Φωτορεπορτάζ: Εικόνες που σοκάρουν

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 23/08/2009 20:15 | ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ: 24/08/2009 18:46 |

Καμμένα σπίτια, ανθρώπους σε απόγνωση, κατεστραμμένες περιουσίες και σκηνές φρίκης απαθανάτισε ο φωτογραφικός φακός. 
Δείτε τα φωτορεπορτάζ

42
ΧΧΧ
25/08/2009 20:53
Ο ΝΟΜΟΣ ΠΑΣΟΚ "ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΨΕΙΣ ΔΕΝΔΡΟ Η ΝΑ ΚΑΘΑΡΙΣΕΙΣ ΤΑ ΞΕΡΟΚΛΑΔΑ ΘΕΛΕΙ ΕΓΚΡΙΣΗ ΤΟΥ ΔΑΣΑΡΧΕΙΟΥ" είναι μια αποτυχία και μισή. Είναι τόσο γελοία η κατάσταση ώστε στο Μάτι έχουν αφήσει ένα δεντρο στη μεση του δρόμου. Δεν καθαρίζεις λοιπόν τίποτα κι αφήνεις την φωτιά να τα κάψει όλα. Και αυτοί που τον σκεφτήκαν τον νόμο είναι τόσο ανεγκέφαλοι όσο κι ένα λιθρίνι. Είναι τόσο ηλίθιοι οι κυβερνώντες ώστε θα χαρακτήριζαν την Σαχάρα δασική έκταση αν κυβερνούσαν στην Αφρική. Τι να το κάνω το δασος όταν καθε χρονο κινδυνεύω να καω ζωντανός;;; Ποιο πράσινο και αηδίες κόκκινο και μαύρο είναι και πολύ καυτό.
alfa maik
25/08/2009 16:31
ΑΛΛΟΙ ΑΠΟ ΑΝΑΓΚΗ ΚΑΙ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΕΥΚΑΤΑΣΤΑΤΟΙ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΦΤΕΣ. ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΣΤΟΝ ΠΑΡΝΑΣΟ ΠΟΥ ΕΚΟΒΑΝ ΕΝΑ ΕΛΑΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΝΑΕΙ Η ΜΠΟΥΛΝΤΟΖΑ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΚΑΘΑΡΙΖΑΝ ΟΛΗ ΤΗΝ ΜΕΣΑ ΠΕΡΙΟΧΗ ΚΑΙ ΕΚΤΙΖΑΝ ΤΗΝ ΒΙΛΑ ΤΟΥΣ ΤΟΤΕ ΕΚΟΒΑΝ ΚΑΙ ΤΑ ΜΠΡΟΣΤΙΝΑ ΕΛΑΤΑ ΕΝΑ ΕΝΑ.ΣΕ ΑΛΛΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΤΑ ΚΑΜΕΝΑ ΔΑΣΗ , ΤΑ ΦΥΤΕΥΟΥΝ ΜΕ ΕΛΙΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΟΙΚΟΠΕΔΑ ,ΜΑΝΤΡΙΑ ΠΡΟΒΑΤΩΝ ΣΤΗΝΟΝΤΑΙ ΓΑΙ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΟΙΚΟΠΕΔΑ. ΟΙ ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΔΙΕΦΘΑΡΜΕΝΕΣ ΚΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΕΛΕΓΧΘΟΥΝ ΕΙΝΑ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΕΞΤΡΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΠΟΥ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΤΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΤΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ
k.k.
