, αλλά ο Σόλων ο αθηναίος, όταν επισκέφθηκε το Κροίσο στο βασίλειό του, στην Μικρά Ασία που ήταν και ο Πακτωλός ποταμός γεμάτος από χρυσάφι και του κοκορευότανε για τα πλούτη του και αν ήξερε πιο ευτυχισμένο άνθρωπο στον κόσμο.

Και δεν είμαι ο BILL αλλά ο ΛΑΒΑΣ που θα πει ΛΑδόπουλος ΒΑΣίλης και αφού λοιπόν έμαθες για το ουδένα προ του τέλους μακάριζε, μηδένα βέβαια είπε ο Σόλων αλλά δεν πειράζει, εσύ γιατί προτρέχεις και υποθέτεις, μήπως εκφράζεις την ενδόμυχη θέλησή σου, όπως τόσοι δεξιόστροφοι στο φόρουμ;
Νικος Νικολαιδης - Σαν Φρανσισκο
07/12/2009 22:35
Θεμης Σαββιδης 7/12/2009 20:24 Μπορειτε να μου πειτε ποσες βιβλιοθηκες εχουν τα Ελληνικα δημοτικα σχολεια ; Μπορειτε να μου αριθμησετε τις βιβλιοθηκες που εχει το εθνικο μας συστημα ; Εαν ζειτε στην Αθηνα μπορειτε να μου πειτε που βρισκεται η κοντινοτερη βιβλιοθηκη στο σπιτι σας ; Ευχαριστω, Νικος Νικολαιδης
Φιλιππινεζος Παρατηρητης
07/12/2009 22:31
@ Στάμος Σέμσης 7-12-2009/14:18 Είναι ίδιον των κομμουνιστών και των συνοδοιπόρων τους να αποκαλούν φασίστες αυτούς που δεν μπορούν να αντιμετωπίσουν με επιχειρήματα . Αν αναλογισθούμε ότι τον Β.Π. Πόλεμο τον ξεκίνησαν με την από κοινού επίθεση εναντίον της Πολωνίας οι σύμμαχοι αρχιφασίστες Χίτλερ και Στάλιν, καταλαβαίνουμε για ποιό λόγο δημιούργησε το ΚΚΕ αυτό τον τεράστιο προπαγανδιστικό μηχανισμό. Κι’ αυτό για να αποπροσανατολίσει τον ελληνικό λαό από το γεγονός , ότι οι πρώτοι δωσίλογοι συνεργάτες των Γερμανών κατά την περίοδο της Κατοχής ήσαν τα μέλη του ΚΚΕ. Κάποιος άλλος επίσης δήθεν δημοκράτης ονόματι ΛΑΒΑΣ, αναφέρει τον ατυχή αδικοχαμένο ανήλικο Αλέξη Γρηγορόπουλο στη σχετική διπλανή στήλη, ως {αναρχικό κ...παιδο}!... Ο ίδιος παλαιότερα αποκαλούσε όλους τους Ελληνες του εξωτερικού εν δυνάμει προδότες , αλλά υποστηρίζει τον Αμερικανό κ. Γ. Παπανδρέου για πρωθυπουργό της Ελλάδας !... Καμαρώστε τους . Ο Φ.Π. είναι γνήσιος και αταλάντευτος δημοκράτης και αυτό αποδεικνύεται από τα γραφόμενά του. Το να προσπαθούν αυτοί να τον παρουσιάσουν σαν φασίστα απλώς υποτιμούν τη νοημοσύνη των αναγνωστών του σχετικού φόρουμ. Επίσης ο Φ.Π. δεν είναι ο παριστάνων τον παντογνώστη ΜΑΝΩΛΙΔΗ με του οποίου συμβαδίζουν οι απόψεις του κ. Σέμση . Τα στοιχεία του Φ.Π. επειδή είναι αληθινά και δεν προέρχονται από τις προπαγανδιστικές ιστοσελίδες , ή από τις καφενόβιες συζητήσεις των υπογραψάντων τις περιβόητες δηλώσεις μετανοίας συμμοριτών, αλλά από την επίσημη ελληνική ιστορία , είναι αναμφισβήτητα !... 7-12-2009 Φ.Π.
dimitris korinthios
07/12/2009 22:18
Η Τουρκία και τα Βαλκάνια μετά το 1999
Η δεύτερης περίοδος της τουρκικής πολιτικής στα Βαλκάνια, η οποία ξεκινά με την νατοϊκή επέμβαση το 1999 στη Σερβία και το Κοσσυφοπέδιο- δεν
παραγνωρίζουμε ωστόσο τη σημασία που έχει η συμφωνία του Ντεύτον για τη Βοσνία- Ερζεγοβίνη που δημιουργεί ένα μουσουλμανικό κράτος- ανοίγει ένα νέο κύκλο. Η τουρκική συμμετοχή στις ειρηνευτικές δυνάμεις στην Αλβανία, στην πρώην Γιουγκοσλαβική Δημοκρατία της Μακεδονίας (πΓΔΜ), στη Βοσνία- Ερζεγοβίνη και το Κοσσυφοπέδιο, δημιουργεί νέα δεδομένα για την Τουρκία, η οποία εκτός από τους προφανείς στόχους της εκάστοτε συμμαχικής αποστολής επιδιώκει να συνδεθεί στενά με παλιές και νέες δυνάμεις, στο συμβολικό και στο πολιτικό πεδίο (Πρίστινα). Ακόμη και όταν αυτές δεν υπάρχουν τις εφευρίσκει στηριζόμενη στις θρησκευτικές παραδόσεις ( Ελμπασάν, Νόβι Παζάρ).
Στην Αλβανία παρά το γεγονός ότι ο πληθυσμός δεν έχει καθορίσει τη σχέση του με το Ισλάμ, εντούτοις η έντονη τουρκική παρουσία ανοίγει δρόμους συνεργασίας. Η ναυτική συνεργασία στο Πασαλιμάνι (Αυλώνα), η κατασκευή υποδομών και η πολιτική δράση είναι μερικά δείγματα της τουρκικής παρουσίας.
Στη Βοσνία-Ερζεγοβίνη η σύνθεση της ομοσπονδίας συγκροτεί ένα φιλικό περιβάλλον για τις τουρκικές δυνάμεις οι οποίες με τη σειρά τους διαμορφώνουν ένα πλαίσιο ελεύθερης δράσης. Το Σαράγιεβο είναι το κέντρο αυτών των κινήσεων, οι οποίες λαμβάνουν και συμβολικό χαρακτήρα με τον υπερβάλλοντα τουρκικό ζήλο για την εξιχνίαση πτυχών του πολέμου (Σεμπρένιτσα) και για τη σύλληψη των Κάραζιτς και Μπλάντιτς.
Στην πΓΔΜ η συμφωνία της Αχρίδας έδωσε το δικαίωμα στην Τουρκία να παρεμβαίνει και τυπικά εκεί όπου άλλοτε οι δυνάμεις της αναλωνόταν σε μυστικές κινήσεις. Το γεγονός ότι η συμφωνία επιτρέπει σε 16 από τους 81 δήμους της χώρας να υψώνεται η τουρκική σημαία, δεν έχει μόνο σημειολογικά χαρακτηριστικά. Η τουρκική παρουσία στη χώρα αποκτά πλέον άλλη δυναμική, η οποία διαπιστώνεται και από τη θέση των τουρκικών πληθυσμών στα Σκόπια και σε άλλες πόλεις και περιοχές (Κουμάνοβο, Τέτοβο, Μοναστήρι όπου και το μουσείο του Μουσταφά Κεμάλ).
WASSILIS
07/12/2009 22:15
EMEIS MPORUME NA TUS ONOMASUME SKOPIANUS I OTI ALLO THELUME: KE OI XENOI DEN MAS ONOMAZUN ME TO ONOMA MAS HELLAS ALLA GRECIA GRIECHENLAND GRECK K.T.L:....TO ONOMA MAKEDONIA JA OLA TA KRATOI DISTICHOS TO EXUME XASEI OLA TA ALLA EINAI GIA B ESOTERIKI KATANALOSI OPIOS THELEI TA POLLA XANEI KE TA LIGA: OLA TA KRATOI TO ANAFERUN ME TO ONOMA MAKEDONIA . MALON EMEIS THA PREPEI NA ALLAXUME TO ONOMA TU GEOGRAFIKU MASPROSDIORISMU DILADI TIS ELLINIKIS MAKEDONIAS SEWORIO ELLADA OPOS EXUN ARCHISEI IDI POLOI ELLINES KIVERNONTES NA TO APOKALUN TA TELEVTEA XRONIA: TO SLAVOMAKEDONIA DEN MAS ARESE TO 1993 TORA AS ARCHISUME NA TO SINITHISUME: TO 1996 SE ELLINIKO PODOSFERIKO SILOGO TIS GERMANIAS PU ONOMAZOTAN MAKEDONIKOS OI SKOPIANOI MPORESAN NOMIKA NA APAGOREPSUN TIN OMADA NA SINECHISEI ME TO ONOMA MAKEDONIKOS .. TO YPURGIO EXOTERIKN MAS UTE PU DIAMARTIRITHIKE:
LEONIDAS K.
07/12/2009 22:02
DIMOPSIFISMA AMESOS GIA TO ONOMA. GIA NA MIN VRETHOUME PRODOMENOI KSANA, KAI GIA NA EIMASTE EKSIGIMENOI ME AUTOUS TOUS POLITIKOUS TIS KAKKIAS ORAS POU EXOUME.
Leonidas K.
07/12/2009 21:59
AMESOS DIMOPSIFISMA GIA TO ONOMA . PRIN VRETHOUME PRO TETELESMENON GEGONOTON KAI PRODOMENOI GIA ALLI MIA FORA. MIN EMPISTEUOMASTE KANENA AKOMA KAI AN TOUS PSIFISAME. PROSOXI MI VRETHOUME KREMASMENOI. D I M O P S I F I S M A T O R A !!
RENOS KAZAMIAS
07/12/2009 21:27
ΛΑΒΑ εις μνημη του αγαπητου μου Αντρέα Χατζηαποστόλου και μια και εκανες αναφορα εις τον επισης αγαπητο μου τον Μιχαλη Παπακωνσταντινου δεν δύναμαι να μην τραγουδησω την αξεχαστη επιτυχια ειναι βεβαιον οτι και εσυ θα το τραγουδησεις , το χαριζω και στον αγαπητο μου φιλο και ας με ξεχνα τωρα τελευταια ,τον συγχωρω ομως Φιλιππινεζο.
Παραπονιέσαι ότι έγινα μπεκρής
κι ας φταίς εσύ που έχω πιάσει το ποτήρι
όμως αν θέλεις θα το κόψω το κρασί
εγώ ποτέ μου δεν σου χάλασα χατήρι Δις

Εγώ θα κόψω το κρασί
για σένα αγάπη μου χρυσή
εγώ θα κόψω το κρασί
για σένα μόνο
αφού στα χείλη σου τα δυό
μπορώ αχόρταγα να πιώ
απ'' το κρασί που μόλις πίνω
ξανανιώνω

Εγώ θα κόψω το κρασί
αφού το θέλησες εσύ
λόγω τιμής ποτέ μου πια
δεν ξαναπίνω
εγώ θα κόψω το κρασί
αλλά βοήθα με κι εσύ
στην αγκαλιά σου κάθε πόνο μου
να σβύνω Ρεφραίν

Κάθε ποτήρι σαν το πίνω μοναχός
χωρίς να βλέπω τα ολόγλυκα σου μάτια
φαρμάκι γίνεται και στάζει συνεχώς
μες στη καρδιά μου που την έκανες κομάτια Δις

- Ρεφραίν -
Ειναι αφιερωμενο και στους Φιλους του Φορουμ με Αγαπη.
Με Τιμη
Ρενος Καζαμιας Tampa Florida U.S.A.
Totos
07/12/2009 21:13
AI SIKTIR PALIO MONGOLE !!!!!
nionios
07/12/2009 21:08
O κουμπάρος Ερντογάν έχει χολωθεί που σε απόλυτο συντονισμό Ελλάδα-Κύπρος μπλοκάρουν τα επίμαχα σημεία της διεύρυνσης που καίνε την Τουρκία.
Η κίνηση του να προκαλέσει με τις δηλώσεις του, είναι δείγμα αδυναμίας.
Ουσιαστικά προσθέτει ακόμα ένα βέλος στην φαρέτρα του ΓΑΠ:
οι Τούρκοι θα είναι πάντα οι μπαχαλάκηδες των Βαλκανίων, γιατί κ.κ. της Ε.Ε. να υιοθετήσετε την πολιτική τους για μειονοτικά και άλλα θέματα στην περιοχη???

Τέλος, μια ερώτηση μόνο θα κάνω. Το συννημένο που ακολουθεί είναι η "Μακεδονική" Γλώσσα που μιλούσαν και έγραφαν ο Μέγας Αλέξανδρος και οι επίγονοί του??? Απαντήσε κύριοι της Ν.Δ.

? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ?
ZOMG
07/12/2009 20:29
Η ΡΟΥΦΙΑΝΑ Η ΔΡΑΚΟΥΛΙΑΡΑ, ΜΕΤΑ ΤΟ ΒΕΤΟ ΜΥΣΤΙΚΑ ΕΚΑΝΕ ΣΥΜΦΩΝΙΑ ΓΙΑ ΜΑΚΕΝΤΟΝΣΚΙ ΕΘΝΙΚΗ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΓΥΦΤΟΣΚΟΠΙΑΝΩΝ ΕΒΑΖΕ Ο ΕΝΑΣ ΒΕΤΟ ΚΑΙ Η ΑΛΛΗ Η ΠΡΟΔΟΤΡΑ ΡΟΥΦΙΑΝΑ ΕΚΑΝΕ ΜΥΣΤΙΚΕΣ ΣΥΜΦΩΝΙΕΣ ΚΑΘ΄ ΥΠΑΓΟΡΕΥΣΗ ΞΕΝΩΝ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΩΝ ΤΑ ΙΔΙΑ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ Ο ΜΗΤΣΟΤΑΚΗΣ ΤΟ 93 ΜΕ ΤΟΝ ΣΑΜΑΡΑ, ΝΑ ΚΑΘΗΣΟΥΝ ΣΤΟ ΣΚΑΜΝΙ ΓΙΑ ΕΣΧΑΤΗ ΠΡΟΔΟΣΙΑ, ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΟΡΙΣΜΟΣ ΤΗΣ ΕΣΧΑΤΗΣ ΠΡΟΔΟΣΙΑΣ
Θεμησ Σαββιδης
07/12/2009 20:24

Μεγάλη ανάγκη να πιστέψουμε ότι ο ελληνισμός είναι μεγάλος και πρέπει να παραμείνει μεγάλος , έχουμε χρέος όχι μονό στον Έλληνα αλλά και σε όλων τον κόσμο.

Άμεσα πρέπει να μάθουμε την αρχή της Κουλτούρας μας ,να μάθουμε για τον Ήφαιστο τον Κρόνο τον Διόνυσο τον Παλαμίδα τον Ερμή τον Τρισμέγιστο , η κινέζοι και η άραβες τους ξέρουν ! ναι ναι τους ξέρουν πολύ καλά , και εδω και 200 χρόνια τους ξέρη η μορφωμένη Ευρώπη και τους τιμούν .

Εμάς κάποιοι μας έκαναν αγράμματους και ανιστόρητους δίνοντας ευκαιρία τον τούρκο να μας δίνη μαθήματα , δυστυχώς πολύ έλληνες είναι στο ‘ελλα μωρέ ‘’ αφήνοντας τον σκοπιανό να κερδίζει έδαφος . Σήμερα είμαστε σε μεγάλο οικονομικό και γεωγραφικό πρόβλημα διότι δεν καταλάβαμε ότι ‘’χωρείς παρελθόν δεν υπάρχει μέλλον’’ και κάποιοι θα μας πουν σε λίγο εδω πρέπει να μάθετε σλάβικα και τούρκικα αν θέλετε να μείνετε (αυτό λένε στην Θράκη η έλληνες ! ) πρέπει να καταλάβουμε αμέσως πόσο ανάγκη είναι να ‘’γεμίσει το κεφάλι μας’’ με τους δικούς μας ήρωες Διόνυσο Ηρακλή Λουζον ( που έδωσε το όνομα του στης Φιλιππίνες ) ακόμη και της Αθηνάς, της Αφροδίτη να μάθουμε για τον ΩΚΕΑΝΟ τον ΟΥΡΑΝΟ Τον ΠΟΝΤΟ κλπ δίνοντας στα πεδία μας τους καλύτερους ΚΟΣΜΟ ΗΡΩΕΣ , ξέρετε πόσο δύναμη θα πάρουν, δοκιμάστε το.

Πρέπει να μάθουμε πια είναι η αρχή της ιστορία μας , και τότε όλοι μας με πιο θετικές αντιλήψεις τότε με επιστημονική ώθηση θα υπερασπιστούμε τον περαιτέρω μηδενισμό μας που κάποιοι επίμονα γυρεύουν .Η Έλληνες κάποτε σε μεγαλύτερη έκταση γης ήμασταν έποικη και όχι άποικοι με ελληνικές φιλές του Πόντου Καπαδοκες Σμυρνιούς παλαιοτέρα Ιλιριους Σικελούς ,η Ιαπωνία έχει την φίλη στο Hokkaido ονόματι I N U και κάποιοι Γερμανοί ιστορική αναρτιούνται μήπως η Ιαπωνική γλώσσα είναι ελληνικής προελεύσεως ! και άδω εμείς τίποτα ! ποδόσφαιρο και προβλήματα καθημερινότητας . Σήμερα έχουμε το ξεχασμένους ΚΑΛΛΑΣ στο Πακιστάν και πολύ παλαιοτέρα πληθώρα από ελληνικές φιλές ανά τον Κόσμο,που όπως η Πόντιοι ομίλουν ‘διαλέκτους’ με ελληνικό περιεχόμενο . Όλα χάθηκαν , Σήμερα τα Σκόπια που είναι ( Παίονες κατά τον ιστορικόν θέλουν να γίνουν Μακεδόνες (δηλαδή ο ΤΕΞΑΝΟΣ να κάνη κράτος δικό του μέσα στην USA ! τουλάχιστον αυτός ομιλεί την ίδια γλώσσα ) Και έρχεται ο Κος Ertogan να μας μάθει ιστορία , βρήκαν ευκολίες ( σήμερα τα media αναφέρουν για την τέως Υπουργό εξωτερίκον !! ) τα ανοιχτα ''παράθυρα'' που άφησε σε αυτούς και ζητούν ότι θέλουν . εάν είμαστε ενήμερη της μεγάλης μας ιστορίας θα γνωρίζαμε καλύτερα την άμυνα μας . Το παρελθόν ενός λαού είναι αναγκαίο και μάλιστα ένα καλό παρελθόν όπως τον ελλήνων , η ιστορία δυναμώνει έναν λαό τον κάνει ψύχραιμο θετικό στην σκέψη δίνοντας του τα απαραίτητα για να κράτηση τα σύνορα του , και την ιστορία του σε γερά θεμέλια τοποθετούν τας τα απαραίτητα πολιτικά πρόσωπα που αγαπούν το σύνολο τον ελλήνων και όχι την πάρτη τους.
ΑΓΙΟΣ ΒΑΣΙΛΗΣ
07/12/2009 20:15
Κύριε Bill η LAVAS έτσι να κανεις και μπράβο σου για την σημαία ,πολύ φοβούμαι όμως ότι κατά πασα πιθανότητα θα είναι ο γιώργος ο γιος του αγαπητού σου Ανδρέα που θα πνίξει το κουνέλι δεν θέλω να το πιστέψω όμως σε αυτή τη ζωή όπως έλεγε ένας πέρσης ποιητής ''ουδένα προ του τέλους μακάριζε'' είχε δίκιο...
mixalis
07/12/2009 19:59
TINA & ZΩΗ:
έχετε πολύ σωστές απόψεις. Σε λίγο θα μας πουν οτι πολιτιστικός τους πρόγονος ήταν ο Κρητικός Μίνωας. ΜΙΝΟΦΣΚΙ LINES...

ΜΑΚΕΝΤΟΝΕΤΣ ΒΟΝΤΕΝ:
Με απογοήτευσες. Σε περίμενα όλη νύχτα αλλά τίποτα. Δύο τινά συμβαίνουν: Η δεν πιστεύεις πια ούτε εσύ ο ίδιος τα ανέκδοτα που λες ή απλά σε πήρε ο ύπνος...
ΤΖΩΡΤΖΗΣ ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΣ
07/12/2009 19:57
ΦΙΛΕ ΑΠΟΡΩΝ ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΣΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΜΕΤΑΠΟΛΕΜΙΚΕΣ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΕΥΘΥΝΕΣ? ΤΟΤΕ ΒΕΒΑΙΑ ΟΙ ΜΕΓΑΛΟΙ ΜΑΣ ΕΡΙΧΝΑΝ ΣΤΑΧΤΗ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΣΥΝΟΡΑ ΜΕ ΤΗ ΓΙΟΥΚΟΣΛΑΒΙΑ ΚΑΙ ΑΡΑ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΝΑ ΟΜΩΣ ΠΟΥ Η ΓΙΟΥΚΟΣΛΑΒΙΑ ΔΙΑΛΥΘΗΚΕ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΣΚΑΣΕ. ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΕΜΕΙΣ ΝΑ ΚΟΙΤΑΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ. Η ΠΟΛΙΤΙΚΗ "ΤΟΥ ΚΑΛΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ" ΜΑΣ ΟΔΗΓΗΣΕ ΣΤΗΝ ΑΝΥΠΟΛΗΨΙΑ.
ΔΡΑΚΩΝ
07/12/2009 19:52
ΠΡΟΣ : Στάμος Σέμσης 7/12/2009 15:42 ....τίποτα καινούργιο έχεις να μας πεις..... εκτός από φασίστα ? ...καλά πώς γίνεται σε όλα τα θέματα να εκφράζεις πάντα την ίδια άποψη με τους Τούρκους τους σκοπιανούς τους λαθρομετανάστες τους ομοφιλόφιλους την μεγάλη πρεσβεία εν αθήναις ????? Να καίγηεται η Ελληνική σημαία και να λες καλά κάνουν που την καίνε !!!!!! Να διαμαρτύρομαι εγώ και η πληοψηφία του κόσμου και να τους αποκαλείς όλους φασίστες !!!!! Καλα τόσο πολύ μέσον έχεις (υψηλη προστασία) και δεν φοβάσαι που προκαλέις τόσο βάναυσα τους Έλληνες ???? Γιατι μη μου πείς ρε ότι είσαι και Έλληνας !!!!! ΔΡΑΚΩΝ
mixalis
07/12/2009 19:52
Στάμος Σέμσης 7/12/2009 14:28

Aπορώ γιατί τα βάζεις με την κοπέλα την Τίνα. Δηλαδή όταν βγαίνει ο Μακεντόνετς Βόντεν και λέει οτι είναι ο μόνος γνήσιος απόγονος του Μεγαλέξανδρου να μην του απαντήσει το ίδιο σκωπτικά? Όταν οι Τούρκοι οικειοποιούνται με περισσό θράσος την κληρονομιά του Όμηρου και του Θαλή του Μιλήσιου να μην τους απαντήσει το ίδιο σκωπτικά?
Είναι αλήθεια αυτό που λέει οτι την εποχή που άκμαζαν οι "πολιτιστικοί τους πρόγονοι" οι Φυρομίτες και οι Τούρκοι βρίσκονταν στη Σιβηρία οι μεν και στη Μογγολία οι δε σε ημιάγρια κατάσταση αμφότεροι.
Δηλαδή όταν εμείς οι ίδιοι παραδεχόμαστε οτι δεν είμαστε κατευθείαν απόγονοι των αρχαίων αυτοί με ποιό θάρρος/θράσος διεκδικούν την πολιτιστική μας κληρονομιά?
ΛΑΒΑΣ
07/12/2009 19:42
BILL 7/12/2009 17:42

Είδη δίπλα στο όνομα του αρχαίου Εφιάλτη μπήκε και το όνομα του σύγχρονου Εφιάλτη Μητσοτάκη που αναγνώρισε τον Απλίλη του 93 τα Σκόπια με την σύνθετη ονομασία με τον όρο ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ, δεν το γνωρίζεις ή σκοπίμως το παραλείπεις, οπότε όλο το κείμενό σου είναι υποκριτικό και παραπλανητικό.

