] ΜΟΝΟ Η ΕΛΛΑΔΑ ΕΦΑΡΜΟΖΕΙ ΤΗ ΣΑΡΙΑ!

Της Μαρίας Νταλιάνη   | ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 03/12/2009 07:00 |

ΟΙ ΑΝΑΤΡΙΧΙΑΣΤΙΚΕΣ λεπτομέρειες για την κακοποίηση ανήλικου κοριτσιού το οποίο εξέδιδε η ίδια η μητέρα του, θύμισαν τη διαρκή κακοποίηση που υφίστανται ανήλικα κορίτσια στη Θράκη. Ένα παράδειγμα ανέδειξε πρόσφατα ο Γιάννης Κτιστάκις, λέκτορας στη Νομική Σχολή Κομοτηνής (Βήμα Ιδεών 1/11/2009).

Την 21η Μαΐου 2007 ο μουφτής- ιεροδίκης Ξάνθης δημοσιεύει την ακόλουθη «ιερονομική άδεια γάμου παρθένος»: «Η παρούσα είναι ιερονομική άδεια με την οποία βεβαιώνεται ότι η Μπατζάκ..., Ελληνίδα υπήκοος, παρθένα, κάτοικος Νομού Ξάνθης, δεν έχει κανένα νομικό ή ιερονομικό κώλυμα για να τελέσει τον γάμο της μετά του Έλληνος υπηκόου, κατοίκου Νομού Ξάνθης, Οτουζμπίρ.., ο οποίος την εζήτησε σε νόμιμο γάμο προς θεμιτή συμβίωση και ότι με βάση τα παραπάνω τελέστηκε ο γάμος του ενώπιον της Μουφτείας Ξάνθης.

Η εμπρόθεσμη Δωρεά αιτία λύσεως γάμου ορίστηκε στις 61 λίρες». Τρεις μόλις μήνες μετά, την 20ή Αυγούστου 2007, ο ίδιος μουφτής - ιεροδίκης δημοσιεύει την απόφαση διαζυγίου των νεονύμφων! Κηρύσσει λυμένο τον γάμο και υποχρεώνει τον Οτουζμπίρ να καταβάλει τα μισά της εμπρόθεσμης Δωρεάς αιτία λύσεως του γάμου, δηλαδή 30 χρυσές λίρες.

Με άλλα λόγια, ο Οτουζμπίρ παντρεύτηκε την ανήλικη- παρθέναΜπατζάκ και μέσα σε δύο μήνες τη χώρισε χωρίς καν την υποχρέωση να της δίνει διατροφή. Αυτή είναι συνηθισμένη πρακτική στη Θράκη και είναι σύμφωνη με τον ιερό ισλαμικό νόμο, την περίφημη σαρία. Αν η Μπατζάκ δεν ήταν μουσουλμάνα τότε για να παντρευτεί θα έπρεπε το Πρωτοδικείο Ξάνθης να κρίνει αν συντρέχει σπουδαίος λόγος (π.χ., εγκυμοσύνη), αλλιώς θα έπρεπε να περιμένει την ενηλικίωσή της. Και τότε, σε περίπτωση διαζυγίου θα έπρεπε να περάσει ένας χρόνος, ενώ η εκδίκαση της αίτησης από το Πρωτοδικείο Ξάνθης θα εξεταζόταν σε δύο συνεδριάσεις που θα απείχαν τουλάχιστον έξι μήνες, προκειμένου να εξασφαλιστεί μια «ικανή περίοδος περίσκεψης των συζύγων». Ασφαλώς η Μπατζάκ θα δικαιούνταν μηνιαία διατροφή.

Η Ελλάδα είναι η μόνη ευρωπαϊκή χώρα που εφαρμόζει τη σαρία, δηλαδή το δίκαιο του Ισλάμ για τους μουσουλμάνους πολίτες της. Καμία άλλη ευρωπαϊκή χώρα, ούτε η Τουρκία, δεν επιτρέπει την υποκατάσταση του εθνικού δικαίου της από τους ιερούς κανόνες οποιασδήποτε θρησκείας.

46
Βάσω
09/12/2009 17:37
Αν αυτοί οι θρησκευτικοί νόμοι είναι τόσο αυστηροί και οι επίδοξοι σύζυγοι αναζητούν με τόση θέρμη ανήλικες ή/και παρθένες, αυτά τα κορίτσια που είναι πια χωρισμένα και πιθανόν μητέρες μη αναγνωρισμένων παιδιών τι μέλλον έχουν; Η σαρία ή ο ελληνικός νόμος τα προστατεύουν; Πολύ χλωμό...
koula fowler
05/12/2009 14:52
it is a shame for the greece to allow the sharia law in now days
koula fowler
05/12/2009 14:40
otouzampir o gampros na tou dosoume mia sfera sto kefali na pai ston paradiso kai na bri tis 300 parfenes pou tis exi o alax gia tous mousoulmanous
Harry the Canadian
05/12/2009 04:49
I can''t help it, but I regretably agree with Julian.

It is true that Ancient Greek civilization is the corner-stone of the Western culture. It is also true that after the 400 years of you[we] know what, Modern Greek culture is more akeen to the Anatolian Islamism than the Western way of thinking.

