Αθήνα: μόνο για τσολιάδες

Τι προβλέπει το νέο σύστημα μεταθέσεων στον Στρατό Ξηράς

ΡΕΠΟΡΤΑΖ: Λουκάς Δημάκας   | ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 14/10/2009 07:00 |
 Αθήνα: μόνο για τσολιάδες
Τσολιάς στο Προεδρικό Μέγαρο είναι η μόνη ειδικότητα στρατευμένου που σίγουρα και εξαρχής εξασφαλίζει στους στρατιώτες που υπηρετούν πλήρη θητεία εννέα μηνών το πολυπόθητο φύλλο πορείας για την Αθήνα και απολυτήριο από εκεί.

Το νέο σύστημα μεταθέσεων στον Στρατό Ξηράς κοινοποιήθηκε υπό μορφή εγκυκλίου στις μονάδες και τις εμπλεκόμενες υπηρεσίες του ΓΕΣ και βάσει αυτού βγαίνουν ήδη οι πρώτες μεταθέσεις μετά την κατά τρεις μήνες μείωση της θητείας τον περασμένο Αύγουστο. Η βασική κατεύθυνση, όπως έχουν αποκαλύψει «ΤΑ ΝΕΑ», είναι ότι όλοι οι 9μηνίτες τοποθετούνται σε μονάδες των συνόρων- Ήπειρο, Μακεδονία, Θράκη, Ανατολικό Αιγαίο- όπου και θα υπηρετούν μέχρις απολύσεώς τους. Φύλλο πορείας για τα σύνορα παίρνουν και όσοι- για κοινωνικούς λόγους- υπηρετούν μειωμένη θητεία οκτώ μηνών, ωστόσο μόλις συμπληρώσουν τέσσερις μήνες στο χακί θα μετατίθενται στο εσωτερικό της χώρας, όσο πιο κοντά γίνεται στον τόπο διαμονής τους. Αυτό όμως θα γίνεται με βάση μόρια που προκύπτουν από τη δυσκολία της μονάδας όπου υπηρετούσαν αλλά και κοινωνικά κριτήρια, όπως αν είναι παντρεμένοι (με ή χωρίς παιδιά), ορφανοί, μέλη πολύτεκνης οικογένειας, προστάτες υπερηλίκου, αναπήρου ή διαζευγμένου γονέα κ.ο.κ.

Πιο ευνοϊκά είναι τα πράγματα για όσους υπηρετούν μικρότερη θητεία- έξι ή τρεις μήνες. Καθώς ήδη για κοινωνικούς λόγους είναι ενταγμένοι σ΄ αυτή την κατηγορία (προστάτες, γονείς, μέλη πολύτεκνων οικογενειών κ.ο.κ.), τοποθετούνται απευθείας σε μονάδες όλης της επικράτειας ανάλογα με τις ανάγκες και τον τόπο προτίμησής τους.

Μετά την ουσιαστικά χωρίς προετοιμασία μείωση της θητείας που εφαρμόστηκε τον Αύγουστο για προεκλογικούς λόγους, το ΓΕΣ εφήρμοσε διάφορα μοντέλα σε ηλεκτρονικούς υπολογιστές προτού καταλήξει πρόσφατα στον τελικό «οδικό χάρτη» της θητείας. Οι οδηγίες του αρχηγού ΓΕΣ αντιστράτηγου Φραγκούλη Φράγκου ήταν να υπάρχει κατ΄ αρχήν πρόνοια κάλυψης των επιχειρησιακών μονάδων και των μονάδων προκάλυψης στα σύνορα και παράλληλα «δίκαιο, σταθερό και αντικειμενικό σύστημα» τόσο για τις αρχικές τοποθετήσεις όσο και τις μεταθέσεις.

Οι εξαιρέσεις
Στις βασικές κατηγορίες που προαναφέραμε υπάρχουν εξαιρέσεις για ορισμένες κατηγορίες λόγω συγκεκριμένων επιχειρησιακών αναγκών των μονάδων ή χαρακτηριστικών των ειδικοτήτων. Οι κομάντος, π.χ., οι ελικοπτεράδες και οι πυροβολητές σε μοίρες Χοκ, ακόμη και αν υπηρετούν 9μηνη θητεία, είναι πιθανόν να τοποθετηθούν απευθείας στην Αττική ή να μετακινούνται εκεί. Επίσης στρατεύσιμοι ορισμένων επιστημονικών ειδικοτήτων (γιατροί, ψυχολόγοι κ.ά.) θα υπηρετούν 3 μήνες στα σύνορα και μετά κάποιοι από αυτούς θα μετατίθενται στο εσωτερικό. Επίσης δεν θα είναι υποχρεωτικό να πάνε στα σύνορα ή να επιστρέψουν κοντά στον τόπο της προτίμησής τους κάποιοι με ειδικότητα ρίπτη - συσκευαστή αλεξιπτώτων, χειριστή άρματος Leopard, σκαπανέα- ναρκαλιευτή κ.ά.

Καινοτομία αποτελεί η πρόβλεψη η αρχική τοποθέτηση αλλά και η πιθανή μετάθεση αργότερα να γίνεται με σταθερά κριτήρια του τόπου καταγωγής.

ΚΑΙ ΟΙ 8ΜΗΝΙΤΕΣ
Φύλλο πορείας για τα σύνορα παίρνουν και όσοι για κοινωνικούς λόγους υπηρετούν μειωμένη θητεία οκτώ μηνών
Δείτε αναλυτικά τη διαδικασία τοποθετήσεων - μεταθέσεων - αποσπάσεων στον Στρατό Ξηράς εδώ.
Alex_DK
16/10/2009 10:02
Katarxin to na les i oikonomia einai xalia ola einia xalia kai sizitate tous tsoliades einai to ligotero ATOPON... Nai symfwnw se ayta alla 120 tsoliades pou vriskontai mesa ti sxesi exoun me ola ayta?Thes na eisai mizeros kai oli mera na griniazeis gia tin oikonomia kanto.... I proedriki exei simvoliko xaraktira den einai ipoxreomeni na filaei kanenan...apodidei foro timis se aytous pou pethanan gia na eimaste emeis eleytheroi kai na griniazoume kai na isopedonoume ta panta......tipota perissotero kai tipota ligotero.. Egw ipiretisa stin proedriki froura kai gia ayto eimai toso eyeksaptos se ayto to thema..... Akous ekei i stoli geloia? Istoria de sas mathainan ekei stin astinomia?mono pos na trwte donuts??? Ola ta eidika somata asfaleias mexri kai ton B pagkosmio fermeli forousan kai tsarouxia.. Kai mono an kserate ti zoria travan ta palikaria mesa kai eksw apo to stratopedo pou stazoun gia na tous vlepete eseis kai na thimase pioi eimaste kai ti istoria exoume..pera apo tampeles pera apo aristera deksia kai eimaste aytoi pou eimaste kai exoume tin istoria pou exoume..min tin arneiste giati an tin gnwrisete tha niwsete kalitera gia tin parti sas. Ayta apo enan eyzwn pou katotan akinitos gia 3-4 wres kai pali de kounouse roupi!!!!!!
SKT
16/10/2009 04:54
Einai megali aseveia na min anagnwrizoume tis polemikes mas paradoseis kai na perifronoume tin istoria mas.
O Plastiras itan o igetis tou 542 tagmatos euzwnwn pou parelase stin Kwnstantinoupoli to 1919 kaii apovivstike prwto sti Smyrni. Vevaia polemise se oles tis maxes stin proelasi sto eswteriko. Mporei i ekstrateia na itan apotyximenoi gia pollous logous pou exoun analythei ektenws alla kaneis den mporei na amfisvitisei tin andreia autou tou epilektou swmatos.
Ta xerw giati ta exw akousei apo ton patera mou pou ypiretise sto 542, traumatistike dyo fores kai proixthike ep'' andragatheia apo aplos stratiwtis se epiloxia.
TI;PES;
16/10/2009 04:36
NA POU TO THEMA SE KANH NA LES POIO POLLA AS HREMOUMAI PARAKALO...APLOS APOPSYS LEMAI ETSI....O DIKOS MAS AGNOSTOS STATIOTHS EXEI KSEXORISTH AKSIA ...ELEFTEROTHIKAMAI STO TSAK...PERASAMAI APO PYR KAI MANIA PERASAMAI APO TETOIAIS DOLOFONIKAIS SKLABIAIS OSO KANENA ALLO ETHNOS...PISTEPSTEMAI DEN EINAI ETHNIKISTIKO KATHOLOU NA PISTEBOUMAI STHN TELIKH ANALYSH SE KATI ELLHNIKO....H SHMAIAMAS EINAI GALAZIA DETHIKE ME TON TSOLIA KAI TO TSAROUXI,,,,OSO GIA THN TEXNH TOU POLEMOU EINAI APIASTH APLOS APOFEBGOUN KAMIA FORA THS PETRAIS,,,,,
Φιλιππινεζος Παρατηρητης
16/10/2009 03:20
Η διατηρηση των Τσολιαδων ως προεδρικη φρουρα ειναι συμβολικη. Οι Γρεναδιερου στο Νουμερο 10 της Νταουνιγκ στρητ το ιδιο. Επ'' αυτου θα προσθεσω τα εξης : Λαος που παραιτειται απο την ιστορια του, τα ηθη και τα εθιμα του, και κυβερναται απο ατομα ασχετα απο την ελληνικη πραγματικοτητα, παραιτειται ταυτοχρονως και απο την ενοτητα της ψυχης του. Η αποσυνθεση του ειναι φυσικη και αναποφευκτη.
Maria
16/10/2009 01:11
ti lebentia re, oi tourkoi mas xeftilizoun kathe mera ke seis milate gia tsoliades? Oi tsoliades tha sas sosoun? kounia pou sas kounage xantziavatides!
dimitris korinthios
16/10/2009 00:28
FARISAIOI ZHTOYN GRAMMATEIS.

E ! !????????????????????????????? sopa ! !

DEN EXOYN TETOIO???
TI;PES;
15/10/2009 22:15
EINAI H ELLHNIKH LEBENDIA O AFNOSTOS STRATIOTHS TO MONON LABE GRAMMOS BITSY ANDROUTSOS KARAISKAKHS SPARTA LEONIDAS GIATI; GIATI ETSI THELO NA PETHANO ... ME TO HTAN H EPITAS OLLA TA ALLA SAS TA XARIZO NO.... TSOLIAS NO GREECE
dimitris korinthios
15/10/2009 22:04
EIPA NA MPO STHN SELIDA , MALLON EBGALA APOFASH
PAO GIA TREKSIMO.
H ELLADA PEIRE TON DROMO, DANIAS, ISPANIAS ,
KAI TA GNOSTA THS XALIMAS, AYTA POY GRAFONTAI OMOS SHMERA DEIXNOYN TO XAMILO EPIPEDO TOY
ANISTORHTOY, XORIS KOLTOYRA ELLHNA,KAO OPOS BLEPOYMAI STHN M@L...I@ PARAMENOYMAI ELLHNES
BASILIOS PIGKOULAS, koureas
15/10/2009 19:01
SOSIALISTIKH DHMOKRATIA EXOUME FILOI MOU KAI H GNOMH EINAI GNOMH. MH XOLOSKATE KAI TOSO POLY KAI SPASETE KANENA NYXI. SAS ARESEI POU ME ENA H DYO SXOLIA MOU SAS EKANA TH SYZHTHSH ENDIAFEROUSA? MEXRI KAI TA GIATAGANIA SAS BGALATE APO TA MBAOULA SAS. AFTH EINAI H MAGEIA TOU KOUREA! GIAFTO SAS LATREVO OLOUS GIATI EISTE EVEXAPTOI PATRIOTES ME PERHFANEIA.......EFODIO PRAGMATIKA AXRHSTO STON PSHFIAKO KOSMO TOU DEFTEROLEPTOU........TELOS PANTON SAS AGAPO OLOUS KAI XAIROMAI NA DIABAZO TA SXOLIA SAS KAI NA SAS PEIRAZO KATHE TOSO. APO TIS AZORES ME FILIA, O KOUREAS TON IDEON, PIGKOULAS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
9999
15/10/2009 18:33
@fillipineze, pote tha to katalabete, kaneis den katigorei tous tsoliades, stamatiste pia tous dithyrambous ke ta parapona. San soma oi tsoliades den xreiazonte ektos apo tin parelasi. Kanenas neoellinas den endiaferetai gia ton Plastira ke ton papou sou. Edo den exoume douleies ke i oikonomia paei kata diaolou ke eseis mas syzitate tous tsoliades?
Φιλιππινεζος Παρατηρητης
15/10/2009 17:26
@ Προς καθε ασχετο . Οι τσολιαδες ησαν οι καταδρομεις της εποχης των βαλκανικων πολεμων και της Μικρας Ασιας . Ο μαυρος καβαλαρης {Ν. Πλαστηρας} Τσολιας ηταν. Ο πατερας μου επισης τσολιας στην προσωπικη φρουρα του Πλαστηρα. Μην ισοπεδωνετε τα παντα ! Ρωτησε ο κ. κουρεας αν τα οπλα των φρουρων του αγνωσρου στρατιωτη ειναι γεματα η αδεια ?
9999
15/10/2009 16:52
///Siga re fasistopatriotakia pu sas thixthike i progonolatria sas. Thelete ke fustaneles to 2009! Koitaxte tis alles evropaikes xores, tin Ameriki, ton Kanada, tin Afstralia ke krinete monoi sas ti paei na pei proedriki froura, ypokrites!
Sophia Beziri
15/10/2009 16:42
ego symfono me ton @kurea ke tin @eri meri. Giati xalame to kero mas dithen anapolontas tus patriotismus ton evzonon? I yparxi ton tsoliadon simera eine teleios axristi. Kaneis den amfiballei ton patriotismo edo, oloi anaferomaste apla sto an xreiazete afto to soma. Ego san gyneka astynomikos tis ELAS pistevo oti i proedriki froura prepei na antikatastathei me astynonomikous. I stoli eine pragmati geloia. Kaneis edo den koroidepse ta paidia, mono ta rouxa tous. Giati paristanete tous thigmenous?
eri meri
15/10/2009 14:54
Εγώ λέω οι τσολιάδες να κόβουν βόλτες στο δρόμο για περιπολία αντί για αστυνομικούς, θα έχει πλάκα και θα ευχαριστιούνται κι οι τουρίστες. Με αλεξίσφαιρο γιλέκο φυσικά...
cazzoduro
15/10/2009 14:19
Poly swsto metro.
Mono gomenares na epitrepontai stin Athina.

Ela tsolia mou !!!
cthulhu
15/10/2009 13:17
Ούτε μια ώρα.Σύνταξη στα 18 στράτευση στα 100...
Alex_DK
15/10/2009 13:01
Kourea liga ta logia sou gia tous Eyzwnous kai trava pali stis trixes sou pou mou xeis ginei rompa edw mesa se ola apopsi exeis.. H foresia ton eyzwnwn einai IERI kai an ikseres ti pernan ta palikaria ekei mesa tha ro raves.. To provlima opos se ola den einai to strateyma den einai i kivernisi alla einai o ellinas....o ellinas to lamogio pou thelei na kanei mia thiteia ka ina kathetai arntan kai na kapnizei oli mera me ena frape sto xeri.... Sas eftaikse ksafnika o stratos kai ginate eyaisthitoulia. Exete epignwsi ti geitones exoume?an de paei o kathe antras fantaros poios tha paei?Oi misthoforoi???Eiste sovaroi???Exoume tosous misthoforous wste na kalifthei i xwra se wra anagkis???Ameriki mas perasate? Kai epipleon to ellinopoulo pou to xaidepse i mana tou kai tou mathe pos mono gia dieythintis kanei koitaei ta stratiotakia afipsilou kai ta ftinei.... Ante xalaroste epitelous...kai liga ta logia gia tous eyzwnous...osoi tin paleyoun kai menoun ekei mesa aksizoun kai san anthrwpoi....gia ayto einai oi monoi pou se kathe parelasi sikonetai mexri kai o papoulias gia parti tous... Akous trixodiokti????ante...
Αλ Καλ
15/10/2009 13:01
@BASILIOS PIGKOULAS, koureas ρε φιλε, πιασε κανα ψαλιδι και ασε τους Ραμπο ! Τιμητικη φρουρα ειναι, δεν ειναι αναχρονιστικη στολη !
ThrylosOLE
15/10/2009 12:32
Στην Αγια Σοφια αγναντια βλεπω τα ευζωνακια
Τα ευζωνακια τα καημενα στους πολεμους μαυρισμενα
Βασίλης
15/10/2009 12:31
Είπα να μην το σχολιάσω, αλλά...

Μήπως εκτός ύψους, σωματικών προσόντων κλπ χρειαζόμαστε και ουσία??????????

Όταν καίνε την Ελληνική σημαία και τα ιερά και όσια των προγόνων μας που πολέμησαν και τους χρωστάμε την βιολογική ζωή μας και ελευθερία μας ποιοί είναι αυτοί που τα φρουρούν!!!!!!????

Μας λειπει η υπερηφάνια και αυτο-ευνουχιζόμαστε αλά Βυζάντιο- κρίμα για αυτά τα παιδιά που δεν έχουν την πρέπουσα αρχηγία και λίγα ζωντανά παραδείγματα που δεν εξυμνώνται.
BASILIOS PIGKOULAS, koureas
15/10/2009 11:01
@NOTI MOU, FYSIKA NA TOUS ALLAXOUME STOLH STON 21o AIONA. OTAN O LEBENTHS O STRATIOTHS POUNE DYO METRA ANDRAS FORA FOUSTITSA TOU KOLLEGIOU KAI TSOKARA ME FOUNTAKIA KAI POZAREI GIA KART-POSTALE TON GIAPONEZON TOURISTON, HMARTON NOTI MOU ALLA TON ANDRA TON XEFTYLISES ETSI. DOSE TOU ANTHROPOU ENA MAVRO KOUSTOUMI GIORGIO ARMANI APO TO KOLONAKI, MAVRO GYALI RAYBAND, PAPOUTSI SEBASTAKH, ENA MAGNUM PERISTROFO KAI MIA Beretta AR-70/90, KAI THA DEIS TI PAIDARO ANDRAKLA THAXEIS STH PROEDRIKH FROURA.
Notis
15/10/2009 10:41
//Re kurea, ti theleis na tous allaxoume modistra kai moda. Afti eine i paradosiaki stoli tus. Xereis gia pio logo eine oi tsoliades sto Syntagma?
σιντελα αρφαραχ
15/10/2009 10:11
υποστηριζουμε την καταργηση της στρατιωτικης θητειας.
Maxmara
15/10/2009 09:14
H φράση (δύο φορές!) "κατ''εξαίρεση" στο γράφημα αναιρεί όλο το άρθρο!!!!
Καιρό έχω να γελάσω τοσο πολύ...
BASILIOS PIGKOULAS, koureas
15/10/2009 08:24
FILE MOU @TI;PES KAI POTHEN;EIPES, POIOI NA KATSOUN MPROSTA GIA ADESPOTH? SOBAROLOGEIS? OTAN OI KOUKOULOFOROI KAPSANE TO SYNTAGMA KAI PLHSIASAN TO AGNOSTO STRATIOTH SE APOSTASH ENOS METROU PROPERSI, XEREIS TI EKANAN OI ENDOXOI TSOLIADES POU PERIGRAFEIS? BALAN THN OURA TOUS ANAMESA STA PODIA KAI OUTE KAN KOUNHTHIKAN APO TO KLOUBI TOUS. AN DEN ME PISTEVEIS DES TO VIDEO ME TA DEKEMBRIANA EPEISODIA. ENAS ENDOXOS THARRALEOS TSOLIAS TOU 19ou AIONA THAGE BGEI EXO APO TO KOUBOUKLIO KAI THA YPERASPIZE TON AGNOSTO STRATIOTH. TO DEKEMBRH ME TA EPEISODIA, OI TSOLIADES POU PERIGRAFEIS TAKANAN EPANO TOUS. GIAFTO EPIMENO NA TOUS ALLAXOUN ME KATADROMEIS KOMMANDO, OXI APO ELEIPSH SEBASMOU ALLA EPEIDH EINAI ENTELOS AXRHSTOI KAI ANHKOUN SE MOUSEIO ME KERINES FIGOURES.
TI;PES;
15/10/2009 04:39
@BASILIKOS .....GNORIZETE TIPPOTA GIA AFTHN THN STOLH? EXETAI IDEA PERH TYNOS PROKHTE ? ASFALOS OXI !! KATHE MEROS AFTHS THS STOLHS EINAI GRAMMENO ME AIMA MR. BASILIKOS EINAI STO ATHANATO THS "PROEDRIKHS FROURAS'' EINAI AFTOI POU THA KATSOUN MPROSTA SOU GIA NA MHN FAS KAMIA ADESPOTH K. AN MOU EPITRAIPETE EINAI GRAMENO TOUS ...STO ARXAIO.. BELTION THANEIN APAX ''H DIA BION TREMEIN
BASILIOS PIGKOULAS, koureas
14/10/2009 19:17
TI TSOLIADES KAI KOURAFEXALA? KATARGHSTE EPITELOUS AFTO TO ANAXRONISTIKO TAGMA ME TA TSAROUXIA, TIS KALTSODETES, TA FESIA KAI TA MINI FOUSTANAKIA. TO PROEDRIKO MEGARO PREPEI NA FYLASSETAI APO RAMBO PAIDAROUS ME KOUSTOUMIA GUCCI, PERISTROFA MAGNUM, AKOUSTIKA STA AFTIA, MAVRH ZONH STIS POLEMIKES TEXNES KAI PROSONTA DYNAMEON KATADROMON.
Κ.ΜΑΝΩΛΙΔΗΣ
14/10/2009 18:45
Γειά σου τσολιά μου.
k-s
14/10/2009 18:05
kai tora dhladh tha kopei etsi to vysma kai to rousfeti?polu amfivallo.kai eidika apo th stigmh pou to fantariko einai empodio gia pollous neous shmera-eimai 23-gia logous spoudwn kai pollous allous kai vusma tha valoun kai tha kanoun oti mporoune gia na perasoun oso to dunaton anwduna.parataw tis poudes mou sth mesh gia na kanw thn katharistria sto kratos.exw polla kalutera na kanw apo to na mou mathoun peitharxia(se kseftilizoun kai de les tpt)aneksarthsia(vgalta pera me oles tis duskolies kai vouva)protimw dikes mou emepeiries poutha zhsw-outws h allws-monos mou para aftes.kalutera edw kai twra epaggelmatikos na teleiwnoume gia na to paroun xampari,me ta shmerina dedomena exei apaksiwthei o e.s.kapote leipan oi goneis as gia tria xronia,alla efevgan sta 18-19 tous.shmera pafhneis th zwh sou,tis spudes sou sta 25 gia to tipota.
TI;PES;
14/10/2009 17:59
@FILOLAOS.... KSEEEEXASES...TO 30 DAAA MHNO !!!!!! KAI PAAAANOOOOO...GIATI ? GIA TOUS KOL.......NOUS TOURKALADES ME 100 DRAXMES TO MHNA!!! PARAKALO!! KAI NOOO KIX KIX TSIMOUDIA.....YOU GOT THAT ?
master
14/10/2009 15:43
@ ΦΙΛΟΛΑΟΣ ΧΑΜΠΑΚΗΣ

Και τι θα έπρεπε να είναι αγαπητέ φιλόλαε;; όλοι μας η ζωή για να μιλήσουμε;;
Δλδ θα πρέπει να πούμε και ευχαριστώ που σπαταλάμε 9 και όχι 18 ή 28 μήνες από την ζωή μας;

Για μένα και ένα μήνας μετράει και όπως προείπα το να το σπαταλω για κέφια άλλων, για ρουσφέτια και ότι άλλο θες σίγουρα όχι!

Ας είχε ένα νόημα η παραμονή μου εκεί μετά τους 2 μήνες δεν θα μιλούσα.

@NIKPEL

Μα αν είναι δυνατόν!! δλδ να κάθομαι μέσα μόνο και μόνο γιανα δω μία μικρογραφία της κοινωνίας;;;;;!
και γιατι να μην δω την ίδια τη κοινωνία από έξω;;γιατί να μην ζήσω στον κανονικό κόσμο και να ωριμάσω μέσα από αυτόν;;
Την προσομοίωση τι σκατά την θέλω;;;;

Και εγ''ω που πάω στα 28 επειδή σπούδαζα και δούλευα ταυτόχρονα, ποιον κόσμο έχεις την εντύπωση ότι θα μάθω;;Δεν τον έχω δει τόσα χρόνια;;

Με αυτά τα μυαλά πάμε κατά δίαόλου!!
Danaos
14/10/2009 15:37
H lysh einai epaggelmatikos stratos, alla kai me katallhla "kinhtra". Ean o mis8os tou oplith ay3h8ei kata 300 euro blepw na ginetai kati. O E.S. opws einai twra den mas swzei. De lew 9 mhnes einai kalytera apo 24 pou ekane h genia mou, alla ean synkrinoume to ti ma8ainei o opliths ston E.S. me to ti ma8ainei o aplos opliths kapou allou sthn Eyrwph, tote dystyxws (kai syggnwmh pou 8a apogohteysw tous "perifanous" Ellhnes) einai a3ia lynhshs. Se kamia periptwsh den anaferomai stis E.D. (K.E.A.P. klp), alla o aplos opliths dysthxws gia ''mena oute th basikh swmatikh askhsh, alla oute kai basikes boles den kanei. Opote kalytera na exoume epaggelmaties oplites me kalytero systhma e3askhshs stis Enoples Dynameis mas, afou yparxei kai h "fobera" tou Tourkou (gia osous to pisteyoun ayto).

Ιωάννης Μπαρδάνης
14/10/2009 15:25
Μπορείτε να μου πείτε γιατί οι παραγωγικές σχολές των ενόπλων δυνάμεων δεν εδρεύουν παραμεθόρια, αλλά είναι όλες στο κέντρο; Για να βολεύονται οι αξιωματικοί.
ΑΕΤΟΜΑΧΟΣ
14/10/2009 14:56
ΓΙΑΤΙ ΤΟΥΣ ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΣΤΑ ΣΥΝΟΡΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΕΞ ΑΝΑΤΟΛΩΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΟΥΣ ΓΕΙΤΟΝΕΣ ΜΑΣ /ΞΕΒΡΑΚΩΜΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΚΥΡΙΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΚΥΒΕΡΝΗΣΑΝ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΣΤΟ ΠΡΟΣΦΑΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥΣ ΠΟΥ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΠΡΟΣΚΗΝΙΟ ΗΤΑΝ Η ΧΘΕΣΙΝΗ ΕΚΠΟΜΠΗ ΤΟΥ κ.ΧΑΡΔΑΒΕΛΑ ΑΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΚΟΥΣΤΗΚΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΟΤΕ ΝΤΡΟΠΗ ΝΤΡΟΠΗ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΥΒΕΡΝΟΥΝ ΔΕΞΙΟΥΣ ΑΡΙΣΤΕΡΟΥΣ ΣΟΣΙΑΛΙΣΤΕΣ ΚΕΝΤΡΩΟΥΣ ΚΑΤΑ ΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥΣ ΒΕΒΑΙΑ . ΣΚΥΨΑΜΕ ΣΤΟΥΣ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΥΣ ΚΑΙ ΕΙΠΑΜΕ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ . ΡΕ ΟΥ ΡΕ
ΦΙΛΟΛΑΟΣ ΧΑΜΠΑΚΗΣ
14/10/2009 13:38
ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΗΡΕΜΑ!!!!! ΚΑΠΟΙΟΙ ΣΑΝ ΕΜΕΝΑ ΥΠΗΡΕΤΗΣΑΝ 28ΜΗΝΗ ΘΗΤΕΙΑ, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΚΙΧ. ΞΕΧΝΑΓΑΜΕ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ "ΑΠΟΛΥΤΗΡΙΟ". ΕΛΕΟΣ, 9 ΜΗΝΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΚΛΗΡΗ Η ΖΩΗ ΣΑΣ.
NIKPEL
14/10/2009 13:19
Η άποψη μου είναι η θητεία θα πρέπει να παραμείνει και να αυξηθεί στους 12 μήνες. Μπορεί να μην μαθαίνεις τίποτα μετά το πρώτο τετράμηνο αλλά η παραμονή στα σύνορα ένα 8μηνο η 9μηνο με μια χούφτα άτομα σε ωριμάζει και από την πνευματική εφηβεία σε περνάει στο επόμενο επίπεδο. Άλλωστε ο στρατός και αυτοί που τον αποτελούν είναι μία μικρογραφία της κοινωνίας και του τι θα συναντήσεις βγαίνοντας από εκεί.
ΜΑΝΟΣ
14/10/2009 12:25
ΟΤΑΝ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΜΕΤΡΑ ΠΗΓΕ ΝΑ ΠΑΡΕΙ Η ΝΔ, ΤΑ ΜΜΕ ΛΥΣΑΞΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΑΠΟΣΥΡΕΙ. ΓΙΑΤΙ ΤΟΣΗ ΑΝΟΧΗ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΠΑΝΩ Ο ΓΙΩΡΓΑΚΗΣ? ΤΙ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΠΑΙΖΟΝΤΑΙ ΘΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΠΟΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ?
Στάθης
14/10/2009 12:23
Τα αυτοκίνητα που θα λιγοστέψουν μας μαράνανε όλους!!! Από 350 εκ. ευρώ το χρόνο θα τα ρίξουν στα 300 εκ. Με το λιμάνι του Πειραιά τι θα γίνει? Με την Ολυμπιακή τι θα γίνει? Με τον ΟΤΕ τι θα γίνει? Με τα υπερκέρδη των τραπεζών τι θα γίνει? Με την κατασκευή των δρόμων που κοστίζουν 7 φορές περισσότερο απ’ ότι στην υπόλοιπη ΕΕ τι θα γίνει? Με την φορολόγηση των μερισμάτων τι θα γίνει? Με την φορολόγηση της εκκλησιαστικής περιουσίας και ταυτόχρονα τον χωρισμό κράτους εκκλησίας τι θα γίνει? Με τους εκατοντάδες χιλιάδες όμηρους του δημοσίου τι θα γίνει? Με τους ενοικιαζόμενους εργαζόμενους τι θα γίνει? Και πολλά άλλα για τα οποία δεν γίνεται κουβέντα! Δεν ξεκινάνε με τα αυτοκίνητα Γιωργάκη!!! Αλλά και αν ξεκινήσουν με αυτά δεν το κάνουν πρώτο θέμα, γιατί δεν είναι!!! Πρώτα θέματα είναι τα υπόλοιπα, που δεν ακούγονται πια και σε αυτό σιγοντάρουν βέβαια τα ΜΜΕ (εφημερίδες και κανάλια) υπερασπίζοντας τα δικά τους συμφέροντα.. Άλλωστε η διαπλοκή τραπεζών – κατασκευαστικών –ΜΜΕ – κυβέρνησης (όποια και αν είναι αυτή) είναι γνωστή σε όλους… Εκεί σε θέλω Γιωργάκη. Όχι να τα βάλεις με τους οδηγούς των κρατικών αυτοκινήτων, που στο κάτω - κάτω είναι εργαζόμενοι και ζουν από ένα μισθό τις οικογένειές τους. Με τους μεγαλοκαρχαρίες να δω τι θα κάνεις, που ο καθένας ξεχωριστά από αυτούς βγάζει 2-3 φορές παραπάνω από όσα παίρνουν όλοι οι οδηγοί των κρατικών αυτοκινήτων σε ένα χρόνο!!! Εκεί σε θέλω μάστορα… στα δύσκολα!
k.k
14/10/2009 12:01
ΣΓΜΕΡΑ Ο ΣΤΡΑΤΟΣ ΞΗΡΑΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΙΒΙΩΝΟΥΝ ΟΙ ΠΟΛΕΙΣ ΤΗΣ ΕΠΑΡΧΕΙΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΝΗΣΙΑ ΤΟ ΧΕΙΜΩΝΑ. ΚΑΤΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ ΜΕ ΤΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΕΙ ΧΩΡΙΣ ΦΟΙΤΗΤΕΣ.
Βασίλης
14/10/2009 11:39
Δυστυχώς κανείς δεν έχει τα..........να σταματήσει το μεγαλύτερο ρουσφετολογικό οργανισμό της Ελλάδας και να καταργήσει την θητεία. Η θητεία υπάρχει για να βολεύονται οι βολευτές, για να χτίζουν βιλλες οι του στρατολογικού και να το παίζουν δυνατοί οι καραβανάδες. Ουδεμία επιχειρησιακή αξία έχουν οι στρατεύσιμοι. Αν γίνει καμμία κρίση θα βάλλουν να χειρίζονται τα οπλικά συστήματα 18χρονα που ήρθαν στην μονάδα πριν 2 μήνες και φεύγουν σε 3; Ούτε τα ονόματα τους θα ξέρουν.
θς
14/10/2009 11:27
φιλε Σ.Μ. απο οτι γνωριζω σταδιακα θα καταργηθει η θητεια σε ναυτικο και αεροπορια.ολοι θα πηγαινουν στρατο ξηρας για τη θητεια τους.στα αλλα 2 που σου ειπα θ πηγαινουν εποπ.πιο πολλα θα μαθεις στα αρμοδια στρ.γραφεια φιλε μ.με τιμη θς.
master
14/10/2009 11:16
@mike

Την ίδια φιλοσοφία είχα και εγώ κάποτε πιτσιρικας αλλά βλέπεις οι άχρηστοι που μας κυβερνούν τα καταστρέφουν όλα..

Επί του θέματος,η απάντηση είναι πολύ αυτονόητη και δεν καταλαβαίνω αφού έχεις βρεθεί εκεί, γιατί δεν την κατανοείς..

Επειδή η στρατιωτική θητεία δεν θα έπρεπε να υπερβαίνει τους 2 μήνες γι αυτό γίνεται τόσος σαματάς. Έχει καταντήσει απλά αγγαρεία γιατί απλά είναι αγγαρεία. Δεν μαθαίνείς τίποτε μετά τους 2 μήνες. Με την υπάρχουσα κατάσταση είτε 2 μήνες έχεις κάνει είτε 18, στην ίδια στρατιωτική ετοιμότητα θα είσαι. (εξαιρουμένων ειδικών μονάδων). Γιατί λοιπόν να μην το βλέπεις αγγαρεία όταν σου στερούν μήνες από την ζωή σου. Αν ήταν αλλίως οι συνθηκες μπορεί να είχς δικίο αλλά δεν είναι..

L.L.
14/10/2009 10:38
Κομάντα οι χωκατζήδες ψαράδες ... χωκ , χωκ, χωκ 180.
Mike
14/10/2009 10:01
Anagnorizo pos stis meres mas gia kathe neo einai sovaro trohopedi i thitia. Ton kathisterei apo spoudes kariera kai alla polla.Episeis anagnorizo pos megalos arithmos ellinon to blepoun os agaria kai pos den prosferei tipota ktl.
Tha ithela mono na ekfraso enan provlimatismo.....
Giati oi neoi apaksionoun to stratevma toso poly?Ti einai ayto pou tous dioxnei? Arage se mia polemiki emploki san neoi de tha theloun na yperaspistoun ti patrida tous-tis oikogeneies tous-tous eautous tous? Tha perimenoun apo kapoion allo na to kanei gia aytous?
Poly fovamai loipon pos oi neoi apaksionoun tin idia ti patrida tous provalontas to prosopiko symferon dixos deyteri skepsi.
Molis 2 dekaeties prin opoios den pigene fantaros elidoreito kai itan daktilodiktoumenos stin koinonia os ''''provlimatikos'''' (fysika den simerizomai aytin tin apopsi os sosti). Simera opoios kanei ti thitia tou Onomazete KORO''I''DO....
Ti allakse arage? Oi idioi ellines den eimaste? Tin idia patrida den agapame oloi....?
Gia apofygi pareksigiseon eimai gennimenos to 1980 eimai kai ego neos kai exo kanei 18mino.
Kali sas mera!!!!!
xk
14/10/2009 09:32
ΤΟ ΣΤΡΑΤΟΠΕΔΟ ΠΛΕΣΣΑ ΣΤΗΝ Λ.ΜΕΣΟΓΕΙΩΝ , ΤΙ ΧΡΗΣΙΜΟΤΗΤΑ ΕΧΕΙ ?!
Σ.Μ.
14/10/2009 09:06
ΚΑΛΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ, ΤΕΛΙΚΑ ΟΜΩΣ ΚΑΤΑΡΓΕΙΤΑΙ Η ΘΗΤΕΙΑ ΣΤΟ ΝΑΥΤΙΚΟ Η ΟΧΙ? ΑΛΛΟΙ ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΟΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΙ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΤΩΡΑ ΝΟΕΜΒΡΗ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΡΓΕΙΤΑΙ...... ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ? ΣΤΑ ΣΤΡΑΤΟΛΟΓΙΚΑ ΓΡΑΦΕΙΑ ΔΕΝ ΛΕΝΕ..??!!!
ΛΟΚ
14/10/2009 08:48
Έλεος όχι και "κομάντος" οι πυροβολητές σε μοίρες Χοκ...
YANNIS
14/10/2009 08:37
KALA,MAS DOULEUOUN;YPARXOUN KAI OI APOSPASEIS...KAI TI SHMAINEI OTI YPARXEI PROBLEPSH NA GINETAI METATHESH ME KRITIRIA TON TOPO KATAGWGHS;TA STRATOPEDA FANTASMATA POTE THA TA KLEISOUN;(AUTA POU DIATHROUN GIA NA DOULEUOUN TA SOUBLATZIDIKA TWN PARAMETHORIWN PERIOXWN)

όλες οι τελευταίες ειδήσεις