Διάβασε το παρακάτω κείμενο, αν δεν το γνωρίζεις, το δικό σου κείμενο καθίσταται αξιόπιστο, αν το γνωρίζεις όμως, αυτά που γράφεις θα τα χαρακτηρίσω επιεικώς αβλεψία

Η προδοσία της Μακεδονίας
Τελικά η μάσκα έπεσε. Στις 7 Απριλίου 1993 επίσημα πια με επιστολή προς το Συμβούλιο Ασφαλείας των Ηνωμένων Εθνών εν ονόματι της Ελληνικής Κυβέρνησης ο τότε Υπουργός Εξωτερικών κ. Μιχάλης Παπακωνσταντίνου ανήγγειλε ότι η Ελληνική κυβέρνηση αποδέχεται την συμβιβαστική πρόταση με την οποία τα Ηνωμένα Έθνη θα αναγνωρίσουν το νοτιότερο τμήμα της πρώην Γιουγκοσλαβίας ως νέο κράτος με την ονομασία Πρώην Γιουγκοσλαβική Δημοκρατία της Μακεδονίας.
Την ίδια μέρα, στις 7 Απριλίου 1993 η Γενική Συνέλευση των Ηνωμένων Εθνών ψήφισε την αναγνώριση του νέου κράτους και φυσικά έτσι ψήφισε και η Ελλάδα!
Έτσι λοιπόν εάν σας ρωτήσει κανείς πότε αναγνωρίστηκε (γεννήθηκε) το πρώτο και μόνο μη Ελληνικό κράτος με το όνομα Μακεδονία να του πείτε στις 7 Απριλίου 1993.
Αν σας ρωτήσει ποια ήταν η θέση της Ελλάδος, να πείτε ότι ψήφισε υπέρ!
Αυτή είναι εθνική μειοδοσία και συντελέστηκε από δεξιά κυβέρνηση με πρωθυπουργό τον Μητσοτάκη. Στην ίδια ρότα περπάτησε κι η θυγατέρα με το Μακεντόσκι.
Ο Κιλκισιώτης Λαβας

Νικος Νικολαιδης - Σαν Φρανσισκο
07/12/2009 19:29
Αυτο που πραγματικα συγκλονιζει στο ζητημα των Σκοπιων, εικοσι χρονια τωρα, ειναι το χαμηλο επιπεδο επιχειρηματολογιας και η ελλειψη ουσιαστικης πολιτικης συμμετοχης του μεσου Ελληνα. Τα επιχειρηματα μας βρισκονται στο επιπεδο των απειλων, της βιας, των συγκεντρωσεων, του φεστιβαλ, του αντιδραστικου ειρωνικου σχολιου και του καταλογισμου ολης της ευθυνης στους πολιτικους μας ! Ειμαι 42 χρονων και παροτι καταγομαι απο την Αθηνα, υπηρξα ακτιβιστης για το Σκοπιανο απο μικρο παιδι. Απο την δεκαετια του ογδοντα, οποτε επιαναν τα χερια μου καποιο "περιεργο" αρ8ρο απο τον ξενο τυπο, το επαιρνα για να το δουνε δημοσιογραφοι σε διαφορες εφημεριδες. Θυμαμαι την πληρη παθητικοτητα ορισμενων μεγαλοδημοσιογραφων και μεγαλοεκδοτων για το ζητημα ακομη κι απ το 88 ''''η 89. Τους ελεγα " ετοιμαστειτε ερχεται μπορα ". Μου απαντουσανε " Κατσε κατω, θες πορτοκαλαδα ''''η καφε, θα τους φαει ο Καραμανλης " ( ηταν απο τις Σερρες ).Τελοσπαντον, εφυγα για να σπουδασω στην Αμερικη το 92 αλλα ποτε δε σταματησα τον ακτιβισμο ισα-ισα αυτο που αντικρυσα απαιτουσε ακομη μεγαλυτερη προσπαθεια την οποια και εκανα. Δε μπορουσα ομως να μη παρατηρησω την πληρη παθητικοτητα του Ελληνισμου και στην Ελλαδα και στη Διασπορα. Στην Ελλαδα ολα γινονταν για εγχωρια καταναλωση λες και το θεμα αυτο δεν ηταν διεθνες ( με επικινδυνες διαστασεις ) λογω των πολεμων στη πρωην Γιουγκοσλαβια και αργοτερα στο Κοσοβο. Κανενα γκρουπ καθηγητων ( πχ της Παντειου ) δε σκεφτηκε να γραψει ενα βιβλιο στα Αγγλικα να το διανειμει σε χωρες οπως η Αμερικη, η Αγγλια, η Γερμανια και γιατι οχι, η Τουρκια. Το μονο που καναμε ηταν διαφορες εκπαυδευτικες μπροσουρες χορηγια του ΟΤΕ, του Ερυθρου Σταυρου και του Υπουργειου Παιδειας ( ισως να θυμαστε ) λες και επρεπε να πειστουν οι Ελληνες για την Ελληνικοτητα της Μακεδονιας. Επισης καναμε και πολλες συγκεντρωσεις στη Θεσσαλονικη αλλα και στο Συνταγμα αλλα κανενα ξενο ειδησεογραφικο καναλι δε τις μετεδιδε. Οταν οι Σκοπιανοι με "περιεργη" χορηγηση κανανε το αριστουργημα "Before The Rain " ο Ελληνισμος δε το αντικρουσε επικοινωνιακα. Καμια απολυτως διαμαρτυρια. Ηταν η εποχη των φεστιβαλ της Αυστραλιας οπου χιλιοι Ελληνες ( ''''η δεκα χιλιαδες δεν εχει σημασια ) μαζευονταν, χορευανε δημοτικους χωρους, τρωγανε γυρο και γλεντοντας συμφωνουσανε μεταξυ τους οτι Macedonia is Greek και μαλιστα Hellenic. Οταν το 1995 η εγκυροτατη The New York Review of Books δημοσιευσε εκεινο το ιστορικο αρ8ρο για τα Σκοπια ( με εκεινη την υποσημειωση για την γλωσσα ) δεν υπηρξε καμια αντιδραση απο πλευρας Ελλαδος ομως. Το ιδιο με την National Geographic και αλλα περιοδικα. Οταν ρωτουσα Ελληνες καθηγητες στην Αμερικη για το ζητημα με απεφευγαν ,ενω λιγο αργοτερα αρχισα να διαπιστωνω ( καπως συγκλονισμενος ) οτι αυτοι που υποτιθεται νοιαζονταν για το ζητημα,δεν ειχαν διαβασει ουτε ενα βιβλιο στην Αγγλικη για τα Σκοπια ! Αναρωτιομουνα απο μεσα μου " μα καλα πως ειναι δυνατον να αντικρουσεις τα επιχειρηματα καποιου αντιπαλου οταν δε ξερεις ποια ειναι ;;" Λιγο αργοτερα συστηματικοποιησα την ερωτηση για τα βιβλια και διαπιστωνα οτι κανεις απο τους καθηγητες που ρωτουσα τα ηξεραν ! Κανεις ! ( Το ιδιο ισχυε και ισχυει για το ζητημα των Μαρμαρων - ρωτας Ελληνικα PHDς που υποτιθεται νοιαζονται για το ζητημα και κανενα τους δεν εχει διαβασει εστω ενα απ τα περιπου οκτω βιβλια που υπαρχουν στο ζητημα ). Επισης δε κρατουσανε ουτε ενα στοιχειωδως αρχειο. Μιλοντας προσφατα σε ενα καθηγητη για το πασιγνωστο 1992 Toronto Star απο τον Καναδα αρθρο το οποιο χρησιμοποιησα με επιτυχια σε ενα γραμμα μου για τον απεσταλμενο στο Βερολινο της Washington Post τον Κρεγκ Γουιτλοκ μολις τον προηγουμενο Ιουλιο, ( δηλωση Γκλιγκοροφ 15 Μαρτιου 1992 για την σλαβικοτητα των Σκοπιανων ) αλλα δε το ηξερε !!! Δεν ειναι τυχαιο οτι μετα απο 20 χρονια αυτης της ιστοριας, ο Μικης Θεοδωρακης πριν λιγους μηνες εκανε σκληρη κριτικη στους καθηγητες της διασπορας στην Αυστραλια, για την παθητικοτητα τους, το δε καλυτερο γραμμα για το Σκοπιανο εδω στη Αμερικη δε το χει γραψει Ελληνας αλλα Αμερικανος, ο Στεφεν Μιλερ του Πανεπιστημιου του Μπερκλευ... Ολοι πιστευω γνωριζουμε οτι εχουμε προβληματα στην παιδεια μας. Δε θελω να επεκταθω στο ζητημα. Τα στατιστικα της τελευταιας δεκαετιας ειναι καταιγιστικα. Θελω μοναχα να επισημανω οτι η Ελλαδα δε χρειαζεται την Τουρκια. Το αναποδο ισχυει. Η Τουρκια εχει καταφερει να μας κανει engage πολιτισμιακα κατα τον ιδιο τροπο που οι ηθοποιοι προβαλλουν καποια ταινια τους κανοντας μια επικοινωνιακη "αταξια" ( ενα ψευτικο ατυχημα, μια κραυγαλεα αποψη περι βιας''''η σεξ, καποια φτιαχτη συλληψη για ενα πλημμελημα ) για να διαφημισουν την ταινια τους στο εγγυς μελλον. Η Τουρκια ενεργειακα εχει δυο πραγματα : την ενεργεια της Κασπιας ( για την οποια η δυτικη Ευρωπη την θελει μεσα στην Ενωση ) και το νερο - με τα αξιας δισεκατομμυριων δολλαριων Κεμαλικων φραγματων - στην περιοχη του Κουρδισταν. Εμεις, ως Ελληνες, δεν εχουμε ιδεα για τον ρολο της ενεργειας στη διαμορφωση της εξωτερικης ( αλλα και εσωτερικης...) πολιτικης της Τουρκιας, ενω δεν χανουμε ευκαιρια να τσιμπαμε σε οτι δολωμα μας πετανε οι καλυτεροι απο μας διπλωματες Τουρκοι, και να εμπλεκομαστε πολιτισμιακα με την Ανατολη ( κατι που λατρευουν φυσικα αυτοι γιατι μπορουν να λενε στους Δυτικους "ειδατε ρε ! : ιδιοι με τους Ελληνες ειμαστε παλιο-Γαλλοι, και απατεωνες Γερμαναραδες " ), αντι να εμπλεκομαστε πολιτισμιακα με τους γειτονες εκ δυσμας ( την γενετειρα του φασισμου η οποια ειναι και η πιο λατρευτη χωρα των Αγγλοσαξονων ) με σκοπο να αναβαθμιστουμε επικοινωνιακα ( που εχουμε γινει ενα με την Τουρκια τα τελευταια 20-25 χρονια ) κανοντας ασυμφορες τις προκλησεις απο Ανατολας. Η δηλωση Ερντογαν για το Σκοπιανο ειναι μια τετοιου ειδους προκληση. Η Ελλαδα "χρησιμοποιειται" επικοινωνιακα απο την Τουρκια εδω και δυο δεκαετιες για να αναβαθμιζει η τελευταια την γενικοτερη πολιτισμιακη της υποσταση. Το θεμα παντα ηταν ομως, τι εχουμε κανει εμεις ως λαος για το ζητημα, πως το βαθος και η προοπτικη με τα οποια σκεφτομαστε την καθε προκληση και για το Σκοπιανο , ποιος ο διανοητικος συντονισμος, ο στοχος, η γλωσσα, η πειθω, το ακροατηριο μας ; Χαιρετισμους πολλους, Νικος Νικολαιδης.
ΛΑΒΑΣ
07/12/2009 19:14
Άδικα ανησυχία

Δεν νομίζω ότι πρέπει να ανησυχούμε για την στάση της Ελλάδας έναντι της Τουρκίας, ο Γιώργος το έδειξε και με τους σκοπιανούς που τους έκοψε καθ΄ οδόν, ούτε αίτηση δεν πρόκειται να υποβάλλουνε για ημερομηνία ένταξιακών διαπραγματεύσεων. Το ίδιο θα συμβεί και με την Τουρκία, είδη εκ των προτέρων με συνεννόηση με την Κύπρο, παγώσανε όλα τα κεφάλαια που καίνε την Τουρκία.

Αυτός ο αμερικάνος πρωθυπουργός ντιπ για ντιπ στραβόξυλο δεν ευθυγραμμίζεται με την περήφανη εξωτερική πολιτική της Ντόρας Μακεντόσκι προς μεγάλη απογοήτευση των δεξιών κεκρακτών και αναλυτών του φόρουμ που αλλιώς τα προπαγάνδιζαν. Ντροπή στον εθνικό μειοδότη που επιμελώς απέφυγε να μας μεταφέρει την εντολή των αμερικάνων να ψηφίσουμε την Ντόρα.
exel
07/12/2009 19:13
@ Στάμος Σέμσης
Tis proales me apokaleses "genitsaro" epeidh egrapsa oti oi Amerikanoi eisebalan sto Afghanistan logo ths 9/11. Den theorhsa ton xarakthrismo sxetiko (den eixa grapsei alloste kati enantion ths Elladas) alla to prosperasa. Ti blepo loipon shmera? Ena sxolio pou tha to zhleuan kai oi pio fanatikoi genitsaroi. Grameno apo esena! Me diaskedases (kai me exeplhxes dioti se theorousa akrodexio) shmera.
Μας πρήξανε
07/12/2009 19:01
Οι Τούρκοι μας συμβουλεύουν να δεχτούμε το όνομα Μακεδονία για τα Σκόπια.
1) Εγώ λέω να τους κάνουμε τη χάρη, αφού όμως πρώτα ονομάσουν και αυτοί το κομμάτι που μένουν οι Κούρδοι ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ.
2) Τα μογγολάκια, οι γείτονές μας Τούρκοι, στηρίζουν λέει τα Σκόπια στην ευρωατλαντική τους προοπτική. Ακόμα δεν μπήκανε οι ίδιοι στην ΕΕ και άρχισαν να λένε μ.....ες. Φαντάσου να μπούν.
3) Οι σκοπιανοί ας πάψουν να συνεταιρίζονται με τους Τούρκους, εκτός αν θεωρούν και ααυτοί το κράτος τους τμήμα του μογγολιστάν, που δυστυχώς βρέθηκε δίπλαμας για να μας παιδειυει διαρκώς.
4) Παπανδρέου να μη δεχτείς να μπει στην ΕΕ η Τουρκία, διαφορετικά δε θα συμμαζευεται με τίποτα.
APORWN POLY
07/12/2009 18:30
EDW EXUME TOSA ESWTERIKA PROVLHMATA ME TA SKOPIA ASXWLEISTE ESEIS OI ELLHNARES PRIN ....
THN EPOXH TU PSYXPOU POLEMU ESEIS OI DEXIULHDES TUS FWNAZATE SLAVOMAKEDWNES KAI TWRA SAS XINIZEI NA TUS ONOMASETE OPWS PRIN
PESTE MU PU OFEILETAI H STROFH AFTH
EXIGHSTE MU NA KATALAVW SAN ELLHN
Κ.ΜΑΝΩΛΙΔΗΣ
07/12/2009 18:24
@Στάμος Σέμσης
Αν, για να θεωρηθώ δημοκράτης στά μάτια ενός Τσιπροαλαβάνου, ή ενός Σταμοσέμση, θα πρέπει να συμπαραταχθώ με τα τσογλάνια που πάλι τώρα καίνε την Αθήνα καί βεβηλώνουν για πολλοστή φορά το Πολυτεχνείο, πού εγώ κάθε φορά πληρώνω, χίλιες φορές όχι Στάμο. Εσύ, ένας από τό 4,7% του Ελληνικού λαού που τίμησε με την ψήφο του τον ΣΥΡΙΖΑ για τίς ακραίες απόψεις του, καί άντε ένα 1% της εξωκοινοβουλευτικής αριστεράς, θά είστε πάντα απέναντι στο 80% καί βάλε του Ελληνικού λαού, που είναι κατά των κουκουλοφόρων καταστροφέων δημόσιας καί ιδιωτικής περιουσίας. Το μνημόσυνο του Αλέξη Γρηγορόπουλου είναι αυστηρά προσωπικό θέμα της οικογένειάς του. Για μένα δέν υπήρξε τίποτε, ούτε μου προσέφερε τίποτε, ούτε θεωρώ ότι έχω χρέος να τον τιμήσω. Εκφράζω μόνο την συμπάθειά μου καί δέν θάθελα ποτέ να βρεθώ στήν θέση τους, στούς χιλιάδες γονείς που από μια απερισκεψία, ή απο μή αίσθηση του κινδύνου, έχασαν παιδιά στήν εφηβεία. Με την Κούνεβα μας τάπρηξες. Ήταν συνδικαλίστρια καί έπεσε θύμα των επαγγελματιών καθαριότητος που λυμαίνονται τον χώρο. Εκφράζω την συμπάθειά μου καί ας μήν έχω εγώ σπίτι σας αυτό που της χάρισαν. Βέβαια, ουδεμία σχέση με την Αλ Σαλέχ που είναι θεά
καί εγώ φανατικά πιστός της.
Για τις ιστορικές σου αναδρομές, σε παρακαλώ ν''αντιπαρατίθεσαι με τον Φ.Π. Εγώ ξανά με ιστορία δεν ασχολούμαι. Ζω το σήμερα καί αγωνίζομαι για το αύριο.
τακης
07/12/2009 18:14
@ Pavlos Xanthopoulos , μηπως θα πρεπει να ξαναπιστευσουμε στο ολυμπιακο 12 θεο ???? ασε μας κυριε παυλε, αυτα ανικουν σε μια ξεπερασμενη εποχη ,τα πραγματα αλλαζουν δεν γινεται να μεινουμε στασιμοι !!!!!!
aea
07/12/2009 17:54
Ευκαιρια ζητατε να κανετε λουφα απ'' τη δουλεια! Αντε που μερικοι αναγαγατε τις μπουρδες σας σε επιστημη αποθημενων. Μπατε ολοι στη δουλεια και δουλεψτε! Κοφτε και τις σπαταλες! Το προβλημα θα λυθει σαν ελθει η σειρα του! Μας βαρεθηκα επιτελους.... Τεμπελχαναδες! Δουλευουν δυο και καθονται εκατο! Και κατι αλλο. Διερωτηθηκε καποιος απο τους ταχα μας αναλυτες εδω μεσα γιατι ακομα η Τουρκια δεν πηρε απαντηση στην προσκληση που εστειλλε πριν μερικες βδομαδες;Επαναληψη: Το προβλημα θα λυθει σαν ελθει η σειρα του!
BILL
07/12/2009 17:42
ΟΠΟΙΟΣ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ ΒΑΛΕΙ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΣΤΟ ΕΓΓΡΑΦΟ ΠΟΥ ΘΑ ΟΝΟΜΑΖΕΙ ΤΑ ΣΚΟΠΙΑ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΕ ΓΕΩΓΡΑΦΙΚΟ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟ
ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ
ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΙΓΜΑΤΙΣΜΕΝΟΣ ΚΑΙ
ΚΑΤΑΠΤΥΣΤΟΣ ΑΝΑ ΤΟΥΣ ΑΙΩΝΕΣ
ΤΟ ΔΕ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ,
ΝΑ ΜΠΕΙ ΔΙΠΛΑ ΣΕ ΑΥΤΟ
ΤΟΥ ΕΦΙΑΛΤΗ
ΩΣΤΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΕΛΛΗΝΑΣ ΝΑ ΜΗ ΞΕΧΑΣΕΙ ΠΟΤΕ
ΤΗΝ ΕΣΧΑΤΗ ΠΡΟΔΟΣΙΑ.
ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ,
ΕΧΩ ΣΚΟΠΟ, ΑΝ ΣΥΜΒΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ, ΔΙΠΛΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΗΜΑΙΑ ΠΟΥ ΚΥΜΑΤΙΖΕΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΑΠΟ ΤΑ ΣΥΝΟΡΑ ΜΕ ΤΑ ΣΚΟΠΙΑ,
ΝΑ ΥΨΩΣΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΑΥΡΗ ΣΗΜΑΙΑ
ΣΥΜΒΟΛΟ ΕΘΝΙΚΟΥ ΠΕΝΘΟΥΣ ΣΤΗ ΜΝΗΜΗ
ΤΟΥ ΜΕΓΑ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ.
ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΛΛΑ ΠΡΟΣΦΥΓΑΣ ΣΤΟ ΤΟΠΟ ΜΟΥ ΔΕΝ ΓΙΝΟΜΑΙ,
Ph.J
07/12/2009 16:50
@Στάμος Σέμσης

EYXAΡΙΣΤΩ ΦΙΛΕ. ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΜΕΝΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΣΟΥ...
ΕΓΩ ΟΠΩΣ ΒΛΕΠΕΙΣ ΑΠΑΞΙΩ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΕΠΙ ΤΗΣ ΟΥΣΙΑΣ... ΓΙΑΤΙ ΟΠΩΣ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΛΕΣ, ΚΑΜΜΙΑ ΟΥΣΙΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΕΠΙ ΤΟΥ "ΔΙΑ ΤΑΥΤΑ" ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΥΣΤΕΡΙΕΣ ΚΑΙ ΥΒΡΕΙΣ, ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΑΝΑΜΕΝΟΜΕΝΕΣ ΑΠΟ ΕΛΛΗΝΑΡΑΔΕΣ ΤΥΠΟΥ SPYROS.
AYTOI ZOYN ΣΕ ΕΝΑ ΠΑΡΑΠΛΕΥΡΟ, ΕΙΚΟΝΙΚΟ ΣΥΜΠΑΝ, ΠΟΥ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΙΔΕΟΛΟΓΗΜΑ ΕΧΕΙ ΠΑΣΑΡΕΙ ΩΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ.
ΠΟΛΙΤΕΣ ΜΕ ΝΗΠΙΑΚΗ ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΗ ΕΞΕΛΙΞΗ (ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ) ΔΥΣΚΟΛΑ ΠΕΙΘΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΛΕΝΕ ΤΑ ΕΜΦΥΤΕΥΜΑΤΑ ΣΤΟΝ ΕΓΚΕΦΑΛΟ ΤΟΥΣ...
SPYROS
07/12/2009 16:45
ΣΤΑΜΟΣ ΣΕΜΣΗΣ,

ΚΑΛΩΣ ΤΟ ΕΤΑΙΡΟ ΠΑΛΙΚΑΡΙ, ΠΟΥ ΑΝ ΗΤΑΝ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΣΑΣ Η ΕΛΛΑΔΑ ΘΑ ΕΙΧΕ ΤΑ ΣΥΝΟΡΑ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΙΑ ΑΛΛΑ ΤΟΥ ΚΑΡΑΙΣΚΑΚΗ (ΙΣΘΜΟΣ).
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΓΩ ΤΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΟΛΟΓΙΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΧΩ ΕΞΗΓΗΣΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΜΕ ΒΑΣΕΙΣ. ΒΑΡΙΕΜΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΠΑΝΑΛΗΨΕΙΣ ΣΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΠΟΡΡΟΦΗΣΟΥΝ ΤΑ ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΟΥΤΕ ΓΝΩΣΕΙΣ ΟΥΤΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ (ΤΟ ΞΑΝΑΛΕΩ) ΤΑ ΒΑΖΟΥΝ ΟΛΑ ΣΕ ΕΝΑ ΜΙΞΕΡ ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΝ ΠΑΡΕΙ Ο ΧΑΡΟΣ. ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΑΡΘΡΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΗΚΩΝΕΙ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΑΝΑΓΝΩΣΗ, ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΟΝ SAKIS ''ΒΡΗΚΕ Ο ΓΥΦΤΟΣ ΤΗΝ ΓΕΝΙΑ ΤΟΥ...'' (ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΝΝΟΩ ΕΣΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟΝ PH.J., ΑΛΛΑ ΤΟΥΣ ΕΙΚΟΝΙΖΟΜΕΝΟΥΣ ΓΚΡΟΥΕΦΣΚΙ ΚΑΙ ΕΡΝΤΟΓΑΝ). ΑΛΗΘΕΙΑ ΑΝΑΡΡΩΤΗΘΗΚΕΣ ΠΟΤΕ ΣΟΥ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ 2 ΔΗΛΩΜΕΝΟΙ ΕΧΘΡΟΙ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΜΕ ΣΟΒΑΡΕΣ ΔΙΕΚΔΙΚΙΣΕΙΣ ΕΝΑΝΤΙΩΝ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΣΥΜΜΑΧΟΙ??
Ph.J
07/12/2009 16:40
@SPYROS

ΟΣΟ ΜΙΛΑΣ (ΓΡΑΦΕΙΣ) ΤΟΣΟ ΕΚΤΙΘΕΣΑΙ...
ΠΕΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ....
DK
07/12/2009 16:34
Ph. J, δεν καταλαβαίνω γιατί συρράφεις όποιο πολιτιστικό μειονέκτημα έχουμε ως λαός και μετά τα συνδέεις με τον πατριοτισμό. Μου φαίνονται άσχετα θέματα. Μάλλον διακρήνω ένα μηδενισμό.
GEORGOS SAVVAS, AMERIKHS
07/12/2009 16:26
AYTOI EINAI OI TOYRKOI KAI OI MOAMETHANOI. DIPLOSTOMATOI, KAI PANTA EXTHROI THS ELLADAS.

