Κατεπείγουσα προκαταρκτική εξέταση διενεργεί ο εισαγγελέας

Ολονύχτια μάχη με τις φλόγες στον Υμηττό

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 15/06/2009 16:14 | ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ: 16/06/2009 05:31 |

Σε πλήρη εξέλιξη βρίσκεται η φωτιά στον Υμηττό και έως αυτή τη στιγμή, ξημερώματα Τρίτης, οι πυροσβεστικές δυνάμεις δίνουν μάχη να τη θέσουν υπό έλεγχο.

Η πυρκαγιά, που έχει πάρει μεγάλες διαστάσεις, εκδηλώθηκε χθες στις 15:25 στην πλαγιά του Υμηττού (τέρμα της οδού Αθανάτων) στην Άνω Γλυφάδα. Αργότερα, το κύριο μέτωπο της φωτιάς μεταφέρθηκε προς τη Βούλα, και συγκεκριμένα κοντά στην περιοχή του Νεκροταφείου.

Το πύρινο μέτωπο μαίνεται κοντά σε κατοικημένη περιοχή, σύμφωνα με την Πυροσβεστική. Κάηκαν αγροικίες.

Επί τόπου επιχειρούν 143 πυροσβέστες, 35 οχήματα, 64 άτομα πεζοπόρο τμήμα, 10 αεροσκάφη, δύο ελικόπτερα, 11 υδροφόρες ΟΤΑ, καθώς και ομάδες εθελοντών.

Το έργο των πυροσβεστικών δυνάμεων, που αυξήθηκαν και πάλι, δυσχεραίνουν οι ισχυροί άνεμοι με διαρκή αλλαγή φοράς που πνέουν στην περιοχή.

«Προφανώς η κυβέρνηση δεν διδάχθηκε τίποτα από την πύρινη κόλαση του Αυγούστου του 2007. Μόλις χθες ο αρμόδιος αναπληρωτής υπουργός Εσωτερικών δήλωνε χωρίς συστολή ότι, η Πυροσβεστική έχει στη διάθεσή της μόλις δυο ελικόπτερα για την κατάσβεση των πυρκαγιών και ότι 'μέχρι χθες έβρεχε'» σχολίασε από το ΠΑΣΟΚ ο κ. Σπύρος Κουβέλης.

«Οι ευθύνες για την απογύμνωση της εναέριας υποστήριξης της πυροσβεστικής είναι τεράστιες. Ο Υμηττός και όλα τα δάση της Ελλάδος αναμένουν από την κυβέρνηση να αναλάβει εδώ και τώρα την πολιτική ευθύνη για τις νέες πύρινες καταστροφές» πρόσθεσε ο ίδιος.

Κατεπείγουσα προκαταρκτική εξέταση

Εντολή για διενέργεια κατεπείγουσας προκαταρκτικής εξέτασης για την πυρκαγιά που εκδηλώθηκε το μεσημέρι στην Άνω Γλυφάδα έδωσε ο Προϊστάμενος της Εισαγγελίας Πρωτοδικών Ι. Σακελάκος.

Συγκεκριμένα, ζητά να ερευνηθούν τα αίτια για την εκδήλωση της φωτιάς, να εξακριβωθεί αν οφείλεται σε εμπρηστική ενέργεια και να εντοπιστούν αν υπάρχουν ευθύνες προς όλες τις κατευθύνσεις.

Όπως μεταδίδει το ΑΠΕ-ΜΠΕ, ήδη με εντολή του Προϊσταμένου σπεύδουν στα μέτωπα της φωτιάς οι Εισαγγελείς Πρωτοδικών κ.κ. Ελευθεριάνος και Ορνεράκης προκειμένου να συλλέξουν επιτόπου τα πρώτα στοιχεία για την έρευνα τους.

Φωτιά στην Κάρυστο
Στο μεταξύ, φωτιά ξέσπασε και στην Κάρυστο πριν λίγη ώρα.