25/08/2009 16:28
ΠΡΟΣ Κ. ΣΩΤΗΡΙΟΥ,
ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΝΟΜΟΙ ΙΣΧΥΟΥΝ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΙΣΤΕΡ...ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΨΕΙΣ ΔΕΝΔΡΟ Η ΝΑ ΚΑΘΑΡΙΣΕΙΣ ΤΑ ΞΕΡΟΚΛΑΔΑ ΘΕΛΕΙ ΕΓΚΡΙΣΗ ΤΟΥ ΔΑΣΑΡΧΕΙΟΥ...ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΟΣ ΠΑΣΟΚ...ΕΝΑΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ ΝΟΜΟΣ ΠΟΥ ΟΠΩΣ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΔΕΝ ΕΦΑΡΜΟΖΕΤΑΙ, ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ, ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΕΣ....ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΟΠΟΙΑ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΧΑΜΕ ΙΔΙΑ ΘΑ ΤΑΝ Η ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ...ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΖΩ ΜΕ ΑΝ ΚΑΙ ΕΦΟΣΟΝ, Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΟΜΩς ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΧΑΜΕ ΑΛΛΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΓΙΑ ΔΕΚΑΕΤΙΕΣ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΔΕΝ ΕΙΧΑΜΕ....ΚΑΙ ΜΗΝ ΠΙΠΙΛΙΣΕΤΕ ΠΑΛΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΠΟΥΡΔΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΦΩΤΙΕΣ ΤΗΣ ΔΕΚΑΕΤΙΑΣ ΤΟΥ 90....ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ Η ΡΩΣΙΑ, ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΦΩΤΙΕΣ, ΟΛΕΣ ΟΙ ΜΕΣΟΓΙΑΚΕΣ ΧΩΡΕΣ ΕΧΟΥΝ....ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΩΝ ΦΩΤΙΩΝ...ΣΤΑ 30 ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΗΚΑΝ ΣΤΗΝ ΑΤΤΙΚΗ ΠΕΡΙ ΤΑ 300.000 ΣΤΡΕΜΜΑΤΑ, ΛΙΓΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΔΗΛΑΔΗ ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΗΚΑΝ ΣΕ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΤΟ ΠΕΡΑΣΜΕΝΟ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ. ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΟΙ 80 ΝΕΚΡΟΙ ΤΟΥ 2007 ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΩΝ ΘΥΜΑΤΩΝ ΑΠΟ ΠΥΡΚΑΓΙΕΣ ΠΟΥ ΕΙΧΕ Η ΧΩΡΑ ΣΥΝΟΛΙΚΑ....ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΑ ΒΡΕΙΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΕΤΕ ΤΟΝ ΣΥΓΧΡΟΝΟ ΝΕΡΩΝΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΚΑΤΣΕΙ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΝΑ ΦΥΓΕΙ...ΑΛΗΘΕΙΑ ΔΕΝ ΝΤΡΕΠΕΣΤΕ ΓΙΑ ΤΑ ΜΟΥΤΡΑ ΤΟΥ....;
Maxmarar
25/08/2009 15:15
Μετά το τραγικό γεγονός της πυρκαϊάς, άραγε θα υποστώ και προσωπικό εξευτελισμό πληρώνοντας ξανά έκτακτη εισφορά ώστε να μπορέσει το απίθανο Ελληνικό κράτος να αποζημιώσει τους ιδιοκτήτες των αυθαιρέτων που κάηκαν?
Κ.ΜΑΝΩΛΙΔΗΣ
25/08/2009 13:45
B.T., ο κόσμος δέν βγαίνει στούς δρόμους, απλούστατα γιατί όλοι ίδιοι είμαστε. Το ίδιο πονηροί, το ίδιο εξυπνάκηδες, έτοιμοι να στήσουμε το αυθαίρετό μας σε πρώτη ευκαιρία, να κλείσουμε τους υπαίθριους χώρους, να κλέψουμε την εφορία, να λαδώσουμε και να λαδωθούμε. Η σαπίλα φίλε μου έχει μεγάλο βάθος. Αν είμασταν σωστοί, οι πολιτικοί μας δεν θα τολμούσαν ούτε στον δρόμο να βγούν.
