ΞΕΚΙΝΑ ΣΗΜΕΡΑ Η ΔΗΛΩΣΗ ΚΑΤΟΧΩΝ ΚΑΡΤΟΚΙΝΗΤΟΥ

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 08/11/2009 18:20 | ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ: 09/11/2009 10:47 |

Στις ουρές για τη «βάφτιση» περίπου 13,5 εκατομμυρίων ανώνυμων καρτοκινητών τηλεφώνων θα κληθούν να στηθούν από σήμερα και μέχρι το τέλος του ερχόμενου Ιουλίου οι Έλληνες και οι αλλοδαποί χρήστες- κάτοχοί τους!

Για την ολοκλήρωση του έργου της καταγραφής- ταυτοποίησης του συνόλου των καρτοκινητών που υπάρχουν σήμερα στην Ελλάδα έως και τις 30 Ιουλίου 2010 (μεσολαβούν συνολικά 215 εργάσιμες μέρες), που προβλέπει η σχετική νομοθετική ρύθμιση της προηγούμενης κυβέρνησης, θα πρέπει να αποκτούν ονοματεπώνυμο περίπου 62.800

καρτοκινητά την ημέρα!

Το μέτρο της ταυτοποίησης των καρτοκινητών προβλήθηκε ως «αναγκαίο» για την αντιμετώπιση της τρομοκρατίας αλλά και ενεργειών του κοινού εγκλήματος, ωστόσο εξακολουθεί να παρουσιάζει «μαύρες τρύπες», ικανές να τορπιλίσουν ακόμα και την ίδια την αναγκαιότητα- αποτελεσματικότητά του. Τα προβλήματα
Οι «μαύρες τρύπες» αφορούν κυρίως την αδυναμία διασταύρωσης των στοιχείων που θα προσκομίσουν οι κάτοχοι των καρτοκινητών στις εταιρείες, την πάταξη της «μαύρης αγοράς» που θα αναπτυχθεί με επίκεντρο τους παράνομους αλλοδαπούς, τον έλεγχο των εισαγόμενων ανώνυμων καρτοκινητών των τουριστών, το κόστος του όλου εγχειρήματος που θα καλυφθεί εξ ολοκλήρου από τις εταιρείες (εκτιμάται σε 3 ευρώ ανά αριθμό), αλλά και τον χρόνο ολοκλήρωσης της ταυτοποίησης.

Για τους αλλοδαπούς απαιτείται η προσκόμιση της άδειας παραμονής ή του ειδικού δελτίου ταυτότητας ομογενούς ή του ειδικού ταξιδιωτικού εγγράφου για πρόσφυγες ή πιστοποιητικού μη απέλασης ή άλλου νόμιμου εγγράφου, το οποίο θα αποδεικνύει τα στοιχεία τους. Για τους νέους έως 18 χρονών τις συνδέσεις θα «χρεώνονται» στο όνομά τους οι κηδεμόνες, ενώ οι παράνομοι μετανάστες δεν θα μπορούν να αποκτήσουν καρτοκινητό. Από τις 31 Ιουλίου 2010 όσα καρτοκινητά δεν δηλωθούν θα διακόπτεται η σύνδεσή τους.

Αν χαθεί
Σε περίπτωση κλοπής ή απώλειας του κινητού, οι κάτοχοι πρέπει να ενημερώνουν την εταιρεία και να διακόπτουν τη σύνδεση της συγκεκριμένης κάρτας, όπως ακριβώς συμβαίνει με τις πιστωτικές κάρτες. Επίσης, σε περίπτωση μεταβίβασης θα πρέπει να δηλώνονται τα στοιχεία του νέου κατόχου. Ο πάροχος οφείλει να συγκεντρώσει και να διατηρεί τα στοιχεία έως και έναν χρόνο μετά τη διακοπή της σύνδεσης.

Το κόστος
Το κόστος που θα απαιτηθεί για τη δημιουργία και λειτουργία του μηχανισμού ταυτοποίησης των καρτοκινητών θα επιβαρύνει εξ ολοκλήρου τις εταιρείες κινητής τηλεφωνίας και όχι τους συνδρομητές. Σημειώνεται, ωστόσο, πως οι εταιρείες θα μπορούν να καλύψουν εμμέσως το κόστος αυτό, αναπροσαρμόζοντας προς τα κάτω τις επιδοτήσεις για την προμήθεια συσκευών.

62.800 ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ!
Για να καταγραφούν όλα, πρέπει να «βαφτίζονται». 62.800 καρτοκινητά κάθε ημέρα!