KOITA(KAI MH KSEXNAS POTE) TI KANANE STO BYZANTIO, THN KONSTANTINOYPOLH, THN AGIA SOFIA - TO TZAMI POY PHGANE TON OBAMA GIA EPISKEPSH, KAI THN SMYRNH.

GEORGO, PROSEKSE TA KATHIKIA, TOYS TOYRKOYS.
DK
07/12/2009 16:18
@manos xatzinikolaou, οι ανατολήτικοι χωροί δεν είναι τούρκικοι. είναι Ελληνικοί και Αραβικοί... Εκτώς αν έχεις δει στη Μογγολία να χωρεύουν χωρό της κοιλιάς! Επίσης το Βυζάντιο δεν έπεσε ακριβώς στους Τούρκους. Έπεσε στο Ισλάμ.Γι αυτό και οι πλυθησμοί της Τουρκίας είναι φανερά εταιρογεννείς και μοιάζουν περισσότερο με τους εκάστοτε γηγενείς παρά με κινέζους (Μογγόλοι).
AXA
07/12/2009 15:59
OXI OI TOURKOI STHN EE

TO NOU SOU PAPANDREOU, O LAOS POU SE PRIFISE 8A SE LYNTSAREI AN MAS PRODOSEIS
Μανωλης ο Κρητικος
07/12/2009 15:55
Κυριοι................................... το θεμα ειναι σοβαροτερο απο οτι νομιζετε. Ας μην αρχιζουμε να λεμε παλι ποιος εφταιξε πριν 20 Χρονια, Τι και πως. δεν βγαινει ακρη ουτε παμε μπροστα. Εκεινο που χρειαζετε τωρα να υπαχει ομοφωνια και αλληλουποστηριξη. Μπειτε στο παρακατω λινκ και πατηστε Yes . http://www.topix.com/forum/world/macedonia/TAAAAFN23PMGMJ147 Να σταματησουμε επιτελους την φαγομαρα μεταξυ μας. Σε θεματα που σχετιζονται με την Ελλαδα να εχουμε κοινη γνωμη και αλληλουποστηριξη. Οχι ο ενας ενατιον του αλλου. Για την Ελλαδα μας να τα δεινουμε ολα.
Στάμος Σέμσης
07/12/2009 15:48
Προς SPYROS 7/12/2009 12:09,
Μπράβο, μεγάλε, φοβερή η "επιχειρηματολογία" σου; Μήπως το κατάστημα διαθέτει κάποια απάντηση επί της ουσίας ή μήπως προς το παρόν το "πρόγραμμα" περιλαμβάνει μόνο μούγκρισμα και η επιχειρηματολογία είναι στο επόμενο μάθημα;

Υ.Γ. Τα έβαλε σε ένα μίξερ ο Ph.J. επειδή έτσι τον βολέυει; Κάνεις μεγάλο λάθος "παλληκάρι" μου. Δεν τον βολέυει καθόλου! Απλά, αυτή είναι η πραγματικότητα. Είμαστε ένας άθλιος λαός που βλάπτει τη χώρα του με αναρίθμητους τρόπους και στη συνέχεια κραυγάζει πως την αγαπάει. Μόνο που - ατυχώς - "με πορδές δεν βάφονται αυγά". Είχε δίκιο ο Διονύσης Σαββόπουλος όταν έλεγε "μαλλιαροί μου Ελλαδίτες, θλιβερές μου πορδές"!
Sakis
07/12/2009 15:44
Βρήκε ο γύφτος την γενιά του....?
Στάμος Σέμσης
07/12/2009 15:42
Προς ΔΡΑΚΩΝ 7/12/2009 12:39,
Άσε ρε φασιστάκο, που "θυμήθηκες" όψιμα τα καλά της δημοκρατίας! Όντως, η πλειοψηφία των Ελλήνων λέει όχι στην είσοδο της Τουρκίας στην Ε.Ε. Μόνο που τόσο ο Κώστας Καραμανλής όσο και ο Γιώργος Παπανδρέου έχουν δηλώσει επανειλημμένως πως είναι υπέρ της ευρωπαϊκής προοπτικής της Τουρκίας, θέση από την οποία ούτε ο Σαμαράς αναμένεται να διαφοροποιηθεί. Μιλάμε (αν δεν το γνωρίζεις) για τους αρχηγούς των κομμάτων που κυβερνούν την Ελλάδα τα τελευταία 35 χρόνια και που συγκέντρωσαν στις τελευταίες βουλευτικές εκλογές ποσοστό 80%. Συνεπώς, αυτό που γράφεις είναι τουλάχιστον ανακριβές.
Άλλωστε, η συντριπτική πλειοψηφία των Ελλήνων είναι υπέρ της ρεμούλας, της αρπαχτής, της φοροδιαφυγής, της παρανομίας που μένει ατιμώρητη, της ρουσφετολογικής πρόσληψης στο Δημόσιο, κ.ο.κ. Αλήθεια, αυτό τι σημαίνει για έναν λαό; Μήπως αποδεικνύει την αθλιότητά του;
ΖΩΗ
07/12/2009 15:16
tina 7/12/2009 10:19
Σωστή αλλά...
το πρόβλημα βρίσκεται μέσα στη χώρα.
Τι κάνουν οι πολιτικοί που εμείς εκλέγουμε και αποφασίζουν χωρίς να μας ρωτούν. Δεν ρίχνω κανένα φταίξιμο στους ξένους. Αν εμείς δεν μπορούμε να υπερασπιστούμε τα ιερά και όσια της πατρίδας μας, με ποιό δικαίωμα κατηγορούμε τους άλλους? Αυτοί τη δουλειά τους κάνουν.Βλέπουν ανικανότητα και υποχωρητικότητα από τις ελληνικές κυβερνήσεις και καλπάζουν κάνοντας τέτοιου είδους δηλώσεις.Τι θα πει βάλαμε κόκκινη γραμμή στο Βουκουρέστι? Πιοά είναι η κόκκινη γραμμή? Να δεχτούμε γεωγραφικό προσδιορισμό με χρήση του ονόματος? Δηλ. πως θα ονομάζονται μετά βορειομακεδόνες?
Μα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ!!! Γιατί εάν ήταν, θα μιλούσαν και θα έγραφαν ΕΛΛΗΝΙΚΑ, συνεπώς θα ήταν Έλληνες.
Που είναι οι ακαδημαικοί και πανεπιστημιακοί δάσκαλοι να μπουν μπροστάρηδες υπερασπιζόμενοι την ιστορία μας?
Η ιστορία των λαών δεν αλλάζει κατά τα συμφέροντα κάποιων. Η ιστορία είναι η φωτογραφία του παρελθόντος μας.Που ήταν όλοι οι Έλληνες πολιτικοί, όταν δημιουργήθηκε πριν 50 χρόνια αυτή η ιστορία με τον Τίτο και τη δημιουργία της """Μακεδονίας""''? Πως αφήσαν να καλλιεργείται τέτοια προπαγάνδα στη πλάτη μας? Ένας λαός, ο Σκοπιανός, μεγάλωσε πιστεύοντας ότι κατάγεται από τη δοξασμένη φυλή των Ελλήνων τη Μακεδονική και πως είναι απόγονοι του Μεγάλου Αλεξάνδρου.Άντε τώρα να τους πεις ότι είναι Σλάβοι που κατέβηκαν στα μέρη μας αρκετές χιλιάδες χρόνια μετά τον Αλέξανδρο...Υπάρχουν καλή μου, ξένα κέντρα, τύπου Σόρος, που εκμεταλλεύονται την αμάθεια και τη πονηριά των Σλάβων και τον ωχαδελφισμό του λαού μας, που ποντάρουν στη διχόνοια που μας κατατρώει σαν κατάρα τόσους αιώνες, που διοικούν με το δόγμα ΄΄διαίρει και βασίλευε''''. Είναι πιο εύκολο να υποτάξεις ένα λαό όπως τον Σκοπιανό με το χρήμα και μετά να τον εξουσιάζεις. Γιατί μετά θα πληρώσουν το μάρμαρο..ΧΑΒΟΥΖΑ της Ευρώπης και της Αμερικής θα γίνουν.Μια μύγα στο χάρτη θα είναι, που στο παραμικρό ΟΧΙ τους, θα τους λιώσουν με το μικρό το δάχτυλο.Τώρα δεν το καταλαβαίνουν θα έρθει όμως η ώρα τους.
Εκείνο όμως πού ενοχλεί περισσότερο καί αποτελεί εμπόδιο στήν παγκόσμια δικτατορία πού μας παρουσιάζεται, είναι τό κράτος-έθνος. Σκοπός τους είναι τά κράτη να αποδυναμωθούν μέχρι να καταργηθούν. Για να μας κοιμήσουν, μιλούν για ρατσισμό και ανεκτικότητα.Ξεχνούν να πουν πως τη δημοκρατία μας την αποκτήσαμε μετά τήν εθνικιστική μας επανάσταση.. όταν γίναμε κράτος, μετά την άλωση της Βυζαντινής αυτοκρατορίας και μετά από 400 χρόνια σκλαβιάς. Ξεχνούν να υποστηρίξουν τις δικές μας μειονότητες στη Κωνσταντινούπολη,τη Βόρειο Ήπειρο, στα νησιά Ίμβρο και Τένεδο.Δεν καταδικάζουν τη Τουρκία για τα εγκλήματα στη Κύπρο, για το ρατσισμό της στους μη Τούρκους, αλλά υποστηρίζουν την οικονομική και στρατηγική της θέση μέσω της Ευρωπαϊκής Ένωσης, με επικεφαλής σύσσωμη την ελληνική κυβέρνηση...Ξεχνούν ότι μετά την επέλαση των Τούρκων, στήν Μικρά Ασία εξοντώθηκαν όλοι οι γηγενείς πληθυσμοί καί παραμορφώθηκε τελείως ο πολιτισμικός χαρακτήρας της περιοχής, που γέννησε τον ελληνικό πολιτισμό και διέδωσε το χριστιανισμό σε όλο το κόσμο.Κρίμα σ'' αυτούς που γδάρθηκαν, αποκεφαλίσθηκαν, κρεμάστηκαν για να παραμείνουν Ελληνες και Ορθόδοξοι.
Τελειώνοντας αναφέρω κάτι που διάβασα και το εκτίμησα πολύ.Αφιερωμένο στον Γιώργο Παπανδρέου τζούνιορ..
"Ο Δημοκρατικός Σοσιαλισμός βασίζεται σε τρία χαρακτηριστικά: στο έθνος, στην ελευθερία και στη κοινωνική δικαιοσύνη. Τα δύο τελευταία μπορούν να υπάρξουν μόνο αν υπάρχει το πρώτο. Εμείς καταδικάζουμε τόν κοσμοπολιτισμό που εξαλείφει τα έθνη και τον ιμπερεαλισμό που τα υποδουλώνει."
''Γέρος της Δημοκρατίας'' Γεώργιος Παπανδρέου, 1964.
dimitris korinthios
07/12/2009 15:16
Όταν η κυβέρνηση κοιμάται, το μεγάλο κεφάλαιο πηδάει την εργατική τάξη , η κοινή γνώμη αδιαφορεί, και το μέλλον της χώρας είναι βυθισμένο στα σκατά.

Α ρε φουκαρά ΜΑΝΩΛΙΔΗ κοίτα τα χάλια σου
MARIA H KORINTHIA
07/12/2009 15:11
ELA MANOLIDH POLY TARAGMENOS DEIXNEIS
SHMERA MALLON KSYPNHSES ASXHMA ? META TA GEGONONTA TON AGAPHTON SAS TEKNON SAS THN XALASAN TORA TI KANOYMAI? THA FONAZETE GIA EKLOGES, H''''TORA THA TO PAIKSOYMAI
XRISTOYGENIATIKH GALOPOYLA ANEY KEFALHS {??}
manos xatzinikolaou
07/12/2009 14:57
tourkia kai ellada istera apo 400 xronia lovotomias tou ellinikou ethnous exoun ginei ena kai mono oi thriskies ta xorizoun. xoreyete tourkikous xorous(vlepe zempekiko) milate tourkikes lekseis(vlepe mpountalas) kai alla polla. oso gia tin epixeirimatikotita tis tourkias stin makedonia, ayto sas peirazei? de sas peirazei diladi pou oles sxedon oi ellinikes trapezes einai idi ekei edo kai xronia kathos kai o germanos kai o veropoulos?? diladi ti theloume apo aytous? apo ti mia mas xalaei to onoma alla apo tin alli theloume ta lefta tous? kai meta mas xalane kai oi tourkoi? gia ksipniste ligaki kai koitakste ta pragmatika provlimta tou topou mas pou se ligo de tha exei meinei oute ena dasos zontano, pou xoris diafthora de kinite tipota, pou i asfalisi einai se epipeda miden pou i koinonia einai arosti apo ta idia tis ta komplex , pou i ekkllisia to mono pou kanei einai na pinei to aima sas kai kaneis de kanei tipota!
manos xatzinikolaou
07/12/2009 14:50
vlepo pos otan kapoios exei antitheti apopsi me ti koini apopsi tou fabatismenou oxlou pou de kserei istoria, tin aposiopoiite prospathontas na sintirisete ayto to klima imimatheias .. iparxei megali apogoiteysi kai ipokrisia sayti ti xora . lete pos agapate tin ellada kai gauto sas keei toso poli to onoma makedonia alla me oles tis ipoloipes prakseis sas (diafthora se ola ta epipeda, miden endiaferon gia to perivallon, kai alla) apodikniete kathimerina pos exete monimos ena daktilo gia na kriveste kai gaygizete ekei pou sas pernei etsi oste o kosmos na mi skeftete ta pragmatika provlimata tou topou. ntropi sas!
Μιχάλης.
07/12/2009 14:48
Ο Ερντογαν Διαστρεβλώνει την Ιστορία. Πάγια τουρκική πρακτική.
SPYROS
07/12/2009 14:37
Ph.j.,

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΕ ''ΠΑΡΑΔΙΔΕΙΣ'' ΣΤΗΝ ΚΡΙΣΗ ΤΩΝ ΥΠΟΛΟΙΠΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΩΝ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΩΝ ΓΙΑΤΙ ΑΠΕΧΘΑΝΟΜΑΙ ΤΟΝ ''ΛΙΘΟΒΟΛΙΣΜΟ''! ΟΤΑΝ ΣΥΝΕΛΘΕΙΣ ΞΑΝΑΜΙΛΑΜΕ.
Στάμος Σέμσης
07/12/2009 14:28
Προς Ph. J 7/12/2009 10:06,
Μπράβο φίλε μου, προσυπογράφω πλήρως! Αλλά που να καταλάβουν οι Ελληναράδες! Δεν βλέπεις τι έχει γράψει η tina, ακριβώς μετά το δικό σου κείμενο; Πρόκειται για ένα παραλλήρημα εθνικισμού, ρατσισμού και προγονοπληξιας, το οποίο βρίθει ξεκαρδιστικών φράσεων όπως "Το καρντάσι ο Ερντογάν ας γίνει πρώτα άνθρωπος και μετά να μιλήσει για Μακεδονία . Γιατί όταν εμείς μιλούσαμε για φιλοσοφία και είχαμε Πλάτωνα και Αριστοτέλη , αυτοί ήταν στις μακρινές στέπες ντυμένοι με προβιές και στήναν καραούλι μην περάσει κανένας τυφλοπόντικας για να τον καμακώσουν. Και όταν είχαμε μια περιοχή Ελληνική που την ονομάζαμε Μακεδονία , αυτοί ήταν μέσα στις σπηλιές και γδέρναν τον τυφλοπόντικα που είχαν σκοτώσει στο προηγούμενο επεισόδιο". Μιλάμε για μεγάλο νούμερο, το οποίο επιβεβαιώνει (δυστυχώς) αυτά που εσύ έγραψες. Είναι πολλοί οι συμπατριώτες μας που είναι σίγουροι πως διαθέτουν πιστοποιητικά ελληνικότητας, που φτάνουν μέχρι τον Περικλή και τον Σοφοκλή. Βέβαια - στις περισσότερες περιπτώσεις - η αγάπη των εν λόγω "εθνικοφρόνων" για την Ελλάδα, μένει στα λόγια και δεν μετουσιώνεται σε πράξη. Τα παραδείγματα που ανέφερας, είναι χαρακτηριστικά...
Στάμος Σέμσης
07/12/2009 14:18
Προς Κ.ΜΑΝΩΛΙΔΗΣ 7/12/2009 09:36,
Ο τόπος έμεινε ουσιαστικά ακυβέρνητος την περίοδο 1985 - 1989 (εκείνη την περίοδο "η Ελλάδα έχασε το τραίνο της Ευρώπης", σύμφωνα με δήλωση του Ζακ Ντελόρ), καθώς και την περίοδο 1993 - 1995, όταν ο Ανδρέας είχε γίνει εντελώς ραμολιμέντο και η Μιμή δεν τον άφηνε να παραιτηθεί για να μην χάσει τα προνόμιά της και τον ρεζίλευε, καθώς τον είχε με τα κομποσχοίνια! Για να παραιτηθεί ο Ανδρέας, χρειάστηκε να πάει ο Γιωργάκης στο Ωνάσειο, για να τον παρακαλέσει να παραιτηθεί. Αλλ΄και μετά το Ωνάσειο, οι αυλικοί του, δεν άφηναν τον Ανδρέα να ησυχάσει, καθώς τον "προετοίμαζαν" για το συνέδριο, όπου θα εξέφραζε την υποστήριξή του στον Άκη. Ποιος ξέρει τι του έδιναν για να μπορέσει να παραστεί στο Συνέδριο, με συνέπεια να μην αντέξει η καρδιά του.
Όσο για τον Καρατζαφύρερ, οι απόψεις σου σε θέματα μετανάστευσης, στο θέμα της εν ψυχρώ δολοφονίας του Αλέξανδρου Γρηγορόπουλου, στο θέμα της Κωνσταντίνας Κούνεβα, δεν έχουν καμία διαφορά από τις απόψεις του Φιλιππινέζου Παρατηρητή και του ίδιου του Καρατζαφύρερ. Ούτε οι Χρυσαυγίτες που σπάνε καεφάλια μεταναστών σε ενοχλούν! Εσένα σε ενοχλεί μόνο ο ΣΥ.ΡΙΖ.Α. ! Κατάλαβες τώρα γιατί είσαι ένας φασίστας με περικεφαλαία, κατά φαντασίαν σοσιαλίστής; Αλλά έιπαμε, ο Ανδρέας σε "βόλεψε", όχι ο Καρατζαφύρερ. Οπότε τι να κάνεις κι εσύ, καημένε Μανωλίδη; Οφείλεις να "βγάλεις" την υποχρέωση. Δεν σε ενοχλεί ο Φιλιππινέζος Παρατηρητής επειδή είναι φασίστας, σε ενοχλεί επειδή βρίζει τον Ανδρέα της Μιμής!
Ph.J
07/12/2009 13:58
@mixalis

Thanks για το σχόλιο. και ευχαριστώ που καταλαβαίνεις το πνεύμα μου. Για να είμαι ειλικρινής δεν θεωρώ ότι τα γραπτά μου πρόκειται να γίνουν αντικείμενο διακρατικών αντιπαραθέσεων. Πέραν αυτού, πολύ θα ήθελα να αναλύω το πνεύμα της κάθε λέξης που γράφω, αλλά δεν νομίζω οτι αυτό είναι εφικτό, ούτε και θεωρώ ότι όποια ανάλυση και να κάνει κανείς πρόκειται να επιρεάσει τη σκέψη κάποιων ανεγκέφαλων φανατικών! Εδώ ο άλλος μου είπε να πάω αλλού να ζήσω και όχι σε μιά χώρα που "τόσο απεχθάνομαι"...
Φίλε Μιχάλη θα το ξαναπώ για νιοστή φορά. Το Σύμπαν έχει όρια, η βλακεία όχι!
Δημήτρης Π(2007)
07/12/2009 13:55
Ναι από τώρα και στο εξης οι Ελληνες θα ρωτάνε τον Ερντογκαν με το τι θα ασχολούνται και με τι όχι.
Α ρε φουκαρά Ερντογκαν κοίτα τα χάλια σου που όλοι σε θέλουν μόνο γιά πελάτη και άσε το πατρονάρισμα των Σκοπιανών.
Ph. J
07/12/2009 13:52
@ SPYROS
ΠΑΡΑΔΙΔΩ ΣΤΗ ΚΡΙΣΗ ΟΛΩΝ ΤΟ ΧΥΔΑΙΟ ΣΟΥ ΣΧΟΛΙΟ. ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΑΠΕΥΘΥΝΟΜΑΙ ΣΕ ΣΕΝΑ, ΜΕΓΑΛΗ ΙΔΕΑ ΕΧΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ. ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΤΗΣ ΩΡΙΜΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΚΡΙΤΙΚΗΣ ΣΟΥ ΣΚΕΨΗΣ...
Ph.j
07/12/2009 13:48
@Στελιος