MSotiriou
25/08/2009 13:21
Kaka ta psemmata, me opoiadipote kuvernisi stin e3ousia i katastrofi 8a itan idia. Auto pou dustuxws kammia kuvernisi den alla3e einai oi nomoi peri katapatisewn kai anadaswsewn. Sto e3wteriko gia na kopseis ena dentro apo ton kipo sou prepei na eidopoii8ei analogi upiresia, i opoia prwta 8a frontisei na dunatai na 3erizw8ei olokliro gia na to metafuteusei kapou allou. Stin Ellada, auto 8a itan upervoli peran tou oriou tis fantasias... Ali8eia, poso tritokosmikous mas 8eloun oles oi kuverniseis mas...
ΔΕΣΠΟΙΝΑ
25/08/2009 12:10
ΚΛΑΙΝΕ ΓΙΑ ΤΑ ΣΠΙΤΙΑ, ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΞΑΝΑΧΤΙΖΟΝΤΑΙ ΣΕ ΧΡΟΝΟ ΡΕΚΟΡ.....ΓΙΑ ΤΟ ΔΑΣΟΣ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΞΑΝΑΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΕΙ, ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΝΟΙΑΖΕΤΑΙ....ΜΟΝΟ ΝΑ ΧΤΙΖΟΥΝ ΞΕΡΟΥΝ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΔΑΣH, ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΜΕΤΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ.
B. T.
25/08/2009 10:56
Απορώ γιατί ακόμη δεν βγαίνει ο κόσμος στους δρόμους...έτσι αυθόρμητα.......να επιβάλλει κάποτε κι αυτός το δίκιο του.. το ονειρό του.....Οσο κι αν λενε κάποιοι - όχι ακόμη - πιστέυω ότι είμαστε στο πάτο του βαρελιού. Τελεία.

vagelis lefkas sweden
25/08/2009 08:48
aytos einai polemos ................., ti kai an pethanoun 100 atoma.............., kai kaoun 200 spitia...asimado gia ftous ,/ ftenai ta pefka/ se 10 meres den tha thimoude tipota............tha tous valoune kai prostimo kai f p a.....................SOS GIA TIN ELLADA
Nicolas B.
24/08/2009 21:43
Se kathe dimokratia i kivernisi, i antipolitefsi ke genika o politikos kosmos ine i ikona tou laou pou tous psifizi. Sti periptosi tis neoteras elladas: egoistes, zamanfoutistes ke telios adiafori gia ta kina. To 2009 anakaliptoume to meltemi, ti xirasia, to disvato tou edafous, to retsini twn pefkwn ke tis ...koukounares. Kata ta lipa, perissoteri dimosiografi ke cameraman apo tous pirosvestes gia na apothanatisoun ta kostoumia ke tis gravates twn men pou allilosinheronte gia tin artia antimetopisi tou anapantehou kakou ke twn de pous tous katigoroun oti metetrepsan ena sinhrono kratos se haos.
Ke oli emis i apovlakomeni thavmazoun metaxi dio diafimiseon tous eponimous parousiastes tis TV ke lipous dimosiografous gia tis vathies tous gnosis, i opii se ligo tha tis exargirosoun zitontas isos ke vouleftiliki gia to ergon tous...
Stihimatizo oti molis stamatisi i fotia, i moni pou tha sinehisoun na asholounte ilikrina me to thema tha ine kapii me pasalous ke sirmatoplegma. Mehri vevea tin epomeni.
To paraxeno ine oti i sineteri ke gitones mas den ehoun pari akoma habari peri tis bananias pou legete Ellas ke mas sibonoun.