35
ALFA
17/06/2009 16:32
MU FENETE POS MESA STIN VULI INE I KATAPATITES KE I IKOPEDOFAGI..
AS OLOKLIRWSUN TO E8NIKO HTYMATOLOGIO DIOTI VRWMAI POLI
AS GINUME POLITISMENOS LAOS TELIKA
KATW I KLEFTES KE I DIEFTARMENI
DEN PIRATE TO MINIMA TIS APOXHS AKOMA FENETE
Χρήστος Πάτρας
16/06/2009 21:40
Πραγματικά μου προξενεί ιδιαίτερη θλίψη το γεγονός ότι υπάρχουν άνθρωποι που μπορούν να πιστεύουν ότι ένα πολιτικό κόμμα εξουσίας όπως το ΠΑΣΟΚ μπορεί να μεθοδεύει την επανοδό του στη κυβέρνηση βάζοντας φωτιές στην Ελλάδα...!!

Δηλαδή τα χρόνια που το ΠΑΣΟΚ ήταν στην διακυβέρνηση της χώρας και είχαν σημειωθεί πάλι πολλές πυρκαγιές, τις έβαζε τότε η ΝΔ..??

Τι να πεί κανείς... Πραγματικά η σκέψη αυτή πρέπει να αποτελέσει αντικείμενο μελέτης από ψυχολόγους ως χαρακτηριστικό παράδειγμα αποκυήματος νοσηρής φαντασίας..

Οι πυρκαγιές ξεσπούν από πάρα πολλούς λόγους. Εγώ θα γράψω εδώ δύο κουβέντες για τις περιαστικές πυρκαγιές, όπως η χτεσινή στον Υμηττό, η οποία κατα την γνώμη μου είναι μια κλασική περίπτωση εμπρησμού από επίδοξους καταπατητές.

15000 στρέμματα διεκδικεί στο βουνό η εκκλησία..!! κάπου 8000 κάτι οικοδομικοί συνεταιρισμοί και περίπου 6000 διάφοροι ιδιώτες..

Όλοι αυτοί έχουν "συμφέροντα" στην περιοχή.

Γιατί όμως να βάλουν φωτιά τώρα..?? Δύο λόγοι φαίνονται προφανείς, τουλάχιστον σε μένα.
Ο ένας ήταν η μεγάλη δεντροφύτευση του περασμένου χειμώνα. 45000 δεντράκια φυτέφθηκαν με πολύ μεγάλη χαρά και μαζική προσφορά του κόσμου ο οποίος συνέχισε να ενδιαφέρεται και σίγουρα σε μερικά χρόνια ένα μεγάλο μέρος της διεκδικούμενης περιοχής θα είχε μετατραπεί σε ένα πανέμορφο περιαστικό δάσος.

Ο άλλος λόγος είναι οι δηλώσεις του μεγάλου περιβαλλοντολόγου...!!! και ιδιοκτήτη αυθαιρέτου..!! υπουργού ΥΠΕΧΩΔΕ..
Ο κύριος αυτός είναι ο ηθικός αυτουργός για την πυρκαγιά αυτή.

Από την ημέρα που δήλωσε ότι στην κυβέρνηση για να αυξήσουν τα καταρρεύσαντα δημόσια έσοδα, σκέπτονται να παραχωρήσουν..!! τίτλους κυριότητος σε καταπατητές δημοσίων εκτάσεων, ήταν θέμα όχι χρόνου, αλλά ημερών η πυρκαγιά αυτή.

Ήδη από την ημέρα που έγιναν αυτές οι δηλώσεις είχαν εμφανιστεί - όπως είπαν πάρα πολλοί κάτοικοι- χιλιόμετρα περιφράξεων και αυθαίρετων ψευτοκτισμάτων στην περιοχή με προφανή σκοπό την κατοχύρωση των "οικοπέδων" και στην πρώτη μέρα που φύσηξε το μελτέμι απλά μπήκε η φωτιά...!!

Από εκεί και πέρα ας ψάξουν οι "αρμόδιοι" να βρούν τον στρατηγό άνεμο, τον στρατηγό χειμώνα με τις βροχές, τις ασύμμετρες ..απειλές και άλλες τινές μαλ...κίες..

Το θέμα είναι καθαρά ζήτημα πολιτικής βούλησης, θέμα οργάνωσης, και θέμα τοποθέτησης των καταλλήλων ανθρώπων στις κατάλληλες θέσεις. (Βλέπε περίοδος Χρυσοχοίδη - Φούρλα.)

Όταν όμως το κυρίαρχο ζήτημα της κυβέρνησης, της όποιας κυβέρνησης, είναι "βρήτε λεφτά γιατί χανόμαστε" αποτελέσματα σαν τα χτεσινά πρέπει να είναι αναμενόμενα. Αν μάλιστα έβρεχε και μέχρι χτές..!! και είναι και ακριβά και τα ελικόπτερα, άστα να πάνε στο διάολο....