46
Πάντα Ανόνυμος
19/07/2010 17:54
Προτείνω το άλλο: Να πάνε να δηλώσουν μόνο οι τρομοκράτες! Έτσι θα γλιτώσουμε όλοι μας την ταλαιπορία και την ηλιθιότητα αυτών των μέτρων. Αλήθεια τώρα, πιστεύει κανείς ότι τα μέτρα αυτά μπορούν να προστατεύσουν κανένα; Το αντίθετο! Ειδικά στην εποχή αυτή που έχοντας τις κατάλληλες γνώσεις το κινητό γίνεται διαστημόπλοιο. και αντιθέτως, έχοντας τα κατάλληλα εργαλεία βρίσκεις το κάτοχο στο πλήθος μίας πορείας, και ας μη ξέρεις το όνομά του! Τα μέτρα αυτά μόνο ένα στόχο έχουν: θέλουν κόσμο που υπακούει χωρίς να σκέφτεται. και ίσως κάποια μέρα να καταλάβουμε πλέον ότι είναι αργα.
Γιαννης Πουλος
01/05/2010 21:37
Εχουμε ριξει λιγο το κεντρο του ενδιαφεροντος σε αναρχικους κλπ και ξεχναμε ποιος πραγματικα μας τρομοκρατει.. Μας πειραζουν οι μεταναστες που δεν εχουν στον ηλιο μοιρα και οι πορειες που μας χαλανε τη ροη του τηλεοπτικου προγραμματος και αρα τη μιζερια μας... Ολα σιγα σιγα γινονται.. Δε θα σου φερουν αμεσως την καμερα μες στο σπιτι!! Εκμεταλλευονται τις πλαστες αναγκες που μας εχουν ηδη κανει να ενστερνιστουμε για να μπορουν να ασφαλισουν τη θεση τους ακομα καλυτερα... Νιωστε προστατευμενοι απ τις φαρσες π θα σας κανει κανενα παιδακι... Λες και ανεκαθεν δεν χτυπουσαμε κουδουνια ή δεν καναμε πλακες.. Τελικα ομως τη μεγαλυτερη πλακα ομως θα μας την κανει το κρατος! "νομοταγεις πολιτες-καθαροι ουρανοι'''' ΟΥΣΤ ΠΡΟΒΑΤΑ!!!!
λευτερης φ
16/03/2010 16:44
Αν θέλουν να παταξουν την τρομοκρατια να καταργησουνε τη ρημαδα την αποκρυψη καθως και να γινει ποιο ευκολος ο εντοπισμος κινητου σε περιπτωσεις οπου αυτο ειναι αναγκαιο.πχ κλοπης κινητου..
Μεγαλυτεροι τρομοκρατες απο τις τραπεζες που σε παιρνουν με αποκρυψη και σε πρηζουν να βγαλεις πιστωτικη δεν υπαρχουν...
Ανώνυμος
27/02/2010 17:47
Μια χαρά είναι το μέτρο για τη δήλωση των καρτοκινητών τηλεφώνων. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ορισμένοι αντιδρούν. Θα πω το πιο απλό παράδειγμα: Γιατί ο καθένας να κάνει φάρσες με απόκρυψη και να πρήζει τους άλλους; ... Όσοι έχουν τέτοιες και άλλες ορέξεις θα τους κοπούν κι έτσι πρέπει να γίνει. Θα πρέπει να ανησυχούν μόνο αυτοί που έχουν χεσμ***η τη φωλιά τους. Εγώ δεν ανησυχώ, γιατί... καθαρός ουρανός αστραπές δεν φοβάται...
γιωργος 23χρ
20/11/2009 18:21
θα συμφωνισω με τον αποστολο σ.,δεν καταλαβαινω γιατι τοσο αγχος πια γιαυτο το θεμα και συζητατε για πολιτικα κ δεν ξερω κ εγω τι.αν και δεν ασχολουμαι με κομματα κ δεν τα γουσταρω κ καθολου το θεωρω σωστο αυτο που εκαναν(εκτος αν εχει καποιος να κρυψει κατι).και δεν προκειται να παρακολουθησουν κανενα κινητο (οπως ειπε καποιος που δεν θυμαιμαι το ονομα του)αν δεν εχεις κανει κατι.
Αποστολος Σ
10/11/2009 20:37
@ΜΑΝΩΛΙΔΗΣ Μάλλον κ. Μανωλίδη δεν έχετε καταλάβει τις απόψεις της νέας γενιάς. Και το δικαίωμα να βάζουμε "δυνατά τη μουσική" δεν το πήραμε από μόνοι μας. Εσείς μας το δώσατε απλόχερα, εσείς μας καταπιέσατε έτσι ώστε να προβαίνουμε σε αυτές τις ενέργειες. Και εγώ δεν συμφωνώ με τη φθορά ιδιωτικής περιουσίας, αλλά και εσείς αντί να κατευνάσετε λίγο τα πνεύματα, στηρίζετε τις ακρότητες εναντίον αυτών των κινημάτων ΧΩΡΙΣ, ΤΟ ΤΟΝΙΖΩ, ΧΩΡΙΣ κανένα αποτέλεσμα. Μπορεί και εσείς ο ίδιος αν αφυπνίζατε έστω και τη μηδαμινή πολιτική και ανθρώπινη πλευρά σας είμαι αρκετά σίγουρος ότι θα συμφωνούσατε μαζί μου. Και μη ξεχνάτε κ. Μανωλιδη, νομοταγή πολίτη, ότι αύριο αυτό το μέτρο θα χτυπήσει και τη δική σας πόρτα καταδικάζοντας σας σε αδικήματα που δεν έχετε διαπράξει. Αν αλλάζατε έστω και λίγο την καθημερινότητά σας, αν ξεφεύγατε από τη μίζερη ρουτίνα που σας χτυπάει αλύπητα στα νεύρα τότε όλοι μας θα είχαμε εξασφαλισμένο ένα καλύτερο μέλλον για τα παιδιά μας, που με φόβο τα φέρνουμε στο κόσμο.!
George
10/11/2009 17:55
Δεν μπορω να καταλβω κατι
Γιατι τοσο ανχος για το αν θα ειναι δηλωμενο το καρτοκινητο σας η οχι?
Προσωπικα θεωρω οτι ειναι καλο και σωστο μετρο.
Ετσι και αλλιος φακελομενοι ειμαστε ολοι
Επισήμανση
10/11/2009 17:50
Παππούς 10/11/2009 14:45

Παππού χάνεις την ώρα σου!