A re kothonia oli mas - ti paraponiomaste? Echoume oti mas axizi
πιπεριδου ρανια
24/08/2009 19:58
να φυγτε βα πατε αλλου ειστε ανικανοι μας καταστρεψατε ουστ
Δημήτρης
24/08/2009 18:45
Όλοι οι Έλληνες, είτε κυβερνήσεις είτε απλοί πολίτες, έχουμε συμβάλει στην απαξίωση και την κατάντια της χώρας μας. Οι κυβερνήσεις, με μοναδικό σκοπό να τσεπώσουν όσο γίνεται περισσότερα ενώ είναι στην εξουσία, αδιαφορούν, δεν τιμωρούν και αφήνουν την παρανομία να οργιάζει. Έτσι, και οι πολίτες, ενδιαφερόμενοι μόνο για την ατομική τους καλοπέραση, κάνουν ό,τι θέλουν. Πώς βρέθηκαν μέσα στα δάση πολλά από τα σπίτια που κάηκαν ή κινδύνεψαν να καούν; Νόμιμα; Δε νομίζω. Εκτός κι αν θεωρείται νόμιμο το λάδωμα, η αυθαίρετη οικοδόμηση χωρίς άδειες ή η καταπάτηση δασικών εκτάσεων. Φυσικά και λυπάμαι για τους ανθρώπους που έχασαν τις περιουσίες τους, αλλά έχουν και αυτοί ένα μερίδιο ευθύνης, όπως έχουμε όλοι μας μερίδιο ευθύνης. Καλό θα είναι πλέον να ενεργούμε όλοι λογαριάζοντας τον μεγαλύτερο ξενοδόχο, τη φύση.
αρης
24/08/2009 17:19
συμφωνώ με το χρήστη greco απόλυτα
ΜΑΓΙΩΡ
24/08/2009 17:16
Πυρ ομαδόν…

Στου Διονύσου* την ολόμαυρη ράχη
Περπατώντας η Ελλάδα μονάχη
μια βρεμένη σανίδα κρατεί

Τα παιδιά των γκουβέρνων ζητάει
που με μέθοδο ότι να λάχει
αφήκαν τη χώρα γιαπί…

m@gior
24.8.09


* Της Νέας Μάκρης, του Μαραθώνα, του Γραμματικού, του Πόρτο Γερμενού, των Βιλλίων, της Πεντέλης, της Σταμάτας, του Ντράφι, της Καλλιτεχνούπολης κλπ.

renaissance
24/08/2009 16:44
Να πάτε να τους ψηφίσετε πάλι...
vagelis lefkas sweden
24/08/2009 16:42
sas volevi re kathikia na kaoune ola,,,,,, emeis eimaste mirmigia na pethanoume,,,,,,,,,,,,,,,,,
Ν.Λ.
24/08/2009 16:19
ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΜΟΥ ΔΏΣΕΙ ΤΟ ΟΞΥΓΌΝΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΣΤΈΡΗΣΑΝ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΟΣΚΥΛΑ ΚΤΊΖΟΝΤΑΣ ΠΑΡΆΝΟΜΕΣ ΒΊΛΕΣ ΜΈΣΑ ΣΤΟ ΔΑΣΌΣ ?
Greco
24/08/2009 16:01
Kata ta alla i eikona stin tv me ton Fantaro na xefortonei to xoma apo to karotsi, ekane to gyro tou kosmou.Teleios exoplismos katasveseis pyrkagion.HA HA HA.BRAVO se oles tis Ellinikes kybernisis apo ton deutero pangosmio polemo kai meta, kataferan i xora na exei teleio technologiko exoplismo.Pos na min kaite bre ? eistai afimenoi sti moira sas.Synexizetai na tous psifizetai.
ΧΑΤΖΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
24/08/2009 15:12
Δυο τρεις αποριες ρε παιδια.... Πως βρέθηκαν όλα αυτά τα σπιτια αναμεσα στα δέντρα? Απο ποια πολεοδομία πηραν άδεια? Τα δέντρα που ήταν εκει πριν χτιστουν ποιος τα εκοψε (εκαψε) για να χτισει? Περαστικα μας για την καταστροφη του περιβάλλοντος που μας επηρεαζει όλους, ομως για τα σπιτια που καηκαν προσωπικα δεν δινω δεκαρα.... Το 90% σ αυτες τις περιοχες ειναι παρανομα ή εχουν χτιστει και νομιμοποιηθει παρανομα.. Αυτοι που τα εχουν "εκαψαν" για να τα χτισουν... Ας χαρουν τ αποκαιδια τωρα..
peter watkins
24/08/2009 15:10
The view from London is one of concern, but with no analysis of how Greece has become such a regular victim of organised crime, whatever the season.