How deeply pervassive this Anatolian Islamism is, can be proved by even some of the so-called demotic songs that I used to hear from the Athens radio in the 1950s. For example:
"δώδεκα χρονών κι’ ο ήλιος δέν τήν ήδε" describes a middlewoman''s efforts to arrange the wedding of a 12 year old girl. Another popular demotic song, "ο Μανούσος μέθυσμένος πάει τήν έσφαξε", describes a drunken husband, butchering his wife for just having washed the hadkerchief of [male] neighbor. "Yes" these horrors were shamelessly transmited as folkloric songs, by the official Greek radio.

Many Modern Greeks criticize the Israeli soldiers who face Islamic terrorists hiding behind their wives and children, and shoot at the Israelis. They call these terrorists, resistance fighters. My own father was a resistance fighter in WWII. I can''t immagine him shooting at the Fascists and Nazis hiding behind my mother and myself.

"Yes" the fact that many (thank God, not all) Modern Greeks are not the sons and daughters of Proud and Dignified Mother Europa, but the offspring of an Anatolian harem odalisque sclave is indisputable.

Leon
05/12/2009 04:32
@Julian. Since when? When that happened and why?
As far as I know Europe has borders.
Julian, you come from a pettit bourgois family of an English suburb or province.
You do not have the culture to express opinions about geopolitical iissues.
You have been all your life subordinate to your boss and to the upper classes which decided how you are going to live and how you are going to think.
To release yourself by phantacasing you are superior to a people who, unlike you, tend to feel and act as free people, despite the deep decadence of their country helps you survive.
If that makes you feel better, do it,
But by doing this you do not change your transparant low social background which bothers you so much.
Good lack.
Ιωάννης
05/12/2009 03:56
Όπως οφείλετε να γνωρίζετε η Συνθήκη της Λωζάνης δίδει στην μουσουλμανική μειονότητα προνόμια μεταξύ των οποίων την υπαγωγή στο ισλαμικό οικογενειακό και κληρονομικό δίκαιο. Όπως οφείλετε να γνωρίζετε, η Διεθνείς Συνθήκες υπερτερουν του ευρωπαϊκού Δικαίου και της Σύμβασης της Ρώμης περί ανθρωπίνων δικαιωμάτων.

Η ερωτικη πράξη με ενήλικο ή ανήλικο άτομο δεν είναι κακοποίηση αυτή καθ'' εαυτή - είναι απλώς μιά ερωτική πράξη. Εσείς πως τεκμαίρεται ότι επρόκειτο περί κακοποίησης; Οι Έλληνες έφηβοι συνάπτουν ερωτικές σχέσεις και φτιάνουν ζευγαράκια και κάνουν έρωτα. Αυτό σημαίνει ότι "κακοποιούνται"; Γιατί θεωρείται ότι οι ανήλικες μουσουλμάνες "κακοποιούνται;Από την σύντομη σχέση; Μα οι περισσότεροι έφηβοι και νέοι σύντομες σχέσεις έχουν συνήθως πριν καταλήξουν σε κάτι μόνιμο. Όταν μετά τρείς μήνες χωρίσουν κανείς δεν οφείλει τίποτα στον άλλον και κανείς δεν έχει κακοποιήσει κανένανα άλλον. Μήπως είναι η τελετή αντί το άτυπο ζευγάρωμα είναι που σας ενοχλεί και σας οδηγεί στην ακραία λέξη κακοποίηση";

Με εξαίρεση τις λίγες αστικές οικογένειες της Ελλάδας όλος ο αγροτικός πληθυσμος και όλη η επαρχία συνήπτε γάμους όταν ο άντρας τελείωνε στρατιωτικό γύρω στα είκοσι με μιά κοπέλα γύρω στα δεκατρία με δεκαέξη. Το οικογενειακό δικαιο μέχρι το 1982 όριζε την ηλικία των 14 ετών γιά την τέλεση γάμου ανήλικης κοπέλλας. Επί δύο χιλιάδες χρόνια όλες αυτές οι γυναίκες εκακοποιούντο;

Σε όλες τις ισλαμικές χώρες οι γυναίκες κακοποιούνται;