ΟΧΙ ΑΓΑΠΗΤΕ, ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΥΠΕΡΑΣΠΙΖΕΣΑΙ ΤΗ ΧΩΡΑ ΣΟΥ ΜΕ ΟΠΟΙΟΝ ΤΡΟΠΟ ΣΟΥ ΚΑΤΕΒΕΙ. ΤΗΝ ΥΠΕΡΑΣΠΙΖΕΣΑΙ ΣΤΟΙΧΙΜΕΝΟΣ ΣΤΗΝ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΗΓΕΣΙΑ ΠΟΥ ΣΕ ΕΚΠΡΟΣΩΠΕΙ, ΕΤΣΙ ΚΑΝΟΥΝ ΣΤΙΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΕΣ. ΜΗΝ ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΑΠΑΙΤΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΣΑ ΕΝΑ ΝΑ μη ΣΥΓΧΕΕΙ ΤΗΝ ΣΥΝΑΣΘΗΜΑΤΙΚΗ ΠΑΡΟΡΜΗΣΗ (ΠΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΜΕ ΤΗ ΣΕΙΡΑ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑΣΜΑΤΩΝ ) ΜΕ ΤΗ ΨΥΧΡΗ ΚΑΙ ΛΟΓΙΚΗ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ. ΑΝ ΗΤΑΝ ΦΙΛΕ ΜΟΥ Ο ΚΑΘΕ ΠΟΛΙΤΗΣ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟΥ ΚΕΦΑΛΙΟΥ ΤΟΥ ΤΟΤΕ ΕΝΝΟΙΑ ΣΟΥ, ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΣΕ ΑΛΛΕΣ ΟΜΟΡΕΣ ΧΩΡΕΣ ΠΟΛΛΟΙ ΣΚΕΦΤΟΜΕΝΟΙ ΠΑΡΟΜΟΙΩΣ, ΔΕΝ ΘΑ ΑΜΦΙΣΒΗΤΟΥΣΑΝ "ΔΙΚΑΙΩΣ" ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΠΟΥ ΜΕΝΕΙΣ. ΚΑΙ ΘΑ ΟΝΕΙΡΕΥΟΝΤΑΝ "ΕΚΣΤΡΑΤΕΙΕΣ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΗΣ" ΣΑΝ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΜΑΣ... ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΑ ΓΝΩΣΤΑ... ΛΑΜΠΡΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ (βλ- Μ. ΑΣΙΑ, ΚΥΠΡΟΣ, ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ)
ΜΑΚΗΣ
07/12/2009 13:47
ΚΟΥΒΕΝΤΕΣ ΜΠΟΥΝΤΑΛΑΔΩΝ
ΔΡΑΚΩΝ
07/12/2009 12:39
ΑΤ: p2 7/12/2009 08:20 H απάντηση είναι γνωστή πάνω από 80% των Ελλήνων λένε ΟΧΙ στην είσοδο τηςΤουρκίας στην ΕΕ και πάνω από 90% λένε ΟΧΙ στο όνομα ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ για τους σκοπιανούς !!!!!! Επομένως, το 80 - 90% των Ελλήνων είναι "Φασίστες" και "Εθνικιστές" ενώ το κακό συναπάντημα των Πρασινο-σύριζων και ΣΙΑ είναι "προοδευτικοί, αριστεροί δημοκράτες" !!!! Έχετε δεί μεγαλύτερη διαστροφή της πραγματικότητας από αυτό που ζούμε σήμερα στην Ελλάδα με τους αυτόκλητους "αριστερο προοδευτικούς" !!!!!! ΔΡΑΚΩΝ
Giwros santorinios
07/12/2009 12:31
otan oi skopiani eitanai eitane me to onoma tous slavi kai o titos
tous vaftisai makedones autoi to desanai se kallo pani kai o
kurios ertogan na paei na mathi oistoria kai opios anekateveta me ta peitora ton tronai OIKOTES KAI KALLES GIORTES
................
07/12/2009 12:19
Σε λίγο στην ΠΓΔΜ, για να πείσουν και τους εναπομείναντες δυσκολόπιστους ότι είναι οι απόγονοι του Μεγάλου Αλεξάνδρου, θα αρχίσουν να μιλούν ελληνικά και να πιστεύουν στο 12καθεο. Soooo Pathetic!!!!!!!!

Οσο για τους Τούρκους, δεν θα χωνέψουν ποτέ τελικά ότι δεν οι δύο πολιτισμοί μας δεν μπορούν να συγκρηθούν! Τι σχέση έχουν τα πορτοκάλια μέ τις πέτρες?


y.t.
07/12/2009 12:15
TIN STIGMI POU O TOURKOS APLONI TA PLOKAMIA TOU OLO KAI PIO POLI KAI PIO SFICHTA GIRO APO TIN ELLADA O ELLINAS KATASTREFI TIN IDIA TOU TIN CHORA, OTAN VEVAIA DEN KOIMATAI. PALI SAS VLEPO NA LETE "ALI KAI TRISALI".
SPYROS
07/12/2009 12:09
Ph.J.,

ΡΕ ΦΙΛΕ ΔΕΝ ΠΑΣ ΝΑ ΡΙΞΕΙΣ ΚΑΜΜΙΑ ΠΕΤΡΑ ΚΑΤΩ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΤΖΑΜΑΡΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΦΗΣΕΙΣ ΤΗΝ ΜΠΟΥΡΔΟΛΟΓΙΑ? ΕΧΩ ΒΑΡΕΘΕΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΤΙΣ Μ*....

ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ. ΤΑ ΕΧΕΙΣ ΒΑΛΕΙ ΟΛΑ ΣΕ ΕΝΑ ΜΙΞΕΡ (ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΣΕ ΒΟΛΕΥΕΙ) ΚΑΙ ΠΕΤΑΣ ΑΡΛΟΥΜΠΕΣ ΓΙΑ ΧΡΕΗ, ΓΙΑ ΚΑΛΟΠΕΡΑΣΗ, ΓΙΑ ΘΕΣΟΥΛΕΣ, ΚΛΠ, ΩΣΤΕ ΝΑ ΠΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΤΗΝ ΑΝΤΙΡΗΣΗ ΣΟΥ ΣΤΟ ΜΟΝΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ (ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ) ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ, ΤΑ ΕΘΝΙΚΑ. ΑΝΤΕ ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΤΗΝ ΓΩΝΙΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΝΑ ΕΡΧΟΜΑΙ....
mixalis
07/12/2009 12:04
Ph. J 7/12/2009 10:06

Συμφωνώ με την κριτική σου στους εθνικορατσιστές. Αυτό όμως με τους Αρβανίτες και τους Βλάχους τι το ήθελες? Σου εφιστώ την προσοχή γιατί κι αυτό ρατσιστικό είναι!! Αφού συμφωνήσαμε και οι δυό μας (μετά από debate 2 ημερών) οτι όλοι αυτοί είναι απόλυτα Ελληνες κι ας μην κατάγονται φυλετικά από τους αρχαίους. Πρόσεξε γιατί αυτό το εκμεταλλεύονται οι Σκοπιανοί προπαγανδιστές. Δε λέω οτι κάνεις προπαγάνδα, καταλαβαίνω τι θες να πεις, απλά σου λέω να είμαστε προσεκτικοί!!
gp
07/12/2009 12:00
Αν ενοχλούμε να φύγουμε...
Στελιος
07/12/2009 12:00
Ph.J 10:06 Ευχαριστουμε για τα καλα σας λογια. Οπως καθε λαος ,εχουμε καθε δικαιωμα να υπερασπιζομαστε την πατριδα μας με οποιο τροπο μπορουμε.
Το ιδιο κανετε και εσεις ,με την διαφορα οτι κανεις δεν σας υποχρεωνει να ζειτε σε μια χωρα που τοσο απεχθανεσθε.

ENAS
07/12/2009 11:32
O EX8ROS EINAI ENTOS TWN TYXWN XYPNHSTE O EX8ROS EINAI AFTOS PU KA8E MERA KLEVEI TO PSWMI SAS OI SKOPIANOI DEN EXUN NA FANE
VALTE TA ME TUS FRAGATUS PLUTOKRATES TU KOLONAKIU TON BULH KAI TO SINAFI TU
APO TO PASOK PU PERNUN MISTUS APO 7 -50 000 MINIATIKO
KAI DEN PLHRWNUN FWRUS
AFTOI APHLUNE THN ELLINIKH KOINWNIA RE KOIMISMENOI
Parasidis
07/12/2009 11:25
Ο Ερντογάν σύμφωνα με την Θεωρία που λέει ότι "ο Εχθρός του Εχθρού μου είναι φίλος μου", έδειξε για ακόμη μια φορα το πραγματικό του πρόσωπο. Σειρά έχει τώρα ο Γιωργάκης να δείξει τον Δεκέμβριο στην Ευρωπαϊκή ένωση τι σημαίνει να εξαρτάται η Ευρωπαϊκή Πορεία της Τουρκίας από την Ελλάδα. Αν δεν ξύπνησε ακόμη και μετά από αυτή την Δήλωση του Ερντογάν ο Γιωργάκης , δεν πρόκειται να ξυπνήσει ποτε...
Νois Aleris
07/12/2009 11:23
O Tαγίπ, ανα παύαμε να ασχολούμασαστε και με το όνομα "Ελλάδα", πολύ χαρούμενος θα ήταν.
Ποιό είναι το "υμφέρον όλης της περιοσχής''??
Εμείς πάντως, με την κοιμισμένη κοινωνία μας και τους fake πολιτικούς μας, απλώνουμέ το βουτυρό εκεί που δεν πρέπει και για αυτούς που δεν πρέπει, σχετικά με την ταυτότητά μας και την κοινωνα μας..
Σημείωση: Eξηγήστε μου επιτέλους ρε καρντάσια. Τη μια μέρα διαδηλώνετε κατά των σκοπίων και την άλλη πάτε και κάνετε shoping thereapy στην γείτoνα? Για ένα υποκάμισο, για ένα ζευγάρι adidas?
nikos
07/12/2009 11:05
Αντε ρε .....Ερντογαν
Pavlos Xanthopoulos
07/12/2009 10:57
Na ti esti Ellinas: www.olympier.eu
Pavlos Xanthopoulos
07/12/2009 10:56
Oso Ellinikotita ehoun oi mousoulmani katiki tis Smirnis tis Efesou kai pontou...
Toso Ellines einai kai oi simerini orthodopksi tis Ellados !
Κλινοσοφιστής
07/12/2009 10:38
Η στάχτη στα μάτια προς εσωτερική κατανάλωση της εξωτερικής πολιτικής των τελευταίων δεκαετιών εν Ελλάδι αλλά και οι Ελληνες που ξαφνικά πλουτίσανε και δεν τους ένοιαζε τίποτα παρά μόνον να αλλάζουν κινητό κάθε χρόνο. Φτου.
tina
07/12/2009 10:19
Το καρντάσι ο Ερντογάν ας γίνει πρώτα άνθρωπος και μετά να μιλήσει για Μακεδονία . Γιατί όταν εμείς μιλούσαμε για φιλοσοφία και είχαμε Πλάτωνα και Αριστοτέλη , αυτοί ήταν στις μακρινές στέπες ντυμένοι με προβιές και στήναν καραούλι μην περάσει κανένας τυφλοπόντικας για να τον καμακώσουν. Και όταν είχαμε μια περιοχή Ελληνική που την ονομάζαμε Μακεδονία , αυτοί ήταν μέσα στις σπηλιές και γδέρναν τον τυφλοπόντικα που είχαν σκοτώσει στο προηγούμενο επεισόδιο.Άντε γιατί βαρέθηκα με τα ορθά και σωστά σχόλια και θα μιλήσω στην γλώσσα τους . Όταν ένας λαός έχει πίσω του γενοκτονίες( ποντίων,αρμενίων, κούρδων,) και γύρω του σε όλα τα σύνορά του ΜΟΝΟ εχθρούς, τότε κρύβεται και δεν μιλάει, ειδικά όταν δεν του πέφτει λόγος. Ας βγάλουν πρώτα οι έρμες οι γυναίκες τους αυτά τα μπουργκοειδή ρούχα και τις μαντήλες,ας παντρεύονται 1 γυναίκα που ΔΕΝ θα την σκοτώνουν στο ξύλο, ας κάνουν και καμιά φορά παραπάνω μπάνιο που τους βλέπεις στην τηλεόραση και σχεδόν τους μυρίζεις απο την βρώμα, και τότε μάλιστα, ας έρθουν΄να μας πουν την γνώμη τους και ΙΣΩΣ την ακούσουμε. Μέχρι τότε ας κάνουν τουμπεκί ψιλοκομμένο!
Ph. J
07/12/2009 10:06
ΜΟΛΙΣ ΕΙΔΑΤΕ "ΕΘΝΙΚΟ" ΘΕΜΑ, ΟΡΜΗΣΑΤΕ ΟΛΟΙ, Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ, ΦΤΗΝΑ ΑΠΟΘΥΜΕΝΑ ΑΠΟΤΥΠΩΜΕΝΑ ΣΕ ΕΞΙΣΟΥ ΦΤΗΝΑ ΚΕΙΜΕΝΑ...
ΔΕΝ ΔΙΑΦΩΝΩ ΕΠΙ ΤΟΥ "ΔΙΑ ΤΑΥΤΑ"...
ΜΕ ΤΟΝ ΕΘΝΙΚΟΡΑΤΣΙΣΤΙΚΟ ΣΑΣ ΥΠΟΒΑΘΡΟ ΔΙΑΦΩΝΩ...
ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΛΑΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΚΑΡΤΟΙ...
ΕΝΩ ΕΣΕΙΣ... Ε! ΑΠΟΓΟΝΟΙ ΕΝΔΟΞΩΝ ΚΑΙ ΣΟΦΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ... ΜΕ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΓΡΑΦΙΚΑ ΕΓΓΡΑΦΑ ΚΑΤ’ ΕΥΘΕΙΑΝ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΚΟΤΗΤΑΣ... ΕΠΙ ΤΩΝ ΕΔΑΦΩΝ ΟΠΟΥ ΚΑΠΟΤΕ ΑΥΤΟΙ ΜΕΓΑΛΟΥΡΓΗΣΑΝ...
ΔΙΚΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ Η ΚΩΝ/ΠΟΛΗ ΚΑΙ Η ΑΓΚΥΡΑ, ΚΑΙ Η ΣΜΥΡΝΗ, ΚΑΙ Η ΚΑΙΣΑΡΕΙΑ, ΚΑΙ Η ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙ, ΚΑΙ Ο ΠΥΡΓΟΣ (ΒURGAS), KAI H AΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ, ΚΑΙ... ΚΑΙ.... ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ Η ΣΙΚΕΛΙΑ.... ΡΩΜΙΕ ΒΛΑΧΕ, ΑΡΒΑΝΙΤΗ, ΣΑΡΑΚΑΤΣΑΝΕ.... ΠΟΥ ΕΞΑΝΛΕΙΣ ΤΟΝ ΥΠΟΤΙΘΕΜΕΝΟ ΠΑΤΡΙΩΤΙΣΜΟ ΣΟΥ ΣΤΟ ΑΝΕΜΙΣΜΑ ΛΑΒΑΡΩΝ ΠΟΥ ΣΕ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑΣΑΝ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΤΩΝ ΠΡΟ-ΠΡΟ-ΠΡΟ ΠΑΠΠΟΥΔΩΝ ΣΟΥ, ΚΑΙ ΣΥ ΤΑ ΚΑΤΑΠΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΧΩΝΕΨΕΣΧΩΡΙΣ ΚΑΝ ΛΙΓΟ ΡΕΨΙΜΟ...
ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΔΗΛΩΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝΕΞΟΔΑ ΥΠΕΡ-ΠΑΤΡΙΩΤΗΣ. ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ ΚΑΙ ΜΕ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΟΥΣΙΑΣ...
ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΣΦΑΧΘΕΙΤΕ ΜΕ ΤΟΥΣ ΟΠΑΔΟΥΣ ΤΗΣ ΑΝΤΙΠΑΛΗΣ ΟΜΑΔΑΣ, ΠΟΥ ΘΑ ΠΕΤΑΞΕΤΕ ΤΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ ΣΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ, ΠΟΥ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΤΕ ΤΗ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΤΑ ΨΩΝΙΑ ΣΑΣ, ΠΟΥ ΘΑ ΓΛΥΨΕΤΕ ΚΑΤΟΥΡΗΜΕΝΕΣ ΠΟΔΙΕΣ ΓΙΑ ΜΙΑ ΘΕΣΟΥΛΑ, ΠΟΥ ΘΑ ΚΡΥΨΕΤΕ ΤΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ ΣΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ, ΠΟΥ... ΠΟΥ... ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΗ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΕΙΤΕ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΣΟ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΠΡΑΞΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΕΙΣΦΟΡΑ ΑΓΑΠΗΣ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑΣ ΣΑΣ...
Υ.Γ Ο ΕΡΝΤΟΓΑΝ ΚΑΙ Ο ΚΑΘΕ ΕΡΝΤΟΓΑΝ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ ΚΑΝΕΙ, ΟΠΩΣ ΚΑΘΕ ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ, ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΠΡΟΑΣΠΙΣΕΙ ΤΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΤΟΥ, ΟΠΩΣ ΑΥΤΟΣ ΤΑ ΕΝΝΟΕΙ. ΤΟ ΙΔΙΟ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΔΙΚΟΙ ΜΑΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ, ΝΑΣΤΕ ΣΙΓΟΥΡΟΙ. ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΤΟΥΣ ΝΟΥΘΕΤΗΣΕΤΕ, ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΜΗ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΑΦΟΡΗΤΗ ΕΠΙΠΟΛΑΙΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΣΑΣ ΔΙΑΚΡΙΝΕΙ... ΟΛΟΥΣ ΕΣΑΣ ΤΟΥΣ ΥΠΕΡ (ΕΙΣ ΤΟΝ ΚΎΒΟΝ)ΠΑΤΡΙΩΤΕΣ....
glen
07/12/2009 09:37
Kata ta alla h Ellhnotoyrkikh filia mas marane. Me ayta ta lamogia sthn exoysia den mporeis na empistefteis kanenan telika.
Κ.ΜΑΝΩΛΙΔΗΣ
07/12/2009 09:36
@Φιλιππινέζο Παρατηρητή
Για σένα, προδοτικά είναι καί τα δύο μεγάλα κόματα που κυβερνούν καί θα κυβερνούν τον τόπο. Το γεγονός ότι αντιπροσωπεύουν το 80% του Ελληνικού λαού, ουδόλως σε κόφτει. Προτείνεις ηλιθίως οικουμενική κυβέρνηση προσωπικοτήτων απ''όλα τα κόματα, ενω, στό πίσω μέρος του μυαλού σου υπάρχει μόνο ο Καρατζαφέρης. Λές καί μιά κυβέρνηση προσωπικοτήτων δεν θ''αποτελείται στην συντριπτική της πλειοψηφία από ανθρώπους που θα υποδείξουν τα δύο μεγάλα (προδοτικά για σένα) κόματα. Ξεχνάς βέβαια ότι ο τόπος έμεινε ουσιαστικά ακυβέρνητος επί οικουμενικής κυβέρνησης Ζολώτα, αφού είναι αδύνατο να ληφθούν σοβαρές αποφάσεις, κοινά αποδεκτές απ''όλο το πολιτικό φάσμα. Μια οικουμενική κυβέρνηση, θα ήταν η καταστροφή της Ελλάδας στα σίγουρα Φιλιππινέζε καί απορώ πώς το εισηγείσαι. Μια οικουμενική κυβέρνηση θα σύρονταν από τους δήθεν συμμάχους μας σε αποφάσεις, που θα έλυναν εις βάρος μας όλα τα Εθνικά μας θέματα καί δέν θα υπήρχε καί κανείς να αντιδράσει. Η χώρα μας, για να ξεπεράσει τις δυσκολίες της, τόσο στην οικονομία, όσο καί στα Εθνικά μας θέματα, χρειάζεται, τόσο ισχυρή κυβέρνηση, όσο καί ισχυρή αντιπολίτευση. Εσύ, μείνε με τον Καρατζαφύρερ σου καί τον πρώην βασιλιά σου, να βγάζετε άναρθρες κραυγές.
Κ.ΜΑΝΩΛΙΔΗΣ
07/12/2009 09:23
@Φιλιππινέζο Παρατηρητή
Προκαλέστε εκλογές τον Μάρτιο άν έχετε το κουράγιο. Με ποσοστό 25% καί με το ζόρι, πάτε για σίγουρη διάλυση. Αντε, προκαλέστε τες να τελειώνουμε. Ούτως ή άλλως όμως, είστε υπό διαίρεση. Ο Μητσοτάκης δήλωσε κάτοχος του 40% των μετοχών της Νέας Δημοκρατίας Α.Ε. Το οποίο καί δέν εκχωρεί φυσικά. Αν νομίζετε ότι τελειώσατε με την οικογένεια, είστε βαθιά νυχτωμένοι. Αν ο Σαμαράς προκαλέσει εκλογές τον Μάρτιο, τότε ετοιμαστείτε να κάνετε Πάσχα με αρχηγό την Ντόρα. Ο Σαμαρας θα είναι τελειωμένος.
Όσον αφορά τα Σκόπια, θα μείνουν εκτός ΝΑΤΟ καί ΕΕ, όσο επιμένουν στην αδιαλαξία τους. Ο Ερντογάν, φυσικό είναι να στηρίζει όποιον δημιουργεί προβλήματα στήν Ελλάδα. Καί η Ελλάδα όμως, θα μπορούσε να δηλώσει πώς αναγνωρίζει το δίκαιο αίτημα των Κούρδων να δημιουργήσουν ανεξάρτητο κράτος στα ανατολικά της Τουρκίας.
XAXA
07/12/2009 09:08
POSO MAL....SMPOREI NA EISTE ESEIS STHN POLITIKH POU KSEFTILIZETE TOUS PROGONOUS TWN ELLHNWN!!!
AFHNETE KATI TSOUTSEKIA TYPOU GROEFSKI KAI TO ALLO TO TOURKOAMERIKANOSPORO NA ANOIGOUN TO STOMA TOYS!!!
OI AMERIKANOI ME MYALO GOYROYNIOY,... KAI DEN KATALAVAINOUN TIPOTA!
OPOS ELEGE KAI O XARRY KLYNN...
PHRE FORA H BAZELINI, KAI ZHTAEI MERTIKO APO TO G......!!!
Ιωάννης Λ
07/12/2009 09:04
Ο Ταγίπ Πασάς κάνει τη δουλειά του. Ας βρεθούνε κι’ άλλοι απο ‘δω να κάνουν τη δική τους.
kostas
07/12/2009 08:58
RE PAIDIA, TOUS TOURKOUS EMEIS TOUS EXOUME MPASTARDEPSEI EDO KAI POLLOUS AIONES, GIA ''FTO KAI MAS MOIAZOUN KAI LENE TIS IDIES MA___IES OPOS KAI OI ELLINES POLITIKOI. OMOS, SAN ENA PERISSOTERO OIKONOMIKA EVROSTO KRATOS, EXEI KAI MEGALITERI VARYTITA. EMPROS LOIPON KAI EMEIS EPITELOUS NA ANEVOUME OIKONOMIKA OSTE NA ARXISOUME NA AKOUGOMASTE DIETHNOS. ME DANIKA EVRO ANEKSARTITI EKSOTERIKI POLITIKI DEN FERNEI APOTELESMATA!
@GOLDEN BOY
07/12/2009 08:33
ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΛΙΓΟ ΤΙ ΘΑ ΤΟΥΣ ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΙ Ο ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ!!

