Αυξηση της γονικής άδειας στους τέσσερις μήνες αποφασίζει η Ευρωπαική Ένωση

Οι εργαζόμενοι έχουν πλέον τη δυνατότητα να ζητήσουν προσαρμογή των όρων εργασίας τους, αφού επιστρέψουν από την άδεια, όπως αλλαγή ωραρίου

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 19/06/2009 12:59 |
Την αύξηση της γονικής άδειας από τρεις σε τέσσερις μήνες για κάθε γονέα συμφώνησαν οι Ευρωπαίοι κοινωνικοί εταίροι, παρουσία του αρμόδιου...
Γίνετε Συνδρομητής
e.p.
19/06/2009 21:18
Agapite TI NA LEO... isos na douleveis sto dimosio tomea, opos kai ego. Yparxoun polles periptoseis pou kataleigoin sto dikastirio. Mporeis na diavaseis to parakato:

http://www.fawcettsociety.org.uk/index.asp?PageID=644

H Bretania episis exei kali nomothesia se sxesi me maternity leave alla oxi toso gia paternity leave.
Episis i Guardian exei syxna sxetika arthra gia auto to thema.
ALFA
19/06/2009 18:39
DEN INE MONO TA HRIMATA PU PERNI I MITERA MONO
KATA TON TOKETO
I FRONTIDA ARHIZI 4 MINES PRIN OPOTE AFINI TIN DULIA TIS
KE PLIRWNETE NORMAL
IKTRO INE STIN ELLADA NA PIGENIS STO TAXIDROMEIO NA PARIS ENA DEMA
KE I YPALILOS NA INE FUSKWMENI KE NA SU KUVALAI TO DEMA NA STO PARADWSI I I IATRINA NA MIN
BORI NA STA8I STA PODIA TIS GIA NA SE EXETASI
STIN SKANDINAVIA KATA TIN GENISI TU PEDIU TO KRATOS DINI EXTRA 700€ I RUHA UNISEX GIA TO NEOGENITO
KE 100€GIA TO KA8E PEDI MINIEWS AFOROLOGITA
DILADI 1200 TON HRONO SIN TIS FOROAPOSVISIS KATA TEKNON..I PEDIA PU PAREHI STO PEDI INE POLY PIO ANWTERI
PIOTIKWS EPISIS MESA SE KA8E SKOLIO YPARHI DWREAN ODONTOGIATREION KE I IATRIKI PERI8ALPSIS PEDIWN INE DWREAN ME TOSI MIKRI DIAFWRA FOROLOGIAS
I KINONIA DINI TWSA POLLA.. ALLO INE AN ISE OPADOS TU PARTA OLA KE TWN MEGALWN KINONIKWN DIAFORWN PU GENANE NEOLEA PU PETAI STO SISTIMA PETRES
KE KANI TUS PLUSIUS NA KLINWNTE SE HRISA KELIA APO TON FOVO TIS APAGWGHS OPOTE
EKI DEN YPARHI TROMOKRATIA DIOTI I MESEA TAXIS EPIKRATI EMENA MU ARESI I MESEA TAXIS
APEH8ANWME TIN FTWHIA PU TROFODOTI TIN TROMOKRATIA
MIZERIA KE EGLIMATIKWTIS PAI HERI ME HERI FILE AS
TO PARUME PREFA LIPON
OPOTE AS KITAXI O KA8E PLUSIOS NA SIMVALI PRIN ANAGASTI NA TA DWSI SE KAPIUS APAGWGIS
I TROMOKRATES ROBEN TWN DASWN
AS MIN KATANTISUME TIN WREA MAS ELLADA ETSI DIOTI EHUME IDI TO 21%TU PLY8ISMU MAS FTWHUS
AS KITAXI I PATRIS MAS TIN IKOGENIA ME ALLO MATI DIOTI EHUN PESI I GENISIS KE IDI EHUME GERASMENO PLI8YSMO
ALFA
19/06/2009 17:56
KE I ELLADA EHI 19%FPA KE OS 42 % FORUS
EHI TIS PIO AKRIVES KINONIKES KRATISEIS KE TA PIO TRYPIA TAMEIA
I SKANDINAVIA EHI APO 8%-MEHRI 22% SUIDIA DANIA 8-25%
NORVIGIA STADARD 25% ALLA SE AFTES TIS XWRES
I SINTAXI INE KONTA STON TELEFTEO MISTO KE O KEROS TOKETU ARHIZI APO 4 MINES PRIN TIN GENISH
KE SINEHIZETE PLIRES GIA 1 HRONO KE PEFTI STADIAKWS MEHRI TA 3 HRONIA TWN PEDIWN
META TO PEDI BENI SE NIPIAKO DIMOTIKO STA8MO KE I MITERA
BORI NA ERGASTI EKI TAIZUN TO PEDI TO IDIO KE STO SKOLIO DIMOTIKO LIKIO KLP
MEGALI VOI8IA GIA TIN MITERA KE TIN IKOGENIA AFTO
OPOTE TO TI PLIRWNUME STIN ELLADA KE PERNUME ENA TIPOTA AFTI PLIRWNUN KE PERNUN POLLA
EKI INE I MEGALI DIAFWRA
ABABAS
19/06/2009 16:56
Yparhei stin Ellada ergazomenos kai di andras ston Idiwtiko tomea pou na ehei parei estw 3 mines goniki adeia?
Ti na leo!!!
19/06/2009 16:02
Eimai monimos katoikos Megalis Vretanias kai egkuos sto proto mouy paidi, tin proigoumeni evdomada eixa meeting me to Human Resources Dept gia na me enimerosoun ola ta sxetika me tin adeia toketou klp klp. File e.p. Kamia apo tis egkyes gynaikes stin Megali Vretania den xanei tin douleia tis. O kathe ergodotis vasi tou nomou einai upoxreomenos na kratisei tin thesi tis ekgumonousas gia ena xrono!!!! Ego loipon tha paro adeia gia ena xrono!! Sas parakalo min lete oti sas erthei sto mualo!!! Eimai professional employee pou tha guriso piso stin douleia mou.
e.p.
19/06/2009 15:27
Symfono ALFA!! kanoun tous goneis na niothoun eugnomones me tous 4 mines... alla stin ousia einai psixoula! Elpizo kapote kai oi dyo goneis na ginoun isotimoi sti frontida twn paidion tous. Sti Megali Brettania 30,000 gynaikes kathe xrono xanoun tis douleies tous epeidi meinan eggyes!! Fantazomai stin Ellada ta noumera den tha einai kalytera... alla poios metraei??? Auti einai i megaliteri ependysi pou mporei na kanei oi koinonia gia to mellon. H poiotiki kai isoropimeni anaptixi enos anthropou exartatai apo tous goneis tou... AS EPENDYSOUME SE AUTOUS!!
AlexM
19/06/2009 15:23
Έχουν όμως και 35-50% φορολογία εισοδήματος οι Σκανδιναβοί και 25% ΦΠΑ.. είμαστε έτοιμοι για κάτι τέτοιο στο Ελλαδιστάν??
ALFA
19/06/2009 14:52
AFTI INE POLY PIO PISW APO TIS
SKANDINAVIKES XWRES OPU I PLIRWMENI
ADIA TIS MITERAS INE 1 HRONOS ME TO
95% TU TELEFTEU MISTU TIS
O PATERAS BORI PARALILA NA PARI ME TO 100%
APODOXES 2 MINES ADIA TUS PRWTUS 2 MINES
ME OLA PLIRWMENA

όλες οι τελευταίες ειδήσεις