That is what is missing, and Greeks from abroad should be encouraging commentators to take a closer look at this Greek Tragedy,and questionning ALL its causes; be they to do with

- a complete disregard for the environment
- political party incompetence
- foreign interference, as witnessed by Turkey''s constant aggression
ΝΙΚΙ ΤΗΕΟ
24/08/2009 15:00
Νομίζω δεν είναι θέμα ότι οι αρμόδιοι δεν μπορούν να προλάβουν τη φωτιά αλλά δεν θέλουν.... να δείτε πώς θα ξεφυτρώσουν τα κτίσματα σε λίγο καιρό..... έτσι δεν έγινε και με παλαιότερες πυρκαγιές στην Πεντέλη, το Πανί κλπ.
Πιπέρης Χρήστος
24/08/2009 14:24
ΤΟ κράτος είμαστε εμείς αγαπητοί, και έχουμε αυτό που αξίζουμε.
elena
24/08/2009 14:14
Δεν ξερω ποιον να πρωτολυπηθώ.. φυσικά το πανέμορφο δάσος που έγινε κάρβουνο... τα ζώα που κάηκαν ζωντανά και ανήμπορα... τα σπίτια των ανθρώπων....τους κόπους για κάποιους μιας ζωής ....
ανήμπορο και ανάξιο κράτος , κράτος επιπέδου ΥΕ , πολιτικοί αδιάφοροι και αδιάφθοροι.,... ηθελα να ξερα αυτος που έβαλε τη φωτιά ποιανού πρασινου , μπλε, κοκκινου, μπουρδελοκιτρινοροζ κόμματος ειναι και τι του έταξαν για αυτο του το "κατόρθωμα"!!!! τι θα τα κανετε τωρα τα καμμένα??? οικοδομήσημες εκτάσεις??? παντε ζήστε όλοι στην αθήνα... ο ενας πανω στον άλλο ... για καλύτερη ζωή πήγατε στην πρωτεούσα?????? εεε βλεπω θα την εχετε.....
FS
24/08/2009 13:59
Kai kati akoma
ti oraia pou ginontai oi Ellinares oikologoi kathe Augusto!

Makari na itan kai tous ypoloipous 11 mines. Isos na min ta blepame auta
FS
24/08/2009 13:59
Kai kati akoma
ti oraia pou ginontai oi Ellinares oikologoi kathe Augusto!

Makari na itan kai tous ypoloipous 11 mines. Isos na min ta blepame auta
FS
24/08/2009 13:58
To 95 kai 98 pou eihe ksanakaei i Pendeli kai i nea makri Pasok den kybernouse.
Pote tha katalabete pos den ftaine gia ola oi kyberniseis alla emeis oi idioi oi polites.

γαλάζιο golden boy
24/08/2009 13:24
Άντε να καούν τα πάντα κάποια στιγμή για να χτίσουμε με την ησυχία μας...
ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΥ
24/08/2009 11:56
ΟΛΑ ΔΙΑΛΥΜΕΝΑ,ΑΠΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ ΜΕΧΡΙ ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΙΚΗ.ΟΙ ΜΟΝΟΙ ΠΟΥ ΠΑΝΗΓΥΡΙΖΟΥΝ ΟΙ ΚΑΤΑΠΑΤΗΤΕΣ ΕΚΤΑΣΕΩΝ ΚΑΙ ΖΩΩΝ,ΓΙΑΤΙ Η ΖΩΗ ΜΑΣ ΚΑΗΚΕ,Η ΖΩΗ ΜΑΣ ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΘΗΚΕ.ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΘΑΥΜΑΣΑ ΤΑ ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΙΚΑ ΟΧΗΜΑΤΑ -ΔΩΡΕΕΣ ΔΙΑΦΟΡΩΝ ΤΡΑΠΕΖΩΝ ΚΑΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ.ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΑΦΗΣΑΝ ΧΡΗΜΑΤΑ ΟΙ ΚΟΥΜΠΑΡΟΙ...
Αλ Καλ
24/08/2009 10:24
Φυσικα ειναι αβασταχτος ο πονος σας που χασατε τα σπιτια σας. ΑΛΛΑ, σηκωσατε ποτε τα μαινικια σας, πιασατε καμμια τσαπα να καθαρισετε τα χορταρια γυρω γυρω ; ή βαζευατε επιπλεον και οτι αχρηστο για προσαναμα σε ενδεχομενη πρυρκαγια. ΤΕΜΠΕΛΙΑ ΚΑΙ ΒΛΑΚΕΙΑ ! απο παλετες μεχρι αχρηστα αυτοκινητα ....
Αλ Καλ
24/08/2009 10:09
@ Ioannis Tzathas Μαλλον εσεις ειστε για δεσιμο. Συγκρινετε την Καλλιφορνια με την Αττικη ! Ελεος πια. Ειδες να καιγεται η Washington DC ; ειδες να καιγονται τα προαστια του Λοςαντζελες, Σανφραντζισκο, Σακραμεντο ? ΞΥΠΝΑ θα καει και το σπιτι σου στο ληθαργο που βρισκεσαι....
ΑΡΕΤΗ Α.
24/08/2009 09:00
ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΛΕΓΕΤΑΙ Η ΑΘΗΝΑ ΠΡΩΤΕΥΟΥΣΑ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ,ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕΙ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΗΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ?ΚΑΤΗΓΟΡΩ ΟΛΑ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΑ,ΙΔΙΑΤΕΡΑ ΤΑ ΔΥΟ ΜΕΓΑΛΑ,ΓΙΑΤΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΝΟΙΑΣΤΗΚΕ ΓΙΑ ΤΑ ΔΑΣΗ,ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΑ ΟΙΚΟΠΕΔΑ.ΟΡΙΣΤΕ ΚΥΡΙΕ,ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΝΑ ΧΤΙΣΕΤΕ ΤΩΡΑ.ΝΑ ΔΩ ΟΜΩΣ ΠΟΣΟ ΘΑ ΖΗΣΕΤΕ ΧΩΡΙΣ ΟΞΥΓΟΝΟ!
Κ.ΜΑΝΩΛΙΔΗΣ
24/08/2009 08:56
Ioanni Tzatha,
Καί τι φταίει μωρέ; Είναι δυνατόν τέτοιες μέρες να μήν είναι σε πλήρη ετοιμότητα ο κρατικός μηχανισμός να προλαβαίνει μια φωτιά πρίν πάρει διαστάσεις; Είναι δυνατόν, να κυβερνάς 5,5 χρόνια και να μήν έχεις αγοράσει ούτε ένα πυροσβεστικό αεροπλάνο; Είναι δυνατόν ν''αφήνεις τήν χώρα που πλήττεται κάθε χρόνο απο τις φωτιές, χωρίς εκπαιδευμένους δασοπυροσβέστες και να προσλαμβάνεις αγροφύλακες και υπαλλήλους της υπηρεσίας αποξήρανσης της λίμνης Κωπαϊδας;(ναί υπάρχει τέτοια υπηρεσία). Είναι δυνατόν να επιδεικνύεις τέτοια βλακεία απέναντι στην φωτιά; Ματαιοπονείς Τζάθα! Δεν στηρίζεται με τίποτε αυτή η Κυβέρνηση!