Θα τους είχε σουβλίσει που λέει κι ο Μανωλίδης!
p2
07/12/2009 08:20
ΑΥΤΟΝ ΘΑ ΠΑΕΙ ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΦΤΕΙ Ο Γ.Α.Π?? ΑΥΤΟΥΣ ΘΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΟΥΜΕ ΓΙΑ ΠΛΗΡΗ ΕΝΤΑΞΗ ΣΤΗΝ Ε.Ε?? ΣΕ ΜΑΣ ΤΟΥΣ....ΦΙΛΟΥΣ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΕΧΘΡΟΣ.
ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ Η ΚΟΡΟΙΔΙΑ!! ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΙΑ ΣΤΗΝ Ε.Ε ,ΟΧΙ ΣΤΑ ΣΚΟΠΙΑ.
ΑΜΕΣΗ ΑΠΟΣΥΡΣΗ ΕΠΕΝΔΥΣΕΩΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΓΥΦΤΟΣΚΟΠΙΑΝΟΥΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΠΕΘΑΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΙΝΑ ,ΜΟΥ ΓΕΜΙΣΑΝ ΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΤΟΥΣ ΜΕ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΝ ΛΕΟΝΤΑΡΙΣΜΟΥΣ.
ΩΣ ΕΔΩ ΚΑΙ Η ΚΟΡΟΙΔΙΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΜΑΣ.
ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΕΑΝ Ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΛΑΟΣ ΘΕΛΕΙ ΤΗΝ ΤΟΥΡΚΙΑ ΣΤΗΝ ΕΕ ΚΑΙ ΤΑ ΣΚΟΠΙΑ ΤΟΝ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ.
ENAS
07/12/2009 08:01
AFTUS TUS K___ELLHNES PU KAPSAN THN ELLINIKH SIMEA STHN DIADILOSH GIATI DEN KOPTESTE
PAME PROS DIALISH KAI ME TUS SKOPIANUS ASXOLUMASTE
ENW DEN EXUME PSWMI PAIDIA KE EXUME ANARXEIA XYPNHSTE MHN KITAZETE EKTOS
MAS KIVERNUNE ALHTES THS ND KAI TU PASOK
AS DIWXEI TO PASOK TUS LEDWMENUS APO THN SIEMENS NA MHN EXUME PERETERW
KAI AS ARXISI NA FOROLOGEI TON PLUTO
Φιλιππινεζος Παρατηρητης
07/12/2009 07:00
ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΟΜΕΝΟΥΣ ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΤΕΣ Επειδή διαπίστωσα ότι υπάρχει γραμμή παραπληροφόρησης και κάποιοι , προφανώς για να μας προετοιμάσουν και να δικαιολογήσουν τυχούσα εθνική μειοδοσία , διακηρύττουν ότι η τέως ΥΠΕΞ, κ. Μητσοτάκη – Μπακογιάννη – Κούβελου , έχει προβεί σε παραχωρήσεις . Διευκρινίζω ότι εθνικές παραχωρήσεις κατόπιν μυστικών συμφωνιών, σαν κι’αυτές του κ. Γ. Παπανδρέου, με τους κ.κ. Ερντογάν, Νταβούτρογλου, Γκρούεφσκι, ή με οποιονδήποτε άλλον , καθώς και της προηγούμενης κυβέρνησης δεν έχουν καμία ισχύ αν δεν επικυρωθούν από τη Βουλή . Κάθε παραχώρηση εθνικών δικαιωμάτων είναι εσχάτη προδοσία και σαν τέτοια θα αντιμετωπιστεί . Σχετικώς με τη δήλωση του κ. Προκόπη Παυλόπουλου ότι η Ν.Δ. δεν παίζει με τους θεσμούς με ανεύθυνο τρόπο όπως το ΠΑΣΟΚ , ο κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος του ΠΑΣΟΚ κ. Χρ. Παπουτσής επέκρινε τον κ. Παυλόπουλο δηλώνοντας τα εξής : "Επρεπε να αλλάξει η πολιτική στη χώρα κάτι το οποίον αποδείχθηκε στις εκλογές". Και ρωτάμε : Γιατί να μην αποδειχθεί το ίδιο και τώρα μετά από την καταψήφιση του κ. Κ. Παπούλια ; Πως είσαστε σίγουροι για το αποτέλεσμα ; Προσέξτε μήπως και τα παρατήσετε πριν από τον Μάρτη , όπως πάει το ΠΑΣΟΚ !... Ο κ. Σαμαράς περιμένει να διαπιστώσει τη στάση της κυβέρνησης στα εθνικά θέματα και κατόπιν να αποφασίσει τι θα πράξει . Οπως έχει αποδείξει στο παρελθόν δεν παίζει με τα εθνικά θέματα ! Ετσι είναι νωρίς να προδιαγράψουμε τη στάση της Ν.Δ. Θα είναι καλό γι’ αυτόν αλλά και για τη Ν.Δ., ο κ. Παυλόπουλος να επιστρέψει στην έδρα του και να διδάξει τους φοιτητές του , για το πως είναι νομικώς κατοχυρωμένο να παίρνουν εντολές οι υπουργοί από τους υφισταμένους τους για να κλέβουν, καθώς και ποίος νόμος τους δεσμεύει να υπακούουν στους νομικούς τους συμβούλους , ή τους νομικούς συμβούλους του κράτους ; Αντε για ύπνο κ. Προκόπη, γιατί με εσένα δεν πρόκειται ποτέ να δεί "Προκοπή" η Ν.Δ. !... 7-12-2009 Φ.Π.
Νικος Νικολαιδης - Σαν Φρανσισκο
07/12/2009 04:44
Αυτο που πραγματικα με συγκλονιζει στο ζητημα των Σκοπιων, εικοσι χρονια τωρα, ειναι το χαμηλο επιπεδο επιχειρηματολογιας και η ελλειψη ουσιαστικης πολιτικης συμμετοχης του μεσου Ελληνα. Τα επιχειρηματα μας βρισκονται στο επιπεδο των απειλων, της βιας, των συγκεντρωσεων, του φεστιβαλ, του αντιδραστικου ειρωνικου σχολιου και του καταλογισμου ολης της ευθυνης στους πολιτικους μας. Ειμαι 42 χρονων και παροτι καταγομαι απο την Αθηνα, υπηρξα ακτιβιστης για το Σκοπιανο απο τοτε που ειμουνα παιδακι. Απο την δεκαετια του ογδοντα, οποτε επιαναν τα χερια μου καποιο "περιεργο" αρ8ρο απο τον ξενο τυπο, το επαιρνα για να το δουνε δημοσιογραφοι σε διαφορες εφημεριδες. Θυμαμαι την πληρη παθητικοτητα ορισμενων μεγαλοδημοσιογραφων και μεγαλοεκδοτων για το ζητημα ακομη και το 88 ''η 89. Τους ελεγα " ετοιμαστειτε ερχεται μπορα ". Μου απαντουσανε " Κατσε κατω Νικο, θες πορτοκαλαδα ''η καφε, θα τους φαει ο Καραμανλης " ( ηταν απο τις Σερρες ).Τελοσπαντον, εφυγα για να σπουδασω στην Αμερικη το 92 αλλα ποτε δε σταματησα τον ακτιβισμο ισα-ισα αυτο που αντικρυσα απαιτουσε ακομη μεγαλυτερη προσπαθεια την οποια και εκανα. Δε μπορουσα ομως να μην παρατηρησω την πληρη παθητικοτητα του Ελληνισμου και στην Ελλαδα και στη Διασπορα. Στην Ελλαδα ολα γινονταν για εγχωρια καταναλωση λες και το θεμα αυτο δεν ηταν διεθνες ( με επικινδυνες διαστασεις ) λογω των πολεμων στη πρωην Γιουγκοσλαβια και αργοτερα στο Κοσοβο. Κανενα γκρουπ καθηγητων ( πχ της Παντειου ) δε σκεφτηκε να γραψει ενα βιβλιο και να το διανειμει σε χωρες οπως η Αμερικη, η Αγγλια, η Γερμανια και γιατι οχι, η Τουρκια. Το μονο που καναμε ηταν διαφορες εκπαυδευτικες μπροσουρες χορηγια του ΟΤΕ, του Ερυθρου Σταυρου και του Υπουργειου Παιδειας ( ισως να θυμαστε ) λες και επρεπε να πειστουν οι Ελληνες για την Ελληνικοτητα της Μακεδονιας. Επισης καναμε και πολλες συγκεντρωσεις στη Θεσσαλονικη αλλα και στο Συνταγμα αλλα κανενα ειδησεογραφικο καναλι δε μετεδιδε καποιες απ αυτες. Οταν οι Σκοπιανοι με "περιεργη" χορηγηση κανανε το αριστουργημα "Before The Rain " ο Ελληνισμος δε το αντικρουσε επικοινωνιακα. Καμια διαμαρτυρια. Ηταν η εποχη των φεστιβαλ της Αυστραλιας οπου χιλιοι Ελληνες ( ''η δεκα χιλιαδες δεν εχει και πολυ σημασια ) μαζευονταν, χορευανε δημοτικους χωρους, τρωγανε γυρο και γλεντοντας συμφωνουσανε μεταξυ τους οτι Macedonia is Greek. Οταν το 1995 η εγκυροτατη The New York Review of Books δημοσιευσε εκεινο το ιστορικο αρ8ρο για τα Σκοπια, δεν υπηρξε καμια αντιδραση απο πλευρας Ελλαδος. Το ιδιο με την National Geographic και αλλα περιοδικα. Οταν ρωτουσα Ελληνες καθηγητες στην Αμερικη για το ζητημα με απεφευγαν ,ενω λιγο αργοτερα αρχισα να διαπιστωνω ( καπως συγκλονισμενος ) οτι αυτοι που υποτιθεται νοιαζονταν για το ζητημα,δεν ειχαν διαβασει ουτε ενα βιβλιο στην Αγγλικη γλωσσα για τα Σκοπια ! Αναρωτιομουνα απο μεσα μου " μα καλα πως ειναι δυνατον να αντικρουσεις τα επιχειρηματα καποιου αντιπαλου οταν δε ξερεις ποια ειναι ;;" Λιγο αργοτερα συστηματικοποιησα την ερωτηση για τα βιβλια και διαπιστωνα οτι κανεις απο τους καθηγητες που ρωτουσα τα ηξεραν ! Κανεις ! ( Το ιδιο ισχυε και ισχυει για το ζητημα των Μαρμαρων - ρωτας PHDς που υποτιθεται νοιαζονται για το ζητημα και κανενα τους δεν εχει διαβασει εστω ενα απ τα περιπου οκτω βιβλια που υπαρχουν στο ζητημα ). Επισης δε κρατουσανε ουτε καν στοιχειωδως ενα αρχειο. Μιλοντας προσφατα σε ενα καθηγητη για το πασιγνωστο 1992 Toronto Star αρθρο το οποιο χρησιμοποιησα με επιτυχια σε ενα γραμμα μου για τον απεσταλμενο στο Βερολινο της Washington Post τον Κρεγκ Γουιτλοκ τον προηγουμενο Ιουλιο, δε το ηξερε !!! Δεν ειναι τυχαιο οτι μετα απο 20 χρονια αυτης της ιστοριας, ο Μικης Θεοδωρακης πριν λιγους μηνες εκανε σκληρη κριτικη στους καθηγητες της διασπορας της Αυστραλιας για την παθιτικοτητα τους, το δε καλυτερο γραμμα για το Σκοπιανο εδω στη Αμερικη δε το χει γραψει Ελληνας αλλα Αμερικανος, ο Στεφεν Μιλερ του Πανεπιστημιου του Μπερκλευ... Ολοι πιστευω γνωριζουμε οτι εχουμε προβληματα στην παιδεια μας. Δε θελω να επεκταθω στο ζητημα. Τα στατιστικα της τελευταιας δεκαετιας ειναι καταιγιστικα. Θελω μοναχα να επισημανω οτι η Ελλαδα δε χρειαζεται την Τουρκια. Το αναποδο ισχυει. Η Τουρκια εχει καταφερει να μας κανει engage πολιτισμιακα κατα τον ιδιο τροπο που οι ηθοποιοι προβαλλουν καποια ταινια τους κανοντας μια επικοινωνιακη "αταξια" ( ενα ψευτικο ατυχημα, μια κραυγαλεα αποψη περι βιας''η σεξ, καποια φτιαχτη συλληψη για ενα πλημμελημα ) για να διαφημισουν την ταινια τους σε ακροατες που δε τους ξερουν στο μελλον. Η Τουρκια ενεργειακα εχει δυο πραγματα : την ενεργεια της Κασπιας ( για την οποια η Ευρωπη η δυτικη την θελει μεσα στην Ενωση ) και το νερο - με τα αξιας δισεκατομμυριων Κεμαλικων φραγματων - στην περιοχη του Κουρδισταν. Εμεις, ως Ελληνες, δεν εχουμε ιδεα για τον ρολο της ενεργειας στη διαμορφωση της εξωτερικης ( αλλα και εσωτερικης...) πολιτικης της Τουρκιας, ενω δεν χανουμε ευκαιρια να τσιμπαμε οτι δολωμα μας πετανε οι καλυτεροι απο μας διπλωματες Τουρκοι, και να εμπλεκομαστε πολιτισμιακα με την Ανατολη ( κατι που λατρευουν φυσικα αυτοι γιατι μπορουν να λενε στους Δυτικους "ειδατε ! : ιδιοι με τους Ελληνες ειμαστε ρε παλιο-Γαλλοι, και απατεωνες Γερμαναραδες " ), αντι να εμπλεκομαστε πολιτισμιακα με τους γειτονες εκ δυσμας ( την γενετειρα του φασισμου η οποια ειναι και η πιο λατρευτη χωρα των Αγγλοσαξονων ) με σκοπο να αναβαθμιστουμε επικοινωνιακα ( που εχουμε γινει ενα με την Τουρκια τα τελευταια 20 χρονια ) κανοντας ασυμφορες τις προκλησεις απο Ανατολας. Η δηλωση Ερντογαν για το Σκοπιανο ειναι μια τετοιου ειδους προκληση. Αλλα το θεμα παντα ηταν, τι εχουμε κανει εμεις ως λαος για το ζητημα, πως σκεφτομαστε, ποιος ο διανοητικος συντονισμος, ο στοχος, η γλωσσα, η πειθω, το ακροατηριο ;;; Χαιρετισμους, Νικος Νικολαιδης.
ΕΛΛΗΝΑΣ
07/12/2009 04:30
Ο ΕΡΝΤΟΓΑΝ ΝΑ ΚΟΙΤΑΕΙ ΤΑ ΤΟΥ ΟΙΚΟΥ ΤΟΥ (ΚΟΥΡΔΙΚΟ ΚΛΠ) ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΤΟ ΘΡΑΣΟΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΥΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ. BY THE WAY Η ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ ΘΡΑΚΗ ΚΑΙ Η ΒΑΣΙΛΕΥΟΥΣΑ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ, ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΛΗ ΒΟΡΕΙΑ (ΠΟΝΤΟΣ) ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΚΑΙ ΔΥΤΙΚΗ ΜΙΚΡΑ ΑΣΙΑ (ΙΩΝΙΑ, ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ ΜΑΣ ΑΠΟΚΑΛΟΥΝ ΓΙΟΥΝΑΝ ΔΗΛΑΔΗ ΙΩΝΕΣ) ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΣΜΟΝΗΤΑ ΛΙΚΝΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟ ΚΑΤΟΧΗ. ΟΠΩΣ ΥΠΟ ΚΑΤΟΧΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΜΙΣΗ ΚΥΠΡΟΣ.ΤΗ ΔΕΚΑΕΤΙΑ ΤΟΥ ’50 Η ΠΛΕΙΟΨΗΦΕΙΑ ΤΟΥ ΠΛΗΘΥΣΜΟΥ ΤΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗΣ ΗΤΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΙ ΣΕ ΜΕΡΙΚΑ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΤΑ ΤΑ ΠΟΓΚΡΟΜ, ΤΙΣ ΔΟΛΟΦΟΝΙΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΙΩΞΕΙΣ ΕΜΕΙΝΑΝ ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ. Η ΓΕΝΟΚΤΟΝΙΑ ΤΟΥ ΠΟΝΤΙΑΚΟΥ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΥ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΓΑΡΓΑΡΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΘΝΙΚΑ ΜΕΙΟΔΟΤΙΚΕΣ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙΣ. Ο ΕΡΝΤΟΓΑΝ ΚΑΝΕΙ ΤΡΑΓΙΚΟ ΛΑΘΟΣ ΑΝ ΝΟΜΙΖΕΙ ΟΤΙ ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ Ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΛΑΟΣ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ Η ΠΛΕΙΟΝΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΤΟΥ. ΣΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΤΩΝ ΙΜΙΩΝ ΧΑΣΑΜΕ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΒΥΘΙΣΟΥΜΕ ΟΛΟ ΤΟΝ ΤΟΥΡΚΙΚΟ ΣΤΟΛΟ, ΕΝΩ ΣΤΟΝ ΕΒΡΟ Ο ΤΟΥΡΚΙΚΟΣ ΣΤΡΑΤΟΣ ΕΙΧΕ ΑΠΟΚΡΙΣΗ SLOW MOTION ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΣΤΡΑΤΟ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΝΕΧΕΙΣ ΠΑΡΑΒΙΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΕΝΑΕΡΙΟΥ ΧΩΡΟΥ ΑΠΟ ΤΟΥΡΚΙΚΑ ΜΑΧΗΤΙΚΑ, ΟΦΕΙΛΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΠΑΘΗΤΙΚΗ ΣΤΑΣΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ. ΚΑΤΑΡΙΨΤΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΣΤΕΙΛΟΥΝ ΔΕΥΤΕΡΟ. ΚΑΙ ΤΑ ΠΕΡΙ ΑΠΕΙΛΩΝ ΠΟΛΕΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΡΙΧΕΣ. ΣΤΗΝ ΑΠΟΒΑΣΗ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ ΕΙΧΑΝ ΜΕΓΑΛΕΣ ΑΠΩΛΕΙΕΣ ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΤΕΡΙΠΤΑΝ ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ ΑΕΡΟΠΛΑΝΑ ΚΑΙ ΒΥΘΙΖΑΝ ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ ΠΛΟΙΑ ΚΑΤΑ ΛΑΘΟΣ. Η ΕΛΛΑΔΑ ΤΩΝ ΔΥΟ ΗΠΕΙΡΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΠΕΝΤΕ ΘΑΛΑΣΣΩΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΕΛΘΟΝ Η ΟΡΑΜΑ. ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ. Η ΕΛΛΑΔΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗ ΥΠΕΡΔΥΝΑΜΗ ΜΕ ΠΥΡΗΝΙΚΑ ΟΠΛΑ ΑΠΟΤΡΕΠΤΙΚΗΣ ΙΣΧΥΟΣ (ΟΡΑ ΙΣΡΑΗΛ). Ο ΕΡΝΤΟΓΑΝ ΑΣ ΤΟ ΒΑΛΕΙ ΑΥΤΟ ΚΑΛΑ ΣΤΟΝ ΜΥΑΛΟ ΤΟΥ.
babis
07/12/2009 03:40
mazi sou kardasi h mpala ston kyrio paixth (ftaixth) SAMARA
ellinas_(ethniko)sosialisths
07/12/2009 03:02
swpa re Π.Ρ. WRAIOS EISAI.NA DEXOMASTAN TOTE NA ONOMASTEI ''''SLAVOMAKEDONIA'''' ENW OI EURWPAIOI EIXAN DEXTEI ONOMASIA XWRIS TON ORO MAKEDONIA;DLD PREPEI TWRA NA DEXTOUME TO ONOMA MAKEDONIA GIATI SE 20 XRONIA MPOREI NA THELOUN NA ONOMASTOUN ''''ELLADA'''';;;;;;(AN UPARXOUN MEXRI TOTE).KAI SUMFWNW APOLUTA ME TON GOLDEN BOY.ANTE NA DEIXOUME POIOS EXEI TO PANW XERI.POIOS KANEI KOUMANTO S AUTIN TIN PERIOXI ME OLA AUTA TA TSIRAKIA TWN AMERIKANWN PALIOVARVAROI.
GOLDEN BOY
07/12/2009 01:00
ΟΛΟΙ ΞΕΡΟΥΝ ΟΤΙ ΜΙΑ ΛΥΣΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΜΕ ΤΑ ΣΚΟΠΙΑ. ΕΙΝΑΙ ΧΑΖΟ ΝΑ ΞΟΔΕΥΟΥΜΕ ΤΟΣΑ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΠΟΤΕ ΤΟ ΣΤΡΑΤΟ ΜΑΣ!! ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΛΙΓΟ ΤΙ ΘΑ ΤΟΥΣ ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΙ Ο ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ!!
V.P.
07/12/2009 00:41
"[...] ο Τούρκος πρωθυπουργός Ρατζέπ Ταγίπ Ερντογάν σε συνάντησή του με τον σκοπιανό ομόλογό του, Νικολά Γκρουέφσκι, ενώ κάλεσε την Ελλάδα να πάψει να ασχολείται με το ασήμαντο ζήτημα της ονομασίας." mm...afou einai tooooso asumanto..giati to paleuoun akoma? as stamatisoun loipon na diekdikoun ena onoma pou den tous anikei kai as mas afisoun epitelous stin isixia mas.tin oreksi tous eixame!
GM apo Astoria meria
07/12/2009 00:09
Mono me mia Perifani eniaia exwteriki politiki anexartita kommatos stin KuBernisi 8a katalaBoun Oi Geitones ti 8a pei Berukoko Otan H mIa Mitsotakena (Blepe) leei "Makedonski ok" o allos GAP leei geografikous prosdiorismous... OI "geitones" kaltalaBainoun THN ADYNAMIA kai synexizoun! Xypnate giati xanomaste Patriwtes...
Niki
07/12/2009 00:06
If the has this audacity at this stage imagine if he is to become a European.One can imagine how noisy he will be
Mameloukos
06/12/2009 23:37
Ti leei o giftos? Tote giati den afini tous Kourdous na kanoune afto pou theloune mesa stin Tourkia ke giati tsantizete me to "asimanto" thema tis anagnorisis tis genoktonias ton Armenion? Asimanta pragmata. Etsi den einai?
Π.Ρ.
06/12/2009 23:37
ΑΝ ΠΡΙΝ 17 ΧΡΟΝΙΑ ΤΗΝ ΕΙΧΑΝ ΠΕΙ "ΣΛΑΒΟΜΑΚΕΔΟΝΙΑ" , ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ! ΑΛΗΘΕΙΑ, ΠΟΙΟΣ ΑΡΝΗΘΗΚΕ ΤΟΤΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΥΚΑΡΙΑ ???
Totos
06/12/2009 23:03
@ανθέλλην φιλόπατρις 6/12/2009 18:32
KATHOLOU DEN PIRAZI KIRIE OFSKI.
GIA HARA..
Πολίτης
06/12/2009 22:55
Το θέμα είναι ότι τα πράγματα δεν θέλουν πολύ ανάλυση. Πιστεύω ότι όλοι καταλαβαίνουν ότι αυτή η έχιδνα η Μπακογιάννη είναι προδότης και μεγάλη σημασία έχει εάν θα δούμε κάποια σωστή κίνηση αντίδρασης από το κράτος. Αυτή η "κυρία" θα πρέπει να συλληφθεί και ανακριθεί ως προδότρια (αφήστε που έχει κάνει τόσα άλλα είμαι σίγουρος..).
Πότε σε αυτή την χώρα θα υπάρξει δικαιοσύνη; Κομματικές αναλύσεις για το ποιός και γιατί το έκανε, είναι άνευ σημασίας πια. Αποπροσανατολίζουν και μόνο κακό κάνουν. Όλοι ξέρουμε το παιχνίδι πως παίζεται. Και δεν είναι αυτοί που τα κάνουν αυτά πιο έξυπνοι, ούτε ισχύει ότι εμείς είμαστε ανόητοι και δεν καταλαβαίνουμε τι γίνεται. Απλός αυτοί "που κυβερνούνε" είναι άχρηστοι και διεφθαρμένοι, και δεν έχουν ούτε πατρίδα, ούτε ιερό, ούτε όσιο. Η άποψη ότι όλοι εμείς είμαστε το ίδιο δεν είναι αληθής. Γιατί όλοι εμείς δεν ήμαστε στην θέση τους, ούτε έχουμε τα χρήματά και την δύναμή τους.
Θα πρέπει εμείς να αναλωνόμαστε στο γιατί έκαναν ή είπαν αυτοί μία ανοησία; Αυτοί έχουν σπουδάσει πως θα κοροϊδεύουν. Έχουν πάρει την ρητορεία και την χρησιμοποιούν για κακό σκοπό και ιδίως όφελος. Η ρητορεία είναι ένα εργαλείο, και όπως κάθε εργαλείο, εάν δεν το χρησιμοποιήσεις σωστά τότε αυτό γίνεται όπλο το οποίο σκοτώνει.

Για εμένα, η ουσία είναι αντί ο τύπος να κάνει μακροσκελείς αναλύσεις στο γιατί έκανε κάποιος κάτι (με γνώμονα το συμφέρον), καλό θα είναι να κάνει μία απλή ανάλυση στα γεγονότα με γνώμονα το ηθικό της πράξης και τις συνέπειες που θα έχει αυτή για το σύνολο. Άλλες αναλύσεις είναι περιττές.
Μία τέτοια ανάλυση μπορεί αμέσως να αναδείξει το ποιόν μίας πράξης και άμεσα καταδεικνύει και την στάση που πρέπει να έχουμε εμείς απέναντι της. Τα κανάλια θα πρέπει να ρωτούν και να ζητούν για δικαιοσύνη και εξηγήσεις, με σαφή, ξεκάθαρο και "σκληρό" λόγο. Δεν θα πρέπει να μασούν τα λόγια τους και να λένε κάτι σωστό όταν θέλουν να πλήξουν τον "αντίπαλο" μόνο. Και δεν θα πρέπει να ξεχνούν τι έκανε κάποιος στο παρελθόν, και θα πρέπει να ξαναθέτουν τα ζητήματα, έως ότου φύγουν οι λιμοκοντόροι και δεν ασχολείται κανείς πια με αυτούς. Αυτός δεν είναι ο ρόλος ενός δημοσιογράφου;

Κάτι ανάλογο πρέπει να κάνουμε όλοι μας, σε κάθε χώρο.

Εάν σκέπτεστε ότι αυτά είναι γραφικά, "παιδικά" και αστεία, τότε γελιέστε οικτρά.
Εάν θέλουμε να αλλάξει κάτι στη ζωή μας, τότε το μόνο που έχουμε να κάνουμε είναι να μάθουμε να κρίνουμε σύμφωνα με την ηθική. Αλλά να κρίνουμε με ηρεμία, χωρίς φανατισμό και απολυταρχισμό. Και με γνώμονα την ηθική, να πάψουμε να ασχολούμαστε με λιγδιάρηδες έως ότου καταλάβουν και αυτοί ότι μόνο η λίγδα θα τους μείνει.
Γιατί ένα είναι σίγουρο. Αυτοί που τα κάνουν, μας βρίσκουν και τα κάνουν......
ΙΩΑΝΝΗΣ ΔΕΛΗΓΙΑΝΝΗΣ
06/12/2009 22:55
ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ Ο ΤΟΥΡΚΟΣ ΝΑ ΚΟΙΤΑ ΛΙΓΟ ΑΝΑΤΟΛΙΚΑ ΣΤΟΥΣ ΚΟΥΡΔΟΥΣ.
ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΑΡΙΝΑΚΗΣ
06/12/2009 22:52
ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΑΝΟΙΚΤΕΣ ΤΙΣ ΚΕΡΑΙΕΣ....
Η ΕΛΛΑΔΑ ΠΡΟΒΑΛΛΕΤΑΙ ΩΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ <<ΓΡΗΠΙΟΥΣΑ>
Η ΑΘΗΝΑ ΕΠΙΣΗΣ ΜΕ ΑΝΑΡΧΟΚΡΑΤΟΥΜΕΝΗ ΑΝΑΤΑΡΑΧΗ...ΚΑΙ ΒΙΑ....ΤΑΞΙΔΕΥΟΥΝ ΟΙ ΕΙΚΟΝΕΣ...ΜΙΖΕΡΙΑΣ ΑΝΑ ΤΗΝ ΥΦΗΛΙΟ.......
ΕΥΡΩΝΟΥΘΕΣΙΕΣ ΑΠΟ ΕΔΩ ...ΚΑΡΟΤΟ ΚΑΙ ΜΑΣΤΙΓΙΟ ΑΠΟ ΚΕΙ
-ΚΟΥΡΑΓΙΟ ...ΕΛΛΗΝΕΣ....ΜΗΝ ΠΑΘΕΤΕ .....<<ΒΕΡΤΙΚΟ>>
ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΑΝΑΜΠΟΥΜΠΟΥΛΑ Ο Ι <<ΛΥΚΟΙ ΧΑΙΡΟΝΤΑΙ>>
ΞΕΔΙΠΛΟΝΟΝΤΑΙ ΠΑΛΙ ΤΑ ΧΑΛΙΑ ΤΟΥ ΜΠΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΕΜΕΝΑΔΕΣ ΣΤΟΝ ΤΟΥΡΚΟ ΥΠΕΞ. ΑΠΟ ΤΗΝ FΥΡΟΜ
-ΜΗΝ ΑΣΧΟΛΕΙΣΤΕ ΕΛΛΗΝΕΣ ΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ...
ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΗ ΥΠΟΘΕΣΗ...ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΞΕΧΑΣΤΕ ΤΟ....
-ΑΕΙ .....ΧΑΣΟΥ....ΜΥΡΜΗΓΚΑΚΙ.....ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΑ.....!!!
-ΒΡΕ ΜΥΣΤΙΚΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΤΟΥΚΑΚΟΥ ΚΑΙ ΠΟΝΗΡΟΥ ΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΟΥ....
-ΒΡΕ ΜΑΤΣΑΡΑΓΚΕΣ ΤΗΣ ΣΥΜΦΟΡΑΣ...ΑΝΤΕ ΝΑ ΒΓΑΛΕΤΕ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΛΥΤΟ ΤΟΥ ΜΠΕΡΛΟΥΣΚΟΝΙ ΓΙΑΤΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΚΟΛΠΑ ΕΙΣΤΕ...
-ΣΑΣ ΠΗΡΑΝ ΧΑΜΠΑΡΙ ΟΙ ΙΤΑΛΟΙ ΟΤΙ ΠΑΤΕ ΝΑ ΔΙΑΛΥΣΕΤΕ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΤΟΥΣ....ΚΑΙ ΑΝΑΡΤΗΣΑΝ ΑΚΟΜΗ ΠΙΟ ΨΗΛΑ ΤΟΝ ΣΤΑΥΡΟ ΣΤΙΣ ΑΙΘΟΥΣΕΣ...ΤΩΝ ΣΧΟΛΙΩΝ...ΤΟΥΣ
-ΣΑΣ ΠΗΡΑΝ ΧΑΜΠΑΡΙ ΚΑΙ ΟΙ ΕΛΒΕΤΟΙ...ΣΑΣ ΓΥΡΙΖΟΥΝ ΠΛΑΤΗ ....ΚΑΙ ΣΑΣ ΕΠΙΑΣΕ ΦΑΓΟΥΡΑ...
ΑΝ ΑΠΟΤΥΧΕΙ ΤΟ ΑΝΑΚΑΤΕΜΑ ΤΟΥ ΧΥΛΟΥ... ΠΟΥ ΒΡΑΖΕΤΕ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ.....!!! ΕΤΟΙΜΑΣΤΕ ΒΑΛΙΤΣΕΣ...
ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΟΡΟΙΔΑ ΔΕΝ ΠΙΑΝΟΝΤΑΙ...ΟΥΟΥΣΤ....
ST
06/12/2009 21:47
AFIEROMENO EKSAIRETIKA STOUS XAZOUS POU PISTEUOUNE SE AGATHOUS TOURKOUS KLP...AHDIES...

O TOURKOS EINAI KALOS MONO PSOFIOS.....OPOS KAI O GUFTOSKOPIANOS....
ΜΑΝΩΛΗΣ
06/12/2009 21:24
Η ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΙ ΟΠΟΙΟΣ ΔΕ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΝΑ ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ Π Α Ο Κ
mixalis
06/12/2009 21:19
ανθέλλην φιλόπατρις 6/12/2009 18:32

Πειράζει φίλε μου. Αντιπαρέρχομαι το αντιφατικό προσωνύμιο που χρησιμοποιείς. Αν δεν είσαι ο Μακεντόνετς Βόντεν τότε σίγουρα είσαι Αθηναίος και δεν έχεις ζήσει στην παραμεθόριο. Το όνομα θα ήταν ένα ασήμαντο όντως θέμα αν υπήρχε μόνο η γεωγραφική διάσταση. Όμως πίσω από το σκέτο Μακεδονία κρύβονται σαφείς αλυτρωτικές διεκδικήσεις και ύπαρξη φανταστικής Μακεδονικής μειονότητας. Γι αυτό πρέπει να παλέψουμε πάση θυσία για το Σλαβομακεδονία που από μόνο του ακυρώνει την ύπαρξη Μακεδονικής εθνότητας δηλώνοντας ξεκάθαρα οτι οι Σκοπιανοί είναι Σλάβοι.

ΥΓ. Μήπως έχεις καμιά σχέση με το μπαμπά (σε 10 χρονια θα το έχωμε ξεχάσει) ή την κόρη? (καλό είναι και το Μακεντόνσκι)
ένας αναγνώστης(rdc)
06/12/2009 21:10
Τι θα μπορούσε να κάνει μια χώρα που έχει αξιοπρέπεια και αντιμετωπίζει ανάλογες προκλήσεις από γείτονες; Για αρχή .....επιβουλεύεσαι όνομα και ομολογείς αλυτρωτικές βλέψεις ώ γυφτοσκοπιανέ; Ωραία βρες από ΣΗΜΕΡΑ ΑΛΛΟ ΛΙΜΑΝΙ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΔΙΥΛΗΣΤΗΡΙΑ .Ποιός σε διόρισε τουρκί α νταβ...στα αρχ.....μας να μας λες τι να κάνουμε με εθνικά μας ονόματα...ωραία θα δεις ευρώπη του αγίου π.... ανήμερα.Αλβανία γιατί έχεις παραχωρήσει λιμάνια στον εχθρό μου τουρκία; Πάρε πίσω την επόμενη εβδομάδα 100,000 λαθρομετανάστες για αρχή. Σαν τι θα γινόταν δηλαδή άν η ελλάδα από σήμερα εφαρμόσει τέτοια θαρραλέα και αξιοπρεπή πολιτική έναντι των θρασυμιών που την περιτριγυρίζουν; Θα μας κήρυτταν πόλεμο; ή θα έπαιρναν πίσω τα δανεικά τα σκόπια και η αλβανία;Μάλλον κερδισμένοι θα βγαίναμε και πιο αξιοπρεπείς και θα σταματούσαν να μας θεωρούν καρπαζοεισπράκτορες της ευρώπης και μ.ανατολής.
THANASI
06/12/2009 21:02
O ERNTOGAN NA KITAKSI TIS DIKESTOY DOULIES KAI NA AFISI THN ELLADA HSIXEI AN THELI NA MPOYN STIN [[ EU]]
ΣΤΑΘ.ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ
06/12/2009 21:00
Τσομπανης Γρεβενα 6/12/2009 14:12.

Συμφωνώ μαζί σας αγαπητέ , πράγματι η δύναμη μιας χώρας είναι η οικονομία της ,κάτι που μετά την μεταπολίτευση όλοι τους την ξεχάσανε , νομίζοντας ότι μια οικονομία μπορεί να είναι ισχυρή μόνο με φόρους , είναι αλήθεια ότι οικονομικά η Τουρκία είναι ισχυρότερη της Ελλάδος είναι 15 παγκόσμια οικονομική δύναμη με αποθεματικά της τάξεις του 1 τρις δολάρια περίπου , το 2008 είχε έσοδα 160.5 δις δολάρια και έξοδα 173.6 δολάρια ,διαφορά έσοδα έξοδα 13.1 δις δολάρια , την στιγμή που εμείς σαν Ελλάδα είχαμε 126.5 έσοδα και έξοδα 144.4 δις δολάρια ,διαφορά 17.9 δις δολάρια , εάν αναλογισθούμε και τα δημογραφικά μεγέθη καταλαβαίνετε που πάει η δουλεία , πως είναι δυνατό μια Γερμανία να ξοδεύει το 3% του ΑΕΠ της για την συντηρήσει του δημόσιου τομέα , και την ίδια στιγμή η Ελλάδα να χρειάζεται το 7% του ΑΕΠ της για τον ίδιο τομέα , βέβαια κάποιος μπορεί να ισχυρισθεί ότι έχουμε διαφορά βιοτικού επιπέδου , ναι είναι αλήθεια , το ζητούμενο είναι πόσοι από εμάς στην Ελλάδα το έχουνε , μήπως και εκείνοι που περιμένουνε την βοήθεια τον 400 ευρω ? σε θέματα συμμαχιών είμαστε για κλάματα , δεν έχουμε την δύναμη να συμμαχήσουμε με κάποιων που όντως θα μας βοηθήσει στην ανάγκη , έχουμε το προνόμιο να τα χαλάμε με όλους με το που αλλάζουμε κυβέρνηση , λες και το κράτος δεν έχει συνέχεια , η είναι ιδιοκτησία του κάθε πρωθυπουργού , η του κάθε κόμματος , ασχέτως πιο είναι αυτό , με τέτοια εξωτερική πολιτική ποτέ δεν θα πετύχουμε , δεν μπορείς να καταγγέλλεις συμφωνίες που έχουνε υπογράψει οι προκάτοχοι σου , και μάλιστα με την μια στρατιωτικά και οικονομικά υπερδύναμη , και η άλλη ανερχόμενη στρατιωτικά αλλά υπερδύναμη οικονομικά ,όταν διορθώσουμε όλα τα κακά μας ίσος να πετύχουμε κάτι , μόνο που τότε θα τρέχουμε ακόμη και πίσω από την Τουρκία που σήμερα κοροϊδεύουμε .
Totos
06/12/2009 20:57
@o palios 6/12/2009 18:34
MAS DIOXANE MIKROUS GIAUTO DISTIHOS DISKOLEVOMASTE NA GRAFOUME ELLINIKA..
AUTO DEN SIMENI OTI DEN AGAPAME TIN PATRIDA MAS..
ENDE KE PLISOU,,
GIA HARA..
Φιλιππινεζος Παρατηρητης
06/12/2009 20:30
ΜΑΚΕΔΟΝΙΣΜΟΣ - ΤΟΥΡΚΙΑ - ΣΚΟΠΙΑ - ΚΑΙ ΕΛΛΑΔΑ Κατά τη διάρκεια του δείπνου που παρέθεσεν ο Ελληνας πρόεδρος της Δημοκρατίας στον ομόλογό του Βούλγαρο Πρόεδρο κ. Γκεόργκι Παρβάνωφ, ανέφερε και τα εξής : "Τον Δεκέμβριο το Ευρωπαϊκό Συμβούλιο κρίνει και κρίνεται . Η Τουρκία οφείλει να υλοποιήσει τις συμβατικές της υποχρεώσεις . Εάν δεν το πράξει στοιχειώδης συνέπεια επιβάλει στην Ευρωπαϊκή Ενωση να λάβει αποφάσεις που δεν θα είναι προσχηματικές". Διευκρίνισε δε τη σύγχυση που προκύπτει από τις δηλώσεις του πρωθυπουργού κ. Γ. Παπανδρέου , ότι η μόνη διαφορά της Ελλάδας με τα Σκόπια είναι το όνομα , γιά το οποίον έχουν συμφωνήσει οι πρωθυπουργοί των δύο χωρών, άρα δεν τίθεται θέμα συζήτησης . Αλλά ας δούμε και ας ερμηνεύσουμε τις δηλώσεις του αρχηγού , του Ελληνικού Κράτους που ήσαν οι κατωτέρω : "Η Π.Γ.Δ.Μ. {Αυτή την ονομασία της απένειμαν το 1995 με την Ενδιάμεση Συμφωνία ο τότε πρωθυπουργός Ανδρέας Παπανδρέου και ο ΥΠ.ΕΞ. νυν πρόεδρος της Δημοκρατίας κ. Κάρολος Παπούλιας , παραβαίνοντας τη συμφωνία των πολιτικών αρχηγών του 1992 υπό την προεδρία του αειμνήστου Κωνσταντίνου Καραμανλή ότι , στην ονομασία του κράτους των Σκοπίων, δεν θα υπάρχει το παράγωγο "Μακεδονία", αποδέχτηκε την υποχρέωση να διαπραγματευθεί ένα κοινά αποδεκτό, οριστικό όνομα . Σύμφωνα με το Ψήφισμα του Συμβουλίου Ασφαλείας του Ο.Η.Ε., το όνομα αυτό δεν θα είναι μόνο για διεθνή ή μερική χρήση. Θα είναι ένα όνομα για όλες τις χρήσεις . Θέλω να είμαι σαφής γιατί η θέση αυτή είναι εθνική. Η εμμονή της κυβέρνησης των Σκοπίων στο ιδεολόγημα του "Μακεδονισμού", θα έχει υψηλό κόστος γι’αυτό το κράτος . Η μονοπώληση του όρου "Μακεδονία" και των παραγώγων του στο όνομα του κράτους , της εθνότητας και της γλώσσας , δεν αντιστοιχεί στην πραγματικότητα της περιοχής . Είναι καταχρηστική και όσο τα Σκόπια επιμένουν, τόσο θα κρατούν την πόρτα του ΝΑΤΟ και την ενταξιακή διαδικασία προς την Ευρωπαϊκή Ενωση παγωμένη". Αυτή είναι η πραγματικότητα την οποίαν ο Φ.Π. διακηρύττει πάνω από ένα χρόνο, για να δεχθεί λάσπη και ύβρεις. Το θέμα όμως είναι ότι ο εξοχώτατος πρόεδρος της Δημοκρατίας, είναι ανευθυνοϋπεύθυνος και η υπεύθυνη κυβέρνηση δεν δεσμεύεται από τις δηλώσεις του. Το ερώτημα που ανακύπτει για τον σεβαστό κ. Κ. Παπούλια είναι το πως επιθυμεί να τον γράψει η ιστορία . Διότι αν κατόπιν αυτών των δηλώσεων που αντιστοιχούν στην ιστορική πραγματικότητα των Βαλκανίων, η κυβέρνηση αρκεστεί στην ήδη συμφωνηθείσα ονομασία που επιθυμούν οι ΗΠΑ , η Τουρκία και τα Σκόπια και δεχτεί την ανύπαρκτη "Μακεδονική Εθνότητα", καθώς και την κατασκευσθείσα στα γραφεία των φιλολόγων "Γλώσσα των Σκοπίων", πρέπει αμέσως να παραιτηθεί ! Κι’ αυτό διότι μετά από την ανακήρυξη των Σκοπίων ως "Λαϊκή Δημοκρατία της Μακεδονίας" από τον "Τίτο" εν όψει του ανταρτοπολέμου στην Ελλάδα , που αυτός εξέθρεψε με όργανα τα τότε μέλη της ηγεσίας του ΚΚΕ , που το αντικείμενό του ήταν η απόσχιση της Ελληνικής Μακεδονίας από την Ελλάδα και προσάρτησή της στην υπό τον Τίτο "Β.Κ.Ο.". Ετσι η εν λόγω γλώσσα κατασκευάστηκε στα γραφεία των φιλολόγων. Σαν βάση ελήφθη το "σλαβοφανές ιδίωμα" που μιλούσαν κατ’έθιμο στην περιοχή , το οποίο ήταν συγγενές με τη βουλγαρική γλώσσα , αφαιρώντας τις βουλγαρικές , ελληνικές και σερβοκροατικές λέξεις από αυτήν. Δεν συνεχίζω γιατί ο κ. πρόεδρος σαφώς γνωρίζει την ιστορία . Εκείνο που παρέλειψεν η Α.Ε. κ. πρόεδρος είναι ότι πρωτίστως κρίνεται η Ελληνική Κυβέρνηση και δευτερευόντως το Ευρωπαϊκό Συμβούλιο ! Για να δούμε όμως , θα έχει το σθένος και την ευθιξία να παραιτηθεί αν και εφ’ όσον ; {...} 6-12-2009 Φ.Π.
Λευτέρης
06/12/2009 20:23
@ΣΩΣΤΟΣ? Δεν συμφωνώ με την στράτευση των γυναικών όπως και δεν συμφωνώ με το να γίνουμε μιλιταριστική χώρα πληρώνοντας από το υστέρημά μας σαν λαός Αμερικανούς και Γερμανούς. Και πάλι μια τέτοια λύση θα ήταν λύση ασπιρίνη. Η αλλαγή και καλυτέρευση της χώρας ξεκινάει από εμάς τους ίδιους, με το να είμαστε αξιοκράτες, πιο οργανωτικοί και γενικότερα πεπαιδευμένοι. Να προσπαθούμε να ξεπερνούμε τον εαυτό μας κάθε μέρα προς το καλύτερο. Όπως προανέφερα το δημογραφικό παραμένει ένα από τα κύρια προβλήματα της χώρας. Αντικαθιστούμε την πολυμελή οικογένεια με την plasma TV ή ένα αυτοκίνητο πολυτελείαςi. Και μην μου πείτε ότι το πρόβλημα είναι οικονομικό γιατί στατιστικά οι φτωχές οικογένειες τείνουν να είναι περισσότερο πολύτεκνες από ότι οι εύπορες. Και φυσικά δεν προτείνω την πολύτεκνη οικογένεια γιατί είναι ο εχθρός προ των πυλών αλλά επειδή συνεισφέρει τα μέγιστα στην ολβιότητα του αγαθού βίου. Αναφέρω το δημογραφικό ως χαρακτηριστικό ιδιαίτερης σημασίας για την οικονομική άνθηση ενός κράτους (ευτυχώς και συγνώμη που θα δυσαρεστήσω του εθνίκες, αλλά λόγω των μεταναστών ο πληθυσμός της χώρας έχει διατηρηθεί στα 11 εκ. και επίσης λόγω των ιδίων οικονομικά ανθεί ο τόπος, μιας και τα πριγκηπόπουλά μας προτιμούν να είναι άεργοι στα καφέ ή μπροστά στα πλέι στέισον) και ως παράγοντα που επηρεάζει θετικά την εξωτερική πολιτική του. Είναι μια από τις πολλές ιδέες που μπορούν να μπουν στο τραπέζι της συζήτησης.
Ex Orientem Lux
06/12/2009 20:03
Ουσιαστικά τον κ. Ερντογάν τον καίει ιδιαίτερα, που σαν απόγονος άξεστων και αμόρφωτων προγόνων ποτέ δεν κατάλαβε την σημασία των ονομάτων, αφού, ότι από καταβολής κόσμου ήταν ελληνικό παρέμεινε τέτοιο. Από πού ν'' αρχίσουμε: ο έλληνας είναι για κάθε τούρκο Yunan=΄Ιωνας, η Αγκυρα Ankara, η Καισάρεια Kayseri, η Προύσσα Bursa, η Μαγνησία Manisa, η Πέργαμος Bergama, η Σμύρνη λόγω ανατομικής ιδιομορφίας της στοματικής κοιλότητας μογγολικών λαών Izmir, όπως και η Νίκαια Isnik. Όπου η προφορά ήταν αδύνατη, ίδε π.χ. Αδριανούπολις συντμήθηκε σε Edirne ή το αντικείμενο από την μετάφραση γνωστό π.χ. Σαράντα Εκκλησιές (Kirk Kιlise=40 Εκκλησιές ούτε 39 ούτε σαράντα μία δηλαδή) οι Κυδωνίες Αϊβαλί (όπου Αϊβά στα τούρκικα είναι το κυδώνι) μεταφράστηκε αυτολεξεί. Σε αντίθεση με την Μαύρη Θάλασσα (Kara Deniz, καμμία δυνατότητα για την προφορά του γλωσσοδέτη Εύξεινου Πόντου, άσε που δεν μπορούσαν να το συλλάβουν διαννοητικά, πώς μπορεί να είναι κανείς καλός στους ξένους;) ονομάστηκε η Μεσόγειος (και κατ'' επέκταση το Αιγαίο) Ak Deniz=άπρη θάλασσα. Στο περιβόητο Sismik οφείλεται το νεώτερο τουρκικό επίτευγμα ονοματοδοσίας Ege Deniz (μήπως μας θυμίζει κάτι;) και για να τελειώνουμε: Μεγάλο τους μεράκι ήτανε να πάνε κι εκείνοι κάποτε εκεί, που πήγαινε ο πολύς και πολιτισμένος κόσμος. Ρώτησαν λοιπόν και εκείνοι τους είπαν ότι πάνε Εις Την Πόλιν και κίνησαν λοιπόν κι οι ίδιοι για την πόλη με το όνομα Ισ Ταν Μπουλ.(Μεταξύ μας: Το κακό είναι, ότι κάποιοι ξέχασαν να τους δείξουν την πόρτα και είναι ακόμα εκεί). Επομένως, σκέφτηκε ο Ταγίπ-εφέντης, αφού εμείς έχουμε τόσα πολλά γνήσια ονόματα των δυτικών γειτόνων μας, γιατί να μην έχουν έστω κι ένα οι περί τα Σκόπια και την Γευγελή κατοικούντες άξεστοι Αρωμούνιοι για να ζούμε εμείς καλά και να ...σκάνε εκείνοι;
manos xatzinikolaou
06/12/2009 20:00
mia zoi i ellas sa ta gipeda .. fanatismeni kai anegkefali.. gia anoikste ta matia sas kai deite kapia themata pio kathara
ΕΛΛΑΣ
06/12/2009 19:45
Να παψει η Τουρκια να ασχολειται μαζι μας!
Τετοιο κομπλεξ πια δεν εχω ξαναδει!
Γιωργος
06/12/2009 19:38
Ο ΕΡΝΤΟΓΑΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ Ο ΕΧΘΡΟΣ ΤΟΥ ΕΧΘΡΟΥ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΡΑ ΤΟΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΩ. ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΜΩΣ ΟΤΙ Η ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΚΑΙ ΠΡΟΚΛΗΤΙΚΗΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ ΕΚ ΜΕΡΟΥΣ ΤΗΣ ΤΟΥΡΚΙΑΣ ΠΡΟΣ ΤΑ ΣΚΟΠΙΑ ΒΛΑΠΤΕΙ ΤΑ ΤΟΥΡΚΙΚΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΑΦΟΥ ΔΗΛΗΤΗΡΙΑΖΕΙ ΑΚΟΜΗ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΤΙΣ ΕΛΛΗΝΟΤΟΥΡΚΙΚΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΕΤΑΙ ΑΚΟΜΗ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ Η ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΕΝΤΑΞΗΣ ΤΗΣ ΤΟΥΡΚΙΑΣ ΣΤΗΝ ΕΕ ΚΑΙ ΕΠΙΛΥΣΗΣ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΟΤΟΥΡΚΙΚΩΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΩΝ ΔΗΛΑΔΗ ΑΥΤΟ ΤΗΣ ΥΦΑΛΟΚΡΗΠΗΔΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΚΥΠΡΙΑΚΟΥ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ Η ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΗ.
ΜΑΡΙΟΣ
06/12/2009 19:33
ΑΣΕ... Η ΕΛΛΑΔΑ ΑΣΧΟΛΕΙΤΕ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΕΞΗ ΤΩΡΑ... ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΛΑΔΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΑ.
ΤΖΩΡΤΖΗΣ ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΣ
06/12/2009 19:13
ΚΑΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΑΝΑΓΚΗ ΣΕ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ Ο ΙΣΛΑΜΟΦΑΣΙΣΤΑΣ! ΕΧΟΥΜΕ ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΤΟΥ ΧΑΤΖΗΑΒΑΤΗ. Ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΛΑΟΣ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΗΦΑΝΟΣ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΜΙΛΗΣΕΙ.
Δ Μ
06/12/2009 19:12
Εγώ λέω ότι δεν φταίει ούτε ο Τούρκος ούτε ο βλάκας ο Σκοπιανός, φταίνε οι πολιτικοί μας ευτυχός όχι όλοι που βγάζουν γλώσσα όλοι αυτοί. Ας είχαμε πολιτικούς με α......α και θα σας έλεγα εγώ αν θα βγάζανε γλώσσα όλοι αυτοί.
Profitis
06/12/2009 19:03
Gia na mathei i tourkia na min anakatevete tha kano ena seismo stin tourkia.
TONIS
06/12/2009 18:59
ΣΤΗΝ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΑΥΤΙ ΒΛΕΠΕΤΕ ΔΙΟ ΑΝΕΚΦΡΑΣΤΟΥΣ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΥΠΟΝΟΜΕΥΟΥΝΕ ΤΙΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΞΙΕΣ ΑΥΤΟΝ ΚΥΝΟΣ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΟΛΑ ΤΑ ΧΑΡΙΣΜΑΤΑ ΑΥΤΟΝ ΠΑΙΖΟΝΤΑΣ ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΤΟΥ ΠΑΡΑΛΟΓΟΥ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟΝ

waswsilis
06/12/2009 18:55
xa xa xa oli tin proigumeni evdomada milusame gia xreokopia ke tora thelume na to pexume ke dinatoi stin exoteriki politiki. ti dinami na exei re enas batiris....
parthenios christos
06/12/2009 18:52
ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΟΥΡΚΙΑ ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΑΜΕ Ν ΑΚΟΥΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ
ΟΙ ΣΚΟΠΙΑΝΟΙ ΘΕΩΡΟΥΝ ΦΙΛΟ ΤΟΥΣ ΤΗΝ ΤΟΥΡΚΙΑ ΠΡΟΑΙΩΝΙΟ ΕΧΘΡΟ,ΥΜΩΝ ΚΑΙ ΗΜΩΝ.
ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΝΟΥΝ.
ΕΜΕΙΣ ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ ΔΕΝ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΘΗΚΑΜΕ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ
ΟΠΩΣ ΤΟ ΚΟΥΡΔΙΚΟ ΚΙΝΗΜΑ,ΟΠΟΥ ΘΑΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΝΙΣΧΥΣΟΥΜΕ ΜΕ ΝΥΧΙΑ ΚΑΙ ΔΟΝΤΙΑ.
ΒΛΑΚΩΔΩΣ ΤΗΡΟΥΣΑΜΕ ΦΟΒΙΚΗ ΣΤΑΣΗ,ΟΥΔΕΤΕΡΟΤΗΤΑΣ
Η ΤΟΥΡΚΙΑ ΕΞΥΠΝΑ ΠΑΝΤΑ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ,ΑΜΕΡΙΣΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΤΑ ΣΚΟΠΙΑ,ΑΛΒΑΝΙΑ
ΟΠΟΥ ΑΠΕΚΤΗΣΕ ΚΑΙ ΑΔΕΙΑ ΕΛΛΕΙΜΕΝΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΠΟΛΕΜΙΚΩΝ ΤΗΣ ΠΛΟΙΩΝ,
ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΔΩ ΑΝ ΕΧΕΙ ΜΕΙΝΕΙ ΙΧΝΟΣ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑΣ
ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΡΑΤΟΥΝΤΕΣ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ ΤΗΣ ΤΟΥΡΚΙΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΤΑΞΗ ΤΗΣ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΕΝΩΣΗ.
ΤΙ ΘΕΣΗ ΘΑ ΠΑΡΗ,ΟΤΑΝ ΕΚΚΡΕΜΟΥΝ,to casus beli
οι παρενοχλησεις στο Αιγαιο να συνεχειζωντε,
η μη αναγνωρηση της Κυπριακης Δημοκρατιας,
η καταπιεση του Πατριαρχειου,και της Ελληνικης ΜΕΙΟΝΟΤΗΤΑΣ.ο συνεχιζωμενος επικοισμος της Κυπρου,
της ΙΜΒΡΟΥκαι ΤΕΝΕΔΟΥ,και οχι μονον,
ΛΟΙΠΟΝ Κοι ΚΡΑΤΟΥΝΤΕΣ ΒΛΕΠΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΣΤΟΝ ΟΡΙΖΩΝΤΑ ΕΚΤΟΣ ΤΟΥ Β Ε Τ Ο?
ΑΠΛΩΣ ΕΡΩΤΩ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΙΛΟΞΕΝΕΙΑ
χ.π
egm
06/12/2009 18:50
Η ευρώπη χλεύασε τους Ελβετούς που απαγόρευσαν τους μιναρέδες, αλλα λίγο τους ένοιαξε. Μήπως θα πρέπει τελικώς να ΑΠΑΙΤΗΣΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΟΥΛΗ, δημοψήφισμα, σχετικά με τον καμπινέ των Σκοπίων και να τελειώνουμε με αυτό το θέμα? ΜΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΚΕ ΠΡΩΤΕ ΥΠΟΥΡΓΕ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΚΡΆΤΟΥΣ ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΚΑΙ ΝΑ ΔΩΘΕΙ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΛΑΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΣΑΣ. ΑΝ ΝΟΙΑΖΕΣΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ, ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ. ΑΝ ΔΕΝ ΣΑΣ ΚΑΙΓΕΤΑΙ ΚΑΡΦΙ ΘΑ ΜΑΣ ΑΓΝΟΗΣΕΤΕ. ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΘΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ...
απόστολος
06/12/2009 18:49
κυριε Ερντογαν ποτε θα σταματησετε να προκαλειτε με τις πραξεις,δηλωσεις σας εις βαρος της ελλαδος ??? καταλαβαινουμε οτι κανετε τα αδυνατα δυνατα για να μπειτε με το ετσι θελω στην Ε.Ε. , κατι με το οποιο δεν συμφωνω. ελεος πια με τους κομπλεξισμους σας !!!!!!!!
Φιλιππινεζος Παρατηρητης
06/12/2009 18:48
@ ΚΟΜΜΑΤΙΚΟΥΣ ΚΑΘΟΔΗΓΗΤΕΣ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ Ως εκ των παλαιοτέρων σχολιαστών της στήλης και με αίσθημα ευθύνης αναφέρω τα εξής . Ολοι αυτοί οι προστατευόμενοι και αμειβόμενοι παταχόθεν, σχολιαστές του φόρουμ , όταν πρόκειται περί σημαντικών εθνικών θεμάτων εξαφανίζονται . Οσο για την ασχετοσύνη τους , που προσπαθεί ο ένας να δώσει εύσημα στον άλλο, για τις διάφορες ασυναρτησίες που αναφέρουν , αυτή είναι χαρακτηριστική . Τώρα δε που σταμάτησαν κάποιες κλαδικές να τους γράφουν τα σχετικά κείμενα , {όχι σε όλους} θα γελάσει και το παρδαλό κατσίκι από τα γραφόμενά τους . Δυστυχώς για να πάει μια χώρα μπροστά πρέπει να έχουν οι υπήκοοί της εθνική πατριωτική παιδεία . Επειδή ο Κίσινγκερ το γνωρίζει πολύ καλά αυτό, έδωσε εντολή σε έναν από τους εγκαθέτους του στην Ελλάδα , να καταστρέψει αυτή την Παιδεία , να πράξει το ίδιο με την Ελληνορθόδοξη Πίστη των Ελλήνων, καθώς δε και να υποβαθμίσει ην Ελληνική Ιστορία . Καί τα κατάφερε πράγματι , αφού οι Ελληνες που μέχρι πρότινος ήσαν πατριώτες εθνικιστές {αριστεροί και δεξιοί}, εξέλεξε ως νέα κυβέρνηση αυτή που λίγο πριν είχαν απορρίψει , πέφτοντας στη λούμπα των ΗΠΑ και της Τουρκίας . Για να μη σκεφθεί κάποιος από τους σχολιαστές ότι υποστηρίζω τη φαύλη κυβέρνηση της Ν.Δ. η οποία ήταν ίδια με αυτή του ΠΑΣΟΚ - ίσως λίγο πιό φιλελεύθερη - τονίζω ότι από τον Σεπτέμβριο του έτους 2008, διατύπωσα εγγράφως σ’αυτή τη στήλη , ότι η Ελλάδα για να βγεί από το τέλμα που την έριξαν τα δύο κληρονομικά κόμματα με τους ανεπάγγελτους αρχηγούς τους , αν θέλουμε να γλυτώσουμε από την καταστροφή που μας οδήγησαν, αυτό θα συμβεί μόνο με Οικουμενική Κυβέρνηση Προσωπικοτήτων από όλους τους πολιτικούς χώρους . Οι δε οπαδοί των κληρονομικών κομμάτων με χλεύαζαν. Ομως και μόνο από το γεγονός ότι ψήφισαν και επέλεξαν μιά κυβέρνηση που διέπραξε το εθνικό έγκλημα της υποστολής της Ελληνικής Σημαίας από ελληνικό έδαφος αμαχητί , "ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΣΤΗ ΜΑΚΡΑΙΩΝΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ", δείχνει που μας οδήγησε ο μάγος Κίσινγκερ με τα τσιράκια του. Εντός ολίγων ημερών θα παιχτεί και το φινάλε του δράματος της Ελλάδας με νέες εθνικές παραχωρήσεις , από την ίδια κυβέρνηση και τους ίδιους ανθρώπους και εμείς στα καφενεία θα διαπληκτιζόμαστε για το πιά κυβέρνηση έκλεψε τα λιγότερα ! Περί των εθνικών θεμάτων μας αρκεί το MEA COULPA του εθνικά υπερήφανου για το Νταβός και τη Βουλιαγμένη, για να συνεχίσουν οι πολιτικοί κληρονόμοι του με τα Ιμια , τη Συμφωνία της Μαδρίτης , την παράδοση του πιστού φίλου της Ελλάδας "Οτζαλάν" {επίσης γιά πρώτη φορά στην ιστορία τους οι Ελληνες πρόδωσαν φιλοξενούμενό τους} στους Τούρκους , στην αναγνώριση τουρκικής μειονότητας στη Δυτική Θράκη , γεγονός που ισοδυναμεί με εθνική προδοσία , την έγκριση των βομβαρδισμών εναντίον της Ορθόδοξης χριστιανικής Σερβίας υπέρ των Αλβανοκοσοβάρων μουσουλμάνων κ.λ.π. Ο δε νυν πρωθυπουργός -εντίμως ποιών- μας δήλωσε πολύ πιό πριν τι θα πράξει αν ο ελληνικός λαός του δώσει την εντολή να κυβερνήσει : Δηλαδή ότι θα προτιμήσει να κυβερνήσει μιά μικρότερη Ελλάδα , για να μπορεί ανενόχλητος να βλέπει τα όνειρά του. Και ο λαός τον ψήφισε ! Δηλαδή εγκρίνει την απώλεια εθνικών εδαφών, χάριν του αδιατάρακτου ύπνου του νυν πρωθυπουργού κ. Γ. Παπανδρέου. Ετσι θυμόμαστα τον "Κορνήλιο Καστοριάδη" που διατύπωσε τα εξής : "Οι λαοί είναι συνένοχοι στα σκάνδαλα . Η Ελλάδα σήμερα αν έχει γελοιοποιήσει τον σοσιαλισμό, δεν φταίει ο Παπανδρέου. δεν τον ψήφισαν Νεοζηλανδοί αλλά Ελληνες . Και ενδέχεται να τον ξαναψηφίσουν, όπως να ψηφίσουν και τη Δεξιά μολονότι είναι γνωστό τι κακό έκανε σ’αυτό τον τόπο". Τι άλλο θα μπορούσα να είπω εγώ ; 6-12-2009 Φ.Π.
ellinas_(ethniko)sosialisths
06/12/2009 18:42
nai re sk*totourke koumpare tou katalliloterou erntogan.kai emeis eimaste uper ths dhmiourgias autonomou kourdistan an to pas etsi kai na min asxoleisai kai esu me ena toso asimanto thema
Λεωνίδας Γ3
06/12/2009 18:39
Περιμένουμε να δούμε μπαμπα και κόρη στο σκαμνί. Δεν χρειαζομαστε αλλους Εφιάλτες!