Αυτή είναι η Ελλάδα, είπε κάποτε ο Σημίτης. Κάτι ήξερε ο άνθρωπος.
Κ.ΜΑΝΩΛΙΔΗΣ
10/11/2009 17:36
@παππους
Ο αναρχικός καί ο τρομοκράτης απο την φύση της ιδεολογίας του δέν μου αναγνωρίζει το αναφαίρετο δικαίωμα να ζώ σε μια ευνομούμενη πολιτεία με τάξη καί με ασφάλεια. Δεν εκφράζει απλά κάποιες απόψεις τις οποίες να σεβαστώ, να ενστερνιστώ ή να αντιμετωπίσω. Χρησιμοποιεί βία εναντίον μου και καταστρέφει την περιουσία μου. Δεν έχει κανένα ανθρώπινο δικαίωμα άξιο σεβασμού. Δεν του αναγνωρίζω κάν
το τεκμήριο της αθωότητος. Είναι ένοχος γιατί όλες του οι ενέργειες στρέφονται κατά της κοινωνίας.
ΑΜΑΛΙΑ ΦΛΕΜΙΝΚ
10/11/2009 15:49
ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΛΜΗΣΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΠΡΑΞΗ Η ΔΕΞΙΑ ΤΟΥ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ,ΔΗΛΑΔΗ ΤΑ ΑΝΤΙΛΑΙΚΑ ΜΕΤΡΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΑΝΤΙΛΑΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΘΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΠΡΑΞΗ Ο ΔΗΘΕΝ ΣΟΣΙΑΛΙΣΤΗΣ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ ΔΕΞΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ.ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΚΑΙ ΘΑ ΔΕΙΤΕ. ΚΑΙ ΘΕΛΩ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΚΛΗΘΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Ο μεγας αγωνιστης Μανωλιδης.ΣΤΟ ΠΕΤΣΙ ΣΟΥ ΝΑ ΤΗΝ ΝΟΙΩΣΗΣ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΓΙΑΠΗ ΝΕΟΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΕ ΚΑΙ ΚΑΤ ΟΥΣΙΑ ΝΕΟΦΑΣΙΣΤΑ ΜΑΝΩΛΙΔΗ.
Παππούς
10/11/2009 14:45
@Κ.ΜΑΝΩΛΙΔΗΣ: Έχω ακούσει για τα θεμελιώδη δικαίωματα του ανθρώπου, τα οποία όμως ουδέποτε σεβάστηκαν οι κουκουλοφόροι, οι αναρχικοί καί οι τρομοκράτες.

Ο νόμος δεν καταδικάζει αναρχικούς, φασίστες, Νεοδημοκράτες,... Καταδικάζει συγκεκριμένα πρόσωπα για συγκεκριμένα αδικήματα. Εσύ καταδικάζεις ομάδες (αναρχικοί, τρομοκράτες ...) τελείως απρόσωπα. Η δικαιοσύνη δε δουλεύει με αυτό τον τρόπο και καλά κάνει.

Παρανομείς μη σεβόμενος τα δικαιώματα συγκεκριμένων ανθρώπων επειδή αυθαίρετα και για δικούς σου λόγους τους έχεις κατατάξει σε κάποιες ομάδες. Και δε διαφέρεις από αυτούς που κατηγορείς!

R.Daneel Olivaw
10/11/2009 13:42
mono mia erotisi tha kano.... to PASOK ekane san trello otan i ND evgale auton ton ilithio nomo!! an de kano lathos...einai kyvernisi tora...giati den ton katargei mias kai einai antithetos sta prosopika dedomena..pou toso koptetai na perifrourisei auti i kyvernisi??
LAKIS GALIOURIS
10/11/2009 11:30
Πρέπει να μάθουμε που μένουν οι αναρχικοί καί οι τρομοκράτες.

ΝΑΙ!!! ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΑΣΠΡΕΣ ΚΟΥΚΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΑΨΟΥΜΕ ΦΩΤΙΕΣ! Ε ΡΕ ΤΙ ΕΧΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ! ΠΟΛΥΣ Ο ΧΑΒΑΛΕΣ.

Ν''''''''ανακαλύψουμε τις γιαφκες τους. Να τελειώνουμε με δαύτους. Μας κόστισαν πολύ τα τελευταία 35 χρόνια.