SOFIA -GREECE
24/08/2009 08:53
Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ( ΚΑΙ''ΓΩ ΜΑΖΙ) ΦΙΛΟΣΟΦΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΙΟΣ ΦΤΑΙΕΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ.ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΟΙΟ ΕΥΚΟΛΟ ΘΥΜΑ??Η ΚΥΒΕΡΗΣΗ ΚΑΙ Η ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ.ΤΟ ΠΩΣ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΟΜΩΣ Η ΦΩΤΙΑ ( ΚΑΙ ΤΟ ΠΩΣ ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΜΙΑ ΦΩΤΙΑ ) ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΔΑ ΝΑ ΤΟ ΣΗΖΗΤΑ ΚΑΝΕΙΣ .ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΒΛΕΠΕΙΣ ΣΤΑ ΚΑΝΑΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΕΓΝΩΣΜΕΝΟΙ ΚΑΤΟΙΚΟΙ ΠΟΥ , ΧΤΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΠΥΚΝΟΚΑΤΟΙΚΟΥΝ ΣΕ ΔΑΣΩΔΕΙΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ, ΠΟΥ ΤΟ ΧΟΡΤΑΡΙ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΘΣ ΦΤΑΝΕΙ ΙΣΑ ΜΕ ΤΑ 2 ΜΕΤΡΑ, ΚΑΙ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΚΑΙ Η ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΙΚΗ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΔΙΑΘΕΤΕΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΙΚΟ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ ΚΑΘ''ΕΝΟΣ!! ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ, Ας ΞΥΠΝΗΣΟΥΜΕ ΚΑΙ Ας ΠΙΑΣΟΥΝ ΤΟΥΣ ΚΑΘΥΣΤΕΡΙΜΕΝΟΥΣ ΠΟΥ ΘΕΛΑΝΕ ΝΑ ΒΑΛΟΥΝ ΦΩΤΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΨΟΥΝ ΤΟ ΧΥΤΑ ΣΤΟ ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΟ !!ΚΑΙ..ΠΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΠΙΑΣΟΥΝ ΑΦΟΥ ΕΙΔΑΝ ΟΤΙ Η ΦΩΤΙΑ ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΕΛΕΓΧΟΝΤΑΝ, ΒΑΛΑΝΕ Κ''ΑΛΛΕΣ ΦΩΤΙΕΣ ΤΡΙΓΥΡΩ ΓΙΑ ΝΑ ΦΑΝΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΜΠΡΗΣΜΟΣ!!!.ΑΥΤΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΑ ΑΝΦΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ??
Niko
24/08/2009 08:28
@Ioannis Tzathas 24/8/2009 02:47
File mou exei dikio oti kai stin Kalifornia iparxoun tetoies fwteies, alla iparxoun orismenes diafores:
1) I Notia Kalifornia (pou menw) einai fysikos erimos. Oti prasino iparxei einai texnito- diladi i anadasosi einai anthropogenes. I perioxi tin Attikis pou kaigetai simera einai fysiko prasino, oxi texnito.
2) Kata meson oron olo to xrono brexei den vrexei 2 -3 ekatosta stin Notia Kalifornia. Den einai tetoia periptwsi i Attiki.
Episis edw to nero to fairnoun apo to Colorado. To antistoixo tis Attikis tha itan ean fernane posimo nero apo ti Voulgaria.
3)Par''olo pou to kratos (i politeia) sti Kalifornia einai sta prothira tis faliriseis kai iparxei ektetamenoi ksirasia gia 4 synexi xronia, kathe fora pou iparxei kyndinos ekdilwsis pyrkagias, oi dasopirosvestes kai pyrosvestes einai se etoimotita KAI katavrexoun eite apo aera eite apo ksira apomakres perioxes me thamnous klp PRIN ekdilothei mai fwtia, oxi afou exei kaei mia poli olokliri. Nai men ksodevoun 2-3 ekatomyria dollaria, alla swzoun disekatomiria dollaria se spitia kai epixeirisis. Min ksexnas oti edw ta wildfires einaii fysiko fainomeno kai se poli ligo vathmo apo emprismous.