ΥΓ: Θυμάται κανείς πότε είχε μιλήσει ο Καρατζαφέρης για εθνική προδοσία το καλοκαίρι? Μήπως ήξερε κάτι και το κρατούσε μυστικό για να μπορέσει να παζαρεψει αν δεν εβγαινε ο Σαμαρας?
o palios
06/12/2009 18:34
Τι ειδους ελληνες ειστε και αισθανεστε την ιερη αγανακτηση εναντι Τουρκων και Σκοπιανων οταν ντρεπεστε να εκφρασθητε γραπτως στην μητρικη σας γκωσσα;
stef
06/12/2009 18:33
"O echtros tou echthrou mou eine filos mou". Auto ekmetaleuonte kai oi dio stin prokeimeni chroniki stigmi ligo prin ti sineleusi tis. E.E opou prokeite na sizeitithei to mellon tis entaxiakis poreias kai ton dio tous. Pali kalounte i Ellada kai i Kipros na mpoune mprosta kai na anachaitisoun tin poreia kai ton dio pros tin E.E. Ta Skopia den poliendiaferoun tin E.E. Endiaferoun omos tin USA san epipleon simmachos sto NATO pou tha prosferei stratiotes gia to Afganistan. I oikonomiki sindesi (kai mono auti) me tin Tourkia eine auto pou endiaferei tin E.E. kai tous Tourkous! Oi Tourkoi eine oi monadikoi sovaroi antipaloi! Giati distichos apo oti fainete echoun idi toso geres pisines pou mporoun na thetoun apaitiseis kai na anamoignionte se esoterika allon kraton (Ellada, FYROM kai prin 3 meres kai Elvetia). Auto tha eprepe na chreisimopoiithei enantion tous apo ti diplomatia. Kai min xechnate oti to ligotero pou tha prepei na epitheimoume eine mia polemiki siraxi me tous Tourkous. Giati tote den tha echoume pleon mia Kipro alla polles! Se mia tetoia peristasi tha deite poioi eine oi filoi tis Elladas... K A N E N A S. Me ektimisi Stef
ανθέλλην φιλόπατρις
06/12/2009 18:32
πειράζει που συμφωνώ με τον Ερντογάν;
ΜΗ
06/12/2009 18:31
Και φυσικα η κοινη γνωμη τωρα ασχολειται με τον θανατο του παιδιου, οι πολιτες προσπαθουν να υπερασπισουν τα μαγαζια τους... και τα εθνικα θεματα.... κανεις δεν ασχολειται ε? Επισκιαζονται απο τα ποιο σοβαρα θεματα των αναρχικων συμμοριων! Κατι βρωμαει εδω!!!
Νίκος
06/12/2009 17:44
Να πάψει ο μπάσταρδος να ασχολείται με το τι κάνει η Ελλάδα με άλλες χώρες. Δεν τον αφορά.
Καμμία σημασία στον τουρκάκο.
MENIOS
06/12/2009 17:39
KAI PWS 8ELETE RE FILOI NA ONOMASUN THN XWRA TUS
FYROM PRWHN YUGOSLAVIKH MAKEDONIA
OPWS THN XERUN TWRA PWS 8ELETE NA ONOMASTH AFU KAI EKEI EINAI MAKEDONIA
OPWS STHN KWNSTANTINUPOLH EINAI 8RAKH
PESTE MU ESEIS MHPWS KAI VRW APANTISH SLAVOMAKEDONIA VORIA MAKEDONIA
DWSTE MIA APANTISH ESEIS MHPWS KAI LI8EI H DIENEXH ONOMASIAS
Tsakalos
06/12/2009 17:23
Αχ το Γιουσουφάκι μου......
ΧΧΧ
06/12/2009 16:38
Δε νομίζω ότι μπορούμε να αφήσουμε τους Σκοπιανούς να αυτοαποκαλούνται Μακεδόνες, μπορούμε όμως να τους αφήσουμε να αυτοαποκαλούνται Τούρκοι...
Alexandros anomatos
06/12/2009 16:27
OLOI OI POLITIKOI MAS EINAI TSOUTSEKIA TIS AGKYRAS KAI TON LOIPON.EEE.... LOIPON IRTHE O KAIROS NA GINOUME LIGO TOURKIA GIA PROSTATEUSOUME TO ETHNOS MAS KAI TO POLITISMO MAS GIATI FOVAMAI OTI SE LIGO THA GINOUME OLOI MISOFEGGARA
Totos
06/12/2009 16:24
O ILITHIOS GROUEFSKI THEN GNORIZI OTI TO ILITHIO KRATOS POU ANDIPROSOPEUI 45% INE MOUSOULMANI ALVANI KE ALA10% TOURKI..
THA FAN KALA I VOULGAROSKOPIANI..
GIA HARA...
ENAS PONTIOS
06/12/2009 16:16
PROS TON KON PROTHIPOYRGO MAS KYRIE PAPANDREOY EISAI O ARXIGOS ENOS KRATOYS ME PARA POLY PLHOPSIFIA.O LAOS SE AGAPAI.MHN DISARESTHS AYTON TON LAO. PES TO MEGALO O X I GIA THN TOYRKIA. EXEIS AYTON TON LAO ME TO MEROS SOU. MHN FOBASAI. O TOLMON NIKA KYRIE PAPANDREOY. TOLMA MHN FOBASAI. ENAS PONTIOS
Totos
06/12/2009 16:12
O FILOS MAS O ERDORAN ....
PALI TA IDIA EMIS OMOS MIALO DEN VAZOUME ...
GIA NA SE AGAPISI I HORA SOU PREPI PROTA NA TIN AGAPISIS ESI..
TI ASHOLOUMASTE ME MONGOLOUS KE VOULGAROUS POU XEHASASN OTI INE VOURGARI..
GIA HARA..
Nikolas G
06/12/2009 16:12
auti h skro.a h Mitsotaki-Kouvelou meta ta ola osa skandala eixe to thrasos na diekdikisei tin proedria tis ND....twra vgainei sto fws auto gia to opoio polloi fovontousan....tis mustikes paraxwriseis kai sumfwnies sta ethnika themata....to thema omws einai allou....giati ta MME den evgazan sti fora to en logw eggrafo apo tin presveia sto Paris prin tin eklogi proedrou tis ND etsi gia na pistoun kai oi teleutaioi upostirixtes tis drakoulomouras gia to poion tis para perimenan na ginoun prwta oi ekloges? giati kurioi dimosiografoi dwsate stin en logw kuria ti dunatotita na eklegei arxigos kommatos exsousias kai en dunamei prwthupourgos tis xwras.....toso poulimenoi eiste kurioi dimosiografoi....kamia agapi kai endiaferon gia tin patrida sas? ola pia gia to xrima kai ti dimosiotita? kai giati kanete autes tis apokalupseis molis 5 meres prin tin sunodo tis EE opou einai polu simantikes gia ta ethnika themata? mipws gia na mas proideasete gia tis mustikes sumfwnies tou allo prodoti tou Jeffrey apo edw kai pera? o laos tis ND milise kai xsapesteile tin vrwmiara....auti itan h prwti niki...h epomeni einai na diwxsoume to Amerikanaki pou oi USA kai ta sixamera ellinika MME mas "epevalan" prin na einai polu arga...
MARIA H KORINTHIA
06/12/2009 16:03
APO toys filoys mas << KYRIOI ? >> panta na akoymai ayta poy mas proteinoyn ,
nikitas nikitopoulos
06/12/2009 16:00
Εις την Πόλιν=Ι σταν πουλ=Istanbul
ένας αναγνώστης(rdc)
06/12/2009 15:58
Μπα θορυβηθήκατε που ο τούρκος υπεξ "μας καλεί να πάψουμε να ενοχλούμε τα γυφτοσκόπια και να αασχολούμαστε με το όνομα μακεδονία"; ε και τι περιμένατε μετά την πολιτική της υποτέλειας και δουλείας που ακολουθούμε τα τελευταία χρόνια με οδηγό την θεοδώρα την υποτελή ή μήπως νομίζατε ότι τα πλατειά χαμόγελα υποδηλώνουν φιλία και αγάπη.Μάλλον ξεχνάμε ότι η παγκόσμια κοινωνία δεν είναι κοινωνία αγγέλων αλλά λύκων και άν θέλουμε να επιβιώσουμε σαν λαός πρέπει διαρκώς να δίνουμε μάχες και να μην μας περνάν για κότες.Είμαστε αυτοί (και οι τουρκαλάδες το ξέρουν πολύ καλά) που φτάσαμε μέχρι την άγκυρα ΝΑΙ ΕΜΕΙΣ ΟΥΤΕ ΑΓΓΛΟΙ ΟΥΤΕ ΓΑΛΛΟΙ ΟΥΤΕ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ αλλά οι έλληνες προήλασαν στην ανατολία και τους νίκησαν στα ίσια.Είμαστε αυτοί που άν δεν κρυβόταν η ιταλία στα φουστάνια της γερμανίας θα γνώριζε την ελληνική προέλαση στην χώρα τους και γνωρίζουν πολύ καλά ότι οι έλληνες ξέρουν να πολεμούν και να νικούν.Οσο για τους σκοπιανούς γιατί διστάζουμε σε ανώτατο επίπεδο να τους ονομάσουμε κοινούς πλαστογράφους της ιστορίας και φαντασιόπληκτους και να κλείσουμε λιμάνια και παροχή καυσίμων;Tί διάλο φοβόμαστε ότι θα μας κόψουν το επίδομα ή θα μας χαλάσουν την διαγωγή οι σλάβοι; Τα σκόπια είναι σαν ένα θρασύδειλο και ενοχλητικό κανίς που μας γαυγίζει επειδή με την παρότρυνση άλλων νομίζει ότι είναι λύκος.Θα το αφήσουμε να γαυγίζει για πολύ ακομα ή θα το ταβήξουμε καμμιά κλωτσιά στα δόντια έτσι για να μάθει να σέβεται.
ΣΩΣΤΟΣ?
06/12/2009 15:46
@Λευτέρης 13:46

Η λύση για το πρόβλημα και της λειψανδρείας και το δημογραφικό είναι μία: Υποχρεωτική στράτευση γυναικών. Αρκεί βέβαια να μπουν στους ίδιους θαλάμους με τους άνδρες!
bili.laz
06/12/2009 15:34
το βετο ειναι το καλητερο χρηστουγενιατικο δωρο που μπορει να τους κανει η ελλαδα,οπως φαινεται και η προχτεσινη επισκεψη "επιθεση φιλιας" του νταβουτογλου στην αθηνα απεδωσε μονο στους αφελεις και αγαθιαρηδες ονειροπολους ελληνες πολιτικους,γι αυτο η ελληνικη κυβερνηση πρεπει να βαλει ενα οριστικο τελος με τους καραγκιοζηδες και επιτελους να κοιταξει τα μεγαλα εσωτερικα προβληματα της πατριδας μας και οταν αλλαξουν γνωμη και σταση οι γειτονες μας σε μερικα χρονια απο τωρα να τους αξιολογησουμε εαν θα εχουν θεση στην ε.ε,δεν μπορει η ελλαδα καθε μερα να ασχολητε με την σβεντα του καθε γειτονα και μαλιστα κακου γειτονα ενω εχει τεραστια εσωτερικα προβληματα αλυτα και ετσι να πεφτει καθημερινα το βιοτικο επιπεδο των ελληνων,γι αυτο ενα μεγαλο οχι σε ολους αυτους τους συχρονους "βοναπαρτηδες" και καιροσκοπους για να καταλαβουν επιτελους οτι η ελλαδα δεν φοβαται τα νταβατζιλικια της τουρκιας και την αυθαδια των βουλγαροσκοπιανων.
Λ.Π.
06/12/2009 15:05
Η ΕΛΛΑΔΑ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΣΤΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ΝΑ ΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ. ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΗΘΙΝΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ.....
Αλεξανδρος
06/12/2009 15:02
Ο συνηθης τουρκος μεσα στους αιωνες.
Theo Me
06/12/2009 14:59
"Ασήμαντο θέμα της Ονομασίας" ;;;;;; Που φτάσαμε επιτέλους ;; Ας τους πεί κάποιος ότι δεν μπορούν να κάνουν ό,τι θέλουν !! Ποιά νομίζει ότι είναι η Τουρκία..;;; Τί δουλειά έχει με τα δικά μας εθνικά θέματα ;;; Είναι πάγια η τακτική της Άγκυρας να κάνει φίλους, τους "εχθρούς" μας... Ας το προσέξουν αυτό κάποιοι !!! ΟΧΙ στους Τούρκους και στους Σλαβοαμερικάνους !! Ποτέ μεσα στην Ευρώπη ! Έλεος πια !
Γιατί την Κωνσταντινούπολή την λένε Istanbul αφού με άλλο όνομα ιδρύθηκε ;
06/12/2009 14:47

Η Ελλάδα είναι αυτή που έχει με την πολιτική της ανεβάσει το βιοτικό επίπεδο και στις δύο αυτές χώρες.

Για την μεν Τουρκία με την πίεση για εξευρωπαϊσμό των δομών της και για την δε ΠΓΔΜ με την οικονομική στήριξη (και όχι μόνο) που της παρέχει.

Δεν μπορεί λοιπόν η Ελλάδα να εγκαλείται ότι δεν λογαριάζει το συμφέρον της ευρύτερης περιοχής ενώ πρωτοστατήσει.
πετρος γεωργιου
06/12/2009 14:46
μας δουλευει ο ερντογαν.
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
06/12/2009 14:43
ΕΤΣΙ ΕΤΣΙ, ΚΑΙ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΟΤΙ Ο ΓΙΩΡΓΑΚΗΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΚΛΟΓΗ ΤΟΥ ΕΤΡΕΞΕ ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΦΤΕΙ ΤΟΝ ΕΡΝΤΟΓΑΝ ΚΑΙ ΝΑ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΕΙ ΤΗΝ ΣΤΗΡΙΞΗ ΤΟΥ ΝΑ ΜΠΕΙ Η ΤΟΥΡΚΙΑ ΣΤΗΝ ΕΕ. ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ. ΤΕΛΟΣ. ΕΙΔΑΝ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΒΛΑΚΕΣ ΚΑΙ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ Ο,ΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΝ.
MA
06/12/2009 14:41
Αχ, και να τον είχα μπροστά μου. Ούτε ένα δόντι δεν θα του έμενε:)
kostas
06/12/2009 14:30
I TOURKIA NA TO WULOSI KE NA MIN XONI TI MITITIS STA ELLINIKA THEMATA
Κ.Γ
06/12/2009 14:22
Εντάξει παιδιά...Αφου μας το είπε ο Ερντογάν να πάψουμε να ασχολούμαστε με το όνομα Μακεδονία τότε αυτό πρέπει να κάνουμε.Ακούσατε! Μας το είπε ο Ερντογάν Μπακσέ!
Georg
06/12/2009 14:20
Βρωμιαρηδες τουρκοι μογγολοι πηρατε πολλη αερα, εαν ειναι ετσι γιατι αλλαξατε ολα τα ονοματα των πολεων που μας κλεψατε, ολοι την μικρα ασια, δεν αφησατε ενα ονομα ελληνικο, βαρβαροι και απολιτιστοι , πονηροι, θα ερθει ο καιρος σας και θα πληρωσεται για ολα τα εγκληματα σας, ο καιρος ειναι κοντα.
Τσομπανης Γρεβενα
06/12/2009 14:12
Κύριον Παπαδοπουλο Και την παπια κύριε Στάθη μας και την χήνα και την κότα,και διαφορα αλλα πτηνά...
Εσείς είστε μορφωμένος άνθρωπος σας διαβάζω με τι να συγκριθεί η πατρίδα του βεληγκέκα με την Τουρκια ? Στον οπλισμό,στο ηθικό τον ενοπλων δυνάμεων τις που είναι στο ύψιστο σημείο? στην σύγχρονη τεχνολογία τον οπλων της?,στην υπεροπλία τον ενοπλων δυνάμεων τις (εκτος ίσος του ναυτικού τις)ακόμη και κυριότερο κύριε σταθη Παπαδόπουλε,στην Συμμαχία τον τούρκων με τις πιο μεγάλες δυνάμεις του πλανήτη ,ακόμη και με το Ισραήλ σε τεχνογνωσία τα τάχα ψυχρές σχέσεις είναι για το Θεαθήναι, δεν μιλώ για τους Αδελφούς Μουσουλμάνους ..από Asia μέχρι την Ινδονησία .
Καλά θα κάνει λοιπόν η πατρίδα να σηκώσει τα μανίκια κάτι που δεν το βλέπω ,για περισσότερη δουλειά και μόχθο πρέπει να παράξει πλούτο την καταντήσανε οι πάντες τον Ζητιάνο της Ευρώπης οι πάντες όλοι μας και εσύ και εγώ και όλοι μας.
Καλά να μας κάνουν ,εδώ στα γρεβενά λέμε τέτοιο τυροκομείο τέτοιο τυρί θα βγάλει η έχεις αντιρρήσεις?
μακάρι να μην γίνη καμια στραβή με τους Τούρκους γιατί δεν θα ξέρουμε που θα κρυφτούμε και τα υπόλοιπα θα τους κάνουμε και θα τους δείξουμε είναι για να ξεγελιόμαστε ,στα λογια ειμαστε μάστορες ,πρώτα λοιπόν την Οικονομία να φτιάξουμε πλούτο και μετά να κάνουμε τα κουτσαβάκια.
Κατι ακουσα οτι θελουν να καψουν την Αθηνα........
Δημητρης Μ
06/12/2009 14:08
@willy ξεχασες τους απογονουν των αρχαιων Ηπειρο-Πελασγο-Ιλλιριων,καιθως και τους αρχαιους Θρακιωτες (Βουλγαρους) Ε ρε γλεντια
mx
06/12/2009 13:58
dhmopsifisma twra
Leonidas K.
06/12/2009 13:50
KAI I TOYRKIA NA PAPSEI NA ELPIZEI POS THA MPEI STIN EE.
mitsos-monaxo-Germany
06/12/2009 13:48
GIATI DEN EXEI DIKIO O ERTOGAN ; PIO MAKEDONIA KAI TRIXES KATSARES ;H XORAMAS DEN LEGETE(ELLAS)(HELLAS) (GREEG) (GEECE) (GRIECHENLAND) POU TO PROBLIMA NA ARXISOUME TA PALIA ; (THRAKI) (MAKEDONIA) (MYKENE) (THIBA) (LAKONIA) (ATHINA) DEN EXOUME ENA KRATOS POU ONOMAZETE ELLADA ; DILADI H HPIROS, PELOPONISOS, MAKEDONIA, THESALIA, THRAKI, KRHRH, EPTANISA, DODEKANISA, DEN LEGONTE ELLADA ; EDO EPIMENAME SAN LISASMENI GIA TIN KYPRO KAI TIN XASAME; EDO DEN MPORITE NA PIASETE ENAN KOUKOLOFORO TO ONOMA THA LISETE ; AS SOBAREVTOUME !!!
Λευτέρης
06/12/2009 13:46
Όταν πάψουν όλα τα λαμόγια, φασιστο-υπολείμματα και γενοκτόνοι, παραχαράκτες της ιστορίας και του πολιτισμού της να ασχολούνται με την Ελλάδα, τότε θα πάψει και η Ελλάδα να ασχολείται με αυτούς! Αλλά στο χάλι που βρίσκεται η παιδεία αυτού του λαού, τους δίνουμε το δικαίωμα να το κάνουν. Γιατί τα πάντα ξεκινούν από την παιδεία. Τα υπόλοιπα είναι ασπιρίνες. Μιλάει κανένας για δημογραφικό; Μπα.. Πάει ξεχάστηκε και αυτό. Η επόμενη γενιά των 8 και 9 εκατομμυρίων θα είναι εκείνη που θα έχει απέναντί της μια χώρα εχθρική και φανατική, των 100 εκατομμυρίων! Οι Ευρωπαίοι κωφεύουν. Τα συμπεράσματα δικά σας. H Τουρκία δυναμώνει! Δείτε στην βικιπαιδεία τον αριθμό αξιόμαχου πληθυσμού. Fit for military service (Turkey): 34,218,805 Fit for military service (Hellas): 2,084,469 Κύριοι και κυρίες πρόκειται για μια αναλογία 1/16 η οποία τείνει να μεγαλώσει εις βάρος της Ελλάδας τα επόμενα χρόνια. Εγχώρια πολεμική βιομηχανία... Είναι προφανές ότι η Τουρκία μεταμορφώνεται σε περιφερειακή δύναμη. Κλείνει το κουρδικό και κλείνει επίσης πολλά άλλα μέτωπα ανατολικά με πολύ δυνατή και προγραμματισμένη διπλωματία. Δεν είμαι από αυτούς που διακατέχονται από φοβικά σύνδρομα αλλά είμαι ρεαλιστής.
Να πάψει και η Τουρκία
06/12/2009 13:31
Να πάψει η Τουρκία να ασχολείται με την Βόρεια Κύπρο και το Κουρδιστάν
ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
06/12/2009 13:28
KAI H TOYΡΚΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΨΕΙ ΝΑ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΜΕ ΑΣΗΜΑΝΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ , ΟΠΩΣ Η ΑΝΑΓΝΩΡΗΣΗ ΤΗΣ ΣΦΑΓΗΣ ΤΩΝ ΑΡΜΕΝΙΩΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΕΘΝΗ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ,Η ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΑΥΤΟΝΟΜΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ ΤΩΝ ΚΟΥΡΔΩΝ .
ΒΡΕ ΟΥΣΤ ΠΑΡΑΧΑΡΑΚΤΕΣ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ!!!!!!!
ΜΑΙΜΟΥ ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ ΚΑΙ ΜΑΙΜΟΥ ΕΥΡΩΠΑΙΟΙ .

Κωστας Τρ.
06/12/2009 13:26
Η μονη λυση ειναι τα ατομικα οπλα !!!!!!!!!
Τοτε μονο σε σεβοντε ολοι.Το ειχε πει και ο πρωτος προεδρος
της Ουκρανιας οτι απο την στιγμη που παραδωσαμε τα ατομικα οπλα μας ξεχασαν ολοι και η επιρροη μας στην διεθνη σκηνη εγινε πολυ ασημαντη .
Vasilis Spartiatis
06/12/2009 13:25
OXI stous mogolus tis anatolias gia na bun stin EOK ! As allaksun i gyftoskopiani to onoma pu klepsane....den drepode i ellines politiki leo ego !!!! Prodotes !!!!
Tsakalos
06/12/2009 13:24
Νά γιατί η Ελλάδα θα πρέπει να είναι η πρώτη χώρα στον κόσμο που θα αναγνωρίσει το Κουρδιστάν!
baremenos
06/12/2009 13:05
Pros Agapiton Tagip :
DE GA....SAI RE KOYMPARE!
Α.Σ.
06/12/2009 12:45
Εφ'' όσον το θέμα είναι ασήμαντο, γιατί εμπλέκεται ο αρχηγός μιας τρίτης χώρας που δεν την αφορά; γιατί βέβαια, μόνο τα σημαντικά θέματα έχουν διεθνές ενδιαφέρον. Η Τουρκία, άλλωστε, ούτε καν συνορεύει με τη χώρα αυτή. Αλλά ο Ερντογάν έδωσε και άλλο δείγμα πώς αντιλαμβάνεται το σεβασμό στους λαούς των άλλων χωρών με τη δήλωσή του ότι ήταν λάθος η απόφαση του δημοψηφίσματος στην Ελβετία για την απαγόρευση ανέγερσης νέων μιναρέδων. Ευκαιρία να σκεφτούν όλοι αυτοί που έχουν μπερδέψει το σεβασμό στη διαφορετικότητα με την ανοχή στον ισλαμικό φονταμενταλισμό, ότι κάποια θέματα, στα οποία η Ευρώπη έχει ευαισθησίες λόγω γενικής κουλτούρας αποτελούν τον πολιορκητικό κριό για την προώθηση του αυταρχισμού και της φαλλοκρατίας που φωλιάζουν μέσα στο μανδύα της μουσουλμανιιής θρησκείας.
mixalis
06/12/2009 12:39
Πώς θα φαινόνταν άραγε στους Τούρκους να δημιουργούνταν κράτος στο Β. Ιράκ με το όνομα ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ και να διεκδικούσε όλα τα Ν.Α. εδάφη της Τουρκίας και Κουρδικη μειονότητα που στο κάτω κάτω είναι υπαρκτή?

ΥΓ. Βλέπεις Σαλονικιέ, Περικλή, Μακεντόνετς Βόντεν κτλ τα 25.000.000 Κούρδοι είναι απολύτως πραγματικοί σε αντίθεση με το 1.000.000 Μακεδόνες του Αιγαίου που ονειρεύεσαι. Ανυπομονώ να ακούσω τα ανέκδοτα που θα μας ξεφουρνίσεις...

Ιωάννης Κ. 6/12/2009 12:12
Βεβαίως υφίστανται. Δεν έχεις ακούσει για τον Τούρκο επικό ποιητή Ομέρ? (Όμηρος)
ΣΤΑΘ.ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ
06/12/2009 12:36
Ρατζέπ Ταγίπ Ερντογάν
Να πάψει η Ελλάδα να ασχολείται με το όνομα "Μακεδονία"

ΑΜΕΣΗ επέμβαση στα εσωτερικά της ΕΛΛΑΔΟΣ από τον Τούρκο πρωθυπουργό , αρραγές τι είδους επεμβάσεις ακόμη πρέπει να γίνουνε για να πει ένα όχι η ΕΛΛΑΔΑ στην Ευρωπαϊκή πορεία της Τουρκίας , η μήπως διαχρονικά έχουνε λερωμένη την φωλιά τους όλοι όσοι μας κυβερνούνε και κάνουνε την παπιά , δεν θα δοθεί έστω και μια απάντηση στον Τούρκο πρωθυπουργό ? με τέτοιου είδους στάση τους κάνουμε μόνη μας ήρωες τους άλλους .
Willy
06/12/2009 12:34
ΟΙ μεν ειναι απογονοι των Τρωων,οι δε του Φιλιππου, του
Αριστοτελη και Αλεξανδρου.
Ρε με τι κλεφτες μπλεξαμε?
Πρωτα μας ξεριζωσαν απο την γη των προγονων μας, και
κατοπιν ζηταν και τα ρεστα.
Το κακο ομως ειναι ,που οι πολιτικοι μας εχουν κανει οτι
περναει απο το χερι τους, για να αποδυναμωθει η χωρα.
Ιωάννης Κ.
06/12/2009 12:12
Δεν ειναι τυχαίο γεγονός οτι και οι σύγχρονοι Τούρκοι προσπαθούν να πεταξουν απο πανω τους το στιγμα της καταγωγής τους απο τις στεπες της Μογγολίας και να ιδιοποιηθούν την ταυτότητα των ημετερων προγόνων παρουσιάζοντας τις καθε λογής ελληνικής καταγωγής αρχαιολογικά ευρήματα, ως ....... πολιτιστική κληρονομια των σύγρονων τούρκων! Δεν νομίζετε οτι υφίστανται παραλληλισμοί στην ... παρανοια αποδοχής πολιτιστικής κληρονομιας που δείχνουν οι άλλοι γεοτονες στα βόρεια μας!!!!!
Βασίλης
06/12/2009 12:10
Εφ΄ όσον είναι ασήμαντο το ζήτημα της ονομασίας να το αλλάξουν τα Σκόπια να τελειώνουμε... γιατί Ευρώπη δεν θα μπούνε.
OIK
06/12/2009 11:54
Μονο για αυτο πρεπει η Ελλαδα να πει ενα μεγαλοπρεπες ΟΧΙ στην ενταξη της Τουρκιας στην Ευρωπη!