Ως καθηγητής της νομικής έχετε γνώση των απεγνωσμένων προσπαθειών που γίνονται από το λόμπυ των φονταμενταλιστών προτεσταντών στις ΗΠΑ μέσω της παραφθοράς της γλώσσας με σκοπό την αποερωτικοποίηση της κοινωνίας;
ΕΛΛΗΝΑΣ
05/12/2009 03:11
Ο ΝΙΚΟΛΑ ΣΑΡΚΟΖΙ ΑΠΑΓΟΡΕΨΕ ΣΤΗ ΓΑΛΛΙΑ ΤΗ ΜΑΝΤΙΛΑ - ΜΠΟΥΡΚΑ ΔΙΟΤΙ ΥΠΟΒΑΘΜΙΖΕΙ ΤΗΝ ΥΠΟΣΤΑΣΗ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ ΩΣ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΥ ΟΝΤΟΣ. ΑΝ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΜΟΥΦΤΗΔΕΣ ΣΤΗΝ ΔΥΤΙΚΗ ΘΡΑΚΗ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΡΑΤΟΣ ΕΝ ΚΡΑΤΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ, ΤΟΤΕ ΜΑΛΛΟΝ ΕΥΘΥΝΕΤΑΙ Η ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ ΚΑΙ Η ΑΝΕΚΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΩΝ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ. ΑΛΛΟ ΠΡΑΓΜΑ Η ΑΝΕΞΙΘΡΗΣΚΕΙΑ ΚΑΙ ΑΛΛΟ Η ΥΠΟΔΟΥΛΩΣΗ ΕΛΛΗΝΩΝ ΠΟΛΙΤΩΝ ΣΕ ΜΟΥΛΑΔΕΣ. ΤΕΤΟΙΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΤΑΧΘΟΥΝ ΑΝΗΛΕΩΣ, ΔΙΟΤΙ ΗΘΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΤΕΑ ΚΑΙ ΝΟΜΙΚΑ ΠΑΡΑΒΙΑΖΟΥΝ ΤΟ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΚΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ.
Totos
04/12/2009 22:54
@Σοφία
AN TO PROTODIKIO DEN SIMFONI ME TON MOUFTI,
THA EHI NA KANI ME TON FILO MAS TON ERDOGAN..
KATI POU EMIS DEN THELOUME..
ETSI DEN INE?
GIA HARA..
Totos
04/12/2009 22:39
@Απορία 4/12/2009 22:02
FILI / FILE Απορία.. THEN THELI POLI MIALO,,,
MOUSOULMANI, JIHAD, SARIA, BOURKA,
DIAVASE TO ARTHRO KSANA MIPOS KE KATALAVIS...
GIA MOUSOULMANOUS ELLINES EPIKOOUS GRAFI TO ARTHRO..

GIA HARA..
Μάρθα
04/12/2009 22:36
Συμφωνώ ότι το Ελληνικό Κράτος φέρει πολύ μεγάλη ευθύνη, και οι εύκολοι χαρακτιρισμοί δεν ωφελούν. Για να δώσω μια λίγο πιο ελαφρά νότα στη συζήτηση όμως, από που προκύπτει, από το συγκεκριμένο άρθρο, ότι η κοπέλα ήταν ανήλικη? Από το ότι ήταν "παρθένος"? Ξέρετε, το ένα δεν είναι αναγκαία προυπόθεση του άλλου σε πιο, πως να το πούμε, "οπισθοδρομικές" (προσοχή, εντός εισαγωγικών, μην παρεξηγηθώ) κοινότητες - μην κοιτάτε που στη δική μας κοινωνία μετά τα 15 οι παρθένες εκλείπουν! Όχι βεβαίως ότι δεν γίνονται γάμοι ανηλίκων στη Θράκη... (όπως επίσης στις κοινότητες των τσιγγάνων, ανεξαρτήτου θρησκεύματος, και σε απομονωμένες κοινότητες/χωριά - βλ. Κρήτη).
Σοφία
04/12/2009 22:26
Κι ας αποφύγουμε να ξερνάμε χολή για τους μουσουλμάνους γενικά - ο γάμος σε νεαρή ηλικία είναι χαρακτηριστικό όλων των "παραδοσιακών" κοινωνιών. Για παράδειγμα, αναφέρω περίπτωση συνομηλίκων μου (λίγο πριν τα 40) στα Ανώγεια της Κρήτης που είναι ήδη γιαγιάδες.
Σοφία
04/12/2009 22:25
Οι αποφάσεις του μουφτή επικυρώνονται από Πρωτοδικείο, αλλιώς δεν ισχύουν. Τα παράπονά σας στο Πρωτοδικείο Ξανθης, Κομοτηνής κλπ. Η κατάσταση αυτή είναι ντροπή του ελληνικού κράτους - για να μη δυσαρεστήσουμε τους γείτονες (οι οποίοι υποκριτικά επιμένουν στο να μην θιγεί τίποτα σχετικά με τη μειονότητα, αν και στη χώρα τους η Σαρία καταργήθηκε πριν 80 χρόνια), έχουμε καθηλώσει τους μουσουλμάνους Έλληνες πολίτες στο καθεστώς του 1923 - άσε που η ίδια η Συνθήκη της Λωζάνης δεν κάνει λόγο για σαρία, για έθιμα και πρακτικές της μειονότητας μιλάει. Δεν αλλάζουν ποτέ αυτά τα έθιμα ρε παιδιά? Τα ίδια με το 1923??
LEONIDAS K.
04/12/2009 22:02
EDO PROSPATHOUME SA HORA NA STATHOUME STA PODIA MAS KAI NA ELPIZOUME SE ENA KALUTERO AURIO GIA TA PAIDIA MAS, KAI ALLOI THELOUNE NA ARXISOUME FITEUOUME ANTHROPOUS STO OLUMPIAKO STADIO KAI NA TOUS PETROVOLOUME STO UMIHRONO.
Απορία
04/12/2009 22:02
PO PO TI KOURASTIKIA AUTI I SIZITISI... SIGA SIGA THA SINITHISOUME .. AS TOUS DEHTOUME LIPON OLOUS TOUS MOUSOULMANOUS POU ERHONDE STI HORA MAS GIA ENA KALITERO AURIO.. GIA HARA...
Totos 4/12/2009 17:17