Dystixos stin Ellada to kratos epistratevei pyrosvestes kai dasopyrosvestes afou exei ginei i zimia otan einai poly arga.
Ioannis Tzathas
24/08/2009 02:47
Ma kala olloi sas eiste gia desimo. Sas ftaiei h ka8e kyvernhsh,Gia la8h pou exoun ginei edw kai 50 xronia. Den koitate ti egine sthn Kalifornia,fetos kai sxedon ka8e kalokairi?(kai mhn mou pite twra oti sthn amerikh den exoun ta mesa)
Θέος Στ.
24/08/2009 00:09
ΑΥΤΗ Η ΧΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΑ ΤΗΣ ΜΟΙΡΑΣ ΤΗΣ ΔΥΣΤΥΧΩΣ.
ΟΤΑΝ ΞΟΔΕΥΟΝΤΑΙ ΕΚΑΤ. ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΜΑΧΗΤΙΚΑ ΑΕΡΟΣΚΑΦΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΘΩΡΑΚΙΣΟΥΝ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΑΝΤΗΔΕΣ ΤΗ ΧΩΡΑ ΜΑΣ ΑΓΟΡΑΖΟΝΤΑΣ ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΙΚΑ ΑΕΡΟΣΚΑΦΗ ΚΑΙ ΟΧΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΟΡΓΑΝΩΣΟΥΝΕ ΣΩΣΤΑ ΤΗΝ ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΙΚΗ ΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ? ΜΑΣ ΕΚΑΝΑΝ ΝΑ ΣΙΧΑΙΝΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΝΤΡΕΠΟΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ.
ΚΑΤΑΝΤΙΑ, ΠΙΚΡΑ, ΟΡΓΗ ΚΑΙ ΑΗΔΙΑ...ΑΥΤΟ ΝΙΩΘΩ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ.
ιωαννης κοντογιαννης
23/08/2009 23:59
εμεις δε τους ψηφισαμε?εμεις δεν χτισαμε εκει?γιατι φταιει μετα το κρατος?εμεις δεν χτιζουμε σε ρεματα σε δαση εμεις δεν φοροδιαφευγουμε εμεις δεν παμε στις υπηρεσιες μας εμεις δεν δεν δεν???..η συγκεκριμενη κυβερνηση ναι φταιει ουτε κανανταιρ καινουργια δεν πηρε και το παλευουν με τα 415 του σημιτη αλλα εμεις???...
τακης μπολης
23/08/2009 23:45
ψυχρεμία ο Σουβλιάς ετοιμάζει σχέδιο ανάπτυξης...
chatzisavvidou chryssovalantia
23/08/2009 23:29
kalitera as analawi kiwernisi apo to exoteriko tin ellada.
Γεωργια Μ.
23/08/2009 23:19
Κάθε φορά που θα πλανάται το ενδεχόμενο εκλογών , θα ''εχουμε το ίδιο σκηνικό.(Πυρκαγιές παντού.)
Kosths Germania
23/08/2009 23:02
AS PROSEXATE!!!!!!!!! Deksia de thelate?????? Topa ti sas koftei??????
ΓΙΩΡΓΟΣ Σ,
23/08/2009 21:57
ΑΣ ΘΡΗΝΙΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΤΤΙΚΗ. ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΣΤΡΕΜΜΑΤΑ ΑΠΟ ΔΑΣΗ ΕΓΙΝΑΝ ΚΑΡΒΟΥΝΟ. ΕΙΝΑΙ Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΒΙΒΛΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΜΕΣΑ ΣΕ 2 ΧΡΟΝΙΑ! ΑΥΤΗ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΙΜΩΡΗΘΕΙ...ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ!