Γερμανικό χαστούκι για τα δικαιώματα

Θεωρούν ότι η Ελλάδα δεν είναι «ασφαλής» χώρα για πρόσφυγες

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 11/09/2009 07:00 |
 Γερμανικό χαστούκι  για τα δικαιώματα
▅Ευρωπαϊκές οργανώσεις έχουν καταγγείλει τις «απάνθρωπες συνθήκες» που επικρατούν για τους πρόσφυγες και την κυβέρνηση για το Προεδρικό Διάταγμα 81/2009 του περασμένου Ιουλίου που «δεν ανταποκρίνεται σε ένα κράτος δικαίου», καθώς αποφασίζουν αστυνομικοί εάν ο αιτών άσυλο διώκεται ή όχι, ενώ δεν υπάρχει και καμία δυνατότητα προσφυγής στη Δικαιοσύνη

Η πρακτική που ακολουθείται στην Ελλάδα έναντι όσων ζητούν άσυλο δεν διασφαλίζει τα δικαιώματά τους. Στη βάση αυτή το Ανώτατο Συνταγματικό Δικαστήριο της Γερμανίας ανέστειλε την επαναπροώθηση Ιρακινού πρόσφυγα στη χώρα.

Για δεύτερη φορά μέσα σε διάστημα μίας εβδομάδας η Ελλάδα απασχόλησε το Ανώτατο Συνταγματικό Δικαστήριο της Γερμανίας. Μετά την ακύρωση της έκδοσης του πρώην διευθυντή της Siemens Μιχάλη Χριστοφοράκου την περασμένη Παρασκευή, οι δικαστές της Καρλσρούης αποφαίνονται τώρα ότι η Ελλάδα δεν είναι «ασφαλής» χώρα για τους πρόσφυγες.

Ο 22χρονος Ιρακινός, μέλος της θρησκευτικής κοινότητας των Γιεζιτών, έφθασε ως λαθρομετανάστης στην Ελλάδα, τέθηκε υπό κράτηση και υπέβαλε αίτηση για πολιτικό άσυλο. Η αίτησή του απορρίφθηκε και κατόπιν αυτού διέφυγε στη Γερμανία, όπου επίσης υπέβαλε αίτηση χορήγησης ασύλου. Οι γερμανικές αρχές αποφάσισαν την επαναπροώθησή του στην Ελλάδα βάσει του «κανονισμού του Δουβλίνου ΙΙ» που θεσπίζει την αρχή της «ασφαλούς τρίτης χώρας». Αυτή ορίζει ότι ο πρόσφυγας επαναπροωθείται στην πρώτη χώρα που πέρασε, αν είναι «ασφαλής τρίτη χώρα». Ως τέτοιες θεωρούνται οι χώρες-μέλη της Ε.Ε. και μία σειρά άλλων κρατών.

Ακύρωσαν επαναπροώθηση
Το Συνταγματικό Δικαστήριο της Καρλσρούης ανέστειλε την απόφαση του Εφετείου της Βόρειας Ρηνανίας Βεστφαλίας για την επαναπροώθηση του Ιρακινού μέχρι να αποφανθούν οι ανώτατοι δικαστές και επί της ουσίας της υπόθεσης. Το Συνταγματικό Δικαστήριο στην απόφασή του διαπιστώνει ότι υπάρχει κίνδυνος να «μην καταχωρηθεί» από τις ελληνικές αρχές και «να καταλήξει άστεγος».

Η εξέλιξη αυτή στιγματίζει με βούλα συνταγματικού δικαστηρίου πλέον την πρακτική που ακολουθείται στην Ελλάδα σχετικά με τους πρόσφυγες και τους αιτούντες άσυλο, καθώς διαπιστώνει ότι δεν διασφαλίζονται οι εγγυήσεις του κράτους δικαίου. Ταυτόχρονα στιγματίζει και την πρακτική που ακολουθεί η Γερμανία να επαναπροωθεί με συνοπτικές διαδικασίες πρόσφυγες στα ασφαλή τρίτα κράτη. Θέτει δε επί τάπητος και το ζήτημα της «αλληλεγγύης» που αξιώνουν οι χώρες-μέλη της νότιας περιφέρειας της Ε.Ε. στο θέμα του ασύλου.

ΑΠΟΦΑΣΗ - ΚΟΛΑΦΟΣ
Το Ανώτατο Δικαστήριο διαπιστώνει ότι στη χώρα μας δεν διασφαλίζονται οι εγγυήσεις του κράτους δικαίου

«Να μην αφεθεί μόνη της η Ελλάδα στο πρόβλημα»

«Η ΕΛΛΑΔΑ δεν πρέπει να αφεθεί μόνη της στο πρόβλημα που αντιμετωπίζει με τους πρόσφυγες και τους λαθρομετανάστες», είπε στα «ΝΕΑ» ο Γκίντερ Μπούργκχαρτ, πρόεδρος της οργάνωσης Ρro Αsyl, που άσκησε επανειλημμένως δριμεία κριτική στις «απάνθρωπες συνθήκες» που επικρατούν για τους πρόσφυγες στη χώρα. Ο κ. Μπούργκχαρτ είχε επισκεφθεί το 2008 τη Λέσβο, την Πάτρα και την Αθήνα και διαπίστωσε ιδίοις όμμασι την «απαράδεκτη κατάσταση στην Πέτρου Ράλλη» με τις «ουρές για ένα εισιτήριο» προκειμένου να υποβάλουν αίτηση ασύλου. Κατηγορεί την κυβέρνηση για το Προεδρικό Διάταγμα 81/2009 του περασμένου Ιουλίου που «δεν ανταποκρίνεται σε ένα κράτος δικαίου», καθώς αποφασίζουν αστυνομικοί εάν ο αιτών άσυλο διώκεται ή όχι και δεν υπάρχει καμία δυνατότητα προσφυγής στη Δικαιοσύνη. «Δεν μπορείς να κρατάς γυναίκες και παιδιά επί μήνες σε καταυλισμούς χωρίς να έχουν δει στα μάτια τους έναν ανακριτή. Οι συνθήκες είναι απάνθρωπες, δεν υπάρχει καμία πρόνοια για εκείνους που χρήζουν προστασίας», λέει ο κ. Μπούργκχαρτ. Ταυτόχρονα ο πρόεδρος της Ρro Αsyl θεωρεί τη δικαστική απόφαση κόλαφο και για τη Γερμανία, καθώς διαπιστώνει ότι η Ελλάδα δεν μπορεί να ανταποκριθεί στο κύμα λαθρομετανάστευσης. «Η απόφαση στοχεύει εξίσου το Βερολίνο και τις Βρυξέλλες», υπογραμμίζει ο κ. Μπούργκχαρτ. Αναδεικνύει «την ανάγκη αναπροσαρμογής των ρυθμίσεων περί ασύλου στην Ε.Ε.», ώστε οι χώρες του ευρωπαϊκού Βορρά να δέχονται πρόσφυγες που φθάνουν π.χ. στην Ελλάδα, την Κύπρο και τη Μάλτα.

45
parthenios christos
12/09/2009 02:47
Το προβλημα της ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗΣ,ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΙΟΣ ΤΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ????????ΠΟΤΕ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΔΙΟΓΚΩΝΕΤΕ?
Ο πολεμος στο Ιρακ μας εστειλε χιλιαδες εξαθλιωμενους ιρακινους και Κουρδους,οι οποιοι θελαν να φυγουν για Ευρωπη.Αν ρωτησεις καποιον απ αυτους κανεις δεν θελει να μεινει ΕΛΛΑΔΑ.Κανεις στην Ελλαδα δεν ενδιαφερθηκε για τον κοσμο αυτο.ΒΛΕΠΕ για ποσα χρονια υπηρχαν οι αυτοσχεδιοι καταυλισμοι στην Κουμουνδουρου,Πατρα,κ.ο.κ
Ακομη και σημερα κανεις δεν εχει σκυψει με ενδιαφερον να δωσει καποιες λυσεις στο ολο θεμα.
Πριν ητανε οι παλεστινιοι,μετα ηρθαν Ιρακινο και Κουρδοι,τωρα Αφγανοι,.
Δεν αναφαιρω τα εκκατομυρια των οικονομικων ΜΕΤΑΝΑΣΤΩΝ
(Αλβανων,απο χωρες της ΠΡΩΗΝ ΣΟΒΙΕΤΙΚΗΣ ΕΝΩΣΗΣ,ΤΩΝ ΟΠΟΙΩΝ Η ΕΣΩΜΑΤΩΣΗΣ ΕΓΕΝΕΤΟ ΗΠΙΑ με το ιθαγενες στοιχειο)
Επισημα για ποσους μεταναστες μηλανε οι Αρμοδιοι Εγκεφαλοι???????
Επισημα κανεις δεν γνωριζει.
Σας διαβεβαιω οτι ειναι πανω απο 3000000 ψυχες,διασπαρτοι σ ολη την επικρατεια.
ΟΛΑ τα ακατοικιτα της Αθηνας ειναι κατειλημενα,και ειναι παρα πολλα,
Εφ οσον λοιπον το προβλημα δεν το δημιουργησαμε εμεις αλλα το υφισταμεθα,γιατι δεν το μεταφερουμε εκει που πρεπει να παει.Στην Ευρωπη.
ΔΩΣΤΕ ΧΑΡΤΙΑ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΑΥΤΟ και αν μεινει κανεις στην Ελλαδα δεχομαι τοτε καθε επικριτικο λογο και δημοσια ΔΙΑΠΟΜΠΕΥΣΗ στην Πλατεια Συνταγματος.
Τα στοιχια μου τα εχετε.
Τουλαχιστον για οσο μεινουν εδω ας βοηθισουμε ο καθ ενας οπως μπορη.
Θα μπορουσαμε και ΕΜΕΙΣ να ειμασταν στην θεση τους,αν και οι προγονοι μας βρεθηκαν σε παρομοιες καταστασεις ουκ ολιγες φορες.Ας μην το ξεχναμε και αυτο και ας ειμαστε περισσοτερο ΑΝΘΡΩΠΟΙ.
Δεν το πολυ εμβαθυνα το ολο θεμα,θα μπορουσα να γραφω για ωρες,επιδερμικα καπως ετσι το επιασα,και θαθελα να σ ευχαριστησω δια το ΒΗΜΑ που μας προσφερεις να εκφραζουμε τις οποιες αποψεις μας.
Φιλικωτατα
Παρθενιος Χρηστος.
Νίκος
11/09/2009 23:01
Αν ο Ιρακινός είχε μπει πρώτα στην Γερμανία, είχε υποβάλει εκεί αίτημα πολιτικού ασύλου και στη συνέχεια ερχόταν στην Ελλάδα, εμείς θα έπρεπε να τον στείλουμε πίσω στη Γερμανία
Μ.Π 11/9/2009 13:37

Μεγάλε πάρτο αλλιώς! Ο Ιρακινός εκ των πραγμάτων λόγω γεωγραφικών συνθηκών στην Ελλάδα θα μπεί πρώτα όπως θα μπεί και μετά θα πάει στην Γερμανία με τον τρόπο που θα πάει απ όπου η Γερμανία τον στέλνει πίσω στην Ελλάδα. Να ναι καλά ο ΥΠΕΞ που υπέγραψε την συνθήκη Δουβλίνο ΙΙ το 2003...ποιός να ταν; ποιός να ταν άραγε;
X
11/09/2009 19:58
MILANR OLOI MILANE KAI OI KOLOI.NOMIZO HRTHE H ORA NA ARXIZOUME NA VOITHAME TOUS METANASTES NA FTASOUN STON PROORISMO TOUS STHN EYROPH.KATHIKIA GERMANOI ANTE SKOTOSTE KAI ALOUS AFGANOUS AMAXOUS.
Γοργονα
11/09/2009 17:42
Η ελλαδα ειναι ενα παγκοσμιο ρεζιλι και σε αυτο φταιμε ολοι εμεις οι δηθεν μορφωμενοι,ενα πανεπιστημιο δεν σε κανει ανθρωπο, καθημερινα αντικρυζω ανθρωπομορφα ζωα χωρις κοινωνικη μορφωση εδω δεν ξερετε πως να συμπεριφερθειτε και να μιλησετε,εχετε χασει καθε ιχνος ευγενιας και καλων τροπων τι να λεμε τωρα.....ο ενας πως θα κοροιδεψει τον αλλον ειστε... αντε περαστικα
Εκ Νορβηγίας
11/09/2009 17:41
Η Ελλάδα είναι προφανώσ δελεαστικός τόπος για τοθς περισσότερους κατοίκους του πλανήτη. Όσοι λοιπόν μπορούν προσπαθούν να έρθουν στην Ελλάδα. Αυτό είναι φυσιολογικό. Είναι όμως προφανές για διαφόρους λόγους ότι η Ελλάδα (και οποιαδήποτε χώρα) δεν μπορεί να δέχεται όλους όσους θέλουν να έρθουν. Το πρόβλημα δεν είναι μόνο δικό μας αλλά και πολλών άλλων χωρών. Υπάρχει παρόλα αυτά και ελληνική και διεθνής νομοθεσία (την οποία η Ελλάδα αναγνωρίζει και τύποις ακολουθεί) που ρυθμίζει ποιός έχει και ποιος δεν έχει δικαίωμα να μείνει. Δυστυχώς όπως και σε τόσα άλλα πράματα στην χώρα μας οι νόμοι δεν εφαρμόζονται και έτσι μαζεύονται από την μία μετανάστες χωρίς κανέναν έλεγχο, ταυτότητα κλπ που θα έπρεπε να επιστραφούν στην χώρα καταγωγής τους ενώ άνθρωποι που έχουν νόμιμους και βάσιμους λόγους για έκδοση ασύλου μένουν ξεκρέμαστοι.
Φυσικά και το πρόβλημα στην Ελλάδα είναι μεγαλύτερο από άλλες χώρες λόγω γεωγραφίας και όχι μόνο.
Αλλά βέβαια το ελληνικό κράτος δεν τηρεί τα δικαιώματα των ελλήνων πολιτών, θα τηρούσε τα αντίστοιχα των αλλοδαπών;...
Ελένη Δελιορίδου
11/09/2009 17:34
Σε όσους ισχυρίζονται ότι οι πολιτικοί πρόσφυγες που ζητούν άσυλο στην Ελλάδα, αλλά και οι οικονομικοί μετανάστες πρέπει να φύγουν από τη χώρα μας, έχω ν''απαντήσω με αναφορές σε πραγματικά στοιχεία: 1. Μέχρι το τέλος του 1974, ζούσαν στις σοσιαλιστικές χώρες, εκτός από την Γιουγκοσλαβία, 56.200 Έλληνες που έφυγαν από την Ελλάδα ζητώντας άσυλο σε ανατολικές χώρες. 2.Την περίοδο της Χούντας υπήρξαν πάλι Έλληνες πολιτικοί πρόσφυγες σε άλλες χώρες 3. Κατά το State Department το 2005 3.000.000 περίπου κάτοικοι των ΗΠΑ ανέφεραν ότι έχουν ελληνική καταγωγή.Αυτοί είναι οι λεγόμενοι οικονομικοί μετανάστες,που πληθυσμιακά αποτελούν ένα νέο κράτος μεσα στις ΗΠΑ. 4. Η Γενική Γραμματεία Απόδημου Ελληνισμού υπολογίζει για το έτος 2006 τον αριθμό των απόδημων Ελλήνων στη Γερμανία στα 370.000 άτομα. 5. Στην Αυστραλία στην Απογραφή του 2001, είχαν δηλώσει Έλληνες 449.007 άτομα, και άλλες παρόμοιες "ιστορίες"από άλλα κράτη. Και όσοι λένε ότι οι μετανάστες σε λίγο καιρό θα γίνουν περισσοτέροι από τους Έλληνες, ελπίζω κατά βάθος να καταλαβαίνουν το άτοπο της άποψης τους. Και στην τελική υπάρχουν μετανάστες στην Ελλάδα, ακριβώς επειδή η ελληνική κοινωνία αποδεικνύει ότι υπάρχει ανάγκη να ζουν μετανάστες στη χώρα μας ώστε να κάνουν όλες εκείνες τις δουλειές που εμείς,θεωρώντας εαυτούς ανώτερους,αρνούμαστε να κάνουμε.Με άλλα λόγια υπάρχει προσφορά, επειδή υπάρχει ζήτηση. Έτσι ας μάθουμε να συμβιώνουμε με τους μετανάστες και τους πρόσφυγες όπως κάνουν όλα τα πολιτισμένα κράτη με τους ομογενείς μας.
Π.Μ
11/09/2009 16:52
Μ.Π
Αν σ’ αρέσουν τόσο πολύ πάρτους σπίτι σου. Εσύ μπορείς να βολευτείς και σε ένα δωμάτιο . Πες τους να φέρουν (στο σπίτί σου) και τους συγγενείς τους που είναι και αυτοί δυστυχισμένοί .
Ορισμένοι δεν ξυπνάνε με τίποτα !
B-210
11/09/2009 16:51
Ma kala autoi oi en logo M::::::::: exoun autous pou zhtoun asylo se mantres me 4 metra syrmata kai apagoreuoun na xemyti soun . se kamia periptosi kai ean EAN tous dosoun asylo sto proto stravopatima tous exoun sthlei apo kei pou eirthane.Kai as mas poun oi germanoi giati arnounde me megalo pisma na kanoun olohmera sxolia sto HAMBURG .Kai auta pou exoume me dikamas lefta ta sintiroume .Apo autous TIPOTA!!!!!!!!!!!!! Kai meta mas poulane mouri BRE OUST:
νοτιος
11/09/2009 16:48
Μ.Π @ Μας βαλατε ολους στην "θεση" μας ! Ο σωστος ανθρωπος οπως εσεις οταν χρησιμοποιη λεξεις οπως "προκαταληψη ", "μισος ", "αποστροφη " κτλ. δεν θα επρεπε ο ιδιος να κατηγορει αποψεις ως "αναξιες λογου"...
Ολες οι αποψεις πρεπει να εινε σεβαστες !
A12
11/09/2009 16:34
Για χιλιοστή φορά και ρεαλιστικά, το πρόβλημα της λαθρομετανάστευσης είναι καθαρά ποσοτικό. Εκεί που δεν υπάρχει πρόβλημα για 10.000 μετανάστες οξύνεται όταν αυτοί γίνονται (όπως έγιναν) εκατομμύρια. Αυτός λέγεται βίαιος εποικισμός και δημογραφική σάρωση. Οι άνθρωποι αυτοί για τους δκούς τους σεβαστούς λόγους χρειάζονται απασχόληση, υγεία, παιδεία, περίθαλψη.Ποιός θα την παράσχει; Η Ελλάδα που είναι ήδη ΠΤΩΧΕΥΜΕΝΗ χώρα, άσχετο αν δεν έχει αυτό ανακοινωθεί. Η ΕΛΛΑΔΑ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΕΙ άλλα βάρη γιατί καταρρέει έσωθεν. Πρέπει να βουλιάξουμε για να το καταλάβουμε. Αντίθετα, πρέπει να επαναπροωθήσει τουλάχιστον το 80% των ξένων με κριτήρια που θα γίνουν πανεθνικά δεκτά. Αλλά τέτοιες λύσεις στο μεταναστευτικό δεν περιμένω απο τους προδότες πολιτικούς που καταστρέφουν κάθε μέρα την πατρίδα μου.
AA
11/09/2009 16:29
Ρε καραγκιόζης δεν έχετε καταλάβει ότι τα κόμματα που ψηφίζετε είναι αυτά που προωθούν την παράνομη μετανάστευση; Ποιός είχε πει στις ορδές των αλβανών για την Ελλάδα; Για να θυμόμαστε και λίγο.... Ποίος έκανε ένα σωρό ξένους "έλληνες" για να κερδίσει εκλογές; Πέραν από τα 2 μεγαλοαπτεωνίστικα κόμματα... Το ΚΚΕ προτείνει νομιμοποίηση όλων όσων εργάζονται τώρα, για να πληρώσουν καμιά εφορία και ασφάλεια Τα ακροδεξία κόμματα προτείνουν απελάσεις, που θα γονατίσουν την οικονομία της χώρας Ο συνασπισμός δεν ξέρει τι θέλει, γιατί ακόμα και μέσα στο 3% μπορούν να υπάρξουν 500 ρεύματα. Διαλέχτε και πάρτε. Υστ. Όποιος νομίζει ότι η απέλαση είναι η λύση ας ψάξει στατιστικά για το ποσοστό της μαύρης εργασίας στην ελλάδα. Θα πάθετε πλάκα...
SPYROS
11/09/2009 16:15
Η ΕΛΛΑΔΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ''ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΚΑΙ
ΚΑΛΗΣ ΥΠΟΔΟΧΗΣ'' ΧΩΡΑ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΩΝ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ,
1) ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΠΑΡΚΕΙΣ ΧΩΡΟΥΣ ΦΙΛΟΞΕΝΙΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΔΕΚΑΔΕΣ ΕΚΑΤΟΜΥΡΙΑ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΠΟΥ ΜΠΟΥΚΑΡΟΥΝ ΚΑΙ ΘΑ ΜΠΟΥΚΑΡΟΥΝ ΣΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ.
2) ΕΧΕΙ ΑΝΟΙΚΤΑ ΚΑΙ ΕΥΚΟΛΑ ΠΡΟΣΒΑΣΙΜΑ ΣΥΝΟΡΑ ΜΕ ΤΡΙΤΕΣ/ΤΡΙΤΟΚΟΣΜΙΚΕΣ ΧΩΡΕΣ, ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΜΕ ΧΩΡΕΣ ΟΠΩΣ Η ΣΟΥΗΔΙΑ, ΓΕΡΜΑΝΙΑ, ΚΛΠ., ΠΟΥ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΟΝΤΑΙ ΥΠΕΡ ΤΩΝ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΩΝ.
3) ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΠΑΡΚΕΙΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ (ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΟΙ ΛΗΣΤΕΙΕΣ, Η ΕΠΑΙΤΕΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΤΩΝ ΤΖΑΜΙΩΝ ΣΤΑ ΦΑΝΑΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΟΛΟΥΝ ΚΑΙ ΕΝΣΗΜΑ)
4) ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΑ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΤΑ ΕΞΟΔΑ ΟΛΩΝ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΟΡΔΩΝ ΤΩΝ ΚΑΤΕΡΧΟΜΕΝΩΝ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΩΝ ΠΟΥ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΔΕΚΑΕΤΙΑ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΤΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΦΘΑΣΕΙ ΤΑ 10 ΕΚΑΤΟΜΥΡΙΑ.
5) ΤΕΛΟΣ, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΦΥΣΙΚΗ ΑΝΤΟΧΗ (ΠΛΗΘΥΣΜΙΑΚΗ
ΑΝΑΛΟΓΙΑ) ΝΑ ΕΝΣΩΜΑΤΩΣΕΙ ΤΟΣΟΥΣ ΠΟΛΛΟΥΣ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ (ΔΙΠΛΑΣΙΟΥΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΦΥΣΙΚΟ ΤΗΣ ΠΛΗΘΥΣΜΟ) ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΚΙΝΔΥΝΕΨΕΙ ΑΜΕΣΑ ΜΕ ΕΞΑΛΕΙΨΗ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΣΤΟΙΧΕΙΟΥ ΚΑΙ ΚΟΥΛΤΟΥΡΑΣ.

ΒΕΒΑΙΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΚΟΥΦΙΟΚΕΦΑΛΑΚΙΔΕΣ ΠΟΥ ΦΩΝΑΖΟΥΝ ΥΠΕΡ ΤΩΝ ''ΑΝΘΡΩΠΙΝΩΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΩΝ'' ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ
ΤΑ ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΤΩΝ ΦΥΣΙΚΩΝ ΚΑΤΟΙΚΩΝ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ''ΦΙΛΟΞΕΝΗΣΟΥΝ'' ΤΑ ΠΕΡΙΠΟΥ 500 ΕΚΑΤ-1,5 ΔΙΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΥΠΟΦΕΡΟΥΝ ΣΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ ΚΑΙ ΖΗΤΟΥΝ ΔΙΕΞΟΔΟ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΧΩΡΑ.
ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΖΟΓΚΑΤΟΣ
11/09/2009 16:11
ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΔΙΑΧΕΙΡΗΣΗΣ ΤΟΥΣ ΑΠΟ Ο Λ Ε Σ ΤΙΣ ΧΩΡΕΣ ΔΙΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ...ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ...
ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΖΟΓΚΑΤΟΣ
11/09/2009 16:07
ΟΠΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ! ΠΑΛΙ ΦΤΑΙΕΙ Η ΕΛΛΑΔΑ ΕΤΣΙ;
ΚΑΤΗΓΟΡΕΙΤΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΑΣ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΞΕΤΕ ΟΤΙ ΕΙΣΤΕ ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΟΙ! ΔΕΝ ΑΜΦΙΒΑΛΛΩ ΓΑΙ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΣΑΣ, ΝΑΙ, ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ, ΤΥΡΑΝΙΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΣΙΓΟΥΡΑ! ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΑ....
Α> ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΥΠΟΣΧΕΘΗΚΑΜΕ ΠΟΤΕ ΟΤΙ ΑΝ ΕΡΘΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΩΡΑΙΑ!
Β> ΕΞΩ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΚΑΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ; ΕΧΕΤΕ ΑΝΑΡΩΤΗΘΕΙ ΓΙΑΤΙ,ΤΟ ΨΑΞΑΤΕ; ΜΗΠΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟΥΣ ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΠΑΛΙ ΠΙΣΩ ΑΡΩΝ-ΑΡΩΝ; ΞΕΡΕΤΕ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΠΡΟΩΘΟΥΝ; ΠΙΣΩ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΔΙΟΤΙ ΑΠΟ ΕΔΩ ΜΠΗΚΑΝ!
Γ> ΑΝΑΛΟΓΙΑ ΠΛΗΘΥΣΜΟΥ ΓΕΡΜΑΝΙΑΣ ΚΑΙ ΑΓΓΛΙΑΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΕΙΣΕΡΧΟΜΕΝΟΥΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ, 8 ΠΡΟΣ 100! ΞΕΡΕΤΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ; ΛΟΓΑΡΙΑΣΤΕ 3.000.000 ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΠΡΟΣ 11.000.000! ( ΑΠΟ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ)!
Δ> ΑΦΟΥ ΣΚΑΝΕ ΕΩΣ ΚΑΙ 7-8.000 ΕΥΡΩ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΡΘΟΥΝ ΣΤΟ ΑΓΝΩΣΤΟ, ΗΤΟΙ 32.000 ΕΥΡΩ ΣΕ ΜΙΑ ΤΕΤΡΑΜΕΛΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ, ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΑΝΕ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΠΙΟ ΚΟΝΤΙΝΟ ΚΡΑΤΟΣ ΕΚΕΙ ΓΥΡΩ (ΑΙΓΥΠΤΟΣ Π.Χ, ΙΣΡΑΗΛ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΛΟΥΣΙΟ) ΚΑΙ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΕΔΩ; ΜΑ, ΜΕ ΤΟΣΑ ΛΕΦΤΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΟΠΟ ΤΟΥΣ ΘΑ ΗΤΑΝ ΙΣΧΥΡΟΙ ΚΑΙ ΠΑΜΠΛΟΥΤΟΙ!
ΕΚΕΙ Ο ΜΙΣΘΟΣ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ 10 ΕΩΣ 100 $ ΤΟ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΑΝ! ΜΕ 32.000 ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΣΑΔΕΣ!
Ε> ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΑΝΕΧΤΩ ΕΓΩ ΤΟ ΟΤΙ ΛΗΣΤΕΥΟΥΝ, ΣΚΟΤΩΝΟΥΝ, ΒΙΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΛΟΙΠΑ; ΕΙΜΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ;
Ζ> ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΟΡΙΟΝΤΑΙ ΥΠΕΡ ΤΩΝ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΩΝ, ΑΦΟΥ ΣΚΙΖΟΥΝ ΤΑ ΙΜΑΤΙΑ ΤΟΥΣ, ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥΣ; ΤΟ ΥΠΟΓΕΙΟ ΤΟΥΣ; ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΤΟΥΣ; ΕΝΑ ΧΩΡΟ ΡΕ ΑΔΕΡΦΕ! ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΔΙΟΤΙ ΜΕΣΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΛΕΝΕ: ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ; ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ. ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΤΟ ΔΩΣΩ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΓΝΩΣΤΟ!

(ΜΗ ΠΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΑΛΙ ΟΤΙ ΟΙ ΚΑΚΟΠΟΙΟΙ ΣΤΗΝ ΧΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΟΣΟΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ! ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΟΤΙ 1000 ΚΛΕΦΤΕΣ ΓΙΑ 3.000.000 ΞΕΝΟΥΣ ΚΑΙ 1000 ΚΛΕΦΤΕΣ ΝΤΟΠΙΟΙ ΠΡΟΣ 11.000.000 ΕΛΛΗΝΕΣ! ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΑΝΑΛΑΓΙΚΑ, ΞΕΧΑΣΤΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ!

ΟΙ ΧΩΡΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΓΡΑΜΜΗ ΕΙΣΟΔΟΥ ΕΥΚΟΛΑ ΚΟΥΝΙΟΥΝΤΑΙ! (ΓΕΡΜΑΝΙΑ,ΑΓΓΛΙΑ,ΔΑΝΙΑ...)!
Η ΓΑΛΛΙΑ ΓΙΑΤΙ ΦΩΝΑΖΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ; Α, ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑΛΙΑ ΣΥΝΟΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΦΡΙΚΗ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΕΜΑΣ! ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ Η ΙΤΑΛΙΑ! ΚΑΙ ΙΣΠΑΝΙΑ! ΚΑΙ ΤΟΥΡΚΙΑ!
ΕΤΣΙ, ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΠΡΙΝ ΚΑΤΗΓΟΡΗΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ!
ένας αναγνώστης χρήστος κ.
11/09/2009 16:01
Ασχετα σε ποιά χώρα δηλώνουν (εκ του πονηρού)οι λαθρομετανάστες ότι ήλθαν πρώτα θα πρέπει όπου και να συλληφθούν χωρίς έγγραφα <τα οποία τι κύκλωμα φροντίζει να καταστρέφει ή να χρησιμοποιοούν ωρισμένες μυστικές υπηρεσίες> να εξακριβώνεται από ειδικούς γλωσσολόγους η χώρα προέλευσής τους και να απελεύνονται άμεσα.Αν κάποιος αντιρατσιστής και πολιπολιπολιτισμικός επιδοτούμενος απο ξένα κέντρα ή απλώς βλάκας τους θέλει να τους παίρνει σπίτι του και να υπογράφει υπεύθυνη δήλωση που θα τον καθιστά συνυπεύθυνο για αδικήματα και κακουργήματα του προστατευομένου του αλλιώς να σταματήσουν οι διάφοροι και καλά προστάτες των αδυνάτων να παριστάνουν τον καλό ακ του ασφαλούς αυτοί και οι οικογένειές τους που σίγουρα δεν πηγαίνουν στα δημόσια σχολεία τα παιδιά τους ή στο ικα όταν αρρωστήσουν και δεν διαμένουν σε συνοικίες με αυξημένη εγκληματικότητα(κλοπές πορνεία ναρκωτικά) όπου οι έλληνες ζουν σαν φυλακισμένοι με κάγκελα και σιδεριές -Αυτά είναι φαινόμενα των τελευταίων 20 ετών από τότε που αρχίσαμε να ακούμε για πολιπολιτισμικότητα από διάφορους θολοκουλτουριάρηδες και καταντήσαμε να γκετοποιηθεί το σύνολο της ελλάδος προς μεγάλη χαρά ωρισμένων κύκλων.
Todo Palante
11/09/2009 15:56
Ειναι ανθρωπινο δικαιωμα η ΕΛΕΥΘΕΡΗ μετακινηση σε ολο τον Πλανητη. Οπως ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ να ΣΕΒΟΜΑΣΤΕ τις παραδοσεις και τον Πολιτισμο της χωρας που επιλεγουμε να ζησουμε η να επισκεφτουμε. Ομως ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ αυτοι οι ΝΕΟΙ ΔΙΚΤΑΤΟΡΕΣ να κατακλεβουν τον φυσικο πλουτο των διαφορων χωρων και να τους κανουν ΘΥΜΑΤΑ περιπλανωμενα. Το δραμα αυτων των ανθρωπων γινεται ΜΕΣΟ ΕΚΒΙΑΣΜΟΥ προς τους υπολοιπους.........Αμεση ΕΠΑΝΑΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΣΗ του "Δουβλινου ΙΙ" τωρα...... Η ΠΟΛΥ-ΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΟΤΗΤΑ ειναι ΜΥΘΟΣ που κατασκευαστηκε με ΔΟΛΟ κατα ΟΛΩΝ των ΠΟΛΙΤΙΣΜΩΝ της ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ.
jeronimo
11/09/2009 15:44
Δηλαδή αν κάποιος μπει παράνομα στο σπίτι μου και ξαπλώσει στον καναπέ εγώ πρέπει να τον παντρευτώ, αντί να τον πετάξω έξω με τις κλωτσιές ; Είναι λογική αυτή;;
Αφού η Γερμανία και οι λοιπές χώρες δεν είναι ευχαριστημένες από την κατάσταση των λαθρομεταναστών στην Ελλάδα, να τους μαζέψουμε τότε και να τους στείλουμε σε αυτούς.
Μ.Π
11/09/2009 15:10
KK... είχα την εντύπωση ότι η έκφραση (δια αλλαλαγμών) προκατάληψης, μίσους και αποστροφής για ανθρώπους, και μάλιστα δοκιμαζόμενους, δεν αποτελεί άποψη... οι βαρύγδουποι "αντιγερμανισμοί" περί εβραίων ("πολιτικών προσφύγων" στη Γερμανία !!!), die Linke, Τσέχων, δασκάλων που δίδασκαν κλπ κλπ, ,με αφορμή τη συγκεκριμένη είδηση, αποτελούν, βέβαια, άποψη. Ανάξια λόγου.
ΜΑΚΙΣ ΚΟΝΤΟΠΟΥΛΟΣ
11/09/2009 15:07
ΜΠΑ ΤΟΥΣ ΚΑΛΕΣΕ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟΥΣ ΕΙΠΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΔΟΜΑΤΙΑ ΣΤΟΝ ΑΣΤΕΡΑ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΕΠΙΔΩΜΑΤΑ 1100 ΕΥΡΟ ΝΑΙ ΓΕΡΜΑΝΑΚΙΑ Η ΕΛΛΑΔΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΣΦΑΛΗΣ ΧΩΡΑ ......ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΛΕΩΝ ΟΣΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΦΕΡΟΜΑΣΤΕ ΚΑΛΑ ΑΣ ΠΑΡΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΤΟΥΣ ΕΝΑΝ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ.
ΚΚ
11/09/2009 14:54
Μ.Π ταυτίζεις τους Έλληνες που δεν έχουν την δική άποψη με τη χρυσή αυγή. Είσαι άξιος ΚΝΙΤΗΣ λοιπόν. Σου εύχομαι καλή αφισοκόλληση.
xristina
11/09/2009 14:07
εχω ζησει 7 χρονια Αγγλια και εδω και 2 χρονια χω Γερμανια. Οι συνθηκες διαβίωσης των μεταναστων στις συγκεκριμενες χωρες δεν συγκρινονται με αυτες στην Ελλαδα. Στην Ελλαδα ολοι οι μεταναστες φαινονται εξαθλιωμενοι και αντιμετωπιζονται σαν το μιασμα. Το οτι το Ελληνικο κρατος δεν τηρει βασικες προυποθεσεις οσον αφορα ασυλια κλπ το γνωριζουμε πολυ καλα. Οπως εχει ηδη προαναφερθει ομως οταν δεν σεβετι τα δικαιωματα των Ελληνων ειναι δυνατο να σεβαστει αυτα των αλλοδαπων???? κριμα και ντροπη μας
ΕΛΕΟΣ!
11/09/2009 13:53
Συγνωμη,εμας μας ρωτησαν αν τον θελουμε? Παρανομα μπηκε,να φυγει αμεσως! Τα δικαιωματα,οπως αυτο του ασυλου,ειναι σωστα εως το σημειο που δεν γινονται πιπιλα απο τους δικαιουχους! Δεν κοιτανε που το 50% των κατοικων της Ελλαδας ειναι αλλοδαποι και σε λιγα χρονια θα εχουν κυριευσει τη χωρα! Προδοτες πολιτικοι!
GeorgeCh
11/09/2009 13:37
Ειναι δυσκολο να δεχτω οτι το ελληνικο κρατος δεν σεβεται ανθρωπινα δικαιωματα.
Οι ελληνες ειναι αρκετα μορφωμενοι και εχουν καποιο πολιτισμικο επιπεδο για να σεβονται ανθρωπους που βρισκονται σε αναγκη και να τους προσφερουν δικαιωματα και διαβιωση ωστε να εχουν μια ευκαιρια για μια καλητερη ζωη ειτε στην χωρα που εφτασαν ειτε επαναπατριστουν..
Ειναι κριμα να μας δυσφημουν ετσι οταν το ελληνικο κρατος και πανω απο ολα οι ελληνες πολιτες γνωριζουν οτι αυτα ειναι αυτονοητα και τα επιθημουν για οποιονδηποτε ερχεται σε αυτην την χωρα.
Φυσικα οι ελληνες πολιτες ποτε δεν φταινε για τιποτα και φυσικα δεν θα μπορουσε η γερμανικη δικαιοσυνη να το καταλαβει.
Καλο θα ηταν για πολλους να διαβασουν κατι για το θεμα μεταναστες και ανθρωπινα δικαιωματα αλλα βασικη προυποθεση ειναι να μπορεις να διαβαζεις και να καταλαβαινεις τι διαβαζεις.(Απαιτηση η χρηση εγκεφαλικων κυτταρων-εγκεφαλος=Αποφυση του ανθρωπινου σωματος με πολλες χρησεις μια απο αυτες λεγεται σκεψη και για να βοηθησω η σκεψη δεν ειναι ειδος σουβλακιου)
Μ.Π
11/09/2009 13:37
Μα συγγνώμη η μισή Χρυσή Αυγή μπαίνει στο site των Νέων? Η οι μισοί έλληνες είναι καταπιεσμένοι χρυσαυγίτες που υπό την σκέπη της ανωνυμίας βγάζουν τα απωθημένα τους εδώ?

Η Γερμανική Δικαιοσύνη, η οποία αντιθέτως με ότι συμβαίνει εδώ, ουδεμία σχέση διατηρεί με τη γερμανική κυβέρνηση κλπ κλπ, έκρινε με βάση την κείμενη νομοθεσία, όπως γενικά θα πρέπει να κάνουν τα δικαστήρια. Η κείμενη λοιπόν σχετική νομοθεσία προβλέπει την επαναπροώθηση των αιτούντων πολιτικό άσυλο (όχι των οικονομικών μεταναστών) στην πρώτη χώρα στην οποία υπέβαλαν το αίτημά τους υπό την προϋπόθεση αυτή η χώρα να είναι "ασφαλής" να παρέχει δηλαδή επαρκή εχέγγυα για την ανθρώπινη μεταχείρισή τους και την προστασία των δικαιωμάτων τους. Αν ο Ιρακινός είχε μπει πρώτα στην Γερμανία, είχε υποβάλει εκεί αίτημα πολιτικού ασύλου και στη συνέχεια ερχόταν στην Ελλάδα, εμείς θα έπρεπε να τον στείλουμε πίσω στη Γερμανία, αν τη θεωρούμε ασφαλή γι αυτόν χώρα. Το Γερμανικό Ανώτατο Δικαστήριο έκρινε, μάλλον δικαιολογημένα, με βάση τις εκθέσεις ΟΛΩΝ ανεξαιρέίτως των οργανισμών που δραστηριοποιούνται στο συγκεκριμένο πεδίο, ότι η Ελλάδα δεν παρουσιάζει εχέγγυα ασφαλούς χώρας. Η απόφαση αυτή δεν έχει την έννοια ότι η Γερμανία είναι πιο ανθρωπιστική χώρα από την Ελλάδα και ότι μας δίνει μαθήματα!! Αντίστοιχες αποφάσεις έχουν εκδώσει και Σουηδικά και Βελγικά δικαστήρια. Υποχρέωσε λοιπόν το Γερμανικό Κράτος να κρατήσει τον πρόσφυγα στη Γερμανία. Έτσι λειτουργεί μια ευνομούμενη, δημοκρατική πολιτεία.
Γιώργος
11/09/2009 13:26
Επιτέλους. Να μια καλή απόφαση του Γερμανικού Δικασηρίου η οποία ακυρώνει τις ρυθμίσεις της Δουβλινο ΙΙ την οποία βλακωδώς ή με ερωτηματικό στο βλακωδώς κάποιοι υπέγραψαν.
Δεν κάνετε έναν κόπο αγαπητοί κύριοι δημοσιογράφοι να ζητήσετε στοιχεία απο το Υπουργείο Εσωτερικών για τον αριθμό των λαθρομεταναστών που έχουν επιστρέψει οι υπόλοιπες πολιτισμένες ευρωπαικές χώρες στην Ελλάδα απο το 2003 μέχρι και σήμερα;

Η απόφαση αυτή πρέπει να κοινοποιηθεί άμεσα σε όσους έχουν επιστρέψει με αυτήν την ιστορία εδώ ενώ ήθελαν σκοπός τους ήταν να βρεθούν σε άλλη απ την Ελλάδα χώρα αλλά χάρη του Δουβλίνο ΙΙ και της καλής μας Τουρκίας έμεναν "φυλακισμένοι" στην Ελλάδα. Μπας και ξαλαφρώσουμε λίγο βρε αδερφέ να δουν και την "γλύκα" και άλλοι.
Γρηγορις
11/09/2009 13:26
Να τους στειλωμε πισω απο εκει που ηρθαν..για να ξαναπροσπαθισουν τις βορειες χωρες..Κλειστε τα συνορα μωρε ! κε αστους Γερμανους να λενε ..
TiTiKA
11/09/2009 13:17
I Ellada de sebetai ta dikaiwmata twn Ellinwn, 8a sebastei twn metanastwn? Kaimenoi Germanoi..
S
11/09/2009 12:56
DEN TOUS PAIRNOUN OLOUS TOUS IRAKINOUS AUTOI TOTE NA KATHARISOUME LIGO EDO?
S
11/09/2009 12:52
EIMASTE EMEIS ASFALEIS STIN ATHINA DILADI?EMEIS MIPOS PRPEIE NA ZITISOUME ASILO STIN GERMANIA?
panayotis
11/09/2009 12:34
Επιτέλους ένα ευχάριστο νέο !
νοτιος
11/09/2009 12:05
Οι δασκαλοι γερμανοι, που δασκαλευουν και συμβουλευουν ολους και ολα! Βεβαια ξεχνουν ποσο "υπεροχα" αυτοι συμπεριφερονταν μεχρι πριν μερικα χρονια σε αυτους που ζητουσαν ασυλο στην γερμανια, οσο η πολωνια και τσεχια δεν ηταν στην ΕΕ. Και ποσους βιετναμεζους προσπαθησαν να (ξανα)καψουν πριν 12-14 χρονια!!!! Δινουν καθε μερα "μαθηματα" Δημοκρατιας σε ολες τις χωρες, σε ελληνες και τουρκους για κυπρο, παλαιστινιους και ισραηλινους, κινεζους και μειονοτητες κλπ. καντε αυτο η το αλλο, αλλα οι ιδιοι (τα κομματα τους)αποκλοιουν συνεργασιες και αποριπτουν συνομιλιες με ενα
εκλεγμενο απο τον γερμανικο λαο κομμα die LINKE!
Δασκαλε που διδασκες.....
BASILIOS PIGKOULAS, koureas
11/09/2009 11:49
SE MIA XORA POU TA DIABATHRIA EKDIDONTAI APO ASTYNOMIKES ARXES, TI PERIMENETE, DIKAIOSYNH?
VP
11/09/2009 11:38
Βοηθεια, ζηταω ασυλο. Κατοικω σε περιοχη των αθηνων οπου το 20% ειμαστε ελληνες. Δεν εχουμε δικαιωματα, υγεια, παιδεια, ασφαλεια...Βοηθεια, γιατι αν παω στην γερμανια σε πια χωρα θα με στειλουν οπου εστω το 50% να ειναι ομοεθνης μου ??? Τωρα που το σκεφτομαι ενα διαμερισματακι στην Βουλα, Πευκη, Ψυχικο, Μαρουσι δεν θα ηταν ασχημο. Εκει εχει ελληνες ακουσα...μιας που ειμαι μειονωτητα θα μου το δωσουν οι πατριωτες δεν μπορει, επαναπατρισμος...αυτο θα κανω λοιπον !!!
νικοσ
11/09/2009 11:19
και οι γερμανοι αν θυμαμαι καλα δεχοντουσαν με ασυλο 6.000.000 εβραιους και τους τακτοποιησαν καλα.... Ελεος πια, στο σπιτι του κρεμασμενου δεν μιλανε για σχοινι
Θ.Γ
11/09/2009 11:02
Σαφώς και δεν είναι ασφαλής χώρα η Ελλάδα για τους μετανάστες. Εδώ δεν είναι καν για τους ΈΛληνες. Αχάριστη, αφιλόξενη, αντοδημοκρατική, χώρα του πλιάτσικου, της πυρκαγιάς, των διορισμών. Τι να ήθελε εδώ ένας μεσανατολίτης; Ποιος θα γύριζε να τον δει; Εδώ μισιούνται οι Έλληνες μεταξύ τους.
Αναγνώστης
11/09/2009 10:39
Όταν θα τους έρχονται όλοι οι μετανάστες απο Ελλάδα θα δείτε πόσο γρήγορα θα αναθεωρήσουν
condor
11/09/2009 10:34
kala tha itan na dosume asilo se olus tus metanastes, apo Alvania eos Mozambiki.na menun edo stin Ellada, ke emis i Ellines oli na sikothume na pame metanastes stin Germania,ke na zitisume asilo.Mallon eki tha kataliksume.
Spiros
11/09/2009 10:28
Καλύτερα να είμαστε λιγότερο ασφαλής χώρα για πρόσφυγες και περισσότερο ασφαλής για τους Έλληνες και ας έχουμε και κάποιο έλλειμμα στα δικαιώματα των προσφύγων (όλοι οι οικονομικοί μετανάστες το παίζουν πρόσφυγες) . Σε όποιους δεν αρέσει η κατάσταση να τους αναλάβουν οι ίδιοι .
Νίκος
11/09/2009 10:28
Η ουσία με το ζητημα είναι εδώ:

Ο 22χρονος Ιρακινός, μέλος της θρησκευτικής κοινότητας των Γιεζιτών, έφθασε ως λαθρομετανάστης στην Ελλάδα, τέθηκε υπό κράτηση και υπέβαλε αίτηση για πολιτικό άσυλο. Η αίτησή του απορρίφθηκε και κατόπιν αυτού διέφυγε στη Γερμανία, όπου επίσης υπέβαλε αίτηση χορήγησης ασύλου. Οι γερμανικές αρχές αποφάσισαν την επαναπροώθησή του στην Ελλάδα βάσει του κανονισμού του Δουβλίνου ΙΙ που θεσπίζει την αρχή της ασφαλούς τρίτης χώρας. Αυτή ορίζει ότι ο πρόσφυγας επαναπροωθείται στην πρώτη χώρα που πέρασε, αν είναι ασφαλής τρίτη χώρα.

όποιος λαθρομετανάστης δλδ περάσει στην Ελλάδα και απο δω φύγει στην Ευρωπαική Ένωση και εκεί πιαστεί χωρίς έγγραφα επιστρέφεται πακέτο στην χώρα μας. Άραγε ακούσαμε απο κανέναν στην προεκλογική περίοδο να μιλάει για αναγκη αναπροσαρμογής της Δουβλίνο ΙΙ που ψηφίστηκε το 2003 γιατί μετατρέπει την Ελλάδα ουσιαστικά σε αποθήκη ανθρώπων;; Κανείς.
Ερωτήθηκε ο πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ ο οποίος ως έλλην ΥΠΕΞ υπέγραψε τότε αυτήν την Συμφωνία η οποία λειτουργεί για να αποσυμφορίζει τις άλλες χώρες και να τους φορτώνεται η Ελλάδα; Γιατί δέχτηκε η Ελλάδα να υπογράψει μια Συμφωνία αντίθετη καταφανέστατα με τα εθνικά της συμφέροντα;
Κατοικος Λεσβου
11/09/2009 10:26
Ελα μωρε σιγα τι εγινε, απλα 100-200 παιδακια ειναι σε κατι αποθηκες στην παγανη, τι αλλο θελουνε δηλαδη. Να τους παρουν τα ελληνικα στρατευματα στο αφγανισταν να τους πανε πισω... χα Αιδως αχρειοι, ετσι επιβαλλει η συγχρονη ανθρωπιστικη δημοκρατια, να παρασιτουμε σε βαρος του τριτου κοσμου
αννα ξιφαρα
11/09/2009 10:00
Αισχος.Τι γινεται εδω ,επειδη πηγε την Ελλαδα ο μεταναστης ι για το πολιτικο ασυλο στα δικαστηρια φωναζουμε,καλα εκανε.Θα γινει γνωστο σε ολους οτι δεν δινουμε πολιτικο ασυλο ετσι ευκολα.ςΚαι ποιος βγαζει τις αποφασεις εχει σημασια,ασ μη ξεχνιομαστε,ας ερθει νατους δεχεται ολους τους μεταναστες η Γερμανια να την βαλουμε υπευθυνη μια και εχει προηγουμενα με τους Ελληνες μεταναστες.Εμεις καθομασταν στη Γερμανια αφου μας ειχαν εξετασει ιατρικως οτι θα ειμασταν ''καλα αλογα'' για τη κουρσα αγωνος που μας ηθελαν αμα δεν τους καναμε μας εδιωχναν,Ψεμματα΄΄η οχι.
GOLDEN BOY
11/09/2009 09:39
ΩΡΑΙΑ!! ΕΝΑΣ ΛΙΓΟΤΕΡΟΣ!! ΝΑ ΣΤΕΙΛΟΥΜΕ Σ''ΑΥΤΑ ΤΑ ΚΟΡΟΪΔΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ!!
Μήπως
11/09/2009 09:26
Oi Γερμανοί Αστεία κανουν, ενα Κράτος όπως η Ελλάδα που δεν ενδιαφέρεται... οχι περιφρονεί τους Έλληνες Πολίτες θα δείξει ενδιαφέρον για λαθρομετανάστες που ζουν στην χώρα μας...
Χάλιας
11/09/2009 08:50
μια χαρά, κρατήστε τον, ένας λιγότερος, διαδόστε το και σε φυλλάδια στον 3ο κόσμο για το πόσο αίσχος είναι η Ελλάδα, και δωρεάν τηλεκάρτες στους μπουζουριασμένους στα χάλια κέντρα υποδοχής, τα οποία να τα διατηρούμε επίτηδες και ακόμα πιο χάλια, να το λένε στην πατρίδα να ησυχάσουμε. Επιτέλους δεν μπορεί 10 εκ έλληνες να βρίζουν την ελλάδα και να μην έχουμε δίκιο, πρέπει να το μάθουν και οι πρόσφυγες αυτό και να μας αφήσουν να την βρίζουμε μόνοι μας. ο φερετζές των προσφύγων λείπει στην μαργιωρή ελλάδα. Και προσοχή αν είστε εργαζόμενοι σε σώματα ασφαλείας κοκ, τα ποσοστά φυματίωσης θερίζουν. Μάσκες και γάντια πάντα.
Totos
11/09/2009 08:18
APOLITO DIKEO EHI I GERMANIA...
AMESOS NA VALOUME OLOUS TOUS PAKISTANOUS,AFGANOUS KE IDIETERA TOUS KOURDOUS STO HILTON HOTEL...
I KAKIA ELLADA..
GIA HARA...