Ρε Τοτό, τι σχέση έχει το άρθρο με τους μουσουλμάνους μετανάστες στην Ελλάδα;
Λουκάς
04/12/2009 22:01
Δεν το καταλαβαίνω μα την αλήθεια. Ή Έλληνας πολίτης ή Σάρια.
Και τα δυό μαζί ποιόν βολεύουν, ποιόν αδικούν, και ποιόν απαλλάσουν απ'' τις ευθύνες;
Το σκέφτηκε κανένας;

ellhn
04/12/2009 21:39
diladh sthn 8rakh den timwrhtai o pederasths
aisxos elliniko kratos banania
o nomos einai enas kai h isoths pigazei apo to sintagma
ΔΡΑΚΩΝ
04/12/2009 18:59
Για προβληματισμό και σκέψη: Είμαι, όπως και οι περισσότεροι συμπατριώτες μας νομίζω, αντι-αμερικανός αναφορικά με την πολιτική που εφαρμόζουν οι ΗΠΑ παγκοσμίως αλλά και κυρίως στην περιοχή μας και στην ίδια μας την χώρα όλως ιδιαιτέρως. Επίσης, δεν μπορώ να συμπαθήσω με τίποτα τις πρακτικές που εφαρμόζει το Ισραήλ εναντίον των παλαιστινίων ούτε το παγκόσμιο συνωμοτικό ρόλο που παίζει το (αμερικανο)εβραίικο λόμπι. Ταυτόχρονα θεωρώ όμως ότι οι αμερικανοί διεξάγουν αυτή την περίοδο και έναν πολιτισμικό πόλεμο στο Αφγανιστάν και στο Ιράκ (υπερασπιζόμενοι τις αξίες του δυτικού πολιτισμού), πέραν του αδιαμφισβήτητου γεγονότος ότι εκεί πήγαν πρωτίστως για να διασφαλίσουν τα συμφέροντα των μεγάλων πετρελαϊκών εταιριών τους. Μπορούμε να σκεφτούμε τι θα επακολουθήσει για παράδειγμα αν επικρατήσουν οι Ταλιμπάν στο Αφγανιστάν και αποκτήσει και πυρηνικά όπλα το Ιραν ? Μήπως εμείς κυρίως, αλλά και όλη η Ευρώπη σταδιακά, βρεθούμε περικυκλωμένοι από ένα φανατισμένο ισλαμικό τόξο που θα επιβάλει δια της βίας τη σατραπεία ? Και πια τύχη περιμένει τη χώρα μας, έχοντας στο εσωτερικό της χιλιάδες μουσουλμάνους λαθρομετανάστες, οι οποίοι θα γίνονται όλο και πιο πολλοί τα προσεχή έτη ? Ποιος θα τρέξει τότε να μας βοηθήσει ? μήπως η Ευρώπη ? Γι αυτό θεωρώ ότι το Ισραήλ είναι διαχρονικά το πραγματικό και αξιόπιστο ανάχωμα εναντίον του φουνταμενταλιστικού ισλαμ και ότι τα συμφέροντα τα δικά μας και του δυτικού κόσμου γενικότερα, είναι συμβατά με τον πόλεμο που διεξάγουν οι ΗΠΑ στο Αφγανιστάν. ΔΡΑΚΩΝ
stamatis
04/12/2009 18:38
Xeretai oti to korani leh sthn periodo
ramazani oso o hlioV einai qeatoV oloi nhsteuoun, den kapnizoun, den trwne kai xerw gw. MoliV pesh o hlioV alazoun ta pramata. Eica thn atucia na gnwrisw ena mousoulmano kai ahdhasa kuriolektikwV.
Mprosta sthn gunaika tou sto ramazani na caideuh mia nea kopella kai h gunaika na ta bleph ola. Gia fantasou qrhskia.
Uparch logoV giati oi mousoulmanoi agorazoun ton kosmo me ta petraileodolaria giati o sebasmoV den einai gia poulhma akoma.
SPYROS
04/12/2009 17:58
ΕΠΕΙΔΗ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΜΕΡΙΚΟΙ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΚΟΙ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ, ΞΑΝΑΛΕΩ ΟΤΙ Η ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΑΙΔΕΡΑΣΤΙΑΣ ΞΕΚΑΘΑΡΗ! Ο ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΟΣ ΕΝΗΛΙΚΑΣ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΣΕΞ ΜΕ ΕΝΑ ΑΝΗΛΙΚΟ ΚΟΡΙΤΣΙ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΒΑΣΕΙ ΤΟΥ ΙΣΛΑΜΙΚΟΥ ΝΟΜΟΥ ΤΟ ΠΑΝΤΡΕΥΤΗΚΕ, ΕΚΑΝΕ ΟΤΙ ΕΚΑΝΕ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΓΙΑ 6 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΕ ΜΙΑ ΕΞΕΥΤΕΛΙΣΤΙΚΗ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ ΤΟ ΧΩΡΙΣΕ!!!! ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΧΩΡΙΣΕ? ΥΠΗΡΧΕ ΔΙΑΦΩΝΙΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΩΝ?? ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΟΙ ΗΛΙΘΙΟΙ ΟΙ ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΟΙ ΠΟΥ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΝ ΤΟΥΣ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΟΥΣ ΟΤΙ ΠΙΟ ΚΡΑΥΓΑΛΕΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΚΑΛΥΜΕΝΗΣ ΠΑΙΔΕΡΑΣΤΙΑΣ (ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΓΓΙΖΕΙ Ο ΝΟΜΟΣ) ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ? ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΡΙΖΑ ΤΟΥ ΙΣΛΑΜΙΚΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥ ΝΑ ΠΑΤΕ Ο ΜΩΑΜΕΘ ΤΙ ΗΤΑΝ?
ΑΦΟΥ ΜΕΡΙΚΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΤΟΥ ΗΤΑΝ ΟΧΙ ΑΠΛΑ ΑΝΗΛΙΚΕΣ ΑΛΛΑ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΝΗΠΙΑ? ΞΥΠΝΑΤΕ ΡΕ ....
Totos
04/12/2009 17:17
PO PO TI KOURASTIKIA AUTI I SIZITISI... SIGA SIGA THA SINITHISOUME .. AS TOUS DEHTOUME LIPON OLOUS TOUS MOUSOULMANOUS POU ERHONDE STI HORA MAS GIA ENA KALITERO AURIO.. GIA HARA...
Κώστας Δήμου
04/12/2009 15:53
Κάτω τα χέρια σας από την Σαρία !!! Αυτονόητο δικαίωμα των ανθρώπων να επιλέγουν κάτω από ποιο δικαστικό σύστημα θέλουν να ζουν. Και καλώς ή κακώς οι αποφάσεις τους δεσμεύουν και τα παιδιά τους. Εγώ δηλαδή που χωρίς να με έχει ρωτήσει κανείς υπόκειμαι στην ελληνική δικαιοσύνη και η απόφαση αυτή συμπαρασύρει και την κόρη μου γιατί δεν πρέπει να διαμαρτύρομαι? Μακάρι και οι έλληνες να είχαν το δικαίωμα να έλυναν τις αστικές διαφορές τους (αλλά και τα ποινικά θέματα) σε εκκλησιαστικά δικαστήρια της Ορθόδοξης εκκλησίας μας. Θα είχαμε πολύ καλύτερη, σωστότερη και ταχύτερη απονομή της δικαιοσύνης. Οι δικαστές όπως και κάθε άλλος δημόσιος υπάλληλος όμως δεν μπορούν να ανεχθούν τον ανταγωνισμό από άλλα συστήματα που μπορεί να προσφέρουν ΠΟΛΥ ΑΝΩΤΕΡΕΣ υπηρεσίες διαιτησίας ή επίλυσης αστικών διαφορών.
babis
04/12/2009 15:02
ithela na ksera de drepete kanenas safti ti hora en eti 2009 ine dinaton na efarmozete i saria se mia hora tis evropis. Dil katapiezonte pou katapiezonte eksofrenika oi ginekes sti hora afti erhete kai i saria na valei to karfi sto feretro tis ginekias eleftherias kai axioprepias. E re almounia pou mas hriazete
Stella Petrides
04/12/2009 11:23
Η Ελλάδα κατατάσσεται, από τους διεθνείς οργανισμούς, στις ίδιες θέσεις με τριτοκοσμικές χώρες της Αφρικής, της Ασίας ή της Λατινικής Αμερικής στα θέματα διαφθοράς και έλλειψης διαφάνειας.
GIA NA EXOUME KALO ERWTHMA, POIOI MAS KATATASSOUN OI GALOI EYRWPAHSTES PRWWWWWWWTHPA ADIAAAAAAAAAAAF8ORHS DIKAIOSYNHS;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
OI ANGLOI DIKASTES ME SOSSONIA;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
H XAGH ME TA ZWNTANA AN8RWPHNA KREATA STIS BITRINES GIA POULHMA, ENOIKIASH KAI OOOOOOLA ELEY8ERA;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
OI AMERIKANOI PEACEMAKERS WHO ARE CUTTING US IN PIECES????????????????????????????????
THE U.N. IS ENJOYING WATCHING UNCORAPTABLES GETTING TORTURED TILL DEATH BECAUSE THEY DEFEND THE LAW & JUSTICE APPLICATION AND NOT POLITICAL, FINNANCIAL CORRUPTED GAMES & INTERESTS........................
Stella Petrides
04/12/2009 10:38
Στη ζούγκλα του μαυροπίνακα
H PAIDERASTIA EINAI KAKOURGHMA KAI PREPEI NA TIMWREITE DIA THS 8ANATIKHS POINHS.................................
TA PAIDEIA EINAI A8WES PSYXES KAI EPI TO PLEISTON ANGELOI POU H KOINWNIA ANEXOMENH AN8RWPHNA KTHNH TA METAMORFWNEI SE ANARXIKOUS, TROMOKRATES, NARKOMANEIS KAI DIATARAGMENOI NEOI, SWMATIKWS, PSYXIKWS KAI PNEYMATIKWS BEBIASMENA ATOMA POU APOFASHSAN NA EPIBALOUN TON NOMON KAI THN DIKAIWSYNH ME ANOR8ODOKSES ME8ODOUS DIOTI DEN EXOUN ALLH LYSH...............................
H NEOLAIA ANARXHKWN EINAI ERGO TOU SAPIOU SYSTHMATOS THS DIKAIOSYNHS SYMPERALAMBANOMENHS KAI THS XAGHS...........................
8ANATOS STOUS PAIDERASTES KAI KAREKLES DIKASTWN KAI EISANGELEWN NA KSEKAREKLOPODARIASTOUN.............
Κ.ΜΑΝΩΛΙΔΗΣ
04/12/2009 09:42
Κάποτε πρέπει να τολμήσουμε και ν''απαλλάξουμε τους συμπατριώτες μας μουσουλμάνους απο το αναχρονιστικό δίκαιο της Σαρία. Όλοι οι Έλληνες πολίτες, ανεξαρτήτως θρησκεύματος, πρέπει να υπόκεινται στήν Ελληνική δικαιοσύνη. Οι θρησκείες, θα πρέπει να πάψουν επι τέλους ν''ανακατεύονται στην κοινωνική ζωή των ανθρώπων. Δεν είμαστε στον Μεσαίωνα. Εδώ καί τώρα απελευθέρωση όλων των Ελλήνων από τα θρησκευτικά τους δεσμά!
ΙΩΑΝΝΗΣ
04/12/2009 09:16
Ρε φίλε KG … δεν μας τα λες καλά. Εάν οι μουσουλμάνοι επικροτείτε αυτά τα χάλια και την παιδεραστία, τότε καλά σας λένε οι κοσμικοί στην Τουρκία. Αυτά βλέπουν και ακούνε οι λαοί, όπως οι Ελβετοί και σας βγάζουνε κόκκινη κάρτα (το χρώμα του Κορανίου).!
wassilis
04/12/2009 08:46
MIN PROSVALETE TUS MUSULMANUS PEDERASTES SAS PARAKALO DEN EXUME FASISMO EXUME DIMOKRATIA
Νίκανδρος
04/12/2009 08:32
Θα ήθελα πραγματικά να ακούσω την άποψη των κυρίων Τσίπρα και Ψαριανού επί του συγκεκριμένου θέματος και ειδικότερα (όχι απλώς αν "καταδικάζουν") τι μέτρα προτείνουν να λάβει η Ελληνική πολιτεία ώστε να προστατεύει τα ανθρώπινα δικαιώματα που παραβιάζονται βάναυσα. Κάποιος από τους πολυτάλαντους εκεί των ΝΕΩΝ, έχει τα κότσια να προωθήσει το ερώτημα αυτό; (δεν το νομίζω)
KG
04/12/2009 08:06
και επομενως καποις πρεπει να κοιταξει αν η εφαρμογη αυτου του μουσουλμανικου νομου συναδει με το δικαιο της ΕΕ.
Ελβετική Επιρροή
04/12/2009 01:47
Τι υπονοείτε για το "επαναστατικό" Ισλάμ; Το Ιερό Κοράνιο λέει ότι ο Προφήτης παντρεύτηκε με εφτάχρονη και περίμενε μέχρι τα εννιά για να έχει μαζί της ολοκληρωμένες σχέσεις. Τέτοιος σεβασμός! Σε άλλες ισλαμικές χώρες, είναι νόμιμος και ο γάμος με κάτω του ενός έτους βρέφους. Εσείς τι πρόβλημα έχετε; Μήπως είστε ακροδεξιά -με μίσος για τους μουσουλμάνους και δεν το έχετε καταλάβει;
Πέτρος Ν.
03/12/2009 18:28
Ας μην ξεχνάμε ότι και η ευκταία εξίσωση της γυναίκας στην Ελλάδα ήρθε μόλις την δεκαετία του 80 με την καταργηση της προίκας κλπ ενώ παγκοσμίως η εξίσωση επήλθε με την βιομηχανική επανάσταση για ευνόητους λόγους αύξησης της παραγωγής και της αγοράς.Δηλαδή δεν περιμένουμε από τους μουσουλμάνους να εφαρμόζουν την ισότητα για λόγους ανθρωπισμού, παρά μόνον εάν αστικοποιηθούν και εκβιομηχανισθούν, όπως έγινε και σε μας...Πριν κατηγορήσουμε τα κακώς κείμενα λοιπόν ας δούμε το όλο πλαίσιο, Και φυσικά καλό θα ήταν κα Νταλιάνη να επισκεφτείτε από κοντά αυτά τα μέρη και να δείτε για ποιους λόγους ισχυει η Σαρία και διάφορα αλλα που στην ευτυχισμένη και ελεύθερη ζωή μας στην πόλη τα θεωρούμε απαρχαιωμένα (όχι απλά απαράδεκτα, αφού τα κάναμε κι εμείς στο πρόσφατο παρελθόν)...
Πέτρος Ν.
03/12/2009 18:28
Το ζήτημα εντοπίζεται σε πληθυσμούς της υπαίθρου που διατηρούν ήθη και έθιμα κυρίως της παλιάς εποχής ΓΕΝΙΚΑ και όχι των μουσουλμάνων. Η "σαρία" στην Κομοτηνή και την Ξάνθη και σε κωμοπόλεις με μουσουλμανικό πληθυσμό είναι τελείως διαφορετική από αυτήν που ασκείται σε πληθυσμούς των ορεινών χωριών και βέβαια και εκεί τα πράγματα αλλάζουν. Φαντάζομαι θα έχετε γνωστές συμπολίτισσες μουσουλμάνες από την Κομοτηνή και την Ξάνθη. Δεν υπάρχουν περιστατικά από αλλού και σε εκείνα της υπαίθρου ο μουφτής εφαρμόζει μια ηθική που επιζεί ακόμα και στην ελληνική ύπαιθρο σπάνια βέβαια. Αν θέλετε να κάνετε ένα αληθινό ρεπορτάζ για την ζωή στα βουνά της Ροδόπης θα βγάλετε πιο ασφαλή συμπεράσματα αν πάτε εκεί. Ας μην ξεχνάμε ότι η γκετοποίηση των Πομάκων (γιατί αυτοί είναι πιο "πίσω" από τους άλλους) άρχισε από το ελληνικό κράτος.
Julian
03/12/2009 18:26
Σταυρος Τ. 3/12/2009 14:18 Thank you for your great information; I thought until now that the alphabet was invented by Phoenicians! (I guess that''s another finger of Zionist propaganda!) Seriously now, I never doubted the contribution of Ancient Greece to the formation of Western Civilization. What I put under question is the so-called continuity between ancient and modern Greece. Trellamenos Tsolias 3/12/2009 15:07 In case you are not joking let me explain you something. Secularism (separation between state and religion) mainly means that there is only one law which applies to everyone including Christians, Muslims, Atheists or Satanists, without discrimination. And this law of course must stem from the ideals of Enlightenment: freedom, equality and justice. Otherwise, you get what exists now in most Asian and African countries. kostas v 3/12/2009 14:32 "We dont belong neither to asia nor to africa although i am sure that you would like that" No, I wouldn''t like such a thing, you are mistaken. However, I do believe that a country which is ruled by the church does indeed belong to Asia or Africa (at least in cultural terms). And regarding to your question "How do you define a european country?" let me answer you this: the country whose priests and religious leaders cannot collect, even if they do want, the signatures of the one third of the country''s population (3.000.000 people) for an issue out of their jurisdiction and using it just to flex their muscles to the government and remind to everyone how medieval the Orthodox Christians are.
SPYROS
03/12/2009 17:58
FOTIS,

Ο ΙΣΛΑΜΙΚΟΣ ΝΟΜΟΣ (ΣΑΡΙΑ) ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΜΑΣΚΑΡΑΤΑ ΓΙΑ ΠΑΙΔΕΡΑΣΤΕΣ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΟΥΣ.
ΓΙΑΤΙ ΟΠΟΙΟΣ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΜΕ 12-13ΧΡΟΝΑ (ΔΗΘΕΝ ΜΕΣΩ ΓΑΜΟΥ) ΠΑΙΔΕΡΑΣΤΗΣ ΕΙΝΑΙ, ΑΠΛΩΣ ΤΟ ΚΡΥΒΕΙ ΕΠΙΜΕΛΩΣ ΚΑΙ ΜΕΣΩ ΜΙΑΣ ΦΑΣΙΖΟΥΣΑΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΣΛΑΜ. ΙΣΩΣ ΝΑ ΣΟΥ ΑΞΙΖΕ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΛΙΓΟ ΟΘΩΜΑΝΙΚΟ ΔΙΚΑΙΟ ΜΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ''ΔΙΚΑΙΩΜΑ''.

pan pan
03/12/2009 15:16
Κατά τ'' άλλα οι Ελβετοί είναι μισαλλόδοξοι και καταπατούν τα ανθρώπινα δικαιώματα των μουσουλμάνων γιατί δεν θέλουν μιναρέδες.
ST
03/12/2009 15:10
KAI TI KANETE GI AUTO OLOI OI PSEUTOARISTEROI POU DHTHEN KOPTESTE GIA TA ANTHROPINA DIKAIOMATA??/

MOKO.....EISTE POLU APASXOLHMENOI ME THN "EPANASTASH".....KAI ME TO NA KANETE TZAMI STHN ATHINA NA FEROUME THN SARIA KAI STHN PROTEUOUSA...
Trellamenos Tsolias
03/12/2009 15:07
"In the first place Greece and Turkey are not European countries. Nevertheless even in Turkey there is separation between state and religion" ...and your point is....? The Greek state is not interfering (to the dettriment of the underage girl in this case) with her religion that allows screwed up situations. This sounds like seperation to me - and in this case with the wrong result. he gets a virgin for 2 months for 30 gold coins..sounds like a deal if you are into that sort of thing. Yikes.
kostas v
03/12/2009 14:32
Οποιοι συνδέουν το νόμο με τη θρησκεία δεν θα προοδευσουν ποτε. Και εκατομμύρια αθώοι θα ταλαιπωρούνται από μια υποκριτική φαλλοκριτική σεξιστική και πάνω από όλα εξουσιαστική νοοτροπία κάποιων τυχάρπαστων που υποτίθεται ότι εφαρμόζουν το νόμο ενός Θεού τιμωρού και απαγορευτή όλων όσων οι ίδιοι θεωρούν λάθος.. Dear Julian could you explain us please why GREECE is not a european country? How do you define a european country? Is for example the UK a european country although its policy has led to thousands of murders in afganistan for example? Many things are wrong in Greece but give me a break. The whole european identity was based on the ancient greek culture.We dont belong neither to asia nor to africa although i am sure that you would like that
Σταυρος Τ.
03/12/2009 14:18
@Julian: Dear friend, may I remind you that Greek IS a European Country. Furthermore let me also remind you that the reason people like you can read and write (instead of just roaring) is because people that used to leave in Greece some years ago, invented the ALPHABET. This is also the reason that many of your every-day words have Greek roots. And finally let me remind you that even if the Greek goverment and public sector are so much corrupted and even if the finacial status of Greece is really bad, that doesn''t change the fact that people all over the world should show some respect towards a country with one of the oldest and brightest civilisation history in the world.
Fotis
03/12/2009 14:04
Ναι ρε παιδιά, η Ελλάδα εφαρμόζει τη Σαρία για τους μουσουλμάνους πολίτες της και την (περίπου) Ιερά Εξέταση για τους υπόλοιπους, χριστιανούς ή άθεους. Ότι δυσαρεστεί το παπαδαριό εξαφανίζεται, και όποιοι διαφωνούν τους τρώει η μαρμάγκα. Για παράδειγμα, γιατί πρέπει να ανεχόμαστε καθημερινά την ηχορύπανση των καμπανών που καλούν το εκκλησίασμα; Τελικά αυτή η χώρα δεν θα πάει κάποτε μπροστά;
Ελισάβετ Ι.
03/12/2009 13:07
Κατά τα άλλα η Τουρκία έχει το θράσος να κατηγορεί την Ελλάδα για παραβίαση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων της μουσουλμανικής (τουρκικής, όπως την αποκαλεί κατά παράβαση της συνθήκης της Λωζάνης) μειονότητας στη Θράκη. Είναι σαφές ότι η μειονότητα παραμένει δέσμια της καθυστέρησης εξαιτίας της σαρία, η οποία ρυθμίζει ακόμη και την παραμικρή πτυχή της ζωής των Ελλήνων μουσουλμάνων, και όχι εξαιτίας κάποιας πολιτικής απαρτχάιντ εκ μέρους του ελληνικού κράτους. Οι απανταχού της Ελλάδος επαγγελματίες προοδευτικοί έχουν το σθένος να ζητήσουν τη μη εφαρμογή της σαρία στη χώρα μας ή φοβούνται την αντίδραση των μουσουλμάνων και ταράζονται μόνο από την παρουσία χριστιανικών συμβόλων σε δημόσιες υπηρεσίες;
SPYROS
03/12/2009 13:03
ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ? ΕΔΩ ΔΕΝ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΗΘΗΚΕ Ο ΠΟΛΥΣ Κος ΤΡΕΜΟΠΟΥΛΟΣ ΚΑΙ Ο ΑΚΟΜΗ ΠΙΟ ΠΟΛΥΣ Κος ΤΣΙΠΡΑΣ? ''Η ΟΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΟΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΣΩΣΤΟ ΚΑΙ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟ ??? ΟΥΣΤ ΥΠΟΚΡΙΤΕΣ ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΑΙ ΚΡΥΦΟΣΚΟΠΙΑΝΟΙ.
ΕΓ
03/12/2009 12:46
Ακόμα και σε χώρες όπως οι Αίγυπτος ή το Σουδάν, όπου η σαρία λύνει θέματα του οικογενειακού δικαίου κυρίως, μπορούν οι πολιίτες να καταφύγουν στα πολιτικά δικαστήρια - ανεξάρτητα με το αν είναι μουσουλμάνοι ή οχι. Κρίμα που αρμόδιοι φορείς της ελληνικής πολιτείας δεν ελέγχουν συστηματικοτερα τις αποφάσεις των θρησκευτικών δικαστηρίων, όπως γίνεται στην Δανία, όπου ζω. Και στην Δανία επιτρέπεται να χρησιμοποιούν οι μουσουλμανικές μειονότητες την σαρία, αλλά πάντοτε οι αποφάσεις πρέπει να είναι λογικές και να μην έρχονται σε αντίθεση με τον πολιτικό νόμο.
Julian
03/12/2009 12:23
In the first place Greece and Turkey are not European countries. Nevertheless even in Turkey there is separation between state and religion.
Κώστας Διδ.
03/12/2009 10:44
Θλίβομαι.
eri meri