Χρήστος
ΓΙΑΠΩΝΕΖΟΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ
16/06/2009 19:54
Δήθεν μειώσεις αμυντικών δαπανών ανακοινώθηκαν σήμερα μετά τη συνεδρίαση του ΚΥΣΕΑ, με σαφή ορίζοντα... κάλπες το Φθινόπωρο. Σύμφωνα με τις ανακοινώσεις που έγιναν μετά τη συνεδρίαση του ΚΥΣΕΑ, αποφασίστηκε η περικοπή των δαπανών που σχετίζονται με την υλοποίηση των εξοπλιστικών προγραμμάτων… Το θέμα είνια ποιων εξοπλιστικών προγραμμάτων, αφού από τα εκατοντάδες προγράμματα του ΕΜΠΑΕ και για τους τέσσερις κλάδους δεν έχει προκηρυχθεί ούτε ένας διαγωνισμός... Μετά από αυτή την εξέλιξη είναι προφανές ότι: η παρούσα κυβερνητική πολιτική δεν στηρίζεται σε κανέναν σχεδιασμό, αλλά κινείται στο επικοινωνιακό επίπεδο όσον αφορά στο εσωτερικό (να δώσει την εντύπωση ότι λαμβάνονται μέτρα εξυγείανσης...), ενώ συνιστά και ένα λογιστικό τρικ απέναντι στις Βρυξέλλες, εν όψει των σκληρών μέτρων για τον περιορισμό του ελλείμματος που ζητάει να ληφθούν η Ευρωπαϊκή Επιτροπή! Οι αποφάσεις που ελήφθησαν, κατά κύριο λόγο, αφορούν το διάστημα για ΜΕΤΑ το 2011, που θα έχει λήξει η θητεία της σημερινής κυβέρνησης. Ωστόσο, τόσο οικονομικοί όσο και στρατιωτικοί κύκλοι, σχολίασαν, ότι: "είναι εντυπωσιακή η ελαφρότητα με την οποία προσεγγίζονται από την κυβένρηση, τόσο το θέμα της μείωσης του ελλείμματος, όσο και το θέμα της ασφάλειας της χώρας. Και αυτό διότι, σε περίπτωση που τα εξαγγελθέντα γινόντουσαν πράξη, απλά <στο τέλος του διαδρόμου> υπάρχει μία άοπλη μεν. ΚΑΤΑΧΡΕΩΜΕΝΗ δε χώρα, αφού η μείωση στις συνολικές δαπάνες είναι ελάχιστες"
nionios
16/06/2009 18:43
@ Φιλιππινεζος Παρατηρητης 16/6/2009 02:00


""Δεν φταιει ουτε ο στρατηγς ανεμος, ουτε ο λοχαγος βροχη, ουτε το ΠΑΣΟΚ και η ακολουθια του.""

Τι γίνεται εκεί στην πολυκατοικία, αρχίσατε το μαλλιοτράβηγμα για την καρέκλα???
Να δω Αντωνάκη και Γιωργάκη (με τα πολλά σπίτια) να πλακώνονται για το ποιός είναι καλύτερος πατριώτης και τι στον κόσμο....
Αλκίνοος Κ.
16/06/2009 16:49
Το είπαν και άλλοι σε τούτη τη στήλη, θα το επαναλάβω κι εγώ.
Γι’αυτή τη θλιβερή κατάσταση ευθυνόμαστε όλοι. Σαφώς ευθύνεται η ηγεσία, όλες οι ηγεσίες που πέρασαν από τη χώρα, με τους δασοκτόνους νόμους, με την ελλιπή εκπαίδευση και την αδιαφορία. Πρωτίστως όμως ευθυνόμαστε εμείς, οι Έλληνες, μέσα στη θλιβερή, κοντόφθαλμη και κουτοπόνηρη αρχοντοχωριατιά μας, μέσα στην ηλίθια απληστία μας. Κάποιος καίει πρώτον διότι ξέρει ότι το κράτος δεν μπορεί (ή δε θέλει να προστατεύσει) δεύτερον διότι κάποιος άλλος (εγώ, εσύ, όλοι μας) θα καβαλήσει το τζιπ του και θα πάει περιχαρής να σηκώσει μεζονέττα με θέα τον Αργοσαρωνικό. Ο ίδιος που αργότερα θα τρέχει να σβήσει τη φωτιά στα πουρνάρια, μπας και του κάψουν το βιος.
Μας αρέσει να λέμε ότι αγαπάμε την Ελλάδα. Τρίχες! Ούτε την αγαπάμε ούτε μας αξίζει. Το έργο επαναλαμβάνεται το ίδιο κάθε χρόνο, έως ότου να καούν όλα και να ψοφολογάμε από τη ζέστη σαν τους αρουραίους, διότι εκεί οδηγούνται τα πράγματα με ακρίβεια μαθηματική. Τις προάλλες έτυχε να πετάω πάνω από τη νότια Εύβοια. Τραγικό, είναι όλα καμένα. Καμένα και χωρισμένα σε τετράγωνα, οικοδομήσιμα οικοπεδάκια. Μπετό, αναλγησία, αναισθησία, γελοιότητα, ανευθυνότητα παντού, σε όλους τους τομείς, όχι μόνο στο περιβάλλον. Μπετόν στα κεφάλια μας πρωτίστως...
Αν υπάρχει κανείς που να μπορεί να βοηθήσει, ας το φωνάξει, παρακαλώ, ζητείται ελπίς επειγόντως σε αυτή τη χώρα!
cthulhu
16/06/2009 16:16
Πληροφορίες που θέλουν τον idem να είναι σε κατάσταση παροξυσμού ελέγχονται ως ανακριβείς...
SPYROS
16/06/2009 12:03
ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΔΑ ΤΗΝ ΧΘΕΣΙΝΗ ΦΩΤΙΑ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ
ΠΟΛΛΑ ΛΕΓΟΝΤΑΙ, ΘΑ ΕΠΑΝΑΛΑΒΩ. Η ΦΩΤΙΑ ΣΕ ΑΥΤΗ
ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΡΓΟ ΕΜΠΡΗΣΤΩΝ. ΜΠΑΙΝΕΙ
ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΚΑΤΑΚΑΕΙ (ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΓΙΝΕ) ΤΟ
ΒΟΥΝΟ ΚΑΙ ΝΑ ΟΙΚΟΠΕΔΟΠΟΙΗΘΕΙ. ΦΕΤΟΣ ΤΟ ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ
ΓΙΑΤΙ ΕΔΡΑΣΑΝ ΠΙΟ ΟΡΓΑΝΟΜΕΝΑ. ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΦΤΑΙΕΙ
ΟΥΤΕ Η ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΙΚΗ ΟΥΤΕ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΣΒΕΣΗ, ΑΥΤΟ ΚΑΘΕ ΑΥΤΟ. Η ΠΕΡΙΟΧΗ ΑΠΕΧΕΙ ΑΠΟ
ΤΗΝ ΘΑΛΑΣΣΑ 4 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ, ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΒΑΣΙΜΗ ΕΩΣ
ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ ΤΗΣ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΚΑΙ ΤΟΣΟ
ΜΕΓΑΛΗ/ΠΥΚΝΗ ΒΛΑΣΤΗΣΗ. ΤΑ ΑΕΡΟΠΛΑΝΑ ΚΑΙ ΤΑ
ΕΛΙΚΟΠΤΕΡΑ, ΠΕΤΟΥΣΑΝ ΘΑΛΑΣΣΙΝΟ ΝΕΡΟ ΚΑΘΕ 3 ΛΕΠΤΑ
ΜΕ ΤΟ ΡΟΛΟΙ. ΥΠΗΡΧΑΝ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 30 ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΙΚΑ
ΚΑΙ ΥΔΡΟΦΟΡΕΣ ΤΩΝ ΔΗΜΩΝ. ΑΠΕΙΡΟΙ ΕΘΕΛΟΝΤΕΣ
ΚΑΤΟΙΚΟΙ. ΟΜΩΣ Η ΦΩΤΙΑ ΔΕΝ ΕΣΒΗΝΕ. ΟΠΩΣ ΕΙΠΑΝ
ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΚΑΤΟΙΚΟΙ ΠΟΥ ΜΙΛΟΥΣΑΜΕ, ΟΥΤΕ ΜΕ
3Ο ΑΕΡΟΠΛΑΝΑ ΔΕΝ ΕΣΒΗΝΕ ΑΥΤΗ Η ΥΦΕΡΠΟΥΣΑ
ΠΥΡΚΑΓΙΑ. Η ΕΚΤΑΣΗ ΠΟΥ ΚΑΗΚΕ ΠΕΡΙΠΟΥ 3-4 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ
ΝΑ ΤΗΝ ΕΛΕΝΞΟΥΝ. ΑΠΛΩΣ ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΠΛΕΟΝ
ΟΤΑΝ ΜΠΕΙ Η ΦΩΤΙΑ ΔΕΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΤΑΙ ΕΩΣ ΟΤΟΥ
ΣΒΗΣΕΙ ΜΟΝΗ ΤΗΣ. ΤΟ ΜΟΝΟ ΜΕΤΡΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ
ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΜΟΝΙΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΞΑΦΑΝΙΣΕΙ ΤΙΣ
ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΠΥΡΚΑΓΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΠΙΒΑΛΕΙ ΕΦΟΡΟΥ
ΖΩΗΣ ΤΑ ΚΑΜΜΕΝΑ ΩΣ ΑΝΑΔΑΣΩΤΕΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΙΑ
ΡΟΠΑΛΟΥ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ ΟΙΚΟΠΕΔΟΠΟΙΗΣΗΣ ΚΑΙ ΤΣΙΜΕΝΤΟΠΟΙΗΣΗΣ. ΑΛΛΟΙΩΣ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΙΚΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΤΗΝ ΦΩΤΙΑ ΕΩΣ ΟΤΟΥ ΑΥΤΗ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗ ΤΟ ΕΡΓΟ ΤΗΣ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΤΟ ΕΙΔΑΜΕ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ, ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ, ΣΤΗΝ ΙΣΠΑΝΙΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ ΠΟΥ ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΟΤΙ ΔΡΟΥΝ ΠΙΟ ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΕΝΑ.
ΝίκοςΒ
16/06/2009 10:18
Με τη βοήθεια του Θεού ένα, δύο το πολύ καλοκαίρια ακόμα και θα απαλαγούμε οριστικά από τις φωτιές. Δεν θα έχει μείνει κολυμπηθρόξυλο για κάψιμο.
9999
16/06/2009 09:57
@lakis galiouris. Den exeis barethei na xrhsimopoieis ti lexi "banania"? Stamata na brizeis koproskyla to kosmo kai kane kati thetiko gia na doseis to paradeigma. Exoume barethei tis kolomaggies sou.
idem
16/06/2009 02:34
Ούτε κουβέντα γι'' αυτούς που έκαψαν την Αθήνα πριν λίγους μήνες. Σιγή ιχθύος γι'' αυτούς που γέμισαν τους τοίχους (βλέπε Εξάρχεια) με το σύνθημα "Θα τα κάψουμε όλα". -
Φιλιππινεζος Παρατηρητης
16/06/2009 02:00
@ Κωνσταντινος Μ. Δεν φταιει ουτε ο στρατηγς ανεμος, ουτε ο λοχαγος βροχη, ουτε το ΠΑΣΟΚ και η ακολουθια του. Φταιμε εμεις τα κοροιδα που το 2007, δεν ψηφισαμε το Γιωργακη παρα τις προειδοποιησεις οτι, αν δεν τον ψηφισουμε θα κατακαει το συμπαν. Τωρα μετα τα αποτελεσματα των εκλογων, οπως προβλεψα και εγραψα στο φορουμ, θα θεριεψουν οι φωτιες. Ας παραδωσει η κυβερνηση στον Αμερικανο Γιωργακη και επειδη αυτος γνωριζει πως να διαχειριζεται τις κρισεις, να ειστε σιγουροι οτι θα σταματησουν αμεσως οι εμπρησμοι !... Ενας ειναι ο σωτηρας, ο υιος του μπαρμπα Σαμ !...
ιθυιο
16/06/2009 01:58
ΠΡεπει να ξεκουμπιστουν απο την κυβερνηση οι αχρηστοι γιατι θα τους πλακωσει ο κοσμος!θα μας καψουν ζωντανους αλλα εχουν και θρασσος!Ακου εκει μεχρι χτες εβρεχε!!Ντρεπομαι που ζω σε αυτη τη χωρα που τα εχει ξεπουλησει ολα!
Jack the American from Zwgrafou
16/06/2009 00:49
FANTASTIC .... !!!!! Tipota den me eklisei me tous Ellines pia .... AMAZING .... WHEN will the people of this country realize their foresightedness and stop f***ing up their own homes ???? Ta panat sto 3epoulima 3EFTILES ... Ante ... Burn it all ... BURN EVERYTHING so you can build your stupid villas and 20 yeras from now they will be sold for a piece of bread to some illegal allien ... as it is happenning downtown Athens ... BURN it ... BURN IT ALL ... DO IT ..... Jackasses .... It didn''t rain !!!! Akouson, Akouso ton ILI0IO ti pige kai eipe ... It did not rain so we cannot fight the fire ... WHAT KIND of logic is this ...??? Hey ... maybe we should wait until the "prime minister" of dissaster Kostas KARAmistos comes to give away free money as he did in Peloponissos in 2007 .... JACKASSES ... Miserable excuses for city-planners, managers, politicians, etc ...
Δημήτρης Ν.
16/06/2009 00:10
@dimitris korinthios 14/6/2009 13:06

Επί Σημίτη πέρασαν καλοκαίρια με πάρα πολύ λίγες φωτιές....πήγαινε να δεις τα στατιστικά...Ήρθε ο βλάκας ο αρχηγός σου ο Καραμάν Αλής και μας έχει κάψει όλους.....
Nikos K.
15/06/2009 23:52
As kaei kai i Glyfada. Den peirazei. Mono ta xorioudakia na kaigontai?Mporei kai na ksypnisoume ama kaoun kamia dekaria villes...
BASILIOS PIGKOULAS, koureas
15/06/2009 23:44
@TOKA. SOSTH PARATHRHSH. STA PENTE METRA OXI GIA LITHOBOLISMO, GIA KATOURHMA.
mo
15/06/2009 23:27
ντροπη, ντροπη, ντροπη... σε λιγο θα καψουν και τα λιγα παρκα που υπαρχουν στην Αθηνα...
Vagelis
15/06/2009 22:52
Οι εκλογές του Φθινοπώρου θα φέρουν δυστυχώς φέτος το καλοκαίρι πολλές φωτιές. Θα είναι το καλοκαίρι του εργολάβου και του 50ρη καταπατητή. Μεγάλη πιθανότητα να υπάρξει και site που με ένα κλικ θα ζητάς τη περιοχή που θέλεις να καεί και αμέσως ή και με μικρό κόστος θα καίγεται. Ακουσα ότι θα χρηματοδοτηθεί απο το σχετικό υπουργείο για ευνόητους λόγους.
nionios
15/06/2009 22:32
Το γνωστό και πετυχημένο δόγμα της δεξιάς τώρα και στην δασοπυρόσβεση:

Ανάβει η φωτιά αλλά εμείς για να κάνουμε οικονομία την αφήνουμε να γιγαντωθεί. Στην συνέχεια γιγαντώνεται, αλλά εμείς για να κάνουμε οικονομία την αφήνουμε να κάψει ότι βρεί. Τι διάολο τόσες φορές κοροιδέψαμε τα ζώα, δεν θα χάψουν πάλι ότι οι εξωγήινοι μας πολεμάνε?
Όταν σβήσει πετάμε στη μούρη των πιθηκοειδών μερικά τριχίλιαρα για να έρθουν να ψηφίσουν και τα υπόλοιπα που μείναν από την οικονομία που κάναμε, τα τρώμε...
BASILIOS PIGKOULAS, koureas
15/06/2009 22:13
PLIROSTE TOUS LATHROMETANASTES ENA BASIKO IMEROMISTHIO NA KERDISOUN KAI AFTOI TO PSOMI TOUS, DOSTE TOUS KOUBADES ME NERO KAI BALTE TOUS NA SBISOUN TIS FOTIES,AFOU ESEIS OI NTOPIOI EISTE ANIKANOI. AH....KAI GIA NA MHN TO XEXASO......PROSEXTE MH KAH TO KAZINO THS PARNITHAS GIATI EKEI O PIGKOULAS PAIZEI ROULETA. TO KAZINO KAI TA MATIA SAS M****ES!
KONSTANTINOS G.
15/06/2009 21:34
O MPOULHS, TO KOMIKON KRATOS THS EYROPHS KAI OI EISAGGELEIS ME TAS KATEPEIGOUSAS ANAKRISEIS.

SKEPSOU NA MHN HTAN KAI KATEPEIGOUSAI.
ΠΑΝΟΣΜΕΛΙΣ
15/06/2009 21:29
Ο ΥΦΥΠΟΥΡΓΟΣ ΕΙΠΕ ΔΕΝ ΒΓΑΖΕΙ ΕΛΙΚΟΠΤΕΡΑ ΚΑΙ ΑΕΡΟΠΛΑΝΑ ΠΟΛΛΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΒΕΣΕΙ ΤΗΣ ΦΩΤΙΑΣ ΓΙΑΤΙ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΠΟΛΛΑ ΚΑΥΣΙΜΑ ΒΡΕ!!!! ΔΕΝ ΝΤΡΕΠΟΝΤΑΙ ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ ΑΠΟ ΠΡΟΘΥΠΟΥΡΓΟ ΕΩΣ ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ
χριστινα
15/06/2009 21:16
ξεφτιλες ξεπουλησανε την Ελλαδα. Τα εχουν ριμαξει ολα πια! Η πιο ανικανη κυβερνηση στην Ιστορια αυτου του τοπου...
KG
15/06/2009 20:53
Χτες περπατησα μεχρι την κορφη του Λυκαβηττου (μενω στους πρόποδες). Είναι γεματος ξερά χόρτα, μεχρι απάνω. Οι λεγόμενες "πυροσβεστικές φωλεές" είναι είτε άδειες είτε κλειδωμένες. Δεν υπάρχει καμία φύλαξη. Το συμπέρασμα έλιναι οτι θα καει ο Λυκαβηττός με το πρώτο τσιγαρο-από τα άπειρα που καπνίζονται από τους αμέριμνους περαστικούς.
Αλλα τι κάθομαι και τα λέω? Ποιοός ακούει έτσι κι αλλοιώς?
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
15/06/2009 20:47
Ωραίο πράμα η Μεταπολίτευση!
KG
15/06/2009 20:04
Να μην πάει και η φωτια στη Βούλα για να κανει το μπάνιο της?
y
15/06/2009 19:56
1) Η Ελλαδα (και η Ευρωπη γενικα) δεν εχει πυνη θανατου αλλα για εμπρηστες και δολοφονους θα επρεπε να εχει. Σην Καλιφορνια καταδικασαν ενα εμπρηστη σε θανατο. Αμην.

2) Πρεπει να απαγορευεται το πουλημα των καμενων δασικων περιοχων επι 200 χρονια απο την χρονια που καικαν αν οχι αιωνιως.

3) Συμφωνω με την προταση προστασιας των δασων απο το στρατο.

4) Αν υπηρχε ντροπη, πολυ θα επρεπαι να ειχαν παρετηθει απο την κυβερνηση κιολας, αλλα....

Χρήστος Αγγελάκης
15/06/2009 19:25
Απίστευτη η δήλωση του αρμόδιου υφ/πυργού για την ετοιμότητα των ελικοπτέρων.

Αυτή η κυβέρνηση ειναι μια ομάδα ανικάνων.

Ας παραιτήσει κάποιον, επιτέλους ο Κος Καραμανλής, ή ας παραιτηθει ο ίδιος.
ΣΠΥΡΟΣ ΠΡΑΣΣΑΣ
15/06/2009 18:54
OΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΜΕ ΠΡΩΤΟ ΤΟΝ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ ΑΧΡΗΣΤΟΙ.
SPYROS
15/06/2009 18:46
ΚΑΠΟΙΟΙ ΠΑΝΤΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑΝ ΝΑ ΚΑΨΟΥΝ ΤΟΝ
ΥΜΗΤΤΟ Σ''ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΛΕΥΡΑ, ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ
ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ. ΠΕΡΑ ΟΜΩΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ''ΜΑΣΑ''
ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΙΣ, ΘΑ ΠΩ
ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΤΟ ΕΙΔΑ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΦΩΤΙΑ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ.
3 ΑΕΡΟΠΛΑΝΑ, 2 ΕΛΙΚΟΠΤΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΜΜΙΑ 30ρια
ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΙΚΑ ΟΧΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΙΚΗΣ ΚΑΙ
ΤΩΝ ΔΗΜΩΝ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ, ΣΥΝ ΟΙ ΕΘΕΛΟΝΤΕΣ
ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΣΕ ΜΙΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΕΥΚΟΛΑ ΠΡΟΣΒΑΣΙΜΗ
ΠΕΡΙΟΧΗ (ΑΝΕΒΑΙΝΕΙΣ ΕΥΚΟΛΑ ΜΕ 4Χ4) ΚΑΙ ΔΕΝ
ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΣΒΗΣΟΥΝ ΤΗΝ ΦΩΤΙΑ. ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.
ΜΙΑ ΠΕΡΙΟΧΗ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ 40 ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΠΡΑΣΙΝΙΣΕΙ
ΣΕ ΕΝΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΔΥΣΚΟΛΟ ΚΑΙ ΠΕΤΡΩΔΕΣ ΕΔΑΦΟΣ
ΧΑΘΗΚΕ ΜΕΣΑ ΣΕ 1 ΩΡΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ
ΟΥΤΕ ΝΑ ΑΝΑΚΟΨΕΙ ΤΗΝ ΦΟΡΑ ΤΗΣ ΦΩΤΙΑΣ.
ΑΥΤΟ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΒΟΗΘΗΤΟΙ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟ ΤΕΡΑΣ ΤΗΝ ΦΩΤΙΑΣ ΟΣΟ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΤΥΧΟΝ ΥΠΟΔΑΥΛΙΣΤΕΣ ΤΟΥ (ΤΟΥΣ ΕΜΠΡΗΣΤΕΣ). ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΙ ΛΕΩ, ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ
ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΙΓΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΤΖΑΜΠΑ ΑΝΘΡΩΠΟΙ, ΝΑ
ΑΦΗΝΕΤΑΙ Η ΟΠΟΙΑ ΦΩΤΙΑ ΝΑ ΚΑΨΕΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΝΑ
ΚΑΨΕΙ (ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΖΟΥΜΕ ΣΕ ΜΙΑ ΚΑΡΑΦΛΗ
ΧΩΡΑ) ΚΑΙ ΜΕΤΑ Η ΟΠΟΙΑ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΔΙΑ ΤΟΥ
ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΟΣ ΝΑ ΑΦΕΡΕΙ ΤΗΝ ΧΑΡΤΟΓΡΑΦΗΜΕΝΗ
ΚΑΙ ΚΑΜΜΕΝΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΑΠΑΞ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ
ΠΡΟΣ ΔΟΜΗΣΗ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΟΠΟΤΕΔΗΠΟΤΕ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ.
ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΤΙΣΕΙ ΣΤΑ ΚΑΜΜΕΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ
ΠΟΤΕ. ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΕΘΝΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ. ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΤΕ
Η ΦΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ. ΘΑ
ΞΑΝΑΓΕΝΝΗΘΕΙ ΟΤΑΝ ΕΜΕΙΣ ΘΑΧΟΥΜΕ ΧΑΘΕΙ ΜΕΣΑ
ΣΤΗΝ ΜΙΖΕΡΙΑ ΜΑΣ.
AT
15/06/2009 18:35
Δηλαδή τώρα που καίγονται πάλι περιοχές κοντά σε κατοικίες και δημοφιλή προάστια να χαρούμε γιατί η οικονομική ύφεση στις οικοδομές και πολεοδομία έχει περάσει???
Καύτε τα όλα και μετά απορείτε γιατί ψήνεστε κάθε χρόνο και γιατί πλημμυρίζουμε.... Α, ναι και όταν αυτά τα μέρη χτιστούν, μην ξεχάσετε να τα βάλετε στο σχέδιο πόλης. Αίσχος!
Παράγκας
15/06/2009 18:12
Ε, ΡΕ ΚΑΤΙ ΒΙΛΑΡΕΣ ΠΟΥ ΘΑ "σηκωθούν" εκεί!!!!!!!!! Ψηφίστε τους!!!!!!!.....................
ε
15/06/2009 17:34
οι παλιοτουρκοι βαζουν τις φωτιες
Νης
15/06/2009 17:05
που το βρηκατε οτι η κωνσταντινου αθανατου τη λενε "αθανατων" δε ξερω. Στη γλυφαδα υπαρχουν ακομη δυο μεγαλες εστιες φωτιας. Καηκαν στανες, αυθερετα, κα . Στη βουλα απειλουντε σπιτια και το νεκροταφειο.
cthulhu
15/06/2009 16:48
Το κράτος απουσιάζει λόγο ''σκούπας'' στους υπαίτιους όλων των κακών αλλοδαπούς... Σκούπα στους ανώμαλους...