EIMAI KAI EGO MAZI SAS... HAHAHAHAHAHAHAHAHAHA.
LAKIS GALIOURIS.
10/11/2009 11:20
Πολύ φοβάμαι ότι το οργανωμένο έγκλημα, ελάχιστα θα δυσκολευθεί από την ταυτοποίηση των καρτοκινητών. Διαθέτει αρκετό χρήμα για να προμηθευτεί συνδέσεις από άλλες χώρες και μη μου πείτε πως τα μερικές δεκάδες ευρώ περισσότερο που θα κοστίζουν οι κλήσεις, θα το εμποδίσει από την επιτέλεση του... "θεάρεστου" έργου του! ΕΡΜΗΣ 10/11/2009 08:19

AKRIVOS.. EDO EINAI H OUSIA....

EROTHSH. OI ASTYNOMIKOI GIATI FORANE KOUKOULES ???

AMA AFTOI POU POU PROSTATEVONTE APO TON NOMO, EXOUNE OPLA, AKARIAIA YPOSTHRHKSH THS YPHRESIA TOUS, FORANE KOUKOULES..... TOTE EMEIS PREPH NA FORAME MONIMOS KRANOI..

EINAI LOGIKO KAI DIKAIO ???
Ν.Κ
10/11/2009 09:48
Καιρος ηταν να το πεταξω,σιγα μη τρεχω να δηλωνω ομοματα!Οχι γιατi ειμαi τρομοκρατης και εν θελω εβαια.Δεν αξιζει ο κοπος. Αλλα αν ημουν τετοιος πραγματικος, κι οχι μαιμου σαν αυτους που σκοτωνουν, τους πραχτορες δηλ των ξενων μυστικων υηρεσιων που αλωνιζουν την Ελλδα και γνωριζουν τα παντα,θα με ειχαν πειασει εδω και καιρο!παω στοιχημα πως η ταχα ανικανη αστυνομια οπως λετε συχνα εδω γραφωντας στο forum θα με ειχε εντομπισει αμεσως.. Συνεπως ας παει στα σκουπιδια το καρτοκινητο,που ειναι και πανακριβο σχετη κλοπη δλ ο χρονος επικοινωνιας μ αυτο.
Κ.ΜΑΝΩΛΙΔΗΣ
10/11/2009 09:14
@Aπόστολος Σ.
Η δημοκρατία δέν διώκει απόψεις και ιδέες. Πράξεις παράνομες
διώκει. Οι καταστροφές δέν αποτελούν μορφή αγώνα, απλά ικανοποιούν τα βάρβαρα αισθήματα του καταστροφέα. Ποτέ μα ποτέ η βία καί οι καταστροφές δέν έφεραν κανένα αποτέλεσμα
υπέρ αυτών για τούς οποίου δήθεν αγωνίζονται οι "καταστροφείς". Καί άν, σ''ένα δικτατορικό καθέστώς, θα μπορούσε κάποιος να πεί, ότι με τρομοκρατικές ενέργειες καθιστάς γνωστή την αντίθεσή σου στο σύστημα, μια καί δέν σου επιτρέπεται να το κάνεις αυτό νομίμως, η δημοκρατία σου αφαιρεί αυτήν την αιτιολογία. Επειδή όμως, οι απόψεις των τρομοκρατών καί ταραχοποιών δέν βρίσκουν πρόσφορο έδαφος στόν κόσμο, αυτοί αντιδρούν βίαια για να εκδικηθούν αυτόν τον κόσμο που δέν ενστερνίζεται τις ιδέες τους. Η μειοψηφία δηλαδή, εκδικείται την πλειοψηφία που δεν ταυτίζεται μαζί της. Αυτές οι θλιβέρές μειοψηφίες, δεν σέβονται κανένα δικαίωμα στούς πολίτες, καί απαιτούν σεβασμό των δικών τους ανθρωπίνων δικαιωμάτων. Καί δέν παρουσιάζεται αυτό μόνο στήν πολιτική. Μια θλιβερή πλειοψηφία ανόητων νεαρών, γράφει στα παπ....ια της το δικαίωμα των πολιτών και τους ταράζουν τα νεύρα με κομμένες εξατμίσεις, εξωτερικά ηχεία ηχοσυστημάτων στήν διαπασών κ.λ.π. Σ''αυτά τα γαϊδούρια και στούς γονείς τους, δέν αναγνωρίζω ανθρώπινα δικαιώματα. Είναι απόβλητοι της κοινωνίας.
Κ.ΜΑΝΩΛΙΔΗΣ
10/11/2009 08:57
@Παποούς 9/11/2009 17.50
Έχω ακούσει για τα θεμελιώδη δικαίωματα του ανθρώπου, τα οποία όμως ουδέποτε σεβάστηκαν οι κουκουλοφόροι, οι αναρχικοί καί οι τρομοκράτες. Αυτοί που δέν μου αναγνωρίζουν και δέν σέβονται τα δικά μου δικαιώματα, δεν μπορούν ν''απαιτούν από μένα να σεβαστώ τα δικά τους.
Οι δικές μου ιδέες δέν έχουν κοστίσει σε κανένα ούτε σέντς. Τον δικό σου ψευτοπροοδευτισμό πληρώνουμε όλοι μας.
ΕΡΜΗΣ
10/11/2009 08:19
Πολύ φοβάμαι ότι το οργανωμένο έγκλημα, ελάχιστα θα δυσκολευθεί από την ταυτοποίηση των καρτοκινητών. Διαθέτει αρκετό χρήμα για να προμηθευτεί συνδέσεις από άλλες χώρες και μη μου πείτε πως τα μερικές δεκάδες ευρώ περισσότερο που θα κοστίζουν οι κλήσεις, θα το εμποδίσει από την επιτέλεση του... "θεάρεστου" έργου του!
Επισήμανση
10/11/2009 03:13
ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΚΙΤΡΙΝΑ ΑΣΤΡΑ! ΠΟΥ ΜΕΣΑ ΘΑ ΓΡΑΦΟΥΝ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΑΣ! ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΟΥΣ ΡΟΖ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΤΣΙΓΓΑΝΟΥΣ ΜΩΒ. ΠΡΩΤΟΤΥΠΗ ΙΔΕΑ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ;
Παππούς 9/11/2009 17:50

Παππού, ο κ. Μ. θα θέλει και ένα ξεχωριστό χρώμα για τους Πακιστανούς και τους Αφγανούς!

ΜΗΠΩΣ ΕΝΟΕΙΣ ΟΤΙ ΟΠΟΙΟΣ ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΟΡΥΔΑΛΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΟΡΑΕΙ ΕΙΔΙΚΗ ΣΤΟΛΗ ΝΑ ΞΕΧΩΡΙΖΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΑΣ;

Παππού, το έπιασες το νόημα!

ΕΧΕΙΣ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΟΤΕ ΓΙΑ ΤΑ ΘΕΜΕΛΙΩΔΗ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ;

Παππού πολλά ζητάς!
ELEOS ME THN XAZOMARA!
10/11/2009 03:10
ΑΠΛΑ ΗΛΙΘΙΟΤΗΤΑ !!

Όποιος θέλει μπορεί να χρησιμοποιήσει καρτοκινητό που θα έχει αγοράσει ανώνυμα από το περίπτερο στην ΚΥΠΡΟ π.χ.! Το μόνο χτύπημα στην τρομοκρατία, θα είναι ότι οι όποιοι τρομοκράτες θα χρεωθούν λίγο παραπάνω για την ΠΕΡΙΑΓΩΓΗ!

ΣΑΣ ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΕΣΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΗΛΙΘΙΟΤΗΤΑ ΣΑΣ!
Συμπληρωματικη προταση
10/11/2009 03:02
Στην δημοκρατία, δέν χρειάζεται να κρύβεται κανείς. Όλα στο φώς.
Κ.ΜΑΝΩΛΙΔΗΣ 9/11/2009 09:10

Αυτο πιστευω κι εγω. Πρεπει να αρχισουμε να κυκλοφορουμε γυμνοι. Οποιος ντυνεται, εχει κατι να κρυψει. Και αν συλληφθει Πακιστανος ή Αφγανος ντυμενος, να απελαυνεται αμεσως.

Η Ελλαδα ανηκει στους γυμνους Ελληνες! Να αναβιωσουμε το γυμνισμο των Ολυμπιακων αγωνων της αρχαιοτητας.

a
10/11/2009 00:27
Με τα καρτοκινητά όλοι οι άρρωστοι βρήκαν τη χαρά τους με την ανωνυμία.
Απο αυτούς ίσως γλιτώσουμε απο το ΜΕΓΑΛΟ ΑΔΕΛΦΟ όμως με τίποτα!
Ελσα Μαλλιου
09/11/2009 22:16
Στην Ισπανία χθες το βράδυ εκτιμάται,ότι τρία με τέσσερα εκατομμύρια προπληρωμένων κινητών είναι κλειστά επειδή οι ιδιοκτήτες δεν είχαν καταχωρηθεί.
Από το πρωί, άνθρωποι που μέσα από ένα μη εγγεγραμμένων καρτοκινητής τηλέφωνο προσπαθούν να καλέσουν δεν συνδέονται. Οι εισερχόμενες κλήσεις αποκλείονται επίσης, γράφει η ισπανική εφημερίδα El Pais.
Η ισπανική κυβέρνηση αποφάσισε το 2007 ότι οι ιδιοκτήτες ενόςπροπληρωμένου τηλεφώνου πρέπει,να δηλώνουν την ταυτότητά τους, ώστε να μην μπορούν πλέον να καλούν ανώνυμα. Στην επιθέσεις στη Μαδρίτη το 2004, όπου έχασαν τη ζωή τους 191 άνθρωποι, οι τρομοκράτες έκαναν χρήση των προπληρωμένων κινητών τηλεφώνων.
Επειδή πολλοί άνθρωποι δεν έχουν ανταποκριθεί στην πρόσκληση, η κυβέρνηση συμφώνησε με τους παρόχους οι πελάτες να πάρουν έξι μήνεςπροθεσμία. Αν περάσουν τα στοιχεία τους, ο αριθμός τους θα συνδεθεί ξανά και παίρνουν τα πιστωτικά τους πίσω.
Όσοι δεν υπογράψουν τους επόμενους έξι μήνες, θα χάσουν τον αριθμό τους και την εκκαθάριση πιστώσεων.
Γιατί όχι και στην Ελλάδα;
Check
09/11/2009 22:12
Check
jjohn metaxas 09/11/09 19:42
09/11/2009 19:50
ANTE PAIDIA KAI KALO FAKELOMA DEN KANAME VIMA XORIS AUTO TO KOLOXARTO OLOI MAS .TORA PIGENOUME MPROSTA VADIZOUME ME THN TEXNOLOGIA LEGETE BOULSHIT FAKELOMA TROMARA MAS
Δήμος Β.
09/11/2009 18:37
Νομίζω ότι τα πράγματα είναι πιο απλά γι αυτό και περισσότερο άσκημα.
Ποιος μπορεί να αποκλείσει το γεγονός ότι κάποια στιγμή θα εμφανιστεί ένας "σουφλιάς'''' και θα πει : 13.500.000 καρτοκινητά θε πρέπει να πληρώσουν από τόσα (10,15,20,25) ευρώ για την σταθερότητα της οικονομίας;;;
Παππούς
09/11/2009 17:50
Στην δημοκρατία, δέν χρειάζεται να κρύβεται κανείς. Όλα στο φώς.

ΤΟΤΕ ΒΓΕΣ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΓΥΜΝΟΣ... ΝΑ ΞΕΡΟΥΝ ΟΛΟΙ ΠΟΙΟΣ ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΜΙΚΡΗ!

Για τρομοκράτες, αναρχικούς, εκβιαστές, εγκληματίες δέν υφίσταται υποχρέωση της κοινωνίας για σεβασμό των Προσωπικών τους δεδομένων.

ΟΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΘΩΟΙ ΜΕΧΡΙ ΚΑΤΑΔΙΚΗΣ! ΚΑΙ ΤΟ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΑΝΑΡΧΙΚΟΣ ΔΕΝ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΕΓΚΛΗΜΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΦΑΣΙΣΤΑΣ. ΜΗΠΩΣ ΕΝΟΕΙΣ ΟΤΙ ΟΠΟΙΟΣ ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΟΡΥΔΑΛΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΟΡΑΕΙ ΕΙΔΙΚΗ ΣΤΟΛΗ ΝΑ ΞΕΧΩΡΙΖΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΑΣ;

Ο νομοταγής πολίτης, ο πολίτης που σέβεται τον συνάνθρωπό του δέν χρειάζεται την ανωνυμία.

ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΦΟΡΑΜΕ ΤΑΜΠΕΛΕΣ ΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΑΣ ΟΠΩΣ ΣΤΟ ΣΤΡΑΤΟ; ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΚΙΤΡΙΝΑ ΑΣΤΡΑ! ΠΟΥ ΜΕΣΑ ΘΑ ΓΡΑΦΟΥΝ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΑΣ! ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΟΥΣ ΡΟΖ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΤΣΙΓΓΑΝΟΥΣ ΜΩΒ. ΠΡΩΤΟΤΥΠΗ ΙΔΕΑ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ;

Πρέπει να μάθουμε που μένουν οι αναρχικοί καί οι τρομοκράτες.

ΝΑΙ!!! ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΑΣΠΡΕΣ ΚΟΥΚΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΑΨΟΥΜΕ ΦΩΤΙΕΣ! Ε ΡΕ ΤΙ ΕΧΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ! ΠΟΛΥΣ Ο ΧΑΒΑΛΕΣ.

Ν''''ανακαλύψουμε τις γιαφκες τους. Να τελειώνουμε με δαύτους. Μας κόστισαν πολύ τα τελευταία 35 χρόνια.

ΜΕ ΤΙΣ ΙΔΕΕΣ ΣΟΥ ΠΟΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΘΑ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΜΕ; ΑΥΤΕΣ ΝΑ ΔΕΙΣ ΠΟΣΟ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΚΟΣΤΙΣΕΙ!!!! ΕΧΕΙΣ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΟΤΕ ΓΙΑ ΤΑ ΘΕΜΕΛΙΩΔΗ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ;

ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΕΝΟΣ ΜΑΛΛΟΝ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΥ: ΜΗΝ ΤΑ ΛΕΣ ΔΗΜΟΣΙΑ ΑΥΤΑ!!! ΑΝ ΗΣΟΥΝΑ ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΘΑ ΕΚΑΝΑ ΧΑΡΑΚΙΡΙ.

αλσιδ
09/11/2009 15:06
Εντάξει μην κολλάτε μόνο στο θέμα της τρομοκρατίας και του οργάνωμένου εγκλήματος. Σίγουρα αυτοί θα βρούνε τον τρόπο τους να παρακάμψουν την κατάσταση...Τα κινητά όμως είναι αναπόστατο μέρος της καθημερινότητας μας. Και χρησιμοποπιούνται πλεόν κατά κόρον και για προσωπικούς εκβιασμούς, σεξουαλική παρενόχληση, κλπ. Π.χ θα σας πειράξει τόσο πολύ αν συλληφθεί ένας παιδεραστής που διακινεί φωτογραφίες της κόρης σας γυμνής, τις τράβηξε παράνομα στο κολυμβητήριο με το κινητό του?
Αποστολος Σ
09/11/2009 13:39
Διαφωνώ με την άποψη του κ. Μανωλίδη γιατί οι χειρότεροι τρομοκράτες έχουνε όνομα και διεύθυνση και μάλιστα είναι και "νομοταγείς" πολίτες. Αυτό το μέτρο (όπως και το μέτρο της ποινικοποίησης της κουκούλας) υφίστανται και αποσκοπούν μόνο στην προώθηση του τρόμου κατά των ομάδων του πολίτη που έχουν μία αντίθετη άποψη σε σχέση με την δεξιά ιδεολογία. Ομοιδεάτες σας και εσείς ο ίδιος απλά "ξύνετε" την επιφάνεια των προβλημάτων που ταλανίζουν την χώρα και κανένας σας δεν θα τολμούσε ποτέ να να δει την βαθιά πραγματικότητα. Για παράδειγμα τον θάνατο των εργατών, που με κόπο προσπαθούν να εξασφαλίσουν σε εσάς, σε εμένα και σε αυτούς τους ίδιους υλικά αγαθά για την καθημερινότητα, που δεν αναφέρονται ΠΟΥΘΕΝΑ! Καλό θα ήταν να αφήσουμε όλοι μας την δεξιά ιδεολογία και το "βόλεμα" για να δούμε επιτέλους που οδηγείται αυτή η χώρα και να κάνουμε κάτι για το κοινό καλό και συμφέρον.
penelope morou
09/11/2009 13:07
Ερωτω: Εμεις οι εκτος Ελλαδας ελληνες που εχουμε καρτοκινητη συνδεση ελ/κη τι θα κανουμε? Ταξιδι υποχρεωτικα για την δηλωση `η επισκεψη στην αφιλοξενη Πρεσβεια?????
Κ.ΜΑΝΩΛΙΔΗΣ
09/11/2009 13:07
@Bάσω
Ε, αφού είναι δύσκολο βρέ Βάσω να εξαλειφθεί η τρομοκρατία, να τούς διευκολύνουμε τότε κιόλας. Μήν κουραζόμαστε άδικα.
σιντελα αρφαραχ
09/11/2009 12:52
δεν ασχολουμε...
Βασω
09/11/2009 11:49
"Τι λετε ωρε? Νομιζετε πως ετσι θα εξαλειψετε την τρομοκρατια? Φακελωνετε τον κοσμο?Δηλαδη μετα τι θα κανετε?Θα κρατατε φακελο στην ασφαλεια με μητρωο αντικαθεστωτικων δηλωσεων? Οργουελικες καταστασεις.. Δημητρης Μ 8/11/2009 19:22"


Σιγουρα δεν θα εξαλειθφει η τρομοκρατια ετσι ευκολα.Ο,τι μετρο και να παρει ,οποιαδηποτε κυβερνηση στον κοσμο,οι τρομοκρατες θα ειναι παντα ενα βημα μπροστα.
Ομως ,τα περι φακελωματος κλπ ειναι σεναρια επιστημονικης φαντασιας για καποιους ψωνισμενους ,που νομιζουν οτι ειναι τοοοσο σημαντικοι ωστε να απασχολησουν εστω και για 5 λεπτα καποιον κρατικο υπαλληλο ,σε καποια υπηρεσια.Ειναι και ανοητοι,νομιζοντας οτι εαν θελουν "να χαθουν τα ιχνη τους" ,θα το καταφερουν πχ αγοραζοντας ανωνυμα ενα κινητο.
Και στο κατω κατω ,οσοι πραγματικα εχουν να κρυψουν κατι,ξερουν να το κανουν και πολυ καλα μαλιστα.Εαν δεν ισχυε αυτο ,τοτε θα ειχε εξαρθρωθει εδω και χρονια η τρομοκρατια σε χωρες που μαστιζονται (πχ Ισπανια ,Ιρλανδια κλπ).
koss
09/11/2009 11:39
Χθές οι κάμερες, σήμερα τα καρτοκινητά, αύριο η άρση του ασύλου στα εκπαιδευτικά ιδρύματα κλπ. Πού θα καταλήξουμε;
Κ.ΜΑΝΩΛΙΔΗΣ
09/11/2009 09:10
Στην δημοκρατία, δέν χρειάζεται να κρύβεται κανείς. Όλα στο φώς. Για τρομοκράτες, αναρχικούς, εκβιαστές, εγκληματίες δέν υφίσταται υποχρέωση της κοινωνίας για σεβασμό των Προσωπικών τους δεδομένων. Δεν πρέπει να τους παρέχονται όπλα για να διευκολύνουν την βρώμικη δουλειά τους. Καί τα ανώνυμα καρτοκινητά είναι όπλο στα χέρια εγκληματιών. Ο νομοταγής πολίτης, ο πολίτης που σέβεται τον συνάνθρωπό του δέν χρειάζεται την ανωνυμία. ΈΧει ονοματεπώνυμο καί διεύθυνση. Το μέτρο θα πρέπει να επεκταθεί καί στις ενοικιάσεις ακινήτων. Δήλωση όλων των στοιχείων ενοικιαστών, εκτός από τήν εφορία καί στην Αστυνομία. Πολίτης που θα ενοικιάζει ακίνητο χωρίς να δηλώνει τους ενοικιαστές να τιμωρείται αυστηρά. Πρέπει να μάθουμε που μένουν οι αναρχικοί καί οι τρομοκράτες. Ν''ανακαλύψουμε τις γιαφκες τους. Να τελειώνουμε με δαύτους.
Μας κόστισαν πολύ τα τελευταία 35 χρόνια.
BABHS
09/11/2009 07:46
TELIKA OI EGEFALOI APODIKNEIWNTAI VLAKES
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
09/11/2009 01:49
ΣΙΓΑ ΤΟ ΤΡΑΓΙΚΟ ΡΕ ΠΑΙΔΕΣ, ΧΑΛΑΡΩΣΤΕ! ΕΔΩ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΟΔΗΓΕΙΤΕ ΚΑΙ ΕΙΣΤΕ ΦΑΚΕΛΩΜΕΝΟΙ ΜΕ ΕΝΑΝ ΑΡΙΘΜΟ ΠΙΣΩ ΜΠΡΟΣ ΤΩΝ 4 ΤΡΟΧΩΝ!! ΕΠΙΣΗΣ ΣΤΟ ΚΟΥΔΟΥΝΙ ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ ΜΑΣ ΕΧΟΥΜΕ ΟΝΟΜΑ ΚΑΙ ΕΠΩΝΥΜΟ... ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗ ΖΩΗ ΔΥΣΚΟΛΗ ΤΩΝ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΩΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΓΙΝΕΙ. ΣΙΓΑ ΤΗΝ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ! ΜΗΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΡΝΗΤΙΚΟΙ ΣΕ ΟΛΑ ΣΥΝΕΧΕΙΑ.
υπάρχει λύση
09/11/2009 01:16
Λες και δεν υπάρχουν διεθνείς κάρτες SIM! (που μάλιστα δεν χρεώνουν και για roaming)
Axristos
08/11/2009 23:46
Αυτό το μέτρο δυστυχώς δεν θα προσφέρει απολύτως τίποτα. Θα ήταν καλό επίσης το κράτος να απαντήσει στο θέμα των υποκλοπών, που μας έκανε ρεζίλι διεθνώς...
φρανκ
08/11/2009 22:44
SKYPE
Costas:)
08/11/2009 22:40
Einai akoma ena metro Ellinikis m....kias. Edw to mpour.... sas katareei kai to m.... xtenizetai !!! Eimai Ellinas katoikos ekswterikou kai exw kartokinito me elliniko noumero gia na to xrisimopoio otan erxomai Ellada. Sas stelnw loipon mia megali moutza apo ta bathoi tis psyxis mou gia oli tin Elladara sas!!!
Giorgos
08/11/2009 22:27
K. Νίκο το σχόλιο σας ήταν πολιτικό?..... Εδώ διαλύσαμε την χώρα και το μέτρο για την πάταξη της Δημοκρατίας μας μάρανε τώρα......
Αποστολος Σ
08/11/2009 21:12
Είναι ακόμη ένα μέτρο κατά της τρομοκρατίας που προωθεί τον τρόμο του πολίτη προς υποτιθέμενες αρχές προστασίας. Έχουνε φτάσει σε σημείο να αναιρούμε τα προσωπικά στοιχεία του πολίτη με τη δικαιολογία της υποτιθέμενης (και πάλι) τρομοκρατίας που προωθούν τα ΜΜΕ και όλοι αυτοί που φοβούνται να βγούμε από τα σπίτια τους. Αφού όλοι ξέρουμε ότι τα νήματα της τρομοκρατίας δεν τα κινούνε οι τρομοκράτες αλλά κάποιοι πολύ καλά κρυμμένοι εκπρόσωποι του πολίτη με σκοπό την προαγωγή του τρομονόμου.
N ZORO
08/11/2009 20:01
AFOU OPIOS THELH NA KANH EGLHMATIKH ENERGEIA YPARXOUN KAI TA DHMOSIA TILEFONA.MONO POU PREPH NA EINE EXYPNOS NA MHN YPARXOUN KAMERES TRIGYRO.ETSI KAI ALIOS O EGLHMATIAS PREPH NA GYRISH STHS PATROPARADOTES METHODOUS GIA NA XEGELASH TO SYSTHMA
Δημητρης Μ
08/11/2009 19:22
Τι λετε ωρε? Νομιζετε πως ετσι θα εξαλειψετε την τρομοκρατια? Φακελωνετε τον κοσμο?Δηλαδη μετα τι θα κανετε?Θα κρατατε φακελο στην ασφαλεια με μητρωο αντικαθεστωτικων δηλωσεων? Οργουελικες καταστασεις..
NIKOS
08/11/2009 19:08
ΣΩΣΤΟ ΤΟ ΜΕΤΡΟ ΠΟΥ ΠΡΩΤΟ ΕΠΙΝΟΗΣΕ Η ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ.